Licensed to FastLane Tek, Inc   www.fastlanetek.com - Contractor License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 7/26/2015 02:54 PM
    2015 Pacific Masters Long Course Championship - 7/24/2015 to 7/26/2015     
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 26.22   7/26/2009 Kara Denby                                   
     Pacific: P 26.87  12/12/2009 Meg Gill                                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Kelsey           20 Walnut Creek Mas-38    27.57      27.45   10  
  2 Dove, Jeanette C          23 University of Sa-38    29.90      29.14    8  
  3 Yu, Katherine             21 Bay Masters-38         30.00      29.69    7  
  4 Smith, Morgan L           19 San Mateo Master-38    29.00      30.07    6  
  5 Hwang, Jenn               23 Walnut Creek Mas-38    30.32      30.95    5  
  6 Guo, Margaret             20 Mountain View Ma-38    30.00      30.97    4  
  7 Tran, Shanta V            20 University of Sa-38    32.00      30.99    3  
  8 Leong, Haley A            21 San Mateo Master-38    27.00      31.64    2  
  9 Tran, Cynthia             23 University of Sa-38    33.00      33.95    1  
 10 Dang, Michelle            21 University of Sa-38    31.00      35.27  
 11 Cruise, Samantha J        20 University of Sa-38    35.00      38.51  
 
Women 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 57.90   8/14/2014 Rachael Burnett                              
     Pacific: P 58.82  12/12/2009 Meg Gill                                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Morgan L           19 San Mateo Master-38  1:04.00    1:05.16   10  
  2 Hwang, Jenn               23 Walnut Creek Mas-38  1:07.81    1:08.23    8  
  3 Swinton, Samantha E       22 University of Sa-38  1:10.00    1:12.47    7  
  4 Tran, Shanta V            20 University of Sa-38  1:15.00    1:12.94    6  
  5 Cruise, Samantha J        20 University of Sa-38  1:30.00    1:25.69    5  
 
Women 18-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 2:03.06   8/17/2003 Jessica Foschi                             
     Pacific: P 2:08.12  12/12/2000 Schweitzer Sarabe                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Kelsey           20 Walnut Creek Mas-38  2:06.01    2:07.64P  10  
  2 Yu, Katherine             21 Bay Masters-38       2:20.00    2:20.30    8  
  3 Dove, Jeanette C          23 University of Sa-38  2:19.71    2:20.91    7  
  4 Swinton, Samantha E       22 University of Sa-38  2:30.00    2:34.08    6  
  5 Hwang, Jenn               23 Walnut Creek Mas-38  2:31.06    2:39.86    5  
  6 Cruise, Samantha J        20 University of Sa-38  3:00.00    3:11.54    4  
 
Women 18-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 4:16.72    7/5/2003 Julia Stowers                              
     Pacific: P 4:29.57  12/31/2012 Luane Rowe                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Breed, Catherine          22 Marcia's Enthusi-38  4:30.00    4:31.02   10  
  2 Hwang, Jenn               23 Walnut Creek Mas-38  7:00.00    5:35.17    8  
  3 Cruise, Samantha J        20 University of Sa-38  7:00.00    6:59.09    7  
 
Women 18-24 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 9:11.32    8/9/2013 Luane Rowe                                 
     Pacific: P 9:11.32    8/7/2013 Luane Rowe                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swinton, Samantha E       22 University of Sa-38 11:00.00   11:29.96   10  
  2 Tilton, Jennifer B        20 University of Sa-38 11:15.00   11:31.13    8  
 
Women 18-24 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 17:22.39    7/5/2012 Luane Rowe                                
     Pacific: P 17:22.39  12/31/2012 Luane Rowe                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tilton, Jennifer B        20 University of Sa-38 30:00.00   22:10.44   10  
 
Women 18-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 30.84    8/5/2011 Emile Ewing                                  
     Pacific: P 31.41   7/11/2010 F O'Donnellmccart                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dove, Jeanette C          23 University of Sa-38    32.00      32.79   10  
  2 Yu, Katherine             21 Bay Masters-38         35.00      33.74    8  
  3 Leong, Haley A            21 San Mateo Master-38    35.01      37.12    7  
  4 Guo, Margaret             20 Mountain View Ma-38    37.00      37.19    6  
  5 Tran, Shanta V            20 University of Sa-38    40.00      38.28    5  
  6 Tilton, Jennifer B        20 University of Sa-38  1:00.00      38.48    4  
  7 Dang, Michelle            21 University of Sa-38    37.00      39.58    3  
  8 Tran, Cynthia             23 University of Sa-38    42.00      40.81    2  
  9 Hwang, Jenn               23 Walnut Creek Mas-38    50.00      41.83    1  
 
Women 18-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 1:04.67   7/20/2012 Jenny Von Jouanne                          
     Pacific: P 1:04.87  12/31/2000 Sarabeth Schweitz                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dove, Jeanette C          23 University of Sa-38  1:10.17    1:09.25   10  
  2 Cheong, Sinclaire R       22 San Mateo Master-38  1:20.00    1:20.39    8  
  3 Tran, Cynthia             23 University of Sa-38  1:26.00    1:22.79    7  
  4 Tilton, Jennifer B        20 University of Sa-38  1:45.00    1:23.81    6  
  5 Dang, Michelle            21 University of Sa-38  1:18.00    1:23.96    5  
  6 Tran, Shanta V            20 University of Sa-38  1:40.00    1:27.80    4  
 
Women 18-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 2:19.70   8/20/2000 S Schweitzer                               
     Pacific: P 2:19.70  12/31/2000 Sarabeth Schweitz                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dove, Jeanette C          23 University of Sa-38  2:35.22    2:40.61   10  
  2 Guo, Margaret             20 Mountain View Ma-38  2:50.00    2:48.57    8  
  3 Cheong, Sinclaire R       22 San Mateo Master-38  2:50.32    2:49.58    7  
  4 Tilton, Jennifer B        20 University of Sa-38  3:45.00    3:04.62    6  
 
Women 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 33.25   7/31/2011 Breeja Larson                                
     Pacific: P 36.01  12/31/1988 Liz Scheetz                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petrakis, Danae           23 University of Sa-38    35.38      38.41   10  
  2 Hwang, Jenn               23 Walnut Creek Mas-38    39.09      39.67    8  
  3 Doran, Eryn               22 University of Sa-38    39.00      41.91    7  
  4 Cheong, Sinclaire R       22 San Mateo Master-38    44.30      42.76    6  
  5 Dang, Michelle            21 University of Sa-38    39.00      43.64    5  
  6 Tran, Shanta V            20 University of Sa-38    40.00      44.69    4  
  7 Cruise, Samantha J        20 University of Sa-38    48.00      51.43    3  
 
Women 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:10.32   7/30/2011 Breeja Larson                              
     Pacific: P 1:15.12   7/12/2013 Danae Petrakis                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petrakis, Danae           23 University of Sa-38  1:15.12    1:19.58   10  
  2 Leong, Haley A            21 San Mateo Master-38  1:30.80    1:27.09    8  
  3 Hwang, Jenn               23 Walnut Creek Mas-38  1:25.48    1:29.23    7  
  4 Guo, Margaret             20 Mountain View Ma-38  1:35.00    1:33.11    6  
  5 Tran, Shanta V            20 University of Sa-38  1:40.00    1:34.10    5  
  6 Dang, Michelle            21 University of Sa-38  1:25.00    1:34.83    4  
 
Women 18-24 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:36.61   7/19/2009 Marissa Clapp                              
     Pacific: P 2:44.25  12/31/2006 Laura Davis                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petrakis, Danae           23 University of Sa-38  2:44.70    2:53.76   10  
  2 Doran, Eryn               22 University of Sa-38  2:59.00    3:27.65    8  
 
Women 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 28.62   7/12/2009 Meg Gill                                     
     Pacific: P 28.62  12/31/2009 Meg Gill                                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Breed, Catherine          22 Marcia's Enthusi-38    32.00      30.73   10  
  2 Smith, Morgan L           19 San Mateo Master-38    33.00      32.41    8  
  3 Tran, Cynthia             23 University of Sa-38    34.00      34.58    7  
  4 Swinton, Samantha E       22 University of Sa-38    35.00      35.15    6  
  5 Cheong, Sinclaire R       22 San Mateo Master-38    39.20      36.31    5  
  6 Dang, Michelle            21 University of Sa-38    34.00      36.83    4  
  7 Tran, Shanta V            20 University of Sa-38    36.00      37.71    3  
 
Women 18-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 1:01.04   6/29/2008 Laura Davis                                
     Pacific: P 1:03.08  12/31/2006 Laura Davis                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Kelsey           20 Walnut Creek Mas-38  1:03.27    1:03.78   10  
  2 Smith, Morgan L           19 San Mateo Master-38  1:08.00    1:10.43    8  
  3 Petrakis, Danae           23 University of Sa-38  1:06.98    1:12.97    7  
  4 Swinton, Samantha E       22 University of Sa-38  1:20.00    1:23.22    6  
 
Women 18-24 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 2:12.75    7/2/2008 Laura Davis                                
     Pacific: P 2:22.58  12/31/2006 Laura Davis                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Kelsey           20 Walnut Creek Mas-38  2:21.46    2:23.55   10  
 
Women 18-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
    National: N 2:16.06    7/1/2008 Laura Davis                                
     Pacific: P 2:24.14  12/31/2006 Laura Davis                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dove, Jeanette C          23 University of Sa-38  2:39.28    2:39.48   10  
  2 Swinton, Samantha E       22 University of Sa-38  2:40.00    2:57.49    8  
  3 Tran, Cynthia             23 University of Sa-38  3:00.00    3:01.66    7  
  4 Tilton, Jennifer B        20 University of Sa-38  5:00.00    3:03.15    6  
  5 Doran, Eryn               22 University of Sa-38  2:45.00    3:04.35    5  
 
Women 18-24 400 LC Meter IM
===============================================================================
    National: N 5:08.00   8/10/2010 Jamie Marks                                
     Pacific: P 5:17.55  12/31/2012 Luane Rowe                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tilton, Jennifer B        20 University of Sa-38 10:00.00    6:29.25   10  
 
Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 25.42   2/15/2004 Annabel Kosten, NED                          
    National: N 24.83   8/10/2014 Madison Kennedy                              
     Pacific: P 27.06  12/31/1992 Anna Pettis-Scott                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ballenger, Marie A        29 The Olympic Club-38    27.72      26.96P  10  
  2 Yamauchi, Penelope R      25 Santa Rosa Maste-38    28.57      27.86    8  
  3 McGraw, Kathleen E        29 The Olympic Club-38    28.50      28.51    7  
  4 Yeung, Daphne             26 San Mateo Master-38    28.11      29.14    6  
  5 Simonds, Shannon          28 University of Sa-38    31.01      29.90    5  
  6 Gaudinier, Lindsay E      26 Walnut Creek Mas-38    30.23      30.28    3.5
  6 Petrakis, Kristina        26 University of Sa-38    31.10      30.28    3.5
  8 Schmitz, Emily M          27 University of Sa-38    35.06      30.59    2  
  9 Tattan, Julia             29 Cal Maritime Aca-38    32.00      32.12    1  
 10 Stewart, Heather L        28 University of Sa-38    32.36      32.55  
 11 Seelos, Rebecca           27 Menlo Masters Ak-38    32.95      32.73  
 12 Rogers, Allison           25 San Mateo Master-38    35.00      35.20  
 
Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 57.71   6/21/2008 Aimee Ramm, GBR                              
    National: N 54.72    8/6/2014 Madison Kennedy                              
     Pacific: P 58.34  12/31/1989 Sara Shand                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ballenger, Marie A        29 The Olympic Club-38  1:01.00    1:00.47   10  
  2 Yeung, Daphne             26 San Mateo Master-38  1:01.08    1:03.80    8  
  3 Gaudinier, Lindsay E      26 Walnut Creek Mas-38  1:03.99    1:06.46    7  
  4 Schmitz, Emily M          27 University of Sa-38  1:16.55    1:08.31    6  
  5 Cochrane, Sarah A         28 Rolling Hills Mu-38  1:11.37    1:08.49    5  
  6 Tattan, Julia             29 Cal Maritime Aca-38  1:10.00    1:11.85    4  
  7 Rogers, Allison           25 San Mateo Master-38  1:25.00    1:18.25    3  
 
Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:04.56   7/10/2010 Megan Jendrick, USA                        
    National: N 2:02.06   12/2/1995 Sheila Taormina                            
     Pacific: P 2:07.11  12/31/1989 Sara Shand                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kastes, Katie C           26 The Olympic Club-38  2:08.00    2:09.55   10  
  2 Gaudinier, Lindsay E      26 Walnut Creek Mas-38  2:17.54    2:24.42    8  
  3 Simonds, Shannon          28 University of Sa-38  2:25.53    2:27.18    7  
  4 Schmitz, Emily M          27 University of Sa-38  2:45.00    2:31.86    6  
 
Women 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:18.62   6/18/2011 Sophie Casson, GBR                         
    National: N 4:13.03   12/2/1995 Sheila Taormina                            
     Pacific: P 4:27.53  12/31/1989 Sara Shand                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaudinier, Lindsay E      26 Walnut Creek Mas-38  4:50.23    5:07.71   10  
  2 Simonds, Shannon          28 University of Sa-38  5:20.00    5:10.43    8  
  3 Yang, Katherine           29 UC38-38              5:00.00    5:29.68    7  
 
Women 25-29 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 8:45.89   3/10/2012 Swann Oberson, SUI                         
    National: N 8:47.44   7/19/2001 Rachel Komisarz                            
     Pacific: P 9:18.43  12/31/1989 Sara Shand                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaudinier, Lindsay E      26 Walnut Creek Mas-38 10:15.45   10:45.85   10  
  2 Gracey, Jordyn            25 University of Sa-38 28:00.00   14:44.74    8  
 
Women 25-29 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 16:34.89   3/11/2012 Swann Oberson, SUI                        
    National: N 16:39.77   7/19/2001 Rachel Komisarz                           
     Pacific: P 17:41.64  12/31/2004 Linda Gallo                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vernon, Rachel V          29 Marcia's Enthusi-38 30:00.00   30:32.97   10  
 
Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 28.99  10/19/2014 Yurie Oga, JPN                               
    National: N 29.15    8/8/2014 Madison Kennedy                              
     Pacific: P 31.55  12/31/1994 Martie McKinney                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yamauchi, Penelope R      25 Santa Rosa Maste-38    31.69      32.21   10  
  2 Simonds, Shannon          28 University of Sa-38    35.29      35.42    8  
  3 Ballenger, Marie A        29 The Olympic Club-38    35.00      36.72    7  
  4 Rogers, Allison           25 San Mateo Master-38    40.10      37.97    6  
 
Women 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:03.26  10/19/2014 Yurie Oga, JPN                             
    National: N 1:06.44   7/31/2011 Kelly Harrigan                             
     Pacific: P 1:07.18  12/31/2006 Lauren Morelli                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yamauchi, Penelope R      25 Santa Rosa Maste-38  1:14.00    1:09.60   10  
 
Women 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:17.30   7/16/2007 Kana Ohashi, JPN                           
    National: N 2:19.97   8/20/1989 D Graner-Gallas                            
     Pacific: P 2:26.62  12/31/1994 Martie McKinney                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yamauchi, Penelope R      25 Santa Rosa Maste-38  2:37.00    2:28.51   10  
  2 Schallert, Lia B          25 University of Sa-38  2:47.47    2:47.52    8  
  3 Seelos, Rebecca           27 Menlo Masters Ak-38  3:13.84    3:01.60    7  
 
Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 31.60   7/10/2010 Megan Jendrick, USA                          
    National: N 31.60   7/10/2010 Megan Jendrick                               
     Pacific: P 33.39      8/2000 Marie Ballenger                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petrakis, Kristina        26 University of Sa-38    43.00      42.62   10  
  2 Rogers, Allison           25 San Mateo Master-38    45.00      45.69    8  
  3 Gracey, Jordyn            25 University of Sa-38  1:30.00      51.91    7  
 
Women 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:10.56   7/10/2010 Megan Jendrick, USA                        
    National: N 1:09.10   6/28/2013 Justine Mueller                            
     Pacific: P 1:15.48  12/31/2002 Helen Salcedo                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGraw, Kathleen E        29 The Olympic Club-38  1:20.00    1:18.66   10  
  2 Schallert, Lia B          25 University of Sa-38  1:30.36    1:31.20    8  
  3 Schmitz, Emily M          27 University of Sa-38  1:50.00    1:34.70    7  
  4 Rogers, Allison           25 San Mateo Master-38  1:32.00    1:40.30    6  
  5 Gracey, Jordyn            25 University of Sa-38  5:00.00    1:53.78    5  
 
Women 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:35.46   7/17/2006 Hitomi Matsuda, JPN                        
    National: N 2:29.90   6/26/2013 Justine Mueller                            
     Pacific: P   45.88      8/2000 Katy Houston                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gracey, Jordyn            25 University of Sa-38 10:00.00    4:06.05   10  
 -- Schallert, Lia B          25 University of Sa-38  3:00.00         DQ  
 
Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 27.55   3/21/2015 Elzanne Werth, RSA                           
    National: N 28.19    8/3/2003 Jennifer Brooks                              
     Pacific: P 28.82  12/31/1992 Anna Pettis-Scott                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ballenger, Marie A        29 The Olympic Club-38    29.50      29.96   10  
  2 Yamauchi, Penelope R      25 Santa Rosa Maste-38    29.97      30.00    8  
  3 Simonds, Shannon          28 University of Sa-38    35.11      33.07    7  
  4 Petrakis, Kristina        26 University of Sa-38    37.00      33.74    6  
  5 Tattan, Julia             29 Cal Maritime Aca-38    33.00      34.02    4.5
  5 Cochrane, Sarah A         28 Rolling Hills Mu-38    34.00      34.02    4.5
  7 Schallert, Lia B          25 University of Sa-38    35.20      35.09    3  
  8 Schmitz, Emily M          27 University of Sa-38    55.00      35.37    2  
  9 Gracey, Jordyn            25 University of Sa-38  2:00.00      46.60    1  
 
Women 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:02.73   7/17/2010 Yuko Nakanishi, JPN                        
    National: N   59.99   6/27/2013 Justine Mueller                            
     Pacific: P 1:05.35  12/31/1994 Martie McKinney                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kastes, Katie C           26 The Olympic Club-38  1:04.00    1:04.47P  10  
  2 Gaudinier, Lindsay E      26 Walnut Creek Mas-38  1:10.15    1:17.32    8  
  3 Seelos, Rebecca           27 Menlo Masters Ak-38  1:26.55    1:20.79    7  
  4 Stewart, Heather L        28 University of Sa-38  1:15.00    1:21.91    6  
  5 Tattan, Julia             29 Cal Maritime Aca-38  1:13.00    1:23.41    5  
  6 Gracey, Jordyn            25 University of Sa-38  4:00.00    1:48.54    4  
 
Women 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:20.71   10/2/2005 Hitomi Matsuda, JPN                        
    National: N 2:14.03   6/29/2013 Justine Mueller                            
     Pacific: P 2:21.98  12/31/2005 Allison Wagner                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yamauchi, Penelope R      25 Santa Rosa Maste-38  2:30.37    2:26.54   10  
  2 Simonds, Shannon          28 University of Sa-38  2:45.02    2:45.72    8  
  3 Gaudinier, Lindsay E      26 Walnut Creek Mas-38  2:47.25    2:49.79    7  
  4 Cochrane, Sarah A         28 Rolling Hills Mu-38  2:56.70    2:51.62    6  
  5 Schallert, Lia B          25 University of Sa-38  2:51.25    2:52.17    5  
  6 Schmitz, Emily M          27 University of Sa-38  3:10.84    2:55.77    4  
  7 Tattan, Julia             29 Cal Maritime Aca-38  2:58.00    3:05.06    3  
 
Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 25.74    6/6/2008 Martina Moravcova, USA                       
    National: N 25.57    8/8/2009 Erika Erndl                                  
     Pacific: P 26.18   6/18/2004 Katrina Radke                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bronson, Meredith C       33 Mountain View Ma-38    30.38      30.44   10  
  2 Miller, Katie B           32 University of Sa-38    32.54      31.29    8  
  3 Coggshall, Kathleen T     33 Bay Masters-38         30.95      31.83    7  
  4 Chinn, Sarah M            31 Manatee Aquatic-38     35.00      32.81    6  
  5 Piper, Meghan M           32 Quick Silver Swi-38    39.00      35.78    5  
  6 West, Meredith A          31 San Mateo Master-38    35.00      36.26    4  
 
Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W   55.24   7/11/2009 Erika Erndl, USA                           
    National: N   54.59    8/5/2009 Erika Erndl                                
     Pacific: P 1:00.52    8/9/2014 Jen Radecke-Noble                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Radecke-Noble, Jennifer   31 Tri Valley Maste-38  1:00.52    1:01.58   10  
  2 Bronson, Meredith C       33 Mountain View Ma-38  1:08.02    1:05.23    8  
 
Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:04.05   7/17/2011 Dawn Heckman, USA                          
    National: N 1:58.92    8/7/2009 Erika Erndl                                
     Pacific: P 2:10.99   6/18/1994 Susan Porter                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Radecke-Noble, Jennifer   31 Tri Valley Maste-38  2:11.67    2:14.15   10  
  2 Chinn, Sarah M            31 Manatee Aquatic-38   2:45.00    2:35.27    8  
  3 Bronson, Meredith C       33 Mountain View Ma-38  2:24.80    2:37.70    7  
  4 Meckel, Linda             32 University of Sa-38  3:00.00    2:44.45    6  
  5 West, Meredith A          31 San Mateo Master-38  2:55.01    2:55.60    5  
 
Women 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:18.63   7/16/2011 Dawn Heckman, USA                          
    National: N 4:17.52    8/3/2010 Dawn Heckman                               
     Pacific: P 4:31.93  12/31/1994 Susan Porter                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Radecke-Noble, Jennifer   31 Tri Valley Maste-38  4:47.60    4:45.72   10  
  2 Rogers, Rebecca C         30 Walnut Creek Mas-38  5:50.25    5:08.20    8  
  3 Chinn, Sarah M            31 Manatee Aquatic-38   5:50.00    5:27.43    7  
 
Women 30-34 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 8:46.47   7/14/2011 Dawn Heckman, USA                          
    National: N 8:46.22   5/30/2010 Dawn Heckman                               
     Pacific: P 9:07.46  12/31/2009 Heidi George                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chinn, Sarah M            31 Manatee Aquatic-38  12:00.00   11:10.30   10  
  2 Maehr, Erin               33 Alameda Aquatic-38  11:20.00   11:24.36    8  
  3 Meckel, Linda             32 University of Sa-38 12:32.21   12:00.32    7  
  4 West, Meredith A          31 San Mateo Master-38 12:39.93   12:41.47    6  
 
Women 30-34 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 17:25.81   7/10/2009 Heidi George, USA                         
    National: N 17:07.54   4/25/2010 Dawn Heckman                              
     Pacific: P 17:11.25  12/31/2009 Heidi George                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Radecke-Noble, Jennifer   31 Tri Valley Maste-38 19:05.30   19:03.00   10  
 
Women 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 28.57    8/7/2012 Noriko Inada, USA                            
    National: N 28.57    7/8/2012 Noriko Inada                                 
     Pacific: P 32.21  12/31/1986 Kathy Neill                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luciano, Amanda A         30 University of Sa-38    36.44      36.77   10  
  2 Maehr, Erin               33 Alameda Aquatic-38     40.00      40.03    8  
  3 Piper, Meghan M           32 Quick Silver Swi-38    43.00      41.42    7  
 
Women 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:01.78    8/6/2011 Noriko Inada, USA                          
    National: N 1:01.78    8/6/2011 Noriko Inada                               
     Pacific: P 1:03.78  12/31/2009 Sarabeth Metzger                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Rebecca C         30 Walnut Creek Mas-38  1:30.48    1:24.40   10  
  2 Piper, Meghan M           32 Quick Silver Swi-38  1:40.00    1:35.76    8  
  3 Chaiyasane, Koung         31 Marcia's Enthusi-38  2:10.00    2:01.43    7  
 
Women 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:17.61    8/6/2009 Sarabeth Metzger, USA                      
    National: N 2:17.61    8/6/2009 Sarabeth Metzger                           
     Pacific: P 2:17.61  12/31/2009 Sarabeth Metzger                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Radecke-Noble, Jennifer   31 Tri Valley Maste-38  2:45.00    2:36.74   10  
  2 Maehr, Erin               33 Alameda Aquatic-38   2:52.90    3:00.94    8  
 
Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 32.22    9/3/2013 Nicole Heidemann, GER                        
    National: N 33.20   8/15/2008 Katie McClelland                             
     Pacific: P 36.02  12/31/2006 Helen Salcedo                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chinn, Sarah M            31 Manatee Aquatic-38     44.00      41.84   10  
  2 Chaiyasane, Koung         31 Marcia's Enthusi-38  1:30.00      52.56    8  
 
Women 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:10.10   10/3/2009 Hitomi Matsuda, JPN                        
    National: N 1:13.29   8/16/2008 Katie McClelland                           
     Pacific: P 1:18.75  12/31/2006 Helen Salcedo                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Katie B           32 University of Sa-38  1:24.15    1:25.54   10  
  2 Bronson, Meredith C       33 Mountain View Ma-38  1:25.09    1:26.70    8  
  3 Chinn, Sarah M            31 Manatee Aquatic-38   1:32.71    1:32.97    7  
  4 Luciano, Amanda A         30 University of Sa-38  1:30.91    1:34.86    6  
  5 Maehr, Erin               33 Alameda Aquatic-38   1:50.00    1:39.58    5  
 
Women 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:28.93  10/17/2009 Hitomi Matsuda, JPN                        
    National: N 2:41.51   8/23/1999 Wenke Hansen                               
     Pacific: P 2:51.84  12/31/2006 Helen Salcedo                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bronson, Meredith C       33 Mountain View Ma-38  3:17.15    3:14.37   10  
  2 Chaiyasane, Koung         31 Marcia's Enthusi-38  5:00.00    4:05.62    8  
 
Women 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W   58.81    6/7/2008 Martina Moravcova, USA                     
    National: N   58.81    6/7/2008 Martina Moravcova                          
     Pacific: P 1:04.67  12/31/2009 Sarabeth Metzger                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meckel, Linda             32 University of Sa-38  1:35.83    1:31.11   10  
  2 West, Meredith A          31 San Mateo Master-38  1:32.51    1:34.82    8  
 
Women 30-34 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:13.60    5/7/2006 Mette Jacobsen, DEN                        
    National: N 2:15.65   6/25/2013 Kim Vandenberg                             
     Pacific: P 2:23.26  12/31/1995 Martie McKinney                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Radecke-Noble, Jennifer   31 Tri Valley Maste-38  2:38.11    2:38.19   10  
  2 Rogers, Rebecca C         30 Walnut Creek Mas-38  3:10.55    2:51.50    8  
 
Women 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:13.89    7/7/2009 Erika Erndl, USA                           
    National: N 2:13.72    8/8/2009 Erika Erndl                                
     Pacific: P 2:23.50  12/31/2009 Sarabeth Metzger                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Radecke-Noble, Jennifer   31 Tri Valley Maste-38  2:40.50    2:35.04   10  
  2 Rogers, Rebecca C         30 Walnut Creek Mas-38  3:20.45    2:52.98    8  
  3 Bronson, Meredith C       33 Mountain View Ma-38  2:55.14    2:54.79    7  
  4 Chinn, Sarah M            31 Manatee Aquatic-38   3:04.00    2:59.80    6  
  5 Chaiyasane, Koung         31 Marcia's Enthusi-38  5:00.00    4:11.38    5  
 
Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 25.98    8/8/2006 Dara Torres, USA                             
    National: N 25.52   6/29/2013 Erika Erndl                                  
     Pacific: P 26.89  12/31/1993 Sandy Neilson-Bel                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richards, Ericka L        37 Santa Rosa Maste-38    27.30      27.75   10  
  2 Glenn, Katie              39 Stanford Masters-38    27.99      28.79    8  
  3 Keeler, Susan E           37 Walnut Creek Mas-38    31.00      31.32    7  
  4 Reece, Katherine F        39 Chico Masters Sw-38    35.19      35.29    6  
 
Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W   58.38   8/23/1998 Tracie Moll, USA                           
    National: N   55.17   6/25/2013 Erika Erndl                                
     Pacific: P 1:00.31  12/31/2002 Laureen Welting                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richards, Ericka L        37 Santa Rosa Maste-38  1:00.39    1:00.79   10  
  2 Glenn, Katie              39 Stanford Masters-38  1:02.55    1:01.05    8  
  3 Keeler, Susan E           37 Walnut Creek Mas-38  1:08.00    1:09.65    7  
  4 Goodell, Kimberly         35 Walnut Creek Mas-38  1:24.00    1:18.28    6  
 
Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:06.94   8/10/1997 K.Pipes-Neilsen, USA                       
    National: N 2:00.04   6/26/2013 Erika Erndl                                
     Pacific: P 2:10.28  12/31/1999 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Katie              39 Stanford Masters-38  2:16.55    2:13.10   10  
  2 Maidenberg, Eve G         39 Manatee Aquatic-38   2:33.61    2:36.69    8  
  3 Groskopf, Sarah L         35 Tri Valley Maste-38  2:35.20    2:43.67    7  
  4 Reece, Katherine F        39 Chico Masters Sw-38  2:42.20    2:49.58    6  
  5 Belluomini, Melanie C     38 Davis Aquatic Ma-38  3:05.00    3:06.09    5  
 
Women 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:26.17   8/10/1997 K.Pipes-Neilsen, USA                       
    National: N 4:16.19    6/1/2012 Dawn Heckman                               
     Pacific: P 4:37.34  12/31/1999 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Katie              39 Stanford Masters-38  4:50.00    4:39.25   10  
  2 Maidenberg, Eve G         39 Manatee Aquatic-38   5:18.18    5:31.24    8  
 
Women 35-39 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 9:08.47  11/18/2012 Kirsten Cameron, AUS                       
    National: N 8:47.28    6/3/2012 Dawn Heckman                               
     Pacific: P 9:29.55  12/31/1999 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maidenberg, Eve G         39 Manatee Aquatic-38  10:47.20   11:11.79   10  
  2 Reece, Katherine F        39 Chico Masters Sw-38 12:11.00   12:17.16    8  
  3 Hieb-Stock, Lisa M        35 Tuolumne County-38  12:45.38   12:55.79    7  
 
Women 35-39 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 17:28.51   8/13/2014 Heidi George, USA                         
    National: N 17:23.46   4/18/2015 Heidi George                              
     Pacific: P 17:28.51    8/3/2014 Heidi George                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 George, Heidi S           39 UC38-38             17:23.46   17:40.41   10  
  2 Nishimoto, Amber D        37 University of Sa-38 26:00.00   24:03.86    8  
  3 Hieb-Stock, Lisa M        35 Tuolumne County-38  24:57.00   24:32.93    7  
  4 Goodell, Kimberly         35 Walnut Creek Mas-38 23:20.00   25:05.76    6  
  5 Tilds, Katrina            38 University of Sa-38 33:00.00   28:08.94    5  
 
Women 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 28.85    8/9/2014 Noriko Inada, USA                            
    National: N 28.85    8/9/2014 Noriko Inada                                 
     Pacific: P 31.71  12/31/2008 Jody Smith                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richards, Ericka L        37 Santa Rosa Maste-38    33.34      34.81   10  
  2 Reece, Katherine F        39 Chico Masters Sw-38    40.46      41.87    8  
  3 Groskopf, Sarah L         35 Tri Valley Maste-38    50.00      42.40    7  
  4 Hieb-Stock, Lisa M        35 Tuolumne County-38     44.53      45.42    6  
 
Women 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:02.69    8/8/2014 Noriko Inada, USA                          
    National: N 1:02.69    8/8/2014 Noriko Inada                               
     Pacific: P 1:06.91  12/31/2008 Jody Smith                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richards, Ericka L        37 Santa Rosa Maste-38  1:12.79    1:17.59   10  
  2 Keeler, Susan E           37 Walnut Creek Mas-38  1:25.00    1:20.09    8  
 
Women 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:18.20   8/10/1997 K.Pipes-Neilsen, USA                       
    National: N 2:18.20   8/10/1997 K Pipes-Neilsen                            
     Pacific: P 2:22.07  12/31/2008 Jody Smith                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keeler, Susan E           37 Walnut Creek Mas-38  3:00.00    3:00.13   10  
  2 Ferraris, Giulia M        38 San Mateo Master-38  3:06.24    3:03.40    8  
  3 Reece, Katherine F        39 Chico Masters Sw-38  3:05.65    3:04.20    7  
  4 Groskopf, Sarah L         35 Tri Valley Maste-38  2:59.57    3:04.64    6  
 
Women 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 32.86    8/9/2013 Katie Glenn, USA                             
    National: N 32.86    8/9/2013 Katie Glenn                                  
     Pacific: P 32.86    8/7/2013 Katie Glenn                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Katie              39 Stanford Masters-38    33.44      33.75   10  
  2 Keeler, Susan E           37 Walnut Creek Mas-38    41.28      43.05    8  
  3 Nishimoto, Amber D        37 University of Sa-38    50.00      43.88    7  
 
Women 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:12.34    8/8/2013 Katie Glenn, USA                           
    National: N 1:12.30   5/27/2012 Cynthia Lewis                              
     Pacific: P 1:12.34    8/7/2013 Katie Glenn                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Katie              39 Stanford Masters-38  1:16.09    1:15.05   10  
  2 Ferraris, Giulia M        38 San Mateo Master-38  1:45.37    1:45.53    8  
 
Women 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:35.40   6/10/2012 Hitomi Matsuda, JPN                        
    National: N 2:39.78   8/10/2013 Katie Glenn                                
     Pacific: P 2:39.78    8/7/2013 Katie Glenn                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Katie              39 Stanford Masters-38  2:46.07    2:49.37   10  
  2 Hieb-Stock, Lisa M        35 Tuolumne County-38   3:40.50    3:41.28    8  
 
Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 27.46    8/5/2014 Noriko Inada, USA                            
    National: N 27.46    8/5/2014 Noriko Inada                                 
     Pacific: P 29.79  12/31/1989 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richards, Ericka L        37 Santa Rosa Maste-38    30.10      30.75   10  
  2 Belluomini, Melanie C     38 Davis Aquatic Ma-38    36.00      37.47    8  
  3 Goodell, Kimberly         35 Walnut Creek Mas-38    48.00      40.67    7  
 
Women 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:02.44   3/19/2009 Lynne Hayes, AUS                           
    National: N   59.52   6/27/2013 Erika Erndl                                
     Pacific: P 1:06.19  12/31/1989 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richards, Ericka L        37 Santa Rosa Maste-38  1:10.35    1:08.33   10  
  2 Belluomini, Melanie C     38 Davis Aquatic Ma-38  1:25.00    1:30.23    8  
  3 Maidenberg, Eve G         39 Manatee Aquatic-38   1:29.66    1:35.94    7  
  4 Hieb-Stock, Lisa M        35 Tuolumne County-38   1:40.30    1:36.47    6  
 
Women 35-39 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:20.21   8/10/1997 K.Pipes-Neilsen, USA                       
    National: N 2:20.21   8/10/1997 K Pipes-Neilsen                            
     Pacific: P 2:26.38  12/31/1989 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Belluomini, Melanie C     38 Davis Aquatic Ma-38  3:15.00    3:30.45   10  
 
Women 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:21.47   1/14/2012 Hitomi Matsuda, JPN                        
    National: N 2:22.42   7/19/1997 K Pipes-Neilsen                            
     Pacific: P 2:29.30  12/31/1989 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richards, Ericka L        37 Santa Rosa Maste-38  2:36.79    2:40.33   10  
  2 Nishimoto, Amber D        37 University of Sa-38  3:30.00    3:09.15    8  
  3 Maidenberg, Eve G         39 Manatee Aquatic-38   3:05.21    3:09.70    7  
  4 Hieb-Stock, Lisa M        35 Tuolumne County-38   3:19.31    3:20.31    6  
 
Women 35-39 400 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 4:59.59   6/16/2012 Hitomi Matsuda, JPN                        
    National: N 5:02.67   8/15/1998 K Pipes-Neilsen                            
     Pacific: P 5:18.43  12/31/1989 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nishimoto, Amber D        37 University of Sa-38  7:30.00    6:47.58   10  
  2 Hieb-Stock, Lisa M        35 Tuolumne County-38   7:10.00    6:49.78    8  
  3 Belluomini, Melanie C     38 Davis Aquatic Ma-38  7:10.00    7:01.56    7  
 
Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 26.44   11/7/2009 Edith Ottermann, RSA                         
    National: N 24.25    7/6/2008 Dara Torres                                  
     Pacific: P 28.05  12/31/1992 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reece, Margaret E         43 Chico Masters Sw-38    34.00      32.33   10  
  2 Ongerth, Ann Michelle     41 Walnut Creek Mas-38    35.02      35.51    8  
 
Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W   58.04    6/8/2013 Erika Braun, USA                           
    National: N   53.78    7/4/2008 Dara Torres                                
     Pacific: P 1:01.06  12/31/2006 Laureen Welting                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Edler, Monica             43 University of Sa-38  1:23.00    1:15.73   10  
  2 Valosek, Jennifer H       40 Quick Silver Swi-38  1:26.00    1:19.22    8  
  3 Ongerth, Ann Michelle     41 Walnut Creek Mas-38  1:19.26    1:19.75    7  
  4 Moura, Fernanda           41 Albany Masters S-38  1:40.00    1:28.62    6  
 
Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:09.28   8/15/2005 K.Pipes-Neilsen, USA                       
    National: N 2:09.00   5/25/2003 K Pipes-Neilsen                            
     Pacific: P 2:13.09  12/31/2009 Jody Smith                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reece, Margaret E         43 Chico Masters Sw-38  2:35.00    2:25.47   10  
  2 Ongerth, Ann Michelle     41 Walnut Creek Mas-38  3:05.00    3:05.38    8  
 
Women 40-44 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 8:59.06   6/11/2011 Janet Evans, USA                           
    National: N 8:59.06   6/11/2011 Janet Evans                                
     Pacific: P 9:25.95  12/31/2006 Susan Preston                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reece, Margaret E         43 Chico Masters Sw-38 11:15.00   10:29.90   10  
 
Women 40-44 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 17:49.26   6/13/2014 Kirsten Cameron, GBR                      
    National: N 17:56.52   8/11/2003 K Pipes-Neilsen                           
     Pacific: P 18:00.51  12/31/2001 Suzanne Heim-Bowe                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Krissy L           44 Los Gatos Swim A-38 22:00.00   21:06.92   10  
 
Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 30.89   6/10/2013 Maria Rivera, VEN                            
    National: N 31.54   6/22/2013 Erika Braun                                  
     Pacific: P 31.63  12/31/2009 Jody Smith                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stoner, Stephanie I       40 University of Sa-38    41.30      42.05   10  
  2 Ongerth, Ann Michelle     41 Walnut Creek Mas-38    49.00      50.33    8  
 
Women 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:07.06    3/7/2009 Cindy Mabee, CAN                           
    National: N 1:07.21    8/7/2009 Jody Smith                                 
     Pacific: P 1:07.21  12/31/2009 Jody Smith                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Letson, Mary              40 University of Sa-38  2:10.00    1:54.79   10  
 
Women 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:23.18    8/6/2009 Jody Smith, USA                            
    National: N 2:23.18    8/6/2009 Jody Smith                                 
     Pacific: P 2:23.18  12/31/2009 Jody Smith                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stoner, Stephanie I       40 University of Sa-38  3:15.00    3:20.20   10  
 
Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 33.09   4/17/2012 Linley Frame, AUS                            
    National: N 33.25   7/23/2006 S Von Der Lippe                              
     Pacific: P 36.37  12/31/2000 Dea Ann Joslin                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patrick, Wendy            43 Marcia's Enthusi-38    43.03      46.39   10  
  2 Ongerth, Ann Michelle     41 Walnut Creek Mas-38    50.00      48.51    8  
 
Women 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:12.74   4/14/2012 Linley Frame, AUS                          
    National: N 1:12.12   6/30/2008 S Von Der Lippe                            
     Pacific: P 1:20.57  12/31/2000 Dea Ann Joslin                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reece, Margaret E         43 Chico Masters Sw-38  1:35.00    1:29.39   10  
 
Women 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 28.36    6/8/2013 Erika Braun, USA                             
    National: N 28.36    6/8/2013 Erika Braun                                  
     Pacific: P 29.89  12/31/1994 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Edler, Monica             43 University of Sa-38    40.30      35.38   10  
  2 Peroni, Diana H           43 Swymnut Masters-38     40.96      41.53    8  
  3 Ongerth, Ann Michelle     41 Walnut Creek Mas-38    48.00      42.74    7  
 
Women 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:03.36   5/23/2009 S.Von Der Lippe, USA                       
    National: N 1:02.47   6/29/2008 S Von Der Lippe                            
     Pacific: P 1:06.27  12/31/1992 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reece, Margaret E         43 Chico Masters Sw-38  1:15.00    1:12.01   10  
  2 Peroni, Diana H           43 Swymnut Masters-38   1:32.00    1:33.92    8  
 
Women 40-44 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:24.78   7/23/2006 S.Von Der Lippe, USA                       
    National: N 2:24.77   8/17/2003 K Pipes-Neilsen                            
     Pacific: P 2:25.15  12/31/2006 Susan Preston                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peroni, Diana H           43 Swymnut Masters-38   3:29.00    3:32.18   10  
 
Women 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:25.03    8/5/2007 S.Von Der Lippe, USA                       
    National: N 2:25.03    8/5/2007 S Von Der Lippe                            
     Pacific: P 2:30.96  12/31/2000 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Edler, Monica             43 University of Sa-38  3:23.00    3:17.25   10  
  2 Ongerth, Ann Michelle     41 Walnut Creek Mas-38  3:20.00    3:30.37    8  
 
Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 26.59   3/16/2011 Edith Ottermann, RSA                         
    National: N 27.44   8/13/2007 Susan Walsh                                  
     Pacific: P 28.56  12/31/2006 Suzanne Heim-Bowe                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Capen, Tasha              49 Menlo Masters Ak-38    32.45      32.36   10  
  2 Nelson, Sheila            47 Santa Rosa Maste-38    34.00      33.61    8  
  3 Feix, Jenny C             46 San Mateo Master-38    45.00      34.51    7  
  4 Green, Karen              45 Quick Silver Swi-38    40.00      37.12    6  
  5 McQuaid, Elissa O         45 San Mateo Master-38    40.00      38.70    5  
  6 Reyna, Carolyn P          48 Marcia's Enthusi-38    55.15      40.48    4  
  7 Mose, Becky               49 San Ramon Valley-38    39.86      40.74    3  
 
Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W   59.79    8/5/2007 K.Pipes-Neilsen, USA                       
    National: N   59.62   6/17/2012 Fall Willeboordse                          
     Pacific: P 1:02.11  12/31/2003 Suzanne Heim-Bowe                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Sheila            47 Santa Rosa Maste-38  1:13.51    1:14.69   10  
  2 Hertzer, Cynthia J        46 Santa Cruz Maste-38  1:16.00    1:15.23    8  
  3 Ayora, Clara              49 Marcia's Enthusi-38  1:10.23    1:15.38    7  
  4 Bechhoefer, Marta         48 Santa Cruz Maste-38  1:17.61    1:19.98    6  
  5 Kubota, Masako            49 Santa Clara Swim-38  1:25.74    1:28.86    5  
  6 McQuaid, Elissa O         45 San Mateo Master-38  1:27.74    1:32.16    4  
 
Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:10.09   6/13/2009 K.Pipes-Neilsen, USA                       
    National: N 2:10.09   6/13/2009 K Pipes-Neilsen                            
     Pacific: P 2:13.17  12/31/2003 Suzanne Heim-Bowe                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Sara H             47 Santa Rosa Maste-38  2:38.94    2:35.58   10  
  2 Capen, Tasha              49 Menlo Masters Ak-38  2:44.24    2:53.76    8  
 
Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:35.84    9/6/2008 K.Pipes-Neilsen, USA                       
    National: N 4:35.84    9/6/2008 K Pipes-Neilsen                            
     Pacific: P 4:39.20  12/31/2003 Suzanne Heim-Bowe                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hertzer, Cynthia J        46 Santa Cruz Maste-38  5:27.00    5:22.48   10  
  2 Feix, Jenny C             46 San Mateo Master-38  6:15.00    5:52.61    8  
  3 Bechhoefer, Marta         48 Santa Cruz Maste-38  5:51.11    5:55.00    7  
  4 Hutchins, Kristin E       49 University of Sa-38  6:20.00    6:29.33    6  
  5 Cooper, Carla N           48 University of Sa-38  7:45.00    6:43.39    5  
 
Women 45-49 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 9:24.11    8/5/2007 K.Pipes-Neilsen, USA                       
    National: N 9:24.11    8/5/2007 K Pipes-Neilsen                            
     Pacific: P 9:24.53  12/31/2003 Suzanne Heim-Bowe                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Feix, Jenny C             46 San Mateo Master-38 12:50.00   12:18.09   10  
  2 Mose, Becky               49 San Ramon Valley-38 14:50.00   14:56.53    8  
 
Women 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 17:55.83   8/17/2003 S.Heim-Bowen, USA                         
    National: N 17:55.83   8/17/2003 S Heim-Bowen                              
     Pacific: P 17:55.83  12/31/2003 Suzanne Heim-Bowe                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Denison, Stephanie        45 Sierra Marlins S-38 21:25.00   20:54.76   10  
  2 Hertzer, Cynthia J        46 Santa Cruz Maste-38 20:49.74   21:00.98    8  
  3 Feix, Jenny C             46 San Mateo Master-38 21:45.00   22:29.24    7  
  4 Bechhoefer, Marta         48 Santa Cruz Maste-38 22:54.17   23:31.91    6  
  5 Capen, Tasha              49 Menlo Masters Ak-38 23:30.00   24:23.07    5  
  6 Compagno, Wendy A         46 University of Sa-38 25:33.03   26:56.32    4  
  7 Saylor, Alison L          49 University of Sa-38 40:00.00   30:55.40    3  
 
Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 31.35    8/9/2014 Cindy Mabee, CAN                             
    National: N 31.71   5/22/2011 Jenkins\Reynolds\                            
     Pacific: P 32.93  12/31/1997 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Sara H             47 Santa Rosa Maste-38    39.24      39.49   10  
  2 Nelson, Sheila            47 Santa Rosa Maste-38    41.00      41.26    8  
  3 McQuaid, Elissa O         45 San Mateo Master-38    50.00      45.77    7  
  4 Baidwan, Pinder           48 University of Sa-38    49.00      52.50    6  
  5 Saylor, Alison L          49 University of Sa-38    47.00      55.37    5  
 
Women 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:08.11   1/31/2015 Cindy Mabee, CAN                           
    National: N 1:08.11   5/24/2009 K Pipes-Neilsen                            
     Pacific: P 1:11.34  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Sara H             47 Santa Rosa Maste-38  1:22.02    1:23.89   10  
  2 Ayora, Clara              49 Marcia's Enthusi-38  1:32.32    1:26.18    8  
  3 Nelson, Sheila            47 Santa Rosa Maste-38  1:30.00    1:28.51    7  
  4 Jobst, Silke              48 Quick Silver Swi-38  1:41.64    1:45.78    6  
  5 McQuaid, Elissa O         45 San Mateo Master-38  2:00.00    1:46.27    5  
  6 Hutchins, Kristin E       49 University of Sa-38  1:44.47    1:47.39    4  
  7 Saylor, Alison L          49 University of Sa-38  1:46.00    1:52.42    3  
 
Women 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:26.06   5/22/2009 K.Pipes-Neilsen, USA                       
    National: N 2:26.06   5/22/2009 K Pipes-Neilsen                            
     Pacific: P 2:31.93  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Sara H             47 Santa Rosa Maste-38  2:56.73    2:58.22   10  
  2 Compagno, Wendy A         46 University of Sa-38  3:34.32    3:46.60    8  
  3 Baidwan, Pinder           48 University of Sa-38  3:57.00    4:09.14    7  
  4 Saylor, Alison L          49 University of Sa-38  3:49.00    4:14.43    6  
 
Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 33.66   7/17/2010 S.Von Der Lippe, USA                         
    National: N 33.66   7/17/2010 S Von Der Lippe                              
     Pacific: P 36.97  12/31/1994 Susan Roy                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ayora, Clara              49 Marcia's Enthusi-38    42.17      44.37   10  
  2 Jones, Sara H             47 Santa Rosa Maste-38    47.39      46.72    8  
  3 Kubota, Masako            49 Santa Clara Swim-38    50.39      48.09    7  
  4 McQuaid, Elissa O         45 San Mateo Master-38    47.26      48.34    6  
  5 Hutchins, Kristin E       49 University of Sa-38    52.12      50.69    5  
  6 Reyna, Carolyn P          48 Marcia's Enthusi-38    59.00      52.35    4  
  7 Saylor, Alison L          49 University of Sa-38    47.01      53.41    3  
  8 Hoite, Johanna            49 Albany Masters S-38  1:00.00      58.56    2  
 
Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:13.49   9/17/2009 Marzena Kulis, ITA                         
    National: N 1:14.41   7/17/2010 S Von Der Lippe                            
     Pacific: P 1:21.30  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McQuaid, Elissa O         45 San Mateo Master-38  1:46.34    1:44.65   10  
  2 Compagno, Wendy A         46 University of Sa-38  1:50.00    1:52.69    8  
  3 Reyna, Carolyn P          48 Marcia's Enthusi-38  2:15.00    1:53.49    7  
  4 Saylor, Alison L          49 University of Sa-38  1:44.00    1:57.47    6  
 
Women 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:43.73   3/15/2013 H.Morris-Eyton, RSA                        
    National: N 2:45.20    8/5/2007 Caroline Krattli                           
     Pacific: P 2:59.80  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hertzer, Cynthia J        46 Santa Cruz Maste-38  3:15.11    3:12.90   10  
  2 Bechhoefer, Marta         48 Santa Cruz Maste-38  3:19.63    3:20.35    8  
  3 Cooper, Carla N           48 University of Sa-38  3:30.00    3:43.63    7  
  4 McQuaid, Elissa O         45 San Mateo Master-38  4:10.00    3:59.48    6  
  5 Saylor, Alison L          49 University of Sa-38  3:48.00    4:13.09    5  
  6 Jobst, Silke              48 Quick Silver Swi-38  4:50.00    4:22.35    4  
 
Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 28.97   2/19/2011 Edith Ottermann, RSA                         
    National: N 29.04    8/5/2014 Wenke Seider                                 
     Pacific: P 30.01  12/31/2009 Lisa Ward                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Sheila            47 Santa Rosa Maste-38    36.01      36.00   10  
  2 Capen, Tasha              49 Menlo Masters Ak-38    35.54      36.57    8  
  3 Feix, Jenny C             46 San Mateo Master-38    50.00      40.55    7  
  4 Reyna, Carolyn P          48 Marcia's Enthusi-38    59.00      51.08    6  
  5 Jobst, Silke              48 Quick Silver Swi-38    51.93      56.58    5  
  6 Espinosa, Rebecca         45 Marcia's Enthusi-38  1:00.72      59.87    4  
 
Women 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:04.96    8/6/2014 Wenke Seider, USA                          
    National: N 1:04.96    8/6/2014 Wenke Seider                               
     Pacific: P 1:07.30  12/31/2005 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mose, Becky               49 San Ramon Valley-38  1:49.99    1:56.59   10  
  2 Compagno, Wendy A         46 University of Sa-38  2:10.00    2:02.61    8  
 
Women 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:24.34   6/20/2009 K.Pipes-Neilsen, USA                       
    National: N 2:24.34   6/20/2009 K Pipes-Neilsen                            
     Pacific: P 2:31.37  12/31/1998 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hertzer, Cynthia J        46 Santa Cruz Maste-38  3:05.18    3:21.19   10  
  2 Capen, Tasha              49 Menlo Masters Ak-38  3:37.68    3:42.28    8  
  3 Bechhoefer, Marta         48 Santa Cruz Maste-38  3:10.00    3:48.40    7  
  4 Field, Lessly W           47 Albany Masters S-38  3:42.00    3:52.99    6  
 
Women 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:27.57   8/16/2008 K.Pipes-Neilsen, USA                       
    National: N 2:27.57   8/16/2008 K Pipes-Neilsen                            
     Pacific: P 2:32.46  12/31/2005 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Sara H             47 Santa Rosa Maste-38  2:55.73    2:55.05   10  
  2 Hertzer, Cynthia J        46 Santa Cruz Maste-38  2:54.92    2:55.82    8  
  3 Bechhoefer, Marta         48 Santa Cruz Maste-38  3:08.27    3:14.11    7  
  4 Hutchins, Kristin E       49 University of Sa-38  4:10.00    3:38.24    6  
  5 Jobst, Silke              48 Quick Silver Swi-38  3:55.88    3:57.85    5  
 
Women 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 5:13.85    9/5/2008 K.Pipes-Neilsen, USA                       
    National: N 5:13.85    9/5/2008 K Pipes-Neilsen                            
     Pacific: P 5:27.67  12/31/2005 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Sara H             47 Santa Rosa Maste-38  6:19.47    6:11.68   10  
 
Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 28.22   8/18/2001 Laura Val, USA                               
    National: N 28.22   8/18/2001 Laura Val                                    
     Pacific: P 28.22  12/31/2001 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rieger, Amy J             54 Davis Aquatic Ma-38    32.50      31.40   10  
  2 Welting, Laureen K        50 The Olympic Club-38    30.45      31.71    8  
  3 Delmage, Arlene           53 Oregon Masters-37      31.18      31.91    7  
  4 Sterzer, Robin S          51 Quick Silver Swi-38    32.88      32.61    6  
  5 Beal, Laura A             50 Santa Rosa Maste-38    33.99      32.86    5  
  6 Cook, Amy M               51 Walnut Creek Mas-38    33.15      33.39    4  
  7 Donaldson, Deborah L      50 Chico Masters Sw-38    36.22      33.98    3  
  8 Russell, Jane E           52 Davis Aquatic Ma-38    33.50      34.59    2  
  9 Couch, Stephanie D        51 Menlo Masters Ak-38    35.79      35.28    1  
 10 Taylor, Catherine         52 Walnut Creek Mas-38    36.50      36.58  
 11 Chin, Jian                51 University of Sa-38    35.98      37.29  
 12 Dibley, Allison M         53 Walnut Creek Mas-38    39.06      41.50  
 
Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:01.13   8/19/2001 Laura Val, USA                             
    National: N 1:01.13   8/19/2001 Laura Val                                  
     Pacific: P 1:01.13  12/31/2001 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delmage, Arlene           53 Oregon Masters-37    1:10.00    1:09.07   10  
  2 Dodd, Dina                52 Northern Sierra-38   1:11.58    1:13.94    8  
  3 Beal, Laura A             50 Santa Rosa Maste-38  1:14.99    1:14.65    7  
  4 Cook, Amy M               51 Walnut Creek Mas-38  1:13.57    1:15.10    6  
  5 Dornan, Gwen              52 University of Sa-38  1:17.34    1:18.45    5  
  6 Fatemi, Fariba            52 San Mateo Master-38  1:58.05    1:52.93    4  
  7 Lane, Celeste M           53 Cal Aquatic Mast-38  2:15.00    2:09.22    3  
 
Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:13.18    8/8/2013 Jill Hernandez, USA                        
    National: N 2:13.18    8/8/2013 Jill Hernandez                             
     Pacific: P 2:13.18    8/7/2013 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        50 The Olympic Club-38  2:32.40    2:31.18   10  
  2 Rieger, Amy J             54 Davis Aquatic Ma-38  2:35.00    2:31.98    8  
  3 Couch, Stephanie D        51 Menlo Masters Ak-38  2:45.25    2:45.71    7  
  4 Gerhan, Martha            54 University of Sa-38  2:46.72    2:51.48    6  
  5 Taylor, Catherine         52 Walnut Creek Mas-38  3:11.33    3:02.60    5  
  6 Sullivan, Lynda F         51 University of Sa-38  4:15.00    3:18.93    4  
  7 Dibley, Allison M         53 Walnut Creek Mas-38  3:33.97    3:49.02    3  
 
Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:40.66   8/11/2013 Jill Hernandez, USA                        
    National: N 4:40.66   8/11/2013 Jill Hernandez                             
     Pacific: P 4:40.66    8/7/2013 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delmage, Arlene           53 Oregon Masters-37    5:25.61    5:22.53   10  
  2 Price, Patricia L         53 Davis Aquatic Ma-38  5:38.07    5:32.23    8  
  3 Couch, Stephanie D        51 Menlo Masters Ak-38  5:44.88    5:45.08    7  
  4 Dornan, Gwen              52 University of Sa-38  5:43.15    5:49.12    6  
 
Women 50-54 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 9:38.04   6/24/2011 Lynn Marshall, CAN                         
    National: N 9:48.81   4/18/2008 S Heim-Bowen                               
     Pacific: P 9:48.81  12/31/2008 Suzanne Heim-Bowe                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              51 Walnut Creek Mas-38 11:25.00   10:55.83   10  
  2 Riley, Jayne E            52 San Ramon Valley-38 12:00.90   11:46.99    8  
  3 Bulman, Robin A           50 Santa Rosa Maste-38 11:24.89   11:58.75    7  
  4 Gerhan, Martha            54 University of Sa-38 12:14.24   12:14.57    6  
 
Women 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 18:29.28   3/13/2011 Lynn Marshall, CAN                        
    National: N 18:32.76   8/14/2008 S Heim-Bowen                              
     Pacific: P 18:32.76  12/31/2008 Suzanne Heim-Bowe                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              51 Walnut Creek Mas-38 21:00.00   20:41.39   10  
  2 Couch, Stephanie D        51 Menlo Masters Ak-38 22:37.27   21:44.79    8  
  3 Rose, Nancy J             54 Walla Walla Mast-35 22:33.44   21:47.70    7  
  4 Price, Patricia L         53 Davis Aquatic Ma-38 23:05.00   22:25.53    6  
  5 Riley, Jayne E            52 San Ramon Valley-38 22:30.00   22:35.89    5  
  6 Gerhan, Martha            54 University of Sa-38 22:36.94   22:57.55    4  
  7 Sterzer, Robin S          51 Quick Silver Swi-38 25:44.44   24:52.15    3  
  8 Hanak, Michele T          50 San Mateo Master-38 32:30.00   32:52.66    2  
  9 Cotter, Victoria J        50 San Mateo Master-38 33:00.00   36:02.02    1  
 
Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 32.41   6/22/2013 Leslie Livingston, USA                       
    National: N 32.41   6/22/2013 Leslie Livingston                            
     Pacific: P 33.45  12/31/2009 Bonnie Bilich                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        50 The Olympic Club-38    35.25      36.32   10  
  2 Ward, Lisa A              51 Walnut Creek Mas-38    37.00      37.96    8  
  3 Donaldson, Deborah L      50 Chico Masters Sw-38    41.08      39.92    7  
  4 Russell, Jane E           52 Davis Aquatic Ma-38    38.99      39.94    6  
  5 Sterzer, Robin S          51 Quick Silver Swi-38    39.44      40.76    5  
  6 Stern, Jill P             51 University of Sa-38    42.18      41.66    4  
  7 Chin, Jian                51 University of Sa-38    42.26      44.92    3  
  8 Taylor, Catherine         52 Walnut Creek Mas-38    47.89      47.81    2  
  9 Dibley, Allison M         53 Walnut Creek Mas-38  1:01.62      56.11    1  
 
Women 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:09.28    8/8/2014 Ellen Reynolds, USA                        
    National: N 1:09.28    8/8/2014 Ellen Reynolds                             
     Pacific: P 1:13.76  12/31/2009 Bonnie Bilich                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              51 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:21.89   10  
  2 Stern, Jill P             51 University of Sa-38  1:30.72    1:26.15    8  
  3 Couch, Stephanie D        51 Menlo Masters Ak-38  1:29.51    1:28.96    7  
  4 Price, Patricia L         53 Davis Aquatic Ma-38  1:33.17    1:29.98    6  
  5 Sullivan, Lynda F         51 University of Sa-38  2:15.00    1:55.82    5  
 -- Lane, Celeste M           53 Cal Aquatic Mast-38  2:10.00         DQ  
 
Women 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:26.64    8/4/2014 Ellen Reynolds, USA                        
    National: N 2:26.64    8/4/2014 Ellen Reynolds                             
     Pacific: P 2:39.40  12/31/2009 Bonnie Bilich                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              51 Walnut Creek Mas-38  2:50.00    2:45.82   10  
  2 Rieger, Amy J             54 Davis Aquatic Ma-38  2:58.00    2:58.88    8  
  3 Russell, Jane E           52 Davis Aquatic Ma-38  3:02.67    3:05.77    7  
  4 Couch, Stephanie D        51 Menlo Masters Ak-38  3:05.65    3:08.38    6  
  5 Chin, Jian                51 University of Sa-38  3:30.60    3:30.64    5  
  6 Sullivan, Lynda F         51 University of Sa-38  5:15.00    4:01.77    4  
 
Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 34.18   6/13/2012 Monica Coro, ITA                             
    National: N 37.51    8/7/2006 Melinda Mann                                 
     Pacific: P 37.95  12/31/2006 Leianne Crittende                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bulman, Robin A           50 Santa Rosa Maste-38    42.80      39.74   10  
  2 Donaldson, Deborah L      50 Chico Masters Sw-38    40.09      41.01    8  
  3 Dodd, Dina                52 Northern Sierra-38     42.25      43.12    7  
  4 Fatemi, Fariba            52 San Mateo Master-38  1:05.46    1:03.65    6  
  5 Vettel, Jennifer W        51 Menlo Masters Ak-38  1:20.00    1:04.72    5  
 
Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:15.50   6/11/2012 Monica Coro, ITA                           
    National: N 1:22.23    8/4/2014 Corrin Popps                               
     Pacific: P 1:24.90  12/31/2009 Cokie Lepinski                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lofthus, Eva              51 Nor                  1:28.00    1:28.31   10  
  2 Bulman, Robin A           50 Santa Rosa Maste-38  1:33.47    1:29.42    8  
  3 Donaldson, Deborah L      50 Chico Masters Sw-38  1:27.79    1:29.83    7  
  4 Delmage, Arlene           53 Oregon Masters-37    1:35.00    1:34.81    6  
  5 Gerhan, Martha            54 University of Sa-38  1:46.77    1:48.63    5  
  6 Taylor, Catherine         52 Walnut Creek Mas-38  1:52.00    1:49.94    4  
  7 Sullivan, Lynda F         51 University of Sa-38  2:15.00    1:54.54    3  
  8 Andrews, Elizabeth C      51 University of Sa-38  2:05.00    2:00.91    2  
  9 Trevisan, Cynthia S       50 Cal Maritime Aca-38  2:10.00    2:01.25    1  
 10 Dibley, Allison M         53 Walnut Creek Mas-38  2:02.35    2:08.53  
 
Women 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:50.92   6/15/2012 Monica Coro, ITA                           
    National: N 2:58.60    8/8/2014 Corrin Popps                               
     Pacific: P 3:08.24  12/31/2009 Cokie Lepinski                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bulman, Robin A           50 Santa Rosa Maste-38  3:27.74    3:22.23   10  
  2 Dodd, Dina                52 Northern Sierra-38   3:43.27    3:43.52    8  
  3 Sterzer, Robin S          51 Quick Silver Swi-38  4:00.00    3:48.02    7  
  4 Sullivan, Lynda F         51 University of Sa-38  5:15.00    4:04.39    6  
 
Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 30.24    6/4/2004 Angela Zingler, GER                          
    National: N 30.29   6/23/2013 Leslie Livingston                            
     Pacific: P 30.72  12/31/2001 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delmage, Arlene           53 Oregon Masters-37      33.05      32.94   10  
  2 Ward, Lisa A              51 Walnut Creek Mas-38    35.00      33.93    8  
  3 Sterzer, Robin S          51 Quick Silver Swi-38    34.44      35.92    7  
  4 Donaldson, Deborah L      50 Chico Masters Sw-38    39.43      36.43    6  
  5 Kavalauskas, Alita        52 Jellies Aquatic-38     48.00      41.97    5  
  6 Trevisan, Cynthia S       50 Cal Maritime Aca-38    48.00      44.25    4  
  7 Fatemi, Fariba            52 San Mateo Master-38  1:05.59      57.66    3  
 
Women 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:07.80   8/13/2011 Jill Hernandez, USA                        
    National: N 1:07.80   8/13/2011 Jill Hernandez                             
     Pacific: P 1:07.80  12/31/2011 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delmage, Arlene           53 Oregon Masters-37    1:16.00    1:14.30   10  
  2 Welting, Laureen K        50 The Olympic Club-38  1:15.20    1:18.16    8  
  3 Russell, Jane E           52 Davis Aquatic Ma-38  1:19.84    1:21.21    7  
  4 Trevisan, Cynthia S       50 Cal Maritime Aca-38  1:58.00    1:51.39    6  
 
Women 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:31.55   8/18/2001 Laura Val, USA                             
    National: N 2:31.55   8/18/2001 Laura Val                                  
     Pacific: P 2:31.55  12/31/2001 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Couch, Stephanie D        51 Menlo Masters Ak-38  3:24.32    3:28.81   10  
  2 Trevisan, Cynthia S       50 Cal Maritime Aca-38  4:20.00    4:11.39    8  
 
Women 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:31.81    8/6/2014 Ellen Reynolds, USA                        
    National: N 2:31.81    8/6/2014 Ellen Reynolds                             
     Pacific: P 2:36.97  12/31/2011 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              51 Walnut Creek Mas-38  2:50.00    2:49.68   10  
  2 Bulman, Robin A           50 Santa Rosa Maste-38  3:10.82    3:08.14    8  
  3 Beal, Laura A             50 Santa Rosa Maste-38  3:15.99    3:15.59    7  
  4 Sullivan, Lynda F         51 University of Sa-38  4:15.00    3:40.11    6  
 
Women 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 5:20.68    8/5/2014 Ellen Reynolds, USA                        
    National: N 5:20.68    8/5/2014 Ellen Reynolds                             
     Pacific: P 5:42.80  12/31/2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gerhan, Martha            54 University of Sa-38  7:30.00    7:35.35   10  
  2 Chin, Jian                51 University of Sa-38  7:26.97    7:48.08    8  
 
Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 28.69   8/17/2008 Laura Val, USA                               
    National: N 28.69   8/17/2008 Laura Val                                    
     Pacific: P 28.69  12/31/2008 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garnier, Kathy L          55 Colorado Masters-32    29.50      30.35   10  
  2 Walts, Merrie E           55 Santa Rosa Maste-38    31.43      32.32    8  
  3 Cunningham, Martha C      59 Rolling Hills Mu-38    35.00      34.37    7  
  4 Terhorst, Hermine M       57 Santa Rosa Maste-38    37.00      34.57    6  
  5 McNamara, Kathleen A      55 University of Sa-38    35.64      34.76    5  
  6 Kaiser, Amy J             56 University of Sa-38    37.30      38.60    4  
 
Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:02.02   8/16/2008 Laura Val, USA                             
    National: N 1:02.02   8/13/2007 Val\Val                                    
     Pacific: P 1:02.02  12/31/2007 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hernandez, Jill S         55 Chico Masters Sw-38  1:05.00    1:02.70   10  
  2 Garnier, Kathy L          55 Colorado Masters-32  1:07.50    1:06.41    8  
  3 Walts, Merrie E           55 Santa Rosa Maste-38  1:09.73    1:11.83    7  
  4 McNamara, Kathleen A      55 University of Sa-38  1:24.08    1:21.70    6  
  5 Haufler, Susan L          58 Marcia's Enthusi-38  1:22.00    1:23.11    5  
 
Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:16.28    8/6/2009 Laura Val, USA                             
    National: N 2:16.28    8/6/2009 Laura Val                                  
     Pacific: P 2:16.28  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hernandez, Jill S         55 Chico Masters Sw-38  2:16.90    2:16.89   10  
  2 Garnier, Kathy L          55 Colorado Masters-32  2:28.00    2:29.76    8  
  3 O'Brien, Charlene A       59 Walnut Creek Mas-38  2:38.00    2:37.05    7  
  4 Cunningham, Martha C      59 Rolling Hills Mu-38  2:45.00    2:54.33    6  
  5 Kaiser, Amy J             56 University of Sa-38  2:59.73    3:04.36    5  
  6 Jaffer, Johanna           59 Quick Silver Swi-38  3:00.00    3:10.64    4  
  7 Benjamin, Marcia S        59 Marcia's Enthusi-38  3:25.00    3:16.79    3  
 
Women 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:50.13   7/12/2009 Laura Val, USA                             
    National: N 4:50.13   7/12/2009 Laura Val                                  
     Pacific: P 4:50.13  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hernandez, Jill S         55 Chico Masters Sw-38  4:49.09    4:46.69W  10  
  2 O'Brien, Charlene A       59 Walnut Creek Mas-38  5:30.00    5:33.09    8  
  3 Terhorst, Hermine M       57 Santa Rosa Maste-38  6:13.00    6:02.51    7  
  4 Kaiser, Amy J             56 University of Sa-38  6:12.40    6:20.52    6  
  5 McNamara, Kathleen A      55 University of Sa-38  6:30.00    6:33.56    5  
  6 Jaffer, Johanna           59 Quick Silver Swi-38  6:20.00    6:33.57    4  
 
Women 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 10:05.28   7/12/2008 Laura Val, USA                            
    National: N 10:05.28   7/12/2008 Laura Val                                 
     Pacific: P 10:05.28  12/31/2008 Laura Val                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hernandez, Jill S         55 Chico Masters Sw-38 10:04.00    9:46.56W  10  
  2 O'Brien, Charlene A       59 Walnut Creek Mas-38 11:11.00   11:13.60    8  
  3 Jaffer, Johanna           59 Quick Silver Swi-38 12:40.00   13:25.82    7  
 
Women 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 19:14.70    7/8/2007 Laura Val, USA                            
    National: N 19:14.70    7/8/2007 Laura Val                                 
     Pacific: P 19:14.70  12/31/2007 Laura Val                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Charlene A       59 Walnut Creek Mas-38 20:50.00   21:36.42   10  
  2 Lee, Cindy S              58 San Mateo Master-38 23:15.00   23:30.48    8  
  3 Chase, Tina K             55 University of Sa-38 28:00.00   27:12.31    7  
  4 Urdal, Thorild            58 Cal Aquatic Mast-38 30:00.00   29:10.46    6  
 
Women 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 33.75   8/12/2010 Laura Val, USA                               
    National: N 33.75   8/12/2010 Laura Val                                    
     Pacific: P 33.75  12/31/2010 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walts, Merrie E           55 Santa Rosa Maste-38    36.22      37.65   10  
  2 Lee, Cindy S              58 San Mateo Master-38    45.00      40.29    8  
  3 McNamara, Kathleen A      55 University of Sa-38    41.57      40.40    7  
  4 Cunningham, Martha C      59 Rolling Hills Mu-38    44.00      44.32    6  
  5 Goldberg, Claudette       56 University of Sa-38    43.00      44.68    5  
  6 Terhorst, Hermine M       57 Santa Rosa Maste-38    46.00      45.74    4  
  7 Kaiser, Amy J             56 University of Sa-38    45.65      47.35    3  
 
Women 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:14.41   8/17/2008 Laura Val, USA                             
    National: N 1:14.41   8/17/2008 Laura Val                                  
     Pacific: P 1:14.41  12/31/2008 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walts, Merrie E           55 Santa Rosa Maste-38  1:19.74    1:22.73   10  
  2 Lee, Cindy S              58 San Mateo Master-38  1:25.00    1:26.76    8  
  3 McNamara, Kathleen A      55 University of Sa-38  1:33.77    1:31.88    7  
  4 Goldberg, Claudette       56 University of Sa-38  1:38.00    1:35.14    6  
  5 Kaiser, Amy J             56 University of Sa-38  1:38.16    1:40.70    5  
 
Women 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:41.50   6/28/2014 Bonnie Bilich, USA                         
    National: N 2:41.50   6/28/2014 Bonnie Bilich                              
     Pacific: P 2:41.50    6/8/2004 Bonnie Bilich                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walts, Merrie E           55 Santa Rosa Maste-38  2:58.27    2:58.22   10  
  2 McNamara, Kathleen A      55 University of Sa-38  3:30.00    3:21.34    8  
  3 Goldberg, Claudette       56 University of Sa-38  3:30.00    3:28.88    7  
 
Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 37.04   4/20/2013 Jenny Whiteley, AUS                          
    National: N 38.55    8/9/2013 Colette Crabbe                               
     Pacific: P 41.38      8/2000 Barbara Wheeler                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hafner, Hilary R          55 Santa Rosa Maste-38    41.84      41.33P  10  
  2 Goldberg, Claudette       56 University of Sa-38    43.00      45.45    8  
  3 Nip, Carol J              58 Albany Masters S-38  1:00.00      49.92    7  
  4 Haufler, Susan L          58 Marcia's Enthusi-38    51.00      51.44    6  
 
Women 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:23.16   4/18/2013 Jenny Whiteley, AUS                        
    National: N 1:25.19    8/6/2009 LO Knapp                                   
     Pacific: P   31.56      8/2000 Barbara Wheeler                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hafner, Hilary R          55 Santa Rosa Maste-38  1:34.49    1:32.40   10  
  2 Goldberg, Claudette       56 University of Sa-38  1:38.00    1:39.72    8  
 
Women 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 3:02.67   4/19/2013 Jenny Whiteley, AUS                        
    National: N 3:04.32    8/9/2009 LO Knapp                                   
     Pacific: P 3:23.29  12/31/1999 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hafner, Hilary R          55 Santa Rosa Maste-38  3:23.29    3:24.48   10  
  2 Feeley, Louise S          56 Menlo Masters Ak-38  3:38.00    3:42.29    8  
 
Women 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 30.97    8/9/2013 Traci Granger, USA                           
    National: N 30.97    8/9/2013 Traci Granger                                
     Pacific: P 31.42  12/31/2009 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Martha C      59 Rolling Hills Mu-38    37.00      36.75   10  
  2 Feeley, Louise S          56 Menlo Masters Ak-38    38.00      38.27    8  
  3 Terhorst, Hermine M       57 Santa Rosa Maste-38    44.34      41.56    7  
  4 Kaiser, Amy J             56 University of Sa-38    40.80      41.77    6  
  5 Haufler, Susan L          58 Marcia's Enthusi-38    46.00      47.63    5  
 
Women 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:09.47    8/9/2009 Laura Val, USA                             
    National: N 1:09.47    8/9/2009 Laura Val                                  
     Pacific: P 1:09.47  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hernandez, Jill S         55 Chico Masters Sw-38  1:11.23    1:10.27   10  
  2 Terhorst, Hermine M       57 Santa Rosa Maste-38  1:55.34    1:43.13    8  
 
Women 55-59 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:41.51    7/8/2007 Laura Val, USA                             
    National: N 2:41.51    7/8/2007 Laura Val                                  
     Pacific: P 2:41.51  12/31/2007 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ulian, Deborah            56 University of Sa-38  4:30.00    4:25.24   10  
 
Women 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:43.43   4/26/2014 Jenny Whiteley, AUS                        
    National: N 2:43.45   8/16/2008 Laura Val                                  
     Pacific: P 2:43.45  12/31/2008 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hernandez, Jill S         55 Chico Masters Sw-38  2:38.41    2:38.74W  10  
  2 Walts, Merrie E           55 Santa Rosa Maste-38  2:56.76    2:58.23    8  
  3 Goldberg, Claudette       56 University of Sa-38  3:20.00    3:17.97    7  
  4 Feeley, Louise S          56 Menlo Masters Ak-38  3:15.00    3:18.42    6  
  5 Haufler, Susan L          58 Marcia's Enthusi-38  3:37.00    3:38.59    5  
  6 Nip, Carol J              58 Albany Masters S-38  4:14.00    3:48.75    4  
 
Women 55-59 400 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 5:49.40   7/10/2009 Laura Val, USA                             
    National: N 5:49.40   7/10/2009 Laura Val                                  
     Pacific: P 5:49.40  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walts, Merrie E           55 Santa Rosa Maste-38  6:19.70    6:30.69   10  
  2 McNamara, Kathleen A      55 University of Sa-38  7:35.00    7:26.75    8  
  3 Chase, Tina K             55 University of Sa-38 10:00.00    8:46.34    7  
 
Women 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 29.31    8/6/2011 Laura Val, USA                               
    National: N 29.31    8/6/2011 Laura Val                                    
     Pacific: P 29.31  12/31/2011 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              64 Tamalpais Aquati-38    31.00      30.55   10  
  2 Armstrong, Miki           62 Menlo Masters Ak-38    38.00      34.16    8  
  3 Ogilvie, Carol M          60 University of Sa-38    36.00      35.05    7  
  4 Eisenman, Judy A          61 Tamalpais Aquati-38    35.99      35.94    6  
  5 Moreno, Dede A            60 Tuolumne County-38     47.96      40.84    5  
  6 Scribner, Virginia N      61 San Mateo Master-38    45.00      43.65    4  
  7 Cohn, Darcy C             64 University of Sa-38  1:45.00      50.58    3  
 
Women 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:03.83    8/5/2011 Laura Val, USA                             
    National: N 1:03.83    8/5/2011 Laura Val                                  
     Pacific: P 1:03.83  12/31/2011 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              64 Tamalpais Aquati-38  1:10.00    1:05.66   10  
  2 Hepworth, Linda           62 Rolling Hills Mu-38  1:26.44    1:23.30    8  
  3 Zlotoff, Mara J           63 Quick Silver Swi-38  1:45.00    1:34.02    7  
  4 Arrigoni, Dianne S        63 Rolling Hills Mu-38  1:30.15    1:42.72    6  
  5 Dobisz, Elizabeth A       62 Quick Silver Swi-38  1:41.00    1:42.85    5  
  6 Cohn, Darcy C             64 University of Sa-38  4:00.00    2:02.66    4  
 
Women 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:21.48   6/12/2012 Laura Val, USA                             
    National: N 2:21.48   6/12/2012 Laura Val                                  
     Pacific: P 2:21.48  12/31/2012 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogilvie, Carol M          60 University of Sa-38  2:59.00    2:50.95   10  
  2 Zlotoff, Mara J           63 Quick Silver Swi-38  3:38.00    3:27.08    8  
  3 Dobisz, Elizabeth A       62 Quick Silver Swi-38  3:41.00    3:43.03    7  
  4 Melamed, Ann              63 University of Sa-38  5:42.65    5:46.71    6  
 
Women 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:59.82   8/12/2012 Laura Val, USA                             
    National: N 4:59.82   8/12/2012 Laura Val                                  
     Pacific: P 4:59.82  12/31/2012 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quinn, Phyllis E          60 The Olympic Club-38  6:08.09    6:01.65   10  
  2 Eisenman, Judy A          61 Tamalpais Aquati-38  5:59.42    6:07.41    8  
  3 Zlotoff, Mara J           63 Quick Silver Swi-38  7:10.00    6:55.82    7  
  4 Cohn, Darcy C             64 University of Sa-38 18:00.00    8:58.97    6  
  5 Niccolls, DJ              62 University of Sa-38  8:00.00    9:49.91    5  
 
Women 60-64 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 10:27.71    7/8/2011 Laura Val, USA                            
    National: N 10:27.71    7/8/2011 Laura Val                                 
     Pacific: P 10:27.71  12/31/2011 Laura Val                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogilvie, Carol M          60 University of Sa-38 12:35.00   12:18.91   10  
  2 Quinn, Phyllis E          60 The Olympic Club-38 12:35.22   12:24.63    8  
  3 Dobisz, Elizabeth A       62 Quick Silver Swi-38 15:40.00   16:16.25    7  
  4 Dunn, Audrey J            62 University of Sa-38 17:00.00   16:18.67    6  
  5 Niccolls, DJ              62 University of Sa-38 17:00.00   20:17.25    5  
 
Women 60-64 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 19:52.85    7/8/2011 Laura Val, USA                            
    National: N 19:52.85    7/8/2011 Laura Val                                 
     Pacific: P 19:52.85  12/31/2011 Laura Val                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quinn, Phyllis E          60 The Olympic Club-38 24:08.63   24:24.70   10  
  2 Zlotoff, Mara J           63 Quick Silver Swi-38 27:00.00   26:17.69    8  
  3 Dunn, Audrey J            62 University of Sa-38 32:00.00   30:27.46    7  
  4 Cohn, Darcy C             64 University of Sa-38 58:00.00   34:24.02    6  
  5 Brooke, Ricki-Ellen       63 University of Sa-38 55:00.00   34:55.02    5  
  6 Niccolls, DJ              62 University of Sa-38 42:00.00   38:15.55    4  
 
Women 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 34.30    7/7/2012 Laura Val, USA                               
    National: N 34.30    7/7/2012 Laura Val                                    
     Pacific: P 34.30  12/31/2012 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              64 Tamalpais Aquati-38    35.50      35.98   10  
  2 Armstrong, Miki           62 Menlo Masters Ak-38    48.00      42.74    8  
  3 Dobisz, Elizabeth A       62 Quick Silver Swi-38    58.00    1:04.58    7  
  4 Cohn, Darcy C             64 University of Sa-38  2:00.00    1:12.51    6  
 
Women 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:15.92    8/8/2013 Laura Val, USA                             
    National: N 1:15.92    8/8/2013 Laura Val                                  
     Pacific: P 1:15.92    8/7/2013 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              64 Tamalpais Aquati-38  1:25.00    1:19.09   10  
  2 Hepworth, Linda           62 Rolling Hills Mu-38  1:37.22    1:38.81    8  
  3 Buzolich, Marilyn J       60 University of Sa-38  1:59.00    1:53.27    7  
  4 Cohn, Darcy C             64 University of Sa-38  5:00.00    2:31.17    6  
 
Women 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:44.38   7/13/2013 Laura Val, USA                             
    National: N 2:44.38   7/13/2013 Laura Val                                  
     Pacific: P 2:44.38   7/12/2013 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              64 Tamalpais Aquati-38  3:05.00    2:50.83   10  
  2 Quinn, Phyllis E          60 The Olympic Club-38  3:26.53    3:23.32    8  
  3 Eisenman, Judy A          61 Tamalpais Aquati-38  3:40.00    3:29.01    7  
  4 Armstrong, Miki           62 Menlo Masters Ak-38  3:40.00    3:30.36    6  
  5 Cohn, Darcy C             64 University of Sa-38 10:00.00    5:25.16    5  
 
Women 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 38.48   3/27/2002 Monika Senftleben, GER                       
    National: N 40.80   8/14/2014 Coellner\Munger                              
     Pacific: P 43.52  12/31/2005 Daniela Barnea                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              64 Tamalpais Aquati-38    45.00      45.31   10  
  2 Dobisz, Elizabeth A       62 Quick Silver Swi-38    58.00    1:03.79    8  
 
Women 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:27.64   3/28/2002 Bonnie Pronk, CAN                          
    National: N 1:27.95   6/28/2014 LO Knapp                                   
     Pacific: P 1:37.77  12/31/2009 Martha Alexander                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisenman, Judy A          61 Tamalpais Aquati-38  1:52.11    1:52.55   10  
  2 Moreno, Dede A            60 Tuolumne County-38   1:59.44    1:57.80    8  
 
Women 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 3:08.07   6/29/2014 LO D Knapp, USA                            
    National: N 3:08.07   6/29/2014 LO Knapp                                   
     Pacific: P 3:32.25  12/31/2009 Martha Alexander                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogilvie, Carol M          60 University of Sa-38  4:05.00    3:55.02   10  
  2 Dunn, Audrey J            62 University of Sa-38  5:00.00    4:54.49    8  
 
Women 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 32.27    7/8/2012 Laura Val, USA                               
    National: N 32.27    7/8/2012 Laura Val                                    
     Pacific: P 32.27  12/31/2012 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              64 Tamalpais Aquati-38    34.01      33.79   10  
  2 Ogilvie, Carol M          60 University of Sa-38    40.50      39.74    8  
  3 Hepworth, Linda           62 Rolling Hills Mu-38    45.29      45.31    7  
  4 Arrigoni, Dianne S        63 Rolling Hills Mu-38    53.44      50.71    6  
  5 Chang, Pamela O           60 Albany Masters S-38  1:15.51      57.18    5  
  6 Dobisz, Elizabeth A       62 Quick Silver Swi-38    56.00      57.66    4  
 
Women 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:12.06    8/4/2011 Laura Val, USA                             
    National: N 1:12.06    8/4/2011 Laura Val                                  
     Pacific: P 1:12.06  12/31/2011 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogilvie, Carol M          60 University of Sa-38  1:45.00    1:34.69   10  
  2 Moreno, Dede A            60 Tuolumne County-38   2:15.36    2:00.52    8  
 
Women 60-64 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:41.03    8/6/2011 Laura Val, USA                             
    National: N 2:41.03    8/6/2011 Laura Val                                  
     Pacific: P 2:41.03  12/31/2011 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quinn, Phyllis E          60 The Olympic Club-38  3:53.39    3:48.01   10  
 
Women 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:47.99   7/14/2013 Laura Val, USA                             
    National: N 2:47.99   7/14/2013 Laura Val                                  
     Pacific: P 2:47.99   7/12/2013 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogilvie, Carol M          60 University of Sa-38  3:28.00    3:13.99   10  
  2 Quinn, Phyllis E          60 The Olympic Club-38  3:22.31    3:18.00    8  
  3 Buzolich, Marilyn J       60 University of Sa-38  3:50.00    4:15.08    7  
  4 Dunn, Audrey J            62 University of Sa-38  5:00.00    4:30.74    6  
 
Women 60-64 400 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 5:56.27    7/8/2011 Laura Val, USA                             
    National: N 5:56.27    7/8/2011 Laura Val                                  
     Pacific: P 5:56.27  12/31/2011 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quinn, Phyllis E          60 The Olympic Club-38  7:04.13    7:08.87   10  
  2 Dunn, Audrey J            62 University of Sa-38 11:00.00    9:16.91    8  
 
Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 31.35   3/21/2015 Sanderina Kruger, RSA                        
    National: N 31.84   8/11/2010 Carolyn Boak                                 
     Pacific: P 32.45    8/7/2013 Ruth Shaps                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Martha A       66 Walnut Creek Mas-38    36.44      34.80   10  
  2 Gettling, Janet           67 Oregon Masters-37      36.85      36.21    8  
  3 Litman, Jacklyn           65 Bay Masters-38         45.00      41.48    7  
  4 Tevis, Maggie H           67 Rolling Hills Mu-38    42.44      42.07    6  
  5 Caso, Susie A             69 Manatee Aquatic-38     47.00      48.57    5  
  6 Sears, Carole J           68 Tuolumne County-38   1:15.00    1:01.44    4  
 
Women 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:09.52   1/31/2015 Charlotte Davis, USA                       
    National: N 1:09.52   1/31/2015 Charlotte Davis                            
     Pacific: P 1:14.01  12/31/2012 Ruth Shaps                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettling, Janet           67 Oregon Masters-37    1:23.47    1:27.18   10  
  2 Litman, Jacklyn           65 Bay Masters-38       1:50.00    1:37.46    8  
  3 Coholan, Annette M        67 Rolling Hills Mu-38  1:40.01    1:38.50    7  
  4 Hewitt, Susan M           67 University of Sa-38  4:30.00    2:14.94    6  
  5 Sears, Carole J           68 Tuolumne County-38   2:29.29    2:22.21    5  
 
Women 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:38.79    2/9/2014 Sandrina Kruger, RSA                       
    National: N 2:39.05   8/10/2010 Carolyn Boak                               
     Pacific: P 2:51.05    8/7/2013 Ruth Shaps                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Martha A       66 Walnut Creek Mas-38  3:03.01    2:51.33   10  
  2 Coholan, Annette M        67 Rolling Hills Mu-38  3:54.12    3:30.08    8  
  3 Caso, Susie A             69 Manatee Aquatic-38   4:10.00    4:14.67    7  
 
Women 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 5:27.79   1/31/2015 Charlotte Davis, USA                       
    National: N 5:27.79   1/31/2015 Charlotte Davis                            
     Pacific: P 6:10.11  12/31/2012 Linda Shoenberger                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coholan, Annette M        67 Rolling Hills Mu-38  7:36.18    7:15.44   10  
  2 Petro, Susan              65 University of Sa-38 11:28.00   11:12.44    8  
 
Women 65-69 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 22:28.69   8/22/2014 Barbara Dunbar, USA                       
    National: N 22:28.69   8/22/2014 Barbara Dunbar                            
     Pacific: P 24:03.63  12/31/2012 Linda Shoenberger                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coholan, Annette M        67 Rolling Hills Mu-38 29:04.00   28:58.08   10  
  2 Tevis, Maggie H           67 Rolling Hills Mu-38 29:08.50   29:03.83    8  
  3 Litman, Jacklyn           65 Bay Masters-38      31:30.00   30:58.14    7  
  4 Petro, Susan              65 University of Sa-38 46:04.42   44:48.18    6  
 
Women 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 37.11    9/7/2011 Margit Ohlsson, SWE                          
    National: N 37.44   8/20/2011 Diann Uustal                                 
     Pacific: P 40.26    8/7/2013 Ruth Shaps                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettling, Janet           67 Oregon Masters-37      45.70      45.98   10  
  2 Tevis, Maggie H           67 Rolling Hills Mu-38    51.07      51.36    8  
  3 Sears, Carole J           68 Tuolumne County-38   1:15.00    1:03.71    7  
 
Women 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:21.81    8/5/2010 Margit Ohlsson, SWE                        
    National: N 1:22.30   7/10/2011 Diann Uustal                               
     Pacific: P 1:27.49  12/31/2012 Ruth Shaps                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tevis, Maggie H           67 Rolling Hills Mu-38  1:57.34    2:02.85   10  
  2 Sears, Carole J           68 Tuolumne County-38   2:23.73    2:19.14    8  
  3 Campbell, Martha C        67 University of Sa-38  2:24.00    2:30.30    7  
 
Women 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 3:00.24    9/7/2011 Margit Ohlsson, SWE                        
    National: N 3:00.75    8/9/2013 Diann Uustal                               
     Pacific: P 3:29.11   7/13/2013 A. Susan Tyler                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tevis, Maggie H           67 Rolling Hills Mu-38  4:29.80    4:20.24   10  
  2 Sears, Carole J           68 Tuolumne County-38   4:50.00    5:02.50    8  
 
Women 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 41.52   6/14/2009 Monika Senftleben, GER                       
    National: N 42.97    8/4/2011 Diann Uustal                                 
     Pacific: P 43.95  12/31/2009 Daniela Barnea                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Martha A       66 Walnut Creek Mas-38    47.16      45.44   10  
  2 Gettling, Janet           67 Oregon Masters-37      46.28      45.86    8  
  3 Coholan, Annette M        67 Rolling Hills Mu-38    55.25      55.63    7  
  4 Hewitt, Susan M           67 University of Sa-38  2:45.00    1:23.02    6  
 
Women 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:33.23   6/20/2010 Nobuko Yasuda, JPN                         
    National: N 1:36.29   8/13/2007 Joann Leilich                              
     Pacific: P 1:40.69  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Martha A       66 Walnut Creek Mas-38  1:43.70    1:41.79   10  
  2 Gettling, Janet           67 Oregon Masters-37    1:42.80    1:42.67    8  
  3 Coholan, Annette M        67 Rolling Hills Mu-38  2:03.12    2:05.07    7  
  4 Caso, Susie A             69 Manatee Aquatic-38   2:10.00    2:07.29    6  
  5 Hornof, Kristine T        68 Davis Aquatic Ma-38  2:11.69    2:10.91    5  
 
Women 65-69 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 3:24.79    8/5/2010 Nobuko Yasuda, JPN                         
    National: N 3:26.98   8/28/2005 Joann Leilich                              
     Pacific: P 3:32.45  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Martha A       66 Walnut Creek Mas-38  3:43.53    3:42.93   10  
  2 Gettling, Janet           67 Oregon Masters-37    3:49.95    3:50.71    8  
  3 Coholan, Annette M        67 Rolling Hills Mu-38  4:12.09    4:24.06    7  
  4 Campbell, Martha C        67 University of Sa-38  6:00.00    6:10.02    6  
  5 Hewitt, Susan M           67 University of Sa-38 11:00.00    7:04.87    5  
 
Women 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 34.09   8/17/2014 Diann Uustal, USA                            
    National: N 34.09   8/17/2014 Diann Uustal                                 
     Pacific: P 36.03  12/31/2012 Ruth Shaps                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Litman, Jacklyn           65 Bay Masters-38         51.15      55.41   10  
  2 Tevis, Maggie H           67 Rolling Hills Mu-38    53.41      59.27    8  
 
Women 65-69 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:20.09   1/31/2015 Charlotte Davis, USA                       
    National: N 1:20.09   1/31/2015 Charlotte Davis                            
     Pacific: P 1:30.29    8/7/2013 A. Susan Tyler                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Litman, Jacklyn           65 Bay Masters-38       2:45.00    2:24.36   10  
 
Women 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 3:05.40    7/1/2011 Brigitte Merten, GER                       
    National: N 3:06.10   8/11/2010 Carolyn Boak                               
     Pacific: P 3:25.00  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Martha A       66 Walnut Creek Mas-38  3:29.98    3:24.35P  10  
  2 Litman, Jacklyn           65 Bay Masters-38       4:50.00    4:46.25    8  
  3 Campbell, Martha C        67 University of Sa-38  5:10.00    5:19.27    7  
 
Women 65-69 400 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 6:37.45   7/23/2010 Carolyn Boak, USA                          
    National: N 6:37.45   7/23/2010 Carolyn Boak                               
     Pacific: P 7:13.98  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Martha A       66 Walnut Creek Mas-38  7:39.62    7:17.85   10  
  2 Gettling, Janet           67 Oregon Masters-37    7:32.96    7:35.28    8  
  3 Litman, Jacklyn           65 Bay Masters-38      10:00.00    9:47.78    7  
 
Women 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 33.57   1/16/2010 Christel Schulz, GER                         
    National: N 35.22    8/6/2011 Beth Schreiner                               
     Pacific: P 35.28  12/31/1999 Gail Roper                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           73 Tamalpais Aquati-38    39.56      39.69   10  
  2 Hill, Marcia M            71 Walnut Creek Mas-38    42.78      43.10    8  
  3 Mc Partland, Peg K        73 Manatee Aquatic-38     45.00      46.08    7  
  4 Ackerman, Dolly J         74 Walnut Creek Mas-38    49.00      49.39    6  
  5 Coleman, Kate A           73 University of Sa-38    48.00      49.78    5  
 
Women 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:14.28    9/5/2009 Yoshiko Osaki, JPN                         
    National: N 1:19.94   8/23/1999 Gail Roper                                 
     Pacific: P 1:19.94  12/31/1999 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           73 Tamalpais Aquati-38  1:34.31    1:35.57   10  
  2 Hill, Marcia M            71 Walnut Creek Mas-38  1:37.00    1:39.98    8  
  3 Ackerman, Dolly J         74 Walnut Creek Mas-38  1:55.00    1:59.69    7  
  4 Rose, Polly               73 University of Sa-38  3:15.00    2:30.13    6  
 
Women 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:48.03    8/2/2010 Christel Schulz, GER                       
    National: N 2:57.28   7/13/2003 Lavelle Stoinoff                           
     Pacific: P 3:01.28  12/31/1999 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           73 Tamalpais Aquati-38  3:35.04    3:32.59   10  
  2 Hill, Marcia M            71 Walnut Creek Mas-38  3:40.00    3:39.83    8  
  3 Mc Partland, Peg K        73 Manatee Aquatic-38   3:42.00    3:57.42    7  
  4 Garretson, Ruth J         70 Tuolumne County-38   4:01.74    4:04.98    6  
 
Women 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 5:54.97   7/18/2008 Yoshiko Osaki, JPN                         
    National: N 6:11.92   6/28/2003 Lavelle Stoinoff                           
     Pacific: P 6:36.90  12/31/1999 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           73 Tamalpais Aquati-38  7:24.02    7:24.75   10  
  2 Rose, Polly               73 University of Sa-38 12:35.00   11:13.79    8  
 
Women 70-74 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 12:13.07   11/1/2009 Yoshiko Osaki, JPN                        
    National: N 12:35.14   8/15/2004 Lavelle Stoinoff                          
     Pacific: P 14:04.35  12/31/2002 Gail Roper                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long, Anne B              73 University of Sa-38 16:00.00   16:32.79   10  
 
Women 70-74 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 24:06.48    6/1/2001 Jane Asher, GBR                           
    National: N 24:24.13   7/13/2003 Lavelle Stoinoff                          
     Pacific: P 26:42.94  12/31/2002 Gail Roper                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackerman, Dolly J         74 Walnut Creek Mas-38 38:00.00   39:12.48   10  
 
Women 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 39.31   12/6/2014 Clary Munns, AUS                             
    National: N 42.08    7/7/2012 Joy Ward                                     
     Pacific: P 46.94  12/31/2002 Gail Roper                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garretson, Ruth J         70 Tuolumne County-38     51.72      55.61   10  
  2 Mc Partland, Peg K        73 Manatee Aquatic-38     55.00      55.90    8  
  3 Ackerman, Dolly J         74 Walnut Creek Mas-38  1:10.00    1:10.71    7  
 
Women 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:26.15   6/15/2012 Satoko Takeuji, JPN                        
    National: N 1:32.68    7/8/2012 Joy Ward                                   
     Pacific: P 1:44.72  12/31/2006 Ann Kay                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garretson, Ruth J         70 Tuolumne County-38   1:55.16    2:04.01   10  
  2 Hill, Marcia M            71 Walnut Creek Mas-38  2:00.00    2:06.80    8  
  3 Ackerman, Dolly J         74 Walnut Creek Mas-38  2:20.00    2:26.50    7  
  4 Rose, Polly               73 University of Sa-38  3:42.00    2:56.44    6  
 
Women 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 3:11.54   7/14/2012 Satoko Takeuji, JPN                        
    National: N 3:18.02    7/6/2012 Joy Ward                                   
     Pacific: P 3:47.59  12/31/2006 Ann Kay                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garretson, Ruth J         70 Tuolumne County-38   4:06.11    4:32.36   10  
  2 Long, Anne B              73 University of Sa-38  4:20.00    4:44.35    8  
 
Women 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:37.39    3/9/2013 Diane Ford, GBR                            
    National: N 1:38.78   7/18/2009 Joann Leilich                              
     Pacific: P 1:43.02    8/9/2014 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Marcia M            71 Walnut Creek Mas-38  2:10.00    2:10.89   10  
 
Women 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 36.36    8/5/2014 Judy Wilson, GBR                             
    National: N 40.81    7/8/2012 Barbara Frid                                 
     Pacific: P 41.26  12/31/2000 Gail Roper                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garretson, Ruth J         70 Tuolumne County-38     52.20      52.95   10  
  2 Hill, Marcia M            71 Walnut Creek Mas-38    57.00      58.88    8  
 
Women 70-74 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:24.55    8/6/2014 Judy Wilson, GBR                           
    National: N 1:40.85   6/28/1996 June Krauser                               
     Pacific: P 1:44.98   6/29/2014 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garretson, Ruth J         70 Tuolumne County-38   1:58.36    2:07.03   10  
  2 Coleman, Kate A           73 University of Sa-38  2:15.00    2:15.64    8  
 
Women 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 3:13.19   6/21/2008 Yoshiko Osaki, JPN                         
    National: N 3:32.94    8/8/1999 Gail Roper                                 
     Pacific: P 3:32.94  12/31/1999 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Marcia M            71 Walnut Creek Mas-38  4:00.00    4:22.16   10  
 
Women 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 34.85    3/3/2006 Jane Asher, GBR                              
    National: N 36.87   8/15/2005 Gail Roper                                   
     Pacific: P 41.32  12/31/1998 Margery Meyer                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             77 Davis Aquatic Ma-38    47.40      46.53   10  
  2 Haworth, Joyce M          78 Walnut Creek Mas-38  1:01.01    1:00.98    8  
  3 Olson, Jeannine E         76 Rinconada Master-38    58.41    1:02.17    7  
  4 Morton, Judith L          76 Walnut Creek Mas-38  1:06.56    1:10.04    6  
  5 Wivell, Toni M            78 Tuolumne County-38   1:08.49    1:11.63    5  
  6 Fasbender, Alice J        77 San Mateo Master-38  1:25.00    1:19.21    4  
  7 Allen, Gloria             75 University of Sa-38  1:04.50    1:21.84    3  
 
Women 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:19.71   7/19/2014 Yoshiko Osaki, JPN                         
    National: N 1:26.36   7/31/2005 Gail Roper                                 
     Pacific: P 1:33.25  12/31/1998 Margery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             77 Davis Aquatic Ma-38  1:40.15    1:43.20   10  
  2 Hagiwara, Tanako          77 University of Sa-38  3:00.00    2:12.44    8  
  3 Haworth, Joyce M          78 Walnut Creek Mas-38  2:15.67    2:15.96    7  
  4 Wivell, Toni M            78 Tuolumne County-38   2:35.31    2:27.97    6  
  5 Olson, Jeannine E         76 Rinconada Master-38  2:13.18    2:29.44    5  
  6 Fasbender, Alice J        77 San Mateo Master-38  3:10.00    3:02.34    4  
 
Women 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:54.26   9/27/2013 Yoshiko Osaki, JPN                         
    National: N 3:13.24   7/31/2005 Gail Roper                                 
     Pacific: P 3:24.84  12/31/1998 Margery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             77 Davis Aquatic Ma-38  3:48.30    3:41.73   10  
  2 Haworth, Joyce M          78 Walnut Creek Mas-38  4:50.25    4:49.41    8  
  3 Olson, Jeannine E         76 Rinconada Master-38  4:43.64    5:05.79    7  
  4 Wivell, Toni M            78 Tuolumne County-38   5:09.41    5:19.05    6  
 
Women 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 6:12.25   7/12/2013 Yoshiko Osaki, JPN                         
    National: N 6:55.62   8/11/2002 Jean Troy                                  
     Pacific: P 7:16.82  12/31/1998 Margery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             77 Davis Aquatic Ma-38  7:58.00    8:11.38   10  
  2 Wivell, Toni M            78 Tuolumne County-38  11:01.29   10:59.20    8  
 
Women 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 42.06   1/17/2010 Shoko Yonezawa, JPN                          
    National: N 44.43   8/23/1999 Doris Steadman                               
     Pacific: P 49.98  12/31/1999 Margery Meyer                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morton, Judith L          76 Walnut Creek Mas-38  1:13.28    1:12.67   10  
  2 Haworth, Joyce M          78 Walnut Creek Mas-38  1:10.55    1:13.30    8  
  3 Fasbender, Alice J        77 San Mateo Master-38  1:30.00    1:26.89    7  
  4 Allen, Gloria             75 University of Sa-38  1:05.00    2:23.46    6  
 
Women 75-79 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:35.14   3/14/2015 Christel Schulz, GER                       
    National: N 1:39.06   8/23/1999 Doris Steadman                             
     Pacific: P 1:55.08  12/31/2008 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             77 Davis Aquatic Ma-38  2:05.05    2:06.65   10  
  2 Morton, Judith L          76 Walnut Creek Mas-38  2:37.24    2:41.70    8  
  3 Wivell, Toni M            78 Tuolumne County-38   3:04.20    3:02.65    7  
  4 Fasbender, Alice J        77 San Mateo Master-38  3:15.00    3:02.83    6  
 
Women 75-79 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 3:29.74    3/8/2015 Christel Schulz, GER                       
    National: N 3:39.41   8/23/1999 Doris Steadman                             
     Pacific: P 4:08.98  12/31/2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             77 Davis Aquatic Ma-38  4:42.25    4:27.02   10  
  2 Morton, Judith L          76 Walnut Creek Mas-38  5:31.93    5:19.10    8  
  3 Wivell, Toni M            78 Tuolumne County-38   6:13.10    6:20.84    7  
 
Women 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 43.95    3/6/2010 Shoko Yonezawa, JPN                          
    National: N 47.10   7/19/2014 Joann Leilich                                
     Pacific: P 51.55  12/31/2008 Ann Hirsch                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jaffe, Kristin N          77 Tamalpais Aquati-38    53.97      55.25   10  
  2 Haworth, Joyce M          78 Walnut Creek Mas-38  1:10.10    1:09.92    8  
  3 Olson, Jeannine E         76 Rinconada Master-38  1:17.37    1:26.56    7  
  4 Hagiwara, Tanako          77 University of Sa-38  1:30.00    1:30.52    6  
  5 Fasbender, Alice J        77 San Mateo Master-38  1:45.00    1:36.78    5  
 
Women 75-79 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:38.81    3/6/2010 Shoko Yonezawa, JPN                        
    National: N 1:42.18   8/15/2014 Joann Leilich                              
     Pacific: P 1:50.28  12/31/2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jaffe, Kristin N          77 Tamalpais Aquati-38  2:10.73    2:07.78   10  
  2 Haworth, Joyce M          78 Walnut Creek Mas-38  2:35.32    2:39.64    8  
  3 Olson, Jeannine E         76 Rinconada Master-38  2:48.97    3:04.18    7  
  4 Fasbender, Alice J        77 San Mateo Master-38  3:35.00    3:30.97    6  
 
Women 75-79 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 3:40.84   7/19/2014 Joann Leilich, USA                         
    National: N 3:40.84   7/19/2014 Joann Leilich                              
     Pacific: P 3:59.30  12/31/2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jaffe, Kristin N          77 Tamalpais Aquati-38  4:38.23    4:43.25   10  
  2 Haworth, Joyce M          78 Walnut Creek Mas-38  5:35.55    5:29.82    8  
  3 Olson, Jeannine E         76 Rinconada Master-38  5:46.76    6:09.86    7  
 
Women 75-79 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 40.06   3/14/2015 Christel Schulz, GER                         
    National: N 44.95    8/1/2004 Gail Roper                                   
     Pacific: P 54.43  12/31/2004 Ann Hirsch                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morton, Judith L          76 Walnut Creek Mas-38  1:36.30    1:33.26   10  
 
Women 75-79 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:47.40   4/22/2007 Judie Oliver, CAN                          
    National: N 1:52.12    8/6/2014 Mary Ann Case                              
     Pacific: P 1:58.90  12/31/2004 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morton, Judith L          76 Walnut Creek Mas-38  3:30.88    3:27.02   10  
 
Women 75-79 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 4:03.55    6/9/2004 Sylvia Neuhauser, AUT                      
    National: N 4:10.69   6/24/2001 June Krauser                               
     Pacific: P 4:29.94  12/31/2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morton, Judith L          76 Walnut Creek Mas-38  7:16.91    7:26.24   10  
 
Women 75-79 200 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 3:32.94   7/15/2013 Yoshiko Osaki, JPN                         
    National: N 3:48.34   6/22/2014 Joann Leilich                              
     Pacific: P 3:57.16  12/31/2008 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             77 Davis Aquatic Ma-38  4:40.00    4:38.05   10  
  2 Olson, Jeannine E         76 Rinconada Master-38  4:54.81    5:49.78    8  
 
Women 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 37.61    5/5/2012 Jane Asher, GBR                              
    National: N 38.64    3/7/2009 Gail Roper                                   
     Pacific: P 42.29  12/31/2002 Margery Meyer                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       82 Rinconada Master-38    55.00      51.55   10  
  2 Tegner, Thyra             80 Almaden Masters-38     56.04      57.77    8  
  3 Allen, Mary A             83 University of Sa-38  1:19.92    1:26.14    7  
 
Women 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:24.18   6/19/2011 Jane Asher, GBR                            
    National: N 1:27.55    3/7/2009 Gail Roper                                 
     Pacific: P 1:37.78  12/31/2002 Margery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       82 Rinconada Master-38  2:05.00    2:05.00   10  
  2 Tegner, Thyra             80 Almaden Masters-38   2:12.22    2:16.71    8  
  3 Bensu, Janet L            83 University of Sa-38  2:22.93    2:24.65    7  
  4 Allen, Mary A             83 University of Sa-38  2:49.92    3:12.51    6  
 
Women 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 3:07.40    3/5/2011 Jane Asher, GBR                            
    National: N 3:27.26   6/10/2007 Jean Troy                                  
     Pacific: P 3:37.14  12/31/2003 Margery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Cubbin, Miek           80 San Mateo Master-38  3:57.87    3:56.48   10  
  2 Hirsch, Ann M             84 Walnut Creek Mas-38  4:15.00    4:35.61    8  
  3 Callison, Barbara F       82 Rinconada Master-38  4:20.00    4:43.24    7  
  4 Tegner, Thyra             80 Almaden Masters-38   4:57.47    5:01.16    6  
 
Women 80-84 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 6:39.90    5/5/2012 Jane Asher, GBR                            
    National: N 7:24.53   6/10/2007 Jean Troy                                  
     Pacific: P 7:38.37  12/31/2002 Margery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bensu, Janet L            83 University of Sa-38 10:26.56   10:37.42   10  
  2 Tegner, Thyra             80 Almaden Masters-38  10:00.00   10:42.50    8  
 
Women 80-84 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 13:51.21   1/29/2011 Jane Asher, GBR                           
    National: N 15:12.94   7/15/2007 Jean Troy                                 
     Pacific: P 15:21.62  12/31/2003 Margery Meyer                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             84 Walnut Creek Mas-38 19:00.00   20:50.48   10  
  2 Bensu, Janet L            83 University of Sa-38 21:44.16   22:22.40    8  
 
Women 80-84 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 29:35.03   8/18/2002 Margery Meyer, USA                        
    National: N 29:04.81   7/15/2007 Jean Troy                                 
     Pacific: P 29:35.03  12/31/2002 Margery Meyer                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Cubbin, Miek           80 San Mateo Master-38 31:47.07   32:11.82   10  
  2 Bensu, Janet L            83 University of Sa-38 40:52.54   41:07.80    8  
 
Women 80-84 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 46.39   3/29/2002 Bunny Cederlund, USA                         
    National: N 46.39   3/29/2002 Bunny Cederlund                              
     Pacific: P 49.48  12/31/2002 Margery Meyer                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Cubbin, Miek           80 San Mateo Master-38    57.87      56.85   10  
  2 Hirsch, Ann M             84 Walnut Creek Mas-38  1:04.00    1:04.06    8  
  3 Callison, Barbara F       82 Rinconada Master-38  1:06.00    1:07.93    7  
  4 Tegner, Thyra             80 Almaden Masters-38   1:15.26    1:18.06    6  
  5 Bensu, Janet L            83 University of Sa-38  1:20.09    1:34.11    5  
  6 Allen, Mary A             83 University of Sa-38  1:47.30    1:44.88    4  
 
Women 80-84 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:46.11    5/7/2011 Jane Asher, GBR                            
    National: N 1:47.29    8/7/2009 Betty Lorenzi                              
     Pacific: P 2:01.67  12/31/1999 Marjorie Sharpe                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       82 Rinconada Master-38  2:15.00    2:19.72   10  
  2 Tegner, Thyra             80 Almaden Masters-38   2:45.44    2:56.29    8  
  3 Allen, Mary A             83 University of Sa-38  3:34.89    3:44.69    7  
 
Women 80-84 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 3:47.96    5/6/2012 Jane Asher, GBR                            
    National: N 3:53.12   3/13/2010 Betty Lorenzi                              
     Pacific: P 4:21.88  12/31/2002 Margery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Cubbin, Miek           80 San Mateo Master-38  4:37.97    4:30.67   10  
  2 Tegner, Thyra             80 Almaden Masters-38   5:50.00    6:03.73    8  
 
Women 80-84 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 48.36   3/16/2013 Eliane Pellis, BEL                           
    National: N 53.40    8/4/2011 Ann Hirsch                                   
     Pacific: P 53.40  12/31/2011 Ann Hirsch                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             84 Walnut Creek Mas-38  1:04.00    1:03.42   10  
 
Women 80-84 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:50.05   3/16/2013 Eliane Pellis, BEL                         
    National: N 1:57.17    8/5/2011 Ann Hirsch                                 
     Pacific: P 1:57.17  12/31/2011 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             84 Walnut Creek Mas-38  2:16.00    2:17.51   10  
 
Women 80-84 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 4:05.52    5/4/2012 A.Van Obberghen, BEL                       
    National: N 4:17.64   7/10/2011 Ann Hirsch                                 
     Pacific: P 4:17.64  12/31/2011 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             84 Walnut Creek Mas-38  5:00.00    5:00.47   10  
 
Women 80-84 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 46.21   6/17/2011 Jane Asher, GBR                              
    National: N 47.37    3/7/2009 Gail Roper                                   
     Pacific: P 57.63  12/31/2012 Ann Hirsch                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       82 Rinconada Master-38  1:05.00    1:04.03   10  
 
Women 80-84 200 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 3:54.07    5/7/2011 Jane Asher, GBR                            
    National: N 4:18.27   7/10/2011 Ann Hirsch                                 
     Pacific: P 4:18.27  12/31/2011 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             84 Walnut Creek Mas-38  5:00.00    4:58.33   10  
  2 Callison, Barbara F       82 Rinconada Master-38  4:45.00    5:02.82    8  
 
Women 85-89 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 44.70   3/25/2006 Olga Johnson, NZL                            
    National: N 44.97   7/15/2012 Jean Troy                                    
     Pacific: P 46.72  12/31/2009 Margery Meyer                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Voorhees, Margaret S      87 University of Sa-38  1:20.00    1:20.95   10  
 
Women 85-89 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 3:49.67   7/14/2012 Jean Troy, USA                             
    National: N 3:49.67   7/14/2012 Jean Troy                                  
     Pacific: P 3:56.11  12/31/2007 Margery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Voorhees, Margaret S      87 University of Sa-38  5:30.00    6:44.39   10  
 
Women 85-89 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 32:11.49   7/10/2009 Margery Meyer, USA                        
    National: N 32:11.49   7/10/2009 Margery Meyer                             
     Pacific: P 32:11.49  12/31/2009 Margery Meyer                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lambertson, Ann M         85 San Mateo Master-38 46:16.17   47:51.62   10  
 
Women 85-89 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 51.81    7/7/2012 Betty Lorenzi, USA                           
    National: N 51.81    7/7/2012 Betty Lorenzi                                
     Pacific: P 58.34  12/31/2008 Margery Meyer                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Voorhees, Margaret S      87 University of Sa-38  1:35.00    1:41.63   10  
 
Women 85-89 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:54.22    7/8/2012 Betty Lorenzi, USA                         
    National: N 1:53.28   3/10/2012 Betty Lorenzi                              
     Pacific: P 2:15.50  12/31/2002 Marjorie Sharpe                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Voorhees, Margaret S      87 University of Sa-38  4:00.00    3:26.36   10  
 
Women 85-89 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 4:11.77    7/6/2012 Betty Lorenzi, USA                         
    National: N 4:01.09    3/9/2013 Betty Lorenzi                              
     Pacific: P 4:44.76  12/31/2002 Marjorie Sharpe                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Voorhees, Margaret S      87 University of Sa-38  6:30.00    7:23.84   10  
 
Men 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 21.78    7/1/2012 Josh Schneider                               
     Pacific: P 23.82  12/31/2008 John McCallen                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saeta, Andrew             24 The Olympic Club-38    24.50      24.76   10  
  2 Wen, Michael              20 The Olympic Club-38    24.35      24.77    8  
  3 Babcock, Colin B          23 The Olympic Club-38    25.50      24.92    7  
  4 Rosas, Javier A           19 San Mateo Master-38    25.21      25.63    6  
  5 Callaghan, Marcus A       24 Quick Silver Swi-38    26.50      25.82    5  
  6 Dillane, Jack W           21 University of Sa-38    26.00      26.78    4  
  7 Kind, Joseph A            22 University of Sa-38    25.88      26.93    3  
  8 Chang, Wayland            23 University of Sa-38    27.50      27.93    2  
  9 Weiss, Samuel M           21 University of Sa-38    29.13      28.87    1  
 10 Gutarov, Leonid           20 University of Sa-38  1:30.00      31.80  
 
Men 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 49.37   6/28/2012 Josh Schneider                               
     Pacific: P 53.35    8/7/2013 Kevin Ferguson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wen, Michael              20 The Olympic Club-38    52.98      53.55   10  
  2 Rosas, Javier A           19 San Mateo Master-38    54.52      56.99    8  
  3 Chang, Wayland            23 University of Sa-38  1:00.00    1:00.09    7  
  4 Gonzalez, Richard         23 San Mateo Master-38    58.00    1:01.56    6  
  5 Kind, Joseph A            22 University of Sa-38    59.55    1:01.74    5  
  6 Thomas, Michael R         23 Los Altos Mounta-38  1:00.41    1:02.47    4  
  7 Weiss, Samuel M           21 University of Sa-38  1:02.73    1:03.46    3  
  8 Lucero, Eric              22 San Mateo Master-38  1:09.04    1:08.02    2  
 
Men 18-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 1:52.74   8/16/1998 Joe Tristan                                
     Pacific: P 1:56.99  12/31/1989 Tony Batis                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Babcock, Colin B          23 The Olympic Club-38  2:02.00    2:01.82   10  
  2 Rosas, Javier A           19 San Mateo Master-38  2:02.27    2:10.81    8  
  3 Tapiz, Benjamin M         22 Oregon Masters-37    2:13.99    2:17.27    7  
  4 Weiss, Samuel M           21 University of Sa-38  2:20.82    2:24.12    6  
  5 Dillane, Jack W           21 University of Sa-38  3:00.00    2:33.99    5  
  6 Cheung, Hoi K             19 University of Sa-38  3:30.00    3:03.72    4  
  7 Gutarov, Leonid           20 University of Sa-38  6:00.00    3:04.81    3  
 
Men 18-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 4:04.68   8/13/2007 Hyun Seung Lee                             
     Pacific: P 4:08.73  12/31/1995 Brad Winsor                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weiss, Samuel M           21 University of Sa-38  5:06.24    5:15.38   10  
  2 Satariano, Joseph A       19 University of Sa-38  5:30.00    5:20.81    8  
 
Men 18-24 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 8:44.94   8/19/2007 Peter Galan                                
     Pacific: P 8:47.65  12/31/1995 Brad Winsor                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Michael R         23 Los Altos Mounta-38 10:36.22   10:29.23   10  
  2 Satariano, Joseph A       19 University of Sa-38 16:00.00   11:40.69    8  
  3 Dillane, Jack W           21 University of Sa-38 10:00.00   12:12.98    7  
  4 Cheung, Hoi K             19 University of Sa-38 24:00.00   13:35.29    6  
 
Men 18-24 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    National: N 16:58.37    8/7/2013 Jacob Jezek                               
     Pacific: P 17:12.53  12/31/1995 Brad Winsor                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Michael R         23 Los Altos Mounta-38 20:26.80   21:00.34   10  
  2 Satariano, Joseph A       19 University of Sa-38 30:00.00   21:55.88    8  
  3 Cheung, Hoi K             19 University of Sa-38 45:00.00   26:19.94    7  
  4 Gutarov, Leonid           20 University of Sa-38 55:00.00   27:49.90    6  
 
Men 18-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 26.91   8/15/2005 Dave Rollins                                 
     Pacific: P 27.51  12/31/2008 John McCallen                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saeta, Andrew             24 The Olympic Club-38    28.00      27.87   10  
  2 Callaghan, Marcus A       24 Quick Silver Swi-38    33.00      31.22    8  
  3 Chang, Wayland            23 University of Sa-38    32.50      31.42    7  
  4 Satariano, Joseph A       19 University of Sa-38    40.00      33.91    6  
  5 Dillane, Jack W           21 University of Sa-38    32.00      34.23    5  
  6 Kind, Joseph A            22 University of Sa-38    30.33      34.26    4  
  7 Thomas, Michael R         23 Los Altos Mounta-38    32.61      35.13    3  
  8 Gutarov, Leonid           20 University of Sa-38  2:00.00      45.65    2  
 
Men 18-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N   53.61   6/27/2012 Eugene Godsoe                              
     Pacific: P 1:00.39    8/7/2013 Wilfred Garcia                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mazure, Alex C            23 Marcia's Enthusi-38  1:06.00    1:07.41   10  
  2 Rosas, Javier A           19 San Mateo Master-38  1:06.65    1:07.58    8  
  3 Koo, Derek                22 San Mateo Master-38  1:10.00    1:08.66    7  
  4 Chang, Wayland            23 University of Sa-38  1:10.00    1:12.90    6  
  5 Satariano, Joseph A       19 University of Sa-38  1:30.00    1:14.13    5  
  6 Kind, Joseph A            22 University of Sa-38  1:02.77    1:15.29    4  
  7 Gonzalez, Richard         23 San Mateo Master-38  1:10.00    1:17.96    3  
 
Men 18-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    National: N 2:08.63   8/11/2010 Vicente Andrade                            
     Pacific: P 2:18.61  12/31/2004 Matthew Roper                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saeta, Andrew             24 The Olympic Club-38  2:15.00    2:19.63   10  
  2 Satariano, Joseph A       19 University of Sa-38  3:00.00    2:53.12    8  
  3 Gutarov, Leonid           20 University of Sa-38  8:30.00    3:57.24    7  
 
Men 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 28.87   8/15/2005 Dave Rollins                                 
     Pacific: P 30.60  12/31/2008 Ricky Eddy                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koo, Derek                22 San Mateo Master-38    36.00      33.46   10  
  2 Cheung, Hoi K             19 University of Sa-38    50.00      34.33    8  
  3 Chang, Wayland            23 University of Sa-38    38.00      34.69    7  
  4 Lucero, Eric              22 San Mateo Master-38    40.51      40.05    6  
 
Men 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 1:01.41   6/25/2012 Elliot Keefer                              
     Pacific: P 1:03.35  12/31/2012 BJ Johnson                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Babcock, Colin B          23 The Olympic Club-38  1:05.00    1:06.62   10  
  2 Chang, Wayland            23 University of Sa-38  1:16.00    1:15.82    8  
  3 Rosas, Javier A           19 San Mateo Master-38  1:11.77    1:18.39    7  
  4 Cheung, Hoi K             19 University of Sa-38  1:45.00    1:23.94    6  
 
Men 18-24 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    National: N 2:11.10   6/29/2012 Elliot Keefer                              
     Pacific: P 2:18.83  12/31/2012 BJ Johnson                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koo, Derek                22 San Mateo Master-38  2:50.00    2:49.57   10  
  2 Thomas, Michael R         23 Los Altos Mounta-38  3:10.60    3:04.23    8  
  3 Cheung, Hoi K             19 University of Sa-38  4:00.00    3:20.17    7  
  4 Lucero, Eric              22 San Mateo Master-38  3:15.15    3:20.69    6  
 
Men 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 24.20    8/8/2014 Thomas Shields                               
     Pacific: P 25.48  12/31/2008 John McCallen                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oto, Masa                 23 San Mateo Master-38    26.00      27.30   10  
  2 Rosas, Javier A           19 San Mateo Master-38    34.00      27.82    8  
  3 Chang, Wayland            23 University of Sa-38    31.00      28.40    7  
  4 Kind, Joseph A            22 University of Sa-38    30.50      28.81    6  
 
Men 18-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    National: N 51.29    8/8/2014 Thomas Shields                               
     Pacific: P 51.29      8/2000 Thomas Shields                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wen, Michael              20 The Olympic Club-38    56.76      55.76   10  
  2 Babcock, Colin B          23 The Olympic Club-38    59.00      58.21    8  
  3 Thomas, Michael R         23 Los Altos Mounta-38  1:05.00    1:07.11    7  
  4 Tapiz, Benjamin M         22 Oregon Masters-37    1:05.00    1:08.23    6  
  5 Kind, Joseph A            22 University of Sa-38  1:03.08    1:09.72    5  
  6 Dillane, Jack W           21 University of Sa-38  1:20.00    1:16.15    4  
 
Men 18-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
    National: N 2:09.30   8/15/2005 Dave Rollins                               
     Pacific: P 2:12.58    8/7/2013 Alex Navarro                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koo, Derek                22 San Mateo Master-38  2:30.00    2:27.55   10  
  2 Mazure, Alex C            23 Marcia's Enthusi-38  2:50.00    2:33.79    8  
  3 Thomas, Michael R         23 Los Altos Mounta-38  2:34.00    2:35.62    7  
 
Men 18-24 400 LC Meter IM
===============================================================================
    National: N 4:44.53   8/21/2010 Peter Galan                                
     Pacific: P 4:48.56  12/31/1992 Greg Mackem                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Satariano, Joseph A       19 University of Sa-38  6:30.00    6:07.56   10  
  2 Cheung, Hoi K             19 University of Sa-38  9:00.00    6:55.54    8  
 
Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 22.34  10/25/2014 A.Liukkonen, FIN                             
    National: N 21.69   8/10/2014 Nathan Adrian                                
     Pacific: P 22.09      8/2004 Nathan Adrian                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leopold, Jonathan C       25 The Olympic Club-38    24.40      24.40   10  
  2 Newell, Rob H             25 The Olympic Club-38    25.00      24.83    8  
  3 Vizcarra, Nathan          28 University of Sa-38    25.59      25.75    7  
  4 Schnabl, David            28 University of Sa-38    27.00      25.76    6  
  5 Sanchez, Carlos F         29 San Mateo Master-38    26.38      26.58    5  
  6 Leskur, Luka              26 University of Sa-38    25.60      26.82    4  
  7 Docken, Steffen S         27 Davis Aquatic Ma-38    27.00      28.50    3  
  8 Cirone, Nicholas A        27 UC38-38                29.70      30.99    2  
  9 Wuolle, Davis             25 Santa Clara Swim-38    30.00      31.19    1  
 10 Brennan, Ryan             28 San Francisco Ts-38    30.00      31.53  
 11 DeMaria, Michael A        28 University of Sa-38    50.00      37.11  
 
Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 50.45    6/7/2013 Matthew McGinnis, USA                        
    National: N 48.23   4/24/2014 Nathan Adrian                                
     Pacific: P 48.23    4/6/2004 Nathan Adrian                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vizcarra, Nathan          28 University of Sa-38    55.50      56.43   10  
  2 Sanchez, Carlos F         29 San Mateo Master-38    54.84      56.44    8  
  3 Cleveland, Thomas J       25 University of Sa-38  1:04.00    1:04.17    7  
  4 Cirone, Nicholas A        27 UC38-38              1:05.16    1:07.41    6  
  5 Koo, Anthony              25 Manatee Aquatic-38   1:12.17    1:10.99    5  
 
Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:51.39   7/13/2013 Adam Ritter, USA                           
    National: N 1:50.69   6/26/2013 Alex Wold                                  
     Pacific: P 1:50.69   6/25/2013 Alex Wold                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sanchez, Carlos F         29 San Mateo Master-38  2:01.76    2:05.35   10  
  2 Cleveland, Thomas J       25 University of Sa-38  2:17.00    2:24.46    8  
  3 Cirone, Nicholas A        27 UC38-38              2:25.91    2:38.45    7  
  4 DeMaria, Michael A        28 University of Sa-38  3:00.00    3:12.93    6  
 
Men 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:00.98   8/18/2002 Honza Vitazka, USA                         
    National: N 3:55.01   6/28/2013 Alex Wold                                  
     Pacific: P 4:05.99  12/31/1994 Chip Hobson                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sanchez, Carlos F         29 San Mateo Master-38  4:30.81    4:33.26   10  
  2 Cirone, Nicholas A        27 UC38-38              5:27.41    5:32.40    8  
 
Men 25-29 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 8:24.67   6/29/1997 Alex Kostich, USA                          
    National: N 8:24.67   6/29/1997 Alex Kostich                               
     Pacific: P 8:35.91  12/31/1994 Chip Hobson                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeMaria, Michael A        28 University of Sa-38 24:00.00   15:58.94  
 
Men 25-29 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 16:13.78   4/12/2015 Rafael Cabanillas, ESP                    
    National: N 16:13.89   8/10/1997 Alex Kostich                              
     Pacific: P 16:28.69  12/31/1987 Cameron Reid                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Robert L         29 University of Sa-38 30:00.00   21:06.73   10  
  2 Cirone, Nicholas A        27 UC38-38             20:48.15   21:30.08    8  
  3 DeMaria, Michael A        28 University of Sa-38 50:00.00   27:31.26    7  
 
Men 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 26.09    5/3/2014 Yuri Costa, BRA                              
    National: N 26.05   5/22/2011 Adam Mania                                   
     Pacific: P 27.86  12/31/1984 Bottom Ozier-                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leopold, Jonathan C       25 The Olympic Club-38    27.29      28.15   10  
  2 Leskur, Luka              26 University of Sa-38    29.00      30.02    8  
  3 Schnabl, David            28 University of Sa-38    29.00      30.09    7  
  4 Cleveland, Thomas J       25 University of Sa-38    35.00      35.18    6  
 
Men 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W   55.87   4/12/2013 Kurt Crosland, NZL                         
    National: N   55.15    8/3/2011 Adam Mania                                 
     Pacific: P 1:01.30  12/31/1984 Mike Bottom                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leskur, Luka              26 University of Sa-38  1:00.10    1:05.15   10  
  2 Cleveland, Thomas J       25 University of Sa-38  1:10.00    1:15.94    8  
  3 Koo, Anthony              25 Manatee Aquatic-38   1:35.11    1:29.76    7  
 
Men 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:03.62   6/11/2012 Chris King, RSA                            
    National: N 2:07.57   8/23/1992 John Keppeler                              
     Pacific: P 2:19.22  12/31/1980 Randy Whitchurch                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leskur, Luka              26 University of Sa-38  2:15.00    2:31.20   10  
  2 Docken, Steffen S         27 Davis Aquatic Ma-38  2:45.00    2:44.81    8  
  3 Cleveland, Thomas J       25 University of Sa-38  2:30.00    2:48.02    7  
 
Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 27.96    8/4/2011 Mark Gangloff, USA                           
    National: N 27.96    8/4/2011 Mark Gangloff                                
     Pacific: P 29.16      8/2000 BJ Johnson                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wuolle, Davis             25 Santa Clara Swim-38    30.00      32.21   10  
  2 Sanchez, Carlos F         29 San Mateo Master-38    32.00      33.95    8  
 -- Koo, Anthony              25 Manatee Aquatic-38     40.56         DQ  
 
Men 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:02.18    8/8/2013 C.Burckle, USA                             
    National: N 1:00.68   6/28/2013 BJ Johnson                                 
     Pacific: P 1:00.68   6/25/2013 BJ Johnson                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leopold, Jonathan C       25 The Olympic Club-38  1:03.58    1:05.10   10  
  2 Wuolle, Davis             25 Santa Clara Swim-38  1:07.00    1:09.52    8  
  3 Banks, David A            26 Marcia's Enthusi-38  1:15.99    1:11.01    7  
  4 Sanchez, Carlos F         29 San Mateo Master-38  1:11.36    1:15.39    6  
 
Men 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:11.78   8/10/2013 C.Burckle, USA                             
    National: N 2:10.09   6/26/2013 BJ Johnson                                 
     Pacific: P 2:10.09   6/25/2013 BJ Johnson                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Banks, David A            26 Marcia's Enthusi-38  2:40.99    2:45.60   10  
 
Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 23.71   8/16/2008 Kohei Kawamoto, USA                          
    National: N 23.71   8/16/2008 Kohei Kawamoto                               
     Pacific: P 25.16  12/31/1984 Mike Bottom                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vizcarra, Nathan          28 University of Sa-38    28.50      28.21   10  
  2 Leskur, Luka              26 University of Sa-38    29.00      28.72    8  
  3 Cleveland, Thomas J       25 University of Sa-38    32.00      30.59    7  
  4 Kikuta, Kyle S            29 Almaden Masters-38     30.00      31.40    6  
  5 Koo, Anthony              25 Manatee Aquatic-38     38.58      33.50    5  
 
Men 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 53.09   8/15/2008 Kohei Kawamoto, USA                          
    National: N 53.09   8/15/2008 Kohei Kawamoto                               
     Pacific: P 56.34  12/31/1984 Mike Bottom                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Newell, Rob H             25 The Olympic Club-38    58.00      57.28   10  
  2 Vizcarra, Nathan          28 University of Sa-38  1:02.91    1:03.30    8  
  3 Docken, Steffen S         27 Davis Aquatic Ma-38  1:05.00    1:03.65    7  
  4 Schnabl, David            28 University of Sa-38  1:05.00    1:04.05    6  
 
Men 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:04.40   7/14/2013 Adam Ritter, USA                           
    National: N 2:04.40   7/14/2013 Adam Ritter                                
     Pacific: P 2:09.21  12/31/1987 Cameron Reid                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sanchez, Carlos F         29 San Mateo Master-38  2:16.00    2:25.70   10  
 
Men 25-29 400 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 4:30.05   9/12/2009 Diogo Yabe, BRA                            
    National: N 4:20.83   6/27/2013 Alex Wold                                  
     Pacific: P 4:20.83   6/25/2013 Alex Wold                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Robert L         29 University of Sa-38  8:00.00    5:54.76   10  
 
Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 22.13   7/13/2013 Roland Schoeman, USA                         
    National: N 21.55   8/10/2014 Anthony Ervin                                
     Pacific: P 21.55      8/2004 Anthony Ervin                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Matthew D          34 Davis Aquatic Ma-38    28.63      28.51   10  
  2 Law, David                30 UC38-38                30.75      29.24    8  
  3 Kononov, Dmitri           30 University of Sa-38    28.00      30.65    7  
  4 Song, James C             32 Marcia's Enthusi-38    38.00      35.80    6  
 
Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 50.84   9/18/2009 S.Kunzelmann, GER                            
    National: N 48.71    8/6/2014 Anthony Ervin                                
     Pacific: P 49.11      8/2000 Anthony Ervin                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Law, David                30 UC38-38              1:06.40    1:03.85   10  
  2 Kononov, Dmitri           30 University of Sa-38  1:10.00    1:09.40    8  
  3 Song, James C             32 Marcia's Enthusi-38  1:21.50    1:19.50    7  
 
Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:53.15    5/3/2009 Daniel Kowalski, AUS                       
    National: N 1:49.34    8/7/2014 Darian Townsend                            
     Pacific: P 1:57.42  12/31/2002 Erik Hochstein                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knight, John K            34 Walnut Creek Mas-38  2:12.50    2:16.78   10  
  2 Roper, Matthew D          34 Davis Aquatic Ma-38  2:11.00    2:20.00    8  
  3 Law, David                30 UC38-38              2:29.70    2:25.80    7  
  4 Kononov, Dmitri           30 University of Sa-38  2:20.00    2:47.09    6  
  5 Song, James C             32 Marcia's Enthusi-38  3:14.00    2:51.81    5  
 
Men 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 3:58.42    5/2/2009 Daniel Kowalski, AUS                       
    National: N 4:05.61   8/11/2002 Erik Hochstein                             
     Pacific: P 4:13.54  12/31/1993 Tom Fristoe                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whaley, Christopher       30 UC38-38              5:00.00    5:05.94   10  
  2 Lucchio, Matthew J        31 San Mateo Master-38  5:10.31    5:10.57    8  
  3 Law, David                30 UC38-38              5:15.76    5:26.82    7  
  4 Davis, Bryant D           34 University of Sa-38  7:00.00    6:06.61    6  
  5 Song, James C             32 Marcia's Enthusi-38  6:47.00    6:14.23    5  
 
Men 30-34 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 8:08.53   3/11/2012 Jan Wolfgarten, GER                        
    National: N 8:40.19  11/14/1993 Rowdy Gaines                               
     Pacific: P 8:51.23  12/31/1992 Jeff Stiling                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Matthew D          34 Davis Aquatic Ma-38  9:55.64   10:02.28   10  
  2 Davis, Bryant D           34 University of Sa-38 14:40.00   13:00.59    8  
  3 Litvak, Igor              30 University of Sa-38 13:55.64   13:52.85    7  
 
Men 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 25.98   7/12/2014 Darian Townsend, USA                         
    National: N 25.13   6/27/2013 Adam Mania                                   
     Pacific: P 27.26  12/31/1994 Sean Murphy                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kononov, Dmitri           30 University of Sa-38    36.00      41.03   10  
 
Men 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 55.93   7/13/2014 Darian Townsend, USA                         
    National: N 55.30   6/28/2013 Adam Mania                                   
     Pacific: P 58.66  12/31/1994 Sean Murphy                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Matthew D          34 Davis Aquatic Ma-38  1:09.34    1:09.67   10  
  2 Kononov, Dmitri           30 University of Sa-38  1:30.00    1:30.14    8  
 
Men 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:02.75  11/24/2000 Rogerio Romero, BRA                        
    National: N 2:05.62    7/9/1994 Sean Murphy                                
     Pacific: P 2:05.62  12/31/1994 Sean Murphy                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Matthew D          34 Davis Aquatic Ma-38  2:33.54    2:31.71   10  
 
Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 28.47   4/17/2015 Sergey Geybel, RUS                           
    National: N 27.97   6/27/2013 Mark Gangloff                                
     Pacific: P 29.25  12/31/2012 Gary Marshall                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Law, David                30 UC38-38                41.88      38.33   10  
  2 Song, James C             32 Marcia's Enthusi-38    43.00      41.11    8  
 -- Kononov, Dmitri           30 University of Sa-38    36.00         DQ  
 
Men 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:02.71   6/26/2011 ED Moses, USA                              
    National: N 1:00.22   6/25/2012 Mark Gangloff                              
     Pacific: P 1:03.59    8/7/2013 Gary Marshall                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Litvak, Igor              30 University of Sa-38  1:21.00    1:21.03   10  
 -- Kononov, Dmitri           30 University of Sa-38  1:30.00         DQ  
 -- Song, James C             32 Marcia's Enthusi-38  1:31.00         DQ  
 
Men 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:18.04    7/7/2012 Gary Marshall, USA                         
    National: N 2:18.04    7/7/2012 Gary Marshall                              
     Pacific: P 2:18.04  12/31/2012 Gary Marshall                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Song, James C             32 Marcia's Enthusi-38  3:22.00    3:15.94   10  
  2 Davis, Bryant D           34 University of Sa-38  5:30.00    3:37.29    8  
 
Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 23.26   7/13/2013 Roland Schoeman, USA                         
    National: N 23.26   7/13/2013 Roland Schoeman                              
     Pacific: P 25.31  12/31/1988 Mike Bottom                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bannan, Brett T           33 Menlo Masters Ak-38    26.50      26.78   10  
 
Men 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 53.65   7/27/2014 Darian Townsend, USA                         
    National: N 53.36    8/8/2014 Darian Townsend                              
     Pacific: P 56.64  12/31/1988 Mike Bottom                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Asano, Kohei              33 Rinconada Master-38    59.00    1:01.15   10  
  2 Litvak, Igor              30 University of Sa-38  1:33.00    1:27.40    8  
  3 Davis, Bryant D           34 University of Sa-38  2:30.00    1:33.15    7  
 
Men 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:03.54   5/14/2011 D.Oliveira Yabe, BRA                       
    National: N 2:01.33   8/10/2014 Darian Townsend                            
     Pacific: P 2:09.69  12/31/1991 David Lundberg                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Matthew D          34 Davis Aquatic Ma-38  2:31.20    2:31.17   10  
  2 Davis, Bryant D           34 University of Sa-38  5:00.00    3:22.21    8  
 
Men 30-34 400 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 4:24.11    3/9/2013 Lukasz Wojt, POL                           
    National: N 4:40.22    7/9/1994 Sean Murphy                                
     Pacific: P 4:40.22  12/31/1994 Sean Murphy                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Matthew D          34 Davis Aquatic Ma-38  5:35.00    5:33.13   10  
 
Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 22.76   8/20/2005 Mark Foster, GBR                             
    National: N 23.35   6/30/2012 Brian Jacobson                               
     Pacific: P 23.95    8/7/2013 Mike Pyle                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lemke, Zebron J           35 Alameda Aquatic-38     30.00      29.12   10  
  2 Donlon, Kevin H           37 University of Sa-38    30.00      29.29    8  
  3 Matsumura, Naoki          38 Santa Clara Swim-38    30.00      30.06    7  
  4 Waterson, Kevin           36 Davis Aquatic Ma-38    31.11      31.35    6  
  5 Mustiazza, Oleg           37 San Mateo Master-38    31.43      31.58    5  
  6 Smith, Justin P           37 University of Sa-38    40.00      32.18    4  
  7 Laksmono, Gunawan         39 UC38-38                45.00      33.52    3  
 
Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 50.78   9/27/2009 Hideaki Hara, JPN                            
    National: N 51.49   7/16/1995 Rowdy Gaines                                 
     Pacific: P 53.88  12/31/2008 Michael McWhorter                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Donlon, Kevin H           37 University of Sa-38  1:05.00    1:04.79   10  
  2 Sabatini, Greg            39 Richmond Plunge-38   1:04.15    1:05.47    8  
  3 Solberg, Sean             37 Richmond Plunge-38   1:08.00    1:09.95    7  
  4 Mustiazza, Oleg           37 San Mateo Master-38  1:13.16    1:12.32    6  
  5 Bucy, John S              37 University of Sa-38  1:25.00    1:16.00    5  
  6 Laksmono, Gunawan         39 UC38-38              1:40.00    1:22.61    4  
 
Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:52.84    8/6/2006 Vlad Pyshnenko, USA                        
    National: N 1:52.84    8/6/2006 Vlad Pyshnenko                             
     Pacific: P 1:59.99  12/31/2008 Michael McWhorter                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lemke, Zebron J           35 Alameda Aquatic-38   2:20.00    2:13.66   10  
  2 Salles-Cunha, Lucas       35 Quick Silver Swi-38  2:20.00    2:16.92    8  
  3 Miller, Matt              38 Oregon Masters-37    2:17.00    2:17.22    7  
  4 Donlon, Kevin H           37 University of Sa-38  2:30.00    2:24.69    6  
  5 Raffard, Robin            37 San Mateo Master-38  2:32.00    2:31.29    5  
  6 Smith, Justin P           37 University of Sa-38  3:00.00    2:49.50    4  
 
Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:05.91   3/10/2012 Petar Stoychev, BUL                        
    National: N 4:07.64   7/16/1995 Rowdy Gaines                               
     Pacific: P 4:16.20  12/31/2000 Dan Veatch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lemke, Zebron J           35 Alameda Aquatic-38   4:45.00    4:41.79   10  
  2 Miller, Matt              38 Oregon Masters-37    4:50.00    4:49.74    8  
  3 Donlon, Kevin H           37 University of Sa-38  5:15.00    5:08.37    7  
  4 Smith, Justin P           37 University of Sa-38  6:00.00    6:23.97    6  
 
Men 35-39 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 8:18.44   3/10/2012 Petar Stoychev, BUL                        
    National: N 8:38.73  11/12/1995 Rowdy Gaines                               
     Pacific: P 8:56.10  12/31/2003 Dan Veatch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lemke, Zebron J           35 Alameda Aquatic-38  10:20.00    9:42.70   10  
  2 Donlon, Kevin H           37 University of Sa-38 11:00.00   10:28.00    8  
  3 Smith, Justin P           37 University of Sa-38 12:00.00   12:52.21    7  
 
Men 35-39 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 16:00.04   3/11/2012 Petar Stoychev, BUL                       
    National: N 16:32.72   8/14/2008 Christopher Derks                         
     Pacific: P 16:59.46  12/31/2001 Dan Veatch                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lemke, Zebron J           35 Alameda Aquatic-38  18:45.00   18:43.14   10  
  2 Miller, Matt              38 Oregon Masters-37   19:00.00   19:32.28    8  
  3 Salomaa, Jari             37 San Francisco Ts-38 19:00.00   19:53.86    7  
  4 Donlon, Kevin H           37 University of Sa-38 20:45.00   20:28.71    6  
  5 Salles-Cunha, Lucas       35 Quick Silver Swi-38 22:30.00   22:16.47    5  
  6 Smith, Justin P           37 University of Sa-38 22:30.00   25:07.93    4  
 
Men 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 26.99    3/9/2013 Stev Theloke, GER                            
    National: N 27.03    8/8/2009 Edilson Silva                                
     Pacific: P 27.68  12/31/2006 Rick Gould                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waterson, Kevin           36 Davis Aquatic Ma-38    40.00      43.12   10  
 
Men 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W   59.04    9/6/2013 Stev Theloke, GER                          
    National: N   59.18   8/10/2006 Michael Ross                               
     Pacific: P 1:00.00  12/31/2006 Rick Gould                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sabatini, Greg            39 Richmond Plunge-38   1:25.34    1:23.37   10  
  2 Solberg, Sean             37 Richmond Plunge-38   1:33.00    1:28.55    8  
 
Men 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:09.26    7/9/2000 Daniel Veatch, USA                         
    National: N 2:07.16   7/29/2001 Ron Karnaugh                               
     Pacific: P 2:09.26  12/31/2000 Dan Veatch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lemke, Zebron J           35 Alameda Aquatic-38   2:50.00    2:40.47   10  
 
Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 28.47  10/24/2009 Vladislav Bragin, RUS                        
    National: N 28.53   5/25/2009 Jeff Commings                                
     Pacific: P 30.47  12/31/1998 Daavid Lundberg                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dailey, Alexander D       39 University of Sa-38    35.50      32.34   10  
  2 Messmer, Matt             35 Menlo Masters Ak-38    31.50      34.16    8  
  3 Mustiazza, Oleg           37 San Mateo Master-38    44.26      43.17    7  
  4 Laksmono, Gunawan         39 UC38-38                55.00      45.13    6  
 
Men 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:02.72  10/25/2009 Vladislav Bragin, RUS                      
    National: N 1:03.76   7/14/2013 Jeff Commings                              
     Pacific: P 1:07.52  12/31/1998 David Lundberg                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dailey, Alexander D       39 University of Sa-38  1:13.01    1:11.59   10  
  2 Mustiazza, Oleg           37 San Mateo Master-38  1:40.98    1:39.55    8  
  3 Laksmono, Gunawan         39 UC38-38              2:00.00    1:40.62    7  
  4 Waterson, Kevin           36 Davis Aquatic Ma-38  1:30.00    1:42.33    6  
 
Men 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:20.29    6/5/2004 Nick Gillingham, GBR                       
    National: N 2:20.34    8/6/2011 Steve West                                 
     Pacific: P 2:27.55  12/31/2006 Roque Santos                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dailey, Alexander D       39 University of Sa-38  2:43.01    2:41.83   10  
 
Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 24.69   3/17/2012 Ryk Neethling, RSA                           
    National: N 25.00   8/18/2002 Wade King                                    
     Pacific: P 25.93  12/31/1993 Mike Bottom                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matsumura, Naoki          38 Santa Clara Swim-38    30.39      30.84   10  
  2 Donlon, Kevin H           37 University of Sa-38    35.00      34.81    8  
  3 Bucy, John S              37 University of Sa-38    45.00      38.38    7  
  4 Laksmono, Gunawan         39 UC38-38                50.00      39.35    6  
 
Men 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 55.84    3/8/2009 Eiji Nomura, JPN                             
    National: N 56.07   8/15/2004 Michael Ross                                 
     Pacific: P 58.06  12/31/1993 Mike Bottom                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matsumura, Naoki          38 Santa Clara Swim-38  1:10.08    1:08.76   10  
  2 Miller, Matt              38 Oregon Masters-37    1:15.00    1:11.07    8  
  3 Waterson, Kevin           36 Davis Aquatic Ma-38  1:30.00    1:28.40    7  
  4 Laksmono, Gunawan         39 UC38-38              1:45.00    1:42.13    6  
 
Men 35-39 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:06.74   6/27/1996 Jeff Stuart, USA                           
    National: N 2:06.74   6/27/1996 Jeffrey Stuart                             
     Pacific: P 2:14.12  12/31/2006 Rick Gould                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Matt              38 Oregon Masters-37    3:00.00    2:55.04   10  
  2 Matsumura, Naoki          38 Santa Clara Swim-38  3:00.00    3:09.54    8  
 
Men 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:08.19    8/3/2002 Ron Karnaugh, USA                          
    National: N 2:05.64   12/7/2002 Ronald Karnaugh                            
     Pacific: P 2:14.87  12/31/2009 Derek Guffey                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Solberg, Sean             37 Richmond Plunge-38   3:00.00    2:58.85   10  
  2 Bucy, John S              37 University of Sa-38  3:15.00    3:15.22    8  
  3 Laksmono, Gunawan         39 UC38-38              3:45.00    3:44.57    7  
 
Men 35-39 400 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 4:42.45   3/28/2002 Nicolas Granger, FRA                       
    National: N 4:34.10   7/29/2001 Ron Karnaugh                               
     Pacific: P 4:45.47  12/31/2009 Derek Guffey                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Salles-Cunha, Lucas       35 Quick Silver Swi-38  6:00.00    5:43.27   10  
  2 Miller, Matt              38 Oregon Masters-37    5:50.55    5:44.42    8  
 
Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 23.31   8/13/2014 Brian Jacobson, USA                          
    National: N 23.31   8/13/2014 Brian Jacobson                               
     Pacific: P 24.14  12/31/2003 David Boatwright                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adwere-Boamah, Kwame      44 Stanford Masters-38    28.39      28.56   10  
  2 Tansey, Joe               42 UC38-38                29.00      30.90    8  
  3 Wehmann, Peter T          43 Marcia's Enthusi-38    35.00      31.77    7  
  4 Davidson, Jeremy S        41 San Francisco Ts-38    30.46      32.03    6  
  5 Spencer, Michael J        43 Quick Silver Swi-38    45.00      33.39    5  
  6 Stock, Kyle K             42 Tuolumne County-38     35.00      36.87    4  
  7 Rafter, Kevin M           41 University of Sa-38    45.00      39.47    3  
 
Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 51.72    8/1/2010 Vlad Pyshnenko, USA                          
    National: N 51.72    8/1/2010 Vlad Pyshnenko                               
     Pacific: P 54.26  12/31/2003 David Boatwright                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Niemi, Matthew G          42 University of Sa-38    57.48      57.63   10  
  2 Blitzer, Brian            41 Quick Silver Swi-38    58.02      58.13    8  
  3 Fahlen, Mark T            44 Modesto Area Aqu-38    59.95    1:00.63    7  
  4 Adwere-Boamah, Kwame      44 Stanford Masters-38  1:07.00    1:04.73    6  
  5 Best, Matthew B           41 Monterey Bay Mas-38  1:05.50    1:04.91    5  
 
Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:53.65    8/2/2010 Vlad Pyshnenko, USA                        
    National: N 1:53.65    8/2/2010 Vlad Pyshnenko                             
     Pacific: P 2:01.15  12/31/2003 David Boatwright                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiedel, Michael           40 San Mateo Master-38  2:02.00    2:05.20   10  
  2 Niemi, Matthew G          42 University of Sa-38  2:09.62    2:07.58    8  
  3 Fahlen, Mark T            44 Modesto Area Aqu-38  2:12.17    2:15.43    7  
  4 Renko, John R             41 University of Sa-38  2:23.00    2:17.34    6  
  5 Best, Matthew B           41 Monterey Bay Mas-38  2:29.00    2:30.09    5  
  6 Adwere-Boamah, Kwame      44 Stanford Masters-38  2:35.00    2:35.90    4  
  7 Wehmann, Peter T          43 Marcia's Enthusi-38  3:00.00    2:46.94    3  
  8 Rafter, Kevin M           41 University of Sa-38  3:25.00    3:06.90    2  
 
Men 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:06.74   7/24/2009 Erik Hochstein, USA                        
    National: N 4:06.74   7/24/2009 Erik Hochstein                             
     Pacific: P 4:16.50  12/31/2010 Alex Kostich                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Niemi, Matthew G          42 University of Sa-38  4:35.80    4:34.12   10  
  2 Fahlen, Mark T            44 Modesto Area Aqu-38  4:42.06    4:51.03    8  
  3 Harrington, Matt          44 University of Sa-38  4:55.00    5:04.33    7  
  4 Hertzer, Keith            42 Marcia's Enthusi-38  5:27.00    5:37.42    6  
 
Men 40-44 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 8:37.81   7/25/2010 Alex Kostich, USA                          
    National: N 8:37.81   7/25/2010 Alex Kostich                               
     Pacific: P 8:37.81  12/31/2010 Alex Kostich                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fahlen, Mark T            44 Modesto Area Aqu-38  9:45.84   10:03.64   10  
  2 Spencer, Michael J        43 Quick Silver Swi-38 18:00.00   15:22.15    8  
 
Men 40-44 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 16:36.91   7/23/2010 Alex Kostich, USA                         
    National: N 16:36.91   7/23/2010 Alex Kostich                              
     Pacific: P 16:36.91  12/31/2010 Alex Kostich                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Niemi, Matthew G          42 University of Sa-38 18:11.22   19:21.81   10  
  2 Renko, John R             41 University of Sa-38 19:41.42   20:11.65    8  
  3 Tansey, Joe               42 UC38-38             25:00.00   24:09.05    7  
 
Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 27.30   9/27/2014 Osamu Itoi, JPN                              
    National: N 27.47   8/23/2008 Michael Ross                                 
     Pacific: P 28.59  12/31/2006 Sean Murphy                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adwere-Boamah, Kwame      44 Stanford Masters-38    40.00      35.59   10  
  2 Davidson, Jeremy S        41 San Francisco Ts-38    39.47      40.98    8  
  3 Wehmann, Peter T          43 Marcia's Enthusi-38    40.00      41.01    7  
  4 Stock, Kyle K             42 Tuolumne County-38     42.10      46.82    6  
  5 Rafter, Kevin M           41 University of Sa-38    50.00      53.26    5  
 
Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W   59.08    8/7/2009 Michael Ross, USA                          
    National: N   59.08    8/7/2009 Michael Ross                               
     Pacific: P 1:00.95  12/31/2006 Sean Murphy                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Peter S            43 San Mateo Master-38  1:10.00    1:12.16   10  
  2 Adwere-Boamah, Kwame      44 Stanford Masters-38  1:25.00    1:14.31    8  
  3 Harrington, Matt          44 University of Sa-38  1:40.00    1:27.43    7  
  4 Stock, Kyle K             42 Tuolumne County-38   1:43.00    1:42.29    6  
 
Men 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:11.13   8/16/2014 Frederik Hviid, USA                        
    National: N 2:11.13   8/16/2014 Frederik Hviid                             
     Pacific: P 2:24.01    6/5/2013 Mathew McKay                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fahlen, Mark T            44 Modesto Area Aqu-38  2:45.00    2:46.48   10  
  2 Renko, John R             41 University of Sa-38  2:50.00    2:47.56    8  
  3 Adwere-Boamah, Kwame      44 Stanford Masters-38  2:47.78    2:50.13    7  
  4 Davidson, Jeremy S        41 San Francisco Ts-38  2:50.00    3:11.64    6  
  5 Wehmann, Peter T          43 Marcia's Enthusi-38  3:16.00    3:23.46    5  
 
Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 28.84   9/16/2009 Alberto Montini, ITA                         
    National: N 29.02   7/27/2014 Jeff Commings                                
     Pacific: P 30.78  12/31/2009 Jonathan Manson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roberts, David            44 Santa Cruz Maste-38    35.07      35.89   10  
  2 Moore, Peter S            43 San Mateo Master-38    40.00      39.08    8  
  3 Hertzer, Keith            42 Marcia's Enthusi-38    40.50      40.03    7  
  4 Harrington, Matt          44 University of Sa-38    44.00      40.72    6  
  5 Stock, Kyle K             42 Tuolumne County-38     43.00      45.61    5  
 
Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:03.60   5/20/2012 Vladislav Bragin, RUS                      
    National: N 1:03.76    7/6/2012 Steve West                                 
     Pacific: P 1:11.27  12/31/1997 Spencer Eldred                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Niemi, Matthew G          42 University of Sa-38  1:17.50    1:17.08   10  
  2 Renko, John R             41 University of Sa-38  1:23.00    1:19.71    8  
  3 Tansey, Joe               42 UC38-38              1:28.00    1:30.86    7  
  4 Stock, Kyle K             42 Tuolumne County-38   1:38.00    1:44.83    6  
  5 Rafter, Kevin M           41 University of Sa-38  2:00.00    1:54.87    5  
 
Men 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:18.94   6/24/2009 Alberto Montini, ITA                       
    National: N 2:19.01    7/7/2012 Steve West                                 
     Pacific: P 2:24.19  12/31/2008 Roque Santos                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roberts, David            44 Santa Cruz Maste-38  2:58.93    3:04.74   10  
  2 Hertzer, Keith            42 Marcia's Enthusi-38  3:17.66    3:22.27    8  
  3 Stock, Kyle K             42 Tuolumne County-38   3:37.00    3:42.48    7  
 
Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 25.07    9/8/2011 Serkan Atasay, TUR                           
    National: N 25.57    8/6/2009 Michael Ross                                 
     Pacific: P 26.41  12/31/2012 Greg Tull                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Peter S            43 San Mateo Master-38    30.00      27.85   10  
  2 Blitzer, Brian            41 Quick Silver Swi-38    29.01      28.82    8  
  3 Roberts, David            44 Santa Cruz Maste-38    32.90      32.73    7  
  4 Chiang, Chris             43 University of Sa-38    40.00      48.72    6  
 
Men 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W   56.17    9/6/2011 Serkan Atasay, TUR                         
    National: N   56.43   8/23/2008 Michael Ross                               
     Pacific: P 1:00.72  12/31/2005 Roger Brisbane                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Renko, John R             41 University of Sa-38  1:18.00    1:09.42   10  
  2 Fahlen, Mark T            44 Modesto Area Aqu-38  1:09.50    1:13.18    8  
  3 Rafter, Kevin M           41 University of Sa-38  1:40.00    1:54.46    7  
 
Men 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:10.63   6/25/2009 Alberto Montini, ITA                       
    National: N 2:14.13   7/25/2009 Erik Hochstein                             
     Pacific: P 2:19.31  12/31/2006 Stephen Smith                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Niemi, Matthew G          42 University of Sa-38  2:27.58    2:23.35   10  
  2 Fahlen, Mark T            44 Modesto Area Aqu-38  2:34.20    2:39.06    8  
  3 Hertzer, Keith            42 Marcia's Enthusi-38  2:59.59    2:59.29    7  
 
Men 40-44 400 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 4:43.00   6/12/2012 Uwe Volk, GER                              
    National: N 4:49.42   8/15/2005 Dennis Baker                               
     Pacific: P 4:56.57    8/7/2013 David Sway                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Niemi, Matthew G          42 University of Sa-38  5:09.00    5:10.10   10  
  2 Renko, John R             41 University of Sa-38  5:45.10    5:34.49    8  
  3 Harrington, Matt          44 University of Sa-38  6:00.00    5:55.91    7  
 
Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 23.98    7/5/2014 Vladimir Predkin, RUS                        
    National: N 24.29   8/10/2006 Paul Smith                                   
     Pacific: P 24.69    8/7/2013 Greg Tull                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bajet, Denis              48 Santa Clara Swim-38    28.00      27.87   10  
  2 Fields, Eric K            46 UC38-38                30.50      30.36    8  
  3 Yglesias, Willie J        45 UC38-38                31.80      31.00    7  
  4 France, Kermit            49 Walnut Creek Mas-38    34.09      34.43    6  
  5 Shepherd, Peter J         49 Menlo Masters Ak-38    41.87      38.71    5  
 
Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 53.77   8/19/2005 Marco Colombo, ITA                           
    National: N 53.90   8/23/1999 Jack Groselle                                
     Pacific: P 54.83  12/31/2006 David Boatwright                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yglesias, Willie J        45 UC38-38              1:12.13    1:10.69   10  
  2 Foster, Jeffrey M         49 Marcia's Enthusi-38  1:18.00    1:16.81    8  
  3 France, Kermit            49 Walnut Creek Mas-38  1:18.88    1:20.45    7  
  4 Shepherd, Peter J         49 Menlo Masters Ak-38  1:32.23    1:29.27    6  
  5 El-Awady, Khalid A        45 University of Sa-38  1:50.00    1:34.47    5  
 
Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:57.75    8/5/2014 Nicolas Granger, FRA                       
    National: N 1:57.89    8/6/2009 Keith Switzer                              
     Pacific: P 2:03.71  12/31/1996 Tim Broderick                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 France, Kermit            49 Walnut Creek Mas-38  2:53.24    2:55.74   10  
  2 El-Awady, Khalid A        45 University of Sa-38  3:40.00    3:26.01    8  
 
Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:11.07    8/9/2009 Keith Switzer, USA                         
    National: N 4:09.20   7/19/2008 Dennis Baker                               
     Pacific: P 4:23.49  12/31/2005 George Tidmarsh                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 El-Awady, Khalid A        45 University of Sa-38  8:00.00    7:24.98   10  
 
Men 45-49 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 8:42.85    8/4/2006 Marcus Mattioli, BRA                       
    National: N 8:51.98    8/9/2010 Jeff Erwin                                 
     Pacific: P 9:07.99  12/31/2006 George Tidmarsh                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 El-Awady, Khalid A        45 University of Sa-38 16:00.00   15:06.40   10  
 
Men 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 16:38.81   8/10/2009 Jeff Erwin, USA                           
    National: N 16:38.81   8/10/2009 Jeff Erwin                                
     Pacific: P 17:10.90  12/31/2005 George Tidmarsh                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wells, Barton S           48 UC38-38             17:30.27   17:42.93   10  
  2 Enright, Jeffrey          49 San Mateo Master-38 19:00.00   18:53.05    8  
  3 Stietzel, Kent J          46 Menlo Masters Ak-38 20:59.47   22:37.94    7  
 
Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 28.05    6/7/2008 Steve Wood, USA                              
    National: N 28.05    6/7/2008 Steve Wood                                   
     Pacific: P 29.22  12/31/2008 John Ends                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mai, Ping                 45 University of Sa-38  1:20.00      50.53   10  
 
Men 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:11.56    6/7/2013 Eduardo Marocco, BRA                       
    National: N 2:13.37   8/12/2012 Rich Saeger                                
     Pacific: P 2:18.66  12/31/2008 John Engs                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stietzel, Kent J          46 Menlo Masters Ak-38  2:59.47    3:04.79   10  
  2 Shepherd, Peter J         49 Menlo Masters Ak-38  3:59.47    3:40.54    8  
 
Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 29.63   6/24/2011 Rico Rolli, ITA                              
    National: N 30.59    6/8/2008 David Guthrie                                
     Pacific: P 32.48  12/31/1994 Robert Strand                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stietzel, Kent J          46 Menlo Masters Ak-38    37.47      37.71   10  
  2 Mc Bride, Patrick F       46 University of Sa-38    38.13      38.76    8  
  3 Mai, Ping                 45 University of Sa-38  1:18.00      47.12    7  
  4 Shepherd, Peter J         49 Menlo Masters Ak-38    54.98      47.46    6  
  5 El-Awady, Khalid A        45 University of Sa-38    50.00      50.97    5  
 
Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:06.35   9/17/2009 V.Pylypchenko, UKR                         
    National: N 1:07.38   8/16/2008 David Guthrie                              
     Pacific: P 1:12.83  12/31/2001 Spencer Eldred                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Bride, Patrick F       46 University of Sa-38  1:25.35    1:22.98   10  
  2 Stietzel, Kent J          46 Menlo Masters Ak-38  1:18.57    1:23.73    8  
  3 El-Awady, Khalid A        45 University of Sa-38  2:00.00    1:51.12    7  
  4 Mai, Ping                 45 University of Sa-38  2:40.00    1:51.62    6  
  5 Shepherd, Peter J         49 Menlo Masters Ak-38  1:58.32    1:51.95    5  
 
Men 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:24.39   5/31/2013 Alberto Montini, ITA                       
    National: N 2:27.79   8/17/2008 David Guthrie                              
     Pacific: P 2:35.26   6/29/2014 Sergey Mariniuk                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Bride, Patrick F       46 University of Sa-38  2:58.83    2:58.24   10  
  2 Stietzel, Kent J          46 Menlo Masters Ak-38  2:57.10    3:08.75    8  
  3 Foster, Jeffrey M         49 Marcia's Enthusi-38  3:25.00    3:41.65    7  
  4 Mai, Ping                 45 University of Sa-38  4:51.00    3:48.49    6  
  5 El-Awady, Khalid A        45 University of Sa-38  4:00.00    3:54.54    5  
 
Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 25.65    7/8/2012 Nicholas Decker, USA                         
    National: N 25.65    7/8/2012 Nicholas Decker                              
     Pacific: P 26.40    8/7/2013 Greg Tull                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yglesias, Willie J        45 UC38-38                32.99      32.88   10  
  2 Stietzel, Kent J          46 Menlo Masters Ak-38    33.47      34.19    8  
 
Men 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 56.85   8/11/2002 Paul Carter, USA                             
    National: N 56.42    8/4/2002 Paul Carter                                  
     Pacific: P 59.64  12/31/2008 John Engs                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bajet, Denis              48 Santa Clara Swim-38  1:06.00    1:08.43   10  
  2 Mc Bride, Patrick F       46 University of Sa-38  1:16.50    1:13.17    8  
  3 Yglesias, Willie J        45 UC38-38              1:22.37    1:21.80    7  
  4 Mai, Ping                 45 University of Sa-38  3:00.00    1:49.59    6  
 
Men 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:06.94    8/9/2006 Dennis Baker, USA                          
    National: N 2:04.07   7/19/2008 Dennis Baker                               
     Pacific: P 2:18.80    6/9/2004 Barton Wells                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Bride, Patrick F       46 University of Sa-38  2:58.86    2:48.45   10  
  2 Stietzel, Kent J          46 Menlo Masters Ak-38  3:20.47    3:21.63    8  
  3 Mai, Ping                 45 University of Sa-38  6:39.00    4:32.72    7  
  4 Shepherd, Peter J         49 Menlo Masters Ak-38  4:40.89    4:51.27    6  
 
Men 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:11.22   6/13/2012 Nicolas Granger, FRA                       
    National: N 2:14.90   8/22/2010 Jerome Frentsos                            
     Pacific: P 2:16.21   6/29/2014 Sergey Mariniuk                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mariniuk, Sergey O        46 Santa Clara Swim-38  2:22.22    2:20.08   10  
  2 Yglesias, Willie J        45 UC38-38              2:55.47    2:55.56    8  
  3 France, Kermit            49 Walnut Creek Mas-38  3:24.91    3:27.05    7  
 
Men 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 4:43.83    8/5/2014 Nicolas Granger, FRA                       
    National: N 4:47.65   8/21/2010 Jerome Frentsos                            
     Pacific: P 4:55.26   6/29/2014 Sergey Mariniuk                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mariniuk, Sergey O        46 Santa Clara Swim-38  4:59.00    5:01.86   10  
  2 Mc Bride, Patrick F       46 University of Sa-38  6:02.99    5:54.03    8  
  3 Mai, Ping                 45 University of Sa-38 11:00.00    8:31.35    7  
 
Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 24.08   6/27/2009 Brent Barnes, JPN                            
    National: N 24.58    8/9/2009 Rowdy Gaines                                 
     Pacific: P 25.57  12/31/2008 Paul Carter                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boone, Jon                52 Walnut Creek Mas-38    27.49      27.61   10  
  2 Baker, John               52 San Mateo Master-38    28.02      28.64    8  
  3 Pettibone, Chip           53 Santa Rosa Maste-38    29.30      29.35    7  
  4 Friday, Michael J         51 Quick Silver Swi-38    29.50      30.37    6  
  5 Laudenslager, Greg L      54 Rolling Hills Mu-38    30.41      31.10    5  
  6 Goble, John M             53 Quick Silver Swi-38    31.88      31.56    4  
  7 Schrader, Mike            51 Quick Silver Swi-38    35.00      35.15    3  
  8 Wan, Danny W              52 Marcia's Enthusi-38    34.22      36.12    2  
  9 Dover, Stephen H          54 San Mateo Master-38    50.00      37.33    1  
 
Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 54.36   3/19/2015 Calvin Maughan, RSA                          
    National: N 54.93   3/21/2004 Jack Groselle                                
     Pacific: P 55.93  12/31/2012 David Boatwright                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Friday, Michael J         51 Quick Silver Swi-38  1:05.00    1:07.09   10  
  2 Nootbaar, Tom T           52 Walnut Creek Mas-38  1:09.99    1:08.48    8  
  3 Goble, John M             53 Quick Silver Swi-38  1:15.00    1:11.15    7  
  4 Nageotte, James K         54 Albany Masters S-38  1:21.00    1:17.25    6  
  5 Trutane, Steve            50 Albany Masters S-38  1:23.00    1:19.44    5  
 
Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:00.34   8/13/2007 Dan Stephenson, USA                        
    National: N 2:00.34   8/13/2007 Dan Stephenson                             
     Pacific: P 2:05.68   7/12/2013 Darren Phalen                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phelan, Darren D          52 Stanford Masters-38  2:07.55    2:09.92   10  
  2 Boone, Jon                52 Walnut Creek Mas-38  2:22.49    2:19.40    8  
  3 Baker, John               52 San Mateo Master-38  2:21.00    2:22.40    7  
  4 Friday, Michael J         51 Quick Silver Swi-38  2:30.00    2:32.20    6  
  5 Goble, John M             53 Quick Silver Swi-38  2:48.88    2:45.60    5  
  6 Campbell, Chris           54 Mountain View Ma-38  2:42.84    2:50.18    4  
  7 Dover, Stephen H          54 San Mateo Master-38  3:05.00    3:02.50    3  
 
Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:16.61   8/13/2007 Dan Stephenson, USA                        
    National: N 4:16.61   8/13/2007 Dan Stephenson                             
     Pacific: P 4:24.57    8/7/2013 Darren Phalen                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheeper, Tim K            52 Menlo Masters Ak-38  6:00.00    5:36.55   10  
  2 Goble, John M             53 Quick Silver Swi-38  6:40.00    6:01.33    8  
  3 Campbell, Chris           54 Mountain View Ma-38  5:50.00    6:06.39    7  
 
Men 50-54 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 8:55.05   7/31/2010 Marcus Mattioli, BRA                       
    National: N 8:56.31    8/3/2014 Ricardo Valdivia                           
     Pacific: P 9:24.93  12/31/2006 Sandy MacDonald                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boone, Jon                52 Walnut Creek Mas-38 11:09.99   10:48.62   10  
  2 Sheeper, Tim K            52 Menlo Masters Ak-38 11:30.00   11:17.35    8  
 
Men 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 17:08.33   8/20/2000 Jim McConica, USA                         
    National: N 17:08.33   8/20/2000 Jim MC Conica                             
     Pacific: P 18:04.63  12/31/1998 Tod Spieker                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nootbaar, Tom T           52 Walnut Creek Mas-38 20:59.99   19:50.48   10  
  2 Takeuchi, Shinji          50 UC38-38             22:58.36   22:55.35    8  
  3 Dudley, Raymond Adams     50 University of Sa-38 35:00.00   32:03.85    7  
 
Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 28.60    8/5/2011 Steve Wood, USA                              
    National: N 28.60    8/5/2011 Steve Wood                                   
     Pacific: P 31.02  12/31/1998 Hugh Wilder                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Curtice            51 University of Sa-38    36.76      37.49   10  
  2 Meier, Eric               51 Menlo Masters Ak-38    36.61      37.53    8  
  3 Laudenslager, Greg L      54 Rolling Hills Mu-38    38.18      38.40    7  
  4 Campbell, Chris           54 Mountain View Ma-38    44.00      44.64    6  
  5 Schrader, Mike            51 Quick Silver Swi-38    40.00      52.28    5  
 
Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:01.89    8/6/2011 Steve Wood, USA                            
    National: N 1:01.89    8/6/2011 Steve Wood                                 
     Pacific: P 1:07.67  12/31/1998 Hugh Wilder                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meier, Eric               51 Menlo Masters Ak-38  1:18.04    1:18.08   10  
  2 Campbell, Chris           54 Mountain View Ma-38  1:34.60    1:35.61    8  
  3 Trutane, Steve            50 Albany Masters S-38  1:39.00    1:41.19    7  
 
Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:17.57   6/11/2012 Michael Soderlund, USA                     
    National: N 2:17.57   6/11/2012 Michael Soderlund                          
     Pacific: P 2:23.16    8/7/2013 Darren Phelan                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Curtice            51 University of Sa-38  2:53.56    2:58.79   10  
  2 Laudenslager, Greg L      54 Rolling Hills Mu-38  3:01.54    3:00.82    8  
  3 Campbell, Chris           54 Mountain View Ma-38  3:35.61    3:29.24    7  
 
Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 30.48    8/9/2013 David Guthrie, USA                           
    National: N 30.48    8/9/2013 David Guthrie                                
     Pacific: P 30.97  12/31/2009 Gary Patterson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Tim               52 Stanford Masters-38    34.22      34.92   10  
  2 Meier, Eric               51 Menlo Masters Ak-38    35.00      35.69    8  
  3 Laudenslager, Greg L      54 Rolling Hills Mu-38    36.80      37.25    7  
  4 Nootbaar, Tom T           52 Walnut Creek Mas-38    40.37      40.04    6  
  5 Nageotte, James K         54 Albany Masters S-38    44.50      43.55    5  
 
Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:06.98   8/15/2014 David Guthrie, USA                         
    National: N 1:06.98   8/15/2014 David Guthrie                              
     Pacific: P 1:09.36  12/31/2009 Gary Patterson                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Tim               52 Stanford Masters-38  1:18.63    1:19.15   10  
  2 Meier, Eric               51 Menlo Masters Ak-38  1:19.00    1:21.04    8  
  3 Pettibone, Chip           53 Santa Rosa Maste-38  1:23.26    1:21.89    7  
  4 Laudenslager, Greg L      54 Rolling Hills Mu-38  1:23.29    1:24.31    6  
  5 Kazek, Michael S          54 Cal Maritime Aca-38  1:33.18    1:31.37    5  
  6 Campbell, Chris           54 Mountain View Ma-38  1:43.83    1:48.80    4  
  7 Wan, Danny W              52 Marcia's Enthusi-38  1:43.08    1:51.30    3  
 
Men 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:27.91   7/31/2013 David Guthrie, USA                         
    National: N 2:27.91   7/31/2013 David Guthrie                              
     Pacific: P 2:40.57  12/31/1996 Robert Strand                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Tim               52 Stanford Masters-38  2:56.19    2:58.35   10  
  2 Laudenslager, Greg L      54 Rolling Hills Mu-38  3:06.60    3:07.80    8  
  3 Nageotte, James K         54 Albany Masters S-38  3:35.00    3:38.56    7  
 
Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 25.88   8/16/2008 Paul Carter, USA                             
    National: N 25.88   8/16/2008 Paul Carter                                  
     Pacific: P 25.88  12/31/2008 Paul Carter                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nootbaar, Tom T           52 Walnut Creek Mas-38    30.99      30.10   10  
  2 Kazek, Michael S          54 Cal Maritime Aca-38    40.18      35.20    8  
  3 Trutane, Steve            50 Albany Masters S-38    45.00      39.90    7  
 -- Meier, Eric               51 Menlo Masters Ak-38    32.86         DQ  
 
Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 57.23   8/15/2008 Paul Carter, USA                             
    National: N 57.23   8/15/2008 Paul Carter                                  
     Pacific: P 57.23  12/31/2008 Paul Carter                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phelan, Darren D          52 Stanford Masters-38  1:02.44    1:02.79   10  
  2 Boone, Jon                52 Walnut Creek Mas-38  1:09.90    1:08.89    8  
  3 Baker, John               52 San Mateo Master-38  1:13.12    1:15.01    7  
  4 Smith, Curtice            51 University of Sa-38  1:14.94    1:15.46    6  
  5 Kazek, Michael S          54 Cal Maritime Aca-38  1:20.18    1:27.28    5  
 -- Wan, Danny W              52 Marcia's Enthusi-38  1:45.00         DQ  
 
Men 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:13.36   11/7/2010 Marcus Mattioli, BRA                       
    National: N 2:13.80    7/9/2011 Dennis Baker                               
     Pacific: P 2:18.57  12/31/2008 Paul Carter                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nootbaar, Tom T           52 Walnut Creek Mas-38  2:44.99    2:39.32   10  
 
Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:18.05   7/25/2009 Jamie Fowler, USA                          
    National: N 2:18.05   7/25/2009 Jamie Fowler                               
     Pacific: P 2:19.45    8/7/2013 Darren Phalen                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nootbaar, Tom T           52 Walnut Creek Mas-38  2:41.99    2:38.04   10  
  2 Meier, Eric               51 Menlo Masters Ak-38  3:00.00    2:46.57    8  
  3 Laudenslager, Greg L      54 Rolling Hills Mu-38  2:56.49    3:01.69    7  
  4 Kazek, Michael S          54 Cal Maritime Aca-38  2:58.18    3:02.64    6  
  5 Campbell, Chris           54 Mountain View Ma-38  3:15.00    3:19.19    5  
 
Men 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 4:53.69    8/2/2010 Marcus Mattioli, BRA                       
    National: N 4:56.71    8/5/2014 Ricardo Valdivia                           
     Pacific: P 4:57.93    8/7/2013 Darren Phalen                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nootbaar, Tom T           52 Walnut Creek Mas-38  5:59.99    5:42.16   10  
  2 Cocca, Chris D            50 Menlo Masters Ak-38  7:10.00    6:57.07    8  
 
Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 25.01    7/7/2009 Jack Groselle, USA                           
    National: N 25.01    6/7/2009 Jack Groselle                                
     Pacific: P 26.27  12/31/2006 Thomas Whatley                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Druz, Loren               59 Walnut Creek Mas-38    28.00      27.84   10  
  2 Cutting, Steve            58 Tri Valley Maste-38    28.96      28.41    8  
  3 Patocchi, Robert J        59 Cal Maritime Aca-38    28.67      28.49    7  
  4 O'Brien, Kerry L          58 Walnut Creek Mas-38    30.67      30.97    6  
  5 Sihner, Craig             56 San Ramon Valley-38    31.43      31.81    5  
  6 Hektner, Eric W           57 Sacramento Maste-38    34.80      35.70    4  
  7 Lundgren, Steven T        57 University of Sa-38    36.48      35.98    3  
 
Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 56.08   7/23/2009 Jack Groselle, USA                           
    National: N 56.08   7/23/2009 Jack Groselle                                
     Pacific: P 58.82  12/31/2012 Paul Carter                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cutting, Steve            58 Tri Valley Maste-38  1:04.00    1:02.30   10  
  2 Patocchi, Robert J        59 Cal Maritime Aca-38  1:07.00    1:04.83    8  
  3 O'Brien, Kerry L          58 Walnut Creek Mas-38  1:06.22    1:06.39    7  
  4 Hutchinson, Kirk          55 San Mateo Master-38  1:14.00    1:10.38    6  
  5 Sihner, Craig             56 San Ramon Valley-38  1:09.79    1:12.32    5  
  6 Hektner, Eric W           57 Sacramento Maste-38  1:16.00    1:19.81    4  
 
Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:04.01   7/26/2009 Michael Mann, USA                          
    National: N 2:04.01   7/26/2009 Michael Mann                               
     Pacific: P 2:11.66  12/31/2003 Tod Spieker                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cutting, Steve            58 Tri Valley Maste-38  2:22.50    2:20.25   10  
  2 Morales, John R           57 Santa Rosa Maste-38  2:18.55    2:21.03    8  
  3 Siegel, Craig             57 Longhorn Aquatic-43  2:29.40    2:23.35    7  
  4 Druz, Loren               59 Walnut Creek Mas-38  2:25.00    2:25.33    6  
  5 O'Brien, Kerry L          58 Walnut Creek Mas-38  2:23.66    2:25.74    5  
  6 Kenny, Daniel B           58 San Mateo Master-38  2:32.06    2:28.50    4  
  7 Taylor, Ron A             55 Richmond Plunge-38   2:35.89    2:33.92    3  
  8 Hutchinson, Kirk          55 San Mateo Master-38  2:35.00    2:33.97    2  
  9 Yuen, Matt                56 Quick Silver Swi-38  2:42.88    2:38.90    1  
 10 Pinto, Harlan A           58 Menlo Masters Ak-38  2:53.14    2:55.62  
 11 Hektner, Eric W           57 Sacramento Maste-38  2:53.00    2:58.12  
 12 Lundgren, Steven T        57 University of Sa-38  3:45.00    3:32.98  
 13 Young, Stephen L          57 University of Sa-38  4:00.00    3:43.31  
 14 Wells, John A             57 University of Sa-38  6:00.00    3:48.55  
 
Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:22.49   7/25/2009 Michael Mann, USA                          
    National: N 4:22.49   7/25/2009 Michael Mann                               
     Pacific: P 4:38.81  12/31/2003 Tod Spieker                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morales, John R           57 Santa Rosa Maste-38  4:54.55    5:00.38   10  
  2 Hathaway, David           55 Oregon Masters-37    4:55.77    5:01.87    8  
  3 Siegel, Craig             57 Longhorn Aquatic-43  5:03.92    5:08.00    7  
  4 O'Brien, Kerry L          58 Walnut Creek Mas-38  5:10.00    5:11.07    6  
  5 Kenny, Daniel B           58 San Mateo Master-38  5:20.29    5:19.69    5  
  6 Taylor, Ron A             55 Richmond Plunge-38   5:36.68    5:24.35    4  
  7 Hutchinson, Kirk          55 San Mateo Master-38  5:20.00    5:29.13    3  
  8 Wells, John A             57 University of Sa-38 12:00.00    7:35.14    2  
 
Men 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 9:00.09   7/24/2009 Michael Mann, USA                          
    National: N 9:00.09   7/24/2009 Michael Mann                               
     Pacific: P 9:40.68  12/31/2003 Tod Spieker                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morales, John R           57 Santa Rosa Maste-38 10:18.55   10:20.10   10  
  2 Hathaway, David           55 Oregon Masters-37   10:17.99   10:33.54    8  
  3 Siegel, Craig             57 Longhorn Aquatic-43 10:36.13   10:37.41    7  
  4 Taylor, Ron A             55 Richmond Plunge-38  11:15.25   11:05.35    6  
  5 Kenny, Daniel B           58 San Mateo Master-38 11:16.10   11:13.28    5  
  6 Wells, John A             57 University of Sa-38 24:00.00   16:28.79    4  
  7 Lundgren, Steven T        57 University of Sa-38 16:10.46   16:42.11    3  
 
Men 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 17:22.61   8/10/2009 Michael Mann, USA                         
    National: N 17:22.61   8/10/2009 Michael Mann                              
     Pacific: P 18:55.54  12/31/2008 Michael McCaffery                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morales, John R           57 Santa Rosa Maste-38 19:45.55   19:50.88   10  
  2 Tainty, Chris J           55 Santa Cruz Maste-38 20:45.00   20:16.90    8  
  3 Taylor, Ron A             55 Richmond Plunge-38  22:16.82   21:21.49    7  
  4 Kenny, Daniel B           58 San Mateo Master-38 21:57.06   21:25.20    6  
  5 Yuen, Matt                56 Quick Silver Swi-38 22:50.88   22:30.54    5  
  6 Lapin, Donald J           59 University of Sa-38 30:00.00   23:51.27    4  
  7 Pinto, Harlan A           58 Menlo Masters Ak-38 25:35.62   25:18.29    3  
  8 Tsugawa, Peter            57 Marcia's Enthusi-38 31:00.00   28:05.11    2  
  9 Young, Stephen L          57 University of Sa-38 33:00.00   33:05.58    1  
 
Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 30.01    8/5/2011 Tom Barton, USA                              
    National: N 29.07   6/20/2015 Steve Wood                                   
     Pacific: P 31.71  12/31/2000 Tim Birnie                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patocchi, Robert J        59 Cal Maritime Aca-38    35.76      34.38   10  
  2 Tainty, Chris J           55 Santa Cruz Maste-38    34.50      35.05    8  
  3 Hathaway, David           55 Oregon Masters-37      34.95      35.26    7  
  4 Cutting, Steve            58 Tri Valley Maste-38    35.00      35.57    6  
 
Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:05.46    8/6/2011 Tom Barton, USA                            
    National: N 1:03.50   6/21/2015 Steve Wood                                 
     Pacific: P 1:09.27  12/31/2000 Tim Birnie                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patocchi, Robert J        59 Cal Maritime Aca-38  1:18.00    1:14.00   10  
  2 Tainty, Chris J           55 Santa Cruz Maste-38  1:14.00    1:14.80    8  
  3 Cutting, Steve            58 Tri Valley Maste-38  1:14.50    1:15.74    7  
  4 Morales, John R           57 Santa Rosa Maste-38  1:14.55    1:15.98    6  
  5 Kenny, Daniel B           58 San Mateo Master-38  1:24.40    1:24.01    5  
  6 Yuen, Matt                56 Quick Silver Swi-38  1:28.88    1:27.69    4  
 
Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:23.84    8/4/2011 Tom Barton, USA                            
    National: N 2:23.84    8/4/2011 Tom Barton                                 
     Pacific: P 2:27.49  12/31/2008 Fred Ferroggiaro                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tainty, Chris J           55 Santa Cruz Maste-38  2:45.00    2:43.45   10  
  2 Morales, John R           57 Santa Rosa Maste-38  2:39.55    2:43.55    8  
  3 Cutting, Steve            58 Tri Valley Maste-38  2:45.00    2:46.18    7  
  4 Kenny, Daniel B           58 San Mateo Master-38  3:09.06    3:03.08    6  
 
Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 31.05   9/16/2009 Walter Kusch, GER                            
    National: N 32.44    8/7/2009 Jack Groselle                                
     Pacific: P 33.32  12/31/2002 Robert Strand                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ewing, Jack               55 University of Sa-38    37.45      37.19   10  
  2 Halbrecht, Kenneth A      55 Walnut Creek Mas-38    41.00      37.47    8  
  3 Sihner, Craig             56 San Ramon Valley-38    36.98      37.53    7  
  4 Pinto, Harlan A           58 Menlo Masters Ak-38    40.00      39.39    6  
  5 Tulin, Bill               57 Tamalpais Aquati-38    41.01      39.99    5  
  6 Seligmann, William R      59 Santa Cruz Maste-38    39.00      40.70    4  
  7 Hektner, Eric W           57 Sacramento Maste-38    41.70      41.01    3  
  8 Hutchinson, Kirk          55 San Mateo Master-38    49.00      41.50    2  
  9 Wells, John A             57 University of Sa-38  1:30.00      47.95    1  
 -- Young, Stephen L          57 University of Sa-38  1:15.00         DQ  
 
Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:11.13   4/19/2008 Timothy Shead, RSA                         
    National: N 1:09.75   5/16/2015 David Guthrie                              
     Pacific: P 1:14.80  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ewing, Jack               55 University of Sa-38  1:26.98    1:23.08   10  
  2 Sihner, Craig             56 San Ramon Valley-38  1:26.64    1:27.19    8  
  3 Yuen, Matt                56 Quick Silver Swi-38  1:32.88    1:31.82    7  
  4 Pinto, Harlan A           58 Menlo Masters Ak-38  1:31.82    1:33.40    6  
  5 Hektner, Eric W           57 Sacramento Maste-38  1:28.90    1:34.02    5  
  6 Wells, John A             57 University of Sa-38  3:30.00    1:47.24    4  
  7 Young, Stephen L          57 University of Sa-38  2:30.00    2:43.96    3  
 
Men 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:38.66   8/17/2008 Rick Colella, USA                          
    National: N 2:34.43   5/17/2015 David Guthrie                              
     Pacific: P 2:46.31  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morales, John R           57 Santa Rosa Maste-38  3:02.55    3:05.92   10  
  2 Yuen, Matt                56 Quick Silver Swi-38  3:18.88    3:18.99    8  
  3 Hamza, Alex               56 Livermore Valley-38  3:15.00    3:20.04    7  
  4 Hektner, Eric W           57 Sacramento Maste-38  3:24.00    3:25.26    6  
  5 Pinto, Harlan A           58 Menlo Masters Ak-38  3:37.60    3:40.24    5  
  6 Wells, John A             57 University of Sa-38  7:00.00    3:53.59    4  
  7 Young, Stephen L          57 University of Sa-38  5:45.00    5:20.60    3  
 
Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 26.86    8/6/2009 Gary Hall, USA                               
    National: N 26.86    8/6/2009 Gary Hall                                    
     Pacific: P 27.31  12/31/2012 Paul Carter                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Halbrecht, Kenneth A      55 Walnut Creek Mas-38    35.00      31.42    9  
  1 O'Brien, Kerry L          58 Walnut Creek Mas-38    31.00      31.42    9  
  3 Hathaway, David           55 Oregon Masters-37      32.12      32.06    7  
  4 Seligmann, William R      59 Santa Cruz Maste-38    34.00      33.82    6  
  5 Hutchinson, Kirk          55 San Mateo Master-38    41.00      34.03    5  
 
Men 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:00.56   8/11/2012 Paul Carter, USA                           
    National: N 1:00.56   8/11/2012 Paul Carter                                
     Pacific: P 1:00.56  12/31/2012 Paul Carter                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Kerry L          58 Walnut Creek Mas-38  1:10.19    1:10.34   10  
  2 Taylor, Ron A             55 Richmond Plunge-38   1:14.55    1:12.38    8  
  3 Hathaway, David           55 Oregon Masters-37    1:11.02    1:12.84    7  
  4 Tainty, Chris J           55 Santa Cruz Maste-38  1:13.50    1:13.51    6  
  5 Yuen, Matt                56 Quick Silver Swi-38  1:25.88    1:28.96    5  
  6 Pinto, Harlan A           58 Menlo Masters Ak-38  1:35.55    1:42.44    4  
 
Men 55-59 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:18.97    8/7/2009 Brad Horner, USA                           
    National: N 2:18.97    8/7/2009 Brad Horner                                
     Pacific: P 2:34.89  12/31/2012 Kerry OĆ­brien                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Ron A             55 Richmond Plunge-38   2:59.95    2:47.49   10  
  2 Pinto, Harlan A           58 Menlo Masters Ak-38  3:55.48    3:47.63    8  
 -- Hathaway, David           55 Oregon Masters-37    2:51.69         DQ  
 
Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:20.83    8/9/2009 Michael Mann, USA                          
    National: N 2:20.83    8/9/2009 Michael Mann                               
     Pacific: P 2:27.18  12/31/2012 Paul Carter                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cutting, Steve            58 Tri Valley Maste-38  2:45.00    2:42.55   10  
  2 Tainty, Chris J           55 Santa Cruz Maste-38  2:46.00    2:43.72    8  
  3 Hutchinson, Kirk          55 San Mateo Master-38  2:59.00    2:54.87    7  
  4 Hamza, Alex               56 Livermore Valley-38  2:55.00    2:57.62    6  
  5 Halbrecht, Kenneth A      55 Walnut Creek Mas-38  3:00.00    2:58.45    5  
  6 Yuen, Matt                56 Quick Silver Swi-38  2:58.88    3:05.55    4  
  7 Young, Stephen L          57 University of Sa-38  5:00.00    4:42.99    3  
 
Men 55-59 400 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 5:04.07   7/26/2009 Michael Mann, USA                          
    National: N 5:04.07   7/26/2009 Michael Mann                               
     Pacific: P 5:30.36  12/31/2009 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tainty, Chris J           55 Santa Cruz Maste-38  6:00.00    5:47.81   10  
  2 Hathaway, David           55 Oregon Masters-37    5:59.24    5:53.80    8  
  3 Young, Stephen L          57 University of Sa-38 14:00.00   10:22.48    7  
 
Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 25.23    8/7/2006 Richard Abrahams, USA                        
    National: N 25.23   8/10/2006 Richard Abrahams                             
     Pacific: P 26.92    8/9/2014 Steve Baxter                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holt, Tate                64 Tamalpais Aquati-38    27.75      27.79   10  
  2 Hale, Dave                60 Santa Rosa Maste-38    31.50      29.44    8  
  3 Van Boer, Eric D          61 Rolling Hills Mu-38    28.75      29.54    7  
  4 Kahn, Stuart L            62 Davis Aquatic Ma-38    30.89      31.76    6  
  5 Welco, Alan               61 UC38-38                31.60      32.16    5  
  6 Williams, Scott           60 Rolling Hills Mu-38    34.00      33.12    4  
  7 Ridinger, Kim S           64 University of Sa-38    31.60      33.51    3  
  8 Gilbert, Ron G            60 Rolling Hills Mu-38    40.00      35.49    2  
  9 Au, Andre                 62 Walnut Creek Mas-38    38.61      37.71    1  
 
Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 57.79   6/14/2014 Jack Groselle, USA                           
    National: N 57.79   6/14/2014 Jack Groselle                                
     Pacific: P 59.66  12/31/2006 James DeLacy                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hale, Dave                60 Santa Rosa Maste-38  1:08.50    1:03.77   10  
  2 Pankey, Christopher S     61 Manatee Aquatic-38   1:24.00    1:13.30    8  
  3 Anderson, Robert L        60 Peninsula Commun-38  1:15.28    1:14.04    7  
  4 Durell, Robert            64 Albany Masters S-38  1:15.53    1:15.57    6  
  5 Johnson, Gary A           64 Tuolumne County-38   1:34.51    1:30.82    5  
  6 Terusaki, Steven H        62 Albany Masters S-38  1:32.84    1:33.40    4  
 
Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:09.24   8/15/2014 Jack Groselle, USA                         
    National: N 2:09.24   8/15/2014 Jack Groselle                              
     Pacific: P 2:13.32  12/31/2006 James DeLacy                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hale, Dave                60 Santa Rosa Maste-38  2:25.00    2:20.06   10  
  2 Reudy, Tom                61 San Mateo Master-38  2:27.99    2:21.10    8  
  3 Guadagni, Peter M         60 Walnut Creek Mas-38  2:27.50    2:27.15    7  
  4 Virtue, Paul A            64 University of Sa-38  2:42.00    2:37.23    6  
  5 Thayer, John B            63 Davis Aquatic Ma-38  2:47.50    2:48.35    5  
  6 Williams, Scott           60 Rolling Hills Mu-38  3:00.00    3:01.96    4  
  7 Kunihara, Daniel S        64 University of Sa-38  4:30.00    3:38.69    3  
  8 Johnson, Gary A           64 Tuolumne County-38   3:43.51    3:38.73    2  
 
Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:40.00   8/11/2012 Jim McConica, USA                          
    National: N 4:40.00   8/11/2012 Jim MC Conica                              
     Pacific: P 4:51.99    8/7/2013 Michael McCaffery                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hale, Dave                60 Santa Rosa Maste-38  5:25.00    5:01.99   10  
  2 Virtue, Paul A            64 University of Sa-38  5:35.19    5:29.84    8  
  3 Ridinger, Kim S           64 University of Sa-38  5:30.00    5:41.08    7  
  4 Kunihara, Daniel S        64 University of Sa-38  7:00.00    7:53.20    6  
  5 Johnson, Gary A           64 Tuolumne County-38   8:32.55    8:03.21    5  
 
Men 60-64 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W  9:35.50   8/12/2012 Jim McConica, USA                         
    National: N  9:35.50   8/12/2012 Jim MC Conica                             
     Pacific: P 10:01.23    8/7/2013 Michael McCaffery                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hale, Dave                60 Santa Rosa Maste-38 11:00.00   10:27.28   10  
  2 Virtue, Paul A            64 University of Sa-38 11:30.00   11:24.52    8  
  3 Ridinger, Kim S           64 University of Sa-38 11:30.00   11:49.19    7  
  4 Gloystein, James E        64 Marcia's Enthusi-38 14:50.10   15:56.23    6  
 
Men 60-64 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 18:12.09    6/6/2010 Jim McConica, USA                         
    National: N 18:12.09    6/6/2010 Jim MC Conica                             
     Pacific: P 19:06.93    8/7/2013 Michael McCaffery                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hale, Dave                60 Santa Rosa Maste-38 20:35.00   19:54.52   10  
  2 Guadagni, Peter M         60 Walnut Creek Mas-38 21:00.01   20:34.67    8  
  3 Virtue, Paul A            64 University of Sa-38 21:58.04   21:14.22    7  
  4 Ridinger, Kim S           64 University of Sa-38 22:00.00   22:23.43    6  
  5 Anderson, Robert L        60 Peninsula Commun-38 24:29.53   23:37.03    5  
  6 Thayer, John B            63 Davis Aquatic Ma-38 23:45.00   23:40.31    4  
  7 King, Gerald F            62 Peninsula Commun-38 30:00.00   29:08.60    3  
  8 Burke, Bill               61 University of Sa-38 32:00.00   32:33.19    2  
  9 Morreale, Vincent J       60 University of Sa-38 33:54.57   33:03.80    1  
 
Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 31.46    6/2/2007 Hugh Wilder, USA                             
    National: N 31.46    6/2/2007 Hugh Wilder                                  
     Pacific: P 32.11  12/31/2003 Richard Burns                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Boer, Eric D          61 Rolling Hills Mu-38    34.75      36.14   10  
  2 Williams, Scott           60 Rolling Hills Mu-38    36.00      41.08    8  
  3 Au, Andre                 62 Walnut Creek Mas-38  1:05.55      56.44    7  
 
Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:08.77    6/2/2007 Hugh Wilder, USA                           
    National: N 1:08.77    6/2/2007 Hugh Wilder                                
     Pacific: P 1:11.48    8/7/2013 Fred Frerroggiaro                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reudy, Tom                61 San Mateo Master-38  1:25.99    1:18.73   10  
  2 Van Boer, Eric D          61 Rolling Hills Mu-38  1:16.50    1:19.62    8  
  3 Guadagni, Peter M         60 Walnut Creek Mas-38  1:27.02    1:26.72    7  
  4 Kennedy, James B          64 Cal Maritime Aca-38  1:40.00    1:37.36    6  
  5 Andrews, Bryan W          64 University of Sa-38  2:00.00    1:47.74    5  
  6 Johnson, Gary A           64 Tuolumne County-38   2:25.00    2:15.25    4  
 
Men 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:33.09    8/9/2013 Fred Ferroggiaro, USA                      
    National: N 2:33.09    8/9/2013 Fred Ferroggiaro                           
     Pacific: P 2:33.09    8/7/2013 Fred Frerroggiaro                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reudy, Tom                61 San Mateo Master-38  2:52.99    2:52.20   10  
  2 Guadagni, Peter M         60 Walnut Creek Mas-38  3:05.52    3:02.94    8  
  3 Van Boer, Eric D          61 Rolling Hills Mu-38  2:56.48    3:09.34    7  
  4 Anderson, Robert L        60 Peninsula Commun-38  3:35.66    3:30.80    6  
  5 Kennedy, James B          64 Cal Maritime Aca-38  3:45.00    3:31.28    5  
  6 Andrews, Bryan W          64 University of Sa-38  4:25.00    4:01.26    4  
  7 Kunihara, Daniel S        64 University of Sa-38  6:00.00    4:27.54    3  
  8 Johnson, Gary A           64 Tuolumne County-38   4:50.38    4:53.48    2  
 
Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 32.80   4/17/2012 Stuart Ellicott, AUS                         
    National: N 32.87   6/13/2012 Timothy Shead                                
     Pacific: P 33.41  12/31/2008 Robert Strand                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Boer, Eric D          61 Rolling Hills Mu-38    37.50      37.94   10  
  2 Anderson, Robert L        60 Peninsula Commun-38    38.94      38.66    8  
  3 Guadagni, Peter M         60 Walnut Creek Mas-38    38.72      38.95    7  
  4 Pankey, Christopher S     61 Manatee Aquatic-38     43.00      41.37    6  
  5 Au, Andre                 62 Walnut Creek Mas-38    53.28      51.33    5  
 
Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:13.38    8/8/2013 Rick Colella, USA                          
    National: N 1:13.38    8/8/2013 Rick Colella                               
     Pacific: P 1:15.42  12/31/2008 Robert Strand                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guadagni, Peter M         60 Walnut Creek Mas-38  1:27.02    1:27.77   10  
  2 Anderson, Robert L        60 Peninsula Commun-38  1:29.89    1:31.47    8  
  3 Thayer, John B            63 Davis Aquatic Ma-38  1:35.00    1:37.49    7  
  4 Kennedy, James B          64 Cal Maritime Aca-38  1:40.36    1:42.38    6  
  5 Williams, Scott           60 Rolling Hills Mu-38  1:45.00    1:43.42    5  
  6 Kunihara, Daniel S        64 University of Sa-38  3:00.00    1:56.49    4  
  7 Johnson, Gary A           64 Tuolumne County-38   2:08.39    2:17.24    3  
 
Men 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:40.46   8/17/2014 Rick Colella, USA                          
    National: N 2:40.46   8/17/2014 Rick Colella                               
     Pacific: P 2:50.77  12/31/2008 Robert Strand                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Robert L        60 Peninsula Commun-38  3:18.93    3:24.03   10  
  2 Ridinger, Kim S           64 University of Sa-38  3:29.00    3:25.67    8  
  3 Pankey, Christopher S     61 Manatee Aquatic-38   3:35.00    3:31.46    7  
  4 Thayer, John B            63 Davis Aquatic Ma-38  3:30.00    3:33.64    6  
  5 Kennedy, James B          64 Cal Maritime Aca-38  3:30.00    3:43.26    5  
  6 Williams, Syd             60 University of Sa-38  4:00.00    3:44.91    4  
  7 Kunihara, Daniel S        64 University of Sa-38  7:00.00    4:19.51    3  
  8 Johnson, Gary A           64 Tuolumne County-38   4:39.84    4:54.50    2  
 
Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 27.92   8/15/2005 Richard Abrahams, USA                        
    National: N 27.92   8/15/2005 Richard Abrahams                             
     Pacific: P 28.58    8/9/2014 Steve Baxter                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Boer, Eric D          61 Rolling Hills Mu-38    30.78      31.45   10  
  2 Holt, Tate                64 Tamalpais Aquati-38    31.00      31.50    8  
  3 Welco, Alan               61 UC38-38                33.60      34.26    7  
  4 Durell, Robert            64 Albany Masters S-38    37.23      35.67    6  
  5 Terusaki, Steven H        62 Albany Masters S-38    57.14      49.89    5  
 
Men 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:03.03   8/15/2005 Richard Abrahams, USA                      
    National: N 1:03.03   8/15/2005 Richard Abrahams                           
     Pacific: P 1:09.11  12/31/2006 James DeLacy                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guadagni, Peter M         60 Walnut Creek Mas-38  1:14.99    1:16.38   10  
  2 Thayer, John B            63 Davis Aquatic Ma-38  1:37.50    1:36.84    8  
  3 Kennedy, James B          64 Cal Maritime Aca-38  1:40.00    1:37.06    7  
  4 Williams, Scott           60 Rolling Hills Mu-38  1:30.00    1:38.31    6  
  5 Andrews, Bryan W          64 University of Sa-38  2:25.00    2:04.62    5  
 
Men 60-64 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:29.05    8/6/2011 Lawrence Day, USA                          
    National: N 2:29.05    8/6/2011 Lawrence Day                               
     Pacific: P 2:48.76  12/31/2011 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thayer, John B            63 Davis Aquatic Ma-38  3:35.00    3:36.30   10  
  2 Kennedy, James B          64 Cal Maritime Aca-38  3:40.00    3:37.66    8  
  3 Terusaki, Steven H        62 Albany Masters S-38  4:06.87    4:14.73    7  
  4 Boreyko, Valeriy A        62 University of Sa-38 10:00.00    4:56.79    6  
  5 Kunihara, Daniel S        64 University of Sa-38 10:00.00    5:08.16    5  
 
Men 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:21.99   8/17/2014 Rick Colella, USA                          
    National: N 2:21.99   8/17/2014 Rick Colella                               
     Pacific: P 2:32.63  12/31/2011 Tim Broderick                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reudy, Tom                61 San Mateo Master-38  2:51.99    2:39.16   10  
  2 Hale, Dave                60 Santa Rosa Maste-38  3:08.00    2:52.65    8  
  3 Kennedy, James B          64 Cal Maritime Aca-38  3:26.00    3:20.34    7  
  4 Andrews, Bryan W          64 University of Sa-38  4:25.00    4:01.78    6  
 
Men 60-64 400 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 5:08.20   8/15/2014 Rick Colella, USA                          
    National: N 5:08.20   8/15/2014 Rick Colella                               
     Pacific: P 5:37.64  12/31/2010 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Templin, Philip John      61 Sawtooth Masters-59  6:15.00    6:10.25   10  
  2 Thayer, John B            63 Davis Aquatic Ma-38  6:55.00    6:46.38    8  
  3 Anderson, Robert L        60 Peninsula Commun-38  7:04.90    6:58.02    7  
  4 Williams, Syd             60 University of Sa-38  8:30.00    8:22.82    6  
  5 Andrews, Bryan W          64 University of Sa-38  9:20.00    8:54.81    5  
  6 Boreyko, Valeriy A        62 University of Sa-38 11:00.00   10:01.98    4  
 
Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 26.33   8/12/2010 Richard Abrahams, USA                        
    National: N 26.33   8/12/2010 Richard Abrahams                             
     Pacific: P 27.63  12/31/2008 James Elder                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              68 Santa Rosa Maste-38    30.50      29.82   10  
  2 Bernard, Alan D           66 Tamalpais Aquati-38    30.97      30.54    8  
  3 Sapirstein, Julian B      66 University of Sa-38    29.25      30.60    7  
  4 Ashford, Wes              67 Peninsula Commun-38    30.92      31.22    6  
  5 Cort, Doug A              65 Cal Maritime Aca-38    33.50      32.62    5  
  6 Jochim, Christian         67 Quick Silver Swi-38    34.42      35.41    4  
  7 Smith, Kirby L            69 Tuolumne County-38     37.31      37.20    3  
  8 Thomas, Dick W            68 Tamalpais Aquati-38    34.39      38.22    2  
 
Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:00.38   8/12/2010 Richard Abrahams, USA                      
    National: N 1:00.38   8/12/2010 Richard Abrahams                           
     Pacific: P 1:02.84  12/31/2008 James Elder                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              68 Santa Rosa Maste-38  1:05.50    1:05.33   10  
  2 Bernard, Alan D           66 Tamalpais Aquati-38  1:06.99    1:07.20    8  
  3 Sapirstein, Julian B      66 University of Sa-38  1:05.75    1:07.37    7  
  4 Ashford, Wes              67 Peninsula Commun-38  1:10.00    1:08.59    6  
  5 Clemmons, Jim             65 Manatee Aquatic-38   1:06.50    1:09.28    5  
  6 Wilson, Joel R            67 Santa Cruz Maste-38  1:12.00    1:11.46    4  
  7 Thomas, Dick W            68 Tamalpais Aquati-38  1:16.41    1:26.15    3  
  8 Moore, Michael W          65 University of Sa-38  1:33.33    1:30.99    2  
  9 Smith, Kirby L            69 Tuolumne County-38   1:36.00    1:37.74    1  
 
Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:18.53   8/15/2008 Tom Landis, USA                            
    National: N 2:18.53   8/15/2008 Tom Landis                                 
     Pacific: P 2:22.51  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernard, Alan D           66 Tamalpais Aquati-38  2:27.99    2:27.45   10  
  2 Clemmons, Jim             65 Manatee Aquatic-38   2:32.50    2:32.55    8  
  3 Sapirstein, Julian B      66 University of Sa-38  2:28.15    2:33.59    7  
  4 Ashford, Wes              67 Peninsula Commun-38  2:33.04    2:34.25    6  
  5 Kendall, Scot             65 Santa Cruz Maste-38  3:00.00    3:11.44    5  
  6 Moore, Michael W          65 University of Sa-38  3:20.00    3:25.80    4  
 
Men 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 5:00.26   3/10/2007 Tom Landis, USA                            
    National: N 4:54.90    6/7/2015 Jim MC Conica                              
     Pacific: P 5:06.67   6/29/2004 Joel Wilson                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Joel R            67 Santa Cruz Maste-38  5:10.00    5:12.09   10  
  2 Clemmons, Jim             65 Manatee Aquatic-38   5:34.50    5:23.54    8  
  3 Ashford, Wes              67 Peninsula Commun-38  5:30.55    5:31.20    7  
  4 Wilder, Hugh              68 Santa Rosa Maste-38  5:40.00    5:36.82    6  
  5 Sapirstein, Julian B      66 University of Sa-38  5:31.64    5:47.61    5  
  6 Moore, Michael W          65 University of Sa-38  6:55.55    6:52.88    4  
 
Men 65-69 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 10:25.94   6/10/2007 Tom Landis, USA                           
    National: N 10:11.30   6/14/2015 Jim MC Conica                             
     Pacific: P 10:47.65    8/9/2014 Mike Sherrill                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sapirstein, Julian B      66 University of Sa-38 11:56.74   12:22.11   10  
  2 Moore, Michael W          65 University of Sa-38 14:14.14   14:31.76    8  
 
Men 65-69 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 20:00.97    4/6/2008 Tom Landis, USA                           
    National: N 19:33.36   6/14/2015 Jim MC Conica                             
     Pacific: P 20:29.63    8/7/2013 Joel Wilson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Joel R            67 Santa Cruz Maste-38 21:00.00   20:30.05   10  
  2 Ashford, Wes              67 Peninsula Commun-38 22:00.00   22:27.21    8  
  3 Sapirstein, Julian B      66 University of Sa-38 22:52.77   23:17.66    7  
  4 Winterrowd, Dan           65 Sierra Marlins S-38 24:23.09   24:42.85    6  
  5 Strunk, Jack W            66 San Ramon Valley-38 32:00.00   29:45.27    5  
  6 Schiller, Randy S         67 University of Sa-38 50:00.00   39:22.55    4  
  7 Boland, John L            66 University of Sa-38 37:00.00   39:23.02    3  
 
Men 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 30.95    7/7/2012 Hugh Wilder, USA                             
    National: N 30.95   7/12/2012 Hugh Wilder                                  
     Pacific: P 30.95  12/31/2012 Hugh Wilder                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              68 Santa Rosa Maste-38    34.50      34.03   10  
  2 Dahlin, Duke A            67 University of Sa-38    39.00      40.25    8  
  3 Oliver, Matthew A         65 San Mateo Master-38    40.00      42.22    7  
  4 Jochim, Christian         67 Quick Silver Swi-38    42.00      43.31    6  
  5 Thomas, Dick W            68 Tamalpais Aquati-38    40.42      43.81    5  
 
Men 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:09.79    7/8/2012 Hugh Wilder, USA                           
    National: N 1:09.79    7/8/2012 Hugh Wilder                                
     Pacific: P 1:09.79  12/31/2012 Hugh Wilder                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              68 Santa Rosa Maste-38  1:15.50    1:14.64   10  
  2 Dahlin, Duke A            67 University of Sa-38  1:30.00    1:27.41    8  
  3 Oliver, Matthew A         65 San Mateo Master-38  1:35.00    1:31.93    7  
  4 Jochim, Christian         67 Quick Silver Swi-38  1:39.20    1:37.90    6  
  5 Thomas, Dick W            68 Tamalpais Aquati-38  1:24.92    1:39.93    5  
 
Men 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:40.95   2/22/2008 Bernd Horstmann, GER                       
    National: N 2:41.76    8/6/2009 Richard Burns                              
     Pacific: P 2:41.76  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              68 Santa Rosa Maste-38  2:55.00    2:53.18   10  
  2 Dahlin, Duke A            67 University of Sa-38  3:15.00    3:14.93    8  
  3 Oliver, Matthew A         65 San Mateo Master-38  3:22.00    3:26.64    7  
 
Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 34.61    9/5/2009 Osamu Maeda, JPN                             
    National: N 34.66    7/8/2012 Robert Strand                                
     Pacific: P 35.00  12/31/2009 Ken Frost                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Kirby L            69 Tuolumne County-38     43.27      43.59   10  
  2 Jochim, Christian         67 Quick Silver Swi-38    44.00      44.27    8  
  3 Cort, Doug A              65 Cal Maritime Aca-38    54.00      49.65    7  
 
Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:18.11    8/6/2009 Kenneth Frost, USA                         
    National: N 1:18.11    8/6/2009 Kenneth Frost                              
     Pacific: P 1:18.11  12/31/2009 Ken Frost                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             65 Manatee Aquatic-38   1:27.50    1:28.49   10  
  2 Jochim, Christian         67 Quick Silver Swi-38  1:45.00    1:42.37    8  
  3 Kendall, Scot             65 Santa Cruz Maste-38  1:40.00    1:45.84    7  
  4 Smith, Kirby L            69 Tuolumne County-38   1:45.75    1:46.26    6  
  5 Cook, William H           66 San Mateo Master-38  2:00.00    1:50.99    5  
 
Men 65-69 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:56.96    8/8/2014 Allen Stark, USA                           
    National: N 2:56.96    8/8/2014 Allen Stark                                
     Pacific: P 2:59.54  12/31/2009 Ken Frost                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             65 Manatee Aquatic-38   3:04.50    3:07.49   10  
  2 Smith, Kirby L            69 Tuolumne County-38   3:50.24    3:53.39    8  
  3 Cook, William H           66 San Mateo Master-38  4:30.00    4:25.15    7  
 
Men 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 28.54   6/27/2009 Josep Claret, ESP                            
    National: N 28.68   8/16/2008 Keefe Lodwig                                 
     Pacific: P 30.13  12/31/2009 Robert Olson                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              68 Santa Rosa Maste-38    32.50      31.62   10  
  2 Cort, Doug A              65 Cal Maritime Aca-38    37.50      35.49    8  
  3 Dahlin, Duke A            67 University of Sa-38    36.00      37.80    7  
 
Men 65-69 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:07.34   8/11/2010 Richard Abrahams, USA                      
    National: N 1:07.34   8/11/2010 Richard Abrahams                           
     Pacific: P 1:13.54  12/31/2008 Richard Burns                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernard, Alan D           66 Tamalpais Aquati-38  1:19.99    1:19.47   10  
  2 Clemmons, Jim             65 Manatee Aquatic-38   1:19.50    1:21.12    8  
  3 Cort, Doug A              65 Cal Maritime Aca-38  1:41.50    1:40.80    7  
 -- Kendall, Scot             65 Santa Cruz Maste-38  1:50.00         DQ  
 
Men 65-69 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:41.92   2/21/2015 Takeo Hiramoto, JPN                        
    National: N 2:49.95   6/29/2014 Joel Wilson                                
     Pacific: P 2:49.95   6/29/2014 Joel Wilson                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Joel R            67 Santa Cruz Maste-38  2:50.00    2:49.73N  10  
  2 Bernard, Alan D           66 Tamalpais Aquati-38  3:07.99    3:07.83    8  
  3 Dahlin, Duke A            67 University of Sa-38  3:30.00    3:32.49    7  
  4 Cook, William H           66 San Mateo Master-38  6:00.00    5:42.92    6  
 
Men 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:39.23    8/6/2014 Hubie Kerns, USA                           
    National: N 2:39.23    8/6/2014 Hubie Kerns                                
     Pacific: P 2:43.37  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             65 Manatee Aquatic-38   2:49.50    2:48.10   10  
  2 Wilson, Joel R            67 Santa Cruz Maste-38  2:59.00    2:50.88    8  
  3 Bernard, Alan D           66 Tamalpais Aquati-38  2:53.99    2:57.89    7  
  4 Dahlin, Duke A            67 University of Sa-38  3:15.00    3:14.97    6  
  5 Cook, William H           66 San Mateo Master-38  5:00.00    4:10.73    5  
 
Men 65-69 400 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 5:50.98    8/5/2014 Alek Shestakov, USA                        
    National: N 5:50.98    8/5/2014 Alek Shestakov                             
     Pacific: P 6:11.64  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernard, Alan D           66 Tamalpais Aquati-38  6:29.99    6:33.50   10  
  2 Dahlin, Duke A            67 University of Sa-38  7:00.00    7:05.63    8  
  3 Cook, William H           66 San Mateo Master-38 10:00.00    9:21.55    7  
 -- Kendall, Scot             65 Santa Cruz Maste-38  7:45.00         DQ  
 
Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 28.35   6/26/2011 Ian Smith, CAN                               
    National: N 28.53   7/14/2007 Jeff Farrell                                 
     Pacific: P 28.55    5/9/2013 James Elder                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            72 Tamalpais Aquati-38    31.50      31.37   10  
  2 Daniels, Larry N          70 Modesto Area Aqu-38    32.50      33.53    8  
  3 Pierce, Donald A          70 Rolling Hills Mu-38    40.00      36.96    7  
  4 Powers, Patrick V         70 University of Sa-38    35.37      37.48    6  
  5 Wiscomb, Lance            70 University of Sa-38    35.00      39.57    5  
  6 Alejandro, Richard        70 Tamalpais Aquati-38    40.30      42.08    4  
  7 Stewart, Jim M            74 Santa Rosa Maste-38    40.00      42.23    3  
 
Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:04.19   8/14/2014 David Quiggin, USA                         
    National: N 1:04.19   8/14/2014 David Quiggin                              
     Pacific: P 1:04.85    8/7/2013 Richard Burns                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            72 Tamalpais Aquati-38  1:13.00    1:10.78   10  
  2 Daniels, Larry N          70 Modesto Area Aqu-38  1:15.00    1:15.18    8  
  3 Gildea, David R           72 Menlo Masters Ak-38  1:16.37    1:16.84    7  
  4 Powers, Patrick V         70 University of Sa-38  1:30.34    1:31.38    6  
  5 Stewart, Jim M            74 Santa Rosa Maste-38  1:32.00    1:34.78    5  
 
Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:24.41   8/15/2014 David Quiggin, USA                         
    National: N 2:24.41   8/15/2014 David Quiggin                              
     Pacific: P 2:27.83    8/7/2013 Richard Burns                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            72 Tamalpais Aquati-38  2:45.00    2:43.15   10  
  2 Daniels, Larry N          70 Modesto Area Aqu-38  3:10.00    2:48.95    8  
  3 Gildea, David R           72 Menlo Masters Ak-38  2:59.00    2:54.05    7  
  4 Powers, Patrick V         70 University of Sa-38  3:40.35    3:37.84    6  
  5 Morey, George B           73 University of Sa-38  5:00.00    5:02.01    5  
 
Men 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 5:12.05    5/4/2001 Graham Johnston, USA                       
    National: N 5:12.05    5/4/2001 Graham Johnston                            
     Pacific: P 5:48.29  12/31/2003 Don Hill                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daniels, Larry N          70 Modesto Area Aqu-38  6:10.00    6:13.53   10  
 
Men 70-74 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 10:45.92   3/24/2002 Graham Johnston, USA                      
    National: N 10:45.92   3/24/2002 Graham Johnston                           
     Pacific: P 12:19.52  12/31/2012 Murray McLachlan                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daniels, Larry N          70 Modesto Area Aqu-38 13:15.00   13:12.39   10  
  2 Gildea, David R           72 Menlo Masters Ak-38 13:20.00   13:21.86    8  
  3 Wiscomb, Lance            70 University of Sa-38 15:00.00   16:47.86    7  
 
Men 70-74 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 20:36.56   8/16/2001 Graham Johnston, USA                      
    National: N 20:36.56   8/16/2001 Graham Johnston                           
     Pacific: P 23:18.93   8/24/2014 Don Davis                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daniels, Larry N          70 Modesto Area Aqu-38 26:00.00   25:08.13   10  
  2 Pierce, Donald A          70 Rolling Hills Mu-38 26:14.87   26:45.92    8  
  3 Dooley, Bernard J         71 UC38-38             29:00.00   30:02.37    7  
  4 Wiscomb, Lance            70 University of Sa-38 30:00.00   30:52.22    6  
  5 Fabian, Richard G         73 University of Sa-38 45:00.00   37:11.43    5  
  6 Freeman, Dale C           72 University of Sa-38 40:00.00   39:23.78    4  
 
Men 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 33.59   8/11/2013 Richard Burns, USA                           
    National: N 33.59   8/11/2013 Richard Burns                                
     Pacific: P 33.59    8/7/2013 Richrd Burns                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierce, Donald A          70 Rolling Hills Mu-38    43.00      43.04   10  
  2 Powers, Patrick V         70 University of Sa-38    47.47      46.20    8  
  3 Stewart, Jim M            74 Santa Rosa Maste-38    50.00      51.97    7  
 
Men 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:15.13   6/15/2013 Richard Burns, USA                         
    National: N 1:15.13   6/15/2013 Richard Burns                              
     Pacific: P 1:15.13   6/15/2013 Richrd Burns                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            72 Tamalpais Aquati-38  1:20.00    1:20.38   10  
  2 Gildea, David R           72 Menlo Masters Ak-38  1:41.46    1:37.74    8  
  3 Powers, Patrick V         70 University of Sa-38  1:55.55    1:42.61    7  
  4 Stewart, Jim M            74 Santa Rosa Maste-38  1:50.00    1:52.29    6  
 
Men 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:44.59    8/9/2013 Richard Burns, USA                         
    National: N 2:44.59    8/9/2013 Richard Burns                              
     Pacific: P 2:44.59    8/7/2013 Richrd Burns                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            72 Tamalpais Aquati-38  2:58.00    2:56.46   10  
  2 Leuten, Bob               72 San Mateo Master-38  3:55.00    3:28.66    8  
  3 Powers, Patrick V         70 University of Sa-38  4:15.13    3:55.14    7  
  4 Stewart, Jim M            74 Santa Rosa Maste-38  4:22.00    4:11.42    6  
  5 Wiscomb, Lance            70 University of Sa-38  5:00.00    5:10.19    5  
 
Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 37.23    9/5/2009 Yoshihiko Osaki, JPN                         
    National: N 37.34    8/6/2014 Kenneth Frost                                
     Pacific: P 37.34      8/2000 Kenneth Frost                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gildea, David R           72 Menlo Masters Ak-38    39.75      39.58   10  
  2 Pierce, Donald A          70 Rolling Hills Mu-38    45.49      46.56    8  
 
Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:23.65    8/4/2014 Kenneth Frost, USA                         
    National: N 1:23.65    8/4/2014 Kenneth Frost                              
     Pacific: P   23.65      8/2000 Kenneth Frost                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alejandro, Richard        70 Tamalpais Aquati-38  1:59.27    1:58.17   10  
 
Men 70-74 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 3:04.79   3/14/2009 Michael Maloney, AUS                       
    National: N 3:07.50   4/23/2008 Karl Wiedamann                             
     Pacific: P 3:07.93    8/9/2014 Kenneth Frost                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wiscomb, Lance            70 University of Sa-38  5:00.00    5:12.97   10  
 
Men 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 31.28   8/17/2014 Josep Claret, ESP                            
    National: N 31.37    8/5/2014 Jim Dragon                                   
     Pacific: P 31.42    8/7/2013 Richard Burns                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            72 Tamalpais Aquati-38    35.00      32.48   10  
  2 Gildea, David R           72 Menlo Masters Ak-38    39.86      38.79    8  
  3 Daniels, Larry N          70 Modesto Area Aqu-38    38.00      41.81    7  
  4 Wiscomb, Lance            70 University of Sa-38    55.00      53.47    6  
 
Men 70-74 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:14.20   8/17/2013 Robert Poiletman, USA                      
    National: N 1:13.72    6/1/2014 Robert Poiletman                           
     Pacific: P 1:15.13   6/15/2013 Richard Burns                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gildea, David R           72 Menlo Masters Ak-38  1:41.46    1:36.15   10  
 
Men 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:45.60    5/3/2009 Barry Young, NZL                           
    National: N 2:55.13   7/14/2013 Richard Burns                              
     Pacific: P 2:55.13   7/12/2013 Richard Burns                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            72 Tamalpais Aquati-38  3:10.00    2:59.25   10  
  2 Pierce, Donald A          70 Rolling Hills Mu-38  3:44.00    3:39.20    8  
  3 Wiscomb, Lance            70 University of Sa-38  4:30.00    4:29.55    7  
 
Men 70-74 400 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 5:57.81    5/1/2009 Barry Young, NZL                           
    National: N 6:24.76    7/6/2012 Tom Landis                                 
     Pacific: P 6:54.25   6/29/2014 David Gildea                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierce, Donald A          70 Rolling Hills Mu-38  7:44.47    7:52.32   10  
  2 Stern, Tom K              70 Stanford Masters-38  8:19.47    7:59.77    8  
 
Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 30.28   7/11/2009 David Radcliff, USA                          
    National: N 30.28   7/11/2009 David Radcliff                               
     Pacific: P 30.82  12/31/2009 Don Hill                                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zuur, James               75 Tamalpais Aquati-38    38.00      38.44   10  
 
Men 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:06.63   7/12/2009 David Radcliff, USA                        
    National: N 1:06.63   7/12/2009 David Radcliff                             
     Pacific: P 1:13.84  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murakawa, Yoshio          75 Albany Masters S-38  2:15.30    1:44.87   10  
 
Men 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 5:17.77    3/7/2009 David Radcliff, USA                        
    National: N 5:17.77    3/7/2009 David Radcliff                             
     Pacific: P 6:20.87  12/31/1994 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lane, Ed V                76 Walnut Creek Mas-38  7:10.11    7:04.96   10  
  2 Fasbender, Barry A        78 San Mateo Master-38  7:20.50    7:29.93    8  
 
Men 75-79 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 11:07.90   7/10/2009 David Radcliff, USA                       
    National: N 11:07.90   7/10/2009 David Radcliff                            
     Pacific: P 12:58.14  12/31/1995 Ray Taft                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lane, Ed V                76 Walnut Creek Mas-38 15:10.11   15:15.39   10  
 
Men 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 36.14   8/16/2008 Yoshi Oyakawa, USA                           
    National: N 36.14   8/16/2008 Yoshi Oyakawa                                
     Pacific: P 39.49  12/31/1994 Ray Taft                                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        78 San Mateo Master-38    50.84      49.96   10  
  2 Zuur, James               75 Tamalpais Aquati-38    48.00      50.17    8  
 
Men 75-79 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:20.98   6/14/2009 Burwell Jones, USA                         
    National: N 1:20.98   6/14/2009 Burwell Jones                              
     Pacific: P 1:29.52  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        78 San Mateo Master-38  1:55.49    1:57.31   10  
 
Men 75-79 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:57.72   6/13/2010 Burwell Jones, USA                         
    National: N 2:57.72   6/13/2010 Burwell Jones                              
     Pacific: P 3:15.00  12/31/1994 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        78 San Mateo Master-38  3:55.64    4:04.94   10  
 
Men 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 39.57    7/1/2011 Hans Reichelt, GER                           
    National: N 40.82    6/3/2006 John Kortheuer                               
     Pacific: P 44.34  12/31/2008 Ashley Jones                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zuur, James               75 Tamalpais Aquati-38    48.00      48.78   10  
 
Men 75-79 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:29.35   12/8/2012 Tony Goodwin, AUS                          
    National: N 1:34.93    6/3/2006 John Kortheuer                             
     Pacific: P 1:38.21  12/31/2006 Ashley Jones                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        78 San Mateo Master-38  1:59.23    2:09.75   10  
 
Men 75-79 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 3:17.54   1/21/2012 Tony Goodwin, AUS                          
    National: N 3:32.60   8/15/2004 Robert MACDONALD                           
     Pacific: P 3:37.64  12/31/2006 Ashley Jones                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        78 San Mateo Master-38  4:42.00    4:30.34   10  
 
Men 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 31.96   5/20/2012 Roberto Alberiche, ESP                       
    National: N 33.09   5/22/2005 Frank Piemme                                 
     Pacific: P 35.29      8/2000 Donald Hill                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman E         83 Walnut Creek Mas-38    39.27      39.44   10  
  2 Fleming, Jack C           80 University of Sa-38    40.44      41.65    8  
  3 Morner, Stan F            81 Walnut Creek Mas-38    41.25      42.68    7  
  4 Garretson, Bob O          82 Tuolumne County-38     46.92      45.85    6  
  5 Galvin, Barry T           82 University of Sa-38    50.00      48.84    5  
  6 Grohe, William E          82 University of Sa-38    53.79      53.39    4  
 
Men 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:11.82   8/23/2014 David Radcliff, USA                        
    National: N 1:11.82   8/23/2014 David Radcliff                             
     Pacific: P 1:23.68  12/31/2000 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sulzbach, John F          81 Menlo Masters Ak-38  1:40.00    1:37.91   10  
  2 Morner, Stan F            81 Walnut Creek Mas-38  1:52.56    1:38.27    8  
  3 Stupfel, Norman E         83 Walnut Creek Mas-38  1:38.74    1:39.16    7  
  4 Mayo, Robert W            82 Walnut Creek Mas-38  1:45.00    1:43.30    6  
  5 Garretson, Bob O          82 Tuolumne County-38   1:53.37    1:52.03    5  
  6 Grohe, William E          82 University of Sa-38  2:00.16    1:59.06    4  
  7 Galvin, Barry T           82 University of Sa-38  2:00.00    2:02.11    3  
 
Men 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:40.22   8/24/2014 David Radcliff, USA                        
    National: N 2:40.22   8/24/2014 David Radcliff                             
     Pacific: P 3:09.70  12/31/1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morner, Stan F            81 Walnut Creek Mas-38  3:26.82    3:39.04   10  
  2 Mayo, Robert W            82 Walnut Creek Mas-38  4:01.00    3:39.36    8  
  3 Stupfel, Norman E         83 Walnut Creek Mas-38  3:48.21    3:43.46    7  
  4 Fleming, Jack C           80 University of Sa-38  3:50.61    4:02.77    6  
  5 Garretson, Bob O          82 Tuolumne County-38   4:14.36    4:13.10    5  
  6 Galvin, Barry T           82 University of Sa-38  4:20.00    5:00.62    4  
 
Men 80-84 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 5:52.31   8/22/2014 David Radcliff, USA                        
    National: N 5:52.31   8/22/2014 David Radcliff                             
     Pacific: P 6:42.86  12/31/1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            82 Walnut Creek Mas-38  8:02.00    7:39.96   10  
  2 Morner, Stan F            81 Walnut Creek Mas-38  7:56.18    7:43.59    8  
  3 Stupfel, Norman E         83 Walnut Creek Mas-38  7:39.80    7:51.52    7  
  4 Grohe, William E          82 University of Sa-38  9:17.22    9:36.18    6  
 
Men 80-84 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 11:49.29   8/22/2014 David Radcliff, USA                       
    National: N 11:49.29   8/22/2014 David Radcliff                            
     Pacific: P 14:19.22  12/31/1999 Ray Taft                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman E         83 Walnut Creek Mas-38 15:49.20   15:58.94   10  
  2 Mayo, Robert W            82 Walnut Creek Mas-38 16:30.00   16:22.48    8  
 
Men 80-84 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 22:16.90   5/31/2014 David Radcliff, USA                       
    National: N 22:16.90   5/31/2014 David Radcliff                            
     Pacific: P 26:52.93  12/31/1999 Ray Taft                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            82 Walnut Creek Mas-38 31:31.00   29:46.47   10  
  2 Stupfel, Norman E         83 Walnut Creek Mas-38 31:43.20   32:17.21    8  
  3 Grohe, William E          82 University of Sa-38 35:18.23   39:08.78    7  
 
Men 80-84 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 38.16   1/20/2013 S.Sekikawa, JPN                              
    National: N 40.00    3/9/2013 Burwell Jones                                
     Pacific: P 42.49  12/31/1999 Ray Taft                                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garretson, Bob O          82 Tuolumne County-38     55.85      59.38   10  
  2 Fleming, Jack C           80 University of Sa-38  1:01.02    1:02.36    8  
  3 Grohe, William E          82 University of Sa-38  1:01.99    1:16.90    7  
 
Men 80-84 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:26.44   1/19/2013 S.Sekikawa, JPN                            
    National: N 1:31.10    6/8/2013 Clarke Mitchell                            
     Pacific: P 1:35.36  12/31/1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            82 Walnut Creek Mas-38  2:05.00    1:50.86   10  
  2 Sulzbach, John F          81 Menlo Masters Ak-38  2:00.00    2:04.65    8  
  3 Garretson, Bob O          82 Tuolumne County-38   2:11.92    2:14.55    7  
  4 Grohe, William E          82 University of Sa-38  2:37.00    3:04.82    6  
 
Men 80-84 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 3:16.22    6/7/2013 Burwell Jones, USA                         
    National: N 3:16.22    6/7/2013 Burwell Jones                              
     Pacific: P 3:31.36  12/31/1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            82 Walnut Creek Mas-38  4:12.00    4:09.55   10  
 
Men 80-84 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 41.68   9/18/2006 Toshio Tajima, JPN                           
    National: N 44.41   5/20/2012 Bob Best                                     
     Pacific: P 47.87  12/31/2011 Ashley Jones                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sulzbach, John F          81 Menlo Masters Ak-38    53.00      53.87   10  
  2 Morner, Stan F            81 Walnut Creek Mas-38    51.95      54.37    8  
  3 Galvin, Barry T           82 University of Sa-38  1:10.00    1:04.52    7  
 
Men 80-84 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:39.32   8/11/2013 Patrick Galvin, AUS                        
    National: N 1:43.21   4/19/2008 Robert MACDONALD                           
     Pacific: P 1:47.10  12/31/1998 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Galvin, Barry T           82 University of Sa-38  2:30.00    2:32.95   10  
  2 Garretson, Bob O          82 Tuolumne County-38   2:25.89    2:35.97    8  
 
Men 80-84 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 3:43.82   3/16/2014 Tsutomu Kajihara, JPN                      
    National: N 3:47.81   6/23/2007 AL Craig                                   
     Pacific: P 3:57.94  12/31/2011 Ashley Jones                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Galvin, Barry T           82 University of Sa-38  5:30.00    5:37.17   10  
 
Men 80-84 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 38.05   7/15/2013 Takashi Hayashi, JPN                         
    National: N 38.75    6/8/2013 Clarke Mitchell                              
     Pacific: P 42.89  12/31/1999 Ray Taft                                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morner, Stan F            81 Walnut Creek Mas-38    49.53    1:00.40   10  
  2 Sulzbach, John F          81 Menlo Masters Ak-38    58.00    1:06.60    8  
  3 Garretson, Bob O          82 Tuolumne County-38   2:00.00    1:43.82    7  
 
Men 80-84 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:29.39    3/6/2011 Divano Giulio, ITA                         
    National: N 1:43.93    8/6/2014 William Lauer                              
     Pacific: P 1:58.01  12/31/1998 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morner, Stan F            81 Walnut Creek Mas-38  2:29.42    2:41.83   10  
 
Men 80-84 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 3:31.42   6/22/2011 Giulio Divano, ITA                         
    National: N 3:54.51   8/10/2006 Thomas Maine                               
     Pacific: P 4:31.44  12/31/1998 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fleming, Jack C           80 University of Sa-38  4:47.68    5:17.24   10  
 
Men 80-84 200 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 3:29.66   7/14/2012 Roberto Alberiche, ESP                     
    National: N 3:34.94   8/15/2005 Frank Piemme                               
     Pacific: P 3:43.19  12/31/2000 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fleming, Jack C           80 University of Sa-38  4:11.56    4:22.22   10  
 
Men 80-84 400 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 7:12.63   6/23/2011 Giulio Divano, ITA                         
    National: N 7:39.71    8/5/2014 William Lauer                              
     Pacific: P 8:05.14  12/31/1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fleming, Jack C           80 University of Sa-38  9:16.45    9:35.17   10  
 
Men 85-89 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 33.94    3/2/2008 Keijiro Nakamura, JPN                        
    National: N 35.77   8/15/1998 Woody Bowersock                              
     Pacific: P 40.28  12/31/2003 William Johnston                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldsmith, Harry S        86 Alameda Aquatic-38     51.00      53.75   10  
  2 Motmans, August           88 Alameda Aquatic-38   1:02.00      53.80    8  
  3 Danielson, Bob D          85 University of Sa-38  1:05.00      56.05    7  
 
Men 85-89 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:23.25    6/6/2010 Frank Piemme, USA                          
    National: N 1:23.25    6/6/2010 Frank Piemme                               
     Pacific: P 1:39.13  12/31/2003 William Johnston                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hathaway, Pierre          85 Alameda Aquatic-38   1:58.00    1:51.70   10  
  2 Goldsmith, Harry S        86 Alameda Aquatic-38   2:00.00    2:03.63    8  
  3 Danielson, Bob D          85 University of Sa-38  2:20.00    2:14.69    7  
 
Men 85-89 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 3:13.78   7/16/2000 Hikoji Ueki, JPN                           
    National: N 3:16.89   7/10/2010 Frank Piemme                               
     Pacific: P 3:35.73  12/31/2002 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldsmith, Harry S        86 Alameda Aquatic-38   4:35.00    4:57.55   10  
 
Men 85-89 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 7:02.33   4/20/2013 Rod Baker, AUS                             
    National: N 7:03.07   5/16/2010 Frank Piemme                               
     Pacific: P 7:59.07  12/31/2003 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldsmith, Harry S        86 Alameda Aquatic-38  12:00.00   11:42.85   10  
 
Men 85-89 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 39.89   7/18/2008 Keijiro Nakamura, JPN                        
    National: N 44.52   8/10/2006 Fred Van Dyke                                
     Pacific: P 44.52  12/31/2006 Fred Van Dyke                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hathaway, Pierre          85 Alameda Aquatic-38     56.00      55.80   10  
  2 Motmans, August           88 Alameda Aquatic-38   1:15.00    1:03.29    8  
  3 Danielson, Bob D          85 University of Sa-38  1:08.00    1:04.12    7  
 
Men 85-89 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:31.65    3/2/2008 Keijiro Nakamura, JPN                      
    National: N 1:49.24   6/14/2008 Willard Lamb                               
     Pacific: P 1:49.54  12/31/2002 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hathaway, Pierre          85 Alameda Aquatic-38   2:03.00    2:03.11   10  
  2 Motmans, August           88 Alameda Aquatic-38   2:59.00    2:16.81    8  
  3 Danielson, Bob D          85 University of Sa-38  2:25.00    2:21.44    7  
 
Men 85-89 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 3:28.59   7/19/2008 Keijiro Nakamura, JPN                      
    National: N 4:04.33   6/14/2008 Willard Lamb                               
     Pacific: P 4:07.72  12/31/2002 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hathaway, Pierre          85 Alameda Aquatic-38   4:30.00    4:35.28   10  
  2 Danielson, Bob D          85 University of Sa-38  5:40.00    5:10.80    8  
  3 Motmans, August           88 Alameda Aquatic-38   3:44.00    5:14.52    7  
 
Men 85-89 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 45.66   6/19/2010 Toshio Tajima, JPN                           
    National: N 49.49   7/24/2010 Frank Piemme                                 
     Pacific: P 52.39  12/31/2002 Aldo da Rosa                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Motmans, August           88 Alameda Aquatic-38   1:20.00    1:02.40   10  
  2 Danielson, Bob D          85 University of Sa-38  1:20.00    1:10.12    8  
 
Men 85-89 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:51.79   7/24/2010 Frank Piemme, USA                          
    National: N 1:51.79   7/24/2010 Frank Piemme                               
     Pacific: P 2:00.89  12/31/2003 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Danielson, Bob D          85 University of Sa-38  3:05.00    2:37.40   10  
  2 Motmans, August           88 Alameda Aquatic-38   3:00.00    2:46.50    8  
 
Men 85-89 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 4:10.75   7/22/2012 AL Craig, USA                              
    National: N 4:10.75   7/22/2012 AL Craig                                   
     Pacific: P 4:25.31  12/31/2003 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Motmans, August           88 Alameda Aquatic-38   5:10.00    6:30.24   10  
 
Women 72-99 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 1:53.83    8/8/2009 FT Lauderdale Aquatics                     
                         N PIKE, M BRESNAHAN, K ALYABYEVA, J MARTIN        
     Pacific: P 1:57.34  12/31/2011 Tvm                                        
                         N Doi, V Espiritu, L Rowe, C Schneider            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            2:00.00    1:59.18   20  
     1) Dove, Jeanette C W23            2) Petrakis, Danae W23            
     3) Petrakis, Kristina W26          4) Simonds, Shannon W28           
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      1:58.90    2:01.93   16  
     1) Hwang, Jenn W23                 2) Rogers, Rebecca C W30          
     3) Gaudinier, Lindsay E W26        4) Leonard, Kelsey W20            
  3 San Mateo Masters-38  'A'                         2:10.00    2:05.33   14  
     1) Cheong, Sinclaire R W22         2) Rogers, Allison W25            
     3) Smith, Morgan L W19             4) Yeung, Daphne W26              
  4 University of San Francisco Ma-38  'B'            2:14.00    2:08.06   12  
     1) Schallert, Lia B W25            2) Swinton, Samantha E W22        
     3) Tran, Cynthia W23               4) Tran, Shanta V W20             
 
Women 72-99 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 4:19.34   7/24/2010 Las Vegas Masters                          
                         S COLAVITO, C SMITH, M KELLEY, S PEARSON          
     Pacific: P 4:31.15   6/28/2014 Usf                                        
                         L Schallert, D Petrakis, M Ballenger, K Chan      
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            4:27.00    4:29.76P  20  
     1) Dove, Jeanette C W23            2) Petrakis, Danae W23            
     3) Swinton, Samantha E W22         4) Simonds, Shannon W28           
  2 San Mateo Masters-38  'A'                         5:15.00    4:38.17   16  
     1) Cheong, Sinclaire R W22         2) Rogers, Allison W25            
     3) Yeung, Daphne W26               4) Smith, Morgan L W19            
  3 University of San Francisco Ma-38  'B'            5:45.00    5:00.15   14  
     1) Schallert, Lia B W25            2) Dang, Michelle W21             
     3) Tran, Cynthia W23               4) Tran, Shanta V W20             
 
Women 72-99 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    National: N 2:08.86    8/8/2009 FT Lauderdale Aquatics                     
                         N PIKE, M BRESNAHAN, K ALYABYEVA, J MARTIN        
     Pacific: P 2:10.24   7/11/2010 Toc                                        
                         F McCarthy, C Davidoff, M Gill, E P Reilly        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            2:16.00    2:12.25   20  
     1) Dove, Jeanette C W23            2) Petrakis, Danae W23            
     3) Swinton, Samantha E W22         4) Simonds, Shannon W28           
  2 San Mateo Masters-38  'A'                         2:35.00    2:24.11   16  
     1) Cheong, Sinclaire R W22         2) Rogers, Allison W25            
     3) Smith, Morgan L W19             4) Yeung, Daphne W26              
  3 University of San Francisco Ma-38  'B'            2:33.00    2:26.44   14  
     1) Schallert, Lia B W25            2) Dang, Michelle W21             
     3) Tran, Cynthia W23               4) Tran, Shanta V W20             
 
Women 72-99 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    National: N 4:52.87   7/24/2010 Las Vegas Masters                          
                         S PEARSON, C SMITH, M KELLEY, S COLAVITO          
     Pacific: P 5:07.42  12/31/1992 Sac                                        
                         Wright, Christo, Lowrie, Nicholas                 
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            5:20.00    5:13.56   20  
     1) Dove, Jeanette C W23            2) Petrakis, Danae W23            
     3) Petrakis, Kristina W26          4) Swinton, Samantha E W22        
  2 University of San Francisco Ma-38  'B'            6:05.00    5:32.18   16  
     1) Schallert, Lia B W25            2) Dang, Michelle W21             
     3) Tran, Cynthia W23               4) Tran, Shanta V W20             
 
Women 100-119 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 4:11.02   6/22/2014 SG Ruhr                  -ger              
                         V KREUTZENBECH, S HOCK, A MEISTER, K KRUGER       
    National: N 4:19.02   7/19/2009 Woodlands Masters Swim Team                
                         L KOCH DAVIS, J KENLINE, A BERGFIELD, R ARMSTRONG 
     Pacific: P 4:09.42   7/11/2010 Toc                                        
                         F O'Donnell-McCar, C L Reilly, C Davidoff, M Gi   
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            5:00.00    4:38.93   20  
     1) Tilton, Jennifer B W20          2) Miller, Katie B W32            
     3) Petrakis, Kristina W26          4) Luciano, Amanda A W30          
 
Women 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:01.73   6/20/2014 SG Ruhr                  -ger              
                         K KRUGER, S HOCK, A MEISTER, V KREUTZENBECK       
    National: N 2:01.91   7/31/2011 Arizona Masters                            
                         K HARRIGAN, B LARSON, L URBATCHKA, H CALDAS       
     Pacific: P 2:05.68  12/31/2006 Toc                                        
                         Diamond, von Hartitzsch, McCall Dorr, Katie Lyons 
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            2:35.00    2:23.49   20  
     1) Tilton, Jennifer B W20          2) Miller, Katie B W32            
     3) Petrakis, Kristina W26          4) Luciano, Amanda A W30          
 
Women 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 4:07.62   6/16/2012 Ryogoku Kingyo           -jpn              
                         H MATSUDA, M IWASHITA, S HIRUKAWA, M TSUKIOKA     
    National: N 4:17.94   7/31/1994 Stanford Masters Swimming                  
                         M MC KINNEY, C CHICHESTER, D OGIER, K SHIBUYA     
     Pacific: P 4:17.94  12/31/1994 Stan                                       
                         McKinney, Chichester, Danielle Ogier, Shibuya     
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Mateo Masters-38  'A'                         5:45.00    5:09.21   20  
     1) Feix, Jenny C W46               2) McQuaid, Elissa O W45          
     3) Ferraris, Giulia M W38          4) Leong, Haley A W21             
 
Women 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:03.42   9/22/2013 Konami S L               -jpn              
                         A DOI, Y MIWA, J ONISHI, J ISHIKAWA               
    National: N 2:04.19   8/23/1998 Gold Coast Masters                         
                         B GARDNER, S GEYER, T MOLL, J HERRINGTON          
     Pacific: P 2:10.15  12/31/2010 Toc                                        
                         J Schriger, L Welting, M Gill, E Reilly           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santa Rosa Masters-38  'A'                        2:30.00    2:21.36   20  
     1) Jones, Sara H W47               2) Richards, Ericka L W37         
     3) Yamauchi, Penelope R W25        4) Nelson, Sheila W47             
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:23.00    2:23.57   16  
     1) Gaudinier, Lindsay E W26        2) Hwang, Jenn W23                
     3) Leonard, Kelsey W20             4) Cook, Amy M W51                
 
Women 120-159 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 4:37.21   6/16/2012 Ryogoku Kingyo           -jpn              
                         M AZEYANAGI, S HIRUKAWA, H MATSUDA, M IWASHITA    
    National: N 4:38.85    8/8/2009 Illinois Masters                           
                         J RIDGE, N DAY, J IVARSON, K STEVENS              
     Pacific: P 4:58.90  12/31/1997 Wcm                                        
                         Lisa Ward, Osborn, Debbie Flansburg, Ghiggeri     
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            8:45.00    6:47.37   20  
     1) Letson, Mary W40                2) Saylor, Alison L W49           
     3) Schmitz, Emily M W27            4) Edler, Monica W43              
 -- Albany Masters Swimming-38  'A'                   6:40.00         DQ  
     1) Nip, Christine W19              2) Hoite, Johanna W49             
     3) Field, Lessly W W47             4) Moura, Fernanda W41            
 
Women 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:48.44    8/8/2006 Team Tyr                 -usa              
                         S HART, C SAPPEY, A PETTIS-SCOTT, S VON DER LIPPE 
    National: N 1:48.44    8/8/2006 Team Tyr                                   
                         C HART, C SAPPEY, A PETTIS-SCOTT, S VON DER LIPPE 
     Pacific: P 1:55.89  12/31/2006 Wcm                                        
                         Hanley, Paula Roemer, McNamara, Alison Zamanian   
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:14.00    2:14.37   20  
     1) Goodell, Kimberly W35           2) Keeler, Susan E W37            
     3) Cook, Amy M W51                 4) Ongerth, Ann Michelle W41      
  2 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             2:19.00    2:17.88   16  
     1) Ayora, Clara W49                2) Haufler, Susan L W58           
     3) Benjamin, Marcia S W59          4) Patrick, Wendy W43             
  3 Quick Silver Swimming-38  'B'                     2:25.00    2:22.17   14  
     1) Jobst, Silke W48                2) Sterzer, Robin S W51           
     3) Piper, Meghan M W32             4) Valosek, Jennifer H W40        
  4 Albany Masters Swimming-38  'A'                   3:16.00    2:43.17   12  
     1) Nip, Christine W19              2) Chang, Pamela O W60            
     3) Hoite, Johanna W49              4) Moura, Fernanda W41            
 
Women 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 4:17.76    6/5/2011 Tsunami                  -rus              
                         E YUDINA, M RUMYANTSEVA, O BORISOVA, O BRONITSKAYA
    National: N 4:06.90   6/14/2015 North Carolina Masters                     
                         E BRAUN, J STRINGER, A UHL, K LINDAUER            
     Pacific: P 4:33.74  12/31/2006 Wcm                                        
                         D Santos, M Curran, C McNamara, P Roemer          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santa Rosa Masters-38  'B'                        5:25.00    4:58.91   20  
     1) Jones, Sara H W47               2) Bulman, Robin A W50            
     3) Walts, Merrie E W55             4) Nelson, Sheila W47             
  2 Santa Rosa Masters-38  'A'                        5:17.00    5:06.62   16  
     1) Hafner, Hilary R W55            2) Beal, Laura A W50              
     3) Terhorst, Hermine M W57         4) Yamauchi, Penelope R W25       
  3 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'            5:08.00    5:10.45   14  
     1) Capen, Tasha W49                2) Couch, Stephanie D W51         
     3) Armstrong, Miki W62             4) Seelos, Rebecca W27            
  4 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     5:05.00    5:13.22   12  
     1) Rieger, Amy J W54               2) Phalen, Jennifer W51           
     3) Russell, Jane E W52             4) Belluomini, Melanie C W38      
  5 Walnut Creek Masters-38  'A'                      5:30.00    5:35.62   10  
     1) Ongerth, Ann Michelle W41       2) Dibley, Allison M W53          
     3) Gaudinier, Lindsay E W26        4) Taylor, Catherine W52          
  6 Quick Silver Swimming-38  'A'                     5:20.00    5:39.26    8  
     1) Zlotoff, Mara J W63             2) Eastmond, Amanda W34           
     3) Green, Karen W45                4) Sterzer, Robin S W51           
 
Women 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:04.75    8/8/2006 Team Tyr                 -usa              
                         J STEIN, S VON DER LIPPE, B CLEARY, C SAPPEY      
    National: N 2:04.75    8/8/2006 Team Tyr                                   
                         J STEIN, S VON DER LIPPE, B CLEARY, C SAPPEY      
     Pacific: P 2:09.95  12/31/2006 Stan                                       
                         Jody Smith, Gelman, Jane Worden, Still            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'            2:25.00    2:39.09   20  
     1) Couch, Stephanie D W51          2) Capen, Tasha W49               
     3) Seelos, Rebecca W27             4) Armstrong, Miki W62            
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'            3:45.00    2:54.80   16  
     1) Stern, Jill P W51               2) Andrews, Elizabeth C W51       
     3) Stewart, Heather L W28          4) Baidwan, Pinder W48            
 
Women 160-199 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 4:47.03   11/3/2013 Ryogoku Kingyo           -jpn              
                         M AZEYANAGI, S HIRUKAWA, M TSUKIOKA, J SATO       
    National: N 4:41.71   6/13/2015 North Carolina Masters                     
                         E BRAUN, K LINDAUER, A UHL, J STRINGER            
     Pacific: P 4:56.95  12/31/2009 Wcm                                        
                         Lisa Ward, Debbie Santos, Sandi Easton, BJ Henry  
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             6:35.00    6:34.96   20  
     1) Haufler, Susan L W58            2) Patrick, Wendy W43             
     3) Reyna, Carolyn P W48            4) Ayora, Clara W49               
  2 Quick Silver Swimming-38  'A'                     7:25.00    6:58.37   16  
     1) Piper, Meghan M W32             2) Sterzer, Robin S W51           
     3) Jobst, Silke W48                4) Valosek, Jennifer H W40        
 
Women 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:56.04   3/19/2011 Cape Town Masters        -rsa              
                         S KRUGER, C STANFORD, M STRAUSS, E OTTERMANN      
    National: N 1:57.21    8/8/2006 Pacific Northwest Aquatics                 
                         L DAHL, D GLASSMAN, C DAVIS, M LIPPOLD            
     Pacific: P 2:00.50  12/31/2006 Wcm                                        
                         L Crittendem, R Brittingeham, C O'Brien, S Heim-Bo
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santa Rosa Masters-38  'A'                        2:25.00    2:12.94   20  
     1) Beal, Laura A W50               2) Nelson, Sheila W47             
     3) Hafner, Hilary R W55            4) Walts, Merrie E W55            
  2 University of San Francisco Ma-38  'C'            2:24.00    2:25.85   16  
     1) Hutchins, Kristin E W49         2) Kaiser, Amy J W56              
     3) McNamara, Kathleen A W55        4) Dornan, Gwen W52               
  3 University of San Francisco Ma-38  'B'            3:10.00    2:28.50   14  
     1) Cooper, Carla N W48             2) Letson, Mary W40               
     3) Edler, Monica W43               4) Sullivan, Lynda F W51          
  4 University of San Francisco Ma-38  'A'            5:45.00   x3:34.59  
     1) Dunn, Audrey J W62              2) Niccolls, DJ W62               
     3) Campbell, Martha C W67          4) Buzolich, Marilyn J W60        
 
Women 200-239 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 4:20.68   3/14/2013 Cape Town                -rsa              
                         S KRUGER, C STANFORD, E OTTERMANN, P CADIZ        
    National: N 4:26.53    7/6/2014 UCLA Bruin Masters                         
                         E STEBBINS, C CIRAULO, V HIBBEN, L DODD           
     Pacific: P 4:53.21  12/31/2012 Melo                                       
                         L Sheeper, B Breen, M Armstrong, B Jones          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            6:00.00    5:32.19   20  
     1) Goldberg, Claudette W56         2) Sullivan, Lynda F W51          
     3) Dornan, Gwen W52                4) McNamara, Kathleen A W55       
 
Women 200-239 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W  9:37.01    7/6/2014 UCLA Bruin Masters       -usa             
                          E STEBBINS, C CIRAULO, V HIBBEN, L DODD           
    National: N  9:37.01    7/6/2014 UCLA Bruin Masters                        
                          E STEBBINS, C CIRAULO, V HIBBEN, L DODD           
     Pacific: P 10:44.68  12/31/2009 Toc                                       
                          M Meyer, A Felton, P Quinn, L Welting             
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'           19:30.00   15:12.22   20  
     1) Chase, Tina K W55               2) Dunn, Audrey J W62             
     3) Chin, Jian W51                  4) Cohn, Darcy C W64              
 
Women 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:10.98   8/17/2008 Oregon Masters           -usa              
                         K ANDRUS-HUGHES, B OBLETZ, A DELMAGE, R PARISI    
    National: N 2:10.98   8/17/2008 Oregon Masters                             
                         K ANDRUS-HUGHES, B OBLETZ, A DELMAGE, R PARISI    
     Pacific: P 2:15.21  12/31/2006 Wcm                                        
                         P Landers, L Crittenden, S Heim-Bowen, T          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santa Rosa Masters-38  'A'                        2:40.00    2:34.55   20  
     1) Walts, Merrie E W55             2) Hafner, Hilary R W55           
     3) Beal, Laura A W50               4) Bulman, Robin A W50            
  2 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     2:40.00    2:34.92   16  
     1) Rieger, Amy J W54               2) Phalen, Jennifer W51           
     3) Russell, Jane E W52             4) Kahn, Mary J W56               
  3 University of San Francisco Ma-38  'A'            3:05.00    2:44.20   14  
     1) McNamara, Kathleen A W55        2) Goldberg, Claudette W56        
     3) Kaiser, Amy J W56               4) Dornan, Gwen W52               
  4 Walnut Creek Masters-38  'A'                      3:10.00    3:05.02   12  
     1) Ongerth, Ann Michelle W41       2) Taylor, Catherine W52          
     3) O'Brien, Charlene A W59         4) Dibley, Allison M W53          
  5 Quick Silver Swimming-38  'A'                     3:08.00    3:12.77   10  
     1) Jaffer, Johanna W59             2) Eastmond, Amanda W34           
     3) Dobisz, Elizabeth A W62         4) Green, Karen W45               
 
Women 200-239 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 5:02.61    7/7/2013 UCLA                     -usa              
                         E STEBBINS, J COOK, C CIRAULO, V HIBBEN           
    National: N 5:02.61    7/7/2013 UCLA Bruin Masters                         
                         E STEBBINS, J COOK, C CIRAULO, V HIBBEN           
     Pacific: P 6:09.54  12/31/2009 Usf                                        
                         Diane Smith, Cathy Huang, Gwen Dornan, Mary Saal  
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santa Rosa Masters-38  'A'                        6:30.00    6:04.02P  20  
     1) Beal, Laura A W50               2) Nelson, Sheila W47             
     3) Walts, Merrie E W55             4) Hafner, Hilary R W55           
  2 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  6:28.00    6:43.06   16  
     1) Hepworth, Linda W62             2) Coholan, Annette M W67         
     3) Cochrane, Sarah A W28           4) Arrigoni, Dianne S W63         
  3 University of San Francisco Ma-38  'A'            7:20.00    7:21.52   14  
     1) Hutchins, Kristin E W49         2) Dunn, Audrey J W62             
     3) McNamara, Kathleen A W55        4) Kaiser, Amy J W56              
 
Women 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 2:06.42    8/7/2014 New England Masters      -usa              
                         K MAREB, T GRILLI, D UUSTAL, J HIRSTY             
    National: N 2:06.42    8/7/2014 New England Masters                        
                         K MAREB, T GRILLI, D UUSTAL, J HIRSTY             
     Pacific: P 2:25.67  12/31/1992 Tam                                        
                         N Ridout, G Carroll, S Jones-Roy, L               
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:30.00    2:27.85   20  
     1) Alexander, Martha A W66         2) O'Brien, Charlene A W59        
     3) Hill, Marcia M W71              4) Ward, Lisa A W51               
  2 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  2:33.00    2:31.43   16  
     1) Cunningham, Martha C W59        2) Hepworth, Linda W62            
     3) Arrigoni, Dianne S W63          4) Tevis, Maggie H W67            
 
Women 240-279 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 4:47.03   3/20/2015 Cape Town Masters        -rsa              
                         S KRUGER, J BREWIS, C STANFORD, D COETZEE         
    National: N 4:49.89   7/20/2014 Plano Wetcats                              
                         J COLE, K MACCURDY, C MCKELVEY, L MORRISON        
     Pacific: P 5:43.36  12/31/2012 Mam                                        
                         Ruth Shaps, Susie Caso, Peg McPartland, Juliet Cox
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'                 NT    6:59.19   20  
     1) Sears, Carole J W68             2) Garretson, Ruth J W70          
     3) Moreno, Dede A W60              4) Hieb-Stock, Lisa M W35         
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'            8:00.00    7:53.90   16  
     1) Dunn, Audrey J W62              2) Cohn, Darcy C W64              
     3) Melamed, Ann W63                4) Kaiser, Amy J W56              
 
Women 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:24.95    8/7/2014 New England Masters      -usa              
                         D UUSTAL, B ESTEL, L DELOREY, J HIRSTY            
    National: N 2:24.95    8/7/2014 New England Masters                        
                         D UUSTAL, B ESTEL, L DELOREY, J HIRSTY            
     Pacific: P 2:53.08  12/31/2012 Mam                                        
                         Juliet Cox, Susie Caso, Ruth Shaps, Peg McPartland
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            3:25.00    3:46.39   20  
     1) Cohn, Darcy C W64               2) Dunn, Audrey J W62             
     3) Compagno, Wendy A W46           4) Sullivan, Lynda F W51          
  2 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            5:00.00    4:02.62   16  
     1) Sears, Carole J W68             2) Moreno, Dede A W60             
     3) Garretson, Ruth J W70           4) Wivell, Toni M W78             
 
Women 240-279 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 5:33.65    7/9/2011 Oregon                   -usa              
                         J WARD, G PIERSON, C CRABBE, K ANDRUS-HUGHES      
    National: N 5:33.65    7/9/2011 Oregon Masters                             
                         J WARD, G PIERSON, C CRABBE, K ANDRUS-HUGHES      
     Pacific: P 6:50.38  12/31/1992 Wcm                                        
                         B Jordan, A Pisciotta, J Alexander, B Barabash    
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'           19:30.00   10:55.29   20  
     1) Rose, Polly W73                 2) Hewitt, Susan M W67            
     3) Cohn, Darcy C W64               4) Ulian, Deborah W56             
 
Women 320-359 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 7:10.67   6/16/2012 Big S Yokohama           -jpn              
                         S YONEZAWA, S TANAKA, M KURATA, M KAMOSHITA       
    National: N 8:57.69   1/13/2002 Florida Maverick Masters                   
                         K SCHIMPF, P HUGHES, J REYNOLDS, F CARR           
     Pacific: P 9:25.39  12/31/2012 Smm                                        
                         J Lingys, A Lambertson, M Knochenhauer, M McCubbin
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'           17:00.00   10:24.33   20  
     1) Allen, Mary A W83               2) Long, Anne B W73               
     3) Voorhees, Margaret S W87        4) Bensu, Janet L W83             
 
Women 320-359 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 3:27.07   6/23/2013 Big Yokohama             -jpn              
                         S YONEZAWA, M KURATA, S WATANABE, M KAMOSHITA     
    National: N 3:47.69   3/21/2009 Florida Aquatic Combined Team              
                         B LORENZI, S EISELE, N DURSTEIN, J CAMPBELL       
     Pacific: P 4:19.11  12/31/1998 Wcm                                        
                         S Joy, J Howell, J Durston, M Jane Reeves         
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'           11:00.00    7:35.70   20  
     1) Allen, Mary A W83               2) Bensu, Janet L W83             
     3) Long, Anne B W73                4) Voorhees, Margaret S W87       
 
Men 72-99 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 1:38.83   7/14/2013 University San Francisco                   
                         J DILLANE, N VIZCARRA, D ROTHBERG, J WANG         
     Pacific: P 1:41.14  12/31/1993 Toc                                        
                         Antonick, Tarbell, Goth, Murray                   
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Mateo Masters-38  'A'                         1:45.00    1:43.21   20  
     1) Rosas, Javier A M19             2) Gonzalez, Richard M23          
     3) Sanchez, Carlos F M29           4) Oto, Masa M23                  
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'            1:49.00    1:48.14   16  
     1) Satariano, Joseph A M19         2) Weiss, Samuel M M21            
     3) Cheung, Hoi K M19               4) Chang, Wayland M23             
 
Men 72-99 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 3:41.87   6/28/2014 San Mateo Master Marlins                   
                         E RENNSPIESS, A NAVARRO, C SANCHEZ, K TAN         
     Pacific: P 3:41.87   6/28/2014 Smm                                        
                         E Rennspiess, A Navarro, C Sanchez, K Tan         
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            3:58.00    4:04.21   20  
     1) Chang, Wayland M23              2) Satariano, Joseph A M19        
     3) Cheung, Hoi K M19               4) Dillane, Jack W M21            
 
Men 72-99 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    National: N 1:49.35   8/27/1995 The Olympic Club                           
                         M COLLEY, J PATRICK, B BUDNEY, G LARSON           
     Pacific: P 1:49.35  12/31/1996 Toc                                        
                         Colley, Patrick, Budney, Gary Larson              
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            2:00.00    1:59.55   20  
     1) Satariano, Joseph A M19         2) Cheung, Hoi K M19              
     3) Chang, Wayland M23              4) Dillane, Jack W M21            
 
Men 72-99 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    National: N 4:11.46   7/18/1999 Greater Indiana                            
                         D PETTE, B CHRISTOFFEL, G COMER, A DAWKINS        
     Pacific: P 4:14.28   7/12/2013 Smm                                        
                         Alex Navarro, Al Andaluz, Masa Oto, Evan Navarro  
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Mateo Masters-38  'A'                         4:48.00    4:21.03   20  
     1) Koo, Derek M22                  2) Sanchez, Carlos F M29          
     3) Oto, Masa M23                   4) Rosas, Javier A M19            
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'            4:40.00    4:41.96   16  
     1) Satariano, Joseph A M19         2) Cheung, Hoi K M19              
     3) Chang, Wayland M23              4) Weiss, Samuel M M21            
 
Men 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:31.95  11/29/2009 MAC-MINA                 -bra              
                         R LEITE, R TRIVINO, D BELINI, P RODIGHERI         
    National: N 1:34.24   8/10/2013 The Olympic Club                           
                         K FERGUSON, T HOLSMAN, S GREENWOOD, C TALBOTT     
     Pacific: P 1:34.24    8/7/2013 Toc                                        
                         K Ferguson, T Holsman, S Greenwood, C Talbott     
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Mateo Masters-38  'A'                         2:00.00    1:50.74   20  
     1) Moore, Peter S M43              2) Lucero, Eric M22               
     3) Lucchio, Matthew J M31          4) Koo, Derek M22                 
 
Men 100-119 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 3:30.77   6/23/2013 G-Travelers              -jpn              
                         Y MURAMATSU, K MAEDA, K MAEDA, N UTSUGI           
    National: N 3:37.49    8/8/2009 YMCA Indy Swimfit                          
                         C CLARKE, D MICHAEL, G WIECZOREK, B CHRISTOFFEL   
     Pacific: P 3:39.63  12/31/1994 Scsc                                       
                         S Mariniuk, J Parrack, M Moore, F Mortensen       
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            4:01.00    4:01.32   20  
     1) Leskur, Luka M26                2) Cleveland, Thomas J M25        
     3) Weiss, Samuel M M21             4) Vizcarra, Nathan M28           
 
Men 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 1:44.36   4/17/2015 Troyka                   -rus              
                         A GULAKOV, I GOLOVIN, A DENISKO, I KOVALEV        
    National: N 1:48.46   8/20/1990 Houstonion Club                            
                         C BRITT, D PUTTERMAN, R KILLEEN, J PRINGLE        
     Pacific: P 1:49.60  12/31/2006 Toc                                        
                         Holsman, Lee Wanie, Brown, Greenwood              
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            1:55.00    1:59.69   20  
     1) Leskur, Luka M26                2) Litvak, Igor M30               
     3) Weiss, Samuel M M21             4) Vizcarra, Nathan M28           
 
Men 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:34.15    8/7/2014 SP Masters               -bra              
                         F MENEZ PINTO, R TRIVINO, T REZZO, R LEITE        
    National: N 1:34.82   7/26/2009 Southern Cal Aquatic Masters               
                         M CORNUE, E HOCHSTEIN, E TOLMACHOFF, C BEACH      
     Pacific: P 1:37.49  12/31/1986 Toc                                        
                         F Hubbell, B Barthold, B Placak, J Griffith       
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            1:48.00    1:48.69   20  
     1) Leskur, Luka M26                2) Davis, Bryant D M34            
     3) Niemi, Matthew G M42            4) Vizcarra, Nathan M28           
  2 Richmond Plunge Masters-38  'A'                   2:02.00    1:57.38   16  
     1) Sabatini, Greg M39              2) Taylor, Ron A M55              
     3) Solberg, Sean M37               4) Nuss, Timothy M20              
 
Men 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 3:36.59   7/30/2011 Illinois Masters         -usa              
                         D KINSELLA, V ALLEGRA, C CUNNICK, T CARLSON       
    National: N 3:34.83    8/8/2009 Michigan Masters                           
                         K DOAK, A MULL, C MULL, P SAUCEDO                 
     Pacific: P 3:44.37  12/31/2006 Toc                                        
                         Lee Wanie, Davie, Gaggero, Gary Larson            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Mateo Masters-38  'A'                         4:10.00    3:53.47   20  
     1) Sanchez, Carlos F M29           2) Baker, John M52                
     3) Kiedel, Michael M40             4) Rosas, Javier A M19            
  2 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     4:50.00    4:34.00   16  
     1) Roper, Matthew D M34            2) Docken, Steffen S M27          
     3) Waterson, Kevin M36             4) Thayer, John B M63             
  3 University of San Francisco Ma-38  'A'            4:30.00    4:42.64   14  
     1) Schnabl, David M28              2) El-Awady, Khalid A M45         
     3) Davis, Bryant D M34             4) Donlon, Kevin H M37            
 
Men 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 1:45.02   9/28/2014 Golden Age               -jpn              
                         S MITA, R KOBAYASHI, Y MATSUMOTO, H SAKURAI       
    National: N 1:46.23    8/8/2009 Michigan Masters                           
                         K DOAK, P SAUCEDO, C MULL, A MULL                 
     Pacific: P 1:49.98  12/31/2006 Wcm                                        
                         Jones, Roque Santos, Rendick, Brown               
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            2:15.00    2:24.01   20  
     1) Schnabl, David M28              2) El-Awady, Khalid A M45         
     3) Davis, Bryant D M34             4) Donlon, Kevin H M37            
  2 Quick Silver Swimming-38  'A'                     2:42.00    2:47.54   16  
     1) Goble, John M M53               2) Spencer, Michael J M43         
     3) Friday, Michael J M51           4) Schrader, Mike M51             
 
Men 120-159 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 4:00.94  11/11/2012 Gunma Takeshi            -jpn              
                         Y IWASAKI, K KOIKE, A SHIMIZU, N INOMATA          
    National: N 4:00.06    8/8/2009 Michigan Masters                           
                         K DOAK, P SAUCEDO, C MULL, A MULL                 
     Pacific: P 4:04.49  12/31/1994 Toc                                        
                         S Murphy, S Corliss, D Lundberg, M Keck           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            4:15.00    4:16.66   20  
     1) Leskur, Luka M26                2) Dailey, Alexander D M39        
     3) Vizcarra, Nathan M28            4) Niemi, Matthew G M42           
  2 Richmond Plunge Masters-38  'A'                   5:30.00    5:25.10   16  
     1) Taylor, Ron A M55               2) Solberg, Sean M37              
     3) Sabatini, Greg M39              4) Nuss, Timothy M20              
 
Men 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:36.28    8/8/2006 Team Tyr                 -usa              
                         M EISENHUTH, J SMITH, R SAEGER, P SMITH           
    National: N 1:36.28    8/8/2006 Team Tyr                                   
                         M EISENHUTH, J SMITH, R SAEGER, P SMITH           
     Pacific: P 1:40.32  12/31/1994 Toc                                        
                         B Placak, B Barthold, J Griffith, K Vander Bogart 
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quick Silver Swimming-38  'A'                     1:55.00    1:52.05   20  
     1) Callaghan, Marcus A M24         2) Friday, Michael J M51          
     3) Blitzer, Brian M41              4) Goble, John M M53              
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'            2:05.00    2:04.00   16  
     1) Donlon, Kevin H M37             2) Dailey, Alexander D M39        
     3) Mai, Ping M45                   4) Mc Bride, Patrick F M46        
 
Men 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 3:38.60    7/3/2011 Longhorn Aquatics        -usa              
                         T BLESSING, M VAROZZA, A RASMUSSEN, C ECKERMAN    
    National: N 3:38.60    7/3/2011 Longhorn Aquatics                          
                         T BLESSING, M VAROZZA, A RASMUSSEN, C ECKERMAN    
     Pacific: P 3:52.36  12/31/2002 Tsun                                       
                         Geoff Glaser, Fitzgibbons, McDermott, Oaks        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            4:09.00    4:09.93   20  
     1) Renko, John R M41               2) Dailey, Alexander D M39        
     3) Mc Bride, Patrick F M46         4) Niemi, Matthew G M42           
 
Men 160-199 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 8:23.72    6/7/2014 Arizona Masters          -usa              
                         T DEBIASE, P BRUNDAGE, K DICKSON, J UTSCH         
    National: N 8:15.15   7/16/2006 Team Tyr                                   
                         R SAEGER, P SMITH, M RUFFNER, D WEGNER            
     Pacific: P 8:46.21  12/31/2005 Stan                                       
                         Kemp, Matt Kanzler, Tim Broderick, Ken Shilling   
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            9:45.00    9:49.25   20  
     1) Donlon, Kevin H M37             2) Mc Bride, Patrick F M46        
     3) Renko, John R M41               4) Niemi, Matthew G M42           
  2 Quick Silver Swimming-38  'A'                    10:30.00   10:17.91   16  
     1) Jochim, Christian M67           2) Friday, Michael J M51          
     3) Salles-Cunha, Lucas M35         4) Callaghan, Marcus A M24        
 
Men 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 1:47.72    8/8/2006 Team Tyr                 -usa              
                         R SAEGER, G RHODENBAUGH, P SMITH, J SMITH         
    National: N 1:47.72    8/8/2006 Team Tyr                                   
                         R SAEGER, G RHODENBAUGH, P SMITH, J SMITH         
     Pacific: P 1:52.30  12/31/2006 Stan                                       
                         Rick Gould, Scottoline, Phelan, Lundberg          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            2:13.00    2:04.74   20  
     1) Niemi, Matthew G M42            2) Dailey, Alexander D M39        
     3) Renko, John R M41               4) Mc Bride, Patrick F M46        
  2 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     2:13.00    2:15.37   16  
     1) Roper, Matthew D M34            2) Thayer, John B M63             
     3) Docken, Steffen S M27           4) Kahn, Stuart L M62             
  3 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             2:42.00    2:42.31   14  
     1)                                 2) Song, James C M32              
     3) Wan, Danny W M52                4) Wehmann, Peter T M43           
 
Men 160-199 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 4:10.25  11/11/2012 Cwc Shinurayasu          -jpn              
                         R KUNISAWA, M ONODERA, Y NODA, Y SATO             
    National: N 4:02.07   5/10/2015 Stan                                       
                         RICK GOULD, BJ JOHNSON, DARREN PHELAN, MIKE PYLE  
     Pacific: P 4:36.07  12/31/2002 Tsun                                       
                         Robinson, Chappell, McDermott, Fitzgibbons        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            5:20.00    5:35.11   20  
     1) Donlon, Kevin H M37             2) Ewing, Jack M55                
     3) Mc Bride, Patrick F M46         4) Mai, Ping M45                  
 
Men 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:38.24    8/8/2006 Colorado                 -usa              
                         J GROSELLE, T HEDRICK, S WOOD, R ABRAHAMS         
    National: N 1:38.24    8/8/2006 Colorado Masters                           
                         J GROSELLE, T HEDRICK, S WOOD, R ABRAHAMS         
     Pacific: P 1:44.06  12/31/2006 Bac                                        
                         Whatley, McAweeney, Finch, Butler                 
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Mateo Masters-38  'A'                         2:08.00    2:03.30   20  
     1) Hutchinson, Kirk M55            2) Oliver, Matthew A M65          
     3) Reudy, Tom M61                  4) Kenny, Daniel B M58            
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:01.00    2:04.07   16  
     1) Halbrecht, Kenneth A M55        2) Nootbaar, Tom T M52            
     3) France, Kermit M49              4) O'Brien, Kerry L M58           
 
Men 200-239 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 3:52.34   8/12/2012 Longhorn Aquatics        -usa              
                         M VAROZZA, J SAUER, D GUTHRIE, A RASMUSSEN        
    National: N 3:52.34   8/12/2012 Longhorn Aquatics                          
                         M VAROZZA, J SAUER, D GUTHRIE, A RASMUSSEN        
     Pacific: P 4:05.19   6/28/2014 Smm                                        
                         M Coquillard, T Reudy, J Baker, M Kiedel          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quick Silver Swimming-38  'B'                     4:45.00    4:32.26   20  
     1) Polovinkin, Nikita M50          2) Friday, Michael J M51          
     3) Goble, John M M53               4) Yuen, Matt M56                 
  2 San Mateo Masters-38  'A'                         4:40.00    4:42.00   16  
     1) Hutchinson, Kirk M55            2) Oliver, Matthew A M65          
     3) Raffard, Robin M37              4) Kenny, Daniel B M58            
  3 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'            4:55.00    5:26.94   14  
     1) Stietzel, Kent J M46            2) Shepherd, Peter J M49          
     3) Pinto, Harlan A M58             4) Gildea, David R M72            
  4 University of San Francisco Ma-38  'A'            5:45.00    5:30.92   12  
     1) Smith, Curtice M51              2) Ewing, Jack M55                
     3) Virtue, Paul A M64              4) Moore, Michael W M65           
  5 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'                  NT    5:42.50   10  
     1) Song, James C M32               2) Gloystein, James E M64         
     3) Benjamin, David M66             4) Wan, Danny W M52               
 
Men 200-239 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 3:52.34   8/12/2012 Longhorn Aquatics        -usa              
                         M VAROZZA, J SAUER, D GUTHRIE, A RASMUSSEN        
    National: N 3:52.34   8/12/2012 Longhorn Aquatics                          
                         M VAROZZA, J SAUER, D GUTHRIE, A RASMUSSEN        
     Pacific: P 4:05.19   6/28/2014 Smm                                        
                         M Coquillard, T Reudy, J Baker, M Kiedel          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:58.00    4:50.85   20  
 
Men 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 1:50.83    8/8/2006 Colorado                 -usa              
                         S WOOD, J GROSELLE, T HEDRICK, R ABRAHAMS         
    National: N 1:50.83    8/8/2006 Colorado Masters                           
                         S WOOD, J GROSELLE, T HEDRICK, R ABRAHAMS         
     Pacific: P 1:57.72  12/31/2005 Rhms                                       
                         P Djang, L Rider, B Adkison, E van Boer           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santa Rosa Masters-38  'A'                        2:18.00    2:17.54   20  
     1) Morales, John R M57             2) Pettibone, Chip M53            
     3) Wilder, Hugh M68                4) Hale, Dave M60                 
  2 San Mateo Masters-38  'A'                         2:24.00    2:18.33   16  
     1) Kenny, Daniel B M58             2) Reudy, Tom M61                 
     3) Baker, John M52                 4) Raffard, Robin M37             
  3 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'            2:20.00    2:29.07   14  
     1) Meier, Eric M51                 2) Gildea, David R M72            
     3) Stietzel, Kent J M46            4) Pinto, Harlan A M58            
  4 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:50.00    2:39.23   12  
     1) O'Brien, Kerry L M58            2) Au, Andre M62                  
     3) Druz, Loren M59                 4) France, Kermit M49             
  5 University of San Francisco Ma-38  'A'            2:33.00    2:41.01   10  
     1) Smith, Curtice M51              2) Ewing, Jack M55                
     3) Boreyko, Valeriy A M62          4) Virtue, Paul A M64             
 
Men 200-239 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 4:13.76   8/11/2012 Longhorn Aquatics        -usa              
                         A RASMUSSEN, D GUTHRIE, J SAUER, M VAROZZA        
    National: N 4:13.76   8/11/2012 Longhorn Aquatics                          
                         A RASMUSSEN, D GUTHRIE, J SAUER, M VAROZZA        
     Pacific: P 4:38.46  12/31/1994 Toc                                        
                         Tim Birnie, Bob Strand, Rich Bassi, Jim Elder     
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Mateo Masters-38  'A'                         5:25.00    5:11.40   20  
     1) Kenny, Daniel B M58             2) Reudy, Tom M61                 
     3) Moore, Peter S M43              4) Hutchinson, Kirk M55           
  2 Quick Silver Swimming-38  'A'                     5:45.00    5:26.67   16  
     1) Friday, Michael J M51           2) Yuen, Matt M56                 
     3) Blitzer, Brian M41              4) Jochim, Christian M67          
 -- Albany Masters Swimming-38  'A'                   6:08.00         DQ  
     1) Trutane, Steve M50              2) Nageotte, James K M54          
     3) Terusaki, Steven H M62          4) Durell, Robert M64             
 
Men 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:45.90   8/16/2008 Oregon Masters           -usa              
                         M TENNANT, T LANDIS, R SMITH, W EDWARDS           
    National: N 1:45.90   8/16/2008 Oregon Masters                             
                         M TENNANT, T LANDIS, R SMITH, W EDWARDS           
     Pacific: P 1:48.79    8/7/2013 Tam                                        
                         Richard Burns, Alan Bernard, Tate Holt, Greg Tull 
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'            2:40.00    2:20.02   20  
     1) Sulzbach, John F M81            2) Sheeper, Tim K M52             
     3) Stietzel, Kent J M46            4) Gildea, David R M72            
  2 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  2:16.00    2:25.66   16  
     1) Van Boer, Eric D M61            2) Pierce, Donald A M70           
     3) Gilbert, Rob M62                4) Gilbert, Ron G M60             
  3 Albany Masters Swimming-38  'A'                   2:45.00    2:27.98   14  
     1) Durell, Robert M64              2) Terusaki, Steven H M62         
     3) Murakawa, Yoshio M75            4) Nageotte, James K M54          
  4 University of San Francisco Ma-38  'B'            3:20.00    2:36.39   12  
     1) Andrews, Bryan W M64            2) Boreyko, Valeriy A M62         
     3) Kunihara, Daniel S M64          4) Young, Stephen L M57           
 -- University of San Francisco Ma-38  'A'            3:20.00         DQ  
     1) Ridinger, Kim S M64             2) Virtue, Paul A M64             
     3) Moore, Michael W M65            4) Wells, John A M57              
 
Men 240-279 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 4:13.13   8/25/2013 Oregon Masters           -usa              
                         S MANN, D BROCKBANK, W EDWARDS, M TENNANT         
    National: N 4:13.13   8/24/2013 Oregon Masters                             
                         S MANN, D BROCKBANK, W EDWARDS, M TENNANT         
     Pacific: P 4:01.34  12/31/2012 Smm                                        
                         J Sweeney, R Brown, S Finch, T Reudy              
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santa Rosa Masters-38  'A'                        5:15.00    5:06.85   20  
     1) Stewart, Jim M M74              2) Wilder, Hugh M68               
     3) Morales, John R M57             4) Hale, Dave M60                 
  2 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'                 NT    6:27.22   16  
     1) Garretson, Bob O M82            2) Johnson, Gary A M64            
     3) Smith, Kirby L M69              4) Stock, Kyle K M42              
  3 University of San Francisco Ma-38  'A'            7:00.00    7:15.34   14  
     1) Andrews, Bryan W M64            2) Lundgren, Steven T M57         
     3) Kunihara, Daniel S M64          4) Morey, George B M73            
 
Men 240-279 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 9:15.37   6/13/2014 Sarasota YMCA Sharks     -usa              
                         J GROSELLE, R WALKER, K MCCORMACK, B BRENNER      
    National: N 9:15.37   6/13/2014 Sarasota YMCA Sharks                       
                         J GROSELLE, R WALKER, K MCCORMACK, B BRENNER      
     Pacific: P 1:03.51    7/2/2003 Smm                                        
                         S Finch, T Watley, J Tom Reudy	, J Sweeney        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'B'           12:45.00   12:41.20   20  
     1) Burke, Bill M61                 2) Lapin, Donald J M59            
     3) Virtue, Paul A M64              4) Ridinger, Kim S M64            
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'           15:15.00   14:45.16   16  
     1) Moore, Michael W M65            2) Andrews, Bryan W M64           
     3) Powers, Patrick V M70           4) Young, Stephen L M57           
 -- Stanford Masters Swimming-38  'A'                 9:20.00         DQ  
     1) Broderick, Tim M64              2) Humphrey, Al M56               
     3) Strong, Steven M61              4) Kemp, James M60                
 
Men 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:01.60   8/17/2014 North Carolina Masters   -usa              
                         J KLEIN, N VESTAL, D GILCHRIST, P TREVISAN        
    National: N 2:01.60   8/15/2014 N Carolina Masters Swimming                
                         J KLEIN, N VESTAL, D GILCHRIST, P TREVISAN        
     Pacific: P 2:02.72  12/31/2012 Tam                                        
                         Richard Burns, Kenneth Frost, Greg Tull, Tate Holt
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            3:45.00    3:19.95   20  
     1) Stock, Kyle K M42               2) Smith, Kirby L M69             
     3) Johnson, Gary A M64             4) Garretson, Bob O M82           
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'            3:50.00    3:43.17   16  
     1) Andrews, Bryan W M64            2) Lundgren, Steven T M57         
     3) Kunihara, Daniel S M64          4) Morey, George B M73            
 
Men 240-279 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 4:46.32   5/16/2010 Ventura County Masters   -usa              
                         JIM MCCONICA, JOHN DERR, HUBIE KERNS, GLENN GRUBER
    National: N 4:46.32   5/16/2010 Ventura County Masters                     
                         J MC CONICA, J DERR, H KERNS, G GRUBER            
     Pacific: P 5:31.14  12/31/1991 Rinc                                       
                         G, A da Rosa, D Levinson, E Kerswill              
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  5:55.00    6:07.57   20  
     1) Van Boer, Eric D M61            2) Laudenslager, Greg L M54       
     3) Pierce, Donald A M70            4) Gilbert, Ron G M60             
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'            8:15.00    7:33.58   16  
     1) Andrews, Bryan W M64            2) Kunihara, Daniel S M64         
     3) Boreyko, Valeriy A M62          4) Young, Stephen L M57           
 
Men 280-319 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 10:28.53   8/25/2013 Oregon Masters           -usa             
                          T LANDIS, D RADCLIFF, B BRUCE, S JOHNSON          
    National: N 10:28.53   8/24/2013 Oregon Masters                            
                          T LANDIS, D RADCLIFF, B BRUCE, S JOHNSON          
     Pacific: P 12:22.64  12/31/1994 Smmm                                      
                          Ray Taft, Fred Taioli, Moran, Steuart             
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'           18:45.00   16:22.62   20  
     1) Wiscomb, Lance M70              2) Freeman, Dale C M72            
     3) Fabian, Richard G M73           4) Boland, John L M66             
 
Men 320-359 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 2:20.89   7/21/2003 Juei Club                -jpn              
                         S SHIDA, K NAKAMURA, K SHIRAYAMA, I TAMURA        
    National: N 2:27.77   8/10/2013 San Diego Swim Masters                     
                         B BEST, M FRESHLEY, D HUBBARD, F TANNER           
     Pacific: P 3:14.31  12/31/2006 Toc                                        
                         Jones, Frank Grannis, Moretto, Frankel            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      3:30.00    2:59.22P  20  
     1) Lane, Ed V M76                  2) Stupfel, Norman E M83          
     3) Mayo, Robert W M82              4) Morner, Stan F M81             
 
Men 320-359 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 6:12.82   6/22/2014 Georgia Masters          -usa              
                         C MITCHELL, I STOLZ, H STOLZ, D MILLER            
    National: N 5:52.37    8/5/2007 San Diego Swim Masters                     
                         F PIEMME, D HUBBARD, B BEST, J SCHMIDT            
     Pacific: P 7:11.40   7/11/2010 Aam                                        
                         H S Goldsmith, A Motmans, P Hathaway, A O Jones   
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'           10:30.00    8:38.53   20  
     1) Danielson, Bob D M85            2) Galvin, Barry T M82            
     3) Grohe, William E M82            4) Fleming, Jack C M80            
 
Men 320-359 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:45.28   7/19/2014 Kamakura Msc             -jpn              
                         M UEMURA, T TSUCHIYA, T ISHIMOTO, Y NAKANO        
    National: N 2:59.66    8/8/2013 San Diego Swim Masters                     
                         F TANNER, B BEST, M FRESHLEY, D HUBBARD           
     Pacific: P 3:16.51   7/11/2010 Aam                                        
                         P Hathaway, A Motmans, A O Jones, H S Goldsmith   
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            7:30.00    4:22.19   20  
     1) Grohe, William E M82            2) Galvin, Barry T M82            
     3) Fleming, Jack C M80             4) Danielson, Bob D M85           
 
Mixed 72-99 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 1:47.94   7/26/2009 Conejo Simi Aquatic Masters                
                         W FEDERER, L HANCOCK, C RAMOS, K DENBY            
     Pacific: P 1:45.66  12/31/2012 Usf                                        
                         D Rothberg, T Tubbs, K Chan, N Vizcarra           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             1:54.00    1:49.59   20  
     1) Banks, David A M26              2) Mazure, Alex C M23             
     3) Bugglin, Lauren W24             4) Breed, Catherine W22           
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'            2:02.00    2:07.49   16  
     1) Tilton, Jennifer B W20          2) Kononov, Dmitri M30            
     3) Cruise, Samantha J W20          4) Cleveland, Thomas J M25        
 
Mixed 72-99 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 3:56.54   7/25/2009 Conejo Simi Aquatic Masters                
                         W FEDERER, L HANCOCK, C RAMOS, K DENBY            
     Pacific: P 3:55.60   7/12/2013 Smm                                        
                         A Chan, J Oto, C Sanchez, A Navarro               
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            5:15.00    5:02.56   20  
     1) Kind, Joseph A M22              2) DeMaria, Michael A M28         
     3) Schmitz, Emily M W27            4) Cruise, Samantha J W20         
  2 Cal Maritime Academy Masters-38  'A'                   NT    5:25.06   16  
     1) Tattan, Julia W29               2) Kazek, Michael S M54           
     3) Trevisan, Cynthia S W50         4) Cort, Doug A M65               
 
Mixed 72-99 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    National: N 8:55.39   7/25/2009 Conejo Simi Aquatic Masters                
                         K DENBY, L HANCOCK, C RAMOS, W FEDERER            
     Pacific: P 8:41.50  12/31/2012 Smm                                        
                         A Navarro, A Chan, J Oto, C Sanchez               
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'                 NT   10:23.49   20  
     1) Satariano, Joseph A M19         2) Cheung, Hoi K M19              
     3) Petrakis, Kristina W26          4) Petrakis, Danae W23            
 
Mixed 72-99 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    National: N 1:57.69   7/31/2011 Arizona Masters                            
                         K HARRIGAN, B LARSON, M RIPPENTROP, G SMITH       
     Pacific: P 2:02.00   7/12/2013 Smm                                        
                         A Navarro, C Sanchez, A Chang, J Oto              
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            2:50.00    2:41.10   20  
     1) Kind, Joseph A M22              2) DeMaria, Michael A M28         
     3) Schmitz, Emily M W27            4) Cruise, Samantha J W20         
 
Mixed 72-99 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    National: N 4:35.26   7/25/2009 Conejo Simi Aquatic Masters                
                         L HANCOCK, K DENBY, W FEDERER, N GLAZE            
     Pacific: P 4:34.60  12/31/2012 Smm                                        
                         Jillian Oto, Carlos Sanchez, Masa Oto, Andrea Chan
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             5:40.00    4:22.92P  20  
     1) Mazure, Alex C M23              2) Banks, David A M26             
     3) Breed, Catherine W22            4) Bugglin, Lauren W24            
  2 San Mateo Masters-38  'A'                         5:26.00    5:12.16   16  
     1) Cheong, Sinclaire R W22         2) Lucero, Eric M22               
     3) Smith, Morgan L W19             4) Gonzalez, Richard M23          
 
Mixed 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:41.21    9/5/2013 Psv                      -ned              
                         R TERINK, G LANTINK, M WUISMAN, S OOSTING         
    National: N 1:43.11   7/11/2010 The Olympic Club                           
                         O'DONNELL-MCCARTH, T HOLSMAN, E REILLY, S GREENWOO
     Pacific: P 1:43.11   7/11/2010 Toc                                        
                         F O'Donnell-McCar, T T Holsman, E P Reilly, S C   
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            2:15.00    2:05.55   20  
     1) Roth, Tenae W26                 2) Doran, Eryn W22                
     3) Bucy, John S M37                4) Kind, Joseph A M22             
 
Mixed 100-119 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 8:59.32   11/4/2012 Cfc Futamatagawa         -jpn              
                         T MARDA, E YANAI, A UCHIDA, H TAKAYANAGI          
    National: N 8:39.99   7/25/2009 Southern Cal Aquatic Masters               
                         E TOLMACHOFF, N JANOS, J CORCORAN, A YEARWOOD     
     Pacific: P 8:45.64  12/31/1995 Scsc                                       
                         Watkins, Lisa Hazen, Michael Moore, Schaffer      
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'           14:15.00   11:21.53   20  
     1) Chang, Wayland M23              2) DeMaria, Michael A M28         
     3) Tilds, Katrina W38              4) Tilton, Jennifer B W20         
 
Mixed 100-119 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 4:19.17   2/22/2015 RN Higashifushimi        -jpn              
                         S MATSUI, T NETSU, K SUZUKI, M NAKAMURA           
    National: N 4:36.14   7/22/1990 Walnut Creek Masters                       
                         P BOSCOVICH, J JACQUES, K O'BRIEN, P ROEMER       
     Pacific: P 4:36.14  12/31/1990 Wcm                                        
                         Pam Boscovich, Jaques, Kerry O'Brien, Paula Roemer
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            6:05.00    5:57.98   20  
     1) Tilton, Jennifer B W20          2) Kononov, Dmitri M30            
     3) Davis, Bryant D M34             4) Cruise, Samantha J W20         
 
Mixed 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 3:56.35   6/18/2011 Otter                    -gbr              
                         D ROBERTS, D WARREN, G HOBSON, N EDDEMEY          
    National: N 3:56.36    3/5/2011 Movy Masters                               
                         T STEWART, C FUCHS, J STOVER, A DIERS             
     Pacific: P 3:58.19  12/31/2009 Toc                                        
                         K Lyons, M Gill, P Carter, S Greenwood            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:21.00    4:13.23   20  
     1) Leonard, Kelsey W20             2) Hwang, Jenn W23                
     3) Knight, John K M34              4) Boone, Jon M52                 
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'            6:30.00    5:26.86   16  
     1) Gracey, Jordyn W25              2) Mai, Ping M45                  
     3) Kononov, Dmitri M30             4) Meckel, Linda W32              
 
Mixed 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 1:50.77    7/8/2012 Phoenix Swim Club        -usa              
                         N INADA, J COMMINGS, M HYMAN, J PONCE             
    National: N 1:50.77    7/8/2012 Phoenix Swim Club                          
                         N INADA, J COMMINGS, M HYMAN, J PONCE             
     Pacific: P 1:59.68  12/31/1997 Wcm                                        
                         Hartnett, Gary Patterson, Steve Stahl, Vidal      
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Mateo Masters-38  'A'                         2:16.00    2:18.01   20  
     1) Ferraris, Giulia M W38          2) Sanchez, Carlos F M29          
     3) Rosas, Javier A M19             4) Feix, Jenny C W46              
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'            2:30.00    2:42.05   16  
     1) Stoner, Stephanie I W40         2) Mai, Ping M45                  
     3) Meckel, Linda W32               4) Kononov, Dmitri M30            
 
Mixed 120-159 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 4:17.80   6/21/2014 Team Dash                -jpn              
                         R MONONOBE, H TOGO, Y MONONOBE, Y SAKAMOTO        
    National: N 4:29.03    8/8/2009 Fort Lauderdale Aquatics                   
                         C FERNANDEZ, K LEGASPI, L GALVAN-SARABIA, J MARTIN
     Pacific: P 4:40.74  12/31/1992 Rinc                                       
                         Ken Fattler, Baxter, Kirk Koslowski, Elsbach      
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            5:45.00    5:22.03   20  
     1) Kind, Joseph A M22              2) Nishimoto, Amber D W37         
     3) Doran, Eryn W22                 4) Harrington, Matt M44           
 
Mixed 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:42.27    8/8/2006 Team Tyr                 -usa              
                         J SMITH, R SAEGER, C SAPPEY, S HART               
    National: N 1:42.27    8/8/2006 Team Tyr                                   
                         J SMITH, R SAEGER, C SAPPEY, S HART               
     Pacific: P 8:07.00        2000 Toc                                        
                         M Meyer, , L Welting, T Holsman    ..             
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             2:33.00    2:31.88P  20  
     1) Foster, Jeffrey M M49           2) Espinosa, Rebecca W45          
     3) Reyna, Carolyn P W48            4) Hertzer, Keith M42             
 -- University of San Francisco Ma-38  'A'            2:45.00         DQ  
     1) Stern, Jill P W51               2) Nishimoto, Amber D W37         
     3) Chiang, Chris M43               4) Harrington, Matt M44           
 
Mixed 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 3:58.83   5/26/2013 Emsc                     -can              
                         B SARETSKY, C OSLAND, M MACWHIRTER, B LEWIS       
    National: N 3:58.05    7/5/2009 Southern Cal Aquatic Masters               
                         J COOK, E HOCHSTEIN, M CORNUE, A GODGES           
     Pacific: P 4:08.95  12/31/1995 Toc                                        
                         B Strand, M Keck, M Meyer, D Ogier                
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            5:45.00    5:09.99   20  
     1) Stern, Jill P W51               2) Stoner, Stephanie I W40        
     3) Rafter, Kevin M M41             4) Smith, Justin P M37            
 
Mixed 160-199 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 8:54.79   6/15/2014 Konami Nishinomiya       -jpn              
                         G KUWATA, J NAGASE, K FUJIOKA, K YAMAMOTO         
    National: N 8:54.37    8/8/2009 Illinois Masters                           
                         N DAY, A SEIBT, K STEVENS, T MCCABE               
     Pacific: P 9:15.91  12/31/1995 Toc                                        
                         M Keck, M Meyer, B Strand, D Ogier                
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'           12:45.00   12:18.04   20  
     1) Compagno, Wendy A W46           2) Saylor, Alison L W49           
     3) Smith, Justin P M37             4) Johnson, Robert L M29          
 
Mixed 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 1:55.79    9/4/2013 NO Stars                 -ukr              
                         V AREFIEV, S BONDARENKO, S KROT, N GOLUBOVA       
    National: N 1:58.35   8/10/2006 Team Tyr                                   
                         M MCCUE, M RUFFNER, R SMIT, S VON DER LIPPE       
     Pacific: P 2:00.53  12/31/2004 Toc                                        
                         J Schriger, S Corliss, L Welting, M               
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quick Silver Swimming-38  'A'                          NT    2:25.67   20  
     1) Callaghan, Marcus A M24         2) Yuen, Matt M56                 
     3) Sterzer, Robin S W51            4) Piper, Meghan M W32            
  2 Cal Maritime Academy Masters-38  'A'              2:55.00    2:32.79   16  
     1) Patocchi, Robert J M59          2) Kazek, Michael S M54           
     3) Trevisan, Cynthia S W50         4) Tattan, Julia W29              
 
Mixed 160-199 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 4:24.26   2/22/2015 Edge                     -jpn              
                         S HIRUKAWA, R MORITA, M IKEDA, Y IKEDA            
    National: N 4:27.97    8/8/2009 N Carolina Masters Swimming                
                         E BRAUN, R BUTCHER, J RHYNE, P ROHNER             
     Pacific: P 4:30.50  12/31/2006 Stan                                       
                         Jody Smith, Becker, Preston, Kemp                 
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cal Maritime Academy Masters-38  'A'              5:55.12    5:52.21   20  
     1) Patocchi, Robert J M59          2) Kazek, Michael S M54           
     3) Trevisan, Cynthia S W50         4) Tattan, Julia W29              
  2 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             7:00.00    6:54.35   16  
     1) Chaiyasane, Koung W31           2) Song, James C M32              
     3) Hertzer, Keith M42              4) Espinosa, Rebecca W45          
 
Mixed 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:44.96    8/8/2006 Colorado                 -usa              
                         T HEDRICK, K CROUCH, K GARNIER, R ABRAHAMS        
    National: N 1:44.96   8/10/2006 Colorado Masters                           
                         T HEDRICK, K CROUCH, K GARNIER, R ABRAHAMS        
     Pacific: P 1:48.33  12/31/2005 Wcm                                        
                         S Heim-Bowen, L Crittenden, J DeLacy, D Boatwright
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santa Rosa Masters-38  'A'                        2:15.00    2:09.04   20  
     1) Morales, John R M57             2) Jones, Sara H W47              
     3) Wilder, Hugh M68                4) Yamauchi, Penelope R W25       
  2 Cal Maritime Academy Masters-38  'A'              2:21.12    2:11.53   16  
     1) Tattan, Julia W29               2) Patocchi, Robert J M59         
     3) Trevisan, Cynthia S W50         4) Cort, Doug A M65               
  3 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'            2:15.00    2:11.66   14  
     1) Capen, Tasha W49                2) Pinto, Harlan A M58            
     3) Meier, Eric M51                 4) Feeley, Louise S W56           
  4 Santa Rosa Masters-38  'B'                        2:35.00    2:24.07   12  
     1) Terhorst, Hermine M W57         2) Stewart, Jim M M74             
     3) Bulman, Robin A W50             4) Hale, Dave M60                 
  5 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             2:38.00    2:36.80   10  
     1) Hurt, Liz W51                   2) Chaiyasane, Koung W31          
     3) Benjamin, David M66             4) Chew, Thomas M58               
  6 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            2:45.00    2:37.64    8  
     1) Garretson, Ruth J W70           2) Johnson, Gary A M64            
     3) Stock, Kyle K M42               4) Hieb-Stock, Lisa M W35         
  7 University of San Francisco Ma-38  'A'            4:15.00    4:01.42    6  
     1) Allen, Mary A W83               2) Rose, Polly W73                
     3) Powers, Patrick V M70           4) Wiscomb, Lance M70             
 
Mixed 200-239 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 4:03.96    7/6/2014 Conejo Valley Multisport -usa              
                         M BIONDI, B CLEAVENGER, L SCHOENNEMAN, M BOOSIN   
    National: N 4:02.62   6/20/2015 Illinois Masters                           
                         D SIMS, A BLOCK, L DILLMANN, J TUCHLER            
     Pacific: P 4:25.37  12/31/2009 Wcm                                        
                         M Curran, C O'Brien, K O'Brien, L Druz            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'                  NT    5:35.56   20  
     1) Ayora, Daniel W51               2) Benjamin, Marcia S W59         
     3) Hurt, Liz W51                   4) Wehmann, Peter T M43           
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'            7:30.00    6:36.38   16  
     1) Saylor, Alison L W49            2) Wells, John A M57              
     3) Young, Stephen L M57            4) Chin, Jian W51                 
 
Mixed 200-239 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W  9:27.80   6/11/2010 Sysm                     -usa             
                          B BRENNER, K MCCORMACK, E BENNETT, E KAY JONES    
    National: N  9:19.01   6/28/2015 Connecticut Masters                       
                          J SARGENT, A REUL, T MICHAEL, G RINALDI           
     Pacific: P 10:01.47  12/31/2006 Wcm                                       
                          C O'Brien, P Guadagni, M Benjamin, K O'Brien      
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santa Rosa Masters-38  'A'                       10:30.00   10:21.78   20  
     1) Beal, Laura A W50               2) Jones, Sara H W47              
     3) Hale, Dave M60                  4) Morales, John R M57            
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                     10:40.00   10:21.83   16  
     1) O'Brien, Charlene A W59         2) O'Brien, Kerry L M58           
     3) Ward, Lisa A W51                4) Nootbaar, Tom T M52            
  3 Quick Silver Swimming-38  'A'                    11:10.00   11:01.16   14  
     1) Yuen, Matt M56                  2) Sterzer, Robin S W51           
     3) Valosek, Jennifer H W40         4) Goble, John M M53              
  4 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'            13:45.00   14:03.75   12  
     1) Tsugawa, Peter M57              2) Benjamin, Marcia S W59         
     3) Vernon, Rachel V W29            4) Chew, Thomas M58               
  5 University of San Francisco Ma-38  'B'           18:00.00   15:36.49   10  
     1) Rose, Polly W73                 2) Nishimoto, Amber D W37         
     3) Schiller, Randy S M67           4) Harrington, Matt M44           
  6 University of San Francisco Ma-38  'A'           24:00.00   17:48.30    8  
     1) Petro, Susan W65                2) Brooke, Ricki-Ellen W63        
     3) Mai, Ping M45                   4) Morreale, Vincent J M60        
 
Mixed 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:02.32   8/15/2005 San Diego Swim Masters   -usa              
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, S LAUTMAN, V VAN BAALE
    National: N 2:02.32   8/15/2005 San Diego Swim Masters                     
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, S LAUTMAN, V VAN BAALE
     Pacific: P 2:04.32  12/31/2009 Wcm                                        
                         Lisa Ward, Gary Patterson, Sandi Easton, Bob Olson
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:16.00    2:18.73   20  
     1) Ward, Lisa A W51                2) Guadagni, Peter M M60          
     3) Boone, Jon M52                  4) Keeler, Susan E W37            
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'            4:45.00    3:14.60   16  
     1) Chin, Jian W51                  2) Wells, John A M57              
     3) Saylor, Alison L W49            4) Young, Stephen L M57           
 
Mixed 200-239 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 4:47.52    5/3/2014 AZ PC                    -ned              
                         E VAN NORDEN, M BLOEMZAAD, S DORTMOND, A PIJTAK-RA
    National: N 4:33.17   6/20/2015 Illinois Masters                           
                         J TUCHLER, D SIMS, A BLOCK, L DILLMANN            
     Pacific: P 4:51.55  12/31/1998 Tam                                        
                         R Burns, P Jonckheer, L Val, N Ridout             
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             6:45.00    6:51.98   20  
     1) Chew, Thomas M58                2) Foster, Jeffrey M M49          
     3) Hurt, Liz W51                   4) Benjamin, Marcia S W59         
 
Mixed 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:56.00    8/4/2011 Tamalpais Aquatic Masters-Usa              
                         R BURNS, L VAL, B WHEELER, T HOLT                 
    National: N 1:56.00    8/4/2011 Tamalpais Aquatic Masters                  
                         R BURNS, L VAL, B WHEELER, T HOLT                 
     Pacific: P 1:56.00  12/31/2011 Tam                                        
                         R Burns, L Val, B Wheeler, T Holt                 
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            2:17.00    2:14.41   20  
     1) Dahlin, Duke A M67              2) Goldberg, Claudette W56        
     3) Ogilvie, Carol M W60            4) Sapirstein, Julian B M66       
 
Mixed 240-279 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 4:19.89   3/19/2015 Cape Town Masters        -rsa              
                         C MAUGHAN, S KRUGER, D COETZEE, T SHEAD           
    National: N 4:24.45   6/15/2014 Sarasota Y Sharks                          
                         J GROSELLE, L GROSELLE, N KRYKA, B COUCH          
     Pacific: P 4:32.62  12/31/2011 Tam                                        
                         Laura Val, Judy A Eisenman, Tate Holt, Rich Burns 
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            5:02.00    5:04.43   20  
     1) Dahlin, Duke A M67              2) Gerhan, Martha W54             
     3) Ogilvie, Carol M W60            4) Sapirstein, Julian B M66       
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      8:40.00    5:20.09   16  
     1) Guadagni, Peter M M60           2) Hill, Marcia M W71             
     3) Alexander, Martha A W66         4) O'Brien, Kerry L M58           
  3 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  5:32.00    5:39.11   14  
     1) Laudenslager, Greg L M54        2) Williams, Scott M60            
     3) Coholan, Annette M W67          4) Tevis, Maggie H W67            
 
Mixed 240-279 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 10:09.67    7/9/2010 Tamalpais Aquatic Masters-Usa             
                          R BURNS, B WHEELER, L VAL, K FROST                
    National: N 10:04.83   6/14/2015 Sarasota YMCA Sharks                      
                          J GROSELLE, R WALKER, L GROSELLE, N KRYKA         
     Pacific: P 10:09.67   7/11/2010 Tam                                       
                          R Burns, B C Wheeler, L B Val, K A Frost Jr       
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'           11:15.00   11:55.61   20  
     1) Gerhan, Martha W54              2) McNamara, Kathleen A W55       
     3) Dahlin, Duke A M67              4) Sapirstein, Julian B M66       
 
Mixed 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:09.06    8/8/2009 Tamalpais Aquatic Masters-Usa              
                         R BURNS, K FROST, L VAL, B WHEELER                
    National: N 2:09.06    8/8/2009 Tamalpais Aquatic Masters                  
                         R BURNS, K FROST, L VAL, B WHEELER                
     Pacific: P 2:09.06  12/31/2009 Tam                                        
                         Rich Burns, Ken Frost, Laura Val, Barbara Wheeler 
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  2:35.00    2:32.88   20  
     1) Van Boer, Eric D M61            2) Laudenslager, Greg L M54       
     3) Cunningham, Martha C W59        4) Tevis, Maggie H W67            
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'            2:30.00    2:44.31   16  
  3 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'                  NT    3:46.39   14  
     1) Benjamin, David M66             2) Gloystein, James E M64         
     3) Hurt, Liz W51                   4) Benjamin, Marcia S W59         
 
Mixed 240-279 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 4:58.85   7/10/2011 Oregon                   -usa              
                         K ANDRUS-HUGHES, A STARK, A DELMAGE, D RADCLIFF   
    National: N 4:51.95    8/8/2009 Tamalpais Aquatic Masters                  
                         R BURNS, K FROST, L VAL, B WHEELER                
     Pacific: P 4:51.95  12/31/2009 Tam                                        
                         Rich Burns, Ken Frost, Laura Val, Barb Wheeler    
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            6:05.00    6:10.91   20  
     1) Dahlin, Duke A M67              2) Goldberg, Claudette W56        
     3) Ogilvie, Carol M W60            4) Sapirstein, Julian B M66       
 
Mixed 280-319 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 2:13.73    7/7/2012 ST Kansai                -jpn              
                         Y FUNAHASHI, F HIROOKA, Y OSAKI, K NAKANO         
    National: N 2:14.97    8/7/2014 Tamalpais Aquatic Masters                  
                         RICHARD BURNS, JAMES ZUUR, LAURA VAL, NANCY RIDOUT
     Pacific: P 2:18.02   6/28/2014 Tam                                        
                         Richard Burns, James Zuur, Laura Val, Nancy Ridout
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            3:40.00    3:30.72   20  
     1) Wivell, Toni M W78              2) Sears, Carole J W68            
     3) Garretson, Bob O M82            4) Smith, Kirby L M69             
 
Mixed 280-319 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 5:19.13   11/3/2013 Team Furinkazan          -jpn              
                         H MATSUMOTO, K MATSUMOTO, K KAWASHIMA, A FUJIMAKI 
    National: N 5:24.15   7/13/2008 Oregon Masters                             
                         WILLARD LAMB, JOY WARD, BARBARA FRID, TOM LANDIS  
     Pacific: P 5:57.50  12/31/2009 Wcm                                        
                         B Mayo, J Alexander, A Hirsch, G Patterson        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'           15:00.00    8:03.21   20  
     1) Allen, Gloria W75               2) Coleman, Kate A W73            
     3) Wiscomb, Lance M70              4) Powers, Patrick V M70          
 
Mixed 280-319 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 12:16.17   11/2/2014 Team Furinkazan          -jpn             
                          H MATSUMOTO, K KAWASHIMA, K MATSUMOTO, A FUJIMAKI 
    National: N 12:08.81    8/8/2009 St. Louis Area Masters                    
                          M POHLMANN, T MAINE, L GOOD, T MCDOWELL           
     Pacific: P 12:48.55  12/31/2012 Melo                                      
                          M McLachlan, A Kay, C Dutro, B Dawson             
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                     16:00.00   17:34.86   20  
     1) Ackerman, Dolly J W74           2) Haworth, Joyce M W78           
     3) Stupfel, Norman E M83           4) Mayo, Robert W M82             
 
Mixed 280-319 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:26.90    9/6/2009 ST Kansai                -jpn              
                         Y OSAKI, Y OSAKI, Y FUNAHASHI, F HIROOKA          
    National: N 2:34.68   8/16/2008 Oregon Masters                             
                         JOY WARD, GINGER PIERSON, TOM LANDIS, WILLARD LAMB
     Pacific: P 2:45.03  12/31/2006 Wcm                                        
                         D Brown, A Hirsch, D Bledsoe, M Kraetzer          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            5:35.00    5:00.17   20  
     1) Allen, Gloria W75               2)                                
     3) Wiscomb, Lance M70              4) Powers, Patrick V M70          
 
Mixed 320-359 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 2:37.10   7/17/2006 Juei Club                -jpn              
                         I TAMURA, M KAMOSHITA, Y NAGAMATSU, K NAKAMURA    
    National: N 2:55.56    8/1/2004 Santa Barbara Masters                      
                         F PIEMME, G ALTUS, R BAAR, J SCHMIDT              
     Pacific: P 3:24.78  12/31/1994 Smmm                                       
                         A Etienne, H Roumasset, J Kaufman, R Taft         
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            5:45.00    4:08.82   20  
     1) Voorhees, Margaret S W87        2) Galvin, Barry T M82            
     3) Bensu, Janet L W83              4) Fleming, Jack C M80            
 
Mixed 320-359 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 6:30.24   2/21/2015 Big S Yokohama           -jpn              
                         H UMAE, S YONEZAWA, M KAMOSHITA, T NAKAMARU       
    National: N 6:43.08   6/12/2011 Florida Maverick Masters                   
                         C WEATHERBEE, R MACDONALD, P TULLMAN, J TROY      
     Pacific: P 7:40.34  12/31/1995 Smmm                                       
                         Joe Kaufman, Zada Taft, Ray Taft, Audrey Etienne  
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      9:00.00    8:21.52   20  
     1) Hirsch, Ann M W84               2) Haworth, Joyce M W78           
     3) Mayo, Robert W M82              4) Stupfel, Norman E M83          
 
Mixed 320-359 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 15:41.78   12/8/2012 Azsc                     -bel             
                          G VERHELST, E PELLIS, A VAN OBBERGHEN, J VAN ROY  
    National: N 14:44.35    8/5/2007 San Diego Swim Masters                    
                          F TANNER, J SCHMIDT, A PIPES, R SIMONTON          
     Pacific: P 17:09.50  12/31/1994 Smmm                                      
                          A Etienne, J Kaufman, H Roumasset, R Taft         
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'           25:30.00   19:08.67   20  
     1) Hagiwara, Tanako W77            2) Grohe, William E M82           
     3) Bensu, Janet L W83              4) Fleming, Jack C M80            
 
Mixed 320-359 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:55.98   7/20/2014 Big S Yokohama           -jpn              
                         S YONEZAWA, T NAKAMARU, H MAKIMOTO, M KAMOSHITA   
    National: N 3:26.94   6/13/2010 Florida Maverick Masters                   
                         P HUTINGER, R MACDONALD, P TULLMAN, J TROY        
     Pacific: P 3:57.45  12/31/1994 Smmm                                       
                         J Kaufman, H Roumasset, R Taft, A Etienne         
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:55.00    4:16.01   20  
     1) Mayo, Robert W M82              2) Hirsch, Ann M W84              
     3) Morner, Stan F M81              4) Haworth, Joyce M W78           
 
                   Combined Team Scores - Through Event 104                    
 
  1. University of San Francisco Ma   4271.5   2. Walnut Creek Masters             1533.5
  3. San Mateo Masters                  1107   4. Santa Rosa Masters                  867
  5. Menlo Masters Aka Team Sheeper      551   6. Quick Silver Swimming               520
  7. Marcia's Enthusiastic Masters       508   8. Rolling Hills Mud Sharks          467.5
  9. Tuolumne County Aquatic Master      429  10. Davis Aquatic Masters               410
 11. Tamalpais Aquatic Masters           382  12. The Olympic Club                    315
 13. Uc38                                248  14. Santa Cruz Masters Aquatics         244
 15. Cal Maritime Academy Masters      234.5  16. Manatee Aquatic Masters Inc         231
 17. Alameda Aquatic Masters             226  18. Oregon Masters                      220
 19. Chico Masters Swimming              176  20. Stanford Masters Swimming           169
 21. Tri Valley Masters                  148  22. Albany Masters Swimming             131
 23. Rinconada Masters                   120  24. Modesto Area Aquatic Club           119
 25. Mountain View Masters               115  26. Richmond Plunge Masters             113
 27. Santa Clara Swim Club Masters       106  28. Bay Masters                          87
 28. Peninsula Community Center Mas       87  30. San Ramon Valley Livermore Aqu       64
 31. Almaden Masters                      58  32. Los Altos Mountain View Master       49
 33. San Francisco Tsunami Masters        27  34. Colorado Masters Swimming            26
 34. Swymnut Masters                      26  36. Northern Sierra Aquatics             23
 37. Sacramento Masters                   22  38. Longhorn Aquatics                    21
 39. Sierra Marlins Swim Team Maste       16  40. Livermore Valley Tennis Club         13
 41. Los Gatos Swim And Racquet Clu       10  41. Sawtooth Masters                     10
 41. Nor                                  10  41. Monterey Bay Masters Seaside A       10
 45. Cal Aquatic Masters                   9  46. Walla Walla Masters                   7
 47. Jellies Aquatic Masters of Mon        5