PacMasters

The TOC 1500

  Serving Northern California and Northwestern Nevada

Masters Swimming is for Everyone
All ages and all levels!

Follow pacmastersswim on Twitter
LinkedIn Join USMS p Pacific Masters United States
                  2014 The Olympic Club 1500 Meet - 1/25/2014                  
                                    Results                                    
 
Women 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   16:36.07   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kastes, Katie             25 The Olympic Club-38 17:00.00   17:25.08  
  2 Raatz, Katherine          26 The Olympic Club-38 19:30.00   18:08.26  
  3 Houston, Katy             27 The Olympic Club-38 19:50.87   20:22.16  
  4 Greenberg, Megan          29 San Francisco Ts-38 23:00.00   23:45.97  
  5 Amezcua, Evelyn           26 Bay Masters-38      26:00.00   27:47.34  
 
Women 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   16:26.93   12/2/2011 DAWN HECKMAN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chase, Courtney           32 San Francisco Ts-38 19:00.00   18:56.95  
  2 Groskopf, Sarah           34 Burlingame Aquat-38 21:39.80   21:14.61  
  3 Eby, Kate                 30 Swymnut Masters-38  25:10.72   24:04.18  
 
Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   17:27.84  12/10/2000 LAURIE HUG                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benjamin, Bonnie          39 The Olympic Club-38 20:00.00   19:43.97  
  2 Reece, Katherine          38 Chico Masters Sw-38 23:30.00   21:31.13  
  3 Magnusson, Freya A        39 Bay Masters-38      27:33.33   43:21.55  
 
Women 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   17:35.49   1/16/2010 ALISON ZAMANIAN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rothschild, Beccah        41 Manatee Aquatic-38  22:30.00   21:57.24  
  2 Thompson, Amy             43 The Olympic Club-38 21:40.14   22:11.10  
  3 Martin, Nicole            42 Unattached PC-38    24:50.00   23:50.22  
  4 Lewis, Aki                44 San Ramon Valley-38 25:00.00   26:39.95  
  5 Chung, Heejay             43 Bay Masters-38      27:11.49   26:50.78  
 
Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   17:50.64  10/11/2004 S HEIM-BOWEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bleul-Gohlke, Conny       48 Unattached PC-38    21:00.00   20:04.15  
  2 Jolly, Lynn               49 The Olympic Club-38 21:30.00   20:31.02  
  3 Bulman, Robin             49 Santa Rosa Maste-38 21:41.49   21:42.19  
  4 Nelson, Sheila            46 Santa Rosa Maste-38 22:30.00   21:54.18  
  5 Bruno, Susan              47 Cal Maritime Aca-38 29:00.00   25:42.23  
  6 Walker, Malinda           45 Bay Masters-38      27:19.59   27:30.57  
 
Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   17:51.33   12/4/2009 S HEIM-BOWEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              52 Menlo Masters Ak-38 20:35.90   19:29.79  
  2 Perry, Rebecca            50 Manatee Aquatic-38  22:30.00   22:18.57  
  3 Phalen, Jennifer          50 Davis Aquatic Ma-38 22:44.64   22:51.73  
  4 Buckley, Kristine         54 San Mateo Master-38 23:00.00   24:37.33  
  5 Hoffman, Karyn            52 Broadstone Maste-38 31:34.34   34:41.26  
 
Women 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   18:43.73   1/16/2010 LAURA VAL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Marguerite         55 The Olympic Club-38 20:20.00   20:15.70  
  2 Neville, Cathy            57 San Diego Swim M-44 22:26.84   21:41.31  
  3 Quinn, Phyllis            59 The Olympic Club-38 23:04.99   23:03.75  
  4 Klencke, Barbara          57 Bay Masters-38      25:00.00   24:10.25  
  5 Hardin, Cheryl            57 San Mateo Master-38 29:50.00   27:35.77  
 
Women 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   22:09.43   12/5/2008 JACKIE MARR                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conte, Kathy              68 Menlo Masters Ak-38 27:30.00   26:46.34  
  2 Pellow, Mary              66 Bay Masters-38      50:00.00   47:01.12  
 
Women 80-84 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   28:55.09  11/18/2007 JEAN TROY                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kay, Ann                  80 Menlo Masters Ak-38 35:00.00   34:22.19  
 
Men 18-24 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   16:08.13  10/31/2010 ANDREW MUELLER                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chang, Wayland            22 University of Sa-38 17:30.00   17:56.10  
 
Men 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   15:41.81  12/14/1997 ALEX KOSTICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winkler, Gates            26 Mountain View Ma-38 20:00.00   18:03.94  
 
Men 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   15:51.07  12/10/2000 ALEX KOSTICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dorr, John                31 The Olympic Club-38 18:17.82   17:49.29  
  2 Davie, Matthew            33 The Olympic Club-38 18:00.00   18:48.63  
  3 Lau, Austin               31 Burlingame Aquat-38 19:55.00   20:03.38  
  4 Chase, Ryan               33 San Francisco Ts-38 30:00.00   22:59.11  
  5 Saito, Blaine G           33 San Francisco Ts-38 27:00.00   25:54.14  
  6 Shackelford, Johan        33 Lodi Masters-38     29:55.00   29:23.68  
 
Men 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   15:56.57   12/4/2009 ALEX KOSTICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salomaa, Jari             36 San Francisco Ts-38 20:08.31   18:49.56  
  2 Donlon, Kevin             36 University of Sa-38 21:00.00   20:19.79  
 
Men 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   16:09.32   12/4/2009 MIKE SHAFFER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burks, Rob                43 Sierra Nevada Ma-38 20:00.00   19:45.38  
  2 Prodoehl, Jason           43 San Francisco Ts-38 26:00.00   23:44.87  
  3 Davidson, Jeremy S        40 San Francisco Ts-38 30:00.00   23:57.95  
  4 Bell, Tyson               42 San Francisco Ts-38 35:00.00   26:34.90  
  5 Williams, Scott           44 Lodi Masters-38     23:57.21   26:58.00  
  6 Hsieh, Will               40 San Francisco Ts-38 40:00.00   32:42.11  
 
Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   16:37.25  10/15/2011 KEITH SWITZER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Enright, Jeffrey          48 San Mateo Master-38 17:47.38   17:53.00  
  2 Arris, Todd               49 The Olympic Club-38 18:39.00   18:49.04  
  3 Klebahn, Perry            48 The Olympic Club-38 21:00.00   20:13.79  
  4 Ennis, Jonathan           48 The Olympic Club-38 21:00.00   20:37.75  
  5 Dieterich, David          49 Peninsula Commun-38 22:00.00   21:00.12  
  6 Walker, John              47 University of Sa-38 21:50.00   21:01.70  
  7 Hanson, John              45 The Olympic Club-38 25:00.00   21:46.04  
 
Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   16:33.02  12/10/2000 JIM MCCONICA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyce, Albert             50 The Olympic Club-38 19:17.13   19:28.06  
  2 Neuhold-Huber, Tom        52 Peninsula Commun-38 21:00.00   20:13.98  
  3 Lally, Bart               52 The Olympic Club-38 21:00.00   21:28.35  
  4 Campbell, Chris           53 Mountain View Ma-38 22:25.00   22:14.31  
  5 Burkhardt, Martin         51 Westchester Mast-6  22:30.00   22:16.10  
  6 Chandler, Peter           50 Santa Cruz Maste-38 22:09.00   22:53.33  
  7 Everett, Jeff             54 Marcia's Enthusi-38 23:45.00   24:50.37  
  8 Cotta, James              53 Lodi Masters-38     26:30.00   26:01.21  
  9 Bedsworth, Jay            50 The Olympic Club-38 30:00.00   27:08.84  
 
Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   17:14.15   10/2/2005 JIM MC CONICA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keck, Mike                55 The Olympic Club-38 19:30.00   19:12.47  
  2 Pinto, Harlan             57 Menlo Masters Ak-38 24:11.68   24:25.82  
  3 Diers, Phil               57 San Francisco Ts-38 38:42.38   40:54.83  
 
Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   18:24.21   12/3/2010 JIM MC CONICA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffith, Jim             61 The Olympic Club-38 19:30.00   19:22.56  
  2 Clemmons, Jim             64 Manatee Aquatic-38  19:54.50   19:25.47  
  3 Mc Caffery, Michael       61 The Olympic Club-38 20:00.00   19:54.52  
  4 Small, Stephen            62 Unattached PC-38    25:00.00   22:15.77  
  5 Haris, Lee                60 The Olympic Club-38 22:13.57   22:44.91  
  6 Kennedy, Jim              63 Cal Maritime Aca-38 25:00.00   26:12.05  
 
Men 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   19:32.78   2/18/2007 TOM LANDIS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sherrill, Mike            65 The Olympic Club-38 21:00.00   20:19.66  
  2 Upshaw, Bob               65 Manatee Aquatic-38  23:30.00   21:57.52  
  3 Gruber, Glenn             65 Ventura County M-33 18:29.00   22:04.14  
  4 Bernard, Alan             65 Tamalpais Aquati-38 23:44.00   22:16.30  
  5 Knopf, Thomas             67 The Olympic Club-38 25:00.00   23:24.62  
  6 Woodruff, Michael         69 Berkeley (Ca) Aq-38 26:00.00   25:44.28  
 
Men 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   20:54.56   10/6/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ralphs, Tony              71 San Diego Swim M-44 22:08.00   22:45.44  
  2 Bakke, Peter              73 Berkeley (Ca) Aq-38 32:59.59   30:54.20  
 
Men 75-79 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   20:39.50   4/17/2009 DAVID RADCLIFF                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brott, Ralph              75 Bay Masters-38      25:00.00   25:07.41  
  2 Fasbender, Barry          77 San Mateo Master-38 25:59.25   25:29.55  
 
Men 80-84 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL:   24:36.35  10/13/2013 BURWELL JONES                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sulzbach, John            80 Menlo Masters Ak-38 30:30.00   31:09.00  

USMS Logo

 

GO THE DISTANCE

Link to the Swimming World website

Sports Basement Logo