PacMasters

Salinas Valley
Short Course Yards
w/ Splits

  Serving Northern California and Northwestern Nevada

Masters Swimming is for Everyone
All ages and all levels!

Follow pacmastersswim on Twitter
LinkedIn Join USMS p Pacific Masters United States
Licensed to FastLane Tek, Inc   www.fastlanetek.com - Contractor License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 2/22/2014 03:37 PM
             2nd Annual Salinas Valley Masters SC Meet - 2/22/2014             
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alvarez, Emily            21 Salinas Valley A-38    30.00      29.73  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alvarez, Emily            21 Salinas Valley A-38  1:10.00    1:06.80  
                  30.95     1:06.80 (35.85)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Louhichi, Nadia           32 Unattached SR-59       30.00      31.37  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Louhichi, Nadia           32 Unattached SR-59          NT    1:09.75  
                  32.06     1:09.75 (37.69)                                        
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Louhichi, Nadia           32 Unattached SR-59     1:18.00    1:09.75  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Louhichi, Nadia           32 Unattached SR-59     1:17.00    1:12.26  
                  32.35     1:12.26 (39.91)                                        
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Louhichi, Nadia           32 Unattached SR-59     2:45.00    2:32.21  
                  32.41     1:11.18 (38.77)     1:56.38 (45.20)     2:32.21 (35.83)
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Biggs, Elizabeth          38 Salinas Valley A-38    31.27      34.83  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whiteside, Tina           39 Mountain View Ma-38  1:15.75    1:14.17  
                  35.70     1:14.17 (38.47)                                        
  2 Biggs, Elizabeth          38 Salinas Valley A-38  1:27.50    1:17.37  
                  35.74     1:17.37 (41.63)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whiteside, Tina           39 Mountain View Ma-38  2:45.75    2:41.76  
                  37.12     1:18.13 (41.01)     2:00.09 (41.96)     2:41.76 (41.67)
 -- Biggs, Elizabeth          38 Salinas Valley A-38  3:04.71        DNF  
                  35.87     1:17.16 (41.29)                                        
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Biggs, Elizabeth          38 Salinas Valley A-38  7:38.90    8:50.94  
                  36.93     1:23.04 (46.11)     2:16.76 (53.72)     3:12.17 (55.41)
        4:08.70 (56.53)     5:05.99 (57.29)     6:02.82 (56.83)     6:59.81 (56.99)
        7:57.30 (57.49)     8:50.94 (53.64)                                        
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whiteside, Tina           39 Mountain View Ma-38  1:22.75    1:24.95  
                  41.44     1:24.95 (43.51)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perry, Rebecca            49 Manatee Aquatic-38   2:48.35    2:43.16  
                  36.64     1:18.52 (41.88)     2:00.85 (42.33)     2:43.16 (42.31)
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zeljak, Maureen           46 Bay Masters-38         31.29      33.00  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perry, Rebecca            49 Manatee Aquatic-38   1:18.88    1:14.79  
                  37.18     1:14.79 (37.61)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perry, Rebecca            49 Manatee Aquatic-38     31.45      31.70  
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zeljak, Maureen           46 Bay Masters-38       1:11.11    1:12.07  
                  33.00     1:12.07 (39.07)                                        
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perry, Rebecca            49 Manatee Aquatic-38   2:41.22    2:44.58  
                  34.68     1:17.59 (42.91)     2:05.50 (47.91)     2:44.58 (39.08)
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Partland, Peg          71 Manatee Aquatic-38     38.00      37.68  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Partland, Peg          71 Manatee Aquatic-38   1:25.00    1:25.04  
                  41.32     1:25.04 (43.72)                                        
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Partland, Peg          71 Manatee Aquatic-38     50.00      47.91  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Partland, Peg          71 Manatee Aquatic-38   1:43.00    1:42.84  
                  51.87     1:42.84 (50.97)                                        
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Partland, Peg          71 Manatee Aquatic-38   1:42.00    1:39.63  
                  47.65     1:39.63 (51.98)                                        
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             78 Almaden Masters-38     49.00      52.22  
  2 Fasbender, Alice          75 San Mateo Master-38  1:08.00    1:06.95  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             78 Almaden Masters-38   2:05.00    1:57.70  
                  54.47   1:57.70 (1:03.23)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             78 Almaden Masters-38   3:50.00    4:10.36  
                  53.28   1:55.57 (1:02.29)   3:01.88 (1:06.31)   4:10.36 (1:08.48)
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             78 Almaden Masters-38   1:01.00    1:05.83  
  2 Fasbender, Alice          75 San Mateo Master-38  1:12.00    1:11.17  
 
Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             78 Almaden Masters-38   2:24.00    2:26.30  
                1:10.18   2:26.30 (1:16.12)                                        
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Alice          75 San Mateo Master-38  1:22.00    1:21.72  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huerta, Ernesto           18 Salinas Valley A-38    33.90      31.48  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huerta, Ernesto           18 Salinas Valley A-38  1:15.60    1:12.12  
                  35.34     1:12.12 (36.78)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huerta, Ernesto           18 Salinas Valley A-38    38.14      38.42  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huerta, Ernesto           18 Salinas Valley A-38  1:23.73    1:20.45  
                  38.43     1:20.45 (42.02)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DiSimone, Jeremiah        25 Salinas Valley A-38    25.19      24.78  
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DiSimone, Jeremiah        25 Salinas Valley A-38    33.19      32.64  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DiSimone, Jeremiah        25 Salinas Valley A-38  1:10.92    1:09.02  
                  31.39     1:09.02 (37.63)                                        
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DiSimone, Jeremiah        25 Salinas Valley A-38  2:29.98    2:27.41  
                  28.68     1:08.76 (40.08)     1:52.96 (44.20)     2:27.41 (34.45)
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Podniesinski, Artur       31 Team Kman-33         2:25.47         DQ  
                  32.28     1:08.97 (36.69)     1:50.27 (41.30)          DQ (43.54)
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Podniesinski, Artur       31 Team Kman-33         1:25.42    1:27.83  
                  41.03     1:27.83 (46.80)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Best, Matthew B           39 Monterey Bay Mas-38    27.00      26.33  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daene, Markus             35 Tri Valley Maste-38    57.60      57.09  
                  27.50       57.09 (29.59)                                        
  2 Best, Matthew B           39 Monterey Bay Mas-38    58.00      57.39  
                  27.66       57.39 (29.73)                                        
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daene, Markus             35 Tri Valley Maste-38  1:12.75    1:11.31  
                  34.24     1:11.31 (37.07)                                        
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daene, Markus             35 Tri Valley Maste-38  1:06.80    1:06.45  
                  31.27     1:06.45 (35.18)                                        
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daene, Markus             35 Tri Valley Maste-38  1:08.20    1:05.95  
                  31.32     1:05.95 (34.63)                                        
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daene, Markus             35 Tri Valley Maste-38  2:28.00    2:27.24  
                  31.90     1:12.94 (41.04)     1:54.16 (41.22)     2:27.24 (33.08)
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jeffery, Kevin            42 Unattached PC-38     5:40.00    5:40.72  
                  30.93     1:03.56 (32.63)     1:37.43 (33.87)     2:12.26 (34.83)
        2:47.42 (35.16)     3:22.33 (34.91)     3:56.83 (34.50)     4:31.40 (34.57)
        5:06.04 (34.64)     5:40.72 (34.68)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peschel, Keith            48 Aquasol Masters-38     23.00      24.13  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peschel, Keith            48 Aquasol Masters-38     56.00      52.89  
                  25.59       52.89 (27.30)                                        
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mariniuk, Sergey          45 SCSC                 5:30.00    5:12.73  
                  28.15       58.65 (30.50)     1:30.20 (31.55)     2:02.05 (31.85)
        2:33.80 (31.75)     3:05.88 (32.08)     3:38.32 (32.44)     4:10.63 (32.31)
        4:42.73 (32.10)     5:12.73 (30.00)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peschel, Keith            48 Aquasol Masters-38     24.00      26.00  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peschel, Keith            48 Aquasol Masters-38     58.00      58.32  
                  27.38       58.32 (30.94)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ewing, Jack               53 University of Sa-38    31.81      29.77  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacobs, Tom               50 Unattached PC-38     1:00.60    1:00.48  
                  29.11     1:00.48 (31.37)                                        
  2 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38  1:03.00    1:03.60  
                  30.92     1:03.60 (32.68)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacobs, Tom               50 Unattached PC-38     2:20.23    2:19.89  
                  33.70     1:09.10 (35.40)     1:46.02 (36.92)     2:19.89 (33.87)
  2 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38  2:20.00    2:19.92  
                  33.23     1:08.35 (35.12)     1:44.69 (36.34)     2:19.92 (35.23)
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brancamp, David J         52 Sierra Nevada Ma-38  5:33.68    5:36.37  
                  31.10     1:04.12 (33.02)     1:37.84 (33.72)     2:12.12 (34.28)
        2:46.72 (34.60)     3:21.15 (34.43)     3:55.49 (34.34)     4:29.72 (34.23)
        5:03.28 (33.56)     5:36.37 (33.09)                                        
  2 Nagel, Roland J           51 Santa Cruz Maste-38  6:02.98    6:04.02  
                  33.28     1:09.08 (35.80)     1:45.14 (36.06)     2:21.52 (36.38)
        2:58.19 (36.67)     3:35.22 (37.03)     4:12.65 (37.43)     4:49.88 (37.23)
        5:27.57 (37.69)     6:04.02 (36.45)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brancamp, David J         52 Sierra Nevada Ma-38    31.00      31.32  
  2 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38    37.00      38.49  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brancamp, David J         52 Sierra Nevada Ma-38  1:06.81    1:07.17  
                  32.91     1:07.17 (34.26)                                        
  2 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38  1:21.79    1:21.77  
                  40.48     1:21.77 (41.29)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ewing, Jack               53 University of Sa-38    34.00      32.46  
  2 Jacobs, Tom               50 Unattached PC-38       34.70      33.28  
  3 Fry, Laurence             53 San Francisco Ts-38    36.13      36.48  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacobs, Tom               50 Unattached PC-38     1:17.48    1:18.49  
                  36.88     1:18.49 (41.61)                                        
  2 Fry, Laurence             53 San Francisco Ts-38  1:19.41    1:19.07  
                  37.14     1:19.07 (41.93)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38    32.00      31.73  
  2 Fry, Laurence             53 San Francisco Ts-38    32.28      34.39  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ewing, Jack               53 University of Sa-38  1:15.21    1:15.46  
                  35.69     1:15.46 (39.77)                                        
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nagel, Roland J           51 Santa Cruz Maste-38  1:15.00    1:09.02  
                  32.21     1:09.02 (36.81)                                        
  2 Fry, Laurence             53 San Francisco Ts-38  1:12.56    1:14.11  
                  35.69     1:14.11 (38.42)                                        
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nagel, Roland J           51 Santa Cruz Maste-38  2:30.00    2:32.19  
                  32.83     1:11.46 (38.63)     1:56.35 (44.89)     2:32.19 (35.84)
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Robert          58 PCCM                 6:48.39    7:29.54  
                  41.28     1:23.60 (42.32)     2:08.12 (44.52)     2:54.00 (45.88)
        3:41.73 (47.73)     4:27.95 (46.22)     5:13.60 (45.65)     6:00.46 (46.86)
        6:46.24 (45.78)     7:29.54 (43.30)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Robert          58 PCCM                   36.65      36.29  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Robert          58 PCCM                 1:19.79    1:19.20  
                  38.66     1:19.20 (40.54)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cutting, Steve            56 Tri Valley Maste-38    28.10      28.33  
  2 Anderson, Robert          58 PCCM                   35.82      37.16  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cutting, Steve            56 Tri Valley Maste-38  1:04.30    1:05.88  
                  30.39     1:05.88 (35.49)                                        
  3 Anderson, Robert          58 PCCM                 1:30.61    1:24.30  
                  39.79     1:24.30 (44.51)                                        
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cutting, Steve            56 Tri Valley Maste-38  1:04.39    1:04.05  
                  29.44     1:04.05 (34.61)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shannon, Bob D            60 Alameda Aquatic-38     30.39      27.86  
  2 Mc Gregor, Cary           63 Manatee Aquatic-38     31.00      32.71  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nelson, John P            60 Jellies Aquatic-38     59.00      59.89  
                  29.16       59.89 (30.73)                                        
  2 Mc Gregor, Cary           63 Manatee Aquatic-38   1:11.00    1:10.29  
                  34.18     1:10.29 (36.11)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nelson, John P            60 Jellies Aquatic-38   2:15.00    2:11.02  
                  30.82     1:04.14 (33.32)     1:38.14 (34.00)     2:11.02 (32.88)
  2 Mc Gregor, Cary           63 Manatee Aquatic-38   2:34.00    2:33.64  
                  34.49     1:13.10 (38.61)     1:53.45 (40.35)     2:33.64 (40.19)
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nelson, John P            60 Jellies Aquatic-38     35.00      34.04  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Nelson, John P            60 Jellies Aquatic-38   1:15.00         DQ  
                  35.75          DQ (35.80)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shannon, Bob D            60 Alameda Aquatic-38     32.32      31.17  
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shannon, Bob D            60 Alameda Aquatic-38   1:24.00    1:17.06  
                  36.24     1:17.06 (40.82)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanchez, David            70 Clovis Swim Club-38    39.70      41.27  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panter, Dwight            70 Team Kman-33         1:32.00    1:17.83  
                  36.91     1:17.83 (40.92)                                        
  2 Sanchez, David            70 Clovis Swim Club-38  1:39.32    1:46.09  
                  53.04     1:46.09 (53.05)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panter, Dwight            70 Team Kman-33         3:16.00    2:54.76  
                  39.35     1:21.33 (41.98)     2:08.30 (46.97)     2:54.76 (46.46)
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panter, Dwight            70 Team Kman-33         9:30.00    7:55.42  
                  39.49     1:23.57 (44.08)     2:10.66 (47.09)     2:59.28 (48.62)
        3:49.32 (50.04)     4:38.94 (49.62)     5:29.05 (50.11)     6:18.41 (49.36)
        7:07.58 (49.17)     7:55.42 (47.84)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zuur, James               73 Tamalpais Aquati-38    44.00      42.04  
  2 Sanchez, David            70 Clovis Swim Club-38    44.33      43.86  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanchez, David            70 Clovis Swim Club-38  1:42.10    1:35.94  
                  48.44     1:35.94 (47.50)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zuur, James               73 Tamalpais Aquati-38    44.00      43.20  
  2 Panter, Dwight            70 Team Kman-33           53.00      43.47  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panter, Dwight            70 Team Kman-33         2:20.00    1:38.60  
                  47.12     1:38.60 (51.48)                                        
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          76 San Mateo Master-38  1:33.99    1:31.63  
                  45.21     1:31.63 (46.42)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          76 San Mateo Master-38    45.72      44.87  
 
Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          76 San Mateo Master-38  1:45.40    1:42.35  
                  49.93     1:42.35 (52.42)                                        
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          76 San Mateo Master-38  1:33.55    1:32.46  
                  44.26     1:32.46 (48.20)                                        
 
Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          76 San Mateo Master-38  3:25.79    3:23.82  
                  50.16     1:42.74 (52.58)     2:40.84 (58.10)     3:23.82 (42.98)
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William            80 University of Sa-38    48.19      48.42  
 
Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William            80 University of Sa-38  3:46.91    4:13.03  
                  50.25   1:53.24 (1:02.99)   3:03.91 (1:10.67)   4:13.03 (1:09.12)
 
Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William            80 University of Sa-38  2:31.42    2:47.79  
                1:16.63   2:47.79 (1:31.16)                                        
 
Men 80-84 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William            80 University of Sa-38  3:45.45    3:31.54  
                1:30.90   3:31.54 (2:00.64)                                        
 
Men 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William            80 University of Sa-38  5:40.38    5:26.95  
                                2:45.97 ( )   4:23.11 (1:37.14)   5:26.95 (1:03.84)

USMS Logo

 

GO THE DISTANCE

Link to the Swimming World website

Sports Basement Logo