PacMasters

Salinas Valley Masters
Short Course Yards

  Serving Northern California and Northwestern Nevada

Masters Swimming is for Everyone
All ages and all levels!

Follow pacmastersswim on Twitter
LinkedIn Join USMS p Pacific Masters United States

                                 
             2nd Annual Salinas Valley Masters SC Meet - 2/22/2014             
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alvarez, Emily            21 Salinas Valley A-38    30.00      29.73  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alvarez, Emily            21 Salinas Valley A-38  1:10.00    1:06.80  
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Louhichi, Nadia           32 Unattached SR-59       30.00      31.37  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Louhichi, Nadia           32 Unattached SR-59          NT    1:09.75  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Louhichi, Nadia           32 Unattached SR-59     1:18.00    1:09.75  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Louhichi, Nadia           32 Unattached SR-59     1:17.00    1:12.26  
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Louhichi, Nadia           32 Unattached SR-59     2:45.00    2:32.21  
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Biggs, Elizabeth          38 Salinas Valley A-38    31.27      34.83  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whiteside, Tina           39 Mountain View Ma-38  1:15.75    1:14.17  
  2 Biggs, Elizabeth          38 Salinas Valley A-38  1:27.50    1:17.37  
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whiteside, Tina           39 Mountain View Ma-38  2:45.75    2:41.76  
 -- Biggs, Elizabeth          38 Salinas Valley A-38  3:04.71        DNF  
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Biggs, Elizabeth          38 Salinas Valley A-38  7:38.90    8:50.94  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whiteside, Tina           39 Mountain View Ma-38  1:22.75    1:24.95  
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perry, Rebecca            49 Manatee Aquatic-38   2:48.35    2:43.16  
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zeljak, Maureen           46 Bay Masters-38         31.29      33.00  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perry, Rebecca            49 Manatee Aquatic-38   1:18.88    1:14.79  
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perry, Rebecca            49 Manatee Aquatic-38     31.45      31.70  
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zeljak, Maureen           46 Bay Masters-38       1:11.11    1:12.07  
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perry, Rebecca            49 Manatee Aquatic-38   2:41.22    2:44.58  
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Partland, Peg          71 Manatee Aquatic-38     38.00      37.68  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Partland, Peg          71 Manatee Aquatic-38   1:25.00    1:25.04  
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Partland, Peg          71 Manatee Aquatic-38     50.00      47.91  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Partland, Peg          71 Manatee Aquatic-38   1:43.00    1:42.84  
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Partland, Peg          71 Manatee Aquatic-38   1:42.00    1:39.63  
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             78 Almaden Masters-38     49.00      52.22  
  2 Fasbender, Alice          75 San Mateo Master-38  1:08.00    1:06.95  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             78 Almaden Masters-38   2:05.00    1:57.70  
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             78 Almaden Masters-38   3:50.00    4:10.36  
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             78 Almaden Masters-38   1:01.00    1:05.83  
  2 Fasbender, Alice          75 San Mateo Master-38  1:12.00    1:11.17  
 
Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             78 Almaden Masters-38   2:24.00    2:26.30  
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Alice          75 San Mateo Master-38  1:22.00    1:21.72  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huerta, Ernesto           18 Salinas Valley A-38    33.90      31.48  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huerta, Ernesto           18 Salinas Valley A-38  1:15.60    1:12.12  
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huerta, Ernesto           18 Salinas Valley A-38    38.14      38.42  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huerta, Ernesto           18 Salinas Valley A-38  1:23.73    1:20.45  
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DiSimone, Jeremiah        25 Salinas Valley A-38    25.19      24.78  
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DiSimone, Jeremiah        25 Salinas Valley A-38    33.19      32.64  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DiSimone, Jeremiah        25 Salinas Valley A-38  1:10.92    1:09.02  
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DiSimone, Jeremiah        25 Salinas Valley A-38  2:29.98    2:27.41  
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Podniesinski, Artur       31 Team Kman-33         2:25.47         DQ  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Podniesinski, Artur       31 Team Kman-33         1:25.42    1:27.83  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Best, Matthew B           39 Monterey Bay Mas-38    27.00      26.33  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daene, Markus             35 Tri Valley Maste-38    57.60      57.09  
  2 Best, Matthew B           39 Monterey Bay Mas-38    58.00      57.39  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daene, Markus             35 Tri Valley Maste-38  1:12.75    1:11.31  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daene, Markus             35 Tri Valley Maste-38  1:06.80    1:06.45  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daene, Markus             35 Tri Valley Maste-38  1:08.20    1:05.95  
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daene, Markus             35 Tri Valley Maste-38  2:28.00    2:27.24  
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jeffery, Kevin            42 Unattached PC-38     5:40.00    5:40.72  
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peschel, Keith            48 Aquasol Masters-38     23.00      24.13  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peschel, Keith            48 Aquasol Masters-38     56.00      52.89  
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mariniuk, Sergey          45 SCSC                 5:30.00    5:12.73  
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peschel, Keith            48 Aquasol Masters-38     24.00      26.00  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peschel, Keith            48 Aquasol Masters-38     58.00      58.32  
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ewing, Jack               53 University of Sa-38    31.81      29.77  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacobs, Tom               50 Unattached PC-38     1:00.60    1:00.48  
  2 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38  1:03.00    1:03.60  
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacobs, Tom               50 Unattached PC-38     2:20.23    2:19.89  
  2 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38  2:20.00    2:19.92  
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brancamp, David J         52 Sierra Nevada Ma-38  5:33.68    5:36.37  
  2 Nagel, Roland J           51 Santa Cruz Maste-38  6:02.98    6:04.02  
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brancamp, David J         52 Sierra Nevada Ma-38    31.00      31.32  
  2 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38    37.00      38.49  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brancamp, David J         52 Sierra Nevada Ma-38  1:06.81    1:07.17  
  2 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38  1:21.79    1:21.77  
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ewing, Jack               53 University of Sa-38    34.00      32.46  
  2 Jacobs, Tom               50 Unattached PC-38       34.70      33.28  
  3 Fry, Laurence             53 San Francisco Ts-38    36.13      36.48  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacobs, Tom               50 Unattached PC-38     1:17.48    1:18.49  
  2 Fry, Laurence             53 San Francisco Ts-38  1:19.41    1:19.07  
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38    32.00      31.73  
  2 Fry, Laurence             53 San Francisco Ts-38    32.28      34.39  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ewing, Jack               53 University of Sa-38  1:15.21    1:15.46  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nagel, Roland J           51 Santa Cruz Maste-38  1:15.00    1:09.02  
  2 Fry, Laurence             53 San Francisco Ts-38  1:12.56    1:14.11  
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nagel, Roland J           51 Santa Cruz Maste-38  2:30.00    2:32.19  
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Robert          58 PCCM                 6:48.39    7:29.54  
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Robert          58 PCCM                   36.65      36.29  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Robert          58 PCCM                 1:19.79    1:19.20  
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cutting, Steve            56 Tri Valley Maste-38    28.10      28.33  
  2 Anderson, Robert          58 PCCM                   35.82      37.16  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cutting, Steve            56 Tri Valley Maste-38  1:04.30    1:05.88  
  3 Anderson, Robert          58 PCCM                 1:30.61    1:24.30  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cutting, Steve            56 Tri Valley Maste-38  1:04.39    1:04.05  
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shannon, Bob D            60 Alameda Aquatic-38     30.39      27.86  
  2 Mc Gregor, Cary           63 Manatee Aquatic-38     31.00      32.71  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nelson, John P            60 Jellies Aquatic-38     59.00      59.89  
  2 Mc Gregor, Cary           63 Manatee Aquatic-38   1:11.00    1:10.29  
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nelson, John P            60 Jellies Aquatic-38   2:15.00    2:11.02  
  2 Mc Gregor, Cary           63 Manatee Aquatic-38   2:34.00    2:33.64  
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nelson, John P            60 Jellies Aquatic-38     35.00      34.04  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Nelson, John P            60 Jellies Aquatic-38   1:15.00         DQ  
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shannon, Bob D            60 Alameda Aquatic-38     32.32      31.17  
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shannon, Bob D            60 Alameda Aquatic-38   1:24.00    1:17.06  
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanchez, David            70 Clovis Swim Club-38    39.70      41.27  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panter, Dwight            70 Team Kman-33         1:32.00    1:17.83  
  2 Sanchez, David            70 Clovis Swim Club-38  1:39.32    1:46.09  
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panter, Dwight            70 Team Kman-33         3:16.00    2:54.76  
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panter, Dwight            70 Team Kman-33         9:30.00    7:55.42  
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zuur, James               73 Tamalpais Aquati-38    44.00      42.04  
  2 Sanchez, David            70 Clovis Swim Club-38    44.33      43.86  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanchez, David            70 Clovis Swim Club-38  1:42.10    1:35.94  
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zuur, James               73 Tamalpais Aquati-38    44.00      43.20  
  2 Panter, Dwight            70 Team Kman-33           53.00      43.47  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panter, Dwight            70 Team Kman-33         2:20.00    1:38.60  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          76 San Mateo Master-38  1:33.99    1:31.63  
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          76 San Mateo Master-38    45.72      44.87  
 
Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          76 San Mateo Master-38  1:45.40    1:42.35  
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          76 San Mateo Master-38  1:33.55    1:32.46  
 
Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          76 San Mateo Master-38  3:25.79    3:23.82  
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William            80 University of Sa-38    48.19      48.42  
 
Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William            80 University of Sa-38  3:46.91    4:13.03  
 
Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William            80 University of Sa-38  2:31.42    2:47.79  
 
Men 80-84 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William            80 University of Sa-38  3:45.45    3:31.54  
 
Men 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William            80 University of Sa-38  5:40.38    5:26.95  

USMS Logo

 

GO THE DISTANCE

Link to the Swimming World website

Sports Basement Logo