PacMasters

2014 Santa Rosa Masters
Flower Power Meet
With Splits

  Serving Northern California and Northwestern Nevada

Masters Swimming is for Everyone
All ages and all levels!

Follow pacmastersswim on Twitter
LinkedIn Join USMS p Pacific Masters United States
Licensed to San Mateo Masters      HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 1/11/2014 09:09 PM
               2014 SCY Flower Power Meet, Sanction #: 384-S002                
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   23.89   4/19/1998 JANET MAYVILLE                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yamauchi, Penelope        23 Santa Rosa Maste-38    24.50      24.80  
  2 Turrell, Megan            22 Unattached OR-37       33.00      31.85  
  3 Ferber, Katarina          22 Unattached OR-37       33.32      33.10  
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:50.98    3/4/2001 RACHEL KOMISARZ                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turrell, Megan            22 Unattached OR-37     2:45.00    2:28.48  
                  34.08     1:11.22 (37.14)     1:49.89 (38.67)     2:28.48 (38.59)
  2 Ferber, Katarina          22 Unattached OR-37     2:54.31    2:41.14  
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   26.47   4/19/1998 JESSICA TONG                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yamauchi, Penelope        23 Santa Rosa Maste-38    28.50      26.91  
  2 Turrell, Megan            22 Unattached OR-37       40.00      37.02  
  3 Ferber, Katarina          22 Unattached OR-37       37.35      37.55  
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   29.69   4/25/2004 ALISSA DAVIES                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turrell, Megan            22 Unattached OR-37       45.00      42.52  
  2 Ferber, Katarina          22 Unattached OR-37       51.22      44.82  
 
Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   2:14.90   5/18/2003 RILEY MANTS                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yamauchi, Penelope        23 Santa Rosa Maste-38  2:30.00    2:22.93  
                  32.92     1:09.27 (36.35)     1:46.07 (36.80)     2:22.93 (36.86)
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   25.46   4/30/2000 JENNIFER BROOKS                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yamauchi, Penelope        23 Santa Rosa Maste-38    26.00      26.03  
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   2:05.30   4/30/2000 SARA SCHWEITZER                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yamauchi, Penelope        23 Santa Rosa Maste-38  2:00.00    2:13.02  
                  29.19     1:05.36 (36.17)     1:42.32 (36.96)     2:13.02 (30.70)
  2 Turrell, Megan            22 Unattached OR-37     2:50.00    2:48.63  
                  36.92     1:19.58 (42.66)     2:09.59 (50.01)     2:48.63 (39.04)
  3 Ferber, Katarina          22 Unattached OR-37     3:30.20    3:05.05  
                  38.53     1:26.81 (48.28)     2:22.34 (55.53)     3:05.05 (42.71)
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   23.16   4/24/2005 PETRA MARTIN                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Radecke-Noble, Jen        29 Tri Valley Maste-38    26.00      25.88  
  2 Farnham, Kaelly M         27 Santa Rosa Maste-38    28.00      28.88  
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:48.80   5/20/2001 LIMIN LIU                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Radecke-Noble, Jen        29 Tri Valley Maste-38  2:00.00    1:59.10  
                  28.96       59.30 (30.34)     1:29.90 (30.60)     1:59.10 (29.20)
  2 Farnham, Kaelly M         27 Santa Rosa Maste-38  2:10.00    2:14.15  
                  30.38     1:04.48 (34.10)     1:39.94 (35.46)     2:14.15 (34.21)
  3 Holmes, Laura             29 Sierra Marlins S-38  2:45.34    2:26.96  
                  33.57     1:10.13 (36.56)     1:48.68 (38.55)     2:26.96 (38.28)
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   25.98   5/16/1999 MARY EDWARDS                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holmes, Laura             29 Sierra Marlins S-38    39.49      37.03  
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   2:00.57   5/22/2005 PAMELA HANSON                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farnham, Kaelly M         27 Santa Rosa Maste-38  2:30.00    2:30.01  
                  36.54     1:14.72 (38.18)     1:52.71 (37.99)     2:30.01 (37.30)
  2 Holmes, Laura             29 Sierra Marlins S-38  2:59.37    2:45.84  
                  39.28     1:20.79 (41.51)     2:03.17 (42.38)     2:45.84 (42.67)
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   29.78   3/21/1996 KELLI KING-BEDNAR                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holmes, Laura             29 Sierra Marlins S-38    46.16      43.54  
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   24.46   4/25/2004 NADINE ROLLAND                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Radecke-Noble, Jen        29 Tri Valley Maste-38    29.00      28.07  
  2 Farnham, Kaelly M         27 Santa Rosa Maste-38    30.00      32.59  
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   2:03.94   2/11/2006 ALLISON WAGNER                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Radecke-Noble, Jen        29 Tri Valley Maste-38  2:20.00    2:22.29  
                  31.68     1:08.39 (36.71)     1:52.02 (43.63)     2:22.29 (30.27)
  2 Farnham, Kaelly M         27 Santa Rosa Maste-38  2:30.00    2:30.99  
                  33.98     1:13.36 (39.38)     1:56.56 (43.20)     2:30.99 (34.43)
  3 Holmes, Laura             29 Sierra Marlins S-38  2:57.22    2:47.65  
                  38.75     1:21.49 (42.74)     2:10.41 (48.92)     2:47.65 (37.24)
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   22.86   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flecker, Donita           31 Sebastopol Maste-38    30.84      30.53  
  2 Scott, Emily              33 Sebastopol Maste-38    32.00      31.10  
  3 Giannecchini, Christine   33 Santa Rosa Maste-38    32.00      32.07  
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:51.40   5/18/2003 KATRINA RADKE                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rempe, Rachel             30 Rolling Hills Mu-38  2:16.50    2:21.92  
                  32.37     1:07.34 (34.97)     1:44.07 (36.73)     2:21.92 (37.85)
  2 Flecker, Donita           31 Sebastopol Maste-38  2:45.00    2:32.95  
                  35.58     1:14.47 (38.89)     1:54.13 (39.66)     2:32.95 (38.82)
  3 Scott, Emily              33 Sebastopol Maste-38  2:50.00    2:33.83  
                  35.68     1:14.42 (38.74)     1:54.19 (39.77)     2:33.83 (39.64)
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   25.73   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flecker, Donita           31 Sebastopol Maste-38    36.49      36.37  
  2 Rempe, Rachel             30 Rolling Hills Mu-38    37.50      37.90  
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   1:59.93   2/19/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giannecchini, Christine   33 Santa Rosa Maste-38  2:55.00    2:44.76  
                  39.32     1:20.95 (41.63)     2:04.16 (43.21)     2:44.76 (40.60)
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   29.83   4/30/2000 WENKE HANSEN                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Emily              33 Sebastopol Maste-38    40.00      38.98  
  2 Flecker, Donita           31 Sebastopol Maste-38    47.00      43.46  
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   24.18   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rempe, Rachel             30 Rolling Hills Mu-38    32.50      33.13  
  2 Flecker, Donita           31 Sebastopol Maste-38    33.97      34.61  
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   23.53    2/4/1996 S NEILSON-BELL                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richards, Ericka          35 Santa Rosa Maste-38    25.12      24.79  
  2 Pearson, Loren            38 Tri Valley Maste-38    29.29      29.77  
  3 Kellison, Miriah          39 Santa Rosa Maste-38    30.58      30.33  
  4 Greaves, Katie            39 Santa Rosa Maste-38    34.00      32.43  
  5 Belluomini, Melanie C     36 Santa Rosa Maste-38    33.00      33.72  
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:51.55    5/3/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richards, Ericka          35 Santa Rosa Maste-38  2:02.24    1:58.81  
                  27.32       56.51 (29.19)     1:27.43 (30.92)     1:58.81 (31.38)
  2 Pearson, Loren            38 Tri Valley Maste-38  2:25.25    2:28.15  
                  34.36     1:12.24 (37.88)     1:50.26 (38.02)     2:28.15 (37.89)
  3 Menozzi, Elizabeth        36 Unattached-0         2:44.24    2:37.50  
                  34.50     1:13.36 (38.86)     1:55.83 (42.47)     2:37.50 (41.67)
  4 Belluomini, Melanie C     36 Santa Rosa Maste-38  3:00.00    2:48.83  
                  37.74     1:20.56 (42.82)     2:04.87 (44.31)     2:48.83 (43.96)
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   27.02    5/3/1997 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richards, Ericka          35 Santa Rosa Maste-38    31.78      29.40  
  2 Birnie, Tate              39 Santa Rosa Maste-38    31.00      31.31  
  3 Greaves, Katie            39 Santa Rosa Maste-38    42.00      38.57  
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   2:00.54   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Birnie, Tate              39 Santa Rosa Maste-38  2:25.00    2:23.19  
                  33.11     1:08.88 (35.77)     1:46.09 (37.21)     2:23.19 (37.10)
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   29.94   5/22/2005 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Menozzi, Elizabeth        36 Unattached-0           38.27      40.74  
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   2:19.66   1/27/2002 CAROLINE KRATTLI                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Menozzi, Elizabeth        36 Unattached-0         2:51.81    3:00.05  
                  40.79     1:25.51 (44.72)     2:12.76 (47.25)     3:00.05 (47.29)
  2 Greaves, Katie            39 Santa Rosa Maste-38  3:00.00    3:02.63  
                  41.75     1:28.40 (46.65)     2:15.59 (47.19)     3:02.63 (47.04)
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   25.54   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richards, Ericka          35 Santa Rosa Maste-38    27.95      27.23  
  2 Belluomini, Melanie C     36 Santa Rosa Maste-38    34.00      33.47  
  3 Kellison, Miriah          39 Santa Rosa Maste-38    35.27      33.74  
  4 Pearson, Loren            38 Tri Valley Maste-38    34.50      35.49  
  5 Greaves, Katie            39 Santa Rosa Maste-38    40.00      37.15  
 
Women 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   2:03.48   5/22/2005 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Menozzi, Elizabeth        36 Unattached-0         3:15.00    3:21.64  
                  42.86     1:33.67 (50.81)     2:27.29 (53.62)     3:21.64 (54.35)
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   2:05.24   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richards, Ericka          35 Santa Rosa Maste-38  2:20.92    2:17.77  
                  29.30     1:06.54 (37.24)     1:46.83 (40.29)     2:17.77 (30.94)
  2 Birnie, Tate              39 Santa Rosa Maste-38  2:33.00    2:35.09  
                  35.14     1:12.60 (37.46)     1:59.33 (46.73)     2:35.09 (35.76)
  3 Greaves, Katie            39 Santa Rosa Maste-38  2:45.00    2:47.51  
                  37.27     1:21.48 (44.21)     2:08.22 (46.74)     2:47.51 (39.29)
  4 Menozzi, Elizabeth        36 Unattached-0         2:55.00    2:57.95  
                  41.69     1:30.97 (49.28)     2:17.14 (46.17)     2:57.95 (40.81)
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   23.73   4/25/2004 MARIA DOELGER                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Denison, Stephanie        43 Sierra Marlins S-38    31.33      31.44  
  2 Hewett, Lauren            42 North Bay Aquati-38    30.00      32.59  
  3 Ponsford, Sarah           40 Santa Rosa Maste-38    43.00      38.39  
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:51.06  12/22/2002 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Denison, Stephanie        43 Sierra Marlins S-38  2:25.73    2:24.36  
                  33.57     1:10.34 (36.77)     1:47.93 (37.59)     2:24.36 (36.43)
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   27.29  12/22/2002 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Denison, Stephanie        43 Sierra Marlins S-38    35.56      35.40  
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   2:04.55   5/18/2003 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Denison, Stephanie        43 Sierra Marlins S-38  2:48.13    2:40.87  
                  37.55     1:17.36 (39.81)     1:59.15 (41.79)     2:40.87 (41.72)
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   24.74   5/14/2006 BRIGITTE HEUER                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Le Febre, Karen           46 Sierra Nevada Ma-38    27.50      28.66  
  2 Cahill, Janet             47 Rocklin Aquatics-38    29.90      29.25  
  3 Beal, Laura               48 Santa Rosa Maste-38    30.99      29.65  
  4 Lein, Brenda              49 North Bay Aquati-38    30.00      29.70  
  5 Stanley, Janice           46 Aquasol Masters-38     29.54      30.28  
  6 Bulman, Robin             48 Santa Rosa Maste-38    30.12      30.54  
  7 Perry, Rebecca            49 Manatee Aquatic-38     32.10      31.80  
  8 Phalen, Jennifer          49 Davis Aquatic Ma-38    31.64      32.25  
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:58.53   5/20/2001 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bulman, Robin             48 Santa Rosa Maste-38  2:23.51    2:23.02  
                  32.86     1:09.37 (36.51)     1:47.11 (37.74)     2:23.02 (35.91)
  2 Stanley, Janice           46 Aquasol Masters-38   2:21.00    2:23.62  
                  34.06     1:09.61 (35.55)     1:46.56 (36.95)     2:23.62 (37.06)
  3 Beal, Laura               48 Santa Rosa Maste-38  2:25.99    2:23.95  
                  34.72     1:11.54 (36.82)     1:48.63 (37.09)     2:23.95 (35.32)
  4 Lein, Brenda              49 North Bay Aquati-38  2:35.00    2:26.81  
                  31.76     1:08.97 (37.21)     1:48.14 (39.17)     2:26.81 (38.67)
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   28.26   5/18/1997 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Le Febre, Karen           46 Sierra Nevada Ma-38    34.33      33.56  
  2 Jones, Sara               45 Santa Rosa Maste-38    33.61      33.93  
  3 Cahill, Janet             47 Rocklin Aquatics-38    33.84      34.09  
  4 Lein, Brenda              49 North Bay Aquati-38    38.00      35.56  
  5 Connolly, Cindi           49 Sebastopol Maste-38    37.25      36.35  
  6 Stanley, Janice           46 Aquasol Masters-38     36.00      36.80  
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   2:18.60   4/28/2002 KAREN EINSIDLER                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Sara               45 Santa Rosa Maste-38  2:31.30    2:36.46  
                  36.62     1:15.92 (39.30)     1:56.08 (40.16)     2:36.46 (40.38)
  2 Le Febre, Karen           46 Sierra Nevada Ma-38  2:22.00    2:39.00  
                  36.99     1:16.94 (39.95)     1:58.35 (41.41)     2:39.00 (40.65)
  3 Perry, Rebecca            49 Manatee Aquatic-38   2:50.00    2:39.33  
                  39.15     1:19.50 (40.35)     1:59.88 (40.38)     2:39.33 (39.45)
  4 Nelson, Sheila            45 Santa Rosa Maste-38  2:55.00    2:48.04  
                  40.63     1:24.09 (43.46)     2:06.76 (42.67)     2:48.04 (41.28)
  5 Cahill, Janet             47 Rocklin Aquatics-38  2:40.00    2:51.99  
                  39.65     1:24.08 (44.43)     2:08.78 (44.70)     2:51.99 (43.21)
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   32.59   5/18/2003 MELINDA MANN                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bulman, Robin             48 Santa Rosa Maste-38    39.20      38.05  
  2 Cahill, Janet             47 Rocklin Aquatics-38    38.80      38.48  
  3 Connolly, Cindi           49 Sebastopol Maste-38    39.30      39.31  
  4 Phalen, Jennifer          49 Davis Aquatic Ma-38    41.64      40.76  
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   2:35.27    5/2/2004 KAREN MELICK                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bulman, Robin             48 Santa Rosa Maste-38  3:06.48    3:00.44  
                  41.35     1:27.59 (46.24)     2:16.01 (48.42)     3:00.44 (44.43)
  2 Le Febre, Karen           46 Sierra Nevada Ma-38  3:00.00    3:01.43  
                  41.94     1:29.43 (47.49)     2:15.46 (46.03)     3:01.43 (45.97)
  3 Phalen, Jennifer          49 Davis Aquatic Ma-38  3:06.64    3:03.06  
                  41.74     1:26.76 (45.02)     2:13.93 (47.17)     3:03.06 (49.13)
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   27.02   5/10/1998 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Le Febre, Karen           46 Sierra Nevada Ma-38    30.96      30.86  
  2 Cahill, Janet             47 Rocklin Aquatics-38    31.50      31.63  
  3 Nelson, Sheila            45 Santa Rosa Maste-38    31.20      31.74  
  4 Perry, Rebecca            49 Manatee Aquatic-38     32.95      32.24  
  5 Connolly, Cindi           49 Sebastopol Maste-38    33.95      33.35  
  6 Stanley, Janice           46 Aquasol Masters-38     32.78      33.95  
  7 Beal, Laura               48 Santa Rosa Maste-38    35.00      35.73  
  8 Phalen, Jennifer          49 Davis Aquatic Ma-38    38.64      36.38  
 
Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   2:11.12   5/20/2001 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nelson, Sheila            45 Santa Rosa Maste-38  2:49.84    2:48.65  
                  35.72     1:19.22 (43.50)     2:04.72 (45.50)     2:48.65 (43.93)
  2 Perry, Rebecca            49 Manatee Aquatic-38   2:52.00    2:49.28  
                  37.81     1:21.38 (43.57)     2:06.15 (44.77)     2:49.28 (43.13)
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   2:19.91   5/17/2002 ROBIN PARISI                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Sara               45 Santa Rosa Maste-38  2:36.30    2:39.53  
                  37.33     1:16.71 (39.38)     2:04.05 (47.34)     2:39.53 (35.48)
  2 Bulman, Robin             48 Santa Rosa Maste-38  3:00.28    2:48.65  
                  38.48     1:22.87 (44.39)     2:11.04 (48.17)     2:48.65 (37.61)
  3 Beal, Laura               48 Santa Rosa Maste-38  2:55.99    2:50.30  
                  38.91     1:26.27 (47.36)     2:13.73 (47.46)     2:50.30 (36.57)
  4 Phalen, Jennifer          49 Davis Aquatic Ma-38  2:58.77    2:57.20  
                  40.95     1:30.77 (49.82)     2:17.79 (47.02)     2:57.20 (39.41)
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   25.30   5/17/2002 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              51 Menlo Masters Ak-38    28.55      28.15  
  2 Walts, Merrie             53 Santa Rosa Maste-38    31.57      28.71  
  3 Dodd, Dina                50 Northern Sierra-38     28.12      29.28  
  4 Feeley, Louise            54 Menlo Masters Ak-38    31.00      29.52  
  5 Sutherland, Erica         54 Swymnut Masters-38     28.51      30.44  
  6 Coffee, Cassandra         52 Swymnut Masters-38     30.70      31.74  
  7 Hodges, Jennifer          52 Modesto Area Aqu-38    33.00      34.72  
  8 Dibley, Allison           51 Walnut Creek Mas-38    34.31      35.83  
  9 Culick, Hanne             50 Santa Rosa Maste-38  1:00.00      42.75  
 10 Le, Anh                   54 Tri Valley Maste-38    50.00      49.14  
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:59.55   5/17/2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              51 Menlo Masters Ak-38  2:09.10    2:06.42  
                  29.68     1:01.05 (31.37)     1:33.50 (32.45)     2:06.42 (32.92)
  2 Dibley, Allison           51 Walnut Creek Mas-38  3:07.94    3:08.25  
                  42.93     1:30.02 (47.09)     2:19.29 (49.27)     3:08.25 (48.96)
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   28.74   6/23/2002 J SWAGERTY-HILL                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sutherland, Erica         54 Swymnut Masters-38     31.23      32.95  
  2 Walts, Merrie             53 Santa Rosa Maste-38    34.99      33.01  
  3 Feeley, Louise            54 Menlo Masters Ak-38    41.00      38.05  
  4 Nowack, Susan             53 Santa Rosa Maste-38    39.38      41.16  
  5 Dibley, Allison           51 Walnut Creek Mas-38    52.85      53.61  
  6 Culick, Hanne             50 Santa Rosa Maste-38  2:00.99      58.02  
  7 Le, Anh                   54 Tri Valley Maste-38  1:00.00    1:14.44  
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   2:19.72    5/1/2005 KAREN HUMPHREYS                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              51 Menlo Masters Ak-38  2:51.00    2:38.17  
                  39.31     1:19.49 (40.18)     1:58.97 (39.48)     2:38.17 (39.20)
  2 Hafner, Hilary            53 Santa Rosa Maste-38  3:10.00    2:39.73  
                  38.80     1:19.74 (40.94)     2:00.54 (40.80)     2:39.73 (39.19)
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   33.74   5/18/2003 DANIELLE OGIER                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hafner, Hilary            53 Santa Rosa Maste-38    38.00      36.99  
  2 Feeley, Louise            54 Menlo Masters Ak-38    42.00      38.32  
  3 Walts, Merrie             53 Santa Rosa Maste-38    40.45      38.36  
  4 Sutherland, Erica         54 Swymnut Masters-38     36.35      38.51  
  5 Dodd, Dina                50 Northern Sierra-38     37.49      38.92  
  6 Hodges, Jennifer          52 Modesto Area Aqu-38    42.00      42.95  
  7 Dibley, Allison           51 Walnut Creek Mas-38    48.65      49.88  
  8 Culick, Hanne             50 Santa Rosa Maste-38  2:00.00      53.41  
  9 Le, Anh                   54 Tri Valley Maste-38  1:00.00      57.68  
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   2:42.23    5/6/2000 SUSAN JONES-ROY                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hafner, Hilary            53 Santa Rosa Maste-38  3:10.00    2:54.02  
                  40.02     1:24.50 (44.48)     2:09.54 (45.04)     2:54.02 (44.48)
  2 Dodd, Dina                50 Northern Sierra-38   3:10.62    3:14.84  
                  44.24     1:33.70 (49.46)     2:24.79 (51.09)     3:14.84 (50.05)
  3 Hodges, Jennifer          52 Modesto Area Aqu-38  3:05.00    3:17.26  
                  44.17     1:34.47 (50.30)     2:26.83 (52.36)     3:17.26 (50.43)
  4 Dibley, Allison           51 Walnut Creek Mas-38  3:55.57    3:53.17  
                  54.55   1:55.72 (1:01.17)   2:55.80 (1:00.08)     3:53.17 (57.37)
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   27.81   5/17/2002 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feeley, Louise            54 Menlo Masters Ak-38    35.00      32.78  
  2 Matena, Jana              51 Menlo Masters Ak-38    33.55      32.92  
  3 Sutherland, Erica         54 Swymnut Masters-38     31.34      33.51  
  4 Nowack, Susan             53 Santa Rosa Maste-38    37.88      34.19  
  5 Dodd, Dina                50 Northern Sierra-38     32.43      34.39  
  6 Coffee, Cassandra         52 Swymnut Masters-38     34.70      34.45  
  7 Le, Anh                   54 Tri Valley Maste-38    55.00      55.39  
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   2:20.64   5/18/2003 DANIELLE OGIER                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              51 Menlo Masters Ak-38  2:35.23    2:33.30  
                  34.31     1:15.16 (40.85)     1:59.21 (44.05)     2:33.30 (34.09)
  2 Walts, Merrie             53 Santa Rosa Maste-38  2:45.00    2:42.40  
                  35.24     1:15.06 (39.82)     2:03.69 (48.63)     2:42.40 (38.71)
  3 Feeley, Louise            54 Menlo Masters Ak-38  2:51.00    2:47.54  
                  35.07     1:20.20 (45.13)     2:09.63 (49.43)     2:47.54 (37.91)
  4 Hodges, Jennifer          52 Modesto Area Aqu-38  3:05.00    3:17.44  
                  50.62     1:41.87 (51.25)     2:35.85 (53.98)     3:17.44 (41.59)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   27.20   5/22/2005 CHARLOTTE DAVIS                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terhorst, Hermine         55 Santa Rosa Maste-38    29.00      30.32  
  2 Jaubert, Leslie           55 Santa Rosa Maste-38    31.00      30.76  
  3 Bracken, Judy             56 Tri Valley Maste-38    30.57      30.78  
  4 Mothersill, Jane          57 Swymnut Masters-38     34.24      34.19  
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   2:11.19   4/25/2004 BARBARA DUNBAR                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bracken, Judy             56 Tri Valley Maste-38  2:29.30    2:27.23  
                  34.17     1:11.88 (37.71)     1:49.97 (38.09)     2:27.23 (37.26)
  2 Neville, Cathy            56 San Diego Swim M-44  2:30.94    2:27.27  
                  34.21     1:11.72 (37.51)     1:49.83 (38.11)     2:27.27 (37.44)
  3 Pinto, Rebecca            58 Menlo Masters Ak-38  2:45.00    2:46.47  
                  39.12     1:20.82 (41.70)     2:03.91 (43.09)     2:46.47 (42.56)
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   31.63   5/17/2002 B BARNETT-SALLEE                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terhorst, Hermine         55 Santa Rosa Maste-38    36.00      36.41  
  2 Bracken, Judy             56 Tri Valley Maste-38    42.59      41.66  
  3 Mothersill, Jane          57 Swymnut Masters-38     42.97      43.00  
  4 Pinto, Rebecca            58 Menlo Masters Ak-38    45.00      43.94  
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   2:28.55   5/17/2002 B BARNETT-SALLEE                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neville, Cathy            56 San Diego Swim M-44  3:16.20    3:00.67  
                  41.53     1:26.49 (44.96)     2:14.28 (47.79)     3:00.67 (46.39)
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   35.06   5/17/2002 GINGER PIERSON                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jaubert, Leslie           55 Santa Rosa Maste-38    43.00      40.96  
  2 Mothersill, Jane          57 Swymnut Masters-38     43.58      45.02  
  3 Pinto, Rebecca            58 Menlo Masters Ak-38    45.00      48.59  
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   2:52.76   5/18/2003 GINGER PIERSON                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neville, Cathy            56 San Diego Swim M-44  3:50.00    3:25.37  
                  49.36     1:41.06 (51.70)     2:33.80 (52.74)     3:25.37 (51.57)
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   29.73   5/10/1998 ARDETH MUELLER                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bracken, Judy             56 Tri Valley Maste-38    35.16      36.66  
  2 Pinto, Rebecca            58 Menlo Masters Ak-38    40.00      37.77  
  3 Mothersill, Jane          57 Swymnut Masters-38     40.28      40.02  
 
Women 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   2:32.60   4/25/2004 BARBARA DUNBAR                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neville, Cathy            56 San Diego Swim M-44  3:16.43    3:07.97  
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   2:29.14   5/22/2005 CHARLOTTE DAVIS                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neville, Cathy            56 San Diego Swim M-44  2:55.37    2:54.33  
                                  38.31 ( )   2:16.81 (1:38.50)     2:54.33 (37.52)
  2 Mothersill, Jane          57 Swymnut Masters-38   3:10.61    3:12.82  
                                1:35.52 ( )     2:29.14 (53.62)     3:12.82 (43.68)
  3 Pinto, Rebecca            58 Menlo Masters Ak-38  2:15.00    3:16.07  
                  40.72     1:36.62 (55.90)     2:33.53 (56.91)     3:16.07 (42.54)
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   28.56   5/22/2005 CAROLYN BOAK                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura                62 Tamalpais Aquati-38    28.50      26.86  
  2 Brittingham, Regina       62 Walnut Creek Mas-38    37.00      37.04  
  3 Shipp, Jennifer           60 Santa Rosa Maste-38    40.00      38.92  
  4 Teeter, Diana             60 Santa Rosa Maste-38    48.00      43.94  
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   2:25.02   4/10/2005 ARDETH MUELLER                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Latham, Kate              61 Mountain View Ma-38  3:15.00    2:56.98  
                  42.07     1:27.04 (44.97)     2:12.79 (45.75)     2:56.98 (44.19)
  2 Brittingham, Regina       62 Walnut Creek Mas-38  3:50.00    3:16.23  
                  45.72     1:35.07 (49.35)     2:26.49 (51.42)     3:16.23 (49.74)
  3 Teeter, Diana             60 Santa Rosa Maste-38  4:20.00    3:33.73  
                  49.30     1:45.37 (56.07)     2:42.27 (56.90)     3:33.73 (51.46)
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   34.16   5/10/1998 BETSY JORDAN                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura                62 Tamalpais Aquati-38    33.00      29.96  
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   32.43   4/13/2003 JOY WARD                                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura                62 Tamalpais Aquati-38    32.00      29.58  
  2 Shipp, Jennifer           60 Santa Rosa Maste-38    50.00      49.44  
  3 Latham, Kate              61 Mountain View Ma-38    55.00      54.34  
 
Women 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   2:56.09   5/14/2006 GINGER PIERSON                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Latham, Kate              61 Mountain View Ma-38  4:30.00    4:38.67  
                                2:08.49 ( )   3:23.82 (1:15.33)   4:38.67 (1:14.85)
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   2:43.09   5/22/2005 CAROLYN BOAK                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura                62 Tamalpais Aquati-38  2:40.00    2:30.73  
                  31.33     1:08.85 (37.52)     1:56.89 (48.04)     2:30.73 (33.84)
  2 Latham, Kate              61 Mountain View Ma-38  3:35.00    3:37.57  
                  56.14     1:53.47 (57.33)     2:52.13 (58.66)     3:37.57 (45.44)
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   33.87    4/3/2005 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Alice          75 San Mateo Master-38  1:10.00    1:04.87  
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   40.25   4/30/2000 DORIS STEADMAN                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Alice          75 San Mateo Master-38  1:15.00    1:08.62  
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   44.36   3/20/2005 SYLVIA EISELE                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Alice          75 San Mateo Master-38  1:20.00    1:18.07  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   20.25   4/10/1994 ERIC MAUER                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Noonan, Timoth            19 Unattached-0           20.91      24.22  
  2 Farnham, Matthew J        24 Santa Rosa Maste-38    27.00      25.50  
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:37.60   2/18/2001 ROMAIN BARNIER                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farnham, Matthew J        24 Santa Rosa Maste-38  2:05.00    2:01.64  
                  26.93       56.82 (29.89)     1:28.74 (31.92)     2:01.64 (32.90)
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   23.41   4/25/2004 LANCE ASTI                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farnham, Matthew J        24 Santa Rosa Maste-38    29.00      29.07  
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   25.32   4/23/2006 WILLIAM LISCINSKY                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Noonan, Timoth            19 Unattached-0           26.00      28.82  
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   22.16   4/11/2006 MICHAEL SHELBY                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Noonan, Timoth            19 Unattached-0           23.00      24.72  
  2 Farnham, Matthew J        24 Santa Rosa Maste-38    29.00      28.43  
 
Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   1:52.82   5/16/1994 SIMON PERCY                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farnham, Matthew J        24 Santa Rosa Maste-38  2:10.00    2:16.99  
                  29.83     1:03.67 (33.84)     1:45.16 (41.49)     2:16.99 (31.83)
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   19.83   5/19/1991 ROBERT PEEL                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fogarty, Brian            29 Modesto Area Aqu-38    23.40      24.41  
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   25.34   5/19/1991 GREG RHODENBAUGH                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fogarty, Brian            29 Modesto Area Aqu-38    29.80      31.41  
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   2:03.69   5/22/1988 DOUGLAS SOLTIS                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fogarty, Brian            29 Modesto Area Aqu-38  2:39.87    2:37.58  
                  34.86     1:15.10 (40.24)     1:57.25 (42.15)     2:37.58 (40.33)
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   20.15   5/18/1997 ADAM SCHMITT                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Sean            34 Santa Rosa Maste-38    35.00      27.09  
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:38.03   5/16/1999 JON OLSEN                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roper, Matt               32 Davis Aquatic Ma-38  1:54.62    1:57.00  
                  27.36       57.07 (29.71)     1:26.49 (29.42)     1:57.00 (30.51)
  2 Greaves, Joseph S         34 Unattached-0         2:20.00    2:13.57  
                  30.84     1:04.83 (33.99)     1:40.33 (35.50)     2:13.57 (33.24)
  3 Sullivan, Sean            34 Santa Rosa Maste-38  2:30.00    2:16.15  
                  30.80     1:03.46 (32.66)     1:38.92 (35.46)     2:16.15 (37.23)
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   23.18   2/10/2002 MARTIN ZUBERO                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roper, Matt               32 Davis Aquatic Ma-38    27.75      27.74  
  2 Sullivan, Sean            34 Santa Rosa Maste-38  1:00.00      37.16  
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   1:48.64   2/10/2002 MARTIN ZUBERO                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roper, Matt               32 Davis Aquatic Ma-38  2:11.00    2:08.36  
                  30.18     1:02.85 (32.67)     1:36.05 (33.20)     2:08.36 (32.31)
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   25.88   5/19/1991 DAVID LUNDBERG                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greaves, Joseph S         34 Unattached-0           40.00      34.88  
  2 Sullivan, Sean            34 Santa Rosa Maste-38  1:00.00      38.59  
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   22.22   5/16/1999 BRIAN ALDERMAN                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roper, Matt               32 Davis Aquatic Ma-38    26.31      26.49  
  2 Greaves, Joseph S         34 Unattached-0           32.00      28.38  
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   1:49.52   5/16/1994 PETER EGAN                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greaves, Joseph S         34 Unattached-0         2:40.00    2:42.76  
                  34.62     1:13.96 (39.34)     1:56.47 (42.51)     2:42.76 (46.29)
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   1:47.62    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roper, Matt               32 Davis Aquatic Ma-38  2:10.38    2:12.87  
                  28.09     1:01.72 (33.63)     1:42.69 (40.97)     2:12.87 (30.18)
  2 Greaves, Joseph S         34 Unattached-0         2:40.00    2:32.54  
                  31.55     1:15.15 (43.60)     1:59.20 (44.05)     2:32.54 (33.34)
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   20.73   5/16/1994 KEVIN DEFORREST                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sabatini, Greg            38 Richmond Plunge-38     25.63      26.16  
  2 Bentley, Orin             36 Marcia's Enthusi-38    26.77      26.52  
  3 Solberg, Sean             35 Richmond Plunge-38     26.00      26.88  
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:39.90   4/24/2005 MICHAEL ROSS                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bentley, Orin             36 Marcia's Enthusi-38  2:04.50    2:08.33  
                  28.96     1:00.73 (31.77)     1:34.25 (33.52)     2:08.33 (34.08)
  2 Hamlin, Eli               36 Santa Rosa Maste-38  2:34.11    2:20.85  
                  33.57     1:09.45 (35.88)     1:46.10 (36.65)     2:20.85 (34.75)
  3 Solberg, Sean             35 Richmond Plunge-38   2:40.00    2:31.65  
                  36.53     1:13.66 (37.13)     1:51.94 (38.28)     2:31.65 (39.71)
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   23.06   4/23/2006 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sabatini, Greg            38 Richmond Plunge-38     30.56      30.94  
  2 Bentley, Orin             36 Marcia's Enthusi-38    32.00      31.86  
  3 Solberg, Sean             35 Richmond Plunge-38     37.00      37.24  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   25.89   5/18/2003 RON KARNAUGH                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sabatini, Greg            38 Richmond Plunge-38     36.54      36.49  
  2 Solberg, Sean             35 Richmond Plunge-38     37.00      36.98  
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   22.30   4/21/2002 WADE KING                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bentley, Orin             36 Marcia's Enthusi-38    28.10      28.86  
  2 Sabatini, Greg            38 Richmond Plunge-38     28.92      29.67  
  3 Solberg, Sean             35 Richmond Plunge-38     29.00      30.40  
  4 Hamlin, Eli               36 Santa Rosa Maste-38    34.27      32.15  
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   1:50.74   5/16/1999 BOBBY PATTEN                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bentley, Orin             36 Marcia's Enthusi-38  2:33.00    2:38.98  
                  33.86     1:13.46 (39.60)     1:54.89 (41.43)     2:38.98 (44.09)
  2 Hamlin, Eli               36 Santa Rosa Maste-38  3:00.00    3:03.83  
                  37.88     1:21.04 (43.16)     2:09.07 (48.03)     3:03.83 (54.76)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   20.95   4/25/2004 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parker, Aron              43 Marcia's Enthusi-38    24.00      23.29  
  2 Erickson, Douglas         41 Rolling Hills Mu-38    24.35      24.42  
  3 Hale, Will                43 El Cerrito Aquat-38    24.90      24.71  
  4 Virkus, Christopher       42 Club One in Peta-38    24.75      25.15  
  5 Jegers, Daniel            44 Marcia's Enthusi-38    24.35      25.57  
  6 Eklund, Markus            43 Tri Valley Maste-38    28.30      26.47  
  7 Fields, Eric              44 Unattached-0           26.79      26.95  
  8 Truitt, Trenton           44 North Bay Aquati-38    59.00      27.33  
  9 Avenell, Frank            44 Orinda Aquatic M-38    29.70      30.11  
 10 Parthasarathy, Amulya     40 Tri Valley Maste-38    38.00      31.80  
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:43.05   5/17/2002 PAUL SMITH                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Muir, Scott               40 Sierra Nevada Ma-38  2:10.00    2:06.49  
                  29.60     1:01.49 (31.89)     1:33.91 (32.42)     2:06.49 (32.58)
  2 Bessire, Brent            44 Santa Rosa Maste-38  2:12.00    2:13.36  
                  29.90     1:03.59 (33.69)     1:39.01 (35.42)     2:13.36 (34.35)
  3 Eklund, Markus            43 Tri Valley Maste-38  2:30.00    2:21.00  
                  30.81     1:04.83 (34.02)     1:42.32 (37.49)     2:21.00 (38.68)
  4 Parthasarathy, Amulya     40 Tri Valley Maste-38  3:22.00    2:42.99  
                  36.05     1:17.60 (41.55)     2:00.61 (43.01)     2:42.99 (42.38)
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   24.11   4/22/2001 CLAY BRITT                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hale, Will                43 El Cerrito Aquat-38    27.90      28.23  
  2 Parker, Aron              43 Marcia's Enthusi-38    32.00      29.87  
  3 Muir, Scott               40 Sierra Nevada Ma-38    29.00      31.24  
  4 Eklund, Markus            43 Tri Valley Maste-38    38.00      33.52  
  5 Virkus, Christopher       42 Club One in Peta-38    35.00      36.08  
  6 Avenell, Frank            44 Orinda Aquatic M-38    36.72      36.75  
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   1:54.01   5/10/1998 WILLIAM SPECHT                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hale, Will                43 El Cerrito Aquat-38  2:13.50    2:09.49  
                  31.37     1:04.57 (33.20)     1:37.61 (33.04)     2:09.49 (31.88)
  2 Muir, Scott               40 Sierra Nevada Ma-38  2:24.00    2:21.02  
                  33.64     1:08.87 (35.23)     1:44.80 (35.93)     2:21.02 (36.22)
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   25.84   5/18/2003 GREG RHODENBAUGH                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Douglas         41 Rolling Hills Mu-38    30.90      30.96  
  2 Parker, Aron              43 Marcia's Enthusi-38    33.00      31.18  
  3 Jegers, Daniel            44 Marcia's Enthusi-38    45.99      35.28  
  4 Eklund, Markus            43 Tri Valley Maste-38    38.00      35.74  
  5 Fields, Eric              44 Unattached-0           31.99      35.92  
  6 Virkus, Christopher       42 Club One in Peta-38    35.00      36.04  
  7 Truitt, Trenton           44 North Bay Aquati-38  1:20.00      37.86  
  8 Avenell, Frank            44 Orinda Aquatic M-38    38.70      39.04  
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   22.87   5/18/2003 JOHN SMITH                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hale, Will                43 El Cerrito Aquat-38    26.80      26.58  
  2 Parker, Aron              43 Marcia's Enthusi-38    28.00      27.11  
  3 Jegers, Daniel            44 Marcia's Enthusi-38    26.69      27.69  
  4 Erickson, Douglas         41 Rolling Hills Mu-38    28.20      28.42  
  5 Bessire, Brent            44 Santa Rosa Maste-38    30.00      28.83  
  6 Muir, Scott               40 Sierra Nevada Ma-38    30.85      30.39  
  7 Truitt, Trenton           44 North Bay Aquati-38  1:20.00      30.89  
  8 Avenell, Frank            44 Orinda Aquatic M-38    35.29      34.95  
  9 Parthasarathy, Amulya     40 Tri Valley Maste-38    40.00      41.61  
 
Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   1:50.61   4/14/2002 DENNIS BAKER                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jegers, Daniel            44 Marcia's Enthusi-38  2:49.99    2:45.11  
                  35.03     1:17.69 (42.66)     2:01.97 (44.28)     2:45.11 (43.14)
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   1:55.84   4/10/2006 RICH SAEGER                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hale, Will                43 El Cerrito Aquat-38  2:16.00    2:13.40  
                  28.52     1:02.51 (33.99)     1:42.62 (40.11)     2:13.40 (30.78)
  2 Parker, Aron              43 Marcia's Enthusi-38  2:22.00    2:16.39  
                  28.83     1:04.53 (35.70)     1:45.38 (40.85)     2:16.39 (31.01)
  3 Jegers, Daniel            44 Marcia's Enthusi-38  2:22.40    2:35.15  
                  31.36     1:11.40 (40.04)     1:58.64 (47.24)     2:35.15 (36.51)
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   21.29   5/14/2006 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehrenberger, Dennis       49 Unattached-0           25.25      24.97  
  2 Calvin, Leif              46 Santa Rosa Maste-38    24.00      24.99  
  3 Dieterich, David          48 Peninsula Commun-38    24.83      25.04  
  4 Hauck, Brian              45 Santa Rosa Maste-38    25.00      25.19  
  5 Cunningham, Geoff         45 Rolling Hills Mu-38    25.00      26.13  
  6 Cook, Dave                48 Santa Rosa Maste-38    27.00      26.46  
  7 Kadi, Mike                49 Incline Tahoe Ma-38    25.90      26.89  
  8 McCarthy, John            47 Streamliners-38        28.00      26.90  
  9 Price, Jeff               47 Unattached PC-38       28.50      27.41  
 10 Havens, Greg              49 Modesto Area Aqu-38    30.00      29.08  
 11 Le, Tom                   48 Santa Rosa Maste-38    30.00      30.39  
 12 Allen, Jeff               46 Wine Country Mas-38    30.00      30.52  
 13 Osborne, Glen             49 Sebastopol Maste-38    30.00      30.89  
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:44.39   5/14/2006 PAUL SMITH                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Calvin, Leif              46 Santa Rosa Maste-38  2:02.00    2:01.82  
                  27.88       58.92 (31.04)     1:30.42 (31.50)     2:01.82 (31.40)
  2 Hauck, Brian              45 Santa Rosa Maste-38  2:05.00    2:06.61  
                  28.16       59.65 (31.49)     1:32.29 (32.64)     2:06.61 (34.32)
  3 Ehrenberger, Dennis       49 Unattached-0         2:14.68    2:09.51  
                  29.44     1:01.37 (31.93)     1:34.98 (33.61)     2:09.51 (34.53)
  4 McCarthy, John            47 Streamliners-38      2:12.00    2:16.48  
                  30.64     1:03.88 (33.24)     1:38.74 (34.86)     2:16.48 (37.74)
  5 Cook, Dave                48 Santa Rosa Maste-38  2:15.00    2:17.42  
                  31.52     1:06.23 (34.71)     1:42.04 (35.81)     2:17.42 (35.38)
  6 Allen, Jeff               46 Wine Country Mas-38  2:23.00    2:26.20  
                  33.27     1:09.20 (35.93)     1:46.97 (37.77)     2:26.20 (39.23)
  7 Osborne, Glen             49 Sebastopol Maste-38  2:45.00    2:33.57  
                  34.66     1:12.34 (37.68)     1:52.84 (40.50)     2:33.57 (40.73)
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   24.87   5/14/2006 CLAY BRITT                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hauck, Brian              45 Santa Rosa Maste-38    31.00      31.20  
  2 Cunningham, Geoff         45 Rolling Hills Mu-38    31.00      32.87  
  3 Price, Jeff               47 Unattached PC-38       35.00      32.88  
  4 McCarthy, John            47 Streamliners-38        31.00      33.16  
  5 Osborne, Glen             49 Sebastopol Maste-38    35.00      37.28  
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   1:58.75   5/14/2006 CLAY BRITT                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hauck, Brian              45 Santa Rosa Maste-38  2:20.00    2:29.34  
                  34.46     1:11.33 (36.87)     1:50.03 (38.70)     2:29.34 (39.31)
  2 Wilson, Todd              49 Santa Rosa Maste-38  2:30.00    2:30.04  
                  37.00     1:15.97 (38.97)     1:53.70 (37.73)     2:30.04 (36.34)
  3 Dieterich, David          48 Peninsula Commun-38  2:41.00    2:32.00  
                  34.31     1:12.46 (38.15)     1:53.06 (40.60)     2:32.00 (38.94)
  4 Osborne, Glen             49 Sebastopol Maste-38  3:00.00    3:02.28  
                  42.78     1:28.79 (46.01)     2:16.95 (48.16)     3:02.28 (45.33)
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   27.33   5/14/2006 JON BLANK                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kadi, Mike                49 Incline Tahoe Ma-38    33.00      33.28  
  2 Dieterich, David          48 Peninsula Commun-38    32.91      33.35  
  3 Ehrenberger, Dennis       49 Unattached-0           37.99      33.43  
  4 Wilson, Todd              49 Santa Rosa Maste-38    34.50      34.46  
  5 Price, Jeff               47 Unattached PC-38       41.00      34.64  
  6 Havens, Greg              49 Modesto Area Aqu-38    35.00      42.26  
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   2:11.46   5/14/2006 JON BLANK                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kadi, Mike                49 Incline Tahoe Ma-38  2:40.00    2:39.52  
                  35.81     1:15.62 (39.81)     1:57.16 (41.54)     2:39.52 (42.36)
  2 Wilson, Todd              49 Santa Rosa Maste-38  2:45.00    2:42.39  
  3 Ehrenberger, Dennis       49 Unattached-0         2:54.33    2:51.45  
                  38.98     1:23.19 (44.21)     2:08.92 (45.73)     2:51.45 (42.53)
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   23.00   5/14/2006 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dieterich, David          48 Peninsula Commun-38    27.99      27.95  
  2 Kadi, Mike                49 Incline Tahoe Ma-38    28.90      28.53  
  3 Cunningham, Geoff         45 Rolling Hills Mu-38    29.00      28.76  
  4 Price, Jeff               47 Unattached PC-38       29.00      30.54  
  5 Havens, Greg              49 Modesto Area Aqu-38    35.00      32.90  
  6 Le, Tom                   48 Santa Rosa Maste-38    42.00      41.94  
 -- Osborne, Glen             49 Sebastopol Maste-38    31.00         DQ  
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   1:52.67   5/18/2003 WILLIAM SPECHT                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dieterich, David          48 Peninsula Commun-38  2:54.40    2:31.07  
                  31.73     1:07.88 (36.15)     1:48.69 (40.81)     2:31.07 (42.38)
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   1:58.92   5/14/2006 PAUL SMITH                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Calvin, Leif              46 Santa Rosa Maste-38  2:17.00    2:19.99  
                  29.45     1:07.80 (38.35)     1:49.17 (41.37)     2:19.99 (30.82)
  2 Kadi, Mike                49 Incline Tahoe Ma-38  2:25.00    2:22.91  
                  30.44     1:07.54 (37.10)     1:48.56 (41.02)     2:22.91 (34.35)
  3 McCarthy, John            47 Streamliners-38      2:30.00    2:34.09  
                  33.21     1:11.76 (38.55)     1:58.94 (47.18)     2:34.09 (35.15)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   21.73   5/10/1998 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nootbaar, Tom T           50 Walnut Creek Mas-38    25.50      24.84  
  2 Smith, Doug               51 Davis Aquatic Ma-38    24.92      24.99  
  3 James, John               51 Santa Rosa Maste-38    26.00      25.00  
  4 Keating, Kevin            50 Sebastopol Maste-38    25.00      25.12  
  5 Taylor, Ron               53 Richmond Plunge-38     25.11      26.43  
  6 Carlson, Eric             53 Streamliners-38        27.30      26.44  
  7 Torgerson, Rob            51 Unattached PC-38       28.00      26.48  
  8 Pettibone, Chip           51 Santa Rosa Maste-38    26.67      26.81  
  9 Mc Cracken, Bill          52 Tri Valley Maste-38    26.00      26.83  
 10 Jones, Harold             51 Unattached-0           29.50      29.29  
 11 Ewing, Jack               53 University of Sa-38    29.34      31.22  
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:47.69   5/20/2001 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Cracken, Bill          52 Tri Valley Maste-38  1:59.80    2:00.53  
                  28.34       59.31 (30.97)     1:30.18 (30.87)     2:00.53 (30.35)
  2 Nootbaar, Tom T           50 Walnut Creek Mas-38  2:08.50    2:01.79  
                  28.80       59.91 (31.11)     1:31.19 (31.28)     2:01.79 (30.60)
  3 Keating, Kevin            50 Sebastopol Maste-38  2:05.00    2:06.99  
                  28.40     1:00.28 (31.88)     1:33.83 (33.55)     2:06.99 (33.16)
  4 Carlson, Eric             53 Streamliners-38      2:08.49    2:11.30  
                  29.54     1:01.80 (32.26)     1:35.69 (33.89)     2:11.30 (35.61)
  5 Dahle, Gene               54 Rocklin Aquatics-38  2:10.00    2:14.72  
                  30.56     1:03.89 (33.33)     1:39.13 (35.24)     2:14.72 (35.59)
  6 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38  2:23.00    2:20.42  
                  32.85     1:07.90 (35.05)     1:44.35 (36.45)     2:20.42 (36.07)
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   26.24   5/23/1993 ROBERT SMITH                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Doug               51 Davis Aquatic Ma-38    30.20      29.88  
  2 Taylor, Ron               53 Richmond Plunge-38     29.70      30.11  
  3 Keating, Kevin            50 Sebastopol Maste-38    31.00      31.08  
  4 Torgerson, Rob            51 Unattached PC-38       35.00      33.39  
  5 Carlson, Eric             53 Streamliners-38        36.00      34.34  
  6 Mc Cracken, Bill          52 Tri Valley Maste-38    35.00      36.22  
  7 Jones, Harold             51 Unattached-0           34.00      36.88  
  8 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38    37.00      37.76  
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   2:04.64   5/20/2001 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nootbaar, Tom T           50 Walnut Creek Mas-38  2:30.00    2:27.43  
                  36.77     1:14.56 (37.79)     1:51.94 (37.38)     2:27.43 (35.49)
  2 Torgerson, Rob            51 Unattached PC-38     2:40.00    2:37.16  
                  37.66     1:17.32 (39.66)     1:56.89 (39.57)     2:37.16 (40.27)
  3 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38  2:57.74    2:59.34  
                  41.60     1:26.21 (44.61)     2:12.57 (46.36)     2:59.34 (46.77)
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   28.00   5/10/1998 ROBERT STRAND                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ewing, Jack               53 University of Sa-38    34.34      33.79  
  2 Smith, Doug               51 Davis Aquatic Ma-38    34.36      33.93  
  3 Pettibone, Chip           51 Santa Rosa Maste-38    33.50      34.47  
  4 Carlson, Eric             53 Streamliners-38        34.57      34.61  
  5 Torgerson, Rob            51 Unattached PC-38       38.00      35.36  
  6 Taylor, Ron               53 Richmond Plunge-38     34.58      36.56  
  7 Jones, Harold             51 Unattached-0           36.00      37.37  
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   2:17.16   5/12/1996 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pettibone, Chip           51 Santa Rosa Maste-38  2:45.00    2:42.38  
                  36.86     1:17.70 (40.84)     1:59.71 (42.01)     2:42.38 (42.67)
  2 Dahle, Gene               54 Rocklin Aquatics-38  2:50.00    2:51.11  
                  38.31     1:20.58 (42.27)     2:06.01 (45.43)     2:51.11 (45.10)
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   23.19   4/25/2004 TRIP HEDRICK                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keating, Kevin            50 Sebastopol Maste-38    26.28      26.52  
  2 Taylor, Ron               53 Richmond Plunge-38     27.20      27.37  
  3 Nootbaar, Tom T           50 Walnut Creek Mas-38    28.00      27.93  
  4 Smith, Doug               51 Davis Aquatic Ma-38    27.96      28.56  
  5 James, John               51 Santa Rosa Maste-38    29.00      28.64  
  6 Mc Cracken, Bill          52 Tri Valley Maste-38    30.00      31.98  
  7 Ewing, Jack               53 University of Sa-38    32.10      31.99  
  8 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38    33.00      32.04  
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   2:02.56   4/11/1999 FRED SCHLICHER                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nootbaar, Tom T           50 Walnut Creek Mas-38  2:29.50    2:21.07  
                  33.24     1:09.37 (36.13)     1:45.68 (36.31)     2:21.07 (35.39)
  2 Dahle, Gene               54 Rocklin Aquatics-38  2:23.00    2:25.02  
                  31.70     1:08.09 (36.39)     1:45.50 (37.41)     2:25.02 (39.52)
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   2:03.99   5/22/2005 MICHAEL MANN                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Cracken, Bill          52 Tri Valley Maste-38  2:32.34    2:34.81  
                  33.41     1:18.41 (45.00)     2:03.55 (45.14)     2:34.81 (31.26)
  2 Pettibone, Chip           51 Santa Rosa Maste-38  2:25.00    2:36.48  
                  33.74     1:15.74 (42.00)     1:59.91 (44.17)     2:36.48 (36.57)
  3 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38  2:51.70    2:53.61  
                  35.55     1:23.23 (47.68)     2:16.79 (53.56)     2:53.61 (36.82)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   21.82   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cutting, Steve            56 Tri Valley Maste-38    25.20      25.34  
  2 Schenstrom, Warren        56 Santa Rosa Maste-38    26.41      25.44  
  3 Morales, John             55 Santa Rosa Maste-38    26.44      26.21  
  4 Reid, Nick                55 Santa Rosa Maste-38    28.00      28.09  
  5 Schultz, Wayne            55 Unattached PC-38       29.15      30.01  
  6 Chew, Tom                 56 Marcia's Enthusi-38    32.00      30.18  
  7 Anderson, Robert          58 Peninsula Commun-38    30.35      31.25  
  8 Pinto, Harlan             56 Menlo Masters Ak-38    32.87      31.53  
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:50.85   5/14/2006 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Robert          58 Peninsula Commun-38  2:28.37    2:31.48  
                  34.61     1:11.26 (36.65)     1:51.24 (39.98)     2:31.48 (40.24)
  2 Pinto, Harlan             56 Menlo Masters Ak-38  2:32.48    2:34.59  
                  34.97     1:13.30 (38.33)     1:54.14 (40.84)     2:34.59 (40.45)
  3 Schultz, Wayne            55 Unattached PC-38     4:00.00    2:42.47  
  4 Tuteur, Frank             55 Santa Rosa Maste-38  3:00.00    3:00.41  
                  40.58     1:25.54 (44.96)     2:13.04 (47.50)     3:00.41 (47.37)
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   26.63   4/25/2004 HUGH WILDER                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cutting, Steve            56 Tri Valley Maste-38    29.75      29.95  
  2 Reid, Nick                55 Santa Rosa Maste-38    35.00      35.43  
  3 Schultz, Wayne            55 Unattached PC-38       39.70      37.40  
  4 Chew, Tom                 56 Marcia's Enthusi-38    39.00      38.19  
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   2:07.54   4/25/2004 TOD SPIEKER                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Canales, Francisco        56 Santa Rosa Maste-38  2:28.10    2:21.30  
                  34.46     1:09.61 (35.15)     1:46.07 (36.46)     2:21.30 (35.23)
  2 Morales, John             55 Santa Rosa Maste-38  2:25.44    2:25.30  
                  35.08     1:12.34 (37.26)     1:48.77 (36.43)     2:25.30 (36.53)
  3 Schultz, Wayne            55 Unattached PC-38     4:00.00    3:09.61  
  4 Chew, Tom                 56 Marcia's Enthusi-38  3:53.90    3:15.87  
                  45.57     1:34.93 (49.36)     2:25.25 (50.32)     3:15.87 (50.62)
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   28.71   5/18/2003 DON MCKENZIE                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schenstrom, Warren        56 Santa Rosa Maste-38    35.41      33.17  
  2 Cutting, Steve            56 Tri Valley Maste-38    34.54      35.27  
  3 Edgar, Donald             55 Santa Rosa Maste-38    40.37      35.74  
  4 Pinto, Harlan             56 Menlo Masters Ak-38    37.54      36.15  
  5 Anderson, Robert          58 Peninsula Commun-38    35.65      36.34  
  6 Van Wart, Steve           59 Walnut Creek Mas-38    45.00      36.52  
  7 Reid, Nick                55 Santa Rosa Maste-38    37.00      38.43  
  8 Chew, Tom                 56 Marcia's Enthusi-38    43.00      40.49  
  9 Schultz, Wayne            55 Unattached PC-38       44.13      43.92  
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   2:20.49   5/20/2001 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John             55 Santa Rosa Maste-38  2:45.44    2:42.43  
                  37.35     1:18.72 (41.37)     2:00.36 (41.64)     2:42.43 (42.07)
  2 Edgar, Donald             55 Santa Rosa Maste-38  3:07.73    3:00.21  
                  42.61     1:28.02 (45.41)     2:14.32 (46.30)     3:00.21 (45.89)
  3 Anderson, Robert          58 Peninsula Commun-38  2:58.60    3:05.96  
                  44.07     1:31.91 (47.84)     2:19.90 (47.99)     3:05.96 (46.06)
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   24.59   5/17/2002 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cutting, Steve            56 Tri Valley Maste-38    28.75      28.09  
  2 Van Wart, Steve           59 Walnut Creek Mas-38    40.00      31.67  
 
Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   2:08.19   3/28/2004 FRED SCHLICHER                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pinto, Harlan             56 Menlo Masters Ak-38  3:21.48    3:24.16  
                  42.63     1:32.95 (50.32)     2:29.21 (56.26)     3:24.16 (54.95)
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   2:09.92   5/10/1998 TIMOTHY GARTON                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pinto, Harlan             56 Menlo Masters Ak-38  3:02.15    2:57.00  
                  37.59     1:27.01 (49.42)     2:15.80 (48.79)     2:57.00 (41.20)
  2 Anderson, Robert          58 Peninsula Commun-38  2:55.46    3:07.49  
                  45.56     1:37.51 (51.95)     2:27.34 (49.83)     3:07.49 (40.15)
  3 Tuteur, Frank             55 Santa Rosa Maste-38  4:00.00    3:30.22  
                  50.64     1:49.57 (58.93)     2:47.39 (57.82)     3:30.22 (42.83)
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   22.30   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holt, Tate                62 Tamalpais Aquati-38    24.50      24.87  
  2 Stanley, Mark             63 Santa Rosa Maste-38    26.50      25.84  
  3 Dailey, Mike              64 Santa Rosa Maste-38    49.50      36.62  
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:56.69   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanley, Mark             63 Santa Rosa Maste-38  2:15.00    2:12.92  
                  30.07     1:03.83 (33.76)     1:39.43 (35.60)     2:12.92 (33.49)
  2 Dailey, Mike              64 Santa Rosa Maste-38  2:55.50    3:01.56  
                                  43.33 ( )   2:17.96 (1:34.63)     3:01.56 (43.60)
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   2:24.68   5/14/2006 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dailey, Mike              64 Santa Rosa Maste-38  3:57.50    3:52.16  
                  54.43     1:53.17 (58.74)   2:54.09 (1:00.92)     3:52.16 (58.07)
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   24.46   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holt, Tate                62 Tamalpais Aquati-38    28.00      28.23  
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   2:17.60   5/14/2006 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanley, Mark             63 Santa Rosa Maste-38  2:40.00    2:41.96  
                  33.77     1:18.07 (44.30)     2:07.44 (49.37)     2:41.96 (34.52)
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   23.66   5/17/2002 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              66 Santa Rosa Maste-38    27.00      27.27  
  2 David, Fred               65 Santa Rosa Maste-38    30.00      30.67  
  3 Gleeson, Jerry            66 Wine Country Mas-38    34.00      34.27  
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   2:01.22   5/17/2002 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gleeson, Jerry            66 Wine Country Mas-38  2:40.00    2:38.16  
                  36.38     1:15.58 (39.20)     1:57.49 (41.91)     2:38.16 (40.67)
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   29.55   5/16/1999 YOSHI OYAKAWA                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              66 Santa Rosa Maste-38    30.00      30.05  
  2 Birnie, Tim               68 Santa Rosa Maste-38    31.00      31.85  
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   32.91   5/18/1997 NICK TEMPLEMAN                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 David, Fred               65 Santa Rosa Maste-38    39.00      38.26  
  2 Wilder, Hugh              66 Santa Rosa Maste-38    40.00      39.86  
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   2:38.69   5/14/2006 MIKE FRESHLEY                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 David, Fred               65 Santa Rosa Maste-38  3:05.00    3:06.83  
                  41.53     1:28.33 (46.80)     2:17.28 (48.95)     3:06.83 (49.55)
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   27.44   5/14/2006 MIKE FRESHLEY                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              66 Santa Rosa Maste-38    30.00      29.18  
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   30.25   4/25/2004 YOSHI OYAKAWA                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            70 Tamalpais Aquati-38    31.00      30.97  
 
Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   2:28.11   5/18/2003 BURWELL JONES                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            70 Tamalpais Aquati-38  2:30.00    2:25.77  
                  35.49     1:12.36 (36.87)     1:50.06 (37.70)     2:25.77 (35.71)
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   33.19   4/22/2001 JOHN KORTHEUER                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            70 Tamalpais Aquati-38    38.00      38.62  
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   26.94   4/30/2000 FRANK PIEMME                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          76 San Mateo Master-38    36.31      36.71  
 
Men 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   2:45.08   2/24/2002 ROGER FRANKS                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          76 San Mateo Master-38  3:17.98    3:20.24  
                  47.23     1:38.52 (51.29)     2:31.87 (53.35)     3:20.24 (48.37)
 
Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   3:11.26   2/27/2005 ROBERT MACDONALD                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          76 San Mateo Master-38  3:41.60    3:47.89  
                  52.80   1:52.92 (1:00.12)     2:52.10 (59.18)     3:47.89 (55.79)
 
Men 75-79 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   3:16.82   2/16/2002 THOMAS MAINE                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          76 San Mateo Master-38  3:53.37    3:59.03  
                  55.97   1:59.84 (1:03.87)   3:03.24 (1:03.40)     3:59.03 (55.79)
 
Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   2:54.47   4/23/2000 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          76 San Mateo Master-38  3:26.37    3:25.79  
                  51.82     1:42.58 (50.76)     2:41.32 (58.74)     3:25.79 (44.47)
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   29.25   4/10/2005 FRANK PIEMME                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman           81 Walnut Creek Mas-38    35.50      37.12  
  2 Grohe, William            80 University of Sa-38    43.40      45.12  
 
Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   2:38.33   4/24/2005 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William            80 University of Sa-38  3:46.91    4:03.57  
                  49.35     1:48.07 (58.72)   2:54.97 (1:06.90)   4:03.57 (1:08.60)
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   37.39   8/14/1999 RAY TAFT                                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William            80 University of Sa-38    51.70    1:02.44  
 
Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   40.31    3/6/2005 FRANK PIEMME                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman           81 Walnut Creek Mas-38    46.50      47.07  
 
Men 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   3:24.18   4/24/2005 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William            80 University of Sa-38  5:24.43    6:02.77  
 
Men 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   3:10.28   4/10/2005 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William            80 University of Sa-38  5:31.39    5:30.93  
                1:21.78   2:40.76 (1:18.98)   4:26.27 (1:45.51)   5:30.93 (1:04.66)
 
Mixed 18 & Over 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santa Rosa Masters-38  'F'                             NT      48.23  
                  25.71       48.23 (22.52)                                        
  2 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'                  NT      49.88  
                  24.12       49.88 (25.76)                                        
  3 Tri Valley Masters-38  'A'                          50.00      50.56  
                  26.52       50.56 (24.04)                                        
  4 Santa Rosa Masters-38  'D'                        1:00.00      51.70  
                  25.94       51.70 (25.76)                                        
  5 Santa Rosa Masters-38  'C'                        1:00.00      54.06  
                  27.19       54.06 (26.87)                                        
  6 Wine Country Masters-38  'A'                           NT      55.42  
                  28.47       55.42 (26.95)                                        
  7 North Bay Aquatics-38  'A'                             NT      57.73  
                  28.68       57.73 (29.05)                                        
  8 Santa Rosa Masters-38  'A'                        1:00.00      57.82  
                  29.95       57.82 (27.87)                                        
  9 Santa Rosa Masters-38  'E'                             NT      57.84  
                  27.42       57.84 (30.42)                                        
 10 Swymnut Masters-38  'A'                           1:05.00      58.53  
                  31.17       58.53 (27.36)                                        
 11 Tri Valley Masters-38  'B'                        1:00.00    1:04.74  
                  29.30     1:04.74 (35.44)                                        
 12 Santa Rosa Masters-38  'B'                        2:00.00    1:07.07  
                  34.12     1:07.07 (32.95)                                        
 -- Tamalpais Aquatic Masters-38  'A'                   50.00         DQ  
                  24.56          DQ (24.44)                                        
 -- Sebastopol Masters Aquatic Clu-38  'A'            1:15.00         DQ  
                1:09.52          DQ (17.72)                                        

USMS Logo

 

GO THE DISTANCE

Link to the Swimming World website

Sports Basement Logo