PacMasters

Tri Valley Open Water
2.5 K

  Serving Northern California and Northwestern Nevada

Masters Swimming is for Everyone
All ages and all levels!

Follow pacmastersswim on Twitter
LinkedIn Join USMS p Pacific Masters United States
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1   112 Jack Hubbard        61 TSUN    164   49:38.10 

                    FEMALE AGE GROUP F1824 2.5 KM SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1     3 Shelley Harper      23 WCM     137   34:52.75 

    2   107 Alix Pisani         23 TEME    271   49:31.40 

                    FEMALE AGE GROUP F2529 2.5 KM SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    69 Dana Thomas         25 STAN    352   44:20.30 

    2   106 Allison Fitzsimons  26 UNAT    104   49:22.65 

    3   111 Ellie Adelman       28 TEME      4   49:37.75 

    4   114 Rebecca Shults      29 CMAM    327   49:44.45 

    5   128 Alexandra Frick     27 MELO    109   53:02.65 

    6   134 Camille Jones       26 STAN    172   53:34.20 



                     MALE AGE GROUP M2529 2.5 KM SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    25 Michael Sontag      25 UNAT    333   38:09.05 

    2    29 James Horine        25 CRUZ    158   38:26.65 

    3    39 Austin Lau          29 BAC     196   39:34.15 

                    FEMALE AGE GROUP F3034 2.5 KM SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1     6 Danielle Becks      31 TOC      20   35:10.75 

    2    16 Elizabeth Stampley  33 TEME    335   37:23.25 

    3    52 Sarah Groskopf      32 BAC     125   42:14.35 

    4    65 Kirsten Graves      30 USF     121   43:26.60 

    5    66 Amy Sitzmann        33 TVM     331   43:34.00 

    6   100 Kristen Crane       33 WCM      72   48:48.50 

    7   121 Margaret Thompson   32 MAM     353   51:22.75 

    8   130 Briana McCarthy     31 TSUN    230   53:15.10 

    9   135 Casey Batchelder    32 49ER     16   53:47.70 

   10   170 Larkin Davis        33 49ER     79 1:02:10.20 

   11   182 Tanja Paolini       32 FGM     260 1:16:46.40 

                     MALE AGE GROUP M3034 2.5 KM SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    22 Craig Robinson      34 UNAT    460   38:06.60 

    2    32 Jeff Mellinger      34 WCM     435   38:51.45 

    3    56 John Schonder       34 RPM     311   42:49.15 

    4    94 Benjamin Schwessing 30 DAM     455   48:06.55 

                    FEMALE AGE GROUP F3539 2.5 KM SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    45 Natalie Parkinson   39 WCM     261   41:12.05 

    2    47 Bonnie Benjamin     38 USF     414   41:20.50 

    3    98 Catherine Delneo    37 SERC     85   48:18.45 

    4   103 Beth Goodridge      39 MAAC    119   49:13.50 

    5   120 Emily Murai         37 SCSC    411   51:01.80 

    6   122 Ann Michel Ongerth  39 WCM     258   51:30.40 

    7   153 Katherine McCall    39 TSUN    229   56:55.35 

    8   172 Katherine Stempien  36 USF     340 1:02:59.75 

                     MALE AGE GROUP M3539 2.5 KM SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1     1 Trevor Gillis       37 LAMV    115   32:57.15 

    2     7 Matt Miller         35 OREG    239   35:11.45 

    3    19 Holden Hardcastle   36 BAY     132   37:48.25 

    4    20 Steve Haney         38 STAN    129   37:52.70 

    5    43 Casey Cheung        39 TSUN     56   40:53.55 

    6    51 Shane Means         35 SRVM    232   42:08.65 

    7    72 Greg Sabatini       37 RPM     301   44:49.15 

    8    87 Philip Vitale       39 TSUN    370   47:05.20 

    9   101 Sam Pierstorff      37 MAAC    270   48:50.80 

   10   133 Oleg Mustiazza      35 SMM     249   53:33.70 

                    FEMALE AGE GROUP F4044 2.5 KM SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    41 Leeann Harvey       43 WCM     139   40:19.50 

    2    42 Cynthia Hertzer     44 CRUZ    147   40:21.95 

    3    48 Patti Philpott      42 49ER    266   41:33.90 

    4    89 Cathy Jacques       44 WCM     167   47:30.05 

    5   110 Lori Beasley        42 PCCM    410   49:36.10 

    6   113 Michelle Weigand    43 UNAT    377   49:39.00 

    7   117 Connie Tong         41 STAN    459   50:28.50 

    8   185 Lupe Magana         44 UNAT    215 1:28:08.70 



                     MALE AGE GROUP M4044 2.5 KM SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    50 Steven Shotts       42 NCMS    326   41:54.95 

    2    55 Michael Bauer       43 UNAT     17   42:20.55 

    3    82 Mike Wallace        44         461   46:30.65 

    4   119 Jason Prodoehl      42 TSUN    278   50:48.65 

    5   131 Paul Carter         44 UNAT     52   53:22.45 

                    FEMALE AGE GROUP F4549 2.5 KM SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    24 Lynn Jolly          47 TOC     171   38:07.95 

    2    27 Laureen Welting     47 TOC     378   38:20.15 

    3    36 Lisa Ward           49 WCM     374   39:19.55 

    4    46 Dina Hall           47 PCCM    127   41:19.45 

    5    58 Mary Ann Nygren     45 TVM     255   43:02.35 

    6    61 Kelly Cantlen       45 UNAT    426   43:09.65 

    7    70 Rebecca Perry       48 MAM     430   44:24.25 

    8    75 Marta Bechhoefer    45 CRUZ     18   44:54.70 

    9    76 Margaret Becker     48 PCCM     19   44:58.35 

   10    80 Tasha Capen         46 MELO     46   46:08.75 

   11   118 Janet Beegle        46 MVM      22   50:30.75 

   12   139 Christy Alford      47 49ER      5   53:54.70 

   13   152 Beth Weber          46 SFRP    376   56:19.60 

   14   171 Silke Jobst         45 UNAT    169 1:02:27.50 

   15   175 Colette Scales      47 49ER    306 1:03:54.25 

                     MALE AGE GROUP M4549 2.5 KM SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    31 Michael De Boisblan 45 WCM     433   38:46.10 

    2    33 Jon Boone           49 WCM     408   38:56.25 

    3    78 Ross Simmons        49 LJCS    330   45:55.30 

    4    83 Stuart Hills        46 TSUN    152   46:37.25 

    5    96 David Cowan         45 PCCM     70   48:15.60 

    6   108 Ernst Halperin      49 TSUN    128   49:34.25 

    7   157 Robert Kane         47 PCCM    176   57:24.75 

    8   163 Geoff Sharples      45 SFRP    320   59:47.50 

                    FEMALE AGE GROUP F5054 2.5 KM SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    18 Kimberly Elsbach    50 DAM      98   37:40.60 

    2    26 Ann Hight           51 TVM     150   38:17.25 

    3    28 Elizabeth Tiedemann 50 AQUM    355   38:23.85 

    4    34 Marguerite Meyer    54 TOC     234   39:00.25 

    5    40 Cindy Clements      52 TAM      59   40:13.55 

    6    60 Pia Macchiavello    51 MEMO    214   43:08.25 

    7    84 Cokie Lepinski      54 NUTS    204   46:42.20 

    8    95 Jill Fleming        50 BAC     107   48:12.75 

    9   124 Kellie Marshall     51 TMSC    221   52:04.35 

   10   127 Kristine Buckley    53 SMM      43   52:46.95 

   11   146 Erica Sutherland    54 LVAM    347   55:01.35 

   12   147 Vanessa Lea         53 PCCM    198   55:36.15 

   13   151 Gabrielle Hildebran 53 FOG     151   56:17.70 

   14   156 Marilyn Underwood   53 DAM     363   57:19.90 

   15   158 Sheila Rose         50 MAAC    294   57:54.25 



                     MALE AGE GROUP M5054 2.5 KM SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1     2 Robert Placak       54 RCP     272   33:42.90 

    2    21 Bill Mc Cracken     51 TVM     225   38:03.05 

    3    35 Brad Gothberg       51 WCM     120   39:06.90 

    4    68 Aaron Houston       52 UNAT    159   44:18.00 

    5    99 Brent Hughey        51 TVM     165   48:18.80 

    6   102 Robert Gudamets     54 SCSC    457   48:52.15 

    7   105 Curtis Martin       53 MAAC    222   49:14.35 

    8   109 Richard Surosky     54 TEME    415   49:34.45 

    9   125 James Cotta         52 LODI     68   52:08.75 

   10   137 Steven Toschi       51 MAM     357   53:50.45 

   11   138 Marcos Gaglianone   51 UNAT    110   53:52.20 

   12   141 Chris Beeman        52 CSSR     23   53:59.20 

   13   184 Ruggie Van Muijen   53 CSSR    396 1:22:09.45 

                    FEMALE AGE GROUP F5559 2.5 KM SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    62 Lindabeth Schmucker 57 DAM     310   43:09.90 

    2    79 Phyllis Quinn       57 TOC     283   46:01.35 

    3    91 Judy Eisenman       59 TAM      94   47:37.90 

    4    97 Karen Boyer         57 PCCM     32   48:15.85 

    5   129 Suzie Haufler       55 MEMO    141   53:06.00 

    6   143 Paula Moores        55 SAWS    244   54:21.30 

    7   154 Patti Sears         59 CSSR    315   57:09.70 

    8   160 Leslie Morgan       55 TSUN    245   59:02.55 

    9   161 Kelly Maris-Weissb  55 WCM     218   59:13.65 

   10   169 Joyce Bustinduy     57 FGM      45 1:02:06.50 

   11   177 Laurie Perry        59 TCAM    263 1:08:19.15 

   12   180 Kathy Schultz       58 MAM     312 1:16:21.25 

                     MALE AGE GROUP M5559 2.5 KM SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1     4 Sandy Mac Donald    57 SMST    211   34:53.40 

    2    12 Fred Ferroggiaro    59 TOC     103   37:01.40 

    3    23 Ron Emhoff          58 TVM      99   38:07.40 

    4    37 Peter Guadagni      58 WCM     126   39:19.90 

    5    38 Robert Davis        55          80   39:26.20 

    6    57 Robert Young        56 UNAT    391   43:00.95 

    7    63 David Robert        57 BAM     458   43:11.75 

    8    74 Doug Putnam-Pite    56 CRUZ    279   44:53.95 

    9    88 Robert Knell        55 TVM     188   47:13.70 

   10    90 Robert Anderson     57 PCCM      6   47:31.20 

   11   123 Michael Lamb        58 CUDA    462   51:49.30 

   12   132 Mark Danna          57 UNAT     76   53:31.10 

   13   144 Kenneth Lalanne     59 MAM     194   54:56.20 

   14   174 Keith Lee           56 SERC    202 1:03:35.55 

                    FEMALE AGE GROUP F6064 2.5 KM SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1     8 Laura Val           61 TAM     365   35:23.00 

    2    85 Marianne Brems      64 MELO     34   46:48.70 

    3   126 Jill Wright         62 SAWS    388   52:18.40 

    4   150 Diane Davis         62 DAM      78   55:58.45 

    5   164 Sheila Monaghan     64 TCAM    243   59:50.05 

    6   168 Valerie Armento     62 UNAT      7 1:01:48.35 



                     MALE AGE GROUP M6064 2.5 KM SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    14 Joel Wilson         64 CRUZ    384   37:12.30 

    2    67 Bob Upshaw          63 MAM     364   44:15.55 

    3    77 Stephen Small       60 UNAT    401   45:50.25 

    4   136 Norm Hantzsche      64 RPM     131   53:48.00 

    5   145 Will Davis          61 DAM      81   55:00.35 

    6   148 William Hogan       64 UNAT    157   55:37.35 

    7   149 Ron Scrivani        64 UNAT    313   55:46.25 

    8   159 Michael Bennett     62 RPM      27   58:05.20 

    9   165 Scot Kendall        62 CRUZ    178 1:00:03.30 

                    FEMALE AGE GROUP F6569 2.5 KM SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1   104 Linda Shoenberger   65 TAM     325   49:14.15 

    2   173 Glenda Carroll      69 TAM      51 1:03:26.15 

                     MALE AGE GROUP M6569 2.5 KM SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    53 Bob Bruce           65 OREG     40   42:15.35 

    2    54 Richard Burns       69 TAM      44   42:17.15 

    3    86 Steve Hoberg        66 CRUZ    155   46:53.15 

    4   142 Robert Gils         65 UNAT    116   54:20.75 

                    FEMALE AGE GROUP F7074 2.5 KM SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1   162 Susan Munn          74 DAM     248   59:37.20 

    2   166 Kate Coleman        70 USF      62 1:00:29.95 

    3   181 Susan White         71 TCAM    381 1:16:33.65 

                     MALE AGE GROUP M7074 2.5 KM SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    93 Ralph Mohr          71 OREG    241   47:56.85 

                    FEMALE AGE GROUP F7579 2.5 KM SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1   176 Dot Myers           76 SAC     452 1:05:16.90 

   





        **** FEMALE OVERALL 2.5 KM WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****

Place Name                Ag Club  Bib#  Time          

===== =================== == ===== ===== ========== 

    1 Sue Strause         49         432   53:57.25 

    2 Johanna Davis       50         409 1:13:10.35 

    3 Flora Eppler        47 TMSC    100 1:15:09.65 

    4 Kimberly Kaiser Pie 42 TVM     175 1:21:17.75 

         **** MALE OVERALL 2.5 KM WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****

Place Name                Ag Club  Bib#  Time          

===== =================== == ===== ===== ========== 

    1 Tom Nootbaar        49 WCM     253   35:00.20 

    2 Dean Harper         60 WCM     136   37:23.00 

    3 Nicholas Zefeldt    29 USF     393   38:33.60 

    4 Tobin Schilke       38 SFRP    309   43:25.65 

    5 Keith Miller        61 SAC     238   44:26.05 

    6 Matt Momont         24 SRVM    242   46:13.70 

    7 Adam Carlson        30 TEME     47   47:41.45 

    8 Ryan Jorgensen      39 MVM     173   49:51.55 

    9 Steven Elias        61 UNAT     95   50:01.95 

   10 David Shafton       41 WCM     317   57:11.30 

   11 Philip Pierpont     41 TVM     269 1:01:19.75 
 
  
  

USMS Logo

 

GO THE DISTANCE

Link to the Swimming World website

Sports Basement Logo