PacMasters

Richmond Plunge
Keller Cove

  Serving Northern California and Northwestern Nevada

Masters Swimming is for Everyone
All ages and all levels!

Follow pacmastersswim on Twitter
LinkedIn Join USMS p Pacific Masters United States
                      KELLER COVE SWIM FOR KIDS SAKE
                    RICHMOND, CALIFORNIA     09/28/2013
 

             ********** AGE GROUP RESULTS LIST **************

                     MALE AGE GROUP M25-29 2 MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   104 Chris Lyle          27 RPM      56   46:12.65 
    2   135 Scott Barrows       28 UNAT      5 1:04:59.95 
                    FEMALE AGE GROUP F30-34 2 MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   117 Sarah Groskopf      33 BAC      39   51:39.45 
                     MALE AGE GROUP M30-34 2 MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   109 Craig Gawlick       31 MVM      33   49:43.00 
    2   110 Bryan Lam           31 ECAM     52   49:47.65 
                    FEMALE AGE GROUP F35-39 2 MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   121 Cathy Delneo        37 SERC    136   54:48.90 
                     MALE AGE GROUP M35-39 2 MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   107 Holden Hardcastle   36 BAY     137   48:43.45 
    2   119 Greg Sabatini       37 RPM      86   53:32.15 
    3   133 Joel Moore          39 DC       69 1:04:23.90 
                    FEMALE AGE GROUP F40-44 2 MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   113 Leeann Harvey       43 WCM      42   51:16.05 
    2   126 Asha Roth           42 RPM      85   57:07.50 
    3   137 Rebecca Margulies   42 ALB      59 1:11:13.70 
                     MALE AGE GROUP M40-44 2 MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   125 Seth Luersen        40         121   56:53.20 
    2   129 Steve Glazer        41 RPM     116 1:01:51.15 
    3   139 Brendan Smith       44 TEME     91 1:14:27.50 
                     MALE AGE GROUP M45-49 2 MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   103 Chris Bond          46 WCM      11   44:29.85 
    2   112 Brian Gilmore       47 PVMA     36   51:09.45 
                     MALE AGE GROUP M50-54 2 MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   108 David Mayer         53 BAM      63   48:50.95 
    2   115 Aaron Houston       52 UNAT     46   51:27.00 
    3   120 Tom Tarauger        50 BAM     146   54:39.65 
                     MALE AGE GROUP M55-59 2 MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   131 Richard Briggs      55         127 1:03:12.95 
                    FEMALE AGE GROUP F60-64 2 MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   122 Marianne Brems      64 MELO     14   54:57.55 
    2   142 Valerie Armento     62 UNAT      2 1:16:49.30 

                     MALE AGE GROUP M60-64 2 MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   127 Dan Winterrowd      62 SMST    110   57:53.10 
    2   136 Michael Bennett     62 RPM       9 1:08:45.10 
    3   145 Gordon Imrie        61 RPM      48 1:48:49.55 
   


         **** FEMALE 18-39 2 MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****
Place Name                Ag Club  Bib#  Time          
===== =================== == ===== ===== ========== 
    1 Esa Crumb           32 RPM      23   57:57.50 
          **** MALE 18-39 2 MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****
Place Name                Ag Club  Bib#  Time          
===== =================== == ===== ===== ========== 
    1 Matt Grunewald      34 UNAT     40   51:17.70 
    2 Kyle Rasmussen      36 SERC     77   51:40.05 
    3 Warren Wallace      26         119   55:05.70 
    4 Amaury Gendron      32 SCSC     34 1:02:30.35 
    5 James Raybould      36 MELO     78 1:04:48.35 
    6 Tristan Ellis       21         117 1:11:14.80 
          **** FEMALE 40+ 2 MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****
Place Name                Ag Club  Bib#  Time          
===== =================== == ===== ===== ========== 
    1 Janet Renner        51 HIMA     79   46:19.45 
    2 Kathleen Fraser     46 UNAT     32 1:15:53.35 
           **** MALE 40+ 2 MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****
Place Name                Ag Club  Bib#  Time          
===== =================== == ===== ===== ========== 
    1 Richard Surosky     53 TEME    142 1:03:34.95 
    2 Luis Lavagnino      62 UNAT     53 1:16:35.05 
    3 Tony Tuttle         61 RPM     107 1:31:55.75 
    4 Albert Hui          55         128 1:45:59.20 
   


                   GIRLS AGE GROUP G09-10 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    97 Hannah Mayer        10 SAIL     61   39:58.05 
                    BOYS AGE GROUP B11-12 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    57 Maxime Hendrikse Li 12 AAA      43   27:45.65 
    2    85 William Sutton Iv   12 SAIL     98   36:46.75 
                   GIRLS AGE GROUP G13-14 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    41 Naomi Dimagmaliw    14 BAC      27   24:07.25 
    2    49 Karilin Yiu         13 BAC     111   25:23.10 
    3    50 Sima Arfania        13 BAC       1   26:06.40 
    4    51 Anja Hendrikse Li   14 AAA      44   26:09.75 
                    BOYS AGE GROUP B13-14 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    22 Nicholas Tan        13 BAC      99   21:40.10 
    2    64 Zev Bennett         14 SAIL     10   29:29.45 
    3    76 Jonathan Gutierrez  13         126   33:06.25 
    4    82 Joseluis Albarran   13         132   34:41.25 
                   GIRLS AGE GROUP G15-16 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    35 Stephanie Saisi     16 BAC      87   23:34.50 
    2    36 Evalynna Ong        15 BAC      73   23:40.85 
    3    38 Weilin Tan          15 BAC     100   23:46.75 
    4    42 Julie Williams      16         122   24:10.85 
    5    52 Laura Spielman      15 AAA      92   26:38.90 
                    BOYS AGE GROUP B15-16 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    15 Jake Lin            15 BAC      54   20:47.20 
    2    27 Johannes Stoppler   15 BAC      94   22:16.75 
    3    28 Kaelan Tantuico     16 BAC     102   22:47.05 
    4    34 Justin Sasano       15 BAC      88   23:30.25 
    5    39 Philip Bondar       16 BAC      12   23:47.40 
    6    48 Walker Pease        16 BAC      75   25:12.90 
                   GIRLS AGE GROUP G17-18 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    18 Marie Maxwell       17 BAC      60   21:06.15 
    2    32 Selby Sturzenegger  17 BAC      95   22:54.70 
    3    33 Claire Girard       17 BAC      37   23:24.45 
                    BOYS AGE GROUP B17-18 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    19 Drew Quan           17 BAC      76   21:10.40 
    2    25 Ernie Ribera        17 BAC      80   22:07.95 
                   FEMALE AGE GROUP F18-24 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    90 Emily Howe          24 MVM      47   37:47.90 
    2    96 Judy Sumida         24 UNAT     96   39:37.05 
                    MALE AGE GROUP M18-24 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    23 Douwe Yntema        24 TOC     139   22:05.55 

                   FEMALE AGE GROUP F25-29 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    56 Meredith West       28         120   27:18.45 
                    MALE AGE GROUP M25-29 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    40 Austin Lau          29 BAC     138   24:05.60 
                   FEMALE AGE GROUP F30-34 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    26 Danielle Becks      31 TOC       7   22:10.95 
                    MALE AGE GROUP M30-34 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    60 John Schonder       34 RPM     115   28:47.20 
                   FEMALE AGE GROUP F35-39 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    37 Bonnie Benjamin     37 USF     135   23:45.95 
    2    72 Kathleen Cosby      39         152   32:26.25 
    3    78 Alexis Morgan       38 RPM      70   33:44.90 
                    MALE AGE GROUP M35-39 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    53 Christophe Culp     39 BAC      24   27:01.70 
    2    68 Brian Harness       36 QSS      41   30:04.25 
                   FEMALE AGE GROUP F40-44 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    58 Jessica Moll        41 UNAT     66   28:17.65 
    2    95 Michelle Shriro     41 SERC     89   38:43.95 
                   FEMALE AGE GROUP F45-49 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    75 Joanne Desmond      46 TSUN     25   32:57.60 
    2    86 Gray Douglas        47 RPM      28   36:59.85 
    3    94 Jennifer Eisley     48 SMAC     29   38:29.45 
                    MALE AGE GROUP M45-49 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    45 Jonathan Mayer      47 RPM      62   24:42.65 
    2    80 Jay Tustin          49 RPM     106   33:59.15 
    3   124 William Sutton III  49         131   56:01.35 
                   FEMALE AGE GROUP F50-54 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    43 Suzanne Zebedee     52 MELO    113   24:38.00 
    2    70 Kristine Buckley    53 SMM      17   31:08.15 
    3    88 Tara Macdonald      52         129   37:21.35 
                    MALE AGE GROUP M50-54 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    29 Michael Keck        54 TOC      49   22:50.45 
    2    55 George Giles        53 VACA     35   27:14.65 
    3    74 Kenneth Laws        50 MMSW    151   32:42.00 
                   FEMALE AGE GROUP F55-59 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   116 Therese Lahaie      55 RPM     141   51:39.00 

                    MALE AGE GROUP M55-59 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    46 David Carter        59 UNAT     19   25:00.70 
    2    87 Harlan Baum         56 CALM    133   37:07.70 
                   FEMALE AGE GROUP F60-64 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    67 Patricia Robak      64 WCM      81   30:00.25 
    2    81 Sheila Monaghan     64         148   34:38.40 
                    MALE AGE GROUP M60-64 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    66 Terry Horn          64 BAC      45   29:49.25 
                   FEMALE AGE GROUP F65-69 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   102 Cynthia Barnard     65 NBA       4   43:48.50 
                   FEMALE AGE GROUP F70-74 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   100 Susan White         70 TCAM    149   40:38.10 
                    MALE AGE GROUP M70-74 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    65 Ralph Brott         74 BAY      15   29:40.90 
                   FEMALE AGE GROUP F75-79 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   111 Barbara Robben      79 UNAT     82   50:16.05 
   


        **** FEMALE 01-18 ONE MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****
Place Name                Ag Club  Bib#  Time          
===== =================== == ===== ===== ========== 
    1 Elena Tebb          12 MACS    103   37:54.65 
    2 Taylor Bragg        11 MACS     13   37:54.80 
         **** MALE 01-18 ONE MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****
Place Name                Ag Club  Bib#  Time          
===== =================== == ===== ===== ========== 
    1 Bradley Tanita      15 MACS    101   25:03.55 
        **** FEMALE 18-39 ONE MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****
Place Name                Ag Club  Bib#  Time          
===== =================== == ===== ===== ========== 
    1 Alyssa Newman       38 RPM      72   32:39.85 
    2 Maya Nair           32 GG       71   33:09.60 
    3 Nina Meechuoonuk    32 UNAT     64   46:14.75 
         **** MALE 18-39 ONE MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****
Place Name                Ag Club  Bib#  Time          
===== =================== == ===== ===== ========== 
    1 Thomas Barri        20         125   29:24.35 
         **** FEMALE 40+ ONE MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****
Place Name                Ag Club  Bib#  Time          
===== =================== == ===== ===== ========== 
    1 Sophia Sotew        52         124   29:28.80 
    2 Jennifer Doyle      42 RPM     134   32:15.30 
    3 Jacklyn Litman      63 BAY      55   33:57.20 
    4 Susan Sumida        47 UNAT     97   36:08.85 
    5 Diana Teeter        59 SRM     104   36:16.15 
    6 Lisa Asta           48 WCM       3   37:23.15 
    7 Julie Rogers        46 RPM      83   37:53.80 
    8 Inger Beaird        47 AAM       6   40:25.25 
          **** MALE 40+ ONE MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****
Place Name                Ag Club  Bib#  Time          
===== =================== == ===== ===== ========== 
    1 Gerald Tenret       45 UNAT    105   27:10.60 
    2 Paul Young          53 RPM     112   28:39.55 
    3 Erik Owens          40 RPM     155   28:51.85 
    4 Stanley Chan        42 AAM      20   40:30.15 
    5 Greg Fernbacher     51 UNAT     31   40:39.80 
   


                   BOYS AGE GROUP B01-08 HALF MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    44 Riley Conklin        8 SAIL     21   24:38.05 
                   BOYS AGE GROUP B09-10 HALF MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    31 Seth Monteiro       10 SAIL     68   22:53.05 
                   BOYS AGE GROUP B11-12 HALF MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    30 Kahlil Monteiro     12 SAIL     67   22:50.50 
                   MALE AGE GROUP M25-29 HALF MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1     1 Daniel Shiosaki     29 TOC     140   11:25.25 
                  FEMALE AGE GROUP F30-34 HALF MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1     3 Lindsey Smart       31 TOC      90   12:10.80 
    2     4 Jessie Gertz        31         144   12:13.15 
                  FEMALE AGE GROUP F35-39 HALF MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    10 Julie Herrera       39         147   17:27.85 
                   MALE AGE GROUP M35-39 HALF MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    16 Daniel Burhans      36 RPM      18   20:50.15 
                  FEMALE AGE GROUP F40-44 HALF MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    20 Dana Greene         44 RAM      38   21:10.55 
                  FEMALE AGE GROUP F45-49 HALF MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    14 Nancy Malone        49         154   19:40.85 
                   MALE AGE GROUP M50-54 HALF MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1     2 Bart Lally          50 TOC     123   12:05.90 
                  FEMALE AGE GROUP F55-59 HALF MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    24 Carol Zabin         58         150   22:06.70 
                  FEMALE AGE GROUP F60-64 HALF MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    69 Beth Miller         61 RPM      65   30:19.05 
                  FEMALE AGE GROUP F65-69 HALF MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    11 Glenda Carroll      69         130   18:25.80 
                   MALE AGE GROUP M75-79 HALF MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    12 Louis Stoddard      76 WCM      93   18:44.05 
                   MALE AGE GROUP M80-84 HALF MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1     9 Don Brown           80 WCM      16   17:13.10 
    2    13 James Cotton        80 UNAT    118   19:39.15 
   


        **** FEMALE 01-18 HALF MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****
Place Name                Ag Club  Bib#  Time          
===== =================== == ===== ===== ========== 
    1 Chiara Coronado     10 MACS     22   16:54.85 
    2 Melanie Margolati   15 MACS     58   16:59.80 
    3 Connie Kim          17 FF       50   17:09.55 
         **** MALE 01-18 HALF MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****
Place Name                Ag Club  Bib#  Time          
===== =================== == ===== ===== ========== 
        **** FEMALE 18-39 HALF MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****
Place Name                Ag Club  Bib#  Time          
===== =================== == ===== ===== ========== 
         **** MALE 18-39 HALF MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****
Place Name                Ag Club  Bib#  Time          
===== =================== == ===== ===== ========== 
         **** FEMALE 40+ HALF MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****
Place Name                Ag Club  Bib#  Time          
===== =================== == ===== ===== ========== 
          **** MALE 40+ HALF MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****
Place Name                Ag Club  Bib#  Time          
===== =================== == ===== ===== ========== 
    1 Mike Sherrill       62 TOC     114   12:51.15 
    2 James Krueger       74 TOC      51   20:54.95 
   



USMS Logo

 

GO THE DISTANCE

Link to the Swimming World website

Sports Basement Logo