PacMasters

Short Course Meters
Championships
Splits

  Serving Northern California and Northwestern Nevada

Masters Swimming is for Everyone
All ages and all levels!

Follow pacmastersswim on Twitter
LinkedIn Join USMS p Pacific Masters United States
Licensed to FastLane Tek, Inc   www.fastlanetek.com - Contractor License
                                           HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 10/13/2013
       2013 Pacific Masters SCM Championships - 10/11/2013 to 10/13/2013       
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 25.58  11/20/2010 J BECKBERGER                                 
         PMS: P 26.33  12/31/2009 Meg Gill                                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yamauchi, Penelope R      23 Santa Rosa Maste-38    28.00      27.32    9  
 
Women 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:03.39   12/6/2009 ALEXANDRA LEE                              
         PMS: P 2:03.39  12/31/2009 Alexandra Lee                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yamauchi, Penelope R      23 Santa Rosa Maste-38  2:22.00    2:12.94    9  
                  29.94     1:03.32 (33.38)     1:38.98 (35.66)     2:12.94 (33.96)
 
Women 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 29.69  12/10/2000 PAIGE FRANCIS                                
         PMS: P 31.79   10/3/2010 Jennifer M Ginsberg                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yamauchi, Penelope R      23 Santa Rosa Maste-38    38.99      31.27P   9  
 
Women 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N   59.45  11/21/2009 PETRA KLOSOVA                              
         PMS: P 1:05.18  12/31/2009 Alexandra Lee                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berzon, Noa B             19 Marcia's Enthusi-38  1:17.00    1:19.87    9  
                  38.86     1:19.87 (41.01)                                        
 
Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 32.09  12/10/1995 BEATA KASZUBA                                
         PMS: P 34.53  10/21/2007 Laura M Davis                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berzon, Noa B             19 Marcia's Enthusi-38    46.00      41.97    9  
  2 Hamlett, Brynn N          24 Walnut Creek Mas-38    46.00      44.42    7  
 
Women 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:01.22  10/29/2011 KATHERINE MILLS                            
         PMS: P 1:03.67  10/21/2007 Laura M Davis                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yamauchi, Penelope R      23 Santa Rosa Maste-38  1:10.00    1:05.46    9  
                  30.99     1:05.46 (34.47)                                        
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.42   3/12/2006 SUMIKA KOMATSU, JPN                          
        NATL: N 26.03  10/29/2011 ANDREA GEOROFF                               
         PMS: P 26.81  12/31/2012 Erin Reilly                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Alex K               26 Davis Aquatic Ma-38    28.00      28.71    9  
  2 Novick, Emily K           27 Bay Masters-38         34.00      34.87    7  
  3 Amezcua, Evelyn C         25 Bay Masters-38         38.11      40.52    6  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 55.28   4/15/2012 MARIA FUSTER, ESP                            
        NATL: N 56.30   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                              
         PMS: P 59.01  12/31/2002 Liesl Taner                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Alex K               26 Davis Aquatic Ma-38  1:01.00    1:01.82    9  
                  30.02     1:01.82 (31.80)                                        
  2 Radecke-Noble, Jennifer   29 Tri Valley Maste-38  1:03.13    1:02.20    7  
                  30.70     1:02.20 (31.50)                                        
  3 Beaudreau, Lauren A       26 Walnut Creek Mas-38  1:03.90    1:02.58    6  
                  30.43     1:02.58 (32.15)                                        
  4 Lo, Jennifer W            26 Albany Masters S-38  1:01.00    1:08.72    5  
                  32.27     1:08.72 (36.45)                                        
  5 Roach, Regina A           27 Walnut Creek Mas-38  1:20.80    1:19.06    4  
                  38.21     1:19.06 (40.85)                                        
  6 Lehman, Michi M           29 Marcia's Enthusi-38  1:30.00    1:24.04    3  
                  42.10     1:24.04 (41.94)                                        
  7 Crowder, Alexandra K      29 Marcia's Enthusi-38  1:35.00    1:26.46    2  
                  40.28     1:26.46 (46.18)                                        
  8 Amezcua, Evelyn C         25 Bay Masters-38       1:20.00    1:31.78    1  
                  43.40     1:31.78 (48.38)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.78   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: N 1:59.78   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
         PMS: P 2:10.96  12/31/2010 Erin Reilly                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Alex K               26 Davis Aquatic Ma-38  2:10.00    2:14.44    9  
                  31.56     1:06.00 (34.44)     1:40.14 (34.14)     2:14.44 (34.30)
  2 Radecke-Noble, Jennifer   29 Tri Valley Maste-38  2:17.44    2:15.35    7  
                  32.32     1:06.68 (34.36)     1:40.97 (34.29)     2:15.35 (34.38)
  3 Ballenger, Marie A        27 University of Sa-38  2:20.00    2:24.64    6  
                  33.76     1:10.08 (36.32)     1:47.15 (37.07)     2:24.64 (37.49)
  4 Roach, Regina A           27 Walnut Creek Mas-38  2:51.76    2:46.43    5  
                  39.92     1:22.81 (42.89)     2:05.72 (42.91)     2:46.43 (40.71)
  5 Novick, Emily K           27 Bay Masters-38       2:50.00    2:47.30    4  
                  37.82     1:19.88 (42.06)     2:03.33 (43.45)     2:47.30 (43.97)
  6 Eby, Kate                 29 Unattached-0         2:58.21    2:59.99    3  
                  41.91     1:27.36 (45.45)     2:14.09 (46.73)     2:59.99 (45.90)
  7 Gai, Chelsea S            28 Marcia's Enthusi-38  3:35.00    3:09.78    2  
                  42.57     1:30.24 (47.67)     2:20.89 (50.65)     3:09.78 (48.89)
  8 Amezcua, Evelyn C         25 Bay Masters-38       3:24.40    3:14.77    1  
                  46.12     1:36.81 (50.69)     2:26.81 (50.00)     3:14.77 (47.96)
  9 Parsa, Rebecca            27 Marcia's Enthusi-38  3:25.00    3:23.64  
                  47.46     1:38.51 (51.05)     2:29.70 (51.19)     3:23.64 (53.94)
 
Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:18.20  10/30/2011 CAROLINE SAXBY, GBR                        
        NATL: N 4:24.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
         PMS: P 4:36.92  12/31/2012 Christina McGowan                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Alex K               26 Davis Aquatic Ma-38  4:40.00    4:49.21    9  
                  32.52     1:07.68 (35.16)     1:43.25 (35.57)     2:19.56 (36.31)
        2:56.40 (36.84)     3:33.65 (37.25)     4:11.74 (38.09)     4:49.21 (37.47)
  2 Riley, Christine C        29 Southern Califor-33  5:45.00    5:49.71    7  
                  41.76     1:25.90 (44.14)     2:10.80 (44.90)     2:55.27 (44.47)
        3:39.78 (44.51)     4:23.83 (44.05)     5:07.94 (44.11)     5:49.71 (41.77)
  3 Novick, Emily K           27 Bay Masters-38       6:00.00    6:03.76    6  
                  40.31     1:25.17 (44.86)     2:10.93 (45.76)     2:57.11 (46.18)
        3:43.80 (46.69)     4:30.85 (47.05)     5:18.26 (47.41)     6:03.76 (45.50)
 
Women 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:51.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: N 8:51.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
         PMS: P 9:55.68  12/31/1986 Marguerite Meyer                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roach, Regina A           27 Walnut Creek Mas-38 12:31.98   12:14.26    9  
                  41.95     1:27.33 (45.38)     2:13.65 (46.32)     2:59.41 (45.76)
        3:45.37 (45.96)     4:31.63 (46.26)     5:17.96 (46.33)     6:04.70 (46.74)
        6:50.90 (46.20)     7:37.84 (46.94)     8:24.35 (46.51)     9:10.99 (46.64)
        9:57.62 (46.63)    10:44.66 (47.04)    11:30.56 (45.90)    12:14.26 (43.70)
  2 Lehman, Michi M           29 Marcia's Enthusi-38 12:00.00   13:41.40    7  
                  45.05     1:35.52 (50.47)     2:26.63 (51.11)     3:18.07 (51.44)
        4:10.02 (51.95)     5:02.36 (52.34)     5:54.32 (51.96)     6:47.07 (52.75)
        7:39.67 (52.60)     8:32.98 (53.31)     9:25.84 (52.86)    10:18.69 (52.85)
       11:10.89 (52.20)    12:02.80 (51.91)    12:54.27 (51.47)    13:41.40 (47.13)
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.80    4/4/2008 ANU KOIVISTO, NOR                            
        NATL: N 28.92    3/3/2012 DIANA MACMANUS                               
         PMS: P 31.91  12/31/2005 Lauren Morelli                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Riley, Christine C        29 Southern Califor-33    39.00      38.57    9  
  2 Novick, Emily K           27 Bay Masters-38         40.00      41.50    7  
  3 Parsa, Rebecca            27 Marcia's Enthusi-38  1:00.00      44.77    6  
  4 Roach, Regina A           27 Walnut Creek Mas-38    45.00      44.95    5  
  5 Gai, Chelsea S            28 Marcia's Enthusi-38  1:05.00      49.44    4  
 
Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.32  11/18/2007 AKIKO MIZUMOTO, JPN                        
        NATL: N 1:03.26  10/27/2002 CAMILLA JOHANSSON                          
         PMS: P 1:03.93  12/31/2012 Erin Reilly                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Alex K               26 Davis Aquatic Ma-38  1:10.00    1:11.68    9  
                  34.97     1:11.68 (36.71)                                        
  2 Lehman, Michi M           29 Marcia's Enthusi-38  1:30.00    1:33.84    7  
                  45.04     1:33.84 (48.80)                                        
  3 Roach, Regina A           27 Walnut Creek Mas-38  1:40.00    1:38.42    6  
                  48.66     1:38.42 (49.76)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:12.84  11/20/2005 KANA OHASHI, JPN                           
        NATL: N 2:14.77  11/17/2001 LIA OBERSTAR                               
         PMS: P 2:32.17  12/31/1992 Martie McKinney                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Alex K               26 Davis Aquatic Ma-38  2:31.59    2:30.60P   9  
                  36.02     1:13.68 (37.66)     1:51.97 (38.29)     2:30.60 (38.63)
  2 Riley, Christine C        29 Southern Califor-33  2:55.30    3:08.55    7  
                  43.61     1:40.99 (57.38)     2:25.28 (44.29)     3:08.55 (43.27)
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 31.59   11/5/2011 NICOLE HEIDEMANN, GER                        
        NATL: N 31.87  11/21/2010 MEGAN JENDRICK                               
         PMS: P 34.58  12/31/2012 Katie Houston                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ballenger, Marie A        27 University of Sa-38    36.00      36.46    9  
  2 Houston, Katy             26 The Olympic Club-38    34.58      36.60    7  
  3 Eby, Kate                 29 Unattached-0           47.14      50.02    6  
  4 Amezcua, Evelyn C         25 Bay Masters-38         57.00      59.40    5  
 
Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.38  10/28/2011 GEORGINA HEYN, GBR                         
        NATL: N 1:10.04   4/15/2012 MEGAN JENDRICK                             
         PMS: P 1:14.32  12/31/2003 Katie Houston                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Houston, Katy             26 The Olympic Club-38  1:14.32    1:18.24    9  
                  37.58     1:18.24 (40.66)                                        
  2 Ballenger, Marie A        27 University of Sa-38  1:21.00    1:19.71    7  
                  38.07     1:19.71 (41.64)                                        
  3 Eby, Kate                 29 Unattached-0         1:41.91    1:47.40    6  
                  51.07     1:47.40 (56.33)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:29.80   4/14/2012 MEGAN JENDRICK, USA                        
        NATL: N 2:29.80   4/14/2012 MEGAN JENDRICK                             
         PMS: P 2:44.19  12/31/2003 Helen Salcedo                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ballenger, Marie A        27 University of Sa-38  2:55.00    3:00.28    9  
                  40.97     1:27.60 (46.63)     2:14.38 (46.78)     3:00.28 (45.90)
  2 Eby, Kate                 29 Unattached-0         3:40.63    3:51.68    7  
                  53.87     1:51.98 (58.11)   2:52.32 (1:00.34)     3:51.68 (59.36)
 
Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.29    5/9/2010 YUKO NAKANISHI, JPN                          
        NATL: N 28.30  10/16/2011 LINDSEY URBATCHKA                            
         PMS: P 28.71  12/31/2010 Erin Reilly                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ballenger, Marie A        27 University of Sa-38    31.00      31.39    9  
  2 Houston, Katy             26 The Olympic Club-38    30.24      31.94    7  
  3 Lo, Jennifer W            26 Albany Masters S-38    40.00      34.77    6  
  4 Maughan, Daryn A          25 Club Sport of Sa-38    34.33      39.34    5  
  5 Amezcua, Evelyn C         25 Bay Masters-38       1:10.00      54.63    4  
 
Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.18    5/8/2010 YUKO NAKANISHI, JPN                        
        NATL: N 1:01.33   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
         PMS: P 1:04.03  12/31/2010 Erin Reilly                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ballenger, Marie A        27 University of Sa-38  1:08.50    1:10.74    9  
                  33.52     1:10.74 (37.22)                                        
  2 Roach, Regina A           27 Walnut Creek Mas-38  1:42.60    1:40.15    7  
                  47.44     1:40.15 (52.71)                                        
  3 Parsa, Rebecca            27 Marcia's Enthusi-38  2:00.00    1:45.19    6  
                  51.53     1:45.19 (53.66)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:09.64    5/8/2010 YUKO NAKANISHI, JPN                        
        NATL: N 2:23.60   2/17/2002 CHRISSY MILLER                             
         PMS: P 2:04.74  12/31/2012 Erin Reilly                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beaudreau, Lauren A       26 Walnut Creek Mas-38  2:30.90    2:27.23    9  
                  33.17     1:10.65 (37.48)     1:49.14 (38.49)     2:27.23 (38.09)
  2 Ballenger, Marie A        27 University of Sa-38  2:40.00    2:39.60    7  
                  35.36     1:15.58 (40.22)     1:56.51 (40.93)     2:39.60 (43.09)
  3 Radecke-Noble, Jennifer   29 Tri Valley Maste-38  2:35.50    2:42.75    6  
                  36.67     1:17.55 (40.88)     1:59.18 (41.63)     2:42.75 (43.57)
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.41   1/23/2011 MEGAN JENDRICK, USA                        
        NATL: N 1:03.41   1/23/2011 MEGAN JENDRICK                             
         PMS: P 1:06.99  12/31/2004 Allison Wagner                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Novick, Emily K           27 Bay Masters-38       1:30.00    1:29.16    9  
                  41.52     1:29.16 (47.64)                                        
  2 Roach, Regina A           27 Walnut Creek Mas-38  1:36.00    1:35.38    7  
                  46.14     1:35.38 (49.24)                                        
  3 Parsa, Rebecca            27 Marcia's Enthusi-38  2:00.00    1:39.11    6  
                  44.46     1:39.11 (54.65)                                        
  4 Gai, Chelsea S            28 Marcia's Enthusi-38  2:15.00    1:46.77    5  
                  48.82     1:46.77 (57.95)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:17.17   4/23/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:21.79  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
         PMS: P 2:28.58  10/16/2011 Erin P Reilly                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beaudreau, Lauren A       26 Walnut Creek Mas-38  2:30.90    2:26.38P   9  
                  32.69     1:10.67 (37.98)     1:51.83 (41.16)     2:26.38 (34.55)
  2 Houston, Katy             26 The Olympic Club-38  2:29.76    2:31.51    7  
                  32.70     1:11.11 (38.41)     1:54.71 (43.60)     2:31.51 (36.80)
  3 Lee, Alex K               26 Davis Aquatic Ma-38  2:30.00    2:31.58    6  
                  34.48     1:13.69 (39.21)     1:58.18 (44.49)     2:31.58 (33.40)
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.57   9/27/2009 SUMIKA KOMATSU, JPN                          
        NATL: N 25.69  11/10/2012 ERIKA ERNDL                                  
         PMS: P 25.98  12/31/2004 Katrina Radke                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finlay, Andrea            33 San Francisco Ts-38    33.00      32.50    9  
  2 Crooks, Marni             34 Walnut Creek Mas-38    34.00      32.60    7  
  3 Rempe, Rachel M           30 Rolling Hills Mu-38    35.00      33.08    6  
  4 Doyle, Nia B              32 Marcia's Enthusi-38    33.50      33.94    5  
  5 Scott, Emily              33 Sebastopol Maste-38    35.00      34.29    4  
  6 Flecker, Donita L         31 Sebastopol Maste-38    32.00      34.38    3  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 54.75  10/13/2012 ERIKA ERNDL, USA                             
        NATL: N 54.75  10/13/2012 ERIKA ERNDL                                  
         PMS: P 57.46  12/31/2003 Katrina Radke                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Watanabe, Naoko           31 The Olympic Club-38  1:07.23    1:05.40    9  
                  31.32     1:05.40 (34.08)                                        
  2 Shipp, Rachel V           30 The Olympic Club-38  1:02.00    1:06.88    7  
                  31.10     1:06.88 (35.78)                                        
  3 Groskopf, Sarah L         33 Burlingame Aquat-38  1:13.80    1:11.08    6  
                  34.42     1:11.08 (36.66)                                        
  4 Ackeret, Ericka L         30 Walnut Creek Mas-38  1:08.00    1:12.24    5  
                  33.96     1:12.24 (38.28)                                        
  5 Doyle, Nia B              32 Marcia's Enthusi-38  1:14.80    1:13.43    4  
                  37.11     1:13.43 (36.32)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:02.60  11/20/2010 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:04.64  12/15/1996 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:07.24  12/31/2003 Katrina Radke                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rempe, Rachel M           30 Rolling Hills Mu-38  2:30.00    2:34.45    9  
                  36.66     1:16.51 (39.85)     1:55.72 (39.21)     2:34.45 (38.73)
  2 Groskopf, Sarah L         33 Burlingame Aquat-38  2:32.34    2:34.91    7  
                  36.44     1:15.71 (39.27)     1:55.02 (39.31)     2:34.91 (39.89)
  3 Scott, Emily              33 Sebastopol Maste-38  2:44.00    2:49.51    6  
                  37.34     1:19.45 (42.11)     2:04.32 (44.87)     2:49.51 (45.19)
  4 Doyle, Nia B              32 Marcia's Enthusi-38  2:45.00    2:55.55    5  
                  40.27     1:22.35 (42.08)     2:07.15 (44.80)     2:55.55 (48.40)
 
Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:17.82   12/4/2011 DAWN HECKMAN, USA                          
        NATL: N 4:17.82   12/4/2011 DAWN HECKMAN                               
         PMS: P 4:38.50  12/31/2003 Jody Smith                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Nia B              32 Marcia's Enthusi-38  6:00.00    5:58.04    9  
                  42.14     1:25.80 (43.66)     2:10.97 (45.17)     2:56.51 (45.54)
        3:42.40 (45.89)     4:27.99 (45.59)     5:13.84 (45.85)     5:58.04 (44.20)
 
Women 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:38.58   12/4/2011 DAWN HECKMAN, USA                          
        NATL: N 8:38.58   12/4/2011 DAWN HECKMAN                               
         PMS: P 9:28.11  12/31/1995 Lisa Hazen                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groskopf, Sarah L         33 Burlingame Aquat-38 11:20.59   11:02.36    9  
                  36.86     1:17.36 (40.50)     1:59.02 (41.66)     2:41.22 (42.20)
        3:23.48 (42.26)     4:05.70 (42.22)     4:48.17 (42.47)     5:29.99 (41.82)
        6:11.57 (41.58)     6:53.40 (41.83)     7:35.43 (42.03)     8:17.15 (41.72)
        8:59.47 (42.32)     9:41.99 (42.52)    10:22.64 (40.65)    11:02.36 (39.72)
  2 Sitzmann, Amy K           33 Tri Valley Maste-38 11:33.00   11:34.60    7  
                  38.31     1:20.50 (42.19)     2:03.67 (43.17)     2:47.32 (43.65)
        3:30.69 (43.37)     4:14.28 (43.59)     4:58.20 (43.92)     5:42.12 (43.92)
        6:26.28 (44.16)     7:10.39 (44.11)     7:54.89 (44.50)     8:39.40 (44.51)
        9:23.44 (44.04)    10:08.03 (44.59)    10:52.30 (44.27)    11:34.60 (42.30)
  3 Hieb-Stock, Lisa M        33 Tuolumne County-38  12:12.33   12:02.28    6  
                  40.68     1:25.44 (44.76)     2:11.69 (46.25)     2:58.36 (46.67)
        3:45.60 (47.24)     4:32.55 (46.95)     5:19.56 (47.01)     6:04.81 (45.25)
        6:49.52 (44.71)     7:34.38 (44.86)     8:19.80 (45.42)     9:04.45 (44.65)
        9:49.53 (45.08)    10:34.14 (44.61)    11:18.86 (44.72)    12:02.28 (43.42)
  4 Doyle, Nia B              32 Marcia's Enthusi-38 13:12.00   12:27.33    5  
                  44.11     1:29.09 (44.98)     2:15.98 (46.89)     3:03.60 (47.62)
        3:51.59 (47.99)     4:39.70 (48.11)     5:27.82 (48.12)     6:16.18 (48.36)
        7:03.90 (47.72)     7:51.33 (47.43)     8:39.02 (47.69)     9:27.05 (48.03)
       10:13.55 (46.50)    11:00.17 (46.62)    11:45.76 (45.59)    12:27.33 (41.57)
 
Women 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 16:26.93   12/2/2011 DAWN HECKMAN, USA                         
        NATL: N 16:26.93   12/2/2011 DAWN HECKMAN                              
         PMS: P 17:44.19  12/31/2004 Allison Zamanian                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sitzmann, Amy K           33 Tri Valley Maste-38 22:00.00   22:15.31    9  
                  38.40     1:21.07 (42.67)     2:04.63 (43.56)     2:48.44 (43.81)
        3:32.54 (44.10)     4:16.79 (44.25)     5:01.11 (44.32)     5:45.90 (44.79)
        6:30.65 (44.75)     7:15.18 (44.53)     7:59.65 (44.47)     8:44.29 (44.64)
        9:28.94 (44.65)    10:13.87 (44.93)    10:58.95 (45.08)    11:43.70 (44.75)
       12:28.49 (44.79)    13:13.90 (45.41)    13:59.14 (45.24)    14:44.77 (45.63)
       15:29.86 (45.09)    16:15.70 (45.84)    17:01.25 (45.55)    17:46.97 (45.72)
       18:32.45 (45.48)    19:17.56 (45.11)    20:03.32 (45.76)    20:47.99 (44.67)
       21:31.97 (43.98)    22:15.31 (43.34)                                        
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.43   4/19/2009 MAI NAKAMURA, JPN                            
        NATL: N 27.61  11/21/2009 NORIKO INADA                                 
         PMS: P 31.42  12/31/2009 Shanna Guzman                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finlay, Andrea            33 San Francisco Ts-38    33.00      33.05    9  
  2 Crooks, Marni             34 Walnut Creek Mas-38    39.00      38.27    7  
  3 Rempe, Rachel M           30 Rolling Hills Mu-38    45.00      39.38    6  
  4 Flecker, Donita L         31 Sebastopol Maste-38    39.50      40.54    5  
  5 Doyle, Nia B              32 Marcia's Enthusi-38    46.00      42.09    4  
 
Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.90    3/7/2010 KANA YAMAGUCHI, JPN                        
        NATL: N   59.53  11/22/2009 NORIKO INADA                               
         PMS: P 1:07.12  12/31/2003 Jody Smith                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Watanabe, Naoko           31 The Olympic Club-38  1:07.29    1:08.68    9  
                  33.46     1:08.68 (35.22)                                        
  2 Shipp, Rachel V           30 The Olympic Club-38  1:10.00    1:18.25    7  
                  37.18     1:18.25 (41.07)                                        
  3 Ackeret, Ericka L         30 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:23.83    6  
                  38.90     1:23.83 (44.93)                                        
  4 Rempe, Rachel M           30 Rolling Hills Mu-38  1:30.00    1:26.42    5  
                  42.78     1:26.42 (43.64)                                        
  5 Doyle, Nia B              32 Marcia's Enthusi-38  1:45.00    1:34.36    4  
                  45.93     1:34.36 (48.43)                                        
  6 Shokair-Sullivan, Alliso  33 Marcia's Enthusi-38  1:40.00    1:53.56    3  
                  55.28     1:53.56 (58.28)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:11.86   4/21/2012 KANA YAMAGUCHI, JPN                        
        NATL: N 2:12.47  11/22/2008 L OBERSTAR-BROWN                           
         PMS: P 2:24.89  12/31/2003 Jody Smith                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finlay, Andrea            33 San Francisco Ts-38  2:45.00    2:41.44    9  
                  37.20     1:18.35 (41.15)     2:00.31 (41.96)     2:41.44 (41.13)
  2 Groskopf, Sarah L         33 Burlingame Aquat-38  2:53.50    2:52.84    7  
                  40.91     1:24.39 (43.48)     2:08.28 (43.89)     2:52.84 (44.56)
  3 Hieb-Stock, Lisa M        33 Tuolumne County-38   3:24.60    3:18.66    6  
                  46.65     1:36.64 (49.99)     2:28.72 (52.08)     3:18.66 (49.94)
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 31.71   3/14/2010 HITOMI MATSUDA, JPN                          
        NATL: N 32.17   12/4/2011 HANNAH CALDAS                                
         PMS: P 35.86  12/31/2004 Carol Leight-Wood                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moriarty, Marci           32 Walnut Creek Mas-38    42.00      42.47    9  
  2 Shokair-Sullivan, Alliso  33 Marcia's Enthusi-38    50.00      51.55    7  
 
Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:06.98   4/17/2010 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 1:10.00  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
         PMS: P 1:21.73  12/31/2005 Gina Pietras                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moriarty, Marci           32 Walnut Creek Mas-38  1:35.00    1:33.41    9  
                  44.76     1:33.41 (48.65)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:26.96   4/18/2009 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:30.65  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
         PMS: P 2:53.24  12/31/1986 Gayle Benty                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hieb-Stock, Lisa M        33 Tuolumne County-38   3:35.67    3:30.45    9  
                  48.35     1:42.18 (53.83)     2:36.47 (54.29)     3:30.45 (53.98)
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.81   3/26/2006 METTE JACOBSEN, DEN                          
        NATL: N 27.89  12/10/2011 NORIKO INADA                                 
         PMS: P 28.05  12/31/2004 Katria Radke                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Watanabe, Naoko           31 The Olympic Club-38    30.15      31.86    9  
  2 Shipp, Rachel V           30 The Olympic Club-38    30.00      35.11    7  
  3 Crooks, Marni             34 Walnut Creek Mas-38    38.00      36.69    6  
  4 Ackeret, Ericka L         30 Walnut Creek Mas-38    37.00      39.12    5  
 
Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.11   3/25/2006 METTE JACOBSEN, DEN                        
        NATL: N 1:00.34  10/13/2012 ERIKA ERNDL                                
         PMS: P 1:03.21  12/31/2003 Katrina Radke                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finlay, Andrea            33 San Francisco Ts-38  1:15.00    1:19.96    9  
                  37.62     1:19.96 (42.34)                                        
  2 Rempe, Rachel M           30 Rolling Hills Mu-38  1:20.00    1:21.72    7  
                  38.63     1:21.72 (43.09)                                        
  3 Groskopf, Sarah L         33 Burlingame Aquat-38  1:20.16    1:22.57    6  
                  37.69     1:22.57 (44.88)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:13.09   5/25/2008 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:19.34   10/5/2003 KATRINA RADKE                              
         PMS: P 2:19.34  12/31/2003 Katrina Radke                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rempe, Rachel M           30 Rolling Hills Mu-38  3:00.00    3:02.28    9  
                  41.33     1:26.13 (44.80)     2:14.09 (47.96)     3:02.28 (48.19)
  2 Hieb-Stock, Lisa M        33 Tuolumne County-38   3:36.63    3:33.21    7  
                  44.67     1:35.62 (50.95)     2:32.91 (57.29)   3:33.21 (1:00.30)
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.52  10/13/2012 ERIKA ERNDL, USA                           
        NATL: N 1:02.52  10/13/2012 ERIKA ERNDL                                
         PMS: P 1:08.69  12/31/1995 Martie McKinney                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crooks, Marni             34 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:23.92    9  
                  39.40     1:23.92 (44.52)                                        
  2 Rempe, Rachel M           30 Rolling Hills Mu-38  1:33.00    1:24.99    7  
                  40.87     1:24.99 (44.12)                                        
  3 Hieb-Stock, Lisa M        33 Tuolumne County-38   1:28.39    1:27.71    6  
                  40.82     1:27.71 (46.89)                                        
  4 Scott, Emily              33 Sebastopol Maste-38  1:34.00    1:27.96    5  
                  42.12     1:27.96 (45.84)                                        
  5 Flecker, Donita L         31 Sebastopol Maste-38  1:24.00    1:29.95    4  
                  39.90     1:29.95 (50.05)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:13.41  11/14/2009 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:18.79   12/7/1996 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:22.72  12/31/2003 Katrina Radke                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groskopf, Sarah L         33 Burlingame Aquat-38  2:54.36    2:53.79    9  
                  36.68     1:19.32 (42.64)     2:12.78 (53.46)     2:53.79 (41.01)
  2 Ackeret, Ericka L         30 Walnut Creek Mas-38  2:59.00    3:07.89    7  
                  40.20     1:26.89 (46.69)     2:24.94 (58.05)     3:07.89 (42.95)
  3 Hieb-Stock, Lisa M        33 Tuolumne County-38   3:15.30    3:09.54    6  
                  42.34     1:30.88 (48.54)     2:27.32 (56.44)     3:09.54 (42.22)
 
Women 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:45.07   4/17/2010 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 4:53.85  12/15/1996 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 5:15.90  12/31/2003 Jody Smith                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hieb-Stock, Lisa M        33 Tuolumne County-38   6:49.54    6:42.88    9  
                  44.55     1:37.14 (52.59)     2:30.51 (53.37)     3:21.54 (51.03)
        4:18.92 (57.38)     5:16.37 (57.45)     5:59.94 (43.57)     6:42.88 (42.94)
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.10   12/3/2006 DARA TORRES, USA                             
        NATL: N 25.10   12/3/2006 DARA TORRES                                  
         PMS: P 27.35  12/31/1999 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richards, Ericka L        35 Santa Rosa Maste-38    27.58      27.20P   9  
  2 Keeler, Susan E           35 Walnut Creek Mas-38    30.00      29.53    7  
  3 Pearson, Loren J          38 Tri Valley Maste-38    31.90      32.41    6  
  4 Maidenberg, Eve G         37 Manatee Aquatic-38     32.84      32.79    5  
  5 Ongerth, Ann Michelle     39 Walnut Creek Mas-38    36.00      36.00    4  
  6 Azzopardi, Shawna P       37 Walnut Creek Mas-38    36.00      36.57    3  
  7 Lindahl, Sarah            37 Marcia's Enthusi-38    37.75      38.75    2  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 54.95   12/3/2006 DARA TORRES, USA                             
        NATL: N 54.95   12/3/2006 DARA TORRES                                  
         PMS: P 58.79  12/31/1999 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richards, Ericka L        35 Santa Rosa Maste-38  1:00.18    1:00.34    9  
                  28.69     1:00.34 (31.65)                                        
  2 Keeler, Susan E           35 Walnut Creek Mas-38  1:08.00    1:05.68    7  
                  31.72     1:05.68 (33.96)                                        
  3 Maidenberg, Eve G         37 Manatee Aquatic-38   1:11.28    1:10.95    6  
                  34.11     1:10.95 (36.84)                                        
  4 Pearson, Loren J          38 Tri Valley Maste-38  1:12.74    1:13.74    5  
                  34.69     1:13.74 (39.05)                                        
  5 Ongerth, Ann Michelle     39 Walnut Creek Mas-38  1:22.00    1:21.14    4  
                  38.70     1:21.14 (42.44)                                        
  6 Belluomini, Mel C         36 Santa Rosa Maste-38  1:22.00    1:23.43    3  
                  40.36     1:23.43 (43.07)                                        
  7 Lindahl, Sarah            37 Marcia's Enthusi-38  1:25.00    1:24.53    2  
                  39.79     1:24.53 (44.74)                                        
  8 Starr, Monica K           39 Marcia's Enthusi-38  1:40.00    1:25.69    1  
                  41.47     1:25.69 (44.22)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.12   3/25/2012 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:03.56  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:06.86  12/31/1999 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richards, Ericka L        35 Santa Rosa Maste-38  2:14.20    2:15.60    9  
                  31.19     1:05.39 (34.20)     1:40.72 (35.33)     2:15.60 (34.88)
  2 Maidenberg, Eve G         37 Manatee Aquatic-38   2:25.55    2:32.61    7  
                  34.73     1:13.38 (38.65)     1:53.26 (39.88)     2:32.61 (39.35)
  3 Pearson, Loren J          38 Tri Valley Maste-38  2:42.86    2:42.99    6  
                  36.97     1:18.39 (41.42)     2:00.90 (42.51)     2:42.99 (42.09)
  4 Ongerth, Ann Michelle     39 Walnut Creek Mas-38  3:05.00    3:00.75    5  
                  42.11     1:29.14 (47.03)     2:16.40 (47.26)     3:00.75 (44.35)
 
Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:22.56  12/12/1999 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:22.56  12/12/1999 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 4:26.57  12/31/1999 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maidenberg, Eve G         37 Manatee Aquatic-38   5:20.42    5:14.38    9  
                  35.49     1:14.20 (38.71)     1:54.15 (39.95)     2:34.35 (40.20)
        3:14.95 (40.60)     3:55.13 (40.18)     4:35.19 (40.06)     5:14.38 (39.19)
  2 Pearson, Loren J          38 Tri Valley Maste-38  5:41.88    5:36.24    7  
                  38.49     1:20.34 (41.85)     2:03.03 (42.69)     2:45.65 (42.62)
        3:28.51 (42.86)     4:11.27 (42.76)     4:53.93 (42.66)     5:36.24 (42.31)
  3 Ashenfelter, Gillian      37 Bay Masters-38       7:00.00    6:39.03    6  
                  47.08     1:36.55 (49.47)     2:26.69 (50.14)     3:16.93 (50.24)
        4:08.18 (51.25)     4:59.76 (51.58)     5:50.82 (51.06)     6:39.03 (48.21)
  4 Lindahl, Sarah            37 Marcia's Enthusi-38  7:15.00    7:03.06    5  
                  44.78     1:36.25 (51.47)     2:31.27 (55.02)     3:26.11 (54.84)
        4:21.68 (55.57)     5:16.94 (55.26)     6:12.31 (55.37)     7:03.06 (50.75)
 
Women 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:57.28   10/8/2010 KIRSTEN CAMERON, NZL                       
        NATL: N 9:12.97  10/15/2006 ALISON ZAMANIAN                            
         PMS: P 9:12.97  12/31/2006 Allison Zamanian                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maidenberg, Eve G         37 Manatee Aquatic-38  10:57.76   10:35.90    9  
                  36.62     1:16.25 (39.63)     1:56.78 (40.53)     2:36.92 (40.14)
        3:16.93 (40.01)     3:56.88 (39.95)     4:36.77 (39.89)     5:16.77 (40.00)
        5:56.98 (40.21)     6:37.24 (40.26)     7:17.06 (39.82)     7:57.16 (40.10)
        8:37.14 (39.98)     9:17.29 (40.15)     9:57.04 (39.75)    10:35.90 (38.86)
  2 Pearson, Loren J          38 Tri Valley Maste-38 12:30.30   11:49.59    7  
                  39.05     1:22.37 (43.32)     2:06.79 (44.42)     2:51.36 (44.57)
        3:36.38 (45.02)     4:20.93 (44.55)     5:05.98 (45.05)     5:51.23 (45.25)
        6:36.27 (45.04)     7:21.46 (45.19)     8:06.56 (45.10)     8:51.28 (44.72)
        9:35.91 (44.63)    10:20.51 (44.60)    11:05.76 (45.25)    11:49.59 (43.83)
  3 Hansel, Neila             37 Walnut Creek Mas-38 12:05.85   12:07.00    6  
                  40.18     1:24.68 (44.50)     2:10.21 (45.53)     2:56.06 (45.85)
        3:41.77 (45.71)     4:28.08 (46.31)     5:14.56 (46.48)     6:00.86 (46.30)
        6:47.16 (46.30)     7:32.64 (45.48)     8:18.38 (45.74)     9:04.58 (46.20)
        9:51.06 (46.48)    10:37.34 (46.28)    11:23.00 (45.66)    12:07.00 (44.00)
  4 Menozzi, Elizabeth        36 Unattached-0        12:45.00   12:32.23    5  
                  41.02     1:26.52 (45.50)     2:13.53 (47.01)     3:00.56 (47.03)
        3:47.72 (47.16)     4:36.20 (48.48)     5:24.27 (48.07)     6:11.83 (47.56)
        7:00.91 (49.08)     7:49.91 (49.00)     8:37.76 (47.85)     9:25.17 (47.41)
       10:13.14 (47.97)    11:00.61 (47.47)    11:47.12 (46.51)    12:32.23 (45.11)
  5 Lindahl, Sarah            37 Marcia's Enthusi-38 15:30.00   15:03.08    4  
                  49.31     1:41.97 (52.66)     2:36.59 (54.62)     3:32.41 (55.82)
        4:29.08 (56.67)     5:27.05 (57.97)     6:24.54 (57.49)     7:22.52 (57.98)
        8:21.93 (59.41)     9:19.24 (57.31)    10:17.96 (58.72)    11:15.95 (57.99)
       12:13.68 (57.73)    13:10.72 (57.04)    14:07.85 (57.13)    15:03.08 (55.23)
 
Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:07.48  11/12/2010 KIRSTEN CAMERON, NZL                      
        NATL: N 17:27.84  12/10/2000 LAURIE HUG                                
         PMS: P 17:48.96  10/18/2009 Alison H Zamanian                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maidenberg, Eve G         37 Manatee Aquatic-38  19:54.73   20:19.92    9  
                  35.89     1:14.89 (39.00)     1:54.95 (40.06)     2:35.58 (40.63)
        3:16.18 (40.60)     3:56.66 (40.48)     4:36.76 (40.10)     5:17.28 (40.52)
        5:57.58 (40.30)     6:38.25 (40.67)     7:19.48 (41.23)     8:00.40 (40.92)
        8:41.10 (40.70)     9:21.98 (40.88)    10:02.59 (40.61)    10:43.93 (41.34)
       11:26.26 (42.33)    12:07.72 (41.46)    12:48.94 (41.22)    13:29.88 (40.94)
       14:10.87 (40.99)    14:51.93 (41.06)    15:33.39 (41.46)    16:14.74 (41.35)
       16:55.84 (41.10)    17:37.57 (41.73)    18:19.20 (41.63)    19:00.12 (40.92)
       19:40.58 (40.46)    20:19.92 (39.34)                                        
  2 Bailey, Jessica D         35 Marcia's Enthusi-38 22:00.00   25:14.21    7  
                  45.41     1:35.51 (50.10)     2:26.54 (51.03)     3:18.09 (51.55)
        4:10.56 (52.47)     5:01.88 (51.32)     5:54.55 (52.67)     6:47.36 (52.81)
        7:40.33 (52.97)     8:32.57 (52.24)     9:23.76 (51.19)    10:15.71 (51.95)
       11:08.44 (52.73)    12:00.74 (52.30)    12:53.79 (53.05)    13:47.65 (53.86)
       14:40.37 (52.72)    15:33.10 (52.73)    16:26.30 (53.20)    17:19.41 (53.11)
       18:13.47 (54.06)    19:05.72 (52.25)    19:58.50 (52.78)                    
           20:52.49 ( )    21:45.62 (53.13)    22:39.26 (53.64)    23:31.96 (52.70)
       24:23.64 (51.68)    25:14.21 (50.57)                                        
  3 Decker, Kimberly J        38 Burlingame Aquat-38 26:15.31   27:21.87    6  
                  46.21     1:35.51 (49.30)     2:27.34 (51.83)     3:20.00 (52.66)
        4:13.65 (53.65)     5:08.28 (54.63)     6:02.79 (54.51)     6:57.72 (54.93)
        7:52.09 (54.37)     8:47.02 (54.93)     9:41.49 (54.47)    10:37.08 (55.59)
       11:32.13 (55.05)    12:26.88 (54.75)    13:21.97 (55.09)    14:17.91 (55.94)
       15:13.04 (55.13)    16:09.23 (56.19)    17:05.52 (56.29)    18:00.96 (55.44)
       18:57.90 (56.94)    19:55.16 (57.26)    20:52.18 (57.02)    21:48.98 (56.80)
       22:45.08 (56.10)    23:41.25 (56.17)    24:37.57 (56.32)    25:33.97 (56.40)
       26:29.54 (55.57)    27:21.87 (52.33)                                        
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.68  11/21/2009 SHERI HART, USA                              
        NATL: N 28.68  11/21/2009 SHERI HART                                   
         PMS: P 32.27  12/31/2008 Jody Smith                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richards, Ericka L        35 Santa Rosa Maste-38    33.40      32.93    9  
  2 Pearson, Loren J          38 Tri Valley Maste-38    43.43      43.33    7  
  3 Azzopardi, Shawna P       37 Walnut Creek Mas-38    47.00      48.31    6  
 
Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.36  11/22/2009 SHERI HART, USA                            
        NATL: N 1:02.36  11/22/2009 SHERI HART                                 
         PMS: P 1:09.60  12/31/2006 Allison Zamanian                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hansel, Neila             37 Walnut Creek Mas-38  1:32.18    1:29.04    9  
                  44.01     1:29.04 (45.03)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:14.10  12/14/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:14.10  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:29.14  12/31/2006 Allison Zamanian                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hansel, Neila             37 Walnut Creek Mas-38  3:24.00    3:13.05    9  
                  47.13     1:36.39 (49.26)     2:25.68 (49.29)     3:13.05 (47.37)
  2 Menozzi, Elizabeth        36 Unattached-0         3:11.00    3:45.49    7  
                  51.28     1:47.58 (56.30)     2:46.18 (58.60)     3:45.49 (59.31)
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 31.87   3/25/2012 HITOMI MATSUDA, JPN                          
        NATL: N 33.03  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                             
         PMS: P 33.81  10/16/2011 Katie Glenn                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richards, Ericka L        35 Santa Rosa Maste-38    35.79      37.68    9  
  2 Menozzi, Elizabeth        36 Unattached-0           42.00      42.38    7  
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.20   4/29/2012 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 1:10.64   12/3/2011 CYNTHIA LEWIS                              
         PMS: P 1:12.51  10/16/2011 Katie Glenn                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Menozzi, Elizabeth        36 Unattached-0         1:29.00    1:30.56    9  
                  43.52     1:30.56 (47.04)                                        
  2 Hansel, Neila             37 Walnut Creek Mas-38  1:38.74    1:39.74    7  
                  48.14     1:39.74 (51.60)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.63   3/10/2012 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:36.04  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                           
         PMS: P 2:41.51  10/16/2011 Katie Glenn                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Menozzi, Elizabeth        36 Unattached-0         3:11.00    3:12.94    9  
                  43.81     1:31.77 (47.96)     2:22.23 (50.46)     3:12.94 (50.71)
  2 Hansel, Neila             37 Walnut Creek Mas-38  3:26.97    3:32.01    7  
                  47.03     1:39.90 (52.87)     2:36.16 (56.26)     3:32.01 (55.85)
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.28   12/8/2012 R.CRESCENTINI, ITA                           
        NATL: N 28.58  11/21/2009 SHERI HART                                   
         PMS: P 30.05  12/31/1999 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richards, Ericka L        35 Santa Rosa Maste-38    30.69      30.29    9  
  2 Keeler, Susan E           35 Walnut Creek Mas-38    32.00      33.11    7  
  3 Belluomini, Mel C         36 Santa Rosa Maste-38    36.50      37.12    6  
  4 Pearson, Loren J          38 Tri Valley Maste-38    38.91      38.62    5  
  5 Ongerth, Ann Michelle     39 Walnut Creek Mas-38    44.00      43.21    4  
  6 Lindahl, Sarah            37 Marcia's Enthusi-38    50.00      50.84    3  
 
Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.70    5/6/2012 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 1:03.29  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:05.83  12/31/1999 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Menozzi, Elizabeth        36 Unattached-0         1:29.00    1:35.63    9  
                  44.07     1:35.63 (51.56)                                        
  2 Lindahl, Sarah            37 Marcia's Enthusi-38  2:00.00    2:01.35    7  
                  54.98   2:01.35 (1:06.37)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:16.67   8/25/2012 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:18.41  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:25.06  12/31/1997 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Belluomini, Mel C         36 Santa Rosa Maste-38  3:14.50    3:23.10    9  
                  42.59     1:33.26 (50.67)     2:28.05 (54.79)     3:23.10 (55.05)
  2 Menozzi, Elizabeth        36 Unattached-0         3:11.00    3:39.62    7  
                  45.74     1:41.61 (55.87)     2:39.79 (58.18)     3:39.62 (59.83)
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.17   3/10/2012 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 1:04.61  11/22/2009 SHERI HART                                 
         PMS: P 1:09.28  10/16/2011 Katie Glenn                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richards, Ericka L        35 Santa Rosa Maste-38  1:09.81    1:09.26P   9  
                  32.02     1:09.26 (37.24)                                        
  2 Keeler, Susan E           35 Walnut Creek Mas-38  1:15.00    1:14.56    7  
                  34.90     1:14.56 (39.66)                                        
  3 Maidenberg, Eve G         37 Manatee Aquatic-38   1:30.98    1:26.22    6  
                  42.60     1:26.22 (43.62)                                        
  4 Azzopardi, Shawna P       37 Walnut Creek Mas-38  1:40.00    1:37.27    5  
                  45.66     1:37.27 (51.61)                                        
  5 Lindahl, Sarah            37 Marcia's Enthusi-38  1:45.00    1:43.86    4  
                  50.15     1:43.86 (53.71)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:17.69  11/18/2012 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:19.08  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:25.39  12/31/1997 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keeler, Susan E           35 Walnut Creek Mas-38  2:50.00    2:40.18    9  
                  33.39     1:14.72 (41.33)     2:02.78 (48.06)     2:40.18 (37.40)
 
Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:52.85  12/14/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:52.85  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 5:10.43  12/31/1999 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keeler, Susan E           35 Walnut Creek Mas-38  6:00.00    5:43.54    9  
                  35.40     1:16.49 (41.09)     2:01.32 (44.83)     2:46.09 (44.77)
        3:35.48 (49.39)     4:26.13 (50.65)     5:06.03 (39.90)     5:43.54 (37.51)
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 26.22   3/16/2013 ERIKA BRAUN, USA                             
        NATL: N 26.22   3/16/2013 ERIKA BRAUN                                  
         PMS: P 27.54  12/31/2000 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilkyson, Renate          43 CoastSide Tiger-38     39.20      34.87    9  
  2 Thorp, Kate               44 Marin Pirates Ma-38    34.13      35.91    7  
  3 Voight, Tina M            44 Bay Masters-38         35.20      36.18    6  
  4 Espinosa, Rebecca         43 Marcia's Enthusi-38    51.45      48.52    5  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 57.55  11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: N 57.55  11/16/2008 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 58.81  12/31/2000 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Amy W           42 The Olympic Club-38  1:10.00    1:12.98    9  
                  34.56     1:12.98 (38.42)                                        
  2 Billeter, Bridget A       42 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:16.62    7  
                  36.52     1:16.62 (40.10)                                        
  3 Gilkyson, Renate          43 CoastSide Tiger-38   1:16.73    1:18.37    6  
                  36.43     1:18.37 (41.94)                                        
  4 Hansen, Marie D           43 Rolling Hills Mu-38  1:35.00    1:30.82    5  
                  43.23     1:30.82 (47.59)                                        
  5 Schine, Andy              44 CoastSide Tiger-38   2:07.88    1:41.65    4  
                  47.77     1:41.65 (53.88)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.26  12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:05.26  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:06.81  12/31/2000 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        43 Walnut Creek Mas-38  2:15.00    2:12.75    9  
                  31.16     1:05.05 (33.89)     1:39.12 (34.07)     2:12.75 (33.63)
  2 Mahn, Tanya               40 Marcia's Enthusi-38  2:55.15    2:41.69    7  
                  37.23     1:18.31 (41.08)     2:00.05 (41.74)     2:41.69 (41.64)
  3 Strong, Susan D           42 Walnut Creek Mas-38  2:50.71    2:43.22    6  
                  38.15     1:18.93 (40.78)     2:00.86 (41.93)     2:43.22 (42.36)
  4 Gilkyson, Renate          43 CoastSide Tiger-38   2:52.00    2:56.03    5  
                  41.05     1:26.36 (45.31)     2:10.47 (44.11)     2:56.03 (45.56)
  5 Espinosa, Rebecca         43 Marcia's Enthusi-38  4:00.86    3:59.80    4  
                  52.19   1:53.54 (1:01.35)   2:57.85 (1:04.31)   3:59.80 (1:01.95)
 
Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:21.75  12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:21.75  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 4:24.22  12/31/2000 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        43 Walnut Creek Mas-38  4:40.00    4:34.58    9  
                  32.35     1:07.03 (34.68)     1:41.84 (34.81)     2:16.62 (34.78)
        2:51.39 (34.77)     3:26.15 (34.76)     4:00.84 (34.69)     4:34.58 (33.74)
  2 Mahn, Tanya               40 Marcia's Enthusi-38  6:10.10    5:38.60    7  
                  39.22     1:21.97 (42.75)     2:05.54 (43.57)     2:49.09 (43.55)
        3:32.18 (43.09)     4:14.75 (42.57)     4:57.06 (42.31)     5:38.60 (41.54)
  3 de la Torre, Yasuko       43 Marcia's Enthusi-38  6:30.00    5:55.92    6  
                  40.02     1:24.65 (44.63)     2:10.46 (45.81)     2:56.53 (46.07)
        3:42.61 (46.08)     4:27.88 (45.27)     5:13.42 (45.54)     5:55.92 (42.50)
  4 Chung, Heejay A           42 Bay Masters-38       7:02.80    7:04.58    5  
                  48.58     1:42.59 (54.01)     2:38.22 (55.63)     3:33.60 (55.38)
        4:29.49 (55.89)     5:24.87 (55.38)     6:16.23 (51.36)     7:04.58 (48.35)
  5 Espinosa, Rebecca         43 Marcia's Enthusi-38 11:20.00    8:34.51    4  
                  55.92   1:58.33 (1:02.41)   3:04.43 (1:06.10)   4:11.34 (1:06.91)
      5:20.09 (1:08.75)   6:27.29 (1:07.20)   7:33.37 (1:06.08)   8:34.51 (1:01.14)
 
Women 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 9:09.71   6/20/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 9:09.71   6/20/2003 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 9:18.17  10/16/2011 Alison H Zamanian                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 de la Torre, Yasuko       43 Marcia's Enthusi-38 12:30.00   12:31.03    9  
                  41.92     1:28.15 (46.23)     2:15.36 (47.21)     3:02.53 (47.17)
        3:49.94 (47.41)     4:37.48 (47.54)     5:25.10 (47.62)     6:12.47 (47.37)
        7:00.20 (47.73)     7:47.98 (47.78)     8:36.13 (48.15)     9:23.67 (47.54)
       10:10.96 (47.29)    10:58.00 (47.04)    11:45.74 (47.74)    12:31.03 (45.29)
  2 Chung, Heejay A           42 Bay Masters-38      14:10.25   14:44.37    7  
                  51.89     1:47.56 (55.67)     2:44.17 (56.61)     3:40.26 (56.09)
        4:37.49 (57.23)     5:35.65 (58.16)     6:31.91 (56.26)     7:27.31 (55.40)
        8:23.86 (56.55)     9:19.30 (55.44)    10:14.16 (54.86)    11:08.50 (54.34)
       12:04.29 (55.79)    12:58.88 (54.59)    13:53.92 (55.04)    14:44.37 (50.45)
  3 Espinosa, Rebecca         43 Marcia's Enthusi-38 23:00.00   17:26.05    6  
 
Women 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:35.49   1/16/2010 ALISON ZAMANIAN, USA                      
        NATL: N 17:35.49   1/16/2010 ALISON ZAMANIAN                           
         PMS: P 17:35.49  12/31/2010 Alison Zamanian                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Amy W           42 The Olympic Club-38 23:41.34   21:40.14    9  
                  37.48     1:18.71 (41.23)     2:01.61 (42.90)     2:45.29 (43.68)
        3:29.23 (43.94)     4:12.78 (43.55)     4:56.84 (44.06)     5:41.01 (44.17)
        6:25.04 (44.03)     7:09.10 (44.06)     7:53.09 (43.99)     8:36.75 (43.66)
        9:20.19 (43.44)    10:04.00 (43.81)    10:47.63 (43.63)    11:30.76 (43.13)
       12:14.39 (43.63)    12:58.14 (43.75)    13:42.11 (43.97)    14:25.57 (43.46)
       15:09.22 (43.65)    15:52.86 (43.64)    16:36.97 (44.11)    17:20.61 (43.64)
       18:04.48 (43.87)    18:48.33 (43.85)    19:32.04 (43.71)    20:15.92 (43.88)
       21:00.09 (44.17)    21:40.14 (40.05)                                        
  2 Rogers, Lori J            43 Walnut Creek Mas-38 22:30.10   21:55.38    7  
                  39.15     1:22.60 (43.45)     2:06.48 (43.88)     2:50.72 (44.24)
        3:35.07 (44.35)     4:19.44 (44.37)     5:03.47 (44.03)     5:47.56 (44.09)
        6:32.15 (44.59)     7:16.43 (44.28)     7:59.93 (43.50)     8:44.32 (44.39)
        9:27.14 (42.82)    10:10.22 (43.08)    10:53.69 (43.47)    11:37.25 (43.56)
       12:21.09 (43.84)    13:04.99 (43.90)    13:48.88 (43.89)    14:33.29 (44.41)
       15:17.95 (44.66)    16:02.75 (44.80)    16:46.99 (44.24)    17:31.19 (44.20)
       18:15.65 (44.46)    19:00.25 (44.60)    19:44.85 (44.60)    20:28.89 (44.04)
       21:12.51 (43.62)    21:55.38 (42.87)                                        
  3 Chung, Heejay A           42 Bay Masters-38      27:11.49   27:45.29    6  
                  50.95     1:46.21 (55.26)     2:43.10 (56.89)     3:40.91 (57.81)
        4:37.80 (56.89)     5:34.79 (56.99)     6:33.34 (58.55)     7:30.66 (57.32)
        8:27.42 (56.76)     9:22.69 (55.27)    10:19.01 (56.32)    11:13.70 (54.69)
       12:09.74 (56.04)    13:05.51 (55.77)    14:01.60 (56.09)    14:58.25 (56.65)
       15:54.16 (55.91)    16:50.95 (56.79)    17:46.78 (55.83)    18:41.43 (54.65)
       19:37.07 (55.64)    20:31.40 (54.33)    21:25.63 (54.23)    22:21.37 (55.74)
       23:16.54 (55.17)    24:13.29 (56.75)    25:08.36 (55.07)    26:02.78 (54.42)
       26:56.66 (53.88)    27:45.29 (48.63)                                        
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 29.96   5/20/2012 GISELE PEREIRA, BRA                          
        NATL: N 30.02  10/14/2012 SHERI HART                                   
         PMS: P 30.72  12/31/2009 Jody Smith                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ozawa, Megumi             41 Marcia's Enthusi-38    37.00      35.36    9  
  2 Duggan, Karen L           43 Walnut Creek Mas-38    38.00      35.98    7  
  3 Strong, Susan D           42 Walnut Creek Mas-38    41.24      40.71    6  
  4 Thorp, Kate               44 Marin Pirates Ma-38    42.83      44.35    5  
  5 Espinosa, Rebecca         43 Marcia's Enthusi-38  1:01.00      58.10    4  
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.48  10/29/2011 SHERI HART, USA                            
        NATL: N 1:03.48  10/29/2011 SHERI HART                                 
         PMS: P 1:05.91  12/31/2009 Jody Smith                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ozawa, Megumi             41 Marcia's Enthusi-38  1:17.00    1:16.23    9  
                  38.17     1:16.23 (38.06)                                        
  2 Duggan, Karen L           43 Walnut Creek Mas-38  1:22.00    1:21.54    7  
                  39.46     1:21.54 (42.08)                                        
  3 Thompson, Amy W           42 The Olympic Club-38  1:26.00    1:26.82    6  
                  41.70     1:26.82 (45.12)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.06   12/4/2009 JODY SMITH, USA                            
        NATL: N 2:19.06   12/4/2009 JODY SMITH                                 
         PMS: P 2:19.06  12/31/2009 Jody Smith                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        43 Walnut Creek Mas-38  2:36.00    2:29.66    9  
                  36.11     1:13.70 (37.59)     1:52.15 (38.45)     2:29.66 (37.51)
  2 Ozawa, Megumi             41 Marcia's Enthusi-38  2:50.00    2:43.12    7  
                  38.81     1:19.89 (41.08)     2:02.07 (42.18)     2:43.12 (41.05)
  3 Chung, Heejay A           42 Bay Masters-38       4:10.22    4:08.16    6  
                  57.86   2:00.49 (1:02.63)   3:06.75 (1:06.26)   4:08.16 (1:01.41)
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.20    8/5/2012 LINLEY FRAME, AUS                            
        NATL: N 32.29  11/22/2009 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 36.51  12/31/2004 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Levy, Karen D             44 Menlo Masters Ak-38    39.81      39.31    9  
  2 Duggan, Karen L           43 Walnut Creek Mas-38    43.50      42.90    7  
  3 Gilkyson, Renate          43 CoastSide Tiger-38     44.00      43.04    6  
  4 Billeter, Bridget A       42 Walnut Creek Mas-38    45.00      44.02    5  
  5 Hull, Jeffra L            43 Rolling Hills Mu-38    40.00      46.59    4  
  6 Hansen, Marie D           43 Rolling Hills Mu-38    49.00      51.12    3  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.55   12/2/2007 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 1:10.55   12/2/2007 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:19.61  12/31/2009 Debbie Santos                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Levy, Karen D             44 Menlo Masters Ak-38  1:27.65    1:27.21    9  
                  41.25     1:27.21 (45.96)                                        
  2 Duggan, Karen L           43 Walnut Creek Mas-38  1:35.00    1:32.83    7  
                  44.77     1:32.83 (48.06)                                        
  3 Gilkyson, Renate          43 CoastSide Tiger-38   1:29.00    1:32.99    6  
                  43.55     1:32.99 (49.44)                                        
  4 Billeter, Bridget A       42 Walnut Creek Mas-38  1:35.00    1:34.64    5  
                  45.61     1:34.64 (49.03)                                        
  5 Hull, Jeffra L            43 Rolling Hills Mu-38  1:40.00    1:39.67    4  
                  46.83     1:39.67 (52.84)                                        
  6 Hansen, Marie D           43 Rolling Hills Mu-38  1:50.00    1:50.76    3  
                  52.95     1:50.76 (57.81)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:32.37  11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 2:32.37  11/16/2008 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 2:52.36  12/31/2009 Debbie Santos                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           43 Walnut Creek Mas-38  3:20.00    3:11.92    9  
                  44.79     1:33.49 (48.70)     2:22.72 (49.23)     3:11.92 (49.20)
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.19   3/16/2013 ERIKA BRAUN, USA                             
        NATL: N 28.19   3/16/2013 ERIKA BRAUN                                  
         PMS: P 29.86  12/31/2009 Jody Smith                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hull, Jeffra L            43 Rolling Hills Mu-38    40.00      36.71    9  
  2 Duggan, Karen L           43 Walnut Creek Mas-38    40.00      37.52    7  
  3 Thompson, Amy W           42 The Olympic Club-38    36.00      39.95    6  
  4 Harrington, Diana         41 Marin Pirates Ma-38    41.50      41.47    5  
  5 Espinosa, Rebecca         43 Marcia's Enthusi-38  1:00.00      59.39    4  
 
Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.70  11/21/2009 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 1:01.70  11/21/2009 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:06.86  12/31/1993 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        43 Walnut Creek Mas-38  1:11.00    1:09.33    9  
                  32.55     1:09.33 (36.78)                                        
  2 de la Torre, Yasuko       43 Marcia's Enthusi-38  1:30.00    1:22.40    7  
                  40.12     1:22.40 (42.28)                                        
  3 Strong, Susan D           42 Walnut Creek Mas-38  1:22.13    1:23.86    6  
                  38.21     1:23.86 (45.65)                                        
  4 Mahn, Tanya               40 Marcia's Enthusi-38  1:26.60    1:24.91    5  
                  39.04     1:24.91 (45.87)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.66  11/19/2006 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 2:20.66  11/19/2006 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 2:29.19  12/31/1993 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrington, Diana         41 Marin Pirates Ma-38  3:28.00    3:21.14    9  
                  44.57     1:35.75 (51.18)     2:29.00 (53.25)     3:21.14 (52.14)
  2 Chung, Heejay A           42 Bay Masters-38       5:00.00    4:57.92    7  
                1:05.09   2:20.46 (1:15.37)   3:42.43 (1:21.97)   4:57.92 (1:15.49)
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.25  11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 1:04.25  11/16/2008 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:08.91  12/31/2004 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mahn, Tanya               40 Marcia's Enthusi-38  1:26.60    1:26.23    9  
                  38.64     1:26.23 (47.59)                                        
  2 Thorp, Kate               44 Marin Pirates Ma-38  1:31.20    1:31.24    7  
                  42.44     1:31.24 (48.80)                                        
  3 Voight, Tina M            44 Bay Masters-38       1:32.00    1:33.67    6  
                  44.44     1:33.67 (49.23)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.21   12/2/2007 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 2:19.21   12/2/2007 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 2:22.51  12/31/2000 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ozawa, Megumi             41 Marcia's Enthusi-38  3:00.00    2:54.37    9  
                  38.85     1:21.23 (42.38)     2:13.42 (52.19)     2:54.37 (40.95)
  2 Billeter, Bridget A       42 Walnut Creek Mas-38  3:05.00    3:06.52    7  
                  41.75     1:32.15 (50.40)     2:23.84 (51.69)     3:06.52 (42.68)
  3 Harrington, Diana         41 Marin Pirates Ma-38  3:28.00    3:27.42    6  
                  41.98     1:38.67 (56.69)   2:39.95 (1:01.28)     3:27.42 (47.47)
  4 Chung, Heejay A           42 Bay Masters-38       3:58.64    3:59.33    5  
                1:00.73   2:02.09 (1:01.36)   3:10.96 (1:08.87)     3:59.33 (48.37)
 
Women 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:00.82  11/24/2002 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 5:00.82  11/24/2002 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 5:02.17  12/31/2000 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           43 Walnut Creek Mas-38  6:30.00    6:29.87    9  
                  41.53     1:31.36 (49.83)     2:19.92 (48.56)     3:11.51 (51.59)
        4:05.20 (53.69)     4:59.00 (53.80)     5:44.62 (45.62)     6:29.87 (45.25)
  2 Chung, Heejay A           42 Bay Masters-38       8:22.55    8:33.74    7  
                1:08.39   2:22.22 (1:13.83)   3:24.95 (1:02.73)   4:35.97 (1:11.02)
      5:40.27 (1:04.30)   6:46.05 (1:05.78)     7:41.09 (55.04)     8:33.74 (52.65)
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 26.37   5/18/2013 M.THERESE FUZZATI, FRA                       
        NATL: N 27.09   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 28.58  12/31/2000 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sterzer, Robin S          49 Wildcat Alumni M-38    30.93      30.90    9  
  2 Volynets, Anna            48 Walnut Creek Mas-38    33.00      31.40    7  
  3 Boone, Danielle           48 Walnut Creek Mas-38    32.69      32.71    6  
  4 Henry, BJ                 49 Walnut Creek Mas-38    33.56      32.88    5  
  5 Capen, Tasha              47 Menlo Masters Ak-38    33.00      33.34    4  
  6 Miller, Scotia A          48 Bay Masters-38         33.50      33.45    3  
  7 Santos, Debbie M          45 Walnut Creek Mas-38    33.00      33.60    2  
  8 Burger, Clare P           46 Marcia's Enthusi-38    33.95      34.11    1  
  9 Cook, Amy M               49 Walnut Creek Mas-38    35.50      34.55  
 10 Harris, Karen C           47 Albany Masters S-38    34.96      35.33  
 11 Kelly Smethurst, Andrea   46 Walnut Creek Mas-38    40.00      37.01  
 12 Mose, Becky               47 San Ramon Valley-38    39.00      38.84  
 13 Piantidosi, Robin J       49 Walnut Creek Mas-38    37.62      38.97  
 14 Asta, Lisa M              48 Walnut Creek Mas-38    48.29      49.99  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   58.61   12/2/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N   58.61   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:02.00  12/31/1998 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        48 The Olympic Club-38  1:05.60    1:04.84    9  
                  31.24     1:04.84 (33.60)                                        
  2 Sterzer, Robin S          49 Wildcat Alumni M-38  1:09.64    1:07.49    7  
                  32.74     1:07.49 (34.75)                                        
  3 Chessen, Christine        47 The Olympic Club-38  1:09.00    1:08.65    6  
                  32.11     1:08.65 (36.54)                                        
  4 Boone, Danielle           48 Walnut Creek Mas-38  1:12.65    1:13.14    5  
                  35.33     1:13.14 (37.81)                                        
  5 Santos, Debbie M          45 Walnut Creek Mas-38  1:13.50    1:14.96    4  
                  36.19     1:14.96 (38.77)                                        
  6 Phalen, Jennifer R        49 Davis Aquatic Ma-38  1:15.79    1:15.31    3  
                  35.65     1:15.31 (39.66)                                        
  7 Cook, Amy M               49 Walnut Creek Mas-38  1:18.00    1:15.57    2  
                  36.65     1:15.57 (38.92)                                        
  8 Dolan, Janette M          48 CoastSide Tiger-38   1:48.00    1:38.34    1  
                  44.94     1:38.34 (53.40)                                        
  9 Amundsen, Natalie A       48 CoastSide Tiger-38   2:10.00    1:39.72  
                  44.23     1:39.72 (55.49)                                        
 10 Asta, Lisa M              48 Walnut Creek Mas-38  1:48.16    1:55.63  
                  53.82   1:55.63 (1:01.81)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.94   12/2/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:05.94   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:10.91  12/31/2003 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Couch, Stephanie D        49 Menlo Masters Ak-38  2:41.42    2:41.61    9  
                  37.89     1:18.57 (40.68)     2:00.00 (41.43)     2:41.61 (41.61)
  2 Miller, Scotia A          48 Bay Masters-38       2:50.00    2:44.18    7  
                  38.03     1:19.65 (41.62)     2:02.14 (42.49)     2:44.18 (42.04)
  3 Capen, Tasha              47 Menlo Masters Ak-38  2:40.00    2:44.72    6  
                  38.54     1:20.49 (41.95)     2:02.74 (42.25)     2:44.72 (41.98)
  4 Burger, Clare P           46 Marcia's Enthusi-38  2:40.50    2:45.40    5  
                  37.97     1:19.22 (41.25)     2:02.90 (43.68)     2:45.40 (42.50)
  5 Boone, Danielle           48 Walnut Creek Mas-38  2:52.95    2:46.01    4  
                  39.99     1:23.73 (43.74)     2:06.94 (43.21)     2:46.01 (39.07)
  6 Cook, Amy M               49 Walnut Creek Mas-38  2:51.42    2:48.20    3  
                  38.35     1:19.85 (41.50)     2:04.15 (44.30)     2:48.20 (44.05)
  7 Harris, Karen C           47 Albany Masters S-38  2:50.34    2:48.66    2  
                  38.91     1:20.52 (41.61)     2:05.25 (44.73)     2:48.66 (43.41)
  8 Mose, Becky               47 San Ramon Valley-38  3:09.99    3:17.94    1  
                  44.86     1:34.91 (50.05)   3:17.94 (1:43.03)                    
  9 Asta, Lisa M              48 Walnut Creek Mas-38  4:10.50    4:16.91  
                  58.05   2:06.58 (1:08.53)   3:13.84 (1:07.26)   4:16.91 (1:03.07)
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:25.34   5/16/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:25.34   5/16/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 4:30.98  12/31/2003 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             45 Manatee Aquatic-38   5:03.00    5:03.67    9  
                  34.67     1:12.75 (38.08)     1:52.00 (39.25)     2:30.62 (38.62)
        3:09.14 (38.52)     3:47.70 (38.56)     4:26.19 (38.49)     5:03.67 (37.48)
  2 Nelson, Sheila            45 Santa Rosa Maste-38  5:30.00    5:33.96    7  
                  37.03     1:18.54 (41.51)     2:01.66 (43.12)     2:44.59 (42.93)
        3:27.53 (42.94)     4:10.29 (42.76)     4:52.72 (42.43)     5:33.96 (41.24)
  3 Bulman, Robin A           48 Santa Rosa Maste-38  5:38.66    5:34.78    6  
                  37.40     1:18.99 (41.59)     2:01.95 (42.96)     2:44.97 (43.02)
        3:27.95 (42.98)     4:11.46 (43.51)     4:54.57 (43.11)     5:34.78 (40.21)
  4 Phalen, Jennifer R        49 Davis Aquatic Ma-38  5:50.64    5:50.53    5  
                  38.18     1:20.02 (41.84)     2:02.77 (42.75)     2:47.37 (44.60)
        3:33.21 (45.84)     4:19.69 (46.48)     5:06.17 (46.48)     5:50.53 (44.36)
  5 Harris, Karen C           47 Albany Masters S-38  6:17.28    6:03.54    4  
                  39.98     1:24.04 (44.06)     2:10.53 (46.49)     2:57.46 (46.93)
        3:44.33 (46.87)     4:31.94 (47.61)     5:19.66 (47.72)     6:03.54 (43.88)
 
Women 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 9:11.37   5/15/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 9:11.37   5/15/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 9:27.44  12/31/2003 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Couch, Stephanie D        49 Menlo Masters Ak-38 11:11.11   11:19.31    9  
                  38.10     1:19.64 (41.54)     2:02.25 (42.61)     2:45.40 (43.15)
        3:28.75 (43.35)     4:11.88 (43.13)     4:54.88 (43.00)     5:38.00 (43.12)
        6:21.05 (43.05)     7:04.44 (43.39)     7:47.34 (42.90)     8:30.16 (42.82)
        9:12.95 (42.79)     9:55.41 (42.46)    10:37.98 (42.57)    11:19.31 (41.33)
  2 Bulman, Robin A           48 Santa Rosa Maste-38 11:48.66   11:27.29    7  
                  37.20     1:19.18 (41.98)     2:01.99 (42.81)     2:45.41 (43.42)
        3:28.92 (43.51)     4:12.50 (43.58)     4:56.50 (44.00)     5:39.93 (43.43)
        6:23.51 (43.58)     7:06.84 (43.33)     7:49.90 (43.06)     8:33.71 (43.81)
        9:17.65 (43.94)    10:00.93 (43.28)    10:44.55 (43.62)    11:27.29 (42.74)
  3 Phalen, Jennifer R        49 Davis Aquatic Ma-38 12:40.64   12:01.59    6  
                  39.88     1:23.97 (44.09)     2:08.70 (44.73)     2:53.80 (45.10)
        3:38.97 (45.17)     4:24.54 (45.57)     5:10.61 (46.07)     5:56.78 (46.17)
        6:42.84 (46.06)     7:28.99 (46.15)     8:14.80 (45.81)     9:00.54 (45.74)
        9:46.42 (45.88)    10:32.06 (45.64)    11:16.99 (44.93)    12:01.59 (44.60)
  4 Gray, Kara L              48 Walnut Creek Mas-38 12:08.16   12:22.69    5  
                  40.21     1:24.66 (44.45)     2:10.21 (45.55)     2:56.06 (45.85)
        3:42.68 (46.62)     4:30.00 (47.32)     5:17.36 (47.36)     6:04.49 (47.13)
        6:52.24 (47.75)     7:39.22 (46.98)     8:26.89 (47.67)     9:14.68 (47.79)
       10:02.25 (47.57)    10:49.41 (47.16)    11:36.22 (46.81)    12:22.69 (46.47)
  5 Hurt, Liz                 49 Marcia's Enthusi-38 14:21.00   14:25.54    4  
                  44.22     1:36.04 (51.82)     2:29.05 (53.01)     3:22.76 (53.71)
        4:16.39 (53.63)     5:11.04 (54.65)     6:06.09 (55.05)     7:02.52 (56.43)
        7:58.84 (56.32)     8:54.50 (55.66)     9:50.76 (56.26)    10:47.22 (56.46)
       11:43.17 (55.95)    12:38.55 (55.38)    13:33.25 (54.70)    14:25.54 (52.29)
 
Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:46.32   5/18/2007 LYNN MARSHALL, CAN                        
        NATL: N 17:50.64  10/11/2004 S HEIM-BOWEN                              
         PMS: P 17:50.64  12/31/2003 Suzanne Heim-Bowen                        
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bulman, Robin A           48 Santa Rosa Maste-38 23:32.67   21:41.49    9  
                  38.32     1:21.43 (43.11)     2:05.27 (43.84)     2:48.99 (43.72)
        3:32.24 (43.25)     4:16.09 (43.85)     5:00.07 (43.98)     5:44.31 (44.24)
        6:28.26 (43.95)     7:12.98 (44.72)     7:55.99 (43.01)     8:39.05 (43.06)
        9:22.20 (43.15)    10:06.00 (43.80)    10:49.60 (43.60)    11:33.13 (43.53)
       12:16.86 (43.73)    13:00.56 (43.70)    13:44.49 (43.93)    14:28.24 (43.75)
       15:12.40 (44.16)    15:55.65 (43.25)    16:39.37 (43.72)    17:23.31 (43.94)
       18:06.50 (43.19)    18:50.43 (43.93)    19:34.32 (43.89)    20:17.97 (43.65)
       21:01.24 (43.27)    21:41.49 (40.25)                                        
  2 Henry, BJ                 49 Walnut Creek Mas-38 22:50.77   22:26.52    7  
                  39.52     1:23.18 (43.66)     2:07.27 (44.09)     2:51.12 (43.85)
        3:35.55 (44.43)     4:18.89 (43.34)     5:02.38 (43.49)     5:46.22 (43.84)
        6:30.19 (43.97)     7:14.43 (44.24)     7:58.79 (44.36)     8:43.46 (44.67)
        9:28.25 (44.79)    10:13.06 (44.81)    10:58.10 (45.04)    11:43.92 (45.82)
       12:29.75 (45.83)    13:15.16 (45.41)    14:00.64 (45.48)    14:46.84 (46.20)
       15:32.52 (45.68)    16:18.57 (46.05)    17:04.57 (46.00)    17:50.65 (46.08)
       18:37.10 (46.45)    19:23.16 (46.06)    20:09.35 (46.19)    20:55.49 (46.14)
       21:41.34 (45.85)    22:26.52 (45.18)                                        
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.31    3/1/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                         
        NATL: N 30.58   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 32.67  12/31/1999 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             45 Manatee Aquatic-38     34.50      35.14    9  
  2 Miller, Scotia A          48 Bay Masters-38         41.00      40.55    7  
  3 Connolly, Cindi           49 Sebastopol Maste-38    42.00      41.04    6  
  4 Henry, BJ                 49 Walnut Creek Mas-38    42.77      41.18    5  
  5 Burger, Clare P           46 Marcia's Enthusi-38    41.83      41.21    4  
  6 Laszlo, Zsuzsanna         45 Marcia's Enthusi-38    51.17      52.93    3  
  7 Asta, Lisa M              48 Walnut Creek Mas-38  1:04.87    1:03.26    2  
 -- Piantidosi, Robin J       49 Walnut Creek Mas-38    46.90         DQ  
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.46   2/27/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 1:04.79   5/16/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:10.17  10/18/2009 Lisa A Ward                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              49 Walnut Creek Mas-38  1:16.00    1:13.99    9  
                  35.64     1:13.99 (38.35)                                        
  2 Welting, Laureen K        48 The Olympic Club-38  1:16.66    1:16.77    7  
                  36.88     1:16.77 (39.89)                                        
  3 Amundsen, Natalie A       48 CoastSide Tiger-38   2:10.00    1:48.78    6  
                  51.66     1:48.78 (57.12)                                        
  4 Laszlo, Zsuzsanna         45 Marcia's Enthusi-38  2:48.00    2:01.47    5  
                  56.97   2:01.47 (1:04.50)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.15   2/26/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 2:18.95   5/15/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:28.11  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              49 Walnut Creek Mas-38  2:40.00    2:41.97    9  
                  38.63     1:19.02 (40.39)     2:00.74 (41.72)     2:41.97 (41.23)
  2 Cox, Juliet E             45 Manatee Aquatic-38   2:46.00    2:46.27    7  
                  39.62     1:22.53 (42.91)     2:05.63 (43.10)     2:46.27 (40.64)
  3 Miller, Scotia A          48 Bay Masters-38       3:05.00    3:03.84    6  
                  43.22     1:29.75 (46.53)     2:16.88 (47.13)     3:03.84 (46.96)
  4 Laszlo, Zsuzsanna         45 Marcia's Enthusi-38  5:10.00    4:11.05    5  
                  58.81   2:05.00 (1:06.19)   3:10.49 (1:05.49)   4:11.05 (1:00.56)
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.81   3/17/2013 ANNA HAMMER, SWE                             
        NATL: N 33.82  10/10/2010 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 37.32  12/31/2004 Leianne Crittenden                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        48 The Olympic Club-38    40.99      38.70    9  
  2 Chessen, Christine        47 The Olympic Club-38    41.00      41.12    7  
  3 Santos, Debbie M          45 Walnut Creek Mas-38    41.50      42.34    6  
  4 Bulman, Robin A           48 Santa Rosa Maste-38    42.17      42.57    5  
  5 Worthman, Catha A         45 Albany Masters S-38    42.00      42.87    4  
  6 Phalen, Jennifer R        49 Davis Aquatic Ma-38    45.20      45.11    3  
  7 Hurt, Liz                 49 Marcia's Enthusi-38    41.00      45.51    2  
  8 Kelly Smethurst, Andrea   46 Walnut Creek Mas-38    46.54      45.69    0.5
  8 Burger, Clare P           46 Marcia's Enthusi-38    48.00      45.69    0.5
 10 Couch, Stephanie D        49 Menlo Masters Ak-38    49.30      47.17  
 11 Dolan, Janette M          48 CoastSide Tiger-38     55.00      49.12  
 12 Amundsen, Natalie A       48 CoastSide Tiger-38   1:00.00      51.91  
 13 Asta, Lisa M              48 Walnut Creek Mas-38  1:04.56    1:07.11  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.64   3/16/2013 ANNA HAMMER, SWE                           
        NATL: N 1:13.30  10/10/2010 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:20.45  10/18/2009 Lisa A Ward                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              49 Walnut Creek Mas-38  1:28.00    1:26.07    9  
                  40.64     1:26.07 (45.43)                                        
  2 Chessen, Christine        47 The Olympic Club-38  1:28.00    1:29.48    7  
                  42.10     1:29.48 (47.38)                                        
  3 Worthman, Catha A         45 Albany Masters S-38  1:30.00    1:31.78    6  
                  43.71     1:31.78 (48.07)                                        
  4 Santos, Debbie M          45 Walnut Creek Mas-38  1:35.45    1:32.60    5  
                  44.03     1:32.60 (48.57)                                        
  5 Bulman, Robin A           48 Santa Rosa Maste-38  1:39.97    1:33.64    4  
                  44.59     1:33.64 (49.05)                                        
  6 Phalen, Jennifer R        49 Davis Aquatic Ma-38  1:36.28    1:36.14    3  
                  45.43     1:36.14 (50.71)                                        
  7 Kelly Smethurst, Andrea   46 Walnut Creek Mas-38  1:40.70    1:39.72    2  
                  46.99     1:39.72 (52.73)                                        
  8 Couch, Stephanie D        49 Menlo Masters Ak-38  1:37.36    1:39.75    1  
                  47.64     1:39.75 (52.11)                                        
  9 Hurt, Liz                 49 Marcia's Enthusi-38  1:39.00    1:39.93  
                  47.64     1:39.93 (52.29)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.00  11/21/2010 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 2:38.00  11/21/2010 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 2:51.75  10/18/2009 Lisa A Ward                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              49 Walnut Creek Mas-38  3:10.00    3:04.82    9  
                  42.95     1:29.51 (46.56)     2:16.65 (47.14)     3:04.82 (48.17)
  2 Bulman, Robin A           48 Santa Rosa Maste-38  3:19.57    3:22.96    7  
                  44.51     1:35.51 (51.00)     2:29.54 (54.03)     3:22.96 (53.42)
  3 Phalen, Jennifer R        49 Davis Aquatic Ma-38  3:24.65    3:24.10    6  
                  45.64     1:35.98 (50.34)     2:29.20 (53.22)     3:24.10 (54.90)
  4 Santos, Debbie M          45 Walnut Creek Mas-38  3:25.60    3:30.53    5  
                  48.02     1:40.50 (52.48)     2:34.94 (54.44)     3:30.53 (55.59)
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.84  10/10/2010 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: N 28.84  10/10/2010 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 30.78  12/31/2010 Laureen Welting                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        48 The Olympic Club-38    32.30      32.24    9  
  2 Sterzer, Robin S          49 Wildcat Alumni M-38    33.66      33.93    7  
  3 Nelson, Sheila            45 Santa Rosa Maste-38    35.23      34.62    6  
  4 Volynets, Anna            48 Walnut Creek Mas-38    38.50      36.24    5  
  5 Chessen, Christine        47 The Olympic Club-38    36.00      36.35    4  
  6 Boone, Danielle           48 Walnut Creek Mas-38    36.69      36.96    3  
  7 Burger, Clare P           46 Marcia's Enthusi-38    41.00      39.21    2  
  8 Hurt, Liz                 49 Marcia's Enthusi-38    42.00      42.22    1  
  9 Amundsen, Natalie A       48 CoastSide Tiger-38   1:00.00      47.76  
 10 Petersen, Britt           47 Club Sport of Sa-38  1:05.00      51.11  
 11 Laszlo, Zsuzsanna         45 Marcia's Enthusi-38  1:20.00    1:01.71  
 12 Asta, Lisa M              48 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:09.33  
 
Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.47  11/20/2010 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 1:03.47  11/20/2010 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:08.10  12/31/1999 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Sheila            45 Santa Rosa Maste-38  1:20.00    1:18.82    9  
                  36.25     1:18.82 (42.57)                                        
  2 Sterzer, Robin S          49 Wildcat Alumni M-38  1:16.44    1:19.18    7  
                  35.82     1:19.18 (43.36)                                        
  3 Boone, Danielle           48 Walnut Creek Mas-38  1:25.17    1:26.79    6  
                  40.75     1:26.79 (46.04)                                        
  4 Capen, Tasha              47 Menlo Masters Ak-38  1:30.00    1:36.85    5  
                  45.25     1:36.85 (51.60)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:23.18  12/13/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:23.18  12/13/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:32.52  12/31/1999 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson, Sheila            45 Santa Rosa Maste-38  3:15.00    3:05.95    9  
                  39.13     1:25.38 (46.25)     2:15.47 (50.09)     3:05.95 (50.48)
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.61   2/26/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 1:05.75  12/12/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:10.77  10/18/2009 Lisa A Ward                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              49 Walnut Creek Mas-38  1:17.00    1:15.39    9  
                  35.17     1:15.39 (40.22)                                        
  2 Sterzer, Robin S          49 Wildcat Alumni M-38  1:20.44    1:19.57    7  
                  36.58     1:19.57 (42.99)                                        
  3 Nelson, Sheila            45 Santa Rosa Maste-38  1:21.00    1:20.08    6  
                  37.54     1:20.08 (42.54)                                        
  4 Couch, Stephanie D        49 Menlo Masters Ak-38  1:24.49    1:25.11    5  
                  40.18     1:25.11 (44.93)                                        
  5 Henry, BJ                 49 Walnut Creek Mas-38  1:27.66    1:25.19    4  
                  40.24     1:25.19 (44.95)                                        
  6 Santos, Debbie M          45 Walnut Creek Mas-38  1:26.50    1:25.67    3  
                  40.21     1:25.67 (45.46)                                        
  7 Bulman, Robin A           48 Santa Rosa Maste-38  1:26.45    1:25.98    2  
                  42.18     1:25.98 (43.80)                                        
  8 Burger, Clare P           46 Marcia's Enthusi-38  1:27.94    1:26.56    1  
                  40.70     1:26.56 (45.86)                                        
  9 Connolly, Cindi           49 Sebastopol Maste-38  1:26.00    1:26.91  
                  40.03     1:26.91 (46.88)                                        
 10 Miller, Scotia A          48 Bay Masters-38       1:30.00    1:27.74  
                  40.77     1:27.74 (46.97)                                        
 11 Kelly Smethurst, Andrea   46 Walnut Creek Mas-38  1:43.00    1:36.16  
                  45.33     1:36.16 (50.83)                                        
 12 Piantidosi, Robin J       49 Walnut Creek Mas-38  1:38.20    1:38.10  
                  45.86     1:38.10 (52.24)                                        
 13 Asta, Lisa M              48 Walnut Creek Mas-38  2:20.00    2:13.26  
                1:05.29   2:13.26 (1:07.97)                                        
 -- Phalen, Jennifer R        49 Davis Aquatic Ma-38  1:31.25         DQ  
                  43.16          DQ (47.10)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:21.55   5/17/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:21.55   5/17/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:31.27  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        48 The Olympic Club-38  2:46.60    2:40.20    9  
                  34.22     1:18.08 (43.86)     2:04.80 (46.72)     2:40.20 (35.40)
  2 Ward, Lisa A              49 Walnut Creek Mas-38  2:45.00    2:43.57    7  
                  35.42     1:17.57 (42.15)     2:05.18 (47.61)     2:43.57 (38.39)
  3 Nelson, Sheila            45 Santa Rosa Maste-38  2:57.85    2:56.05    6  
                  36.42     1:24.02 (47.60)     2:15.68 (51.66)     2:56.05 (40.37)
  4 Couch, Stephanie D        49 Menlo Masters Ak-38  2:57.31    3:04.55    5  
                  42.54     1:29.14 (46.60)     2:24.09 (54.95)     3:04.55 (40.46)
  5 Burger, Clare P           46 Marcia's Enthusi-38  3:14.00    3:08.85    4  
                  41.90     1:31.01 (49.11)     2:26.15 (55.14)     3:08.85 (42.70)
  6 Worthman, Catha A         45 Albany Masters S-38  2:50.00    3:10.74    3  
                  38.26     1:28.30 (50.04)     2:21.44 (53.14)     3:10.74 (49.30)
 
Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:00.29   2/27/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 5:05.04  12/12/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 5:27.12  10/18/2009 Lisa A Ward                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              49 Walnut Creek Mas-38  6:00.00    5:44.63    9  
                  37.38     1:19.48 (42.10)     2:04.41 (44.93)     2:48.87 (44.46)
        3:36.46 (47.59)     4:25.68 (49.22)     5:06.22 (40.54)     5:44.63 (38.41)
  2 Nelson, Sheila            45 Santa Rosa Maste-38  6:40.00    6:21.27    7  
                  38.47     1:24.88 (46.41)     2:15.61 (50.73)     3:05.08 (49.47)
        3:59.11 (54.03)     4:54.86 (55.75)     5:38.93 (44.07)     6:21.27 (42.34)
  3 Santos, Debbie M          45 Walnut Creek Mas-38  6:50.00    6:41.59    6  
                  44.74     1:37.59 (52.85)     2:27.40 (49.81)     3:17.39 (49.99)
        4:12.22 (54.83)     5:09.11 (56.89)     5:56.13 (47.02)     6:41.59 (45.46)
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 27.81   4/17/2011 SARAH MACDONALD, CAN                         
        NATL: N 27.91   12/8/2012 LESLIE LIVINGSTON                            
         PMS: P 28.11  12/31/2009 Suzanne Heim-Bowen                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matena, Jana              51 Menlo Masters Ak-38    30.64      30.94    9  
  2 Murphy, Karen L           53 Walnut Creek Mas-38    31.10      31.10    7  
  3 Dewey, Vicky S            51 Walnut Creek Mas-38    31.66      31.47    6  
  4 Lepinski, Cokie           54 Swymnut Masters-38     33.00      32.90    5  
  5 King, Kimberly L          53 Marcia's Enthusi-38    35.24      37.01    4  
  6 Dibley, Allison M         51 Walnut Creek Mas-38    41.91      40.25    3  
  7 Loyd, Susan M             54 Tuolumne County-38     50.00      48.05    2  
  8 Van Blaricom, Jenny L     54 Tuolumne County-38   1:00.00      58.33    1  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.49  10/21/2001 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:01.49  10/21/2001 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:01.49  12/31/2001 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hernandez, Jill S         53 Chico Masters Sw-38  1:02.00    1:01.90    9  
                  30.55     1:01.90 (31.35)                                        
  2 Matena, Jana              51 Menlo Masters Ak-38  1:06.26    1:06.00    7  
                  31.96     1:06.00 (34.04)                                        
  3 Murphy, Karen L           53 Walnut Creek Mas-38  1:07.94    1:08.31    6  
                  32.36     1:08.31 (35.95)                                        
  4 Dewey, Vicky S            51 Walnut Creek Mas-38  1:12.00    1:10.85    5  
                  33.83     1:10.85 (37.02)                                        
  5 Feeley, Louise S          54 Menlo Masters Ak-38  1:15.00    1:13.14    4  
                  35.57     1:13.14 (37.57)                                        
  6 Sutherland, Erica         54 Swymnut Masters-38   1:18.62    1:13.68    3  
                  34.40     1:13.68 (39.28)                                        
  7 Coffee, Cassandra         52 Swymnut Masters-38   1:16.88    1:15.65    2  
                  37.51     1:15.65 (38.14)                                        
  8 Taylor, Catherine         50 Walnut Creek Mas-38  1:25.00    1:22.52    1  
                  41.31     1:22.52 (41.21)                                        
  9 King, Kimberly L          53 Marcia's Enthusi-38  1:30.00    1:24.46  
                  38.84     1:24.46 (45.62)                                        
 10 Applegarth, Nancy M       51 Swymnut Masters-38   1:20.00    1:27.07  
                  41.36     1:27.07 (45.71)                                        
 11 Woodard, Kelly M          53 Walnut Creek Mas-38  1:35.00    1:27.33  
                  41.49     1:27.33 (45.84)                                        
 12 Dibley, Allison M         51 Walnut Creek Mas-38  1:37.40    1:31.56  
                  43.57     1:31.56 (47.99)                                        
 13 Loyd, Susan M             54 Tuolumne County-38   1:55.00    1:45.10  
                  47.35     1:45.10 (57.75)                                        
 14 Ostrom, Tracy A           51 Marcia's Enthusi-38  1:38.00    1:57.37  
                  52.52   1:57.37 (1:04.85)                                        
 15 Van Blaricom, Jenny L     54 Tuolumne County-38   2:05.00    2:00.99  
                  58.25   2:00.99 (1:02.74)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:10.72   12/6/2009 S.HEIM-BOWEN, USA                          
        NATL: N 2:10.72   12/6/2009 S HEIM-BOWEN                               
         PMS: P 2:10.72  12/31/2009 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hernandez, Jill S         53 Chico Masters Sw-38  2:15.00    2:12.80    9  
                  31.53     1:05.33 (33.80)     1:39.29 (33.96)     2:12.80 (33.51)
  2 Matena, Jana              51 Menlo Masters Ak-38  2:20.15    2:23.30    7  
                  33.40     1:09.58 (36.18)     1:46.46 (36.88)     2:23.30 (36.84)
  3 King, Kimberly L          53 Marcia's Enthusi-38  3:08.37    3:10.34    6  
                  41.15     1:29.20 (48.05)     2:18.86 (49.66)     3:10.34 (51.48)
  4 Adler, Felicia M          51 Walnut Creek Mas-38  3:06.00    3:13.26    5  
                  44.89     1:33.32 (48.43)     2:23.12 (49.80)     3:13.26 (50.14)
  5 Dibley, Allison M         51 Walnut Creek Mas-38  3:28.24    3:31.05    4  
                  47.97     1:44.05 (56.08)     2:39.25 (55.20)     3:31.05 (51.80)
  6 Loyd, Susan M             54 Tuolumne County-38   4:10.00    3:51.07    3  
                  52.33     1:51.93 (59.60)   2:53.03 (1:01.10)     3:51.07 (58.04)
  7 Van Blaricom, Jenny L     54 Tuolumne County-38   4:15.00    4:25.40    2  
                1:01.56   2:07.95 (1:06.39)   3:16.90 (1:08.95)   4:25.40 (1:08.50)
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:34.81   1/29/2011 LYNN MARSHALL, CAN                         
        NATL: N 4:35.54   12/5/2009 S HEIM-BOWEN                               
         PMS: P 4:35.54  12/31/2009 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hernandez, Jill S         53 Chico Masters Sw-38  4:45.00    4:35.80    9  
                  33.00     1:07.75 (34.75)     1:42.54 (34.79)     2:17.55 (35.01)
        2:52.59 (35.04)     3:27.38 (34.79)     4:02.08 (34.70)     4:35.80 (33.72)
  2 Lewis, Laurie             52 Bay Masters-38       6:12.41    6:09.82    7  
                  40.99     1:26.63 (45.64)     2:13.57 (46.94)     3:00.81 (47.24)
        3:48.39 (47.58)     4:36.26 (47.87)     5:23.99 (47.73)     6:09.82 (45.83)
  3 King, Kimberly L          53 Marcia's Enthusi-38  8:00.00    6:44.71    6  
                  43.84     1:33.48 (49.64)     2:27.01 (53.53)     3:17.94 (50.93)
        4:09.93 (51.99)     5:02.04 (52.11)     5:54.37 (52.33)     6:44.71 (50.34)
  4 Dibley, Allison M         51 Walnut Creek Mas-38  7:14.65    7:23.83    5  
                  49.66     1:46.08 (56.42)     2:42.53 (56.45)     3:40.88 (58.35)
        4:38.06 (57.18)     5:34.87 (56.81)     6:31.74 (56.87)     7:23.83 (52.09)
 
Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 9:23.45    1/9/2011 LYNN MARSHALL, CAN                         
        NATL: N 9:29.62   12/4/2009 S HEIM-BOWEN                               
         PMS: P 9:29.62  12/31/2009 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hernandez, Jill S         53 Chico Masters Sw-38 10:00.00    9:30.83    9  
                  34.27     1:10.60 (36.33)     1:46.81 (36.21)     2:22.80 (35.99)
        2:58.68 (35.88)     3:34.53 (35.85)     4:10.80 (36.27)     4:46.60 (35.80)
        5:22.58 (35.98)     5:58.38 (35.80)     6:34.14 (35.76)     7:09.78 (35.64)
        7:46.00 (36.22)     8:21.59 (35.59)     8:56.86 (35.27)     9:30.83 (33.97)
  2 Matena, Jana              51 Menlo Masters Ak-38 10:26.43   10:12.29    7  
                  35.26     1:13.63 (38.37)     1:52.27 (38.64)     2:30.94 (38.67)
        3:09.36 (38.42)     3:47.69 (38.33)     4:25.80 (38.11)     5:03.98 (38.18)
        5:42.47 (38.49)     6:20.53 (38.06)     6:58.77 (38.24)     7:37.57 (38.80)
        8:16.19 (38.62)     8:55.13 (38.94)     9:34.00 (38.87)    10:12.29 (38.29)
  3 Feeley, Louise S          54 Menlo Masters Ak-38 12:12.20   12:08.94    6  
                  39.57     1:22.94 (43.37)     2:07.21 (44.27)     2:52.07 (44.86)
        3:37.20 (45.13)     4:22.86 (45.66)     5:09.09 (46.23)     5:55.27 (46.18)
        6:41.73 (46.46)     7:29.01 (47.28)     8:16.43 (47.42)     9:04.35 (47.92)
        9:50.86 (46.51)    10:37.13 (46.27)    11:24.13 (47.00)    12:08.94 (44.81)
  4 Lewis, Laurie             52 Bay Masters-38      12:32.55   12:49.63    5  
                  41.80     1:28.11 (46.31)     2:15.57 (47.46)     3:03.36 (47.79)
        3:51.47 (48.11)     4:40.04 (48.57)     5:29.08 (49.04)     6:18.31 (49.23)
        7:07.03 (48.72)     7:56.50 (49.47)     8:45.36 (48.86)     9:34.70 (49.34)
       10:24.38 (49.68)    11:13.34 (48.96)    12:02.41 (49.07)    12:49.63 (47.22)
 
Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:49.23    3/2/2013 LYNN MARSHALL, CAN                        
        NATL: N 17:51.33   12/4/2009 S HEIM-BOWEN                              
         PMS: P 17:51.33  12/31/2009 Suzanne Heim-Bowen                        
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, Laurie             52 Bay Masters-38      23:47.12   24:14.21    9  
                  41.07     1:26.00 (44.93)     2:12.26 (46.26)     2:59.01 (46.75)
        3:45.82 (46.81)     4:32.51 (46.69)     5:19.52 (47.01)     6:06.87 (47.35)
        6:54.70 (47.83)     7:42.65 (47.95)     8:31.28 (48.63)     9:19.74 (48.46)
       10:09.30 (49.56)    10:59.40 (50.10)    11:51.00 (51.60)    12:41.94 (50.94)
       13:31.37 (49.43)    14:20.80 (49.43)    15:13.39 (52.59)    16:03.49 (50.10)
       16:52.45 (48.96)    17:42.04 (49.59)    18:31.31 (49.27)    19:21.32 (50.01)
       20:10.49 (49.17)    20:59.98 (49.49)    21:49.15 (49.17)    22:38.62 (49.47)
       23:27.40 (48.78)    24:14.21 (46.81)                                        
  2 Tonge, Jacqueline E       51 Bay Masters-38      35:00.00   26:55.48    7  
                  48.41     1:40.78 (52.37)     2:34.85 (54.07)     3:28.88 (54.03)
        4:23.74 (54.86)     5:17.85 (54.11)     6:12.50 (54.65)     7:06.39 (53.89)
        7:59.28 (52.89)     8:53.02 (53.74)     9:47.06 (54.04)    10:41.04 (53.98)
       11:35.34 (54.30)    12:29.04 (53.70)    13:22.65 (53.61)    14:16.32 (53.67)
       15:09.99 (53.67)    16:04.31 (54.32)    16:58.05 (53.74)    17:52.27 (54.22)
       18:46.55 (54.28)    19:41.32 (54.77)    20:36.14 (54.82)    21:30.67 (54.53)
       22:24.91 (54.24)    23:19.19 (54.28)    24:13.99 (54.80)    25:07.69 (53.70)
       26:02.14 (54.45)    26:55.48 (53.34)                                        
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.58   3/19/2011 LESLIE LIVINGSTON, USA                       
        NATL: N 30.58   3/19/2011 LESLIE LIVINGSTON                            
         PMS: P 32.72  12/31/2005 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sutherland, Erica         54 Swymnut Masters-38     35.00      34.88    9  
  2 Murphy, Karen L           53 Walnut Creek Mas-38    38.31      36.92    7  
  3 Dewey, Vicky S            51 Walnut Creek Mas-38    38.00      38.16    6  
  4 Lepinski, Cokie           54 Swymnut Masters-38     39.10      38.89    5  
  5 Sotelo, Sophia S          52 Walnut Creek Mas-38    43.00      42.25    4  
  6 Tonge, Jacqueline E       51 Bay Masters-38         45.00      44.95    3  
  7 Chan, Kimiko M            54 Bay Masters-38         52.00      47.91    2  
  8 Loyd, Susan M             54 Tuolumne County-38   1:00.00    1:04.08    1  
 -- Van Blaricom, Jenny L     54 Tuolumne County-38   1:10.00         DQ  
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:08.12    3/9/2012 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 1:08.85   3/17/2012 LESLIE LIVINGSTON                          
         PMS: P 1:12.19  10/18/2009 Bonnie M Bilich                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           54 Swymnut Masters-38   1:23.40    1:24.21    9  
                  41.82     1:24.21 (42.39)                                        
  2 Sutherland, Erica         54 Swymnut Masters-38   1:19.99    1:24.36    7  
                  39.33     1:24.36 (45.03)                                        
  3 Dewey, Vicky S            51 Walnut Creek Mas-38  1:27.30    1:26.34    6  
                  42.17     1:26.34 (44.17)                                        
  4 Sotelo, Sophia S          52 Walnut Creek Mas-38  1:30.79    1:33.12    5  
                  44.85     1:33.12 (48.27)                                        
  5 Applegarth, Nancy M       51 Swymnut Masters-38   1:45.00    1:34.63    4  
                  45.19     1:34.63 (49.44)                                        
  6 Van Blaricom, Jenny L     54 Tuolumne County-38   2:30.00    2:20.51    3  
                1:07.92   2:20.51 (1:12.59)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:25.94    1/9/2011 LYNN MARSHALL, CAN                         
        NATL: N 2:28.22   12/8/2012 KARLYN PIPES                               
         PMS: P 2:35.02  12/31/2010 Bonnie Bilich                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           54 Swymnut Masters-38   3:05.00    3:00.19    9  
                  43.38     1:29.54 (46.16)     2:16.15 (46.61)     3:00.19 (44.04)
  2 Chan, Kimiko M            54 Bay Masters-38       4:08.00    4:01.49    7  
                  57.92   2:02.68 (1:04.76)   3:05.76 (1:03.08)     4:01.49 (55.73)
  3 Van Blaricom, Jenny L     54 Tuolumne County-38   4:58.69    5:03.58    6  
                1:11.59   3:46.06 (2:34.47)   5:03.58 (1:17.52)                    
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.96  11/24/2012 MONICA CORO, ITA                             
        NATL: N 36.92   12/9/2012 LESLIE LIVINGSTON                            
         PMS: P 35.61  10/21/2007 Patty L Harris                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sotelo, Sophia S          52 Walnut Creek Mas-38    41.35      40.87    9  
  2 Lepinski, Cokie           54 Swymnut Masters-38     42.81      41.27    7  
  3 Coffee, Cassandra         52 Swymnut Masters-38     48.50      49.82    6  
  4 Dibley, Allison M         51 Walnut Creek Mas-38    58.13      54.10    5  
 
Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:15.22   1/20/2013 MONICA CORO, ITA                           
        NATL: N 1:20.72   11/8/2008 JENNY COOK                                 
         PMS: P 1:22.47  10/18/2009 Cokie Lepinski                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sotelo, Sophia S          52 Walnut Creek Mas-38  1:28.83    1:29.28    9  
                  42.62     1:29.28 (46.66)                                        
  2 Sutherland, Erica         54 Swymnut Masters-38   1:30.80    1:29.75    7  
                  42.40     1:29.75 (47.35)                                        
  3 Dibley, Allison M         51 Walnut Creek Mas-38  2:12.31    1:59.73    6  
                  57.12   1:59.73 (1:02.61)                                        
  4 Loyd, Susan M             54 Tuolumne County-38   2:05.00    2:01.11    5  
                  57.93   2:01.11 (1:03.18)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:48.69   8/29/2009 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 2:56.79   12/4/2011 KIM CROUCH                                 
         PMS: P 2:57.30  12/31/2009 Cokie Lepinski                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sotelo, Sophia S          52 Walnut Creek Mas-38  3:14.12    3:18.07    9  
                  45.40     1:35.16 (49.76)     2:25.90 (50.74)     3:18.07 (52.17)
  2 Tonge, Jacqueline E       51 Bay Masters-38       3:20.00    3:47.78    7  
                  52.76     1:50.27 (57.51)     2:49.64 (59.37)     3:47.78 (58.14)
  3 Chan, Kimiko M            54 Bay Masters-38       3:59.00    3:55.41    6  
                  53.76   1:54.02 (1:00.26)   2:55.93 (1:01.91)     3:55.41 (59.48)
  4 Dibley, Allison M         51 Walnut Creek Mas-38  4:40.00    4:21.95    5  
                1:01.25   2:08.16 (1:06.91)   3:17.35 (1:09.19)   4:21.95 (1:04.60)
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 29.25   3/16/2013 LESLIE LIVINGSTON, USA                       
        NATL: N 29.25   3/16/2013 LESLIE LIVINGSTON                            
         PMS: P 31.16  12/31/2001 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Feeley, Louise S          54 Menlo Masters Ak-38    38.00      36.54    9  
  2 Lepinski, Cokie           54 Swymnut Masters-38     38.00      37.08    7  
  3 Coffee, Cassandra         52 Swymnut Masters-38     38.25      38.63    6  
  4 Lewis, Laurie             52 Bay Masters-38         41.92      43.43    5  
  5 Taylor, Catherine         50 Walnut Creek Mas-38    50.00      44.04    4  
  6 Applegarth, Nancy M       51 Swymnut Masters-38     45.00      46.94    3  
  7 Tonge, Jacqueline E       51 Bay Masters-38       1:01.00      50.87    2  
  8 Van Blaricom, Jenny L     54 Tuolumne County-38   1:20.00    1:15.13    1  
 
Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:06.92   3/10/2012 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 1:08.09   2/18/2012 KARLYN PIPES                               
         PMS: P 1:09.05  12/31/2001 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hernandez, Jill S         53 Chico Masters Sw-38  1:10.00    1:08.91P   9  
                  32.57     1:08.91 (36.34)                                        
  2 Lewis, Laurie             52 Bay Masters-38       1:45.00    1:40.57    7  
                  44.43     1:40.57 (56.14)                                        
 -- Adler, Felicia M          51 Walnut Creek Mas-38  1:55.00         DQ  
                  52.30          DQ (58.08)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:28.08    5/8/2011 LYNN MARSHALL, CAN                         
        NATL: N 2:32.29   12/9/2012 KARLYN PIPES                               
         PMS: P 2:38.43  10/18/2009 Suzanne M Heim-Bowen                       
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hernandez, Jill S         53 Chico Masters Sw-38  2:40.00    2:35.36P   9  
                  35.19     1:13.67 (38.48)     1:54.07 (40.40)     2:35.36 (41.29)
  2 Loyd, Susan M             54 Tuolumne County-38   5:00.00    4:53.46    7  
                1:00.31   2:14.45 (1:14.14)   3:36.44 (1:21.99)   4:53.46 (1:17.02)
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:08.28    3/9/2012 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 1:09.68   2/18/2012 KARLYN PIPES                               
         PMS: P 1:07.77  10/21/2007 Patty L Harris                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           54 Swymnut Masters-38   1:21.00    1:20.90    9  
                  38.77     1:20.90 (42.13)                                        
  2 Murphy, Karen L           53 Walnut Creek Mas-38  1:22.21    1:21.73    7  
                  37.33     1:21.73 (44.40)                                        
  3 Sutherland, Erica         54 Swymnut Masters-38   1:20.00    1:25.35    6  
                  38.60     1:25.35 (46.75)                                        
  4 Lewis, Laurie             52 Bay Masters-38       1:34.39    1:34.73    5  
                  43.50     1:34.73 (51.23)                                        
  5 Tonge, Jacqueline E       51 Bay Masters-38       2:00.00    1:38.99    4  
                  47.10     1:38.99 (51.89)                                        
  6 Adler, Felicia M          51 Walnut Creek Mas-38  1:45.00    1:46.52    3  
                  54.31     1:46.52 (52.21)                                        
  7 Loyd, Susan M             54 Tuolumne County-38   2:10.00    2:00.02    2  
                  59.09   2:00.02 (1:00.93)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.63   12/9/2012 KARLYN PIPES, USA                          
        NATL: N 2:30.63   12/9/2012 KARLYN PIPES                               
         PMS: P 2:27.91  10/21/2007 Patty L Harris                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hernandez, Jill S         53 Chico Masters Sw-38  2:35.00    2:31.96    9  
                  33.37     1:12.07 (38.70)     1:57.87 (45.80)     2:31.96 (34.09)
  2 Taylor, Catherine         50 Walnut Creek Mas-38  3:37.00    3:26.44    7  
                  48.35     1:43.66 (55.31)     2:41.87 (58.21)     3:26.44 (44.57)
  3 Lewis, Laurie             52 Bay Masters-38       3:29.54    3:27.89    6  
                  45.61     1:38.94 (53.33)   2:39.63 (1:00.69)     3:27.89 (48.26)
  4 Adler, Felicia M          51 Walnut Creek Mas-38  3:45.00    3:48.36    5  
                  52.13   1:53.19 (1:01.06)   2:56.51 (1:03.32)     3:48.36 (51.85)
 
Women 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:14.65    1/9/2011 LYNN MARSHALL, CAN                         
        NATL: N 5:36.28  10/13/2002 LAURA VAL                                  
         PMS: P 5:36.28  12/31/2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tonge, Jacqueline E       51 Bay Masters-38       7:00.00    8:10.12    9  
                  52.16   1:54.46 (1:02.30)     2:53.07 (58.61)   3:55.08 (1:02.01)
      5:06.50 (1:11.42)   6:16.34 (1:09.84)     7:12.74 (56.40)     8:10.12 (57.38)
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 28.49   12/5/2009 LAURA VAL, USA                               
        NATL: N 28.49   12/5/2009 LAURA VAL                                    
         PMS: P 28.49  12/31/2009 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wheeler, Barb C           56 Tamalpais Aquati-38    32.00      32.60    9  
  2 Jaubert, Leslie M         55 Santa Rosa Maste-38    38.00      33.49    7  
  3 Ryner, Lisa C             56 CoastSide Tiger-38     40.00      33.85    6  
  4 Terhorst, Hermine M       55 Santa Rosa Maste-38    33.00      34.31    5  
  5 Boyer, Karen L            57 Peninsula Commun-38    34.99      35.49    4  
  6 Nip, Carol J              56 Albany Masters S-38    40.00      38.98    3  
  7 Parrish, Karen C          56 Walnut Creek Mas-38    40.65      39.94    2  
  8 Marnell, Mary             57 Walnut Creek Mas-38    40.86      40.54    1  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.33   12/4/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:01.33   12/4/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:01.33  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Terhorst, Hermine M       55 Santa Rosa Maste-38  1:16.88    1:13.45    9  
                  35.35     1:13.45 (38.10)                                        
  2 Haufler, Suzie L          56 Marcia's Enthusi-38  1:17.00    1:19.84    7  
                  37.13     1:19.84 (42.71)                                        
  3 Piel, Mary D              57 Swymnut Masters-38   1:20.00    1:26.16    6  
                  42.32     1:26.16 (43.84)                                        
  4 Marnell, Mary             57 Walnut Creek Mas-38  1:30.17    1:28.30    5  
                  42.88     1:28.30 (45.42)                                        
  5 Appel, Pam J              56 Walnut Creek Mas-38  1:26.13    1:30.45    4  
                  42.32     1:30.45 (48.13)                                        
  6 Parrish, Karen C          56 Walnut Creek Mas-38  1:39.00    1:37.35    3  
                  44.46     1:37.35 (52.89)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:14.45  11/21/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:14.45  11/21/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:14.45  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jaubert, Leslie M         55 Santa Rosa Maste-38  2:48.00    2:40.49    9  
                  36.45     1:16.67 (40.22)     1:58.72 (42.05)     2:40.49 (41.77)
  2 Neville, Cathy V          56 San Diego Swim M-44  2:47.00    2:42.96    7  
                  36.71     1:17.82 (41.11)     2:00.86 (43.04)     2:42.96 (42.10)
  3 Terhorst, Hermine M       55 Santa Rosa Maste-38  2:32.99    2:46.05    6  
                  37.53     1:19.27 (41.74)     2:03.46 (44.19)     2:46.05 (42.59)
  4 Boyer, Karen L            57 Peninsula Commun-38  2:53.56    2:59.25    5  
                  40.31     1:25.77 (45.46)     2:13.72 (47.95)     2:59.25 (45.53)
  5 Nip, Carol J              56 Albany Masters S-38  3:20.00    3:09.93    4  
                  43.78     1:33.52 (49.74)     2:23.51 (49.99)     3:09.93 (46.42)
  6 Perry, Laurie S           59 Tuolumne County-38   3:50.50    3:39.94    3  
                  51.70     1:51.40 (59.70)     2:46.71 (55.31)     3:39.94 (53.23)
 
Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:42.97   10/4/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 4:42.97   10/4/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 4:42.97  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jaubert, Leslie M         55 Santa Rosa Maste-38  5:45.00    5:33.84    9  
                  37.83     1:19.23 (41.40)     2:02.40 (43.17)     2:44.67 (42.27)
        3:27.12 (42.45)     4:10.08 (42.96)     4:52.57 (42.49)     5:33.84 (41.27)
  2 Neville, Cathy V          56 San Diego Swim M-44  6:00.00    5:38.46    7  
                  37.36     1:19.21 (41.85)     2:02.32 (43.11)     2:45.46 (43.14)
        3:28.54 (43.08)     4:11.67 (43.13)     4:55.10 (43.43)     5:38.46 (43.36)
  3 Albertson, Nay            59 Walnut Creek Mas-38  6:05.00    5:46.24    6  
                  41.22     1:25.17 (43.95)     2:09.39 (44.22)     2:53.75 (44.36)
        3:37.05 (43.30)     4:20.42 (43.37)     5:03.41 (42.99)     5:46.24 (42.83)
  4 Boyer, Karen L            57 Peninsula Commun-38  6:11.60    6:15.96    5  
                  41.80     1:28.26 (46.46)     2:16.73 (48.47)     3:05.84 (49.11)
        3:54.45 (48.61)     4:42.67 (48.22)     5:30.55 (47.88)     6:15.96 (45.41)
 
Women 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 9:51.35  10/17/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 9:51.35  10/17/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 9:51.35  10/18/2009 Laura B Val                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neville, Cathy V          56 San Diego Swim M-44 12:20.00   11:36.25    9  
                  37.74     1:19.91 (42.17)     2:03.35 (43.44)     2:46.85 (43.50)
        3:30.72 (43.87)     4:14.97 (44.25)     4:59.25 (44.28)     5:43.52 (44.27)
        6:27.37 (43.85)     7:11.69 (44.32)     7:56.16 (44.47)     8:39.67 (43.51)
        9:24.24 (44.57)    10:08.27 (44.03)    10:53.25 (44.98)    11:36.25 (43.00)
  2 Albertson, Nay            59 Walnut Creek Mas-38 12:30.00   11:45.72    7  
                  40.94     1:25.46 (44.52)     2:10.64 (45.18)     2:54.97 (44.33)
        3:39.54 (44.57)     4:24.21 (44.67)     5:09.10 (44.89)     5:53.71 (44.61)
        6:37.95 (44.24)     7:21.98 (44.03)     8:06.20 (44.22)     8:50.19 (43.99)
        9:34.40 (44.21)    10:18.20 (43.80)    11:02.40 (44.20)    11:45.72 (43.32)
  3 Ruymaker, Danielle        59 Marcia's Enthusi-38 14:00.00   13:49.34    6  
                  47.97     1:38.95 (50.98)     2:31.34 (52.39)     3:23.47 (52.13)
        4:15.66 (52.19)     5:08.68 (53.02)     6:00.15 (51.47)     6:52.81 (52.66)
        7:44.50 (51.69)     8:36.62 (52.12)     9:29.15 (52.53)    10:21.68 (52.53)
       11:13.98 (52.30)    12:06.21 (52.23)    12:58.81 (52.60)    13:49.34 (50.53)
  4 Benjamin, Marcia S        57 Marcia's Enthusi-38 14:10.00   14:08.73    5  
                  46.87     1:37.38 (50.51)     2:30.05 (52.67)     3:23.43 (53.38)
        4:16.71 (53.28)     5:10.04 (53.33)     6:03.88 (53.84)     6:57.96 (54.08)
        7:51.80 (53.84)     8:45.87 (54.07)     9:39.82 (53.95)    10:33.67 (53.85)
       11:28.31 (54.64)    12:22.84 (54.53)    13:16.89 (54.05)    14:08.73 (51.84)
 
Women 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 18:43.73   1/16/2010 LAURA VAL, USA                            
        NATL: N 18:43.73   1/16/2010 LAURA VAL                                 
         PMS: P 18:43.73  12/31/2010 Laura Val                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neville, Cathy V          56 San Diego Swim M-44 23:23.34   22:26.84    9  
                  38.85     1:21.17 (42.32)     2:03.90 (42.73)     2:47.27 (43.37)
        3:31.29 (44.02)     4:16.10 (44.81)     5:00.74 (44.64)     5:45.68 (44.94)
        6:31.63 (45.95)     7:17.64 (46.01)     8:03.89 (46.25)     8:49.83 (45.94)
        9:36.39 (46.56)    10:23.22 (46.83)    11:09.56 (46.34)    11:55.76 (46.20)
       12:39.70 (43.94)    13:26.57 (46.87)    14:11.93 (45.36)    14:57.97 (46.04)
       15:43.48 (45.51)    16:28.42 (44.94)    17:15.08 (46.66)    18:00.51 (45.43)
       18:45.54 (45.03)    19:30.31 (44.77)    20:15.12 (44.81)    20:59.84 (44.72)
       21:43.90 (44.06)    22:26.84 (42.94)                                        
  2 Albertson, Nay            59 Walnut Creek Mas-38 23:40.00   22:32.55    7  
                  41.42     1:25.58 (44.16)     2:11.03 (45.45)     2:57.33 (46.30)
        3:43.17 (45.84)     4:29.67 (46.50)     5:15.57 (45.90)     6:01.57 (46.00)
        6:47.37 (45.80)     7:33.09 (45.72)     8:18.54 (45.45)     9:04.16 (45.62)
        9:49.77 (45.61)    10:34.98 (45.21)    11:20.32 (45.34)    12:05.17 (44.85)
       12:49.75 (44.58)    13:34.85 (45.10)    14:19.13 (44.28)    15:03.79 (44.66)
       15:48.55 (44.76)    16:33.50 (44.95)    17:19.16 (45.66)    18:04.38 (45.22)
       18:48.89 (44.51)    19:33.76 (44.87)    20:18.64 (44.88)    21:03.43 (44.79)
       21:48.16 (44.73)    22:32.55 (44.39)                                        
  3 Terhorst, Hermine M       55 Santa Rosa Maste-38 23:13.00   23:23.49    6  
                  38.55     1:20.95 (42.40)     2:04.73 (43.78)     2:48.49 (43.76)
        3:32.64 (44.15)     4:17.82 (45.18)     5:03.07 (45.25)     5:48.36 (45.29)
        6:40.01 (51.65)     7:29.30 (49.29)     8:16.90 (47.60)     9:05.43 (48.53)
        9:54.51 (49.08)    10:40.97 (46.46)    11:29.94 (48.97)    12:16.28 (46.34)
       13:02.55 (46.27)    13:49.21 (46.66)    14:37.32 (48.11)    15:26.27 (48.95)
       16:14.25 (47.98)    17:02.65 (48.40)    17:52.05 (49.40)    18:39.19 (47.14)
       19:28.15 (48.96)    20:16.42 (48.27)    21:05.66 (49.24)    21:53.08 (47.42)
       22:40.51 (47.43)    23:23.49 (42.98)                                        
  4 Meis, Julie A             56 Walnut Creek Mas-38 28:30.00   26:44.35    5  
                  48.02     1:40.19 (52.17)     2:34.40 (54.21)     3:27.54 (53.14)
        4:20.90 (53.36)     5:14.17 (53.27)     6:07.27 (53.10)     7:00.27 (53.00)
        7:53.15 (52.88)     8:46.33 (53.18)     9:39.63 (53.30)    10:33.29 (53.66)
       11:26.91 (53.62)    12:20.50 (53.59)    13:13.78 (53.28)    14:07.55 (53.77)
       15:01.27 (53.72)    15:54.90 (53.63)    16:48.37 (53.47)    17:41.86 (53.49)
       18:36.23 (54.37)    19:29.88 (53.65)    20:25.15 (55.27)    21:19.24 (54.09)
       22:14.18 (54.94)    23:08.05 (53.87)    24:02.60 (54.55)    24:57.29 (54.69)
       25:51.66 (54.37)    26:44.35 (52.69)                                        
  5 Perry, Laurie S           59 Tuolumne County-38  31:31.00   30:57.94    4  
                  56.10   1:56.18 (1:00.08)   2:56.65 (1:00.47)   3:57.36 (1:00.71)
        4:56.19 (58.83)   5:57.01 (1:00.82)   6:57.01 (1:00.00)   7:58.16 (1:01.15)
      9:00.93 (1:02.77)  10:02.23 (1:01.30)  11:05.06 (1:02.83)  12:07.28 (1:02.22)
     13:08.98 (1:01.70)  14:11.08 (1:02.10)  15:12.62 (1:01.54)  16:14.31 (1:01.69)
     17:19.28 (1:04.97)  18:21.90 (1:02.62)  19:25.76 (1:03.86)  20:28.00 (1:02.24)
     21:28.79 (1:00.79)    22:28.60 (59.81)  23:30.05 (1:01.45)  24:34.20 (1:04.15)
     25:38.14 (1:03.94)  26:41.93 (1:03.79)  27:46.93 (1:05.00)  28:52.10 (1:05.17)
     29:55.79 (1:03.69)  30:57.94 (1:02.15)                                        
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.62  10/24/2009 LAURA VAL, USA                               
        NATL: N 32.62  10/24/2009 LAURA VAL                                    
         PMS: P 32.62  12/31/2009 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyer, Karen L            57 Peninsula Commun-38    42.28      42.49    9  
  2 Haufler, Suzie L          56 Marcia's Enthusi-38    44.50      43.15    7  
 
Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.23  11/16/2008 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:12.23  11/16/2008 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:12.23  12/31/2008 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landers, Patty            57 Walnut Creek Mas-38  1:25.00    1:19.31    9  
                  38.60     1:19.31 (40.71)                                        
  2 O'Brien, Charlene A       57 Walnut Creek Mas-38  1:20.67    1:24.82    7  
                  41.13     1:24.82 (43.69)                                        
  3 Haufler, Suzie L          56 Marcia's Enthusi-38  1:38.00    1:31.73    6  
                  44.40     1:31.73 (47.33)                                        
  4 Ruymaker, Danielle        59 Marcia's Enthusi-38  1:43.00    1:49.48    5  
                  54.69     1:49.48 (54.79)                                        
  5 Appel, Pam J              56 Walnut Creek Mas-38  2:11.71    1:52.83    4  
                  56.49     1:52.83 (56.34)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:40.05  10/12/2008 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:40.05  10/12/2008 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:40.05  12/31/2008 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Charlene A       57 Walnut Creek Mas-38  2:59.36    2:59.93    9  
                  43.48     1:30.06 (46.58)     2:16.39 (46.33)     2:59.93 (43.54)
  2 Perry, Laurie S           59 Tuolumne County-38   4:20.20    4:12.31    7  
                1:00.58   2:04.53 (1:03.95)   3:09.82 (1:05.29)   4:12.31 (1:02.49)
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 36.29   5/11/2013 JENNY WHITELEY, AUS                          
        NATL: N 38.62   12/9/2012 BETH ESTEL                                   
         PMS: P 40.27  12/31/2001 Carolyn Boak                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wheeler, Barb C           56 Tamalpais Aquati-38    42.00      41.51    9  
  2 Terhorst, Hermine M       55 Santa Rosa Maste-38    42.99      43.75    7  
  3 Marnell, Mary             57 Walnut Creek Mas-38    51.80      51.75    6  
  4 Appel, Pam J              56 Walnut Creek Mas-38    56.90      58.24    5  
 
Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:18.45   5/11/2013 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 1:25.58   12/9/2012 BETH ESTEL                                 
         PMS: P 1:29.70  12/31/2001 Carolyn Boak                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wheeler, Barb C           56 Tamalpais Aquati-38  1:32.00    1:31.93    9  
                  44.16     1:31.93 (47.77)                                        
  2 Terhorst, Hermine M       55 Santa Rosa Maste-38  1:38.00    1:36.49    7  
                  46.29     1:36.49 (50.20)                                        
  3 Marnell, Mary             57 Walnut Creek Mas-38  1:50.57    1:54.11    6  
                  54.59     1:54.11 (59.52)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:55.48   5/11/2013 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 3:02.37  10/31/2009 CATHERINE KOHN                             
         PMS: P 3:25.70  12/31/1999 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marnell, Mary             57 Walnut Creek Mas-38  4:03.56    4:05.26    9  
                  56.27   1:58.03 (1:01.76)   3:01.62 (1:03.59)   4:05.26 (1:03.64)
 
Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 31.13  10/17/2009 LAURA VAL, USA                               
        NATL: N 31.13  10/17/2009 LAURA VAL                                    
         PMS: P 31.13  10/18/2009 Laura B Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haufler, Suzie L          56 Marcia's Enthusi-38    44.50      43.55    9  
  2 Mothersill, Jane C        57 Swymnut Masters-38     44.91      44.64    7  
  3 Piel, Mary D              57 Swymnut Masters-38     40.00      59.57    6  
 
Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.23   12/6/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:09.23   12/6/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:09.23  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neville, Cathy V          56 San Diego Swim M-44  1:35.00    1:28.31    9  
                  42.10     1:28.31 (46.21)                                        
  2 Perry, Laurie S           59 Tuolumne County-38   2:10.10    2:11.63    7  
                1:00.49   2:11.63 (1:11.14)                                        
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.90  10/11/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:12.90  10/11/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:12.90  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wheeler, Barb C           56 Tamalpais Aquati-38  1:25.00    1:23.50    9  
                  40.63     1:23.50 (42.87)                                        
  2 Jaubert, Leslie M         55 Santa Rosa Maste-38  1:30.00    1:24.34    7  
                  40.01     1:24.34 (44.33)                                        
  3 Boyer, Karen L            57 Peninsula Commun-38  1:31.28    1:31.21    6  
                  43.76     1:31.21 (47.45)                                        
  4 Haufler, Suzie L          56 Marcia's Enthusi-38  1:32.00    1:33.23    5  
                  43.08     1:33.23 (50.15)                                        
  5 Nip, Carol J              56 Albany Masters S-38  1:40.00    1:35.06    4  
                  45.36     1:35.06 (49.70)                                        
  6 Parrish, Karen C          56 Walnut Creek Mas-38  1:34.00    1:53.88    3  
                  53.19   1:53.88 (1:00.69)                                        
  7 Perry, Laurie S           59 Tuolumne County-38   2:05.50    2:01.84    2  
                  58.40   2:01.84 (1:03.44)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:36.98   12/4/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:36.98   12/4/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:36.98  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wheeler, Barb C           56 Tamalpais Aquati-38  3:05.00    3:02.76    9  
                  40.17     1:31.63 (51.46)     2:21.74 (50.11)     3:02.76 (41.02)
  2 Neville, Cathy V          56 San Diego Swim M-44  3:30.00    3:14.62    7  
                  41.84     1:32.25 (50.41)   2:32.62 (1:00.37)     3:14.62 (42.00)
  3 Haufler, Suzie L          56 Marcia's Enthusi-38  3:43.00    3:27.84    6  
                  45.77     1:37.42 (51.65)   2:40.97 (1:03.55)     3:27.84 (46.87)
  4 Mothersill, Jane C        57 Swymnut Masters-38   3:50.00    3:34.07    5  
                  48.40     1:45.11 (56.71)     2:44.53 (59.42)     3:34.07 (49.54)
 -- Parrish, Karen C          56 Walnut Creek Mas-38  3:20.00         DQ  
                  54.53   2:01.75 (1:07.22)   3:16.08 (1:14.33)          DQ (56.09)
 
Women 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:39.30  11/21/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 5:39.30  11/21/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 5:39.30  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neville, Cathy V          56 San Diego Swim M-44  7:30.00    6:53.57    9  
                  40.33     1:31.96 (51.63)     2:27.77 (55.81)     3:22.42 (54.65)
      4:24.87 (1:02.45)   5:26.96 (1:02.09)     6:10.55 (43.59)     6:53.57 (43.02)
  2 Haufler, Suzie L          56 Marcia's Enthusi-38  8:20.00    7:18.61    7  
                  49.65     1:48.33 (58.68)   3:39.49 (1:51.16)   4:40.49 (1:01.00)
      5:41.65 (1:01.16)                             6:31.18 ( )     7:18.61 (47.43)
  3 Nip, Carol J              56 Albany Masters S-38  8:19.50    7:28.78    6  
                  48.45     1:45.55 (57.10)   2:49.33 (1:03.78)   3:50.07 (1:00.74)
        4:49.18 (59.11)   5:49.67 (1:00.49)     6:42.00 (52.33)     7:28.78 (46.78)
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 29.44   9/23/2012 LAURA VAL, USA                               
        NATL: N 29.44   9/23/2012 LAURA VAL                                    
         PMS: P 29.44  12/31/2012 Laura B Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harms, Cheryl M           62 Tuolumne County-38     36.50      39.06    9  
  2 Brittingham, Regina       62 Walnut Creek Mas-38    43.20      41.18    7  
  3 Rothrock, Gretchen A      64 Walnut Creek Mas-38    45.60      45.24    6  
 
Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.79   9/23/2012 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:04.79   9/23/2012 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:04.79  12/31/2012 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harms, Cheryl M           62 Tuolumne County-38   1:25.80    1:22.83    9  
                  39.62     1:22.83 (43.21)                                        
  2 Robak, Patricia L         64 Walnut Creek Mas-38  1:28.71    1:28.72    7  
                  42.62     1:28.72 (46.10)                                        
  3 Brittingham, Regina       62 Walnut Creek Mas-38  1:42.00    1:35.89    6  
                  47.62     1:35.89 (48.27)                                        
  4 Rothrock, Gretchen A      64 Walnut Creek Mas-38  1:46.11    1:46.04    5  
                  49.31     1:46.04 (56.73)                                        
  5 Nakell, Linda C           62 University of Sa-38  2:05.00    1:57.93    4  
                  55.00   1:57.93 (1:02.93)                                        
  6 Taub, Pamela A            63 Walnut Creek Mas-38  2:25.00    2:18.74    3  
                1:05.18   2:18.74 (1:13.56)                                        
 
Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.16   12/4/2011 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:20.16   12/4/2011 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:45.21  12/31/2008 Linda Shoenberger                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              62 Tamalpais Aquati-38  2:26.00    2:23.12P   9  
                  32.45     1:09.58 (37.13)     1:47.00 (37.42)     2:23.12 (36.12)
  2 Harms, Cheryl M           62 Tuolumne County-38   3:00.00    3:05.01    7  
                  42.98     1:28.86 (45.88)     2:16.95 (48.09)     3:05.01 (48.06)
  3 Litman, Jacklyn           63 Bay Masters-38       3:20.00    3:23.19    6  
                  44.84     1:36.15 (51.31)     2:29.20 (53.05)     3:23.19 (53.99)
  4 Rothrock, Gretchen A      64 Walnut Creek Mas-38  3:30.00    3:49.73    5  
                  51.46     1:49.65 (58.19)   2:49.84 (1:00.19)     3:49.73 (59.89)
 
Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:55.54  10/16/2011 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 4:55.54  10/16/2011 LAURA VAL                                  
         PMS: P 4:55.54  10/16/2011 Laura B Val                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harms, Cheryl M           62 Tuolumne County-38   6:32.00    6:46.77    9  
                  45.47     1:33.45 (47.98)     2:23.79 (50.34)     3:15.24 (51.45)
        4:08.47 (53.23)     5:01.90 (53.43)     5:55.51 (53.61)     6:46.77 (51.26)
 
Women 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 10:21.68   1/15/2011 LAURA VAL, USA                            
        NATL: N 10:21.68   1/15/2011 LAURA VAL                                 
         PMS: P 11:39.07  10/18/2009 Linda R Shoenberger                       
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harms, Cheryl M           62 Tuolumne County-38  13:30.00   13:36.78    9  
                  43.61     1:31.46 (47.85)     2:21.60 (50.14)     3:13.32 (51.72)
        4:05.86 (52.54)     4:57.66 (51.80)     5:49.88 (52.22)     6:41.81 (51.93)
        7:33.88 (52.07)     8:26.26 (52.38)     9:18.68 (52.42)    10:11.00 (52.32)
       11:02.85 (51.85)    11:54.92 (52.07)    12:47.51 (52.59)    13:36.78 (49.27)
  2 Nakell, Linda C           62 University of Sa-38 21:00.00   19:24.55    7  
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.66   12/2/2012 LAURA VAL, USA                               
        NATL: N 33.66   12/2/2012 LAURA VAL                                    
         PMS: P 33.66   10/2/2012 Laura B Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harms, Cheryl M           62 Tuolumne County-38     50.32      52.23    9  
  2 Litman, Jacklyn           63 Bay Masters-38         56.00      54.60    7  
 
Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:13.87  10/13/2012 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:13.87  10/13/2012 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:13.87  12/31/2012 Laura B Val                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robak, Patricia L         64 Walnut Creek Mas-38  1:47.27    1:43.62    9  
                  50.55     1:43.62 (53.07)                                        
  2 Taub, Pamela A            63 Walnut Creek Mas-38  2:40.00    2:30.63    7  
                1:13.89   2:30.63 (1:16.74)                                        
 
Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 38.60   3/18/2002 MONIKA SENFTLEBEN, GER                       
        NATL: N 39.60  11/12/2011 DEB WALKER                                   
         PMS: P 42.32  10/16/2011 Laura B Val	                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              62 Tamalpais Aquati-38    45.00      42.29P   9  
  2 Rothrock, Gretchen A      64 Walnut Creek Mas-38  1:00.00      52.75    7  
  3 Nakell, Linda C           62 University of Sa-38  1:09.00    1:07.75    6  
 
Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:26.43   10/6/2002 HANNELORE ROSE, GER                        
        NATL: N 1:27.07  11/13/2011 DEB WALKER                                 
         PMS: P 1:32.36  10/16/2011 Laura B Val                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              62 Tamalpais Aquati-38  1:40.00    1:33.95    9  
                  44.40     1:33.95 (49.55)                                        
  2 Robak, Patricia L         64 Walnut Creek Mas-38  1:57.33    1:56.32    7  
                  55.99   1:56.32 (1:00.33)                                        
  3 Litman, Jacklyn           63 Bay Masters-38       2:00.00    2:03.41    6  
                  59.58   2:03.41 (1:03.83)                                        
  4 Nakell, Linda C           62 University of Sa-38  2:26.00    2:30.02    5  
                1:11.91   2:30.02 (1:18.11)                                        
 
Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 32.77   10/3/2011 LAURA VAL, USA                               
        NATL: N 32.77   10/3/2011 LAURA VAL                                    
         PMS: P 32.77   10/2/2011 Laura B Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              62 Tamalpais Aquati-38    34.00      32.84    9  
  2 Litman, Jacklyn           63 Bay Masters-38         50.00      48.05    7  
  3 Harms, Cheryl M           62 Tuolumne County-38     53.00      48.79    6  
 
Women 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:11.88   12/2/2012 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:11.88   12/2/2012 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:11.88  10/16/2012 Laura B Val                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              62 Tamalpais Aquati-38  1:16.00    1:13.56    9  
                  34.25     1:13.56 (39.31)                                        
 
Women 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:41.25   12/3/2011 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:41.25   12/3/2011 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:41.25  12/31/2011 Laura B Val                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Litman, Jacklyn           63 Bay Masters-38       4:40.00    4:55.96    9  
                1:04.66   2:17.60 (1:12.94)   3:31.20 (1:13.60)   4:55.96 (1:24.76)
 
Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:15.72   9/29/2012 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:15.72   9/29/2012 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:15.72   10/2/2012 Laura B Val                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              62 Tamalpais Aquati-38  1:17.00    1:16.74    9  
                  35.31     1:16.74 (41.43)                                        
 
Women 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:43.50   12/2/2011 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:43.50   12/2/2011 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:43.50  12/31/2011 Laura B Val                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              62 Tamalpais Aquati-38  2:55.00    2:44.22    9  
                  34.37     1:15.78 (41.41)     2:07.03 (51.25)     2:44.22 (37.19)
  2 Litman, Jacklyn           63 Bay Masters-38       4:10.00    4:08.29    7  
                  58.04   2:06.23 (1:08.19)   3:15.67 (1:09.44)     4:08.29 (52.62)
  3 Taub, Pamela A            63 Walnut Creek Mas-38  5:50.00    5:43.80    6  
                1:22.87   2:44.61 (1:21.74)   4:27.58 (1:42.97)   5:43.80 (1:16.22)
 
Women 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:51.81   9/25/2011 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 5:51.81   9/25/2011 LAURA VAL                                  
         PMS: P 5:51.81   9/25/2011 Laura B Val                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Litman, Jacklyn           63 Bay Masters-38       9:00.00    8:54.25    9  
                1:03.02   2:15.67 (1:12.65)   3:28.49 (1:12.82)   4:39.52 (1:11.03)
      5:49.18 (1:09.66)   6:59.60 (1:10.42)     7:58.22 (58.62)     8:54.25 (56.03)
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 31.82  10/23/2011 LYNETTE STEVENSON, AUS                       
        NATL: N 32.06  12/10/2011 DIANN UUSTAL                                 
         PMS: P 34.17  12/31/1996 Gail Roper                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tevis, Maggie H           65 Rolling Hills Mu-38    39.87      40.43    9  
  2 Pellow, Mary R            65 Bay Masters-38       1:15.00      59.97    7  
 
Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.76  11/13/2011 DIANN UUSTAL, USA                          
        NATL: N 1:10.76  11/13/2011 DIANN UUSTAL                               
         PMS: P 1:13.59  12/31/2012 Ruth Shaps                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettling, Janet           65 Oregon Masters-37    1:21.00    1:21.96    9  
                  38.73     1:21.96 (43.23)                                        
  2 Heuga, Maureen J          69 Walnut Creek Mas-38  2:05.00    2:00.53    7  
                  54.11   2:00.53 (1:06.42)                                        
  3 Pellow, Mary R            65 Bay Masters-38       2:25.00    2:24.86    6  
                1:08.66   2:24.86 (1:16.20)                                        
 
Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.60  12/15/2012 DIANN UUSTAL, USA                          
        NATL: N 2:38.60  12/15/2012 DIANN UUSTAL                               
         PMS: P 2:54.15  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shoenberger, Linda R      66 Tamalpais Aquati-38  3:00.96    3:04.89    9  
                  43.93     1:30.60 (46.67)     2:17.85 (47.25)     3:04.89 (47.04)
  2 Gettling, Janet           65 Oregon Masters-37    3:09.55    3:04.93    7  
                  42.76     1:31.18 (48.42)     2:18.75 (47.57)     3:04.93 (46.18)
  3 Scott, Stephanie          66 Walnut Creek Mas-38  3:30.00    3:23.88    6  
                  44.07     1:37.76 (53.69)     2:32.39 (54.63)     3:23.88 (51.49)
  4 Parola, Sheryl A          65 Tuolumne County-38   3:42.76    3:39.55    5  
                  51.59     1:47.41 (55.82)     2:44.84 (57.43)     3:39.55 (54.71)
  5 Pellow, Mary R            65 Bay Masters-38       5:15.00    5:02.47    4  
                1:13.29   2:30.27 (1:16.98)   3:49.05 (1:18.78)   5:02.47 (1:13.42)
 
Women 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 11:24.13   8/30/2008 JEN THOMASSEN, AUS                        
        NATL: N 11:40.70   12/5/2008 JACKIE MARR                               
         PMS: P 12:11.52  12/31/2012 Linda Shoenberger                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shoenberger, Linda R      66 Tamalpais Aquati-38 11:58.77   12:46.58    9  
                  44.89     1:32.98 (48.09)     2:20.85 (47.87)     3:09.07 (48.22)
        3:57.14 (48.07)     4:45.55 (48.41)     5:33.89 (48.34)     6:21.70 (47.81)
        7:09.72 (48.02)     7:57.79 (48.07)     8:46.22 (48.43)     9:34.33 (48.11)
       10:22.51 (48.18)    11:10.55 (48.04)    11:58.89 (48.34)    12:46.58 (47.69)
  2 Parola, Sheryl A          65 Tuolumne County-38  16:11.32   16:22.00    7  
                  54.16     1:53.75 (59.59)   2:54.83 (1:01.08)   3:56.58 (1:01.75)
      4:58.59 (1:02.01)   6:01.96 (1:03.37)   7:04.28 (1:02.32)   8:07.27 (1:02.99)
      9:10.42 (1:03.15)  10:13.10 (1:02.68)  11:14.86 (1:01.76)  12:17.28 (1:02.42)
     13:20.08 (1:02.80)  14:22.52 (1:02.44)  15:23.72 (1:01.20)    16:22.00 (58.28)
 
Women 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 21:43.60   8/30/2008 JEN THOMASSEN, AUS                        
        NATL: N 22:09.43   12/5/2008 JACKIE MARR                               
         PMS: P 22:58.26   1/21/2012 Linda Shoenberger                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Stephanie          66 Walnut Creek Mas-38 27:00.00   27:16.26    9  
                  47.27     1:40.90 (53.63)     2:35.69 (54.79)     3:29.98 (54.29)
        4:24.51 (54.53)     5:18.28 (53.77)     6:13.04 (54.76)     7:08.49 (55.45)
        8:03.20 (54.71)     8:58.02 (54.82)     9:51.91 (53.89)    10:47.36 (55.45)
       11:42.00 (54.64)    12:36.72 (54.72)    13:32.39 (55.67)    14:26.85 (54.46)
       15:20.61 (53.76)    16:15.61 (55.00)    17:10.50 (54.89)    18:05.69 (55.19)
       19:01.12 (55.43)    19:56.39 (55.27)    20:51.51 (55.12)    21:46.74 (55.23)
       22:41.92 (55.18)    23:37.98 (56.06)    24:32.42 (54.44)    25:28.80 (56.38)
       26:23.60 (54.80)    27:16.26 (52.66)                                        
  2 Parola, Sheryl A          65 Tuolumne County-38  31:00.00   30:20.42    7  
                  54.63     1:54.12 (59.49)   2:55.00 (1:00.88)   3:56.43 (1:01.43)
      4:57.91 (1:01.48)   5:59.33 (1:01.42)   7:00.70 (1:01.37)   8:03.37 (1:02.67)
      9:04.68 (1:01.31)  10:05.02 (1:00.34)  11:06.47 (1:01.45)  12:07.36 (1:00.89)
     13:08.46 (1:01.10)  14:09.30 (1:00.84)  15:10.93 (1:01.63)  16:11.65 (1:00.72)
     17:12.33 (1:00.68)  18:13.89 (1:01.56)  19:14.95 (1:01.06)  20:16.55 (1:01.60)
     21:18.04 (1:01.49)  22:18.91 (1:00.87)  23:20.80 (1:01.89)  24:21.08 (1:00.28)
     25:21.86 (1:00.78)  26:22.02 (1:00.16)    27:22.01 (59.99)    28:21.95 (59.94)
       29:21.54 (59.59)    30:20.42 (58.88)                                        
  3 Heuga, Maureen J          69 Walnut Creek Mas-38 46:00.00   38:37.40    6  
                1:04.63   2:17.99 (1:13.36)   3:35.18 (1:17.19)   4:51.39 (1:16.21)
      6:08.64 (1:17.25)   7:26.83 (1:18.19)   8:45.19 (1:18.36)  10:02.64 (1:17.45)
     11:21.34 (1:18.70)  12:38.70 (1:17.36)  13:56.94 (1:18.24)  15:14.83 (1:17.89)
     16:32.26 (1:17.43)  17:49.31 (1:17.05)  19:07.23 (1:17.92)  20:25.96 (1:18.73)
     21:43.44 (1:17.48)  23:01.76 (1:18.32)  24:20.04 (1:18.28)  25:37.95 (1:17.91)
     26:57.52 (1:19.57)  28:15.04 (1:17.52)  29:34.26 (1:19.22)  30:53.11 (1:18.85)
     32:11.44 (1:18.33)  33:29.99 (1:18.55)  34:48.34 (1:18.35)  36:06.23 (1:17.89)
     37:23.42 (1:17.19)  38:37.40 (1:13.98)                                        
  4 Pellow, Mary R            65 Bay Masters-38      45:00.00   45:04.77    5  
                1:15.45   2:41.18 (1:25.73)   4:03.79 (1:22.61)   5:31.90 (1:28.11)
      7:01.33 (1:29.43)   8:31.30 (1:29.97)  10:01.03 (1:29.73)  11:33.84 (1:32.81)
     13:04.19 (1:30.35)  14:36.49 (1:32.30)  16:09.88 (1:33.39)  17:40.93 (1:31.05)
     19:10.58 (1:29.65)  20:42.64 (1:32.06)  22:13.06 (1:30.42)  23:51.44 (1:38.38)
     25:22.48 (1:31.04)  26:55.83 (1:33.35)  28:25.60 (1:29.77)  29:57.12 (1:31.52)
     31:24.96 (1:27.84)  32:57.58 (1:32.62)  34:27.64 (1:30.06)  36:00.51 (1:32.87)
     37:31.92 (1:31.41)  39:03.77 (1:31.85)  40:34.96 (1:31.19)  42:08.64 (1:33.68)
     43:40.63 (1:31.99)  45:04.77 (1:24.14)                                        
 
Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.58   3/19/2011 DIANN UUSTAL, USA                            
        NATL: N 35.58   3/19/2011 DIANN UUSTAL                                 
         PMS: P 43.32  12/31/1996 Gail Roper                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tevis, Maggie H           65 Rolling Hills Mu-38    48.17      50.91    9  
  2 Heuga, Maureen J          69 Walnut Creek Mas-38  1:10.00    1:11.86    7  
  3 Pellow, Mary R            65 Bay Masters-38       1:20.00    1:13.83    6  
 
Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:17.95  12/11/2011 DIANN UUSTAL, USA                          
        NATL: N 1:17.95  12/11/2011 DIANN UUSTAL                               
         PMS: P 1:34.48  12/31/1996 Ruth Shaps                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parola, Sheryl A          65 Tuolumne County-38   2:08.32    1:59.71    9  
                  57.93   1:59.71 (1:01.78)                                        
  2 Pellow, Mary R            65 Bay Masters-38       2:43.00    2:39.21    7  
                1:17.49   2:39.21 (1:21.72)                                        
 
Women 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:53.36   12/4/2011 DIANN UUSTAL, USA                          
        NATL: N 2:53.36   12/4/2011 DIANN UUSTAL                               
         PMS: P 3:28.95  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parola, Sheryl A          65 Tuolumne County-38   4:18.30    4:14.57    9  
                  59.57   2:03.72 (1:04.15)   3:09.57 (1:05.85)   4:14.57 (1:05.00)
 
Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 40.90    5/9/2010 NOBUKO YASUDA, JPN                           
        NATL: N 42.02  11/12/2011 DIANN UUSTAL                                 
         PMS: P 44.66  12/31/2009 Daniela Barnea                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           69 Stanford Masters-38    47.30      47.60    9  
  2 Tevis, Maggie H           65 Rolling Hills Mu-38  1:00.00    1:00.14    7  
  3 Pellow, Mary R            65 Bay Masters-38       1:20.00    1:17.46    6  
  4 Heuga, Maureen J          69 Walnut Creek Mas-38  1:21.00    1:20.40    5  
 
Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:28.73   1/24/2010 NOBUKO YASUDA, JPN                         
        NATL: N 1:32.37   3/20/2004 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 1:38.56  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettling, Janet           65 Oregon Masters-37    1:39.79    1:40.58    9  
                  48.72     1:40.58 (51.86)                                        
  2 Barnea, Daniela           69 Stanford Masters-38  1:46.20    1:44.02    7  
                  50.24     1:44.02 (53.78)                                        
  3 Scott, Stephanie          66 Walnut Creek Mas-38  1:55.00    2:02.66    6  
                  56.10   2:02.66 (1:06.56)                                        
 
Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:14.89   1/23/2010 NOBUKO YASUDA, JPN                         
        NATL: N 3:17.44   3/20/2004 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 3:31.96  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           69 Stanford Masters-38  3:45.15    3:41.77    9  
                  51.34     1:47.83 (56.49)     2:45.92 (58.09)     3:41.77 (55.85)
  2 Scott, Stephanie          66 Walnut Creek Mas-38  4:10.00    4:15.08    7  
                  57.13   2:02.55 (1:05.42)   3:10.39 (1:07.84)   4:15.08 (1:04.69)
 
Women 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 35.06   5/21/2011 DIANN UUSTAL, USA                            
        NATL: N 35.06   5/21/2011 DIANN UUSTAL                                 
         PMS: P 38.15  12/31/2012 Ruth Shaps                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           69 Stanford Masters-38    46.15      45.63    9  
  2 Tevis, Maggie H           65 Rolling Hills Mu-38    50.26      52.51    7  
 
Women 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:23.41   11/5/2011 BRIGITTE MERTEN, GER                       
        NATL: N 1:25.67   12/4/2010 CAROLYN BOAK                               
         PMS: P 1:33.10  12/31/1995 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           69 Stanford Masters-38  1:44.10    1:42.40    9  
                  48.82     1:42.40 (53.58)                                        
  2 Parola, Sheryl A          65 Tuolumne County-38   2:09.68    2:05.17    7  
                  59.99   2:05.17 (1:05.18)                                        
 
Women 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 3:15.63  11/10/2012 CAROLYN BOAK, USA                          
        NATL: N 3:15.63  12/10/2012 CAROLYN BOAK                               
         PMS: P 3:35.80  12/31/1995 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettling, Janet           65 Oregon Masters-37    3:37.31    3:44.23    9  
                  48.76     1:45.32 (56.56)     2:43.88 (58.56)   3:44.23 (1:00.35)
 
Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:20.86  12/10/2011 DIANN UUSTAL, USA                          
        NATL: N 1:20.86  12/10/2011 DIANN UUSTAL                               
         PMS: P 1:28.95  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           69 Stanford Masters-38  1:43.35    1:39.27    9  
                  48.94     1:39.27 (50.33)                                        
  2 Tevis, Maggie H           65 Rolling Hills Mu-38  2:15.00    1:51.43    7  
                  52.40     1:51.43 (59.03)                                        
  3 Scott, Stephanie          66 Walnut Creek Mas-38  1:52.00    1:52.34    6  
                  52.58     1:52.34 (59.76)                                        
  4 Heuga, Maureen J          69 Walnut Creek Mas-38  2:50.00    2:33.50    5  
                1:11.35   2:33.50 (1:22.15)                                        
 
Women 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 3:02.58   11/5/2011 BRIGITTE MERTEN, GER                       
        NATL: N 3:04.22   12/4/2010 CAROLYN BOAK                               
         PMS: P 3:19.06  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           69 Stanford Masters-38  3:35.30    3:32.43    9  
                  50.03     1:45.75 (55.72)     2:42.52 (56.77)     3:32.43 (49.91)
  2 Scott, Stephanie          66 Walnut Creek Mas-38  4:05.00    3:57.73    7  
                  55.38   1:56.34 (1:00.96)   3:05.06 (1:08.72)     3:57.73 (52.67)
  3 Parola, Sheryl A          65 Tuolumne County-38   4:17.99    4:15.12    6  
                  59.30   2:04.76 (1:05.46)   3:19.98 (1:15.22)     4:15.12 (55.14)
 
Women 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 6:31.71   12/4/2010 CAROLYN BOAK, USA                          
        NATL: N 6:31.71   12/4/2010 CAROLYN BOAK                               
         PMS: P 7:05.86  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Stephanie          66 Walnut Creek Mas-38  8:15.00    8:24.93    9  
                  58.36   2:09.19 (1:10.83)   3:14.66 (1:05.47)   4:22.39 (1:07.73)
      5:31.02 (1:08.63)   6:38.32 (1:07.30)     7:32.14 (53.82)     8:24.93 (52.79)
 
Women 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 33.34  11/27/2010 CHRISTEL SCHULZ, GER                         
        NATL: N 35.37   11/7/1999 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 35.37  12/31/1999 Gail Roper                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           71 Tamalpais Aquati-38    38.75      38.31    9  
  2 Westergaard, Leslie M     70 Davis Aquatic Ma-38    47.52      48.47    7  
 
Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.97   6/14/2009 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 1:18.67   12/5/1999 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:18.67  12/31/1999 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie M            70 San Diego Swim M-44  1:22.78    1:29.23    9  
                  41.65     1:29.23 (47.58)                                        
  2 Ridout, Nancy J           71 Tamalpais Aquati-38  1:30.71    1:30.22    7  
                  42.51     1:30.22 (47.71)                                        
  3 Rodd, Gail G              71 Tuolumne County-38   1:56.98    1:56.42    6  
                  57.19     1:56.42 (59.23)                                        
  4 Ackerman, Dolly J         72 Walnut Creek Mas-38  1:55.00    1:58.61    5  
                  59.82     1:58.61 (58.79)                                        
 
Women 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:44.70   2/17/2008 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 2:58.06   5/15/2000 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 2:58.06  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie M            70 San Diego Swim M-44  3:18.80    3:07.03    9  
                  43.61     1:31.79 (48.18)     2:20.97 (49.18)     3:07.03 (46.06)
  2 Ridout, Nancy J           71 Tamalpais Aquati-38  3:24.17    3:26.38    7  
                  46.96     1:40.84 (53.88)     2:34.52 (53.68)     3:26.38 (51.86)
  3 Ackerman, Dolly J         72 Walnut Creek Mas-38  4:04.00    4:20.94    6  
                1:04.07   2:09.61 (1:05.54)   3:15.84 (1:06.23)   4:20.94 (1:05.10)
  4 Chin, Lisa S              70 Walnut Creek Mas-38  5:20.30    6:53.39    5  
                1:20.02                             4:45.11 ( )   6:53.39 (2:08.28)
 
Women 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 12:32.86   2/23/2001 JANE ASHER, GBR                           
        NATL: N 12:39.45   1/19/2013 JACKIE MARR                               
         PMS: P 14:02.35  12/31/2009 Susan Munn                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodd, Gail G              71 Tuolumne County-38  16:53.78   16:52.58    9  
                  58.57   2:00.92 (1:02.35)   3:03.60 (1:02.68)   4:06.78 (1:03.18)
      5:09.54 (1:02.76)   6:13.06 (1:03.52)   7:16.88 (1:03.82)   8:20.19 (1:03.31)
      9:23.89 (1:03.70)  10:28.06 (1:04.17)  11:31.97 (1:03.91)  12:36.61 (1:04.64)
     13:41.03 (1:04.42)  14:45.15 (1:04.12)  15:49.51 (1:04.36)  16:52.58 (1:03.07)
 
Women 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23:54.74  11/28/2004 JANE ASHER, GBR                           
        NATL: N 23:58.11   1/19/2013 JACKIE MARR                               
         PMS: P 25:40.21  12/31/1999 Gail Roper                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodd, Gail G              71 Tuolumne County-38  31:50.71   32:02.31    9  
                1:00.53   2:03.11 (1:02.58)   3:07.19 (1:04.08)   4:12.31 (1:05.12)
      5:17.22 (1:04.91)   6:21.62 (1:04.40)   7:26.11 (1:04.49)   8:30.89 (1:04.78)
      9:35.40 (1:04.51)  10:40.31 (1:04.91)  11:44.89 (1:04.58)  12:49.44 (1:04.55)
     13:53.55 (1:04.11)  14:58.31 (1:04.76)  16:03.67 (1:05.36)  17:07.16 (1:03.49)
     18:11.76 (1:04.60)  19:16.17 (1:04.41)  20:20.19 (1:04.02)  21:24.12 (1:03.93)
     22:28.82 (1:04.70)  23:32.13 (1:03.31)  24:36.90 (1:04.77)  25:41.16 (1:04.26)
     26:45.04 (1:03.88)  27:49.17 (1:04.13)  28:53.25 (1:04.08)  29:56.96 (1:03.71)
     31:00.11 (1:03.15)  32:02.31 (1:02.20)                                        
  2 Morton, Judy L            74 Walnut Creek Mas-38 42:45.00   41:29.80    7  
                1:12.87   2:32.81 (1:19.94)   3:53.04 (1:20.23)   5:14.80 (1:21.76)
      6:36.25 (1:21.45)   7:57.85 (1:21.60)   9:20.05 (1:22.20)  10:43.26 (1:23.21)
     12:06.19 (1:22.93)  13:29.62 (1:23.43)  14:51.06 (1:21.44)  16:14.60 (1:23.54)
     17:37.58 (1:22.98)  19:00.16 (1:22.58)  20:24.55 (1:24.39)  21:49.68 (1:25.13)
     23:12.43 (1:22.75)  24:36.65 (1:24.22)  25:59.39 (1:22.74)  27:25.30 (1:25.91)
     28:51.59 (1:26.29)  31:40.91 (2:49.32)  33:06.56 (1:25.65)  34:30.95 (1:24.39)
     35:56.05 (1:25.10)  37:21.04 (1:24.99)  38:46.19 (1:25.15)  40:08.40 (1:22.21)
     41:29.80 (1:21.40)                                                            
 
Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 39.44   1/26/2013 E.KETELSEN, DEN                              
        NATL: N 40.58   4/15/2012 JOY WARD                                     
         PMS: P 45.30  12/31/1999 Gail Roper                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westergaard, Leslie M     70 Davis Aquatic Ma-38    52.00      52.63    9  
  2 Chin, Lisa S              70 Walnut Creek Mas-38  1:13.40    1:24.01    7  
 
Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:26.25   5/20/2012 SATOKO TAKEUJI, JPN                        
        NATL: N 1:29.64   4/14/2012 JOY WARD                                   
         PMS: P 1:41.28  12/31/2004 ANn Kay                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie M            70 San Diego Swim M-44  1:39.88    1:41.61    9  
                  49.30     1:41.61 (52.31)                                        
  2 Norris, Roswita D         71 Davis Aquatic Ma-38  2:21.16    2:18.38    7  
                1:09.01   2:18.38 (1:09.37)                                        
  3 Ackerman, Dolly J         72 Walnut Creek Mas-38  2:08.00    2:19.66    6  
                1:09.04   2:19.66 (1:10.62)                                        
  4 Rodd, Gail G              71 Tuolumne County-38   2:15.43    2:25.32    5  
                1:10.42   2:25.32 (1:14.90)                                        
 
Women 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:11.41   1/26/2013 E.KETELSEN, DEN                            
        NATL: N 3:12.67    4/1/2012 JOY WARD                                   
         PMS: P 3:45.79  12/31/2004 Ann Kay                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westergaard, Leslie M     70 Davis Aquatic Ma-38  3:57.58    3:59.81    9  
                  56.59   1:57.86 (1:01.27)   2:59.34 (1:01.48)   3:59.81 (1:00.47)
  2 Norris, Roswita D         71 Davis Aquatic Ma-38  4:55.57    4:46.11    7  
                1:09.59   2:22.10 (1:12.51)   3:35.42 (1:13.32)   4:46.11 (1:10.69)
  3 Ackerman, Dolly J         72 Walnut Creek Mas-38  4:52.00    5:15.60    6  
                1:10.15   2:25.75 (1:15.60)   3:48.28 (1:22.53)   5:15.60 (1:27.32)
 
Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 42.80   2/27/2005 SHOKO YONEZAWA, JPN                          
        NATL: N 44.22  11/13/2011 JOANN LEILICH                                
         PMS: P 47.29  12/31/2001 Ann Hirsch                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Norris, Roswita D         71 Davis Aquatic Ma-38  1:15.11    1:08.95    9  
 
Women 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:35.58   9/18/2005 SHOKO YONEZAWA, JPN                        
        NATL: N 1:37.20   3/21/2009 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 1:44.50  12/31/2001 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Norris, Roswita D         71 Davis Aquatic Ma-38  2:30.43    2:30.76    9  
                1:13.19   2:30.76 (1:17.57)                                        
 
Women 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:25.76   3/21/2009 JOANN LEILICH, USA                         
        NATL: N 3:25.76   3/21/2009 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 3:45.66  12/31/2001 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Norris, Roswita D         71 Davis Aquatic Ma-38  5:13.91    5:06.14    9  
                1:11.70   2:30.56 (1:18.86)   3:49.07 (1:18.51)   5:06.14 (1:17.07)
 -- Chin, Lisa S              70 Walnut Creek Mas-38  7:16.20         DQ  
                2:09.38                             4:29.49 ( )        DQ (2:29.76)
 
Women 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 37.96   5/24/2009 YOSHIKO OSAKI, JPN                           
        NATL: N 39.81   4/15/2012 BARBARA FRID                                 
         PMS: P 40.66  12/31/1999 Gail Roper                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morton, Judy L            74 Walnut Creek Mas-38  1:36.00    1:34.84    9  
 
Women 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:28.55   5/24/2009 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 1:37.56  10/10/1999 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:37.56  12/31/1999 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morton, Judy L            74 Walnut Creek Mas-38  3:29.00    3:13.93    9  
 
Women 70-74 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 3:34.59    5/9/2009 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 3:38.39  10/13/1996 JUNE KRAUSER                               
         PMS: P 3:45.64  12/31/1999 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morton, Judy L            74 Walnut Creek Mas-38  7:12.00    6:54.71    9  
                1:31.50   3:18.19 (1:46.69)   6:54.71 (3:36.52)                    
 
Women 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:24.88  10/18/2009 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 1:32.23   5/15/2000 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:32.23  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morton, Judy L            74 Walnut Creek Mas-38  3:06.00    3:13.76    9  
                1:26.04   3:13.76 (1:47.72)                                        
 
Women 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 3:11.14    4/5/2009 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 3:28.17   4/15/2012 JOY WARD                                   
         PMS: P 3:30.92  12/31/1999 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie M            70 San Diego Swim M-44  3:48.80    3:47.73    9  
                  55.14     1:54.96 (59.82)   2:59.96 (1:05.00)     3:47.73 (47.77)
  2 Rodd, Gail G              71 Tuolumne County-38   5:15.78    5:14.22    7  
                1:17.37   2:32.89 (1:15.52)   4:15.24 (1:42.35)     5:14.22 (58.98)
  3 Morton, Judy L            74 Walnut Creek Mas-38  6:40.00    6:38.95    6  
                3:05.85   5:20.17 (2:14.32)   6:38.95 (1:18.78)                    
 
Women 70-74 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 6:56.79   5/10/2008 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 7:24.32  10/13/1996 JUNE KRAUSER                               
         PMS: P 7:36.99  12/31/1999 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie M            70 San Diego Swim M-44  7:48.80    7:51.18    9  
                  54.64                             2:59.80 ( )   4:00.22 (1:00.42)
      5:05.42 (1:05.20)   6:11.05 (1:05.63)     7:02.03 (50.98)     7:51.18 (49.15)
  2 Norris, Roswita D         71 Davis Aquatic Ma-38 11:34.60   11:12.78    7  
                1:47.22   3:37.69 (1:50.47)   4:54.63 (1:16.94)   6:10.55 (1:15.92)
      7:30.18 (1:19.63)   8:49.87 (1:19.69)  10:00.95 (1:11.08)  11:12.78 (1:11.83)
  3 Morton, Judy L            74 Walnut Creek Mas-38 13:45.00   13:35.36    6  
                1:33.42                                                            
            8:36.03 ( )                            12:15.74 ( )  13:35.36 (1:19.62)
 
Women 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 35.80    4/7/2013 YOSHIKO OSAKI, JPN                           
        NATL: N 37.24  12/12/2004 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 41.87  12/31/1998 Margery Meyer                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wivell, Toni M            76 Tuolumne County-38   1:06.46    1:04.67    9  
 
Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:18.59   3/25/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 1:24.31  10/15/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:33.87  12/31/1998 Margery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             75 Davis Aquatic Ma-38  1:45.00    1:34.26    9  
                  46.08     1:34.26 (48.18)                                        
  2 Wivell, Toni M            76 Tuolumne County-38   2:20.20    2:23.16    7  
                1:07.05   2:23.16 (1:16.11)                                        
 
Women 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:51.65   1/26/2013 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 3:07.58  11/20/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 3:25.32  12/31/1998 Margery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             75 Davis Aquatic Ma-38  3:15.00    3:26.10    9  
                  49.46     1:41.62 (52.16)     2:34.52 (52.90)     3:26.10 (51.58)
  2 Wivell, Toni M            76 Tuolumne County-38   5:05.24    5:07.28    7  
                1:08.36   2:31.02 (1:22.66)   3:51.46 (1:20.44)   5:07.28 (1:15.82)
 
Women 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 43.50   3/24/2006 JANE ASHER, GBR                              
        NATL: N 44.76   11/7/1999 DORIS STEADMAN                               
         PMS: P 51.37  12/31/2010 Miek McCubbin                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wivell, Toni M            76 Tuolumne County-38   1:28.50    1:26.37    9  
 
Women 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:36.33   4/17/2010 SHOKO YONEZAWA, JPN                        
        NATL: N 1:36.90   3/19/2011 NANCY BROWN                                
         PMS: P 1:56.01  12/31/2008 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wivell, Toni M            76 Tuolumne County-38   2:52.88    2:58.06    9  
                1:26.99   2:58.06 (1:31.07)                                        
  2 Fasbender, Alice J        75 San Mateo Master-38  3:00.00    3:00.07    7  
                1:22.55   3:00.07 (1:37.52)                                        
 
Women 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 43.79   2/14/2010 SHOKO YONEZAWA, JPN                          
        NATL: N 50.91  10/15/2005 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 51.17  12/31/2008 Ann Hirsch                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Alice J        75 San Mateo Master-38  1:25.00    1:23.29    9  
 
Women 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:36.48   3/21/2010 SHOKO YONEZAWA, JPN                        
        NATL: N 1:50.24  10/11/2008 ANN HIRSCH                                 
         PMS: P 1:50.24  12/31/2008 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             75 Davis Aquatic Ma-38  2:00.00    2:02.40    9  
                  58.44   2:02.40 (1:03.96)                                        
 
Women 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 40.71   3/24/2006 JANE ASHER, GBR                              
        NATL: N 44.18  12/12/2004 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 53.91  10/18/2009 Joan E Alexander                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             75 Davis Aquatic Ma-38    58.00      54.77    9  
  2 Wivell, Toni M            76 Tuolumne County-38   1:49.29    2:00.41    7  
 
Women 75-79 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:44.35   5/19/2007 JUDIE OLIVER, CAN                          
        NATL: N 1:49.36   12/4/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:56.17  12/31/2009 Joan Alexander                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             75 Davis Aquatic Ma-38  1:55.00    2:05.45    9  
                  58.48   2:05.45 (1:06.97)                                        
 
Women 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:31.38   5/26/2013 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 1:38.11  12/12/2004 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:49.53  12/31/2009 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             75 Davis Aquatic Ma-38  2:05.00    1:53.27    9  
                  56.26     1:53.27 (57.01)                                        
 
Women 75-79 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 3:22.23   5/26/2013 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 3:37.24  12/11/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 3:57.06  12/31/2008 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             75 Davis Aquatic Ma-38  4:02.00    4:05.13    9  
                  58.81   2:04.42 (1:05.61)   3:12.40 (1:07.98)     4:05.13 (52.73)
 
Women 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:24.44   6/25/2011 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 1:26.23   1/25/2009 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:34.45  12/31/2002 Margery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duncan, Jean M            81 Walnut Creek Mas-38  3:00.00    2:21.03    9  
                1:07.94   2:21.03 (1:13.09)                                        
 
Women 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:01.61   6/25/2011 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 3:18.57   1/25/2009 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 3:27.57  12/31/2002 Margery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             82 Walnut Creek Mas-38  4:07.00    4:09.30    9  
                  56.78   2:00.18 (1:03.40)   3:05.42 (1:05.24)   4:09.30 (1:03.88)
  2 Duncan, Jean M            81 Walnut Creek Mas-38  6:00.00    4:58.39    7  
 
Women 80-84 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 6:34.92    4/8/2011 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 7:20.96  11/11/2007 JEAN TROY                                  
         PMS: P 7:22.84  12/31/2002 Margery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duncan, Jean M            81 Walnut Creek Mas-38 12:00.00   10:32.64    9  
                1:12.49   2:31.29 (1:18.80)   3:52.65 (1:21.36)   5:15.19 (1:22.54)
      6:35.72 (1:20.53)   7:56.57 (1:20.85)   9:16.17 (1:19.60)  10:32.64 (1:16.47)
 
Women 80-84 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 12:49.43   6/11/2011 JANE ASHER, GBR                           
        NATL: N 15:12.35  11/18/2007 JEAN TROY                                 
         PMS: P 15:30.51  12/31/2005 Margery Meyer                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duncan, Jean M            81 Walnut Creek Mas-38 24:00.00   21:08.28    9  
                1:09.70   2:26.28 (1:16.58)   5:06.36 (2:40.08)   6:26.80 (1:20.44)
      7:47.57 (1:20.77)   9:06.43 (1:18.86)  10:28.19 (1:21.76)  11:48.75 (1:20.56)
     13:08.83 (1:20.08)  14:30.16 (1:21.33)  15:51.72 (1:21.56)  17:12.60 (1:20.88)
     18:33.79 (1:21.19)  19:52.14 (1:18.35)  21:08.28 (1:16.14)                    
 
Women 80-84 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25:45.37   6/11/2011 JANE ASHER, GBR                           
        NATL: N 28:55.09  11/18/2007 JEAN TROY                                 
         PMS: P 29:39.08  12/31/2002 Margery Meyer                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duncan, Jean M            81 Walnut Creek Mas-38 41:00.00   39:22.40    9  
                1:08.23   2:24.44 (1:16.21)   3:42.03 (1:17.59)   5:01.13 (1:19.10)
      6:18.69 (1:17.56)   7:39.00 (1:20.31)   8:58.49 (1:19.49)  10:16.94 (1:18.45)
     12:52.61 (2:35.67)  14:11.75 (1:19.14)  15:33.01 (1:21.26)  16:51.50 (1:18.49)
     18:10.37 (1:18.87)  19:31.04 (1:20.67)  20:50.30 (1:19.26)  22:08.44 (1:18.14)
     23:26.72 (1:18.28)  24:43.52 (1:16.80)  26:03.05 (1:19.53)  27:23.26 (1:20.21)
     28:41.68 (1:18.42)  30:01.67 (1:19.99)  31:22.09 (1:20.42)  32:42.53 (1:20.44)
     34:03.11 (1:20.58)  35:24.10 (1:20.99)  36:44.99 (1:20.89)  38:07.11 (1:22.12)
     39:22.40 (1:15.29)                                                            
 
Women 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:44.88   4/10/2011 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 1:50.61   12/1/2007 BETTY LORENZI                              
         PMS: P 1:55.79  12/31/2002 Margery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             82 Walnut Creek Mas-38  2:12.00    2:09.02    9  
                1:01.96   2:09.02 (1:07.06)                                        
  2 Duncan, Jean M            81 Walnut Creek Mas-38  3:30.00    2:57.53    7  
                1:25.82   2:57.53 (1:31.71)                                        
 
Women 80-84 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:42.88   7/17/2011 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 3:59.15  11/22/2009 NANCY KINNEY                               
         PMS: P 4:14.53  12/31/2003 Nargery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duncan, Jean M            81 Walnut Creek Mas-38  8:00.00    6:25.49    9  
                1:29.40   3:07.07 (1:37.67)   6:25.49 (3:18.42)                    
 
Women 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 48.46   1/26/2013 ELIANE PELLIS, BEL                           
        NATL: N 53.62  10/15/2011 ANN HIRSCH                                   
         PMS: P 53.62  10/16/2011 Ann M Hirsch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             82 Walnut Creek Mas-38    55.00      57.23    9  
 
Women 80-84 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 4:00.52   3/26/2011 A.VAN OBBERGHEN, BEL                       
        NATL: N 4:16.16   9/25/2011 ANN HIRSCH                                 
         PMS: P 4:16.16   9/25/2011 Ann M Hirsch                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             82 Walnut Creek Mas-38  4:30.00    4:36.20    9  
                1:03.19   2:13.14 (1:09.95)   3:25.22 (1:12.08)   4:36.20 (1:10.98)
 
Women 80-84 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 45.57    4/9/2011 JANE ASHER, GBR                              
        NATL: N 48.85   5/16/2009 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 58.34   8/20/2011 Ann M Hirsch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             82 Walnut Creek Mas-38  1:02.00    1:01.43    9  
 
Women 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:42.46   4/10/2011 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 1:44.95   5/16/2009 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:57.48   8/20/2011 Ann M Hirsch                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             82 Walnut Creek Mas-38  2:03.00    2:08.50    9  
                1:00.91   2:08.50 (1:07.59)                                        
 
Women 80-84 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 3:43.73   6/11/2011 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 3:55.51   6/17/2009 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 4:25.53  12/31/2012 Ann M Hirsch                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             82 Walnut Creek Mas-38  4:30.00    4:37.02    9  
                1:06.98   2:21.07 (1:14.09)   3:35.58 (1:14.51)   4:37.02 (1:01.44)
 
Women 85-89 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 44.68   3/11/2012 MIEKO KAMOSHITA, JPN                         
        NATL: N 46.35  10/14/2012 JEAN TROY                                    
         PMS: P 48.10  12/31/2008 Margery Meyer                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germolus, Dixie C         86 Walnut Creek Mas-38  1:30.00    1:15.26    9  
 
Women 85-89 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:43.97  10/13/2012 JEAN TROY, USA                             
        NATL: N 1:43.97  10/13/2012 JEAN TROY                                  
         PMS: P 1:46.95  12/31/2008 Margery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germolus, Dixie C         86 Walnut Creek Mas-38  3:00.00    2:50.22    9  
                1:23.22   2:50.22 (1:27.00)                                        
 
Women 85-89 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W   58.52   11/5/2010 OLGA KOKORINA, RUS                         
        NATL: N 1:09.77  12/10/1995 MARTI GOGNIAT                              
         PMS: P 1:24.00  12/31/2009 Jae Howell                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germolus, Dixie C         86 Walnut Creek Mas-38  1:45.00    1:32.76    9  
 
Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.38  12/11/2005 NICK BRUNELLI                                
         PMS: P 23.57  12/31/1995 Aaron Bartleson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Arthur D           22 Walnut Creek Mas-38    29.10      28.33    9  
 
Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.00  12/11/2005 NICK BRUNELLI                                
         PMS: P 52.68  12/31/1995 Brad Winsor                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saeta, Andrew             22 The Olympic Club-38    52.49      53.50    9  
                  26.09       53.50 (27.41)                                        
  2 Adams, Arthur D           22 Walnut Creek Mas-38  1:03.00    1:04.58    7  
                  30.80     1:04.58 (33.78)                                        
  3 Zeits, Ford               21 Albany Masters S-38  1:18.00    1:06.09    6  
                  30.74     1:06.09 (35.35)                                        
 
Men 18-24 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 16:08.13  10/31/2010 ANDREW MUELLER                            
         PMS: P 16:18.65  12/31/1995 Brad Winsor                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Michael           21 Los Altos Mounta-38 21:35.70   19:45.26    9  
                  34.32     1:14.73 (40.41)     1:56.15 (41.42)     2:37.50 (41.35)
        3:18.57 (41.07)     3:59.33 (40.76)     4:39.60 (40.27)     5:19.97 (40.37)
        6:00.43 (40.46)     6:40.47 (40.04)     7:20.30 (39.83)     8:00.24 (39.94)
        8:40.58 (40.34)     9:20.68 (40.10)    10:00.40 (39.72)    10:40.50 (40.10)
       11:20.57 (40.07)    12:00.57 (40.00)    12:40.55 (39.98)    13:20.21 (39.66)
       14:00.29 (40.08)    14:40.13 (39.84)    15:19.83 (39.70)    15:59.45 (39.62)
       16:39.29 (39.84)    17:18.65 (39.36)    17:57.17 (38.52)    18:35.59 (38.42)
       19:11.75 (36.16)    19:45.26 (33.51)                                        
  2 Adams, Arthur D           22 Walnut Creek Mas-38 21:10.00   20:43.73    7  
                  35.92     1:15.25 (39.33)     1:56.13 (40.88)     2:37.18 (41.05)
        3:18.55 (41.37)     4:00.00 (41.45)     4:42.33 (42.33)     5:24.61 (42.28)
        6:06.42 (41.81)     6:48.79 (42.37)     7:31.05 (42.26)     8:12.87 (41.82)
        8:54.56 (41.69)     9:35.82 (41.26)    10:17.48 (41.66)    10:59.99 (42.51)
       11:42.93 (42.94)    12:25.11 (42.18)    13:07.67 (42.56)    13:50.04 (42.37)
       14:32.19 (42.15)    15:14.76 (42.57)    15:56.99 (42.23)    16:38.87 (41.88)
       17:20.02 (41.15)    18:01.46 (41.44)    18:43.24 (41.78)    19:23.93 (40.69)
       20:04.50 (40.57)    20:43.73 (39.23)                                        
 
Men 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.38   3/17/2012 JOSH HAFKIN                                  
         PMS: P 27.32  12/31/1995 Wilfred Garcia                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Michael           21 Los Altos Mounta-38    32.23      31.68    9  
 
Men 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 51.91  10/29/2011 EUGENE GODSOE                                
         PMS: P 58.17  12/31/2010 Matt Scanlan                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saeta, Andrew             22 The Olympic Club-38    59.29      58.93    9  
                  28.69       58.93 (30.24)                                        
  2 Yntema, Douwe             24 The Olympic Club-38  1:08.00    1:01.60    7  
                  29.23     1:01.60 (32.37)                                        
  3 Thomas, Michael           21 Los Altos Mounta-38  1:07.93    1:08.41    6  
                  33.60     1:08.41 (34.81)                                        
  4 Zeits, Ford               21 Albany Masters S-38  1:28.88    1:20.26    5  
                  37.41     1:20.26 (42.85)                                        
 
Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 27.83  11/21/2009 GREGOR PLEVELJ                               
         PMS: P 29.76  12/31/1995 Aaron Bartleson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saeta, Andrew             22 The Olympic Club-38    29.90      30.67    9  
 
Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.14  12/15/2012 MICHAEL ARNOLD                               
         PMS: P 25.88  12/31/2010 Matt Scanlan                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Michael           21 Los Altos Mounta-38    27.28      28.02    9  
  2 Adams, Arthur D           22 Walnut Creek Mas-38    35.00      33.13    7  
  3 Zeits, Ford               21 Albany Masters S-38    44.56      34.06    6  
 
Men 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 52.25  10/29/2011 EUGENE GODSOE                                
         PMS: P 57.10  12/31/2010 Matt Scanlan                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Michael           21 Los Altos Mounta-38  1:01.22    1:02.90    9  
                  28.95     1:02.90 (33.95)                                        
  2 Adams, Arthur D           22 Walnut Creek Mas-38  1:16.00    1:12.39    7  
                  33.35     1:12.39 (39.04)                                        
 
Men 18-24 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:03.41  12/10/2011 ERIC NILSSON                               
         PMS: P 2:10.35  12/31/2005 Earl Chesson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yntema, Douwe             24 The Olympic Club-38  2:25.00    2:20.77    9  
                  31.09     1:06.38 (35.29)     1:42.85 (36.47)     2:20.77 (37.92)
  2 Adams, Arthur D           22 Walnut Creek Mas-38  3:00.00    2:57.44    7  
                  35.80     1:17.91 (42.11)     2:05.61 (47.70)     2:57.44 (51.83)
 
Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 55.71  10/29/2011 EUGENE GODSOE                                
         PMS: P 59.18  12/31/1995 Aaron Bartleson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Michael           21 Los Altos Mounta-38  1:07.77    1:07.00    9  
                  31.76     1:07.00 (35.24)                                        
 
Men 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:00.32  12/11/2005 NICK BRUNELLI                              
         PMS: P 2:08.88  12/31/1993 Sergey Mariniuk                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yntema, Douwe             24 The Olympic Club-38  2:25.00    2:15.59    9  
                  29.74     1:03.85 (34.11)     1:43.42 (39.57)     2:15.59 (32.17)
  2 Thomas, Michael           21 Los Altos Mounta-38  2:22.21    2:26.45    7  
                  31.54     1:09.35 (37.81)     1:52.87 (43.52)     2:26.45 (33.58)
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 22.11   3/25/2006 STEFAN NYSTRAND, SWE                         
        NATL: N 22.48   12/5/1996 PEEL\WAGNER                                  
         PMS: P 22.81  12/31/2002 Scott Greenwood                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bryant, Scott G           25 Albany Masters S-38    25.00      25.38    9  
  2 Bommer, Bryce             29 El Cerrito Aquat-38    27.00      27.29    7  
  3 Tran, George              27 Sebastopol Maste-38    30.00      29.18    6  
  4 Nelson, Drew C            27 Albany Masters S-38    50.00      36.23    5  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 48.58  11/19/2005 S.KUNZELMANN, GER                            
        NATL: N 49.91  12/10/1995 BJORN ZIKARSKY                               
         PMS: P 52.60  12/31/1999 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baldwin, Graeme           26 Albany Masters S-38    55.50      58.06    9  
                  26.89       58.06 (31.17)                                        
  2 Bommer, Bryce             29 El Cerrito Aquat-38  1:05.00    1:02.93    7  
                  29.66     1:02.93 (33.27)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:48.81  12/10/1995 JOHN KEPPELER, USA                         
        NATL: N 1:48.81  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
         PMS: P 1:48.81  12/31/1995 John Keppeler                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bryant, Scott G           25 Albany Masters S-38  2:11.00    2:12.78    9  
                  31.08     1:05.63 (34.55)     1:39.95 (34.32)     2:12.78 (32.83)
  2 Menke, Joshua R           29 Bay Masters-38       1:15.00    2:41.33    7  
                  32.34     1:10.87 (38.53)     1:55.90 (45.03)     2:41.33 (45.43)
 
Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:53.60   3/16/2007 SYLVAIN CROS, FRA                          
        NATL: N 3:58.23  12/14/1997 ALEX KOSTICH                               
         PMS: P 4:04.26  12/31/2002 Nate Moore                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Menke, Joshua R           29 Bay Masters-38       5:10.00    6:00.95    9  
                  38.61     1:23.00 (44.39)     2:08.65 (45.65)     2:55.34 (46.69)
        3:42.21 (46.87)     4:29.43 (47.22)     5:16.88 (47.45)     6:00.95 (44.07)
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 25.02   11/1/2012 RODRIGO TRIVINO, BRA                         
        NATL: N 25.15   12/2/2007 KEVIN DOAK                                   
         PMS: P 26.21  12/31/1995 John Keppeler                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Nelson, Drew C            27 Albany Masters S-38    55.00         DQ  
 
Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 54.23   9/25/2011 LEONARDO SUMIDA, BRA                         
        NATL: N 55.26   3/15/2009 KEVIN DOAK                                   
         PMS: P 55.76  12/31/1995 John Keppeler                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shiosaki, Daniel T        29 The Olympic Club-38  1:06.00    1:03.76    9  
                  30.42     1:03.76 (33.34)                                        
  2 King, Michael J           29 Walnut Creek Mas-38  1:12.00    1:15.10    7  
                  35.32     1:15.10 (39.78)                                        
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.66   3/17/2013 RYO KOBAYASHI, JPN                           
        NATL: N 28.46  10/10/2008 COREY WELCH                                  
         PMS: P 28.69  12/31/2012 John Dorr                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baldwin, Graeme           26 Albany Masters S-38    32.90      33.08    9  
  2 King, Michael J           29 Walnut Creek Mas-38    35.00      33.55    7  
 
Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W   59.59   3/17/2013 RYO KOBAYASHI, JPN                         
        NATL: N 1:01.62   12/5/2009 GARY MARSHALL                              
         PMS: P 1:01.92  12/31/1993 Gary Marshall                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baldwin, Graeme           26 Albany Masters S-38  1:10.50    1:12.91    9  
                  33.97     1:12.91 (38.94)                                        
  2 King, Michael J           29 Walnut Creek Mas-38  1:10.00    1:14.17    7  
                  34.61     1:14.17 (39.56)                                        
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 23.66   4/29/2009 DAISUKE ABE, JPN                             
        NATL: N 24.98   10/2/2005 OSWALDO QUEVEDO                              
         PMS: P 25.06  12/31/2007 Adam Conway                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shiosaki, Daniel T        29 The Olympic Club-38    28.00      28.58    9  
  2 Bommer, Bryce             29 El Cerrito Aquat-38    30.00      29.61    7  
  3 Menke, Joshua R           29 Bay Masters-38         40.00      33.52    6  
 
Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 52.92  12/12/2009 DANIEL BELINI, BRA                           
        NATL: N 53.82  11/15/2008 JEFF DASH                                    
         PMS: P 55.97  12/31/2007 Adam Conway                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nguyen, Tim               27 Bay Masters-38       1:10.00    1:06.18    9  
                  30.02     1:06.18 (36.16)                                        
  2 Bommer, Bryce             29 El Cerrito Aquat-38  1:15.00    1:10.05    7  
                  32.38     1:10.05 (37.67)                                        
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 55.13    5/9/2010 YUTA SHOJI, JPN                              
        NATL: N 56.65   8/24/2003 JEFF COMMINGS                                
         PMS: P 56.39   9/25/2011 FRANK ZIO                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bryant, Scott G           25 Albany Masters S-38  1:00.00    1:07.87    9  
                  30.95     1:07.87 (36.92)                                        
  2 King, Michael J           29 Walnut Creek Mas-38  1:07.00    1:08.73    7  
                  32.31     1:08.73 (36.42)                                        
  3 Nguyen, Tim               27 Bay Masters-38       1:15.00    1:09.63    6  
                  31.51     1:09.63 (38.12)                                        
  4 Tran, George              27 Sebastopol Maste-38  1:20.00    1:24.37    5  
                  37.46     1:24.37 (46.91)                                        
 -- Menke, Joshua R           29 Bay Masters-38       1:25.00         DQ  
                  37.36          DQ (45.28)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.70   1/31/2010 K.GILCHRIST, FRA                           
        NATL: N 2:05.93  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
         PMS: P 2:05.93  12/31/1995 Jon Keppeler                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shiosaki, Daniel T        29 The Olympic Club-38  2:22.00    2:19.16    9  
                  30.54     1:05.11 (34.57)     1:46.75 (41.64)     2:19.16 (32.41)
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 21.98  10/29/2011 NICHOLAS BRUNELLI, USA                       
        NATL: N 21.98  10/29/2011 NICHOLAS BRUNELLI                            
         PMS: P 22.39  10/16/2011 Anthony L Ervin                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Salles-Cunha, Lucas       33 Quick Silver Swi-38    25.00      26.46    9  
  2 Murphey, Ray W            34 Tri Valley Maste-38    26.88      26.48    7  
  3 Mellinger, Jeff R         34 Walnut Creek Mas-38    27.50      26.86    6  
  4 Berry, Brian J            34 Marcia's Enthusi-38    27.90      27.52    5  
  5 Owens, Daniel B           31 Bay Masters-38         27.00      29.16    4  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 49.04  10/12/2008 S.KUNZELMANN, GER                            
        NATL: N 49.30   12/4/2009 TAMAS KEREKJARTO                             
         PMS: P 50.35   9/25/2011 Anthony L Ervin                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jeffery, Shawn            34 Burlingame Aquat-38  1:02.00      59.47    9  
                  28.37       59.47 (31.10)                                        
  2 Berry, Brian J            34 Marcia's Enthusi-38  1:01.45    1:02.50    7  
                  29.40     1:02.50 (33.10)                                        
  3 Owens, Daniel B           31 Bay Masters-38       1:00.00    1:05.82    6  
                  30.18     1:05.82 (35.64)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:46.52  12/17/2011 STEFAN HERBST, GER                         
        NATL: N 1:49.58  10/24/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
         PMS: P 1:52.04  12/31/1999 John Keppeler                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nonaka, Andy J            34 Walnut Creek Mas-38  2:01.00    2:01.28    9  
                  28.82       59.73 (30.91)     1:30.19 (30.46)     2:01.28 (31.09)
  2 Roper, Matthew D          32 Davis Aquatic Ma-38  2:06.00    2:06.32    7  
                  29.22     1:00.90 (31.68)     1:32.51 (31.61)     2:06.32 (33.81)
  3 Murphey, Ray W            34 Tri Valley Maste-38  2:22.00    2:15.84    6  
                  31.41     1:05.79 (34.38)     1:40.61 (34.82)     2:15.84 (35.23)
 
Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:57.47   10/4/2009 TAMAS KEREKJARTO, USA                      
        NATL: N 3:57.47   10/4/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
         PMS: P 4:11.37  10/18/2009 Clayton P Jones                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nonaka, Andy J            34 Walnut Creek Mas-38  4:20.00    4:22.70    9  
                  30.53     1:03.54 (33.01)     1:36.60 (33.06)     2:09.96 (33.36)
        2:42.99 (33.03)     3:16.61 (33.62)     3:50.12 (33.51)     4:22.70 (32.58)
  2 Roper, Matthew D          32 Davis Aquatic Ma-38  4:35.00    4:31.41    7  
                  31.73     1:06.94 (35.21)     1:41.86 (34.92)     2:16.53 (34.67)
        2:50.61 (34.08)     3:25.03 (34.42)     3:58.99 (33.96)     4:31.41 (32.42)
  3 Mellinger, Jeff R         34 Walnut Creek Mas-38  5:00.00    4:57.25    6  
                  33.75     1:10.87 (37.12)     1:49.16 (38.29)     2:27.88 (38.72)
        3:06.82 (38.94)     3:45.03 (38.21)     4:22.51 (37.48)     4:57.25 (34.74)
 
Men 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:17.06  12/10/2000 ALEX KOSTICH, USA                          
        NATL: N 8:17.06  12/10/2000 ALEX KOSTICH                               
         PMS: P 8:53.42  10/18/2009 Andy J Nonaka                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Matthew D          32 Davis Aquatic Ma-38  9:30.00    9:20.40    9  
                  32.20     1:07.45 (35.25)     1:42.80 (35.35)     2:18.59 (35.79)
        2:53.87 (35.28)     3:29.41 (35.54)     4:05.12 (35.71)     4:40.71 (35.59)
        5:16.05 (35.34)     5:51.27 (35.22)     6:26.26 (34.99)     7:01.15 (34.89)
        7:36.50 (35.35)     8:11.75 (35.25)     8:46.78 (35.03)     9:20.40 (33.62)
 
Men 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 15:51.07  12/10/2000 ALEX KOSTICH, USA                         
        NATL: N 15:51.07  12/10/2000 ALEX KOSTICH                              
         PMS: P 16:52.17  10/18/2009 Andy J Nonaka                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Matthew D          32 Davis Aquatic Ma-38 18:20.00   18:08.35    9  
                  32.64     1:08.96 (36.32)     1:45.44 (36.48)     2:21.96 (36.52)
        2:58.79 (36.83)     3:35.38 (36.59)     4:11.76 (36.38)     4:47.96 (36.20)
        5:24.17 (36.21)     6:00.34 (36.17)     6:36.13 (35.79)     7:12.14 (36.01)
        7:47.82 (35.68)     8:24.01 (36.19)     9:00.01 (36.00)     9:36.10 (36.09)
       10:12.23 (36.13)    10:48.61 (36.38)    11:25.00 (36.39)    12:01.55 (36.55)
       12:38.14 (36.59)    13:15.25 (37.11)    13:52.12 (36.87)    14:29.23 (37.11)
       15:06.41 (37.18)    15:43.45 (37.04)    16:20.20 (36.75)    16:57.38 (37.18)
       17:34.20 (36.82)    18:08.35 (34.15)                                        
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 24.81  10/24/2009 DERYA BUYUKUNCU, USA                         
        NATL: N 24.81  10/24/2009 DERYA BUYUKUNCU                              
         PMS: P 27.63  12/31/2008 Andrew Dennis                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mellinger, Jeff R         34 Walnut Creek Mas-38    31.50      31.10    9  
  2 Owens, Daniel B           31 Bay Masters-38         33.00      33.41    7  
 
Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 52.68  10/24/2009 DERYA BUYUKUNCU, USA                         
        NATL: N 52.68  10/24/2009 DERYA BUYUKUNCU                              
         PMS: P 56.25  12/31/1999 John Keppeler                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Matthew D          32 Davis Aquatic Ma-38  1:05.50    1:04.66    9  
                  31.55     1:04.66 (33.11)                                        
  2 Mellinger, Jeff R         34 Walnut Creek Mas-38  1:05.00    1:06.30    7  
                  32.29     1:06.30 (34.01)                                        
  3 Berry, Brian J            34 Marcia's Enthusi-38  1:17.50    1:14.35    6  
                  36.50     1:14.35 (37.85)                                        
  4 Owens, Daniel B           31 Bay Masters-38       1:10.00    1:18.41    5  
                  36.33     1:18.41 (42.08)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:55.46   11/1/2009 DERYA BUYUKUNCU, USA                       
        NATL: N 1:55.46   11/1/2009 DERYA BUYUKUNCU                            
         PMS: P 2:02.91  12/31/1999 John Keppeler                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Matthew D          32 Davis Aquatic Ma-38  2:20.00    2:18.91    9  
                  32.62     1:08.08 (35.46)     1:43.54 (35.46)     2:18.91 (35.37)
  2 Mellinger, Jeff R         34 Walnut Creek Mas-38  2:20.00    2:20.91    7  
                  33.21     1:08.51 (35.30)     1:44.81 (36.30)     2:20.91 (36.10)
  3 Murphey, Ray W            34 Tri Valley Maste-38  2:55.00    2:43.08    6  
                  39.47     1:21.30 (41.83)     2:03.13 (41.83)     2:43.08 (39.95)
  4 Daene, Markus             34 Tri Valley Maste-38  2:47.38    2:45.69    5  
                  39.73     1:22.44 (42.71)     2:05.22 (42.78)     2:45.69 (40.47)
  5 Berry, Brian J            34 Marcia's Enthusi-38  2:51.00    2:50.72    4  
                  41.04     1:24.91 (43.87)     2:09.65 (44.74)     2:50.72 (41.07)
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.11   9/26/2009 MARCELO TOMAZINI, BRA                        
        NATL: N 28.01   12/7/2008 JEFF COMMINGS                                
         PMS: P 28.81  12/31/2007 Jeff Commings                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mellinger, Jeff R         34 Walnut Creek Mas-38    36.50      36.47    9  
  2 Daene, Markus             34 Tri Valley Maste-38    37.20      37.16    7  
  3 Berry, Brian J            34 Marcia's Enthusi-38    39.85      38.53    6  
  4 Owens, Daniel B           31 Bay Masters-38         39.00      39.43    5  
  5 Han, John                 30 Marcia's Enthusi-38    50.00      42.05    4  
  6 LeCount, Brendon C        34 Rolling Hills Mu-38    42.00      47.06    3  
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.72  12/13/2008 MARCELO TOMAZINI, BRA                      
        NATL: N 1:00.81   10/8/2011 ED MOSES                                   
         PMS: P 1:03.64  12/31/1999 Roque Santos                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Matthew D          32 Davis Aquatic Ma-38  1:25.00    1:18.63    9  
                  37.74     1:18.63 (40.89)                                        
  2 Mellinger, Jeff R         34 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:20.50    7  
                  37.02     1:20.50 (43.48)                                        
  3 Daene, Markus             34 Tri Valley Maste-38  1:20.52    1:21.08    6  
                  38.28     1:21.08 (42.80)                                        
  4 LeCount, Brendon C        34 Rolling Hills Mu-38  1:35.00    1:39.73    5  
                  48.18     1:39.73 (51.55)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:12.58   2/13/2010 HIROYUKI KOSAKA, JPN                       
        NATL: N 2:17.56  12/12/1999 ROQUE SANTOS                               
         PMS: P 2:17.56  12/31/1999 Roque Santos                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daene, Markus             34 Tri Valley Maste-38  2:53.37    2:50.57    9  
                  38.83     1:21.85 (43.02)     2:06.26 (44.41)     2:50.57 (44.31)
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 22.87   5/16/2009 THOMAS RUPPRATH, GER                         
        NATL: N 24.44   11/1/2009 ZSOLT GASPAR                                 
         PMS: P 25.06  12/31/1989 Mike Bottom                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jeffery, Shawn            34 Burlingame Aquat-38    30.00      29.22    9  
  2 Berry, Brian J            34 Marcia's Enthusi-38    30.65      31.30    7  
  3 Owens, Daniel B           31 Bay Masters-38         30.00      33.47    6  
  4 Han, John                 30 Marcia's Enthusi-38    50.00      37.42    5  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 52.63  12/17/2011 STEFAN HERBST, GER                           
        NATL: N 54.10   11/7/2009 TAMAS KEREKJARTO                             
         PMS: P 56.43  12/31/1989 Mike Bottom                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berry, Brian J            34 Marcia's Enthusi-38  1:11.25    1:09.98    9  
                  33.01     1:09.98 (36.97)                                        
  2 Daene, Markus             34 Tri Valley Maste-38  1:13.00    1:12.43    7  
                  33.84     1:12.43 (38.59)                                        
 -- Murphey, Ray W            34 Tri Valley Maste-38  1:05.00         DQ  
                  32.39          DQ (37.37)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:57.46   5/30/2009 FERNANDO ALAEZ, ESP                        
        NATL: N 2:00.50   10/4/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
         PMS: P 2:09.08  12/31/2008 Erik Scalise                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jeffery, Shawn            34 Burlingame Aquat-38  2:24.00    2:22.12    9  
                  30.87     1:05.25 (34.38)     1:42.40 (37.15)     2:22.12 (39.72)
  2 Daene, Markus             34 Tri Valley Maste-38  2:48.63    2:43.93    7  
                  34.79     1:16.07 (41.28)     1:59.92 (43.85)     2:43.93 (44.01)
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 55.00  12/20/2008 STEFAN HERBST, GER                           
        NATL: N 55.77  10/29/2011 NICHOLAS BRUNELLI                            
         PMS: P 57.28   9/25/2011 Anthony L Ervin                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nonaka, Andy J            34 Walnut Creek Mas-38  1:04.00    1:04.98    9  
                  31.35     1:04.98 (33.63)                                        
  2 Salles-Cunha, Lucas       33 Quick Silver Swi-38  1:10.00    1:10.38    7  
                  33.48     1:10.38 (36.90)                                        
  3 Owens, Daniel B           31 Bay Masters-38       1:08.00    1:17.50    6  
                  33.18     1:17.50 (44.32)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:57.68   12/4/2009 TAMAS KEREKJARTO, USA                      
        NATL: N 1:57.68   12/4/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
         PMS: P 2:06.32  12/31/1999 Roque Santos                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daene, Markus             34 Tri Valley Maste-38  2:38.00    2:40.49    9  
                  34.58     1:17.53 (42.95)     2:02.86 (45.33)     2:40.49 (37.63)
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 21.53  10/27/2007 MARK FOSTER, GBR                             
        NATL: N 22.73   12/5/2009 FELIPE DELGADO                               
         PMS: P 23.54  12/31/2009 Scott Greenwood                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flakoll, Jonathan D       39 Walnut Creek Mas-38    26.30      26.17    9  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 49.53   3/19/2000 JOHN MIRANDA, SWE                            
        NATL: N 50.72   11/6/2009 MICHAEL PICOTTE                              
         PMS: P 53.62  12/31/2003 John Keppeler                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bentley, Orin W           36 Marcia's Enthusi-38  1:04.50    1:05.39    9  
                  31.29     1:05.39 (34.10)                                        
  2 Solberg, Sean             35 Richmond Plunge-38   1:08.22    1:06.25    7  
                  31.68     1:06.25 (34.57)                                        
  3 Mazurkiewicz, Adam B      36 Tuolumne County-38   1:08.77    1:06.40    6  
                  32.38     1:06.40 (34.02)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:51.31  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
        NATL: N 1:51.31  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
         PMS: P 1:56.74  12/31/2003 Terry Debiase                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flakoll, Jonathan D       39 Walnut Creek Mas-38  2:15.00    2:10.00    9  
                  29.64     1:02.34 (32.70)     1:36.22 (33.88)     2:10.00 (33.78)
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:57.77  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
        NATL: N 3:57.77  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
         PMS: P 4:05.29  12/31/2009 Alex Kostich                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Matt              36 Oregon Masters-37    4:46.70    4:47.14    9  
                  33.60     1:09.33 (35.73)     1:45.92 (36.59)     2:22.63 (36.71)
        2:59.00 (36.37)     3:35.05 (36.05)     4:11.71 (36.66)     4:47.14 (35.43)
 
Men 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:16.19   12/6/2009 ALEX KOSTICH, USA                          
        NATL: N 8:16.19   12/6/2009 ALEX KOSTICH                               
         PMS: P 8:16.19  12/31/2009 Alex Kostich                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Matt              36 Oregon Masters-37    9:56.66    9:57.39    9  
                  34.74     1:12.10 (37.36)     1:49.57 (37.47)     2:27.64 (38.07)
        3:05.45 (37.81)     3:42.79 (37.34)     4:20.55 (37.76)     4:58.47 (37.92)
        5:36.15 (37.68)     6:14.01 (37.86)     6:51.72 (37.71)     7:29.23 (37.51)
        8:06.77 (37.54)     8:44.42 (37.65)     9:21.80 (37.38)     9:57.39 (35.59)
 
Men 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 15:56.57   12/4/2009 ALEX KOSTICH, USA                         
        NATL: N 15:56.57   12/4/2009 ALEX KOSTICH                              
         PMS: P 15:56.57  12/31/2009 Alex Kostich                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yu, Aaron J               38 Bay Masters-38      20:30.00   20:08.00    9  
                  37.37     1:15.99 (38.62)     1:56.27 (40.28)     2:36.72 (40.45)
        3:17.01 (40.29)     3:57.81 (40.80)     4:38.57 (40.76)     5:19.45 (40.88)
        6:00.43 (40.98)     6:40.93 (40.50)     7:21.55 (40.62)     8:02.04 (40.49)
        8:42.81 (40.77)     9:23.33 (40.52)    10:03.67 (40.34)    10:43.98 (40.31)
       11:24.79 (40.81)    12:05.51 (40.72)    12:46.08 (40.57)    13:26.72 (40.64)
       14:07.45 (40.73)    14:47.98 (40.53)    15:28.60 (40.62)    16:09.28 (40.68)
       16:50.09 (40.81)    17:30.30 (40.21)    18:10.29 (39.99)    18:50.00 (39.71)
       19:29.92 (39.92)    20:08.00 (38.08)                                        
  2 Hardcastle, Holden P      36 Bay Masters-38      18:30.00   20:19.71    7  
                  33.76     1:10.56 (36.80)     1:48.97 (38.41)     2:28.28 (39.31)
        3:07.91 (39.63)     3:48.05 (40.14)     4:28.54 (40.49)     5:09.01 (40.47)
        5:49.91 (40.90)     6:30.90 (40.99)     7:11.74 (40.84)     7:52.61 (40.87)
        8:34.12 (41.51)     9:15.83 (41.71)     9:56.67 (40.84)    10:38.02 (41.35)
       11:19.45 (41.43)    12:01.22 (41.77)    12:42.67 (41.45)    13:24.39 (41.72)
       14:06.19 (41.80)    14:47.59 (41.40)    15:29.19 (41.60)    16:10.99 (41.80)
       16:52.74 (41.75)    17:34.09 (41.35)    18:15.28 (41.19)    18:56.88 (41.60)
       19:38.64 (41.76)    20:19.71 (41.07)                                        
 
Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 25.72  10/18/2009 EDILSON SILVA, USA                           
        NATL: N 25.72  10/18/2009 EDILSON SILVA                                
         PMS: P 27.92  12/31/2003 John Keppeler                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flakoll, Jonathan D       39 Walnut Creek Mas-38    31.97      31.58    9  
  2 Bogdan, Sander B          35 Tri Valley Maste-38    38.00      37.04    7  
 
Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 55.95   12/5/2004 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: N 55.95   12/5/2004 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 59.56  12/31/2003 John Keppeler                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flakoll, Jonathan D       39 Walnut Creek Mas-38  1:12.00    1:08.10    9  
                  32.54     1:08.10 (35.56)                                        
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.79   12/6/2009 JEFF COMMINGS, USA                           
        NATL: N 27.79   12/6/2009 JEFF COMMINGS                                
         PMS: P 30.70  12/31/2008 Jonathan Manson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bogdan, Sander B          35 Tri Valley Maste-38    34.00      34.23    9  
  2 Flakoll, Jonathan D       39 Walnut Creek Mas-38    34.55      34.64    7  
  3 Solberg, Sean             35 Richmond Plunge-38     40.61      41.54    6  
 
Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.47  12/20/2009 JEFF COMMINGS, USA                         
        NATL: N 1:01.47  12/20/2009 JEFF COMMINGS                              
         PMS: P 1:07.28  12/31/2005 Roque Santos                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mazurkiewicz, Adam B      36 Tuolumne County-38   1:33.12    1:29.88    9  
                  43.29     1:29.88 (46.59)                                        
  2 Solberg, Sean             35 Richmond Plunge-38   1:30.00    1:31.15    7  
                  43.44     1:31.15 (47.71)                                        
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 23.72   3/20/2011 LARS FROLANDER, SWE                          
        NATL: N 24.87   12/1/2012 GLENN COUNTS                                 
         PMS: P 25.82  12/31/2009 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flakoll, Jonathan D       39 Walnut Creek Mas-38    29.13      28.29    9  
  2 Bogdan, Sander B          35 Tri Valley Maste-38    32.00      32.15    7  
  3 Bentley, Orin W           36 Marcia's Enthusi-38    31.97      32.74    6  
  4 Solberg, Sean             35 Richmond Plunge-38     35.00      33.03    5  
  5 Mazurkiewicz, Adam B      36 Tuolumne County-38     36.30      34.18    4  
 
Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 54.27   12/4/2011 IGOR MARCHENKO, USA                          
        NATL: N 54.27   12/4/2011 IGOR MARCHENKO                               
         PMS: P 59.45  12/31/2006 Erik Scollon                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bentley, Orin W           36 Marcia's Enthusi-38  1:14.97    1:18.12    9  
                  36.64     1:18.12 (41.48)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.05   2/18/2012 E.MASSIMILIANO, ITA                        
        NATL: N 2:04.50  11/20/1999 BOBBY PATTEN                               
         PMS: P 2:14.64  12/31/1992 Sandy MacDonald                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Mazurkiewicz, Adam B      36 Tuolumne County-38   2:50.50         DQ  
                  40.21     1:27.85 (47.64)     2:17.51 (49.66)          DQ (53.69)
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W   56.36   12/2/2012 GLENN COUNTS, USA                          
        NATL: N   56.36   12/2/2012 GLENN COUNTS                               
         PMS: P 1:01.59  10/21/2007 Roque J Santos                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flakoll, Jonathan D       39 Walnut Creek Mas-38  1:08.64    1:07.19    9  
                  31.02     1:07.19 (36.17)                                        
  2 Bentley, Orin W           36 Marcia's Enthusi-38  1:17.22    1:17.50    7  
                  34.89     1:17.50 (42.61)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.29   12/8/2002 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: N 2:03.29   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
         PMS: P 2:12.47  12/31/2005 Roque Santos                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mazurkiewicz, Adam B      36 Tuolumne County-38   2:55.00    2:48.52    9  
                  36.49     1:22.87 (46.38)     2:11.43 (48.56)     2:48.52 (37.09)
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23.06   12/6/2009 M.GIALDI, ITA                                
        NATL: N 23.13   8/15/2013 BRIAN JACOBSON                               
         PMS: P 24.58  12/31/2003 David Boatwight                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Erickson, Douglas B       41 Rolling Hills Mu-38    26.50      27.14    9  
  2 Oldershaw, Trevor D       44 Unattached-0           28.00      27.39    7  
  3 de la Vega, Mario         42 Bay Masters-38         29.50      28.97    6  
  4 Bar, Shahar               40 Marcia's Enthusi-38    32.00      33.58    5  
  5 Parthasarathy, Amulya     40 Tri Valley Maste-38    45.00      34.68    4  
  6 Flamik, George G          44 Richmond Plunge-38     45.00      34.93    3  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 50.43   12/6/2008 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: N 50.43   12/6/2008 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 53.46  12/31/2003 David Boatwright                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fahlen, Mark T            42 Modesto Area Aqu-38    58.59      59.88    9  
                  29.02       59.88 (30.86)                                        
  2 Oldershaw, Trevor D       44 Unattached-0         1:00.00    1:01.13    7  
                  29.26     1:01.13 (31.87)                                        
  3 de la Vega, Mario         42 Bay Masters-38       1:05.00    1:02.16    6  
                  28.85     1:02.16 (33.31)                                        
  4 Mc Donough, Patrick D     40 Walnut Creek Mas-38  1:00.00    1:02.75    5  
                  29.56     1:02.75 (33.19)                                        
  5 Kent, Derek C             40 San Ramon Valley-38  1:07.23    1:07.76    4  
                  33.27     1:07.76 (34.49)                                        
  6 Schiff, Steve             44 Albany Masters S-38  1:30.00    1:18.22    3  
                  36.62     1:18.22 (41.60)                                        
  7 Stewart, Jay M            40 Bay Masters-38       1:18.51    1:21.40    2  
                  36.34     1:21.40 (45.06)                                        
  8 Parthasarathy, Amulya     40 Tri Valley Maste-38  1:40.00    1:24.39    1  
                  38.42     1:24.39 (45.97)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:50.08   12/6/2008 MICHAEL ROSS, USA                          
        NATL: N 1:50.08   12/6/2008 MICHAEL ROSS                               
         PMS: P 1:57.76  12/31/2004 Bradley Howe                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fahlen, Mark T            42 Modesto Area Aqu-38  2:08.70    2:08.67    9  
                  30.20     1:02.39 (32.19)     1:35.32 (32.93)     2:08.67 (33.35)
  2 Connolly, Darrin T        42 Bay Masters-38       2:15.70    2:15.02    7  
                  31.21     1:05.72 (34.51)     1:40.94 (35.22)     2:15.02 (34.08)
  3 Bar, Shahar               40 Marcia's Enthusi-38  2:35.00    2:50.79    6  
                  37.91     1:18.62 (40.71)     2:03.17 (44.55)     2:50.79 (47.62)
  4 Stock, Kyle K             40 Tuolumne County-38   3:10.59    2:57.63    5  
                  36.74     1:20.11 (43.37)     2:08.13 (48.02)     2:57.63 (49.50)
  5 Parthasarathy, Amulya     40 Tri Valley Maste-38  3:30.00    3:21.96    4  
                  42.18     1:32.33 (50.15)     2:26.69 (54.36)     3:21.96 (55.27)
 
Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:00.67   11/7/2004 KAI DITZEL, GER                            
        NATL: N 4:01.32   10/4/2009 ERIK HOCHSTEIN                             
         PMS: P 4:13.84  10/11/2004 Geoff Glaser                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fahlen, Mark T            42 Modesto Area Aqu-38  4:33.35    4:30.83    9  
                  31.32     1:05.18 (33.86)     1:39.54 (34.36)     2:14.01 (34.47)
        2:48.43 (34.42)     3:22.95 (34.52)     3:57.48 (34.53)     4:30.83 (33.35)
  2 Connolly, Darrin T        42 Bay Masters-38       4:50.00    4:53.74    7  
                  33.03     1:10.06 (37.03)     1:48.02 (37.96)     2:26.29 (38.27)
        3:03.57 (37.28)     3:41.45 (37.88)     4:19.26 (37.81)     4:53.74 (34.48)
  3 Stock, Kyle K             40 Tuolumne County-38   6:59.40    6:41.89    6  
                  39.30     1:25.47 (46.17)     2:14.67 (49.20)     3:07.28 (52.61)
        4:00.44 (53.16)     4:54.23 (53.79)     5:48.68 (54.45)     6:41.89 (53.21)
 
Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:21.78   12/4/2011 ALEX KOSTICH, USA                          
        NATL: N 8:21.78   12/4/2011 ALEX KOSTICH                               
         PMS: P 8:21.78  12/31/2011 Alex Kostich                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fahlen, Mark T            42 Modesto Area Aqu-38  9:30.00    9:33.41    9  
                  32.29     1:06.90 (34.61)     1:42.14 (35.24)     2:17.40 (35.26)
        2:52.79 (35.39)     3:28.74 (35.95)     4:04.40 (35.66)     4:40.34 (35.94)
        5:16.17 (35.83)     5:52.36 (36.19)     6:28.97 (36.61)     7:05.64 (36.67)
        7:42.49 (36.85)     8:19.73 (37.24)     8:56.97 (37.24)     9:33.41 (36.44)
  2 Connolly, Darrin T        42 Bay Masters-38      10:05.00   10:48.67    7  
                  34.72     1:14.21 (39.49)     1:55.29 (41.08)     2:36.51 (41.22)
        3:18.09 (41.58)     3:59.69 (41.60)     4:40.90 (41.21)     5:22.03 (41.13)
        6:03.27 (41.24)     6:45.01 (41.74)     7:26.08 (41.07)     8:07.33 (41.25)
        8:47.86 (40.53)     9:28.60 (40.74)    10:08.64 (40.04)    10:48.67 (40.03)
  3 Stock, Kyle K             40 Tuolumne County-38  14:37.90   13:54.80    6  
                  38.92     1:23.59 (44.67)     2:11.89 (48.30)     3:02.61 (50.72)
        3:54.64 (52.03)     4:47.41 (52.77)     5:41.57 (54.16)     6:36.61 (55.04)
        7:31.55 (54.94)     8:26.62 (55.07)     9:21.53 (54.91)    10:16.81 (55.28)
       11:11.52 (54.71)    12:06.92 (55.40)    13:01.47 (54.55)    13:54.80 (53.33)
 
Men 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 16:07.46  12/12/2009 DANIEL SERRA, ESP                         
        NATL: N 16:09.32   12/4/2009 MIKE SHAFFER                              
         PMS: P 16:34.84  10/11/2010 Alex Kostich                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connolly, Darrin T        42 Bay Masters-38      19:07.10   19:29.98    9  
                  34.10     1:12.55 (38.45)     1:51.66 (39.11)     2:31.33 (39.67)
        3:10.77 (39.44)     3:50.12 (39.35)     4:29.52 (39.40)     5:09.26 (39.74)
        5:48.97 (39.71)     6:28.78 (39.81)     7:08.44 (39.66)     7:47.98 (39.54)
        8:27.64 (39.66)     9:07.16 (39.52)     9:46.71 (39.55)    10:26.12 (39.41)
       11:05.67 (39.55)    11:45.30 (39.63)    12:24.95 (39.65)    13:04.71 (39.76)
       13:44.18 (39.47)    14:23.66 (39.48)    15:03.12 (39.46)    15:42.29 (39.17)
       16:21.70 (39.41)    17:00.45 (38.75)    17:37.92 (37.47)    18:16.09 (38.17)
       18:53.92 (37.83)    19:29.98 (36.06)                                        
  2 Davis, Seth G             42 North Bay Aquati-38 20:00.00   20:12.41    7  
                  38.59     1:18.35 (39.76)     1:58.63 (40.28)     2:39.08 (40.45)
        3:19.40 (40.32)     3:59.87 (40.47)     4:39.88 (40.01)     5:20.02 (40.14)
        6:00.25 (40.23)     6:40.57 (40.32)     7:20.60 (40.03)     8:00.87 (40.27)
        8:41.11 (40.24)     9:21.28 (40.17)    10:01.36 (40.08)    10:41.50 (40.14)
       11:21.79 (40.29)    12:02.72 (40.93)    12:42.99 (40.27)    13:23.62 (40.63)
       14:04.36 (40.74)    14:44.84 (40.48)    15:25.80 (40.96)    16:06.58 (40.78)
       16:47.17 (40.59)    17:28.39 (41.22)    18:09.26 (40.87)    18:50.74 (41.48)
       19:31.91 (41.17)    20:12.41 (40.50)                                        
  3 Bar, Shahar               40 Marcia's Enthusi-38 24:30.00   25:06.76    6  
                  47.05     1:36.95 (49.90)     2:26.99 (50.04)     3:17.64 (50.65)
        4:09.10 (51.46)     5:01.22 (52.12)     5:53.23 (52.01)     6:44.81 (51.58)
        7:36.27 (51.46)     8:27.03 (50.76)     9:17.55 (50.52)    10:08.41 (50.86)
       10:59.09 (50.68)    11:49.43 (50.34)    12:39.72 (50.29)    13:29.67 (49.95)
       14:19.48 (49.81)    15:09.66 (50.18)    16:00.40 (50.74)    16:51.15 (50.75)
       17:41.46 (50.31)    18:32.03 (50.57)    19:21.83 (49.80)    20:11.93 (50.10)
       21:01.82 (49.89)    21:51.34 (49.52)    22:41.07 (49.73)    23:30.77 (49.70)
       24:20.53 (49.76)    25:06.76 (46.23)                                        
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 25.53  12/12/2009 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: N 25.53  12/12/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 28.50  10/11/2008 Rick Gould                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connolly, Darrin T        42 Bay Masters-38         34.20      33.66    9  
  2 Oldershaw, Trevor D       44 Unattached-0           38.88      33.77    7  
  3 Hanel, David M            42 Tempo Aquatics M-38    34.93      34.07    6  
  4 Stock, Kyle K             40 Tuolumne County-38     43.55      42.80    5  
  5 Flamik, George G          44 Richmond Plunge-38     45.00      50.67    4  
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W   54.85   12/7/2008 MICHAEL ROSS, USA                          
        NATL: N   54.85   12/7/2008 MICHAEL ROSS                               
         PMS: P 1:00.48  10/11/2008 Roque Santos                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Jay M            40 Bay Masters-38       1:56.23    1:53.39    9  
                  53.61     1:53.39 (59.78)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.84  12/14/2008 MICHAEL ROSS, USA                          
        NATL: N 2:03.84  12/14/2008 MICHAEL ROSS                               
         PMS: P 2:10.20  10/18/2009 Roque J Santos                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connolly, Darrin T        42 Bay Masters-38       2:35.00    2:41.02    9  
                  37.98     1:19.65 (41.67)     2:01.87 (42.22)     2:41.02 (39.15)
  2 Stock, Kyle K             40 Tuolumne County-38   3:42.20    3:33.79    7  
                  46.35     1:40.30 (53.95)     2:37.78 (57.48)     3:33.79 (56.01)
  3 Flamik, George G          44 Richmond Plunge-38   3:30.00    3:55.10    6  
                  50.34     1:47.56 (57.22)   2:51.40 (1:03.84)   3:55.10 (1:03.70)
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.55   12/2/2012 STEVE WEST, USA                              
        NATL: N 28.55   12/2/2012 STEVE WEST                                   
         PMS: P 29.22  12/31/2009 Roque Santos                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Erickson, Douglas B       41 Rolling Hills Mu-38    34.50      34.94    9  
  2 Stietzel, Kent J          44 Menlo Masters Ak-38    36.40      37.38    7  
  3 Kent, Derek C             40 San Ramon Valley-38    37.73      38.06    6  
  4 Stock, Kyle K             40 Tuolumne County-38     43.00      42.24    5  
  5 Stewart, Jay M            40 Bay Masters-38       1:05.00      49.46    4  
 -- Schiff, Steve             44 Albany Masters S-38    45.00         DQ  
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.97   12/1/2012 STEVE WEST, USA                            
        NATL: N 1:01.97   12/1/2012 STEVE WEST                                 
         PMS: P 1:03.33  12/31/2009 Roque Santos                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stietzel, Kent J          44 Menlo Masters Ak-38  1:20.85    1:18.75    9  
                  38.02     1:18.75 (40.73)                                        
  2 de la Vega, Mario         42 Bay Masters-38       1:22.00    1:21.66    7  
                  38.52     1:21.66 (43.14)                                        
  3 Parthasarathy, Amulya     40 Tri Valley Maste-38  1:50.00    1:42.77    6  
                  48.58     1:42.77 (54.19)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:15.55   12/2/2012 STEVE WEST, USA                            
        NATL: N 2:15.55   12/2/2012 STEVE WEST                                 
         PMS: P 2:16.03  12/31/2009 Roque Santos                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fahlen, Mark T            42 Modesto Area Aqu-38  2:59.00    2:56.85    9  
                  41.42     1:26.28 (44.86)     2:11.62 (45.34)     2:56.85 (45.23)
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 24.72   4/28/2013 EIJI NOMURA, JPN                             
        NATL: N 24.91   12/6/2008 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 27.06  10/11/2005 Roger Brisbane                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Erickson, Douglas B       41 Rolling Hills Mu-38    31.50      31.74    9  
  2 Mc Donough, Patrick D     40 Walnut Creek Mas-38    35.00      32.41    7  
  3 Stietzel, Kent J          44 Menlo Masters Ak-38    32.96      32.47    6  
  4 de la Vega, Mario         42 Bay Masters-38         35.00      33.35    5  
  5 Stewart, Jay M            40 Bay Masters-38       1:00.00      56.62    4  
 
Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W   55.57   3/11/2012 EIJI NOMURA, JPN                           
        NATL: N   55.82  12/14/2008 MICHAEL ROSS                               
         PMS: P 1:00.61  10/11/2007 Darren Phelen                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanel, David M            42 Tempo Aquatics M-38  1:15.68    1:15.68    9  
                  34.61     1:15.68 (41.07)                                        
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 57.39   1/10/2010 ALBERTO MONTINI, ITA                         
        NATL: N 57.71  10/18/2008 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 58.94  10/11/2008 Roque Santos                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connolly, Darrin T        42 Bay Masters-38       1:13.00    1:14.91    9  
                  33.81     1:14.91 (41.10)                                        
  2 Hanel, David M            42 Tempo Aquatics M-38  1:10.55    1:15.69    7  
                  35.50     1:15.69 (40.19)                                        
  3 de la Vega, Mario         42 Bay Masters-38       1:22.00    1:15.95    6  
                  36.31     1:15.95 (39.64)                                        
  4 Stock, Kyle K             40 Tuolumne County-38   1:41.20    1:30.61    5  
                  42.62     1:30.61 (47.99)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.46   12/4/2009 ROQUE SANTOS, USA                          
        NATL: N 2:05.46   12/4/2009 ROQUE SANTOS                               
         PMS: P 2:05.46  12/31/2009 Roque Santos                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stietzel, Kent J          44 Menlo Masters Ak-38  2:50.88    2:51.82    9  
                  37.34     1:23.21 (45.87)     2:13.14 (49.93)     2:51.82 (38.68)
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23.65   12/1/2012 MATTHEW BIONDI, USA                          
        NATL: N 23.65   12/1/2012 MATTHEW BIONDI                               
         PMS: P 24.67  12/31/2008 David Boatwright                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stahl, Stephen A          48 Walnut Creek Mas-38    27.27      27.07    9  
  2 Dieterich, David          48 Peninsula Commun-38    28.98      27.78    7  
  3 Ehrenberger, Dennis K     49 Unattached-0           46.50      28.03    6  
  4 Cunningham, Geoff T       45 Rolling Hills Mu-38    28.50      28.71    5  
  5 Cooperman, Jeff           46 Tamalpais Aquati-38    31.00      30.77    4  
  6 Downey, Daniel P          46 Marcia's Enthusi-38    31.00      31.22    3  
  7 France, Kermit            47 Walnut Creek Mas-38    33.18      33.34    2  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 51.30   3/10/2012 NICOLAS GRANGER, FRA                         
        NATL: N 52.54   12/2/2007 PAUL SMITH                                   
         PMS: P 53.76  12/31/2006 David Boatwright                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 de Boisblanc, Michael W   45 Walnut Creek Mas-38    58.50      57.10    9  
                  27.49       57.10 (29.61)                                        
  2 Stahl, Stephen A          48 Walnut Creek Mas-38    59.59      59.70    7  
                  28.69       59.70 (31.01)                                        
  3 Dieterich, David          48 Peninsula Commun-38  1:02.50    1:02.15    6  
                  29.52     1:02.15 (32.63)                                        
  4 O'Rourke, Rick            48 Bay Masters-38       1:05.10    1:03.82    5  
                  30.80     1:03.82 (33.02)                                        
  5 De La Vega, Rafael        45 Menlo Masters Ak-38  1:03.00    1:04.68    4  
                  29.17     1:04.68 (35.51)                                        
  6 McCarthy, John W          47 Streamliners-38      1:07.00    1:06.25    3  
                  31.90     1:06.25 (34.35)                                        
  7 Cunningham, Geoff T       45 Rolling Hills Mu-38  1:06.00    1:06.95    2  
                  31.22     1:06.95 (35.73)                                        
  8 France, Kermit            47 Walnut Creek Mas-38  1:13.46    1:15.47    1  
                  36.31     1:15.47 (39.16)                                        
  9 Foster, Jeffrey M         47 Marcia's Enthusi-38  1:19.00    1:18.72  
                  36.78     1:18.72 (41.94)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:52.87    3/9/2012 NICOLAS GRANGER, FRA                       
        NATL: N 1:56.00   12/2/2007 PAUL SMITH                                 
         PMS: P 2:00.13  12/31/1996 Tim Broderick                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stahl, Stephen A          48 Walnut Creek Mas-38  2:12.12    2:15.91    9  
                  31.79     1:06.63 (34.84)     1:41.49 (34.86)     2:15.91 (34.42)
  2 Frappia, Robert F         49 Health Quest Nap-38  2:10.00    2:20.08    7  
                  32.00     1:06.48 (34.48)     1:42.57 (36.09)     2:20.08 (37.51)
  3 Heaney, Michael P         47 Walnut Creek Mas-38  2:28.00    2:23.46    6  
                  33.31     1:08.48 (35.17)     1:45.25 (36.77)     2:23.46 (38.21)
  4 Woehl, Bradley J          45 CoastSide Tiger-38   2:12.99    2:28.53    5  
                  31.07     1:07.26 (36.19)     1:47.70 (40.44)     2:28.53 (40.83)
  5 Ehrenberger, Dennis K     49 Unattached-0         3:56.63    2:29.50    4  
                  32.55     1:08.40 (35.85)     1:48.08 (39.68)     2:29.50 (41.42)
  6 France, Kermit            47 Walnut Creek Mas-38  2:42.69    2:47.39    3  
                  39.17     1:22.96 (43.79)     2:06.47 (43.51)     2:47.39 (40.92)
  7 Malcolmson, Jasper A      45 Bay Masters-38       3:00.00    2:53.41    2  
                  39.23     1:22.80 (43.57)     2:08.02 (45.22)     2:53.41 (45.39)
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:05.10   1/20/2013 FABIO CALMASINI, ITA                       
        NATL: N 4:09.19   11/1/2009 KEITH SWITZER                              
         PMS: P 4:18.44  12/31/1996 Tim Broderick                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heaney, Michael P         47 Walnut Creek Mas-38  5:30.00    5:03.80    9  
                  36.81     1:16.07 (39.26)     1:55.24 (39.17)     2:34.44 (39.20)
        3:12.74 (38.30)     3:50.84 (38.10)     4:28.39 (37.55)     5:03.80 (35.41)
  2 Turek, Paul J             49 Walnut Creek Mas-38  5:06.00    5:20.30    7  
                  34.70     1:11.70 (37.00)     1:50.01 (38.31)     2:29.42 (39.41)
        3:10.30 (40.88)     3:52.24 (41.94)     4:35.32 (43.08)     5:20.30 (44.98)
  3 Lopez, David              47 Marcia's Enthusi-38  5:40.00    6:00.40    6  
                  40.99     1:27.88 (46.89)     2:15.15 (47.27)     3:01.89 (46.74)
        3:48.60 (46.71)   5:17.41 (1:28.81)     6:00.40 (42.99)                    
  4 Foster, Jeffrey M         47 Marcia's Enthusi-38  5:40.00    6:32.59    5  
                  43.50     1:30.96 (47.46)     2:20.36 (49.40)     3:10.55 (50.19)
        4:01.94 (51.39)     4:52.52 (50.58)     5:43.91 (51.39)     6:32.59 (48.68)
 
Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:31.48    2/7/2013 FABIO CALMASINI, ITA                       
        NATL: N 8:42.85  10/15/2010 KEITH SWITZER                              
         PMS: P 8:56.08  12/31/1996 Tim Broderick                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Turek, Paul J             49 Walnut Creek Mas-38 10:35.00   10:54.96    9  
                  37.12     1:16.51 (39.39)     1:56.53 (40.02)     2:36.09 (39.56)
        3:16.45 (40.36)     3:57.26 (40.81)     4:38.64 (41.38)     5:20.16 (41.52)
        6:01.64 (41.48)     6:42.92 (41.28)     7:24.52 (41.60)     8:06.20 (41.68)
        8:47.86 (41.66)     9:29.80 (41.94)    10:12.18 (42.38)    10:54.96 (42.78)
  2 Lopez, David              47 Marcia's Enthusi-38 10:20.00   12:38.49    7  
                  43.00     1:30.10 (47.10)     2:19.96 (49.86)     3:08.43 (48.47)
        3:56.92 (48.49)     4:44.30 (47.38)     5:33.32 (49.02)     6:20.99 (47.67)
        7:09.74 (48.75)     7:57.96 (48.22)     8:47.29 (49.33)     9:35.61 (48.32)
       10:23.66 (48.05)    11:09.32 (45.66)    11:54.77 (45.45)    12:38.49 (43.72)
 
Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 16:28.63   1/19/2008 MICHAEL KLEIBER, GER                      
        NATL: N 16:37.25  10/15/2011 KEITH SWITZER                             
         PMS: P 17:19.87  12/31/1996 Tim Broderick                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lopez, David              47 Marcia's Enthusi-38 23:00.00   23:45.12    9  
                  42.94     1:29.50 (46.56)     2:17.11 (47.61)     3:04.85 (47.74)
        3:53.29 (48.44)   5:29.47 (1:36.18)     6:16.70 (47.23)     7:04.50 (47.80)
        7:51.85 (47.35)     8:40.02 (48.17)     9:28.82 (48.80)    10:16.89 (48.07)
       11:04.09 (47.20)    11:51.49 (47.40)    12:39.26 (47.77)    13:27.82 (48.56)
       14:16.04 (48.22)    15:04.59 (48.55)    15:52.25 (47.66)    16:40.45 (48.20)
       17:27.27 (46.82)    18:15.13 (47.86)    19:03.58 (48.45)    19:52.10 (48.52)
       20:39.17 (47.07)    21:26.82 (47.65)    22:14.74 (47.92)    23:01.20 (46.46)
       23:45.12 (43.92)                                                            
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.02  12/12/2009 CHRIS STEVENSON, USA                         
        NATL: N 27.02  12/12/2009 CHRIS STEVENSON                              
         PMS: P 30.05  10/18/2009 Roger S Brisbane                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Geoff T       45 Rolling Hills Mu-38    32.00      36.34    9  
  2 Frappia, Robert F         49 Health Quest Nap-38    31.00      36.44    7  
  3 Ehrenberger, Dennis K     49 Unattached-0         1:02.85      37.38    6  
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W   57.00  12/13/2009 CHRIS STEVENSON, USA                       
        NATL: N   57.00  12/13/2009 CHRIS STEVENSON                            
         PMS: P 1:04.88  12/31/2012 Jeffrey Enright                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woehl, Bradley J          45 CoastSide Tiger-38   1:04.99    1:12.52    9  
                  34.21     1:12.52 (38.31)                                        
  2 McCarthy, John W          47 Streamliners-38      1:20.00    1:20.97    7  
                  40.00     1:20.97 (40.97)                                        
  3 Lopez, David              47 Marcia's Enthusi-38  1:15.00    1:26.06    6  
                  41.34     1:26.06 (44.72)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.54  12/12/2009 CHRIS STEVENSON, USA                       
        NATL: N 2:05.54  12/12/2009 CHRIS STEVENSON                            
         PMS: P 2:18.73  12/31/2012 Jeff Enright                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lopez, David              47 Marcia's Enthusi-38  2:45.00    3:11.47    9  
                  43.38                             2:22.39 ( )     3:11.47 (49.08)
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.87   1/17/2010 RICO ROLLI, ITA                              
        NATL: N 29.85   12/5/2009 CHRIS WEISSMAN                               
         PMS: P 31.24  12/31/2001 Lee Rider                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stahl, Stephen A          48 Walnut Creek Mas-38    33.50      33.94    9  
  2 De La Vega, Rafael        45 Menlo Masters Ak-38    37.00      35.38    7  
  3 Dieterich, David          48 Peninsula Commun-38    34.50      36.81    6  
  4 McCarthy, John W          47 Streamliners-38        41.00      41.03    5  
  5 France, Kermit            47 Walnut Creek Mas-38    44.99      45.11    4  
  6 Foster, Jeffrey M         47 Marcia's Enthusi-38    48.00      45.91    3  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.62   3/26/2011 RICO ROLLI, ITA                            
        NATL: N 1:04.69   12/5/2009 CHRIS WEISSMAN                             
         PMS: P 1:08.09  12/31/2001 Lee Rider                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stahl, Stephen A          48 Walnut Creek Mas-38  1:17.17    1:17.38    9  
                  36.36     1:17.38 (41.02)                                        
  2 Dieterich, David          48 Peninsula Commun-38  1:23.70    1:22.78    7  
                  38.60     1:22.78 (44.18)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.41   4/28/2013 ALBERTO MONTINI, ITA                       
        NATL: N 2:22.68   6/22/2008 GLENN MILLS                                
         PMS: P 2:34.41  12/31/1995 Bob Strand                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehrenberger, Dennis K     49 Unattached-0         3:44.30    3:13.51    9  
                  42.18     1:30.43 (48.25)     2:22.44 (52.01)     3:13.51 (51.07)
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 25.58   3/17/2013 JAN KARLSSON, SWE                            
        NATL: N 25.74  12/13/2009 FRITZ BEDFORD                                
         PMS: P 26.65   10/2/2011 Matt Jones                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 de Boisblanc, Michael W   45 Walnut Creek Mas-38    29.51      28.50    9  
  2 Dieterich, David          48 Peninsula Commun-38    30.50      31.27    7  
  3 Cunningham, Geoff T       45 Rolling Hills Mu-38    30.00      31.53    6  
  4 De La Vega, Rafael        45 Menlo Masters Ak-38    32.50      32.50    5  
  5 Woehl, Bradley J          45 CoastSide Tiger-38     28.25      33.03    4  
  6 McCarthy, John W          47 Streamliners-38        33.00      34.33    3  
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W   56.78   5/20/2012 DEKE BOTSFORD, CAN                         
        NATL: N   57.17  12/14/2003 PAUL CARTER                                
         PMS: P 1:00.71  10/16/2011 KENNETH W TITTLE                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dieterich, David          48 Peninsula Commun-38  1:17.90    1:11.27    9  
                  33.82     1:11.27 (37.45)                                        
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W   57.68    3/9/2012 NICOLAS GRANGER, FRA                       
        NATL: N 1:00.14  11/22/2009 ANDERS RASMUSSEN                           
         PMS: P 1:03.75  12/31/2008 Darren Phelen                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stahl, Stephen A          48 Walnut Creek Mas-38  1:10.10    1:10.95    9  
                  33.45     1:10.95 (37.50)                                        
  2 Dieterich, David          48 Peninsula Commun-38  1:20.50    1:12.54    7  
                  33.38     1:12.54 (39.16)                                        
  3 Woehl, Bradley J          45 CoastSide Tiger-38   1:20.99    1:15.01    6  
                  33.45     1:15.01 (41.56)                                        
  4 Ehrenberger, Dennis K     49 Unattached-0         2:13.25    1:15.83    5  
                  35.84     1:15.83 (39.99)                                        
  5 Frappia, Robert F         49 Health Quest Nap-38  1:25.00    1:17.48    4  
                  36.62     1:17.48 (40.86)                                        
  6 Downey, Daniel P          46 Marcia's Enthusi-38  1:22.00    1:22.21    3  
                  38.11     1:22.21 (44.10)                                        
  7 France, Kermit            47 Walnut Creek Mas-38  1:32.80    1:31.25    2  
                  45.70     1:31.25 (45.55)                                        
  8 Foster, Jeffrey M         47 Marcia's Enthusi-38  1:35.00    1:34.39    1  
                  48.73     1:34.39 (45.66)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:04.64    3/8/2012 NICOLAS GRANGER, FRA                       
        NATL: N 2:09.71   3/20/2010 JEROME FRENTSOS                            
         PMS: P 2:19.32  12/31/2010 Darren Phelan                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 de Boisblanc, Michael W   45 Walnut Creek Mas-38  2:27.00    2:24.65    9  
                  30.29     1:07.59 (37.30)     1:51.30 (43.71)     2:24.65 (33.35)
  2 Stahl, Stephen A          48 Walnut Creek Mas-38  2:22.22    2:33.78    7  
                  31.75     1:14.07 (42.32)     1:57.59 (43.52)     2:33.78 (36.19)
  3 Woehl, Bradley J          45 CoastSide Tiger-38   2:50.99    2:44.74    6  
                  33.63     1:13.63 (40.00)     2:06.47 (52.84)     2:44.74 (38.27)
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23.38  10/18/2009 ROWDY GAINES, USA                            
        NATL: N 23.38  10/18/2009 AMBROSE GAINES                               
         PMS: P 25.53  12/31/2003 Thomas Whatley                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boone, Jon                50 Walnut Creek Mas-38    26.87      26.69    9  
  2 Keating, Kevin            50 Sebastopol Maste-38    27.00      27.32    7  
  3 Gothberg, Brad A          51 Walnut Creek Mas-38    28.30      27.48    6  
  4 Baker, John               50 CoastSide Tiger-38     28.50      27.73    5  
  5 Frentsos, Paul J          52 San Francisco Ts-38    27.50      28.01    4  
  6 Laudenslager, Greg L      52 Rolling Hills Mu-38    29.34      29.05    3  
  7 Lewis, Glenn R            53 Bay Masters-38         32.00      32.28    2  
  8 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38    31.50      32.90    1  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 51.61  10/17/2009 ROWDY GAINES, USA                            
        NATL: N 51.61  10/17/2009 AMBROSE GAINES                               
         PMS: P 56.67  12/31/2003 Richard Garrett                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boone, Jon                50 Walnut Creek Mas-38    59.73      59.16    9  
                  28.65       59.16 (30.51)                                        
  2 Gothberg, Brad A          51 Walnut Creek Mas-38  1:00.50    1:00.22    7  
                  29.31     1:00.22 (30.91)                                        
  3 Baker, John               50 CoastSide Tiger-38   1:02.60    1:00.77    6  
                  29.30     1:00.77 (31.47)                                        
  4 Frentsos, Paul J          52 San Francisco Ts-38  1:03.00    1:03.36    5  
                  29.80     1:03.36 (33.56)                                        
  5 Thomas, Ken               52 CoastSide Tiger-38   1:05.90    1:07.00    4  
                  32.37     1:07.00 (34.63)                                        
  6 Nageotte, James K         52 Albany Masters S-38  1:19.00    1:12.54    3  
                  34.98     1:12.54 (37.56)                                        
  7 Rentschler, Randy T       53 Marcia's Enthusi-38  1:30.00    1:23.10    2  
                  39.84     1:23.10 (43.26)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:54.61  10/14/2011 AMBROSE GAINES, USA                        
        NATL: N 1:54.61  10/14/2011 AMBROSE GAINES                             
         PMS: P 2:05.79  12/31/2008 John Morales                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvill, Tom              52 Wildcat Alumni M-38  2:13.85    2:12.66    9  
                  31.14     1:05.02 (33.88)     1:38.98 (33.96)     2:12.66 (33.68)
  2 Gothberg, Brad A          51 Walnut Creek Mas-38  2:20.00    2:13.87    7  
                  31.37     1:05.93 (34.56)     1:40.89 (34.96)     2:13.87 (32.98)
  3 Boone, Jon                50 Walnut Creek Mas-38  2:15.32    2:14.00    6  
                  31.19     1:05.56 (34.37)     1:39.82 (34.26)     2:14.00 (34.18)
  4 Baker, John               50 CoastSide Tiger-38   2:19.10    2:16.93    5  
                  31.51     1:06.06 (34.55)     1:41.50 (35.44)     2:16.93 (35.43)
  5 Taylor, Ron A             53 Richmond Plunge-38   2:25.55    2:27.35    4  
                  35.42     1:13.39 (37.97)     1:51.05 (37.66)     2:27.35 (36.30)
  6 Sali, Andrej              50 Bay Masters-38       2:40.00    2:33.67    3  
                  34.31     1:13.31 (39.00)     1:53.92 (40.61)     2:33.67 (39.75)
  7 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38  2:31.80    2:35.28    2  
                  35.60     1:14.66 (39.06)     1:54.97 (40.31)     2:35.28 (40.31)
  8 Lewis, Glenn R            53 Bay Masters-38       3:30.00    3:18.57    1  
                  41.34     1:30.50 (49.16)     2:25.72 (55.22)     3:18.57 (52.85)
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:07.99  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 4:07.99  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
         PMS: P 4:27.55  12/31/2002 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gothberg, Brad A          51 Walnut Creek Mas-38  5:10.00    4:56.95    9  
                  33.61     1:11.29 (37.68)     1:50.03 (38.74)     2:28.64 (38.61)
        3:06.69 (38.05)     3:44.51 (37.82)     4:22.23 (37.72)     4:56.95 (34.72)
  2 Griffith, Wayne W         52 Walnut Creek Mas-38  5:40.00    5:36.15    7  
                  39.82     1:22.41 (42.59)     2:05.47 (43.06)     2:48.43 (42.96)
        3:31.35 (42.92)     4:13.50 (42.15)     4:55.53 (42.03)     5:36.15 (40.62)
  3 Wan, Danny W              50 Marcia's Enthusi-38  6:00.00    6:53.73    6  
                2:28.40     3:21.76 (53.36)   5:10.53 (1:48.77)                    
                                                    6:02.73 ( )     6:53.73 (51.00)
  4 Lewis, Glenn R            53 Bay Masters-38       7:00.00    6:59.34    5  
                  46.62     1:39.47 (52.85)     2:33.15 (53.68)     3:28.46 (55.31)
        4:24.81 (56.35)     5:18.59 (53.78)     6:11.75 (53.16)     6:59.34 (47.59)
 
Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:44.51  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 8:44.51  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
         PMS: P 9:11.92  10/13/2002 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gothberg, Brad A          51 Walnut Creek Mas-38 10:50.30    9:58.47    9  
                  34.72     1:12.32 (37.60)     1:50.74 (38.42)     2:29.08 (38.34)
        3:07.38 (38.30)     3:45.18 (37.80)     4:22.86 (37.68)     5:00.66 (37.80)
        5:38.33 (37.67)     6:16.16 (37.83)     6:53.68 (37.52)     7:31.19 (37.51)
        8:08.64 (37.45)     8:46.05 (37.41)     9:23.25 (37.20)     9:58.47 (35.22)
  2 Nootbaar, Tom T           50 Walnut Creek Mas-38 10:07.46   10:10.30    7  
                  35.51     1:13.75 (38.24)     1:52.84 (39.09)     2:32.35 (39.51)
        3:11.71 (39.36)     3:50.73 (39.02)     4:29.96 (39.23)     5:08.74 (38.78)
        5:47.22 (38.48)     6:25.59 (38.37)     7:04.14 (38.55)     7:42.18 (38.04)
        8:19.57 (37.39)     8:57.67 (38.10)     9:35.03 (37.36)    10:10.30 (35.27)
  3 Butterfield, George E     53 Turlock Masters-38  10:04.20   10:12.35    6  
                  34.66     1:12.15 (37.49)     1:50.72 (38.57)     2:29.32 (38.60)
        3:07.78 (38.46)     3:45.91 (38.13)     4:24.39 (38.48)     5:02.75 (38.36)
        5:41.37 (38.62)     6:20.05 (38.68)     6:58.67 (38.62)     7:37.10 (38.43)
        8:15.72 (38.62)     8:54.92 (39.20)     9:33.99 (39.07)    10:12.35 (38.36)
  4 Griffith, Wayne W         52 Walnut Creek Mas-38 11:20.00   11:43.19    5  
                  41.60     1:25.98 (44.38)     2:11.47 (45.49)     2:57.09 (45.62)
        3:41.64 (44.55)     4:26.34 (44.70)     5:10.80 (44.46)     5:55.00 (44.20)
        6:39.16 (44.16)     7:23.53 (44.37)     8:07.70 (44.17)     8:52.01 (44.31)
        9:35.77 (43.76)    10:19.75 (43.98)  11:43.19 (1:23.44)                    
 
Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 16:33.02  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                         
        NATL: N 16:33.02  12/10/2000 JIM MCCONICA                              
         PMS: P 17:32.20  12/31/2001 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gothberg, Brad A          51 Walnut Creek Mas-38 19:30.00   19:33.64    9  
                  35.58     1:14.33 (38.75)     1:53.73 (39.40)     2:33.54 (39.81)
        3:13.16 (39.62)     3:52.32 (39.16)     4:32.16 (39.84)     5:11.42 (39.26)
        5:51.43 (40.01)     6:31.19 (39.76)     7:10.42 (39.23)     7:50.12 (39.70)
        8:29.76 (39.64)     9:09.19 (39.43)     9:48.80 (39.61)    10:28.35 (39.55)
       11:07.67 (39.32)    11:47.24 (39.57)    12:26.49 (39.25)    13:06.19 (39.70)
       13:45.11 (38.92)    14:24.63 (39.52)    15:04.03 (39.40)    15:43.19 (39.16)
       16:22.23 (39.04)    17:01.53 (39.30)    17:40.84 (39.31)    18:19.83 (38.99)
       18:58.07 (38.24)    19:33.64 (35.57)                                        
  2 Conner, Christopher P     53 Unattached-0        22:59.00   22:50.41    7  
                  41.17     1:25.29 (44.12)     2:10.96 (45.67)     2:56.44 (45.48)
        3:42.01 (45.57)     4:27.93 (45.92)     5:13.52 (45.59)     5:59.01 (45.49)
        6:44.92 (45.91)     7:31.23 (46.31)     8:16.86 (45.63)     9:03.11 (46.25)
        9:48.78 (45.67)    10:35.10 (46.32)    11:21.17 (46.07)    12:06.84 (45.67)
       12:53.32 (46.48)    13:39.25 (45.93)    14:26.10 (46.85)    15:12.87 (46.77)
       15:59.15 (46.28)    16:45.70 (46.55)    17:31.85 (46.15)    18:17.89 (46.04)
       19:03.97 (46.08)    19:49.27 (45.30)    20:34.44 (45.17)    21:19.99 (45.55)
       22:06.34 (46.35)    22:50.41 (44.07)                                        
  3 Inchausti, Robert         51 Marcia's Enthusi-38 29:00.00   27:17.70    6  
                  51.05     1:43.37 (52.32)     2:36.24 (52.87)     3:31.90 (55.66)
        4:27.18 (55.28)     5:22.88 (55.70)     6:18.21 (55.33)     7:13.44 (55.23)
        8:08.55 (55.11)     9:03.72 (55.17)     9:59.12 (55.40)    10:53.57 (54.45)
       11:48.55 (54.98)    12:43.34 (54.79)    13:38.31 (54.97)    14:34.17 (55.86)
       15:30.29 (56.12)    16:24.87 (54.58)    17:20.21 (55.34)    18:15.04 (54.83)
       19:09.91 (54.87)    20:04.48 (54.57)    20:59.36 (54.88)    21:55.34 (55.98)
       22:50.15 (54.81)    23:43.89 (53.74)    24:37.86 (53.97)    25:31.90 (54.04)
       26:26.55 (54.65)    27:17.70 (51.15)                                        
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.71  10/15/2011 STEVE WOOD, USA                              
        NATL: N 27.71  10/16/2011 STEVE WOOD                                   
         PMS: P 30.16  12/31/2005 Philipp Djang                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frentsos, Paul J          52 San Francisco Ts-38    33.50      32.59    9  
  2 Nootbaar, Tom T           50 Walnut Creek Mas-38    34.59      34.45    7  
  3 Laudenslager, Greg L      52 Rolling Hills Mu-38    35.00      36.86    6  
  4 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38    40.76      40.67    5  
  5 Nageotte, James K         52 Albany Masters S-38    50.00      46.55    4  
  6 Lewis, Glenn R            53 Bay Masters-38         52.00      49.48    3  
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W   59.92  10/15/2011 STEVE WOOD, USA                            
        NATL: N   59.92  10/15/2011 STEVE WOOD                                 
         PMS: P 1:04.47  12/31/2005 Philipp Djang                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frentsos, Paul J          52 San Francisco Ts-38  1:13.00    1:10.79    9  
                  34.43     1:10.79 (36.36)                                        
  2 Taylor, Ron A             53 Richmond Plunge-38   1:10.76    1:12.09    7  
                  35.27     1:12.09 (36.82)                                        
  3 Hillan, Kenneth J         52 Burlingame Aquat-38  1:13.00    1:12.29    6  
                  35.61     1:12.29 (36.68)                                        
  4 Nootbaar, Tom T           50 Walnut Creek Mas-38  1:18.00    1:15.02    5  
                  36.56     1:15.02 (38.46)                                        
  5 Laudenslager, Greg L      52 Rolling Hills Mu-38  1:18.46    1:18.36    4  
                  38.59     1:18.36 (39.77)                                        
  6 Halbrecht, Kenneth A      53 Walnut Creek Mas-38  1:18.80    1:20.16    3  
                  38.45     1:20.16 (41.71)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:11.84   12/4/2009 JAMIE FOWLER, USA                          
        NATL: N 2:11.84   12/4/2009 JAMIE FOWLER                               
         PMS: P 2:20.01  12/31/2005 Philipp Djang                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frentsos, Paul J          52 San Francisco Ts-38  2:38.00    2:32.50    9  
                  36.38     1:14.84 (38.46)     1:54.06 (39.22)     2:32.50 (38.44)
  2 Taylor, Ron A             53 Richmond Plunge-38   2:40.86    2:36.99    7  
                  37.89     1:18.09 (40.20)     1:58.04 (39.95)     2:36.99 (38.95)
  3 Nootbaar, Tom T           50 Walnut Creek Mas-38  2:45.00    2:43.15    6  
                  39.88     1:21.61 (41.73)     2:03.22 (41.61)     2:43.15 (39.93)
  4 Laudenslager, Greg L      52 Rolling Hills Mu-38  3:05.00    2:52.26    5  
                  42.86     1:27.19 (44.33)     2:10.26 (43.07)     2:52.26 (42.00)
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.61   12/2/2012 DAVID GUTHRIE, USA                           
        NATL: N 30.61   12/2/2012 DAVID GUTHRIE                                
         PMS: P 31.10  10/18/2009 Gary L Patterson                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gothberg, Brad A          51 Walnut Creek Mas-38    38.50      36.07    9  
  2 Frentsos, Paul J          52 San Francisco Ts-38    36.00      36.09    7  
  3 Laudenslager, Greg L      52 Rolling Hills Mu-38    36.10      36.35    6  
  4 Halbrecht, Kenneth A      53 Walnut Creek Mas-38    37.00      36.69    5  
  5 Sihner, Craig             54 San Ramon Valley-38    36.38      36.91    4  
  6 Thomas, Ken               52 CoastSide Tiger-38     40.00      41.85    3  
  7 Nageotte, James K         52 Albany Masters S-38    47.00      42.87    2  
  8 Skarpelos, Michael J      53 Bay Masters-38         43.69      44.24    1  
  9 Wan, Danny W              50 Marcia's Enthusi-38    50.00      50.39  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:06.39   12/2/2012 DAVID GUTHRIE, USA                         
        NATL: N 1:06.39   12/2/2012 DAVID GUTHRIE                              
         PMS: P 1:08.95  10/18/2009 Gary L Patterson                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Laudenslager, Greg L      52 Rolling Hills Mu-38  1:21.29    1:19.75    9  
                  38.77     1:19.75 (40.98)                                        
  2 Sihner, Craig             54 San Ramon Valley-38  1:26.24    1:24.80    7  
                  39.68     1:24.80 (45.12)                                        
  3 Taylor, Ron A             53 Richmond Plunge-38   1:26.88    1:27.00    6  
                  41.42     1:27.00 (45.58)                                        
  4 Griffith, Wayne W         52 Walnut Creek Mas-38  1:35.00    1:32.46    5  
                  45.02     1:32.46 (47.44)                                        
  5 Nageotte, James K         52 Albany Masters S-38  1:43.00    1:35.67    4  
                  45.43     1:35.67 (50.24)                                        
  6 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38  1:35.00    1:37.88    3  
                  47.12     1:37.88 (50.76)                                        
  7 Skarpelos, Michael J      53 Bay Masters-38       1:43.62    1:42.62    2  
                  47.02     1:42.62 (55.60)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:25.70   12/1/2012 DAVID GUTHRIE, USA                         
        NATL: N 2:25.70   12/1/2012 DAVID GUTHRIE                              
         PMS: P 2:34.71  12/31/1996 Robert Strand                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Laudenslager, Greg L      52 Rolling Hills Mu-38  3:00.38    2:57.12    9  
                  40.15     1:26.05 (45.90)     2:11.48 (45.43)     2:57.12 (45.64)
  2 Wan, Danny W              50 Marcia's Enthusi-38  3:40.00    3:42.05    7  
                  51.54     1:46.45 (54.91)     2:43.27 (56.82)     3:42.05 (58.78)
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 25.49   5/16/2009 DAN THOMPSON, CAN                            
        NATL: N 26.12   12/2/2007 PAUL CARTER                                  
         PMS: P 26.12  12/31/2007 Paul Carter                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tittle, Kenneth W         50 Walnut Creek Mas-38    27.75      28.37    9  
  2 Boone, Jon                50 Walnut Creek Mas-38    29.77      28.89    7  
  3 Frentsos, Paul J          52 San Francisco Ts-38    30.00      29.56    6  
  4 Halbrecht, Kenneth A      53 Walnut Creek Mas-38    32.50      30.58    5  
  5 Nootbaar, Tom T           50 Walnut Creek Mas-38  1:01.10      31.59    4  
  6 Baker, John               50 CoastSide Tiger-38     32.00      31.86    3  
  7 Sali, Andrej              50 Bay Masters-38         34.00      32.45    2  
  8 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38    36.00      36.28    1  
  9 Skarpelos, Michael J      53 Bay Masters-38         47.68      48.80  
 
Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 57.29   12/2/2007 PAUL CARTER, USA                             
        NATL: N 57.29   12/2/2007 PAUL CARTER                                  
         PMS: P 57.29  12/31/2007 Paul Carter                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tittle, Kenneth W         50 Walnut Creek Mas-38  1:01.71    1:02.38    9  
                  29.95     1:02.38 (32.43)                                        
  2 Keating, Kevin            50 Sebastopol Maste-38  1:05.00    1:05.15    7  
                  29.87     1:05.15 (35.28)                                        
  3 Boone, Jon                50 Walnut Creek Mas-38  1:07.22    1:06.75    6  
                  31.89     1:06.75 (34.86)                                        
  4 Harvill, Tom              52 Wildcat Alumni M-38  1:05.00    1:06.93    5  
                  31.03     1:06.93 (35.90)                                        
  5 Baker, John               50 CoastSide Tiger-38   1:17.90    1:13.24    4  
                  35.22     1:13.24 (38.02)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:11.70   12/9/2012 DAVID SIMS, USA                            
        NATL: N 2:11.70   12/9/2012 DAVID SIMS                                 
         PMS: P 2:24.71  12/31/2008 John Morales                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tittle, Kenneth W         50 Walnut Creek Mas-38  2:25.52    2:26.41    9  
                  32.56     1:09.89 (37.33)     1:49.04 (39.15)     2:26.41 (37.37)
  2 Boone, Jon                50 Walnut Creek Mas-38  2:52.76    2:56.25    7  
                  36.03     1:16.15 (40.12)     2:01.10 (44.95)     2:56.25 (55.15)
  3 Skarpelos, Michael J      53 Bay Masters-38       4:35.00    4:53.67    6  
                  57.08   2:07.69 (1:10.61)   3:27.61 (1:19.92)   4:53.67 (1:26.06)
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.96   12/8/2012 DAVID SIMS, USA                            
        NATL: N 1:00.96   12/8/2012 DAVID SIMS                                 
         PMS: P 1:02.51  12/31/2008 Ken Shilling                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sali, Andrej              50 Bay Masters-38       1:20.00    1:15.97    9  
                  35.79     1:15.97 (40.18)                                        
  2 Baker, John               50 CoastSide Tiger-38   1:23.30    1:16.66    7  
                  36.38     1:16.66 (40.28)                                        
  3 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38  1:25.00    1:24.14    6  
                  39.74     1:24.14 (44.40)                                        
  4 Griffith, Wayne W         52 Walnut Creek Mas-38  1:25.00    1:27.76    5  
                  42.35     1:27.76 (45.41)                                        
  5 Wan, Danny W              50 Marcia's Enthusi-38  1:50.00    1:37.44    4  
                  46.96     1:37.44 (50.48)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:13.40   12/4/2009 JAMIE FOWLER, USA                          
        NATL: N 2:13.40   12/4/2009 JAMIE FOWLER                               
         PMS: P 2:14.53  12/31/2008 Ken Shilling                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nootbaar, Tom T           50 Walnut Creek Mas-38  2:45.00    2:37.02    9  
                  32.78     1:13.66 (40.88)     2:02.09 (48.43)     2:37.02 (34.93)
  2 Taylor, Ron A             53 Richmond Plunge-38   2:45.64    2:39.30    7  
                  32.66     1:13.18 (40.52)     2:00.58 (47.40)     2:39.30 (38.72)
  3 Hillan, Kenneth J         52 Burlingame Aquat-38  2:45.00    2:44.94    6  
                  36.12     1:15.62 (39.50)     2:05.11 (49.49)     2:44.94 (39.83)
  4 Halbrecht, Kenneth A      53 Walnut Creek Mas-38  2:49.00    2:46.20    5  
                  33.45     1:20.11 (46.66)     2:08.11 (48.00)     2:46.20 (38.09)
  5 Sali, Andrej              50 Bay Masters-38       2:55.00    2:51.90    4  
                  35.32     1:20.02 (44.70)     2:12.38 (52.36)     2:51.90 (39.52)
  6 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38  3:05.00    3:02.73    3  
                  37.52     1:27.44 (49.92)     2:22.46 (55.02)     3:02.73 (40.27)
  7 Rentschler, Randy T       53 Marcia's Enthusi-38  4:30.00    3:55.31    2  
                  49.78   1:52.88 (1:03.10)   3:02.88 (1:10.00)     3:55.31 (52.43)
 
Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:48.02   4/21/2011 MARCUS MATTIOLI, BRA                       
        NATL: N 4:51.57   12/5/2009 JAMIE FOWLER                               
         PMS: P 5:05.37  12/31/2009 John Morales                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nootbaar, Tom T           50 Walnut Creek Mas-38  5:36.27    5:37.89    9  
                  35.45     1:15.84 (40.39)     2:00.94 (45.10)     2:45.42 (44.48)
        3:34.94 (49.52)     4:25.02 (50.08)     5:02.55 (37.53)     5:37.89 (35.34)
  2 Schmitz, John             52 Los Altos Mounta-38  6:30.00    6:00.73    7  
                  37.97     1:22.30 (44.33)     2:08.50 (46.20)     2:55.10 (46.60)
        3:45.87 (50.77)     4:37.46 (51.59)     5:19.59 (42.13)     6:00.73 (41.14)
  3 Ryan, Kevin A             52 San Ramon Valley-38  7:35.43    7:33.53    6  
                  47.86     1:41.29 (53.43)   3:43.91 (2:02.62)   4:49.43 (1:05.52)
                                                    6:43.22 ( )     7:33.53 (50.31)
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24.70    4/1/2006 PAUL TREVISAN, USA                           
        NATL: N 24.70    4/1/2006 PAUL TRAVISAN                                
         PMS: P 26.15  12/31/2009 Eric van Boer                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waterworth, Steven F      55 Health Quest Nap-38    26.75      27.19    9  
  2 van Boer, Eric D          59 Rolling Hills Mu-38    28.40      28.09    7  
  3 Patocchi, Robert J        57 Cal Maritime Aca-38    28.50      28.11    6  
  4 Cochrane, James E         55 Rolling Hills Mu-38    31.00      30.43    5  
  5 Williams, Scott           58 Rolling Hills Mu-38    29.50      31.76    4  
  6 Chew, Thomas C            56 Marcia's Enthusi-38    33.00      33.22    3  
  7 King, John A              59 Walnut Creek Mas-38    40.00      33.77    2  
  8 Tsugawa, Peter            55 Marcia's Enthusi-38    34.00      34.91    1  
  9 Kubokawa, Jon Y           58 Walnut Creek Mas-38    40.00      37.04  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 54.50    4/5/2009 JACK GROSELLE, USA                           
        NATL: N 54.50    4/5/2009 JACK GROSELLE                                
         PMS: P 58.66  12/31/2000 Tim Birnie                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cutting, Steve            56 Tri Valley Maste-38  1:00.87    1:00.95    9  
                  29.71     1:00.95 (31.24)                                        
  2 Waterworth, Steven F      55 Health Quest Nap-38  1:00.00    1:01.93    7  
                  28.85     1:01.93 (33.08)                                        
  3 Druz, Loren               57 Walnut Creek Mas-38  1:01.00    1:03.72    6  
                  30.87     1:03.72 (32.85)                                        
  4 Anderson, Robert L        58 Peninsula Commun-38  1:15.00    1:12.89    5  
                  35.54     1:12.89 (37.35)                                        
  5 Pinto, Harlan A           56 Menlo Masters Ak-38  1:19.00    1:17.86    4  
                  36.91     1:17.86 (40.95)                                        
  6 Shafer, Richard           56 CoastSide Tiger-38   1:40.00    1:20.99    3  
                  39.35     1:20.99 (41.64)                                        
  7 Kubokawa, Jon Y           58 Walnut Creek Mas-38  1:25.00    1:21.98    2  
                  39.40     1:21.98 (42.58)                                        
  8 Tsugawa, Peter            55 Marcia's Enthusi-38  1:24.00    1:22.04    1  
                  39.20     1:22.04 (42.84)                                        
  9 Diers, Phil J             56 San Francisco Ts-38  1:59.00    2:01.42  
                  55.28   2:01.42 (1:06.14)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.08  11/21/2009 MICHAEL MANN, USA                          
        NATL: N 1:59.08  11/21/2009 MICHAEL MANN                               
         PMS: P 2:06.20  12/31/2003 Tod Spieker                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cutting, Steve            56 Tri Valley Maste-38  2:19.66    2:16.05    9  
                  31.35     1:05.67 (34.32)     1:40.45 (34.78)     2:16.05 (35.60)
  2 O'Brien, Kerry L          56 Walnut Creek Mas-38  2:22.00    2:22.42    7  
                  32.80     1:09.25 (36.45)     1:46.12 (36.87)     2:22.42 (36.30)
  3 Kubokawa, Jon Y           58 Walnut Creek Mas-38  3:00.00    2:59.07    6  
                  39.57     1:24.61 (45.04)     2:12.88 (48.27)     2:59.07 (46.19)
  4 Welsh, Stuart J           57 Tuolumne County-38   3:04.00    3:07.10    5  
                  43.38     1:30.31 (46.93)     2:19.18 (48.87)     3:07.10 (47.92)
  5 Tsugawa, Peter            55 Marcia's Enthusi-38  3:10.00    3:10.72    4  
                  42.30     1:29.70 (47.40)     2:21.05 (51.35)     3:10.72 (49.67)
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:16.03  11/22/2009 MICHAEL MANN, USA                          
        NATL: N 4:16.03  11/22/2009 MICHAEL MANN                               
         PMS: P 4:28.73  12/31/2003 Tod Spieker                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Kerry L          56 Walnut Creek Mas-38  5:15.00    5:04.99    9  
                  33.83     1:12.35 (38.52)     1:51.45 (39.10)     2:31.20 (39.75)
        3:10.70 (39.50)     3:49.77 (39.07)     4:28.15 (38.38)     5:04.99 (36.84)
  2 Welsh, Stuart J           57 Tuolumne County-38   6:44.00    6:34.13    7  
                  45.72     1:35.25 (49.53)     2:24.82 (49.57)     3:15.15 (50.33)
        4:05.39 (50.24)     4:56.28 (50.89)     5:46.11 (49.83)     6:34.13 (48.02)
  3 Chew, Thomas C            56 Marcia's Enthusi-38  6:25.00    6:50.82    6  
                  44.91     1:34.13 (49.22)     2:24.74 (50.61)     3:15.60 (50.86)
        4:07.92 (52.32)     4:59.53 (51.61)     5:55.39 (55.86)     6:50.82 (55.43)
 
Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:51.34  11/21/2009 MICHAEL MANN, USA                          
        NATL: N 8:51.34  11/21/2009 MICHAEL MANN                               
         PMS: P 9:13.15  12/31/2003 Tod Spieker                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gass, Matthew E           56 Tuolumne County-38  12:00.10   11:41.63    9  
                  39.91     1:24.32 (44.41)     2:08.62 (44.30)     2:53.18 (44.56)
        3:37.95 (44.77)     4:22.96 (45.01)     5:07.94 (44.98)     5:52.59 (44.65)
        6:37.10 (44.51)     7:21.32 (44.22)     8:05.46 (44.14)     8:49.73 (44.27)
        9:33.57 (43.84)    10:17.41 (43.84)    11:00.53 (43.12)    11:41.63 (41.10)
  2 Anderson, Robert L        58 Peninsula Commun-38 12:34.69   12:18.48    7  
                  40.21     1:25.44 (45.23)     2:11.32 (45.88)     2:56.93 (45.61)
        3:42.11 (45.18)     4:27.36 (45.25)     5:12.03 (44.67)     5:56.83 (44.80)
        6:46.96 (50.13)     7:35.54 (48.58)     8:23.61 (48.07)     9:11.98 (48.37)
        9:58.96 (46.98)    10:46.21 (47.25)    11:33.50 (47.29)    12:18.48 (44.98)
  3 Shafer, Richard           56 CoastSide Tiger-38  16:00.00   14:33.86    6  
                  46.29     1:39.83 (53.54)     2:35.97 (56.14)     3:31.75 (55.78)
        4:28.39 (56.64)     5:25.30 (56.91)     6:21.39 (56.09)     7:18.10 (56.71)
        8:14.10 (56.00)     9:09.52 (55.42)    10:06.46 (56.94)    11:02.14 (55.68)
       11:57.53 (55.39)    12:50.42 (52.89)    13:45.83 (55.41)    14:33.86 (48.03)
 
Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:14.15   10/2/2005 JIM MCCONICA, USA                         
        NATL: N 17:14.15   10/2/2005 JIM MCCONICA                              
         PMS: P 17:35.21  12/31/2003 Tod Spieker                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Volpp, Bryan D            56 Walnut Creek Mas-38 19:58.30   19:31.84    9  
                  35.37     1:14.25 (38.88)     1:54.20 (39.95)     2:34.41 (40.21)
        3:14.72 (40.31)     3:55.28 (40.56)     4:35.81 (40.53)     5:16.41 (40.60)
        5:56.33 (39.92)     6:36.58 (40.25)     7:16.51 (39.93)     7:56.32 (39.81)
        8:35.84 (39.52)     9:15.60 (39.76)     9:55.11 (39.51)    10:35.03 (39.92)
       11:14.42 (39.39)    11:54.15 (39.73)    12:33.20 (39.05)    13:12.38 (39.18)
       13:51.32 (38.94)    14:29.65 (38.33)    15:08.26 (38.61)    15:47.27 (39.01)
       16:25.58 (38.31)    17:03.84 (38.26)    17:41.72 (37.88)    18:19.32 (37.60)
       18:56.35 (37.03)    19:31.84 (35.49)                                        
  2 Gass, Matthew E           56 Tuolumne County-38  22:41.00   22:43.68    7  
                  44.17     1:30.74 (46.57)     2:17.69 (46.95)     3:04.33 (46.64)
        3:50.26 (45.93)     4:36.86 (46.60)     5:24.10 (47.24)     6:10.41 (46.31)
        6:56.57 (46.16)     7:42.70 (46.13)     8:28.35 (45.65)     9:14.14 (45.79)
       10:00.02 (45.88)    10:46.36 (46.34)    11:32.13 (45.77)    12:17.71 (45.58)
       13:03.62 (45.91)    13:48.85 (45.23)    14:34.29 (45.44)    15:19.65 (45.36)
       16:04.65 (45.00)    16:50.44 (45.79)    17:35.30 (44.86)    18:20.08 (44.78)
       19:04.45 (44.37)    19:49.15 (44.70)    20:33.95 (44.80)    21:18.18 (44.23)
       22:01.79 (43.61)    22:43.68 (41.89)                                        
  3 Pinto, Harlan A           56 Menlo Masters Ak-38 27:00.00   24:11.68    6  
                  42.47     1:28.38 (45.91)     2:16.14 (47.76)     3:05.02 (48.88)
        3:53.99 (48.97)     4:42.64 (48.65)     5:31.20 (48.56)     6:19.55 (48.35)
        7:08.87 (49.32)     7:57.64 (48.77)     8:46.18 (48.54)     9:35.07 (48.89)
       10:24.78 (49.71)    11:13.53 (48.75)    12:02.21 (48.68)    12:50.88 (48.67)
       13:39.46 (48.58)    14:28.20 (48.74)    15:17.02 (48.82)    16:06.13 (49.11)
       16:54.41 (48.28)    17:43.36 (48.95)    18:32.60 (49.24)    19:21.28 (48.68)
       20:10.31 (49.03)    20:58.70 (48.39)    21:46.22 (47.52)    22:34.70 (48.48)
       23:24.52 (49.82)    24:11.68 (47.16)                                        
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 29.01  11/10/2012 TOM BARTON, USA                              
        NATL: N 29.01  12/10/2012 TOM BARTON                                   
         PMS: P 30.40  12/31/2000 Tim Birnie                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patocchi, Robert J        57 Cal Maritime Aca-38    33.00      33.31    9  
  2 Cutting, Steve            56 Tri Valley Maste-38    33.47      33.67    7  
  3 van Boer, Eric D          59 Rolling Hills Mu-38    33.89      34.02    6  
  4 Williams, Scott           58 Rolling Hills Mu-38    36.00      37.35    5  
  5 Cochrane, James E         55 Rolling Hills Mu-38    40.00      39.09    4  
  6 Chew, Thomas C            56 Marcia's Enthusi-38    42.00      41.00    3  
  7 Kubokawa, Jon Y           58 Walnut Creek Mas-38    50.00      43.88    2  
  8 Pinto, Harlan A           56 Menlo Masters Ak-38    52.00      48.49    1  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.29  10/15/2011 TOM BARTON, USA                            
        NATL: N 1:03.29  10/15/2011 TOM BARTON                                 
         PMS: P 1:04.89  12/31/2000 Tim Birnie                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cutting, Steve            56 Tri Valley Maste-38  1:11.95    1:12.51    9  
                  34.92     1:12.51 (37.59)                                        
  2 Patocchi, Robert J        57 Cal Maritime Aca-38  1:19.00    1:16.09    7  
                  36.43     1:16.09 (39.66)                                        
  3 Kubokawa, Jon Y           58 Walnut Creek Mas-38  1:59.00    1:35.67    6  
                  46.74     1:35.67 (48.93)                                        
  4 Shafer, Richard           56 CoastSide Tiger-38   2:00.00    1:45.50    5  
                  49.10     1:45.50 (56.40)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:17.04  10/15/2011 TOM BARTON, USA                            
        NATL: N 2:17.04  10/15/2011 TOM BARTON                                 
         PMS: P 2:21.80  12/31/2003 Tim Spieker                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Volpp, Bryan D            56 Walnut Creek Mas-38  2:38.20    2:32.18    9  
                  35.74     1:14.34 (38.60)     1:53.22 (38.88)     2:32.18 (38.96)
  2 Morales, John R           55 Santa Rosa Maste-38  2:40.55    2:33.46    7  
                  36.29     1:14.55 (38.26)     1:53.99 (39.44)     2:33.46 (39.47)
  3 Cutting, Steve            56 Tri Valley Maste-38  2:40.26    2:38.09    6  
                  38.14     1:17.83 (39.69)     1:58.11 (40.28)     2:38.09 (39.98)
  4 Patocchi, Robert J        57 Cal Maritime Aca-38  2:45.00    2:42.77    5  
                  39.42     1:20.55 (41.13)     2:03.43 (42.88)     2:42.77 (39.34)
  5 Gass, Matthew E           56 Tuolumne County-38   2:57.73    2:55.21    4  
                  40.03     1:25.37 (45.34)     2:11.19 (45.82)     2:55.21 (44.02)
  6 Welsh, Stuart J           57 Tuolumne County-38   3:36.00    3:23.50    3  
                  49.82     1:42.43 (52.61)     2:34.11 (51.68)     3:23.50 (49.39)
  7 Anderson, Robert L        58 Peninsula Commun-38  3:28.46    3:27.47    2  
                  52.45     1:46.38 (53.93)     2:38.85 (52.47)     3:27.47 (48.62)
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.50   9/26/2009 WALTER KUSCH, GER                            
        NATL: N 31.82  12/12/2009 TIMOTHY SHEAD                                
         PMS: P 32.18  12/31/2001 Robert Strad                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Volpp, Bryan D            56 Walnut Creek Mas-38    37.70      34.73    9  
  2 van Boer, Eric D          59 Rolling Hills Mu-38    36.91      37.68    7  
  3 Morales, John R           55 Santa Rosa Maste-38    38.88      38.75    6  
  4 Anderson, Robert L        58 Peninsula Commun-38    40.10      39.00    5  
  5 Tulin, Bill               55 Tamalpais Aquati-38    40.10      39.30    4  
  6 Williams, Scott           58 Rolling Hills Mu-38    37.16      40.50    3  
  7 Pinto, Harlan A           56 Menlo Masters Ak-38    42.00      40.55    2  
  8 Gass, Matthew E           56 Tuolumne County-38     41.55      41.88    1  
  9 Kubokawa, Jon Y           58 Walnut Creek Mas-38    50.00      49.38  
 10 Diers, Phil J             56 San Francisco Ts-38  1:01.20      57.23  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:08.13   9/25/2009 WALTER KUSCH, GER                          
        NATL: N 1:09.93   12/5/2009 TIMOTHY SHEAD                              
         PMS: P 1:11.53  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Volpp, Bryan D            56 Walnut Creek Mas-38  1:19.20    1:17.05    9  
                  36.53     1:17.05 (40.52)                                        
  2 Morales, John R           55 Santa Rosa Maste-38  1:24.88    1:23.11    7  
                  38.74     1:23.11 (44.37)                                        
  3 Anderson, Robert L        58 Peninsula Commun-38  1:29.87    1:26.53    6  
                  41.63     1:26.53 (44.90)                                        
  4 Pinto, Harlan A           56 Menlo Masters Ak-38  1:32.00    1:34.39    5  
                  43.21     1:34.39 (51.18)                                        
  5 Diers, Phil J             56 San Francisco Ts-38  2:15.38    2:17.55    4  
                  59.55   2:17.55 (1:18.00)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:33.79   12/6/2009 TIMOTHY SHEAD, USA                         
        NATL: N 2:33.79   12/6/2009 TIMOTHY SHEAD                              
         PMS: P 2:38.76  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Volpp, Bryan D            56 Walnut Creek Mas-38  2:57.20    2:48.85    9  
                  38.15     1:20.90 (42.75)     2:04.89 (43.99)     2:48.85 (43.96)
  2 Morales, John R           55 Santa Rosa Maste-38  3:02.88    2:58.40    7  
                  40.48     1:25.16 (44.68)     2:11.61 (46.45)     2:58.40 (46.79)
  3 Anderson, Robert L        58 Peninsula Commun-38  3:22.77    3:18.02    6  
                  46.48     1:36.93 (50.45)     2:28.26 (51.33)     3:18.02 (49.76)
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 26.45   5/18/2013 DAN THOMPSON, CAN                            
        NATL: N 26.93  12/13/2009 GREG SHAW                                    
         PMS: P 29.10  12/31/2012 Robert Heath                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morales, John R           55 Santa Rosa Maste-38    31.33      30.44    9  
  2 van Boer, Eric D          59 Rolling Hills Mu-38    31.33      31.54    7  
  3 Patocchi, Robert J        57 Cal Maritime Aca-38    32.00      32.10    6  
  4 Druz, Loren               57 Walnut Creek Mas-38    30.50      32.61    5  
  5 Williams, Scott           58 Rolling Hills Mu-38    33.00      33.45    4  
  6 Welco, Alan               59 Unattached-0           32.70      34.42    3  
  7 Stuart, Sid J             57 Bay Masters-38         35.16      37.10    2  
  8 Tsugawa, Peter            55 Marcia's Enthusi-38    44.00      48.00    1  
 
Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W   59.80    4/1/2013 DAN THOMPSON, CAN                          
        NATL: N 1:00.35  12/17/2006 GREG SHAW                                  
         PMS: P 1:05.28  12/31/2012 Kerry OíBrien                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morales, John R           55 Santa Rosa Maste-38  1:09.00    1:08.55    9  
                  32.27     1:08.55 (36.28)                                        
  2 Gass, Matthew E           56 Tuolumne County-38   1:21.84    1:23.48    7  
                  37.89     1:23.48 (45.59)                                        
  3 Stuart, Sid J             57 Bay Masters-38       1:23.57    1:26.74    6  
                  40.16     1:26.74 (46.58)                                        
  4 Welsh, Stuart J           57 Tuolumne County-38   1:40.00    1:40.47    5  
                  46.62     1:40.47 (53.85)                                        
 -- Pinto, Harlan A           56 Menlo Masters Ak-38  1:45.00         DQ  
                  41.23          DQ (55.99)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:15.97   1/26/2013 HUGO BREGMAN, NED                          
        NATL: N 2:19.72   3/21/2009 JOHN CRAIG                                 
         PMS: P 2:32.24  12/31/2012 Kerry OíBrien                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gass, Matthew E           56 Tuolumne County-38   3:17.10    3:16.51    9  
                  41.19     1:32.37 (51.18)     2:25.26 (52.89)     3:16.51 (51.25)
  2 Stuart, Sid J             57 Bay Masters-38       3:24.34    3:35.00    7  
                  44.28     1:33.06 (48.78)     2:31.39 (58.33)   3:35.00 (1:03.61)
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.48  12/12/2009 TIMOTHY SHEAD, USA                         
        NATL: N 1:03.48  12/12/2009 TIMOTHY SHEAD                              
         PMS: P 1:07.15  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cutting, Steve            56 Tri Valley Maste-38  1:11.20    1:10.56    9  
                  32.56     1:10.56 (38.00)                                        
  2 Williams, Scott           58 Rolling Hills Mu-38  1:16.50    1:21.95    7  
                  38.72     1:21.95 (43.23)                                        
  3 Anderson, Robert L        58 Peninsula Commun-38  1:27.80    1:24.13    6  
                  41.85     1:24.13 (42.28)                                        
  4 Pinto, Harlan A           56 Menlo Masters Ak-38  1:45.00    1:35.45    5  
                  46.54     1:35.45 (48.91)                                        
  5 Tsugawa, Peter            55 Marcia's Enthusi-38  1:40.00    1:39.43    4  
                  48.08     1:39.43 (51.35)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:16.44  11/22/2009 MICHAEL MANN, USA                          
        NATL: N 2:16.44  11/22/2009 MICHAEL MANN                               
         PMS: P 2:25.63  12/31/2008 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Volpp, Bryan D            56 Walnut Creek Mas-38  2:34.40    2:30.33    9  
                  31.75     1:09.85 (38.10)     1:53.55 (43.70)     2:30.33 (36.78)
  2 Cutting, Steve            56 Tri Valley Maste-38  2:39.99    2:37.54    7  
                  33.16     1:14.18 (41.02)     2:00.70 (46.52)     2:37.54 (36.84)
  3 Morales, John R           55 Santa Rosa Maste-38  2:35.88    2:40.70    6  
                  32.15     1:13.75 (41.60)     2:02.21 (48.46)     2:40.70 (38.49)
 -- Diers, Phil J             56 San Francisco Ts-38  5:00.00         DQ  
                1:05.58   2:34.56 (1:28.98)   3:51.23 (1:16.67)        DQ (1:09.39)
 
Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:51.97  11/21/2009 MICHAEL MANN, USA                          
        NATL: N 4:51.97  11/21/2009 MICHAEL MANN                               
         PMS: P 5:13.29  12/31/2003 Tod Spieker                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Volpp, Bryan D            56 Walnut Creek Mas-38  5:35.00    5:30.04    9  
                  33.98     1:14.49 (40.51)     1:56.83 (42.34)     2:38.61 (41.78)
        3:24.61 (46.00)     4:11.08 (46.47)     4:51.63 (40.55)     5:30.04 (38.41)
  2 Gass, Matthew E           56 Tuolumne County-38   6:22.10    6:26.09    7  
                  41.75     1:32.71 (50.96)     2:20.99 (48.28)     3:08.40 (47.41)
        4:05.75 (57.35)     5:01.10 (55.35)     5:44.18 (43.08)     6:26.09 (41.91)
  3 Williams, Scott           58 Rolling Hills Mu-38  7:13.52    7:53.08    6  
                  43.28     1:39.55 (56.27)   2:48.41 (1:08.86)   3:54.63 (1:06.22)
      4:55.90 (1:01.27)   6:02.34 (1:06.44)     6:59.47 (57.13)     7:53.08 (53.61)
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24.90   12/3/2006 RICH ABRAHAMS, USA                           
        NATL: N 24.90   12/3/2006 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 26.76  10/16/2011 TATE HOLT                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ottersen, Craig M         61 Sacramento Maste-38    28.80      28.45    9  
  2 Sapirstein, Julian B      64 University of Sa-38    29.18      28.98    7  
  3 Pence, Brad               62 CoastSide Tiger-38     35.00      31.32    6  
  4 Mc Clelland, Mac D        64 Manatee Aquatic-38     32.00      32.19    5  
  5 Sutton-Beattie, Eric L    61 Rolling Hills Mu-38    34.00      33.92    4  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   56.63   12/7/2008 RICH ABRAHAMS, USA                         
        NATL: N   56.63   12/7/2008 RICHARD ABRAHAMS                           
         PMS: P 1:00.87  10/16/2011 TATE HOLT                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sapirstein, Julian B      64 University of Sa-38  1:03.80    1:04.55    9  
                  31.05     1:04.55 (33.50)                                        
  2 Williams, Michael J       64 Walnut Creek Mas-38  1:09.00    1:08.84    7  
                  33.50     1:08.84 (35.34)                                        
  3 Mc Clelland, Mac D        64 Manatee Aquatic-38   1:12.00    1:12.44    6  
                  34.17     1:12.44 (38.27)                                        
  4 Sutton-Beattie, Eric L    61 Rolling Hills Mu-38  1:14.56    1:16.57    5  
                  37.29     1:16.57 (39.28)                                        
  5 Gloystein, James E        62 Rolling Hills Mu-38  1:20.10    1:19.79    4  
                  39.26     1:19.79 (40.53)                                        
  6 Terusaki, Steven H        60 Albany Masters S-38  1:29.18    1:33.21    3  
                  44.67     1:33.21 (48.54)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:07.96    3/9/2013 LARRY KRAUSER, USA                         
        NATL: N 2:07.96    3/9/2013 LARRY KRAUSER                              
         PMS: P 2:13.49   9/25/2011 Tim Broderick                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             63 Manatee Aquatic-38   2:24.50    2:23.06    9  
                  33.93     1:10.16 (36.23)     1:46.82 (36.66)     2:23.06 (36.24)
  2 Foreaker, Don             61 Santa Rosa Maste-38  2:30.60    2:28.19    7  
                  34.53     1:12.11 (37.58)     1:50.88 (38.77)     2:28.19 (37.31)
  3 Sapirstein, Julian B      64 University of Sa-38  2:24.98    2:28.80    6  
                  34.00     1:11.55 (37.55)     1:50.55 (39.00)     2:28.80 (38.25)
  4 Williams, Michael J       64 Walnut Creek Mas-38  2:35.00    2:35.41    5  
                  35.93     1:15.61 (39.68)     1:55.97 (40.36)     2:35.41 (39.44)
  5 Winterrowd, Dan           63 Sierra Marlins S-38  2:53.00    2:50.60    4  
                  39.23     1:23.44 (44.21)     2:07.33 (43.89)     2:50.60 (43.27)
  6 Levinson, Alan            62 Manatee Aquatic-38   3:10.00    3:07.30    3  
                  45.97     1:32.59 (46.62)     2:20.97 (48.38)     3:07.30 (46.33)
 
Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:35.39   12/1/2012 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 4:35.39   12/1/2012 JIM MC CONICA                              
         PMS: P 4:42.39  12/31/2010 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             63 Manatee Aquatic-38   4:59.50    4:54.47    9  
                  34.60     1:11.24 (36.64)     1:48.37 (37.13)     2:25.63 (37.26)
        3:02.95 (37.32)     3:40.61 (37.66)     4:18.24 (37.63)     4:54.47 (36.23)
  2 Pease, Bill               60 Cal Aquatic Mast-38  5:15.00    5:08.40    7  
                  35.32     1:13.51 (38.19)     1:52.29 (38.78)     2:31.05 (38.76)
        3:10.80 (39.75)     3:50.77 (39.97)     4:30.17 (39.40)     5:08.40 (38.23)
  3 Foreaker, Don             61 Santa Rosa Maste-38  5:26.00    5:25.24    6  
                  36.06     1:15.33 (39.27)     1:56.36 (41.03)     2:38.14 (41.78)
        3:20.98 (42.84)     4:03.28 (42.30)     4:45.40 (42.12)     5:25.24 (39.84)
  4 Moore, Michael W          63 University of Sa-38  6:50.00    6:44.60    5  
                  47.22     1:36.74 (49.52)     2:27.99 (51.25)     3:20.27 (52.28)
        4:12.69 (52.42)     5:04.87 (52.18)     5:55.79 (50.92)     6:44.60 (48.81)
 
Men 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 9:28.32   12/2/2012 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 9:28.32   12/2/2012 JIM MC CONICA                              
         PMS: P 9:43.24  12/31/2010 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             63 Manatee Aquatic-38  10:09.50   10:07.14    9  
                  35.94     1:14.24 (38.30)     1:52.51 (38.27)     2:30.95 (38.44)
        3:09.06 (38.11)     3:47.30 (38.24)     4:25.75 (38.45)     5:03.90 (38.15)
        5:42.28 (38.38)     6:19.95 (37.67)     6:58.51 (38.56)     7:36.56 (38.05)
        8:14.73 (38.17)     8:52.37 (37.64)     9:30.04 (37.67)    10:07.14 (37.10)
  2 Foreaker, Don             61 Santa Rosa Maste-38 11:19.00   11:02.37    7  
                  36.76     1:16.86 (40.10)     1:57.82 (40.96)     2:39.57 (41.75)
        3:21.89 (42.32)     4:04.35 (42.46)     4:46.38 (42.03)     5:28.74 (42.36)
        6:10.61 (41.87)     6:53.09 (42.48)     7:35.64 (42.55)     8:17.62 (41.98)
        8:59.71 (42.09)     9:42.17 (42.46)    10:23.56 (41.39)    11:02.37 (38.81)
 
Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 18:24.21   12/3/2010 JIM MCCONICA, USA                         
        NATL: N 18:24.21   12/3/2010 JIM MC CONICA                             
         PMS: P 18:28.64  12/31/2010 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pease, Bill               60 Cal Aquatic Mast-38 20:06.57   20:48.24    9  
                  37.23     1:17.59 (40.36)     1:59.42 (41.83)     2:41.49 (42.07)
        3:23.51 (42.02)     4:05.77 (42.26)     4:47.74 (41.97)     5:29.54 (41.80)
        6:10.92 (41.38)     6:52.44 (41.52)     7:34.11 (41.67)     8:15.71 (41.60)
        8:57.12 (41.41)     9:39.09 (41.97)    10:20.92 (41.83)    11:03.19 (42.27)
       11:45.44 (42.25)    12:28.11 (42.67)    13:10.03 (41.92)    13:52.20 (42.17)
       14:34.18 (41.98)    15:16.37 (42.19)    15:58.52 (42.15)    16:40.28 (41.76)
       17:22.38 (42.10)    18:04.18 (41.80)    18:46.38 (42.20)    19:28.25 (41.87)
       20:09.60 (41.35)    20:48.24 (38.64)                                        
  2 Moore, Michael W          63 University of Sa-38 26:31.00   26:24.33    7  
                  47.94     1:38.78 (50.84)     2:31.62 (52.84)     3:25.44 (53.82)
        4:18.49 (53.05)     5:11.91 (53.42)     6:04.11 (52.20)     6:55.82 (51.71)
        7:47.83 (52.01)     8:41.11 (53.28)     9:35.33 (54.22)    10:29.20 (53.87)
       11:21.23 (52.03)    12:14.31 (53.08)    13:08.92 (54.61)    14:02.96 (54.04)
       14:56.94 (53.98)    15:49.50 (52.56)    16:42.19 (52.69)    17:35.66 (53.47)
       18:29.45 (53.79)    19:24.06 (54.61)    20:16.58 (52.52)    21:10.12 (53.54)
       22:03.63 (53.51)    22:58.09 (54.46)    23:52.29 (54.20)    24:44.51 (52.22)
       25:35.91 (51.40)    26:24.33 (48.42)                                        
  3 Terusaki, Steven H        60 Albany Masters S-38 29:00.00   28:23.09    6  
                  52.65     1:49.97 (57.32)     2:46.43 (56.46)     3:44.21 (57.78)
        4:41.81 (57.60)     5:37.29 (55.48)     6:34.57 (57.28)     7:30.19 (55.62)
        8:26.62 (56.43)     9:24.14 (57.52)    10:21.05 (56.91)    11:17.86 (56.81)
       12:15.24 (57.38)    13:13.04 (57.80)    14:09.52 (56.48)    15:06.89 (57.37)
       16:05.01 (58.12)    17:03.49 (58.48)    18:01.74 (58.25)    18:58.50 (56.76)
       19:58.48 (59.98)  20:58.73 (1:00.25)    21:54.73 (56.00)    22:53.94 (59.21)
       23:51.54 (57.60)    24:47.71 (56.17)    25:41.88 (54.17)    26:39.79 (57.91)
       27:34.57 (54.78)    28:23.09 (48.52)                                        
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.50   4/18/2010 TAKEO HIRAMOTO, JPN                          
        NATL: N 30.80   12/5/2009 HUGH WILDER                                  
         PMS: P 31.59  12/31/2010 Hugh Wilder                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Clelland, Mac D        64 Manatee Aquatic-38     39.00      38.23    9  
  2 Levinson, Alan            62 Manatee Aquatic-38     44.00      46.00    7  
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:06.27   12/9/2012 TIMOTHY SHEAD, USA                         
        NATL: N 1:06.27   12/9/2012 TIMOTHY SHEAD                              
         PMS: P 1:08.85  12/31/2003 Richard Burns                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Levinson, Alan            62 Manatee Aquatic-38   1:38.00    1:39.88    9  
                  49.26     1:39.88 (50.62)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:27.99   12/8/2012 TIMOTHY SHEAD, USA                         
        NATL: N 2:27.99   12/8/2012 TIMOTHY SHEAD                              
         PMS: P 2:34.17  12/31/2003 Richard Burns                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Levinson, Alan            62 Manatee Aquatic-38   3:28.00    3:27.45    9  
                  52.34     1:46.10 (53.76)     2:38.71 (52.61)     3:27.45 (48.74)
 -- Foreaker, Don             61 Santa Rosa Maste-38  3:04.50         DQ  
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.16    5/5/2012 STUART ELLICOTT, AUS                         
        NATL: N 32.31   12/6/2009 ROBERT STRAND                                
         PMS: P 32.31  12/31/2009 Robert Strand                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sutton-Beattie, Eric L    61 Rolling Hills Mu-38    44.22      43.62    9  
  2 Levinson, Alan            62 Manatee Aquatic-38     45.00      44.61    7  
  3 Gloystein, James E        62 Rolling Hills Mu-38    47.20      48.36    6  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:11.08   12/9/2012 TIMOTHY SHEAD, USA                         
        NATL: N 1:11.08   12/9/2012 TIMOTHY SHEAD                              
         PMS: P 1:12.09  12/31/2009 Robert Strand                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             63 Manatee Aquatic-38   1:26.50    1:20.61    9  
                  38.66     1:20.61 (41.95)                                        
  2 Ottersen, Craig M         61 Sacramento Maste-38  1:22.50    1:20.84    7  
  3 Sutton-Beattie, Eric L    61 Rolling Hills Mu-38  1:35.36    1:36.03    6  
                  46.80     1:36.03 (49.23)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:37.61  11/13/2011 RICK COLELLA, USA                          
        NATL: N 2:37.61  11/13/2011 RICK COLELLA                               
         PMS: P 2:40.76  12/31/2009 Robert Strand                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             63 Manatee Aquatic-38   3:03.50    2:56.56    9  
                  41.43     1:26.30 (44.87)     2:11.49 (45.19)     2:56.56 (45.07)
  2 Mc Gregor, Cary D         63 Manatee Aquatic-38   3:18.00    3:18.54    7  
                  45.15     1:35.37 (50.22)     2:27.66 (52.29)     3:18.54 (50.88)
  3 Sutton-Beattie, Eric L    61 Rolling Hills Mu-38  3:29.50    3:27.57    6  
                  48.94     1:41.69 (52.75)     2:35.87 (54.18)     3:27.57 (51.70)
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.87   12/6/2008 RICH ABRAHAMS, USA                           
        NATL: N 27.87   12/6/2008 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 30.57  12/31/2003 Richard Burns                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pence, Brad               62 CoastSide Tiger-38     35.00      32.28    9  
  2 Mc Clelland, Mac D        64 Manatee Aquatic-38     41.00      41.87    7  
  3 Levinson, Alan            62 Manatee Aquatic-38     42.00      43.19    6  
 
Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.67   4/17/2010 TAKEO HIRAMOTO, JPN                        
        NATL: N 1:03.76   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                              
         PMS: P 1:08.85  12/31/2009 Edward Rudloff                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ottersen, Craig M         61 Sacramento Maste-38  1:11.76    1:13.49    9  
                  33.34     1:13.49 (40.15)                                        
  2 Williams, Michael J       64 Walnut Creek Mas-38  1:15.00    1:16.37    7  
                  35.40     1:16.37 (40.97)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:29.40  10/20/2012 SCOTT LAUTMAN, USA                         
        NATL: N 2:29.40  10/20/2012 SCOTT LAUTMAN                              
         PMS: P 2:41.64  12/31/2010 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Terusaki, Steven H        60 Albany Masters S-38  4:05.00    4:33.45    9  
                  55.73   2:03.96 (1:08.23)   3:18.50 (1:14.54)   4:33.45 (1:14.95)
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.53   12/2/2012 TIMOTHY SHEAD, USA                         
        NATL: N 1:05.53   12/2/2012 TIMOTHY SHEAD                              
         PMS: P 1:07.98  12/31/2009 Robert Strand                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ottersen, Craig M         61 Sacramento Maste-38  1:12.90    1:14.37    9  
                  35.35     1:14.37 (39.02)                                        
  2 Williams, Michael J       64 Walnut Creek Mas-38  1:18.00    1:17.56    7  
                  36.70     1:17.56 (40.86)                                        
  3 Sapirstein, Julian B      64 University of Sa-38  1:21.69    1:21.55    6  
                  40.43     1:21.55 (41.12)                                        
  4 Mc Clelland, Mac D        64 Manatee Aquatic-38   1:25.00    1:24.88    5  
                  39.18     1:24.88 (45.70)                                        
  5 Pence, Brad               62 CoastSide Tiger-38   1:30.00    1:25.09    4  
                  40.26     1:25.09 (44.83)                                        
  6 Levinson, Alan            62 Manatee Aquatic-38   1:35.00    1:32.52    3  
                  44.08     1:32.52 (48.44)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:25.98   12/1/2012 TIMOTHY SHEAD, USA                         
        NATL: N 2:25.98   12/1/2012 TIMOTHY SHEAD                              
         PMS: P 2:28.47  10/16/2011 Tim Broderick                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             63 Manatee Aquatic-38   2:51.50    2:38.16    9  
                  33.55     1:15.41 (41.86)     2:01.54 (46.13)     2:38.16 (36.62)
  2 Williams, Michael J       64 Walnut Creek Mas-38  3:10.00    2:54.64    7  
                  35.12     1:21.12 (46.00)     2:14.10 (52.98)     2:54.64 (40.54)
 
Men 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:04.54  11/13/2011 RICK COLELLA, USA                          
        NATL: N 5:04.54  11/13/2011 RICK COLELLA                               
         PMS: P 5:22.86  12/31/2010 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             63 Manatee Aquatic-38   5:51.50    5:38.64    9  
                  36.20     1:16.86 (40.66)     2:03.29 (46.43)     2:48.80 (45.51)
        3:36.45 (47.65)     4:24.73 (48.28)     5:02.52 (37.79)     5:38.64 (36.12)
 -- Thayer, John B            61 Davis Aquatic Ma-38  6:45.00         DQ  
                  43.28     1:34.50 (51.22)     2:26.58 (52.08)     3:17.58 (51.00)
        4:09.55 (51.97)     5:01.23 (51.68)     5:44.74 (43.51)          DQ (40.17)
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.62  10/14/2012 RICHARD ABRAHAMS, USA                        
        NATL: N 25.62  10/14/2012 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 28.05  12/31/2012 Hugh Wilder                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              66 Santa Rosa Maste-38    29.16      29.15    9  
  2 Meyerhoff, Rick           66 Tamalpais Aquati-38    29.81      29.93    7  
  3 Daniels, Larry N          68 Modesto Area Aqu-38    31.70      31.84    6  
  4 Piazza, Michael S         67 Walnut Creek Mas-38    33.00      35.61    5  
  5 Smith, Kirby L            67 Tuolumne County-38     40.00      39.86    4  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   58.58  10/13/2012 RICHARD ABRAHAMS, USA                      
        NATL: N   58.58  10/13/2012 RICHARD ABRAHAMS                           
         PMS: P 1:01.13  12/31/2008 Richard Burns                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              66 Santa Rosa Maste-38  1:04.50    1:05.62    9  
                  31.39     1:05.62 (34.23)                                        
  2 Daniels, Larry N          68 Modesto Area Aqu-38  1:11.00    1:12.97    7  
                  34.91     1:12.97 (38.06)                                        
  3 Woodruff, Michael         68 Berkeley (Ca) Aq-38  1:24.00    1:26.84    6  
                  42.48     1:26.84 (44.36)                                        
  4 Stambolis, James N        66 Tamalpais Aquati-38  1:28.80    1:26.89    5  
                  41.97     1:26.89 (44.92)                                        
  5 Smith, Kirby L            67 Tuolumne County-38   1:33.00    1:36.57    4  
                  45.24     1:36.57 (51.33)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:15.39  10/17/2009 DAVID QUIGGIN, USA                         
        NATL: N 2:15.39  10/17/2009 DAVID QUIGGIN                              
         PMS: P 2:18.31  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              66 Santa Rosa Maste-38  2:24.00    2:30.21    9  
                  34.84     1:12.20 (37.36)     1:51.13 (38.93)     2:30.21 (39.08)
  2 Jochim, Christian         65 Quick Silver Swi-38  3:00.00    2:43.82    7  
                  39.36     1:21.53 (42.17)     2:03.90 (42.37)     2:43.82 (39.92)
  3 Frost, Kenneth A          69 Tamalpais Aquati-38  2:55.00    2:44.76    6  
                  38.15     1:19.99 (41.84)     2:02.70 (42.71)     2:44.76 (42.06)
  4 Daniels, Larry N          68 Modesto Area Aqu-38  2:39.00    2:45.46    5  
                  36.72     1:17.49 (40.77)     2:01.04 (43.55)     2:45.46 (44.42)
  5 Woodruff, Michael         68 Berkeley (Ca) Aq-38  3:10.00    3:09.71    4  
                  43.97     1:31.39 (47.42)     2:21.00 (49.61)     3:09.71 (48.71)
 
Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:55.56   2/18/2007 TOM LANDIS, USA                            
        NATL: N 4:55.56   2/18/2007 TOM LANDIS                                 
         PMS: P 5:00.26  12/31/2009 Don Davis                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daniels, Larry N          68 Modesto Area Aqu-38  5:47.00    6:04.32    9  
                  40.18     1:25.80 (45.62)     2:13.12 (47.32)     2:59.45 (46.33)
        3:46.05 (46.60)     4:32.54 (46.49)     5:19.23 (46.69)     6:04.32 (45.09)
  2 Woodruff, Michael         68 Berkeley (Ca) Aq-38  6:30.00    6:35.50    7  
                  45.04     1:32.59 (47.55)     2:22.51 (49.92)     3:12.73 (50.22)
        4:03.83 (51.10)     4:55.27 (51.44)     5:46.63 (51.36)     6:35.50 (48.87)
 
Men 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 10:16.06   2/10/2007 VITTORIO ERMIRIO, ITA                     
        NATL: N 10:21.09   5/18/2008 TOM LANDIS                                
         PMS: P 10:33.02  12/31/2009 Don Davis                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daniels, Larry N          68 Modesto Area Aqu-38 12:15.00   12:44.07    9  
                  40.70     1:26.10 (45.40)     2:12.84 (46.74)     3:00.32 (47.48)
        3:48.43 (48.11)     4:36.91 (48.48)     5:25.90 (48.99)     6:14.96 (49.06)
        7:03.99 (49.03)     7:53.70 (49.71)     8:42.64 (48.94)     9:32.15 (49.51)
       10:21.23 (49.08)    11:10.23 (49.00)    11:58.80 (48.57)    12:44.07 (45.27)
  2 Woodruff, Michael         68 Berkeley (Ca) Aq-38 13:20.00   13:42.30    7  
                  44.39     1:32.29 (47.90)     2:22.74 (50.45)     3:14.17 (51.43)
        4:06.40 (52.23)     4:58.56 (52.16)     5:50.93 (52.37)     6:43.67 (52.74)
        7:36.41 (52.74)     8:28.81 (52.40)     9:21.84 (53.03)    10:14.72 (52.88)
       11:07.20 (52.48)    11:59.76 (52.56)    12:51.81 (52.05)    13:42.30 (50.49)
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.34   12/2/2012 HUGH WILDER, USA                             
        NATL: N 30.34   12/2/2012 HUGH WILDER                                  
         PMS: P 30.34  12/31/2012 Hugh Wilder                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              66 Santa Rosa Maste-38    32.45      32.97    9  
  2 Piazza, Michael S         67 Walnut Creek Mas-38    41.00      42.49    7  
 
Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:07.69   12/1/2012 HUGH WILDER, USA                           
        NATL: N 1:07.69   12/1/2012 HUGH WILDER                                
         PMS: P 1:07.89  12/31/2012 Hugh Wilder                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              66 Santa Rosa Maste-38  1:12.00    1:14.39    9  
                  35.65     1:14.39 (38.74)                                        
  2 Daniels, Larry N          68 Modesto Area Aqu-38  1:39.00    1:36.39    7  
                  48.13     1:36.39 (48.26)                                        
 -- Stern, Tom K              68 Stanford Masters-38  1:40.00         DQ  
 
Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:34.97   12/4/2009 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: N 2:34.97   12/4/2009 RICHARD BURNS                              
         PMS: P 2:34.97  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Piazza, Michael S         67 Walnut Creek Mas-38  3:35.00    3:25.98    9  
                  49.03     1:41.98 (52.95)     2:36.02 (54.04)     3:25.98 (49.96)
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.86    5/9/2010 OSAMU MAEDA, JPN                             
        NATL: N 34.19   12/2/2012 ROBERT STRAND                                
         PMS: P 34.92  10/18/2009 David R Gildea                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frost, Kenneth A          69 Tamalpais Aquati-38    40.00      38.77    9  
  2 Meyerhoff, Rick           66 Tamalpais Aquati-38    39.00      39.01    7  
  3 Smith, Kirby L            67 Tuolumne County-38     42.00      43.46    6  
  4 Stern, Tom K              68 Stanford Masters-38    49.00      43.93    5  
  5 Stambolis, James N        66 Tamalpais Aquati-38    49.40      47.13    4  
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:15.84   12/1/2012 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: N 1:15.84   12/1/2012 ROBERT STRAND                              
         PMS: P 1:17.01  12/31/2008 David Gildea                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frost, Kenneth A          69 Tamalpais Aquati-38  1:25.00    1:25.40    9  
                  40.10     1:25.40 (45.30)                                        
  2 Smith, Kirby L            67 Tuolumne County-38   1:40.00    1:45.72    7  
                  50.28     1:45.72 (55.44)                                        
  3 Daniels, Larry N          68 Modesto Area Aqu-38  1:49.00    1:48.31    6  
                  51.19     1:48.31 (57.12)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:49.05   12/2/2012 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: N 2:49.05   12/2/2012 ROBERT STRAND                              
         PMS: P 2:56.37  10/18/2009 Kenneth A Frost Jr                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frost, Kenneth A          69 Tamalpais Aquati-38  3:15.00    3:12.81    9  
                  43.78     1:32.89 (49.11)     2:22.64 (49.75)     3:12.81 (50.17)
  2 Jochim, Christian         65 Quick Silver Swi-38  3:30.00    3:35.07    7  
                  49.57     1:44.69 (55.12)     2:40.56 (55.87)     3:35.07 (54.51)
  3 Smith, Kirby L            67 Tuolumne County-38   3:45.00    3:48.48    6  
                  53.49     1:52.35 (58.86)   2:52.57 (1:00.22)     3:48.48 (55.91)
 
Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.91   5/30/2009 JOSEP CLARET, ESP                            
        NATL: N 28.99   12/4/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 30.66  12/31/2012 Hugh Wilder                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              66 Santa Rosa Maste-38    31.52      32.71    9  
  2 Meyerhoff, Rick           66 Tamalpais Aquati-38    33.00      34.73    7  
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.26   12/2/2012 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: N 1:10.26   12/2/2012 ROBERT STRAND                              
         PMS: P 1:10.67  12/31/2008 Richard Burns                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frost, Kenneth A          69 Tamalpais Aquati-38  1:25.00    1:21.49    9  
                  39.90     1:21.49 (41.59)                                        
  2 Meyerhoff, Rick           66 Tamalpais Aquati-38  1:24.00    1:23.53    7  
                  40.52     1:23.53 (43.01)                                        
  3 Jochim, Christian         65 Quick Silver Swi-38  1:22.45    1:26.83    6  
                  42.93     1:26.83 (43.90)                                        
  4 Smith, Kirby L            67 Tuolumne County-38   1:40.00    1:46.13    5  
                  51.52     1:46.13 (54.61)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.42   12/4/2009 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: N 2:38.42   12/4/2009 RICHARD BURNS                              
         PMS: P 2:38.42  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frost, Kenneth A          69 Tamalpais Aquati-38  3:10.00    3:06.16    9  
                  37.70     1:30.22 (52.52)     2:21.14 (50.92)     3:06.16 (45.02)
  2 Stern, Tom K              68 Stanford Masters-38  3:30.00    3:34.83    7  
                  49.54     1:49.30 (59.76)     2:47.57 (58.27)     3:34.83 (47.26)
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 27.70   12/6/2008 JEFF FARRELL, USA                            
        NATL: N 27.70   12/6/2008 JEFF FARRELL                                 
         PMS: P 32.52  12/31/1992 John Richards                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gildea, David R           70 Menlo Masters Ak-38    32.14      30.80P   9  
  2 Cartwright, Allan L       71 Loch Ness Master-38    59.59      33.06    7  
  3 Brott, Ralph E            74 Bay Masters-38         40.00      38.39    6  
  4 Perilman, Jim E           74 Walnut Creek Mas-38    45.40      41.69    5  
  5 Sanchez, David W          70 Clovis Swim Club-38    44.46      44.07    4  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.33   12/2/2007 JEFF FARRELL, USA                          
        NATL: N 1:03.33   12/2/2007 JEFF FARRELL                               
         PMS: P 1:12.57  12/31/1992 John Richards                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            70 Tamalpais Aquati-38  1:05.00    1:05.24P   9  
                  31.21     1:05.24 (34.03)                                        
  2 Fairfield, David M        74 Tuolumne County-38   1:20.10    1:17.65    7  
                  37.76     1:17.65 (39.89)                                        
  3 Carey, George L           71 Unattached-0         1:22.50    1:19.10    6  
                  38.02     1:19.10 (41.08)                                        
  4 Kleman, Karl F            73 Tuolumne County-38   1:28.70    1:25.75    5  
                  39.85     1:25.75 (45.90)                                        
  5 Brott, Ralph E            74 Bay Masters-38       1:25.00    1:26.46    4  
                  41.61     1:26.46 (44.85)                                        
  6 Anning, William C         72 Tuolumne County-38   1:51.82    1:51.05    3  
                  54.63     1:51.05 (56.42)                                        
  7 Sanchez, David W          70 Clovis Swim Club-38  1:50.89    1:51.55    2  
                  52.08     1:51.55 (59.47)                                        
 
Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:24.31   12/9/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: N 2:24.31   12/9/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
         PMS: P 2:42.41  10/18/2009 Murray McLachlan                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            70 Tamalpais Aquati-38  2:26.00    2:28.75P   9  
                  34.60     1:11.81 (37.21)     1:50.40 (38.59)     2:28.75 (38.35)
  2 Carey, George L           71 Unattached-0         3:00.44    3:00.93    7  
                  40.44     1:25.42 (44.98)     2:13.54 (48.12)     3:00.93 (47.39)
  3 Brott, Ralph E            74 Bay Masters-38       3:00.00    3:06.96    6  
                  42.08     1:28.45 (46.37)     2:17.78 (49.33)     3:06.96 (49.18)
  4 Silvey, Rick              71 Walnut Creek Mas-38  4:00.71    3:56.44    5  
                  56.66   1:59.75 (1:03.09)   3:02.88 (1:03.13)     3:56.44 (53.56)
  5 Anning, William C         72 Tuolumne County-38   4:07.57    4:03.96    4  
                  57.64   1:59.38 (1:01.74)   3:02.66 (1:03.28)   4:03.96 (1:01.30)
 
Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:09.75   3/16/2002 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: N 5:09.75   3/16/2002 GRAHAM JOHNSTON                            
         PMS: P 5:56.06  12/31/1989 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carey, George L           71 Unattached-0         6:32.87    6:30.27    9  
                  42.42     1:29.83 (47.41)     2:19.96 (50.13)     3:10.48 (50.52)
        4:01.39 (50.91)     4:52.37 (50.98)     5:42.84 (50.47)     6:30.27 (47.43)
  2 Anning, William C         72 Tuolumne County-38   8:20.40    8:37.99    7  
                  59.98   2:05.48 (1:05.50)   3:12.66 (1:07.18)   4:18.93 (1:06.27)
      5:25.17 (1:06.24)   6:30.94 (1:05.77)   7:35.96 (1:05.02)   8:37.99 (1:02.03)
 
Men 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 10:52.68  10/12/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA                      
        NATL: N 10:52.68  10/12/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
         PMS: P 12:15.49  12/31/1989 Ray Taft                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gildea, David R           70 Menlo Masters Ak-38 13:04.90   12:15.85    9  
                  41.36     1:26.46 (45.10)     2:12.15 (45.69)     2:58.58 (46.43)
        3:45.42 (46.84)     4:31.84 (46.42)     5:19.48 (47.64)     6:06.65 (47.17)
        6:54.15 (47.50)     7:41.17 (47.02)     8:28.13 (46.96)     9:14.27 (46.14)
       10:01.04 (46.77)    10:47.15 (46.11)    11:32.61 (45.46)    12:15.85 (43.24)
  2 Brott, Ralph E            74 Bay Masters-38      13:00.00   13:22.66    7  
                  45.53     1:34.40 (48.87)     2:24.50 (50.10)     3:15.33 (50.83)
        4:06.55 (51.22)     4:56.42 (49.87)     5:47.28 (50.86)     6:38.03 (50.75)
        7:28.53 (50.50)     8:18.88 (50.35)     9:09.53 (50.65)    10:00.67 (51.14)
       10:49.53 (48.86)    11:41.08 (51.55)    12:32.19 (51.11)    13:22.66 (50.47)
  3 Carey, George L           71 Unattached-0        13:40.10   13:33.53    6  
                  43.43     1:32.08 (48.65)     2:22.73 (50.65)     3:14.31 (51.58)
        4:06.19 (51.88)     4:58.01 (51.82)     5:50.16 (52.15)     6:42.67 (52.51)
        7:34.49 (51.82)     8:25.96 (51.47)     9:18.09 (52.13)    10:10.25 (52.16)
       11:02.21 (51.96)    11:53.84 (51.63)    12:44.93 (51.09)    13:33.53 (48.60)
  4 Anning, William C         72 Tuolumne County-38  16:32.70   17:00.07    5  
                  58.76   2:02.83 (1:04.07)   3:07.59 (1:04.76)   4:12.31 (1:04.72)
      5:16.87 (1:04.56)   6:20.72 (1:03.85)   7:24.31 (1:03.59)   8:28.05 (1:03.74)
      9:34.57 (1:06.52)  10:37.25 (1:02.68)  11:41.73 (1:04.48)  12:46.05 (1:04.32)
     13:52.07 (1:06.02)  14:56.40 (1:04.33)  15:59.89 (1:03.49)  17:00.07 (1:00.18)
 
Men 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 20:54.56   10/6/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA                      
        NATL: N 20:54.56   10/6/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
         PMS: P 23:12.52  12/31/2012 Bill Dawson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brott, Ralph E            74 Bay Masters-38      25:00.00   24:35.63    9  
                  44.69     1:32.32 (47.63)     2:20.86 (48.54)     3:09.77 (48.91)
        3:58.68 (48.91)     4:47.23 (48.55)     5:36.28 (49.05)     6:25.80 (49.52)
        7:15.11 (49.31)     8:04.09 (48.98)     8:53.71 (49.62)     9:43.05 (49.34)
       10:31.84 (48.79)    11:21.08 (49.24)    12:10.15 (49.07)    12:59.49 (49.34)
       13:49.25 (49.76)    14:38.62 (49.37)    15:28.33 (49.71)    16:18.21 (49.88)
       17:07.69 (49.48)    17:57.25 (49.56)    18:47.46 (50.21)    19:36.91 (49.45)
       20:26.88 (49.97)    21:16.75 (49.87)    22:06.96 (50.21)    22:56.95 (49.99)
       23:46.66 (49.71)    24:35.63 (48.97)                                        
  2 Carey, George L           71 Unattached-0        26:27.20   25:48.86    7  
                  40.98     1:27.46 (46.48)     2:16.95 (49.49)     3:07.76 (50.81)
        3:59.35 (51.59)     4:51.49 (52.14)     5:43.70 (52.21)     6:35.81 (52.11)
        7:28.36 (52.55)     8:20.71 (52.35)     9:13.01 (52.30)    10:06.08 (53.07)
       10:58.75 (52.67)    11:51.49 (52.74)    12:44.05 (52.56)    13:36.43 (52.38)
       14:29.33 (52.90)    15:22.33 (53.00)    16:15.25 (52.92)    17:07.86 (52.61)
       18:00.46 (52.60)    18:52.64 (52.18)    19:45.27 (52.63)    20:38.33 (53.06)
       21:30.57 (52.24)    22:23.37 (52.80)    23:15.82 (52.45)    24:08.62 (52.80)
       25:01.01 (52.39)    25:48.86 (47.85)                                        
 
Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.90   12/7/2003 YOSHI OYAKAWA, USA                           
        NATL: N 33.90   12/7/2003 YOSHI OYAKAWA                                
         PMS: P 38.44  12/31/1989 Ray Taft                                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            70 Tamalpais Aquati-38    35.00      34.20P   9  
  2 Cartwright, Allan L       71 Loch Ness Master-38    59.59      40.05    7  
  3 Leuten, Bob               70 San Mateo Master-38    43.29      42.14    6  
  4 Perilman, Jim E           74 Walnut Creek Mas-38    53.50      49.97    5  
  5 Sanchez, David W          70 Clovis Swim Club-38    51.62      51.29    4  
  6 Anning, William C         72 Tuolumne County-38   1:04.29    1:11.97    3  
 
Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:14.31   5/16/2009 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: N 1:15.85   11/1/2003 YOSHI OYAKAWA                              
         PMS: P 1:23.42  12/31/2012 Richard Todd                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            70 Tamalpais Aquati-38  1:16.00    1:13.76W   9  
                  35.73     1:13.76 (38.03)                                        
  2 Carey, George L           71 Unattached-0         1:41.47    1:41.80    7  
                  48.40     1:41.80 (53.40)                                        
  3 Fairfield, David M        74 Tuolumne County-38   1:50.10    1:45.01    6  
  4 Sanchez, David W          70 Clovis Swim Club-38  1:40.96    1:59.87    5  
                  58.48   1:59.87 (1:01.39)                                        
  5 Anning, William C         72 Tuolumne County-38   2:27.67    2:28.64    4  
                1:12.83   2:28.64 (1:15.81)                                        
 
Men 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.73    4/8/2010 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: N 2:51.24  10/12/2003 BURWELL JONES                              
         PMS: P 2:55.04  12/31/2012 Richard Todd                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            70 Tamalpais Aquati-38  2:45.00    2:42.89N   9  
                  38.97     1:20.04 (41.07)     2:02.09 (42.05)     2:42.89 (40.80)
  2 Gildea, David R           70 Menlo Masters Ak-38  3:25.00    3:24.86    7  
                  48.05     1:39.37 (51.32)     2:32.74 (53.37)     3:24.86 (52.12)
  3 Sanchez, David W          70 Clovis Swim Club-38  4:14.21    4:03.92    6  
  4 Anning, William C         72 Tuolumne County-38   5:07.65    5:20.38    5  
                1:15.85   2:36.60 (1:20.75)   3:59.91 (1:23.31)   5:20.38 (1:20.47)
 
Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.85   5/10/2009 YOSHIHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 37.26   12/2/2007 JEFF FARRELL                                 
         PMS: P 40.69  12/31/2012 Richard Todd                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gildea, David R           70 Menlo Masters Ak-38    37.37      36.73N   9  
  2 Perilman, Jim E           74 Walnut Creek Mas-38    49.00      46.78    7  
  3 Kleman, Karl F            73 Tuolumne County-38     42.10      47.70    6  
  4 Lane, Ed V                74 Walnut Creek Mas-38  1:08.99      54.21    5  
 
Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:23.70   1/21/2007 HANS REICHELT, GER                         
        NATL: N 1:25.11   10/5/2003 RONALD JOHNSON                             
         PMS: P 1:27.54  12/31/2012 Richard Todd                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gildea, David R           70 Menlo Masters Ak-38  1:21.98    1:22.28W   9  
                  39.67     1:22.28 (42.61)                                        
  2 Perilman, Jim E           74 Walnut Creek Mas-38  1:48.00    1:46.33    7  
                  51.38     1:46.33 (54.95)                                        
  3 Kleman, Karl F            73 Tuolumne County-38   1:44.00    1:49.07    6  
                  50.28     1:49.07 (58.79)                                        
 
Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 31.55   2/17/2008 BERT PETERSEN, USA                           
        NATL: N 31.55   2/17/2008 BERT PETERSEN                                
         PMS: P 35.78  12/31/2006 Emory Haworth                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            70 Tamalpais Aquati-38    32.92      32.76P   9  
  2 Perilman, Jim E           74 Walnut Creek Mas-38    45.40      44.30    7  
  3 Silvey, Rick              71 Walnut Creek Mas-38    52.55      56.09    6  
 
Men 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:13.68   5/26/2013 KOJI IWAMOTO, JPN                          
        NATL: N 1:18.38   3/17/2012 HUGH RODDIN                                
         PMS: P 1:33.09  10/21/2007 Barry A Fasbender                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            70 Tamalpais Aquati-38  1:16.00    1:16.42N   9  
                  35.18     1:16.42 (41.24)                                        
  2 Perilman, Jim E           74 Walnut Creek Mas-38  1:48.00    1:50.26    7  
                  53.25     1:50.26 (57.01)                                        
 
Men 70-74 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:51.32   11/7/2009 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: N 3:13.99   3/17/2012 HUGH RODDIN                                
         PMS: P 3:33.61  10/21/2007 Barry A Fasbender                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fairfield, David M        74 Tuolumne County-38   4:17.10    4:18.61    9  
                  59.31   2:07.04 (1:07.73)   3:14.33 (1:07.29)   4:18.61 (1:04.28)
 
Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:14.73   4/19/2009 JACK KELSO, CAN                            
        NATL: N 1:15.92   6/16/2001 RONALD JOHNSON                             
         PMS: P 1:20.65  12/31/2012 Richard Todd                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gildea, David R           70 Menlo Masters Ak-38  1:18.69    1:17.73P   9  
                  37.09     1:17.73 (40.64)                                        
  2 Cartwright, Allan L       71 Loch Ness Master-38  1:59.59    1:26.66    7  
                  39.78     1:26.66 (46.88)                                        
  3 Leuten, Bob               70 San Mateo Master-38  1:51.50    1:34.04    6  
                  44.24     1:34.04 (49.80)                                        
  4 Carey, George L           71 Unattached-0         1:28.63    1:34.64    5  
                  42.85     1:34.64 (51.79)                                        
  5 Perilman, Jim E           74 Walnut Creek Mas-38  1:48.00    1:43.29    4  
                  50.44     1:43.29 (52.85)                                        
  6 Silvey, Rick              71 Walnut Creek Mas-38  2:02.47    2:10.21    3  
                1:05.97   2:10.21 (1:04.24)                                        
 
Men 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:42.44   5/16/2009 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: N 2:51.73  10/26/2003 BURWELL JONES                              
         PMS: P 3:01.52  12/31/2012 Richard Todd                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gildea, David R           70 Menlo Masters Ak-38  3:06.14    3:00.09P   9  
                  37.91     1:27.32 (49.41)     2:18.03 (50.71)     3:00.09 (42.06)
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 30.15   4/19/2009 DAVID RADCLIFF, USA                          
        NATL: N 30.15   4/19/2009 DAVID RADCLIFF                               
         PMS: P 33.35  12/31/1995 Ray Taft                                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sulzbach, John F          79 Menlo Masters Ak-38    37.00      38.41    9  
 
Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.13   4/19/2009 DAVID RADCLIFF, USA                        
        NATL: N 1:05.13   4/19/2009 DAVID RADCLIFF                             
         PMS: P 1:13.47  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Horn, William G       75 The Olympic Club-38  1:18.00    1:19.12    9  
                  38.81     1:19.12 (40.31)                                        
  2 Norris, Robert F          75 Davis Aquatic Ma-38  1:30.95    1:33.02    7  
                  44.48     1:33.02 (48.54)                                        
  3 Pedder, Stan              78 Walnut Creek Mas-38  3:30.00    2:11.63    6  
                1:03.39   2:11.63 (1:08.24)                                        
 
Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:27.53   4/18/2009 DAVID RADCLIFF, USA                        
        NATL: N 2:27.53   4/18/2009 DAVID RADCLIFF                             
         PMS: P 2:48.67  12/31/1994 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Norris, Robert F          75 Davis Aquatic Ma-38  3:15.61    3:24.00    9  
                  46.60     1:39.54 (52.94)     2:32.46 (52.92)     3:24.00 (51.54)
  2 Morner, Stan F            79 Walnut Creek Mas-38  3:32.16    3:27.36    7  
                  48.71     1:44.46 (55.75)     2:40.68 (56.22)     3:27.36 (46.68)
 
Men 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:15.10   4/18/2009 DAVID RADCLIFF, USA                        
        NATL: N 5:15.10   4/18/2009 DAVID RADCLIFF                             
         PMS: P 6:02.95  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Norris, Robert F          75 Davis Aquatic Ma-38  7:30.92    7:08.78    9  
                  48.93     1:43.26 (54.33)     2:38.71 (55.45)     3:33.54 (54.83)
        4:28.64 (55.10)     5:23.05 (54.41)     6:16.95 (53.90)     7:08.78 (51.83)
 
Men 75-79 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 20:39.50   4/17/2009 DAVID RADCLIFF, USA                       
        NATL: N 20:39.50   4/17/2009 DAVID RADCLIFF                            
         PMS: P 24:46.19  12/31/1993 Aldo da Rosa                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        76 Stanford Masters-38 26:00.22   25:51.49    9  
                  47.87     1:40.20 (52.33)     2:33.46 (53.26)     3:26.14 (52.68)
        4:18.34 (52.20)     5:10.48 (52.14)     6:01.96 (51.48)     6:54.06 (52.10)
        7:45.92 (51.86)     8:37.57 (51.65)     9:29.51 (51.94)    10:21.51 (52.00)
       11:13.74 (52.23)    12:05.41 (51.67)    12:57.38 (51.97)    13:49.12 (51.74)
       14:40.62 (51.50)    15:32.68 (52.06)    16:24.41 (51.73)    17:16.44 (52.03)
       18:08.38 (51.94)    18:59.77 (51.39)    19:52.03 (52.26)    20:43.71 (51.68)
       21:35.52 (51.81)    22:26.87 (51.35)    23:19.02 (52.15)    24:11.98 (52.96)
       25:04.26 (52.28)    25:51.49 (47.23)                                        
  2 Norris, Robert F          75 Davis Aquatic Ma-38 28:57.19   27:36.90    7  
                  50.31     1:45.61 (55.30)     2:41.65 (56.04)     3:37.17 (55.52)
        4:32.57 (55.40)     5:27.90 (55.33)     6:23.56 (55.66)     7:18.97 (55.41)
        8:15.44 (56.47)     9:11.15 (55.71)    10:07.47 (56.32)    11:03.19 (55.72)
       11:58.94 (55.75)    12:54.62 (55.68)    13:50.71 (56.09)    14:46.30 (55.59)
       15:41.54 (55.24)    16:37.03 (55.49)    17:32.63 (55.60)    18:28.26 (55.63)
       19:24.41 (56.15)    20:20.60 (56.19)    21:16.07 (55.47)    22:11.38 (55.31)
       23:06.94 (55.56)    24:01.00 (54.06)    24:55.15 (54.15)    25:49.63 (54.48)
       26:44.23 (54.60)    27:36.90 (52.67)                                        
  3 Morner, Stan F            79 Walnut Creek Mas-38 29:05.60   29:07.53    6  
                  51.96     1:49.63 (57.67)   2:50.50 (1:00.87)     3:48.15 (57.65)
        4:47.47 (59.32)     5:45.80 (58.33)     6:44.11 (58.31)     7:42.29 (58.18)
        8:40.44 (58.15)     9:38.60 (58.16)  10:38.89 (1:00.29)    11:36.80 (57.91)
       12:34.08 (57.28)    13:32.43 (58.35)  14:33.12 (1:00.69)    15:31.51 (58.39)
       16:30.15 (58.64)    17:28.02 (57.87)    18:26.81 (58.79)    19:25.47 (58.66)
       20:24.17 (58.70)    21:22.34 (58.17)    22:22.03 (59.69)    23:20.51 (58.48)
       24:19.53 (59.02)    25:15.78 (56.25)  26:16.50 (1:00.72)    27:14.30 (57.80)
       28:12.04 (57.74)    29:07.53 (55.49)                                        
 
Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.51  11/16/2008 YOSHI OYAKAWA, USA                           
        NATL: N 35.51  11/16/2008 YOSHI OYAKAWA                                
         PMS: P 39.83  12/31/1994 Ray Taft                                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Norris, Robert F          75 Davis Aquatic Ma-38    44.30      44.63    9  
  2 Sulzbach, John F          79 Menlo Masters Ak-38    48.00      50.87    7  
 
Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:18.47   12/6/2009 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 1:18.47   12/6/2009 BURWELL JONES                              
         PMS: P 1:27.41  12/31/1994 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Norris, Robert F          75 Davis Aquatic Ma-38  1:34.25    1:36.01    9  
                  47.10     1:36.01 (48.91)                                        
  2 Pedder, Stan              78 Walnut Creek Mas-38  4:00.00    2:38.02    7  
                1:18.76   2:38.02 (1:19.26)                                        
 
Men 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:49.20  11/22/2009 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 2:49.20  11/22/2009 BURWELL JONES                              
         PMS: P 3:10.22  12/31/1994 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Norris, Robert F          75 Davis Aquatic Ma-38  3:30.95    3:26.30    9  
                  48.10     1:39.87 (51.77)     2:34.33 (54.46)     3:26.30 (51.97)
  2 Fasbender, Barry A        76 Stanford Masters-38  3:39.97    3:37.73    7  
                  53.33     1:50.18 (56.85)     2:46.40 (56.22)     3:37.73 (51.33)
 
Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 39.04   4/29/2010 TETSUO NAKAMARU, JPN                         
        NATL: N 40.07   5/18/2008 MANUEL SANGUILY                              
         PMS: P 44.16  12/31/2007 Norm Stupfel                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Horn, William G       75 The Olympic Club-38  1:05.00      48.72    9  
 
Men 75-79 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:09.09    5/5/2012 TONY GOODWIN, AUS                          
        NATL: N 3:29.54  11/11/2003 AL CRAIG                                   
         PMS: P 3:34.29  12/31/1993 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morner, Stan F            79 Walnut Creek Mas-38  4:18.25    4:24.65    9  
                1:00.49   2:10.25 (1:09.76)   3:22.18 (1:11.93)   4:24.65 (1:02.47)
 
Men 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 32.93   3/11/2012 HIROSHI MATSUMOTO, JPN                       
        NATL: N 34.83  12/10/2000 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 38.70  12/31/1995 Ray Taft                                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Horn, William G       75 The Olympic Club-38    54.00      50.15    9  
 
Men 75-79 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:24.38   1/25/2009 TAKASHI HAYASHI, JPN                       
        NATL: N 1:32.31  11/19/2006 RON JOHNSON                                
         PMS: P 1:35.31  10/21/2007 Ashley O Jones                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        76 Stanford Masters-38  1:54.64    1:50.84    9  
                  54.84     1:50.84 (56.00)                                        
  2 Morner, Stan F            79 Walnut Creek Mas-38  1:50.78    2:28.76    7  
                1:05.71   2:28.76 (1:23.05)                                        
 
Men 75-79 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 3:16.99   1/24/2009 TAKASHI HAYASHI, JPN                       
        NATL: N 3:39.51   11/9/2002 THOMAS MAINE                               
         PMS: P 3:59.25  12/31/1994 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        76 Stanford Masters-38  4:10.53    4:15.97    9  
                1:00.25   2:08.24 (1:07.99)   3:16.12 (1:07.88)     4:15.97 (59.85)
 
Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:18.80   12/6/2009 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 1:18.80   12/6/2009 BURWELL JONES                              
         PMS: P 1:27.43  12/31/1994 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sulzbach, John F          79 Menlo Masters Ak-38  1:48.00    1:52.38    9  
                  54.15     1:52.38 (58.23)                                        
  2 Morner, Stan F            79 Walnut Creek Mas-38  1:58.75    1:56.46    7  
                  56.99     1:56.46 (59.47)                                        
 
Men 75-79 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:59.26   12/5/2009 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 2:59.26   12/5/2009 BURWELL JONES                              
         PMS: P 3:20.35  12/31/1994 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Horn, William G       75 The Olympic Club-38  3:40.00    3:37.69    9  
                  53.94     1:49.63 (55.69)   2:52.47 (1:02.84)     3:37.69 (45.22)
  2 Fasbender, Barry A        76 Stanford Masters-38  3:44.92    3:42.34    7  
                  53.25     1:52.32 (59.07)   2:55.12 (1:02.80)     3:42.34 (47.22)
 
Men 75-79 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 6:33.87   12/6/2009 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 6:33.87   12/6/2009 BURWELL JONES                              
         PMS: P 7:08.53  12/31/1994 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        76 Stanford Masters-38  7:49.18    7:54.52    9  
                  57.68   2:02.37 (1:04.69)   3:04.71 (1:02.34)   4:05.78 (1:01.07)
      5:10.34 (1:04.56)   6:15.42 (1:05.08)     7:06.13 (50.71)     7:54.52 (48.39)
 
Men 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 32.14    2/9/2013 ROBERTO ALBERICHE, ESP                       
        NATL: N 32.80   12/4/2005 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 36.71  10/16/2011 Ashley O Jones                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman E         81 Walnut Creek Mas-38    39.10      39.32    9  
  2 Jones, Ashley O           82 Alameda Aquatic-38     39.60      39.55    7  
  3 Hathaway, Pierre          83 Alameda Aquatic-38     50.00      49.22    6  
  4 Grohe, William E          80 University of Sa-38    47.38      50.25    5  
  5 Nieman, Frank B           81 Walnut Creek Mas-38  1:10.00      55.19    4  
 
Men 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.84   1/27/2012 ROBERTO ALBERICHE, ESP                     
        NATL: N 1:17.02   12/4/2005 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 1:21.52  12/31/1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            80 Walnut Creek Mas-38  1:31.30    1:31.97    9  
                  44.44     1:31.97 (47.53)                                        
  2 Stupfel, Norman E         81 Walnut Creek Mas-38  1:34.80    1:35.67    7  
                  43.56     1:35.67 (52.11)                                        
  3 Brown, Donald L           80 Walnut Creek Mas-38  1:55.00    1:40.01    6  
                  48.73     1:40.01 (51.28)                                        
  4 Hathaway, Pierre          83 Alameda Aquatic-38   1:50.00    1:54.56    5  
                  55.69     1:54.56 (58.87)                                        
 
Men 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:45.24   1/28/2012 ROBERTO ALBERICHE, ESP                     
        NATL: N 2:57.47   10/6/2011 GRAHAM JOHNSTON                            
         PMS: P 3:00.63  12/31/1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            80 Walnut Creek Mas-38  3:31.00    3:27.42    9  
                  49.15     1:42.91 (53.76)     2:38.14 (55.23)     3:27.42 (49.28)
  2 Stupfel, Norman E         81 Walnut Creek Mas-38  3:39.20    3:39.45    7  
                  47.22     1:44.25 (57.03)     2:43.14 (58.89)     3:39.45 (56.31)
  3 Grohe, William E          80 University of Sa-38  4:14.53    4:27.42    6  
                  56.34   2:00.30 (1:03.96)   3:14.61 (1:14.31)   4:27.42 (1:12.81)
 
Men 80-84 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:56.77   1/28/2012 ROBERTO ALBERICHE, ESP                     
        NATL: N 6:23.47  10/10/2012 GRAHAM JOHNSTON                            
         PMS: P 6:27.60  12/31/1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            80 Walnut Creek Mas-38  7:32.00    7:39.55    9  
                  51.62   1:51.77 (1:00.15)   2:52.36 (1:00.59)     3:51.73 (59.37)
        4:50.35 (58.62)     5:47.87 (57.52)     6:45.21 (57.34)     7:39.55 (54.34)
  2 Grohe, William E          80 University of Sa-38  8:50.39    8:53.76    7  
                1:01.86   3:16.12 (2:14.26)   4:24.66 (1:08.54)   5:32.84 (1:08.18)
      8:53.76 (3:20.92)                                                            
 
Men 80-84 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 12:50.97   5/11/2008 HIROSHI YOSHIMURA, JPN                    
        NATL: N 13:01.70  11/11/2012 GRAHAM JOHNSTON                           
         PMS: P 13:29.27  12/31/1999 Ray Taft                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            80 Walnut Creek Mas-38 15:12.00   15:36.56    9  
                  52.76     1:52.43 (59.67)   2:53.97 (1:01.54)     3:53.44 (59.47)
        4:52.95 (59.51)     5:52.27 (59.32)     6:51.75 (59.48)     7:51.54 (59.79)
        8:51.36 (59.82)     9:49.76 (58.40)    10:48.84 (59.08)    11:47.38 (58.54)
       12:45.45 (58.07)    13:43.45 (58.00)    14:41.00 (57.55)    15:36.56 (55.56)
 
Men 80-84 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25:18.69  11/14/2009 HIROSHI YOSHIMURA, JPN                    
        NATL: N 25:25.94  11/10/2012 GRAHAM JOHNSTON                           
         PMS: P 25:35.01  12/31/1999 Ray Taft                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            80 Walnut Creek Mas-38 29:00.00   28:22.64    9  
                  53.22     1:51.73 (58.51)     2:50.71 (58.98)     3:50.04 (59.33)
        4:48.55 (58.51)     5:46.50 (57.95)     6:44.17 (57.67)     7:42.00 (57.83)
        8:40.15 (58.15)     9:37.65 (57.50)    10:35.23 (57.58)    11:33.34 (58.11)
       12:30.45 (57.11)    13:27.54 (57.09)    14:24.54 (57.00)    15:22.46 (57.92)
       16:20.04 (57.58)    17:16.74 (56.70)    18:13.48 (56.74)    19:10.05 (56.57)
       20:06.76 (56.71)    21:03.31 (56.55)    21:59.43 (56.12)    22:56.74 (57.31)
       23:53.37 (56.63)    24:48.46 (55.09)    25:42.32 (53.86)    26:37.74 (55.42)
       27:32.09 (54.35)    28:22.64 (50.55)                                        
 
Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 38.26   4/27/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                        
        NATL: N 39.41   12/2/2012 CLARKE MITCHELL                              
         PMS: P 42.96  12/31/1999 Ray Taft                                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Donald L           80 Walnut Creek Mas-38    50.00      43.79    9  
  2 Jones, Ashley O           82 Alameda Aquatic-38     45.90      49.64    7  
  3 Hathaway, Pierre          83 Alameda Aquatic-38     55.00      57.21    6  
  4 Grohe, William E          80 University of Sa-38    58.45    1:06.14    5  
 
Men 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:25.77   1/26/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        NATL: N 1:31.93  10/28/2012 CLARKE MITCHELL                            
         PMS: P 1:33.58  12/31/1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Donald L           80 Walnut Creek Mas-38  2:05.00    1:37.66    9  
                  48.50     1:37.66 (49.16)                                        
  2 Mayo, Robert W            80 Walnut Creek Mas-38  1:43.00    1:43.20    7  
                  50.45     1:43.20 (52.75)                                        
  3 Hathaway, Pierre          83 Alameda Aquatic-38   1:59.00    2:08.41    6  
                1:02.11   2:08.41 (1:06.30)                                        
 
Men 80-84 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:10.06   5/25/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        NATL: N 3:23.73  12/12/1999 RAY TAFT                                   
         PMS: P 3:23.73  12/31/1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            80 Walnut Creek Mas-38  3:52.00    4:10.53    9  
                  58.14   2:03.62 (1:05.48)   3:08.19 (1:04.57)   4:10.53 (1:02.34)
  2 Grohe, William E          80 University of Sa-38  5:11.90    6:28.28    7  
                1:24.03   3:05.53 (1:41.50)   4:52.55 (1:47.02)   6:28.28 (1:35.73)
 
Men 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 41.42   5/15/2005 TOSHIO TAJIMA, JPN                           
        NATL: N 43.42   12/2/2012 BOB BEST                                     
         PMS: P 46.74  10/16/2011 Ashley O Jones                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           82 Alameda Aquatic-38     46.80      49.30    9  
  2 Stupfel, Norman E         81 Walnut Creek Mas-38    50.10      50.54    7  
  3 Nieman, Frank B           81 Walnut Creek Mas-38  1:10.00    1:05.44    6  
 
Men 80-84 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:35.96   9/14/2008 ZENJI NAKAHARI, JPN                        
        NATL: N 1:40.37   12/1/2012 BOB BEST                                   
         PMS: P 1:48.21  10/16/2011 Ashley O Jones                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           82 Alameda Aquatic-38   1:47.60    1:52.04    9  
                  53.34     1:52.04 (58.70)                                        
  2 Stupfel, Norman E         81 Walnut Creek Mas-38  1:55.20    1:57.26    7  
                  55.08   1:57.26 (1:02.18)                                        
  3 Nieman, Frank B           81 Walnut Creek Mas-38  2:25.00    2:26.02    6  
                1:07.45   2:26.02 (1:18.57)                                        
 
Men 80-84 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:34.21   1/27/2008 ZENJI NAKAHARI, JPN                        
        NATL: N 3:45.57  11/15/2009 ROBERT MACDONALD                           
         PMS: P 3:52.83   9/25/2011 Ashley O Jones                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           82 Alameda Aquatic-38   4:05.90    4:03.81    9  
                  54.84   1:57.60 (1:02.76)   3:02.42 (1:04.82)   4:03.81 (1:01.39)
  2 Stupfel, Norman E         81 Walnut Creek Mas-38  4:20.80    4:22.33    7  
                  57.23   2:05.48 (1:08.25)   3:15.08 (1:09.60)   4:22.33 (1:07.25)
  3 Nieman, Frank B           81 Walnut Creek Mas-38  5:40.00    5:22.80    6  
                1:11.19   2:36.47 (1:25.28)   5:22.80 (2:46.33)                    
 
Men 80-84 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 37.77   5/12/2013 TAKASHI HAYASHI, JPN                         
        NATL: N 40.13   12/1/2012 CLARKE MITCHELL                              
         PMS: P 43.20  10/16/2011 Ashley O Jones                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           82 Alameda Aquatic-38     41.40      45.49    9  
  2 Nieman, Frank B           81 Walnut Creek Mas-38  1:25.00    1:12.94    7  
 
Men 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:28.76   1/29/2012 ROBERTO ALBERICHE, ESP                     
        NATL: N 1:32.49   11/4/2012 BOB BEST                                   
         PMS: P 1:35.31  12/31/1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           82 Alameda Aquatic-38   1:37.70    1:44.98    9  
                  51.07     1:44.98 (53.91)                                        
  2 Nieman, Frank B           81 Walnut Creek Mas-38  2:50.00    2:23.14    7  
                1:08.14   2:23.14 (1:15.00)                                        
 
Men 80-84 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 3:25.47    2/8/2013 ROBERTO ALBERICHE, ESP                     
        NATL: N 3:37.04  10/10/1999 RAY TAFT                                   
         PMS: P 3:37.04  12/31/1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nieman, Frank B           81 Walnut Creek Mas-38  5:40.00    5:32.67    9  
                1:26.54   2:53.78 (1:27.24)   4:17.99 (1:24.21)   5:32.67 (1:14.68)
 
Men 85-89 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 34.54   4/20/2008 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                        
        NATL: N 36.26   12/4/2010 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 37.96  12/31/2003 William Johnston                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Motmans, August           86 Alameda Aquatic-38     52.00      49.67    9  
 
Men 85-89 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 40.59   4/19/2009 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                        
        NATL: N 47.34  10/13/2002 ALDO DA ROSA                                 
         PMS: P 47.34  12/31/2002 Aldo da Rosa                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Motmans, August           86 Alameda Aquatic-38   1:00.00      57.35    9  
 
Men 85-89 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:40.78   1/24/2010 KARL HAUTER, GER                           
        NATL: N 1:42.41   11/7/2010 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 1:59.79  12/31/2008 G. Edward Rudloff                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Motmans, August           86 Alameda Aquatic-38   2:14.00    2:16.99    9  
                1:02.20   2:16.99 (1:14.79)                                        
 
Women 72-99 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:07.15  10/17/2009 WALNUT CREEK MASTERS                       
                         C MCGOWAN, R TUKUA, M STREUMPF, A LEE             
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             2:35.00    2:41.68   18  
     1) Lehman, Michi M W29             2) Starr, Monica K W39            
     3) Berzon, Noa B W19               4) Doyle, Nia B W32               
                1:32.77   2:41.68 (1:08.91)                                        
 
Women 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:03.01   5/19/2013 EDMONTON MASTERS SWIM CLU-CAN              
                         S CHOLYK, C OSLAND, G MEGINNIS, M MACWHIRTER      
        NATL: N 4:09.95   12/7/2008 RED TIDE                                   
                         S WAGER, K MCPHERSON, T SHPAIZER, K GARY          
         PMS: P 4:31.77  12/31/2008 MAAC                                       
                         B Goodridge, H O'Hearn, K Bullock, S Estes        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:40.00    5:00.12   18  
     1) Ackeret, Ericka L W30           2) Roach, Regina A W27            
     3) Ongerth, Ann Michelle W39       4) Keeler, Susan E W35            
                  33.97   1:12.30 (1:12.30)     1:49.98 (37.68)   2:31.76 (1:19.46)
        3:10.76 (39.00)   3:54.84 (1:23.08)     4:25.61 (30.77)   5:00.12 (1:05.28)
  2 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             4:40.00    5:27.94   14  
     1) Doyle, Nia B W32                2) Lehman, Michi M W29            
     3) Crowder, Alexandra K W29        4) Benjamin, Marcia S W57         
                  37.10   1:14.95 (1:14.95)     1:54.82 (39.87)   2:37.89 (1:22.94)
        3:17.76 (39.87)   4:04.57 (1:26.68)     4:44.45 (39.88)   5:27.94 (1:23.37)
 
Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.09    4/4/2008 LAMBERTSETER             -NOR              
                         A KOIVISTO, S NORDENSTAM, M FUGLESTVEIT, M LOVBERG
        NATL: N 2:04.31  12/13/2009 RED TIDE OF NYC                            
                         K GARY, T SHPAIZER, F WILLEBOORDSE, S WAGER       
         PMS: P 2:03.95  12/31/2009 TOC                                        
                         S Guzman, K Lyons, M Gill, L Welting              
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:11.00    2:20.16   18  
     1) Beaudreau, Lauren A W26         2) Moriarty, Marci W32            
     3) Keeler, Susan E W35             4) Ackeret, Ericka L W30          
                  34.19     1:15.18 (40.99)     1:47.56 (32.38)     2:20.16 (32.60)
  2 Walnut Creek Masters-38  'B'                      2:38.00    2:46.60   14  
     1) Roach, Regina A W27             2) Hansel, Neila W37              
     3) Billeter, Bridget A W42         4) Ongerth, Ann Michelle W39      
                  44.85     1:31.23 (46.38)     2:10.65 (39.42)     2:46.60 (35.95)
  3 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             3:10.00    3:07.01   12  
     1) Laszlo, Zsuzsanna W45           2) Shokair-Sullivan, Allison R W33
     3) Crowder, Alexandra K W29        4) Lindahl, Sarah W37             
                  54.53     1:43.39 (48.86)     2:28.72 (45.33)     3:07.01 (38.29)
 
Women 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:03.25  12/13/2009 RED TIDE OF NYC          -USA              
                         F WILLEBOORDSE, J KELSEY, S WAGER, K GARY         
        NATL: N 4:03.25  12/13/2009 RED TIDE OF NYC                            
                         F WILLEBOORDSE, J KELSEY, S WAGER, K GARY         
         PMS: P 4:22.75  10/18/2009 WCM                                        
                         D M Santos, L A Ward, B J. R Henry, S VALENTINE   
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:44.44    4:55.89   18  
     1) Volynets, Anna W48              2) Billeter, Bridget A W42        
     3) Boone, Danielle W48             4) Cook, Amy M W49                
                  34.26   1:10.94 (1:10.94)     1:47.93 (36.99)   2:28.21 (1:17.27)
        3:03.18 (34.97)   3:40.94 (1:12.73)     4:16.46 (35.52)   4:55.89 (1:14.95)
  2 Santa Rosa Masters-38  'A'                             NT    5:22.18   14  
     1) Bulman, Robin A W48             2) Terhorst, Hermine M W55        
     3) Belluomini, Mel C W36           4) Nelson, Sheila W45             
                  36.35   1:17.24 (1:17.24)     1:57.51 (40.27)   2:41.60 (1:24.36)
        3:20.55 (38.95)   4:05.26 (1:23.66)     4:42.43 (37.17)   5:22.18 (1:16.92)
  3 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             4:28.00    5:52.56   12  
     1) Ozawa, Megumi W41               2) Espinosa, Rebecca W43          
     3) Starr, Monica K W39             4) Lindahl, Sarah W37             
                  35.01   1:13.00 (1:13.00)     2:02.66 (49.66)   3:00.03 (1:47.03)
        3:28.93 (28.90)   4:25.35 (1:25.32)     5:05.92 (40.57)   5:52.56 (1:27.21)
  4 Bay Masters-38  'A'                               8:10.00    5:58.65   10  
     1) Tonge, Jacqueline E W51         2) Amezcua, Evelyn C W25          
     3) Voight, Tina M W44              4) Lewis, Laurie W52              
                  44.98   1:31.68 (1:31.68)     2:15.18 (43.50)   3:03.05 (1:31.37)
        3:47.38 (44.33)   4:36.68 (1:33.63)     5:15.34 (38.66)   5:58.65 (1:21.97)
  5 CoastSide Tiger Sharks-38  'A'                    9:50.00    6:23.23    8  
     1) Amundsen, Natalie A W48         2) Schine, Andy W44               
     3) Dolan, Janette M W48            4) Gilkyson, Renate W43           
                  46.19   1:42.50 (1:42.50)     2:30.67 (48.17)   3:25.05 (1:42.55)
        4:11.77 (46.72)   5:04.66 (1:39.61)     5:40.94 (36.28)   6:23.23 (1:18.57)
 
Women 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 8:56.55  12/13/2009 RED TIDE OF NYC          -USA              
                         J KELSEY, F WILLEBOORDSE, S WAGER, K GARY         
        NATL: N 8:56.55  12/13/2009 RED TIDE OF NYC                            
                         J KELSEY, F WILLEBOORDSE, S WAGER, K GARY         
         PMS: P 9:36.44  10/18/2009 WCM                                        
                         D M Santos, B J. R Henry, L A Ward, S M Heim-Bowen
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'            14:30.00   12:58.50   18  
     1) King, Kimberly L W53            2)                                
     3) Espinosa, Rebecca W43           4) Bailey, Jessica D W35          
                  40.12   1:27.71 (1:27.71)   2:17.39 (2:17.39)   3:07.08 (3:07.08)
        3:45.56 (38.48)   4:29.25 (1:22.17)   5:15.42 (2:08.34)   6:02.88 (2:55.80)
        6:54.56 (51.68)   7:56.12 (1:53.24)   9:00.34 (2:57.46)  10:02.09 (3:59.21)
       10:39.33 (37.24)  11:22.87 (1:20.78)  12:10.07 (2:07.98)  12:58.50 (2:56.41)
 
Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:04.61   2/26/2009 AC BOULOGNE              -FRA              
                         K PIPES-NEILSEN, C MATHIAS, S BOUCHIER, F MIGNATEL
        NATL: N 2:06.09   10/5/2003 SAN DIEGO MASTERS                          
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, J COOVER, V DAVIDSON  
         PMS: P 2:04.87   10/2/2011 MPM                                        
                         C P Pinkston, J Mothersill, K Thorp, E Sutherland 
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santa Rosa Masters-38  'A'                        2:34.35    2:25.60   18  
     1) Richards, Ericka L W35          2) Terhorst, Hermine M W55        
     3) Nelson, Sheila W45              4) Bulman, Robin A W48            
                  34.00     1:17.52 (43.52)     1:52.00 (34.48)     2:25.60 (33.60)
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:19.00    2:28.01   14  
     1) Landers, Patty W57              2) Santos, Debbie M W45           
     3) Volynets, Anna W48              4) Boone, Danielle W48            
                  36.27     1:19.27 (43.00)     1:55.44 (36.17)     2:28.01 (32.57)
  3 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'            2:27.00    2:29.07   12  
     1) Couch, Stephanie D W49          2) Levy, Karen D W44              
     3) Feeley, Louise S W54            4) Matena, Jana W51               
                  41.57     1:21.12 (39.55)     1:58.34 (37.22)     2:29.07 (30.73)
  4 Albany Masters Swimming-38  'A'                        NT    2:39.83   10  
     1) Nip, Carol J W56                2) Worthman, Catha A W45          
     3) Lo, Jennifer W W26              4)                                
                  45.11     1:27.46 (42.35)     2:01.09 (33.63)     2:39.83 (38.74)
  5 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             2:50.00    2:45.86    8  
     1) Ozawa, Megumi W41               2) Hurt, Liz W49                  
     3) Burger, Clare P W46             4) Espinosa, Rebecca W43          
                  35.52     1:20.35 (44.83)     1:58.76 (38.41)     2:45.86 (47.10)
  6 CoastSide Tiger Sharks-38  'A'                    3:30.00    2:59.97    6  
     1) Gilkyson, Renate W43            2)                                
     3) Amundsen, Natalie A W48         4) Schine, Andy W44               
                  44.40     1:28.42 (44.02)     2:14.65 (46.23)     2:59.97 (45.32)
  7 Bay Masters-38  'A'                                    NT    3:05.05    4  
     1) Tonge, Jacqueline E W51         2) Chung, Heejay A W42            
     3) Lewis, Laurie W52               4) Amezcua, Evelyn C W25          
                  45.35     1:40.14 (54.79)     2:24.39 (44.25)     3:05.05 (40.66)
 
Women 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:24.69   5/16/2010 OREGON MASTERS           -USA              
                         K ANDRUS-HUGHES, C CRABBE, A DELMAGE, V JENKINS   
        NATL: N 4:24.69   5/16/2010 OREGON MASTERS                             
                         K ANDRUS-HUGHES, C CRABBE, A DELMAGE, V JENKINS   
         PMS: P 4:33.91  10/16/2011 WCM                                        
                         A Sue M Osborn, K L MURPHY, C A O'Brien, M M Curra
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             4:32.00    5:25.50   18  
     1) Haufler, Suzie L W56            2) King, Kimberly L W53           
     3) Hurt, Liz W49                   4) de la Torre, Yasuko W43        
                  36.56   1:19.08 (1:19.08)     1:58.12 (39.04)   2:42.06 (1:22.98)
        3:22.97 (40.91)   4:11.13 (1:29.07)     4:47.49 (36.36)   5:25.50 (1:14.37)
  2 Swymnut Masters-38  'A'                           5:33.00    5:33.72   14  
     1) Mothersill, Jane C W57          2) Piel, Mary D W57               
     3) Frank, Vanessa M W35            4) Lepinski, Cokie W54            
                  41.73   1:26.92 (1:26.92)     2:08.49 (41.57)   3:32.88 (2:05.96)
        4:21.55 (48.67)   4:55.74 (1:22.86)     5:33.72 (37.98)                    
  3 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  5:48.00    6:05.55   12  
     1) Hull, Jeffra L W43              2) Tevis, Maggie H W65            
     3) Arrigoni, Dianne W61            4) Hansen, Marie D W43            
                  36.12   1:15.55 (1:15.55)     2:01.67 (46.12)   3:41.86 (2:26.31)
        4:33.86 (52.00)   5:16.97 (1:35.11)     6:05.55 (48.58)                    
  4 Walnut Creek Masters-38  'A'                      6:40.00    6:31.22   10  
     1) Dibley, Allison M W51           2) Parrish, Karen C W56           
     3) Asta, Lisa M W48                4) Marnell, Mary W57              
                  45.03   1:33.58 (1:33.58)     2:16.13 (42.55)   3:08.99 (1:35.41)
        4:02.01 (53.02)   5:03.86 (1:54.87)     5:45.83 (41.97)   6:31.22 (1:27.36)
  5 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'B'             4:38.00    6:38.67    8  
     1) Burger, Clare P W46             2) Ostrom, Tracy A W51            
     3) Laszlo, Zsuzsanna W45           4) Ruymaker, Danielle W59         
                  36.05   1:15.97 (1:15.97)     2:09.97 (54.00)   3:10.83 (1:54.86)
        4:05.13 (54.30)   5:07.94 (1:57.11)     5:51.19 (43.25)   6:38.67 (1:30.73)
 
Women 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W  9:40.96   12/6/2009 GOLD COAST MASTERS       -USA             
                          D CAVANAUGH, C DEVANNEY, P SARGEANT, B LOHBERG    
        NATL: N  9:40.96   12/6/2009 GOLD COAST MASTERS                        
                          D CAVANAUGH, C DEVANNEY, P SARGEANT, B LOHBERG    
         PMS: P 11:14.24  12/31/2012 FREM                                      
                          B Indaco, V Igel, C Brown, E Lundmark             
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                              15:00.00   13:18.02   18  
     1) Tonge, Jacqueline E W51         2) Litman, Jacklyn W63            
     3) Chung, Heejay A W42             4) Lewis, Laurie W52              
                  48.22   1:40.18 (1:40.18)   2:33.05 (2:33.05)   3:22.62 (3:22.62)
        4:10.97 (48.35)   5:03.62 (1:41.00)   5:58.21 (2:35.59)   6:50.88 (3:28.26)
        7:38.91 (48.03)   8:31.41 (1:40.53)   9:26.45 (2:35.57)  10:18.68 (3:27.80)
       10:59.18 (40.50)  11:44.71 (1:26.03)  12:31.44 (2:12.76)  13:18.02 (2:59.34)
  2 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'           14:15.00   14:25.86   14  
     1) Rodd, Gail G W71                2) Parola, Sheryl A W65           
     3) Perry, Laurie S W59             4) Hieb-Stock, Lisa M W33         
                1:00.38   2:03.34 (2:03.34)   3:06.81 (3:06.81)   5:00.27 (5:00.27)
        5:56.39 (56.12)   6:55.59 (1:55.32)   8:43.90 (3:43.63)   9:42.90 (4:42.63)
       10:41.26 (58.36)                                          12:15.78 (2:32.88)
       12:58.76 (42.98)  13:42.95 (1:27.17)  14:25.86 (2:10.08)                    
 
Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:15.36   5/20/2012 VICTORIA MASTERS         -CAN              
                         L YEARWOOD, D BRAULT, S MACDONALD, A BRAULT       
        NATL: N 2:15.82   12/4/2010 GOLD COAST MASTERS                         
                         M HUGHES, D CAVANAUGH, B LOHBERG, P SARGEANT      
         PMS: P 2:17.90  10/21/2007 WCM                                        
                         P Landers, L S Crittenden, D M Swigert, P J Roemer
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:16.50    2:22.09   18  
     1) Ward, Lisa A W49                2) Sotelo, Sophia S W52           
     3) O'Brien, Charlene A W57         4) Murphy, Karen L W53            
                  35.59     1:16.16 (40.57)     1:51.46 (35.30)     2:22.09 (30.63)
  2 Swymnut Masters-38  'A'                           2:40.00    2:42.71   14  
     1) Applegarth, Nancy M W51         2) Sutherland, Erica W54          
     3) Coffee, Cassandra W52           4) Piel, Mary D W57               
                  45.09     1:25.00 (39.91)     2:03.58 (38.58)     2:42.71 (39.13)
  3 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  2:52.00    3:03.27   12  
     1) Tevis, Maggie H W65             2) Hansen, Marie D W43            
     3) Hull, Jeffra L W43              4) Arrigoni, Dianne W61           
                  54.70   3:03.27 (2:08.57)                                        
  4 Walnut Creek Masters-38  'B'                      2:40.00    3:03.85   10  
     1) Appel, Pam J W56                2) Marnell, Mary W57              
     3) Albertson, Nay W59              4) Brittingham, Regina W62        
                  48.51     1:40.27 (51.76)     2:26.42 (46.15)     3:03.85 (37.43)
  5 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            2:40.00    3:08.19    8  
     1) Parola, Sheryl A W65            2) Loyd, Susan M W54              
     3) Hieb-Stock, Lisa M W33          4) Harms, Cheryl M W62            
                                1:49.26 ( )     2:30.52 (41.26)     3:08.19 (37.67)
  6 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'                  NT    3:16.71    6  
     1) Ruymaker, Danielle W59          2) Haufler, Suzie L W56           
     3) King, Kimberly L W53            4) Ostrom, Tracy A W51            
                  49.92     1:38.40 (48.48)     2:27.96 (49.56)     3:16.71 (48.75)
 
Women 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:56.63  10/17/2009 TAMALPAIS AQUATIC MASTERS-USA              
                         L VAL, J EISENMAN, N RIDOUT, L SHOENBERGER        
        NATL: N 4:56.63  10/17/2009 TAMALPAIS AQUATIC MASTERS                  
                         L VAL, J EISENMAN, N RIDOUT, L SHOENBERGER        
         PMS: P 4:56.63  10/18/2009 TAM                                        
                         L B Val, J A Eisenman, N J Ridout, L R Shoenberger
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            8:15.00    8:06.66   18  
     1) Wivell, Toni M W76              2) Van Blaricom, Jenny L W54      
     3) Rodd, Gail G W71                4) Loyd, Susan M W54              
                1:07.15   2:25.98 (2:25.98)     3:24.42 (58.44)   5:24.83 (2:58.85)
        6:23.45 (58.62)   7:10.43 (1:45.60)     8:06.66 (56.23)                    
 
Women 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 10:58.88   12/4/2009 TAMAPLAIS AQUATIC MASTERS-USA             
                          J EISENMAN, L VAL, N RIDOUT, L SHOENBERGER        
        NATL: N 10:58.88   12/4/2009 TAMALPAIS                                 
                          J EISENMAN, L VAL, N RIDOUT, L SHOENBERGER        
         PMS: P 10:58.88  12/31/2009 TAM                                       
                          J Eisenman, L Val, N Ridout, L Shoenberger        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                     14:50.00   14:36.80   18  
     1) Scott, Stephanie W66            2) Parrish, Karen C W56           
     3) Albertson, Nay W59              4) Ackerman, Dolly J W72          
                  44.75   1:38.37 (1:38.37)   2:33.90 (2:33.90)   3:29.30 (3:29.30)
      4:31.56 (1:02.26)   5:37.75 (2:08.45)   6:48.80 (3:19.50)   7:56.21 (4:26.91)
        8:41.13 (44.92)   9:36.47 (1:40.26)  10:37.53 (2:41.32)  11:37.14 (3:40.93)
       12:19.27 (42.13)  13:05.58 (1:28.44)  13:52.20 (2:15.06)  14:36.80 (2:59.66)
 
Women 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:27.93   11/5/2011 OREGON MASTERS           -USA              
                         V VENKINS, B FRID, J WARD, K ANDRUS-HUGHES        
        NATL: N 2:27.93   11/5/2011 OREGON MASTERS                             
                         V JENKINS, B FRID, J WARD, K ANDRUS-HUGHES        
         PMS: P 3:09.27  10/18/2009 MAM                                        
                         R Y Shaps, J D White, S A Caso, P K Mc Partland   
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:22.00         DQ  
     1) Heuga, Maureen J W69            2) Scott, Stephanie W66           
     3) Morton, Judy L W74              4) Rothrock, Gretchen A W64       
                1:11.32     2:06.06 (54.74)   3:41.60 (1:35.54)          DQ (44.81)
 
Women 280-319 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 5:51.39   11/6/2009 VIRGINIA MASTERS SWIM TEA-USA              
                         L WALKER, J DETRICK, B DURRANT, B SCHREINER       
        NATL: N 5:51.39   11/7/2009 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM                 
                         L WALKER, J DETRICK, B DURRANT, B SCHREINER       
         PMS: P 6:20.10  12/31/2009 WCM                                        
                         K Murphy, D Monroe, J Alexander, A Hirsch         
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      8:00.00    7:11.95   18  
     1) Ackerman, Dolly J W72           2) Scott, Stephanie W66           
     3) Hirsch, Ann M W82               4) Brittingham, Regina W62        
                  56.48   1:59.14 (1:59.14)     2:43.11 (43.97)   3:41.77 (1:42.63)
        4:34.29 (52.52)   6:24.18 (2:42.41)     7:11.95 (47.77)                    
 
Men 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:31.87  11/22/2009 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         M MENEZES, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA        
        NATL: N 3:23.69   12/5/2009 S. CALIFORNIA AQUATIC MASTERS              
                         D WEGNER, E HOCHSTEIN, E TOLMACHOFF, M MCGINNIS   
         PMS: P 3:36.25  12/31/1995 DAM                                        
                         Andy McPherson, Collins, Winsor, Keppeler         
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:10.00    4:01.78   18  
     1) Flakoll, Jonathan D M39         2) Mellinger, Jeff R M34          
     3) Adams, Arthur D M22             4) Stahl, Stephen A M48           
                  27.55       57.57 (57.57)     1:25.25 (27.68)     1:56.77 (59.20)
        2:25.77 (29.00)   2:57.47 (1:00.70)     3:27.54 (30.07)   4:01.78 (1:04.31)
  2 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             4:15.00    4:39.02   14  
     1) Bentley, Orin W M36             2) Han, John M30                  
     3) Foster, Jeffrey M M47           4) Berry, Brian J M34             
                  31.08   1:05.93 (1:05.93)     1:40.66 (34.73)   2:17.17 (1:11.24)
        2:54.20 (37.03)   3:36.18 (1:19.01)     4:05.62 (29.44)   4:39.02 (1:02.84)
  3 Bay Masters-38  'A'                               5:30.00    4:59.50   12  
     1) Stewart, Jay M M40              2) Owens, Daniel B M31            
     3) Skarpelos, Michael J M53        4) de la Vega, Mario M42          
                  38.84   1:22.46 (1:22.46)     1:53.85 (31.39)   2:28.45 (1:05.99)
        3:08.17 (39.72)   3:54.82 (1:26.37)     4:24.62 (29.80)   4:59.50 (1:04.68)
 
Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:42.07   5/30/2010 KAIJI YOKOSUKA           -JPN              
                         K KITADA, K YONEHARA, T NAKAMURA, T KOGA          
        NATL: N 1:45.01   4/16/1994 BAYLOR/L STAR                              
                         J YARID, G RHODENBAUGH, B PATTEN, M RHODENBAUGH   
         PMS: P 1:45.06  12/31/2009 TOC                                        
                         L Wanie, G Marshall, T Holsman, S Greenwood       
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:02.00    1:59.18   18  
     1) Mellinger, Jeff R M34           2) King, Michael J M29            
     3) Flakoll, Jonathan D M39         4) de Boisblanc, Michael W M45    
                  31.42     1:04.45 (33.03)     1:32.92 (28.47)     1:59.18 (26.26)
  2 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             2:40.00    2:21.25   14  
     1) Bentley, Orin W M36             2) Han, John M30                  
     3) Berry, Brian J M34              4) Foster, Jeffrey M M47          
                  36.72     1:17.00 (40.28)     1:47.05 (30.05)     2:21.25 (34.20)
  3 Albany Masters Swimming-38  'A'                        NT    2:34.48   12  
     1) Zeits, Ford M21                 2) Baldwin, Graeme M26            
     3) Terusaki, Steven H M60          4) Schiff, Steve M44              
                  35.26     1:10.85 (35.59)     2:00.05 (49.20)     2:34.48 (34.43)
  4 Bay Masters-38  'A'                               3:20.00    2:40.17   10  
     1) Owens, Daniel B M31             2) Guillory, Daniel S M45         
     3) Menke, Joshua R M29             4) O'Rourke, Rick M48             
                  47.04     1:26.67 (39.63)     2:00.30 (33.63)     2:40.17 (39.87)
 
Men 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:32.44   12/5/2009 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
        NATL: N 3:32.44   12/5/2009 LONGHORN AQUATICS                          
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
         PMS: P 3:51.22  12/31/2011 WAMS                                       
                         B Bergen, D S Cuniff, T Harvill, M P Volzing      
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  4:30.00    4:21.36   18  
     1) Cunningham, Geoff T M45         2) Laudenslager, Greg L M52       
     3) Erickson, Douglas B M41         4)                                
                  31.37   1:05.72 (1:05.72)     1:29.64 (23.92)   2:11.42 (1:05.70)
        2:41.86 (30.44)   3:16.53 (1:05.11)     3:47.09 (30.56)   4:21.36 (1:04.83)
  2 Tri Valley Masters-38  'A'                        4:36.00    4:34.59   14  
     1) Cutting, Steve M56              2) Parthasarathy, Amulya M40      
     3) Daene, Markus M34               4) Bogdan, Sander B M35           
                  29.88   1:01.11 (1:01.11)     1:36.82 (35.71)   2:23.75 (1:22.64)
        2:52.64 (28.89)   3:28.05 (1:04.30)     3:59.06 (31.01)   4:34.59 (1:06.54)
  3 Bay Masters-38  'A'                               6:00.00    4:42.38   12  
     1) Sali, Andrej M50                2) O'Rourke, Rick M48             
     3) Stuart, Sid J M57               4) Connolly, Darrin T M42         
                  32.00   1:06.16 (1:06.16)     1:36.92 (30.76)   2:10.31 (1:04.15)
        2:50.27 (39.96)   3:32.98 (1:22.67)     4:06.66 (33.68)   4:42.38 (1:09.40)
 
Men 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 7:52.82   12/4/2009 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         T BLESSING, M VAROZZA, T BARTEE, A RASMUSSEN      
        NATL: N 7:52.82   12/4/2009 LONGHORN AQUATICS                          
                         T BLESSING, M VAROZZA, T BARTEE, A RASMUSSEN      
         PMS: P 8:29.70  12/31/2006 FIRE                                       
                         Steiner, Barnell, Czekala, Scollon                
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                              10:30.00   10:27.51   18  
     1) Brott, Ralph E M74              2) Yu, Aaron J M38                
     3) Connolly, Darrin T M42          4) Hardcastle, Holden P M36       
                  39.33   1:28.14 (1:28.14)   2:23.55 (2:23.55)   3:20.15 (3:20.15)
        3:56.73 (36.58)   4:34.82 (1:14.67)   5:13.81 (1:53.66)   5:51.79 (2:31.64)
        6:22.06 (30.27)   6:57.31 (1:05.52)   7:33.87 (1:42.08)   8:08.47 (2:16.68)
        8:40.41 (31.94)   9:14.95 (1:06.48)   9:50.85 (1:42.38)  10:27.51 (2:19.04)
 
Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:45.13  11/16/2008 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
        NATL: N 1:45.13  11/16/2008 LONGHORN AQUATICS                          
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
         PMS: P 1:56.44  10/16/2011 WCM                                        
                         H Chao, R J Santos, K W TITTLE, S A Stahl         
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tri Valley Masters-38  'A'                        2:30.00    2:14.85   18  
     1) Cutting, Steve M56              2) Bogdan, Sander B M35           
     3) Daene, Markus M34               4) Parthasarathy, Amulya M40      
                  32.86     1:06.58 (33.72)     1:39.54 (32.96)     2:14.85 (35.31)
  2 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  2:14.00    2:18.56   14  
     1) Laudenslager, Greg L M52        2) Erickson, Douglas B M41        
     3) Cunningham, Geoff T M45         4) LeCount, Brendon C M34         
                  36.91     1:13.21 (36.30)     1:45.65 (32.44)     2:18.56 (32.91)
 
Men 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:40.26  10/15/2011 BLU FROG TEAM            -USA              
                         C LYDECKER, R BOHLKEN, K SWITZER, A GAINES        
        NATL: N 3:40.26  10/15/2011 BLU FROG TEAM                              
                         C LYDECKER, R BOHLKEN, K SWITZER, A GAINES        
         PMS: P 4:00.54  12/31/1996 TOC                                        
                         Birnie, Strand, Bassi, Cazalet                    
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:10.00    4:10.04   18  
     1) Nootbaar, Tom T M50             2) Volpp, Bryan D M56             
     3) Boone, Jon M50                  4) Druz, Loren M57                
                  29.31   1:01.18 (1:01.18)     1:30.49 (29.31)   2:03.49 (1:02.31)
        2:32.53 (29.04)   3:05.19 (1:01.70)     3:36.76 (31.57)   4:10.04 (1:04.85)
  2 CoastSide Tiger Sharks-38  'A'                    5:30.00    4:35.18   14  
     1) Baker, John M50                 2) Shafer, Richard M56            
     3) Thomas, Ken M52                 4) Woehl, Bradley J M45           
                  29.77   1:00.96 (1:00.96)     1:39.72 (38.76)   2:22.23 (1:21.27)
        2:54.98 (32.75)   3:29.80 (1:07.57)     4:00.84 (31.04)   4:35.18 (1:05.38)
  3 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            5:00.00    4:54.26   12  
     1) Fairfield, David M M74          2) Stock, Kyle K M40              
     3) Gass, Matthew E M56             4) Mazurkiewicz, Adam B M36       
                  38.76   1:20.29 (1:20.29)     1:55.14 (34.85)   2:36.42 (1:16.13)
        3:10.69 (34.27)   3:49.04 (1:12.62)     4:20.20 (31.16)   4:54.26 (1:05.22)
  4 Walnut Creek Masters-38  'B'                      4:40.00    5:05.27   10  
     1) Griffith, Wayne W M52           2) France, Kermit M47             
     3) Kubokawa, Jon Y M58             4) Williams, Michael J M64        
                  37.00   1:15.12 (1:15.12)     1:53.21 (38.09)   2:33.58 (1:18.46)
        3:12.28 (38.70)   3:56.50 (1:22.92)     4:19.03 (22.53)   5:05.27 (1:08.77)
  5 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             4:38.00    5:22.26    8  
     1) Lopez, David M47                2) Rentschler, Randy T M53        
     3) Wan, Danny W M50                4) Tsugawa, Peter M55             
                  32.49   1:09.25 (1:09.25)     1:48.38 (39.13)   2:33.35 (1:24.10)
                          3:59.32 (1:25.97)     4:37.80 (38.48)   5:22.26 (1:22.94)
 
Men 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 8:03.40  10/14/2011 BLU FROG TEAM            -USA              
                         A GAINES, C LYDECKER, T BUCKLEY, K SWITZER        
        NATL: N 8:03.40  10/14/2011 BLU FROG TEAM                              
                         A GAINES, C LYDECKER, T BUCKLEY, K SWITZER        
         PMS: P 8:33.40  10/18/2009 SRM                                        
                         J R Morales, J S Dunn, F L Canales, W Schenstrom  
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      9:20.00    9:26.77   18  
     1) Volpp, Bryan D M56              2) Gothberg, Brad A M51           
     3) Heaney, Michael P M47           4) Nootbaar, Tom T M50            
                  32.22   1:09.32 (1:09.32)   1:47.49 (1:47.49)   2:25.00 (2:25.00)
        2:56.45 (31.45)   3:32.59 (1:07.59)   4:09.52 (1:44.52)   4:44.85 (2:19.85)
        5:17.65 (32.80)   5:53.13 (1:08.28)   6:28.30 (1:43.45)   7:02.64 (2:17.79)
        7:36.75 (34.11)   8:13.25 (1:10.61)   8:50.32 (1:47.68)   9:26.77 (2:24.13)
 -- Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'            14:20.00         DQ  
     1) Inchausti, Robert M51           2) Lopez, David M47               
     3) Wan, Danny W M50                4) Chew, Thomas C M56             
 
Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:49.42   12/1/2012 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         A RASMUSSEN, D GUTHRIE, J SAUER, M VAROZZA        
        NATL: N 1:49.42   12/1/2012 LONGHORN AQUATICS                          
                         A RASMUSSEN, D GUTHRIE, J SAUER, M VAROZZA        
         PMS: P 1:59.56  10/18/2009 WCM                                        
                         B D Volpp, G L Patterson, K L O'Brien, L Druz     
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:03.00    2:05.00   18  
     1) Volpp, Bryan D M56              2) Stahl, Stephen A M48           
     3) Boone, Jon M50                  4) Druz, Loren M57                
                  33.98     1:07.59 (33.61)     1:37.13 (29.54)     2:05.00 (27.87)
  2 Walnut Creek Masters-38  'B'                      2:11.00    2:11.18   14  
     1) Nootbaar, Tom T M50             2) Gothberg, Brad A M51           
     3) Williams, Michael J M64         4) Mc Donough, Patrick D M40      
                  34.19     1:10.89 (36.70)     1:42.69 (31.80)     2:11.18 (28.49)
  3 CoastSide Tiger Sharks-38  'A'                    2:30.00    2:13.37   12  
     1) Woehl, Bradley J M45            2) Thomas, Ken M52                
     3) Pence, Brad M62                 4) Baker, John M50                
                  33.52     1:14.40 (40.88)     1:46.19 (31.79)     2:13.37 (27.18)
  4 Bay Masters-38  'A'                               3:10.00    2:26.43   10  
     1) Sali, Andrej M50                2) de la Vega, Mario M42          
     3) Stuart, Sid J M57               4) Skarpelos, Michael J M53       
                  35.09     1:12.84 (37.75)     1:50.32 (37.48)     2:26.43 (36.11)
  5 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             3:00.00    2:51.34    8  
     1) Lopez, David M47                2) Wan, Danny W M50               
     3) Tsugawa, Peter M55              4) Rentschler, Randy T M53        
                  38.08     1:26.50 (48.42)     2:14.85 (48.35)     2:51.34 (36.49)
 
Men 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:56.97  10/14/2012 BLU FROG TEAM            -USA              
                         R BOHLKEN, M MIDDLETON, L MEISENHEIMER, R ABRAHAMS
        NATL: N 3:56.97  10/14/2012 BLU FROG TEAM                              
                         R BOHLKEN, M MIDDLETON, L MEISENHEIMER, R ABRAHAMS
         PMS: P 4:14.97  10/16/2011 WCM                                        
                         C M Daniels, J R De Lacy, J B Smyers, L Druz      
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  4:46.00    4:55.88   18  
     1) van Boer, Eric D M59            2) Williams, Scott M58            
     3) Sutton-Beattie, Eric L M61      4) Gloystein, James E M62         
                  31.87   1:07.26 (1:07.26)     1:40.35 (33.09)   2:18.56 (1:11.30)
        2:56.45 (37.89)   3:35.85 (1:17.29)     4:14.27 (38.42)   4:55.88 (1:20.03)
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      5:30.00    5:50.96   14  
     1) Silvey, Rick M71                2) Gothberg, Brad A M51           
     3) Perilman, Jim E M74             4) Heaney, Michael P M47          
                  47.85   1:42.71 (1:42.71)     2:28.69 (45.98)   3:22.65 (1:39.94)
        3:57.33 (34.68)   4:36.46 (1:13.81)     5:12.49 (36.03)   5:50.96 (1:14.50)
 
Men 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:01.03   12/5/2009 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         G SCHMIDT, T SHEAD, J WOTTON, C CAVANAUGH         
        NATL: N 2:01.03   12/5/2009 GOLD COAST MASTERS                         
                         G SCHMIDT, T SHEAD, J WOTTON, C CAVANAUGH         
         PMS: P 2:11.89  10/21/2007 WCM                                        
                         J P King, J B Smyers, D Craig Dennis, D L Galine  
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  2:23.00    2:25.52   18  
     1) van Boer, Eric D M59            2) Sutton-Beattie, Eric L M61     
     3) Williams, Scott M58             4) Gloystein, James E M62         
                  34.98     1:17.35 (42.37)     1:51.43 (34.08)     2:25.52 (34.09)
 
Men 280-319 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:15.49   12/6/2008 SAN DIEGO SWIM MASTERS   -USA              
                         V VAN BAALEN, P ANDERSEN, M FRESHLEY, D WEBSTER   
        NATL: N 2:15.49   12/6/2008 SAN DIEGO SWIM MASTERS                     
                         V VAN BAALEN, P ANDERSEN, M FRESHLEY, D WEBSTER   
         PMS: P 2:46.41  10/21/2007 WCM                                        
                         J E Perilman, N E Stupfel, J M Haworth, R W Mayo  
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            3:30.00    3:18.09   18  
     1) Anning, William C M72           2) Kleman, Karl F M73             
     3) Fairfield, David M M74          4) Smith, Kirby L M67             
                1:09.68     1:53.03 (43.35)     2:42.02 (48.99)     3:18.09 (36.07)
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:12.00    3:33.93   14  
     1) Pedder, Stan M78                2) Lane, Ed V M74                 
     3) Perilman, Jim E M74             4) Silvey, Rick M71               
                1:08.91     2:03.64 (54.73)     2:50.87 (47.23)     3:33.93 (43.06)
 
Men 320-359 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 6:34.69   12/1/2012 SAN DIEGO SWIM MASTERS   -USA              
                         DONALD BAKER, BOB BEST, ERIC HUBACH, KEN KIMBALL  
        NATL: N 5:40.37   12/2/2007 SAN DIEGO SWIM MASTERS                     
                         F PIEMME, D WEBSTER, J SCHMIDT, B BEST            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      7:00.00    7:24.81   18  
     1) Brown, Donald L M80             2) Mayo, Robert W M80             
     3) Nieman, Frank B M81             4) Stupfel, Norman E M81          
                  46.81   1:37.36 (1:37.36)     2:24.53 (47.17)   3:19.76 (1:42.40)
      4:24.36 (1:04.60)   5:38.05 (2:18.29)     6:27.38 (49.33)   7:24.81 (1:46.76)
 
Men 320-359 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:50.63   4/27/2003 JUEI CLUB                -JPN              
                         K NAKAMURA, K SHIRAYAMA, S SHIDA, I TAMURA        
        NATL: N 3:00.48   12/3/2006 SAN DIEGO SWIM MASTERS                     
                         TOM HAVER, BOB BEST, FRANK PIEMME, DALE WEBSTER   
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      3:45.00    3:34.64   18  
     1) Brown, Donald L M80             2) Stupfel, Norman E M81          
     3) Nieman, Frank B M81             4) Mayo, Robert W M80             
                  46.17     1:38.86 (52.69)   2:52.54 (1:13.68)     3:34.64 (42.10)
 
Mixed 72-99 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:20.54   12/6/2009 ORANGE COAST MASTERS SWIMMING              
                         K RYAN, K MILLER, A AMR, K COLESEN                
         PMS: P 4:24.35  12/31/2004 WCM                                        
                         TAM, Tukua, Messian, Krauss                       
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      6:19.00    6:12.15   18  
     1) Piazza, Michael S M67           2) Hansel, Neila W37              
     3) Santos, Debbie M W45            4) Kubokawa, Jon Y M58            
                  46.01   1:35.28 (1:35.28)     2:22.47 (47.19)   3:15.88 (1:40.60)
        3:58.47 (42.59)   4:49.78 (1:33.90)     5:28.08 (38.30)   6:12.15 (1:22.37)
 
Mixed 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:41.55   1/30/2005 GOLD RUSH                -JPN              
                         M OKUHARA, N ERIGUCHI, K NAKAMURA, T SHIRATA      
        NATL: N 1:41.62  12/14/1997 EL SEGUNDO                                 
                         B BERGEN, D GRANER GALLAS, M RINZLER, H HANNENIAN 
         PMS: P 1:45.27  10/18/2009 BAY                                        
                         D H Chen, C KETTERLING, M E Baker, C P Jones      
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                               2:35.00    2:09.64   18  
     1) Owens, Daniel B M31             2) Amezcua, Evelyn C W25          
     3) Novick, Emily K W27             4) Nguyen, Tim M27                
                  28.62       53.32 (24.70)     1:42.31 (48.99)     2:09.64 (27.33)
 
Mixed 100-119 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:14.61  10/28/2012 KOKORO                   -JPN              
                         T KAKIZOE, A YUSUKE, E HEIMBACH, A HIBINO         
        NATL: N 4:16.58  12/15/2002 NEW ENGLAND                                
                         B LO-PINTO, S MORAWSKI, J EADDY, J STOKES         
         PMS: P 4:29.60  10/18/2009 BAY                                        
                         C KETTERLING, M E Baker, D H Chen, C P Jones      
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                               5:45.00    5:36.64   18  
     1) Owens, Daniel B M31             2) Novick, Emily K W27            
     3) Nguyen, Tim M27                 4) Amezcua, Evelyn C W25          
                  36.71   1:15.59 (1:15.59)     2:03.28 (47.69)   2:56.55 (1:40.96)
        3:28.63 (32.08)   4:05.71 (1:09.16)     4:30.64 (24.93)   5:36.64 (1:30.93)
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:38.68  11/25/2012 TSUNAMI                  -RUS              
                         V CHERNYY, O BORISOVA, E YUDINA, S MUKHIN         
        NATL: N 1:41.37  12/10/2000 EL SEGUNDO                                 
                         B BERGEN, P FRANCIS, D GRANER-GALLAS, D ROBINSON  
         PMS: P 1:46.89  10/18/2009 WCM                                        
                         A K Lee, R R Tukua, S A Stahl, A J Nonaka         
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      1:58.00    1:56.51   18  
     1) Nonaka, Andy J M34              2) Strong, Susan D W42            
     3) Volynets, Anna W48              4) Mellinger, Jeff R M34          
                  25.69       59.15 (33.46)     1:30.36 (31.21)     1:56.51 (26.15)
  2 Sebastopol Masters Aquatic Clu-38  'A'            2:10.50    2:05.92   14  
     1) Tran, George M27                2) Scott, Emily W33               
     3) Flecker, Donita L W31           4) Keating, Kevin M50             
                  29.14     1:02.87 (33.73)     1:38.93 (36.06)     2:05.92 (26.99)
  3 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             2:20.00    2:08.28   12  
     1) Doyle, Nia B W32                2) Gai, Chelsea S W28             
     3) Bentley, Orin W M36             4) Berry, Brian J M34             
                  33.47     1:12.26 (38.79)     1:41.68 (29.42)     2:08.28 (26.60)
  4 Walnut Creek Masters-38  'B'                      2:11.00    2:09.98   10  
     1) Adams, Arthur D M22             2) Roach, Regina A W27            
     3) Crooks, Marni W34               4) France, Kermit M47             
                  28.19     1:03.36 (35.17)     1:36.23 (32.87)     2:09.98 (33.75)
 
Mixed 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:06.60   4/14/2013 TEAM DASH                -JPN              
                         R OTSUKA, H TOGO, F YASAKA, Y SAKAMOTO            
        NATL: N 4:13.93  11/22/2009 LONGHORN AQUATICS                          
                         E MCCLEAVE, T BLESSING, M MENEZES, A MARSH        
         PMS: P 4:32.45  10/18/2009 WCM                                        
                         J MELLINGER, D M Santos, A M Brown, A K Lee       
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sebastopol Masters Aquatic Clu-38  'A'            4:50.00    5:20.55   18  
     1) Flecker, Donita L W31           2) Connolly, Cindi W49            
     3) Keating, Kevin M50              4) Tran, George M27               
                  42.84   1:32.78 (1:32.78)     2:15.76 (42.98)   3:07.09 (1:34.31)
        3:37.42 (30.33)   4:12.89 (1:05.80)     4:42.56 (29.67)   5:20.55 (1:07.66)
  2 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             6:25.00    5:42.87   14  
     1) Doyle, Nia B W32                2) Parsa, Rebecca W27             
     3) Berry, Brian J M34              4) Bentley, Orin W M36            
                  44.97   1:29.48 (1:29.48)     2:24.57 (55.09)   3:26.01 (1:56.53)
        3:58.95 (32.94)   4:36.74 (1:10.73)     5:07.88 (31.14)   5:42.87 (1:06.13)
  3 Walnut Creek Masters-38  'A'                      6:15.00    5:48.77   12  
     1) Roach, Regina A W27             2) France, Kermit M47             
     3) Adams, Arthur D M22             4) Ongerth, Ann Michelle W39      
                  47.32   1:37.06 (1:37.06)     2:24.36 (47.30)   3:15.45 (1:38.39)
        3:48.70 (33.25)   4:29.27 (1:13.82)     5:06.06 (36.79)   5:48.77 (1:19.50)
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:42.03  11/22/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING-USA              
                         R ABRAHAMS, S VON DER LIPPE, S HART, C O'SULLIVAN 
        NATL: N 1:42.03  11/22/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING                  
                         R ABRAHAMS, S VON DER LIPPE, S HART, C O'SULLIVAN 
         PMS: P 1:50.98  12/31/1995 TOC                                        
                         Strand, Ogier, Jolly, vander Bogart               
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      1:53.50    1:59.67   18  
     1) Boone, Jon M50                  2) Keeler, Susan E W35            
     3) Ongerth, Ann Michelle W39       4) Flakoll, Jonathan D M39        
                  29.01       58.38 (29.37)     1:34.37 (35.99)     1:59.67 (25.30)
  2 CoastSide Tiger Sharks-38  'A'                    2:40.00    2:04.80   14  
     1) Woehl, Bradley J M45            2) Gilkyson, Renate W43           
     3) Ryner, Lisa C W56               4) Baker, John M50                
                  29.58     1:04.29 (34.71)     1:37.52 (33.23)     2:04.80 (27.28)
  3 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             2:40.00    2:06.78   12  
     1) Ozawa, Megumi W41               2) Foster, Jeffrey M M47          
     3) Mahn, Tanya W40                 4) Jegers, Dan M43                
                  32.83     1:06.29 (33.46)     1:39.56 (33.27)     2:06.78 (27.22)
  4 Albany Masters Swimming-38  'A'                   2:15.00    2:08.99   10  
     1) Nageotte, James K M52           2) Harris, Karen C W47            
     3) Nip, Carol J W56                4) Bryant, Scott G M25            
                  32.70     1:07.22 (34.52)     1:43.75 (36.53)     2:08.99 (25.24)
  5 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  2:07.00    2:10.31    8  
     1) Erickson, Douglas B M41         2) Cunningham, Geoff T M45        
     3) Rempe, Rachel M W30             4) Cochrane, Suzanna W53          
                  27.41       56.10 (28.69)     1:28.93 (32.83)     2:10.31 (41.38)
  6 Bay Masters-38  'A'                               3:00.00    2:12.49    6  
     1) Connolly, Darrin T M42          2) Voight, Tina M W44             
     3) Chung, Heejay A W42             4) de la Vega, Mario M42          
                  28.92     1:04.06 (35.14)     1:48.31 (44.25)     2:12.49 (24.18)
  7 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'B'             2:45.00    2:22.59    4  
     1) Parsa, Rebecca W27              2) Lindahl, Sarah W37             
     3) Bar, Shahar M40                 4) Downey, Daniel P M46           
                  44.74     1:19.11 (34.37)     1:51.63 (32.52)     2:22.59 (30.96)
  8 Bay Masters-38  'B'                               3:10.00    2:27.63    2  
     1) Tonge, Jacqueline E W51         2) Stuart, Sid J M57              
     3) Chan, Kimiko M W54              4) Menke, Joshua R M29            
                  42.02     1:17.53 (35.51)     1:57.18 (39.65)     2:27.63 (30.45)
 
Mixed 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 8:26.62  10/16/2009 WALNUT CREEK MASTERS     -USA              
                         J SORENSEN, A ZAMANIAN, M CURRAN, R SANTOS        
        NATL: N 8:26.62  10/16/2009 WALNUT CREEK MASTERS                       
                         J SORENSEN, A ZAMANIAN, M CURRAN, R SANTOS        
         PMS: P 9:33.72   10/8/2010 Walnut Creek Ma                            
                         D Santos, J Fusari, B Gothberg, A Nonaka          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                     10:00.00    9:57.70   18  
     1) Keeler, Susan E W35             2) Henry, BJ W49                  
     3) Adams, Arthur D M22             4) O'Brien, Kerry L M56           
                  33.67   1:10.69 (1:10.69)   1:48.51 (1:48.51)   2:25.75 (2:25.75)
        3:02.31 (36.56)   3:43.73 (1:17.98)   4:25.71 (1:59.96)   5:06.69 (2:40.94)
        5:39.93 (33.24)   6:16.97 (1:10.28)   6:54.45 (1:47.76)   7:32.63 (2:25.94)
        8:05.80 (33.17)   8:42.59 (1:09.96)   9:20.34 (1:47.71)   9:57.70 (2:25.07)
  2 Tri Valley Masters-38  'A'                       11:30.00   10:34.65   14  
     1) Sitzmann, Amy K W33             2) Pearson, Loren J W38           
     3) Bogdan, Sander B M35            4) Cutting, Steve M56             
                  32.60   1:08.50 (1:08.50)   1:44.08 (1:44.08)   2:18.49 (2:18.49)
        2:58.00 (39.51)   3:42.51 (1:24.02)   4:26.00 (2:07.51)   5:07.85 (2:49.36)
        5:42.71 (34.86)   6:22.70 (1:14.85)   7:04.60 (1:56.75)   7:45.31 (2:37.46)
        8:24.05 (38.74)   9:07.39 (1:22.08)   9:51.50 (2:06.19)  10:34.65 (2:49.34)
 
Mixed 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:10.32  11/22/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING-USA              
                         S HART, S VON DER LIPPE, C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS 
        NATL: N 4:10.32  11/22/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING                  
                         S HART, S VON DER LIPPE, C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS 
         PMS: P 4:28.64  12/31/2007 WCM                                        
                         Ward, Santos, Mikuni, Crittenden                  
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CoastSide Tiger Sharks-38  'A'                    7:40.00    5:16.27   18  
     1) Woehl, Bradley J M45            2) Gilkyson, Renate W43           
     3) Baker, John M50                 4) Ryner, Lisa C W56              
                  35.33   1:13.07 (1:13.07)     1:30.37 (17.30)   2:46.15 (1:33.08)
        2:59.11 (12.96)   3:58.51 (1:12.36)     4:36.13 (37.62)   5:16.27 (1:17.76)
  2 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             6:00.00    5:46.89   14  
     1) Ozawa, Megumi W41               2) Foster, Jeffrey M M47          
     3) Burger, Clare P W46             4) Lopez, David M47               
                  37.88   1:16.38 (1:16.38)     2:06.17 (49.79)   2:57.55 (1:41.17)
        3:41.58 (44.03)   4:47.64 (1:50.09)     5:11.35 (23.71)     5:46.89 (59.25)
  3 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'B'             6:30.00    5:56.24   12  
     1) Chew, Thomas C M56              2) Bar, Shahar M40                
     3) Mahn, Tanya W40                 4) de la Torre, Yasuko W43        
                  48.47   1:36.11 (1:36.11)     2:24.95 (48.84)   3:17.70 (1:41.59)
        3:55.20 (37.50)   4:42.17 (1:24.47)     5:18.08 (35.91)   5:56.24 (1:14.07)
  4 Bay Masters-38  'A'                               7:30.00    6:12.59   10  
     1) Connolly, Darrin T M42          2) de la Vega, Mario M42          
     3) Chung, Heejay A W42             4) Voight, Tina M W44             
                  36.53   1:15.62 (1:15.62)     1:28.06 (12.44)   2:39.77 (1:24.15)
        2:52.05 (12.28)   4:56.78 (2:17.01)     5:28.32 (31.54)   6:12.59 (1:15.81)
  5 Bay Masters-38  'B'                               8:30.00    6:18.07    8  
     1) Menke, Joshua R M29             2) Tonge, Jacqueline E W51        
     3) Lewis, Laurie W52               4) Lewis, Glenn R M53             
                  42.75   1:30.12 (1:30.12)     2:22.45 (52.33)   3:18.20 (1:48.08)
        4:03.00 (44.80)   4:56.32 (1:38.12)     5:35.66 (39.34)   6:18.07 (1:21.75)
  6 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            6:40.00    6:45.18    6  
     1) Perry, Laurie S W59             2) Hieb-Stock, Lisa M W33         
     3) Welsh, Stuart J M57             4) Stock, Kyle K M40              
                  59.99   2:52.75 (2:52.75)                         3:47.33 (54.58)
        4:32.24 (44.91)   5:26.14 (1:38.81)     6:02.14 (36.00)   6:45.18 (1:19.04)
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:47.43  10/14/2011 BLU FROG TEAM            -USA              
                         A GAINES, C SHONKWILER, E JONES, S WEISS          
        NATL: N 1:47.43  10/14/2011 BLU FROG TEAM                              
                         A GAINES, C SHONKWILER, E JONES, S WEISS          
         PMS: P 1:54.66  10/16/2011 WCM                                        
                         S A Stahl, K A Halbrecht, K L MURPHY, A Sue M Osbo
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      1:56.00    1:55.66   18  
     1) Gothberg, Brad A M51            2) Dewey, Vicky S W51             
     3) Murphy, Karen L W53             4) Nootbaar, Tom T M50            
                  27.22       57.79 (30.57)     1:28.42 (30.63)     1:55.66 (27.24)
  2 Walnut Creek Masters-38  'B'                      2:08.60    2:04.93   14  
     1) Volpp, Bryan D M56              2) Henry, BJ W49                  
     3) Cook, Amy M W49                 4) Williams, Michael J M64        
                  28.47     1:00.94 (32.47)     1:35.30 (34.36)     2:04.93 (29.63)
  3 Santa Rosa Masters-38  'A'                        2:05.00    2:05.42   12  
     1) Morales, John R M55             2) Wilder, Hugh M66               
     3) Jaubert, Leslie M W55           4) Terhorst, Hermine M W55        
                  28.32       59.41 (31.09)     1:32.32 (32.91)     2:05.42 (33.10)
  4 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             2:30.00    2:10.96   10  
     1) Haufler, Suzie L W56            2) de la Torre, Yasuko W43        
     3) Tsugawa, Peter M55              4) Lopez, David M47               
                  34.25     1:07.21 (32.96)     1:41.70 (34.49)     2:10.96 (29.26)
  5 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'B'             3:15.00    2:18.06    8  
     1) Chew, Thomas C M56              2) Wan, Danny W M50               
     3) King, Kimberly L W53            4) Burger, Clare P W46            
                  32.88     1:08.96 (36.08)     1:44.08 (35.12)     2:18.06 (33.98)
  6 Walnut Creek Masters-38  'D'                      2:17.80   x2:20.83  
     1) O'Brien, Kerry L M56            2) Piantidosi, Robin J W49        
     3) Adler, Felicia M W51            4) Stahl, Stephen A M48           
                  31.12     1:10.41 (39.29)     1:53.65 (43.24)     2:20.83 (27.18)
  7 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'            2:25.00    2:21.08    6  
     1) Sulzbach, John F M79            2) Pinto, Harlan A M56            
     3) Couch, Stephanie D W49          4) Capen, Tasha W47               
                  38.14     1:13.31 (35.17)     1:48.54 (35.23)     2:21.08 (32.54)
  8 Walnut Creek Masters-38  'C'                      2:32.00   x2:28.67  
     1) Brittingham, Regina W62         2) Kubokawa, Jon Y M58            
     3) Parrish, Karen C W56            4) King, John A M59               
                  39.35     1:14.70 (35.35)     1:55.09 (40.39)     2:28.67 (33.58)
  9 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            2:55.00    2:55.80    4  
     1) Van Blaricom, Jenny L W54       2) Perry, Laurie S W59            
     3) Smith, Kirby L M67              4) Stock, Kyle K M40              
                                1:43.98 ( )     2:22.75 (38.77)     2:55.80 (33.05)
 -- Bay Masters-38  'A'                               2:45.00         DQ  
     1) Miller, Scotia A W48            2) Lewis, Glenn R M53             
     3) Lewis, Laurie W52               4) Sali, Andrej M50               
                  32.92     1:07.46 (34.54)     1:45.01 (37.55)          DQ (28.21)
 
Mixed 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:27.64   3/16/2013 NORTH CAROLINA MASTERS   -USA              
                         F MCEACHRAN, J BLANK, E BRAUN, J KLEIN            
        NATL: N 4:27.64   3/16/2013 NORTH CAROLINA MASTERS                     
                         F MCEACHRAN, J BLANK, E BRAUN, J KLEIN            
         PMS: P 4:50.08  12/31/1998 TAM                                        
                         Burns, Parlapiano, Val, Ridout                    
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      5:40.00    5:14.85   18  
     1) Ward, Lisa A W49                2) Volpp, Bryan D M56             
     3) Nootbaar, Tom T M50             4) Henry, BJ W49                  
                  41.59   1:28.24 (1:28.24)     2:05.57 (37.33)   2:46.63 (1:18.39)
        3:18.88 (32.25)   3:55.94 (1:09.31)     4:32.91 (36.97)   5:14.85 (1:18.91)
  2 Bay Masters-38  'A'                               6:30.00    5:50.51   14  
     1) Miller, Scotia A W48            2) Chan, Kimiko M W54             
     3) Stuart, Sid J M57               4) Sali, Andrej M50               
                  42.77   1:28.54 (1:28.54)     2:20.48 (51.94)   3:18.00 (1:49.46)
        3:58.95 (40.95)   4:44.95 (1:26.95)     5:17.19 (32.24)   5:50.51 (1:05.56)
  3 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             7:22.00    6:57.15   12  
     1) Tsugawa, Peter M55              2) Wan, Danny W M50               
     3) Haufler, Suzie L W56            4) King, Kimberly L W53           
                  53.42   1:57.01 (1:57.01)     2:47.05 (50.04)   3:41.65 (1:44.64)
        4:29.71 (48.06)   5:29.05 (1:47.40)     6:10.93 (41.88)   6:57.15 (1:28.10)
 
Mixed 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:55.93   12/7/2008 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         D CAVANAUGH, C CAVANAUGH, P SARGEANT, D QUIGGIN   
        NATL: N 1:55.93   12/7/2008 GOLD COAST MASTERS                         
                         D CAVANAUGH, C CAVANAUGH, P SARGEANT, D QUIGGIN   
         PMS: P 1:57.60  12/31/2009 TAM                                        
                         R Burns, L Val, B Wheeler, K Frost                
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  2:24.00    2:26.15   18  
     1) van Boer, Eric D M59            2) Cochrane, James E M55          
     3) Tevis, Maggie H W65             4) Coholan, Annette W65           
                  28.61       58.95 (30.34)     1:40.13 (41.18)     2:26.15 (46.02)
  2 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            2:35.00    2:34.40   14  
     1) Parola, Sheryl A W65            2) Harms, Cheryl M W62            
     3) Welsh, Stuart J M57             4) Gass, Matthew E M56            
                  47.23     1:25.28 (38.05)     2:03.73 (38.45)     2:34.40 (30.67)
  3 Walnut Creek Masters-38  'A'                      3:00.00    2:49.74   12  
     1) Silvey, Rick M71                2) Marnell, Mary W57              
     3) Scott, Stephanie W66            4) Perilman, Jim E M74            
                  44.53     1:25.94 (41.41)     2:08.83 (42.89)     2:49.74 (40.91)
 
Mixed 240-279 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:43.20  12/13/2009 OREGON                   -USA              
                         K ANDRUS-HUGHES, A STARK, C CRABBE, D RADCLIFF    
        NATL: N 4:43.20  12/13/2009 OREGON                                     
                         K ANDRUS-HUGHES, A STARK, C CRABBE, D RADCLIFF    
         PMS: P 5:03.67  12/31/2006 TAM                                        
                         Burns, Frost, Val, Ridout                         
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  6:10.00    6:19.71   18  
     1) Tevis, Maggie H W65             2) Ericsson, Ken M53              
     3) Williams, Scott M58             4) Coholan, Annette W65           
                  57.03   2:00.44 (2:00.44)     2:33.11 (32.67)   3:14.06 (1:13.62)
        3:51.73 (37.67)   4:37.89 (1:23.83)     5:25.63 (47.74)   6:19.71 (1:41.82)
 
Mixed 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:10.44   6/14/2009 ST KANSAI                -JPN              
                         F HIROOKA, Y OSAKI, C KONISHI, Y OSAKI            
        NATL: N 2:15.63   12/2/2007 SAN DIEGO SWIM MASTERS                     
                         F PIEMME, V VAN BAALEN, J MARR, G CLIFFORD        
         PMS: P 2:36.99  10/18/2009 WCM                                        
                         K M Burr, D M Ugarkovich, J E Alexander, D Monroe 
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:10.00    3:03.67   18  
     1) Stupfel, Norman E M81           2) Heuga, Maureen J W69           
     3) Rothrock, Gretchen A W64        4) Lane, Ed V M74                 
                  41.27                             2:20.26 ( )     3:03.67 (43.41)
 
Mixed 320-359 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:36.37   5/21/2006 JUEI CLUB                -JPN              
                         I TAMURA, M KAMOSHITA, Y NAGAMATSU, K NAKAMURA    
        NATL: N 2:51.05   11/6/2004 SANTA BARBARA                              
                         F PIEMME, G ALTUS, R BAAR, J SCHMIDT              
         PMS: P 3:20.17  10/16/2011 WCM                                        
                         F B Nieman, B R Owens, A M Hirsch, N E Stupfel    
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      3:35.50    3:29.17   18  
     1) Mayo, Robert W M80              2) Hirsch, Ann M W82              
     3) Duncan, Jean M W81              4) Brown, Donald L M80            
                  42.40                             2:45.92 ( )     3:29.17 (43.25)
 
Mixed 320-359 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 15:27.95   3/23/2013 AZSC                     -BEL             
                          E PELLIS, A VAN OBBERGHEN, G VERHELST, J VAN ROY  
        NATL: N 15:35.35  11/12/2011 FLORIDA MAVERICK MASTERS                  
                          J TROY, R WILLIAMS, P TULLMAN, C WEATHERBEE       
         PMS: P 17:11.69        1994 San Mateo                                 
                          , , ,                                             
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Walnut Creek Masters-38  'A'                     16:00.00         DQ  
     1) Mayo, Robert W M80              2) Duncan, Jean M W81             
     3) Hirsch, Ann M W82               4) Morner, Stan F M79             

USMS Logo

 

GO THE DISTANCE

Link to the Swimming World website

Sports Basement Logo

Tri-Cal Logo