PacMasters

MAAC SCM

  Serving Northern California and Northwestern Nevada

Masters Swimming is for Everyone
All ages and all levels!

Follow pacmastersswim on Twitter
LinkedIn Join USMS p Pacific Masters United States
Licensed to Modesto Area Aquatic Club  HY-TEK's Meet Manager 8/24/2013 05:08 PM
                     2013 MAAC Summer SCM Meet - 8/24/2013                     
                                    Results                                    
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 26.03  10/29/2011 ANDREA GEOROFF                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gerbrandt, Megan          28 Fig Garden Swim-38     36.00      35.89  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 56.30   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gerbrandt, Megan          28 Fig Garden Swim-38   1:22.00    1:18.45  
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:59.78   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGowan, Christina        26 Modesto Area Aqu-38  2:11.38    2:13.73  
  2 Gerbrandt, Megan          28 Fig Garden Swim-38   3:10.00    2:51.24  
  3 Ottem, Rachel             28 Tuolumne County-38   3:15.00    3:00.96  
 
Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:24.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGowan, Christina        26 Modesto Area Aqu-38  4:36.92    4:41.16  
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 28.92    3/3/2012 DIANA MACMANUS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ottem, Rachel             28 Tuolumne County-38     40.00      43.57  
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 31.87  11/21/2010 MEGAN JENDRICK                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eby, Kate                 29 Unattached             47.44      47.14  
  2 Gerbrandt, Megan          28 Fig Garden Swim-38     50.00      47.83  
  3 Ottem, Rachel             28 Tuolumne County-38     42.00      52.01  
 
Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:10.04   4/15/2012 MEGAN JENDRICK                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eby, Kate                 29 Unattached           1:41.91    1:44.66  
 
Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:01.33   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGowan, Christina        26 Modesto Area Aqu-38  1:15.00    1:10.91  
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:03.41   1/23/2011 MEGAN JENDRICK                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ottem, Rachel             28 Tuolumne County-38   2:00.00    1:34.94  
 
Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:21.79  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGowan, Christina        26 Modesto Area Aqu-38  2:31.87    2:35.31  
  2 Ottem, Rachel             28 Tuolumne County-38   3:20.00    3:18.91  
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 25.69  11/10/2012 ERIKA ERNDL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Savage, Kelly             34 Unattached             32.00      30.57  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 54.75  10/13/2012 ERIKA ERNDL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willard, Melissa          34 Fig Garden Swim-38   1:07.10    1:07.57  
  2 Savage, Kelly             34 Unattached           1:13.00    1:09.33  
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.61  11/21/2009 NORIKO INADA                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willard, Melissa          34 Fig Garden Swim-38     30.10      33.92  
 
Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 59.53  11/22/2009 NORIKO INADA                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willard, Melissa          34 Fig Garden Swim-38   1:07.10    1:13.31  
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 32.17   12/4/2011 HANNAH CALDAS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hedegard, Janelle         31 Modesto Area Aqu-38    40.00      42.33  
  2 Hieb-Stock, Lisa          33 Tuolumne County-38     46.00      47.05  
 
Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:10.00  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hedegard, Janelle         31 Modesto Area Aqu-38  1:30.00    1:34.91  
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 27.89  12/10/2011 NORIKO INADA                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Savage, Kelly             34 Unattached             40.00      36.68  
  2 Hedegard, Janelle         31 Modesto Area Aqu-38    38.00      38.95  
  3 Hieb-Stock, Lisa          33 Tuolumne County-38     38.51      40.48  
 
Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:00.34  10/13/2012 ERIKA ERNDL                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hieb-Stock, Lisa          33 Tuolumne County-38   1:31.28    1:36.39  
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:02.52  10/13/2012 ERIKA ERNDL                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hieb-Stock, Lisa          33 Tuolumne County-38   1:28.39    1:28.95  
  2 Hedegard, Janelle         31 Modesto Area Aqu-38  1:30.00    1:46.23  
 
Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:18.79   12/7/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hieb-Stock, Lisa          33 Tuolumne County-38   3:09.30    3:09.54  
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 25.10   12/3/2006 DARA TORRES                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fischer, Amy              38 Fig Garden Swim-38     33.00      31.57  
  2 Freitas, Heather          37 Modesto Area Aqu-38    32.17      31.93  
  3 Pearson, Loren            38 Tri Valley Maste-38    32.19      33.09  
  4 Martin, Alisa             38 Fig Garden Swim-38     48.62      50.11  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 54.95   12/3/2006 DARA TORRES                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fischer, Amy              38 Fig Garden Swim-38   1:25.00    1:09.83  
  2 Pearson, Loren            38 Tri Valley Maste-38  1:12.12    1:12.74  
 
Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:03.56  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pearson, Loren            38 Tri Valley Maste-38  2:45.45    2:42.86  
 
Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:22.56  12/12/1999 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pearson, Loren            38 Tri Valley Maste-38  7:13.13    5:45.31  
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 28.68  11/21/2009 SHERI HART                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fischer, Amy              38 Fig Garden Swim-38     40.00      37.65  
  2 Freitas, Heather          37 Modesto Area Aqu-38    38.12      38.70  
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 33.03  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fischer, Amy              38 Fig Garden Swim-38     45.00      42.52  
  2 Martin, Alisa             38 Fig Garden Swim-38     53.21      51.13  
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:10.64   12/3/2011 CYNTHIA LEWIS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fischer, Amy              38 Fig Garden Swim-38   1:40.00    1:32.75  
  2 Freitas, Heather          37 Modesto Area Aqu-38  1:33.90    1:43.15  
  3 Martin, Alisa             38 Fig Garden Swim-38   1:54.97    1:53.85  
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 28.58  11/21/2009 SHERI HART                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freitas, Heather          37 Modesto Area Aqu-38    39.23      35.35  
  2 Pearson, Loren            38 Tri Valley Maste-38    36.36      38.30  
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:04.61  11/22/2009 SHERI HART                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freitas, Heather          37 Modesto Area Aqu-38  1:25.62    1:20.94  
  2 Martin, Alisa             38 Fig Garden Swim-38   1:55.00    2:01.89  
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 26.22   3/16/2013 ERIKA BRAUN                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rublein, Susanne          43 Manatee Aquatic-38     30.90      31.47  
  2 Winton, Georgette         44 Fig Garden Swim-38     34.10      32.92  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 57.55  11/16/2008 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rublein, Susanne          43 Manatee Aquatic-38   1:06.29    1:07.66  
  2 Winton, Georgette         44 Fig Garden Swim-38   1:16.30    1:13.45  
 
Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:21.75  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Noble, Sherry             42 Fig Garden Swim-38   5:19.89    5:12.12  
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 30.02  10/14/2012 SHERI HART                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winton, Georgette         44 Fig Garden Swim-38     41.70      39.55  
  2 Tyler, AnnaLisa           44 Fig Garden Swim-38     48.66      42.84  
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 32.29  11/22/2009 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rublein, Susanne          43 Manatee Aquatic-38     39.60      38.88  
  2 Tyler, AnnaLisa           44 Fig Garden Swim-38     56.32      48.30  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:10.55   12/2/2007 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rublein, Susanne          43 Manatee Aquatic-38   1:26.12    1:25.23  
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 28.19   3/16/2013 ERIKA BRAUN                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winton, Georgette         44 Fig Garden Swim-38     35.20      34.39  
  2 Tyler, AnnaLisa           44 Fig Garden Swim-38     55.48      41.81  
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:04.25  11/16/2008 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Noble, Sherry             42 Fig Garden Swim-38   1:24.15    1:20.93  
  2 Tyler, AnnaLisa           44 Fig Garden Swim-38   1:30.00    1:31.18  
 
Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:19.21   12/2/2007 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Noble, Sherry             42 Fig Garden Swim-38   2:53.60    2:50.99  
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 27.09   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lein, Brenda              49 North Bay Aquati-38    40.00      32.93  
  2 Hansten, LaDeane          46 Tuolumne County-38     33.33      33.00  
  3 Phalen, Jennifer          49 Davis Aquatic Ma-38    34.42      34.50  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 58.61   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hansten, LaDeane          46 Tuolumne County-38   1:11.33    1:10.89  
  2 Lein, Brenda              49 North Bay Aquati-38  1:30.00    1:14.24  
  3 Phalen, Jennifer          49 Davis Aquatic Ma-38  1:15.79    1:14.59  
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:05.94   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phalen, Jennifer          49 Davis Aquatic Ma-38  2:41.64    2:44.33  
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 30.58   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lein, Brenda              49 North Bay Aquati-38    45.00      40.76  
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:04.79   5/16/2009 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hansten, LaDeane          46 Tuolumne County-38   1:28.33    1:19.89  
  2 Lein, Brenda              49 North Bay Aquati-38  1:35.00    1:26.23  
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 33.82  10/10/2010 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phalen, Jennifer          49 Davis Aquatic Ma-38    45.20      44.62  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:13.30  10/10/2010 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phalen, Jennifer          49 Davis Aquatic Ma-38  1:36.28    1:34.90  
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 28.84  10/10/2010 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hansten, LaDeane          46 Tuolumne County-38     35.33      36.47  
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:05.75  12/12/2009 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hansten, LaDeane          46 Tuolumne County-38   1:28.33    1:19.02  
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 27.91   12/8/2012 LESLIE LIVINGSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              51 Menlo Masters Ak-38    30.24      30.64  
  2 Rose, Sheila              51 Modesto Area Aqu-38    36.69      35.99  
  3 Slonski, Jenny            53 Fig Garden Swim-38     39.66      37.92  
  4 Van de Water, Lisa        50 Fig Garden Swim-38     39.58      38.09  
  5 Dibley, Allison           51 Walnut Creek Mas-38    37.66      39.34  
  6 Forster, Jodie            54 Tuolumne County-38     43.00      40.63  
  7 Lucich, Jane              51 Tuolumne County-38     40.00      42.64  
  8 Crosina-Sahm, Suzanne     50 Fig Garden Swim-38   1:08.00      45.80  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:01.49  10/21/2001 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van de Water, Lisa        50 Fig Garden Swim-38   1:27.55    1:25.58  
  2 Slonski, Jenny            53 Fig Garden Swim-38   1:29.94    1:28.55  
  3 Dibley, Allison           51 Walnut Creek Mas-38  1:33.25    1:32.69  
  4 Crosina-Sahm, Suzanne     50 Fig Garden Swim-38   2:15.75    1:50.03  
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:10.72   12/6/2009 S HEIM-BOWEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van de Water, Lisa        50 Fig Garden Swim-38   3:10.32    3:05.27  
  2 Slonski, Jenny            53 Fig Garden Swim-38   3:22.66    3:13.08  
  3 Lucich, Jane              51 Tuolumne County-38   3:45.00    3:20.02  
  4 Dibley, Allison           51 Walnut Creek Mas-38  3:33.54    3:28.24  
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:35.54   12/5/2009 S HEIM-BOWEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              51 Menlo Masters Ak-38  5:05.00    4:52.32  
  2 Servas, Karen             52 Modesto Area Aqu-38  5:39.00    6:03.90  
  3 Rose, Sheila              51 Modesto Area Aqu-38  6:49.62    6:46.03  
  4 Dibley, Allison           51 Walnut Creek Mas-38  7:45.97    7:14.65  
  5 Lucich, Jane              51 Tuolumne County-38   8:00.00    7:29.81  
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 30.58   3/19/2011 LESLIE LIVINGSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steelman, Heidi           52 Tuolumne County-38     49.10      45.03  
  2 Thalman, Kelly            51 Tuolumne County-38     47.27      48.24  
  3 Lucich, Jane              51 Tuolumne County-38   1:01.50    1:01.07  
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:08.85   3/17/2012 LESLIE LIVINGSTON                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steelman, Heidi           52 Tuolumne County-38   1:40.70    1:36.83  
  2 Servas, Karen             52 Modesto Area Aqu-38  1:35.00    1:41.36  
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 36.92   12/9/2012 LESLIE LIVINGSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hodges, Jennifer          52 Modesto Area Aqu-38    44.44      45.48  
  2 Slonski, Jenny            53 Fig Garden Swim-38     52.69      52.50  
  3 Thalman, Kelly            51 Tuolumne County-38     51.89      53.92  
  4 Crosina-Sahm, Suzanne     50 Fig Garden Swim-38   1:08.42      54.64  
  5 Forster, Jodie            54 Tuolumne County-38     53.00      57.29  
 
Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:20.72   11/8/2008 JENNY COOK                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hodges, Jennifer          52 Modesto Area Aqu-38  1:37.57    1:39.00  
  2 Dibley, Allison           51 Walnut Creek Mas-38  2:12.31    2:01.31  
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 29.25   3/16/2013 LESLIE LIVINGSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Forster, Jodie            54 Tuolumne County-38     56.00      48.88  
 
Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:08.09   2/18/2012 KARLYN PIPES                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Servas, Karen             52 Modesto Area Aqu-38  1:27.00    1:33.20  
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:09.68   2/18/2012 KARLYN PIPES                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Servas, Karen             52 Modesto Area Aqu-38  1:30.00    1:33.62  
  2 Hodges, Jennifer          52 Modesto Area Aqu-38  1:33.51    1:35.95  
  3 Steelman, Heidi           52 Tuolumne County-38   1:45.10    1:38.99  
  4 Thalman, Kelly            51 Tuolumne County-38   1:40.00    1:47.77  
  5 Forster, Jodie            54 Tuolumne County-38   1:55.00    1:48.45  
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:30.63   12/9/2012 KARLYN PIPES                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Servas, Karen             52 Modesto Area Aqu-38  3:15.00    3:25.09  
 
Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:42.97   10/4/2009 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perry, Laurie             59 Tuolumne County-38   7:40.00    7:40.50  
 
Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:12.23  11/16/2008 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perry, Laurie             59 Tuolumne County-38   2:10.00    1:59.25  
 
Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:09.23   12/6/2009 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perry, Laurie             59 Tuolumne County-38   2:10.00    2:08.07  
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:12.90  10/11/2009 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Perry, Laurie             59 Tuolumne County-38   2:02.00         DQ  
 
Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:36.98   12/4/2009 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perry, Laurie             59 Tuolumne County-38   4:20.00    4:12.67  
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 29.44   9/23/2012 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura                62 Tamalpais Aquati-38    30.50      29.30N 
  2 Welsh, Mary               60 Tuolumne County-38     35.00      34.73  
  3 Houk, Carol               60 Fig Garden Swim-38     40.00      41.37  
  4 Nichols, Janet            60 Fig Garden Swim-38     56.76      54.13  
  5 Stires, Mary              60 Modesto Area Aqu-38    53.52      55.37  
 
Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:04.79   9/23/2012 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura                62 Tamalpais Aquati-38  1:06.00    1:03.94N 
  2 Houk, Carol               60 Fig Garden Swim-38   1:30.00    1:34.37  
  3 Nichols, Janet            60 Fig Garden Swim-38   2:20.00    2:04.11  
 
Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:20.16   12/4/2011 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welsh, Mary               60 Tuolumne County-38   2:50.00    2:51.21  
  2 Houk, Carol               60 Fig Garden Swim-38   3:12.00    3:34.66  
  3 Carter, Robin             62 Tuolumne County-38   4:10.00    4:01.61  
  4 Nichols, Janet            60 Fig Garden Swim-38   4:30.00    4:18.21  
 
Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:55.54  10/16/2011 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura                62 Tamalpais Aquati-38  5:20.00    4:53.24N 
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 33.66   12/2/2012 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura                62 Tamalpais Aquati-38    35.00      33.81  
  2 Welsh, Mary               60 Tuolumne County-38     45.00      42.68  
  3 Stires, Mary              60 Modesto Area Aqu-38    58.63      58.84  
  4 Nichols, Janet            60 Fig Garden Swim-38   1:07.60    1:04.76  
 
Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 39.60  11/12/2011 DEB WALKER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houk, Carol               60 Fig Garden Swim-38     52.00      58.16  
  2 Carter, Robin             62 Tuolumne County-38     57.00      58.42  
  3 Stires, Mary              60 Modesto Area Aqu-38  1:05.47    1:07.34  
  4 Nichols, Janet            60 Fig Garden Swim-38   1:13.71    1:13.87  
 
Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:27.07  11/13/2011 DEB WALKER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Robin             62 Tuolumne County-38   2:12.00    2:15.85  
 
Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 32.77   10/3/2011 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura                62 Tamalpais Aquati-38    34.00      33.00  
  2 Stires, Mary              60 Modesto Area Aqu-38  1:08.47    1:08.58  
 
Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:15.72   9/29/2012 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welsh, Mary               60 Tuolumne County-38   1:30.00    1:28.71  
  2 Carter, Robin             62 Tuolumne County-38   2:10.00    2:04.74  
  3 Stires, Mary              60 Modesto Area Aqu-38  2:10.64    2:13.61  
 
Women 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:43.50   12/2/2011 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welsh, Mary               60 Tuolumne County-38   3:12.00    3:12.25  
 
Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:38.60  12/15/2012 DIANN UUSTAL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garretson, Ruth           68 Tuolumne County-38   3:52.57    3:56.14  
 
Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 35.58   3/19/2011 DIANN UUSTAL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hornof, Kristine          66 Davis Aquatic Ma-38    52.89      51.34  
  2 Garretson, Ruth           68 Tuolumne County-38     52.36      53.58  
 
Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:17.95  12/11/2011 DIANN UUSTAL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hornof, Kristine          66 Davis Aquatic Ma-38  1:57.69    1:58.04  
 
Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 42.02  11/12/2011 DIANN UUSTAL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hornof, Kristine          66 Davis Aquatic Ma-38    53.89      55.94  
 
Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:32.37   3/20/2004 JOANN LEILICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hornof, Kristine          66 Davis Aquatic Ma-38  2:00.00    2:03.25  
 
Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:20.86  12/10/2011 DIANN UUSTAL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hornof, Kristine          66 Davis Aquatic Ma-38  1:54.58    1:51.17  
 
Women 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 35.37   11/7/1999 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coburn, Shelly            70 Fig Garden Swim-38   1:17.00    1:07.98  
  2 Bartlett, Susie           70 Fig Garden Swim-38   1:01.50    1:09.72  
 
Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:18.67   12/5/1999 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ackerman, Dolly           72 Walnut Creek Mas-38  2:00.00    2:04.14  
 
Women 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:58.06   5/15/2000 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ackerman, Dolly           72 Walnut Creek Mas-38  5:00.00    4:29.56  
 
Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 40.58   4/15/2012 JOY WARD                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Susan              71 Tuolumne County-38   1:02.55    1:02.43  
  2 Ackerman, Dolly           72 Walnut Creek Mas-38  1:05.00    1:08.74  
  3 Bartlett, Susie           70 Fig Garden Swim-38   1:20.00    1:33.57  
 -- Coburn, Shelly            70 Fig Garden Swim-38   1:22.00         DQ  
 
Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:29.64   4/14/2012 JOY WARD                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Susan              71 Tuolumne County-38   2:13.00    2:19.62  
  2 Ackerman, Dolly           72 Walnut Creek Mas-38  2:25.00    2:25.05  
 
Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 44.22  11/13/2011 JOANN LEILICH                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bartlett, Susie           70 Fig Garden Swim-38   1:30.00    1:35.96  
 
Women 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 39.81   4/15/2012 BARBARA FRID                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Susan              71 Tuolumne County-38   1:10.27    1:08.36  
 
Women 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:37.56  10/10/1999 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Susan              71 Tuolumne County-38   2:32.00    2:30.60  
 
Women 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:32.23   5/15/2000 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ackerman, Dolly           72 Walnut Creek Mas-38  2:30.00    3:12.02  
 
Women 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 37.24  12/12/2004 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wivell, Toni              76 Tuolumne County-38   1:06.46    1:05.81  
  2 Williams, Ann             79 Fig Garden Swim-38   1:12.00    1:21.76  
 
Women 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 3:07.58  11/20/2005 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wivell, Toni              76 Tuolumne County-38   5:05.24    5:21.04  
 
Women 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 6:44.09   12/8/2002 JEAN TROY                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wivell, Toni              76 Tuolumne County-38  10:44.96   11:08.84  
 
Women 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 44.76   11/7/1999 DORIS STEADMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Alice          75 San Mateo Master-38  1:18.00    1:18.14  
  2 Wivell, Toni              76 Tuolumne County-38   1:28.50    1:23.31  
  3 Williams, Ann             79 Fig Garden Swim-38   1:15.00    1:28.75  
 
Women 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:36.90   3/19/2011 NANCY BROWN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Alice          75 San Mateo Master-38  2:58.00    2:54.48  
 
Women 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 44.18  12/12/2004 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wivell, Toni              76 Tuolumne County-38   1:59.60    1:59.24  
 
Women 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 50.03  10/13/2002 MARGERY MEYER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann               82 Walnut Creek Mas-38  1:05.00      59.48  
 
Women 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 53.62  10/15/2011 ANN HIRSCH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann               82 Walnut Creek Mas-38    58.00      57.40  
 
Women 80-84 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:57.31   8/20/2011 ANN HIRSCH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann               82 Walnut Creek Mas-38  2:15.00    2:06.53  
 
Women 80-84 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 48.85   5/16/2009 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann               82 Walnut Creek Mas-38  1:06.00    1:02.96  
 
Women 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:44.95   5/16/2009 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann               82 Walnut Creek Mas-38  2:10.00    2:04.13  
 
Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.38  12/11/2005 NICK BRUNELLI                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pipes, Christopher        23 Fig Garden Swim-38     22.15      23.86  
  2 Callan, Kyle              21 Unattached             24.84      26.12  
 
Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.00  12/11/2005 NICK BRUNELLI                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pipes, Christopher        23 Fig Garden Swim-38     51.50      55.28  
  2 Callan, Kyle              21 Unattached             56.55    1:03.45  
 
Men 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.38   3/17/2012 JOSH HAFKIN                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pipes, Christopher        23 Fig Garden Swim-38     25.20      30.08  
  2 Callan, Kyle              21 Unattached             27.75      30.24  
 
Men 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 51.91  10/29/2011 EUGENE GODSOE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callan, Kyle              21 Unattached           1:06.10    1:11.35  
 
Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 27.83  11/21/2009 GREGOR PLEVELJ                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glasrud, Erik             18 Fig Garden Swim-38     33.00      35.46  
 
Men 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:01.75  12/11/2005 GREG OWEN                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glasrud, Erik             18 Fig Garden Swim-38   1:15.81    1:16.72  
 
Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.14  12/15/2012 MICHAEL ARNOLD                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pipes, Christopher        23 Fig Garden Swim-38     24.60      27.91  
  2 Callan, Kyle              21 Unattached             29.40      29.24  
 
Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 55.71  10/29/2011 EUGENE GODSOE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glasrud, Erik             18 Fig Garden Swim-38   1:07.00    1:09.57  
 
Men 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:00.32  12/11/2005 NICK BRUNELLI                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glasrud, Erik             18 Fig Garden Swim-38   2:26.65    2:37.39  
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.48   12/5/1996 PEEL\WAGNER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paul, Adam                26 Fig Garden Swim-38     27.97      29.09  
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:48.81  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Renna, Thomas             29 Tuolumne County-38   3:15.00    2:54.13  
 
Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 55.26   3/15/2009 KEVIN DOAK                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Renna, Thomas             29 Tuolumne County-38   1:30.00    1:33.21  
 
Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:01.62   12/5/2009 GARY MARSHALL                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Renna, Thomas             29 Tuolumne County-38   1:30.00    1:38.78  
 
Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 53.82  11/15/2008 JEFF DASH                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Renna, Thomas             29 Tuolumne County-38   1:30.00    1:34.85  
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 56.65   8/24/2003 JEFF COMMINGS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paul, Adam                26 Fig Garden Swim-38        NT    1:12.74  
 
Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:05.93  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Renna, Thomas             29 Tuolumne County-38   3:30.00    3:10.71  
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.73   12/5/2009 FELIPE DELGADO                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnes, David             39 Stanford Masters-38    26.40      26.81  
  2 Donlon, Kevin             35 University of Sa-38    28.00      29.18  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 50.72   11/6/2009 MICHAEL PICOTTE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnes, David             39 Stanford Masters-38    58.50      58.64  
  2 Donlon, Kevin             35 University of Sa-38  1:02.00    1:02.73  
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:51.31  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donlon, Kevin             35 University of Sa-38  2:20.00    2:19.80  
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 3:57.77  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donlon, Kevin             35 University of Sa-38  5:00.00    4:58.34  
 
Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.72  10/18/2009 EDILSON SILVA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnes, David             39 Stanford Masters-38    31.50      32.07  
 
Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 54.27   12/4/2011 IGOR MARCHENKO                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnes, David             39 Stanford Masters-38  1:12.00    1:10.36  
 
Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:03.29   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnes, David             39 Stanford Masters-38  2:35.00    2:38.60  
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 23.25   12/6/2008 ERIK HOCHSTEIN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Noble, David              43 Fig Garden Swim-38     25.77      25.94  
  2 Turner, Josh              40 Fig Garden Swim-38     28.89      27.61  
  3 Stock, Kyle               40 Tuolumne County-38     34.61      33.91  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 50.43   12/6/2008 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fahlen, Mark              42 Modesto Area Aqu-38    59.74      58.59  
  2 Turner, Josh              40 Fig Garden Swim-38   1:05.94    1:04.49  
  3 Kent, Derek               40 San Ramon Valley-38  1:10.44    1:07.97  
  4 Stock, Kyle               40 Tuolumne County-38   1:15.00    1:15.90  
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:50.08   12/6/2008 MICHAEL ROSS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fahlen, Mark              42 Modesto Area Aqu-38  2:09.50    2:08.70  
  2 Noble, David              43 Fig Garden Swim-38   2:13.66    2:09.07  
  3 Stock, Kyle               40 Tuolumne County-38   3:05.00    2:57.74  
 
Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:01.32   10/4/2009 ERIK HOCHSTEIN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fahlen, Mark              42 Modesto Area Aqu-38  4:35.00    4:33.35  
  2 Noble, David              43 Fig Garden Swim-38   4:57.99    4:52.61  
  3 Chun, Keith               40 Modesto Area Aqu-38  5:35.00    5:28.98  
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.53  12/12/2009 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stock, Kyle               40 Tuolumne County-38     43.00      40.73  
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 54.85   12/7/2008 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berntsen, Mike            44 Modesto Area Aqu-38  1:10.50    1:12.01  
 -- Stock, Kyle               40 Tuolumne County-38   1:50.00         DQ  
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 28.55   12/2/2012 STEVE WEST                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kent, Derek               40 San Ramon Valley-38    39.57      36.75  
  2 Noble, David              43 Fig Garden Swim-38     39.55      37.83  
  3 Turner, Josh              40 Fig Garden Swim-38     42.00      40.26  
 -- Chun, Keith               40 Modesto Area Aqu-38    45.00         DQ  
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:01.97   12/1/2012 STEVE WEST                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berntsen, Mike            44 Modesto Area Aqu-38  1:17.76    1:19.25  
  2 Kent, Derek               40 San Ramon Valley-38  1:25.00    1:22.61  
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.91   12/6/2008 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kent, Derek               40 San Ramon Valley-38    40.00      35.05  
  2 Turner, Josh              40 Fig Garden Swim-38     39.99      35.22  
 
Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 55.82  12/14/2008 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fahlen, Mark              42 Modesto Area Aqu-38  1:10.00    1:09.23  
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 57.71  10/18/2008 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berntsen, Mike            44 Modesto Area Aqu-38  1:08.89    1:08.89  
  2 Kent, Derek               40 San Ramon Valley-38  1:30.00    1:19.78  
  3 Turner, Josh              40 Fig Garden Swim-38   1:20.00    1:20.39  
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:05.46   12/4/2009 ROQUE SANTOS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Noble, David              43 Fig Garden Swim-38   2:33.88    2:31.59  
  2 Fahlen, Mark              42 Modesto Area Aqu-38  2:32.68    2:32.80  
  3 Berntsen, Mike            44 Modesto Area Aqu-38  2:35.62    2:35.79  
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 23.65   12/1/2012 MATTHEW BIONDI                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Downey, Patrick           46 Unattached             37.00      31.07  
  2 Messner, Timothy          46 Fig Garden Swim-38     31.70      31.64  
  3 Weibel, Derek             47 Fig Garden Swim-38     35.00      35.67  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 52.54   12/2/2007 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weibel, Derek             47 Fig Garden Swim-38   1:25.00    1:28.55  
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:09.19   11/1/2009 KEITH SWITZER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kadi, Mike                49 Mountain View Ma-38  4:55.00    5:05.89  
  2 Messner, Timothy          46 Fig Garden Swim-38   5:52.28    5:50.54  
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.85   12/5/2009 CHRIS WEISSMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Messner, Timothy          46 Fig Garden Swim-38     41.60      40.42  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:04.69   12/5/2009 CHRIS WEISSMAN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kadi, Mike                49 Mountain View Ma-38  1:20.00    1:20.03  
  2 Messner, Timothy          46 Fig Garden Swim-38   1:28.85    1:26.82  
  3 Downey, Patrick           46 Unattached           2:30.00    1:26.86  
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.74  12/13/2009 FRITZ BEDFORD                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weibel, Derek             47 Fig Garden Swim-38     45.00      44.91  
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 57.17  12/14/2003 PAUL CARTER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kadi, Mike                49 Mountain View Ma-38  1:11.00    1:11.98  
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:00.14  11/22/2009 ANDERS RASMUSSEN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Downey, Patrick           46 Unattached           2:45.00    1:22.07  
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:09.71   3/20/2010 JEROME FRENTSOS                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kadi, Mike                49 Mountain View Ma-38  2:40.00    2:40.64  
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 23.38  10/18/2009 AMBROSE GAINES                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lucich, Jim               54 Tuolumne County-38     50.00      36.68  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 51.61  10/17/2009 AMBROSE GAINES                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Ron               53 Richmond Plunge-38   1:04.58    1:03.14  
  2 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38  1:08.29    1:08.62  
  3 Lucich, Jim               54 Tuolumne County-38   1:30.00    1:22.18  
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:54.61  10/14/2011 AMBROSE GAINES                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Keith            51 Fig Garden Swim-38   2:15.00    2:17.42  
  2 Butterfield, George       53 Turlock Masters-38   2:45.00    2:24.96  
  3 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38  2:35.00    2:30.86  
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:07.99  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Butterfield, George       53 Turlock Masters-38   5:50.00    5:01.38  
  2 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38  5:30.00    5:32.95  
  3 Lucich, Jim               54 Tuolumne County-38   7:04.00    7:06.31  
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.71  10/16/2011 STEVE WOOD                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Ron               53 Richmond Plunge-38     32.57      32.50  
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 59.92  10/15/2011 STEVE WOOD                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Ron               53 Richmond Plunge-38   1:11.78    1:10.76  
  2 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38  1:28.00    1:26.20  
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 30.61   12/2/2012 DAVID GUTHRIE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crosina-Sahm, Kurt        50 Fig Garden Swim-38     41.10      41.64  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:06.39   12/2/2012 DAVID GUTHRIE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lucich, Jim               54 Tuolumne County-38   1:45.00    1:41.86  
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 26.12   12/2/2007 PAUL CARTER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crosina-Sahm, Kurt        50 Fig Garden Swim-38     34.50      33.85  
 
Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 57.29   12/2/2007 PAUL CARTER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Keith            51 Fig Garden Swim-38   1:15.00    1:13.05  
  2 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38  1:19.00    1:17.27  
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:00.96   12/8/2012 DAVID SIMS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crosina-Sahm, Kurt        50 Fig Garden Swim-38   1:19.00    1:20.50  
  2 Lucich, Jim               54 Tuolumne County-38   2:00.50    1:37.18  
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:13.40   12/4/2009 JAMIE FOWLER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Butterfield, George       53 Turlock Masters-38   3:15.00    2:53.14  
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.70    4/1/2006 PAUL TRAVISAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Brian              56 Menlo Masters Ak-38    26.10      27.48  
  2 Cutting, Steve            56 Tri Valley Maste-38    28.00      28.04  
  3 Ozier, Joe                57 Fig Garden Swim-38     30.00      30.11  
  4 Lager, Matthew            57 Unattached             33.12      32.80  
  5 Nichols, Scott            59 Fig Garden Swim-38     34.97      34.63  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 54.50    4/5/2009 JACK GROSELLE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cutting, Steve            56 Tri Valley Maste-38  1:02.00    1:02.22  
  2 Ozier, Joe                57 Fig Garden Swim-38   1:20.00    1:07.59  
  3 Anderson, Robert          58 Peninsula Commun-38  1:15.00    1:15.51  
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:59.08  11/21/2009 MICHAEL MANN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gass, Matthew             56 Tuolumne County-38   2:39.58    2:37.22  
  2 Anderson, Robert          58 Peninsula Commun-38  2:44.84    2:40.31  
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:16.03  11/22/2009 MICHAEL MANN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gass, Matthew             56 Tuolumne County-38   6:03.97    5:49.81  
  2 Welsh, Stuart             57 Tuolumne County-38   6:36.00    6:43.76  
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 29.01  12/10/2012 TOM BARTON                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heath, Robert             56 Manatee Aquatic-38     31.70      32.02  
  2 Cutting, Steve            56 Tri Valley Maste-38    34.00      33.47  
  3 Ozier, Joe                57 Fig Garden Swim-38     40.80      39.22  
  4 Nichols, Scott            59 Fig Garden Swim-38     47.21      48.59  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:03.29  10/15/2011 TOM BARTON                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heath, Robert             56 Manatee Aquatic-38   1:11.50    1:10.25  
  2 Cutting, Steve            56 Tri Valley Maste-38  1:13.00    1:11.95  
  3 Welsh, Stuart             57 Tuolumne County-38   1:46.00    1:34.97  
  4 Anderson, Robert          58 Peninsula Commun-38  1:42.24    1:39.43  
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 31.82  12/12/2009 TIMOTHY SHEAD                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Brian              56 Menlo Masters Ak-38    36.00      39.22  
  2 Ozier, Joe                57 Fig Garden Swim-38     37.00      39.57  
  3 Lager, Matthew            57 Unattached             42.55      41.00  
  4 Gass, Matthew             56 Tuolumne County-38     43.40      41.55  
  5 Nichols, Scott            59 Fig Garden Swim-38     45.30      43.33  
  6 Sinclair, Brian           57 Modesto Area Aqu-38    44.37      44.84  
  7 Brown, Chad               59 Modesto Area Aqu-38    47.21      48.63  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:09.93   12/5/2009 TIMOTHY SHEAD                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Brian              56 Menlo Masters Ak-38  1:18.00    1:30.38  
  2 Sinclair, Brian           57 Modesto Area Aqu-38  1:41.56    1:40.48  
  3 Nichols, Scott            59 Fig Garden Swim-38   1:43.77    1:43.90  
  4 Brown, Chad               59 Modesto Area Aqu-38  1:52.26    1:50.75  
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 26.93  12/13/2009 GREG SHAW                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heath, Robert             56 Manatee Aquatic-38     28.87      29.38  
  2 Lager, Matthew            57 Unattached             35.14      34.51  
 
Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:00.35  12/17/2006 GREG SHAW                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Robert          58 Peninsula Commun-38  1:50.45    1:35.68  
  2 Welsh, Stuart             57 Tuolumne County-38   1:36.00    1:38.56  
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:03.48  12/12/2009 TIMOTHY SHEAD                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heath, Robert             56 Manatee Aquatic-38   1:08.21    1:09.37  
  2 Cutting, Steve            56 Tri Valley Maste-38  1:13.00    1:11.20  
  3 Welsh, Stuart             57 Tuolumne County-38   1:35.00    1:35.00  
  4 Brown, Chad               59 Modesto Area Aqu-38  1:44.59    1:46.05  
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:16.44  11/22/2009 MICHAEL MANN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gass, Matthew             56 Tuolumne County-38   3:05.00    2:58.76  
  2 Anderson, Robert          58 Peninsula Commun-38  3:26.45    3:11.60  
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.90   12/3/2006 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chaffey, Richard          60 Modesto Area Aqu-38    34.00      33.78  
  2 Moore, Michael            63 University of Sa-38    38.00      41.68  
  3 Fairfield, Paul           63 Tuolumne County-38     40.00      42.44  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 56.63   12/7/2008 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paul, Gordon              61 Fig Garden Swim-38   1:03.58    1:04.38  
  2 Bernard, Alan             64 Tamalpais Aquati-38  1:05.36    1:05.25  
  3 Johnson, Gary             62 Tuolumne County-38   1:34.20    1:29.08  
  4 Moore, Michael            63 University of Sa-38  1:30.00    1:31.28  
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:07.96    3/9/2013 LARRY KRAUSER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bernard, Alan             64 Tamalpais Aquati-38  2:24.48    2:22.94  
  2 Moore, Michael            63 University of Sa-38  3:25.00    3:18.25  
  3 Johnson, Gary             62 Tuolumne County-38   3:32.50    3:33.50  
  4 Fairfield, Paul           63 Tuolumne County-38   3:35.00    3:40.94  
 
Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:35.39   12/1/2012 JIM MC CONICA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             63 Manatee Aquatic-38   4:59.50    4:58.69  
  2 Moore, Michael            63 University of Sa-38  6:40.00    6:45.86  
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 30.80   12/5/2009 HUGH WILDER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chaffey, Richard          60 Modesto Area Aqu-38    40.00      41.38  
  2 Kendall, Scot             63 Santa Cruz Maste-38    46.00      47.75  
  3 Johnson, Gary             62 Tuolumne County-38     52.36      55.54  
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:06.27   12/9/2012 TIMOTHY SHEAD                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chaffey, Richard          60 Modesto Area Aqu-38  1:35.00    1:33.57  
  2 Kendall, Scot             63 Santa Cruz Maste-38  1:42.00    1:48.02  
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 32.31   12/6/2009 ROBERT STRAND                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fairfield, Paul           63 Tuolumne County-38     50.00      49.45  
  2 Johnson, Gary             62 Tuolumne County-38     55.22      51.78  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:11.08   12/9/2012 TIMOTHY SHEAD                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             63 Manatee Aquatic-38   1:23.50    1:23.86  
  2 Fairfield, Paul           63 Tuolumne County-38   1:50.00    1:47.00  
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 27.87   12/6/2008 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chaffey, Richard          60 Modesto Area Aqu-38    38.00      36.97  
  2 Kendall, Scot             63 Santa Cruz Maste-38    36.50      37.41  
  3 Moore, Michael            63 University of Sa-38    55.00    1:03.32  
 
Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:03.76   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bernard, Alan             64 Tamalpais Aquati-38  1:17.50    1:15.83  
  2 Paul, Gordon              61 Fig Garden Swim-38   1:14.00    1:19.15  
  3 Kendall, Scot             63 Santa Cruz Maste-38  1:40.00    1:48.99  
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:05.53   12/2/2012 TIMOTHY SHEAD                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             63 Manatee Aquatic-38   1:14.50    1:14.01  
  2 Bernard, Alan             64 Tamalpais Aquati-38  1:20.72    1:17.04  
  3 Kendall, Scot             63 Santa Cruz Maste-38  1:26.50    1:32.97  
  4 Fairfield, Paul           63 Tuolumne County-38   1:55.00    1:53.11  
  5 Johnson, Gary             62 Tuolumne County-38   1:50.00    1:57.10  
 -- Paul, Gordon              61 Fig Garden Swim-38   1:14.00         DQ  
 
Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:25.98   12/1/2012 TIMOTHY SHEAD                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             63 Manatee Aquatic-38   2:42.50    2:39.55  
  2 Bernard, Alan             64 Tamalpais Aquati-38  2:51.55    2:48.36  
  3 Paul, Gordon              61 Fig Garden Swim-38   2:45.45    2:56.82  
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 25.62  10/14/2012 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniels, Larry            68 Modesto Area Aqu-38    32.00      32.35  
  2 Crocket, Alex             69 Fig Garden Swim-38     30.81      32.42  
  3 Smith, Kirby              67 Tuolumne County-38     35.00      37.90  
  4 Mahanna, Jon              66 Tuolumne County-38     39.00      38.46  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 58.58  10/13/2012 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniels, Larry            68 Modesto Area Aqu-38  1:11.00    1:12.85  
  2 Crocket, Alex             69 Fig Garden Swim-38   1:20.00    1:14.69  
  3 Mahanna, Jon              66 Tuolumne County-38   1:28.00    1:30.45  
  4 Smith, Kirby              67 Tuolumne County-38   1:28.00    1:37.07  
 
Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:15.39  10/17/2009 DAVID QUIGGIN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniels, Larry            68 Modesto Area Aqu-38  2:42.00    2:42.52  
  2 Carter, Lawrence          65 Tuolumne County-38   3:20.00    3:22.79  
 
Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:55.56   2/18/2007 TOM LANDIS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniels, Larry            68 Modesto Area Aqu-38  5:50.00    5:51.64  
  2 Carter, Lawrence          65 Tuolumne County-38   7:10.10    7:25.19  
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 34.19   12/2/2012 ROBERT STRAND                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Kirby              67 Tuolumne County-38     41.00      42.03  
  2 Mahanna, Jon              66 Tuolumne County-38     50.00      49.18  
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:15.84   12/1/2012 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Kirby              67 Tuolumne County-38   1:36.00    1:40.27  
  2 Carter, Lawrence          65 Tuolumne County-38   1:44.19    1:45.73  
  3 Mahanna, Jon              66 Tuolumne County-38   1:50.00    1:49.25  
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:10.26   12/2/2012 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Kirby              67 Tuolumne County-38   1:34.00    1:38.80  
  2 Carter, Lawrence          65 Tuolumne County-38   1:39.11    1:42.78  
  3 Mahanna, Jon              66 Tuolumne County-38   1:44.00    1:46.34  
 
Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:38.42   12/4/2009 RICHARD BURNS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Lawrence          65 Tuolumne County-38   3:41.25    3:45.25  
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 27.70   12/6/2008 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reynaud, Peter            70 Fig Garden Swim-38     40.50      36.91  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:03.33   12/2/2007 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            70 Tamalpais Aquati-38  1:04.60    1:04.57  
  2 Gildea, David             70 Menlo Masters Ak-38  1:13.31    1:09.42  
  3 Reynaud, Peter            70 Fig Garden Swim-38   1:40.50    1:31.59  
 
Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:24.31   12/9/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reynaud, Peter            70 Fig Garden Swim-38   2:55.50    3:40.22  
 
Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:09.75   3/16/2002 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, David             70 Menlo Masters Ak-38  5:59.00    5:58.07  
 
Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 33.90   12/7/2003 YOSHI OYAKAWA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            70 Tamalpais Aquati-38    35.00      33.68N 
  2 Gildea, David             70 Menlo Masters Ak-38    40.89      39.41  
 
Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:15.85   11/1/2003 YOSHI OYAKAWA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            70 Tamalpais Aquati-38  1:16.00    1:14.33N 
 
Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 37.26   12/2/2007 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, David             70 Menlo Masters Ak-38    37.25      36.16N 
  2 Glasrud, Donald           71 Fig Garden Swim-38     48.51      49.35  
 
Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:25.11   10/5/2003 RONALD JOHNSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, David             70 Menlo Masters Ak-38  1:23.69    1:21.41N 
  2 Glasrud, Donald           71 Fig Garden Swim-38   1:54.60    2:00.19  
 
Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 31.55   2/17/2008 BERT PETERSEN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            70 Tamalpais Aquati-38    34.00      31.83  
 
Men 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:18.38   3/17/2012 HUGH RODDIN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glasrud, Donald           71 Fig Garden Swim-38   2:14.61    2:22.72  
 
Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:15.92   6/16/2001 RONALD JOHNSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            70 Tamalpais Aquati-38  1:16.00    1:16.01  
  2 Glasrud, Donald           71 Fig Garden Swim-38   1:51.58    1:51.54  
 
Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:05.13   4/19/2009 DAVID RADCLIFF                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          76 Stanford Masters-38  1:28.52    1:28.47  
 
Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:18.47   12/6/2009 BURWELL JONES                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          76 Stanford Masters-38  1:42.68    1:41.80  
 
Men 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:31.15  10/29/2011 DAVID COSTILL                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          76 Stanford Masters-38  1:52.96    1:52.40  
 
Men 75-79 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:32.31  11/19/2006 RON JOHNSON                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          76 Stanford Masters-38  1:46.80    1:54.64  
 
Men 75-79 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:59.26   12/5/2009 BURWELL JONES                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          76 Stanford Masters-38  3:44.51    3:44.92  
 
Men 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:17.02   12/4/2005 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garretson, Bob            80 Tuolumne County-38   1:53.37    1:48.92  
  2 Grohe, William            80 University of Sa-38  1:56.98    1:59.75  
 
Men 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:57.47   10/6/2011 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garretson, Bob            80 Tuolumne County-38   4:12.60    4:00.07  
 
Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 39.41   12/2/2012 CLARKE MITCHELL                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garretson, Bob            80 Tuolumne County-38     58.35      55.10  
 
Men 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:31.93  10/28/2012 CLARKE MITCHELL                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garretson, Bob            80 Tuolumne County-38   2:08.42    2:05.53  
  2 Grohe, William            80 University of Sa-38  2:28.39    2:25.90  
 
Men 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 43.42   12/2/2012 BOB BEST                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garretson, Bob            80 Tuolumne County-38   1:05.64    1:02.78  
 
Men 80-84 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:40.37   12/1/2012 BOB BEST                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William            80 University of Sa-38  3:07.19    3:05.71  
 
Men 80-84 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:46.05   11/4/2012 BOB BEST                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William            80 University of Sa-38  3:19.68    3:51.61  
 
Men 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:32.49   11/4/2012 BOB BEST                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William            80 University of Sa-38  2:26.42    2:35.70  
 
Men 85-89 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 36.26   12/4/2010 FRANK PIEMME                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schaufel, Bob             86 Unattached             58.15      57.23  
 
Men 85-89 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 47.34  10/13/2002 ALDO DA ROSA                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schaufel, Bob             86 Unattached             56.10      58.06  
 
Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:06.09   10/5/2003 SAN DIEGO MASTERS                          
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, J COOVER, V DAVIDSON  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fig Garden Swim Team-38  'B'                           NT    2:35.76  
     1) Fischer, Amy W38                2) Noble, Sherry W42              
     3) Winton, Georgette W44           4) Tyler, AnnaLisa W44            
  2 Fig Garden Swim Team-38  'A'                           NT    2:46.43  
     1) Willard, Melissa W34            2) Martin, Alisa W38              
     3) Gerbrandt, Megan W28            4) Reynand, Caroline W61          
 
Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:15.82   12/4/2010 GOLD COAST MASTERS                         
                         M HUGHES, D CAVANAUGH, B LOHBERG, P SARGEANT      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'                 NT    2:54.32  
     1) Steelman, Heidi W52             2) Thalman, Kelly W51             
     3) Hansten, LaDeane W46            4) Lucich, Jane W51               
  2 Modesto Area Aquatic Club-38  'B'                 3:05.00    3:00.64  
     1) Stires, Mary W60                2) Hodges, Jennifer W52           
     3) Servas, Karen W52               4) Rose, Sheila W51               
  3 Fig Garden Swim Team-38  'A'                           NT    3:26.93  
     1) Slonski, Jenny W53              2) Crosina-Sahm, Suzanne W50      
     3) Houk, Carol W60                 4) Van de Water, Lisa W50         
 
Women 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:27.93   11/5/2011 OREGON MASTERS                             
                         V JENKINS, B FRID, J WARD, K ANDRUS-HUGHES        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'                 NT    3:17.41  
     1) Garretson, Ruth W68             2) Forster, Jodie W54             
     3) Welsh, Mary W60                 4) Perry, Laurie W59              
  2 Tuolumne County Aquatic Master-38  'B'                 NT    3:47.17  
     1) White, Susan W71                2) Carter, Robin W62              
     3) Hieb-Stock, Lisa W33            4) Wivell, Toni W76               
  3 Fig Garden Swim Team-38  'A'                           NT    5:41.56  
     1) Williams, Ann W79               2) Bartlett, Susie W70            
     3) Coburn, Shelly W70              4) Nichols, Janet W60             
 
Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:45.01   4/16/1994 BAYLOR/L STAR                              
                         J YARID, G RHODENBAUGH, B PATTEN, M RHODENBAUGH   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fig Garden Swim Team-38  'A'                           NT    2:33.13  
     1) Weibel, Derek M47               2) Glasrud, Erik M18              
     3) Paul, Adam M26                  4) Christianson, Jay M52          
 
Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:45.13  11/16/2008 LONGHORN AQUATICS                          
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fig Garden Swim Team-38  'A'                           NT    2:12.35  
     1) Noble, David M43                2) Messner, Timothy M46           
     3) Jackson, Keith M51              4) Pipes, Christopher M23         
 
Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:49.42   12/1/2012 LONGHORN AQUATICS                          
                         A RASMUSSEN, D GUTHRIE, J SAUER, M VAROZZA        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fig Garden Swim Team-38  'A'                           NT    2:22.28  
     1) Crosina-Sahm, Kurt M50          2) Paul, Gordon M61               
     3) Turner, Josh M40                4) Ozier, Joe M57                 
  2 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'                 NT    2:35.77  
     1) Gass, Matthew M56               2) Lucich, Jim M54                
     3) Welsh, Stuart M57               4) Stock, Kyle M40                
  3 Modesto Area Aquatic Club-38  'A'                 2:50.00    2:43.68  
     1) Chaffey, Richard M60            2) Sinclair, Brian M57            
     3) Brown, Chad M59                 4) Daniels, Larry M68             
 
Men 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:01.03   12/5/2009 GOLD COAST MASTERS                         
                         G SCHMIDT, T SHEAD, J WOTTON, C CAVANAUGH         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'                 NT    3:07.83  
     1) Johnson, Gary M62               2) Smith, Kirby M67               
     3) Carter, Lawrence M65            4) Mahanna, Jon M66               
  2 Fig Garden Swim Team-38  'A'                           NT    3:09.77  
     1) Crocket, Alex M69               2) Glasrud, Donald M71            
     3) Reynaud, Peter M70              4) Nichols, Scott M59             
 
Mixed 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:41.62  12/14/1997 EL SEGUNDO                                 
                         B BERGEN, D GRANER GALLAS, M RINZLER, H HANNENIAN 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fig Garden Swim Team-38  'A'                           NT    1:59.74  
     1) Pipes, Christopher M23          2) Gerbrandt, Megan W28           
     3) Glasrud, Erik M18               4) Willard, Melissa W34           
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:41.37  12/10/2000 EL SEGUNDO                                 
                         B BERGEN, P FRANCIS, D GRANER-GALLAS, D ROBINSON  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            2:30.00    2:22.69  
     1) Johnson, Gary M62               2) Ottem, Rachel W28              
     3) Hieb-Stock, Lisa W33            4) Renna, Thomas M29              
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:42.03  11/22/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING                  
                         R ABRAHAMS, S VON DER LIPPE, S HART, C O'SULLIVAN 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Modesto Area Aquatic Club-38  'A'                 1:52.00    1:58.88  
     1) Fahlen, Mark M42                2) Freitas, Heather W37           
     3) McGowan, Christina W26          4) Berntsen, Mike M44             
  2 Fig Garden Swim Team-38  'B'                           NT    2:03.55  
     1) Noble, David M43                2) Winton, Georgette W44          
     3) Jackson, Keith M51              4) Noble, Sherry W42              
  3 Fig Garden Swim Team-38  'A'                           NT    2:11.25  
     1) Messner, Timothy M46            2) Turner, Josh M40               
     3) Tyler, AnnaLisa W44             4) Fischer, Amy W38               
  4 Modesto Area Aquatic Club-38  'B'                 2:10.00    2:20.56  
     1) Servas, Karen W52               2) Hedegard, Janelle W31          
     3) Daniels, Larry M68              4) Chun, Keith M40                
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:47.43  10/14/2011 BLU FROG TEAM                              
                         A GAINES, C SHONKWILER, E JONES, S WEISS          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            2:25.00    2:23.02  
     1) Steelman, Heidi W52             2) Welsh, Stuart M57              
     3) Hansten, LaDeane W46            4) Gass, Matthew M56              
  2 Fig Garden Swim Team-38  'B'                           NT    2:30.45  
     1) Paul, Gordon M61                2) Crosina-Sahm, Suzanne W50      
     3) Crosina-Sahm, Kurt M50          4) Slonski, Jenny W53             
  3 Fig Garden Swim Team-38  'A'                           NT    2:36.35  
     1) Crocket, Alex M69               2) Weibel, Derek M47              
     3) Van de Water, Lisa W50          4) Martin, Alisa W38              
  4 Tuolumne County Aquatic Master-38  'B'            2:45.00    2:41.50  
     1) Perry, Laurie W59               2) Lucich, Jane W51               
     3) Lucich, Jim M54                 4) Stock, Kyle M40                
  5 Modesto Area Aquatic Club-38  'C'                 2:25.00    2:43.85  
     1) Chaffey, Richard M60            2) Brown, Chad M59                
     3) Stires, Mary W60                4) Hodges, Jennifer W52           
 
Mixed 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:55.93   12/7/2008 GOLD COAST MASTERS                         
                         D CAVANAUGH, C CAVANAUGH, P SARGEANT, D QUIGGIN   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fig Garden Swim Team-38  'A'                           NT    2:52.15  
     1) Nichols, Scott M59              2) Ozier, Joe M57                 
     3) Reynand, Caroline W61           4) Bartlett, Susie W70            
  2 Fig Garden Swim Team-38  'B'                           NT    2:56.89  
     1) Glasrud, Donald M71             2) Reynaud, Peter M70             
     3) Nichols, Janet W60              4) Houk, Carol W60                
  3 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            3:00.00    3:01.65  
     1) Garretson, Ruth W68             2) Carter, Robin W62              
     3) Mahanna, Jon M66                4) Carter, Lawrence M65           
 
Mixed 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:15.63   12/2/2007 SAN DIEGO SWIM MASTERS                     
                         F PIEMME, V VAN BAALEN, J MARR, G CLIFFORD        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            3:45.00    3:35.72  
     1) Wivell, Toni W76                2) White, Susan W71               
     3) Garretson, Bob M80              4) Fairfield, Paul M63            
 
                    Combined Team Scores - Through Event 26                    
 
  1. Fig Garden Swim Team               2394   2. Tuolumne County Aquatic Master     2248
  3. Modesto Area Aquatic Club          1093   4. Unattached                          329
  5. Tamalpais Aquatic Masters           291   6. Walnut Creek Masters                271
  7. University of San Francisco Ma      250   8. Manatee Aquatic Masters Inc         240
  9. Stanford Masters Swimming           200  10. Menlo Masters Aka Team Sheeper      194
 11. Davis Aquatic Masters               192  12. Tri Valley Masters                  178
 13. Mountain View Masters               164  14. San Ramon Valley Livermore Aqu       90
 15. Peninsula Community Center Mas       85  16. Santa Cruz Masters Aquatics          83
 17. North Bay Aquatics                   74  18. Richmond Plunge Masters              60
 19. Turlock Masters Swim Club            57  20. San Mateo Masters                    40
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. Tuolumne County Aquatic Master     1074   2. Fig Garden Swim Team               1054
  3. Modesto Area Aquatic Club           542   4. Walnut Creek Masters                271
  5. Davis Aquatic Masters               192   6. Tamalpais Aquatic Masters           100
  7. Unattached                           97   8. Tri Valley Masters                   90
  9. Manatee Aquatic Masters Inc          80  10. North Bay Aquatics                   74
 11. Menlo Masters Aka Team Sheeper       40  11. San Mateo Masters                    40
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. Fig Garden Swim Team               1094   2. Tuolumne County Aquatic Master      992
  3. Modesto Area Aquatic Club           453   4. University of San Francisco Ma      250
  5. Unattached                          232   6. Stanford Masters Swimming           200
  7. Tamalpais Aquatic Masters           191   8. Mountain View Masters               164
  9. Manatee Aquatic Masters Inc         160  10. Menlo Masters Aka Team Sheeper      154
 11. San Ramon Valley Livermore Aqu       90  12. Tri Valley Masters                   88
 13. Peninsula Community Center Mas       85  14. Santa Cruz Masters Aquatics          83
 15. Richmond Plunge Masters              60  16. Turlock Masters Swim Club            57

 

USMS Logo

 

GO THE DISTANCE

Link to the Swimming World website

Sports Basement Logo