PacMasters

Cruz Cruise
2013

  Serving Northern California and Northwestern Nevada

Masters Swimming is for Everyone
All ages and all levels!

Follow pacmastersswim on Twitter
LinkedIn Join USMS p Pacific Masters United States

         THE SANTA CRUZ MASTERS CRUZ CRUISE 2 MILE OPEN WATER SWIM

                    SANTA CRUZ, CALIFORNIA     8/4/2013

 



             ********** AGE GROUP RESULTS LIST **************



                   FEMALE AGE GROUP F1824 TWO MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    13 Dana Macabales      22 CRUZ     43   49:45.80 

    2    35 Elaina Luke         23 CRUZ     41   54:22.90 

    3    39 Lissi Knell         18 UNA      93   55:22.80 

                    MALE AGE GROUP M2529 TWO MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1     4 Yutaro Sano         25 CRUZ     62   44:41.70 

                   FEMALE AGE GROUP F3034 TWO MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    22 Allison Athens      32 CRUZ      2   51:34.35 

    2    24 Sarah Groskopf      33 BAC      28   52:14.70 

    3    32 Monica Carney       31 CRUZ     18   53:54.65 

    4    51 Margaret Thompson   32 MAM      67 1:00:45.05 

                    MALE AGE GROUP M3034 TWO MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1     2 Robert Schotter     30 UNAT     63   42:41.45 

                   FEMALE AGE GROUP F3539 TWO MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    19 Sarah Jordan        38 CRUZ     35   51:03.10 

    2    37 Catherine Delneo    37 SERC     89   55:06.80 

    3    54 Jennifer Gallacher  38 CRUZ     73 1:02:02.15 

                    MALE AGE GROUP M3539 TWO MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1     1 Trevor Gillis       37 LAMV     26   40:48.55 

    2    10 Holden Hardcastle   36 BAY      29   46:45.35 

                   FEMALE AGE GROUP F4044 TWO MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    18 Cynthia Hertzer     44 CRUZ     30   50:20.15 

    2    62 Kathy Lee           44 TEME     38 1:07:22.80 

    3    74 Eileen Buckley      44 DC       95 1:14:27.35 

    4    80 Michelle Shriro     41 SERC     97 1:19:37.00 

                    MALE AGE GROUP M4044 TWO MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1     6 Dean Atchison       42 USF       1   45:28.50 

    2     9 Greg Lendahl        44 CRUZ     39   46:37.25 

    3    43 David Burns         40 FREM     88   56:11.25 

    4    66 Robert Cable        41 DC       14 1:08:40.95 

    5    81 Henry Scoble        42 MELO     65 1:19:48.30 

    6    82 Daniel Shriro       40 SERC     98 1:20:30.50 

                   FEMALE AGE GROUP F4549 TWO MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    29 Jennifer Phalen     48 DAM      58   53:12.45 

    2    30 Marta Bechhoefer    45 CRUZ      4   53:18.10 

    3    60 Susanne Devore      45 WMST     90 1:05:24.15 



                    MALE AGE GROUP M4549 TWO MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    42 John McCulloch      45 DC       45   55:42.35 

                   FEMALE AGE GROUP F5054 TWO MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    16 Cindy Clements      52 TAM      20   50:11.15 

    2    25 Ann Cardoza         51 CRUZ     17   52:20.95 

    3    46 Christine Oliver    50 TCAM     54   59:43.55 

    4    57 Kristine Buckley    53 SMM      11 1:03:49.45 

    5    58 Beth Blackstone     52 CRUZ      7 1:04:43.25 

    6    61 Tari Schwarz        52 CRUZ     64 1:06:42.65 

    7    64 Regina Rus          50 MPM      61 1:07:43.65 

    8    78 Denise Lillian      50 TEME     92 1:17:43.90 

                    MALE AGE GROUP M5054 TWO MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    27 Aaron Houston       52 UNAT     32   52:34.50 

    2    48 George Giles        53 VACA     25   59:46.00 

    3    50 Barry Maguire       51 SERC     74 1:00:31.65 

    4    87 Brent Butler        50 SERC     87 1:35:37.45 

                   FEMALE AGE GROUP F5559 TWO MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    52 Victoria Igel       57 FREM     33 1:01:18.05 

    2    83 Laurie Perry        59 TCAM     56 1:21:44.80 

                    MALE AGE GROUP M5559 TWO MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1     3 Sandy Mac Donald    57 SMST     42   42:44.45 

    2    11 Ron Emhoff          58 TVM      23   48:33.05 

    3    12 Peter Oliver        55 49ER     55   49:20.05 

    4    14 Brad Bini           58 UNAT      6   49:58.90 

    5    36 Ross Modlin         58 PVMA     48   54:24.20 

    6    68 Frank Tuteur        55 SRM      85 1:10:22.75 

    7    71 James Cooney        59 SRM      80 1:12:46.00 

    8    76 Keith Nowell        59 SERC     53 1:17:30.90 

                   FEMALE AGE GROUP F6064 TWO MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    23 Linda Locklin       60 CRUZ     40   52:12.70 

    2    41 Marianne Brems      64 MELO      9   55:38.20 

    3    55 Nancy Cutler        60 USF      82 1:02:36.90 

    4    69 Pauline Yeckley     62 SMM      75 1:11:36.00 

    5    75 Sheila Monaghan     64 TCAM     50 1:15:29.90 

    6    84 Trudy Molina        64 SERC     49 1:23:08.55 

                    MALE AGE GROUP M6064 TWO MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1     8 Joel Wilson         64 CRUZ     71   46:17.10 

    2    26 Greg Mitchell       61 PVMA     47   52:23.35 

    3    34 Bob Upshaw          63 MAM      68   54:22.80 

    4    45 Dan Winterrowd      62 SMST     70   57:21.25 

    5    49 Dan Nadaner         64 CLOV     51 1:00:03.55 

    6    53 Leslie Harder       60 RAMS     79 1:01:38.60 

                   FEMALE AGE GROUP F6569 TWO MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    73 Cathe Pleasant      65 CRUZ     59 1:13:37.50 

    2    85 Rosemary Mc Nally   65 SERC     81 1:27:01.15 



                    MALE AGE GROUP M6569 TWO MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    28 Chuck Kight         65 RAMS     77   52:55.50 

    2    33 Steve Hoberg        67 CRUZ     31   54:04.40 

    3    72 Anthony Wynne       65 RINC     91 1:13:15.75 

                   FEMALE AGE GROUP F7074 TWO MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    67 Kate Coleman        70 USF      21 1:09:13.60 

    2    86 Susan White         71 TCAM     69 1:27:42.45 

   





       **** FEMALE OVERALL TWO MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****

Place Name                Ag Club  Bib#  Time          

===== =================== == ===== ===== ========== 

    1 Christina Cairns    34 UNAT     15   45:20.80 

    2 Jenalea Cree        23 CRUZ     22   45:32.75 

    3 Emily Kofsky        37 SMM      37   50:01.45 

    4 Emily Corwin        34 ECAM     86   50:19.10 

    5 Catherine Caouette  36 QSS      72   51:23.30 

    6 Martha Seaver       58 CRUZ     66   57:20.50 

    7 Denise Berro        53 UNAT      5 1:08:30.70 

    8 Kaitlin Bindert     18 UNA      96 1:12:10.90 

    9 Magdalena Novotna   43 STAN     52 1:17:41.45 

   10 Amy Orlando         30 UNA      83 1:18:12.10 

        **** MALE OVERALL TWO MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****

Place Name                Ag Club  Bib#  Time          

===== =================== == ===== ===== ========== 

    1 Andy Tincu          36 UNAT     94   51:21.05 

    2 Bernard McGraw      43 UNA      78   53:19.50 

    3 Vince Grimaldi      47 CRUZ     27   55:18.85 

    4 Keith Miller        61 SAC      46   55:29.75 

    5 Evan Borders        28 DC        8   59:44.85 

    6 Jeff Chase          55          19 1:02:40.90 

    7 Chuck Worley        67 SCSC     76 1:04:59.90 

    8 Donald Ingalls      75 MVM      34 1:07:39.10 

USMS Logo

 

GO THE DISTANCE

Link to the Swimming World website

Sports Basement Logo