PacMasters

University of San Francisco
Short Course Yards
Valentines Day Meet

  Serving Northern California and Northwestern Nevada

Masters Swimming is for Everyone
All ages and all levels!

Follow pacmastersswim on Twitter
LinkedIn Join USMS p Pacific Masters United States



                 USF Masters 2012 Valentine's Affair - 2/11/2012                
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.96   4/18/2010 KARA DENBY                                   
         PMS: P 23.44  12/31/2010 F O'Donnell-McCarthy                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanson, Erika L           24 The Olympic Club-38    23.91      26.04  
  2 Kelso, LeeAnn             24 Chico Masters Sw-38    27.85      27.40  
  3 Sinclair, Kathryn L       19 Modesto Area Aqu-38    27.00      27.50  
  4 Broker, Kacilyn           19 Modesto Area Aqu-38    28.77      27.97  
  5 Roth, Tenae               22 University of Sa-38    33.00      28.66  
  6 Stotler, Celina M         18 University of Sa-38    28.00      29.29  
  7 Pezzoni, Ashleigh         22 University of Sa-38    30.05      30.10  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.29   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
         PMS: P 48.29  12/31/2010 Dana Vollmer                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Donnell-McCarthy, Fion  24 The Olympic Club-38    56.65      52.68  
                  25.32       52.68 (27.36)                                        
  2 Hanson, Erika L           24 The Olympic Club-38    52.42      57.14  
                  26.86       57.14 (30.28)                                        
  3 Broker, Kacilyn           19 Modesto Area Aqu-38  1:00.20      59.48  
                  28.38       59.48 (31.10)                                        
  4 Mc Kinney, Amber L        19 Modesto Area Aqu-38    58.70      59.52  
                  28.64       59.52 (30.88)                                        
  5 Sinclair, Kathryn L       19 Modesto Area Aqu-38  1:00.00    1:00.31  
                  28.42     1:00.31 (31.89)                                        
  6 Boal, Molly C             18 University of Sa-38  1:10.00    1:03.58  
                  30.17     1:03.58 (33.41)                                        
  7 Jancourtz, Kara           24 University of Sa-38  1:09.33    1:08.70  
                  32.93     1:08.70 (35.77)                                        
  8 Mancini, Claire J         24 University of Sa-38  1:25.00    1:12.28  
                  34.67     1:12.28 (37.61)                                        
  9 Bartlett, Allison         21 Vacaville Swim C-38  1:16.83    1:14.43  
                  35.94     1:14.43 (38.49)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.18   5/22/2010 ODONNELL-MCCARTHY                            
         PMS: P 26.18  12/31/2010 F O'Donnell-McCarthy                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeaman-Sanchez, Nicole E  24 University of Sa-38    35.00      33.34  
  2 Taylor, Amy               21 University of Sa-38    40.00      35.85  
  3 Jancourtz, Kara           24 University of Sa-38    34.30      39.15  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 55.90   5/23/2010 EMILE EWING                                  
         PMS: P 55.98  12/31/2000 Sarabeth Schweitzer                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeaman-Sanchez, Nicole E  24 University of Sa-38  1:20.00    1:11.05  
                  34.90     1:11.05 (36.15)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.01   4/25/2010 KARA DENBY                                   
         PMS: P 29.52   2/12/2011 Lauren A Beaudreau                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houston, Katy             24 The Olympic Club-38    31.50      32.80  
  2 Kelso, LeeAnn             24 Chico Masters Sw-38    34.35      33.69  
  3 Roth, Tenae               22 University of Sa-38    35.00      35.47  
  4 Taylor, Amy               21 University of Sa-38    42.00      39.02  
  5 Bartlett, Allison         21 Vacaville Swim C-38    42.90      40.84  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:02.86   5/18/2003 RILEY MANTS                                
         PMS: P 1:05.92  12/31/2009 Mary Streumpf                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houston, Katy             24 The Olympic Club-38  1:10.99    1:11.04  
                  33.47     1:11.04 (37.57)                                        
  2 Kelso, LeeAnn             24 Chico Masters Sw-38  1:13.11    1:12.38  
                  33.90     1:12.38 (38.48)                                        
  3 Mc Kinney, Amber L        19 Modesto Area Aqu-38  1:12.90    1:17.80  
                  36.65     1:17.80 (41.15)                                        
  4 Roth, Tenae               22 University of Sa-38  1:18.00    1:18.23  
                  36.79     1:18.23 (41.44)                                        
  5 Silva, Marisa             19 University of Sa-38  1:18.00    1:20.88  
                  37.91     1:20.88 (42.97)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.54   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
         PMS: P 24.54  12/31/2010 Dana Vollmer                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Donnell-McCarthy, Fion  24 The Olympic Club-38    27.72      27.48  
  2 Houston, Katy             24 The Olympic Club-38    28.99      27.96  
  3 Gispen, Fiona E           24 Stanford Masters-38    28.00      27.99  
  4 Kelso, LeeAnn             24 Chico Masters Sw-38    30.26      28.95  
  5 Stotler, Celina M         18 University of Sa-38    28.00      30.18  
  6 Taylor, Amy               21 University of Sa-38    40.00      32.19  
  7 Roth, Tenae               22 University of Sa-38    40.00      34.20  
  8 Mancini, Claire J         24 University of Sa-38    50.00      36.68  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 52.30   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
         PMS: P 52.30  12/31/2010 Dana Vollmer                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Kinney, Amber L        19 Modesto Area Aqu-38  1:05.00    1:08.29  
                  31.47     1:08.29 (36.82)                                        
  2 Stotler, Celina M         18 University of Sa-38  1:05.00    1:09.41  
                  32.03     1:09.41 (37.38)                                        
  3 Sinclair, Kathryn L       19 Modesto Area Aqu-38  1:15.00    1:11.04  
                  32.96     1:11.04 (38.08)                                        
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 55.24   4/18/2010 KARA DENBY                                   
         PMS: P 58.34  12/31/2008 Laura Davis                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelso, LeeAnn             24 Chico Masters Sw-38  1:11.29    1:07.05  
                  32.03     1:07.05 (35.02)                                        
  2 Roth, Tenae               22 University of Sa-38  1:25.00    1:12.82  
                  34.70     1:12.82 (38.12)                                        
  3 Taylor, Amy               21 University of Sa-38  1:35.00    1:15.44  
                  34.31     1:15.44 (41.13)                                        
  4 Pezzoni, Ashleigh         22 University of Sa-38  1:15.10    1:17.18  
                  34.45     1:17.18 (42.73)                                        
  5 Jancourtz, Kara           24 University of Sa-38  1:25.25    1:19.38  
                  37.12     1:19.38 (42.26)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 23.16   4/24/2005 PETRA MARTIN                                 
         PMS: P 23.20  12/31/1992 Anna Pettis-Scott                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanson Swaner, Ryan       25 The Olympic Club-38    26.00      26.14  
  2 DeHaven, Mary E           25 Rolling Hills Mu-38    26.50      26.18  
  3 Moody, Erin               27 North Bay Aquati-38    28.00      26.26  
  4 Todd, Erin E              27 Tri Valley Maste-38    27.50      28.28  
  5 Bush, Erin A              26 SwimSF-38              30.32      29.54  
  6 Riley, Christine C        27 Monterey Bay Mas-38    29.30      30.05  
  7 Bui, Thao H               29 University of Sa-38    40.00      30.67  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.70   2/21/2010 MEAGAN JENDRICK                              
         PMS: P 51.07  12/31/1993 Sara Shand                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moody, Erin               27 North Bay Aquati-38    58.00      56.85  
                  27.59       56.85 (29.26)                                        
  2 Bates, Lisa M             25 San Francisco Ts-38  1:00.00      57.67  
                  27.21       57.67 (30.46)                                        
  3 Brigham, Courtney B       29 San Francisco Ts-38    59.00      58.99  
                  28.99       58.99 (30.00)                                        
  4 Baker, Megan E            26 University of Sa-38  1:00.12      59.40  
                  28.40       59.40 (31.00)                                        
  5 Graves, Kirsten L         28 University of Sa-38  1:07.00    1:03.03  
                  30.49     1:03.03 (32.54)                                        
  6 Riley, Christine C        27 Monterey Bay Mas-38  1:08.30    1:04.43  
                  30.51     1:04.43 (33.92)                                        
  7 Bui, Thao H               29 University of Sa-38  1:18.00    1:07.25  
                  32.19     1:07.25 (35.06)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.26   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS: P 26.71  12/31/2001 Jessica Tong                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sundberg, Alison G        27 University of Sa-38    31.00      30.07  
  2 Luciano, Amanda A         26 University of Sa-38    32.00      30.31  
  3 Belliveau, Adrienne C     28 University of Sa-38    32.00      31.50  
  4 Riley, Christine C        27 Monterey Bay Mas-38    34.30      32.54  
  5 Todd, Erin E              27 Tri Valley Maste-38    33.00      32.97  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 54.06   5/23/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS: P 58.04    2/5/2002 Jessica Tong                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moody, Erin               27 North Bay Aquati-38  1:12.00    1:05.77  
                  32.07     1:05.77 (33.70)                                        
  2 Baker, Megan E            26 University of Sa-38  1:09.45    1:08.28  
                  33.47     1:08.28 (34.81)                                        
  3 Riley, Christine C        27 Monterey Bay Mas-38  1:11.30    1:09.94  
                  34.21     1:09.94 (35.73)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 27.14   2/21/2010 MEGAN JENDRICK                               
         PMS: P 29.61  12/31/2009 Kasey Beckman                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luciano, Amanda A         26 University of Sa-38    36.00      34.36  
  2 Sundberg, Alison G        27 University of Sa-38    35.00      34.82  
  3 DeHaven, Mary E           25 Rolling Hills Mu-38    36.00      35.73  
  4 Belliveau, Adrienne C     28 University of Sa-38    41.00      39.96  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   59.58    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
         PMS: P 1:03.80  12/31/2009 Kasey Beckman                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bates, Lisa M             25 San Francisco Ts-38  1:15.00    1:13.40  
                  34.84     1:13.40 (38.56)                                        
  2 Brigham, Courtney B       29 San Francisco Ts-38  1:22.00    1:17.39  
                  37.17     1:17.39 (40.22)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.41   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS: P 24.69  12/31/2001 Limin Liu                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanson Swaner, Ryan       25 The Olympic Club-38    30.00      28.83  
  2 Baker, Megan E            26 University of Sa-38    32.89      29.38  
  3 Moody, Erin               27 North Bay Aquati-38    32.00      29.54  
  4 Todd, Erin E              27 Tri Valley Maste-38    30.00      30.23  
  5 Andre, Kimberly J         29 Modesto Area Aqu-38    28.00      30.33  
  6 Brigham, Courtney B       29 San Francisco Ts-38    31.00      30.46  
  7 Belliveau, Adrienne C     28 University of Sa-38    31.00      30.93  
  8 Graves, Kirsten L         28 University of Sa-38    32.00      31.09  
  9 Bui, Thao H               29 University of Sa-38    43.00      34.17  
 10 Bush, Erin A              26 SwimSF-38              34.00      35.49  
 11 Thomas, Mary Kathryn      29 Temescal Aquatic-38  1:15.00      42.49  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 53.72   5/21/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS: P 54.03  12/31/2001 Limin Liu                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Megan E            26 University of Sa-38  1:07.13    1:03.01  
                  29.66     1:03.01 (33.35)                                        
  2 Brigham, Courtney B       29 San Francisco Ts-38  1:10.00    1:06.23  
                  31.53     1:06.23 (34.70)                                        
  3 Graves, Kirsten L         28 University of Sa-38  1:15.00    1:09.00  
                  32.44     1:09.00 (36.56)                                        
  4 Bush, Erin A              26 SwimSF-38            1:15.00    1:21.44  
                  36.58     1:21.44 (44.86)                                        
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 54.43    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                               
         PMS: P 56.76  12/31/2001 Limin Liu                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bates, Lisa M             25 San Francisco Ts-38  1:10.00    1:04.88  
                  29.75     1:04.88 (35.13)                                        
  2 Baker, Megan E            26 University of Sa-38  1:08.32    1:06.20  
                  30.96     1:06.20 (35.24)                                        
  3 DeHaven, Mary E           25 Rolling Hills Mu-38  1:13.00    1:07.79  
                  31.82     1:07.79 (35.97)                                        
  4 Riley, Christine C        27 Monterey Bay Mas-38  1:22.30    1:15.54  
                  33.98     1:15.54 (41.56)                                        
  5 Bush, Erin A              26 SwimSF-38            1:26.00    1:20.00  
                  39.76     1:20.00 (40.24)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.70   3/11/2009 ERIKA ERNDL                                  
         PMS: P 23.24  12/31/2009 Keiko Price                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Devon H             31 Bay Masters-38         26.00      26.35  
  2 Powers-Dudan, Sarah L     31 Tuolumne County-38     40.00      32.42  
  3 Carnes, Stephanie         32 Fog City Masters-38    32.78      33.36  
  4 Belluomini, Melanie C     34 Santa Rosa Maste-38    38.00      34.43  
  5 Naylon, Vanessa           33 SwimSF-38              39.23      35.37  
  6 Albert, Felicie           31 Club Hot Tub-38        43.00      36.51  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.07   12/6/2008 ERIKA ERNDL                                  
         PMS: P 50.92  12/31/2004 Katrina Radke                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Devon H             31 Bay Masters-38         55.70      57.46  
                  27.01       57.46 (30.45)                                        
  2 Groskopf, Sarah L         31 Burlingame Aquat-38  1:04.85    1:03.45  
                  30.55     1:03.45 (32.90)                                        
  3 Nonaka, Marissa G         33 Walnut Creek Mas-38  1:05.00    1:04.73  
                  30.72     1:04.73 (34.01)                                        
  4 Hieb-Stock, Lisa M        31 Tuolumne County-38   1:16.00    1:07.67  
                  32.33     1:07.67 (35.34)                                        
  5 Carnes, Stephanie         32 Fog City Masters-38  1:13.53    1:15.14  
                  34.89     1:15.14 (40.25)                                        
  6 Naylon, Vanessa           33 SwimSF-38            1:25.26    1:18.91  
                  37.17     1:18.91 (41.74)                                        
  7 Belluomini, Melanie C     34 Santa Rosa Maste-38  1:30.00    1:19.96  
                  36.46     1:19.96 (43.50)                                        
  8 Albert, Felicie           31 Club Hot Tub-38      1:35.00    1:22.52  
                  39.86     1:22.52 (42.66)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.32   3/15/2009 NORIKO INADA                                 
         PMS: P 27.70  12/31/1997 Martie Mc Kinney                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finlay, Andrea            31 San Francisco Ts-38    29.00      28.83  
  2 Liu, Ouida                31 University of Sa-38    35.00      31.22  
  3 Carnes, Stephanie         32 Fog City Masters-38    40.20      38.27  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 55.50   3/15/2009 NORIKO INADA                                 
         PMS: P 57.58  12/31/2009 Sarabeth Metzger                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finlay, Andrea            31 San Francisco Ts-38  1:05.00    1:05.88  
                  31.96     1:05.88 (33.92)                                        
  2 Liu, Ouida                31 University of Sa-38  1:18.00    1:08.83  
                  32.93     1:08.83 (35.90)                                        
  3 Groskopf, Sarah L         31 Burlingame Aquat-38  1:12.40    1:11.34  
                  34.53     1:11.34 (36.81)                                        
  4 Hieb-Stock, Lisa M        31 Tuolumne County-38   1:28.00    1:23.00  
                  40.79     1:23.00 (42.21)                                        
  5 Di Gennaro, Carla D       34 University of Sa-38  1:40.00    1:32.03  
                  44.49     1:32.03 (47.54)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 28.48    5/4/2008 KATIE MCCLELLAND                             
         PMS: P 30.65  12/31/2009 Keiko Price                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powers-Dudan, Sarah L     31 Tuolumne County-38     45.00      39.84  
  2 Liu, Ouida                31 University of Sa-38    45.00      40.15  
  3 Albert, Felicie           31 Club Hot Tub-38        55.00      45.24  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:02.08    5/4/2008 KATIE MCCLELLAND                           
         PMS: P 1:06.32  12/31/2009 Sarah Bimson                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nonaka, Marissa G         33 Walnut Creek Mas-38  1:24.00    1:23.38  
                  39.17     1:23.38 (44.21)                                        
  2 Frank, Vanessa M          33 Rolling Hills Mu-38  1:58.00    1:25.28  
                  40.96     1:25.28 (44.32)                                        
  3 Hieb-Stock, Lisa M        31 Tuolumne County-38   1:36.00    1:28.85  
                  42.52     1:28.85 (46.33)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.18   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
         PMS: P 25.90  12/31/2009 Keiko Price                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Devon H             31 Bay Masters-38         28.50      29.07  
  2 Finlay, Andrea            31 San Francisco Ts-38    30.00      29.26  
  3 Nonaka, Marissa G         33 Walnut Creek Mas-38    34.00      33.01  
  4 Frank, Vanessa M          33 Rolling Hills Mu-38    45.00      33.52  
  5 Belluomini, Melanie C     34 Santa Rosa Maste-38    38.00      35.25  
  6 Carnes, Stephanie         32 Fog City Masters-38    38.54      37.95  
  7 Naylon, Vanessa           33 SwimSF-38              47.36      41.13  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 55.01   5/16/1999 ANGEL MARTINO                                
         PMS: P 57.25  12/31/1997 Martie Mc Kinney                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Devon H             31 Bay Masters-38       1:04.20    1:06.64  
                  31.91     1:06.64 (34.73)                                        
  2 Groskopf, Sarah L         31 Burlingame Aquat-38  1:13.18    1:11.99  
                  33.78     1:11.99 (38.21)                                        
  3 Belluomini, Melanie C     34 Santa Rosa Maste-38  1:40.00    1:19.09  
                  36.57     1:19.09 (42.52)                                        
  4 Hieb-Stock, Lisa M        31 Tuolumne County-38   1:31.00    1:23.22  
                  37.98     1:23.22 (45.24)                                        
  5 Naylon, Vanessa           33 SwimSF-38            1:55.55    1:36.60  
                  43.69     1:36.60 (52.91)                                        
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 57.01   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
         PMS: P 58.07  12/31/2009 Sarabeth Metzger                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groskopf, Sarah L         31 Burlingame Aquat-38  1:16.10    1:14.34  
                  33.98     1:14.34 (40.36)                                        
  2 Hieb-Stock, Lisa M        31 Tuolumne County-38   1:29.00    1:18.35  
                  36.15     1:18.35 (42.20)                                        
  3 Powers-Dudan, Sarah L     31 Tuolumne County-38   1:50.00    1:20.21  
                  37.24     1:20.21 (42.97)                                        
  4 Belluomini, Melanie C     34 Santa Rosa Maste-38  1:45.00    1:24.69  
                  38.43     1:24.69 (46.26)                                        
  5 Naylon, Vanessa           33 SwimSF-38            1:35.75    1:32.38  
                  44.42     1:32.38 (47.96)                                        
  6 Albert, Felicie           31 Club Hot Tub-38      1:50.00    1:35.53  
                  46.02     1:35.53 (49.51)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.34   2/25/2007 DARA TORRES                                  
         PMS: P 24.21  12/31/1993 Sandy Neilson-Bell                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chandler, Stephanie B     39 Sacramento Maste-38    27.35      27.45  
  2 Bryant, Lynn              39 University of Sa-38    29.40      28.56  
  3 Burgess, Aimee N          37 Swimstitute Mast-38    30.00      29.11  
  4 Darling, Colleen M        37 Walnut Creek Mas-38    32.00      32.12  
  5 Ongerth, Ann Michelle     37 Walnut Creek Mas-38    35.00      32.55  
  6 Ringwood, Kimberly        37 Temescal Aquatic-38    34.00      35.77  
  7 Van Noord, Michela A      37 Tuolumne County-38     36.50      36.51  
  8 Kee, Karen                39 SwimSF-38              35.90      36.79  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.72   2/25/2007 DARA TORRES                                  
         PMS: P 52.84  12/31/1993 Sandy Neilson-Bell                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pledger, Abby B           37 North Bay Aquati-38    58.00      58.44  
                  27.93       58.44 (30.51)                                        
  2 Chandler, Stephanie B     39 Sacramento Maste-38    58.62      59.25  
                  28.52       59.25 (30.73)                                        
  3 Berringer, Alice G        35 Rolling Hills Mu-38  1:03.00    1:04.83  
                  29.54     1:04.83 (35.29)                                        
  4 Rees, Karla E             39 Mountain View Ma-38  1:12.23    1:11.86  
                  34.85     1:11.86 (37.01)                                        
  5 Ongerth, Ann Michelle     37 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:13.90  
                  34.73     1:13.90 (39.17)                                        
  6 Kee, Karen                39 SwimSF-38            1:21.21    1:18.93  
                  38.17     1:18.93 (40.76)                                        
  7 Ou, Yvonne                35 University of Sa-38  1:38.00    1:20.96  
                  36.85     1:20.96 (44.11)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.97   5/22/2010 SHERI HART                                   
         PMS: P 27.82  12/31/1991 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chandler, Stephanie B     39 Sacramento Maste-38    34.50      32.00  
  2 Burgess, Aimee N          37 Swimstitute Mast-38    34.00      35.53  
  3 Martinez, Heather J       35 Chico Masters Sw-38    42.39      36.00  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 56.14   5/23/2010 SHERI HART                                   
         PMS: P 59.86  12/31/2004 Jody Smith                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feldman, Ravena           36 University of Sa-38  1:17.34    1:13.30  
                  36.24     1:13.30 (37.06)                                        
  2 Martinez, Heather J       35 Chico Masters Sw-38  1:22.76    1:16.22  
                  38.19     1:16.22 (38.03)                                        
  3 Rees, Karla E             39 Mountain View Ma-38  1:23.27    1:23.45  
                  40.64     1:23.45 (42.81)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.94   5/22/2005 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 32.24  12/31/2005 Annaick Triponez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryant, Lynn              39 University of Sa-38    37.10      37.30  
  2 Van Noord, Michela A      37 Tuolumne County-38     41.00      42.47  
  3 Ongerth, Ann Michelle     37 Walnut Creek Mas-38    45.00      42.87  
  4 Kee, Karen                39 SwimSF-38              43.43      43.47  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:04.25   4/25/2004 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:08.99  12/31/2001 Sharon Weiss                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chang, Esther S           39 Tamalpais Aquati-38  1:14.50    1:16.42  
                  36.40     1:16.42 (40.02)                                        
  2 Bryant, Lynn              39 University of Sa-38  1:22.80    1:20.20  
                  38.15     1:20.20 (42.05)                                        
  3 Rees, Karla E             39 Mountain View Ma-38  1:26.00    1:26.10  
                  41.45     1:26.10 (44.65)                                        
  4 Martinez, Heather J       35 Chico Masters Sw-38  1:55.59    1:33.38  
                  44.74     1:33.38 (48.64)                                        
  5 Ongerth, Ann Michelle     37 Walnut Creek Mas-38  1:40.00    1:34.64  
                  44.66     1:34.64 (49.98)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.54   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 26.33   4/18/2010 Annette E Salmeen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chandler, Stephanie B     39 Sacramento Maste-38    29.90      29.26  
  2 Pledger, Abby B           37 North Bay Aquati-38    30.00      29.52  
  3 Bryant, Lynn              39 University of Sa-38    32.00      31.76  
  4 Burgess, Aimee N          37 Swimstitute Mast-38    33.00      32.29  
  5 Martinez, Heather J       35 Chico Masters Sw-38    33.49      32.62  
  6 Darling, Colleen M        37 Walnut Creek Mas-38    37.00      34.70  
  7 Harrington, Diana         39 University of Sa-38    36.00      36.43  
  8 Kee, Karen                39 SwimSF-38              48.00      42.24  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 55.78   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 58.46  12/31/2000 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chandler, Stephanie B     39 Sacramento Maste-38  1:12.00    1:06.04  
                  31.60     1:06.04 (34.44)                                        
  2 Feldman, Ravena           36 University of Sa-38  1:15.77    1:13.84  
                  35.95     1:13.84 (37.89)                                        
  3 Rees, Karla E             39 Mountain View Ma-38  1:22.07    1:21.24  
                  38.16     1:21.24 (43.08)                                        
  4 Harrington, Diana         39 University of Sa-38  1:23.00    1:22.72  
                  37.48     1:22.72 (45.24)                                        
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   57.67   5/23/2010 SHERI HART                                 
         PMS: P 1:00.96  12/31/2002 Laureen Welting                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pledger, Abby B           37 North Bay Aquati-38  1:08.00    1:07.50  
                  31.41     1:07.50 (36.09)                                        
  2 Bryant, Lynn              39 University of Sa-38  1:12.55    1:13.14  
                  33.74     1:13.14 (39.40)                                        
  3 Feldman, Ravena           36 University of Sa-38  1:20.55    1:15.92  
                  35.66     1:15.92 (40.26)                                        
  4 Rees, Karla E             39 Mountain View Ma-38  1:21.57    1:19.16  
                  38.70     1:19.16 (40.46)                                        
  5 Van Noord, Michela A      37 Tuolumne County-38   1:28.00    1:33.74  
                  45.84     1:33.74 (47.90)                                        
 -- Kee, Karen                39 SwimSF-38            1:30.24         DQ  
                  47.01          DQ (46.53)                                        
 -- Darling, Colleen M        37 Walnut Creek Mas-38  1:25.00         DQ  
                  37.07          DQ (43.66)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.91   4/15/2007 DARA TORRES                                  
         PMS: P 24.68  12/31/1994 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Katie              42 North Bay Aquati-38    29.99      29.14  
  2 Phelps, Sarah K           42 Club Hot Tub-38        28.96      29.36  
  3 Chavez, Laura M           43 UNAT                   30.00      30.74  
  4 David, Nicole             43 Davis Aquatic Ma-38    29.97      30.94  
  5 Thorp, Kate               42 Marin Pirates Ma-38    30.82      32.92  
  6 Bruno, Susan A            44 Cal Maritime Aca-38    35.58      33.30  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.34   4/15/2007 DARA TORRES                                  
         PMS: P 53.96  12/31/2008 Laureen Welting                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rublein, Susanne P        41 Manatee Aquatic-38   1:01.00    1:00.62  
                  29.01     1:00.62 (31.61)                                        
  2 Cox, Juliet E             44 Manatee Aquatic-38   1:02.50    1:01.81  
                  29.79     1:01.81 (32.02)                                        
  3 Girard, Suzie E           40 Manatee Aquatic-38   1:02.50    1:02.01  
                  30.05     1:02.01 (31.96)                                        
  4 Anaya, Cyane              40 Temescal Aquatic-38  1:05.00    1:02.43  
                  30.11     1:02.43 (32.32)                                        
  5 Ghimenti, Lee Anne        41 North Bay Aquati-38  1:08.00    1:04.88  
                  31.23     1:04.88 (33.65)                                        
  6 Chavez, Laura M           43 UNAT                 1:07.00    1:05.89  
                  31.33     1:05.89 (34.56)                                        
  7 David, Nicole             43 Davis Aquatic Ma-38  1:05.69    1:06.34  
                  32.40     1:06.34 (33.94)                                        
  8 Denison, Stephanie        41 Swimstitute Mast-38  1:10.00    1:07.28  
                  32.41     1:07.28 (34.87)                                        
  9 Walker, Malinda M         42 Bay Masters-38       1:14.40    1:11.81  
                  34.21     1:11.81 (37.60)                                        
 10 Bruno, Susan A            44 Cal Maritime Aca-38  1:19.47    1:16.11  
                  36.43     1:16.11 (39.68)                                        
 11 Mulligan, Dara C          40 UNAT                 1:40.00    1:17.43  
                  38.31     1:17.43 (39.12)                                        
 12 Rounseville, Theresa J    41 Walnut Creek Mas-38  1:25.00    1:20.05  
                  38.26     1:20.05 (41.79)                                        
 13 Sargis, Jenny M           43 Santa Rosa Maste-38  1:22.22    1:23.52  
                  40.88     1:23.52 (42.64)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.12    5/4/2008 VALERIE JENKINS                              
         PMS: P 27.83  12/31/2009 Jody Smith                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             44 Manatee Aquatic-38     32.20      31.18  
  2 Denison, Stephanie        41 Swimstitute Mast-38    36.20      35.56  
  3 Thorp, Kate               42 Marin Pirates Ma-38    39.00      41.83  
  4 Bruno, Susan A            44 Cal Maritime Aca-38    45.00      42.52  
  5 Baidwan, Pinder           44 University of Sa-38    48.00      43.03  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 57.15   5/18/2003 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 59.89  12/31/2009 Jody Smith                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             44 Manatee Aquatic-38   1:08.50    1:06.70  
                  32.97     1:06.70 (33.73)                                        
  2 Denison, Stephanie        41 Swimstitute Mast-38  1:20.00    1:17.52  
                  38.10     1:17.52 (39.42)                                        
  3 Ghimenti, Lee Anne        41 North Bay Aquati-38  1:20.00    1:18.40  
                  38.26     1:18.40 (40.14)                                        
  4 Asnault, Wendy            42 Chico Masters Sw-38  1:30.00    1:22.17  
                  41.33     1:22.17 (40.84)                                        
  5 Rounseville, Theresa J    41 Walnut Creek Mas-38  1:25.00    1:24.13  
                  41.03     1:24.13 (43.10)                                        
  6 Baidwan, Pinder           44 University of Sa-38  1:33.00    1:33.65  
                  46.99     1:33.65 (46.66)                                        
  7 Sargis, Jenny M           43 Santa Rosa Maste-38  1:50.28    1:44.73  
                  51.03     1:44.73 (53.70)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.24   2/28/2010 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 31.19  12/31/2000 DeaAnn Joslin                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Katie              42 North Bay Aquati-38    38.37      38.50  
  2 Chavez, Laura M           43 UNAT                   40.00      39.40  
  3 Phelps, Sarah K           42 Club Hot Tub-38        36.00      39.42  
  4 Anicich, Emily            40 University of Sa-38    42.00      39.46  
  5 Thorp, Kate               42 Marin Pirates Ma-38    40.34      41.28  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:03.00    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:08.29  12/31/2000 DeaAnn Joslin                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rublein, Susanne P        41 Manatee Aquatic-38   1:16.90    1:17.39  
                  36.95     1:17.39 (40.44)                                        
  2 Kelly, Katie              42 North Bay Aquati-38  1:22.00    1:23.69  
                  40.36     1:23.69 (43.33)                                        
  3 Asnault, Wendy            42 Chico Masters Sw-38  1:23.46    1:24.31  
                  40.57     1:24.31 (43.74)                                        
  4 Ghimenti, Lee Anne        41 North Bay Aquati-38  1:35.00    1:24.46  
                  40.43     1:24.46 (44.03)                                        
  5 Anicich, Emily            40 University of Sa-38  1:27.00    1:28.58  
                  41.30     1:28.58 (47.28)                                        
  6 Wilkins, Kathleen A       42 Walnut Creek Mas-38  1:45.00    1:37.96  
                  45.16     1:37.96 (52.80)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.14   5/10/2009 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 26.46  12/31/1994 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Girard, Suzie E           40 Manatee Aquatic-38     29.90      30.38  
  2 Kelly, Katie              42 North Bay Aquati-38    32.67      32.93  
  3 Phelps, Sarah K           42 Club Hot Tub-38        33.26      33.49  
  4 David, Nicole             43 Davis Aquatic Ma-38    36.00      35.04  
  5 Field, Lessly W           43 Berkeley (Ca) Aq-38    40.00      36.71  
  6 Thorp, Kate               42 Marin Pirates Ma-38    36.00      36.78  
  7 Rounseville, Theresa J    41 Walnut Creek Mas-38    40.00      37.57  
  8 Sargis, Jenny M           43 Santa Rosa Maste-38    55.00      42.10  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 54.83   5/10/2009 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 59.06  12/31/2009 Laureen Welting                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 David, Nicole             43 Davis Aquatic Ma-38  1:20.00    1:18.97  
                  36.71     1:18.97 (42.26)                                        
  2 Field, Lessly W           43 Berkeley (Ca) Aq-38  1:35.00    1:23.84  
                  41.17     1:23.84 (42.67)                                        
  3 Sargis, Jenny M           43 Santa Rosa Maste-38  1:55.00    1:39.72  
                  44.45     1:39.72 (55.27)                                        
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   58.14   4/10/2010 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:01.04  12/31/2009 Laureen Welting                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chavez, Laura M           43 UNAT                 1:20.00    1:16.72  
                  36.21     1:16.72 (40.51)                                        
  2 Denison, Stephanie        41 Swimstitute Mast-38  1:20.00    1:18.97  
                  36.93     1:18.97 (42.04)                                        
  3 Rounseville, Theresa J    41 Walnut Creek Mas-38  1:25.00    1:25.80  
                  39.57     1:25.80 (46.23)                                        
  4 Thorp, Kate               42 Marin Pirates Ma-38  1:22.32    1:26.91  
                  39.31     1:26.91 (47.60)                                        
  5 Baidwan, Pinder           44 University of Sa-38  1:40.00    1:30.53  
                  42.71     1:30.53 (47.82)                                        
  6 Bruno, Susan A            44 Cal Maritime Aca-38  1:50.00    1:31.05  
                  43.59     1:31.05 (47.46)                                        
  7 Sargis, Jenny M           43 Santa Rosa Maste-38  1:38.59    1:38.36  
                  46.65     1:38.36 (51.71)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.00    5/4/2008 SUSAN WALSH                                  
         PMS: P 25.10  12/31/1999 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              47 Walnut Creek Mas-38    30.00      27.69  
  2 Salmi, Andrea             47 North Bay Aquati-38    30.40      28.69  
  3 Donaldson, Deborah L      46 Chico Masters Sw-38    27.33      28.79  
  4 Neoh, Sheree              47 Club Hot Tub-38        33.00      31.03  
  5 Phalen, Jennifer R        47 Strawberry Canyo-38    31.59      31.24  
  6 Tracy, Shari J            48 UNAT                   30.00      31.36  
  7 Campbell, Paula L         48 Livermore Valley-38    32.10      31.69  
  8 Lewis, Melissa D          45 North Bay Aquati-38    37.50      33.15  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 52.23  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 53.27  12/31/2001 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        46 The Olympic Club-38    58.04      57.18  
                  27.69       57.18 (29.49)                                        
  2 Ward, Lisa A              47 Walnut Creek Mas-38  1:03.99      59.70  
                  28.43       59.70 (31.27)                                        
  3 Salmi, Andrea             47 North Bay Aquati-38  1:06.00    1:02.28  
                  29.66     1:02.28 (32.62)                                        
  4 Phalen, Jennifer R        47 Strawberry Canyo-38  1:08.44    1:08.02  
                  32.55     1:08.02 (35.47)                                        
  5 Tracy, Shari J            48 UNAT                 1:05.00    1:08.75  
                  32.99     1:08.75 (35.76)                                        
  6 Neoh, Sheree              47 Club Hot Tub-38      1:25.00    1:10.97  
                  32.41     1:10.97 (38.56)                                        
  7 Lewis, Melissa D          45 North Bay Aquati-38  1:20.00    1:12.46  
                  35.76     1:12.46 (36.70)                                        
  8 Valderrama, Deborah       48 University of Sa-38  1:30.00    1:19.53  
                  36.71     1:19.53 (42.82)                                        
  9 Ducey, Maria              48 University of Sa-38  1:30.92    1:25.44  
                  41.50     1:25.44 (43.94)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.35  12/21/2008 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 28.26  12/31/1997 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        46 The Olympic Club-38    30.80      30.51  
  2 Ward, Lisa A              47 Walnut Creek Mas-38    35.00      31.10  
  3 Roepke, Maggie            49 Sacramento Maste-38    35.26      34.04  
  4 Cahill, Janet C           45 Sierra Marlins S-38    33.50      34.55  
  5 Donaldson, Deborah L      46 Chico Masters Sw-38    35.23      35.17  
  6 Neoh, Sheree              47 Club Hot Tub-38        40.00      37.71  
  7 Connolly, Cindi           47 Santa Rosa Maste-38    40.00      38.57  
  8 Thalman, Kelly D          49 Tuolumne County-38     42.00      42.80  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N   57.83   5/23/2010 ELLEN REYNOLDS                             
         PMS: P 1:01.50  12/31/1997 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cerussi, Jane E           48 Davis Aquatic Ma-38  1:11.47    1:11.90  
                  35.51     1:11.90 (36.39)                                        
  2 Cahill, Janet C           45 Sierra Marlins S-38  1:15.65    1:15.26  
                  36.69     1:15.26 (38.57)                                        
  3 Perry, Rebecca R          47 Manatee Aquatic-38   1:14.34    1:15.91  
                  37.23     1:15.91 (38.68)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 30.17   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                             
         PMS: P 32.82  12/31/1994 Susan Roy                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              47 Walnut Creek Mas-38    38.00      35.76  
  2 Donaldson, Deborah L      46 Chico Masters Sw-38    35.13      35.78  
  3 Roepke, Maggie            49 Sacramento Maste-38    38.00      36.29  
  4 Salmi, Andrea             47 North Bay Aquati-38    41.00      37.64  
  5 Dodd, Dina                48 Bear River Swimm-38    39.53      38.19  
  6 Phalen, Jennifer R        47 Strawberry Canyo-38    40.64      39.63  
  7 Connolly, Cindi           47 Santa Rosa Maste-38    42.00      39.83  
  8 Thalman, Kelly D          49 Tuolumne County-38     48.00      47.96  
  9 Schindler, Lisa M         48 Club Hot Tub-38        47.83      48.51  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:06.01   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                           
         PMS: P 1:10.77  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donaldson, Deborah L      46 Chico Masters Sw-38  1:20.14    1:20.06  
                  38.33     1:20.06 (41.73)                                        
  2 Phalen, Jennifer R        47 Strawberry Canyo-38  1:26.64    1:24.63  
                  39.87     1:24.63 (44.76)                                        
  3 Cerussi, Jane E           48 Davis Aquatic Ma-38  1:25.00    1:25.44  
                  40.89     1:25.44 (44.55)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 26.24      8/2009 SCOULER/PIPES-NEI                            
         PMS: P 27.02  12/31/1998 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        46 The Olympic Club-38    28.69      28.71  
  2 Ward, Lisa A              47 Walnut Creek Mas-38    31.00      29.93  
  3 Roepke, Maggie            49 Sacramento Maste-38    32.67      30.68  
  4 Cahill, Janet C           45 Sierra Marlins S-38    32.50      31.78  
  5 Cerussi, Jane E           48 Davis Aquatic Ma-38    32.22      31.86  
  6 Donaldson, Deborah L      46 Chico Masters Sw-38    32.14      31.92  
  7 Perry, Rebecca R          47 Manatee Aquatic-38     31.58      32.10  
  8 Dodd, Dina                48 Bear River Swimm-38    33.19      33.72  
  9 Campbell, Paula L         48 Livermore Valley-38    34.20      34.50  
 10 Neoh, Sheree              47 Club Hot Tub-38        39.00      34.93  
 11 Connolly, Cindi           47 Santa Rosa Maste-38    36.00      35.04  
 12 Valderrama, Deborah       48 University of Sa-38    40.00      37.03  
 13 Lewis, Melissa D          45 North Bay Aquati-38    45.00      38.77  
 14 Thalman, Kelly D          49 Tuolumne County-38     39.50      41.02  
 15 Schindler, Lisa M         48 Club Hot Tub-38        47.94      45.52  
 16 Ducey, Maria              48 University of Sa-38    51.65      49.00  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 57.42  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 59.82  12/31/2001 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        46 The Olympic Club-38  1:04.24    1:03.27  
                  30.02     1:03.27 (33.25)                                        
  2 Perry, Rebecca R          47 Manatee Aquatic-38   1:12.30    1:11.39  
                  33.62     1:11.39 (37.77)                                        
  3 Cerussi, Jane E           48 Davis Aquatic Ma-38  1:09.67    1:11.52  
                  33.71     1:11.52 (37.81)                                        
  4 Ducey, Maria              48 University of Sa-38  2:04.73    1:52.74  
                  52.21   1:52.74 (1:00.53)                                        
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   59.48   4/19/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:02.13  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cerussi, Jane E           48 Davis Aquatic Ma-38  1:11.65    1:12.82  
                  33.33     1:12.82 (39.49)                                        
  2 Cahill, Janet C           45 Sierra Marlins S-38  1:12.50    1:13.79  
                  33.14     1:13.79 (40.65)                                        
  3 Dodd, Dina                48 Bear River Swimm-38  1:16.28    1:17.03  
                  36.34     1:17.03 (40.69)                                        
  4 Connolly, Cindi           47 Santa Rosa Maste-38  1:20.00    1:19.19  
                  36.40     1:19.19 (42.79)                                        
  5 Campbell, Paula L         48 Livermore Valley-38  1:20.00    1:21.24  
                  37.06     1:21.24 (44.18)                                        
  6 Phalen, Jennifer R        47 Strawberry Canyo-38  1:30.64    1:21.34  
                  39.82     1:21.34 (41.52)                                        
  7 Thalman, Kelly D          49 Tuolumne County-38   1:29.00    1:33.25  
                  43.35     1:33.25 (49.90)                                        
  8 Schindler, Lisa M         48 Club Hot Tub-38      1:39.00    1:39.26  
                  49.02     1:39.26 (50.24)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.92    5/4/2008 TRACI GRANGER                                
         PMS: P 25.30  12/31/2002 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lockhart, Christine N     53 UNAT                   28.50      28.68  
  2 Terhorst, Hermine M       53 Santa Rosa Maste-38    27.50      28.73  
  3 Lepinski, Cokie           52 Marin Pirates Ma-38    29.99      29.07  
  4 Coffee, Cassandra         50 Marin Pirates Ma-38    29.49      29.72  
  5 Lehmkuhl, Jane A          51 North Bay Aquati-38    42.00      30.39  
  6 Goldberg, Claudette       52 University of Sa-38    38.00      31.68  
  7 Gerhan, Martha            50 University of Sa-38    33.50      32.62  
  8 Degaa, Nora N             53 Swimstitute Mast-38    45.00      32.76  
  9 McNamara, Kathleen A      51 University of Sa-38    42.50      33.46  
 10 Jansen, Mary-Kaye         52 Club Hot Tub-38        34.50      36.36  
 11 Moylan, Joanne M          51 Swimstitute Mast-38  1:00.00      37.47  
 12 Loyd, Susan M             52 Tuolumne County-38   1:00.00      39.38  
 13 Van Blaricom, Jenny L     52 Tuolumne County-38     52.24      50.41  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 54.38   5/17/2002 LAURA VAL                                    
         PMS: P 54.38  12/31/2002 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lockhart, Christine N     53 UNAT                 1:03.00    1:03.27  
                  29.57     1:03.27 (33.70)                                        
  2 Lepinski, Cokie           52 Marin Pirates Ma-38  1:07.00    1:06.78  
                  30.79     1:06.78 (35.99)                                        
  3 Sutherland, Erica         52 Marin Pirates Ma-38  1:09.37    1:08.08  
                  32.88     1:08.08 (35.20)                                        
  4 Gerhan, Martha            50 University of Sa-38  1:10.00    1:11.76  
                  34.33     1:11.76 (37.43)                                        
  5 Nottage, Catherine        53 North Bay Aquati-38  1:18.00    1:14.76  
                  36.06     1:14.76 (38.70)                                        
  6 McNamara, Kathleen A      51 University of Sa-38  1:40.50    1:14.99  
                  34.79     1:14.99 (40.20)                                        
  7 Jansen, Mary-Kaye         52 Club Hot Tub-38      1:25.00    1:21.31  
                  39.57     1:21.31 (41.74)                                        
  8 Moylan, Joanne M          51 Swimstitute Mast-38  2:00.00    1:24.37  
                  40.27     1:24.37 (44.10)                                        
  9 Loyd, Susan M             52 Tuolumne County-38   2:00.00    1:30.15  
                  42.21     1:30.15 (47.94)                                        
 10 Van Blaricom, Jenny L     52 Tuolumne County-38   2:00.00    1:52.01  
                  53.55     1:52.01 (58.46)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 28.74   6/23/2002 J SWAGERTY-HILL                              
         PMS: P 29.35  12/31/2005 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sutherland, Erica         52 Marin Pirates Ma-38    33.03      32.87  
  2 Lepinski, Cokie           52 Marin Pirates Ma-38    36.00      36.03  
  3 Lockhart, Christine N     53 UNAT                   36.00      36.78  
  4 Sotelo, Sophia S          50 Walnut Creek Mas-38    35.79      36.80  
  5 McNamara, Kathleen A      51 University of Sa-38    44.50      37.76  
  6 Lehmkuhl, Jane A          51 North Bay Aquati-38    52.00      38.06  
  7 Degaa, Nora N             53 Swimstitute Mast-38    50.00      39.82  
  8 Coffee, Cassandra         50 Marin Pirates Ma-38    38.50      40.64  
  9 Nottage, Catherine        53 North Bay Aquati-38    40.00      42.15  
 10 Hill, Siobhan L           50 Tuolumne County-38     45.00      45.52  
 11 Moylan, Joanne M          51 Swimstitute Mast-38  1:20.00      50.68  
 12 Loyd, Susan M             52 Tuolumne County-38   1:00.00      55.13  
 13 Van Blaricom, Jenny L     52 Tuolumne County-38   1:02.02    1:01.54  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:02.67    5/4/2008 K ANDRUS-HUGHES                            
         PMS: P 1:03.24  12/31/2005 Karen Humphreys                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sutherland, Erica         52 Marin Pirates Ma-38  1:13.70    1:14.66  
                  36.49     1:14.66 (38.17)                                        
  2 Lepinski, Cokie           52 Marin Pirates Ma-38  1:18.00    1:15.56  
                  37.92     1:15.56 (37.64)                                        
  3 McNamara, Kathleen A      51 University of Sa-38  1:50.00    1:25.78  
                  41.23     1:25.78 (44.55)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 32.37   5/21/2010 BRIGITTE HEUER                               
         PMS: P 33.38  12/31/2007 Leianne Cruittenden                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sotelo, Sophia S          50 Walnut Creek Mas-38    35.95      36.63  
  2 McGregor-Crane, Izzie A   52 Club Hot Tub-38        38.00      38.45  
  3 Buchanan, Linda A         54 Walnut Creek Mas-38    40.50      38.72  
  4 Lockhart, Christine N     53 UNAT                   39.00      40.20  
  5 Goldberg, Claudette       52 University of Sa-38    55.00      40.54  
  6 Coffee, Cassandra         50 Marin Pirates Ma-38    44.64      42.55  
  7 Gerhan, Martha            50 University of Sa-38    43.00      42.80  
  8 Jansen, Mary-Kaye         52 Club Hot Tub-38        45.00      47.06  
  9 Loyd, Susan M             52 Tuolumne County-38   1:15.00      49.21  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:12.25    5/7/2010 JENNY COOK                                 
         PMS: P 1:12.45  12/31/2010 Cokie Lepinski                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sotelo, Sophia S          50 Walnut Creek Mas-38  1:17.46    1:17.88  
                  37.16     1:17.88 (40.72)                                        
  2 McGregor-Crane, Izzie A   52 Club Hot Tub-38      1:25.00    1:24.63  
                  40.49     1:24.63 (44.14)                                        
  3 Goldberg, Claudette       52 University of Sa-38  1:45.00    1:28.77  
                  41.04     1:28.77 (47.73)                                        
  4 Gerhan, Martha            50 University of Sa-38  1:25.00    1:30.41  
                  43.28     1:30.41 (47.13)                                        
  5 Hayes-Rupp, Cynthia F     54 Rolling Hills Mu-38  1:40.01    1:31.77  
                  43.34     1:31.77 (48.43)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 26.77   5/10/2009 TRACI GRANGER                                
         PMS: P 27.81  12/31/2002 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strycker, Jana P          50 North Bay Aquati-38    31.59      31.60  
  2 McGregor-Crane, Izzie A   52 Club Hot Tub-38        36.00      32.66  
  3 Lepinski, Cokie           52 Marin Pirates Ma-38    33.00      33.38  
  4 Buchanan, Linda A         54 Walnut Creek Mas-38    36.50      33.44  
  5 Coffee, Cassandra         50 Marin Pirates Ma-38    33.50      33.57  
  6 Lockhart, Christine N     53 UNAT                   33.00      33.97  
  7 Terhorst, Hermine M       53 Santa Rosa Maste-38    35.59      34.35  
  8 Sotelo, Sophia S          50 Walnut Creek Mas-38    45.00      36.62  
  9 Hill, Siobhan L           50 Tuolumne County-38     38.00      40.26  
 10 Degaa, Nora N             53 Swimstitute Mast-38    55.00      41.40  
 11 Van Blaricom, Jenny L     52 Tuolumne County-38   1:11.75    1:03.27  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:00.28   5/10/2009 TRACI GRANGER                              
         PMS: P 1:01.26  12/31/2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hill, Siobhan L           50 Tuolumne County-38   1:45.00    1:31.91  
                  43.67     1:31.91 (48.24)                                        
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:03.72   5/10/2009 AHELEE SUE OSBORN                          
         PMS: P 1:05.48  12/31/2005 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buchanan, Linda A         54 Walnut Creek Mas-38  1:15.50    1:16.09  
                  36.45     1:16.09 (39.64)                                        
  2 Sutherland, Erica         52 Marin Pirates Ma-38  1:14.96    1:16.20  
                  34.93     1:16.20 (41.27)                                        
  3 McGregor-Crane, Izzie A   52 Club Hot Tub-38      1:20.00    1:16.29  
                  36.26     1:16.29 (40.03)                                        
  4 Goldberg, Claudette       52 University of Sa-38  1:35.00    1:20.66  
                  37.63     1:20.66 (43.03)                                        
  5 Lehmkuhl, Jane A          51 North Bay Aquati-38  1:45.00    1:21.35  
                  37.24     1:21.35 (44.11)                                        
  6 Gerhan, Martha            50 University of Sa-38  1:21.78    1:24.25  
                  40.80     1:24.25 (43.45)                                        
  7 Degaa, Nora N             53 Swimstitute Mast-38  2:00.00    1:28.63  
                  40.52     1:28.63 (48.11)                                        
  8 Jansen, Mary-Kaye         52 Club Hot Tub-38      2:00.00    1:41.69  
                  52.33     1:41.69 (49.36)                                        
  9 Moylan, Joanne M          51 Swimstitute Mast-38  2:00.00    1:42.60  
                  47.58     1:42.60 (55.02)                                        
 10 Loyd, Susan M             52 Tuolumne County-38   2:15.00    1:44.73  
                  52.75     1:44.73 (51.98)                                        
 -- Van Blaricom, Jenny L     52 Tuolumne County-38   2:10.08         DQ  
                1:05.99        DQ (1:03.93)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 25.29   5/10/2009 LAURA VAL                                    
         PMS: P 25.29  12/31/2009 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eisenman, Judy A          58 Tamalpais Aquati-38    30.70      31.25  
  2 Boyer, Karen L            55 Peninsula Covena-38    31.56      32.41  
  3 Albertson, Nay            57 Walnut Creek Mas-38    35.00      32.48  
  4 Quinn, Phyllis E          56 The Olympic Club-38    32.00      32.50  
  5 Veloso, Lolita V          55 San Diego Swim M-44    32.50      32.74  
  6 Stanton, Susan G          59 Manatee Aquatic-38     42.19      40.86  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 54.72    5/4/2008 LAURA VAL                                    
         PMS: P 54.72  12/31/2008 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eisenman, Judy A          58 Tamalpais Aquati-38  1:06.00    1:06.50  
                  32.73     1:06.50 (33.77)                                        
  2 De Moss, Sally            59 North Bay Aquati-38  1:15.00    1:07.76  
                  32.87     1:07.76 (34.89)                                        
  3 Quinn, Phyllis E          56 The Olympic Club-38  1:11.00    1:10.30  
                  34.02     1:10.30 (36.28)                                        
  4 Boyer, Karen L            55 Peninsula Covena-38  1:09.23    1:11.04  
                  34.20     1:11.04 (36.84)                                        
  5 Powell, Susie W           59 Marin Pirates Ma-38  1:12.00    1:12.22  
                  35.32     1:12.22 (36.90)                                        
  6 Hepworth, Linda           58 Rolling Hills Mu-38  1:09.58    1:14.33  
                  35.65     1:14.33 (38.68)                                        
  7 Newton, Deborah A         55 North Bay Aquati-38  1:14.23    1:18.65  
                  37.50     1:18.65 (41.15)                                        
  8 Dumont, Mary T            58 University of Sa-38  1:25.00    1:19.64  
                  37.97     1:19.64 (41.67)                                        
  9 Stanton, Susan G          59 Manatee Aquatic-38   1:33.60    1:30.14  
                  43.21     1:30.14 (46.93)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 28.88   3/28/2010 LAURA VAL                                    
         PMS: P 28.88   3/28/2010 Laura B Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 De Moss, Sally            59 North Bay Aquati-38    42.00      35.97  
  2 Clark, Elizabeth A        58 North Bay Aquati-38    36.00      36.42  
  3 Albertson, Nay            57 Walnut Creek Mas-38    42.00      39.14  
  4 Veloso, Lolita V          55 San Diego Swim M-44    40.25      39.30  
  5 Hepworth, Linda           58 Rolling Hills Mu-38    39.39      39.62  
  6 Quinn, Phyllis E          56 The Olympic Club-38    40.00      40.83  
  7 Powell, Susie W           59 Marin Pirates Ma-38    40.00      43.89  
  8 Perez, Emma L             56 University of Sa-38  1:00.00    1:00.71  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:04.65   5/23/2010 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:04.65  12/31/2010 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 De Moss, Sally            59 North Bay Aquati-38  1:20.00    1:15.92  
                  37.32     1:15.92 (38.60)                                        
  2 Clark, Elizabeth A        58 North Bay Aquati-38  1:18.00    1:18.30  
                  38.53     1:18.30 (39.77)                                        
  3 Veloso, Lolita V          55 San Diego Swim M-44  1:25.50    1:25.40  
                  41.98     1:25.40 (43.42)                                        
  4 Hepworth, Linda           58 Rolling Hills Mu-38  1:25.28    1:26.44  
                  43.33     1:26.44 (43.11)                                        
  5 Quinn, Phyllis E          56 The Olympic Club-38  1:26.00    1:27.67  
                  43.51     1:27.67 (44.16)                                        
  6 Perez, Emma L             56 University of Sa-38  2:15.00    2:08.76  
                1:03.52   2:08.76 (1:05.24)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 34.45   5/21/2010 LO D KNAPP                                   
         PMS: P 35.60  12/31/2001 Carolyn Boak                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyer, Karen L            55 Peninsula Covena-38    41.07      41.13  
  2 Eisenman, Judy A          58 Tamalpais Aquati-38    42.91      41.53  
  3 Newton, Deborah A         55 North Bay Aquati-38    42.92      42.74  
  4 Albertson, Nay            57 Walnut Creek Mas-38    45.00      44.11  
  5 Hepworth, Linda           58 Rolling Hills Mu-38    55.18      47.62  
  6 Peters, Becky             57 University of Sa-38  1:40.00      48.71  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:14.67   5/22/2010 LO D KNAPP                                 
         PMS: P 1:19.46   3/28/2010 Laura B Val                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newton, Deborah A         55 North Bay Aquati-38  1:32.13    1:34.55  
                  45.00     1:34.55 (49.55)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 28.20   4/10/2010 LAURA VAL                                    
         PMS: P 28.20   4/10/2010 Laura B Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyer, Karen L            55 Peninsula Covena-38    35.02      36.34  
  2 Veloso, Lolita V          55 San Diego Swim M-44    37.00      37.05  
  3 Albertson, Nay            57 Walnut Creek Mas-38    40.00      37.43  
  4 Quinn, Phyllis E          56 The Olympic Club-38    40.00      37.61  
  5 Powell, Susie W           59 Marin Pirates Ma-38    40.00      41.27  
  6 Stanton, Susan G          59 Manatee Aquatic-38     44.30      45.96  
  7 Peters, Becky             57 University of Sa-38  1:30.00      47.86  
  8 Dumont, Mary T            58 University of Sa-38    46.37      49.72  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:05.21   5/20/2007 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:05.21  12/31/2007 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Elizabeth A        58 North Bay Aquati-38  1:19.00    1:18.80  
                  36.26     1:18.80 (42.54)                                        
  2 Albertson, Nay            57 Walnut Creek Mas-38  1:19.07    1:22.42  
                  39.72     1:22.42 (42.70)                                        
  3 Boyer, Karen L            55 Peninsula Covena-38  1:21.91    1:23.85  
                  40.07     1:23.85 (43.78)                                        
  4 Newton, Deborah A         55 North Bay Aquati-38  1:25.91    1:27.86  
                  42.88     1:27.86 (44.98)                                        
  5 Stanton, Susan G          59 Manatee Aquatic-38   1:50.00    1:50.37  
                  51.30     1:50.37 (59.07)                                        
 -- Peters, Becky             57 University of Sa-38  2:30.00         DQ  
                  48.89          DQ (57.49)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 27.36   5/23/2010 CHARLOTTE DAVIS                              
         PMS: P 28.30  12/31/2009 Ruth Shaps                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              60 Tamalpais Aquati-38    28.00      26.73N 
  2 Shaps, Ruth Y             64 Manatee Aquatic-38     33.00      30.82  
  3 Collins, Susan M          62 Davis Aquatic Ma-38    36.00      36.43  
  4 Short, Laura J            62 University of Sa-38    40.89      39.20  
  5 Hornof, Kristine T        64 Davis Aquatic Ma-38    38.81      40.61  
  6 Phillips, Diane B         60 Club Hot Tub-38        55.00      41.42  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N   59.41   5/22/2010 CHARLOTTE DAVIS                            
         PMS: P 1:03.78  12/31/2010 Celeste Miller                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaps, Ruth Y             64 Manatee Aquatic-38   1:16.00    1:08.27  
                  32.95     1:08.27 (35.32)                                        
  2 Kulla, Morgan L           60 University of Sa-38  1:25.00    1:18.38  
                  37.65     1:18.38 (40.73)                                        
  3 Collins, Susan M          62 Davis Aquatic Ma-38  1:21.00    1:19.55  
                  38.42     1:19.55 (41.13)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 32.94   5/22/2010 DIANN UUSTAL                                 
         PMS: P 33.95  12/31/2008 Ruth Shaps                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              60 Tamalpais Aquati-38    32.00      30.46N 
  2 Shaps, Ruth Y             64 Manatee Aquatic-38     41.00      38.38  
  3 Lee, Jane V               62 Masters Penguin-38     39.00      38.95  
  4 Tevis, Maggie H           64 Rolling Hills Mu-38    44.00      43.52  
  5 Kulla, Morgan L           60 University of Sa-38    44.38      44.21  
  6 Hornof, Kristine T        64 Davis Aquatic Ma-38    47.91      48.17  
  7 Short, Laura J            62 University of Sa-38  1:00.00      48.33  
  8 Taub, Pamela A            61 Walnut Creek Mas-38  1:06.00    1:04.38  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:11.74   5/23/2010 DIANN UUSTAL                               
         PMS: P 1:14.73  12/31/2008 Ruth Shaps                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              60 Tamalpais Aquati-38  1:10.00    1:08.33N 
                  32.83     1:08.33 (35.50)                                        
  2 Tevis, Maggie H           64 Rolling Hills Mu-38  1:36.00    1:38.62  
                  49.05     1:38.62 (49.57)                                        
  3 Hornof, Kristine T        64 Davis Aquatic Ma-38  1:48.79    1:44.68  
                  51.17     1:44.68 (53.51)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 36.30   5/14/2006 GINGER PIERSON                               
         PMS: P 38.90  12/31/2004 Daniela Barnea                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Susan M          62 Davis Aquatic Ma-38    48.00      47.41  
  2 Kulla, Morgan L           60 University of Sa-38    50.00      47.65  
  3 Phillips, Diane B         60 Club Hot Tub-38      1:15.00      50.16  
  4 Hornof, Kristine T        64 Davis Aquatic Ma-38    51.66      51.64  
  5 Short, Laura J            62 University of Sa-38    52.05      52.70  
  6 Nakell, Linda C           60 University of Sa-38  1:00.79    1:04.95  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:19.98    5/4/2008 GINGER PIERSON                             
         PMS: P 1:24.68  12/31/2004 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Susan M          62 Davis Aquatic Ma-38  1:41.00    1:42.02  
                  48.63     1:42.02 (53.39)                                        
  2 Nakell, Linda C           60 University of Sa-38  2:13.47    2:15.86  
                1:03.66   2:15.86 (1:12.20)                                        
 -- Hornof, Kristine T        64 Davis Aquatic Ma-38  1:52.80         DQ  
                  49.44          DQ (58.78)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 29.86   5/22/2010 CHARLOTTE DAVIS                              
         PMS: P 31.72  12/31/2009 Ruth Shaps                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              60 Tamalpais Aquati-38    31.00      29.38N 
  2 Shaps, Ruth Y             64 Manatee Aquatic-38     39.00      35.42  
  3 Lee, Jane V               62 Masters Penguin-38     42.00      41.56  
  4 Tevis, Maggie H           64 Rolling Hills Mu-38    49.00      45.85  
  5 Kulla, Morgan L           60 University of Sa-38    43.93      47.87  
  6 Short, Laura J            62 University of Sa-38    54.00      51.61  
  7 Taub, Pamela A            61 Walnut Creek Mas-38  1:13.00    1:07.54  
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:09.91   5/10/2009 BARBARA DUNBAR                             
         PMS: P 1:15.46  12/31/2009 Ruth Shaps                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              60 Tamalpais Aquati-38  1:08.00    1:05.09N 
                  30.70     1:05.09 (34.39)                                        
  2 Tevis, Maggie H           64 Rolling Hills Mu-38  1:45.00    1:48.95  
                  50.33     1:48.95 (58.62)                                        
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:08.64   5/23/2010 CHARLOTTE DAVIS                            
         PMS: P 1:13.62  12/31/2008 Ruth Shaps                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaps, Ruth Y             64 Manatee Aquatic-38   1:27.00    1:22.21  
                  37.03     1:22.21 (45.18)                                        
  2 Kulla, Morgan L           60 University of Sa-38  1:32.67    1:32.55  
                  44.16     1:32.55 (48.39)                                        
  3 Collins, Susan M          62 Davis Aquatic Ma-38  1:40.00    1:37.73  
                  48.28     1:37.73 (49.45)                                        
  4 Tevis, Maggie H           64 Rolling Hills Mu-38  1:39.00    1:39.03  
                  47.11     1:39.03 (51.92)                                        
  5 Taub, Pamela A            61 Walnut Creek Mas-38  2:24.00    2:22.77  
                1:08.68   2:22.77 (1:14.09)                                        
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 30.42   5/20/2007 BETH SCHREINER                               
         PMS: P 30.45  12/31/1997 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Partland, Peg K        69 Manatee Aquatic-38     38.00      36.75  
  2 Caso, Susie A             65 Manatee Aquatic-38     40.00      37.98  
  3 Westergaard, Leslie M     68 Davis Aquatic Ma-38    42.45      42.64  
  4 Heuga, Maureen J          67 Walnut Creek Mas-38  1:00.00      48.11  
  5 Meehan, Carol A           68 Walnut Creek Mas-38  1:15.00    1:06.28  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:07.80   5/28/2007 ARDETH MUELLER                             
         PMS: P 1:08.78  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Partland, Peg K        69 Manatee Aquatic-38   1:25.00    1:23.48  
                  39.09     1:23.48 (44.39)                                        
  2 Westergaard, Leslie M     68 Davis Aquatic Ma-38  1:31.55    1:30.27  
                  43.53     1:30.27 (46.74)                                        
  3 Chin, Lisa S              68 Walnut Creek Mas-38  2:18.75    1:59.64  
                  56.95   1:59.64 (1:02.69)                                        
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 36.03    4/5/1992 CLARA WALKER                                 
         PMS: P 37.81  12/31/1997 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westergaard, Leslie M     68 Davis Aquatic Ma-38    46.21      45.82  
  2 Mc Partland, Peg K        69 Manatee Aquatic-38     48.00      48.46  
  3 Chaitkin, Lauren E        67 University of Sa-38    57.00      54.25  
  4 Heuga, Maureen J          67 Walnut Creek Mas-38  1:10.00    1:01.98  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:17.94   5/10/2009 JACKIE MARR                                
         PMS: P 1:23.98  12/31/2000 Ann Kay                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westergaard, Leslie M     68 Davis Aquatic Ma-38  1:39.05    1:39.10  
                  48.62     1:39.10 (50.48)                                        
  2 Mc Partland, Peg K        69 Manatee Aquatic-38   1:45.00    1:45.59  
                  51.81     1:45.59 (53.78)                                        
  3 Chin, Lisa S              68 Walnut Creek Mas-38  2:39.05    2:36.66  
                1:16.34   2:36.66 (1:20.32)                                        
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 37.74   4/25/2004 JOANN LEILICH                                
         PMS: P 38.83  12/31/2009 Daniela Barnea                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           67 Stanford Masters-38    44.30      40.59  
  2 Caso, Susie A             65 Manatee Aquatic-38     50.00      50.20  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:23.95   4/25/2004 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 1:25.66  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           67 Stanford Masters-38  1:35.00    1:31.99  
                  44.99     1:31.99 (47.00)                                        
  2 Caso, Susie A             65 Manatee Aquatic-38   1:50.00    1:52.24  
                  53.10     1:52.24 (59.14)                                        
  3 Chin, Lisa S              68 Walnut Creek Mas-38  2:49.17    3:10.47  
                1:32.58   3:10.47 (1:37.89)                                        
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 33.02    4/1/2007 ARDETH MUELLER                               
         PMS: P 33.89    4/3/2011 Diana Todd                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           67 Stanford Masters-38    43.20      40.68  
  2 Chaitkin, Lauren E        67 University of Sa-38    50.00      49.18  
  3 Caso, Susie A             65 Manatee Aquatic-38     50.00      50.84  
 
Women 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:16.73    4/1/2007 ARDETH MUELLER                             
         PMS: P 1:18.91    5/1/2011 Diana Todd                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           67 Stanford Masters-38  1:37.10    1:30.27  
                  42.85     1:30.27 (47.42)                                        
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:18.86   5/10/2009 JACKIE MARR                                
         PMS: P 1:19.21  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           67 Stanford Masters-38  1:33.20    1:30.15  
                  43.09     1:30.15 (47.06)                                        
  2 Mc Partland, Peg K        69 Manatee Aquatic-38   1:40.00    1:40.39  
                  49.74     1:40.39 (50.65)                                        
  3 Caso, Susie A             65 Manatee Aquatic-38   1:50.00    1:45.97  
                  50.87     1:45.97 (55.10)                                        
  4 Chin, Lisa S              68 Walnut Creek Mas-38  2:43.50    2:45.21  
                1:25.18   2:45.21 (1:20.03)                                        
 -- Heuga, Maureen J          67 Walnut Creek Mas-38  3:00.00         DQ  
                1:07.58        DQ (1:24.74)                                        
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 31.05   4/30/2000 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 31.05  12/31/2000 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           70 Tamalpais Aquati-38    34.20      33.94  
  2 Dugan, Betty L            70 Davis Aquatic Ma-38    40.00      39.17  
  3 Stretch, Nancy            72 The Olympic Club-38    55.00      43.47  
  4 Haworth, Joyce M          74 Walnut Creek Mas-38    49.93      54.55  
  5 Fasbender, Alice J        73 San Mateo Master-38  1:00.00    1:07.14  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:09.79   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:09.79  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           70 Tamalpais Aquati-38  1:17.86    1:16.99  
                  36.51     1:16.99 (40.48)                                        
  2 Long, Anne B              70 University of Sa-38  1:36.00    1:29.22  
                  42.98     1:29.22 (46.24)                                        
  3 Dugan, Betty L            70 Davis Aquatic Ma-38  1:32.00    1:31.56  
                  42.67     1:31.56 (48.89)                                        
  4 Ackerman, Dolly J         70 Walnut Creek Mas-38  2:00.00    1:50.95  
                  55.18     1:50.95 (55.77)                                        
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 36.91   5/20/2007 BETSY JORDAN                                 
         PMS: P 40.21  12/31/2000 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ackerman, Dolly J         70 Walnut Creek Mas-38  2:00.00      58.07  
  2 Haworth, Joyce M          74 Walnut Creek Mas-38  1:01.82    1:01.33  
  3 Fasbender, Alice J        73 San Mateo Master-38  1:09.00    1:13.59  
 -- Dugan, Betty L            70 Davis Aquatic Ma-38    52.00         DQ  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:22.08   5/20/2007 BETSY JORDAN                               
         PMS: P 1:32.99  12/31/1994 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy            72 The Olympic Club-38  2:05.00    1:46.05  
                  53.30     1:46.05 (52.75)                                        
  2 Haworth, Joyce M          74 Walnut Creek Mas-38  1:55.03    2:13.31  
                1:06.05   2:13.31 (1:07.26)                                        
  3 Fasbender, Alice J        73 San Mateo Master-38  2:30.00    2:45.57  
                1:15.93   2:45.57 (1:29.64)                                        
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 39.89   1/24/2009 JOANN LEILICH                                
         PMS: P 42.89  12/31/2001 Ann Hirsch                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy            72 The Olympic Club-38  1:00.00      51.23  
  2 Haworth, Joyce M          74 Walnut Creek Mas-38    58.65      58.26  
  3 Fasbender, Alice J        73 San Mateo Master-38  1:15.00    1:14.90  
 
Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:27.62   1/24/2009 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 1:32.12  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          74 Walnut Creek Mas-38  2:09.10    2:07.86  
                1:00.63   2:07.86 (1:07.23)                                        
 
Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 35.06   4/30/2000 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 35.06  12/31/2000 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dugan, Betty L            70 Davis Aquatic Ma-38    45.00      47.07  
  2 Long, Anne B              70 University of Sa-38  1:00.00      57.12  
 
Women 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:27.74   10/2/1999 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:27.74  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy            72 The Olympic Club-38  2:10.00    1:49.77  
                  50.67     1:49.77 (59.10)                                        
  2 Long, Anne B              70 University of Sa-38  2:10.00    2:07.36  
                1:00.65   2:07.36 (1:06.71)                                        
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:21.97   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:21.97  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy            72 The Olympic Club-38  2:08.00    1:45.93  
                  50.44     1:45.93 (55.49)                                        
  2 Long, Anne B              70 University of Sa-38  1:50.00    1:47.43  
                  55.22     1:47.43 (52.21)                                        
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:16.23   4/24/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:20.83  12/31/1998 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duncan, Jean M            79 Walnut Creek Mas-38  2:01.00    1:57.60  
                  55.43   1:57.60 (1:02.17)                                        
  2 Bensu, Janet L            79 University of Sa-38  2:02.69    2:00.38  
                  56.76   2:00.38 (1:03.62)                                        
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 40.25   4/30/2000 DORIS STEADMAN                               
         PMS: P 41.40  12/31/2009 Ann Kay                                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Marty              79 Rolling Hills Mu-38  1:02.00    1:05.01  
 
Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:28.19    4/2/2000 DORIS STEADMAN                             
         PMS: P 1:30.69  12/31/2009 Ann Kay                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Marty              79 Rolling Hills Mu-38  2:15.00    2:18.34  
                1:08.37   2:18.34 (1:09.97)                                        
  2 Duncan, Jean M            79 Walnut Creek Mas-38  2:35.00    2:24.76  
                1:10.71   2:24.76 (1:14.05)                                        
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 44.36   3/20/2005 SYLVIA EISELE                                
         PMS: P 45.62  12/31/2006 Ann Hirsch                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Marty              79 Rolling Hills Mu-38  2:23.00    1:24.55  
 
Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:37.04   3/19/2006 ANN HIRSCH                                 
         PMS: P 1:37.04  12/31/2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duncan, Jean M            79 Walnut Creek Mas-38  3:15.00    3:30.41  
                1:43.89   3:30.41 (1:46.52)                                        
 
Women 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:37.03    4/3/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:44.15  12/31/2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duncan, Jean M            79 Walnut Creek Mas-38  3:25.00    3:16.02  
                1:31.11   3:16.02 (1:44.91)                                        
 
Women 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:27.31   4/24/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:35.11  12/31/2009 Ann Kay                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duncan, Jean M            79 Walnut Creek Mas-38  3:15.00    2:43.98  
                1:17.76   2:43.98 (1:26.22)                                        
 
Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:24.09   5/18/2003 MARGERY MEYER                              
         PMS: P 1:24.09  12/31/2003 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             81 Walnut Creek Mas-38  1:45.00    1:38.64  
                  46.41     1:38.64 (52.23)                                        
  2 Owens, Barbara R          82 Walnut Creek Mas-38  2:10.00    2:08.94  
                1:01.11   2:08.94 (1:07.83)                                        
  3 Lambertson, Ann M         81 San Mateo Master-38  2:40.00    2:16.34  
                1:04.04   2:16.34 (1:12.30)                                        
 
Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 43.57   4/19/2009 BETTY LORENZI                                
         PMS: P 45.16  12/31/2003 Margery Meyer                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owens, Barbara R          82 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:04.47  
 
Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:32.37   4/19/2009 BETTY LORENZI                              
         PMS: P 1:42.14  12/31/2003 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owens, Barbara R          82 Walnut Creek Mas-38  2:10.00    2:14.00  
                1:05.31   2:14.00 (1:08.69)                                        
 
Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 49.34   4/18/2010 NANETTE BOHL                                 
         PMS: P 48.29   2/12/2011 Ann M Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             81 Walnut Creek Mas-38    52.00      49.15N 
  2 Owens, Barbara R          82 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:02.97  
 
Women 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:51.91   11/7/2009 NANETTE BOHL                               
         PMS: P 1:46.69   3/12/2011 Ann M Hirsch                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             81 Walnut Creek Mas-38  1:52.00    1:48.90N 
                  53.20     1:48.90 (55.70)                                        
 
Women 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 50.10   4/15/2007 LOIS KIVI NOCHMAN                            
         PMS: P 55.10   4/10/2011 Ann M Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             81 Walnut Creek Mas-38    55.00      52.77P 
  2 Owens, Barbara R          82 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:14.15  
 
Women 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:44.34   4/19/2009 NANETTE BOHL                               
         PMS: P 1:46.52   3/27/2011 Ann M Hirsch                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             81 Walnut Creek Mas-38  1:52.00    1:49.39  
                  53.49     1:49.39 (55.90)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 19.69   5/23/2010 STEVE SCHEREN                                
         PMS: P 20.35   1/24/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Jonathan B        24 The Olympic Club-38    22.50      22.10  
  2 Mehring-Ford, Darrius S   19 Modesto Area Aqu-38    21.80      22.80  
  3 Antonini, Keaton M        19 University of Sa-38    30.00      27.49  
  4 Lynde, Chris R            21 Vacaville Swim C-38    29.00      28.48  
  5 Schempp, Kyle C           22 Club Hot Tub-38        39.00      28.62  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 43.77   11/8/2009 ANDY GRANT                                   
         PMS: P 43.77  12/31/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richard, Tim R            20 Modesto Area Aqu-38    47.11      47.24  
                  23.13       47.24 (24.11)                                        
  2 Malasky, Martin E         23 The Olympic Club-38    49.00      50.21  
                  23.85       50.21 (26.36)                                        
  3 Mehring-Ford, Darrius S   19 Modesto Area Aqu-38    50.08      52.23  
                  25.18       52.23 (27.05)                                        
  4 Tamo, Matt E              19 Modesto Area Aqu-38    53.50      55.81  
                  27.27       55.81 (28.54)                                        
  5 Lynde, Chris R            21 Vacaville Swim C-38  1:03.00    1:01.27  
                  29.51     1:01.27 (31.76)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 23.22   4/15/2007 C GIBSON                                     
         PMS: P 24.06  12/31/2009 Patrick Ota                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Malasky, Martin E         23 The Olympic Club-38    27.50      27.77  
  2 O'Malley, Liam            21 University of Sa-38    29.00      28.75  
  3 Dolar, Kevin I            24 University of Sa-38    30.00      29.09  
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 24.98   5/10/2009 RICKY EDDY                                   
         PMS: P 24.98  12/31/2009 Rick Eddy                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dolar, Kevin I            24 University of Sa-38    30.00      28.16  
  2 Chang, Wayland            19 University of Sa-38    28.84      29.14  
  3 O'Malley, Liam            21 University of Sa-38    35.00      34.21  
  4 Schempp, Kyle C           22 Club Hot Tub-38        47.00      34.30  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 54.65   5/14/2006 GARY MARSHALL                                
         PMS: P 54.65  12/31/2006 Gary Marshall                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richard, Tim R            20 Modesto Area Aqu-38    58.64      59.21  
                  28.26       59.21 (30.95)                                        
  2 Chang, Wayland            19 University of Sa-38  1:01.90    1:01.72  
                  29.48     1:01.72 (32.24)                                        
  3 Dolar, Kevin I            24 University of Sa-38  1:02.50    1:03.75  
                  28.46     1:03.75 (35.29)                                        
  4 Schempp, Kyle C           22 Club Hot Tub-38      1:12.12    1:10.82  
                  32.82     1:10.82 (38.00)                                        
  5 Tamo, Matt E              19 Modesto Area Aqu-38  1:23.00    1:23.91  
                  39.63     1:23.91 (44.28)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.16   4/11/2006 MICHAEL SHELBY                               
         PMS: P 22.64  12/31/1995 Ed Riddle                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Jonathan B        24 The Olympic Club-38    25.00      23.89  
  2 Chang, Wayland            19 University of Sa-38    25.59      24.70  
  3 Malasky, Martin E         23 The Olympic Club-38    24.00      25.64  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 47.93   2/13/2010 RUSSELL PAYNE                                
         PMS: P 49.03  12/31/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chang, Wayland            19 University of Sa-38    55.11      54.06  
                  25.67       54.06 (28.39)                                        
  2 Richard, Tim R            20 Modesto Area Aqu-38    55.38      54.36  
                  25.47       54.36 (28.89)                                        
  3 Malasky, Martin E         23 The Olympic Club-38  1:00.00      59.70  
                  27.51       59.70 (32.19)                                        
  4 Mehring-Ford, Darrius S   19 Modesto Area Aqu-38    56.00    1:03.11  
                  29.09     1:03.11 (34.02)                                        
  5 Lynde, Chris R            21 Vacaville Swim C-38  1:12.00    1:08.37  
                  31.71     1:08.37 (36.66)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 18.67   2/13/2010 FRED BOUSQUET                                
         PMS: P 21.07  12/31/2009 Trent Holsman                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gans, Egan                25 The Olympic Club-38    21.90      22.52  
  2 Lillard, Nick C           29 Vacaville Swim C-38    24.65      24.15  
  3 Bruner, Curtis M          29 Los Altos Mounta-38    23.00      24.27  
  4 Rondoni, Jared A          27 Vacaville Swim C-38    26.00      25.52  
  5 Smrz, Pavel               29 Walnut Creek Mas-38    25.11      25.65  
  6 Fahy, David R             26 UNAT                   27.92      26.91  
  7 Kononov, Dmitri           26 University of Sa-38    45.00      27.96  
  8 Forrest, Christopher W    27 Santa Cruz Maste-38    35.00      30.00  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 42.58   4/18/2010 ANDY GRANT                                   
         PMS: P 42.58   4/18/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dorr, John W              28 The Olympic Club-38    49.00      47.63  
                  23.03       47.63 (24.60)                                        
  2 Talbott, Christopher J    25 The Olympic Club-38    50.00      48.74  
                  23.68       48.74 (25.06)                                        
  3 Gans, Egan                25 The Olympic Club-38    48.00      50.22  
                  23.99       50.22 (26.23)                                        
  4 Lillard, Nick C           29 Vacaville Swim C-38    53.80      53.02  
                  24.97       53.02 (28.05)                                        
  5 Bruner, Curtis M          29 Los Altos Mounta-38    53.00      53.42  
                  25.00       53.42 (28.42)                                        
  6 Rondoni, Jared A          27 Vacaville Swim C-38    57.00      55.49  
                  26.23       55.49 (29.26)                                        
  7 Chan, Daren               29 UNAT                 1:00.00      56.29  
                  26.25       56.29 (30.04)                                        
  8 Wong, Christopher K       25 University of Sa-38    58.00      56.70  
                  26.41       56.70 (30.29)                                        
  9 Schwessinger, Benjamin    28 Davis Aquatic Ma-38  1:05.00    1:05.92  
                  32.18     1:05.92 (33.74)                                        
 10 Le, Hung D                29 San Francisco Ts-38  1:13.00    1:06.87  
                  31.95     1:06.87 (34.92)                                        
 11 Forrest, Christopher W    27 Santa Cruz Maste-38  1:10.00    1:08.72  
                  31.78     1:08.72 (36.94)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 21.46   4/16/2010 ADAM MANIA                                   
         PMS: P 23.09  12/31/2000 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eckert, Mark A            25 The Olympic Club-38    26.00      24.78  
  2 Zefeldt, Nicholas J       28 University of Sa-38    30.50      29.99  
  3 Smrz, Pavel               29 Walnut Creek Mas-38    31.84      31.66  
  4 Schwessinger, Benjamin    28 Davis Aquatic Ma-38    40.00      36.22  
 -- Kononov, Dmitri           26 University of Sa-38    45.00         DQ  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 45.95   4/15/2010 ADAM MANIA                                   
         PMS: P 49.17   4/18/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kononov, Dmitri           26 University of Sa-38  1:45.00    1:19.48  
                  38.04     1:19.48 (41.44)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 23.87   5/21/2010 MARK GANGLOFF                                
         PMS: P 25.49  12/31/2009 Gary Marshall                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gans, Egan                25 The Olympic Club-38    26.80      27.20  
  2 Zefeldt, Nicholas J       28 University of Sa-38    31.00      30.33  
  3 Smrz, Pavel               29 Walnut Creek Mas-38    32.48      32.21  
  4 Fahy, David R             26 UNAT                   36.22      35.42  
  5 Le, Hung D                29 San Francisco Ts-38    42.00      39.43  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 52.30   5/22/2010 MARK GANGLOFF                                
         PMS: P 54.30  12/31/2009 Gary Marshall                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gans, Egan                25 The Olympic Club-38    57.00      59.61  
                  28.15       59.61 (31.46)                                        
  2 Lentz, Graham M           27 The Olympic Club-38  1:06.00    1:00.05  
                  27.75     1:00.05 (32.30)                                        
  3 Zefeldt, Nicholas J       28 University of Sa-38  1:11.00    1:08.21  
                  32.05     1:08.21 (36.16)                                        
  4 Lizcano, Stephen A        26 University of Sa-38  1:30.00    1:24.68  
                  39.84     1:24.68 (44.84)                                        
  5 Le, Hung D                29 San Francisco Ts-38  1:24.00    1:25.66  
                  40.18     1:25.66 (45.48)                                        
 -- Forrest, Christopher W    27 Santa Cruz Maste-38  1:30.00         DQ  
                  41.42          DQ (45.16)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 21.15   4/25/2004 SABIR MUHAMMAD                               
         PMS: P 22.41  12/31/1987 Bob Placak                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dorr, John W              28 The Olympic Club-38    24.50      23.54  
  2 Eckert, Mark A            25 The Olympic Club-38    26.00      24.18  
  3 Talbott, Christopher J    25 The Olympic Club-38    25.00      24.68  
  4 Lentz, Graham M           27 The Olympic Club-38    27.50      24.86  
  5 Rondoni, Jared A          27 Vacaville Swim C-38    27.00      26.99  
  6 Smrz, Pavel               29 Walnut Creek Mas-38    27.75      28.35  
  7 Fahy, David R             26 UNAT                   32.89      28.67  
  8 Lizcano, Stephen A        26 University of Sa-38    35.00      33.81  
  9 Schwessinger, Benjamin    28 Davis Aquatic Ma-38    35.00      34.48  
 10 Forrest, Christopher W    27 Santa Cruz Maste-38    34.00      36.99  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 47.51    3/7/2010 JAYME CRAMER                                 
         PMS: P 48.07   4/18/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lillard, Nick C           29 Vacaville Swim C-38    57.15      57.64  
                  26.87       57.64 (30.77)                                        
  2 Rondoni, Jared A          27 Vacaville Swim C-38  1:01.00    1:00.55  
                  28.76     1:00.55 (31.79)                                        
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 48.27   2/13/2010 MARK GANGLOFF                                
         PMS: P 51.14  12/31/1990 David Lundberg                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zefeldt, Nicholas J       28 University of Sa-38  1:02.00    1:01.30  
                  29.04     1:01.30 (32.26)                                        
  2 Rondoni, Jared A          27 Vacaville Swim C-38  1:08.00    1:04.72  
                  29.76     1:04.72 (34.96)                                        
  3 Forrest, Christopher W    27 Santa Cruz Maste-38  1:30.00    1:20.30  
                  39.12     1:20.30 (41.18)                                        
 -- Schwessinger, Benjamin    28 Davis Aquatic Ma-38  1:15.00         DQ  
                  36.78          DQ (42.22)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 19.85   5/23/2010 LANCE ASTI                                   
         PMS: P 20.59  12/31/2001 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holsman, Trent T          31 The Olympic Club-38    21.50      21.87  
  2 Solberg, Sean             33 Richmond Plunge-38     27.00      26.35  
  3 Lim, Hubert               30 University of Sa-38    27.25      26.49  
  4 Tofanelli, Chris J        30 Club Hot Tub-38        26.75      27.38  
  5 Gersh, Andrew J           32 Santa Cruz Maste-38    35.00      29.75  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 44.53  12/19/2004 MIKE PICOTTE                                 
         PMS: P 45.16  12/31/2009 Clayton Jones                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nonaka, Andy J            32 Walnut Creek Mas-38    49.57      49.40  
                  24.08       49.40 (25.32)                                        
  2 Nisenbaum, Adam           34 Temescal Aquatic-38    51.29      50.07  
                  24.02       50.07 (26.05)                                        
  3 Kennedy, Adam S           32 University of Sa-38    52.00      51.65  
                  24.79       51.65 (26.86)                                        
  4 Mellinger, Jeff R         32 Walnut Creek Mas-38    53.50      52.41  
                  25.18       52.41 (27.23)                                        
  5 Zamzow, Ryan E            34 Tuolumne County-38     52.35      52.89  
                  24.88       52.89 (28.01)                                        
  6 Greene, Brett             34 Club Hot Tub-38        55.14      55.36  
                  26.20       55.36 (29.16)                                        
  6 Mikuni, Aaron J           31 Walnut Creek Mas-38    56.00      55.36  
                  26.16       55.36 (29.20)                                        
  8 Wood, Jordan              33 SwimSF-38              57.43      55.48  
                  26.09       55.48 (29.39)                                        
  9 Treacy, Jamie N           31 Temescal Aquatic-38  1:00.00      57.36  
                  27.82       57.36 (29.54)                                        
 10 Tofanelli, Chris J        30 Club Hot Tub-38        58.00      58.51  
                  28.12       58.51 (30.39)                                        
 11 Solberg, Sean             33 Richmond Plunge-38   1:03.44    1:01.14  
                  29.17     1:01.14 (31.97)                                        
 12 O'Hare, Shannon           33 Marin Pirates Ma-38  1:06.00    1:04.54  
                  31.06     1:04.54 (33.48)                                        
 13 Mustiazza, Oleg           33 San Mateo Master-38  1:15.00    1:05.65  
                  31.62     1:05.65 (34.03)                                        
 14 Gersh, Andrew J           32 Santa Cruz Maste-38  1:10.00    1:06.29  
                  31.64     1:06.29 (34.65)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 22.97    2/8/2009 DERYA BUYUKUNCU                              
         PMS: P 23.42  12/31/2001 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holsman, Trent T          31 The Olympic Club-38    25.10      25.91  
  2 Greene, Brett             34 Club Hot Tub-38        30.00      29.66  
  3 Tofanelli, Chris J        30 Club Hot Tub-38        32.50      32.10  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 50.21   5/24/1992 CLAY BRITT                                   
         PMS: P 50.74  12/31/2001 Lance Bohlamn                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mellinger, Jeff R         32 Walnut Creek Mas-38    58.99      57.75  
                  28.41       57.75 (29.34)                                        
  2 Nonaka, Andy J            32 Walnut Creek Mas-38  1:01.15    1:01.53  
                  30.25     1:01.53 (31.28)                                        
  3 Mikuni, Aaron J           31 Walnut Creek Mas-38  1:02.00    1:02.38  
                  30.10     1:02.38 (32.28)                                        
  4 Zamzow, Ryan E            34 Tuolumne County-38   1:02.15    1:05.33  
                  31.74     1:05.33 (33.59)                                        
  5 Wood, Jordan              33 SwimSF-38            1:02.62    1:07.42  
                  32.49     1:07.42 (34.93)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 25.69    5/4/2008 JEFF COMMINGS                                
         PMS: P 25.88  12/31/1994 David Lundberg                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackey, Theral E          34 Burlingame Aquat-38    28.29      27.83  
  2 Greene, Brett             34 Club Hot Tub-38        37.00      32.93  
  3 Lim, Hubert               30 University of Sa-38    36.25      34.92  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 55.85   5/20/2007 JEFF COMMINGS                                
         PMS: P 56.58  12/31/1994 David Lundberg                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackey, Theral E          34 Burlingame Aquat-38  1:01.05    1:02.18  
                  29.76     1:02.18 (32.42)                                        
  2 Nonaka, Andy J            32 Walnut Creek Mas-38  1:05.47    1:04.47  
                  30.54     1:04.47 (33.93)                                        
  3 Mikuni, Aaron J           31 Walnut Creek Mas-38  1:10.00    1:08.31  
                  31.94     1:08.31 (36.37)                                        
  4 Mellinger, Jeff R         32 Walnut Creek Mas-38  1:13.00    1:10.22  
                  32.77     1:10.22 (37.45)                                        
  5 Gersh, Andrew J           32 Santa Cruz Maste-38  1:30.00    1:28.61  
                  41.07     1:28.61 (47.54)                                        
  6 Mustiazza, Oleg           33 San Mateo Master-38  1:40.00    1:29.87  
                  41.72     1:29.87 (48.15)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 21.44   12/5/2009 ZSOLT GASPAR                                 
         PMS: P 22.66  12/31/1989 Robert Placak                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holsman, Trent T          31 The Olympic Club-38    23.99      23.82  
  2 Kennedy, Adam S           32 University of Sa-38    25.00      24.92  
  3 Zamzow, Ryan E            34 Tuolumne County-38     26.24      25.76  
  4 Greene, Brett             34 Club Hot Tub-38        26.00      26.47  
  5 Tofanelli, Chris J        30 Club Hot Tub-38        28.50      28.59  
  6 Bucy, John S              33 University of Sa-38    30.95      30.87  
  7 Gersh, Andrew J           32 Santa Cruz Maste-38    34.00      34.90  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 47.77   5/21/2010 ZSOLT GASPAR                                 
         PMS: P 49.52    5/1/2011 Adam Conway                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mikuni, Aaron J           31 Walnut Creek Mas-38    58.00      56.20  
                  26.44       56.20 (29.76)                                        
  2 Nonaka, Andy J            32 Walnut Creek Mas-38    56.74      56.33  
                  26.71       56.33 (29.62)                                        
  3 Zamzow, Ryan E            34 Tuolumne County-38     55.29      57.90  
                  27.19       57.90 (30.71)                                        
  4 Treacy, Jamie N           31 Temescal Aquatic-38  1:04.00    1:01.95  
                  28.90     1:01.95 (33.05)                                        
  5 Tofanelli, Chris J        30 Club Hot Tub-38      1:03.50    1:02.70  
                  28.99     1:02.70 (33.71)                                        
  6 Wood, Jordan              33 SwimSF-38            1:10.20    1:05.93  
                  30.11     1:05.93 (35.82)                                        
  7 Mellinger, Jeff R         32 Walnut Creek Mas-38  1:12.00    1:06.03  
                  31.56     1:06.03 (34.47)                                        
  8 Solberg, Sean             33 Richmond Plunge-38   1:15.00    1:09.65  
                  32.65     1:09.65 (37.00)                                        
  9 O'Hare, Shannon           33 Marin Pirates Ma-38  1:20.00    1:10.64  
                  32.15     1:10.64 (38.49)                                        
 10 Bucy, John S              33 University of Sa-38  1:35.00    1:18.51  
                  36.07     1:18.51 (42.44)                                        
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 50.89   5/10/2009 ERIK SCALISE                                 
         PMS: P 50.89  12/31/2009 Erik Scalise                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nonaka, Andy J            32 Walnut Creek Mas-38    57.23      57.16  
                  27.74       57.16 (29.42)                                        
  2 Zamzow, Ryan E            34 Tuolumne County-38     57.64    1:00.42  
                  27.61     1:00.42 (32.81)                                        
  3 Mikuni, Aaron J           31 Walnut Creek Mas-38  1:02.00    1:00.81  
                  27.76     1:00.81 (33.05)                                        
  4 Mellinger, Jeff R         32 Walnut Creek Mas-38  1:03.00    1:01.04  
                  28.31     1:01.04 (32.73)                                        
  5 Greene, Brett             34 Club Hot Tub-38      1:02.00    1:01.63  
                  28.13     1:01.63 (33.50)                                        
  6 Wood, Jordan              33 SwimSF-38            1:01.99    1:01.90  
                  28.55     1:01.90 (33.35)                                        
  7 Solberg, Sean             33 Richmond Plunge-38   1:15.00    1:11.21  
                  32.96     1:11.21 (38.25)                                        
  8 Gersh, Andrew J           32 Santa Cruz Maste-38  1:30.00    1:20.47  
                  39.91     1:20.47 (40.56)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20.14    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 20.81  12/31/2009 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tejada, Alex              36 University of Sa-38    22.49      22.63  
  2 Selinger, Ili R           38 Manatee Aquatic-38     23.50      23.79  
  3 Flakoll, Jonathan D       37 Walnut Creek Mas-38    24.50      25.08  
  4 Gouldy, Jared K           39 Marin Pirates Ma-38    33.00      30.85  
  5 Bardsley, Ralph J         37 SwimSF-38              35.00      32.93  
  6 Stock, Kyle K             38 Tuolumne County-38     35.00      34.26  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 44.24   4/20/2009 VLAD PYSHNENKO                               
         PMS: P 46.06  12/31/2009 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silver, Alex C            35 Livermore Valley-38    53.50      50.33  
                  23.93       50.33 (26.40)                                        
  2 Selinger, Ili R           38 Manatee Aquatic-38     52.99      51.34  
                  24.65       51.34 (26.69)                                        
  3 Tejada, Alex              36 University of Sa-38    49.90      51.48  
                  24.47       51.48 (27.01)                                        
  4 Bremer, Peer-Timo         36 Livermore Valley-38    50.80      51.67  
                  24.39       51.67 (27.28)                                        
  5 Farris, Brandon K         36 University of Sa-38    57.01      54.43  
                  25.59       54.43 (28.84)                                        
  6 Welch, Steven             35 San Francisco Ts-38    57.00      55.20  
                  26.20       55.20 (29.00)                                        
  7 Zajonc, Jason M           38 Santa Rosa Maste-38    58.86      56.79  
                  28.82       56.79 (27.97)                                        
  8 Morehouse, Charles H      37 Temescal Aquatic-38  1:14.00    1:03.30  
                  30.97     1:03.30 (32.33)                                        
  9 Sessions, Matthew         39 North Bay Aquati-38  1:10.00    1:07.42  
                  32.67     1:07.42 (34.75)                                        
 10 Gouldy, Jared K           39 Marin Pirates Ma-38  1:15.00    1:10.40  
                  33.37     1:10.40 (37.03)                                        
 11 Bardsley, Ralph J         37 SwimSF-38            1:27.00    1:15.30  
                  35.40     1:15.30 (39.90)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 22.70    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 24.38  12/31/2007 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stock, Kyle K             38 Tuolumne County-38     38.00      37.44  
 -- Flakoll, Jonathan D       37 Walnut Creek Mas-38    29.00         DQ  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 49.12    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 51.81  12/31/2002 John Keppeler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farris, Brandon K         36 University of Sa-38  1:02.01    1:00.48  
                  29.78     1:00.48 (30.70)                                        
  2 Welch, Steven             35 San Francisco Ts-38  1:04.00    1:04.85  
                  31.43     1:04.85 (33.42)                                        
  3 Zajonc, Jason M           38 Santa Rosa Maste-38  1:13.67    1:08.49  
                  34.05     1:08.49 (34.44)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 25.35   5/21/2010 STEVE WEST                                   
         PMS: P 26.99  12/31/2000 Brian Scottoline                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Selinger, Ili R           38 Manatee Aquatic-38     31.50      31.51  
  2 Davidson, Jeremy S        37 San Francisco Ts-38    50.00      37.37  
  3 Stock, Kyle K             38 Tuolumne County-38     39.00      39.06  
  4 Bardsley, Ralph J         37 SwimSF-38              42.00      41.12  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 55.26  12/16/2001 RON KARNAUGH                                 
         PMS: P 58.76  12/31/2007 Roque Santos                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silver, Alex C            35 Livermore Valley-38  1:06.50    1:01.06  
                  28.34     1:01.06 (32.72)                                        
  2 Welch, Steven             35 San Francisco Ts-38  1:10.00    1:12.80  
                  34.84     1:12.80 (37.96)                                        
  3 Zajonc, Jason M           38 Santa Rosa Maste-38  1:35.91    1:21.71  
                  39.52     1:21.71 (42.19)                                        
  4 Davidson, Jeremy S        37 San Francisco Ts-38  1:35.00    1:24.10  
                  40.95     1:24.10 (43.15)                                        
  5 Stock, Kyle K             38 Tuolumne County-38   1:30.00    1:24.39  
                  40.07     1:24.39 (44.32)                                        
 -- Bardsley, Ralph J         37 SwimSF-38            1:36.00         DQ  
                  42.99          DQ (45.83)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.30   4/21/2002 WADE KING                                    
         PMS: P 23.37  12/31/2007 Dikan Rendic                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tejada, Alex              36 University of Sa-38    24.50      25.92  
  2 Selinger, Ili R           38 Manatee Aquatic-38     28.00      26.39  
  3 Bremer, Peer-Timo         36 Livermore Valley-38    25.70      26.87  
  4 Flakoll, Jonathan D       37 Walnut Creek Mas-38    29.00      26.96  
  5 Wilkening, Jon A          37 UNAT                   26.65      27.30  
  6 Davidson, Jeremy S        37 San Francisco Ts-38    42.00      32.49  
  7 Gouldy, Jared K           39 Marin Pirates Ma-38    40.00      36.79  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 49.54   5/16/1999 PETER EGAN                                   
         PMS: P 51.60  12/31/1994 Robert Placak                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silver, Alex C            35 Livermore Valley-38    57.50      54.01  
                  24.84       54.01 (29.17)                                        
  2 Bremer, Peer-Timo         36 Livermore Valley-38    59.50      58.90  
                  26.88       58.90 (32.02)                                        
  3 Welch, Steven             35 San Francisco Ts-38  1:00.00      59.93  
                  28.63       59.93 (31.30)                                        
  4 Farris, Brandon K         36 University of Sa-38  1:02.01    1:00.45  
                  28.08     1:00.45 (32.37)                                        
  5 Wilkening, Jon A          37 UNAT                 1:02.53    1:02.65  
                  27.98     1:02.65 (34.67)                                        
  6 Zajonc, Jason M           38 Santa Rosa Maste-38  1:09.89    1:03.29  
                  31.05     1:03.29 (32.24)                                        
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 50.06    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 51.78  12/31/2009 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silver, Alex C            35 Livermore Valley-38    59.50      55.12  
                  25.72       55.12 (29.40)                                        
  2 Flakoll, Jonathan D       37 Walnut Creek Mas-38  1:10.00    1:05.07  
                  30.32     1:05.07 (34.75)                                        
  3 Zajonc, Jason M           38 Santa Rosa Maste-38  1:08.09    1:09.47  
                  32.68     1:09.47 (36.79)                                        
  4 Davidson, Jeremy S        37 San Francisco Ts-38  1:25.00    1:13.44  
                  34.90     1:13.44 (38.54)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20.84   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 21.78  12/31/2003 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Virkus, Christopher T     40 UNAT                   25.10      24.70  
  2 Hanel, David M            40 UNAT                   24.61      25.03  
  3 Cook, James H             40 San Francisco Ts-38    30.00      26.74  
  4 Anderson, Chad H          44 Livermore Valley-38    40.00      27.11  
 -- Wank, Jonathan            40 North Bay Aquati-38    25.40         DQ  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 45.35    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 47.36  12/31/2002 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finney, Peter C           44 Manatee Aquatic-38     52.90      54.71  
                  26.05       54.71 (28.66)                                        
  2 Virkus, Christopher T     40 UNAT                   58.00      55.40  
                  26.66       55.40 (28.74)                                        
  3 Hanel, David M            40 UNAT                   55.49      55.89  
                  27.44       55.89 (28.45)                                        
  4 Schuppek, Richard         43 University of Sa-38  1:11.00      57.59  
                  26.84       57.59 (30.75)                                        
  5 Wank, Jonathan            40 North Bay Aquati-38    58.00      58.42  
                  28.79       58.42 (29.63)                                        
  6 Loos, Greg                43 Swimstitute Mast-38    56.30      58.49  
                  27.36       58.49 (31.13)                                        
  7 Mc Bride, Patrick F       42 University of Sa-38  1:03.50      59.38  
                  27.78       59.38 (31.60)                                        
  8 Anderson, Chad H          44 Livermore Valley-38  1:18.00    1:00.43  
                  29.79     1:00.43 (30.64)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 22.77   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 23.93  12/31/2009 Rick Gould                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cardineau, Yan            44 Santa Rosa Maste-38    29.97      29.52  
  2 Cook, James H             40 San Francisco Ts-38    40.00      31.10  
  3 Loos, Greg                43 Swimstitute Mast-38    30.50      31.64  
  4 Prodoehl, Jason C         40 San Francisco Ts-38    40.00      38.99  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 48.49   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 51.87  12/31/2009 Rick Gould                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanel, David M            40 UNAT                 1:15.00    1:09.02  
                  34.75     1:09.02 (34.27)                                        
  2 Stietzel, Kent J          42 Menlo Masters Ak-38  1:14.89    1:13.36  
                  36.43     1:13.36 (36.93)                                        
  3 Prodoehl, Jason C         40 San Francisco Ts-38  1:30.00    1:22.83  
                  41.21     1:22.83 (41.62)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 25.84   5/18/2003 GREG RHODENBAUGH                             
         PMS: P 26.67  12/31/2010 Roque Santos                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finney, Peter C           44 Manatee Aquatic-38     28.93      29.80  
  2 Chang, Tinjin P           43 Nebraska Masters-29    33.08      29.95  
  3 Harris, Josh              42 UNAT                   33.00      31.60  
  4 Stietzel, Kent J          42 Menlo Masters Ak-38    31.82      32.38  
  5 Mc Bride, Patrick F       42 University of Sa-38    33.93      34.74  
  6 Virkus, Christopher T     40 UNAT                   42.00      36.15  
  7 Cook, James H             40 San Francisco Ts-38    45.00      36.53  
  8 Anderson, Chad H          44 Livermore Valley-38    55.00      39.99  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 57.04   5/18/2003 WALLY DICKS                                  
         PMS: P 57.23  12/31/2010 Roque Santos                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finney, Peter C           44 Manatee Aquatic-38   1:05.13    1:05.80  
                  31.09     1:05.80 (34.71)                                        
  2 Chang, Tinjin P           43 Nebraska Masters-29  1:10.05    1:06.04  
                  30.62     1:06.04 (35.42)                                        
  3 Cardineau, Yan            44 Santa Rosa Maste-38  1:13.00    1:11.36  
                  34.32     1:11.36 (37.04)                                        
  4 Stietzel, Kent J          42 Menlo Masters Ak-38  1:11.87    1:12.95  
                  34.73     1:12.95 (38.22)                                        
  5 Schuppek, Richard         43 University of Sa-38  1:41.00    1:13.85  
                  33.64     1:13.85 (40.21)                                        
  6 Mc Bride, Patrick F       42 University of Sa-38  1:13.89    1:14.69  
                  35.16     1:14.69 (39.53)                                        
  7 Loos, Greg                43 Swimstitute Mast-38  1:18.16    1:23.52  
                  39.98     1:23.52 (43.54)                                        
  8 Prodoehl, Jason C         40 San Francisco Ts-38  1:40.00    1:35.83  
                  46.41     1:35.83 (49.42)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.61   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 23.69  12/31/2010 Matt Jones                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cardineau, Yan            44 Santa Rosa Maste-38    25.80      26.69  
  2 Finney, Peter C           44 Manatee Aquatic-38     25.74      26.87  
  3 Schuppek, Richard         43 University of Sa-38    35.00      28.19  
  4 Hanel, David M            40 UNAT                   30.00      28.72  
  5 Stietzel, Kent J          42 Menlo Masters Ak-38    29.53      29.84  
  6 Cook, James H             40 San Francisco Ts-38    35.00      29.86  
  7 Mc Bride, Patrick F       42 University of Sa-38    28.50      30.14  
  8 Loos, Greg                43 Swimstitute Mast-38    30.50      31.31  
  9 Prodoehl, Jason C         40 San Francisco Ts-38    37.00      34.79  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 49.27    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 52.73  12/31/2010 Matt Jones                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finney, Peter C           44 Manatee Aquatic-38     57.91      58.92  
                  28.07       58.92 (30.85)                                        
  2 Harris, Josh              42 UNAT                 1:00.43    1:01.16  
                  28.20     1:01.16 (32.96)                                        
  3 Mc Bride, Patrick F       42 University of Sa-38  1:07.50    1:05.87  
                  30.82     1:05.87 (35.05)                                        
  4 Loos, Greg                43 Swimstitute Mast-38  1:10.20    1:14.32  
                  33.86     1:14.32 (40.46)                                        
  5 Prodoehl, Jason C         40 San Francisco Ts-38  1:30.00    1:26.04  
                  38.37     1:26.04 (47.67)                                        
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 51.85   5/23/2010 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 52.58  12/31/2010 Roque Santos                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanel, David M            40 UNAT                 1:15.00    1:06.98  
                  31.65     1:06.98 (35.33)                                        
  2 Stietzel, Kent J          42 Menlo Masters Ak-38  1:08.81    1:08.95  
                  33.84     1:08.95 (35.11)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.06   5/21/2010 RICHARD HUGHEY                               
         PMS: P 21.87  12/31/2009 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Matt               45 UNAT                   22.92      22.66  
  2 Mc Cormack, Bryan J       46 The Olympic Club-38    25.90      24.58  
  3 Roberts, Brent            49 Movy Masters-28        23.93      24.63  
  4 Condon, Doug              48 Tri Valley Maste-38    24.36      24.68  
  5 Smith, N. Douglas         49 Swimstitute Mast-38    26.00      24.82  
  6 Shunk, Kendrick A         46 North Bay Aquati-38    25.07      25.38  
  7 Boedtker, Markus S        47 Sacramento Maste-38    26.00      26.26  
  8 Cherry, Kenneth L         49 Hanford YMCA Mas-38    26.64      26.40  
  9 Vanhoven, Paul D          47 Walnut Creek Mas-38    26.50      26.66  
 10 Goble, John M             49 Almaden Swim & R-38    26.50      26.90  
 11 McSweeney, Brian P        45 University of Sa-38    27.21      27.31  
 12 Thorp, Chas               45 Marin Pirates Ma-38    29.00      28.39  
 13 Dominguez, Simon J        46 North Bay Aquati-38    32.00      29.76  
 14 Rosenbaum, Ken M          46 SwimSF-38              31.00      29.83  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 46.46   5/22/2010 DAVID SIMS                                   
         PMS: P 46.72  12/31/2009 Rich Saeger                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stahl, Stephen A          47 Walnut Creek Mas-38    52.57      51.90  
                  24.96       51.90 (26.94)                                        
  2 Enright, Jeffrey          45 San Mateo Master-38    52.00      51.91  
                  24.68       51.91 (27.23)                                        
  3 Samoilov, Arkadii V       46 Mountain View Ma-38    56.10      53.91  
                  26.55       53.91 (27.36)                                        
  4 Mc Cormack, Bryan J       46 The Olympic Club-38    55.90      54.30  
                  26.54       54.30 (27.76)                                        
  5 Smith, Stephen M          45 Sacramento Maste-38    56.46      54.34  
                  26.47       54.34 (27.87)                                        
  6 Condon, Doug              48 Tri Valley Maste-38    52.95      54.41  
                  25.98       54.41 (28.43)                                        
  7 Mc Ilroy, Paul F          46 Tuolumne County-38     55.83      54.62  
                  26.38       54.62 (28.24)                                        
  8 Mortensen, Franz          47 Santa Clara Swim-38    53.00      54.83  
                  25.77       54.83 (29.06)                                        
  9 Smith, N. Douglas         49 Swimstitute Mast-38    58.00      55.50  
                  26.51       55.50 (28.99)                                        
 10 Roberts, Brent            49 Movy Masters-28        53.38      55.60  
                  26.31       55.60 (29.29)                                        
 11 Fischer, Niel E           47 Santa Rosa Maste-38    57.00      56.40  
                  27.30       56.40 (29.10)                                        
 12 Shunk, Kendrick A         46 North Bay Aquati-38    58.00      56.45  
                  27.26       56.45 (29.19)                                        
 13 Wilson, Todd              47 Santa Rosa Maste-38    59.50      58.27  
                  28.60       58.27 (29.67)                                        
 14 Hills, Stuart D           45 San Francisco Ts-38  1:01.45      58.50  
                  28.82       58.50 (29.68)                                        
 15 Goble, John M             49 Almaden Swim & R-38    59.50      59.71  
                  29.29       59.71 (30.42)                                        
 16 Grady, Patrick O          45 University of Sa-38    59.00    1:01.83  
                  29.44     1:01.83 (32.39)                                        
 17 Rydman, Eric              46 UNAT                 1:07.00    1:02.57  
                  30.64     1:02.57 (31.93)                                        
 18 Lessin, Michael D         46 Santa Rosa Maste-38  1:02.99    1:03.28  
                  29.46     1:03.28 (33.82)                                        
 19 Thorp, Chas               45 Marin Pirates Ma-38  1:11.00    1:04.46  
                  31.53     1:04.46 (32.93)                                        
 20 Bauer, Kim                47 Marin Pirates Ma-38  1:03.50    1:05.68  
                  31.26     1:05.68 (34.42)                                        
 21 Love, Bill                48 UNAT                 1:05.00    1:05.90  
                  31.07     1:05.90 (34.83)                                        
 22 Rosenbaum, Ken M          46 SwimSF-38            1:10.00    1:06.31  
                  32.28     1:06.31 (34.03)                                        
 23 Dominguez, Simon J        46 North Bay Aquati-38  1:12.00    1:08.12  
                  31.05     1:08.12 (37.07)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 24.28   5/22/2010 CHRIS STEVENSON                              
         PMS: P 26.44  12/31/1996 Andrew Mc Pherson                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Matt               45 UNAT                   27.20      27.12  
  2 Mc Cormack, Bryan J       46 The Olympic Club-38    32.50      29.48  
  3 Smith, N. Douglas         49 Swimstitute Mast-38    30.00      30.49  
  4 McSweeney, Brian P        45 University of Sa-38    30.26      31.00  
  5 Wilson, Todd              47 Santa Rosa Maste-38    32.90      31.81  
  6 Shunk, Kendrick A         46 North Bay Aquati-38    31.48      31.84  
  7 Boedtker, Markus S        47 Sacramento Maste-38    33.00      32.93  
  8 Grady, Patrick O          45 University of Sa-38    35.00      34.38  
  9 Goble, John M             49 Almaden Swim & R-38    35.00      35.37  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 51.74    3/6/2010 CHRIS STEVENSON                              
         PMS: P 56.17  12/31/2010 Al Jaegers                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Enright, Jeffrey          45 San Mateo Master-38    58.50      58.93  
                  28.70       58.93 (30.23)                                        
  2 Barta, Chris              45 Temescal Aquatic-38  1:01.00      58.96  
                  28.72       58.96 (30.24)                                        
  3 Fischer, Niel E           47 Santa Rosa Maste-38  1:03.00    1:01.24  
                  30.48     1:01.24 (30.76)                                        
  4 Smith, Stephen M          45 Sacramento Maste-38  1:05.65    1:01.72  
                  30.26     1:01.72 (31.46)                                        
  5 Stahl, Stephen A          47 Walnut Creek Mas-38  1:04.15    1:02.33  
                  30.42     1:02.33 (31.91)                                        
  6 Mc Cormack, Bryan J       46 The Olympic Club-38  1:12.50    1:05.50  
                  32.22     1:05.50 (33.28)                                        
  7 McSweeney, Brian P        45 University of Sa-38  1:06.60    1:07.10  
                  32.79     1:07.10 (34.31)                                        
  8 Smith, N. Douglas         49 Swimstitute Mast-38  1:08.00    1:07.45  
                  32.79     1:07.45 (34.66)                                        
  9 Wilson, Todd              47 Santa Rosa Maste-38  1:07.90    1:07.98  
                  33.97     1:07.98 (34.01)                                        
 10 Cherry, Kenneth L         49 Hanford YMCA Mas-38  1:09.35    1:09.85  
                  33.97     1:09.85 (35.88)                                        
 11 Rydman, Eric              46 UNAT                 1:30.00    1:19.65  
                  40.26     1:19.65 (39.39)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 26.58  12/20/2008 WALLY DICKS                                  
         PMS: P 27.65  12/31/2002 Lee Rider                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Condon, Doug              48 Tri Valley Maste-38    29.10      30.37  
  2 Vanhoven, Paul D          47 Walnut Creek Mas-38    32.00      31.81  
  3 Homonnay, Chris A         49 Club Hot Tub-38        33.50      32.00  
  4 Sewell, Scott M           49 Swimstitute Mast-38    32.50      32.17  
  5 Chappell, Matt            47 University of Sa-38    35.90      32.78  
  6 Boedtker, Markus S        47 Sacramento Maste-38    33.00      32.83  
  7 Bauer, Kim                47 Marin Pirates Ma-38    33.50      33.59  
  8 Henthorne, Thomas A       47 University of Sa-38    37.00      35.79  
  9 Cherry, Kenneth L         49 Hanford YMCA Mas-38    41.00      36.41  
 10 Dominguez, Simon J        46 North Bay Aquati-38    38.00      36.52  
 11 Grady, Patrick O          45 University of Sa-38    40.00      36.75  
 12 Thorp, Chas               45 Marin Pirates Ma-38    44.00      38.49  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   57.87   4/19/2009 CHRIS WEISSMAN                             
         PMS: P 1:00.65  12/31/2003 Lee Rider                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stahl, Stephen A          47 Walnut Creek Mas-38  1:09.47    1:07.42  
                  31.88     1:07.42 (35.54)                                        
  2 Fischer, Niel E           47 Santa Rosa Maste-38  1:10.00    1:08.24  
                  32.02     1:08.24 (36.22)                                        
  3 Samoilov, Arkadii V       46 Mountain View Ma-38  1:12.00    1:08.32  
                  32.60     1:08.32 (35.72)                                        
  4 Enright, Jeffrey          45 San Mateo Master-38  1:10.00    1:08.42  
                  32.34     1:08.42 (36.08)                                        
  5 Mc Ilroy, Paul F          46 Tuolumne County-38   1:11.06    1:08.54  
                  31.86     1:08.54 (36.68)                                        
  6 Condon, Doug              48 Tri Valley Maste-38  1:04.81    1:08.97  
                  33.00     1:08.97 (35.97)                                        
  7 Sewell, Scott M           49 Swimstitute Mast-38  1:11.00    1:09.83  
                  32.96     1:09.83 (36.87)                                        
  8 Smith, Stephen M          45 Sacramento Maste-38  1:12.39    1:09.95  
                  33.65     1:09.95 (36.30)                                        
  9 Homonnay, Chris A         49 Club Hot Tub-38      1:15.00    1:10.67  
                  32.33     1:10.67 (38.34)                                        
 10 Chappell, Matt            47 University of Sa-38  1:15.99    1:12.42  
                  34.18     1:12.42 (38.24)                                        
 11 Bauer, Kim                47 Marin Pirates Ma-38  1:15.00    1:14.81  
                  35.79     1:14.81 (39.02)                                        
 12 Henthorne, Thomas A       47 University of Sa-38  1:22.00    1:17.52  
                  37.33     1:17.52 (40.19)                                        
 13 Grady, Patrick O          45 University of Sa-38  1:20.00    1:19.85  
                  37.95     1:19.85 (41.90)                                        
 14 Rydman, Eric              46 UNAT                 1:35.00    1:21.65  
                  39.49     1:21.65 (42.16)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.67    5/4/2008 PAUL SMITH                                   
         PMS: P 24.05  12/31/2010 Tom Harvill                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Matt               45 UNAT                   23.90      24.00P 
  2 Barta, Chris              45 Temescal Aquatic-38    27.00      25.54  
  3 Mc Cormack, Bryan J       46 The Olympic Club-38    29.50      28.28  
  4 Sewell, Scott M           49 Swimstitute Mast-38    30.50      28.75  
  5 Boedtker, Markus S        47 Sacramento Maste-38    29.00      28.77  
  6 McSweeney, Brian P        45 University of Sa-38    29.63      28.87  
  7 Shunk, Kendrick A         46 North Bay Aquati-38    28.13      29.21  
  8 Grady, Patrick O          45 University of Sa-38    30.24      30.47  
  9 Henthorne, Thomas A       47 University of Sa-38    33.00      30.72  
 10 Goble, John M             49 Almaden Swim & R-38    31.00      31.17  
 11 Dominguez, Simon J        46 North Bay Aquati-38    35.00      31.78  
 12 Thorp, Chas               45 Marin Pirates Ma-38    35.00      32.56  
 13 Hills, Stuart D           45 San Francisco Ts-38    39.76      34.50  
 14 Rosenbaum, Ken M          46 SwimSF-38              36.00      35.63  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 50.90   5/21/2010 DAVID SIMS                                   
         PMS: P 52.99  12/31/2009 Rich Saeger                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Matt               45 UNAT                   53.40      52.96P 
                  24.81       52.96 (28.15)                                        
  2 Enright, Jeffrey          45 San Mateo Master-38    57.47      57.80  
                  27.19       57.80 (30.61)                                        
  3 Smith, Stephen M          45 Sacramento Maste-38  1:02.57      58.39  
                  27.79       58.39 (30.60)                                        
  4 Stahl, Stephen A          47 Walnut Creek Mas-38  1:00.24      59.03  
                  27.80       59.03 (31.23)                                        
  5 Fischer, Niel E           47 Santa Rosa Maste-38  1:03.00      59.95  
                  28.56       59.95 (31.39)                                        
  6 Cherry, Kenneth L         49 Hanford YMCA Mas-38  1:18.00    1:06.28  
                  30.25     1:06.28 (36.03)                                        
  7 McSweeney, Brian P        45 University of Sa-38  1:08.73    1:06.57  
                  30.85     1:06.57 (35.72)                                        
  8 Sewell, Scott M           49 Swimstitute Mast-38  1:10.00    1:07.41  
                  30.72     1:07.41 (36.69)                                        
  9 Henthorne, Thomas A       47 University of Sa-38  1:14.00    1:08.00  
                  31.91     1:08.00 (36.09)                                        
 10 Rydman, Eric              46 UNAT                 1:25.00    1:25.67  
                  39.96     1:25.67 (45.71)                                        
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 52.14   5/23/2010 RICHARD HUGHEY                               
         PMS: P 56.44  12/31/2009 Thomas Harvill                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Matt               45 UNAT                   59.96      57.24  
                  26.55       57.24 (30.69)                                        
  2 Enright, Jeffrey          45 San Mateo Master-38    58.50      59.16  
                  27.27       59.16 (31.89)                                        
  3 Stahl, Stephen A          47 Walnut Creek Mas-38  1:01.73    1:00.36  
                  28.37     1:00.36 (31.99)                                        
  4 Fischer, Niel E           47 Santa Rosa Maste-38  1:03.00    1:01.51  
                  28.67     1:01.51 (32.84)                                        
  5 Samoilov, Arkadii V       46 Mountain View Ma-38  1:05.00    1:01.77  
                  30.12     1:01.77 (31.65)                                        
  6 Condon, Doug              48 Tri Valley Maste-38  1:00.34    1:04.45  
                  31.85     1:04.45 (32.60)                                        
  7 Homonnay, Chris A         49 Club Hot Tub-38      1:10.00    1:04.67  
                  30.66     1:04.67 (34.01)                                        
  8 Wilson, Todd              47 Santa Rosa Maste-38  1:08.50    1:06.81  
                  32.00     1:06.81 (34.81)                                        
  9 Boedtker, Markus S        47 Sacramento Maste-38  1:05.00    1:06.87  
                  31.01     1:06.87 (35.86)                                        
 10 Sewell, Scott M           49 Swimstitute Mast-38  1:07.50    1:07.19  
                  32.71     1:07.19 (34.48)                                        
 11 Cherry, Kenneth L         49 Hanford YMCA Mas-38  1:15.11    1:09.78  
                  31.87     1:09.78 (37.91)                                        
 12 Shunk, Kendrick A         46 North Bay Aquati-38  1:08.00    1:09.82  
                  32.37     1:09.82 (37.45)                                        
 13 Henthorne, Thomas A       47 University of Sa-38  1:16.00    1:10.35  
                  32.80     1:10.35 (37.55)                                        
 14 Goble, John M             49 Almaden Swim & R-38  1:15.00    1:16.07  
                  35.21     1:16.07 (40.86)                                        
 15 Rydman, Eric              46 UNAT                 1:30.00    1:16.32  
                  37.04     1:16.32 (39.28)                                        
 16 Thorp, Chas               45 Marin Pirates Ma-38  1:20.00    1:17.26  
                  36.86     1:17.26 (40.40)                                        
 -- Dominguez, Simon J        46 North Bay Aquati-38  1:20.00         DQ  
                  36.63          DQ (40.58)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.38   5/10/2009 AMBROSE GAINES                               
         PMS: P 22.45  12/31/2009 John Oberto                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Kurt E            52 Santa Cruz Maste-38    24.00      24.10  
  2 Taylor, Ron A             51 Richmond Plunge-38     25.85      25.11  
  3 Cutting, Steven R         54 Tri Valley Maste-38    26.00      26.09  
  4 Gomez, Miguel             52 Livermore Valley-38    27.60      26.23  
  5 Jacobson, Tom B           52 Fog City Masters-38    26.72      26.81  
  6 Laudenslager, Greg L      50 Rolling Hills Mu-38    28.00      27.17  
  7 Zais, Craig A             54 Davis Aquatic Ma-38    27.00      27.70  
  8 Levikow, Peter T          52 Masters Penguin-38     32.00      28.49  
  9 Wirth, Douglas H          54 Cal Maritime Aca-38    29.40      28.57  
 10 Pasternak, Joseph J       50 University of Sa-38    31.91      30.04  
 11 DeBenedictis, Nick        52 North Bay Aquati-38    45.00      40.97  
 12 Diers, Phil J             54 San Francisco Ts-38    38.75      43.98  
 13 Honniball, James H        53 University of Sa-38    50.00      45.12  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 46.59   5/10/2009 AMBROSE GAINES                               
         PMS: P 49.08  12/31/2008 Peter Nunan                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gorek, Josef E            50 UNAT                   53.00      52.39  
                  24.85       52.39 (27.54)                                        
  2 Schenstrom, Warren        54 Santa Rosa Maste-38    54.62      54.10  
                  26.10       54.10 (28.00)                                        
  3 Wilson, Kurt E            52 Santa Cruz Maste-38    55.00      55.44  
                  26.12       55.44 (29.32)                                        
  4 Justeson, Jeff A          53 Club Hot Tub-38      1:01.50      57.09  
                  27.43       57.09 (29.66)                                        
  5 Gomez, Miguel             52 Livermore Valley-38    59.10      57.20  
                  27.44       57.20 (29.76)                                        
  6 Thomas, Ken               50 CoastSide Tiger-38     59.50      59.20  
                  29.11       59.20 (30.09)                                        
  7 Volponi, James E          53 Livermore Valley-38    59.30      59.32  
                  28.62       59.32 (30.70)                                        
  8 Brenan, Andrew            51 Sacramento Maste-38  1:01.98      59.91  
                  28.89       59.91 (31.02)                                        
  9 Jacobson, Tom B           52 Fog City Masters-38    59.59    1:00.06  
                  28.62     1:00.06 (31.44)                                        
 10 Laudenslager, Greg L      50 Rolling Hills Mu-38  1:00.00    1:00.49  
                  29.20     1:00.49 (31.29)                                        
 11 Hamza, Alex               52 Livermore Valley-38  1:00.50    1:00.55  
                  29.22     1:00.55 (31.33)                                        
 12 Sharron, Will G           51 San Mateo Master-38  1:00.00    1:00.65  
                  29.19     1:00.65 (31.46)                                        
 13 Zais, Craig A             54 Davis Aquatic Ma-38  1:01.00    1:01.87  
                  29.42     1:01.87 (32.45)                                        
 14 Stewart, David M          53 Vacaville Swim C-38  1:00.17    1:02.69  
                  30.11     1:02.69 (32.58)                                        
 15 Giles, George S           52 Vacaville Swim C-38  1:06.00    1:04.94  
                  31.29     1:04.94 (33.65)                                        
 16 Wirth, Douglas H          54 Cal Maritime Aca-38  1:07.20    1:06.95  
                  32.01     1:06.95 (34.94)                                        
 17 Yen, Stanley K            54 Sacramento Maste-38  1:07.55    1:09.40  
                  32.89     1:09.40 (36.51)                                        
 18 Spiker, Scott E           54 Santa Rosa Maste-38  1:15.00    1:10.00  
                  33.47     1:10.00 (36.53)                                        
 19 DeBenedictis, Nick        52 North Bay Aquati-38  1:38.00    1:26.79  
                  42.86     1:26.79 (43.93)                                        
 20 Barrick, Jim G            50 University of Sa-38  1:45.00    1:35.18  
                  43.74     1:35.18 (51.44)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.52   5/22/2010 RICHARD KAMMERER                             
         PMS: P 26.37  12/31/1998 Dick Thomas                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Ron A             51 Richmond Plunge-38     29.61      29.14  
  2 Morales, John R           54 Santa Rosa Maste-38    31.22      30.33  
  3 Cutting, Steven R         54 Tri Valley Maste-38    32.00      30.60  
  4 Wilson, Kurt E            52 Santa Cruz Maste-38    33.00      33.18  
  5 Volponi, James E          53 Livermore Valley-38    33.40      33.19  
  6 Gomez, Miguel             52 Livermore Valley-38    35.30      33.42  
  7 Fry, Laurence             51 Jellies Aquatic-38     34.40      36.63  
  8 Yen, Stanley K            54 Sacramento Maste-38    36.95      37.10  
  9 Zais, Craig A             54 Davis Aquatic Ma-38    35.00      37.87  
 10 Giles, George S           52 Vacaville Swim C-38    40.30      39.02  
 -- DeBenedictis, Nick        52 North Bay Aquati-38  1:10.00         DQ  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 55.80   5/23/2010 RICHARD KAMMERER                             
         PMS: P 57.26  12/31/2007 Phil Djang                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Ron A             51 Richmond Plunge-38   1:04.63    1:03.14  
                  30.65     1:03.14 (32.49)                                        
  2 Justeson, Jeff A          53 Club Hot Tub-38      1:11.11    1:09.28  
                  33.84     1:09.28 (35.44)                                        
  3 Wilson, Kurt E            52 Santa Cruz Maste-38  1:12.50    1:10.84  
                  35.43     1:10.84 (35.41)                                        
  4 Stewart, David M          53 Vacaville Swim C-38  1:12.00    1:11.59  
                  35.21     1:11.59 (36.38)                                        
  5 Laudenslager, Greg L      50 Rolling Hills Mu-38  1:15.00    1:13.00  
                  37.13     1:13.00 (35.87)                                        
  6 Hamza, Alex               52 Livermore Valley-38  1:15.00    1:13.58  
                  36.34     1:13.58 (37.24)                                        
  7 Yen, Stanley K            54 Sacramento Maste-38  1:21.90    1:21.05  
                  39.18     1:21.05 (41.87)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 26.98   5/21/2010 HOLDEN BANK                                  
         PMS: P 27.82  12/31/2010 Gary Patterson                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ewing, Jack               51 University of Sa-38    34.90      32.28  
  2 Brenan, Andrew            51 Sacramento Maste-38    33.89      32.56  
  3 Jacobson, Tom B           52 Fog City Masters-38    44.00      33.99  
  4 Yuen, Matt                52 Almaden Swim & R-38    35.86      34.42  
  5 Cutting, Steven R         54 Tri Valley Maste-38    37.00      34.73  
  6 Wilson, Kurt E            52 Santa Cruz Maste-38    34.90      34.83  
  7 Sharron, Will G           51 San Mateo Master-38    34.93      35.06  
  8 Levikow, Peter T          52 Masters Penguin-38     40.00      35.53  
  9 Fry, Laurence             51 Jellies Aquatic-38     36.60      35.91  
 10 Giles, George S           52 Vacaville Swim C-38    39.40      38.99  
 11 Graham, William S         50 San Francisco Ts-38    38.00      39.36  
 12 Pasternak, Joseph J       50 University of Sa-38    42.43      41.19  
 13 Spiker, Scott E           54 Santa Rosa Maste-38    46.00      41.69  
 14 Diers, Phil J             54 San Francisco Ts-38    45.89      52.21  
 15 DeBenedictis, Nick        52 North Bay Aquati-38  1:15.00    1:00.99  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   59.94   5/22/2010 JON BLANK                                  
         PMS: P 1:00.76  12/31/2010 Gary Patterson                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brenan, Andrew            51 Sacramento Maste-38  1:11.11    1:10.20  
                  33.46     1:10.20 (36.74)                                        
  2 Schenstrom, Warren        54 Santa Rosa Maste-38  1:14.77    1:10.50  
                  33.03     1:10.50 (37.47)                                        
  3 Morales, John R           54 Santa Rosa Maste-38  1:12.55    1:12.07  
                  33.91     1:12.07 (38.16)                                        
  4 Ewing, Jack               51 University of Sa-38  1:14.60    1:13.30  
                  34.83     1:13.30 (38.47)                                        
  5 Yuen, Matt                52 Almaden Swim & R-38  1:17.00    1:15.32  
                  36.57     1:15.32 (38.75)                                        
  6 Laudenslager, Greg L      50 Rolling Hills Mu-38  1:15.00    1:15.49  
                  36.50     1:15.49 (38.99)                                        
  7 Hamza, Alex               52 Livermore Valley-38  1:20.00    1:17.48  
                  37.11     1:17.48 (40.37)                                        
  8 Sharron, Will G           51 San Mateo Master-38  1:18.18    1:18.55  
                  37.57     1:18.55 (40.98)                                        
  9 Justeson, Jeff A          53 Club Hot Tub-38      1:26.00    1:18.75  
                  37.85     1:18.75 (40.90)                                        
 10 Myers, Keith D            50 San Francisco Ts-38  1:35.00    1:20.74  
                  38.34     1:20.74 (42.40)                                        
 11 Stewart, David M          53 Vacaville Swim C-38  1:20.00    1:21.60  
                  38.87     1:21.60 (42.73)                                        
 12 Giles, George S           52 Vacaville Swim C-38  1:24.27    1:28.10  
                  42.51     1:28.10 (45.59)                                        
 13 Pasternak, Joseph J       50 University of Sa-38  1:40.00    1:31.56  
                  43.79     1:31.56 (47.77)                                        
 14 Spiker, Scott E           54 Santa Rosa Maste-38  1:38.00    1:33.47  
                  45.18     1:33.47 (48.29)                                        
 15 Diers, Phil J             54 San Francisco Ts-38  1:46.04    2:00.97  
                  55.30   2:00.97 (1:05.67)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 23.19   4/25/2004 TRIP HEDRICK                                 
         PMS: P 23.52  12/31/2009 John Oberto                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kerry L          54 Walnut Creek Mas-38    27.77      27.58  
  2 Brenan, Andrew            51 Sacramento Maste-38    29.10      28.98  
  3 Cutting, Steven R         54 Tri Valley Maste-38    30.00      29.29  
  4 Yuen, Matt                52 Almaden Swim & R-38    30.50      29.68  
  5 Jacobson, Tom B           52 Fog City Masters-38    30.39      30.10  
  6 Volponi, James E          53 Livermore Valley-38    30.20      30.35  
  7 Levikow, Peter T          52 Masters Penguin-38     33.00      30.61  
  8 Thomas, Ken               50 CoastSide Tiger-38     31.50      30.97  
  9 Myers, Keith D            50 San Francisco Ts-38    37.00      31.55  
 10 Fry, Laurence             51 Jellies Aquatic-38     32.20      31.63  
 11 Gomez, Miguel             52 Livermore Valley-38    33.00      31.85  
 12 Giles, George S           52 Vacaville Swim C-38    33.25      32.03  
 13 Wirth, Douglas H          54 Cal Maritime Aca-38    32.75      32.29  
 14 Yen, Stanley K            54 Sacramento Maste-38    33.50      34.76  
 15 Graham, William S         50 San Francisco Ts-38    32.00      38.03  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 51.93   4/13/2008 PAUL CARTER                                  
         PMS: P 51.93  12/31/2008 Paul Carter                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kerry L          54 Walnut Creek Mas-38  1:01.50      59.12  
                  27.34       59.12 (31.78)                                        
  2 Morales, John R           54 Santa Rosa Maste-38  1:00.88    1:00.33  
                  28.83     1:00.33 (31.50)                                        
  3 Schenstrom, Warren        54 Santa Rosa Maste-38  1:02.35    1:02.46  
                  28.92     1:02.46 (33.54)                                        
  4 Justeson, Jeff A          53 Club Hot Tub-38      1:05.25    1:04.22  
                  30.70     1:04.22 (33.52)                                        
  5 Myers, Keith D            50 San Francisco Ts-38  1:20.00    1:09.40  
                  33.06     1:09.40 (36.34)                                        
  6 Stewart, David M          53 Vacaville Swim C-38  1:10.00    1:09.98  
                  32.76     1:09.98 (37.22)                                        
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 55.42   5/10/2009 JACK GROSELLE                                
         PMS: P 55.82  12/31/2009 John Oberto                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cutting, Steven R         54 Tri Valley Maste-38  1:08.00    1:06.23  
                  30.60     1:06.23 (35.63)                                        
  2 O'Brien, Kerry L          54 Walnut Creek Mas-38  1:08.11    1:06.67  
                  29.56     1:06.67 (37.11)                                        
  3 Justeson, Jeff A          53 Club Hot Tub-38      1:10.10    1:06.87  
                  31.09     1:06.87 (35.78)                                        
  4 Yuen, Matt                52 Almaden Swim & R-38  1:10.25    1:07.38  
                  30.72     1:07.38 (36.66)                                        
  5 Jacobson, Tom B           52 Fog City Masters-38  1:12.00    1:09.43  
                  32.05     1:09.43 (37.38)                                        
  6 Hamza, Alex               52 Livermore Valley-38  1:10.00    1:09.70  
                  33.36     1:09.70 (36.34)                                        
  7 Stewart, David M          53 Vacaville Swim C-38  1:10.00    1:10.49  
                  32.95     1:10.49 (37.54)                                        
  8 Gomez, Miguel             52 Livermore Valley-38  1:15.00    1:10.75  
                  32.34     1:10.75 (38.41)                                        
  9 Laudenslager, Greg L      50 Rolling Hills Mu-38  1:15.00    1:11.46  
                  34.23     1:11.46 (37.23)                                        
 10 Myers, Keith D            50 San Francisco Ts-38  1:25.00    1:11.95  
                  34.07     1:11.95 (37.88)                                        
 11 Wirth, Douglas H          54 Cal Maritime Aca-38  1:20.00    1:20.67  
                  37.74     1:20.67 (42.93)                                        
 12 Diers, Phil J             54 San Francisco Ts-38  1:52.84    2:10.62  
                1:05.98   2:10.62 (1:04.64)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.82   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 22.77  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 van Boer, Eric D          57 Rolling Hills Mu-38    25.06      24.95  
  2 Paul, Gordon M            59 Clovis Swim Club-38    24.20      25.15  
  3 Wierema, Dirk             57 UNAT                   25.90      25.81  
  4 Patocchi, Robert J        55 UNAT                   26.00      26.29  
  5 Kahn, Stuart L            58 Davis Aquatic Ma-38    26.61      26.69  
  6 Woodruff, David L         55 Davis Aquatic Ma-38    27.18      27.09  
  7 McLintock, John           57 San Diego Swim M-44    27.14      27.12  
  8 Willard, Kirt G           59 Club Hot Tub-38        29.00      27.24  
  9 Mondok, Frank J           57 Masters Penguin-38     28.09      28.40  
 10 Sutton-Beattie, Eric L    59 Rolling Hills Mu-38    29.70      30.27  
 11 Anderson, Robert L        56 Peninsula Covena-38    30.69      30.35  
 12 Perez, Peter J            55 University of Sa-38    33.00      35.19  
 -- Heath, Robert H           55 Manatee Aquatic-38     23.50         DQ  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.37   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 50.21  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffith, James M         58 The Olympic Club-38    54.00      53.32  
                  25.65       53.32 (27.67)                                        
  2 Wierema, Dirk             57 UNAT                   57.70      55.34  
                  26.31       55.34 (29.03)                                        
  3 Paul, Gordon M            59 Clovis Swim Club-38    55.02      55.80  
                  26.60       55.80 (29.20)                                        
  4 Patocchi, Robert J        55 UNAT                 1:00.00      59.39  
                  28.14       59.39 (31.25)                                        
  5 Willard, Kirt G           59 Club Hot Tub-38        59.99    1:00.92  
                  29.43     1:00.92 (31.49)                                        
  6 McLintock, John           57 San Diego Swim M-44  1:02.50    1:01.26  
                  28.61     1:01.26 (32.65)                                        
  7 Mondok, Frank J           57 Masters Penguin-38   1:04.43    1:04.19  
                  30.39     1:04.19 (33.80)                                        
  8 Maxson, Mark B            59 Orinda Aquatic M-38  1:10.00    1:06.83  
                  31.47     1:06.83 (35.36)                                        
  9 Anderson, Robert L        56 Peninsula Covena-38  1:07.25    1:07.58  
                  33.04     1:07.58 (34.54)                                        
 10 Sutton-Beattie, Eric L    59 Rolling Hills Mu-38  1:07.06    1:07.77  
                  33.15     1:07.77 (34.62)                                        
 11 Morreale, Vincent J       56 University of Sa-38  2:00.00    1:34.36  
                  43.97     1:34.36 (50.39)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.42   5/22/2010 PHILLIP DJANG                                
         PMS: P 26.62   6/30/2011 Philipp Djang                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heath, Robert H           55 Manatee Aquatic-38     28.00      28.06  
  2 van Boer, Eric D          57 Rolling Hills Mu-38    30.42      30.56  
  3 Schindler, Tom H          55 Club Hot Tub-38        32.50      31.24  
  4 Kahn, Stuart L            58 Davis Aquatic Ma-38    31.00      31.60  
  5 Wierema, Dirk             57 UNAT                   33.40      32.19  
  6 Skuse, Brian M            55 North Bay Aquati-38    35.01      33.92  
  7 Blumenthal, Paul D        59 Menlo Masters Ak-38    37.50      34.64  
  8 Maxson, Mark B            59 Orinda Aquatic M-38    36.00      34.81  
  9 Morreale, Vincent J       56 University of Sa-38  1:00.00      52.32  
 10 Kolovson, Curt            55 Peninsula Covena-38  1:15.00    1:09.46  
 -- Perez, Peter J            55 University of Sa-38    50.00         DQ  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 57.34   4/19/2009 GEOFF MYKLEBY                                
         PMS: P 58.01   6/30/2011 Philipp Djang                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mundschau, Steve          58 University of Sa-38  1:10.00    1:06.17  
                  33.45     1:06.17 (32.72)                                        
  2 Schindler, Tom H          55 Club Hot Tub-38      1:12.50    1:08.81  
                  35.10     1:08.81 (33.71)                                        
  3 Skuse, Brian M            55 North Bay Aquati-38  1:15.01    1:14.33  
                  36.32     1:14.33 (38.01)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 27.81    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                                
         PMS: P 28.71  12/31/2003 Don Mc Kenzie                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heath, Robert H           55 Manatee Aquatic-38     32.00      32.93  
  2 van Boer, Eric D          57 Rolling Hills Mu-38    31.62      32.95  
  3 Woodruff, David L         55 Davis Aquatic Ma-38    33.70      33.13  
  4 Schindler, Tom H          55 Club Hot Tub-38        36.00      35.29  
  5 McLintock, John           57 San Diego Swim M-44    35.50      35.53  
  6 Skuse, Brian M            55 North Bay Aquati-38    36.01      37.42  
  7 Sutton-Beattie, Eric L    59 Rolling Hills Mu-38    39.45      38.82  
  8 Mondok, Frank J           57 Masters Penguin-38     41.00      39.77  
  9 Perez, Peter J            55 University of Sa-38    42.00      41.42  
 10 Kolovson, Curt            55 Peninsula Covena-38    55.00      56.45  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:01.42    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
         PMS: P 1:03.22  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woodruff, David L         55 Davis Aquatic Ma-38  1:14.50    1:13.41  
                  34.82     1:13.41 (38.59)                                        
  2 Butler, Geoffrey E        55 North Bay Aquati-38  1:20.00    1:15.61  
                  35.72     1:15.61 (39.89)                                        
  3 Schindler, Tom H          55 Club Hot Tub-38      1:21.00    1:19.13  
                  37.86     1:19.13 (41.27)                                        
  4 Anderson, Robert L        56 Peninsula Covena-38  1:20.88    1:20.99  
                  40.34     1:20.99 (40.65)                                        
  5 Sutton-Beattie, Eric L    59 Rolling Hills Mu-38  1:26.27    1:26.55  
                  41.75     1:26.55 (44.80)                                        
  6 Williams, Syd             56 University of Sa-38  1:29.05    1:28.37  
                  42.60     1:28.37 (45.77)                                        
  7 Kolovson, Curt            55 Peninsula Covena-38  2:15.00    2:09.93  
                1:01.68   2:09.93 (1:08.25)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.16   3/25/2007 GREG SHAW                                    
         PMS: P 25.12  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heath, Robert H           55 Manatee Aquatic-38     25.99      26.29  
  2 Griffith, James M         58 The Olympic Club-38    26.50      26.98  
  3 van Boer, Eric D          57 Rolling Hills Mu-38    28.31      27.99  
  4 Wierema, Dirk             57 UNAT                   28.20      28.59  
  5 Willard, Kirt G           59 Club Hot Tub-38        32.00      31.42  
  6 Perez, Peter J            55 University of Sa-38    45.00      46.05  
  7 Kolovson, Curt            55 Peninsula Covena-38  1:20.00    1:05.24  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 54.09   3/29/2009 GREG SHAW                                    
         PMS: P 56.50  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mundschau, Steve          58 University of Sa-38  1:06.00    1:03.88  
                  30.26     1:03.88 (33.62)                                        
  2 Anderson, Robert L        56 Peninsula Covena-38  1:35.32    1:31.51  
                  41.15     1:31.51 (50.36)                                        
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 56.20    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                                
         PMS: P 58.95  12/31/2002 Robert Strand                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paul, Gordon M            59 Clovis Swim Club-38  1:03.30    1:05.46  
                  31.20     1:05.46 (34.26)                                        
  2 Mundschau, Steve          58 University of Sa-38  1:10.00    1:06.76  
                  30.92     1:06.76 (35.84)                                        
  3 Woodruff, David L         55 Davis Aquatic Ma-38  1:07.50    1:07.42  
                  33.05     1:07.42 (34.37)                                        
  4 Butler, Geoffrey E        55 North Bay Aquati-38  1:15.00    1:08.73  
                  32.61     1:08.73 (36.12)                                        
  5 Blumenthal, Paul D        59 Menlo Masters Ak-38  1:12.50    1:11.17  
                  32.92     1:11.17 (38.25)                                        
  6 Maxson, Mark B            59 Orinda Aquatic M-38  1:17.00    1:16.38  
                  35.07     1:16.38 (41.31)                                        
  7 Anderson, Robert L        56 Peninsula Covena-38  1:16.83    1:18.81  
                  39.58     1:18.81 (39.23)                                        
  8 Kolovson, Curt            55 Peninsula Covena-38  2:30.00    2:04.64  
                1:02.81   2:04.64 (1:01.83)                                        
 -- Willard, Kirt G           59 Club Hot Tub-38      1:15.00         DQ  
                  33.43          DQ (37.64)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.30   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 24.03  12/31/2003 James Elder                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sapirstein, Julian B      62 University of Sa-38    26.02      25.70  
  2 Crane, John K             60 Club Hot Tub-38        28.00      27.74  
  3 Mc Clelland, Mac D        62 Manatee Aquatic-38     29.00      27.81  
  4 Kendall, Scot             61 Santa Cruz Maste-38    30.00      30.05  
  5 Dorey, Frederick J        62 The Olympic Club-38    30.00      30.33  
  6 Hubbard, Jack W           60 San Francisco Ts-38    50.00      31.99  
  7 Anderson, Don             60 Mountain View Ma-38    32.00      32.14  
  8 Stone, Brett              63 Davis Aquatic Ma-38    35.00      32.61  
  9 McLaughlin, Philip        61 Temescal Aquatic-38    40.00      33.26  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.14   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 53.18  12/31/2010 Jim Clemmons                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             61 Manatee Aquatic-38     56.50      55.68  
                  27.25       55.68 (28.43)                                        
  2 Sapirstein, Julian B      62 University of Sa-38    57.72      57.25  
                  27.73       57.25 (29.52)                                        
  3 Crane, John K             60 Club Hot Tub-38        58.50      59.21  
                  28.45       59.21 (30.76)                                        
  4 Mc Clelland, Mac D        62 Manatee Aquatic-38   1:05.00    1:01.66  
                  29.27     1:01.66 (32.39)                                        
  5 Knopf, Thomas H           64 The Olympic Club-38  1:10.00    1:02.36  
                  30.41     1:02.36 (31.95)                                        
  6 Jochim, Christian         63 Almaden Swim & R-38  1:04.28    1:03.48  
                  30.53     1:03.48 (32.95)                                        
  7 Virtue, Paul A            60 University of Sa-38  1:03.51    1:03.68  
                  30.86     1:03.68 (32.82)                                        
  8 Kennedy, James B          60 Cal Maritime Aca-38  1:05.22    1:03.79  
                  31.18     1:03.79 (32.61)                                        
  9 Tull, William F           61 University of Sa-38  1:05.00    1:03.80  
                  30.13     1:03.80 (33.67)                                        
 10 Anderson, Don             60 Mountain View Ma-38  1:12.00    1:09.69  
                  33.68     1:09.69 (36.01)                                        
 11 Hubbard, Jack W           60 San Francisco Ts-38  1:30.00    1:11.72  
                  34.34     1:11.72 (37.38)                                        
 12 Stone, Brett              63 Davis Aquatic Ma-38  1:13.00    1:11.75  
                  34.07     1:11.75 (37.68)                                        
 13 McLaughlin, Philip        61 Temescal Aquatic-38  1:20.00    1:16.15  
                  37.58     1:16.15 (38.57)                                        
 14 Murray, Ed                62 University of Sa-38  2:30.00    2:20.58  
                1:06.05   2:20.58 (1:14.53)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.82    5/4/2008 HUGH WILDER                                  
         PMS: P 27.64    5/1/2011 Hugh Wilder                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              64 Santa Rosa Maste-38    28.80      28.40  
  2 Knopf, Thomas H           64 The Olympic Club-38    35.00      34.12  
  3 Crane, John K             60 Club Hot Tub-38        34.00      34.52  
  4 Jochim, Christian         63 Almaden Swim & R-38    35.09      35.52  
  5 Levinson, Alan            60 Manatee Aquatic-38     41.40      41.55  
 -- Stone, Brett              63 Davis Aquatic Ma-38    50.00         DQ  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N   59.29    5/4/2008 HUGH WILDER                                
         PMS: P 1:01.40  12/31/2004 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              64 Santa Rosa Maste-38  1:04.00    1:03.32  
                  30.96     1:03.32 (32.36)                                        
  2 Clemmons, Jim             61 Manatee Aquatic-38   1:09.50    1:07.55  
                  33.34     1:07.55 (34.21)                                        
  3 Crane, John K             60 Club Hot Tub-38      1:17.00    1:16.21  
                  37.56     1:16.21 (38.65)                                        
  4 Jochim, Christian         63 Almaden Swim & R-38  1:17.94    1:17.82  
                  38.68     1:17.82 (39.14)                                        
  5 Anderson, Don             60 Mountain View Ma-38  1:25.00    1:23.70  
                  41.28     1:23.70 (42.42)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.32   5/14/2006 ROBERT STRAND                                
         PMS: P 29.32  12/31/2006 Robert Strand                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kennedy, James B          60 Cal Maritime Aca-38    35.24      34.73  
  2 Mc Clelland, Mac D        62 Manatee Aquatic-38     36.00      35.25  
  3 Atondo, Richard E         61 University of Sa-38    36.00      35.35  
  4 Sapirstein, Julian B      62 University of Sa-38    37.48      36.02  
  5 Anderson, Don             60 Mountain View Ma-38    39.00      39.56  
  6 Hubbard, Jack W           60 San Francisco Ts-38  1:15.00      47.36  
  7 Stone, Brett              63 Davis Aquatic Ma-38    50.00      47.37  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:05.17   5/22/2010 ROBERT STRAND                              
         PMS: P 1:05.46  12/31/2006 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             61 Manatee Aquatic-38   1:12.50    1:11.02  
                  34.20     1:11.02 (36.82)                                        
  2 Kennedy, James B          60 Cal Maritime Aca-38  1:16.94    1:17.89  
                  37.39     1:17.89 (40.50)                                        
  3 Atondo, Richard E         61 University of Sa-38  1:17.00    1:18.42  
                  37.16     1:18.42 (41.26)                                        
  4 Kendall, Scot             61 Santa Cruz Maste-38  1:25.00    1:26.41  
                  40.52     1:26.41 (45.89)                                        
  5 Anderson, Don             60 Mountain View Ma-38  1:27.00    1:26.86  
                  41.81     1:26.86 (45.05)                                        
  6 Stone, Brett              63 Davis Aquatic Ma-38  1:45.00    1:43.03  
                  48.52     1:43.03 (54.51)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.46   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 26.73  12/31/2009 Thomas Knopf                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              64 Santa Rosa Maste-38    28.50      27.63  
  2 Holt, Tate                60 Tamalpais Aquati-38    32.50      27.91  
  3 Knopf, Thomas H           64 The Olympic Club-38    30.00      28.28  
  4 Pence, Brad               60 Bay Masters-38         32.00      28.35  
  5 Kendall, Scot             61 Santa Cruz Maste-38    33.00      32.84  
  6 Mc Clelland, Mac D        62 Manatee Aquatic-38     34.50      34.68  
  7 Levinson, Alan            60 Manatee Aquatic-38     37.40      38.45  
  8 Hubbard, Jack W           60 San Francisco Ts-38  1:00.00      43.28  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N   54.92   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                           
         PMS: P 1:00.54  12/31/2009 Andrew McPherson                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             61 Manatee Aquatic-38   1:05.50    1:04.19  
                  31.64     1:04.19 (32.55)                                        
  2 Kennedy, James B          60 Cal Maritime Aca-38  1:11.56    1:13.25  
                  35.17     1:13.25 (38.08)                                        
  3 Kendall, Scot             61 Santa Cruz Maste-38  1:30.00    1:24.10  
                  39.28     1:24.10 (44.82)                                        
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   59.18   4/17/2010 GEORGE SCHMIDT                             
         PMS: P 1:00.10  12/31/2008 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             61 Manatee Aquatic-38   1:05.50    1:05.11  
                  31.20     1:05.11 (33.91)                                        
  2 Wilder, Hugh              64 Santa Rosa Maste-38  1:07.00    1:06.56  
                  29.70     1:06.56 (36.86)                                        
  3 Holt, Tate                60 Tamalpais Aquati-38  1:10.00    1:10.03  
                  32.77     1:10.03 (37.26)                                        
  4 Sapirstein, Julian B      62 University of Sa-38  1:13.05    1:11.64  
                  35.38     1:11.64 (36.26)                                        
  5 Atondo, Richard E         61 University of Sa-38  1:12.00    1:12.36  
                  34.17     1:12.36 (38.19)                                        
  6 Kennedy, James B          60 Cal Maritime Aca-38  1:10.24    1:12.90  
                  33.96     1:12.90 (38.94)                                        
  7 Jochim, Christian         63 Almaden Swim & R-38  1:14.45    1:15.68  
                  37.48     1:15.68 (38.20)                                        
  8 Kendall, Scot             61 Santa Cruz Maste-38  1:18.00    1:18.06  
                  37.23     1:18.06 (40.83)                                        
  9 Hubbard, Jack W           60 San Francisco Ts-38  2:15.00    1:31.32  
                  43.81     1:31.32 (47.51)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.10   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 24.01  12/31/2009 James Elder                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeLacy, James R           65 Walnut Creek Mas-38    27.00      25.73  
  2 Clark, Steve E            68 The Olympic Club-38    25.97      27.47  
  3 Todd, Richard T           69 Tuolumne County-38     28.00      28.95  
  4 Weintraub, Elias          67 University of Sa-38    54.00      50.58  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.42   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 53.66  12/31/2009 James Elder                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeLacy, James R           65 Walnut Creek Mas-38    59.00      57.21  
                  27.84       57.21 (29.37)                                        
  2 Burns, Richard            68 Tamalpais Aquati-38  1:02.50      59.20  
                  28.87       59.20 (30.33)                                        
  3 Boyd, Todd S              66 Sacramento Maste-38  1:05.50    1:03.48  
                  30.97     1:03.48 (32.51)                                        
  4 Todd, Richard T           69 Tuolumne County-38   1:02.00    1:03.96  
                  30.89     1:03.96 (33.07)                                        
  5 Weintraub, Elias          67 University of Sa-38  2:10.00    1:52.59  
                  51.94   1:52.59 (1:00.65)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.74   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 27.84  12/31/2009 Richard Burns                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            68 Tamalpais Aquati-38    31.50      30.56  
  2 Clark, Steve E            68 The Olympic Club-38    33.79      33.59  
  3 Pierce, Donald A          66 Rolling Hills Mu-38    36.08      35.74  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:01.04   5/10/2009 RICHARD BURNS                              
         PMS: P 1:01.04  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            68 Tamalpais Aquati-38  1:07.12    1:07.53  
                  33.98     1:07.53 (33.55)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 30.66   5/10/2009 PETER ANDERSEN                               
         PMS: P 31.32  12/31/2009 David Gildea                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeLacy, James R           65 Walnut Creek Mas-38    36.00      34.71  
  2 Todd, Richard T           69 Tuolumne County-38     36.00      35.59  
  3 Clark, Steve E            68 The Olympic Club-38    38.27      37.89  
  4 Pierce, Donald A          66 Rolling Hills Mu-38    38.64      38.70  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:08.19   5/10/2009 DAVID GILDEA                               
         PMS: P 1:08.19  12/31/2009 David Gildea                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           69 Tuolumne County-38   1:16.00    1:16.86  
                  36.59     1:16.86 (40.27)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.94   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 26.65  12/31/2009 James Elder                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeLacy, James R           65 Walnut Creek Mas-38    30.00      28.44  
  2 Clark, Steve E            68 The Olympic Club-38    29.37      29.56  
  3 Burns, Richard            68 Tamalpais Aquati-38    30.00      30.31  
  4 Boyd, Todd S              66 Sacramento Maste-38    35.75      33.21  
  5 Pierce, Donald A          66 Rolling Hills Mu-38    34.25      34.43  
  6 Weintraub, Elias          67 University of Sa-38  1:10.00    1:30.62  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:00.32   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
         PMS: P 1:02.26  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dennis, D Craig           65 Walnut Creek Mas-38  1:09.50    1:07.88  
                  31.46     1:07.88 (36.42)                                        
  2 Burns, Richard            68 Tamalpais Aquati-38  1:08.33    1:09.96  
                  31.62     1:09.96 (38.34)                                        
  3 DeLacy, James R           65 Walnut Creek Mas-38  1:10.00    1:10.88  
                  32.45     1:10.88 (38.43)                                        
 -- Weintraub, Elias          67 University of Sa-38  2:20.00         DQ  
                1:11.29        DQ (1:14.60)                                        
 -- Pierce, Donald A          66 Rolling Hills Mu-38  1:17.00         DQ  
                  38.39          DQ (42.22)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.13    5/4/2008 JEFF FARRELL                                 
         PMS: P 25.99  12/31/2002 Don Hill                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kleman, Karl F            71 Tuolumne County-38     34.00      31.66  
  2 Saunders, Christopher     73 University of Sa-38    40.00      38.18  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 56.05    5/4/2008 JEFF FARRELL                                 
         PMS: P 58.35  12/31/2002 Don Hill                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lane, Ed V                72 Walnut Creek Mas-38  1:17.30    1:14.35  
                  35.85     1:14.35 (38.50)                                        
  2 Fasbender, Barry A        74 Stanford Masters-38  1:18.40    1:15.17  
                  36.33     1:15.17 (38.84)                                        
  3 Saunders, Christopher     73 University of Sa-38  1:40.00    1:23.13  
                  40.62     1:23.13 (42.51)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 30.25   4/25/2004 YOSHI OYAKAWA                                
         PMS: P 34.09  12/31/2010 Dennis Bledsoe                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kleman, Karl F            71 Tuolumne County-38     45.00      46.17  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:06.83   4/25/2004 YOSHI OYAKAWA                              
         PMS: P 1:15.86  12/31/2010 Dennis Bledsoe                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        74 Stanford Masters-38  1:30.36    1:29.50  
                  44.79     1:29.50 (44.71)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 33.19   4/22/2001 JOHN KORTHEUER                               
         PMS: P 36.70  12/31/1993 John Richards                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kleman, Karl F            71 Tuolumne County-38     41.00      38.37  
  2 Perilman, Jim E           72 Walnut Creek Mas-38    41.08      39.66  
  3 Lane, Ed V                72 Walnut Creek Mas-38    45.10      45.78  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:15.24   4/22/2001 JOHN KORTHEUER                             
         PMS: P 1:21.03  12/31/1989 Aldo Da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           72 Walnut Creek Mas-38  1:35.40    1:31.16  
                  43.50     1:31.16 (47.66)                                        
  2 Kleman, Karl F            71 Tuolumne County-38   1:37.00    1:31.84  
                  41.45     1:31.84 (50.39)                                        
  3 Lane, Ed V                72 Walnut Creek Mas-38  1:42.30    1:36.08  
                  46.40     1:36.08 (49.68)                                        
  4 Fasbender, Barry A        74 Stanford Masters-38  1:37.93    1:36.67  
                  46.34     1:36.67 (50.33)                                        
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:08.12    2/9/2008 DAVID COSTILL                              
         PMS: P 1:19.06  12/31/2007 Emory Haworth                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        74 Stanford Masters-38  1:30.44    1:31.85  
                  43.30     1:31.85 (48.55)                                        
  2 Perilman, Jim E           72 Walnut Creek Mas-38  1:35.40    1:33.98  
                  42.45     1:33.98 (51.53)                                        
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:06.94    5/4/2008 JEFF FARRELL                               
         PMS: P 1:12.46  12/31/2009 Dennis Bledsoe                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        74 Stanford Masters-38  1:23.59    1:25.93  
                  40.07     1:25.93 (45.86)                                        
  2 Lane, Ed V                72 Walnut Creek Mas-38  1:50.00    1:37.50  
                  49.87     1:37.50 (47.63)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 26.84   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                               
         PMS: P 29.54  12/31/2009 John Sulzback                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fleming, Jack C           76 University of Sa-38    34.85      35.40  
  2 Mayo, Robert W            78 Walnut Creek Mas-38    36.00      35.76  
  3 Osborne, Daniel R         78 University of Sa-38    35.00      36.71  
  4 Grohe, William E          78 University of Sa-38    45.00      43.92  
  5 Soroka, Donald            79 Rolling Hills Mu-38  1:30.27      52.72  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N   58.68   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                             
         PMS: P 1:07.21  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            78 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:18.19  
                  37.86     1:18.19 (40.33)                                        
  2 Fleming, Jack C           76 University of Sa-38  1:33.76    1:22.77  
                  40.27     1:22.77 (42.50)                                        
  3 Osborne, Daniel R         78 University of Sa-38  1:28.00    1:31.54  
                  43.14     1:31.54 (48.40)                                        
  4 Kline, Howard J           79 University of Sa-38  1:30.00    1:47.88  
                  51.53     1:47.88 (56.35)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 32.11   4/19/2009 YOSHI OYAKAWA                                
         PMS: P 34.84  12/31/1995 Ray Taft                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            78 Walnut Creek Mas-38    44.00      41.71  
  2 Osborne, Daniel R         78 University of Sa-38    55.00      48.96  
  3 Grohe, William E          78 University of Sa-38    53.00      53.57  
  4 Soroka, Donald            79 Rolling Hills Mu-38  1:04.61      56.29  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:08.55   4/19/2009 BURWELL JONES                              
         PMS: P 1:17.67  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            78 Walnut Creek Mas-38  1:40.00    1:34.08  
                  46.50     1:34.08 (47.58)                                        
  2 Soroka, Donald            79 Rolling Hills Mu-38  2:16.57    1:59.47  
                  57.42   1:59.47 (1:02.05)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 35.64   4/30/2006 JOHN KORTHEUER                               
         PMS: P 38.41  12/31/2007 Ashley Jones                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fleming, Jack C           76 University of Sa-38    42.71      41.32  
  2 Soroka, Donald            79 Rolling Hills Mu-38  1:05.72      57.22  
  3 Grohe, William E          78 University of Sa-38  1:05.00    1:07.42  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:22.64   4/30/2006 JOHN KORTHEUER                             
         PMS: P 1:25.80  12/31/1993 Aldo Da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fleming, Jack C           76 University of Sa-38  1:39.28    1:34.77  
                  45.54     1:34.77 (49.23)                                        
  2 Soroka, Donald            79 Rolling Hills Mu-38  2:31.82    2:16.86  
                  56.23   2:16.86 (1:20.63)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 31.33   2/19/2010 BURWELL JONES                                
         PMS: P 32.89  12/31/2007 Ashley Jones                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William E          78 University of Sa-38  1:10.00    1:02.69  
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:09.94   2/13/2010 BURWELL JONES                              
         PMS: P 1:16.12  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fleming, Jack C           76 University of Sa-38  1:35.89    1:33.12  
                  45.98     1:33.12 (47.14)                                        
  2 Mayo, Robert W            78 Walnut Creek Mas-38  2:05.00    1:43.17  
                  47.35     1:43.17 (55.82)                                        
  3 Nieman, Frank B           79 Walnut Creek Mas-38  2:08.00    1:50.11  
                  51.39     1:50.11 (58.72)                                        
  4 Grohe, William E          78 University of Sa-38  2:08.00    2:31.68  
                2:10.70     2:31.68 (20.98)                                        
 
Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 40.31    3/6/2005 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 41.30  12/31/1998 Aldo Da Rosa                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           80 Alameda Aquatic-38     43.20      42.28  
 
Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:30.70   4/19/2009 ROBERT MACDONALD                           
         PMS: P 1:32.85  12/31/1998 Aldo Da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           80 Alameda Aquatic-38   1:30.50    1:34.50  
                  46.09     1:34.50 (48.41)                                        
 
Men 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 35.10    3/6/2005 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 39.06  12/31/2000 Ray Taft                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           80 Alameda Aquatic-38     37.80      37.81P 
 
Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:22.75    3/6/2005 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 1:24.24  12/31/2000 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           80 Alameda Aquatic-38   1:27.80    1:27.02  
                  40.19     1:27.02 (46.83)                                        
 
Men 90-94 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:27.26   3/21/2004 WOODY BOWERSOCK                            
         PMS: P 1:36.67   4/18/2010 Steve P Carlson                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKinley, Howard M        90 The Olympic Club-38  4:00.00    2:23.55  
                1:08.23   2:23.55 (1:15.32)                                        
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:39.26   4/16/2010 WMAC                                       
                         A MANIA, J CONNORS, L NEWPORT, C GRAVENGOOD       
         PMS: P 1:39.06  12/31/2011 TOC                                        
                         F O'Donnell-McCarthy, G Marshall, B Bishop, S Gree
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Modesto Area Aquatic Club-38  'B'                 1:50.00    1:53.21  
     1)                                 2) Richard, Tim R M20             
     3) Andre, Kimberly J W29           4) Mehring-Ford, Darrius S M19    
                  33.22     1:00.23 (27.01)     1:30.16 (29.93)     1:53.21 (23.05)
  2 Modesto Area Aquatic Club-38  'A'                 1:55.00    2:10.60  
     1) Mc Kinney, Amber L W19          2) Sinclair, Kathryn L W19        
     3) Tamo, Matt E M19                4) Broker, Kacilyn W19            
                  34.43     1:10.33 (35.90)     1:42.91 (32.58)     2:10.60 (27.69)
  3 Chico Masters Swimming-38  'A'                    2:15.86    2:13.26  
     1) Martinez, Heather J W35         2) Kelso, LeeAnn W24              
     3) Asnault, Wendy W42              4) Donaldson, Deborah L W46       
                  35.29     1:08.85 (33.56)     1:44.02 (35.17)     2:13.26 (29.24)
  4 University of San Francisco Ma-38  'A'            2:15.00    2:14.30  
     1) Di Gennaro, Carla D W34         2) Rudd, Clare W27                
     3) Tejada, Alex M36                4) Pasternak, Joseph J M50        
                  42.52     1:19.35 (36.83)     1:44.57 (25.22)     2:14.30 (29.73)
  5 Club Hot Tub-38  'A'                              2:24.00    2:17.87  
     1) Schindler, Lisa M W48           2) Schempp, Kyle C M22            
     3) Tofanelli, Chris J M30          4) Phelps, Sarah K W42            
                  49.18     1:21.12 (31.94)     1:49.17 (28.05)     2:17.87 (28.70)
  6 Walnut Creek Masters-38  'A'                           NT    2:32.46  
     1) Albertson, Nay W57              2) Ongerth, Ann Michelle W37      
     3) Darling, Colleen M W37          4) Rounseville, Theresa J W41     
                  38.45     1:21.80 (43.35)     1:56.36 (34.56)     2:32.46 (36.10)
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:38.22    5/4/2008 CURL-BURKE                                 
                         S PETERSON, J BETTS, W LISCINSKY, L LAUWAERT      
         PMS: P 1:41.98  12/31/2011 TOC                                        
                         S Guzman, G Lentz, M Dorr, J Dorr                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 San Francisco Tsunami Masters-38  'A'             2:03.00    1:56.98  
     1) Finlay, Andrea W31              2) Bates, Lisa M W25              
     3) Welch, Steven M35               4) Brigham, Courtney B W29        
                  29.37     1:02.59 (33.22)     1:29.53 (26.94)     1:56.98 (27.45)
  2 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            2:20.00    2:07.10  
     1) Smith, Kirby L M65              2) Mc Ilroy, Paul F M46           
     3) Zamzow, Ryan E M34              4) Powers-Dudan, Sarah L W31      
                1:09.48     1:35.08 (25.60)     2:07.10 (32.02)         2:07.10 ( )
  3 Santa Rosa Masters-38  'B'                        2:14.00    2:08.87  
     1) Zajonc, Jason M M38             2) Wilson, Todd M47               
     3) Belluomini, Melanie C W34       4) Terhorst, Hermine M W53        
                  31.83     1:06.12 (34.29)     1:40.33 (34.21)     2:08.87 (28.54)
  4 Club Hot Tub-38  'A'                              2:13.50    2:08.91  
     1) Neoh, Sheree W47                2) McGregor-Crane, Izzie A W52    
     3) Greene, Brett M34               4) Homonnay, Chris A M49          
  5 Temescal Aquatic Masters-38  'A'                  2:45.00    2:17.65  
     1) Thomas, Mary Kathryn W29        2) Treacy, Jamie N M31            
     3) Morehouse, Charles H M37        4) Anaya, Cyane W40               
                                1:16.93 ( )     1:49.41 (32.48)     2:17.65 (28.24)
  6 Marin Pirates Masters-38  'A'                     2:35.00    2:21.57  
     1) Sutherland, Erica W52           2) Coffee, Cassandra W50          
     3) O'Hare, Shannon M33             4) Gouldy, Jared K M39            
                  39.67     1:18.31 (38.64)     1:49.55 (31.24)     2:21.57 (32.02)
  7 Club Hot Tub-38  'B'                              2:25.00    2:28.33  
     1) Crane, John K M60               2) Jansen, Mary-Kaye W52          
     3) Willard, Kirt G M59             4) Albert, Felicie W31            
                  34.85     1:20.42 (45.57)     1:52.08 (31.66)     2:28.33 (36.25)
  8 Temescal Aquatic Masters-38  'B'                  4:00.00    2:30.35  
     1) Barta, Chris M45                2) McLaughlin, Philip M61         
     3)                                 4) Ringwood, Kimberly W37         
                  28.47     1:17.06 (48.59)     1:54.61 (37.55)     2:30.35 (35.74)
  9 SwimSF-38  'A'                                    2:20.11    2:34.84  
     1) Naylon, Vanessa W33             2) Bardsley, Ralph J M37          
     3) Bush, Erin A W26                4) Rosenbaum, Ken M M46           
                  47.78     1:30.54 (42.76)     2:04.80 (34.26)     2:34.84 (30.04)
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:39.85   5/22/2010 COLORADO                                   
                         S HART, M EISENHUTH, C O'SULLIVAN, C SAPPEY       
         PMS: P 1:43.99  12/31/2009 Walnut Creek Masters                       
                         J Fusari, R Santos, S Stahl, A Zamanian           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               1:59.87    1:59.93  
     1) Cox, Juliet E W44               2) Perry, Rebecca R W47           
     3) Finney, Peter C M44             4) Selinger, Ili R M38            
                  31.02     1:09.60 (38.58)     1:36.18 (26.58)     1:59.93 (23.75)
  2 Swimstitute Masters-38  'A'                       1:59.99    2:00.23  
     1) Smith, N. Douglas M49           2) Sewell, Scott M M49            
     3) Burgess, Aimee N W37            4) Loos, Greg M43                 
                  30.76     1:02.35 (31.59)     1:34.11 (31.76)     2:00.23 (26.12)
  3 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     2:12.00    2:12.15  
     1) Cerussi, Jane E W48             2) David, Nicole W43              
     3) Kahn, Stuart L M58              4) Zais, Craig A M54              
                  33.80     1:14.71 (40.91)     1:44.64 (29.93)     2:12.15 (27.51)
  4 Santa Rosa Masters-38  'A'                        2:16.00    2:26.44  
     1) Fischer, Niel E M47             2) Spiker, Scott E M54            
     3) Sargis, Jenny M W43             4) Connolly, Cindi W47            
                  29.48     1:12.25 (42.77)     1:55.08 (42.83)     2:26.44 (31.36)
  5 San Francisco Tsunami Masters-38  'A'             2:26.00    2:27.34  
     1) Cook, James H M40               2) Diers, Phil J M54              
     3) Davidson, Jeremy S M37          4) Graham, William S M50          
                  30.63     1:23.95 (53.32)     1:56.20 (32.25)     2:27.34 (31.14)
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:44.02    5/4/2008 ARIZONA                                    
                         J SMITH, G MILLS, S ROLLINS, M BAILEY             
         PMS: P 1:50.35  12/31/2009 Walnut Creek Masters                       
                         Hector Chao, Lisa Ward, Tom Nootbaar, Paula Roemer
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 North Bay Aquatics-38  'A'                        2:45.00    2:12.87  
     1) Shunk, Kendrick A M46           2) Salmi, Andrea W47              
     3) Dominguez, Simon J M46          4) Lewis, Melissa D W45           
                  33.26     1:10.68 (37.42)     1:41.07 (30.39)     2:12.87 (31.80)
  2 Marin Pirates Masters-38  'A'                     2:35.00    2:16.27  
     1) Lepinski, Cokie W52             2) Bauer, Kim M47                 
     3) Powell, Susie W W59             4) Thorp, Chas M45                
                  35.68     1:09.25 (33.57)     1:49.03 (39.78)     2:16.27 (27.24)
  3 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            2:35.00    2:35.50  
     1) Todd, Richard T M69             2) Kleman, Karl F M71             
     3) Hill, Siobhan L W50             4) Loyd, Susan M W52              
                  36.77     1:16.82 (40.05)     1:56.90 (40.08)     2:35.50 (38.60)
  4 University of San Francisco Ma-38  'A'            4:30.00    3:24.66  
     1) McNamara, Kathleen A W51        2) Nakell, Linda C W60            
     3) Ducey, Maria W48                4) Bensu, Janet L W79             
                                                    2:29.59 ( )     3:24.66 (55.07)
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:56.64   5/10/2009 TAMALPAIS                                  
                         R BURNS, K FROST, L VAL, J EISENMAN               
         PMS: P 1:56.64  12/31/2009 TAM                                        
                         R Burns, K Frost, L Val, J Eisenman               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'B'               2:14.67    2:15.11  
     1) Shaps, Ruth Y W64               2) Clemmons, Jim M61              
     3) Heath, Robert H M55             4) Mc Partland, Peg K W69         
                  37.79       52.29 (14.50)     1:11.51 (19.22)   2:15.11 (1:03.60)
  2 North Bay Aquatics-38  'A'                             NT    2:19.82  
     1) De Moss, Sally W59              2) Newton, Deborah A W55          
     3) Butler, Geoffrey E M55          4) Skuse, Brian M M55             
                  36.66     1:21.39 (44.73)     1:48.47 (27.08)     2:19.82 (31.35)
  3 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               2:49.34    2:47.28  
     1) Levinson, Alan M60              2) Caso, Susie A W65              
     3) Mc Clelland, Mac D M62          4) Stanton, Susan G W59           
                  40.95     1:31.24 (50.29)     2:04.95 (33.71)     2:47.28 (42.33)

USMS Logo

 

GO THE DISTANCE

Link to the Swimming World website

Sports Basement Logo