PacMasters

USF Masters
Short Course Yards

  Serving Northern California and Northwestern Nevada

Masters Swimming is for Everyone
All ages and all levels!

Follow pacmastersswim on Twitter
LinkedIn Join USMS p Pacific Masters United States


            USF Masters 2012 Valentine's Affair - 2/11/2012                
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.96   4/18/2010 KARA DENBY                                   
         PMS: P 23.44  12/31/2010 F O'Donnell-McCarthy                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanson, Erika L           24 The Olympic Club-38    23.91      26.04  
  2 Kelso, LeeAnn             24 Chico Masters Sw-38    27.85      27.40  
  3 Sinclair, Kathryn L       19 Modesto Area Aqu-38    27.00      27.50  
  4 Broker, Kacilyn           19 Modesto Area Aqu-38    28.77      27.97  
  5 Roth, Tenae               22 University of Sa-38    33.00      28.66  
  6 Stotler, Celina M         18 University of Sa-38    28.00      29.29  
  7 Pezzoni, Ashleigh         22 University of Sa-38    30.05      30.10  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.29   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
         PMS: P 48.29  12/31/2010 Dana Vollmer                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Donnell-McCarthy, Fion  24 The Olympic Club-38    56.65      52.68  
  2 Hanson, Erika L           24 The Olympic Club-38    52.42      57.14  
  3 Broker, Kacilyn           19 Modesto Area Aqu-38  1:00.20      59.48  
  4 Mc Kinney, Amber L        19 Modesto Area Aqu-38    58.70      59.52  
  5 Sinclair, Kathryn L       19 Modesto Area Aqu-38  1:00.00    1:00.31  
  6 Boal, Molly C             18 University of Sa-38  1:10.00    1:03.58  
  7 Jancourtz, Kara           24 University of Sa-38  1:09.33    1:08.70  
  8 Mancini, Claire J         24 University of Sa-38  1:25.00    1:12.28  
  9 Bartlett, Allison         21 Vacaville Swim C-38  1:16.83    1:14.43  
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.18   5/22/2010 ODONNELL-MCCARTHY                            
         PMS: P 26.18  12/31/2010 F O'Donnell-McCarthy                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeaman-Sanchez, Nicole E  24 University of Sa-38    35.00      33.34  
  2 Taylor, Amy               21 University of Sa-38    40.00      35.85  
  3 Jancourtz, Kara           24 University of Sa-38    34.30      39.15  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 55.90   5/23/2010 EMILE EWING                                  
         PMS: P 55.98  12/31/2000 Sarabeth Schweitzer                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeaman-Sanchez, Nicole E  24 University of Sa-38  1:20.00    1:11.05  
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.01   4/25/2010 KARA DENBY                                   
         PMS: P 29.52   2/12/2011 Lauren A Beaudreau                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houston, Katy             24 The Olympic Club-38    31.50      32.80  
  2 Kelso, LeeAnn             24 Chico Masters Sw-38    34.35      33.69  
  3 Roth, Tenae               22 University of Sa-38    35.00      35.47  
  4 Taylor, Amy               21 University of Sa-38    42.00      39.02  
  5 Bartlett, Allison         21 Vacaville Swim C-38    42.90      40.84  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:02.86   5/18/2003 RILEY MANTS                                
         PMS: P 1:05.92  12/31/2009 Mary Streumpf                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houston, Katy             24 The Olympic Club-38  1:10.99    1:11.04  
  2 Kelso, LeeAnn             24 Chico Masters Sw-38  1:13.11    1:12.38  
  3 Mc Kinney, Amber L        19 Modesto Area Aqu-38  1:12.90    1:17.80  
  4 Roth, Tenae               22 University of Sa-38  1:18.00    1:18.23  
  5 Silva, Marisa             19 University of Sa-38  1:18.00    1:20.88  
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.54   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
         PMS: P 24.54  12/31/2010 Dana Vollmer                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Donnell-McCarthy, Fion  24 The Olympic Club-38    27.72      27.48  
  2 Houston, Katy             24 The Olympic Club-38    28.99      27.96  
  3 Gispen, Fiona E           24 Stanford Masters-38    28.00      27.99  
  4 Kelso, LeeAnn             24 Chico Masters Sw-38    30.26      28.95  
  5 Stotler, Celina M         18 University of Sa-38    28.00      30.18  
  6 Taylor, Amy               21 University of Sa-38    40.00      32.19  
  7 Roth, Tenae               22 University of Sa-38    40.00      34.20  
  8 Mancini, Claire J         24 University of Sa-38    50.00      36.68  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 52.30   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
         PMS: P 52.30  12/31/2010 Dana Vollmer                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Kinney, Amber L        19 Modesto Area Aqu-38  1:05.00    1:08.29  
  2 Stotler, Celina M         18 University of Sa-38  1:05.00    1:09.41  
  3 Sinclair, Kathryn L       19 Modesto Area Aqu-38  1:15.00    1:11.04  
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 55.24   4/18/2010 KARA DENBY                                   
         PMS: P 58.34  12/31/2008 Laura Davis                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelso, LeeAnn             24 Chico Masters Sw-38  1:11.29    1:07.05  
  2 Roth, Tenae               22 University of Sa-38  1:25.00    1:12.82  
  3 Taylor, Amy               21 University of Sa-38  1:35.00    1:15.44  
  4 Pezzoni, Ashleigh         22 University of Sa-38  1:15.10    1:17.18  
  5 Jancourtz, Kara           24 University of Sa-38  1:25.25    1:19.38  
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 23.16   4/24/2005 PETRA MARTIN                                 
         PMS: P 23.20  12/31/1992 Anna Pettis-Scott                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanson Swaner, Ryan       25 The Olympic Club-38    26.00      26.14  
  2 DeHaven, Mary E           25 Rolling Hills Mu-38    26.50      26.18  
  3 Moody, Erin               27 North Bay Aquati-38    28.00      26.26  
  4 Todd, Erin E              27 Tri Valley Maste-38    27.50      28.28  
  5 Bush, Erin A              26 SwimSF-38              30.32      29.54  
  6 Riley, Christine C        27 Monterey Bay Mas-38    29.30      30.05  
  7 Bui, Thao H               29 University of Sa-38    40.00      30.67  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.70   2/21/2010 MEAGAN JENDRICK                              
         PMS: P 51.07  12/31/1993 Sara Shand                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moody, Erin               27 North Bay Aquati-38    58.00      56.85  
  2 Bates, Lisa M             25 San Francisco Ts-38  1:00.00      57.67  
  3 Brigham, Courtney B       29 San Francisco Ts-38    59.00      58.99  
  4 Baker, Megan E            26 University of Sa-38  1:00.12      59.40  
  5 Graves, Kirsten L         28 University of Sa-38  1:07.00    1:03.03  
  6 Riley, Christine C        27 Monterey Bay Mas-38  1:08.30    1:04.43  
  7 Bui, Thao H               29 University of Sa-38  1:18.00    1:07.25  
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.26   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS: P 26.71  12/31/2001 Jessica Tong                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sundberg, Alison G        27 University of Sa-38    31.00      30.07  
  2 Luciano, Amanda A         26 University of Sa-38    32.00      30.31  
  3 Belliveau, Adrienne C     28 University of Sa-38    32.00      31.50  
  4 Riley, Christine C        27 Monterey Bay Mas-38    34.30      32.54  
  5 Todd, Erin E              27 Tri Valley Maste-38    33.00      32.97  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 54.06   5/23/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS: P 58.04    2/5/2002 Jessica Tong                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moody, Erin               27 North Bay Aquati-38  1:12.00    1:05.77  
  2 Baker, Megan E            26 University of Sa-38  1:09.45    1:08.28  
  3 Riley, Christine C        27 Monterey Bay Mas-38  1:11.30    1:09.94  
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 27.14   2/21/2010 MEGAN JENDRICK                               
         PMS: P 29.61  12/31/2009 Kasey Beckman                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luciano, Amanda A         26 University of Sa-38    36.00      34.36  
  2 Sundberg, Alison G        27 University of Sa-38    35.00      34.82  
  3 DeHaven, Mary E           25 Rolling Hills Mu-38    36.00      35.73  
  4 Belliveau, Adrienne C     28 University of Sa-38    41.00      39.96  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   59.58    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
         PMS: P 1:03.80  12/31/2009 Kasey Beckman                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bates, Lisa M             25 San Francisco Ts-38  1:15.00    1:13.40  
  2 Brigham, Courtney B       29 San Francisco Ts-38  1:22.00    1:17.39  
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.41   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS: P 24.69  12/31/2001 Limin Liu                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanson Swaner, Ryan       25 The Olympic Club-38    30.00      28.83  
  2 Baker, Megan E            26 University of Sa-38    32.89      29.38  
  3 Moody, Erin               27 North Bay Aquati-38    32.00      29.54  
  4 Todd, Erin E              27 Tri Valley Maste-38    30.00      30.23  
  5 Andre, Kimberly J         29 Modesto Area Aqu-38    28.00      30.33  
  6 Brigham, Courtney B       29 San Francisco Ts-38    31.00      30.46  
  7 Belliveau, Adrienne C     28 University of Sa-38    31.00      30.93  
  8 Graves, Kirsten L         28 University of Sa-38    32.00      31.09  
  9 Bui, Thao H               29 University of Sa-38    43.00      34.17  
 10 Bush, Erin A              26 SwimSF-38              34.00      35.49  
 11 Thomas, Mary Kathryn      29 Temescal Aquatic-38  1:15.00      42.49  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 53.72   5/21/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS: P 54.03  12/31/2001 Limin Liu                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Megan E            26 University of Sa-38  1:07.13    1:03.01  
  2 Brigham, Courtney B       29 San Francisco Ts-38  1:10.00    1:06.23  
  3 Graves, Kirsten L         28 University of Sa-38  1:15.00    1:09.00  
  4 Bush, Erin A              26 SwimSF-38            1:15.00    1:21.44  
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 54.43    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                               
         PMS: P 56.76  12/31/2001 Limin Liu                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bates, Lisa M             25 San Francisco Ts-38  1:10.00    1:04.88  
  2 Baker, Megan E            26 University of Sa-38  1:08.32    1:06.20  
  3 DeHaven, Mary E           25 Rolling Hills Mu-38  1:13.00    1:07.79  
  4 Riley, Christine C        27 Monterey Bay Mas-38  1:22.30    1:15.54  
  5 Bush, Erin A              26 SwimSF-38            1:26.00    1:20.00  
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.70   3/11/2009 ERIKA ERNDL                                  
         PMS: P 23.24  12/31/2009 Keiko Price                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Devon H             31 Bay Masters-38         26.00      26.35  
  2 Powers-Dudan, Sarah L     31 Tuolumne County-38     40.00      32.42  
  3 Carnes, Stephanie         32 Fog City Masters-38    32.78      33.36  
  4 Belluomini, Melanie C     34 Santa Rosa Maste-38    38.00      34.43  
  5 Naylon, Vanessa           33 SwimSF-38              39.23      35.37  
  6 Albert, Felicie           31 Club Hot Tub-38        43.00      36.51  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.07   12/6/2008 ERIKA ERNDL                                  
         PMS: P 50.92  12/31/2004 Katrina Radke                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Devon H             31 Bay Masters-38         55.70      57.46  
  2 Groskopf, Sarah L         31 Burlingame Aquat-38  1:04.85    1:03.45  
  3 Nonaka, Marissa G         33 Walnut Creek Mas-38  1:05.00    1:04.73  
  4 Hieb-Stock, Lisa M        31 Tuolumne County-38   1:16.00    1:07.67  
  5 Carnes, Stephanie         32 Fog City Masters-38  1:13.53    1:15.14  
  6 Naylon, Vanessa           33 SwimSF-38            1:25.26    1:18.91  
  7 Belluomini, Melanie C     34 Santa Rosa Maste-38  1:30.00    1:19.96  
  8 Albert, Felicie           31 Club Hot Tub-38      1:35.00    1:22.52  
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.32   3/15/2009 NORIKO INADA                                 
         PMS: P 27.70  12/31/1997 Martie Mc Kinney                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finlay, Andrea            31 San Francisco Ts-38    29.00      28.83  
  2 Liu, Ouida                31 University of Sa-38    35.00      31.22  
  3 Carnes, Stephanie         32 Fog City Masters-38    40.20      38.27  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 55.50   3/15/2009 NORIKO INADA                                 
         PMS: P 57.58  12/31/2009 Sarabeth Metzger                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finlay, Andrea            31 San Francisco Ts-38  1:05.00    1:05.88  
  2 Liu, Ouida                31 University of Sa-38  1:18.00    1:08.83  
  3 Groskopf, Sarah L         31 Burlingame Aquat-38  1:12.40    1:11.34  
  4 Hieb-Stock, Lisa M        31 Tuolumne County-38   1:28.00    1:23.00  
  5 Di Gennaro, Carla D       34 University of Sa-38  1:40.00    1:32.03  
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 28.48    5/4/2008 KATIE MCCLELLAND                             
         PMS: P 30.65  12/31/2009 Keiko Price                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powers-Dudan, Sarah L     31 Tuolumne County-38     45.00      39.84  
  2 Liu, Ouida                31 University of Sa-38    45.00      40.15  
  3 Albert, Felicie           31 Club Hot Tub-38        55.00      45.24  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:02.08    5/4/2008 KATIE MCCLELLAND                           
         PMS: P 1:06.32  12/31/2009 Sarah Bimson                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nonaka, Marissa G         33 Walnut Creek Mas-38  1:24.00    1:23.38  
  2 Frank, Vanessa M          33 Rolling Hills Mu-38  1:58.00    1:25.28  
  3 Hieb-Stock, Lisa M        31 Tuolumne County-38   1:36.00    1:28.85  
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.18   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
         PMS: P 25.90  12/31/2009 Keiko Price                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Devon H             31 Bay Masters-38         28.50      29.07  
  2 Finlay, Andrea            31 San Francisco Ts-38    30.00      29.26  
  3 Nonaka, Marissa G         33 Walnut Creek Mas-38    34.00      33.01  
  4 Frank, Vanessa M          33 Rolling Hills Mu-38    45.00      33.52  
  5 Belluomini, Melanie C     34 Santa Rosa Maste-38    38.00      35.25  
  6 Carnes, Stephanie         32 Fog City Masters-38    38.54      37.95  
  7 Naylon, Vanessa           33 SwimSF-38              47.36      41.13  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 55.01   5/16/1999 ANGEL MARTINO                                
         PMS: P 57.25  12/31/1997 Martie Mc Kinney                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Devon H             31 Bay Masters-38       1:04.20    1:06.64  
  2 Groskopf, Sarah L         31 Burlingame Aquat-38  1:13.18    1:11.99  
  3 Belluomini, Melanie C     34 Santa Rosa Maste-38  1:40.00    1:19.09  
  4 Hieb-Stock, Lisa M        31 Tuolumne County-38   1:31.00    1:23.22  
  5 Naylon, Vanessa           33 SwimSF-38            1:55.55    1:36.60  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 57.01   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
         PMS: P 58.07  12/31/2009 Sarabeth Metzger                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groskopf, Sarah L         31 Burlingame Aquat-38  1:16.10    1:14.34  
  2 Hieb-Stock, Lisa M        31 Tuolumne County-38   1:29.00    1:18.35  
  3 Powers-Dudan, Sarah L     31 Tuolumne County-38   1:50.00    1:20.21  
  4 Belluomini, Melanie C     34 Santa Rosa Maste-38  1:45.00    1:24.69  
  5 Naylon, Vanessa           33 SwimSF-38            1:35.75    1:32.38  
  6 Albert, Felicie           31 Club Hot Tub-38      1:50.00    1:35.53  
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.34   2/25/2007 DARA TORRES                                  
         PMS: P 24.21  12/31/1993 Sandy Neilson-Bell                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chandler, Stephanie B     39 Sacramento Maste-38    27.35      27.45  
  2 Bryant, Lynn              39 University of Sa-38    29.40      28.56  
  3 Burgess, Aimee N          37 Swimstitute Mast-38    30.00      29.11  
  4 Darling, Colleen M        37 Walnut Creek Mas-38    32.00      32.12  
  5 Ongerth, Ann Michelle     37 Walnut Creek Mas-38    35.00      32.55  
  6 Ringwood, Kimberly        37 Temescal Aquatic-38    34.00      35.77  
  7 Van Noord, Michela A      37 Tuolumne County-38     36.50      36.51  
  8 Kee, Karen                39 SwimSF-38              35.90      36.79  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.72   2/25/2007 DARA TORRES                                  
         PMS: P 52.84  12/31/1993 Sandy Neilson-Bell                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pledger, Abby B           37 North Bay Aquati-38    58.00      58.44  
  2 Chandler, Stephanie B     39 Sacramento Maste-38    58.62      59.25  
  3 Berringer, Alice G        35 Rolling Hills Mu-38  1:03.00    1:04.83  
  4 Rees, Karla E             39 Mountain View Ma-38  1:12.23    1:11.86  
  5 Ongerth, Ann Michelle     37 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:13.90  
  6 Kee, Karen                39 SwimSF-38            1:21.21    1:18.93  
  7 Ou, Yvonne                35 University of Sa-38  1:38.00    1:20.96  
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.97   5/22/2010 SHERI HART                                   
         PMS: P 27.82  12/31/1991 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chandler, Stephanie B     39 Sacramento Maste-38    34.50      32.00  
  2 Burgess, Aimee N          37 Swimstitute Mast-38    34.00      35.53  
  3 Martinez, Heather J       35 Chico Masters Sw-38    42.39      36.00  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 56.14   5/23/2010 SHERI HART                                   
         PMS: P 59.86  12/31/2004 Jody Smith                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feldman, Ravena           36 University of Sa-38  1:17.34    1:13.30  
  2 Martinez, Heather J       35 Chico Masters Sw-38  1:22.76    1:16.22  
  3 Rees, Karla E             39 Mountain View Ma-38  1:23.27    1:23.45  
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.94   5/22/2005 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 32.24  12/31/2005 Annaick Triponez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryant, Lynn              39 University of Sa-38    37.10      37.30  
  2 Van Noord, Michela A      37 Tuolumne County-38     41.00      42.47  
  3 Ongerth, Ann Michelle     37 Walnut Creek Mas-38    45.00      42.87  
  4 Kee, Karen                39 SwimSF-38              43.43      43.47  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:04.25   4/25/2004 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:08.99  12/31/2001 Sharon Weiss                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chang, Esther S           39 Tamalpais Aquati-38  1:14.50    1:16.42  
  2 Bryant, Lynn              39 University of Sa-38  1:22.80    1:20.20  
  3 Rees, Karla E             39 Mountain View Ma-38  1:26.00    1:26.10  
  4 Martinez, Heather J       35 Chico Masters Sw-38  1:55.59    1:33.38  
  5 Ongerth, Ann Michelle     37 Walnut Creek Mas-38  1:40.00    1:34.64  
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.54   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 26.33   4/18/2010 Annette E Salmeen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chandler, Stephanie B     39 Sacramento Maste-38    29.90      29.26  
  2 Pledger, Abby B           37 North Bay Aquati-38    30.00      29.52  
  3 Bryant, Lynn              39 University of Sa-38    32.00      31.76  
  4 Burgess, Aimee N          37 Swimstitute Mast-38    33.00      32.29  
  5 Martinez, Heather J       35 Chico Masters Sw-38    33.49      32.62  
  6 Darling, Colleen M        37 Walnut Creek Mas-38    37.00      34.70  
  7 Harrington, Diana         39 University of Sa-38    36.00      36.43  
  8 Kee, Karen                39 SwimSF-38              48.00      42.24  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 55.78   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 58.46  12/31/2000 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chandler, Stephanie B     39 Sacramento Maste-38  1:12.00    1:06.04  
  2 Feldman, Ravena           36 University of Sa-38  1:15.77    1:13.84  
  3 Rees, Karla E             39 Mountain View Ma-38  1:22.07    1:21.24  
  4 Harrington, Diana         39 University of Sa-38  1:23.00    1:22.72  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   57.67   5/23/2010 SHERI HART                                 
         PMS: P 1:00.96  12/31/2002 Laureen Welting                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pledger, Abby B           37 North Bay Aquati-38  1:08.00    1:07.50  
  2 Bryant, Lynn              39 University of Sa-38  1:12.55    1:13.14  
  3 Feldman, Ravena           36 University of Sa-38  1:20.55    1:15.92  
  4 Rees, Karla E             39 Mountain View Ma-38  1:21.57    1:19.16  
  5 Van Noord, Michela A      37 Tuolumne County-38   1:28.00    1:33.74  
 -- Kee, Karen                39 SwimSF-38            1:30.24         DQ  
 -- Darling, Colleen M        37 Walnut Creek Mas-38  1:25.00         DQ  
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.91   4/15/2007 DARA TORRES                                  
         PMS: P 24.68  12/31/1994 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Katie              42 North Bay Aquati-38    29.99      29.14  
  2 Phelps, Sarah K           42 Club Hot Tub-38        28.96      29.36  
  3 Chavez, Laura M           43 UNAT                   30.00      30.74  
  4 David, Nicole             43 Davis Aquatic Ma-38    29.97      30.94  
  5 Thorp, Kate               42 Marin Pirates Ma-38    30.82      32.92  
  6 Bruno, Susan A            44 Cal Maritime Aca-38    35.58      33.30  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.34   4/15/2007 DARA TORRES                                  
         PMS: P 53.96  12/31/2008 Laureen Welting                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rublein, Susanne P        41 Manatee Aquatic-38   1:01.00    1:00.62  
  2 Cox, Juliet E             44 Manatee Aquatic-38   1:02.50    1:01.81  
  3 Girard, Suzie E           40 Manatee Aquatic-38   1:02.50    1:02.01  
  4 Anaya, Cyane              40 Temescal Aquatic-38  1:05.00    1:02.43  
  5 Ghimenti, Lee Anne        41 North Bay Aquati-38  1:08.00    1:04.88  
  6 Chavez, Laura M           43 UNAT                 1:07.00    1:05.89  
  7 David, Nicole             43 Davis Aquatic Ma-38  1:05.69    1:06.34  
  8 Denison, Stephanie        41 Swimstitute Mast-38  1:10.00    1:07.28  
  9 Walker, Malinda M         42 Bay Masters-38       1:14.40    1:11.81  
 10 Bruno, Susan A            44 Cal Maritime Aca-38  1:19.47    1:16.11  
 11 Mulligan, Dara C          40 UNAT                 1:40.00    1:17.43  
 12 Rounseville, Theresa J    41 Walnut Creek Mas-38  1:25.00    1:20.05  
 13 Sargis, Jenny M           43 Santa Rosa Maste-38  1:22.22    1:23.52  
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.12    5/4/2008 VALERIE JENKINS                              
         PMS: P 27.83  12/31/2009 Jody Smith                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             44 Manatee Aquatic-38     32.20      31.18  
  2 Denison, Stephanie        41 Swimstitute Mast-38    36.20      35.56  
  3 Thorp, Kate               42 Marin Pirates Ma-38    39.00      41.83  
  4 Bruno, Susan A            44 Cal Maritime Aca-38    45.00      42.52  
  5 Baidwan, Pinder           44 University of Sa-38    48.00      43.03  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 57.15   5/18/2003 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 59.89  12/31/2009 Jody Smith                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             44 Manatee Aquatic-38   1:08.50    1:06.70  
  2 Denison, Stephanie        41 Swimstitute Mast-38  1:20.00    1:17.52  
  3 Ghimenti, Lee Anne        41 North Bay Aquati-38  1:20.00    1:18.40  
  4 Asnault, Wendy            42 Chico Masters Sw-38  1:30.00    1:22.17  
  5 Rounseville, Theresa J    41 Walnut Creek Mas-38  1:25.00    1:24.13  
  6 Baidwan, Pinder           44 University of Sa-38  1:33.00    1:33.65  
  7 Sargis, Jenny M           43 Santa Rosa Maste-38  1:50.28    1:44.73  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.24   2/28/2010 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 31.19  12/31/2000 DeaAnn Joslin                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Katie              42 North Bay Aquati-38    38.37      38.50  
  2 Chavez, Laura M           43 UNAT                   40.00      39.40  
  3 Phelps, Sarah K           42 Club Hot Tub-38        36.00      39.42  
  4 Anicich, Emily            40 University of Sa-38    42.00      39.46  
  5 Thorp, Kate               42 Marin Pirates Ma-38    40.34      41.28  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:03.00    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:08.29  12/31/2000 DeaAnn Joslin                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rublein, Susanne P        41 Manatee Aquatic-38   1:16.90    1:17.39  
  2 Kelly, Katie              42 North Bay Aquati-38  1:22.00    1:23.69  
  3 Asnault, Wendy            42 Chico Masters Sw-38  1:23.46    1:24.31  
  4 Ghimenti, Lee Anne        41 North Bay Aquati-38  1:35.00    1:24.46  
  5 Anicich, Emily            40 University of Sa-38  1:27.00    1:28.58  
  6 Wilkins, Kathleen A       42 Walnut Creek Mas-38  1:45.00    1:37.96  
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.14   5/10/2009 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 26.46  12/31/1994 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Girard, Suzie E           40 Manatee Aquatic-38     29.90      30.38  
  2 Kelly, Katie              42 North Bay Aquati-38    32.67      32.93  
  3 Phelps, Sarah K           42 Club Hot Tub-38        33.26      33.49  
  4 David, Nicole             43 Davis Aquatic Ma-38    36.00      35.04  
  5 Field, Lessly W           43 Berkeley (Ca) Aq-38    40.00      36.71  
  6 Thorp, Kate               42 Marin Pirates Ma-38    36.00      36.78  
  7 Rounseville, Theresa J    41 Walnut Creek Mas-38    40.00      37.57  
  8 Sargis, Jenny M           43 Santa Rosa Maste-38    55.00      42.10  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 54.83   5/10/2009 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 59.06  12/31/2009 Laureen Welting                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 David, Nicole             43 Davis Aquatic Ma-38  1:20.00    1:18.97  
  2 Field, Lessly W           43 Berkeley (Ca) Aq-38  1:35.00    1:23.84  
  3 Sargis, Jenny M           43 Santa Rosa Maste-38  1:55.00    1:39.72  
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   58.14   4/10/2010 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:01.04  12/31/2009 Laureen Welting                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chavez, Laura M           43 UNAT                 1:20.00    1:16.72  
  2 Denison, Stephanie        41 Swimstitute Mast-38  1:20.00    1:18.97  
  3 Rounseville, Theresa J    41 Walnut Creek Mas-38  1:25.00    1:25.80  
  4 Thorp, Kate               42 Marin Pirates Ma-38  1:22.32    1:26.91  
  5 Baidwan, Pinder           44 University of Sa-38  1:40.00    1:30.53  
  6 Bruno, Susan A            44 Cal Maritime Aca-38  1:50.00    1:31.05  
  7 Sargis, Jenny M           43 Santa Rosa Maste-38  1:38.59    1:38.36  
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.00    5/4/2008 SUSAN WALSH                                  
         PMS: P 25.10  12/31/1999 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              47 Walnut Creek Mas-38    30.00      27.69  
  2 Salmi, Andrea             47 North Bay Aquati-38    30.40      28.69  
  3 Donaldson, Deborah L      46 Chico Masters Sw-38    27.33      28.79  
  4 Neoh, Sheree              47 Club Hot Tub-38        33.00      31.03  
  5 Phalen, Jennifer R        47 Strawberry Canyo-38    31.59      31.24  
  6 Tracy, Shari J            48 UNAT                   30.00      31.36  
  7 Campbell, Paula L         48 Livermore Valley-38    32.10      31.69  
  8 Lewis, Melissa D          45 North Bay Aquati-38    37.50      33.15  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 52.23  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 53.27  12/31/2001 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        46 The Olympic Club-38    58.04      57.18  
  2 Ward, Lisa A              47 Walnut Creek Mas-38  1:03.99      59.70  
  3 Salmi, Andrea             47 North Bay Aquati-38  1:06.00    1:02.28  
  4 Phalen, Jennifer R        47 Strawberry Canyo-38  1:08.44    1:08.02  
  5 Tracy, Shari J            48 UNAT                 1:05.00    1:08.75  
  6 Neoh, Sheree              47 Club Hot Tub-38      1:25.00    1:10.97  
  7 Lewis, Melissa D          45 North Bay Aquati-38  1:20.00    1:12.46  
  8 Valderrama, Deborah       48 University of Sa-38  1:30.00    1:19.53  
  9 Ducey, Maria              48 University of Sa-38  1:30.92    1:25.44  
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.35  12/21/2008 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 28.26  12/31/1997 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        46 The Olympic Club-38    30.80      30.51  
  2 Ward, Lisa A              47 Walnut Creek Mas-38    35.00      31.10  
  3 Roepke, Maggie            49 Sacramento Maste-38    35.26      34.04  
  4 Cahill, Janet C           45 Sierra Marlins S-38    33.50      34.55  
  5 Donaldson, Deborah L      46 Chico Masters Sw-38    35.23      35.17  
  6 Neoh, Sheree              47 Club Hot Tub-38        40.00      37.71  
  7 Connolly, Cindi           47 Santa Rosa Maste-38    40.00      38.57  
  8 Thalman, Kelly D          49 Tuolumne County-38     42.00      42.80  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N   57.83   5/23/2010 ELLEN REYNOLDS                             
         PMS: P 1:01.50  12/31/1997 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cerussi, Jane E           48 Davis Aquatic Ma-38  1:11.47    1:11.90  
  2 Cahill, Janet C           45 Sierra Marlins S-38  1:15.65    1:15.26  
  3 Perry, Rebecca R          47 Manatee Aquatic-38   1:14.34    1:15.91  
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 30.17   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                             
         PMS: P 32.82  12/31/1994 Susan Roy                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              47 Walnut Creek Mas-38    38.00      35.76  
  2 Donaldson, Deborah L      46 Chico Masters Sw-38    35.13      35.78  
  3 Roepke, Maggie            49 Sacramento Maste-38    38.00      36.29  
  4 Salmi, Andrea             47 North Bay Aquati-38    41.00      37.64  
  5 Dodd, Dina                48 Bear River Swimm-38    39.53      38.19  
  6 Phalen, Jennifer R        47 Strawberry Canyo-38    40.64      39.63  
  7 Connolly, Cindi           47 Santa Rosa Maste-38    42.00      39.83  
  8 Thalman, Kelly D          49 Tuolumne County-38     48.00      47.96  
  9 Schindler, Lisa M         48 Club Hot Tub-38        47.83      48.51  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:06.01   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                           
         PMS: P 1:10.77  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donaldson, Deborah L      46 Chico Masters Sw-38  1:20.14    1:20.06  
  2 Phalen, Jennifer R        47 Strawberry Canyo-38  1:26.64    1:24.63  
  3 Cerussi, Jane E           48 Davis Aquatic Ma-38  1:25.00    1:25.44  
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 26.24      8/2009 SCOULER/PIPES-NEI                            
         PMS: P 27.02  12/31/1998 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        46 The Olympic Club-38    28.69      28.71  
  2 Ward, Lisa A              47 Walnut Creek Mas-38    31.00      29.93  
  3 Roepke, Maggie            49 Sacramento Maste-38    32.67      30.68  
  4 Cahill, Janet C           45 Sierra Marlins S-38    32.50      31.78  
  5 Cerussi, Jane E           48 Davis Aquatic Ma-38    32.22      31.86  
  6 Donaldson, Deborah L      46 Chico Masters Sw-38    32.14      31.92  
  7 Perry, Rebecca R          47 Manatee Aquatic-38     31.58      32.10  
  8 Dodd, Dina                48 Bear River Swimm-38    33.19      33.72  
  9 Campbell, Paula L         48 Livermore Valley-38    34.20      34.50  
 10 Neoh, Sheree              47 Club Hot Tub-38        39.00      34.93  
 11 Connolly, Cindi           47 Santa Rosa Maste-38    36.00      35.04  
 12 Valderrama, Deborah       48 University of Sa-38    40.00      37.03  
 13 Lewis, Melissa D          45 North Bay Aquati-38    45.00      38.77  
 14 Thalman, Kelly D          49 Tuolumne County-38     39.50      41.02  
 15 Schindler, Lisa M         48 Club Hot Tub-38        47.94      45.52  
 16 Ducey, Maria              48 University of Sa-38    51.65      49.00  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 57.42  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 59.82  12/31/2001 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        46 The Olympic Club-38  1:04.24    1:03.27  
  2 Perry, Rebecca R          47 Manatee Aquatic-38   1:12.30    1:11.39  
  3 Cerussi, Jane E           48 Davis Aquatic Ma-38  1:09.67    1:11.52  
  4 Ducey, Maria              48 University of Sa-38  2:04.73    1:52.74  
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   59.48   4/19/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:02.13  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cerussi, Jane E           48 Davis Aquatic Ma-38  1:11.65    1:12.82  
  2 Cahill, Janet C           45 Sierra Marlins S-38  1:12.50    1:13.79  
  3 Dodd, Dina                48 Bear River Swimm-38  1:16.28    1:17.03  
  4 Connolly, Cindi           47 Santa Rosa Maste-38  1:20.00    1:19.19  
  5 Campbell, Paula L         48 Livermore Valley-38  1:20.00    1:21.24  
  6 Phalen, Jennifer R        47 Strawberry Canyo-38  1:30.64    1:21.34  
  7 Thalman, Kelly D          49 Tuolumne County-38   1:29.00    1:33.25  
  8 Schindler, Lisa M         48 Club Hot Tub-38      1:39.00    1:39.26  
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.92    5/4/2008 TRACI GRANGER                                
         PMS: P 25.30  12/31/2002 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lockhart, Christine N     53 UNAT                   28.50      28.68  
  2 Terhorst, Hermine M       53 Santa Rosa Maste-38    27.50      28.73  
  3 Lepinski, Cokie           52 Marin Pirates Ma-38    29.99      29.07  
  4 Coffee, Cassandra         50 Marin Pirates Ma-38    29.49      29.72  
  5 Lehmkuhl, Jane A          51 North Bay Aquati-38    42.00      30.39  
  6 Goldberg, Claudette       52 University of Sa-38    38.00      31.68  
  7 Gerhan, Martha            50 University of Sa-38    33.50      32.62  
  8 Degaa, Nora N             53 Swimstitute Mast-38    45.00      32.76  
  9 McNamara, Kathleen A      51 University of Sa-38    42.50      33.46  
 10 Jansen, Mary-Kaye         52 Club Hot Tub-38        34.50      36.36  
 11 Moylan, Joanne M          51 Swimstitute Mast-38  1:00.00      37.47  
 12 Loyd, Susan M             52 Tuolumne County-38   1:00.00      39.38  
 13 Van Blaricom, Jenny L     52 Tuolumne County-38     52.24      50.41  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 54.38   5/17/2002 LAURA VAL                                    
         PMS: P 54.38  12/31/2002 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lockhart, Christine N     53 UNAT                 1:03.00    1:03.27  
  2 Lepinski, Cokie           52 Marin Pirates Ma-38  1:07.00    1:06.78  
  3 Sutherland, Erica         52 Marin Pirates Ma-38  1:09.37    1:08.08  
  4 Gerhan, Martha            50 University of Sa-38  1:10.00    1:11.76  
  5 Nottage, Catherine        53 North Bay Aquati-38  1:18.00    1:14.76  
  6 McNamara, Kathleen A      51 University of Sa-38  1:40.50    1:14.99  
  7 Jansen, Mary-Kaye         52 Club Hot Tub-38      1:25.00    1:21.31  
  8 Moylan, Joanne M          51 Swimstitute Mast-38  2:00.00    1:24.37  
  9 Loyd, Susan M             52 Tuolumne County-38   2:00.00    1:30.15  
 10 Van Blaricom, Jenny L     52 Tuolumne County-38   2:00.00    1:52.01  
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 28.74   6/23/2002 J SWAGERTY-HILL                              
         PMS: P 29.35  12/31/2005 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sutherland, Erica         52 Marin Pirates Ma-38    33.03      32.87  
  2 Lepinski, Cokie           52 Marin Pirates Ma-38    36.00      36.03  
  3 Lockhart, Christine N     53 UNAT                   36.00      36.78  
  4 Sotelo, Sophia S          50 Walnut Creek Mas-38    35.79      36.80  
  5 McNamara, Kathleen A      51 University of Sa-38    44.50      37.76  
  6 Lehmkuhl, Jane A          51 North Bay Aquati-38    52.00      38.06  
  7 Degaa, Nora N             53 Swimstitute Mast-38    50.00      39.82  
  8 Coffee, Cassandra         50 Marin Pirates Ma-38    38.50      40.64  
  9 Nottage, Catherine        53 North Bay Aquati-38    40.00      42.15  
 10 Hill, Siobhan L           50 Tuolumne County-38     45.00      45.52  
 11 Moylan, Joanne M          51 Swimstitute Mast-38  1:20.00      50.68  
 12 Loyd, Susan M             52 Tuolumne County-38   1:00.00      55.13  
 13 Van Blaricom, Jenny L     52 Tuolumne County-38   1:02.02    1:01.54  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:02.67    5/4/2008 K ANDRUS-HUGHES                            
         PMS: P 1:03.24  12/31/2005 Karen Humphreys                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sutherland, Erica         52 Marin Pirates Ma-38  1:13.70    1:14.66  
  2 Lepinski, Cokie           52 Marin Pirates Ma-38  1:18.00    1:15.56  
  3 McNamara, Kathleen A      51 University of Sa-38  1:50.00    1:25.78  
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 32.37   5/21/2010 BRIGITTE HEUER                               
         PMS: P 33.38  12/31/2007 Leianne Cruittenden                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sotelo, Sophia S          50 Walnut Creek Mas-38    35.95      36.63  
  2 McGregor-Crane, Izzie A   52 Club Hot Tub-38        38.00      38.45  
  3 Buchanan, Linda A         54 Walnut Creek Mas-38    40.50      38.72  
  4 Lockhart, Christine N     53 UNAT                   39.00      40.20  
  5 Goldberg, Claudette       52 University of Sa-38    55.00      40.54  
  6 Coffee, Cassandra         50 Marin Pirates Ma-38    44.64      42.55  
  7 Gerhan, Martha            50 University of Sa-38    43.00      42.80  
  8 Jansen, Mary-Kaye         52 Club Hot Tub-38        45.00      47.06  
  9 Loyd, Susan M             52 Tuolumne County-38   1:15.00      49.21  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:12.25    5/7/2010 JENNY COOK                                 
         PMS: P 1:12.45  12/31/2010 Cokie Lepinski                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sotelo, Sophia S          50 Walnut Creek Mas-38  1:17.46    1:17.88  
  2 McGregor-Crane, Izzie A   52 Club Hot Tub-38      1:25.00    1:24.63  
  3 Goldberg, Claudette       52 University of Sa-38  1:45.00    1:28.77  
  4 Gerhan, Martha            50 University of Sa-38  1:25.00    1:30.41  
  5 Hayes-Rupp, Cynthia F     54 Rolling Hills Mu-38  1:40.01    1:31.77  
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 26.77   5/10/2009 TRACI GRANGER                                
         PMS: P 27.81  12/31/2002 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strycker, Jana P          50 North Bay Aquati-38    31.59      31.60  
  2 McGregor-Crane, Izzie A   52 Club Hot Tub-38        36.00      32.66  
  3 Lepinski, Cokie           52 Marin Pirates Ma-38    33.00      33.38  
  4 Buchanan, Linda A         54 Walnut Creek Mas-38    36.50      33.44  
  5 Coffee, Cassandra         50 Marin Pirates Ma-38    33.50      33.57  
  6 Lockhart, Christine N     53 UNAT                   33.00      33.97  
  7 Terhorst, Hermine M       53 Santa Rosa Maste-38    35.59      34.35  
  8 Sotelo, Sophia S          50 Walnut Creek Mas-38    45.00      36.62  
  9 Hill, Siobhan L           50 Tuolumne County-38     38.00      40.26  
 10 Degaa, Nora N             53 Swimstitute Mast-38    55.00      41.40  
 11 Van Blaricom, Jenny L     52 Tuolumne County-38   1:11.75    1:03.27  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:00.28   5/10/2009 TRACI GRANGER                              
         PMS: P 1:01.26  12/31/2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hill, Siobhan L           50 Tuolumne County-38   1:45.00    1:31.91  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:03.72   5/10/2009 AHELEE SUE OSBORN                          
         PMS: P 1:05.48  12/31/2005 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buchanan, Linda A         54 Walnut Creek Mas-38  1:15.50    1:16.09  
  2 Sutherland, Erica         52 Marin Pirates Ma-38  1:14.96    1:16.20  
  3 McGregor-Crane, Izzie A   52 Club Hot Tub-38      1:20.00    1:16.29  
  4 Goldberg, Claudette       52 University of Sa-38  1:35.00    1:20.66  
  5 Lehmkuhl, Jane A          51 North Bay Aquati-38  1:45.00    1:21.35  
  6 Gerhan, Martha            50 University of Sa-38  1:21.78    1:24.25  
  7 Degaa, Nora N             53 Swimstitute Mast-38  2:00.00    1:28.63  
  8 Jansen, Mary-Kaye         52 Club Hot Tub-38      2:00.00    1:41.69  
  9 Moylan, Joanne M          51 Swimstitute Mast-38  2:00.00    1:42.60  
 10 Loyd, Susan M             52 Tuolumne County-38   2:15.00    1:44.73  
 -- Van Blaricom, Jenny L     52 Tuolumne County-38   2:10.08         DQ  
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 25.29   5/10/2009 LAURA VAL                                    
         PMS: P 25.29  12/31/2009 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eisenman, Judy A          58 Tamalpais Aquati-38    30.70      31.25  
  2 Boyer, Karen L            55 Peninsula Covena-38    31.56      32.41  
  3 Albertson, Nay            57 Walnut Creek Mas-38    35.00      32.48  
  4 Quinn, Phyllis E          56 The Olympic Club-38    32.00      32.50  
  5 Veloso, Lolita V          55 San Diego Swim M-44    32.50      32.74  
  6 Stanton, Susan G          59 Manatee Aquatic-38     42.19      40.86  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 54.72    5/4/2008 LAURA VAL                                    
         PMS: P 54.72  12/31/2008 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eisenman, Judy A          58 Tamalpais Aquati-38  1:06.00    1:06.50  
  2 De Moss, Sally            59 North Bay Aquati-38  1:15.00    1:07.76  
  3 Quinn, Phyllis E          56 The Olympic Club-38  1:11.00    1:10.30  
  4 Boyer, Karen L            55 Peninsula Covena-38  1:09.23    1:11.04  
  5 Powell, Susie W           59 Marin Pirates Ma-38  1:12.00    1:12.22  
  6 Hepworth, Linda           58 Rolling Hills Mu-38  1:09.58    1:14.33  
  7 Newton, Deborah A         55 North Bay Aquati-38  1:14.23    1:18.65  
  8 Dumont, Mary T            58 University of Sa-38  1:25.00    1:19.64  
  9 Stanton, Susan G          59 Manatee Aquatic-38   1:33.60    1:30.14  
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 28.88   3/28/2010 LAURA VAL                                    
         PMS: P 28.88   3/28/2010 Laura B Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 De Moss, Sally            59 North Bay Aquati-38    42.00      35.97  
  2 Clark, Elizabeth A        58 North Bay Aquati-38    36.00      36.42  
  3 Albertson, Nay            57 Walnut Creek Mas-38    42.00      39.14  
  4 Veloso, Lolita V          55 San Diego Swim M-44    40.25      39.30  
  5 Hepworth, Linda           58 Rolling Hills Mu-38    39.39      39.62  
  6 Quinn, Phyllis E          56 The Olympic Club-38    40.00      40.83  
  7 Powell, Susie W           59 Marin Pirates Ma-38    40.00      43.89  
  8 Perez, Emma L             56 University of Sa-38  1:00.00    1:00.71  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:04.65   5/23/2010 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:04.65  12/31/2010 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 De Moss, Sally            59 North Bay Aquati-38  1:20.00    1:15.92  
  2 Clark, Elizabeth A        58 North Bay Aquati-38  1:18.00    1:18.30  
  3 Veloso, Lolita V          55 San Diego Swim M-44  1:25.50    1:25.40  
  4 Hepworth, Linda           58 Rolling Hills Mu-38  1:25.28    1:26.44  
  5 Quinn, Phyllis E          56 The Olympic Club-38  1:26.00    1:27.67  
  6 Perez, Emma L             56 University of Sa-38  2:15.00    2:08.76  
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 34.45   5/21/2010 LO D KNAPP                                   
         PMS: P 35.60  12/31/2001 Carolyn Boak                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyer, Karen L            55 Peninsula Covena-38    41.07      41.13  
  2 Eisenman, Judy A          58 Tamalpais Aquati-38    42.91      41.53  
  3 Newton, Deborah A         55 North Bay Aquati-38    42.92      42.74  
  4 Albertson, Nay            57 Walnut Creek Mas-38    45.00      44.11  
  5 Hepworth, Linda           58 Rolling Hills Mu-38    55.18      47.62  
  6 Peters, Becky             57 University of Sa-38  1:40.00      48.71  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:14.67   5/22/2010 LO D KNAPP                                 
         PMS: P 1:19.46   3/28/2010 Laura B Val                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newton, Deborah A         55 North Bay Aquati-38  1:32.13    1:34.55  
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 28.20   4/10/2010 LAURA VAL                                    
         PMS: P 28.20   4/10/2010 Laura B Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyer, Karen L            55 Peninsula Covena-38    35.02      36.34  
  2 Veloso, Lolita V          55 San Diego Swim M-44    37.00      37.05  
  3 Albertson, Nay            57 Walnut Creek Mas-38    40.00      37.43  
  4 Quinn, Phyllis E          56 The Olympic Club-38    40.00      37.61  
  5 Powell, Susie W           59 Marin Pirates Ma-38    40.00      41.27  
  6 Stanton, Susan G          59 Manatee Aquatic-38     44.30      45.96  
  7 Peters, Becky             57 University of Sa-38  1:30.00      47.86  
  8 Dumont, Mary T            58 University of Sa-38    46.37      49.72  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:05.21   5/20/2007 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:05.21  12/31/2007 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Elizabeth A        58 North Bay Aquati-38  1:19.00    1:18.80  
  2 Albertson, Nay            57 Walnut Creek Mas-38  1:19.07    1:22.42  
  3 Boyer, Karen L            55 Peninsula Covena-38  1:21.91    1:23.85  
  4 Newton, Deborah A         55 North Bay Aquati-38  1:25.91    1:27.86  
  5 Stanton, Susan G          59 Manatee Aquatic-38   1:50.00    1:50.37  
 -- Peters, Becky             57 University of Sa-38  2:30.00         DQ  
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 27.36   5/23/2010 CHARLOTTE DAVIS                              
         PMS: P 28.30  12/31/2009 Ruth Shaps                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              60 Tamalpais Aquati-38    28.00      26.73N 
  2 Shaps, Ruth Y             64 Manatee Aquatic-38     33.00      30.82  
  3 Collins, Susan M          62 Davis Aquatic Ma-38    36.00      36.43  
  4 Short, Laura J            62 University of Sa-38    40.89      39.20  
  5 Hornof, Kristine T        64 Davis Aquatic Ma-38    38.81      40.61  
  6 Phillips, Diane B         60 Club Hot Tub-38        55.00      41.42  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N   59.41   5/22/2010 CHARLOTTE DAVIS                            
         PMS: P 1:03.78  12/31/2010 Celeste Miller                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaps, Ruth Y             64 Manatee Aquatic-38   1:16.00    1:08.27  
  2 Kulla, Morgan L           60 University of Sa-38  1:25.00    1:18.38  
  3 Collins, Susan M          62 Davis Aquatic Ma-38  1:21.00    1:19.55  
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 32.94   5/22/2010 DIANN UUSTAL                                 
         PMS: P 33.95  12/31/2008 Ruth Shaps                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              60 Tamalpais Aquati-38    32.00      30.46N 
  2 Shaps, Ruth Y             64 Manatee Aquatic-38     41.00      38.38  
  3 Lee, Jane V               62 Masters Penguin-38     39.00      38.95  
  4 Tevis, Maggie H           64 Rolling Hills Mu-38    44.00      43.52  
  5 Kulla, Morgan L           60 University of Sa-38    44.38      44.21  
  6 Hornof, Kristine T        64 Davis Aquatic Ma-38    47.91      48.17  
  7 Short, Laura J            62 University of Sa-38  1:00.00      48.33  
  8 Taub, Pamela A            61 Walnut Creek Mas-38  1:06.00    1:04.38  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:11.74   5/23/2010 DIANN UUSTAL                               
         PMS: P 1:14.73  12/31/2008 Ruth Shaps                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              60 Tamalpais Aquati-38  1:10.00    1:08.33N 
  2 Tevis, Maggie H           64 Rolling Hills Mu-38  1:36.00    1:38.62  
  3 Hornof, Kristine T        64 Davis Aquatic Ma-38  1:48.79    1:44.68  
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 36.30   5/14/2006 GINGER PIERSON                               
         PMS: P 38.90  12/31/2004 Daniela Barnea                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Susan M          62 Davis Aquatic Ma-38    48.00      47.41  
  2 Kulla, Morgan L           60 University of Sa-38    50.00      47.65  
  3 Phillips, Diane B         60 Club Hot Tub-38      1:15.00      50.16  
  4 Hornof, Kristine T        64 Davis Aquatic Ma-38    51.66      51.64  
  5 Short, Laura J            62 University of Sa-38    52.05      52.70  
  6 Nakell, Linda C           60 University of Sa-38  1:00.79    1:04.95  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:19.98    5/4/2008 GINGER PIERSON                             
         PMS: P 1:24.68  12/31/2004 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Susan M          62 Davis Aquatic Ma-38  1:41.00    1:42.02  
  2 Nakell, Linda C           60 University of Sa-38  2:13.47    2:15.86  
 -- Hornof, Kristine T        64 Davis Aquatic Ma-38  1:52.80         DQ  
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 29.86   5/22/2010 CHARLOTTE DAVIS                              
         PMS: P 31.72  12/31/2009 Ruth Shaps                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              60 Tamalpais Aquati-38    31.00      29.38N 
  2 Shaps, Ruth Y             64 Manatee Aquatic-38     39.00      35.42  
  3 Lee, Jane V               62 Masters Penguin-38     42.00      41.56  
  4 Tevis, Maggie H           64 Rolling Hills Mu-38    49.00      45.85  
  5 Kulla, Morgan L           60 University of Sa-38    43.93      47.87  
  6 Short, Laura J            62 University of Sa-38    54.00      51.61  
  7 Taub, Pamela A            61 Walnut Creek Mas-38  1:13.00    1:07.54  
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:09.91   5/10/2009 BARBARA DUNBAR                             
         PMS: P 1:15.46  12/31/2009 Ruth Shaps                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              60 Tamalpais Aquati-38  1:08.00    1:05.09N 
  2 Tevis, Maggie H           64 Rolling Hills Mu-38  1:45.00    1:48.95  
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:08.64   5/23/2010 CHARLOTTE DAVIS                            
         PMS: P 1:13.62  12/31/2008 Ruth Shaps                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaps, Ruth Y             64 Manatee Aquatic-38   1:27.00    1:22.21  
  2 Kulla, Morgan L           60 University of Sa-38  1:32.67    1:32.55  
  3 Collins, Susan M          62 Davis Aquatic Ma-38  1:40.00    1:37.73  
  4 Tevis, Maggie H           64 Rolling Hills Mu-38  1:39.00    1:39.03  
  5 Taub, Pamela A            61 Walnut Creek Mas-38  2:24.00    2:22.77  
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 30.42   5/20/2007 BETH SCHREINER                               
         PMS: P 30.45  12/31/1997 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Partland, Peg K        69 Manatee Aquatic-38     38.00      36.75  
  2 Caso, Susie A             65 Manatee Aquatic-38     40.00      37.98  
  3 Westergaard, Leslie M     68 Davis Aquatic Ma-38    42.45      42.64  
  4 Heuga, Maureen J          67 Walnut Creek Mas-38  1:00.00      48.11  
  5 Meehan, Carol A           68 Walnut Creek Mas-38  1:15.00    1:06.28  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:07.80   5/28/2007 ARDETH MUELLER                             
         PMS: P 1:08.78  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Partland, Peg K        69 Manatee Aquatic-38   1:25.00    1:23.48  
  2 Westergaard, Leslie M     68 Davis Aquatic Ma-38  1:31.55    1:30.27  
  3 Chin, Lisa S              68 Walnut Creek Mas-38  2:18.75    1:59.64  
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 36.03    4/5/1992 CLARA WALKER                                 
         PMS: P 37.81  12/31/1997 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westergaard, Leslie M     68 Davis Aquatic Ma-38    46.21      45.82  
  2 Mc Partland, Peg K        69 Manatee Aquatic-38     48.00      48.46  
  3 Chaitkin, Lauren E        67 University of Sa-38    57.00      54.25  
  4 Heuga, Maureen J          67 Walnut Creek Mas-38  1:10.00    1:01.98  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:17.94   5/10/2009 JACKIE MARR                                
         PMS: P 1:23.98  12/31/2000 Ann Kay                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westergaard, Leslie M     68 Davis Aquatic Ma-38  1:39.05    1:39.10  
  2 Mc Partland, Peg K        69 Manatee Aquatic-38   1:45.00    1:45.59  
  3 Chin, Lisa S              68 Walnut Creek Mas-38  2:39.05    2:36.66  
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 37.74   4/25/2004 JOANN LEILICH                                
         PMS: P 38.83  12/31/2009 Daniela Barnea                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           67 Stanford Masters-38    44.30      40.59  
  2 Caso, Susie A             65 Manatee Aquatic-38     50.00      50.20  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:23.95   4/25/2004 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 1:25.66  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           67 Stanford Masters-38  1:35.00    1:31.99  
  2 Caso, Susie A             65 Manatee Aquatic-38   1:50.00    1:52.24  
  3 Chin, Lisa S              68 Walnut Creek Mas-38  2:49.17    3:10.47  
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 33.02    4/1/2007 ARDETH MUELLER                               
         PMS: P 33.89    4/3/2011 Diana Todd                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           67 Stanford Masters-38    43.20      40.68  
  2 Chaitkin, Lauren E        67 University of Sa-38    50.00      49.18  
  3 Caso, Susie A             65 Manatee Aquatic-38     50.00      50.84  
 
Women 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:16.73    4/1/2007 ARDETH MUELLER                             
         PMS: P 1:18.91    5/1/2011 Diana Todd                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           67 Stanford Masters-38  1:37.10    1:30.27  
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:18.86   5/10/2009 JACKIE MARR                                
         PMS: P 1:19.21  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           67 Stanford Masters-38  1:33.20    1:30.15  
  2 Mc Partland, Peg K        69 Manatee Aquatic-38   1:40.00    1:40.39  
  3 Caso, Susie A             65 Manatee Aquatic-38   1:50.00    1:45.97  
  4 Chin, Lisa S              68 Walnut Creek Mas-38  2:43.50    2:45.21  
 -- Heuga, Maureen J          67 Walnut Creek Mas-38  3:00.00         DQ  
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 31.05   4/30/2000 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 31.05  12/31/2000 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           70 Tamalpais Aquati-38    34.20      33.94  
  2 Dugan, Betty L            70 Davis Aquatic Ma-38    40.00      39.17  
  3 Stretch, Nancy            72 The Olympic Club-38    55.00      43.47  
  4 Haworth, Joyce M          74 Walnut Creek Mas-38    49.93      54.55  
  5 Fasbender, Alice J        73 San Mateo Master-38  1:00.00    1:07.14  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:09.79   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:09.79  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           70 Tamalpais Aquati-38  1:17.86    1:16.99  
  2 Long, Anne B              70 University of Sa-38  1:36.00    1:29.22  
  3 Dugan, Betty L            70 Davis Aquatic Ma-38  1:32.00    1:31.56  
  4 Ackerman, Dolly J         70 Walnut Creek Mas-38  2:00.00    1:50.95  
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 36.91   5/20/2007 BETSY JORDAN                                 
         PMS: P 40.21  12/31/2000 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ackerman, Dolly J         70 Walnut Creek Mas-38  2:00.00      58.07  
  2 Haworth, Joyce M          74 Walnut Creek Mas-38  1:01.82    1:01.33  
  3 Fasbender, Alice J        73 San Mateo Master-38  1:09.00    1:13.59  
 -- Dugan, Betty L            70 Davis Aquatic Ma-38    52.00         DQ  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:22.08   5/20/2007 BETSY JORDAN                               
         PMS: P 1:32.99  12/31/1994 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy            72 The Olympic Club-38  2:05.00    1:46.05  
  2 Haworth, Joyce M          74 Walnut Creek Mas-38  1:55.03    2:13.31  
  3 Fasbender, Alice J        73 San Mateo Master-38  2:30.00    2:45.57  
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 39.89   1/24/2009 JOANN LEILICH                                
         PMS: P 42.89  12/31/2001 Ann Hirsch                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy            72 The Olympic Club-38  1:00.00      51.23  
  2 Haworth, Joyce M          74 Walnut Creek Mas-38    58.65      58.26  
  3 Fasbender, Alice J        73 San Mateo Master-38  1:15.00    1:14.90  
 
Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:27.62   1/24/2009 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 1:32.12  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          74 Walnut Creek Mas-38  2:09.10    2:07.86  
 
Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 35.06   4/30/2000 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 35.06  12/31/2000 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dugan, Betty L            70 Davis Aquatic Ma-38    45.00      47.07  
  2 Long, Anne B              70 University of Sa-38  1:00.00      57.12  
 
Women 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:27.74   10/2/1999 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:27.74  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy            72 The Olympic Club-38  2:10.00    1:49.77  
  2 Long, Anne B              70 University of Sa-38  2:10.00    2:07.36  
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:21.97   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:21.97  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy            72 The Olympic Club-38  2:08.00    1:45.93  
  2 Long, Anne B              70 University of Sa-38  1:50.00    1:47.43  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:16.23   4/24/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:20.83  12/31/1998 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duncan, Jean M            79 Walnut Creek Mas-38  2:01.00    1:57.60  
  2 Bensu, Janet L            79 University of Sa-38  2:02.69    2:00.38  
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 40.25   4/30/2000 DORIS STEADMAN                               
         PMS: P 41.40  12/31/2009 Ann Kay                                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Marty              79 Rolling Hills Mu-38  1:02.00    1:05.01  
 
Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:28.19    4/2/2000 DORIS STEADMAN                             
         PMS: P 1:30.69  12/31/2009 Ann Kay                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Marty              79 Rolling Hills Mu-38  2:15.00    2:18.34  
  2 Duncan, Jean M            79 Walnut Creek Mas-38  2:35.00    2:24.76  
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 44.36   3/20/2005 SYLVIA EISELE                                
         PMS: P 45.62  12/31/2006 Ann Hirsch                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Marty              79 Rolling Hills Mu-38  2:23.00    1:24.55  
 
Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:37.04   3/19/2006 ANN HIRSCH                                 
         PMS: P 1:37.04  12/31/2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duncan, Jean M            79 Walnut Creek Mas-38  3:15.00    3:30.41  
 
Women 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:37.03    4/3/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:44.15  12/31/2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duncan, Jean M            79 Walnut Creek Mas-38  3:25.00    3:16.02  
 
Women 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:27.31   4/24/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:35.11  12/31/2009 Ann Kay                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duncan, Jean M            79 Walnut Creek Mas-38  3:15.00    2:43.98  
 
Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:24.09   5/18/2003 MARGERY MEYER                              
         PMS: P 1:24.09  12/31/2003 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             81 Walnut Creek Mas-38  1:45.00    1:38.64  
  2 Owens, Barbara R          82 Walnut Creek Mas-38  2:10.00    2:08.94  
  3 Lambertson, Ann M         81 San Mateo Master-38  2:40.00    2:16.34  
 
Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 43.57   4/19/2009 BETTY LORENZI                                
         PMS: P 45.16  12/31/2003 Margery Meyer                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owens, Barbara R          82 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:04.47  
 
Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:32.37   4/19/2009 BETTY LORENZI                              
         PMS: P 1:42.14  12/31/2003 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owens, Barbara R          82 Walnut Creek Mas-38  2:10.00    2:14.00  
 
Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 49.34   4/18/2010 NANETTE BOHL                                 
         PMS: P 48.29   2/12/2011 Ann M Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             81 Walnut Creek Mas-38    52.00      49.15N 
  2 Owens, Barbara R          82 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:02.97  
 
Women 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:51.91   11/7/2009 NANETTE BOHL                               
         PMS: P 1:46.69   3/12/2011 Ann M Hirsch                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             81 Walnut Creek Mas-38  1:52.00    1:48.90N 
 
Women 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 50.10   4/15/2007 LOIS KIVI NOCHMAN                            
         PMS: P 55.10   4/10/2011 Ann M Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             81 Walnut Creek Mas-38    55.00      52.77P 
  2 Owens, Barbara R          82 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:14.15  
 
Women 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:44.34   4/19/2009 NANETTE BOHL                               
         PMS: P 1:46.52   3/27/2011 Ann M Hirsch                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             81 Walnut Creek Mas-38  1:52.00    1:49.39  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 19.69   5/23/2010 STEVE SCHEREN                                
         PMS: P 20.35   1/24/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Jonathan B        24 The Olympic Club-38    22.50      22.10  
  2 Mehring-Ford, Darrius S   19 Modesto Area Aqu-38    21.80      22.80  
  3 Antonini, Keaton M        19 University of Sa-38    30.00      27.49  
  4 Lynde, Chris R            21 Vacaville Swim C-38    29.00      28.48  
  5 Schempp, Kyle C           22 Club Hot Tub-38        39.00      28.62  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 43.77   11/8/2009 ANDY GRANT                                   
         PMS: P 43.77  12/31/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richard, Tim R            20 Modesto Area Aqu-38    47.11      47.24  
  2 Malasky, Martin E         23 The Olympic Club-38    49.00      50.21  
  3 Mehring-Ford, Darrius S   19 Modesto Area Aqu-38    50.08      52.23  
  4 Tamo, Matt E              19 Modesto Area Aqu-38    53.50      55.81  
  5 Lynde, Chris R            21 Vacaville Swim C-38  1:03.00    1:01.27  
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 23.22   4/15/2007 C GIBSON                                     
         PMS: P 24.06  12/31/2009 Patrick Ota                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Malasky, Martin E         23 The Olympic Club-38    27.50      27.77  
  2 O'Malley, Liam            21 University of Sa-38    29.00      28.75  
  3 Dolar, Kevin I            24 University of Sa-38    30.00      29.09  
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 24.98   5/10/2009 RICKY EDDY                                   
         PMS: P 24.98  12/31/2009 Rick Eddy                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dolar, Kevin I            24 University of Sa-38    30.00      28.16  
  2 Chang, Wayland            19 University of Sa-38    28.84      29.14  
  3 O'Malley, Liam            21 University of Sa-38    35.00      34.21  
  4 Schempp, Kyle C           22 Club Hot Tub-38        47.00      34.30  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 54.65   5/14/2006 GARY MARSHALL                                
         PMS: P 54.65  12/31/2006 Gary Marshall                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richard, Tim R            20 Modesto Area Aqu-38    58.64      59.21  
  2 Chang, Wayland            19 University of Sa-38  1:01.90    1:01.72  
  3 Dolar, Kevin I            24 University of Sa-38  1:02.50    1:03.75  
  4 Schempp, Kyle C           22 Club Hot Tub-38      1:12.12    1:10.82  
  5 Tamo, Matt E              19 Modesto Area Aqu-38  1:23.00    1:23.91  
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.16   4/11/2006 MICHAEL SHELBY                               
         PMS: P 22.64  12/31/1995 Ed Riddle                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Jonathan B        24 The Olympic Club-38    25.00      23.89  
  2 Chang, Wayland            19 University of Sa-38    25.59      24.70  
  3 Malasky, Martin E         23 The Olympic Club-38    24.00      25.64  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 47.93   2/13/2010 RUSSELL PAYNE                                
         PMS: P 49.03  12/31/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chang, Wayland            19 University of Sa-38    55.11      54.06  
  2 Richard, Tim R            20 Modesto Area Aqu-38    55.38      54.36  
  3 Malasky, Martin E         23 The Olympic Club-38  1:00.00      59.70  
  4 Mehring-Ford, Darrius S   19 Modesto Area Aqu-38    56.00    1:03.11  
  5 Lynde, Chris R            21 Vacaville Swim C-38  1:12.00    1:08.37  
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 18.67   2/13/2010 FRED BOUSQUET                                
         PMS: P 21.07  12/31/2009 Trent Holsman                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gans, Egan                25 The Olympic Club-38    21.90      22.52  
  2 Lillard, Nick C           29 Vacaville Swim C-38    24.65      24.15  
  3 Bruner, Curtis M          29 Los Altos Mounta-38    23.00      24.27  
  4 Rondoni, Jared A          27 Vacaville Swim C-38    26.00      25.52  
  5 Smrz, Pavel               29 Walnut Creek Mas-38    25.11      25.65  
  6 Fahy, David R             26 UNAT                   27.92      26.91  
  7 Kononov, Dmitri           26 University of Sa-38    45.00      27.96  
  8 Forrest, Christopher W    27 Santa Cruz Maste-38    35.00      30.00  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 42.58   4/18/2010 ANDY GRANT                                   
         PMS: P 42.58   4/18/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dorr, John W              28 The Olympic Club-38    49.00      47.63  
  2 Talbott, Christopher J    25 The Olympic Club-38    50.00      48.74  
  3 Gans, Egan                25 The Olympic Club-38    48.00      50.22  
  4 Lillard, Nick C           29 Vacaville Swim C-38    53.80      53.02  
  5 Bruner, Curtis M          29 Los Altos Mounta-38    53.00      53.42  
  6 Rondoni, Jared A          27 Vacaville Swim C-38    57.00      55.49  
  7 Chan, Daren               29 UNAT                 1:00.00      56.29  
  8 Wong, Christopher K       25 University of Sa-38    58.00      56.70  
  9 Schwessinger, Benjamin    28 Davis Aquatic Ma-38  1:05.00    1:05.92  
 10 Le, Hung D                29 San Francisco Ts-38  1:13.00    1:06.87  
 11 Forrest, Christopher W    27 Santa Cruz Maste-38  1:10.00    1:08.72  
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 21.46   4/16/2010 ADAM MANIA                                   
         PMS: P 23.09  12/31/2000 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eckert, Mark A            25 The Olympic Club-38    26.00      24.78  
  2 Zefeldt, Nicholas J       28 University of Sa-38    30.50      29.99  
  3 Smrz, Pavel               29 Walnut Creek Mas-38    31.84      31.66  
  4 Schwessinger, Benjamin    28 Davis Aquatic Ma-38    40.00      36.22  
 -- Kononov, Dmitri           26 University of Sa-38    45.00         DQ  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 45.95   4/15/2010 ADAM MANIA                                   
         PMS: P 49.17   4/18/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kononov, Dmitri           26 University of Sa-38  1:45.00    1:19.48  
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 23.87   5/21/2010 MARK GANGLOFF                                
         PMS: P 25.49  12/31/2009 Gary Marshall                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gans, Egan                25 The Olympic Club-38    26.80      27.20  
  2 Zefeldt, Nicholas J       28 University of Sa-38    31.00      30.33  
  3 Smrz, Pavel               29 Walnut Creek Mas-38    32.48      32.21  
  4 Fahy, David R             26 UNAT                   36.22      35.42  
  5 Le, Hung D                29 San Francisco Ts-38    42.00      39.43  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 52.30   5/22/2010 MARK GANGLOFF                                
         PMS: P 54.30  12/31/2009 Gary Marshall                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gans, Egan                25 The Olympic Club-38    57.00      59.61  
  2 Lentz, Graham M           27 The Olympic Club-38  1:06.00    1:00.05  
  3 Zefeldt, Nicholas J       28 University of Sa-38  1:11.00    1:08.21  
  4 Lizcano, Stephen A        26 University of Sa-38  1:30.00    1:24.68  
  5 Le, Hung D                29 San Francisco Ts-38  1:24.00    1:25.66  
 -- Forrest, Christopher W    27 Santa Cruz Maste-38  1:30.00         DQ  
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 21.15   4/25/2004 SABIR MUHAMMAD                               
         PMS: P 22.41  12/31/1987 Bob Placak                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dorr, John W              28 The Olympic Club-38    24.50      23.54  
  2 Eckert, Mark A            25 The Olympic Club-38    26.00      24.18  
  3 Talbott, Christopher J    25 The Olympic Club-38    25.00      24.68  
  4 Lentz, Graham M           27 The Olympic Club-38    27.50      24.86  
  5 Rondoni, Jared A          27 Vacaville Swim C-38    27.00      26.99  
  6 Smrz, Pavel               29 Walnut Creek Mas-38    27.75      28.35  
  7 Fahy, David R             26 UNAT                   32.89      28.67  
  8 Lizcano, Stephen A        26 University of Sa-38    35.00      33.81  
  9 Schwessinger, Benjamin    28 Davis Aquatic Ma-38    35.00      34.48  
 10 Forrest, Christopher W    27 Santa Cruz Maste-38    34.00      36.99  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 47.51    3/7/2010 JAYME CRAMER                                 
         PMS: P 48.07   4/18/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lillard, Nick C           29 Vacaville Swim C-38    57.15      57.64  
  2 Rondoni, Jared A          27 Vacaville Swim C-38  1:01.00    1:00.55  
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 48.27   2/13/2010 MARK GANGLOFF                                
         PMS: P 51.14  12/31/1990 David Lundberg                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zefeldt, Nicholas J       28 University of Sa-38  1:02.00    1:01.30  
  2 Rondoni, Jared A          27 Vacaville Swim C-38  1:08.00    1:04.72  
  3 Forrest, Christopher W    27 Santa Cruz Maste-38  1:30.00    1:20.30  
 -- Schwessinger, Benjamin    28 Davis Aquatic Ma-38  1:15.00         DQ  
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 19.85   5/23/2010 LANCE ASTI                                   
         PMS: P 20.59  12/31/2001 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holsman, Trent T          31 The Olympic Club-38    21.50      21.87  
  2 Solberg, Sean             33 Richmond Plunge-38     27.00      26.35  
  3 Lim, Hubert               30 University of Sa-38    27.25      26.49  
  4 Tofanelli, Chris J        30 Club Hot Tub-38        26.75      27.38  
  5 Gersh, Andrew J           32 Santa Cruz Maste-38    35.00      29.75  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 44.53  12/19/2004 MIKE PICOTTE                                 
         PMS: P 45.16  12/31/2009 Clayton Jones                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nonaka, Andy J            32 Walnut Creek Mas-38    49.57      49.40  
  2 Nisenbaum, Adam           34 Temescal Aquatic-38    51.29      50.07  
  3 Kennedy, Adam S           32 University of Sa-38    52.00      51.65  
  4 Mellinger, Jeff R         32 Walnut Creek Mas-38    53.50      52.41  
  5 Zamzow, Ryan E            34 Tuolumne County-38     52.35      52.89  
  6 Greene, Brett             34 Club Hot Tub-38        55.14      55.36  
  6 Mikuni, Aaron J           31 Walnut Creek Mas-38    56.00      55.36  
  8 Wood, Jordan              33 SwimSF-38              57.43      55.48  
  9 Treacy, Jamie N           31 Temescal Aquatic-38  1:00.00      57.36  
 10 Tofanelli, Chris J        30 Club Hot Tub-38        58.00      58.51  
 11 Solberg, Sean             33 Richmond Plunge-38   1:03.44    1:01.14  
 12 O'Hare, Shannon           33 Marin Pirates Ma-38  1:06.00    1:04.54  
 13 Mustiazza, Oleg           33 San Mateo Master-38  1:15.00    1:05.65  
 14 Gersh, Andrew J           32 Santa Cruz Maste-38  1:10.00    1:06.29  
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 22.97    2/8/2009 DERYA BUYUKUNCU                              
         PMS: P 23.42  12/31/2001 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holsman, Trent T          31 The Olympic Club-38    25.10      25.91  
  2 Greene, Brett             34 Club Hot Tub-38        30.00      29.66  
  3 Tofanelli, Chris J        30 Club Hot Tub-38        32.50      32.10  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 50.21   5/24/1992 CLAY BRITT                                   
         PMS: P 50.74  12/31/2001 Lance Bohlamn                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mellinger, Jeff R         32 Walnut Creek Mas-38    58.99      57.75  
  2 Nonaka, Andy J            32 Walnut Creek Mas-38  1:01.15    1:01.53  
  3 Mikuni, Aaron J           31 Walnut Creek Mas-38  1:02.00    1:02.38  
  4 Zamzow, Ryan E            34 Tuolumne County-38   1:02.15    1:05.33  
  5 Wood, Jordan              33 SwimSF-38            1:02.62    1:07.42  
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 25.69    5/4/2008 JEFF COMMINGS                                
         PMS: P 25.88  12/31/1994 David Lundberg                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackey, Theral E          34 Burlingame Aquat-38    28.29      27.83  
  2 Greene, Brett             34 Club Hot Tub-38        37.00      32.93  
  3 Lim, Hubert               30 University of Sa-38    36.25      34.92  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 55.85   5/20/2007 JEFF COMMINGS                                
         PMS: P 56.58  12/31/1994 David Lundberg                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackey, Theral E          34 Burlingame Aquat-38  1:01.05    1:02.18  
  2 Nonaka, Andy J            32 Walnut Creek Mas-38  1:05.47    1:04.47  
  3 Mikuni, Aaron J           31 Walnut Creek Mas-38  1:10.00    1:08.31  
  4 Mellinger, Jeff R         32 Walnut Creek Mas-38  1:13.00    1:10.22  
  5 Gersh, Andrew J           32 Santa Cruz Maste-38  1:30.00    1:28.61  
  6 Mustiazza, Oleg           33 San Mateo Master-38  1:40.00    1:29.87  
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 21.44   12/5/2009 ZSOLT GASPAR                                 
         PMS: P 22.66  12/31/1989 Robert Placak                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holsman, Trent T          31 The Olympic Club-38    23.99      23.82  
  2 Kennedy, Adam S           32 University of Sa-38    25.00      24.92  
  3 Zamzow, Ryan E            34 Tuolumne County-38     26.24      25.76  
  4 Greene, Brett             34 Club Hot Tub-38        26.00      26.47  
  5 Tofanelli, Chris J        30 Club Hot Tub-38        28.50      28.59  
  6 Bucy, John S              33 University of Sa-38    30.95      30.87  
  7 Gersh, Andrew J           32 Santa Cruz Maste-38    34.00      34.90  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 47.77   5/21/2010 ZSOLT GASPAR                                 
         PMS: P 49.52    5/1/2011 Adam Conway                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mikuni, Aaron J           31 Walnut Creek Mas-38    58.00      56.20  
  2 Nonaka, Andy J            32 Walnut Creek Mas-38    56.74      56.33  
  3 Zamzow, Ryan E            34 Tuolumne County-38     55.29      57.90  
  4 Treacy, Jamie N           31 Temescal Aquatic-38  1:04.00    1:01.95  
  5 Tofanelli, Chris J        30 Club Hot Tub-38      1:03.50    1:02.70  
  6 Wood, Jordan              33 SwimSF-38            1:10.20    1:05.93  
  7 Mellinger, Jeff R         32 Walnut Creek Mas-38  1:12.00    1:06.03  
  8 Solberg, Sean             33 Richmond Plunge-38   1:15.00    1:09.65  
  9 O'Hare, Shannon           33 Marin Pirates Ma-38  1:20.00    1:10.64  
 10 Bucy, John S              33 University of Sa-38  1:35.00    1:18.51  
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 50.89   5/10/2009 ERIK SCALISE                                 
         PMS: P 50.89  12/31/2009 Erik Scalise                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nonaka, Andy J            32 Walnut Creek Mas-38    57.23      57.16  
  2 Zamzow, Ryan E            34 Tuolumne County-38     57.64    1:00.42  
  3 Mikuni, Aaron J           31 Walnut Creek Mas-38  1:02.00    1:00.81  
  4 Mellinger, Jeff R         32 Walnut Creek Mas-38  1:03.00    1:01.04  
  5 Greene, Brett             34 Club Hot Tub-38      1:02.00    1:01.63  
  6 Wood, Jordan              33 SwimSF-38            1:01.99    1:01.90  
  7 Solberg, Sean             33 Richmond Plunge-38   1:15.00    1:11.21  
  8 Gersh, Andrew J           32 Santa Cruz Maste-38  1:30.00    1:20.47  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20.14    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 20.81  12/31/2009 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tejada, Alex              36 University of Sa-38    22.49      22.63  
  2 Selinger, Ili R           38 Manatee Aquatic-38     23.50      23.79  
  3 Flakoll, Jonathan D       37 Walnut Creek Mas-38    24.50      25.08  
  4 Gouldy, Jared K           39 Marin Pirates Ma-38    33.00      30.85  
  5 Bardsley, Ralph J         37 SwimSF-38              35.00      32.93  
  6 Stock, Kyle K             38 Tuolumne County-38     35.00      34.26  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 44.24   4/20/2009 VLAD PYSHNENKO                               
         PMS: P 46.06  12/31/2009 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silver, Alex C            35 Livermore Valley-38    53.50      50.33  
  2 Selinger, Ili R           38 Manatee Aquatic-38     52.99      51.34  
  3 Tejada, Alex              36 University of Sa-38    49.90      51.48  
  4 Bremer, Peer-Timo         36 Livermore Valley-38    50.80      51.67  
  5 Farris, Brandon K         36 University of Sa-38    57.01      54.43  
  6 Welch, Steven             35 San Francisco Ts-38    57.00      55.20  
  7 Zajonc, Jason M           38 Santa Rosa Maste-38    58.86      56.79  
  8 Morehouse, Charles H      37 Temescal Aquatic-38  1:14.00    1:03.30  
  9 Sessions, Matthew         39 North Bay Aquati-38  1:10.00    1:07.42  
 10 Gouldy, Jared K           39 Marin Pirates Ma-38  1:15.00    1:10.40  
 11 Bardsley, Ralph J         37 SwimSF-38            1:27.00    1:15.30  
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 22.70    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 24.38  12/31/2007 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stock, Kyle K             38 Tuolumne County-38     38.00      37.44  
 -- Flakoll, Jonathan D       37 Walnut Creek Mas-38    29.00         DQ  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 49.12    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 51.81  12/31/2002 John Keppeler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farris, Brandon K         36 University of Sa-38  1:02.01    1:00.48  
  2 Welch, Steven             35 San Francisco Ts-38  1:04.00    1:04.85  
  3 Zajonc, Jason M           38 Santa Rosa Maste-38  1:13.67    1:08.49  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 25.35   5/21/2010 STEVE WEST                                   
         PMS: P 26.99  12/31/2000 Brian Scottoline                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Selinger, Ili R           38 Manatee Aquatic-38     31.50      31.51  
  2 Davidson, Jeremy S        37 San Francisco Ts-38    50.00      37.37  
  3 Stock, Kyle K             38 Tuolumne County-38     39.00      39.06  
  4 Bardsley, Ralph J         37 SwimSF-38              42.00      41.12  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 55.26  12/16/2001 RON KARNAUGH                                 
         PMS: P 58.76  12/31/2007 Roque Santos                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silver, Alex C            35 Livermore Valley-38  1:06.50    1:01.06  
  2 Welch, Steven             35 San Francisco Ts-38  1:10.00    1:12.80  
  3 Zajonc, Jason M           38 Santa Rosa Maste-38  1:35.91    1:21.71  
  4 Davidson, Jeremy S        37 San Francisco Ts-38  1:35.00    1:24.10  
  5 Stock, Kyle K             38 Tuolumne County-38   1:30.00    1:24.39  
 -- Bardsley, Ralph J         37 SwimSF-38            1:36.00         DQ  
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.30   4/21/2002 WADE KING                                    
         PMS: P 23.37  12/31/2007 Dikan Rendic                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tejada, Alex              36 University of Sa-38    24.50      25.92  
  2 Selinger, Ili R           38 Manatee Aquatic-38     28.00      26.39  
  3 Bremer, Peer-Timo         36 Livermore Valley-38    25.70      26.87  
  4 Flakoll, Jonathan D       37 Walnut Creek Mas-38    29.00      26.96  
  5 Wilkening, Jon A          37 UNAT                   26.65      27.30  
  6 Davidson, Jeremy S        37 San Francisco Ts-38    42.00      32.49  
  7 Gouldy, Jared K           39 Marin Pirates Ma-38    40.00      36.79  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 49.54   5/16/1999 PETER EGAN                                   
         PMS: P 51.60  12/31/1994 Robert Placak                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silver, Alex C            35 Livermore Valley-38    57.50      54.01  
  2 Bremer, Peer-Timo         36 Livermore Valley-38    59.50      58.90  
  3 Welch, Steven             35 San Francisco Ts-38  1:00.00      59.93  
  4 Farris, Brandon K         36 University of Sa-38  1:02.01    1:00.45  
  5 Wilkening, Jon A          37 UNAT                 1:02.53    1:02.65  
  6 Zajonc, Jason M           38 Santa Rosa Maste-38  1:09.89    1:03.29  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 50.06    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 51.78  12/31/2009 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silver, Alex C            35 Livermore Valley-38    59.50      55.12  
  2 Flakoll, Jonathan D       37 Walnut Creek Mas-38  1:10.00    1:05.07  
  3 Zajonc, Jason M           38 Santa Rosa Maste-38  1:08.09    1:09.47  
  4 Davidson, Jeremy S        37 San Francisco Ts-38  1:25.00    1:13.44  
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20.84   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 21.78  12/31/2003 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Virkus, Christopher T     40 UNAT                   25.10      24.70  
  2 Hanel, David M            40 UNAT                   24.61      25.03  
  3 Cook, James H             40 San Francisco Ts-38    30.00      26.74  
  4 Anderson, Chad H          44 Livermore Valley-38    40.00      27.11  
 -- Wank, Jonathan            40 North Bay Aquati-38    25.40         DQ  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 45.35    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 47.36  12/31/2002 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finney, Peter C           44 Manatee Aquatic-38     52.90      54.71  
  2 Virkus, Christopher T     40 UNAT                   58.00      55.40  
  3 Hanel, David M            40 UNAT                   55.49      55.89  
  4 Schuppek, Richard         43 University of Sa-38  1:11.00      57.59  
  5 Wank, Jonathan            40 North Bay Aquati-38    58.00      58.42  
  6 Loos, Greg                43 Swimstitute Mast-38    56.30      58.49  
  7 Mc Bride, Patrick F       42 University of Sa-38  1:03.50      59.38  
  8 Anderson, Chad H          44 Livermore Valley-38  1:18.00    1:00.43  
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 22.77   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 23.93  12/31/2009 Rick Gould                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cardineau, Yan            44 Santa Rosa Maste-38    29.97      29.52  
  2 Cook, James H             40 San Francisco Ts-38    40.00      31.10  
  3 Loos, Greg                43 Swimstitute Mast-38    30.50      31.64  
  4 Prodoehl, Jason C         40 San Francisco Ts-38    40.00      38.99  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 48.49   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 51.87  12/31/2009 Rick Gould                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanel, David M            40 UNAT                 1:15.00    1:09.02  
  2 Stietzel, Kent J          42 Menlo Masters Ak-38  1:14.89    1:13.36  
  3 Prodoehl, Jason C         40 San Francisco Ts-38  1:30.00    1:22.83  
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 25.84   5/18/2003 GREG RHODENBAUGH                             
         PMS: P 26.67  12/31/2010 Roque Santos                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finney, Peter C           44 Manatee Aquatic-38     28.93      29.80  
  2 Chang, Tinjin P           43 Nebraska Masters-29    33.08      29.95  
  3 Harris, Josh              42 UNAT                   33.00      31.60  
  4 Stietzel, Kent J          42 Menlo Masters Ak-38    31.82      32.38  
  5 Mc Bride, Patrick F       42 University of Sa-38    33.93      34.74  
  6 Virkus, Christopher T     40 UNAT                   42.00      36.15  
  7 Cook, James H             40 San Francisco Ts-38    45.00      36.53  
  8 Anderson, Chad H          44 Livermore Valley-38    55.00      39.99  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 57.04   5/18/2003 WALLY DICKS                                  
         PMS: P 57.23  12/31/2010 Roque Santos                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finney, Peter C           44 Manatee Aquatic-38   1:05.13    1:05.80  
  2 Chang, Tinjin P           43 Nebraska Masters-29  1:10.05    1:06.04  
  3 Cardineau, Yan            44 Santa Rosa Maste-38  1:13.00    1:11.36  
  4 Stietzel, Kent J          42 Menlo Masters Ak-38  1:11.87    1:12.95  
  5 Schuppek, Richard         43 University of Sa-38  1:41.00    1:13.85  
  6 Mc Bride, Patrick F       42 University of Sa-38  1:13.89    1:14.69  
  7 Loos, Greg                43 Swimstitute Mast-38  1:18.16    1:23.52  
  8 Prodoehl, Jason C         40 San Francisco Ts-38  1:40.00    1:35.83  
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.61   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 23.69  12/31/2010 Matt Jones                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cardineau, Yan            44 Santa Rosa Maste-38    25.80      26.69  
  2 Finney, Peter C           44 Manatee Aquatic-38     25.74      26.87  
  3 Schuppek, Richard         43 University of Sa-38    35.00      28.19  
  4 Hanel, David M            40 UNAT                   30.00      28.72  
  5 Stietzel, Kent J          42 Menlo Masters Ak-38    29.53      29.84  
  6 Cook, James H             40 San Francisco Ts-38    35.00      29.86  
  7 Mc Bride, Patrick F       42 University of Sa-38    28.50      30.14  
  8 Loos, Greg                43 Swimstitute Mast-38    30.50      31.31  
  9 Prodoehl, Jason C         40 San Francisco Ts-38    37.00      34.79  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 49.27    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 52.73  12/31/2010 Matt Jones                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finney, Peter C           44 Manatee Aquatic-38     57.91      58.92  
  2 Harris, Josh              42 UNAT                 1:00.43    1:01.16  
  3 Mc Bride, Patrick F       42 University of Sa-38  1:07.50    1:05.87  
  4 Loos, Greg                43 Swimstitute Mast-38  1:10.20    1:14.32  
  5 Prodoehl, Jason C         40 San Francisco Ts-38  1:30.00    1:26.04  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 51.85   5/23/2010 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 52.58  12/31/2010 Roque Santos                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanel, David M            40 UNAT                 1:15.00    1:06.98  
  2 Stietzel, Kent J          42 Menlo Masters Ak-38  1:08.81    1:08.95  
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.06   5/21/2010 RICHARD HUGHEY                               
         PMS: P 21.87  12/31/2009 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Matt               45 UNAT                   22.92      22.66  
  2 Mc Cormack, Bryan J       46 The Olympic Club-38    25.90      24.58  
  3 Roberts, Brent            49 Movy Masters-28        23.93      24.63  
  4 Condon, Doug              48 Tri Valley Maste-38    24.36      24.68  
  5 Smith, N. Douglas         49 Swimstitute Mast-38    26.00      24.82  
  6 Shunk, Kendrick A         46 North Bay Aquati-38    25.07      25.38  
  7 Boedtker, Markus S        47 Sacramento Maste-38    26.00      26.26  
  8 Cherry, Kenneth L         49 Hanford YMCA Mas-38    26.64      26.40  
  9 Vanhoven, Paul D          47 Walnut Creek Mas-38    26.50      26.66  
 10 Goble, John M             49 Almaden Swim & R-38    26.50      26.90  
 11 McSweeney, Brian P        45 University of Sa-38    27.21      27.31  
 12 Thorp, Chas               45 Marin Pirates Ma-38    29.00      28.39  
 13 Dominguez, Simon J        46 North Bay Aquati-38    32.00      29.76  
 14 Rosenbaum, Ken M          46 SwimSF-38              31.00      29.83  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 46.46   5/22/2010 DAVID SIMS                                   
         PMS: P 46.72  12/31/2009 Rich Saeger                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stahl, Stephen A          47 Walnut Creek Mas-38    52.57      51.90  
  2 Enright, Jeffrey          45 San Mateo Master-38    52.00      51.91  
  3 Samoilov, Arkadii V       46 Mountain View Ma-38    56.10      53.91  
  4 Mc Cormack, Bryan J       46 The Olympic Club-38    55.90      54.30  
  5 Smith, Stephen M          45 Sacramento Maste-38    56.46      54.34  
  6 Condon, Doug              48 Tri Valley Maste-38    52.95      54.41  
  7 Mc Ilroy, Paul F          46 Tuolumne County-38     55.83      54.62  
  8 Mortensen, Franz          47 Santa Clara Swim-38    53.00      54.83  
  9 Smith, N. Douglas         49 Swimstitute Mast-38    58.00      55.50  
 10 Roberts, Brent            49 Movy Masters-28        53.38      55.60  
 11 Fischer, Niel E           47 Santa Rosa Maste-38    57.00      56.40  
 12 Shunk, Kendrick A         46 North Bay Aquati-38    58.00      56.45  
 13 Wilson, Todd              47 Santa Rosa Maste-38    59.50      58.27  
 14 Hills, Stuart D           45 San Francisco Ts-38  1:01.45      58.50  
 15 Goble, John M             49 Almaden Swim & R-38    59.50      59.71  
 16 Grady, Patrick O          45 University of Sa-38    59.00    1:01.83  
 17 Rydman, Eric              46 UNAT                 1:07.00    1:02.57  
 18 Lessin, Michael D         46 Santa Rosa Maste-38  1:02.99    1:03.28  
 19 Thorp, Chas               45 Marin Pirates Ma-38  1:11.00    1:04.46  
 20 Bauer, Kim                47 Marin Pirates Ma-38  1:03.50    1:05.68  
 21 Love, Bill                48 UNAT                 1:05.00    1:05.90  
 22 Rosenbaum, Ken M          46 SwimSF-38            1:10.00    1:06.31  
 23 Dominguez, Simon J        46 North Bay Aquati-38  1:12.00    1:08.12  
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 24.28   5/22/2010 CHRIS STEVENSON                              
         PMS: P 26.44  12/31/1996 Andrew Mc Pherson                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Matt               45 UNAT                   27.20      27.12  
  2 Mc Cormack, Bryan J       46 The Olympic Club-38    32.50      29.48  
  3 Smith, N. Douglas         49 Swimstitute Mast-38    30.00      30.49  
  4 McSweeney, Brian P        45 University of Sa-38    30.26      31.00  
  5 Wilson, Todd              47 Santa Rosa Maste-38    32.90      31.81  
  6 Shunk, Kendrick A         46 North Bay Aquati-38    31.48      31.84  
  7 Boedtker, Markus S        47 Sacramento Maste-38    33.00      32.93  
  8 Grady, Patrick O          45 University of Sa-38    35.00      34.38  
  9 Goble, John M             49 Almaden Swim & R-38    35.00      35.37  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 51.74    3/6/2010 CHRIS STEVENSON                              
         PMS: P 56.17  12/31/2010 Al Jaegers                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Enright, Jeffrey          45 San Mateo Master-38    58.50      58.93  
  2 Barta, Chris              45 Temescal Aquatic-38  1:01.00      58.96  
  3 Fischer, Niel E           47 Santa Rosa Maste-38  1:03.00    1:01.24  
  4 Smith, Stephen M          45 Sacramento Maste-38  1:05.65    1:01.72  
  5 Stahl, Stephen A          47 Walnut Creek Mas-38  1:04.15    1:02.33  
  6 Mc Cormack, Bryan J       46 The Olympic Club-38  1:12.50    1:05.50  
  7 McSweeney, Brian P        45 University of Sa-38  1:06.60    1:07.10  
  8 Smith, N. Douglas         49 Swimstitute Mast-38  1:08.00    1:07.45  
  9 Wilson, Todd              47 Santa Rosa Maste-38  1:07.90    1:07.98  
 10 Cherry, Kenneth L         49 Hanford YMCA Mas-38  1:09.35    1:09.85  
 11 Rydman, Eric              46 UNAT                 1:30.00    1:19.65  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 26.58  12/20/2008 WALLY DICKS                                  
         PMS: P 27.65  12/31/2002 Lee Rider                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Condon, Doug              48 Tri Valley Maste-38    29.10      30.37  
  2 Vanhoven, Paul D          47 Walnut Creek Mas-38    32.00      31.81  
  3 Homonnay, Chris A         49 Club Hot Tub-38        33.50      32.00  
  4 Sewell, Scott M           49 Swimstitute Mast-38    32.50      32.17  
  5 Chappell, Matt            47 University of Sa-38    35.90      32.78  
  6 Boedtker, Markus S        47 Sacramento Maste-38    33.00      32.83  
  7 Bauer, Kim                47 Marin Pirates Ma-38    33.50      33.59  
  8 Henthorne, Thomas A       47 University of Sa-38    37.00      35.79  
  9 Cherry, Kenneth L         49 Hanford YMCA Mas-38    41.00      36.41  
 10 Dominguez, Simon J        46 North Bay Aquati-38    38.00      36.52  
 11 Grady, Patrick O          45 University of Sa-38    40.00      36.75  
 12 Thorp, Chas               45 Marin Pirates Ma-38    44.00      38.49  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   57.87   4/19/2009 CHRIS WEISSMAN                             
         PMS: P 1:00.65  12/31/2003 Lee Rider                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stahl, Stephen A          47 Walnut Creek Mas-38  1:09.47    1:07.42  
  2 Fischer, Niel E           47 Santa Rosa Maste-38  1:10.00    1:08.24  
  3 Samoilov, Arkadii V       46 Mountain View Ma-38  1:12.00    1:08.32  
  4 Enright, Jeffrey          45 San Mateo Master-38  1:10.00    1:08.42  
  5 Mc Ilroy, Paul F          46 Tuolumne County-38   1:11.06    1:08.54  
  6 Condon, Doug              48 Tri Valley Maste-38  1:04.81    1:08.97  
  7 Sewell, Scott M           49 Swimstitute Mast-38  1:11.00    1:09.83  
  8 Smith, Stephen M          45 Sacramento Maste-38  1:12.39    1:09.95  
  9 Homonnay, Chris A         49 Club Hot Tub-38      1:15.00    1:10.67  
 10 Chappell, Matt            47 University of Sa-38  1:15.99    1:12.42  
 11 Bauer, Kim                47 Marin Pirates Ma-38  1:15.00    1:14.81  
 12 Henthorne, Thomas A       47 University of Sa-38  1:22.00    1:17.52  
 13 Grady, Patrick O          45 University of Sa-38  1:20.00    1:19.85  
 14 Rydman, Eric              46 UNAT                 1:35.00    1:21.65  
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.67    5/4/2008 PAUL SMITH                                   
         PMS: P 24.05  12/31/2010 Tom Harvill                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Matt               45 UNAT                   23.90      24.00P 
  2 Barta, Chris              45 Temescal Aquatic-38    27.00      25.54  
  3 Mc Cormack, Bryan J       46 The Olympic Club-38    29.50      28.28  
  4 Sewell, Scott M           49 Swimstitute Mast-38    30.50      28.75  
  5 Boedtker, Markus S        47 Sacramento Maste-38    29.00      28.77  
  6 McSweeney, Brian P        45 University of Sa-38    29.63      28.87  
  7 Shunk, Kendrick A         46 North Bay Aquati-38    28.13      29.21  
  8 Grady, Patrick O          45 University of Sa-38    30.24      30.47  
  9 Henthorne, Thomas A       47 University of Sa-38    33.00      30.72  
 10 Goble, John M             49 Almaden Swim & R-38    31.00      31.17  
 11 Dominguez, Simon J        46 North Bay Aquati-38    35.00      31.78  
 12 Thorp, Chas               45 Marin Pirates Ma-38    35.00      32.56  
 13 Hills, Stuart D           45 San Francisco Ts-38    39.76      34.50  
 14 Rosenbaum, Ken M          46 SwimSF-38              36.00      35.63  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 50.90   5/21/2010 DAVID SIMS                                   
         PMS: P 52.99  12/31/2009 Rich Saeger                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Matt               45 UNAT                   53.40      52.96P 
  2 Enright, Jeffrey          45 San Mateo Master-38    57.47      57.80  
  3 Smith, Stephen M          45 Sacramento Maste-38  1:02.57      58.39  
  4 Stahl, Stephen A          47 Walnut Creek Mas-38  1:00.24      59.03  
  5 Fischer, Niel E           47 Santa Rosa Maste-38  1:03.00      59.95  
  6 Cherry, Kenneth L         49 Hanford YMCA Mas-38  1:18.00    1:06.28  
  7 McSweeney, Brian P        45 University of Sa-38  1:08.73    1:06.57  
  8 Sewell, Scott M           49 Swimstitute Mast-38  1:10.00    1:07.41  
  9 Henthorne, Thomas A       47 University of Sa-38  1:14.00    1:08.00  
 10 Rydman, Eric              46 UNAT                 1:25.00    1:25.67  
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 52.14   5/23/2010 RICHARD HUGHEY                               
         PMS: P 56.44  12/31/2009 Thomas Harvill                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Matt               45 UNAT                   59.96      57.24  
  2 Enright, Jeffrey          45 San Mateo Master-38    58.50      59.16  
  3 Stahl, Stephen A          47 Walnut Creek Mas-38  1:01.73    1:00.36  
  4 Fischer, Niel E           47 Santa Rosa Maste-38  1:03.00    1:01.51  
  5 Samoilov, Arkadii V       46 Mountain View Ma-38  1:05.00    1:01.77  
  6 Condon, Doug              48 Tri Valley Maste-38  1:00.34    1:04.45  
  7 Homonnay, Chris A         49 Club Hot Tub-38      1:10.00    1:04.67  
  8 Wilson, Todd              47 Santa Rosa Maste-38  1:08.50    1:06.81  
  9 Boedtker, Markus S        47 Sacramento Maste-38  1:05.00    1:06.87  
 10 Sewell, Scott M           49 Swimstitute Mast-38  1:07.50    1:07.19  
 11 Cherry, Kenneth L         49 Hanford YMCA Mas-38  1:15.11    1:09.78  
 12 Shunk, Kendrick A         46 North Bay Aquati-38  1:08.00    1:09.82  
 13 Henthorne, Thomas A       47 University of Sa-38  1:16.00    1:10.35  
 14 Goble, John M             49 Almaden Swim & R-38  1:15.00    1:16.07  
 15 Rydman, Eric              46 UNAT                 1:30.00    1:16.32  
 16 Thorp, Chas               45 Marin Pirates Ma-38  1:20.00    1:17.26  
 -- Dominguez, Simon J        46 North Bay Aquati-38  1:20.00         DQ  
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.38   5/10/2009 AMBROSE GAINES                               
         PMS: P 22.45  12/31/2009 John Oberto                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Kurt E            52 Santa Cruz Maste-38    24.00      24.10  
  2 Taylor, Ron A             51 Richmond Plunge-38     25.85      25.11  
  3 Cutting, Steven R         54 Tri Valley Maste-38    26.00      26.09  
  4 Gomez, Miguel             52 Livermore Valley-38    27.60      26.23  
  5 Jacobson, Tom B           52 Fog City Masters-38    26.72      26.81  
  6 Laudenslager, Greg L      50 Rolling Hills Mu-38    28.00      27.17  
  7 Zais, Craig A             54 Davis Aquatic Ma-38    27.00      27.70  
  8 Levikow, Peter T          52 Masters Penguin-38     32.00      28.49  
  9 Wirth, Douglas H          54 Cal Maritime Aca-38    29.40      28.57  
 10 Pasternak, Joseph J       50 University of Sa-38    31.91      30.04  
 11 DeBenedictis, Nick        52 North Bay Aquati-38    45.00      40.97  
 12 Diers, Phil J             54 San Francisco Ts-38    38.75      43.98  
 13 Honniball, James H        53 University of Sa-38    50.00      45.12  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 46.59   5/10/2009 AMBROSE GAINES                               
         PMS: P 49.08  12/31/2008 Peter Nunan                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gorek, Josef E            50 UNAT                   53.00      52.39  
  2 Schenstrom, Warren        54 Santa Rosa Maste-38    54.62      54.10  
  3 Wilson, Kurt E            52 Santa Cruz Maste-38    55.00      55.44  
  4 Justeson, Jeff A          53 Club Hot Tub-38      1:01.50      57.09  
  5 Gomez, Miguel             52 Livermore Valley-38    59.10      57.20  
  6 Thomas, Ken               50 CoastSide Tiger-38     59.50      59.20  
  7 Volponi, James E          53 Livermore Valley-38    59.30      59.32  
  8 Brenan, Andrew            51 Sacramento Maste-38  1:01.98      59.91  
  9 Jacobson, Tom B           52 Fog City Masters-38    59.59    1:00.06  
 10 Laudenslager, Greg L      50 Rolling Hills Mu-38  1:00.00    1:00.49  
 11 Hamza, Alex               52 Livermore Valley-38  1:00.50    1:00.55  
 12 Sharron, Will G           51 San Mateo Master-38  1:00.00    1:00.65  
 13 Zais, Craig A             54 Davis Aquatic Ma-38  1:01.00    1:01.87  
 14 Stewart, David M          53 Vacaville Swim C-38  1:00.17    1:02.69  
 15 Giles, George S           52 Vacaville Swim C-38  1:06.00    1:04.94  
 16 Wirth, Douglas H          54 Cal Maritime Aca-38  1:07.20    1:06.95  
 17 Yen, Stanley K            54 Sacramento Maste-38  1:07.55    1:09.40  
 18 Spiker, Scott E           54 Santa Rosa Maste-38  1:15.00    1:10.00  
 19 DeBenedictis, Nick        52 North Bay Aquati-38  1:38.00    1:26.79  
 20 Barrick, Jim G            50 University of Sa-38  1:45.00    1:35.18  
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.52   5/22/2010 RICHARD KAMMERER                             
         PMS: P 26.37  12/31/1998 Dick Thomas                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Ron A             51 Richmond Plunge-38     29.61      29.14  
  2 Morales, John R           54 Santa Rosa Maste-38    31.22      30.33  
  3 Cutting, Steven R         54 Tri Valley Maste-38    32.00      30.60  
  4 Wilson, Kurt E            52 Santa Cruz Maste-38    33.00      33.18  
  5 Volponi, James E          53 Livermore Valley-38    33.40      33.19  
  6 Gomez, Miguel             52 Livermore Valley-38    35.30      33.42  
  7 Fry, Laurence             51 Jellies Aquatic-38     34.40      36.63  
  8 Yen, Stanley K            54 Sacramento Maste-38    36.95      37.10  
  9 Zais, Craig A             54 Davis Aquatic Ma-38    35.00      37.87  
 10 Giles, George S           52 Vacaville Swim C-38    40.30      39.02  
 -- DeBenedictis, Nick        52 North Bay Aquati-38  1:10.00         DQ  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 55.80   5/23/2010 RICHARD KAMMERER                             
         PMS: P 57.26  12/31/2007 Phil Djang                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Ron A             51 Richmond Plunge-38   1:04.63    1:03.14  
  2 Justeson, Jeff A          53 Club Hot Tub-38      1:11.11    1:09.28  
  3 Wilson, Kurt E            52 Santa Cruz Maste-38  1:12.50    1:10.84  
  4 Stewart, David M          53 Vacaville Swim C-38  1:12.00    1:11.59  
  5 Laudenslager, Greg L      50 Rolling Hills Mu-38  1:15.00    1:13.00  
  6 Hamza, Alex               52 Livermore Valley-38  1:15.00    1:13.58  
  7 Yen, Stanley K            54 Sacramento Maste-38  1:21.90    1:21.05  
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 26.98   5/21/2010 HOLDEN BANK                                  
         PMS: P 27.82  12/31/2010 Gary Patterson                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ewing, Jack               51 University of Sa-38    34.90      32.28  
  2 Brenan, Andrew            51 Sacramento Maste-38    33.89      32.56  
  3 Jacobson, Tom B           52 Fog City Masters-38    44.00      33.99  
  4 Yuen, Matt                52 Almaden Swim & R-38    35.86      34.42  
  5 Cutting, Steven R         54 Tri Valley Maste-38    37.00      34.73  
  6 Wilson, Kurt E            52 Santa Cruz Maste-38    34.90      34.83  
  7 Sharron, Will G           51 San Mateo Master-38    34.93      35.06  
  8 Levikow, Peter T          52 Masters Penguin-38     40.00      35.53  
  9 Fry, Laurence             51 Jellies Aquatic-38     36.60      35.91  
 10 Giles, George S           52 Vacaville Swim C-38    39.40      38.99  
 11 Graham, William S         50 San Francisco Ts-38    38.00      39.36  
 12 Pasternak, Joseph J       50 University of Sa-38    42.43      41.19  
 13 Spiker, Scott E           54 Santa Rosa Maste-38    46.00      41.69  
 14 Diers, Phil J             54 San Francisco Ts-38    45.89      52.21  
 15 DeBenedictis, Nick        52 North Bay Aquati-38  1:15.00    1:00.99  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   59.94   5/22/2010 JON BLANK                                  
         PMS: P 1:00.76  12/31/2010 Gary Patterson                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brenan, Andrew            51 Sacramento Maste-38  1:11.11    1:10.20  
  2 Schenstrom, Warren        54 Santa Rosa Maste-38  1:14.77    1:10.50  
  3 Morales, John R           54 Santa Rosa Maste-38  1:12.55    1:12.07  
  4 Ewing, Jack               51 University of Sa-38  1:14.60    1:13.30  
  5 Yuen, Matt                52 Almaden Swim & R-38  1:17.00    1:15.32  
  6 Laudenslager, Greg L      50 Rolling Hills Mu-38  1:15.00    1:15.49  
  7 Hamza, Alex               52 Livermore Valley-38  1:20.00    1:17.48  
  8 Sharron, Will G           51 San Mateo Master-38  1:18.18    1:18.55  
  9 Justeson, Jeff A          53 Club Hot Tub-38      1:26.00    1:18.75  
 10 Myers, Keith D            50 San Francisco Ts-38  1:35.00    1:20.74  
 11 Stewart, David M          53 Vacaville Swim C-38  1:20.00    1:21.60  
 12 Giles, George S           52 Vacaville Swim C-38  1:24.27    1:28.10  
 13 Pasternak, Joseph J       50 University of Sa-38  1:40.00    1:31.56  
 14 Spiker, Scott E           54 Santa Rosa Maste-38  1:38.00    1:33.47  
 15 Diers, Phil J             54 San Francisco Ts-38  1:46.04    2:00.97  
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 23.19   4/25/2004 TRIP HEDRICK                                 
         PMS: P 23.52  12/31/2009 John Oberto                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kerry L          54 Walnut Creek Mas-38    27.77      27.58  
  2 Brenan, Andrew            51 Sacramento Maste-38    29.10      28.98  
  3 Cutting, Steven R         54 Tri Valley Maste-38    30.00      29.29  
  4 Yuen, Matt                52 Almaden Swim & R-38    30.50      29.68  
  5 Jacobson, Tom B           52 Fog City Masters-38    30.39      30.10  
  6 Volponi, James E          53 Livermore Valley-38    30.20      30.35  
  7 Levikow, Peter T          52 Masters Penguin-38     33.00      30.61  
  8 Thomas, Ken               50 CoastSide Tiger-38     31.50      30.97  
  9 Myers, Keith D            50 San Francisco Ts-38    37.00      31.55  
 10 Fry, Laurence             51 Jellies Aquatic-38     32.20      31.63  
 11 Gomez, Miguel             52 Livermore Valley-38    33.00      31.85  
 12 Giles, George S           52 Vacaville Swim C-38    33.25      32.03  
 13 Wirth, Douglas H          54 Cal Maritime Aca-38    32.75      32.29  
 14 Yen, Stanley K            54 Sacramento Maste-38    33.50      34.76  
 15 Graham, William S         50 San Francisco Ts-38    32.00      38.03  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 51.93   4/13/2008 PAUL CARTER                                  
         PMS: P 51.93  12/31/2008 Paul Carter                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kerry L          54 Walnut Creek Mas-38  1:01.50      59.12  
  2 Morales, John R           54 Santa Rosa Maste-38  1:00.88    1:00.33  
  3 Schenstrom, Warren        54 Santa Rosa Maste-38  1:02.35    1:02.46  
  4 Justeson, Jeff A          53 Club Hot Tub-38      1:05.25    1:04.22  
  5 Myers, Keith D            50 San Francisco Ts-38  1:20.00    1:09.40  
  6 Stewart, David M          53 Vacaville Swim C-38  1:10.00    1:09.98  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 55.42   5/10/2009 JACK GROSELLE                                
         PMS: P 55.82  12/31/2009 John Oberto                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cutting, Steven R         54 Tri Valley Maste-38  1:08.00    1:06.23  
  2 O'Brien, Kerry L          54 Walnut Creek Mas-38  1:08.11    1:06.67  
  3 Justeson, Jeff A          53 Club Hot Tub-38      1:10.10    1:06.87  
  4 Yuen, Matt                52 Almaden Swim & R-38  1:10.25    1:07.38  
  5 Jacobson, Tom B           52 Fog City Masters-38  1:12.00    1:09.43  
  6 Hamza, Alex               52 Livermore Valley-38  1:10.00    1:09.70  
  7 Stewart, David M          53 Vacaville Swim C-38  1:10.00    1:10.49  
  8 Gomez, Miguel             52 Livermore Valley-38  1:15.00    1:10.75  
  9 Laudenslager, Greg L      50 Rolling Hills Mu-38  1:15.00    1:11.46  
 10 Myers, Keith D            50 San Francisco Ts-38  1:25.00    1:11.95  
 11 Wirth, Douglas H          54 Cal Maritime Aca-38  1:20.00    1:20.67  
 12 Diers, Phil J             54 San Francisco Ts-38  1:52.84    2:10.62  
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.82   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 22.77  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 van Boer, Eric D          57 Rolling Hills Mu-38    25.06      24.95  
  2 Paul, Gordon M            59 Clovis Swim Club-38    24.20      25.15  
  3 Wierema, Dirk             57 UNAT                   25.90      25.81  
  4 Patocchi, Robert J        55 UNAT                   26.00      26.29  
  5 Kahn, Stuart L            58 Davis Aquatic Ma-38    26.61      26.69  
  6 Woodruff, David L         55 Davis Aquatic Ma-38    27.18      27.09  
  7 McLintock, John           57 San Diego Swim M-44    27.14      27.12  
  8 Willard, Kirt G           59 Club Hot Tub-38        29.00      27.24  
  9 Mondok, Frank J           57 Masters Penguin-38     28.09      28.40  
 10 Sutton-Beattie, Eric L    59 Rolling Hills Mu-38    29.70      30.27  
 11 Anderson, Robert L        56 Peninsula Covena-38    30.69      30.35  
 12 Perez, Peter J            55 University of Sa-38    33.00      35.19  
 -- Heath, Robert H           55 Manatee Aquatic-38     23.50         DQ  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.37   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 50.21  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffith, James M         58 The Olympic Club-38    54.00      53.32  
  2 Wierema, Dirk             57 UNAT                   57.70      55.34  
  3 Paul, Gordon M            59 Clovis Swim Club-38    55.02      55.80  
  4 Patocchi, Robert J        55 UNAT                 1:00.00      59.39  
  5 Willard, Kirt G           59 Club Hot Tub-38        59.99    1:00.92  
  6 McLintock, John           57 San Diego Swim M-44  1:02.50    1:01.26  
  7 Mondok, Frank J           57 Masters Penguin-38   1:04.43    1:04.19  
  8 Maxson, Mark B            59 Orinda Aquatic M-38  1:10.00    1:06.83  
  9 Anderson, Robert L        56 Peninsula Covena-38  1:07.25    1:07.58  
 10 Sutton-Beattie, Eric L    59 Rolling Hills Mu-38  1:07.06    1:07.77  
 11 Morreale, Vincent J       56 University of Sa-38  2:00.00    1:34.36  
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.42   5/22/2010 PHILLIP DJANG                                
         PMS: P 26.62   6/30/2011 Philipp Djang                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heath, Robert H           55 Manatee Aquatic-38     28.00      28.06  
  2 van Boer, Eric D          57 Rolling Hills Mu-38    30.42      30.56  
  3 Schindler, Tom H          55 Club Hot Tub-38        32.50      31.24  
  4 Kahn, Stuart L            58 Davis Aquatic Ma-38    31.00      31.60  
  5 Wierema, Dirk             57 UNAT                   33.40      32.19  
  6 Skuse, Brian M            55 North Bay Aquati-38    35.01      33.92  
  7 Blumenthal, Paul D        59 Menlo Masters Ak-38    37.50      34.64  
  8 Maxson, Mark B            59 Orinda Aquatic M-38    36.00      34.81  
  9 Morreale, Vincent J       56 University of Sa-38  1:00.00      52.32  
 10 Kolovson, Curt            55 Peninsula Covena-38  1:15.00    1:09.46  
 -- Perez, Peter J            55 University of Sa-38    50.00         DQ  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 57.34   4/19/2009 GEOFF MYKLEBY                                
         PMS: P 58.01   6/30/2011 Philipp Djang                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mundschau, Steve          58 University of Sa-38  1:10.00    1:06.17  
  2 Schindler, Tom H          55 Club Hot Tub-38      1:12.50    1:08.81  
  3 Skuse, Brian M            55 North Bay Aquati-38  1:15.01    1:14.33  
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 27.81    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                                
         PMS: P 28.71  12/31/2003 Don Mc Kenzie                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heath, Robert H           55 Manatee Aquatic-38     32.00      32.93  
  2 van Boer, Eric D          57 Rolling Hills Mu-38    31.62      32.95  
  3 Woodruff, David L         55 Davis Aquatic Ma-38    33.70      33.13  
  4 Schindler, Tom H          55 Club Hot Tub-38        36.00      35.29  
  5 McLintock, John           57 San Diego Swim M-44    35.50      35.53  
  6 Skuse, Brian M            55 North Bay Aquati-38    36.01      37.42  
  7 Sutton-Beattie, Eric L    59 Rolling Hills Mu-38    39.45      38.82  
  8 Mondok, Frank J           57 Masters Penguin-38     41.00      39.77  
  9 Perez, Peter J            55 University of Sa-38    42.00      41.42  
 10 Kolovson, Curt            55 Peninsula Covena-38    55.00      56.45  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:01.42    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
         PMS: P 1:03.22  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woodruff, David L         55 Davis Aquatic Ma-38  1:14.50    1:13.41  
  2 Butler, Geoffrey E        55 North Bay Aquati-38  1:20.00    1:15.61  
  3 Schindler, Tom H          55 Club Hot Tub-38      1:21.00    1:19.13  
  4 Anderson, Robert L        56 Peninsula Covena-38  1:20.88    1:20.99  
  5 Sutton-Beattie, Eric L    59 Rolling Hills Mu-38  1:26.27    1:26.55  
  6 Williams, Syd             56 University of Sa-38  1:29.05    1:28.37  
  7 Kolovson, Curt            55 Peninsula Covena-38  2:15.00    2:09.93  
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.16   3/25/2007 GREG SHAW                                    
         PMS: P 25.12  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heath, Robert H           55 Manatee Aquatic-38     25.99      26.29  
  2 Griffith, James M         58 The Olympic Club-38    26.50      26.98  
  3 van Boer, Eric D          57 Rolling Hills Mu-38    28.31      27.99  
  4 Wierema, Dirk             57 UNAT                   28.20      28.59  
  5 Willard, Kirt G           59 Club Hot Tub-38        32.00      31.42  
  6 Perez, Peter J            55 University of Sa-38    45.00      46.05  
  7 Kolovson, Curt            55 Peninsula Covena-38  1:20.00    1:05.24  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 54.09   3/29/2009 GREG SHAW                                    
         PMS: P 56.50  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mundschau, Steve          58 University of Sa-38  1:06.00    1:03.88  
  2 Anderson, Robert L        56 Peninsula Covena-38  1:35.32    1:31.51  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 56.20    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                                
         PMS: P 58.95  12/31/2002 Robert Strand                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paul, Gordon M            59 Clovis Swim Club-38  1:03.30    1:05.46  
  2 Mundschau, Steve          58 University of Sa-38  1:10.00    1:06.76  
  3 Woodruff, David L         55 Davis Aquatic Ma-38  1:07.50    1:07.42  
  4 Butler, Geoffrey E        55 North Bay Aquati-38  1:15.00    1:08.73  
  5 Blumenthal, Paul D        59 Menlo Masters Ak-38  1:12.50    1:11.17  
  6 Maxson, Mark B            59 Orinda Aquatic M-38  1:17.00    1:16.38  
  7 Anderson, Robert L        56 Peninsula Covena-38  1:16.83    1:18.81  
  8 Kolovson, Curt            55 Peninsula Covena-38  2:30.00    2:04.64  
 -- Willard, Kirt G           59 Club Hot Tub-38      1:15.00         DQ  
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.30   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 24.03  12/31/2003 James Elder                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sapirstein, Julian B      62 University of Sa-38    26.02      25.70  
  2 Crane, John K             60 Club Hot Tub-38        28.00      27.74  
  3 Mc Clelland, Mac D        62 Manatee Aquatic-38     29.00      27.81  
  4 Kendall, Scot             61 Santa Cruz Maste-38    30.00      30.05  
  5 Dorey, Frederick J        62 The Olympic Club-38    30.00      30.33  
  6 Hubbard, Jack W           60 San Francisco Ts-38    50.00      31.99  
  7 Anderson, Don             60 Mountain View Ma-38    32.00      32.14  
  8 Stone, Brett              63 Davis Aquatic Ma-38    35.00      32.61  
  9 McLaughlin, Philip        61 Temescal Aquatic-38    40.00      33.26  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.14   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 53.18  12/31/2010 Jim Clemmons                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             61 Manatee Aquatic-38     56.50      55.68  
  2 Sapirstein, Julian B      62 University of Sa-38    57.72      57.25  
  3 Crane, John K             60 Club Hot Tub-38        58.50      59.21  
  4 Mc Clelland, Mac D        62 Manatee Aquatic-38   1:05.00    1:01.66  
  5 Knopf, Thomas H           64 The Olympic Club-38  1:10.00    1:02.36  
  6 Jochim, Christian         63 Almaden Swim & R-38  1:04.28    1:03.48  
  7 Virtue, Paul A            60 University of Sa-38  1:03.51    1:03.68  
  8 Kennedy, James B          60 Cal Maritime Aca-38  1:05.22    1:03.79  
  9 Tull, William F           61 University of Sa-38  1:05.00    1:03.80  
 10 Anderson, Don             60 Mountain View Ma-38  1:12.00    1:09.69  
 11 Hubbard, Jack W           60 San Francisco Ts-38  1:30.00    1:11.72  
 12 Stone, Brett              63 Davis Aquatic Ma-38  1:13.00    1:11.75  
 13 McLaughlin, Philip        61 Temescal Aquatic-38  1:20.00    1:16.15  
 14 Murray, Ed                62 University of Sa-38  2:30.00    2:20.58  
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.82    5/4/2008 HUGH WILDER                                  
         PMS: P 27.64    5/1/2011 Hugh Wilder                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              64 Santa Rosa Maste-38    28.80      28.40  
  2 Knopf, Thomas H           64 The Olympic Club-38    35.00      34.12  
  3 Crane, John K             60 Club Hot Tub-38        34.00      34.52  
  4 Jochim, Christian         63 Almaden Swim & R-38    35.09      35.52  
  5 Levinson, Alan            60 Manatee Aquatic-38     41.40      41.55  
 -- Stone, Brett              63 Davis Aquatic Ma-38    50.00         DQ  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N   59.29    5/4/2008 HUGH WILDER                                
         PMS: P 1:01.40  12/31/2004 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              64 Santa Rosa Maste-38  1:04.00    1:03.32  
  2 Clemmons, Jim             61 Manatee Aquatic-38   1:09.50    1:07.55  
  3 Crane, John K             60 Club Hot Tub-38      1:17.00    1:16.21  
  4 Jochim, Christian         63 Almaden Swim & R-38  1:17.94    1:17.82  
  5 Anderson, Don             60 Mountain View Ma-38  1:25.00    1:23.70  
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.32   5/14/2006 ROBERT STRAND                                
         PMS: P 29.32  12/31/2006 Robert Strand                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kennedy, James B          60 Cal Maritime Aca-38    35.24      34.73  
  2 Mc Clelland, Mac D        62 Manatee Aquatic-38     36.00      35.25  
  3 Atondo, Richard E         61 University of Sa-38    36.00      35.35  
  4 Sapirstein, Julian B      62 University of Sa-38    37.48      36.02  
  5 Anderson, Don             60 Mountain View Ma-38    39.00      39.56  
  6 Hubbard, Jack W           60 San Francisco Ts-38  1:15.00      47.36  
  7 Stone, Brett              63 Davis Aquatic Ma-38    50.00      47.37  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:05.17   5/22/2010 ROBERT STRAND                              
         PMS: P 1:05.46  12/31/2006 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             61 Manatee Aquatic-38   1:12.50    1:11.02  
  2 Kennedy, James B          60 Cal Maritime Aca-38  1:16.94    1:17.89  
  3 Atondo, Richard E         61 University of Sa-38  1:17.00    1:18.42  
  4 Kendall, Scot             61 Santa Cruz Maste-38  1:25.00    1:26.41  
  5 Anderson, Don             60 Mountain View Ma-38  1:27.00    1:26.86  
  6 Stone, Brett              63 Davis Aquatic Ma-38  1:45.00    1:43.03  
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.46   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 26.73  12/31/2009 Thomas Knopf                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              64 Santa Rosa Maste-38    28.50      27.63  
  2 Holt, Tate                60 Tamalpais Aquati-38    32.50      27.91  
  3 Knopf, Thomas H           64 The Olympic Club-38    30.00      28.28  
  4 Pence, Brad               60 Bay Masters-38         32.00      28.35  
  5 Kendall, Scot             61 Santa Cruz Maste-38    33.00      32.84  
  6 Mc Clelland, Mac D        62 Manatee Aquatic-38     34.50      34.68  
  7 Levinson, Alan            60 Manatee Aquatic-38     37.40      38.45  
  8 Hubbard, Jack W           60 San Francisco Ts-38  1:00.00      43.28  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N   54.92   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                           
         PMS: P 1:00.54  12/31/2009 Andrew McPherson                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             61 Manatee Aquatic-38   1:05.50    1:04.19  
  2 Kennedy, James B          60 Cal Maritime Aca-38  1:11.56    1:13.25  
  3 Kendall, Scot             61 Santa Cruz Maste-38  1:30.00    1:24.10  
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   59.18   4/17/2010 GEORGE SCHMIDT                             
         PMS: P 1:00.10  12/31/2008 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             61 Manatee Aquatic-38   1:05.50    1:05.11  
  2 Wilder, Hugh              64 Santa Rosa Maste-38  1:07.00    1:06.56  
  3 Holt, Tate                60 Tamalpais Aquati-38  1:10.00    1:10.03  
  4 Sapirstein, Julian B      62 University of Sa-38  1:13.05    1:11.64  
  5 Atondo, Richard E         61 University of Sa-38  1:12.00    1:12.36  
  6 Kennedy, James B          60 Cal Maritime Aca-38  1:10.24    1:12.90  
  7 Jochim, Christian         63 Almaden Swim & R-38  1:14.45    1:15.68  
  8 Kendall, Scot             61 Santa Cruz Maste-38  1:18.00    1:18.06  
  9 Hubbard, Jack W           60 San Francisco Ts-38  2:15.00    1:31.32  
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.10   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 24.01  12/31/2009 James Elder                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeLacy, James R           65 Walnut Creek Mas-38    27.00      25.73  
  2 Clark, Steve E            68 The Olympic Club-38    25.97      27.47  
  3 Todd, Richard T           69 Tuolumne County-38     28.00      28.95  
  4 Weintraub, Elias          67 University of Sa-38    54.00      50.58  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.42   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 53.66  12/31/2009 James Elder                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeLacy, James R           65 Walnut Creek Mas-38    59.00      57.21  
  2 Burns, Richard            68 Tamalpais Aquati-38  1:02.50      59.20  
  3 Boyd, Todd S              66 Sacramento Maste-38  1:05.50    1:03.48  
  4 Todd, Richard T           69 Tuolumne County-38   1:02.00    1:03.96  
  5 Weintraub, Elias          67 University of Sa-38  2:10.00    1:52.59  
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.74   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 27.84  12/31/2009 Richard Burns                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            68 Tamalpais Aquati-38    31.50      30.56  
  2 Clark, Steve E            68 The Olympic Club-38    33.79      33.59  
  3 Pierce, Donald A          66 Rolling Hills Mu-38    36.08      35.74  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:01.04   5/10/2009 RICHARD BURNS                              
         PMS: P 1:01.04  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            68 Tamalpais Aquati-38  1:07.12    1:07.53  
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 30.66   5/10/2009 PETER ANDERSEN                               
         PMS: P 31.32  12/31/2009 David Gildea                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeLacy, James R           65 Walnut Creek Mas-38    36.00      34.71  
  2 Todd, Richard T           69 Tuolumne County-38     36.00      35.59  
  3 Clark, Steve E            68 The Olympic Club-38    38.27      37.89  
  4 Pierce, Donald A          66 Rolling Hills Mu-38    38.64      38.70  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:08.19   5/10/2009 DAVID GILDEA                               
         PMS: P 1:08.19  12/31/2009 David Gildea                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           69 Tuolumne County-38   1:16.00    1:16.86  
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.94   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 26.65  12/31/2009 James Elder                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeLacy, James R           65 Walnut Creek Mas-38    30.00      28.44  
  2 Clark, Steve E            68 The Olympic Club-38    29.37      29.56  
  3 Burns, Richard            68 Tamalpais Aquati-38    30.00      30.31  
  4 Boyd, Todd S              66 Sacramento Maste-38    35.75      33.21  
  5 Pierce, Donald A          66 Rolling Hills Mu-38    34.25      34.43  
  6 Weintraub, Elias          67 University of Sa-38  1:10.00    1:30.62  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:00.32   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
         PMS: P 1:02.26  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dennis, D Craig           65 Walnut Creek Mas-38  1:09.50    1:07.88  
  2 Burns, Richard            68 Tamalpais Aquati-38  1:08.33    1:09.96  
  3 DeLacy, James R           65 Walnut Creek Mas-38  1:10.00    1:10.88  
 -- Weintraub, Elias          67 University of Sa-38  2:20.00         DQ  
 -- Pierce, Donald A          66 Rolling Hills Mu-38  1:17.00         DQ  
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.13    5/4/2008 JEFF FARRELL                                 
         PMS: P 25.99  12/31/2002 Don Hill                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kleman, Karl F            71 Tuolumne County-38     34.00      31.66  
  2 Saunders, Christopher     73 University of Sa-38    40.00      38.18  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 56.05    5/4/2008 JEFF FARRELL                                 
         PMS: P 58.35  12/31/2002 Don Hill                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lane, Ed V                72 Walnut Creek Mas-38  1:17.30    1:14.35  
  2 Fasbender, Barry A        74 Stanford Masters-38  1:18.40    1:15.17  
  3 Saunders, Christopher     73 University of Sa-38  1:40.00    1:23.13  
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 30.25   4/25/2004 YOSHI OYAKAWA                                
         PMS: P 34.09  12/31/2010 Dennis Bledsoe                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kleman, Karl F            71 Tuolumne County-38     45.00      46.17  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:06.83   4/25/2004 YOSHI OYAKAWA                              
         PMS: P 1:15.86  12/31/2010 Dennis Bledsoe                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        74 Stanford Masters-38  1:30.36    1:29.50  
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 33.19   4/22/2001 JOHN KORTHEUER                               
         PMS: P 36.70  12/31/1993 John Richards                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kleman, Karl F            71 Tuolumne County-38     41.00      38.37  
  2 Perilman, Jim E           72 Walnut Creek Mas-38    41.08      39.66  
  3 Lane, Ed V                72 Walnut Creek Mas-38    45.10      45.78  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:15.24   4/22/2001 JOHN KORTHEUER                             
         PMS: P 1:21.03  12/31/1989 Aldo Da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           72 Walnut Creek Mas-38  1:35.40    1:31.16  
  2 Kleman, Karl F            71 Tuolumne County-38   1:37.00    1:31.84  
  3 Lane, Ed V                72 Walnut Creek Mas-38  1:42.30    1:36.08  
  4 Fasbender, Barry A        74 Stanford Masters-38  1:37.93    1:36.67  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:08.12    2/9/2008 DAVID COSTILL                              
         PMS: P 1:19.06  12/31/2007 Emory Haworth                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        74 Stanford Masters-38  1:30.44    1:31.85  
  2 Perilman, Jim E           72 Walnut Creek Mas-38  1:35.40    1:33.98  
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:06.94    5/4/2008 JEFF FARRELL                               
         PMS: P 1:12.46  12/31/2009 Dennis Bledsoe                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        74 Stanford Masters-38  1:23.59    1:25.93  
  2 Lane, Ed V                72 Walnut Creek Mas-38  1:50.00    1:37.50  
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 26.84   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                               
         PMS: P 29.54  12/31/2009 John Sulzback                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fleming, Jack C           76 University of Sa-38    34.85      35.40  
  2 Mayo, Robert W            78 Walnut Creek Mas-38    36.00      35.76  
  3 Osborne, Daniel R         78 University of Sa-38    35.00      36.71  
  4 Grohe, William E          78 University of Sa-38    45.00      43.92  
  5 Soroka, Donald            79 Rolling Hills Mu-38  1:30.27      52.72  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N   58.68   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                             
         PMS: P 1:07.21  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            78 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:18.19  
  2 Fleming, Jack C           76 University of Sa-38  1:33.76    1:22.77  
  3 Osborne, Daniel R         78 University of Sa-38  1:28.00    1:31.54  
  4 Kline, Howard J           79 University of Sa-38  1:30.00    1:47.88  
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 32.11   4/19/2009 YOSHI OYAKAWA                                
         PMS: P 34.84  12/31/1995 Ray Taft                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            78 Walnut Creek Mas-38    44.00      41.71  
  2 Osborne, Daniel R         78 University of Sa-38    55.00      48.96  
  3 Grohe, William E          78 University of Sa-38    53.00      53.57  
  4 Soroka, Donald            79 Rolling Hills Mu-38  1:04.61      56.29  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:08.55   4/19/2009 BURWELL JONES                              
         PMS: P 1:17.67  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            78 Walnut Creek Mas-38  1:40.00    1:34.08  
  2 Soroka, Donald            79 Rolling Hills Mu-38  2:16.57    1:59.47  
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 35.64   4/30/2006 JOHN KORTHEUER                               
         PMS: P 38.41  12/31/2007 Ashley Jones                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fleming, Jack C           76 University of Sa-38    42.71      41.32  
  2 Soroka, Donald            79 Rolling Hills Mu-38  1:05.72      57.22  
  3 Grohe, William E          78 University of Sa-38  1:05.00    1:07.42  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:22.64   4/30/2006 JOHN KORTHEUER                             
         PMS: P 1:25.80  12/31/1993 Aldo Da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fleming, Jack C           76 University of Sa-38  1:39.28    1:34.77  
  2 Soroka, Donald            79 Rolling Hills Mu-38  2:31.82    2:16.86  
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 31.33   2/19/2010 BURWELL JONES                                
         PMS: P 32.89  12/31/2007 Ashley Jones                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William E          78 University of Sa-38  1:10.00    1:02.69  
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:09.94   2/13/2010 BURWELL JONES                              
         PMS: P 1:16.12  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fleming, Jack C           76 University of Sa-38  1:35.89    1:33.12  
  2 Mayo, Robert W            78 Walnut Creek Mas-38  2:05.00    1:43.17  
  3 Nieman, Frank B           79 Walnut Creek Mas-38  2:08.00    1:50.11  
  4 Grohe, William E          78 University of Sa-38  2:08.00    2:31.68  
 
Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 40.31    3/6/2005 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 41.30  12/31/1998 Aldo Da Rosa                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           80 Alameda Aquatic-38     43.20      42.28  
 
Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:30.70   4/19/2009 ROBERT MACDONALD                           
         PMS: P 1:32.85  12/31/1998 Aldo Da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           80 Alameda Aquatic-38   1:30.50    1:34.50  
 
Men 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 35.10    3/6/2005 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 39.06  12/31/2000 Ray Taft                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           80 Alameda Aquatic-38     37.80      37.81P 
 
Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:22.75    3/6/2005 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 1:24.24  12/31/2000 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           80 Alameda Aquatic-38   1:27.80    1:27.02  
 
Men 90-94 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:27.26   3/21/2004 WOODY BOWERSOCK                            
         PMS: P 1:36.67   4/18/2010 Steve P Carlson                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKinley, Howard M        90 The Olympic Club-38  4:00.00    2:23.55  
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:39.26   4/16/2010 WMAC                                       
                         A MANIA, J CONNORS, L NEWPORT, C GRAVENGOOD       
         PMS: P 1:39.06  12/31/2011 TOC                                        
                         F O'Donnell-McCarthy, G Marshall, B Bishop, S Gree
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Modesto Area Aquatic Club-38  'B'                 1:50.00    1:53.21  
     1)                                 2) Richard, Tim R M20             
     3) Andre, Kimberly J W29           4) Mehring-Ford, Darrius S M19    
  2 Modesto Area Aquatic Club-38  'A'                 1:55.00    2:10.60  
     1) Mc Kinney, Amber L W19          2) Sinclair, Kathryn L W19        
     3) Tamo, Matt E M19                4) Broker, Kacilyn W19            
  3 Chico Masters Swimming-38  'A'                    2:15.86    2:13.26  
     1) Martinez, Heather J W35         2) Kelso, LeeAnn W24              
     3) Asnault, Wendy W42              4) Donaldson, Deborah L W46       
  4 University of San Francisco Ma-38  'A'            2:15.00    2:14.30  
     1) Di Gennaro, Carla D W34         2) Rudd, Clare W27                
     3) Tejada, Alex M36                4) Pasternak, Joseph J M50        
  5 Club Hot Tub-38  'A'                              2:24.00    2:17.87  
     1) Schindler, Lisa M W48           2) Schempp, Kyle C M22            
     3) Tofanelli, Chris J M30          4) Phelps, Sarah K W42            
  6 Walnut Creek Masters-38  'A'                           NT    2:32.46  
     1) Albertson, Nay W57              2) Ongerth, Ann Michelle W37      
     3) Darling, Colleen M W37          4) Rounseville, Theresa J W41     
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:38.22    5/4/2008 CURL-BURKE                                 
                         S PETERSON, J BETTS, W LISCINSKY, L LAUWAERT      
         PMS: P 1:41.98  12/31/2011 TOC                                        
                         S Guzman, G Lentz, M Dorr, J Dorr                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 San Francisco Tsunami Masters-38  'A'             2:03.00    1:56.98  
     1) Finlay, Andrea W31              2) Bates, Lisa M W25              
     3) Welch, Steven M35               4) Brigham, Courtney B W29        
  2 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            2:20.00    2:07.10  
     1) Smith, Kirby L M65              2) Mc Ilroy, Paul F M46           
     3) Zamzow, Ryan E M34              4) Powers-Dudan, Sarah L W31      
  3 Santa Rosa Masters-38  'B'                        2:14.00    2:08.87  
     1) Zajonc, Jason M M38             2) Wilson, Todd M47               
     3) Belluomini, Melanie C W34       4) Terhorst, Hermine M W53        
  4 Club Hot Tub-38  'A'                              2:13.50    2:08.91  
     1) Neoh, Sheree W47                2) McGregor-Crane, Izzie A W52    
     3) Greene, Brett M34               4) Homonnay, Chris A M49          
  5 Temescal Aquatic Masters-38  'A'                  2:45.00    2:17.65  
     1) Thomas, Mary Kathryn W29        2) Treacy, Jamie N M31            
     3) Morehouse, Charles H M37        4) Anaya, Cyane W40               
  6 Marin Pirates Masters-38  'A'                     2:35.00    2:21.57  
     1) Sutherland, Erica W52           2) Coffee, Cassandra W50          
     3) O'Hare, Shannon M33             4) Gouldy, Jared K M39            
  7 Club Hot Tub-38  'B'                              2:25.00    2:28.33  
     1) Crane, John K M60               2) Jansen, Mary-Kaye W52          
     3) Willard, Kirt G M59             4) Albert, Felicie W31            
  8 Temescal Aquatic Masters-38  'B'                  4:00.00    2:30.35  
     1) Barta, Chris M45                2) McLaughlin, Philip M61         
     3)                                 4) Ringwood, Kimberly W37         
  9 SwimSF-38  'A'                                    2:20.11    2:34.84  
     1) Naylon, Vanessa W33             2) Bardsley, Ralph J M37          
     3) Bush, Erin A W26                4) Rosenbaum, Ken M M46           
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:39.85   5/22/2010 COLORADO                                   
                         S HART, M EISENHUTH, C O'SULLIVAN, C SAPPEY       
         PMS: P 1:43.99  12/31/2009 Walnut Creek Masters                       
                         J Fusari, R Santos, S Stahl, A Zamanian           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               1:59.87    1:59.93  
     1) Cox, Juliet E W44               2) Perry, Rebecca R W47           
     3) Finney, Peter C M44             4) Selinger, Ili R M38            
  2 Swimstitute Masters-38  'A'                       1:59.99    2:00.23  
     1) Smith, N. Douglas M49           2) Sewell, Scott M M49            
     3) Burgess, Aimee N W37            4) Loos, Greg M43                 
  3 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     2:12.00    2:12.15  
     1) Cerussi, Jane E W48             2) David, Nicole W43              
     3) Kahn, Stuart L M58              4) Zais, Craig A M54              
  4 Santa Rosa Masters-38  'A'                        2:16.00    2:26.44  
     1) Fischer, Niel E M47             2) Spiker, Scott E M54            
     3) Sargis, Jenny M W43             4) Connolly, Cindi W47            
  5 San Francisco Tsunami Masters-38  'A'             2:26.00    2:27.34  
     1) Cook, James H M40               2) Diers, Phil J M54              
     3) Davidson, Jeremy S M37          4) Graham, William S M50          
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:44.02    5/4/2008 ARIZONA                                    
                         J SMITH, G MILLS, S ROLLINS, M BAILEY             
         PMS: P 1:50.35  12/31/2009 Walnut Creek Masters                       
                         Hector Chao, Lisa Ward, Tom Nootbaar, Paula Roemer
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 North Bay Aquatics-38  'A'                        2:45.00    2:12.87  
     1) Shunk, Kendrick A M46           2) Salmi, Andrea W47              
     3) Dominguez, Simon J M46          4) Lewis, Melissa D W45           
  2 Marin Pirates Masters-38  'A'                     2:35.00    2:16.27  
     1) Lepinski, Cokie W52             2) Bauer, Kim M47                 
     3) Powell, Susie W W59             4) Thorp, Chas M45                
  3 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            2:35.00    2:35.50  
     1) Todd, Richard T M69             2) Kleman, Karl F M71             
     3) Hill, Siobhan L W50             4) Loyd, Susan M W52              
  4 University of San Francisco Ma-38  'A'            4:30.00    3:24.66  
     1) McNamara, Kathleen A W51        2) Nakell, Linda C W60            
     3) Ducey, Maria W48                4) Bensu, Janet L W79             
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:56.64   5/10/2009 TAMALPAIS                                  
                         R BURNS, K FROST, L VAL, J EISENMAN               
         PMS: P 1:56.64  12/31/2009 TAM                                        
                         R Burns, K Frost, L Val, J Eisenman               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'B'               2:14.67    2:15.11  
     1) Shaps, Ruth Y W64               2) Clemmons, Jim M61              
     3) Heath, Robert H M55             4) Mc Partland, Peg K W69         
  2 North Bay Aquatics-38  'A'                             NT    2:19.82  
     1) De Moss, Sally W59              2) Newton, Deborah A W55          
     3) Butler, Geoffrey E M55          4) Skuse, Brian M M55             
  3 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               2:49.34    2:47.28  
     1) Levinson, Alan M60              2) Caso, Susie A W65              
     3) Mc Clelland, Mac D M62          4) Stanton, Susan G W59   

     
     
           

USMS Logo

 

GO THE DISTANCE

Link to the Swimming World website

Sports Basement Logo