PacMasters

Sacramento Pentathlon
with Splits-r1

  Serving Northern California and Northwestern Nevada

Masters Swimming is for Everyone
All ages and all levels!

Follow pacmastersswim on Twitter
LinkedIn Join USMS p Pacific Masters United States
                 40th Annual Sprint SCM Pentathlon - 9/29/2012                 
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hetherington-Rauth, Moll  21 Davis Aquatic Ma-38    35.00      33.40  
  2 Orfin, Jennifer P         23 Vacaville Swim C-38    40.41      37.71  
 
Women 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hetherington-Rauth, Moll  21 Davis Aquatic Ma-38    40.00      43.40  
  2 Orfin, Jennifer P         23 Vacaville Swim C-38    44.93      44.14  
 
Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hetherington-Rauth, Moll  21 Davis Aquatic Ma-38    45.00      45.36  
 
Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hetherington-Rauth, Moll  21 Davis Aquatic Ma-38    40.00      37.85  
  2 Orfin, Jennifer P         23 Vacaville Swim C-38    44.38      43.05  
 
Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hetherington-Rauth, Moll  21 Davis Aquatic Ma-38  1:45.00    1:27.37  
                  41.81     1:27.37 (45.56)                                        
  2 Orfin, Jennifer P         23 Vacaville Swim C-38  1:44.38    1:40.07  
                  43.79     1:40.07 (56.28)                                        
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelso, LeeAnn             25 Chico Masters Sw-38    29.84      29.94  
  2 Ballenger, Marie A        26 University of Sa-38    32.00      31.29  
  3 Buckner, Samantha         26 Vacaville Swim C-38    36.23      33.42  
  4 Rich, Sarah               26 Sierra Marlins S-38    35.07      34.53  
  5 Machado, Christina L      28 Swimstitute Mast-38    35.00      34.68  
  6 Eby, Kate                 28 UNAT                   40.00      38.44  
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelso, LeeAnn             25 Chico Masters Sw-38    35.53      35.85  
  2 Ballenger, Marie A        26 University of Sa-38    40.00      38.99  
  3 Machado, Christina L      28 Swimstitute Mast-38    38.00      40.14  
  4 Eby, Kate                 28 UNAT                   52.00      48.88  
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelso, LeeAnn             25 Chico Masters Sw-38    36.23      37.72  
  2 Ballenger, Marie A        26 University of Sa-38    40.00      38.72  
  3 Buckner, Samantha         26 Vacaville Swim C-38    44.15      44.17  
  4 Machado, Christina L      28 Swimstitute Mast-38    42.00      45.67  
  5 Rich, Sarah               26 Sierra Marlins S-38    46.03      48.40  
  6 Eby, Kate                 28 UNAT                   50.73      49.88  
 
Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelso, LeeAnn             25 Chico Masters Sw-38    31.89      32.45  
  2 Ballenger, Marie A        26 University of Sa-38    34.00      33.53  
  3 Rich, Sarah               26 Sierra Marlins S-38    44.50      37.35  
  4 Buckner, Samantha         26 Vacaville Swim C-38    37.54      37.71  
  5 Machado, Christina L      28 Swimstitute Mast-38    40.00      40.32  
  6 Eby, Kate                 28 UNAT                   49.00      44.44  
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelso, LeeAnn             25 Chico Masters Sw-38  1:15.24    1:14.49  
                  34.93     1:14.49 (39.56)                                        
  2 Ballenger, Marie A        26 University of Sa-38  1:17.00    1:18.52  
                  38.23     1:18.52 (40.29)                                        
  3 Buckner, Samantha         26 Vacaville Swim C-38  1:30.00    1:25.37  
  4 Machado, Christina L      28 Swimstitute Mast-38  1:20.00    1:29.17  
                  41.16     1:29.17 (48.01)                                        
  5 Eby, Kate                 28 UNAT                 1:41.00    1:37.07  
                  47.90     1:37.07 (49.17)                                        
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Stephanie S        30 Sacramento Maste-38    31.88      31.09  
  2 Lochhead, Stephanie       32 UNAT                   33.00      32.21  
  3 Chow, Caroline M          33 Manatee Aquatic-38     32.75      33.29  
  4 Chow, Jackie I            34 Davis Aquatic Ma-38    34.99      33.33  
  5 Merino, Rebecca           31 Cal Aquatic Mast-38    35.00      33.98  
  6 Clark, Alyssa             33 UNAT                   36.50      35.05  
  7 Willis, Ann               32 Davis Aquatic Ma-38  1:00.00      40.16  
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chow, Jackie I            34 Davis Aquatic Ma-38    39.99      37.85  
  2 Moore, Stephanie S        30 Sacramento Maste-38    38.87      38.78  
  3 Chow, Caroline M          33 Manatee Aquatic-38     38.50      39.98  
  4 Merino, Rebecca           31 Cal Aquatic Mast-38    40.00      41.32  
  5 Lochhead, Stephanie       32 UNAT                   38.00      41.77  
  6 Clark, Alyssa             33 UNAT                   43.90      43.60  
  7 Willis, Ann               32 Davis Aquatic Ma-38  1:20.00      49.21  
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Stephanie S        30 Sacramento Maste-38    42.54      42.46  
  2 Merino, Rebecca           31 Cal Aquatic Mast-38    45.00      42.60  
  3 Lochhead, Stephanie       32 UNAT                   41.00      43.34  
  4 Clark, Alyssa             33 UNAT                   43.90      43.97  
  5 Chow, Caroline M          33 Manatee Aquatic-38     44.50      44.45  
  6 Chow, Jackie I            34 Davis Aquatic Ma-38    56.99      49.32  
  7 Willis, Ann               32 Davis Aquatic Ma-38  1:15.00      52.15  
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Stephanie S        30 Sacramento Maste-38    34.69      34.28  
  2 Clark, Alyssa             33 UNAT                   40.10      36.22  
  3 Chow, Jackie I            34 Davis Aquatic Ma-38    38.99      36.62  
  4 Chow, Caroline M          33 Manatee Aquatic-38     36.50      37.05  
  5 Merino, Rebecca           31 Cal Aquatic Mast-38    40.00      38.83  
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Stephanie S        30 Sacramento Maste-38  1:18.99    1:17.49  
                  36.98     1:17.49 (40.51)                                        
  2 Chow, Caroline M          33 Manatee Aquatic-38   1:23.50    1:24.34  
                  38.76     1:24.34 (45.58)                                        
  3 Lochhead, Stephanie       32 UNAT                 1:20.00    1:25.61  
                  38.49     1:25.61 (47.12)                                        
  4 Merino, Rebecca           31 Cal Aquatic Mast-38  1:30.00    1:25.64  
                  40.42     1:25.64 (45.22)                                        
  5 Clark, Alyssa             33 UNAT                 1:35.00    1:29.47  
                  44.13     1:29.47 (45.34)                                        
  6 Chow, Jackie I            34 Davis Aquatic Ma-38  1:33.99    1:29.94  
                  39.63     1:29.94 (50.31)                                        
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clayton, Maria S          37 Davis Athletic C-38    30.50      29.73  
  2 Keener, Shelley L         37 UNAT                   30.94      31.06  
  3 Martinez, Heather J       36 Chico Masters Sw-38    32.29      31.29  
  4 Burgess, Aimee N          38 Swimstitute Mast-38    33.00      32.59  
  5 Martellucci, Cortney      35 UNAT                   33.00      32.64  
  6 Reece, Katherine F        36 Chico Masters Sw-38    36.00      34.56  
  7 Michaluk, Mel             35 Vacaville Swim C-38    40.00      36.13  
  8 Hatch, Jen                37 Sacramento Maste-38  1:00.00      36.31  
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martellucci, Cortney      35 UNAT                   38.00      37.68  
  2 Martinez, Heather J       36 Chico Masters Sw-38    39.03      37.84  
  3 Keener, Shelley L         37 UNAT                   37.94      37.89  
  4 Clayton, Maria S          37 Davis Athletic C-38    39.00      38.12  
  5 Reece, Katherine F        36 Chico Masters Sw-38    40.81      40.31  
  6 Hatch, Jen                37 Sacramento Maste-38  1:40.00      44.01  
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keener, Shelley L         37 UNAT                   39.45      38.40  
  2 Martellucci, Cortney      35 UNAT                   40.00      38.42  
  3 Reece, Katherine F        36 Chico Masters Sw-38    48.03      46.37  
  4 Martinez, Heather J       36 Chico Masters Sw-38    45.51      46.73  
  5 Hatch, Jen                37 Sacramento Maste-38  1:50.00      48.13  
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keener, Shelley L         37 UNAT                   33.00      33.53  
  2 Clayton, Maria S          37 Davis Athletic C-38    35.00      34.04  
  3 Martellucci, Cortney      35 UNAT                   34.00      34.07  
  4 Martinez, Heather J       36 Chico Masters Sw-38    35.43      35.52  
  5 Burgess, Aimee N          38 Swimstitute Mast-38    35.00      36.13  
  6 Reece, Katherine F        36 Chico Masters Sw-38    39.59      36.71  
  7 Michaluk, Mel             35 Vacaville Swim C-38    44.00      43.45  
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keener, Shelley L         37 UNAT                 1:16.19    1:17.92  
                  38.57     1:17.92 (39.35)                                        
  2 Clayton, Maria S          37 Davis Athletic C-38  1:12.00    1:18.35  
  3 Martellucci, Cortney      35 UNAT                 1:25.00    1:18.64  
                  36.92     1:18.64 (41.72)                                        
  4 Martinez, Heather J       36 Chico Masters Sw-38  1:25.43    1:22.60  
                  38.22     1:22.60 (44.38)                                        
  5 Reece, Katherine F        36 Chico Masters Sw-38  1:35.00    1:24.53  
                  38.93     1:24.53 (45.60)                                        
  6 Hatch, Jen                37 Sacramento Maste-38  1:55.00    1:32.51  
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chandler, Stephanie B     40 Sacramento Maste-38    30.59      30.56  
  2 Rublein, Susanne P        42 Manatee Aquatic-38     30.09      30.93  
  3 Cox, Juliet E             44 Manatee Aquatic-38     30.50      31.66  
  4 Reece, Margaret E         40 Chico Masters Sw-38    32.00      33.26  
  5 Rodriguez, Karin          41 Woodland Swim Te-38    35.00      33.33  
  6 Denison, Stephanie        42 Swimstitute Mast-38    34.86      34.26  
  7 lo, Yvonne                42 Sacramento Maste-38    34.00      35.42  
  8 Rees, Karla E             40 Mountain View Ma-38    35.63      36.79  
  9 Llamas, Yvette M          42 Swimstitute Mast-38  1:10.00      46.88  
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             44 Manatee Aquatic-38     34.90      35.03  
  2 Chandler, Stephanie B     40 Sacramento Maste-38    35.19      35.87  
  3 Rublein, Susanne P        42 Manatee Aquatic-38     35.94      37.27  
  4 Denison, Stephanie        42 Swimstitute Mast-38    39.29      38.98  
  5 Reece, Margaret E         40 Chico Masters Sw-38    35.00      39.19  
  6 lo, Yvonne                42 Sacramento Maste-38    41.00      41.43  
  7 Rees, Karla E             40 Mountain View Ma-38    42.34      41.81  
  8 Rodriguez, Karin          41 Woodland Swim Te-38    42.00      43.13  
  9 Llamas, Yvette M          42 Swimstitute Mast-38  2:30.00    1:01.71  
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Karin          41 Woodland Swim Te-38    42.00      40.70  
  2 Rublein, Susanne P        42 Manatee Aquatic-38     39.91      40.85  
  3 Reece, Margaret E         40 Chico Masters Sw-38    40.00      41.80  
  4 Chandler, Stephanie B     40 Sacramento Maste-38    41.42      42.33  
  5 lo, Yvonne                42 Sacramento Maste-38    41.00      42.93  
  6 Rees, Karla E             40 Mountain View Ma-38    44.25      44.38  
  7 Denison, Stephanie        42 Swimstitute Mast-38    46.86      45.95  
  8 Cox, Juliet E             44 Manatee Aquatic-38     48.50      47.55  
  9 Llamas, Yvette M          42 Swimstitute Mast-38  1:30.00      54.89  
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chandler, Stephanie B     40 Sacramento Maste-38    32.31      32.55  
  2 Reece, Margaret E         40 Chico Masters Sw-38    32.00      33.84  
  3 Cox, Juliet E             44 Manatee Aquatic-38     33.50      34.70  
  4 Rodriguez, Karin          41 Woodland Swim Te-38    37.00      35.01  
  5 Rublein, Susanne P        42 Manatee Aquatic-38     35.88      36.31  
  6 Denison, Stephanie        42 Swimstitute Mast-38    38.77      38.01  
  7 lo, Yvonne                42 Sacramento Maste-38    38.00      39.36  
  8 Rees, Karla E             40 Mountain View Ma-38    39.05      40.07  
  9 Llamas, Yvette M          42 Swimstitute Mast-38  2:30.00      58.43  
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chandler, Stephanie B     40 Sacramento Maste-38  1:15.46    1:16.40  
                  35.48     1:16.40 (40.92)                                        
  2 Rublein, Susanne P        42 Manatee Aquatic-38   1:15.79    1:16.92  
                  36.35     1:16.92 (40.57)                                        
  3 Reece, Margaret E         40 Chico Masters Sw-38  1:25.00    1:19.36  
  4 Rodriguez, Karin          41 Woodland Swim Te-38  1:25.00    1:19.94  
                  40.16     1:19.94 (39.78)                                        
  5 Cox, Juliet E             44 Manatee Aquatic-38   1:22.00    1:20.67  
  6 Denison, Stephanie        42 Swimstitute Mast-38  1:26.26    1:25.69  
                  40.27     1:25.69 (45.42)                                        
  7 lo, Yvonne                42 Sacramento Maste-38  1:25.00    1:27.67  
                  40.66     1:27.67 (47.01)                                        
  8 Rees, Karla E             40 Mountain View Ma-38  1:25.63    1:27.92  
                  42.85     1:27.92 (45.07)                                        
  9 Llamas, Yvette M          42 Swimstitute Mast-38  4:30.00    2:02.82  
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jensen, Karen             45 Vacaville Swim C-38    30.40      30.34  
  2 Hunt, Allison             48 ALMA-PC                30.69      31.38  
  3 Cahill, Janet C           46 Swimstitute Mast-38    32.80      32.21  
  4 Tiedemann, Elizabeth B    49 Aquasol Masters-38     34.00      32.52  
  5 Fackert, Susan L          46 Woodland Swim Te-38    35.00      33.77  
  6 Oxley, Tami L             46 UNAT                   40.00      33.91  
  7 Phalen, Jennifer R        48 Cal Aquatic Mast-38    34.64      35.05  
  8 Nunnenkamp, Diana         46 Brentwood Master-38    36.05      35.29  
  9 Millstein, Roberta L      46 Davis Aquatic Ma-38    37.55      37.00  
 10 Dahlgren, Christine M     45 Davis Aquatic Ma-38    37.58      37.06  
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jensen, Karen             45 Vacaville Swim C-38    38.64      36.89  
  2 Tiedemann, Elizabeth B    49 Aquasol Masters-38     38.00      37.60  
  3 Cahill, Janet C           46 Swimstitute Mast-38    37.80      38.21  
  4 Oxley, Tami L             46 UNAT                   48.00      40.21  
  5 Fackert, Susan L          46 Woodland Swim Te-38    44.00      41.53  
  6 Dahlgren, Christine M     45 Davis Aquatic Ma-38    45.00      45.42  
  7 Nunnenkamp, Diana         46 Brentwood Master-38    48.49      46.44  
  8 Phalen, Jennifer R        48 Cal Aquatic Mast-38    49.44      47.68  
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jensen, Karen             45 Vacaville Swim C-38    41.89      41.24  
  2 Cahill, Janet C           46 Swimstitute Mast-38    44.50      42.86  
  3 Tiedemann, Elizabeth B    49 Aquasol Masters-38     44.00      43.04  
  4 Hunt, Allison             48 ALMA-PC                43.69      43.12  
  5 Oxley, Tami L             46 UNAT                   50.00      43.96  
  6 Phalen, Jennifer R        48 Cal Aquatic Mast-38    43.67      44.43  
  7 Dahlgren, Christine M     45 Davis Aquatic Ma-38    45.51      44.51  
  8 Millstein, Roberta L      46 Davis Aquatic Ma-38    46.04      46.39  
  9 Crow, Joan                48 Davis Aquatic Ma-38    47.22      47.32  
 10 Nunnenkamp, Diana         46 Brentwood Master-38    51.41      50.87  
 -- Fackert, Susan L          46 Woodland Swim Te-38    47.50         DQ  
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jensen, Karen             45 Vacaville Swim C-38    34.73      33.50  
  2 Cahill, Janet C           46 Swimstitute Mast-38    34.80      34.78  
  3 Oxley, Tami L             46 UNAT                   42.00      36.26  
  4 Tiedemann, Elizabeth B    49 Aquasol Masters-38     37.00      37.56  
  5 Phalen, Jennifer R        48 Cal Aquatic Mast-38    38.19      38.36  
  6 Fackert, Susan L          46 Woodland Swim Te-38    39.50      38.65  
  7 Nunnenkamp, Diana         46 Brentwood Master-38    41.49      40.00  
  8 Dahlgren, Christine M     45 Davis Aquatic Ma-38    45.00      44.74  
  9 Millstein, Roberta L      46 Davis Aquatic Ma-38    43.86      45.68  
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jensen, Karen             45 Vacaville Swim C-38  1:18.39    1:17.04  
  2 Tiedemann, Elizabeth B    49 Aquasol Masters-38   1:21.00    1:21.55  
                  38.49     1:21.55 (43.06)                                        
  3 Cahill, Janet C           46 Swimstitute Mast-38  1:23.00    1:23.43  
                  38.97     1:23.43 (44.46)                                        
  4 Oxley, Tami L             46 UNAT                 1:45.00    1:25.45  
                  39.55     1:25.45 (45.90)                                        
  5 Fackert, Susan L          46 Woodland Swim Te-38  1:30.00    1:27.20  
                  40.61     1:27.20 (46.59)                                        
  6 Phalen, Jennifer R        48 Cal Aquatic Mast-38  1:28.34    1:28.18  
                  40.50     1:28.18 (47.68)                                        
  7 Hunt, Allison             48 ALMA-PC              1:22.69    1:29.14  
                  41.96     1:29.14 (47.18)                                        
  8 Nunnenkamp, Diana         46 Brentwood Master-38  1:35.46    1:32.57  
  9 Dahlgren, Christine M     45 Davis Aquatic Ma-38  1:34.75    1:33.10  
                  43.93     1:33.10 (49.17)                                        
 10 Millstein, Roberta L      46 Davis Aquatic Ma-38  1:36.99    1:34.98  
                  45.96     1:34.98 (49.02)                                        
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maginnis, Terri L         52 Rocklin Aquatics-38    30.01      29.63  
  2 Roepke, Maggie            50 Sacramento Maste-38    32.87      33.06  
  3 Sutherland, Erica         53 Marin Pirates Ma-38    32.36      33.62  
  4 Degaa, Nora N             54 Swimstitute Mast-38    37.24      35.59  
  5 Boakes-Rives, Jenny       53 Sacramento Maste-38    39.00      35.98  
  6 Owens, Terry              54 Swimstitute Mast-38       NT      42.96  
  7 Goodley, Pam H            54 Swimstitute Mast-38    50.00      43.08  
  8 Smith, chi                50 Sacramento Maste-38    39.13      57.17  
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maginnis, Terri L         52 Rocklin Aquatics-38    35.91      34.81  
  2 Sutherland, Erica         53 Marin Pirates Ma-38    34.33      36.00  
  3 Roepke, Maggie            50 Sacramento Maste-38    38.00      38.63  
  4 Degaa, Nora N             54 Swimstitute Mast-38    45.81      44.68  
  5 Boakes-Rives, Jenny       53 Sacramento Maste-38    48.00      46.15  
  6 Owens, Terry              54 Swimstitute Mast-38       NT      55.13  
  7 Goodley, Pam H            54 Swimstitute Mast-38  1:00.00      57.32  
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roepke, Maggie            50 Sacramento Maste-38    45.00      41.37  
  2 Maginnis, Terri L         52 Rocklin Aquatics-38    41.93      41.84  
  3 Sutherland, Erica         53 Marin Pirates Ma-38    40.62      42.49  
  4 Boakes-Rives, Jenny       53 Sacramento Maste-38    48.00      43.38  
  5 Degaa, Nora N             54 Swimstitute Mast-38    51.69      50.51  
  6 Goodley, Pam H            54 Swimstitute Mast-38  1:00.00      53.16  
  7 Owens, Terry              54 Swimstitute Mast-38       NT      56.52  
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maginnis, Terri L         52 Rocklin Aquatics-38    34.49      34.25  
  2 Roepke, Maggie            50 Sacramento Maste-38    35.87      35.05  
  3 Sutherland, Erica         53 Marin Pirates Ma-38    35.14      35.86  
  4 Boakes-Rives, Jenny       53 Sacramento Maste-38    45.00      41.60  
  5 Degaa, Nora N             54 Swimstitute Mast-38    54.01      43.34  
  6 Goodley, Pam H            54 Swimstitute Mast-38  1:00.00      51.23  
  7 Owens, Terry              54 Swimstitute Mast-38       NT      52.67  
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maginnis, Terri L         52 Rocklin Aquatics-38  1:16.84    1:15.86  
                  34.90     1:15.86 (40.96)                                        
  2 Roepke, Maggie            50 Sacramento Maste-38  1:32.00    1:21.46  
                  37.56     1:21.46 (43.90)                                        
  3 Sutherland, Erica         53 Marin Pirates Ma-38  1:19.74    1:23.70  
                  38.09     1:23.70 (45.61)                                        
  4 Degaa, Nora N             54 Swimstitute Mast-38  1:41.52    1:27.43  
                  41.83     1:27.43 (45.60)                                        
  5 Boakes-Rives, Jenny       53 Sacramento Maste-38  1:35.00    1:31.55  
  6 Goodley, Pam H            54 Swimstitute Mast-38  2:00.00    1:49.75  
                  54.88     1:49.75 (54.87)                                        
  7 Owens, Terry              54 Swimstitute Mast-38       NT    1:52.02  
                  54.66     1:52.02 (57.36)                                        
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wheeler, Barbara C        55 Tamalpais Aquati-38    33.00      31.69  
  2 Buchanan, Linda A         55 Walnut Creek Mas-38    35.50      31.93  
  3 Gibbs, Sue M              56 Vacaville Swim C-38    32.00      34.46  
  4 Taylor, Barbara G         58 Yuba City Master-38    34.08      34.81  
  5 Finch, Merry B            58 Yuba City Master-38    36.20      35.10  
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wheeler, Barbara C        55 Tamalpais Aquati-38    41.00      38.20  
  2 Gibbs, Sue M              56 Vacaville Swim C-38    35.50      38.62  
  3 Buchanan, Linda A         55 Walnut Creek Mas-38    39.85      39.25  
  4 Taylor, Barbara G         58 Yuba City Master-38    43.03      42.77  
  5 Finch, Merry B            58 Yuba City Master-38    45.00      45.83  
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wheeler, Barbara C        55 Tamalpais Aquati-38    42.00      41.02  
  2 Buchanan, Linda A         55 Walnut Creek Mas-38    43.50      42.60  
  3 Finch, Merry B            58 Yuba City Master-38    45.50      43.95  
  4 Taylor, Barbara G         58 Yuba City Master-38    47.54      48.24  
 
Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buchanan, Linda A         55 Walnut Creek Mas-38    37.66      36.83  
  2 Wheeler, Barbara C        55 Tamalpais Aquati-38    38.00      37.71  
  3 Gibbs, Sue M              56 Vacaville Swim C-38    35.50      38.31  
  4 Taylor, Barbara G         58 Yuba City Master-38    38.94      38.43  
  5 Finch, Merry B            58 Yuba City Master-38    44.50      44.10  
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wheeler, Barbara C        55 Tamalpais Aquati-38  1:25.00    1:21.05  
                  38.86     1:21.05 (42.19)                                        
  2 Buchanan, Linda A         55 Walnut Creek Mas-38  1:21.33    1:22.30  
                  38.26     1:22.30 (44.04)                                        
  3 Finch, Merry B            58 Yuba City Master-38  1:37.00    1:29.06  
                  44.77     1:29.06 (44.29)                                        
  4 Gibbs, Sue M              56 Vacaville Swim C-38  1:21.00    1:29.67  
                  40.82     1:29.67 (48.85)                                        
  5 Taylor, Barbara G         58 Yuba City Master-38  1:28.65    1:30.09  
                  42.95     1:30.09 (47.14)                                        
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              61 Tamalpais Aquati-38    30.00      29.47  
  2 Farley, Nancy E           61 Davis Aquatic Ma-38    57.00      44.86  
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              61 Tamalpais Aquati-38    35.00      34.25  
  2 Farley, Nancy E           61 Davis Aquatic Ma-38  1:09.00      57.88  
 
Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              61 Tamalpais Aquati-38    45.00      42.76  
  2 Farley, Nancy E           61 Davis Aquatic Ma-38  1:15.00      57.24  
 
Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              61 Tamalpais Aquati-38    34.50      33.32  
  2 Farley, Nancy E           61 Davis Aquatic Ma-38  1:22.00      57.73  
 
Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              61 Tamalpais Aquati-38  1:18.00    1:15.72  
                  34.40     1:15.72 (41.32)                                        
  2 Farley, Nancy E           61 Davis Aquatic Ma-38  2:20.00    1:58.30  
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hornof, Kristine T        65 Davis Aquatic Ma-38    44.83      43.08  
  2 Westergaard, Leslie M     69 Davis Aquatic Ma-38    47.48      47.52  
  3 Voorhees, Lori            65 UNAT                      NT    1:29.39  
 
Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westergaard, Leslie M     69 Davis Aquatic Ma-38    52.76      52.88  
  2 Hornof, Kristine T        65 Davis Aquatic Ma-38    51.23      52.89  
  3 Voorhees, Lori            65 UNAT                      NT    2:02.98  
 
Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westergaard, Leslie M     69 Davis Aquatic Ma-38  1:05.50    1:07.37  
  2 Voorhees, Lori            65 UNAT                      NT    1:51.53  
 
Women 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westergaard, Leslie M     69 Davis Aquatic Ma-38    54.54    1:01.66  
 
Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westergaard, Leslie M     69 Davis Aquatic Ma-38  2:03.90    2:03.52  
                  58.35   2:03.52 (1:05.17)                                        
  2 Voorhees, Lori            65 UNAT                      NT    4:13.98  
                2:14.90   4:13.98 (1:59.08)                                        
 
Women 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             74 Davis Aquatic Ma-38    53.00      44.48  
  2 Torres, Julie K           71 Swimstitute Mast-38  1:02.00      54.78  
 
Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             74 Davis Aquatic Ma-38    53.00      53.53  
  2 Torres, Julie K           71 Swimstitute Mast-38  1:12.00    1:09.46  
 
Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             74 Davis Aquatic Ma-38    56.00      58.73  
  2 Torres, Julie K           71 Swimstitute Mast-38  1:28.00    1:12.22  
 
Women 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             74 Davis Aquatic Ma-38    53.00      50.95  
  2 Torres, Julie K           71 Swimstitute Mast-38  1:12.00    1:06.11  
 
Women 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             74 Davis Aquatic Ma-38  2:00.00    1:49.78  
                  53.07     1:49.78 (56.71)                                        
  2 Torres, Julie K           71 Swimstitute Mast-38  2:32.00    2:25.77  
                1:06.87   2:25.77 (1:18.90)                                        
 
Women 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reimer, Irma I            80 Sacramento Maste-38  1:09.00    1:08.15  
 
Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Orphan, Ryan W            22 Cal Maritime Aca-38    31.00      28.94  
 
Men 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Orphan, Ryan W            22 Cal Maritime Aca-38    38.21      37.49  
 
Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Orphan, Ryan W            22 Cal Maritime Aca-38    40.84      39.51  
 
Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Orphan, Ryan W            22 Cal Maritime Aca-38    38.63      35.99  
 
Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Orphan, Ryan W            22 Cal Maritime Aca-38  1:21.00    1:16.56  
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Givens, Brian S           26 Chico Masters Sw-38    27.34      27.38  
  2 Leung, Chris              29 UNAT                   35.00      30.66  
  3 Morris, Troy              29 Swimstitute Mast-38    31.52      30.95  
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Givens, Brian S           26 Chico Masters Sw-38    32.18      32.57  
  2 Leung, Chris              29 UNAT                   39.00      34.41  
  3 Morris, Troy              29 Swimstitute Mast-38    37.56      38.99  
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Givens, Brian S           26 Chico Masters Sw-38    35.27      35.16  
  2 Leung, Chris              29 UNAT                   41.00      39.32  
  3 Morris, Troy              29 Swimstitute Mast-38    39.15      40.48  
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Givens, Brian S           26 Chico Masters Sw-38    30.59      31.35  
  2 Morris, Troy              29 Swimstitute Mast-38    33.75      33.45  
  3 Leung, Chris              29 UNAT                   37.00      34.01  
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Givens, Brian S           26 Chico Masters Sw-38  1:11.00    1:08.12  
  2 Leung, Chris              29 UNAT                 1:26.00    1:16.54  
                  36.50     1:16.54 (40.04)                                        
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanley, Nicholas J        33 Vacaville Swim C-38    25.00      26.37  
  2 Roper, Matthew D          31 Davis Aquatic Ma-38    27.00      26.84  
  3 Daene, Markus             33 Tri Valley Maste-38    28.80      28.34  
  4 Erickson, Roger L         31 Davis Aquatic Ma-38    33.00      29.24  
  5 Burga, Javier             32 Sacramento Maste-38    29.00      29.26  
  6 Gardner, Brian C          32 Swimstitute Mast-38    30.00      31.67  
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roper, Matthew D          31 Davis Aquatic Ma-38    31.59      30.93  
  2 Hanley, Nicholas J        33 Vacaville Swim C-38    30.00      31.26  
  3 Erickson, Roger L         31 Davis Aquatic Ma-38    38.00      33.87  
  4 Daene, Markus             33 Tri Valley Maste-38    38.30      34.77  
  5 Burga, Javier             32 Sacramento Maste-38    39.00      38.80  
  6 Gardner, Brian C          32 Swimstitute Mast-38    40.00      43.98  
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roper, Matthew D          31 Davis Aquatic Ma-38    34.99      34.88  
  2 Hanley, Nicholas J        33 Vacaville Swim C-38    33.50      35.04  
  3 Daene, Markus             33 Tri Valley Maste-38    37.50      36.00  
  4 Erickson, Roger L         31 Davis Aquatic Ma-38    41.00      37.95  
  5 Burga, Javier             32 Sacramento Maste-38    39.00      38.66  
  6 Gardner, Brian C          32 Swimstitute Mast-38    40.00      44.71  
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roper, Matthew D          31 Davis Aquatic Ma-38    29.22      29.23  
  2 Hanley, Nicholas J        33 Vacaville Swim C-38    28.00      29.80  
  3 Erickson, Roger L         31 Davis Aquatic Ma-38    36.00      31.60  
  4 Daene, Markus             33 Tri Valley Maste-38    32.20      31.63  
  5 Burga, Javier             32 Sacramento Maste-38    34.00      33.64  
  6 Gardner, Brian C          32 Swimstitute Mast-38    35.00      36.15  
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanley, Nicholas J        33 Vacaville Swim C-38  1:04.00    1:07.01  
  2 Roper, Matthew D          31 Davis Aquatic Ma-38  1:07.00    1:09.35  
                  30.63     1:09.35 (38.72)                                        
  3 Daene, Markus             33 Tri Valley Maste-38  1:15.00    1:11.46  
                  34.49     1:11.46 (36.97)                                        
  4 Erickson, Roger L         31 Davis Aquatic Ma-38  1:22.00    1:13.63  
                  33.08     1:13.63 (40.55)                                        
  5 Burga, Javier             32 Sacramento Maste-38  1:15.00    1:17.17  
                  36.37     1:17.17 (40.80)                                        
  6 Gardner, Brian C          32 Swimstitute Mast-38  1:20.00    1:30.01  
                  42.98     1:30.01 (47.03)                                        
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chandler, Vance M         35 Sacramento Maste-38    28.50      26.64  
  2 Myers, Brandon L          35 Vacaville Swim C-38    26.50      27.39  
  3 Beasley, Cameron W        35 Yuba City Master-38    27.00      28.23  
  4 Curtis, Jonathan S        36 Davis Aquatic Ma-38    28.50      29.33  
 
Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Myers, Brandon L          35 Vacaville Swim C-38    32.00      32.10  
  2 Beasley, Cameron W        35 Yuba City Master-38    29.00      32.40  
  3 Chandler, Vance M         35 Sacramento Maste-38    36.99      33.75  
  4 Curtis, Jonathan S        36 Davis Aquatic Ma-38    36.00      37.49  
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Myers, Brandon L          35 Vacaville Swim C-38    32.50      33.52  
  2 Chandler, Vance M         35 Sacramento Maste-38    37.50      34.66  
  3 Beasley, Cameron W        35 Yuba City Master-38    36.00      39.67  
  4 Curtis, Jonathan S        36 Davis Aquatic Ma-38    40.00      41.59  
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Myers, Brandon L          35 Vacaville Swim C-38    28.50      28.78  
  2 Chandler, Vance M         35 Sacramento Maste-38    29.99      29.14  
  3 Beasley, Cameron W        35 Yuba City Master-38    28.00      29.83  
  4 Curtis, Jonathan S        36 Davis Aquatic Ma-38    34.00      33.59  
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Myers, Brandon L          35 Vacaville Swim C-38  1:05.00    1:05.73  
                  31.26     1:05.73 (34.47)                                        
  2 Chandler, Vance M         35 Sacramento Maste-38  1:11.99    1:08.98  
                  32.53     1:08.98 (36.45)                                        
  3 Beasley, Cameron W        35 Yuba City Master-38  1:08.00    1:14.39  
                  34.18     1:14.39 (40.21)                                        
  4 Curtis, Jonathan S        36 Davis Aquatic Ma-38  1:17.50    1:18.81  
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lo, Shannon P             40 Manatee Aquatic-38     25.92      25.93  
  2 Moll, Eric D              40 Sacramento Maste-38    30.00      27.14  
  3 Bilbrey, Timothy W        44 UNAT                   29.89      28.10  
  4 Ambrosia, Jeff M          44 Rocklin Aquatics-38    31.00      29.25  
  5 Michaluk, Brian           40 Vacaville Swim C-38    31.00      30.07  
  6 Castro, Raul              43 Davis Aquatic Ma-38    40.00      37.96  
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moll, Eric D              40 Sacramento Maste-38    38.00      34.62  
  2 Bilbrey, Timothy W        44 UNAT                   38.04      35.71  
  3 Ambrosia, Jeff M          44 Rocklin Aquatics-38    37.00      37.65  
  4 Michaluk, Brian           40 Vacaville Swim C-38    40.00      39.27  
 -- Castro, Raul              43 Davis Aquatic Ma-38    42.00         DQ  
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moll, Eric D              40 Sacramento Maste-38    38.00      35.57  
  2 Bilbrey, Timothy W        44 UNAT                   36.50      36.64  
  3 Ambrosia, Jeff M          44 Rocklin Aquatics-38    40.00      41.57  
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moll, Eric D              40 Sacramento Maste-38    32.00      30.11  
  2 Lo, Shannon P             40 Manatee Aquatic-38     29.90      30.54  
  3 Ambrosia, Jeff M          44 Rocklin Aquatics-38    35.00      32.04  
  4 Bilbrey, Timothy W        44 UNAT                   33.70      33.03  
  5 Castro, Raul              43 Davis Aquatic Ma-38    42.00      36.88  
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moll, Eric D              40 Sacramento Maste-38  1:15.00    1:11.21  
                  33.49     1:11.21 (37.72)                                        
  2 Bilbrey, Timothy W        44 UNAT                 1:12.83    1:13.51  
                  34.88     1:13.51 (38.63)                                        
  3 Ambrosia, Jeff M          44 Rocklin Aquatics-38  1:15.00    1:16.55  
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roepke, Frank W           47 Sacramento Maste-38    28.09      25.87  
  2 Smith, Stephen M          46 Sacramento Maste-38    27.10      26.43  
  3 Boedtker, Markus S        48 Sacramento Maste-38    29.00      28.83  
  4 Cox, Tom D                47 Swimstitute Mast-38    29.00      28.89  
  5 Sperka, Daniel J          47 Davis Aquatic Ma-38    33.16      30.33  
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Stephen M          46 Sacramento Maste-38    32.43      32.10  
  2 Cox, Tom D                47 Swimstitute Mast-38    34.00      36.25  
  3 Boedtker, Markus S        48 Sacramento Maste-38    36.00      36.36  
  4 Sutliff, Brian T          49 Sacramento Maste-38    33.00      37.37  
  5 Sperka, Daniel J          47 Davis Aquatic Ma-38    40.87      40.54  
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Stephen M          46 Sacramento Maste-38    36.41      35.91  
  2 Boedtker, Markus S        48 Sacramento Maste-38    37.00      36.29  
  3 Sutliff, Brian T          49 Sacramento Maste-38    36.00      38.57  
  4 Sperka, Daniel J          47 Davis Aquatic Ma-38    38.13      38.77  
  5 Cox, Tom D                47 Swimstitute Mast-38    36.00      39.48  
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roepke, Frank W           47 Sacramento Maste-38    31.20      28.51  
  2 Smith, Stephen M          46 Sacramento Maste-38    30.25      29.85  
  3 Boedtker, Markus S        48 Sacramento Maste-38    32.00      31.33  
  4 Sutliff, Brian T          49 Sacramento Maste-38    30.00      31.53  
  5 Cox, Tom D                47 Swimstitute Mast-38    32.00      33.31  
  6 Sperka, Daniel J          47 Davis Aquatic Ma-38    29.92      33.90  
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Stephen M          46 Sacramento Maste-38  1:07.85    1:05.72  
                  30.89     1:05.72 (34.83)                                        
  2 Boedtker, Markus S        48 Sacramento Maste-38  1:13.00    1:12.12  
                  34.69     1:12.12 (37.43)                                        
  3 Roepke, Frank W           47 Sacramento Maste-38  1:10.22    1:14.39  
                  34.12     1:14.39 (40.27)                                        
  4 Sutliff, Brian T          49 Sacramento Maste-38  1:09.00    1:14.43  
                  34.56     1:14.43 (39.87)                                        
  5 Cox, Tom D                47 Swimstitute Mast-38  1:17.00    1:17.48  
                  37.60     1:17.48 (39.88)                                        
  6 Sperka, Daniel J          47 Davis Aquatic Ma-38  1:16.70    1:17.77  
                  38.03     1:17.77 (39.74)                                        
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Douglas            50 Swimstitute Mast-38    27.00      27.56  
  2 Notaro, Michael R         50 Manatee Aquatic-38     31.00      30.87  
  3 Sewell, Scott M           50 Swimstitute Mast-38    29.83      30.97  
  4 Stewart, David M          54 Vacaville Swim C-38    30.69      31.03  
  5 Rader, David              51 Stanford Masters-38    31.50      33.37  
  6 Foiles, Bob               50 UNAT                   39.13      37.49  
  7 Fournier, Stephen         53 Vacaville Swim C-38    50.00      37.74  
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Douglas            50 Swimstitute Mast-38    31.50      34.27  
  2 Stewart, David M          54 Vacaville Swim C-38    35.37      35.93  
  3 Sewell, Scott M           50 Swimstitute Mast-38    37.63      38.04  
  4 Notaro, Michael R         50 Manatee Aquatic-38     42.00      39.84  
  5 Rader, David              51 Stanford Masters-38    38.00      42.35  
  6 Fournier, Stephen         53 Vacaville Swim C-38    55.00      51.05  
  7 Foiles, Bob               50 UNAT                   51.84      51.62  
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sewell, Scott M           50 Swimstitute Mast-38    35.17      36.14  
  2 Smith, Douglas            50 Swimstitute Mast-38    34.00      37.30  
  3 Stewart, David M          54 Vacaville Swim C-38    39.75      39.89  
  4 Kazek, Michael S          51 Cal Maritime Aca-38    44.33      40.23  
  5 Notaro, Michael R         50 Manatee Aquatic-38     45.00      42.01  
  6 Rader, David              51 Stanford Masters-38    40.00      43.74  
  7 Foiles, Bob               50 UNAT                 1:03.15      54.82  
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Douglas            50 Swimstitute Mast-38    30.00      30.64  
  2 Stewart, David M          54 Vacaville Swim C-38    32.69      32.73  
  3 Sewell, Scott M           50 Swimstitute Mast-38    31.85      33.17  
  4 Kazek, Michael S          51 Cal Maritime Aca-38    35.22      33.51  
  5 Notaro, Michael R         50 Manatee Aquatic-38     34.00      33.60  
  6 Rader, David              51 Stanford Masters-38    34.00      35.96  
  7 Fournier, Stephen         53 Vacaville Swim C-38    51.00      45.06  
  8 Foiles, Bob               50 UNAT                   50.02      47.18  
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Douglas            50 Swimstitute Mast-38  1:11.00    1:13.12  
                  34.46     1:13.12 (38.66)                                        
  2 Stewart, David M          54 Vacaville Swim C-38  1:17.32    1:15.69  
                  35.39     1:15.69 (40.30)                                        
  3 Sewell, Scott M           50 Swimstitute Mast-38  1:13.70    1:17.71  
                  37.11     1:17.71 (40.60)                                        
  4 Notaro, Michael R         50 Manatee Aquatic-38   1:22.00    1:20.56  
                  37.99     1:20.56 (42.57)                                        
  5 Kazek, Michael S          51 Cal Maritime Aca-38  1:25.44    1:21.98  
                  38.53     1:21.98 (43.45)                                        
  6 Rader, David              51 Stanford Masters-38  1:25.00    1:25.86  
                  36.51     1:25.86 (49.35)                                        
  7 Foiles, Bob               50 UNAT                 1:50.07    1:49.38  
 -- Fournier, Stephen         53 Vacaville Swim C-38  2:25.00         DQ  
                  47.01          DQ (55.19)                                        
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cutting, Steven R         55 Tri Valley Maste-38    28.42      27.85  
  2 Lee, Stanley H            56 Yuba City Master-38    29.99      30.17  
  3 Gimelli, Greg             58 Sacramento Maste-38    31.00      31.03  
  4 Wirth, Douglas H          55 Cal Maritime Aca-38    31.50      32.30  
  4 Johnson, David            57 Davis Aquatic Ma-38    28.50      32.30  
  6 yen, Stanley K            55 Sacramento Maste-38    34.50      33.48  
  7 Anderson, Robert L        57 PCAM                   34.79      34.44  
  8 McGuire, Keith R          59 Davis Aquatic Ma-38       NT      35.18  
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cutting, Steven R         55 Tri Valley Maste-38    34.21      33.82  
  2 Gimelli, Greg             58 Sacramento Maste-38    38.00      38.02  
  3 Lee, Stanley H            56 Yuba City Master-38    41.10      39.83  
  4 Johnson, David            57 Davis Aquatic Ma-38    44.20      40.87  
  5 yen, Stanley K            55 Sacramento Maste-38    39.50      41.71  
  6 Anderson, Robert L        57 PCAM                   46.46      46.08  
 -- Wirth, Douglas H          55 Cal Maritime Aca-38    48.20         DQ  
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Stanley H            56 Yuba City Master-38    38.50      38.24  
  2 Cutting, Steven R         55 Tri Valley Maste-38    42.00      39.33  
  3 Gimelli, Greg             58 Sacramento Maste-38    39.00      39.35  
  4 Anderson, Robert L        57 PCAM                   40.01      40.55  
  5 Wirth, Douglas H          55 Cal Maritime Aca-38    51.40      45.37  
  6 yen, Stanley K            55 Sacramento Maste-38    47.00      46.44  
  7 Johnson, David            57 Davis Aquatic Ma-38    52.40      47.26  
 -- McGuire, Keith R          59 Davis Aquatic Ma-38       NT         DQ  
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cutting, Steven R         55 Tri Valley Maste-38    33.50      31.93  
  2 Gimelli, Greg             58 Sacramento Maste-38    35.00      34.09  
  3 Wirth, Douglas H          55 Cal Maritime Aca-38    35.10      34.80  
  4 Lee, Stanley H            56 Yuba City Master-38    34.70      35.59  
  5 Johnson, David            57 Davis Aquatic Ma-38    38.10      36.39  
  6 yen, Stanley K            55 Sacramento Maste-38    38.00      38.90  
  7 McGuire, Keith R          59 Davis Aquatic Ma-38       NT      40.91  
  8 Anderson, Robert L        57 PCAM                   41.55      41.11  
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cutting, Steven R         55 Tri Valley Maste-38  1:12.37    1:11.86  
                  33.53     1:11.86 (38.33)                                        
  2 Gimelli, Greg             58 Sacramento Maste-38  1:21.00    1:19.51  
                  37.98     1:19.51 (41.53)                                        
  3 Lee, Stanley H            56 Yuba City Master-38  1:21.30    1:20.78  
                  38.73     1:20.78 (42.05)                                        
  4 yen, Stanley K            55 Sacramento Maste-38  1:28.00    1:25.87  
  5 Johnson, David            57 Davis Aquatic Ma-38  1:32.00    1:27.89  
                  39.43     1:27.89 (48.46)                                        
  6 Anderson, Robert L        57 PCAM                 1:18.02    1:28.10  
                  44.74     1:28.10 (43.36)                                        
  7 Wirth, Douglas H          55 Cal Maritime Aca-38  1:35.00    1:29.10  
                  42.97     1:29.10 (46.13)                                        
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ottersen, Craig M         60 Sacramento Maste-38    28.50      28.21  
  2 Clemmons, Jim             62 Manatee Aquatic-38     29.50      29.01  
  3 Kennedy, James B          61 Cal Maritime Aca-38    31.77      33.50  
  3 Cort, Doug A              62 Cal Maritime Aca-38    46.00      33.50  
  5 Stone, Brett              64 Davis Aquatic Ma-38    35.00      35.37  
  6 Cook, William H           63 SMM-PC                 36.60      36.20  
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ottersen, Craig M         60 Sacramento Maste-38    37.10      37.96  
  2 Kennedy, James B          61 Cal Maritime Aca-38    38.05      41.47  
  3 Cort, Doug A              62 Cal Maritime Aca-38    53.00      45.45  
  4 Stone, Brett              64 Davis Aquatic Ma-38    55.00      47.99  
  5 Cook, William H           63 SMM-PC                 49.40      49.93  
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ottersen, Craig M         60 Sacramento Maste-38    36.20      36.49  
  2 Clemmons, Jim             62 Manatee Aquatic-38     37.50      37.01  
  3 Kennedy, James B          61 Cal Maritime Aca-38    38.70      39.80  
  4 Cook, William H           63 SMM-PC                 44.50      44.70  
  5 Stone, Brett              64 Davis Aquatic Ma-38  1:05.00      50.46  
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ottersen, Craig M         60 Sacramento Maste-38    31.20      30.90  
  2 Kennedy, James B          61 Cal Maritime Aca-38    34.23      35.20  
  3 Cort, Doug A              62 Cal Maritime Aca-38    48.00      36.88  
  4 Stone, Brett              64 Davis Aquatic Ma-38    55.00      46.02  
  5 Cook, William H           63 SMM-PC                 54.00      50.12  
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ottersen, Craig M         60 Sacramento Maste-38  1:13.20    1:13.21  
                  34.47     1:13.21 (38.74)                                        
  2 Clemmons, Jim             62 Manatee Aquatic-38   1:12.50    1:13.49  
                  34.80     1:13.49 (38.69)                                        
  3 Kennedy, James B          61 Cal Maritime Aca-38  1:20.64    1:25.02  
                  41.44     1:25.02 (43.58)                                        
  4 Cook, William H           63 SMM-PC               1:39.60    1:38.47  
                  48.64     1:38.47 (49.83)                                        
  5 Stone, Brett              64 Davis Aquatic Ma-38  1:40.00    1:39.54  
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McPherson, Andrew M       65 Davis Aquatic Ma-38    29.00      29.46  
  2 Burns, Richard            69 Tamalpais Aquati-38    30.50      29.96  
  3 Meyerhoff, Rick           65 Tamalpais Aquati-38    31.00      30.62  
  4 Boyd, Todd S              67 Sacramento Maste-38    29.00      31.06  
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            69 Tamalpais Aquati-38    34.50      34.56  
  2 McPherson, Andrew M       65 Davis Aquatic Ma-38    36.00      35.64  
  3 Boyd, Todd S              67 Sacramento Maste-38    45.00      43.88  
  4 Meyerhoff, Rick           65 Tamalpais Aquati-38    44.00      47.63  
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyerhoff, Rick           65 Tamalpais Aquati-38    38.50      39.08  
  2 Burns, Richard            69 Tamalpais Aquati-38    42.00      41.20  
  3 Polanich, Jerry W         68 Davis Aquatic Ma-38    50.00      47.79  
  4 Boyd, Todd S              67 Sacramento Maste-38    45.00      51.99  
 -- McPherson, Andrew M       65 Davis Aquatic Ma-38    38.00         DQ  
 
Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McPherson, Andrew M       65 Davis Aquatic Ma-38    30.00      31.70  
  2 Burns, Richard            69 Tamalpais Aquati-38    33.50      32.63  
  3 Meyerhoff, Rick           65 Tamalpais Aquati-38    33.50      33.53  
  4 Boyd, Todd S              67 Sacramento Maste-38    37.00      36.89  
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            69 Tamalpais Aquati-38  1:16.00    1:16.84  
                  38.93     1:16.84 (37.91)                                        
  2 Meyerhoff, Rick           65 Tamalpais Aquati-38  1:20.00    1:24.03  
                  41.44     1:24.03 (42.59)                                        
  3 Boyd, Todd S              67 Sacramento Maste-38  1:20.00    1:38.74  
                  47.04     1:38.74 (51.70)                                        
 -- McPherson, Andrew M       65 Davis Aquatic Ma-38  1:18.00         DQ  
                  34.70          DQ (40.36)                                        
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        75 Stanford Masters-38    39.38      39.47  
  2 Grohe, William E          79 University of Sa-38    48.40      48.12  
 
Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        75 Stanford Masters-38    45.05      45.56  
  2 Grohe, William E          79 University of Sa-38    59.50      58.50  
 
Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        75 Stanford Masters-38    50.39      50.29  
  2 Grohe, William E          79 University of Sa-38  2:00.00    1:24.10  
 
Men 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        75 Stanford Masters-38    44.88      42.83  
  2 Grohe, William E          79 University of Sa-38  1:50.00    1:13.29  
 
Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        75 Stanford Masters-38  1:40.08    1:36.97  
                  46.12     1:36.97 (50.85)                                        
  2 Grohe, William E          79 University of Sa-38  1:56.98    2:25.47  
                1:10.26   2:25.47 (1:15.21)                                        
 
Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swimstitute Masters-38  'A'                       2:15.00    2:31.39  
     1) Cahill, Janet C W46             2) Machado, Christina L W28       
     3) Burgess, Aimee N W38            4) Denison, Stephanie W42         
  2 Vacaville Swim Club-38  'A'                       2:36.89    2:35.85  
     1) Gibbs, Sue M W56                2) Buckner, Samantha W26          
     3) Orfin, Jennifer P W23           4) Jensen, Karen W45              
                  38.60     1:22.11 (43.51)     2:05.78 (43.67)     2:35.85 (30.07)
 -- Woodland Swim Team Masters-38  'A'                2:30.00   X2:26.87  
     1)                                 2) Rodriguez, Karin W41           
     3)                                 4) Fackert, Susan L W46           
                  39.71     1:19.00 (39.29)     1:53.25 (34.25)     2:26.87 (33.62)
 
Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sacramento Masters-38  'A'                        3:00.00    2:55.23  
     1) Roepke, Maggie W50              2) lo, Yvonne W42                 
     3) Moore, Stephanie S W30          4) Chandler, Stephanie B W40      
 
Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swimstitute Masters-38  'B'                       2:50.00    3:40.59  
     1) Owens, Terry W54                2) Llamas, Yvette M W42           
     3) Goodley, Pam H W54              4) Torres, Julie K W71            
                  58.54     1:54.45 (55.91)     2:45.94 (51.49)     3:40.59 (54.65)
 
Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vacaville Swim Club-38  'A'                       2:07.89    2:05.41  
     1) Hanley, Nicholas J M33          2) Myers, Brandon L M35           
     3) Stewart, David M M54            4) Michaluk, Brian M40            
                  30.94     1:03.20 (32.26)     1:35.63 (32.43)     2:05.41 (29.78)
  2 Swimstitute Masters-38  'A'                       2:10.00    2:12.51  
     1) Smith, Douglas M50              2) Sewell, Scott M M50            
     3) Morris, Troy M29                4) Cox, Tom D M47                 
                  34.85     1:10.83 (35.98)     1:43.98 (33.15)     2:12.51 (28.53)
  3 Cal Maritime Academy Masters-38  'A'              2:30.00    2:25.10  
     1) Orphan, Ryan W M22              2) Kennedy, James B M61           
     3) Cort, Doug A M62                4) Wirth, Douglas H M55           
                  37.49     1:16.97 (39.48)     1:51.91 (34.94)     2:25.10 (33.19)
 
Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sacramento Masters-38  'A'                        2:07.59    2:05.35  
     1) Smith, Stephen M M46            2) Boedtker, Markus S M48         
     3) Sutliff, Brian T M49            4) Phillips, Eric W M66           
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sacramento Masters-38  'A'                        2:07.00    2:26.55  
     1) Chandler, Stephanie B W40       2) Chandler, Vance M M35          
     3) Roepke, Frank W M47             4) Moore, Stephanie S W30         
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               2:12.50    2:15.94  
     1) Cox, Juliet E W44               2) Rublein, Susanne P W42         
     3) Lo, Shannon P M40               4) Notaro, Michael R M50          
                  35.52     1:16.00 (40.48)     1:45.94 (29.94)     2:15.94 (30.00)
  2 Yuba City Masters Swimming-38  'A'                2:25.00    2:27.89  
     1) Beasley, Cameron W M35          2) Finch, Merry B W58             
     3) Taylor, Barbara G W58           4) Lee, Stanley H M56             
                  33.26     1:17.04 (43.78)     1:56.58 (39.54)     2:27.89 (31.31)
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sacramento Masters-38  'A'                        2:50.00    2:38.41  
     1) Boyd, Todd S M67                2) Boakes-Rives, Jenny W53        
     3) Gimelli, Greg M58               4) Hatch, Jen W37                 
                  46.53     1:28.82 (42.29)     2:02.88 (34.06)     2:38.41 (35.53)
 
Mixed 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Tamalpais Aquatic Masters-38  'A'                      NT   X2:01.04  
     1) Burns, Richard M69              2) Meyerhoff, Rick M65            
     3) Val, Laura B W61                4) Wheeler, Barbara C W55         


USMS Logo

 

GO THE DISTANCE

Link to the Swimming World website

Sports Basement Logo