PacMasters

Pacific Masters Swimming
Short Course Yards Championships

  Serving Northern California and Northwestern Nevada

Masters Swimming is for Everyone
All ages and all levels!

Follow pacmastersswim on Twitter
LinkedIn Join USMS p Pacific Masters United States
Licensed to FastLane Tek, Inc   www.fastlanetek.com - Contractor License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 4/2/2012 03:37 AM
         2012 Pacific Masters SC Championships - 3/30/2012 to 4/1/2012         
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.96   4/18/2010 KARA DENBY                                   
         PMS: P 23.44  12/31/2010 F O'Donnell-McCarthy                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rowe, Luane               22 Tri Valley Maste-38    25.00      25.37  
  2 Larson, Amanda D          24 Davis Aquatic Ma-38    25.07      25.46  
  3 Sinclair, Kathryn L       19 Modesto Area Aqu-38    26.50      26.12  
  4 Swensen, Katie B          24 Davis Aquatic Ma-38    26.80      26.54  
  5 Broker, Kacilyn           19 Modesto Area Aqu-38    27.50      26.92  
  6 Roth, Tenae               22 University of Sa-38    28.66      28.13  
  7 Ysrael, Victoria Y        20 University of Sa-38    40.00      28.83  
  8 Boal, Molly C             18 University of Sa-38    32.00      29.37  
  9 Mancini, Claire J         24 University of Sa-38    36.00      30.75  
 10 Jancourtz, Kara           24 University of Sa-38    33.00      32.47  
 11 Peterson, Samantha        23 Davis Aquatic Ma-38    32.00      32.50  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.29   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
         PMS: P 48.29  12/31/2010 Dana Vollmer                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rowe, Luane               22 Tri Valley Maste-38    54.00      53.97  
                  26.31       53.97 (27.66)                                        
  2 Larson, Amanda D          24 Davis Aquatic Ma-38    53.67      54.82  
                  26.12       54.82 (28.70)                                        
  3 Mc Kinney, Amber L        20 Modesto Area Aqu-38    58.40      57.00  
                  27.33       57.00 (29.67)                                        
  4 Broker, Kacilyn           19 Modesto Area Aqu-38    58.02      57.71  
                  27.53       57.71 (30.18)                                        
  5 Boal, Molly C             18 University of Sa-38  1:04.00    1:02.61  
                  30.07     1:02.61 (32.54)                                        
  5 Sinclair, Kathryn L       19 Modesto Area Aqu-38    59.00    1:02.61  
                  31.52     1:02.61 (31.09)                                        
  7 Mancini, Claire J         24 University of Sa-38  1:10.00    1:06.20  
                  31.35     1:06.20 (34.85)                                        
  8 Jancourtz, Kara           24 University of Sa-38  1:08.55    1:10.87  
                  34.28     1:10.87 (36.59)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:43.28   11/8/2009 DANA VOLLMER                               
         PMS: P 1:43.28  12/31/2010 Dana Vollmer                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancini, Claire J         24 University of Sa-38  2:30.00    2:33.39  
                  34.19     1:12.01 (37.82)     1:52.55 (40.54)     2:33.39 (40.84)
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:49.97  10/25/2003 JESSICA FOSCHI                             
         PMS: P 4:56.93  12/31/1994 Eva Mortensen                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rowe, Luane               22 Tri Valley Maste-38  5:05.00    5:05.01  
                  27.56       57.40 (29.84)     1:28.34 (30.94)     1:59.56 (31.22)
        2:30.64 (31.08)     3:02.04 (31.40)     3:33.46 (31.42)     4:04.95 (31.49)
        4:36.22 (31.27)     5:05.01 (28.79)                                        
  2 Thomas, Alexandra J       23 Walnut Creek Mas-38  7:00.00    6:03.86  
                  31.84     1:06.74 (34.90)     1:42.37 (35.63)     2:18.86 (36.49)
        2:55.72 (36.86)     3:33.29 (37.57)     4:11.33 (38.04)     4:49.85 (38.52)
        5:27.88 (38.03)     6:03.86 (35.98)                                        
  3 Plushnik, Ashley M        20 University of Sa-38 13:00.00    7:52.42  
                  41.63     1:28.19 (46.56)     2:15.88 (47.69)     3:03.73 (47.85)
        3:52.48 (48.75)     4:41.21 (48.73)     5:30.05 (48.84)     6:18.60 (48.55)
        7:07.53 (48.93)     7:52.42 (44.89)                                        
 
Women 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:18.49   2/13/2010 JUSTINE MUELLER                           
         PMS: P 10:29.13  12/31/2000 Sarabeth Schweitzer                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rowe, Luane               22 Tri Valley Maste-38 10:34.00   10:12.42N 
                  28.12       58.74 (30.62)     1:29.79 (31.05)     2:00.83 (31.04)
        2:31.58 (30.75)     3:02.59 (31.01)     3:33.82 (31.23)     4:04.78 (30.96)
        4:35.99 (31.21)     5:07.20 (31.21)     5:38.24 (31.04)     6:08.99 (30.75)
        6:39.80 (30.81)     7:10.63 (30.83)     7:41.55 (30.92)     8:12.30 (30.75)
        8:42.74 (30.44)     9:13.08 (30.34)     9:42.92 (29.84)    10:12.42 (29.50)
  2 Plushnik, Ashley M        20 University of Sa-38 30:00.00   16:15.68  
                  43.29     1:30.77 (47.48)     2:19.18 (48.41)     3:07.61 (48.43)
        3:56.72 (49.11)     4:46.23 (49.51)     5:35.92 (49.69)     6:25.88 (49.96)
        7:16.38 (50.50)     8:06.26 (49.88)     8:55.66 (49.40)     9:45.43 (49.77)
       10:35.15 (49.72)    11:25.07 (49.92)    12:14.95 (49.88)    13:05.08 (50.13)
       13:54.48 (49.40)    14:43.80 (49.32)    15:32.42 (48.62)    16:15.68 (43.26)
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 55.90   5/23/2010 EMILE EWING                                  
         PMS: P 55.98  12/31/2000 Sarabeth Schweitzer                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jancourtz, Kara           24 University of Sa-38  1:30.00    1:25.77  
                  42.06     1:25.77 (43.71)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.01   4/25/2010 KARA DENBY                                   
         PMS: P 29.52   2/12/2011 Lauren A Beaudreau                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swensen, Katie B          24 Davis Aquatic Ma-38    34.90      32.86  
  2 Roth, Tenae               22 University of Sa-38    35.47      34.63  
  3 Fahmy, Janna M            23 Salinas Valley A-38    40.00      35.29  
  4 Dodd, Kara                19 Bear River Swimm-38    35.55      38.59  
  5 Peterson, Samantha        23 Davis Aquatic Ma-38    41.76      42.11  
  6 Plushnik, Ashley M        20 University of Sa-38  1:15.00      49.99  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:02.86   5/18/2003 RILEY MANTS                                
         PMS: P 1:05.92  12/31/2009 Mary Streumpf                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swensen, Katie B          24 Davis Aquatic Ma-38  1:13.29    1:11.57  
                  34.04     1:11.57 (37.53)                                        
  2 Fahmy, Janna M            23 Salinas Valley A-38  1:15.00    1:17.78  
                  36.39     1:17.78 (41.39)                                        
  3 Roth, Tenae               22 University of Sa-38  1:18.23    1:19.07  
                  36.74     1:19.07 (42.33)                                        
  4 Dodd, Kara                19 Bear River Swimm-38  1:19.80    1:23.65  
                  39.98     1:23.65 (43.67)                                        
  5 Peterson, Samantha        23 Davis Aquatic Ma-38  1:32.64    1:34.87  
                  45.08     1:34.87 (49.79)                                        
  6 Plushnik, Ashley M        20 University of Sa-38  2:30.00    1:45.62  
                  50.64     1:45.62 (54.98)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:14.90   5/18/2003 RILEY MANTS                                
         PMS: P 2:18.76   2/12/2011 Lauren A Beaudreau                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dodd, Kara                19 Bear River Swimm-38  2:54.40    3:09.53  
                  41.69     1:28.50 (46.81)     2:18.76 (50.26)     3:09.53 (50.77)
  2 Plushnik, Ashley M        20 University of Sa-38  6:00.00    3:59.43  
                  55.01   1:56.16 (1:01.15)   2:59.47 (1:03.31)     3:59.43 (59.96)
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.54   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
         PMS: P 24.54  12/31/2010 Dana Vollmer                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ysrael, Victoria Y        20 University of Sa-38    45.00      32.12  
  2 Stotler, Celina M         18 University of Sa-38    29.00      32.74  
  3 Torres, Erika             18 University of Sa-38    40.00      32.93  
  4 Roth, Tenae               22 University of Sa-38    34.20      33.84  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 52.30   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
         PMS: P 52.30  12/31/2010 Dana Vollmer                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stotler, Celina M         18 University of Sa-38  1:08.00    1:09.59  
                  32.02     1:09.59 (37.57)                                        
  2 Thomas, Alexandra J       23 Walnut Creek Mas-38  1:30.00    1:10.15  
                  32.24     1:10.15 (37.91)                                        
  3 Torres, Erika             18 University of Sa-38  1:40.00    1:17.87  
                  34.92     1:17.87 (42.95)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:02.28    3/4/2001 RACHEL KOMISARZ                            
         PMS: P 2:02.74  12/31/2008 Laura Davis                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Torres, Erika             18 University of Sa-38  7:00.00    3:00.92  
                  36.21     1:22.41 (46.20)     2:13.01 (50.60)     3:00.92 (47.91)
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 55.24   4/18/2010 KARA DENBY                                   
         PMS: P 58.34  12/31/2008 Laura Davis                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Kinney, Amber L        20 Modesto Area Aqu-38  1:07.50    1:05.91  
                  30.45     1:05.91 (35.46)                                        
  2 Thomas, Alexandra J       23 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:11.68  
                  34.35     1:11.68 (37.33)                                        
  3 Stotler, Celina M         18 University of Sa-38  1:15.00    1:15.26  
                  33.28     1:15.26 (41.98)                                        
  4 Torres, Erika             18 University of Sa-38  1:45.00    1:19.05  
                  35.12     1:19.05 (43.93)                                        
  5 Peterson, Samantha        23 Davis Aquatic Ma-38  1:25.00    1:24.89  
                  40.40     1:24.89 (44.49)                                        
  6 Plushnik, Ashley M        20 University of Sa-38  3:00.00    1:44.99  
                  53.35     1:44.99 (51.64)                                        
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:02.35   4/18/2010 KARA DENBY                                 
         PMS: P 2:02.48  12/31/2010 Dana Vollmer                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Kinney, Amber L        20 Modesto Area Aqu-38  2:25.80    2:22.96  
                  29.45     1:06.31 (36.86)     1:48.80 (42.49)     2:22.96 (34.16)
  2 Boal, Molly C             18 University of Sa-38  3:00.00    2:37.65  
                  34.16     1:14.25 (40.09)     2:01.39 (47.14)     2:37.65 (36.26)
  3 Ysrael, Victoria Y        20 University of Sa-38  3:20.00    2:43.04  
                  34.10     1:16.20 (42.10)     2:07.69 (51.49)     2:43.04 (35.35)
  4 Torres, Erika             18 University of Sa-38  3:30.00    2:54.53  
                  34.73     1:18.65 (43.92)     2:14.57 (55.92)     2:54.53 (39.96)
  5 Jancourtz, Kara           24 University of Sa-38  2:50.00    3:04.27  
                  39.05     1:26.68 (47.63)     2:23.22 (56.54)     3:04.27 (41.05)
 
Women 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:22.25   5/20/2010 MARISSA CLAPP                              
         PMS: P 4:18.37  12/31/2000 Sarabeth Schweitzer                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Kinney, Amber L        20 Modesto Area Aqu-38  5:05.00    5:07.07  
                  31.28     1:08.69 (37.41)     1:48.22 (39.53)     2:27.99 (39.77)
        3:09.95 (41.96)     3:53.48 (43.53)     4:30.92 (37.44)     5:07.07 (36.15)
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 23.16   4/24/2005 PETRA MARTIN                                 
         PMS: P 23.20  12/31/1992 Anna Pettis-Scott                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hernandez, Sarah M        27 Davis Aquatic Ma-38    24.32      24.23  
  2 Espiritu, Vicki           26 Tri Valley Maste-38    26.12      26.21  
  3 Moody, Erin               28 North Bay Aquati-38    26.50      26.37  
  4 Bui, Thao H               29 University of Sa-38    30.14      28.83  
  5 Irwin, Katherine M        26 Vacaville Swim C-38    27.89      29.74  
  6 Colby, Emily              28 Vacaville Swim C-38    29.30      29.96  
  7 Bush, Erin A              26 SwimSF-38              28.63      30.12  
  8 Duffy-Sherr, Katy         25 Marcia's Enthusi-38    38.00      32.09  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.70   2/21/2010 MEAGAN JENDRICK                              
         PMS: P 51.07  12/31/1993 Sara Shand                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hernandez, Sarah M        27 Davis Aquatic Ma-38    53.28      53.17  
                  25.43       53.17 (27.74)                                        
  2 O'Donnell-McCarthy, Fion  25 The Olympic Club-38    52.25      53.33  
                  25.63       53.33 (27.70)                                        
  3 Espiritu, Vicki           26 Tri Valley Maste-38    56.74      56.75  
                  27.06       56.75 (29.69)                                        
  4 Moody, Erin               28 North Bay Aquati-38    56.50      57.21  
                  27.70       57.21 (29.51)                                        
  5 Irwin, Katherine M        26 Vacaville Swim C-38  1:05.89    1:02.46  
                  29.96     1:02.46 (32.50)                                        
  6 Bui, Thao H               29 University of Sa-38  1:05.25    1:04.18  
                  30.64     1:04.18 (33.54)                                        
  7 Nishizawa, Yuri           27 Marcia's Enthusi-38  1:07.00    1:04.21  
                  30.34     1:04.21 (33.87)                                        
  8 Bush, Erin A              26 SwimSF-38            1:05.00    1:05.01  
                  30.92     1:05.01 (34.09)                                        
  9 Colby, Emily              28 Vacaville Swim C-38  1:10.00    1:06.63  
                  31.62     1:06.63 (35.01)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:48.80   5/20/2001 LIMIN LIU                                  
         PMS: P 1:48.80  12/31/2001 Limin Liu                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Espiritu, Vicki           26 Tri Valley Maste-38  2:02.25    2:01.99  
                  28.36       58.88 (30.52)     1:30.37 (31.49)     2:01.99 (31.62)
  2 Irwin, Katherine M        26 Vacaville Swim C-38  2:20.89    2:20.62  
                  32.20     1:07.03 (34.83)     1:43.72 (36.69)     2:20.62 (36.90)
  3 Graner, Jenny C           27 University of Sa-38  3:20.00    2:55.98  
                  39.42     1:23.74 (44.32)     2:10.06 (46.32)     2:55.98 (45.92)
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:49.88    1/3/1996 SHEILA TAORMINA                            
         PMS: P 5:03.99  12/31/1991 Wendy Ingraham                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidoff, Cara            26 The Olympic Club-38  5:30.54    5:29.91  
                  29.79     1:02.12 (32.33)     1:35.06 (32.94)     2:08.19 (33.13)
        2:41.44 (33.25)     3:15.49 (34.05)     3:49.26 (33.77)     4:23.34 (34.08)
        4:57.22 (33.88)     5:29.91 (32.69)                                        
  2 Moody, Erin               28 North Bay Aquati-38  5:30.00    5:30.66  
                  29.75     1:02.20 (32.45)     1:35.38 (33.18)     2:09.00 (33.62)
        2:43.07 (34.07)     3:16.97 (33.90)     3:50.67 (33.70)     4:24.51 (33.84)
        4:58.26 (33.75)     5:30.66 (32.40)                                        
  3 Espiritu, Vicki           26 Tri Valley Maste-38  5:36.66    5:42.34  
                  30.81     1:04.16 (33.35)     1:38.50 (34.34)     2:13.28 (34.78)
        2:48.18 (34.90)     3:23.18 (35.00)     3:58.18 (35.00)     4:33.28 (35.10)
        5:08.22 (34.94)     5:42.34 (34.12)                                        
  4 Graves, Kirsten L         28 University of Sa-38  6:15.00    6:17.01  
                  32.58     1:09.25 (36.67)     1:46.28 (37.03)     2:23.54 (37.26)
        3:00.99 (37.45)     3:38.51 (37.52)     4:16.69 (38.18)     4:56.49 (39.80)
        5:36.70 (40.21)     6:17.01 (40.31)                                        
  5 Chinn, Sarah M            28 Manatee Aquatic-38   6:45.00    6:18.37  
                  34.75     1:12.19 (37.44)     1:50.15 (37.96)     2:28.41 (38.26)
        3:06.75 (38.34)     3:45.37 (38.62)     4:24.00 (38.63)     5:02.77 (38.77)
        5:41.17 (38.40)     6:18.37 (37.20)                                        
  6 Irwin, Katherine M        26 Vacaville Swim C-38  6:30.89    6:38.88  
                  35.53     1:14.51 (38.98)     1:54.58 (40.07)     2:34.57 (39.99)
        3:15.37 (40.80)     3:56.83 (41.46)     4:38.34 (41.51)     5:19.39 (41.05)
        5:59.74 (40.35)     6:38.88 (39.14)                                        
 
Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:12.34   3/19/1994 LISA HAZEN                                
         PMS: P 10:12.34  12/31/1994 Lisa Hazen                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andre, Kimberly J         29 Modesto Area Aqu-38 12:00.00   12:27.67  
                  32.48     1:08.83 (36.35)     1:45.87 (37.04)     2:23.39 (37.52)
        3:01.04 (37.65)     3:38.98 (37.94)     4:16.54 (37.56)     4:54.37 (37.83)
        5:32.70 (38.33)     6:10.53 (37.83)     6:49.02 (38.49)     7:27.16 (38.14)
        8:05.25 (38.09)     8:43.47 (38.22)     9:21.42 (37.95)     9:59.15 (37.73)
       10:35.93 (36.78)    11:13.17 (37.24)    11:51.35 (38.18)    12:27.67 (36.32)
  2 Chinn, Sarah M            28 Manatee Aquatic-38  13:30.00   12:35.17  
                  34.01     1:11.92 (37.91)     1:50.30 (38.38)     2:29.41 (39.11)
        3:07.83 (38.42)     3:46.36 (38.53)     4:25.02 (38.66)     5:03.48 (38.46)
        5:41.70 (38.22)     6:20.11 (38.41)     6:57.83 (37.72)     7:35.76 (37.93)
        8:13.66 (37.90)     8:51.67 (38.01)     9:29.60 (37.93)    10:06.78 (37.18)
       10:44.18 (37.40)    11:21.76 (37.58)    11:59.34 (37.58)    12:35.17 (35.83)
  3 Graves, Kirsten L         28 University of Sa-38 13:50.00   12:53.65  
                  34.66     1:13.47 (38.81)     1:53.65 (40.18)     2:34.42 (40.77)
        3:15.32 (40.90)     3:55.34 (40.02)     4:34.87 (39.53)     5:14.85 (39.98)
        5:54.60 (39.75)     6:33.86 (39.26)     7:12.56 (38.70)     7:51.42 (38.86)
        8:30.10 (38.68)     9:09.01 (38.91)     9:46.42 (37.41)    10:24.33 (37.91)
       11:02.43 (38.10)    11:40.85 (38.42)    12:17.61 (36.76)    12:53.65 (36.04)
  4 Roach, Regina A           25 Walnut Creek Mas-38 15:00.00   14:08.12  
                  38.10     1:19.76 (41.66)     2:01.89 (42.13)     2:44.00 (42.11)
        3:26.09 (42.09)     4:08.58 (42.49)     4:51.20 (42.62)     5:34.08 (42.88)
        6:16.72 (42.64)     7:00.28 (43.56)     7:42.96 (42.68)     8:25.72 (42.76)
        9:08.70 (42.98)     9:52.12 (43.42)    10:35.01 (42.89)    11:18.42 (43.41)
       12:01.65 (43.23)    12:45.24 (43.59)    13:28.11 (42.87)    14:08.12 (40.01)
  5 Nishizawa, Yuri           27 Marcia's Enthusi-38 15:00.00   14:44.73  
                  39.31     1:22.89 (43.58)     2:08.08 (45.19)     2:53.14 (45.06)
        3:38.50 (45.36)     4:23.18 (44.68)     5:07.86 (44.68)     5:52.65 (44.79)
        6:37.29 (44.64)     7:21.77 (44.48)     8:06.40 (44.63)     8:51.14 (44.74)
        9:36.61 (45.47)    10:21.22 (44.61)    11:06.15 (44.93)    11:51.03 (44.88)
       12:35.55 (44.52)    13:19.61 (44.06)    14:03.71 (44.10)    14:44.73 (41.02)
 
Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 16:50.17   5/19/1991 KAREN BURTON                              
         PMS: P 17:23.89  12/31/1999 Alison Zamanian                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chinn, Sarah M            28 Manatee Aquatic-38  23:00.00   21:12.68  
                  33.92     1:11.18 (37.26)     1:49.77 (38.59)     2:28.84 (39.07)
        3:07.75 (38.91)     3:46.85 (39.10)     4:25.52 (38.67)     5:04.12 (38.60)
        5:42.99 (38.87)     6:22.12 (39.13)     7:00.37 (38.25)     7:39.12 (38.75)
        8:17.85 (38.73)     8:56.56 (38.71)     9:35.37 (38.81)    10:14.05 (38.68)
       10:53.03 (38.98)    11:31.73 (38.70)    12:10.87 (39.14)    12:49.82 (38.95)
       13:28.46 (38.64)    14:07.14 (38.68)    14:45.84 (38.70)    15:24.68 (38.84)
       16:03.69 (39.01)    16:42.30 (38.61)    17:20.72 (38.42)    17:59.42 (38.70)
       18:38.64 (39.22)    19:17.42 (38.78)    19:56.05 (38.63)    20:34.83 (38.78)
       21:12.68 (37.85)
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.26   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS: P 26.71  12/31/2001 Jessica Tong                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Erin P            26 The Olympic Club-38    28.72      29.46  
  2 Espiritu, Vicki           26 Tri Valley Maste-38    29.75      30.68  
  3 Lobo, Bethany C           26 University of Sa-38    38.09      35.54  
  4 Chinn, Sarah M            28 Manatee Aquatic-38     39.00      37.27  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 54.06   5/23/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS: P 58.04    2/5/2002 Jessica Tong                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Espiritu, Vicki           26 Tri Valley Maste-38  1:04.43    1:04.94  
                  31.36     1:04.94 (33.58)                                        
  2 Moody, Erin               28 North Bay Aquati-38  1:05.30    1:05.85  
                  32.35     1:05.85 (33.50)                                        
  3 Nishizawa, Yuri           27 Marcia's Enthusi-38  1:15.00    1:12.68  
                  35.50     1:12.68 (37.18)                                        
  4 Irwin, Katherine M        26 Vacaville Swim C-38  1:24.89    1:26.53  
                  42.27     1:26.53 (44.26)                                        
  5 Nonaka, Sara M            26 University of Sa-38  1:25.00    1:30.65  
                  43.54     1:30.65 (47.11)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:00.57   5/22/2005 PAMELA HANSON                              
         PMS: P 2:04.57  12/31/1994 Martie Mc Kinney                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Espiritu, Vicki           26 Tri Valley Maste-38  2:20.30    2:20.68  
                  33.17     1:08.56 (35.39)     1:44.73 (36.17)     2:20.68 (35.95)
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 27.14   2/21/2010 MEGAN JENDRICK                               
         PMS: P 29.61  12/31/2009 Kasey Beckman                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Laura M            27 Walnut Creek Mas-38    30.45      31.86  
  2 O'Donnell-McCarthy, Fion  25 The Olympic Club-38    35.53      36.38  
  3 Chinn, Sarah M            28 Manatee Aquatic-38     40.00      37.41  
  4 Bush, Erin A              26 SwimSF-38              41.87      41.09  
  5 Nonaka, Sara M            26 University of Sa-38    46.00      43.40  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   59.58    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
         PMS: P 1:03.80  12/31/2009 Kasey Beckman                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Laura M            27 Walnut Creek Mas-38  1:06.19    1:08.20  
                  32.75     1:08.20 (35.45)                                        
  2 Chinn, Sarah M            28 Manatee Aquatic-38   1:30.00    1:19.31  
                  37.87     1:19.31 (41.44)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:09.05    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
         PMS: P 2:20.81  12/31/2009 Kasey Beckman                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nonaka, Sara M            26 University of Sa-38  3:20.00    3:16.53  
                  43.36     1:33.52 (50.16)     2:26.25 (52.73)     3:16.53 (50.28)
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.41   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS: P 24.69  12/31/2001 Limin Liu                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Laura M            27 Walnut Creek Mas-38    26.24      26.24  
  2 Hernandez, Sarah M        27 Davis Aquatic Ma-38    26.48      26.29  
  3 Bui, Thao H               29 University of Sa-38    33.90      33.05  
  4 Graner, Jenny C           27 University of Sa-38    45.00      38.65  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 53.72   5/21/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS: P 54.03  12/31/2001 Limin Liu                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Laura M            27 Walnut Creek Mas-38    56.51      56.68  
                  27.49       56.68 (29.19)                                        
  2 Hernandez, Sarah M        27 Davis Aquatic Ma-38    58.38      57.84  
                  27.29       57.84 (30.55)                                        
  3 Reilly, Erin P            26 The Olympic Club-38    58.41    1:00.16  
                  28.21     1:00.16 (31.95)                                        
  4 Davidoff, Cara            26 The Olympic Club-38  1:05.27    1:05.96  
                  30.19     1:05.96 (35.77)                                        
  5 Graves, Kirsten L         28 University of Sa-38  1:09.00    1:08.85  
                  31.58     1:08.85 (37.27)                                        
  6 Tukua, Rebecca R          29 Walnut Creek Mas-38  1:10.00    1:09.64  
                  32.14     1:09.64 (37.50)                                        
  7 Chinn, Sarah M            28 Manatee Aquatic-38   1:20.00    1:15.38  
                  35.92     1:15.38 (39.46)                                        
  8 Graner, Jenny C           27 University of Sa-38  1:50.00    1:33.23  
                  42.81     1:33.23 (50.42)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:57.84   5/20/2001 LIMIN LIU                                  
         PMS: P 1:57.84  12/31/2001 Limin Liu                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Laura M            27 Walnut Creek Mas-38  2:06.71    2:07.56  
                  28.55     1:00.28 (31.73)     1:33.31 (33.03)     2:07.56 (34.25)
  2 Graves, Kirsten L         28 University of Sa-38  2:45.00    2:39.56  
                  35.04     1:15.55 (40.51)     1:56.09 (40.54)     2:39.56 (43.47)
  3 Graner, Jenny C           27 University of Sa-38  7:00.00    3:33.72  
                  48.02     1:39.83 (51.81)     2:36.77 (56.94)     3:33.72 (56.95)
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 54.43    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                               
         PMS: P 56.76  12/31/2001 Limin Liu                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Laura M            27 Walnut Creek Mas-38    59.23    1:00.01  
                  28.41     1:00.01 (31.60)                                        
  2 Hernandez, Sarah M        27 Davis Aquatic Ma-38  1:00.83    1:00.27  
                  27.59     1:00.27 (32.68)                                        
  3 Graves, Kirsten L         28 University of Sa-38  1:14.00    1:13.04  
                  33.80     1:13.04 (39.24)                                        
  4 Tukua, Rebecca R          29 Walnut Creek Mas-38  1:08.00    1:15.06  
                  36.70     1:15.06 (38.36)                                        
  5 Irwin, Katherine M        26 Vacaville Swim C-38  1:25.89    1:19.36  
                  38.11     1:19.36 (41.25)                                        
  6 Duffy-Sherr, Katy         25 Marcia's Enthusi-38  1:35.00    1:23.93  
                  37.68     1:23.93 (46.25)                                        
  7 Nonaka, Sara M            26 University of Sa-38  1:25.00    1:28.10  
                  41.38     1:28.10 (46.72)                                        
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:59.69    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
         PMS: P 2:03.94  12/31/2006 Alison Wagner                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Laura M            27 Walnut Creek Mas-38  2:09.21    2:07.83  
                  28.12     1:01.29 (33.17)     1:37.98 (36.69)     2:07.83 (29.85)
  2 Andre, Kimberly J         29 Modesto Area Aqu-38  2:28.99    2:32.56  
                  31.09     1:10.20 (39.11)     1:55.91 (45.71)     2:32.56 (36.65)
  3 Graves, Kirsten L         28 University of Sa-38  2:50.00    2:35.76  
                  32.45     1:14.83 (42.38)     1:59.56 (44.73)     2:35.76 (36.20)
  4 Nishizawa, Yuri           27 Marcia's Enthusi-38  2:50.00    2:49.70  
                  38.77     1:20.74 (41.97)     2:10.34 (49.60)     2:49.70 (39.36)
  5 Graner, Jenny C           27 University of Sa-38  3:30.00    3:19.02  
                  42.82     1:33.35 (50.53)     2:31.12 (57.77)     3:19.02 (47.90)
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:21.52   5/22/2005 KASEY HARRIS                               
         PMS: P 4:21.52  12/31/2005 Kasey Harris                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tukua, Rebecca R          29 Walnut Creek Mas-38  5:20.00    5:27.70  
                  33.95     1:14.21 (40.26)     1:57.72 (43.51)     2:40.40 (42.68)
        3:25.12 (44.72)     4:10.89 (45.77)     4:50.82 (39.93)     5:27.70 (36.88)
 -- Graner, Jenny C           27 University of Sa-38  6:30.00         DQ  
                  43.39     1:34.44 (51.05)     2:28.61 (54.17)     3:25.01 (56.40)
        4:23.14 (58.13)     5:22.25 (59.11)     6:15.42 (53.17)          DQ (49.01)
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.70   3/11/2009 ERIKA ERNDL                                  
         PMS: P 23.24  12/31/2009 Keiko Price                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doyle, Nia B              31 Marcia's Enthusi-38    30.00      28.34  
  2 McAndrew, Amelia          32 Richmond Plunge-38     28.00      28.39  
  3 Kalaf-Hughes, Nicole G    30 Davis Aquatic Ma-38    30.07      29.97  
  4 Giannecchini, Christine   31 Santa Rosa Maste-38    30.40      31.09  
  5 Carnes, Stephanie         32 Fog City Masters-38    32.78      33.68  
  6 Belluomini, Melanie C     34 Santa Rosa Maste-38    34.50      34.77  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.07   12/6/2008 ERIKA ERNDL                                  
         PMS: P 50.92  12/31/2004 Katrina Radke                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lander, Merritt D         30 Temescal Aquatic-38    58.07      57.61  
                  27.82       57.61 (29.79)                                        
  2 Nonaka, Marissa G         33 Walnut Creek Mas-38  1:04.73      59.53  
                  30.98       59.53 (28.55)                                        
  3 McAndrew, Amelia          32 Richmond Plunge-38   1:03.00    1:02.74  
                  30.26     1:02.74 (32.48)                                        
  4 Groskopf, Sarah L         31 Burlingame Aquat-38  1:04.85    1:03.91  
                  30.93     1:03.91 (32.98)                                        
  5 Doyle, Nia B              31 Marcia's Enthusi-38  1:05.00    1:04.22  
                  31.65     1:04.22 (32.57)                                        
  6 Kalaf-Hughes, Nicole G    30 Davis Aquatic Ma-38  1:06.45    1:06.51  
                  31.87     1:06.51 (34.64)                                        
  7 Giannecchini, Christine   31 Santa Rosa Maste-38  1:12.00    1:08.81  
                  34.36     1:08.81 (34.45)                                        
  8 Sorenson, Caroline L      30 Manatee Aquatic-38   1:13.00    1:10.74  
                  33.98     1:10.74 (36.76)                                        
  9 Thompson, Margaret A      31 Manatee Aquatic-38   1:15.00    1:13.41  
                  34.80     1:13.41 (38.61)                                        
 10 Carnes, Stephanie         32 Fog City Masters-38  1:13.53    1:13.45  
                  34.14     1:13.45 (39.31)                                        
 11 Belluomini, Melanie C     34 Santa Rosa Maste-38  1:19.00    1:20.02  
                  38.03     1:20.02 (41.99)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:51.40   5/18/2003 KATRINA RADKE                              
         PMS: P 1:51.40  12/31/2003 Katrine Radke                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lander, Merritt D         30 Temescal Aquatic-38  2:07.19    2:06.83  
                  29.92     1:02.21 (32.29)     1:34.40 (32.19)     2:06.83 (32.43)
  2 Wheeler, Lauren           30 University of Sa-38  2:35.00    2:25.16  
                  32.71     1:09.70 (36.99)     1:48.15 (38.45)     2:25.16 (37.01)
  3 Hieb-Stock, Lisa M        32 Tuolumne County-38   2:45.00    2:26.57  
                  33.96     1:11.86 (37.90)     1:49.86 (38.00)     2:26.57 (36.71)
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:59.08   5/12/1996 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 5:03.04  12/31/1996 Lisa Hazen                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groskopf, Sarah L         31 Burlingame Aquat-38  6:16.69    6:08.93  
                  33.97     1:10.04 (36.07)     1:46.65 (36.61)     2:23.98 (37.33)
        3:01.38 (37.40)     3:38.31 (36.93)     4:15.90 (37.59)     4:52.92 (37.02)
        5:30.98 (38.06)     6:08.93 (37.95)                                        
  2 Wheeler, Lauren           30 University of Sa-38  6:40.00    6:13.73  
                  35.13     1:14.22 (39.09)     1:53.49 (39.27)     2:32.42 (38.93)
        3:11.33 (38.91)     3:50.38 (39.05)     4:29.10 (38.72)     5:08.08 (38.98)
        5:48.01 (39.93)     6:13.73 (25.72)                                        
  3 Sitzmann, Amy K           32 Tri Valley Maste-38  6:15.00    6:17.60  
                  33.49     1:10.58 (37.09)     1:48.38 (37.80)     2:26.25 (37.87)
        3:04.55 (38.30)     3:43.41 (38.86)     4:22.68 (39.27)     5:01.26 (38.58)
        5:40.37 (39.11)     6:17.60 (37.23)                                        
  4 Hieb-Stock, Lisa M        32 Tuolumne County-38   6:58.00    6:33.39  
                  34.46     1:13.21 (38.75)     1:53.13 (39.92)     2:33.86 (40.73)
        3:14.50 (40.64)     3:55.60 (41.10)     4:35.56 (39.96)     5:16.13 (40.57)
        5:55.13 (39.00)     6:33.39 (38.26)                                        
  5 Doyle, Nia B              31 Marcia's Enthusi-38  7:30.00    6:48.95  
                  36.71     1:16.41 (39.70)     1:58.15 (41.74)     2:41.48 (43.33)
        3:24.62 (43.14)     4:07.71 (43.09)     4:50.05 (42.34)     5:31.14 (41.09)
        6:11.77 (40.63)     6:48.95 (37.18)                                        
  6 Sorenson, Caroline L      30 Manatee Aquatic-38   7:00.00    7:00.34  
                  36.07     1:15.54 (39.47)     1:57.51 (41.97)     2:40.37 (42.86)
        3:23.69 (43.32)     4:07.27 (43.58)     4:51.19 (43.92)     5:35.33 (44.14)
        6:18.96 (43.63)     7:00.34 (41.38)                                        
  7 Thompson, Margaret A      31 Manatee Aquatic-38   7:00.00    7:13.05  
                  37.79     1:20.38 (42.59)     2:03.81 (43.43)     2:47.85 (44.04)
        3:32.25 (44.40)     4:16.56 (44.31)     5:02.25 (45.69)     5:46.60 (44.35)
        6:30.40 (43.80)     7:13.05 (42.65)                                        
 
Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:16.36   3/13/1999 LISA HAZEN                                
         PMS: P 10:16.36  12/31/1999 Lisa Hazen                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sitzmann, Amy K           32 Tri Valley Maste-38 12:50.00   12:36.34  
                  33.40     1:10.08 (36.68)     1:47.74 (37.66)     2:25.81 (38.07)
        3:04.11 (38.30)     3:42.38 (38.27)     4:21.23 (38.85)     4:59.80 (38.57)
        5:38.74 (38.94)     6:17.53 (38.79)     6:56.45 (38.92)     7:35.60 (39.15)
        8:14.06 (38.46)     8:52.13 (38.07)     9:30.45 (38.32)    10:08.47 (38.02)
       10:46.14 (37.67)    11:23.93 (37.79)    12:01.05 (37.12)    12:36.34 (35.29)
  2 Giannecchini, Christine   31 Santa Rosa Maste-38 13:45.00   13:41.62  
  3 Doyle, Nia B              31 Marcia's Enthusi-38 20:00.00   13:48.82  
                  35.32     1:14.81 (39.49)     1:56.47 (41.66)     2:39.23 (42.76)
        3:21.12 (41.89)     4:03.31 (42.19)     4:46.23 (42.92)     5:28.66 (42.43)
        6:11.02 (42.36)     6:53.75 (42.73)     7:36.87 (43.12)     8:19.38 (42.51)
        9:02.05 (42.67)     9:43.92 (41.87)    10:26.00 (42.08)    11:07.11 (41.11)
       11:48.92 (41.81)    12:30.68 (41.76)    13:11.06 (40.38)    13:48.82 (37.76)
  4 Thompson, Margaret A      31 Manatee Aquatic-38  13:56.00   14:10.10  
                  37.72     1:19.38 (41.66)     2:02.12 (42.74)     2:45.43 (43.31)
        3:28.87 (43.44)     4:11.26 (42.39)     4:54.50 (43.24)     5:37.85 (43.35)
        6:20.82 (42.97)     7:03.52 (42.70)     7:46.11 (42.59)     8:29.09 (42.98)
        9:12.24 (43.15)     9:54.78 (42.54)    10:37.33 (42.55)    11:19.67 (42.34)
       12:01.82 (42.15)    12:43.60 (41.78)    13:25.13 (41.53)    14:10.10 (44.97)
  5 Sorenson, Caroline L      30 Manatee Aquatic-38  14:41.00   14:16.44  
                  36.33     1:16.92 (40.59)     1:59.42 (42.50)     2:42.50 (43.08)
        3:25.62 (43.12)     4:09.07 (43.45)     4:52.48 (43.41)     5:35.78 (43.30)
        6:19.76 (43.98)     7:03.01 (43.25)     7:46.42 (43.41)     8:29.79 (43.37)
        9:13.28 (43.49)     9:57.20 (43.92)    10:40.23 (43.03)    11:23.16 (42.93)
       12:07.17 (44.01)    12:50.71 (43.54)    13:34.14 (43.43)    14:16.44 (42.30)
  6 Liu, Ouida                31 University of Sa-38 20:00.00   15:00.27  
                  35.64     1:15.27 (39.63)     1:58.63 (43.36)     2:43.19 (44.56)
        3:28.05 (44.86)     4:13.07 (45.02)     4:57.75 (44.68)     5:43.06 (45.31)
        6:28.73 (45.67)     7:12.89 (44.16)     7:58.01 (45.12)     8:42.80 (44.79)
        9:27.73 (44.93)    10:12.33 (44.60)    10:56.13 (43.80)    11:39.87 (43.74)
       12:23.19 (43.32)    13:06.91 (43.72)    13:49.43 (42.52)  15:00.27 (1:10.84)
 
Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:07.52   5/23/1993 KAREN BURTON                              
         PMS: P 17:07.66  12/31/1999 Lisa Hazen                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sitzmann, Amy K           32 Tri Valley Maste-38 21:40.00   21:21.79  
                  33.94     1:11.51 (37.57)     1:50.28 (38.77)     2:29.12 (38.84)
        3:08.37 (39.25)     3:47.41 (39.04)     4:27.13 (39.72)     5:06.17 (39.04)
        5:45.15 (38.98)     6:23.95 (38.80)     7:02.97 (39.02)     7:41.63 (38.66)
        8:20.62 (38.99)     8:59.46 (38.84)     9:38.32 (38.86)    10:17.71 (39.39)
       10:56.86 (39.15)    11:35.73 (38.87)    12:15.48 (39.75)    12:54.73 (39.25)
       13:33.66 (38.93)    14:12.57 (38.91)    14:51.76 (39.19)    15:31.12 (39.36)
       16:10.59 (39.47)    16:50.20 (39.61)    17:29.38 (39.18)    18:08.72 (39.34)
       18:48.77 (40.05)    19:27.51 (38.74)    20:05.98 (38.47)    20:43.65 (37.67)
       21:21.79 (38.14)
  2 Wheeler, Lauren           30 University of Sa-38 25:00.00   22:03.54  
                  35.37     1:14.56 (39.19)     1:54.25 (39.69)     2:34.32 (40.07)
        3:14.34 (40.02)     3:53.44 (39.10)     4:33.42 (39.98)     5:13.44 (40.02)
        5:53.18 (39.74)     6:33.26 (40.08)     7:13.43 (40.17)     7:53.95 (40.52)
        8:34.67 (40.72)     9:15.63 (40.96)     9:55.97 (40.34)    10:36.06 (40.09)
       11:16.47 (40.41)    11:57.16 (40.69)    12:37.85 (40.69)    13:18.46 (40.61)
       13:58.24 (39.78)    14:38.41 (40.17)    15:19.45 (41.04)    16:00.03 (40.58)
       16:40.18 (40.15)    17:21.04 (40.86)    18:01.41 (40.37)    18:41.75 (40.34)
       19:22.92 (41.17)    20:03.59 (40.67)    20:43.96 (40.37)    21:24.37 (40.41)
       22:03.54 (39.17)
  3 Thompson, Margaret A      31 Manatee Aquatic-38  23:50.00   23:45.19  
                  37.73     1:20.84 (43.11)     2:05.35 (44.51)     2:49.84 (44.49)
        3:33.37 (43.53)     4:16.77 (43.40)     5:00.30 (43.53)     5:43.61 (43.31)
        6:28.23 (44.62)     7:13.73 (45.50)     7:58.66 (44.93)     8:43.70 (45.04)
        9:27.66 (43.96)    10:12.02 (44.36)    10:56.09 (44.07)    11:39.31 (43.22)
       12:22.51 (43.20)    13:05.46 (42.95)    13:49.25 (43.79)    14:32.34 (43.09)
       15:14.20 (41.86)    15:56.50 (42.30)    16:39.22 (42.72)    17:22.26 (43.04)
       18:05.15 (42.89)    18:48.41 (43.26)    19:31.79 (43.38)    20:15.39 (43.60)
       20:58.70 (43.31)    21:42.34 (43.64)    22:24.03 (41.69)    23:05.69 (41.66)
       23:45.19 (39.50)
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.32   3/15/2009 NORIKO INADA                                 
         PMS: P 27.70  12/31/1997 Martie Mc Kinney                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lander, Merritt D         30 Temescal Aquatic-38    30.91      31.15  
  2 Liu, Ouida                31 University of Sa-38    34.00      31.56  
  3 Spees, Alanna M           32 Davis Aquatic Ma-38    32.98      31.60  
  4 Kasamatsu, Tami E         33 Oakwood Athletic-38    40.00      35.65  
  5 Kalaf-Hughes, Nicole G    30 Davis Aquatic Ma-38    40.00      37.68  
  6 Hum, Denise               34 San Mateo Master-38    44.00      42.86  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 55.50   3/15/2009 NORIKO INADA                                 
         PMS: P 57.58  12/31/2009 Sarabeth Metzger                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spees, Alanna M           32 Davis Aquatic Ma-38  1:05.75    1:06.42  
                  32.28     1:06.42 (34.14)                                        
  2 Lander, Merritt D         30 Temescal Aquatic-38  1:05.12    1:08.11  
                  32.78     1:08.11 (35.33)                                        
  3 Liu, Ouida                31 University of Sa-38  1:15.00    1:10.98  
                  34.16     1:10.98 (36.82)                                        
  4 Groskopf, Sarah L         31 Burlingame Aquat-38  1:12.40    1:12.86  
                  35.61     1:12.86 (37.25)                                        
  5 Giannecchini, Christine   31 Santa Rosa Maste-38  1:20.00    1:18.70  
                  38.79     1:18.70 (39.91)                                        
  6 Carnes, Stephanie         32 Fog City Masters-38  1:25.84    1:26.63  
                  40.26     1:26.63 (46.37)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:59.93   2/19/1996 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:01.54  12/31/2009 Sarabeth Metzger                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spees, Alanna M           32 Davis Aquatic Ma-38  2:19.00    2:22.66  
                  33.32     1:09.30 (35.98)     1:46.37 (37.07)     2:22.66 (36.29)
  2 Lander, Merritt D         30 Temescal Aquatic-38  2:23.70    2:25.32  
                  33.74     1:09.81 (36.07)     1:47.74 (37.93)     2:25.32 (37.58)
  3 Liu, Ouida                31 University of Sa-38  2:50.00    2:38.64  
                  34.39     1:14.52 (40.13)     1:56.70 (42.18)     2:38.64 (41.94)
  4 Wheeler, Lauren           30 University of Sa-38  2:50.00    2:55.15  
                  41.62     1:26.83 (45.21)     2:12.38 (45.55)     2:55.15 (42.77)
  5 Hieb-Stock, Lisa M        32 Tuolumne County-38   2:58.00    2:57.78  
                  41.30     1:27.21 (45.91)     2:12.78 (45.57)     2:57.78 (45.00)
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 28.48    5/4/2008 KATIE MCCLELLAND                             
         PMS: P 30.65  12/31/2009 Keiko Price                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spees, Alanna M           32 Davis Aquatic Ma-38    40.00      37.47  
  2 Nonaka, Marissa G         33 Walnut Creek Mas-38    39.17      38.97  
 
Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:17.34   4/30/2000 WENKE HANSEN                               
         PMS: P 2:24.66  12/31/2010 Kasey Beckman                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Ouida                31 University of Sa-38  4:00.00    3:04.82  
                  42.69     1:29.11 (46.42)     2:17.09 (47.98)     3:04.82 (47.73)
  2 Chow, Caroline M          32 Manatee Aquatic-38   3:30.00    3:10.90  
                  43.39     1:32.74 (49.35)     2:22.27 (49.53)     3:10.90 (48.63)
  3 Hieb-Stock, Lisa M        32 Tuolumne County-38   3:10.00    3:12.49  
                  45.56     1:33.62 (48.06)     2:24.21 (50.59)     3:12.49 (48.28)
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.18   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
         PMS: P 25.90  12/31/2009 Keiko Price                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nonaka, Marissa G         33 Walnut Creek Mas-38    33.01      33.03  
  2 Doyle, Nia B              31 Marcia's Enthusi-38    35.00      34.99  
  3 Belluomini, Melanie C     34 Santa Rosa Maste-38    34.50      35.21  
  4 Hieb-Stock, Lisa M        32 Tuolumne County-38     39.00      35.90  
  5 Hum, Denise               34 San Mateo Master-38    42.00      42.27  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 55.01   5/16/1999 ANGEL MARTINO                                
         PMS: P 57.25  12/31/1997 Martie Mc Kinney                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kasamatsu, Tami E         33 Oakwood Athletic-38  1:30.00    1:19.23  
                  37.85     1:19.23 (41.38)                                        
  2 Doyle, Nia B              31 Marcia's Enthusi-38  1:20.00    1:19.82  
                  38.33     1:19.82 (41.49)                                        
  3 Belluomini, Melanie C     34 Santa Rosa Maste-38  1:20.00    1:20.70  
                  38.51     1:20.70 (42.19)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:03.46   5/12/1996 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:06.20  12/31/1997 Martie Mc Kinney                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Ouida                31 University of Sa-38  4:00.00    2:54.75  
                  35.17     1:19.52 (44.35)     2:06.66 (47.14)     2:54.75 (48.09)
  2 Nonaka, Marissa G         33 Walnut Creek Mas-38  2:52.00    3:05.97  
                  39.04     1:25.06 (46.02)     2:14.49 (49.43)     3:05.97 (51.48)
  3 Belluomini, Melanie C     34 Santa Rosa Maste-38  3:10.00    3:08.35  
                  39.66     1:25.44 (45.78)     2:15.80 (50.36)     3:08.35 (52.55)
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 57.01   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
         PMS: P 58.07  12/31/2009 Sarabeth Metzger                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lander, Merritt D         30 Temescal Aquatic-38  1:06.25    1:05.53  
                  30.37     1:05.53 (35.16)                                        
  2 Spees, Alanna M           32 Davis Aquatic Ma-38  1:06.00    1:09.35  
                  31.91     1:09.35 (37.44)                                        
  3 McAndrew, Amelia          32 Richmond Plunge-38   1:28.00    1:14.47  
                  34.04     1:14.47 (40.43)                                        
  4 Chow, Caroline M          32 Manatee Aquatic-38   1:24.00    1:16.51  
                  35.89     1:16.51 (40.62)                                        
  5 Hieb-Stock, Lisa M        32 Tuolumne County-38   1:20.25    1:18.55  
                  37.00     1:18.55 (41.55)                                        
  6 Kalaf-Hughes, Nicole G    30 Davis Aquatic Ma-38  1:16.29    1:19.34  
                  36.89     1:19.34 (42.45)                                        
  7 Doyle, Nia B              31 Marcia's Enthusi-38  1:20.00    1:19.93  
                  37.44     1:19.93 (42.49)                                        
  8 Belluomini, Melanie C     34 Santa Rosa Maste-38  1:25.00    1:27.02  
                  39.27     1:27.02 (47.75)                                        
  9 Hum, Denise               34 San Mateo Master-38  1:32.00    1:31.10  
                  41.99     1:31.10 (49.11)                                        
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:58.80   3/11/2009 ERIKA ERNDL                                
         PMS: P 2:04.85  12/31/2009 Sarabeth Metzger                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lander, Merritt D         30 Temescal Aquatic-38  2:20.86    2:23.18  
                  30.56     1:07.69 (37.13)     1:50.37 (42.68)     2:23.18 (32.81)
  2 Groskopf, Sarah L         31 Burlingame Aquat-38  2:36.91    2:33.18  
                  33.04     1:11.52 (38.48)     1:58.24 (46.72)     2:33.18 (34.94)
  3 Nonaka, Marissa G         33 Walnut Creek Mas-38  2:45.00    2:46.53  
                  35.90     1:19.97 (44.07)     2:07.60 (47.63)     2:46.53 (38.93)
  4 Liu, Ouida                31 University of Sa-38  3:30.00    2:48.40  
                  35.12     1:16.42 (41.30)     2:07.83 (51.41)     2:48.40 (40.57)
  5 Sorenson, Caroline L      30 Manatee Aquatic-38   3:00.00    2:52.12  
                  38.57     1:22.58 (44.01)     2:13.59 (51.01)     2:52.12 (38.53)
 
Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:25.68   5/21/1995 KARLYN PIPES                               
         PMS: P 4:32.77  12/31/1996 Sara Shand                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chow, Caroline M          32 Manatee Aquatic-38   6:05.00    5:52.82  
                  35.72     1:17.82 (42.10)     2:04.44 (46.62)     2:51.21 (46.77)
        3:40.93 (49.72)     4:31.28 (50.35)     5:12.88 (41.60)     5:52.82 (39.94)
  2 Hieb-Stock, Lisa M        32 Tuolumne County-38   6:25.00    5:53.42  
                  37.83     1:22.90 (45.07)     2:08.85 (45.95)     2:53.69 (44.84)
        3:45.40 (51.71)     4:34.97 (49.57)     5:14.68 (39.71)     5:53.42 (38.74)
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.34   2/25/2007 DARA TORRES                                  
         PMS: P 24.21  12/31/1993 Sandy Neilson-Bell                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryant, Lynn              39 University of Sa-38    28.21      27.78  
  2 Turner, Wendy             37 Fig Garden Swim-38     27.85      28.11  
  3 Cruz, Ava R               39 Davis Aquatic Ma-38    31.00      30.52  
  4 Darling, Colleen M        37 Walnut Creek Mas-38    32.12      31.13  
  5 Ongerth, Ann Michelle     37 Walnut Creek Mas-38    32.78      31.80  
  6 Frindell Teuscher, Karen  36 Santa Rosa Maste-38    34.00      34.42  
  7 Lindahl, Sarah            35 Marcia's Enthusi-38    43.00      36.60  
  8 Martin, Alisa M           36 Fig Garden Swim-38     41.76      41.12  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.72   2/25/2007 DARA TORRES                                  
         PMS: P 52.84  12/31/1993 Sandy Neilson-Bell                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Andee               36 Davis Aquatic Ma-38    58.00      56.42  
                  27.21       56.42 (29.21)                                        
  2 Turner, Wendy             37 Fig Garden Swim-38   1:01.25    1:02.28  
                  29.89     1:02.28 (32.39)                                        
  3 Cruz, Ava R               39 Davis Aquatic Ma-38  1:09.00    1:08.81  
                  33.18     1:08.81 (35.63)                                        
  4 Frindell Teuscher, Karen  36 Santa Rosa Maste-38  1:13.00    1:12.94  
                  34.80     1:12.94 (38.14)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:51.55    5/3/1997 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:53.33  12/31/2002 Laureen Welting                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salmeen, Annette E        37 Walnut Creek Mas-38  2:02.00    1:58.57  
                  27.44       57.35 (29.91)     1:27.57 (30.22)     1:58.57 (31.00)
  2 Wohlwend, Tiffany C       35 Davis Aquatic Ma-38  2:55.00    2:28.07  
                  33.85     1:11.22 (37.37)     1:50.13 (38.91)     2:28.07 (37.94)
  3 Case, Emily               36 SwimSF-38            2:31.25    2:34.40  
                  36.03     1:15.32 (39.29)     1:55.86 (40.54)     2:34.40 (38.54)
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:56.09    5/3/1997 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 5:04.58  12/31/2001 Lisa Hazen                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jesperson, Michelle E     37 Walnut Creek Mas-38  6:00.00    5:42.46  
                  29.94     1:02.57 (32.63)     1:36.10 (33.53)     2:10.32 (34.22)
        2:44.81 (34.49)     3:19.58 (34.77)     3:54.67 (35.09)     4:30.50 (35.83)
        5:06.74 (36.24)     5:42.46 (35.72)                                        
  2 Martinez, Heather J       35 Chico Masters Sw-38  6:19.11    6:23.74  
                  36.01     1:15.38 (39.37)     1:54.75 (39.37)     2:33.80 (39.05)
        3:13.03 (39.23)     3:51.26 (38.23)     4:30.16 (38.90)     5:09.41 (39.25)
        5:47.77 (38.36)     6:23.74 (35.97)                                        
  3 Haack, Angela R           37 Walnut Creek Mas-38  7:35.00    6:29.51  
                  34.25     1:11.24 (36.99)     1:50.29 (39.05)     2:29.97 (39.68)
        3:09.96 (39.99)     3:50.11 (40.15)     4:29.85 (39.74)     5:09.95 (40.10)
        5:49.89 (39.94)     6:29.51 (39.62)                                        
  4 Mahn, Tanya               38 Marcia's Enthusi-38  7:15.33    6:36.83  
                  35.80     1:15.36 (39.56)     1:56.10 (40.74)     2:37.75 (41.65)
        3:21.24 (43.49)     4:04.15 (42.91)     4:47.28 (43.13)     5:29.87 (42.59)
        6:12.22 (42.35)     6:36.83 (24.61)                                        
  5 Piniella, Monica          35 Strawberry Canyo-38  7:00.00    6:40.48  
                  34.32     1:12.01 (37.69)     1:50.82 (38.81)     2:30.90 (40.08)
        3:11.66 (40.76)     3:53.21 (41.55)     4:35.44 (42.23)     5:17.49 (42.05)
        5:59.85 (42.36)     6:40.48 (40.63)                                        
  6 Hansel, Neila             36 Walnut Creek Mas-38  7:00.00    6:43.21  
                  35.63     1:14.83 (39.20)     1:55.04 (40.21)     2:36.00 (40.96)
        3:17.15 (41.15)     3:58.40 (41.25)     4:40.14 (41.74)     5:21.93 (41.79)
        6:03.68 (41.75)     6:43.21 (39.53)                                        
  7 Rees, Karla E             39 Mountain View Ma-38  6:44.50    6:43.28  
                  38.05     1:18.88 (40.83)     2:00.28 (41.40)     2:41.58 (41.30)
        3:22.52 (40.94)     4:03.51 (40.99)     4:44.92 (41.41)     5:25.73 (40.81)
        6:05.82 (40.09)     6:43.28 (37.46)                                        
  8 Wright, Erica             37 Davis Aquatic Ma-38  6:55.00    6:44.56  
                  40.69     1:20.89 (40.20)     2:02.53 (41.64)     2:43.97 (41.44)
        3:25.27 (41.30)     4:06.75 (41.48)     4:47.87 (41.12)     5:28.55 (40.68)
        6:08.16 (39.61)     6:44.56 (36.40)                                        
  9 Wohlwend, Tiffany C       35 Davis Aquatic Ma-38  7:20.00    6:53.65  
                  36.84     1:19.09 (42.25)     2:01.43 (42.34)     2:44.34 (42.91)
        3:26.78 (42.44)     4:09.50 (42.72)     4:51.29 (41.79)     5:33.04 (41.75)
        6:14.04 (41.00)     6:53.65 (39.61)                                        
 
Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:22.60   2/16/1999 K PIPES-NEILSEN                           
         PMS: P 10:28.09  12/31/2009 Alison Zamanian                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Karla E             39 Mountain View Ma-38 14:03.00   13:59.32  
                  39.24     1:21.21 (41.97)     2:03.26 (42.05)     2:45.48 (42.22)
        3:27.72 (42.24)     4:09.89 (42.17)     4:52.44 (42.55)     5:34.99 (42.55)
        6:17.52 (42.53)     7:00.10 (42.58)     7:42.94 (42.84)     8:25.85 (42.91)
        9:08.78 (42.93)     9:51.59 (42.81)    10:33.56 (41.97)    11:15.79 (42.23)
       11:57.91 (42.12)    12:39.11 (41.20)    13:20.66 (41.55)    13:59.32 (38.66)
  2 Cruz, Ava R               39 Davis Aquatic Ma-38 15:00.00   14:46.33  
                  37.92     1:20.13 (42.21)     2:03.97 (43.84)     2:48.45 (44.48)
        3:33.50 (45.05)     4:19.24 (45.74)     5:04.62 (45.38)     5:49.98 (45.36)
        6:35.38 (45.40)     7:20.27 (44.89)     8:05.74 (45.47)     8:51.34 (45.60)
        9:37.28 (45.94)    10:22.92 (45.64)    11:08.13 (45.21)    11:53.59 (45.46)
       12:36.85 (43.26)    13:20.57 (43.72)    14:03.45 (42.88)    14:46.33 (42.88)
 
Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:13.99    5/4/1997 K PIPES-NEILSEN                           
         PMS: P 17:34.29  12/31/2006 Alison Zamanian                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cho, Vanessa L            36 University of Sa-38 23:00.00   22:08.97  
                  32.81     1:09.35 (36.54)     1:47.56 (38.21)     2:26.87 (39.31)
        3:05.63 (38.76)     3:44.87 (39.24)     4:24.19 (39.32)     5:03.44 (39.25)
        5:42.53 (39.09)     6:21.83 (39.30)     7:01.51 (39.68)     7:40.15 (38.64)
        8:19.86 (39.71)     8:59.17 (39.31)     9:39.69 (40.52)    10:19.45 (39.76)
       10:59.95 (40.50)    11:40.41 (40.46)    12:20.98 (40.57)    13:02.60 (41.62)
       13:43.65 (41.05)    14:24.78 (41.13)    15:06.20 (41.42)    15:47.50 (41.30)
       16:29.02 (41.52)    17:10.63 (41.61)    17:53.07 (42.44)    18:36.03 (42.96)
       19:18.99 (42.96)    20:00.95 (41.96)    20:43.53 (42.58)    21:26.29 (42.76)
       22:08.97 (42.68)
  2 Martinez, Heather J       35 Chico Masters Sw-38 24:49.57   23:03.79  
                  39.02     1:21.47 (42.45)     2:04.17 (42.70)     2:47.30 (43.13)
        3:30.11 (42.81)     4:13.38 (43.27)     4:56.75 (43.37)     5:39.34 (42.59)
        6:22.56 (43.22)     7:05.53 (42.97)     7:48.44 (42.91)     8:31.03 (42.59)
        9:13.57 (42.54)     9:56.16 (42.59)    10:38.61 (42.45)    11:20.82 (42.21)
       12:03.18 (42.36)    12:45.84 (42.66)    13:28.82 (42.98)    14:11.14 (42.32)
       14:53.65 (42.51)    15:35.90 (42.25)    16:17.88 (41.98)    17:00.33 (42.45)
       17:42.19 (41.86)    18:24.53 (42.34)    19:06.29 (41.76)    19:46.83 (40.54)
       20:27.71 (40.88)    21:07.59 (39.88)    21:47.79 (40.20)    22:27.22 (39.43)
       23:03.79 (36.57)
  3 Case, Emily               36 SwimSF-38           25:00.00   23:45.87  
                  37.19     1:17.43 (40.24)     1:59.77 (42.34)     2:42.55 (42.78)
        3:25.64 (43.09)     4:08.73 (43.09)     4:52.37 (43.64)     5:35.20 (42.83)
        6:18.37 (43.17)     7:02.00 (43.63)     7:45.22 (43.22)     8:28.48 (43.26)
        9:11.57 (43.09)     9:54.99 (43.42)    10:38.36 (43.37)    11:22.12 (43.76)
       12:06.60 (44.48)    12:50.94 (44.34)    13:34.99 (44.05)    14:19.32 (44.33)
       15:04.27 (44.95)    15:49.29 (45.02)    16:33.01 (43.72)    17:16.60 (43.59)
       17:59.91 (43.31)    18:44.70 (44.79)    19:28.79 (44.09)    20:13.20 (44.41)
       20:57.53 (44.33)    21:41.82 (44.29)    22:25.57 (43.75)    23:07.65 (42.08)
       23:45.87 (38.22)
  4 Walter, Catherine M       36 University of Sa-38 45:00.00   26:56.12  
                  43.99     1:30.38 (46.39)     2:18.70 (48.32)     3:07.54 (48.84)
        3:56.28 (48.74)     4:45.43 (49.15)     5:35.42 (49.99)     6:24.92 (49.50)
        7:14.17 (49.25)     8:04.48 (50.31)     8:53.26 (48.78)     9:43.14 (49.88)
       10:33.95 (50.81)    11:23.00 (49.05)    12:12.02 (49.02)    13:01.86 (49.84)
       13:50.41 (48.55)    14:39.63 (49.22)    15:29.64 (50.01)    16:20.23 (50.59)
       17:09.78 (49.55)    17:59.26 (49.48)    18:48.92 (49.66)    19:38.57 (49.65)
       20:27.36 (48.79)    21:17.09 (49.73)    22:07.19 (50.10)    22:56.63 (49.44)
       23:46.63 (50.00)    24:35.94 (49.31)    25:24.20 (48.26)    26:12.71 (48.51)
       26:56.12 (43.41)
  5 Kee, Karen                39 SwimSF-38           30:00.00   28:13.04  
                  43.90     1:32.00 (48.10)     2:21.85 (49.85)     3:12.12 (50.27)
        4:03.14 (51.02)     4:54.11 (50.97)     5:45.14 (51.03)     6:37.56 (52.42)
        7:30.31 (52.75)     8:22.29 (51.98)     9:14.22 (51.93)    10:06.57 (52.35)
       10:59.74 (53.17)    11:51.59 (51.85)    12:43.76 (52.17)    13:35.28 (51.52)
       14:27.19 (51.91)    15:19.07 (51.88)    16:11.13 (52.06)    17:02.61 (51.48)
       17:54.50 (51.89)    18:46.41 (51.91)    19:39.37 (52.96)    20:32.50 (53.13)
       21:26.08 (53.58)    22:19.59 (53.51)    23:12.96 (53.37)    24:06.12 (53.16)
       24:58.58 (52.46)    25:49.66 (51.08)    26:41.96 (52.30)    27:30.42 (48.46)
       28:13.04 (42.62)
  6 Viskontas, Indre          35 University of Sa-38 36:00.00   32:11.15  
                  44.70     1:37.37 (52.67)     2:32.57 (55.20)     3:29.75 (57.18)
        4:27.77 (58.02)     5:26.34 (58.57)     6:25.25 (58.91)     7:24.82 (59.57)
      8:25.23 (1:00.41)   9:25.64 (1:00.41)    10:25.13 (59.49)    11:24.55 (59.42)
     12:24.66 (1:00.11)    13:24.02 (59.36)    14:23.88 (59.86)    15:23.64 (59.76)
       16:23.20 (59.56)    17:22.76 (59.56)    18:22.38 (59.62)  19:23.16 (1:00.78)
     20:23.76 (1:00.60)  21:24.44 (1:00.68)  22:25.14 (1:00.70)  23:26.76 (1:01.62)
       24:26.70 (59.94)  25:27.58 (1:00.88)  26:27.71 (1:00.13)  27:27.88 (1:00.17)
     28:28.13 (1:00.25)    29:24.60 (56.47)    30:22.87 (58.27)    31:21.28 (58.41)
       32:11.15 (49.87)
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.97   5/22/2010 SHERI HART                                   
         PMS: P 27.82  12/31/1991 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jesperson, Michelle E     37 Walnut Creek Mas-38    32.00      31.18  
  2 Flemer, Michele L         35 Walnut Creek Mas-38    36.82      35.40  
  3 Wright, Erica             37 Davis Aquatic Ma-38    38.00      37.45  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 56.14   5/23/2010 SHERI HART                                   
         PMS: P 59.86  12/31/2004 Jody Smith                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hansel, Neila             36 Walnut Creek Mas-38  1:24.00    1:21.75  
                  40.28     1:21.75 (41.47)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:00.54   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:08.31  12/31/2005 Jody Smith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flemer, Michele L         35 Walnut Creek Mas-38  2:40.15    2:48.63  
                  38.83     1:21.78 (42.95)     2:05.34 (43.56)     2:48.63 (43.29)
  2 Haack, Angela R           37 Walnut Creek Mas-38  3:15.00    2:51.11  
                  40.17     1:24.18 (44.01)     2:07.96 (43.78)     2:51.11 (43.15)
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.94   5/22/2005 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 32.24  12/31/2005 Annaick Triponez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Andee               36 Davis Aquatic Ma-38    33.00      32.22P 
  2 Bryant, Lynn              39 University of Sa-38    36.22      36.72  
  3 Stoner, Stephanie I       36 University of Sa-38    43.00      38.02  
  4 Ongerth, Ann Michelle     37 Walnut Creek Mas-38    43.49      42.54  
  5 Martin, Alisa M           36 Fig Garden Swim-38     47.74      46.98  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:04.25   4/25/2004 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:08.99  12/31/2001 Sharon Weiss                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryant, Lynn              39 University of Sa-38  1:19.54    1:19.45  
                  37.90     1:19.45 (41.55)                                        
  2 Stoner, Stephanie I       36 University of Sa-38  1:33.00    1:24.22  
                  39.63     1:24.22 (44.59)                                        
  3 Rees, Karla E             39 Mountain View Ma-38  1:24.50    1:25.72  
                  41.08     1:25.72 (44.64)                                        
  4 Ongerth, Ann Michelle     37 Walnut Creek Mas-38  1:34.02    1:32.99  
                  44.99     1:32.99 (48.00)                                        
  5 Martin, Alisa M           36 Fig Garden Swim-38   1:41.53    1:39.98  
                  47.53     1:39.98 (52.45)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:19.66   1/27/2002 CAROLINE KRATTLI                           
         PMS: P 2:27.84  12/31/2004 C Bleul-Gohlke                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Andee               36 Davis Aquatic Ma-38  2:30.00    2:30.71  
                  33.52     1:11.51 (37.99)     1:50.69 (39.18)     2:30.71 (40.02)
  2 Bryant, Lynn              39 University of Sa-38  2:50.93    2:54.32  
                  41.14     1:25.01 (43.87)     2:09.71 (44.70)     2:54.32 (44.61)
  3 Flemer, Michele L         35 Walnut Creek Mas-38  2:52.54    2:59.00  
                  40.86     1:26.23 (45.37)     2:12.37 (46.14)     2:59.00 (46.63)
  4 Hansel, Neila             36 Walnut Creek Mas-38  3:14.69    3:10.27  
                  42.99     1:30.68 (47.69)     2:19.89 (49.21)     3:10.27 (50.38)
  5 Haack, Angela R           37 Walnut Creek Mas-38  3:35.00    3:14.55  
                  45.48     1:33.09 (47.61)     2:24.57 (51.48)     3:14.55 (49.98)
  6 Rees, Karla E             39 Mountain View Ma-38  3:05.45    3:20.04  
                  47.29     1:38.43 (51.14)     2:29.70 (51.27)     3:20.04 (50.34)
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.54   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 26.33   4/18/2010 Annette E Salmeen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryant, Lynn              39 University of Sa-38    31.12      32.15  
  2 Turner, Wendy             37 Fig Garden Swim-38     30.80      32.24  
  3 Darling, Colleen M        37 Walnut Creek Mas-38    34.70      35.16  
  4 Mahn, Tanya               38 Marcia's Enthusi-38    36.19      35.84  
  5 Harrington, Diana         39 University of Sa-38    35.60      37.42  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 55.78   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 58.46  12/31/2000 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mahn, Tanya               38 Marcia's Enthusi-38  1:25.98    1:22.61  
                  38.63     1:22.61 (43.98)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:03.48   5/22/2005 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 2:08.54  12/31/2009 Alison Zamanian                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Karla E             39 Mountain View Ma-38  2:56.31    3:05.42  
                  43.18     1:32.12 (48.94)     2:21.11 (48.99)     3:05.42 (44.31)
  2 Harrington, Diana         39 University of Sa-38  3:00.00    3:06.62  
                  42.74     1:31.22 (48.48)     2:18.58 (47.36)     3:06.62 (48.04)
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   57.67   5/23/2010 SHERI HART                                 
         PMS: P 1:00.96  12/31/2002 Laureen Welting                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Andee               36 Davis Aquatic Ma-38  1:10.00    1:04.02  
                  29.91     1:04.02 (34.11)                                        
  2 Bryant, Lynn              39 University of Sa-38  1:10.57    1:12.98  
                  34.51     1:12.98 (38.47)                                        
  3 Turner, Wendy             37 Fig Garden Swim-38   1:18.00    1:15.00  
                  34.53     1:15.00 (40.47)                                        
  4 Flemer, Michele L         35 Walnut Creek Mas-38  1:13.98    1:16.69  
                  35.99     1:16.69 (40.70)                                        
  5 Haack, Angela R           37 Walnut Creek Mas-38  1:32.00    1:17.53  
                  36.63     1:17.53 (40.90)                                        
  6 Mahn, Tanya               38 Marcia's Enthusi-38  1:23.45    1:22.17  
                  38.29     1:22.17 (43.88)                                        
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:05.24   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:09.51  12/31/2000 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryant, Lynn              39 University of Sa-38  2:32.18    2:36.70  
                  33.07     1:15.95 (42.88)     2:01.90 (45.95)     2:36.70 (34.80)
  2 Stoner, Stephanie I       36 University of Sa-38  3:00.00    2:40.50  
                  33.09     1:15.41 (42.32)     2:02.44 (47.03)     2:40.50 (38.06)
  3 Rees, Karla E             39 Mountain View Ma-38  2:51.84    2:52.93  
                  39.18     1:25.72 (46.54)     2:14.07 (48.35)     2:52.93 (38.86)
  4 Hansel, Neila             36 Walnut Creek Mas-38  3:01.00    2:54.40  
                  38.92     1:24.56 (45.64)     2:14.52 (49.96)     2:54.40 (39.88)
  5 Frindell Teuscher, Karen  36 Santa Rosa Maste-38  3:10.00    3:05.71  
                  40.57     1:29.36 (48.79)     2:23.61 (54.25)     3:05.71 (42.10)
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:24.18   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 4:34.77  12/31/1999 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salmeen, Annette E        37 Walnut Creek Mas-38  5:25.00    4:52.37  
                  29.97     1:03.90 (33.93)     1:41.13 (37.23)     2:18.94 (37.81)
        3:02.43 (43.49)     3:46.96 (44.53)     4:19.87 (32.91)     4:52.37 (32.50)
  2 Rees, Karla E             39 Mountain View Ma-38  6:00.31    6:22.04  
                  44.14     1:38.84 (54.70)     2:28.32 (49.48)     3:17.38 (49.06)
        4:08.00 (50.62)     5:00.12 (52.12)     5:41.93 (41.81)     6:22.04 (40.11)
  3 Kee, Karen                39 SwimSF-38            7:15.00    7:40.00  
                  44.84   1:52.23 (1:07.39)   2:59.53 (1:07.30)   4:02.72 (1:03.19)
        4:58.01 (55.29)     5:56.66 (58.65)     6:50.46 (53.80)     7:40.00 (49.54)
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.91   4/15/2007 DARA TORRES                                  
         PMS: P 24.68  12/31/1994 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coate, Stephanie L        41 Walnut Creek Mas-38    27.00      26.76  
  2 Rublein, Susanne P        41 Manatee Aquatic-38     27.82      27.64  
  3 Jensen, Karen             44 Vacaville Swim C-38    27.60      27.68  
  4 Girard, Suzie E           41 Manatee Aquatic-38     27.72      27.81  
  5 Lugassy, Heather R        41 Tamalpais Aquati-38    27.50      28.24  
  6 Phelps, Sarah K           42 Club Hot Tub-38        28.96      28.64  
  7 Santos, Debbie M          43 Walnut Creek Mas-38    28.00      28.93  
  8 Kelly, Katie              42 North Bay Aquati-38    29.14      28.99  
  9 Chapital, Jana            41 Club Hot Tub-38        37.00      29.16  
 10 Nelson, Sheila A          43 Tri Valley Maste-38    28.00      29.51  
 11 La Voie, Caroline         41 Orinda Aquatic M-38    29.74      29.90  
 12 Winton, Georgette G       42 Fig Garden Swim-38     29.40      30.24  
 13 Woolf, Sarah C            41 Fig Garden Swim-38     32.00      32.35  
 13 Thorp, Kate               42 Marin Pirates Ma-38    30.82      32.35  
 15 Lackey, Tammy A           44 Vacaville Swim C-38    40.00      33.65  
 16 Huse, Green A             44 Marcia's Enthusi-38    40.00      37.50  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.34   4/15/2007 DARA TORRES                                  
         PMS: P 53.96  12/31/2008 Laureen Welting                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jensen, Karen             44 Vacaville Swim C-38    59.53      59.66  
                  29.03       59.66 (30.63)                                        
  2 Girard, Suzie E           41 Manatee Aquatic-38   1:02.10    1:02.36  
                  29.99     1:02.36 (32.37)                                        
  3 Lugassy, Heather R        41 Tamalpais Aquati-38    58.60    1:02.43  
                  29.32     1:02.43 (33.11)                                        
  4 Cox, Juliet E             44 Manatee Aquatic-38   1:01.70    1:03.36  
                  30.86     1:03.36 (32.50)                                        
  5 Chapital, Jana            41 Club Hot Tub-38      1:15.00    1:04.50  
                  31.57     1:04.50 (32.93)                                        
  6 Kelly, Katie              42 North Bay Aquati-38  1:06.42    1:04.51  
                  30.82     1:04.51 (33.69)                                        
  7 Winton, Georgette G       42 Fig Garden Swim-38   1:04.67    1:06.54  
                  31.98     1:06.54 (34.56)                                        
  8 Phelps, Sarah K           42 Club Hot Tub-38      1:10.00    1:06.88  
                  31.14     1:06.88 (35.74)                                        
  9 David, Nicole             44 Davis Aquatic Ma-38  1:05.69    1:08.95  
                  33.07     1:08.95 (35.88)                                        
 10 La Voie, Caroline         41 Orinda Aquatic M-38  1:08.64    1:09.55  
                  31.92     1:09.55 (37.63)                                        
 11 Thorp, Kate               42 Marin Pirates Ma-38  1:13.67    1:10.63  
                  34.29     1:10.63 (36.34)                                        
 12 Woolf, Sarah C            41 Fig Garden Swim-38   1:15.00    1:12.86  
                  35.91     1:12.86 (36.95)                                        
 13 Dahlgren, Christine M     44 Davis Aquatic Ma-38  1:17.00    1:14.38  
                  35.64     1:14.38 (38.74)                                        
 14 Lackey, Tammy A           44 Vacaville Swim C-38  1:27.00    1:18.73  
                  36.78     1:18.73 (41.95)                                        
 15 Phifer, Roxane E          41 Davis Aquatic Ma-38  1:20.00    1:29.41  
                  42.24     1:29.41 (47.17)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:51.06  12/22/2002 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:56.17  12/31/2007 Laureen Welting                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coate, Stephanie L        41 Walnut Creek Mas-38  2:14.00    2:09.83  
                  30.41     1:02.99 (32.58)     1:35.74 (32.75)     2:09.83 (34.09)
  2 Jensen, Karen             44 Vacaville Swim C-38  2:10.08    2:11.64  
                  30.77     1:03.59 (32.82)     1:37.58 (33.99)     2:11.64 (34.06)
  3 Goldberg, Michelle L      43 Davis Aquatic Ma-38  2:15.57    2:14.11  
                  31.75     1:05.69 (33.94)     1:40.47 (34.78)     2:14.11 (33.64)
  4 Cox, Juliet E             44 Manatee Aquatic-38   2:09.50    2:14.40  
                  29.81     1:02.89 (33.08)     1:37.92 (35.03)     2:14.40 (36.48)
  5 Nelson, Sheila A          43 Tri Valley Maste-38  2:22.00    2:27.71  
                  34.13     1:11.30 (37.17)     1:50.09 (38.79)     2:27.71 (37.62)
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:58.98   10/5/2002 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 5:07.76  12/31/2001 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jensen, Karen             44 Vacaville Swim C-38  6:01.08    6:01.84  
                  33.01     1:08.45 (35.44)     1:44.55 (36.10)     2:20.75 (36.20)
        2:56.58 (35.83)     3:33.24 (36.66)     4:10.12 (36.88)     4:48.11 (37.99)
        5:25.59 (37.48)     6:01.84 (36.25)                                        
  2 Goldberg, Michelle L      43 Davis Aquatic Ma-38  6:12.54    6:03.41  
                  32.94     1:09.16 (36.22)     1:46.50 (37.34)     2:23.21 (36.71)
        2:59.64 (36.43)     3:36.47 (36.83)     4:13.42 (36.95)     4:50.47 (37.05)
        5:28.03 (37.56)     6:03.41 (35.38)                                        
  3 David, Nicole             44 Davis Aquatic Ma-38  6:23.92    6:41.39  
                  35.14     1:14.36 (39.22)     1:54.44 (40.08)     2:35.52 (41.08)
        3:16.60 (41.08)     3:57.98 (41.38)     4:39.54 (41.56)     5:20.73 (41.19)
        6:01.53 (40.80)     6:41.39 (39.86)                                        
  4 Phifer, Roxane E          41 Davis Aquatic Ma-38  7:35.00    8:25.52  
                  44.46     1:33.19 (48.73)     2:24.27 (51.08)     3:15.90 (51.63)
        4:08.47 (52.57)     4:59.70 (51.23)     5:51.52 (51.82)     6:43.91 (52.39)
        7:34.99 (51.08)     8:25.52 (50.53)                                        
  5 Sargis, Jenny M           43 Santa Rosa Maste-38  8:33.29    8:37.02  
                  45.31     1:35.80 (50.49)     2:27.86 (52.06)     3:21.43 (53.57)
        4:15.89 (54.46)     5:09.91 (54.02)     6:04.06 (54.15)     6:57.38 (53.32)
        7:49.63 (52.25)     8:37.02 (47.39)                                        
 
Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:20.45  12/21/2003 K PIPES-NEILSEN                           
         PMS: P 10:32.07  12/31/2001 Suzanne Heim-Bowen                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        41 Walnut Creek Mas-38 10:32.15   10:27.65P 
                  28.15       59.03 (30.88)     1:30.55 (31.52)     2:01.78 (31.23)
        2:33.18 (31.40)     3:04.68 (31.50)     3:36.23 (31.55)     4:07.77 (31.54)
        4:39.57 (31.80)     5:11.44 (31.87)     5:43.10 (31.66)     6:14.99 (31.89)
        6:46.78 (31.79)     7:18.71 (31.93)     7:50.66 (31.95)     8:22.66 (32.00)
        8:54.77 (32.11)     9:26.63 (31.86)     9:58.13 (31.50)    10:27.65 (29.52)
  2 Cox, Juliet E             44 Manatee Aquatic-38  11:50.00   12:06.96  
                  31.98     1:07.50 (35.52)     1:44.21 (36.71)     2:21.61 (37.40)
        2:58.48 (36.87)     3:34.94 (36.46)     4:11.43 (36.49)     4:48.25 (36.82)
        5:25.02 (36.77)     6:01.72 (36.70)     6:38.71 (36.99)     7:15.65 (36.94)
        7:52.30 (36.65)     8:29.24 (36.94)     9:05.32 (36.08)     9:42.00 (36.68)
       10:18.29 (36.29)    10:54.87 (36.58)    11:31.39 (36.52)    12:06.96 (35.57)
  3 Jensen, Karen             44 Vacaville Swim C-38 12:30.08   12:18.59  
                  33.67     1:10.24 (36.57)     1:47.06 (36.82)     2:24.64 (37.58)
        3:02.08 (37.44)     3:39.86 (37.78)     4:16.99 (37.13)     4:54.51 (37.52)
        5:31.82 (37.31)     6:09.13 (37.31)     6:46.47 (37.34)     7:23.59 (37.12)
        8:00.70 (37.11)     8:37.92 (37.22)     9:15.29 (37.37)     9:52.90 (37.61)
       10:30.10 (37.20)    11:07.24 (37.14)    11:43.91 (36.67)    12:18.59 (34.68)
  4 Goldberg, Michelle L      43 Davis Aquatic Ma-38 12:25.61   12:32.06  
                  33.43     1:10.59 (37.16)     1:48.93 (38.34)     2:27.65 (38.72)
        3:06.96 (39.31)     3:45.65 (38.69)     4:23.82 (38.17)     5:02.47 (38.65)
        5:40.17 (37.70)     6:17.82 (37.65)     6:55.54 (37.72)     7:33.90 (38.36)
        8:12.18 (38.28)     8:49.90 (37.72)     9:27.62 (37.72)    10:05.06 (37.44)
       10:42.75 (37.69)    11:19.97 (37.22)    11:56.84 (36.87)    12:32.06 (35.22)
  5 Nelson, Sheila A          43 Tri Valley Maste-38 13:41.00   13:27.07  
                  33.83     1:12.13 (38.30)     1:52.42 (40.29)     2:32.62 (40.20)
        3:12.94 (40.32)     3:53.36 (40.42)     4:33.89 (40.53)     5:14.97 (41.08)
        5:56.16 (41.19)     6:37.27 (41.11)     7:17.78 (40.51)     7:58.83 (41.05)
        8:40.12 (41.29)     9:21.17 (41.05)    10:02.62 (41.45)    10:44.35 (41.73)
       11:26.10 (41.75)    12:07.72 (41.62)    12:48.34 (40.62)    13:27.07 (38.73)
  6 David, Nicole             44 Davis Aquatic Ma-38 13:13.40   13:49.73  
                  35.50     1:15.35 (39.85)     1:56.19 (40.84)     2:37.80 (41.61)
        3:19.40 (41.60)     4:01.19 (41.79)     4:43.07 (41.88)     5:25.06 (41.99)
        6:07.13 (42.07)     6:49.34 (42.21)     7:31.66 (42.32)     8:13.81 (42.15)
        8:56.03 (42.22)     9:38.24 (42.21)    10:20.26 (42.02)    11:02.42 (42.16)
       11:44.42 (42.00)    12:26.93 (42.51)    13:09.16 (42.23)    13:49.73 (40.57)
  7 Phifer, Roxane E          41 Davis Aquatic Ma-38 14:00.00   16:52.74  
                  42.95     1:31.11 (48.16)     2:21.53 (50.42)     3:12.74 (51.21)
        4:03.76 (51.02)     4:54.68 (50.92)     5:45.55 (50.87)     6:36.13 (50.58)
        7:27.80 (51.67)     8:19.29 (51.49)     9:11.41 (52.12)    10:02.70 (51.29)
       10:53.19 (50.49)    11:44.92 (51.73)    12:37.08 (52.16)    13:29.78 (52.70)
       14:20.21 (50.43)    15:11.52 (51.31)    16:02.70 (51.18)    16:52.74 (50.04)
  8 Sargis, Jenny M           43 Santa Rosa Maste-38 17:56.64   18:01.47  
 
Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:15.20   12/7/2002 K PIPES-NEILSEN                           
         PMS: P 17:41.97  12/31/2001 Suzanne Heim-Bowen                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        41 Walnut Creek Mas-38 17:40.00   17:22.56P 
                  27.66       58.05 (30.39)     1:28.94 (30.89)     2:00.22 (31.28)
        2:31.31 (31.09)     3:02.90 (31.59)     3:34.38 (31.48)     4:05.86 (31.48)
        4:37.17 (31.31)     5:08.59 (31.42)     5:40.05 (31.46)     6:11.44 (31.39)
        6:42.99 (31.55)     7:14.64 (31.65)     7:46.23 (31.59)     8:17.84 (31.61)
        8:49.54 (31.70)     9:21.17 (31.63)     9:52.79 (31.62)    10:24.43 (31.64)
       10:56.53 (32.10)    11:28.67 (32.14)    12:00.77 (32.10)    12:33.01 (32.24)
       13:05.17 (32.16)    13:37.90 (32.73)    14:10.21 (32.31)    14:42.80 (32.59)
       15:15.16 (32.36)    15:47.47 (32.31)    16:19.86 (32.39)    16:52.03 (32.17)
       17:22.56 (30.53)
  2 Goldberg, Michelle L      43 Davis Aquatic Ma-38 21:10.36   20:31.22  
                  33.08     1:09.92 (36.84)     1:47.89 (37.97)     2:26.00 (38.11)
        3:04.31 (38.31)     3:42.06 (37.75)     4:20.04 (37.98)     4:57.72 (37.68)
        5:35.48 (37.76)     6:13.05 (37.57)     6:50.94 (37.89)     7:28.34 (37.40)
        8:05.70 (37.36)     8:42.97 (37.27)     9:20.48 (37.51)     9:57.90 (37.42)
       10:35.37 (37.47)    11:12.72 (37.35)    11:49.84 (37.12)    12:27.16 (37.32)
       13:04.06 (36.90)    13:41.31 (37.25)    14:18.32 (37.01)    14:55.52 (37.20)
       15:32.43 (36.91)    16:09.16 (36.73)    16:46.35 (37.19)    17:23.97 (37.62)
       18:01.83 (37.86)    18:39.38 (37.55)    19:16.83 (37.45)    19:53.90 (37.07)
       20:31.22 (37.32)
  3 Jensen, Karen             44 Vacaville Swim C-38 20:30.00   20:45.39  
                  31.83     1:06.49 (34.66)     1:42.29 (35.80)     2:18.75 (36.46)
        2:56.00 (37.25)     3:33.08 (37.08)     4:10.85 (37.77)     4:48.72 (37.87)
        5:27.08 (38.36)     6:05.51 (38.43)     6:43.40 (37.89)     7:21.19 (37.79)
        7:59.12 (37.93)     8:36.87 (37.75)     9:14.97 (38.10)     9:53.70 (38.73)
       10:32.22 (38.52)    11:10.91 (38.69)    11:49.71 (38.80)    12:28.40 (38.69)
       13:06.70 (38.30)    13:45.25 (38.55)    14:23.95 (38.70)    15:02.16 (38.21)
       15:41.28 (39.12)    16:19.84 (38.56)    16:58.23 (38.39)    17:36.68 (38.45)
       18:14.81 (38.13)    18:52.50 (37.69)    19:30.27 (37.77)    20:08.22 (37.95)
       20:45.39 (37.17)
  4 David, Nicole             44 Davis Aquatic Ma-38 21:56.74   22:19.37  
                  35.65     1:14.82 (39.17)     1:54.34 (39.52)     2:34.20 (39.86)
        3:14.28 (40.08)     3:54.67 (40.39)     4:35.30 (40.63)     5:16.23 (40.93)
        5:57.00 (40.77)     6:37.48 (40.48)     7:18.18 (40.70)     7:59.08 (40.90)
        8:40.10 (41.02)     9:20.98 (40.88)    10:02.03 (41.05)    10:43.27 (41.24)
       11:24.34 (41.07)    12:05.28 (40.94)    12:46.38 (41.10)    13:27.80 (41.42)
       14:09.18 (41.38)    14:50.36 (41.18)    15:31.23 (40.87)    16:12.36 (41.13)
       16:53.09 (40.73)    17:33.91 (40.82)    18:14.75 (40.84)    18:55.73 (40.98)
       19:36.75 (41.02)    20:17.60 (40.85)    20:58.39 (40.79)    21:39.40 (41.01)
       22:19.37 (39.97)
  5 Walker, Malinda M         42 Bay Masters-38      26:30.00   27:40.90  
                  37.64     1:20.91 (43.27)     2:07.61 (46.70)     2:55.32 (47.71)
        3:43.92 (48.60)     4:33.11 (49.19)     5:23.00 (49.89)     6:12.36 (49.36)
        7:02.16 (49.80)     7:52.95 (50.79)     8:44.27 (51.32)     9:36.19 (51.92)
       10:27.72 (51.53)    11:19.06 (51.34)    12:10.45 (51.39)    13:01.42 (50.97)
       13:53.09 (51.67)    14:42.88 (49.79)    15:35.18 (52.30)    16:27.16 (51.98)
       17:20.57 (53.41)    18:12.08 (51.51)    19:04.22 (52.14)    19:56.11 (51.89)
       20:48.13 (52.02)    21:41.45 (53.32)    22:34.89 (53.44)    23:27.85 (52.96)
       24:19.99 (52.14)    25:10.98 (50.99)    26:02.54 (51.56)    26:53.51 (50.97)
       27:40.90 (47.39)
  6 Sargis, Jenny M           43 Santa Rosa Maste-38 30:22.95   29:43.15  
                  52.30     1:40.79 (48.49)     2:32.45 (51.66)     3:25.94 (53.49)
        4:20.11 (54.17)     5:13.05 (52.94)     6:07.83 (54.78)     7:01.67 (53.84)
        7:55.83 (54.16)     8:49.56 (53.73)     9:43.58 (54.02)    10:37.88 (54.30)
       11:32.07 (54.19)    12:26.64 (54.57)    13:20.68 (54.04)    14:14.95 (54.27)
       15:09.40 (54.45)    16:04.12 (54.72)    16:58.79 (54.67)    17:53.42 (54.63)
       18:49.02 (55.60)    19:43.92 (54.90)    20:39.06 (55.14)    21:34.45 (55.39)
       22:29.30 (54.85)    23:25.59 (56.29)    24:20.57 (54.98)    25:13.67 (53.10)
       26:05.94 (52.27)    26:59.45 (53.51)    27:53.70 (54.25)    28:48.16 (54.46)
       29:43.15 (54.99)
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.12    5/4/2008 VALERIE JENKINS                              
         PMS: P 27.83  12/31/2009 Jody Smith                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zeljak, Maureen A         44 Courtside Master-38    30.55      30.93  
  2 Cox, Juliet E             44 Manatee Aquatic-38     30.90      31.66  
  3 DeMartin, Kelli           41 Tri Valley Maste-38    34.65      33.05  
  4 Rublein, Susanne P        41 Manatee Aquatic-38     32.42      33.56  
  5 Jones, Sara H             43 Santa Rosa Maste-38    33.64      34.49  
  6 Chapital, Jana            41 Club Hot Tub-38        45.00      36.37  
  7 Thorp, Kate               42 Marin Pirates Ma-38    41.83      39.60  
  8 Baidwan, Pinder           44 University of Sa-38    43.03      43.71  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 57.15   5/18/2003 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 59.89  12/31/2009 Jody Smith                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             44 Manatee Aquatic-38   1:06.90    1:08.39  
                  33.03     1:08.39 (35.36)                                        
  2 DeMartin, Kelli           41 Tri Valley Maste-38  1:11.58    1:09.83  
                  34.05     1:09.83 (35.78)                                        
  3 Duggan, Karen L           41 UNAT                 1:10.00    1:11.16  
                  34.49     1:11.16 (36.67)                                        
  4 Jones, Sara H             43 Santa Rosa Maste-38  1:11.78    1:12.50  
                  35.18     1:12.50 (37.32)                                        
  5 Phifer, Roxane E          41 Davis Aquatic Ma-38  1:40.00    1:43.11  
                  50.96     1:43.11 (52.15)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:04.43   4/24/2010 KRISTIN GARY                               
         PMS: P 2:06.91  12/31/2009 Jody Smith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        41 Walnut Creek Mas-38  2:14.00    2:12.43  
                  31.66     1:04.82 (33.16)     1:38.69 (33.87)     2:12.43 (33.74)
  2 Jones, Sara H             43 Santa Rosa Maste-38  2:34.55    2:32.88  
                  35.95     1:15.19 (39.24)     1:54.22 (39.03)     2:32.88 (38.66)
  3 Duggan, Karen L           41 UNAT                 2:25.00    2:34.74  
                  36.95     1:15.96 (39.01)     1:55.80 (39.84)     2:34.74 (38.94)
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.24   2/28/2010 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 31.19  12/31/2000 DeaAnn Joslin                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          43 Walnut Creek Mas-38    35.00      35.45  
  2 Rublein, Susanne P        41 Manatee Aquatic-38     35.58      36.13  
  3 Goldberg, Michelle L      43 Davis Aquatic Ma-38    35.26      36.38  
  4 Levy, Karen D             43 Menlo Masters Ak-38    36.30      36.48  
  5 Kelly, Katie              42 North Bay Aquati-38    38.50      38.20  
  6 Jones, Sara H             43 Santa Rosa Maste-38    39.19      38.49  
  7 Lugassy, Heather R        41 Tamalpais Aquati-38    40.20      40.65  
  8 Dahlgren, Christine M     44 Davis Aquatic Ma-38    43.00      41.55  
  9 Thorp, Kate               42 Marin Pirates Ma-38    40.34      41.65  
 10 Woolf, Sarah C            41 Fig Garden Swim-38     42.00      43.46  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:03.00    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:08.29  12/31/2000 DeaAnn Joslin                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rublein, Susanne P        41 Manatee Aquatic-38   1:16.90    1:17.22  
                  36.53     1:17.22 (40.69)                                        
  2 Goldberg, Michelle L      43 Davis Aquatic Ma-38  1:16.75    1:17.63  
                  37.04     1:17.63 (40.59)                                        
  3 Levy, Karen D             43 Menlo Masters Ak-38  1:19.05    1:18.66  
                  37.46     1:18.66 (41.20)                                        
  4 Kelly, Katie              42 North Bay Aquati-38  1:19.53    1:19.96  
                  38.07     1:19.96 (41.89)                                        
  5 Anicich, Emily            40 University of Sa-38  1:24.79    1:26.29  
                  40.43     1:26.29 (45.86)                                        
  6 Thorp, Kate               42 Marin Pirates Ma-38  1:26.86    1:28.93  
                  42.14     1:28.93 (46.79)                                        
  7 Dahlgren, Christine M     44 Davis Aquatic Ma-38  1:33.00    1:29.58  
                  43.14     1:29.58 (46.44)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:17.06   5/14/2006 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 2:29.70  12/31/2000 DeaAnn Joslin                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blessing, Leigh Ann       42 Tuolumne County-38   2:42.14    2:45.83  
                  38.14     1:20.38 (42.24)     2:03.66 (43.28)     2:45.83 (42.17)
  2 Duggan, Karen L           41 UNAT                 2:48.00    2:48.71  
                  38.98     1:21.48 (42.50)     2:05.13 (43.65)     2:48.71 (43.58)
  3 Goldberg, Michelle L      43 Davis Aquatic Ma-38  2:52.26    2:52.94  
                  40.85     1:25.10 (44.25)     2:09.74 (44.64)     2:52.94 (43.20)
  4 Rublein, Susanne P        41 Manatee Aquatic-38   2:49.39    2:53.54  
                  40.52     1:24.53 (44.01)     2:09.07 (44.54)     2:53.54 (44.47)
  5 Santos, Debbie M          43 Walnut Creek Mas-38  2:43.00    2:55.81  
                  40.57     1:24.30 (43.73)     2:09.42 (45.12)     2:55.81 (46.39)
  6 David, Nicole             44 Davis Aquatic Ma-38  3:11.10    3:18.15  
                  45.26     1:36.15 (50.89)     2:27.14 (50.99)     3:18.15 (51.01)
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.14   5/10/2009 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 26.46  12/31/1994 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffin, Tara C           42 Walnut Creek Mas-38    35.00      30.90  
  2 Blessing, Leigh Ann       42 Tuolumne County-38     30.70      31.93  
  3 Chapital, Jana            41 Club Hot Tub-38        45.00      34.17  
  4 Nelson, Sheila A          43 Tri Valley Maste-38    33.00      34.32  
  5 Thorp, Kate               42 Marin Pirates Ma-38    36.78      37.50  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 54.83   5/10/2009 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 59.06  12/31/2009 Laureen Welting                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blessing, Leigh Ann       42 Tuolumne County-38   1:09.60    1:11.62  
                  33.86     1:11.62 (37.76)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:03.13    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 2:11.08    2/5/1992 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        41 Walnut Creek Mas-38  2:12.00    2:11.01P 
                  29.29     1:02.19 (32.90)     1:36.03 (33.84)     2:11.01 (34.98)
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   58.14   4/10/2010 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:01.04  12/31/2009 Laureen Welting                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        41 Walnut Creek Mas-38  1:02.89    1:03.28  
                  28.80     1:03.28 (34.48)                                        
  2 Santos, Debbie M          43 Walnut Creek Mas-38  1:12.50    1:09.05  
                  32.00     1:09.05 (37.05)                                        
  3 Duggan, Karen L           41 UNAT                 1:12.00    1:10.23  
                  32.16     1:10.23 (38.07)                                        
  4 Griffin, Tara C           42 Walnut Creek Mas-38  1:15.00    1:11.10  
                  34.14     1:11.10 (36.96)                                        
  5 Jensen, Karen             44 Vacaville Swim C-38  1:10.05    1:11.32  
                  33.72     1:11.32 (37.60)                                        
  6 DeMartin, Kelli           41 Tri Valley Maste-38  1:12.50    1:11.57  
                  32.76     1:11.57 (38.81)                                        
  7 Blessing, Leigh Ann       42 Tuolumne County-38   1:09.49    1:12.93  
                  36.38     1:12.93 (36.55)                                        
  8 Jones, Sara H             43 Santa Rosa Maste-38  1:14.10    1:14.13  
                  35.45     1:14.13 (38.68)                                        
  9 Nelson, Sheila A          43 Tri Valley Maste-38  1:12.00    1:16.29  
                  35.68     1:16.29 (40.61)                                        
 10 Thorp, Kate               42 Marin Pirates Ma-38  1:22.32    1:21.08  
                  38.74     1:21.08 (42.34)                                        
 11 Rounseville, Theresa J    41 Walnut Creek Mas-38  1:25.80    1:25.45  
                  38.87     1:25.45 (46.58)                                        
 12 Baidwan, Pinder           44 University of Sa-38  1:30.53    1:33.34  
                  43.52     1:33.34 (49.82)                                        
 13 Huse, Green A             44 Marcia's Enthusi-38  1:40.00    1:38.81  
                  51.85     1:38.81 (46.96)                                        
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:04.85    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 2:10.62  12/31/2003 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        41 Walnut Creek Mas-38  2:15.56    2:12.33  
                  28.34     1:01.77 (33.43)     1:41.88 (40.11)     2:12.33 (30.45)
  2 Jones, Sara H             43 Santa Rosa Maste-38  2:39.24    2:36.30  
                  36.44     1:16.28 (39.84)     2:01.64 (45.36)     2:36.30 (34.66)
  3 Santos, Debbie M          43 Walnut Creek Mas-38  2:38.00    2:37.21  
                  33.73     1:15.05 (41.32)     2:00.01 (44.96)     2:37.21 (37.20)
  4 David, Nicole             44 Davis Aquatic Ma-38  2:53.00    2:50.90  
                  37.45     1:21.67 (44.22)     2:11.88 (50.21)     2:50.90 (39.02)
  5 Anicich, Emily            40 University of Sa-38  2:54.00    2:54.73  
                  41.01     1:25.92 (44.91)     2:12.84 (46.92)     2:54.73 (41.89)
  6 Rounseville, Theresa J    41 Walnut Creek Mas-38  3:10.00    2:59.38  
                  38.24     1:23.67 (45.43)     2:15.09 (51.42)     2:59.38 (44.29)
  7 Dahlgren, Christine M     44 Davis Aquatic Ma-38  3:10.00    3:07.54  
                  42.58     1:33.47 (50.89)     2:23.88 (50.41)     3:07.54 (43.66)
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:28.43    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 4:37.83  12/31/2001 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        41 Walnut Creek Mas-38  4:45.00    4:40.78  
                  29.36     1:02.97 (33.61)     1:38.36 (35.39)     2:13.90 (35.54)
        2:55.75 (41.85)     3:38.24 (42.49)     4:10.51 (32.27)     4:40.78 (30.27)
  2 Rublein, Susanne P        41 Manatee Aquatic-38   5:27.16    5:23.45  
                  36.11     1:17.97 (41.86)     1:57.79 (39.82)     2:39.61 (41.82)
        3:24.13 (44.52)     4:10.41 (46.28)     4:46.90 (36.49)     5:23.45 (36.55)
  3 Duggan, Karen L           41 UNAT                 5:20.00    5:26.00  
                  35.47     1:16.13 (40.66)     1:56.55 (40.42)     2:38.01 (41.46)
        3:25.35 (47.34)     4:11.64 (46.29)     4:49.31 (37.67)     5:26.00 (36.69)
  4 Jones, Sara H             43 Santa Rosa Maste-38  5:37.64    5:26.58  
                  37.42     1:21.29 (43.87)     2:02.74 (41.45)     2:42.95 (40.21)
        3:28.64 (45.69)     4:15.46 (46.82)     4:51.65 (36.19)     5:26.58 (34.93)
  5 Hertzer, Cynthia J        42 Santa Cruz Maste-38  5:25.06    5:27.47  
                  35.53     1:16.27 (40.74)     1:59.94 (43.67)     2:42.62 (42.68)
        3:27.17 (44.55)     4:12.62 (45.45)     4:50.86 (38.24)     5:27.47 (36.61)
  6 Santos, Debbie M          43 Walnut Creek Mas-38  5:50.00    5:33.28  
                  36.81     1:19.75 (42.94)     2:01.48 (41.73)     2:42.83 (41.35)
        3:28.77 (45.94)     4:15.51 (46.74)     4:55.26 (39.75)     5:33.28 (38.02)
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.00    5/4/2008 SUSAN WALSH                                  
         PMS: P 25.10  12/31/1999 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        46 The Olympic Club-38    26.00      26.31  
  2 Capen, Tasha              45 Menlo Masters Ak-38    27.74      28.27  
  3 Dodd, Dina                48 Bear River Swimm-38    28.73      28.56  
  4 Viscardi, Josie A         47 North Bay Aquati-38    31.11      30.41  
  5 Couch, Stephanie D        47 Menlo Masters Ak-38    29.96      30.53  
  6 Phalen, Jennifer R        47 Strawberry Canyo-38    30.74      30.86  
  7 Neoh, Sheree              47 Club Hot Tub-38        31.01      31.26  
  8 Bulman, Robin A           46 Santa Rosa Maste-38    39.00      32.24  
  9 Powers, Terry             49 Marin Pirates Ma-38    33.50      32.86  
 10 Rose, Sheila D            49 Modesto Area Aqu-38    34.17      33.14  
 11 Trevisan, Cynthia S       46 Cal Maritime Aca-38    35.50      34.19  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 52.23  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 53.27  12/31/2001 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        46 The Olympic Club-38    58.04      56.85  
                  27.75       56.85 (29.10)                                        
  2 Henry, BJ                 48 Walnut Creek Mas-38  1:01.86    1:01.75  
                  29.93     1:01.75 (31.82)                                        
  3 Capen, Tasha              45 Menlo Masters Ak-38  1:00.60    1:02.96  
                  30.35     1:02.96 (32.61)                                        
  4 Phalen, Jennifer R        47 Strawberry Canyo-38  1:08.12    1:07.12  
                  31.85     1:07.12 (35.27)                                        
  5 Williams, Mary V          48 Walnut Creek Mas-38  1:18.00    1:09.28  
                  32.70     1:09.28 (36.58)                                        
  6 Neoh, Sheree              47 Club Hot Tub-38      1:10.97    1:11.43  
                  32.69     1:11.43 (38.74)                                        
  7 Trevisan, Cynthia S       46 Cal Maritime Aca-38  1:19.23    1:19.95  
                  37.94     1:19.95 (42.01)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:53.28  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:58.53  12/31/2001 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        46 The Olympic Club-38  2:06.50    2:05.21  
                  28.92     1:00.78 (31.86)     1:33.73 (32.95)     2:05.21 (31.48)
  2 LaBerge, Karin            48 Tri Valley Maste-38  2:05.00    2:06.50  
                  29.40     1:01.48 (32.08)     1:34.34 (32.86)     2:06.50 (32.16)
  3 Henry, BJ                 48 Walnut Creek Mas-38  2:17.73    2:19.18  
                  32.56     1:07.97 (35.41)     1:43.78 (35.81)     2:19.18 (35.40)
  4 Cerussi, Jane E           48 Davis Aquatic Ma-38  2:18.25    2:20.37  
                  32.15     1:07.02 (34.87)     1:43.52 (36.50)     2:20.37 (36.85)
  5 Price, Patricia L         49 Davis Aquatic Ma-38  2:35.00    2:20.73  
                  33.30     1:08.85 (35.55)     1:44.72 (35.87)     2:20.73 (36.01)
  6 Jensen, Judy              45 Menlo Masters Ak-38  2:23.00    2:21.22  
                  35.75     1:10.76 (35.01)     1:46.66 (35.90)     2:21.22 (34.56)
  7 Phalen, Jennifer R        47 Strawberry Canyo-38  2:25.34    2:26.19  
                  33.65     1:09.25 (35.60)     1:46.81 (37.56)     2:26.19 (39.38)
  8 Williams, Mary V          48 Walnut Creek Mas-38  2:48.00    2:43.90  
                  36.10     1:16.94 (40.84)     2:00.56 (43.62)     2:43.90 (43.34)
  9 Schindler, Lisa M         48 Club Hot Tub-38      3:30.00    3:12.55  
                  44.76     1:34.15 (49.39)     2:23.58 (49.43)     3:12.55 (48.97)
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:04.13   4/11/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 5:13.89  12/31/2004 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaBerge, Karin            48 Tri Valley Maste-38  5:35.00    5:36.48  
                  30.37     1:03.33 (32.96)     1:37.14 (33.81)     2:11.27 (34.13)
        2:45.45 (34.18)     3:19.62 (34.17)     3:53.88 (34.26)     4:28.09 (34.21)
        5:02.70 (34.61)     5:36.48 (33.78)                                        
  2 Henry, BJ                 48 Walnut Creek Mas-38  6:05.00    5:58.34  
                  33.43     1:09.32 (35.89)     1:46.03 (36.71)     2:22.33 (36.30)
        2:58.00 (35.67)     3:34.05 (36.05)     4:09.86 (35.81)     4:46.52 (36.66)
        5:23.07 (36.55)     5:58.34 (35.27)                                        
  3 Couch, Stephanie D        47 Menlo Masters Ak-38  6:11.29    6:12.97  
                  34.01     1:11.02 (37.01)     1:48.31 (37.29)     2:25.90 (37.59)
        3:03.73 (37.83)     3:41.82 (38.09)     4:20.04 (38.22)     4:58.14 (38.10)
        5:36.02 (37.88)     6:12.97 (36.95)                                        
  4 Jensen, Judy              45 Menlo Masters Ak-38  6:30.00    6:20.06  
                  35.19     1:12.92 (37.73)     1:51.45 (38.53)     2:30.22 (38.77)
        3:08.97 (38.75)     3:47.28 (38.31)     4:25.45 (38.17)     5:04.21 (38.76)
        5:42.57 (38.36)     6:20.06 (37.49)                                        
  5 Price, Patricia L         49 Davis Aquatic Ma-38  6:45.00    6:26.36  
                  35.60     1:13.51 (37.91)     1:52.17 (38.66)     2:31.37 (39.20)
        3:10.27 (38.90)     3:49.46 (39.19)     4:28.43 (38.97)     5:07.89 (39.46)
        5:47.50 (39.61)     6:26.36 (38.86)                                        
  6 Dunn, Ann L               47 University of Sa-38  6:50.00    6:34.46  
                  35.05     1:13.27 (38.22)     1:52.61 (39.34)     2:32.60 (39.99)
        3:12.94 (40.34)     3:53.47 (40.53)     4:33.97 (40.50)     5:14.93 (40.96)
        5:55.27 (40.34)     6:34.46 (39.19)                                        
  7 Gray, Kara L              46 Walnut Creek Mas-38  6:30.00    6:47.52  
                  36.78     1:15.98 (39.20)     1:56.74 (40.76)     2:37.80 (41.06)
        3:19.45 (41.65)     4:01.48 (42.03)     4:43.06 (41.58)     5:25.60 (42.54)
        6:07.27 (41.67)     6:47.52 (40.25)                                        
  8 Hume, Karen S             46 Fig Garden Swim-38  10:00.00    7:46.39  
                  42.33     1:28.62 (46.29)     2:15.52 (46.90)     3:03.07 (47.55)
        3:51.17 (48.10)     4:39.50 (48.33)     5:27.20 (47.70)     6:14.62 (47.42)
        7:02.25 (47.63)     7:46.39 (44.14)                                        
  9 Ducey, Maria              49 University of Sa-38  8:12.48    8:03.49  
                  43.85     1:32.05 (48.20)     2:21.42 (49.37)     3:10.15 (48.73)
        3:59.60 (49.45)     4:48.44 (48.84)     5:37.43 (48.99)     6:27.03 (49.60)
        7:16.92 (49.89)     8:03.49 (46.57)                                        
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:32.91   4/19/2009 K PIPES-NEILSEN                           
         PMS: P 10:38.13  12/31/2005 Suzanne Heim-Bowen                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Couch, Stephanie D        47 Menlo Masters Ak-38 12:30.63   12:39.16  
                  34.45     1:11.87 (37.42)     1:49.86 (37.99)     2:27.86 (38.00)
        3:05.70 (37.84)     3:43.98 (38.28)     4:22.05 (38.07)     5:00.15 (38.10)
        5:38.16 (38.01)     6:16.52 (38.36)     6:54.86 (38.34)     7:33.18 (38.32)
        8:11.77 (38.59)     8:50.51 (38.74)     9:29.33 (38.82)    10:07.86 (38.53)
       10:46.32 (38.46)    11:24.80 (38.48)    12:03.46 (38.66)    12:39.16 (35.70)
  2 Jensen, Judy              45 Menlo Masters Ak-38 13:11.00   12:58.92  
  3 Ducey, Maria              49 University of Sa-38 17:20.80   15:51.21  
                  44.80     1:34.01 (49.21)     2:23.66 (49.65)     3:13.62 (49.96)
        4:03.26 (49.64)     4:52.83 (49.57)     5:44.34 (51.51)     6:35.67 (51.33)
        7:26.37 (50.70)     8:17.73 (51.36)     9:08.32 (50.59)     9:58.99 (50.67)
       10:50.43 (51.44)    11:42.00 (51.57)    12:32.57 (50.57)    13:22.97 (50.40)
       14:13.68 (50.71)    15:02.95 (49.27)    15:51.21 (48.26)        15:51.21 ( )
  4 Rose, Sheila D            49 Modesto Area Aqu-38 16:41.62   16:37.82  
                  40.56     1:26.28 (45.72)     2:14.03 (47.75)     3:02.97 (48.94)
        3:51.87 (48.90)     4:41.17 (49.30)     5:31.04 (49.87)     6:21.47 (50.43)
        7:11.53 (50.06)     8:02.04 (50.51)     8:53.45 (51.41)     9:44.84 (51.39)
       10:37.56 (52.72)    11:29.23 (51.67)    12:21.65 (52.42)    13:13.92 (52.27)
       14:06.23 (52.31)    14:58.30 (52.07)    15:48.88 (50.58)    16:37.82 (48.94)
 
Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:49.73   4/22/2007 K PIPES-NEILSEN                           
         PMS: P 17:49.94  12/31/2004 Suzanne Heim-Bowen                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tracy, Shari J            49 North Bay Aquati-38 24:00.01   21:33.09  
                  36.74     1:15.68 (38.94)     1:54.99 (39.31)     2:34.63 (39.64)
        3:13.90 (39.27)     3:53.18 (39.28)     4:32.51 (39.33)     5:11.85 (39.34)
        5:51.18 (39.33)     6:30.35 (39.17)     7:09.81 (39.46)     7:49.58 (39.77)
        8:28.81 (39.23)     9:08.06 (39.25)     9:47.53 (39.47)    10:27.29 (39.76)
       11:07.07 (39.78)    11:46.70 (39.63)    12:26.47 (39.77)    13:05.99 (39.52)
       13:45.45 (39.46)    14:24.94 (39.49)    15:04.10 (39.16)    15:43.15 (39.05)
       16:22.04 (38.89)    17:01.23 (39.19)    17:40.54 (39.31)    18:19.48 (38.94)
       18:58.52 (39.04)    19:37.88 (39.36)    20:16.79 (38.91)    20:55.57 (38.78)
       21:33.09 (37.52)
  2 Gray, Kara L              46 Walnut Creek Mas-38 23:00.00   23:01.60  
                  37.98     1:17.92 (39.94)     1:59.72 (41.80)     2:42.04 (42.32)
        3:24.05 (42.01)     4:06.05 (42.00)     4:48.30 (42.25)     5:30.55 (42.25)
        6:12.77 (42.22)     6:54.95 (42.18)     7:37.27 (42.32)     8:19.81 (42.54)
        9:02.73 (42.92)     9:45.58 (42.85)    10:28.28 (42.70)    11:10.17 (41.89)
       11:52.25 (42.08)    12:34.48 (42.23)    13:16.75 (42.27)    13:58.66 (41.91)
       14:40.71 (42.05)    15:22.91 (42.20)    16:05.40 (42.49)    16:47.56 (42.16)
       17:30.11 (42.55)    18:12.16 (42.05)    18:53.49 (41.33)    19:35.02 (41.53)
       20:16.66 (41.64)    20:58.21 (41.55)    21:39.93 (41.72)    22:21.65 (41.72)
       23:01.60 (39.95)
  3 Ducey, Maria              49 University of Sa-38 28:32.69   27:20.47  
                  45.63     1:33.15 (47.52)     2:21.26 (48.11)     3:10.73 (49.47)
        3:59.62 (48.89)     4:49.71 (50.09)     5:38.77 (49.06)     6:28.22 (49.45)
        7:18.56 (50.34)     8:07.99 (49.43)     8:58.61 (50.62)     9:48.77 (50.16)
       10:39.77 (51.00)    11:29.87 (50.10)    12:20.29 (50.42)    13:10.62 (50.33)
       13:59.92 (49.30)    14:49.97 (50.05)    15:40.62 (50.65)    16:30.12 (49.50)
       17:20.17 (50.05)    18:09.39 (49.22)    18:59.13 (49.74)    19:48.59 (49.46)
       20:39.61 (51.02)    21:30.17 (50.56)    22:21.56 (51.39)    23:12.47 (50.91)
       24:03.15 (50.68)    24:54.34 (51.19)    25:44.71 (50.37)    26:33.57 (48.86)
       27:20.47 (46.90)
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.35  12/21/2008 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 28.26  12/31/1997 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fusari, Jill R            45 Walnut Creek Mas-38    30.50      30.15  
  2 Schriger, Joan A          47 The Olympic Club-38    30.98      32.06  
  3 Cerussi, Jane E           48 Davis Aquatic Ma-38    34.03      33.20  
  4 Roepke, Maggie            49 Sacramento Maste-38    34.04      34.48  
  5 Henry, BJ                 48 Walnut Creek Mas-38    36.46      36.58  
  6 Bulman, Robin A           46 Santa Rosa Maste-38    47.00      41.63  
  7 Capen, Tasha              45 Menlo Masters Ak-38    39.97      43.30  
  8 Hume, Karen S             46 Fig Garden Swim-38   1:00.00      45.59  
  9 Schindler, Lisa M         48 Club Hot Tub-38        47.83      49.70  
 10 Asta, Lisa M              46 Walnut Creek Mas-38  1:10.00    1:00.85  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N   57.83   5/23/2010 ELLEN REYNOLDS                             
         PMS: P 1:01.50  12/31/1997 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cerussi, Jane E           48 Davis Aquatic Ma-38  1:11.47    1:10.73  
                  34.31     1:10.73 (36.42)                                        
  2 Perry, Rebecca R          47 Manatee Aquatic-38   1:12.70    1:16.97  
                  37.74     1:16.97 (39.23)                                        
  3 Couch, Stephanie D        47 Menlo Masters Ak-38  1:16.43    1:18.54  
                  38.59     1:18.54 (39.95)                                        
  4 Williams, Mary V          48 Walnut Creek Mas-38  1:23.45    1:24.06  
                  40.78     1:24.06 (43.28)                                        
  5 Neoh, Sheree              47 Club Hot Tub-38      1:20.00    1:24.66  
                  39.12     1:24.66 (45.54)                                        
  6 Rose, Sheila D            49 Modesto Area Aqu-38  1:35.28    1:30.77  
                  43.69     1:30.77 (47.08)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:04.65   4/19/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:13.27  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cerussi, Jane E           48 Davis Aquatic Ma-38  2:34.00    2:36.60  
                  36.82     1:16.08 (39.26)     1:56.56 (40.48)     2:36.60 (40.04)
  2 Couch, Stephanie D        47 Menlo Masters Ak-38  2:40.11    2:42.75  
                  39.65     1:20.30 (40.65)     2:02.00 (41.70)     2:42.75 (40.75)
  3 Price, Patricia L         49 Davis Aquatic Ma-38  2:45.00    2:52.57  
                  41.12     1:24.32 (43.20)     2:08.42 (44.10)     2:52.57 (44.15)
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 30.17   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                             
         PMS: P 32.82  12/31/1994 Susan Roy                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dodd, Dina                48 Bear River Swimm-38    38.19      38.23  
  2 Henry, BJ                 48 Walnut Creek Mas-38    38.95      39.27  
  3 Phalen, Jennifer R        47 Strawberry Canyo-38    39.63      39.78  
  4 Millstein, Roberta L      46 Davis Aquatic Ma-38    41.39      41.43  
  5 Couch, Stephanie D        47 Menlo Masters Ak-38    43.93      41.47  
  6 Bulman, Robin A           46 Santa Rosa Maste-38    51.00      41.88  
  7 Viscardi, Josie A         47 North Bay Aquati-38    45.45      44.83  
  8 Schindler, Lisa M         48 Club Hot Tub-38        47.83      47.50  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:06.01   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                           
         PMS: P 1:10.77  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phalen, Jennifer R        47 Strawberry Canyo-38  1:25.48    1:24.76  
                  39.97     1:24.76 (44.79)                                        
  2 Dodd, Dina                48 Bear River Swimm-38  1:26.33    1:25.46  
                  39.90     1:25.46 (45.56)                                        
  3 Beal, Laura A             46 Santa Rosa Maste-38  1:28.12    1:25.76  
                  41.92     1:25.76 (43.84)                                        
  4 Bulman, Robin A           46 Santa Rosa Maste-38  1:51.00    1:29.21  
                  42.28     1:29.21 (46.93)                                        
  5 Millstein, Roberta L      46 Davis Aquatic Ma-38  1:30.05    1:29.97  
                  42.89     1:29.97 (47.08)                                        
  6 Schindler, Lisa M         48 Club Hot Tub-38      1:43.22    1:41.88  
                  48.78     1:41.88 (53.10)                                        
  7 Musco, Anna M             49 Marcia's Enthusi-38  2:20.00    1:42.59  
                  47.85     1:42.59 (54.74)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:25.76   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                           
         PMS: P 2:35.57  12/31/2004 DeaAnn Joslin                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaBerge, Karin            48 Tri Valley Maste-38  2:42.00    2:45.40  
                  38.97     1:21.01 (42.04)     2:03.55 (42.54)     2:45.40 (41.85)
  2 Phalen, Jennifer R        47 Strawberry Canyo-38  3:03.08    3:01.03  
                  40.83     1:26.37 (45.54)     2:12.17 (45.80)     3:01.03 (48.86)
  3 Beal, Laura A             46 Santa Rosa Maste-38  3:05.99    3:04.76  
                  43.83     1:31.87 (48.04)     2:19.96 (48.09)     3:04.76 (44.80)
  4 Millstein, Roberta L      46 Davis Aquatic Ma-38  3:18.82    3:17.26  
                  45.14     1:36.32 (51.18)     2:28.13 (51.81)     3:17.26 (49.13)
  5 Flynn, Beth P             49 Rolling Hills Mu-38  3:50.00    3:21.89  
                  46.01     1:35.82 (49.81)     2:29.50 (53.68)     3:21.89 (52.39)
  6 Crow, Joan A              47 Davis Aquatic Ma-38  3:27.00    3:28.13  
                  46.02     1:38.18 (52.16)     2:33.34 (55.16)     3:28.13 (54.79)
  7 Musco, Anna M             49 Marcia's Enthusi-38  4:50.00    3:38.36  
                  49.47     1:43.53 (54.06)     2:40.53 (57.00)     3:38.36 (57.83)
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 26.24      8/2009 SCOULER/PIPES-NEI                            
         PMS: P 27.02  12/31/1998 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Carol Ann        47 Walnut Creek Mas-38    31.71      33.37  
  2 Dodd, Dina                48 Bear River Swimm-38    33.19      34.43  
  3 Flynn, Beth P             49 Rolling Hills Mu-38    39.00      38.73  
  4 Trevisan, Cynthia S       46 Cal Maritime Aca-38    40.50      39.68  
  5 Millstein, Roberta L      46 Davis Aquatic Ma-38    38.54      40.13  
  6 Hume, Karen S             46 Fig Garden Swim-38   1:00.00      43.55  
  7 Schindler, Lisa M         48 Club Hot Tub-38        44.34      49.14  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 57.42  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 59.82  12/31/2001 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        46 The Olympic Club-38  1:04.24    1:04.24  
                  30.11     1:04.24 (34.13)                                        
  2 Fusari, Jill R            45 Walnut Creek Mas-38  1:08.00    1:06.16  
                  31.45     1:06.16 (34.71)                                        
  3 Schriger, Joan A          47 The Olympic Club-38  1:06.92    1:08.84  
                  32.14     1:08.84 (36.70)                                        
  4 Cerussi, Jane E           48 Davis Aquatic Ma-38  1:11.52    1:11.54  
                  34.10     1:11.54 (37.44)                                        
  5 Perry, Rebecca R          47 Manatee Aquatic-38   1:08.50    1:11.99  
                  34.35     1:11.99 (37.64)                                        
  6 Jensen, Judy              45 Menlo Masters Ak-38  1:17.00    1:17.71  
                  36.93     1:17.71 (40.78)                                        
  7 Couch, Stephanie D        47 Menlo Masters Ak-38  1:17.25    1:19.44  
                  37.98     1:19.44 (41.46)                                        
  8 Valderrama, Deborah       49 University of Sa-38  1:40.00    1:26.13  
                  40.29     1:26.13 (45.84)                                        
  9 Trevisan, Cynthia S       46 Cal Maritime Aca-38  1:38.50    1:30.76  
                  42.35     1:30.76 (48.41)                                        
 10 Ducey, Maria              49 University of Sa-38  2:04.73    1:56.31  
                  54.36   1:56.31 (1:01.95)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:07.39  12/26/2008 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:11.12  12/31/2001 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jolly, Lynn A             46 The Olympic Club-38  2:45.00    2:29.48  
                  34.20     1:12.19 (37.99)     1:51.88 (39.69)     2:29.48 (37.60)
  2 Perry, Rebecca R          47 Manatee Aquatic-38   2:45.00    2:48.63  
                  38.42     1:21.64 (43.22)     2:05.71 (44.07)     2:48.63 (42.92)
  3 Beal, Laura A             46 Santa Rosa Maste-38  3:10.10    3:00.75  
                  42.50     1:29.99 (47.49)     2:16.56 (46.57)     3:00.75 (44.19)
  4 Ducey, Maria              49 University of Sa-38  4:27.66    4:16.97  
                  53.50   1:59.46 (1:05.96)   3:08.25 (1:08.79)   4:16.97 (1:08.72)
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   59.48   4/19/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:02.13  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        46 The Olympic Club-38  1:06.10    1:06.80  
                  31.10     1:06.80 (35.70)                                        
  2 Ward, Lisa A              48 Walnut Creek Mas-38  1:07.77    1:07.52  
                  30.82     1:07.52 (36.70)                                        
  3 LaBerge, Karin            48 Tri Valley Maste-38  1:07.00    1:08.22  
                  32.47     1:08.22 (35.75)                                        
  4 Fusari, Jill R            45 Walnut Creek Mas-38  1:10.00    1:08.61  
                  30.88     1:08.61 (37.73)                                        
  5 Roepke, Maggie            49 Sacramento Maste-38  1:12.65    1:12.26  
                  33.63     1:12.26 (38.63)                                        
  6 Cerussi, Jane E           48 Davis Aquatic Ma-38  1:11.65    1:12.99  
                1:13.11         1:12.99 ( )                                        
  7 Henry, BJ                 48 Walnut Creek Mas-38  1:15.92    1:14.50  
                  34.54     1:14.50 (39.96)                                        
  8 Kessler, Carol Ann        47 Walnut Creek Mas-38  1:13.18    1:14.59  
                  34.82     1:14.59 (39.77)                                        
  9 Dodd, Dina                48 Bear River Swimm-38  1:16.28    1:17.05  
                  36.21     1:17.05 (40.84)                                        
 10 Capen, Tasha              45 Menlo Masters Ak-38  1:17.00    1:17.13  
                  37.30     1:17.13 (39.83)                                        
 11 Phalen, Jennifer R        47 Strawberry Canyo-38  1:19.17    1:21.23  
                  39.32     1:21.23 (41.91)                                        
 12 Millstein, Roberta L      46 Davis Aquatic Ma-38  1:25.57    1:24.14  
                  41.16     1:24.14 (42.98)                                        
 13 Flynn, Beth P             49 Rolling Hills Mu-38  1:44.00    1:24.35  
                  39.73     1:24.35 (44.62)                                        
 13 Dunn, Ann L               47 University of Sa-38  1:25.00    1:24.35  
                  41.97     1:24.35 (42.38)                                        
 15 Williams, Mary V          48 Walnut Creek Mas-38  1:23.45    1:24.87  
                  40.47     1:24.87 (44.40)                                        
 16 Valderrama, Deborah       49 University of Sa-38  1:35.00    1:28.86  
                  42.15     1:28.86 (46.71)                                        
 17 Hume, Karen S             46 Fig Garden Swim-38   2:00.00    1:30.58  
                  43.69     1:30.58 (46.89)                                        
 18 Schindler, Lisa M         48 Club Hot Tub-38      1:38.66    1:38.68  
                  47.67     1:38.68 (51.01)                                        
 19 Asta, Lisa M              46 Walnut Creek Mas-38  2:03.00    2:05.49  
                1:04.29   2:05.49 (1:01.20)                                        
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:07.26  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:15.42  12/31/2010 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        46 The Olympic Club-38  2:18.64    2:24.02  
                  30.54     1:08.41 (37.87)     1:51.19 (42.78)     2:24.02 (32.83)
  2 Ward, Lisa A              48 Walnut Creek Mas-38  2:25.00    2:24.82  
                  30.78     1:10.02 (39.24)     1:51.40 (41.38)     2:24.82 (33.42)
  3 Jolly, Lynn A             46 The Olympic Club-38  2:40.00    2:34.06  
                  32.34     1:13.41 (41.07)     2:00.66 (47.25)     2:34.06 (33.40)
  4 Cerussi, Jane E           48 Davis Aquatic Ma-38  2:35.99    2:38.48  
                  33.23     1:14.60 (41.37)     2:02.76 (48.16)     2:38.48 (35.72)
  5 Beal, Laura A             46 Santa Rosa Maste-38  2:50.15    2:47.26  
                  37.16     1:22.66 (45.50)     2:09.42 (46.76)     2:47.26 (37.84)
  6 Williams, Mary V          48 Walnut Creek Mas-38  3:00.00    3:13.84  
                  44.24     1:32.73 (48.49)     2:27.89 (55.16)     3:13.84 (45.95)
  7 Schindler, Lisa M         48 Club Hot Tub-38      3:40.00    3:38.57  
                  49.45     1:48.34 (58.89)     2:47.19 (58.85)     3:38.57 (51.38)
  8 Ducey, Maria              49 University of Sa-38  4:18.38    4:07.09  
                  50.80   1:56.03 (1:05.23)   3:23.75 (1:27.72)     4:07.09 (43.34)
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:32.87  12/26/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 4:47.26  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaBerge, Karin            48 Tri Valley Maste-38  5:05.00    5:05.21  
                  32.94     1:09.52 (36.58)     1:49.96 (40.44)     2:29.42 (39.46)
        3:12.66 (43.24)     3:56.08 (43.42)     4:31.44 (35.36)     5:05.21 (33.77)
  2 Welting, Laureen K        46 The Olympic Club-38  5:10.71    5:12.51  
                  31.67     1:09.00 (37.33)     1:50.56 (41.56)     2:31.45 (40.89)
        3:16.51 (45.06)     4:03.21 (46.70)     4:38.19 (34.98)     5:12.51 (34.32)
  3 Ward, Lisa A              48 Walnut Creek Mas-38  5:54.25    5:12.84  
                  33.49     1:11.95 (38.46)     1:52.25 (40.30)     2:32.82 (40.57)
        3:16.21 (43.39)     3:59.29 (43.08)     4:36.74 (37.45)     5:12.84 (36.10)
  4 Henry, BJ                 48 Walnut Creek Mas-38  5:48.77    5:34.07  
                  36.98     1:18.74 (41.76)     2:00.91 (42.17)     2:42.83 (41.92)
        3:31.92 (49.09)     4:21.64 (49.72)     4:58.97 (37.33)     5:34.07 (35.10)
  5 Perry, Rebecca R          47 Manatee Aquatic-38   5:44.55    5:45.57  
                  36.04     1:17.60 (41.56)     2:02.69 (45.09)     2:46.92 (44.23)
        3:35.28 (48.36)     4:25.27 (49.99)     5:05.90 (40.63)     5:45.57 (39.67)
  6 Ducey, Maria              49 University of Sa-38  8:59.54    8:47.59  
                  55.17   1:59.43 (1:04.26)   3:08.22 (1:08.79)   4:12.46 (1:04.24)
      5:46.13 (1:33.67)   7:14.29 (1:28.16)     8:00.16 (45.87)     8:47.59 (47.43)
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.92    5/4/2008 TRACI GRANGER                                
         PMS: P 25.30  12/31/2002 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Karen L           51 Walnut Creek Mas-38    27.83      27.47  
  2 Lockhart, Christine N     53 Santa Rosa Maste-38    28.50      28.30  
  3 Terhorst, Hermine M       53 Santa Rosa Maste-38    28.50      28.43  
  4 Jaubert, Leslie M         54 Santa Rosa Maste-38    29.22      29.28  
  5 Coffee, Cassandra         50 Marin Pirates Ma-38    29.70      29.91  
  6 Zebedee, Suzanne L        50 Menlo Masters Ak-38    31.30      30.71  
  7 Goldberg, Claudette       52 University of Sa-38    31.68      31.67  
  8 McNamara, Kathleen A      52 University of Sa-38    33.46      32.01  
  9 Coleman, Lisa A           50 Fig Garden Swim-38     35.00      33.04  
 10 Nip, Carol J              54 Walnut Creek Mas-38    36.00      34.12  
 11 Nottage, Catherine        53 North Bay Aquati-38    40.00      34.23  
 12 Loyd, Susan M             52 Tuolumne County-38     45.00      40.26  
 13 Van Blaricom, Jenny L     53 Tuolumne County-38     50.41      51.94  
 14 Le, Anh N                 52 Tri Valley Maste-38    49.48      52.74  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 54.38   5/17/2002 LAURA VAL                                    
         PMS: P 54.38  12/31/2002 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hernandez, Jill S         51 Chico Masters Sw-38    55.62      56.41  
                  27.61       56.41 (28.80)                                        
  2 Murphy, Karen L           51 Walnut Creek Mas-38  1:00.95      59.99  
                  29.16       59.99 (30.83)                                        
  3 Lockhart, Christine N     53 Santa Rosa Maste-38  1:03.00    1:01.75  
                  29.90     1:01.75 (31.85)                                        
  4 Jaubert, Leslie M         54 Santa Rosa Maste-38  1:03.40    1:03.03  
                  29.99     1:03.03 (33.04)                                        
  5 Zebedee, Suzanne L        50 Menlo Masters Ak-38  1:06.70    1:06.33  
                  31.73     1:06.33 (34.60)                                        
  6 Coffee, Cassandra         50 Marin Pirates Ma-38  1:07.50    1:08.55  
                  34.22     1:08.55 (34.33)                                        
  7 Coleman, Lisa A           50 Fig Garden Swim-38   1:15.00    1:11.53  
                  34.17     1:11.53 (37.36)                                        
  8 McNamara, Kathleen A      52 University of Sa-38  1:14.99    1:12.54  
                  34.99     1:12.54 (37.55)                                        
  9 Nottage, Catherine        53 North Bay Aquati-38  1:18.00    1:15.30  
                  36.34     1:15.30 (38.96)                                        
 10 Enos, Deborah L           50 Tuolumne County-38   1:53.33    1:31.51  
                  44.14     1:31.51 (47.37)                                        
 11 Loyd, Susan M             52 Tuolumne County-38   1:45.00    1:32.99  
                  43.19     1:32.99 (49.80)                                        
 12 Van Blaricom, Jenny L     53 Tuolumne County-38   1:52.00    1:53.97  
                  55.51     1:53.97 (58.46)                                        
 13 Le, Anh N                 52 Tri Valley Maste-38  1:53.18    1:56.81  
                  53.55   1:56.81 (1:03.26)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:59.55   5/17/2002 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:59.55  12/31/2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rieger, Amy J             50 Davis Aquatic Ma-38  2:11.06    2:11.18  
                  30.47     1:03.88 (33.41)     1:37.37 (33.49)     2:11.18 (33.81)
  2 Meyer, Marguerite         53 The Olympic Club-38  2:15.00    2:14.09  
                  32.00     1:06.11 (34.11)     1:40.67 (34.56)     2:14.09 (33.42)
  3 Jaubert, Leslie M         54 Santa Rosa Maste-38  2:17.00    2:19.20  
                  32.47     1:07.55 (35.08)     1:43.53 (35.98)     2:19.20 (35.67)
  4 Feeley, Louise S          53 Menlo Masters Ak-38  2:40.00    2:30.08  
                  33.93     1:11.60 (37.67)     1:50.82 (39.22)     2:30.08 (39.26)
  5 Servas, Karen A           50 Modesto Area Aqu-38  2:28.00    2:31.08  
                  35.48     1:14.00 (38.52)     1:53.08 (39.08)     2:31.08 (38.00)
  6 Gerhan, Martha            50 University of Sa-38  2:33.00    2:35.83  
                  35.48     1:14.53 (39.05)     1:55.63 (41.10)     2:35.83 (40.20)
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:16.88   5/10/2009 S HEIM-BOWEN                               
         PMS: P 5:16.88  12/31/2009 Suzanee Heim-Bowen                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hernandez, Jill S         51 Chico Masters Sw-38  5:39.59    5:15.40N 
                  29.78     1:01.66 (31.88)     1:33.98 (32.32)     2:06.46 (32.48)
        2:38.94 (32.48)     3:11.50 (32.56)     3:43.60 (32.10)     4:16.16 (32.56)
        4:48.45 (32.29)     5:15.40 (26.95)                                        
  2 Meyer, Marguerite         53 The Olympic Club-38  5:55.00    5:53.46  
                  32.67     1:08.26 (35.59)     1:43.91 (35.65)     2:20.10 (36.19)
        2:56.08 (35.98)     3:31.82 (35.74)     4:07.33 (35.51)     4:43.07 (35.74)
        5:18.97 (35.90)     5:53.46 (34.49)                                        
  3 Jaubert, Leslie M         54 Santa Rosa Maste-38  6:15.14    6:06.37  
                  33.44     1:10.30 (36.86)     1:47.37 (37.07)     2:24.61 (37.24)
        3:01.69 (37.08)     3:38.96 (37.27)     4:16.45 (37.49)     4:53.80 (37.35)
        5:30.71 (36.91)     6:06.37 (35.66)                                        
  4 Hafner, Hilary R          52 Santa Rosa Maste-38  6:55.00    6:13.28  
                  34.04     1:11.74 (37.70)     1:49.68 (37.94)     2:28.05 (38.37)
        3:06.04 (37.99)     3:44.03 (37.99)     4:21.59 (37.56)     4:59.40 (37.81)
        5:36.79 (37.39)     6:13.28 (36.49)                                        
  5 Servas, Karen A           50 Modesto Area Aqu-38  6:25.00    6:28.26  
                  35.21     1:13.54 (38.33)     1:53.14 (39.60)     2:32.85 (39.71)
        3:12.59 (39.74)     3:52.03 (39.44)     4:31.30 (39.27)     5:10.78 (39.48)
        5:50.27 (39.49)     6:28.26 (37.99)                                        
  6 Gerhan, Martha            50 University of Sa-38  6:47.00    6:45.32  
                  37.30     1:16.99 (39.69)     1:58.56 (41.57)     2:39.96 (41.40)
        3:21.50 (41.54)     4:02.90 (41.40)     4:44.31 (41.41)     5:24.90 (40.59)
        6:06.02 (41.12)     6:45.32 (39.30)                                        
  7 Enos, Deborah L           50 Tuolumne County-38   8:45.00    8:32.92  
  8 Loyd, Susan M             52 Tuolumne County-38   9:00.00    9:09.69  
                  47.36     1:41.53 (54.17)     2:38.04 (56.51)     3:31.69 (53.65)
        4:27.43 (55.74)     5:23.22 (55.79)     6:18.58 (55.36)     7:16.34 (57.76)
        8:13.88 (57.54)     9:09.69 (55.81)                                        
  9 Van Blaricom, Jenny L     53 Tuolumne County-38  10:30.00   10:14.67  
                  56.00     1:55.81 (59.81)   2:56.88 (1:01.07)   3:58.05 (1:01.17)
      5:00.64 (1:02.59)   6:03.06 (1:02.42)   7:05.85 (1:02.79)   8:09.22 (1:03.37)
      9:12.71 (1:03.49)  10:14.67 (1:01.96)                                        
 
Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 11:13.96   5/20/2010 DENISE BROWN                              
         PMS: P 11:16.62  12/31/2002 Laura Val                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lockhart, Christine N     53 Santa Rosa Maste-38 13:00.00   13:00.33  
                  33.73     1:11.56 (37.83)     1:50.78 (39.22)     2:30.14 (39.36)
        3:09.30 (39.16)     3:48.82 (39.52)     4:28.50 (39.68)     5:08.40 (39.90)
        5:48.59 (40.19)     6:28.56 (39.97)     7:08.34 (39.78)     7:48.07 (39.73)
        8:27.77 (39.70)     9:07.27 (39.50)     9:46.46 (39.19)    10:25.89 (39.43)
       11:05.36 (39.47)    11:45.04 (39.68)    12:24.29 (39.25)    13:00.33 (36.04)
  2 Jansen, Mary-Kaye         52 Club Hot Tub-38     17:50.00   16:50.89  
                  45.01     1:33.84 (48.83)     2:24.35 (50.51)     3:15.96 (51.61)
        4:07.09 (51.13)     4:57.93 (50.84)     5:48.99 (51.06)     6:40.40 (51.41)
        7:32.71 (52.31)     8:25.11 (52.40)     9:16.43 (51.32)    10:09.28 (52.85)
       11:00.74 (51.46)    11:51.97 (51.23)    12:43.23 (51.26)    13:33.87 (50.64)
       14:25.12 (51.25)    15:15.28 (50.16)    16:03.22 (47.94)    16:50.89 (47.67)
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 18:42.24   4/14/2002 LAURA VAL                                 
         PMS: P 18:42.24  12/31/2002 Laura Val                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Marguerite         53 The Olympic Club-38 20:45.00   19:53.19  
                  32.77     1:08.26 (35.49)     1:44.82 (36.56)     2:21.61 (36.79)
        2:58.38 (36.77)     3:35.01 (36.63)     4:11.75 (36.74)     4:48.40 (36.65)
        5:24.94 (36.54)     6:01.41 (36.47)     6:37.43 (36.02)     7:13.45 (36.02)
        7:49.81 (36.36)     8:26.11 (36.30)     9:02.39 (36.28)     9:38.92 (36.53)
       10:15.31 (36.39)    10:51.50 (36.19)    11:27.77 (36.27)    12:04.31 (36.54)
       12:40.47 (36.16)    13:16.47 (36.00)    13:52.45 (35.98)    14:28.63 (36.18)
       15:04.94 (36.31)    15:40.90 (35.96)    16:17.20 (36.30)    16:53.68 (36.48)
       17:30.10 (36.42)    18:06.56 (36.46)    18:43.01 (36.45)    19:19.23 (36.22)
       19:53.19 (33.96)
  2 McGregor-Crane, Izzie A   53 Club Hot Tub-38     21:30.00   21:32.14  
                  36.78     1:15.73 (38.95)     1:55.13 (39.40)     2:34.26 (39.13)
        3:13.56 (39.30)     3:53.11 (39.55)     4:32.12 (39.01)     5:11.55 (39.43)
        5:50.89 (39.34)     6:30.60 (39.71)     7:10.03 (39.43)     7:49.72 (39.69)
        8:29.37 (39.65)     9:08.56 (39.19)     9:47.70 (39.14)    10:26.97 (39.27)
       11:06.36 (39.39)    11:45.86 (39.50)    12:25.01 (39.15)    13:04.23 (39.22)
       13:43.35 (39.12)    14:22.87 (39.52)    15:02.11 (39.24)    15:41.46 (39.35)
       16:21.00 (39.54)    16:59.96 (38.96)    17:39.17 (39.21)    18:18.22 (39.05)
       18:57.56 (39.34)    19:36.80 (39.24)    20:15.82 (39.02)    20:54.70 (38.88)
       21:32.14 (37.44)
  3 Servas, Karen A           50 Modesto Area Aqu-38 22:24.00   22:13.55  
                  36.69     1:16.47 (39.78)     1:57.19 (40.72)     2:37.94 (40.75)
        3:18.92 (40.98)     3:59.48 (40.56)     4:40.25 (40.77)     5:20.89 (40.64)
        6:01.31 (40.42)     6:42.03 (40.72)     7:22.41 (40.38)     8:02.83 (40.42)
        8:43.37 (40.54)     9:24.22 (40.85)    10:04.77 (40.55)    10:45.22 (40.45)
       11:25.71 (40.49)    12:06.43 (40.72)    12:47.04 (40.61)    13:27.82 (40.78)
       14:08.44 (40.62)    14:49.63 (41.19)    15:30.80 (41.17)    16:11.59 (40.79)
       16:52.66 (41.07)    17:33.81 (41.15)    18:14.33 (40.52)    18:53.93 (39.60)
       19:34.39 (40.46)    20:14.45 (40.06)    20:55.29 (40.84)    21:35.27 (39.98)
       22:13.55 (38.28)
  4 Bracken, Judy W           54 Tri Valley Maste-38 22:36.54   22:18.87  
                  34.90     1:14.67 (39.77)     1:56.00 (41.33)     2:36.92 (40.92)
        3:17.78 (40.86)     3:58.51 (40.73)     4:39.41 (40.90)     5:20.45 (41.04)
        6:01.16 (40.71)     6:41.45 (40.29)     7:22.55 (41.10)     8:03.58 (41.03)
        8:44.35 (40.77)     9:25.26 (40.91)    10:05.46 (40.20)    10:45.50 (40.04)
       11:26.83 (41.33)    12:07.60 (40.77)    12:48.69 (41.09)    13:29.74 (41.05)
       14:10.25 (40.51)    14:51.32 (41.07)    15:31.84 (40.52)    16:13.21 (41.37)
       16:54.48 (41.27)    17:35.23 (40.75)    18:16.88 (41.65)    18:57.61 (40.73)
       19:38.15 (40.54)    20:19.54 (41.39)    21:00.47 (40.93)    21:40.88 (40.41)
       22:18.87 (37.99)
  5 Gerhan, Martha            50 University of Sa-38 22:45.00   22:56.45  
                  36.16     1:15.93 (39.77)     1:57.49 (41.56)     2:39.75 (42.26)
        3:21.75 (42.00)     4:03.45 (41.70)     4:44.94 (41.49)     5:26.74 (41.80)
        6:08.73 (41.99)     6:51.71 (42.98)     7:33.03 (41.32)     8:15.50 (42.47)
        8:57.58 (42.08)     9:40.06 (42.48)    10:21.89 (41.83)    11:04.15 (42.26)
       11:46.50 (42.35)    12:28.98 (42.48)    13:10.29 (41.31)    13:52.02 (41.73)
       14:33.60 (41.58)    15:15.77 (42.17)    15:57.95 (42.18)    16:39.95 (42.00)
       17:21.32 (41.37)    18:05.33 (44.01)    18:48.47 (43.14)    19:29.72 (41.25)
       20:11.14 (41.42)    20:52.23 (41.09)    21:33.41 (41.18)    22:15.54 (42.13)
       22:56.45 (40.91)
  6 Feeley, Louise S          53 Menlo Masters Ak-38 24:45.00   23:31.52  
                  40.63     1:23.32 (42.69)     2:06.82 (43.50)     2:50.68 (43.86)
        3:35.11 (44.43)     4:18.36 (43.25)     5:01.58 (43.22)     5:44.73 (43.15)
        6:27.66 (42.93)     7:10.56 (42.90)     7:54.02 (43.46)     8:37.31 (43.29)
        9:20.16 (42.85)    10:02.63 (42.47)    10:45.04 (42.41)    11:27.33 (42.29)
       12:09.80 (42.47)    12:52.68 (42.88)    13:35.00 (42.32)    14:17.36 (42.36)
       14:59.58 (42.22)    15:41.91 (42.33)    16:24.49 (42.58)    17:06.74 (42.25)
       17:49.05 (42.31)    18:31.80 (42.75)    19:14.35 (42.55)    19:57.18 (42.83)
       20:40.00 (42.82)    21:23.25 (43.25)    22:06.70 (43.45)    22:49.89 (43.19)
       23:31.52 (41.63)
  7 Chase, Tina K             52 University of Sa-38 25:30.00   25:30.29  
                  40.38     1:24.97 (44.59)     2:11.65 (46.68)     2:58.09 (46.44)
        3:44.59 (46.50)     4:31.56 (46.97)     5:17.37 (45.81)     6:04.56 (47.19)
        6:51.45 (46.89)     7:37.40 (45.95)     8:23.83 (46.43)     9:10.75 (46.92)
        9:57.09 (46.34)    10:43.58 (46.49)    11:30.48 (46.90)    12:16.98 (46.50)
       13:03.41 (46.43)    13:50.22 (46.81)    14:36.35 (46.13)    15:23.93 (47.58)
       16:09.76 (45.83)    16:56.76 (47.00)    17:43.25 (46.49)    18:29.82 (46.57)
       19:16.71 (46.89)    20:03.87 (47.16)    20:51.36 (47.49)    21:38.42 (47.06)
       22:25.15 (46.73)    23:12.13 (46.98)    23:58.94 (46.81)    24:46.74 (47.80)
       25:30.29 (43.55)
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 28.74   6/23/2002 J SWAGERTY-HILL                              
         PMS: P 29.35  12/31/2005 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sutherland, Erica         52 Marin Pirates Ma-38    32.45      31.76  
  2 Kahn, Mary J              52 Davis Aquatic Ma-38    34.69      34.30  
  3 Terhorst, Hermine M       53 Santa Rosa Maste-38    37.99      36.14  
  4 Meyer, Marguerite         53 The Olympic Club-38    34.00      36.18  
  5 Chovanes, Betsy           52 Orinda Aquatic M-38    38.50      36.74  
  6 Sotelo, Sophia S          50 Walnut Creek Mas-38    35.79      36.75  
  7 Watters, Jennifer D       51 El Cerrito Aquat-38    42.00      39.41  
  8 Appel, Pamela J           54 Walnut Creek Mas-38    41.55      41.67  
  9 Enos, Deborah L           50 Tuolumne County-38   1:11.56      55.10  
 10 Van Blaricom, Jenny L     53 Tuolumne County-38   1:01.00    1:03.18  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:02.67    5/4/2008 K ANDRUS-HUGHES                            
         PMS: P 1:03.24  12/31/2005 Karen Humphreys                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sutherland, Erica         52 Marin Pirates Ma-38  1:14.00    1:10.69  
                  33.65     1:10.69 (37.04)                                        
  2 Murphy, Karen L           51 Walnut Creek Mas-38  1:14.00    1:11.44  
                  35.06     1:11.44 (36.38)                                        
  3 Kahn, Mary J              52 Davis Aquatic Ma-38  1:15.38    1:14.89  
                  36.38     1:14.89 (38.51)                                        
  4 Chovanes, Betsy           52 Orinda Aquatic M-38  1:25.00    1:20.87  
                  38.06     1:20.87 (42.81)                                        
  5 McNamara, Kathleen A      52 University of Sa-38  1:25.78    1:23.01  
                  41.41     1:23.01 (41.60)                                        
  6 Romine, Terri             51 Club Hot Tub-38      1:24.00    1:23.36  
                  41.08     1:23.36 (42.28)                                        
  7 Appel, Pamela J           54 Walnut Creek Mas-38  1:37.27    1:33.43  
                  44.60     1:33.43 (48.83)                                        
  8 Enos, Deborah L           50 Tuolumne County-38   2:15.49    1:49.97  
                  54.68     1:49.97 (55.29)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:16.65   4/17/2010 BONNIE BILICH                              
         PMS: P 2:16.65   4/18/2010 Bonnie M Bilich                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rieger, Amy J             50 Davis Aquatic Ma-38  2:35.00    2:30.35  
                  35.32     1:13.00 (37.68)     1:51.60 (38.60)     2:30.35 (38.75)
  2 Meyer, Marguerite         53 The Olympic Club-38  2:42.00    2:37.20  
                  38.08     1:17.60 (39.52)     1:57.88 (40.28)     2:37.20 (39.32)
  3 Kahn, Mary J              52 Davis Aquatic Ma-38  2:40.28    2:44.49  
                  39.43     1:20.77 (41.34)     2:02.91 (42.14)     2:44.49 (41.58)
  4 Romine, Terri             51 Club Hot Tub-38      3:06.00    3:00.10  
                  43.46     1:28.88 (45.42)     2:15.19 (46.31)     3:00.10 (44.91)
  5 Feeley, Louise S          53 Menlo Masters Ak-38  3:10.00    3:05.94  
                  45.13     1:32.48 (47.35)     2:20.73 (48.25)     3:05.94 (45.21)
  6 Appel, Pamela J           54 Walnut Creek Mas-38  3:30.00    3:22.25  
                  49.58     1:40.80 (51.22)     2:33.51 (52.71)     3:22.25 (48.74)
  7 Enos, Deborah L           50 Tuolumne County-38   4:13.19    3:50.74  
                  56.00     1:54.82 (58.82)     2:53.53 (58.71)     3:50.74 (57.21)
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 32.37   5/21/2010 BRIGITTE HEUER                               
         PMS: P 33.38  12/31/2007 Leianne Cruittenden                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sotelo, Sophia S          50 Walnut Creek Mas-38    35.95      36.19  
  2 Hafner, Hilary R          52 Santa Rosa Maste-38    38.00      36.31  
  3 Sutherland, Erica         52 Marin Pirates Ma-38    38.45      36.55  
  4 McGregor-Crane, Izzie A   53 Club Hot Tub-38        38.00      38.23  
  5 Terhorst, Hermine M       53 Santa Rosa Maste-38    37.44      38.35  
  6 Penney, Debra S           54 Swim Utah-34           37.45      38.76  
  7 Lockhart, Christine N     53 Santa Rosa Maste-38    39.50      39.68  
  8 Nip, Carol J              54 Walnut Creek Mas-38    44.30      40.94  
  9 Goldberg, Claudette       52 University of Sa-38    40.54      41.84  
 10 Coffee, Cassandra         50 Marin Pirates Ma-38    42.50      43.50  
 11 Loyd, Susan M             52 Tuolumne County-38     50.00      47.74  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:12.25    5/7/2010 JENNY COOK                                 
         PMS: P 1:12.45  12/31/2010 Cokie Lepinski                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sotelo, Sophia S          50 Walnut Creek Mas-38  1:17.46    1:18.19  
                  37.01     1:18.19 (41.18)                                        
  2 Sutherland, Erica         52 Marin Pirates Ma-38  1:25.63    1:20.37  
                  38.56     1:20.37 (41.81)                                        
  3 McGregor-Crane, Izzie A   53 Club Hot Tub-38      1:25.00    1:22.94  
                  39.80     1:22.94 (43.14)                                        
  4 Penney, Debra S           54 Swim Utah-34         1:22.00    1:23.10  
                  39.74     1:23.10 (43.36)                                        
  5 Nip, Carol J              54 Walnut Creek Mas-38  1:40.00    1:31.72  
                  44.39     1:31.72 (47.33)                                        
  6 Goldberg, Claudette       52 University of Sa-38  1:28.77    1:31.89  
                  42.87     1:31.89 (49.02)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:37.95   4/17/2010 COKIE LEPINSKI                             
         PMS: P 2:37.95   4/18/2010 Cokie Lepinski                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sotelo, Sophia S          50 Walnut Creek Mas-38  2:47.31    2:49.47  
                  38.98     1:21.67 (42.69)     2:05.05 (43.38)     2:49.47 (44.42)
  2 Penney, Debra S           54 Swim Utah-34         2:59.01    2:58.01  
                  40.06     1:25.24 (45.18)     2:11.21 (45.97)     2:58.01 (46.80)
  3 Feeley, Louise S          53 Menlo Masters Ak-38  3:25.00    3:15.04  
                  45.68     1:36.05 (50.37)     2:26.24 (50.19)     3:15.04 (48.80)
  4 Gerhan, Martha            50 University of Sa-38  3:12.00    3:22.46  
                  46.82     1:38.02 (51.20)     2:30.02 (52.00)     3:22.46 (52.44)
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 26.77   5/10/2009 TRACI GRANGER                                
         PMS: P 27.81  12/31/2002 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sutherland, Erica         52 Marin Pirates Ma-38    33.60      31.18  
  2 Buchanan, Linda A         54 Walnut Creek Mas-38    33.44      33.74  
  3 Penney, Debra S           54 Swim Utah-34           39.00      37.00  
  4 Watters, Jennifer D       51 El Cerrito Aquat-38    42.00      38.36  
  5 Terhorst, Hermine M       53 Santa Rosa Maste-38    34.15      38.90  
  6 Coleman, Lisa A           50 Fig Garden Swim-38   1:00.00      39.16  
  7 Loyd, Susan M             52 Tuolumne County-38     50.00      47.56  
  8 Van Blaricom, Jenny L     53 Tuolumne County-38   1:03.00    1:05.10  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:00.28   5/10/2009 TRACI GRANGER                              
         PMS: P 1:01.26  12/31/2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hernandez, Jill S         51 Chico Masters Sw-38  1:01.64    1:02.50  
                  30.08     1:02.50 (32.42)                                        
  2 Servas, Karen A           50 Modesto Area Aqu-38  1:18.00    1:22.13  
                  37.12     1:22.13 (45.01)                                        
  3 Romine, Terri             51 Club Hot Tub-38      1:24.00    1:22.82  
                  39.20     1:22.82 (43.62)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:15.18   5/17/2002 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:15.18  12/31/2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hernandez, Jill S         51 Chico Masters Sw-38  2:15.23    2:18.96  
                  30.97     1:05.96 (34.99)     1:41.98 (36.02)     2:18.96 (36.98)
  2 Feeley, Louise S          53 Menlo Masters Ak-38  3:15.00    3:08.09  
                  40.63     1:30.71 (50.08)     2:20.67 (49.96)     3:08.09 (47.42)
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:03.72   5/10/2009 AHELEE SUE OSBORN                          
         PMS: P 1:05.48  12/31/2005 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rieger, Amy J             50 Davis Aquatic Ma-38  1:10.23    1:09.23  
                  32.67     1:09.23 (36.56)                                        
  2 Buchanan, Linda A         54 Walnut Creek Mas-38  1:16.09    1:12.38  
                  34.27     1:12.38 (38.11)                                        
  3 Sutherland, Erica         52 Marin Pirates Ma-38  1:16.75    1:13.17  
                  32.95     1:13.17 (40.22)                                        
  4 Meyer, Marguerite         53 The Olympic Club-38  1:15.00    1:13.93  
                  34.08     1:13.93 (39.85)                                        
  5 Jaubert, Leslie M         54 Santa Rosa Maste-38  1:14.16    1:15.73  
                  37.02     1:15.73 (38.71)                                        
  6 Sotelo, Sophia S          50 Walnut Creek Mas-38  1:18.42    1:19.48  
                  38.71     1:19.48 (40.77)                                        
  7 Penney, Debra S           54 Swim Utah-34         1:18.44    1:20.27  
                  38.52     1:20.27 (41.75)                                        
  8 Watters, Jennifer D       51 El Cerrito Aquat-38  1:30.00    1:23.55  
                  39.98     1:23.55 (43.57)                                        
  9 Coleman, Lisa A           50 Fig Garden Swim-38   1:45.00    1:26.36  
                  41.59     1:26.36 (44.77)                                        
 10 Gerhan, Martha            50 University of Sa-38  1:22.00    1:26.87  
                  42.43     1:26.87 (44.44)                                        
 11 Appel, Pamela J           54 Walnut Creek Mas-38  1:30.67    1:29.19  
                  40.15     1:29.19 (49.04)                                        
 12 Loyd, Susan M             52 Tuolumne County-38   1:45.00    1:47.95  
                  53.96     1:47.95 (53.99)                                        
 13 Enos, Deborah L           50 Tuolumne County-38   2:14.53    1:52.15  
                  54.96     1:52.15 (57.19)                                        
 14 Van Blaricom, Jenny L     53 Tuolumne County-38   2:10.00    2:09.47  
                1:05.49   2:09.47 (1:03.98)                                        
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:19.56   5/10/2009 AHELEE SUE OSBORN                          
         PMS: P 2:17.52   4/10/2011 Jill S Hernandez                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hernandez, Jill S         51 Chico Masters Sw-38  2:17.52    2:16.49P 
                  29.94     1:05.12 (35.18)     1:45.52 (40.40)     2:16.49 (30.97)
  2 McGregor-Crane, Izzie A   53 Club Hot Tub-38      2:50.00    2:40.70  
                  35.03     1:18.53 (43.50)     2:02.97 (44.44)     2:40.70 (37.73)
  3 Sutherland, Erica         52 Marin Pirates Ma-38  2:53.50    2:44.74  
                  34.06     1:13.44 (39.38)     2:03.90 (50.46)     2:44.74 (40.84)
  4 Zebedee, Suzanne L        50 Menlo Masters Ak-38  2:55.00    2:50.30  
                  37.62     1:21.65 (44.03)     2:13.12 (51.47)     2:50.30 (37.18)
  5 Feeley, Louise S          53 Menlo Masters Ak-38  3:05.00    2:50.44  
                  36.07     1:23.24 (47.17)     2:14.71 (51.47)     2:50.44 (35.73)
  6 Romine, Terri             51 Club Hot Tub-38      2:59.00    2:55.52  
                  38.51     1:24.87 (46.36)     2:15.49 (50.62)     2:55.52 (40.03)
  7 Appel, Pamela J           54 Walnut Creek Mas-38  3:24.50    3:22.11  
                  42.92     1:35.75 (52.83)   2:36.16 (1:00.41)     3:22.11 (45.95)
  8 Loyd, Susan M             52 Tuolumne County-38   3:50.00    3:46.68  
                  49.94   1:53.23 (1:03.29)   2:53.86 (1:00.63)     3:46.68 (52.82)
  9 Enos, Deborah L           50 Tuolumne County-38   4:44.25    3:51.68  
                  57.70     1:55.92 (58.22)   3:03.17 (1:07.25)     3:51.68 (48.51)
 10 Van Blaricom, Jenny L     53 Tuolumne County-38   4:20.00    4:36.38  
                1:07.93   2:25.11 (1:17.18)   3:36.96 (1:11.85)     4:36.38 (59.42)
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:56.39   5/10/2009 AHELEE SUE OSBORN                          
         PMS: P 5:00.48  12/31/2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hernandez, Jill S         51 Chico Masters Sw-38  5:05.20    4:46.15N 
                  30.34     1:04.14 (33.80)     1:41.82 (37.68)     2:18.72 (36.90)
        2:59.88 (41.16)     3:42.07 (42.19)     4:14.82 (32.75)     4:46.15 (31.33)
  2 Meyer, Marguerite         53 The Olympic Club-38  5:45.00    5:34.88  
                  36.85     1:20.05 (43.20)     2:02.38 (42.33)     2:44.51 (42.13)
        3:35.24 (50.73)     4:25.72 (50.48)     5:01.52 (35.80)     5:34.88 (33.36)
  3 McGregor-Crane, Izzie A   53 Club Hot Tub-38      5:45.00    5:37.24  
                  35.95     1:19.71 (43.76)     2:05.55 (45.84)     2:49.89 (44.34)
        3:35.38 (45.49)     4:22.37 (46.99)     5:00.79 (38.42)     5:37.24 (36.45)
  4 Terhorst, Hermine M       53 Santa Rosa Maste-38  6:10.36    5:58.89  
                  41.76     1:30.67 (48.91)     2:16.43 (45.76)     3:01.42 (44.99)
        3:50.78 (49.36)     4:40.88 (50.10)     5:20.99 (40.11)     5:58.89 (37.90)
  5 Feeley, Louise S          53 Menlo Masters Ak-38  6:15.00    6:05.85  
                  38.10     1:22.01 (43.91)     2:12.40 (50.39)     3:00.98 (48.58)
        3:53.52 (52.54)     4:45.99 (52.47)     5:27.30 (41.31)     6:05.85 (38.55)
  6 Servas, Karen A           50 Modesto Area Aqu-38  6:15.00    6:07.17  
                  37.22     1:21.79 (44.57)     2:13.51 (51.72)     3:02.89 (49.38)
        3:57.63 (54.74)     4:50.56 (52.93)     5:29.93 (39.37)     6:07.17 (37.24)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 25.29   5/10/2009 LAURA VAL                                    
         PMS: P 25.29  12/31/2009 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wheeler, Barbara C        55 Tamalpais Aquati-38    29.29      28.52  
  2 Taylor, Barbara G         57 Yuba City Master-38    30.25      30.74  
  3 Mc Gowan, Marla A         57 University of Sa-38    35.00      31.68  
  4 Schwartz, Judith E        57 Menlo Masters Ak-38    35.00      34.76  
  5 Cutler, Nancy L           58 University of Sa-38    36.00      34.81  
  6 Strauss, Judy             57 Menlo Masters Ak-38    35.00      35.09  
  7 Petersen, Jennifer L      57 Tri Valley Maste-38    37.11      35.25  
  8 Byrnes, Barbara G         55 University of Sa-38    35.00      36.61  
  9 Nichols, Janet L          58 Fig Garden Swim-38     49.16      47.52  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 54.72    5/4/2008 LAURA VAL                                    
         PMS: P 54.72  12/31/2008 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wheeler, Barbara C        55 Tamalpais Aquati-38  1:07.00    1:03.86  
                  30.91     1:03.86 (32.95)                                        
  2 Albertson, Nay            57 Walnut Creek Mas-38  1:15.00    1:07.82  
                  33.11     1:07.82 (34.71)                                        
  3 Mc Gowan, Marla A         57 University of Sa-38  1:12.00    1:09.31  
                  33.92     1:09.31 (35.39)                                        
  4 Anderson, Jamie G         56 Davis Aquatic Ma-38  1:30.00    1:24.47  
                  40.34     1:24.47 (44.13)                                        
  5 Kline, Kathleen           55 Manatee Aquatic-38   2:25.30    1:40.07  
                1:24.87     1:40.07 (15.20)                                        
  6 Nichols, Janet L          58 Fig Garden Swim-38   1:44.76    1:45.44  
                  48.71     1:45.44 (56.73)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:59.02   5/10/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:59.02  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Knapp, Lo D               57 Swim Utah-34         2:15.00    2:13.91  
                  31.44     1:05.80 (34.36)     1:39.95 (34.15)     2:13.91 (33.96)
  2 Ogilvie, Carol M          56 University of Sa-38  2:28.00    2:27.55  
                  34.12     1:12.10 (37.98)     1:50.82 (38.72)     2:27.55 (36.73)
  3 Wedaman, Karen P          59 Vacaville Swim C-38  2:55.89    2:42.23  
                  37.54     1:18.00 (40.46)     1:59.60 (41.60)     2:42.23 (42.63)
  4 Mothersill, Jane C        55 Marin Pirates Ma-38  3:13.00    2:46.49  
                  39.08     1:20.69 (41.61)     2:04.85 (44.16)     2:46.49 (41.64)
  5 Cutler, Nancy L           58 University of Sa-38  3:00.00    2:46.88  
                  38.57     1:20.27 (41.70)     2:04.30 (44.03)     2:46.88 (42.58)
  6 Rogers, Kerry H           59 Walnut Creek Mas-38  2:57.00    2:54.47  
                  40.00     1:23.52 (43.52)     2:09.19 (45.67)     2:54.47 (45.28)
  7 Perry, Laurie S           58 Tuolumne County-38   4:00.00    3:21.35  
                  46.71     1:38.53 (51.82)     2:30.65 (52.12)     3:21.35 (50.70)
  8 Nichols, Janet L          58 Fig Garden Swim-38   3:45.00    3:46.62  
                  49.66     1:45.55 (55.89)   2:46.59 (1:01.04)   3:46.62 (1:00.03)
  9 Perez, Emma L             56 University of Sa-38  3:44.00    3:52.70  
                  53.77     1:52.03 (58.26)   2:52.61 (1:00.58)   3:52.70 (1:00.09)
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:27.33   1/25/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 5:27.33  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welsh, Mary               58 Tuolumne County-38   6:42.00    6:37.18  
                  35.11     1:14.13 (39.02)     1:54.28 (40.15)     2:34.47 (40.19)
        3:15.04 (40.57)     3:56.04 (41.00)     4:36.63 (40.59)     5:17.52 (40.89)
        5:58.33 (40.81)     6:37.18 (38.85)                                        
  2 Quinn, Phyllis E          56 The Olympic Club-38  6:40.80    6:52.69  
                  38.48     1:20.15 (41.67)     2:02.23 (42.08)     2:44.35 (42.12)
        3:26.74 (42.39)     4:08.76 (42.02)     4:50.04 (41.28)     5:31.74 (41.70)
        6:13.04 (41.30)     6:52.69 (39.65)                                        
  3 Rogers, Kerry H           59 Walnut Creek Mas-38  7:54.61    7:45.15  
                  41.45     1:26.40 (44.95)     2:13.64 (47.24)     3:01.40 (47.76)
        3:49.31 (47.91)     4:37.58 (48.27)     5:25.42 (47.84)     6:12.82 (47.40)
        6:59.94 (47.12)     7:45.15 (45.21)                                        
  4 Brown, Barbara A          58 Richmond Plunge-38   8:18.20    7:49.15  
                  43.61     1:30.71 (47.10)     2:18.84 (48.13)     3:06.57 (47.73)
        3:55.24 (48.67)     4:42.50 (47.26)     5:30.85 (48.35)     6:17.21 (46.36)
        7:04.04 (46.83)     7:49.15 (45.11)                                        
  5 Perry, Laurie S           58 Tuolumne County-38   9:00.00    8:44.98  
                  46.55     1:39.71 (53.16)     2:33.54 (53.83)     3:26.70 (53.16)
        4:21.17 (54.47)     5:13.77 (52.60)     6:06.77 (53.00)     6:59.43 (52.66)
        7:52.93 (53.50)     8:44.98 (52.05)                                        
  6 Perez, Emma L             56 University of Sa-38  9:30.00   10:00.63  
                  53.60     1:52.07 (58.47)   2:52.19 (1:00.12)   3:52.39 (1:00.20)
      4:54.43 (1:02.04)   5:56.64 (1:02.21)   6:58.41 (1:01.77)   7:59.86 (1:01.45)
      9:01.63 (1:01.77)    10:00.63 (59.00)                                        
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 11:20.53   3/13/2010 LAURA VAL                                 
         PMS: P 11:20.53   3/13/2010 Laura B Val                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Knapp, Lo D               57 Swim Utah-34        12:20.00   12:18.13  
                  33.33     1:10.89 (37.56)     1:49.19 (38.30)     2:27.53 (38.34)
        3:05.55 (38.02)     3:43.43 (37.88)     4:21.14 (37.71)     4:59.43 (38.29)
        5:37.14 (37.71)     6:14.75 (37.61)     6:51.28 (36.53)     7:28.06 (36.78)
        8:04.36 (36.30)     8:40.51 (36.15)     9:17.23 (36.72)     9:53.93 (36.70)
       10:30.39 (36.46)    11:06.87 (36.48)    11:43.25 (36.38)    12:18.13 (34.88)
  2 Finch, Merry B            57 Yuba City Master-38 13:13.84   13:13.40  
                  35.56     1:13.80 (38.24)     1:52.85 (39.05)     2:33.15 (40.30)
        3:13.83 (40.68)     3:54.05 (40.22)     4:34.46 (40.41)     5:14.53 (40.07)
        5:54.42 (39.89)     6:35.31 (40.89)     7:15.28 (39.97)     7:55.34 (40.06)
        8:35.18 (39.84)     9:15.13 (39.95)     9:55.21 (40.08)    10:35.77 (40.56)
       11:15.44 (39.67)    11:55.00 (39.56)    12:35.15 (40.15)    13:13.40 (38.25)
  3 Schwartz, Judith E        57 Menlo Masters Ak-38 13:48.98   14:00.35  
                  40.02     1:22.29 (42.27)     2:05.06 (42.77)     2:48.37 (43.31)
        3:31.37 (43.00)     4:14.82 (43.45)     4:57.63 (42.81)     5:39.52 (41.89)
        6:22.73 (43.21)     7:05.17 (42.44)     7:47.08 (41.91)     8:29.06 (41.98)
        9:11.33 (42.27)     9:53.52 (42.19)    10:35.27 (41.75)    11:17.63 (42.36)
       11:59.81 (42.18)    12:41.27 (41.46)    13:22.27 (41.00)    14:00.35 (38.08)
  4 Quinn, Phyllis E          56 The Olympic Club-38 14:06.19   14:00.59  
                  39.68     1:22.24 (42.56)     2:04.92 (42.68)     2:47.58 (42.66)
        3:30.59 (43.01)     4:13.02 (42.43)     4:55.59 (42.57)     5:38.36 (42.77)
        6:21.20 (42.84)     7:03.62 (42.42)     7:46.28 (42.66)     8:28.78 (42.50)
        9:11.22 (42.44)     9:53.86 (42.64)    10:36.29 (42.43)    11:17.90 (41.61)
       11:59.03 (41.13)    12:40.49 (41.46)    13:22.02 (41.53)    14:00.59 (38.57)
  5 Strauss, Judy             57 Menlo Masters Ak-38 15:07.22   15:16.65  
                  41.12     1:25.22 (44.10)     2:09.55 (44.33)     2:55.04 (45.49)
        3:39.91 (44.87)     4:25.38 (45.47)     5:11.42 (46.04)     5:57.03 (45.61)
        6:43.95 (46.92)     7:30.24 (46.29)     8:17.13 (46.89)     9:03.33 (46.20)
        9:50.44 (47.11)    10:37.30 (46.86)    11:24.54 (47.24)    12:10.72 (46.18)
       12:57.38 (46.66)    13:44.69 (47.31)    14:31.05 (46.36)    15:16.65 (45.60)
  6 Cutler, Nancy L           58 University of Sa-38 16:00.00   15:33.51  
                  39.92     1:24.54 (44.62)     2:11.32 (46.78)     2:58.26 (46.94)
        3:45.75 (47.49)     4:33.97 (48.22)     5:22.33 (48.36)     6:10.72 (48.39)
        6:58.13 (47.41)     7:45.46 (47.33)     8:32.70 (47.24)     9:20.12 (47.42)
       10:07.49 (47.37)    10:54.94 (47.45)    11:41.85 (46.91)    12:28.65 (46.80)
       13:15.29 (46.64)    14:02.32 (47.03)    14:48.94 (46.62)    15:33.51 (44.57)
  7 Brown, Barbara A          58 Richmond Plunge-38  17:29.99   16:34.61  
                  41.97     1:30.10 (48.13)     2:19.16 (49.06)     3:08.53 (49.37)
        3:58.35 (49.82)     4:47.61 (49.26)     5:37.57 (49.96)     6:27.75 (50.18)
        7:19.36 (51.61)     8:10.28 (50.92)     9:01.46 (51.18)     9:52.63 (51.17)
       10:44.51 (51.88)    11:35.56 (51.05)    12:26.38 (50.82)    13:16.75 (50.37)
       14:07.40 (50.65)    14:58.67 (51.27)    15:47.98 (49.31)    16:34.61 (46.63)
  8 Perez, Emma L             56 University of Sa-38 20:03.00   20:32.14  
                  56.65   1:58.41 (1:01.76)   3:01.60 (1:03.19)   4:03.27 (1:01.67)
      5:04.21 (1:00.94)   6:07.22 (1:03.01)   7:08.20 (1:00.98)   8:10.00 (1:01.80)
      9:12.03 (1:02.03)  10:14.43 (1:02.40)  11:17.35 (1:02.92)  12:18.35 (1:01.00)
     13:20.31 (1:01.96)  14:22.19 (1:01.88)  15:24.06 (1:01.87)  16:25.00 (1:00.94)
     17:26.63 (1:01.63)  18:29.21 (1:02.58)  19:30.56 (1:01.35)  20:32.14 (1:01.58)
 
Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 18:56.04   4/16/2010 LAURA VAL                                 
         PMS: P 18:56.04   4/18/2010 Laura B Val                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Helmrich, Susan P         56 UNAT                22:05.00   21:23.69  
                  35.62     1:13.74 (38.12)     1:52.90 (39.16)     2:32.23 (39.33)
        3:11.15 (38.92)     3:49.96 (38.81)     4:28.80 (38.84)     5:07.67 (38.87)
        5:46.71 (39.04)     6:26.19 (39.48)     7:05.45 (39.26)     7:44.83 (39.38)
        8:24.06 (39.23)     9:03.48 (39.42)     9:42.88 (39.40)    10:22.41 (39.53)
       11:01.69 (39.28)    11:40.71 (39.02)    12:19.77 (39.06)    12:59.30 (39.53)
       13:38.49 (39.19)    14:17.67 (39.18)    14:56.95 (39.28)    15:35.86 (38.91)
       16:15.41 (39.55)    16:54.63 (39.22)    17:33.73 (39.10)    18:12.18 (38.45)
       18:50.60 (38.42)    19:29.04 (38.44)    20:08.00 (38.96)    20:46.39 (38.39)
       21:23.69 (37.30)
  2 Quinn, Phyllis E          56 The Olympic Club-38 22:38.60   23:41.05  
                  39.65     1:21.54 (41.89)     2:04.62 (43.08)     2:47.42 (42.80)
        3:30.36 (42.94)     4:13.42 (43.06)     4:56.66 (43.24)     5:39.52 (42.86)
        6:22.74 (43.22)     7:06.47 (43.73)     7:49.92 (43.45)     8:33.16 (43.24)
        9:16.82 (43.66)    10:00.36 (43.54)    10:44.01 (43.65)    11:27.21 (43.20)
       12:10.92 (43.71)    12:54.47 (43.55)    13:37.77 (43.30)    14:21.41 (43.64)
       15:04.97 (43.56)    15:47.92 (42.95)    16:31.40 (43.48)    17:14.87 (43.47)
       17:58.21 (43.34)    18:41.58 (43.37)    19:24.86 (43.28)    20:08.12 (43.26)
       20:51.51 (43.39)    21:34.67 (43.16)    22:17.48 (42.81)    23:00.25 (42.77)
       23:41.05 (40.80)
  3 Cutler, Nancy L           58 University of Sa-38 28:00.00   25:59.27  
                  43.26     1:27.55 (44.29)     2:13.32 (45.77)     3:00.25 (46.93)
        3:47.21 (46.96)     4:33.22 (46.01)     5:20.92 (47.70)     6:08.37 (47.45)
        6:55.71 (47.34)     7:42.75 (47.04)     8:30.38 (47.63)     9:17.85 (47.47)
       10:05.47 (47.62)    10:52.67 (47.20)    11:41.18 (48.51)    12:29.10 (47.92)
       13:17.02 (47.92)    14:04.90 (47.88)    14:52.21 (47.31)    15:40.42 (48.21)
       16:28.86 (48.44)    17:17.27 (48.41)    18:05.05 (47.78)    18:52.80 (47.75)
       19:40.63 (47.83)    20:28.63 (48.00)    21:16.68 (48.05)    22:04.80 (48.12)
       22:52.20 (47.40)    23:39.77 (47.57)    24:27.48 (47.71)    25:14.57 (47.09)
       25:59.27 (44.70)
  4 Petersen, Jennifer L      57 Tri Valley Maste-38 28:00.00   26:47.34  
                  41.12     1:26.06 (44.94)     2:13.33 (47.27)     3:01.06 (47.73)
        3:49.20 (48.14)     4:36.86 (47.66)     5:24.47 (47.61)     6:12.53 (48.06)
        7:01.37 (48.84)     7:50.12 (48.75)     8:40.04 (49.92)     9:29.54 (49.50)
       10:19.69 (50.15)    11:09.83 (50.14)    12:00.18 (50.35)    12:49.78 (49.60)
       13:39.17 (49.39)    14:28.40 (49.23)    15:17.45 (49.05)    16:06.32 (48.87)
       16:55.45 (49.13)    17:44.56 (49.11)    18:33.81 (49.25)    19:23.10 (49.29)
       20:12.54 (49.44)    21:01.56 (49.02)    21:52.46 (50.90)    22:41.98 (49.52)
       23:31.67 (49.69)    24:21.01 (49.34)    25:09.92 (48.91)    25:59.43 (49.51)
       26:47.34 (47.91)
  5 Perez, Emma L             56 University of Sa-38 33:00.00   33:37.28  
                  55.32     1:54.62 (59.30)     2:53.98 (59.36)   3:54.27 (1:00.29)
        4:53.98 (59.71)   5:54.72 (1:00.74)   6:55.96 (1:01.24)   7:57.59 (1:01.63)
      8:57.97 (1:00.38)   9:58.91 (1:00.94)  10:59.84 (1:00.93)  12:01.31 (1:01.47)
     13:03.71 (1:02.40)  14:05.61 (1:01.90)  15:06.32 (1:00.71)  16:07.57 (1:01.25)
     17:08.70 (1:01.13)  18:10.56 (1:01.86)  19:11.87 (1:01.31)  20:13.69 (1:01.82)
     21:14.85 (1:01.16)  22:16.51 (1:01.66)  23:17.39 (1:00.88)  24:19.51 (1:02.12)
     25:21.43 (1:01.92)  26:23.19 (1:01.76)  27:26.04 (1:02.85)  28:27.21 (1:01.17)
     29:29.13 (1:01.92)  30:32.17 (1:03.04)  31:35.11 (1:02.94)  32:36.82 (1:01.71)
     33:37.28 (1:00.46)
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 28.88   3/28/2010 LAURA VAL                                    
         PMS: P 28.88   3/28/2010 Laura B Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibbs, Sue M              55 Vacaville Swim C-38    35.02      34.62  
  2 Taylor, Barbara G         57 Yuba City Master-38    37.22      38.36  
  3 Wedaman, Karen P          59 Vacaville Swim C-38    43.89      40.32  
  4 Gill, Kathy M             58 Davis Aquatic Ma-38    43.38      42.61  
  5 Peters, Becky             57 University of Sa-38  1:15.00      47.60  
  6 Helmrich, Susan P         56 UNAT                   44.00      54.96  
  7 Nichols, Janet L          58 Fig Garden Swim-38     57.00      56.94  
  8 Perez, Emma L             56 University of Sa-38    57.00    1:05.51  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:04.65   5/23/2010 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:04.65  12/31/2010 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Albertson, Nay            57 Walnut Creek Mas-38  1:30.00    1:21.12  
                  39.57     1:21.12 (41.55)                                        
  2 Mc Gowan, Marla A         57 University of Sa-38  1:30.00    1:25.25  
                  41.49     1:25.25 (43.76)                                        
  3 Gill, Kathy M             58 Davis Aquatic Ma-38  1:35.00    1:36.63  
                  45.97     1:36.63 (50.66)                                        
  4 Anderson, Jamie G         56 Davis Aquatic Ma-38  1:40.00    1:36.93  
                  47.62     1:36.93 (49.31)                                        
  5 Buzolich, Marilyn J       57 University of Sa-38  1:45.15    1:41.51  
                  49.10     1:41.51 (52.41)                                        
  6 Kline, Kathleen           55 Manatee Aquatic-38   1:39.02    1:50.03  
                  52.73     1:50.03 (57.30)                                        
  7 Perez, Emma L             56 University of Sa-38  2:08.00    2:20.40  
                1:08.42   2:20.40 (1:11.98)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:21.27    2/6/2010 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:21.27    2/6/2010 Laura B Val                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Knapp, Lo D               57 Swim Utah-34         2:39.00    2:33.67  
                  36.93     1:15.76 (38.83)     1:54.85 (39.09)     2:33.67 (38.82)
  2 Gibbs, Sue M              55 Vacaville Swim C-38  2:58.56    2:49.50  
                  41.25     1:25.01 (43.76)     2:08.66 (43.65)     2:49.50 (40.84)
  3 Welsh, Mary               58 Tuolumne County-38   3:05.00    2:52.99  
                  39.93     1:23.72 (43.79)     2:08.90 (45.18)     2:52.99 (44.09)
  4 Quinn, Phyllis E          56 The Olympic Club-38  2:56.79    3:05.49  
                  45.86     1:33.43 (47.57)     2:20.59 (47.16)     3:05.49 (44.90)
  5 Wedaman, Karen P          59 Vacaville Swim C-38  3:29.89    3:12.38  
                  45.56     1:33.90 (48.34)     2:23.29 (49.39)     3:12.38 (49.09)
  6 Gill, Kathy M             58 Davis Aquatic Ma-38  3:33.93    3:32.91  
                  49.53     1:43.84 (54.31)     2:39.25 (55.41)     3:32.91 (53.66)
  7 Perry, Laurie S           58 Tuolumne County-38   4:00.00    3:57.99  
                  57.84   1:58.27 (1:00.43)   2:58.68 (1:00.41)     3:57.99 (59.31)
  8 Perez, Emma L             56 University of Sa-38  4:38.00    4:58.48  
                1:10.55   2:28.34 (1:17.79)   3:45.64 (1:17.30)   4:58.48 (1:12.84)
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 34.45   5/21/2010 LO D KNAPP                                   
         PMS: P 35.60  12/31/2001 Carolyn Boak                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Knapp, Lo D               57 Swim Utah-34           36.00      35.45P 
  2 Wheeler, Barbara C        55 Tamalpais Aquati-38    37.50      36.67  
  3 Finch, Merry B            57 Yuba City Master-38    40.01      40.69  
  4 Gill, Kathy M             58 Davis Aquatic Ma-38    48.00      45.45  
  5 Hesz, Sidney K            58 Vacaville Swim C-38  2:00.00      46.25  
  6 Harms, Kildine J          57 Walnut Creek Mas-38    47.50      46.98  
  7 Peters, Becky             57 University of Sa-38  1:15.00      47.57  
  8 Byrnes, Barbara G         55 University of Sa-38    55.00      52.13  
  9 Nichols, Janet L          58 Fig Garden Swim-38   1:16.65    1:04.43  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:14.67   5/22/2010 LO D KNAPP                                 
         PMS: P 1:19.46   3/28/2010 Laura B Val                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Knapp, Lo D               57 Swim Utah-34         1:17.29    1:16.91P 
                  37.14     1:16.91 (39.77)                                        
  2 Wheeler, Barbara C        55 Tamalpais Aquati-38  1:23.00    1:20.86  
                  39.46     1:20.86 (41.40)                                        
  3 Finch, Merry B            57 Yuba City Master-38  1:25.11    1:25.81  
                  41.12     1:25.81 (44.69)                                        
  4 Gill, Kathy M             58 Davis Aquatic Ma-38  1:45.00    1:40.85  
                  47.21     1:40.85 (53.64)                                        
  5 Harms, Kildine J          57 Walnut Creek Mas-38  1:42.10    1:47.19  
                  50.95     1:47.19 (56.24)                                        
  6 Peters, Becky             57 University of Sa-38  2:30.00    1:53.03  
                  51.98   1:53.03 (1:01.05)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:40.19   5/10/2009 CATHERINE KOHN                             
         PMS: P 2:54.45  12/31/2001 Carolyn Boak                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Knapp, Lo D               57 Swim Utah-34         2:45.90    2:45.65P 
                  38.60     1:20.31 (41.71)     2:02.81 (42.50)     2:45.65 (42.84)
  2 Finch, Merry B            57 Yuba City Master-38  3:07.83    3:07.89  
                  43.20     1:31.27 (48.07)     2:19.47 (48.20)     3:07.89 (48.42)
  3 Cambra-Brungard, Jeanne   59 Ladera Oaks Mast-38  3:25.85    3:28.29  
                  46.78     1:38.08 (51.30)     2:30.95 (52.87)     3:28.29 (57.34)
  4 Gill, Kathy M             58 Davis Aquatic Ma-38  3:42.03    3:35.49  
                  47.98     1:43.16 (55.18)     2:40.09 (56.93)     3:35.49 (55.40)
  5 Harms, Kildine J          57 Walnut Creek Mas-38  3:39.00    3:41.43  
                  51.94     1:49.20 (57.26)     2:46.08 (56.88)     3:41.43 (55.35)
  6 Peters, Becky             57 University of Sa-38  5:00.00    4:17.84  
                  56.57   2:01.38 (1:04.81)   3:10.68 (1:09.30)   4:17.84 (1:07.16)
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 28.20   4/10/2010 LAURA VAL                                    
         PMS: P 28.20   4/10/2010 Laura B Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibbs, Sue M              55 Vacaville Swim C-38    35.52      34.61  
  2 Ogilvie, Carol M          56 University of Sa-38    35.50      35.77  
  3 Knapp, Lo D               57 Swim Utah-34           35.00      37.01  
  4 Kline, Kathleen           55 Manatee Aquatic-38     40.00      42.36  
  5 Gill, Kathy M             58 Davis Aquatic Ma-38    42.00      42.52  
  6 Perry, Laurie S           58 Tuolumne County-38   1:10.00      53.42  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:01.31   5/10/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:01.31  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welsh, Mary               58 Tuolumne County-38   1:20.00    1:19.73  
                  36.22     1:19.73 (43.51)                                        
  2 Albertson, Nay            57 Walnut Creek Mas-38  1:25.00    1:21.37  
                  37.67     1:21.37 (43.70)                                        
  3 Ogilvie, Carol M          56 University of Sa-38  1:23.00    1:23.22  
                  38.59     1:23.22 (44.63)                                        
  4 Rogers, Kerry H           59 Walnut Creek Mas-38  2:00.00    1:52.80  
                  50.42   1:52.80 (1:02.38)                                        
  5 Perry, Laurie S           58 Tuolumne County-38   2:10.00    2:01.94  
                  55.11   2:01.94 (1:06.83)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:16.28   5/10/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:16.28  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welsh, Mary               58 Tuolumne County-38   3:15.00    3:01.98  
                  39.62     1:24.81 (45.19)     2:14.69 (49.88)     3:01.98 (47.29)
  2 Taylor, Barbara G         57 Yuba City Master-38  3:16.00    3:17.09  
                  41.09     1:31.34 (50.25)     2:24.16 (52.82)     3:17.09 (52.93)
  3 Quinn, Phyllis E          56 The Olympic Club-38  3:26.35    3:33.95  
                  48.34     1:43.10 (54.76)     2:39.89 (56.79)     3:33.95 (54.06)
  4 Hesz, Sidney K            58 Vacaville Swim C-38  4:00.00    3:42.77  
                  46.46     1:40.54 (54.08)   2:41.83 (1:01.29)   3:42.77 (1:00.94)
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:05.21   5/20/2007 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:05.21  12/31/2007 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Barbara G         57 Yuba City Master-38  1:20.01    1:19.42  
                  36.09     1:19.42 (43.33)                                        
  2 Albertson, Nay            57 Walnut Creek Mas-38  1:21.00    1:20.36  
                  38.82     1:20.36 (41.54)                                        
  3 Ogilvie, Carol M          56 University of Sa-38  1:23.00    1:20.97  
                  38.98     1:20.97 (41.99)                                        
  4 Finch, Merry B            57 Yuba City Master-38  1:23.00    1:26.07  
                  43.10     1:26.07 (42.97)                                        
  5 Dumont, Mary T            58 University of Sa-38  1:40.09    1:40.99  
                  47.52     1:40.99 (53.47)                                        
  6 Peters, Becky             57 University of Sa-38  2:30.00    1:47.06  
                  50.27     1:47.06 (56.79)                                        
  7 Perry, Laurie S           58 Tuolumne County-38   2:00.00    1:50.78  
                  53.78     1:50.78 (57.00)                                        
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:21.91   5/22/2010 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:21.91  12/31/2010 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wheeler, Barbara C        55 Tamalpais Aquati-38  2:59.00    2:40.08  
                  34.11     1:18.10 (43.99)     2:04.26 (46.16)     2:40.08 (35.82)
  2 Welsh, Mary               58 Tuolumne County-38   3:00.00    2:49.87  
                  35.46     1:19.96 (44.50)     2:13.33 (53.37)     2:49.87 (36.54)
  3 Albertson, Nay            57 Walnut Creek Mas-38  2:50.00    2:53.09  
                  38.10     1:23.04 (44.94)     2:13.31 (50.27)     2:53.09 (39.78)
  4 Quinn, Phyllis E          56 The Olympic Club-38  3:00.34    2:59.93  
                  40.61     1:25.46 (44.85)     2:19.17 (53.71)     2:59.93 (40.76)
  5 Buzolich, Marilyn J       57 University of Sa-38  3:30.00    3:34.58  
                  52.15     1:45.70 (53.55)   2:48.37 (1:02.67)     3:34.58 (46.21)
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 5:03.92    5/7/2010 LAURA VAL                                  
         PMS: P 5:03.92  12/31/2010 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welsh, Mary               58 Tuolumne County-38   6:20.00    5:52.89  
                  37.36     1:19.70 (42.34)     2:06.26 (46.56)     2:50.39 (44.13)
        3:43.17 (52.78)     4:34.86 (51.69)     5:14.96 (40.10)     5:52.89 (37.93)
  2 Ogilvie, Carol M          56 University of Sa-38  6:02.00    6:03.67  
                  39.69     1:25.80 (46.11)     2:15.96 (50.16)     3:04.46 (48.50)
        3:55.13 (50.67)     4:47.11 (51.98)     5:25.97 (38.86)     6:03.67 (37.70)
  3 Albertson, Nay            57 Walnut Creek Mas-38  6:18.00    6:06.58  
                  39.80     1:24.64 (44.84)     2:10.64 (46.00)     2:56.64 (46.00)
        3:50.12 (53.48)     4:43.92 (53.80)     5:26.10 (42.18)     6:06.58 (40.48)
  4 Quinn, Phyllis E          56 The Olympic Club-38  6:11.88    6:34.53  
                  45.40     1:37.99 (52.59)     2:27.97 (49.98)     3:17.23 (49.26)
        4:11.62 (54.39)     5:07.25 (55.63)     5:52.09 (44.84)     6:34.53 (42.44)
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 27.36   5/23/2010 CHARLOTTE DAVIS                              
         PMS: P 28.30  12/31/2009 Ruth Shaps                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              60 Tamalpais Aquati-38    27.50      26.95N 
  2 Shaps, Ruth Y             64 Manatee Aquatic-38     30.90      30.53  
  3 Alexander, Martha A       62 Walnut Creek Mas-38    35.30      32.43  
  4 Gillon, Jean W            60 Menlo Masters Ak-38    34.00      33.15  
  5 Tevis, Maggie H           64 Rolling Hills Mu-38    36.19      36.18  
  6 Phillips, Diane B         60 Club Hot Tub-38        41.42      41.10  
  7 Rothrock, Gretchen A      62 Walnut Creek Mas-38    45.00      43.39  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N   59.41   5/22/2010 CHARLOTTE DAVIS                            
         PMS: P 1:03.78  12/31/2010 Celeste Miller                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaps, Ruth Y             64 Manatee Aquatic-38   1:08.50    1:08.85  
                  32.71     1:08.85 (36.14)                                        
  2 Gillon, Jean W            60 Menlo Masters Ak-38  1:21.00    1:16.78  
                  36.14     1:16.78 (40.64)                                        
  3 Tevis, Maggie H           64 Rolling Hills Mu-38  1:20.68    1:21.49  
                  38.81     1:21.49 (42.68)                                        
  4 Rothrock, Gretchen A      62 Walnut Creek Mas-38  1:55.50    1:35.14  
                  44.13     1:35.14 (51.01)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:15.60   5/10/2009 F.WILLIAMSON                               
         PMS: P 2:18.08   4/18/2010 Celeste Miller                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harms, Cheryl M           61 Tuolumne County-38   2:49.90    2:44.69  
                  37.06     1:16.67 (39.61)     2:00.30 (43.63)     2:44.69 (44.39)
  2 Alexander, Martha A       62 Walnut Creek Mas-38  3:15.25    2:49.77  
                  37.32     1:19.64 (42.32)     2:04.52 (44.88)     2:49.77 (45.25)
  3 Collins, Susan M          62 Davis Aquatic Ma-38  2:55.00    2:56.83  
                  41.89     1:26.37 (44.48)     2:11.68 (45.31)     2:56.83 (45.15)
  4 Dutro, Cynthia L          63 Menlo Masters Ak-38  3:02.17    2:58.25  
                  39.94     1:24.52 (44.58)     2:11.70 (47.18)     2:58.25 (46.55)
  5 Litman, Jacklyn           61 Bay Masters-38       3:10.00    3:00.53  
                  41.57     1:26.84 (45.27)     2:14.83 (47.99)     3:00.53 (45.70)
  6 Parola, Sheryl A          63 Tuolumne County-38   3:35.00    3:20.45  
                  47.06     1:38.22 (51.16)     2:29.80 (51.58)     3:20.45 (50.65)
  7 Short, Laura J            62 University of Sa-38  4:00.00    3:33.70  
                  47.86     1:44.05 (56.19)     2:40.07 (56.02)     3:33.70 (53.63)
  8 Melamed, Ann              60 University of Sa-38  5:45.00    5:06.76  
                1:13.81   2:32.71 (1:18.90)   3:53.79 (1:21.08)   5:06.76 (1:12.97)
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:59.36   5/23/2010 CELESTE MILLER                             
         PMS: P 5:59.36  12/31/2010 Celeste Miller                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shoenberger, Linda R      64 Tamalpais Aquati-38  6:43.67    6:56.72  
                  39.22     1:20.17 (40.95)     2:01.51 (41.34)     2:43.28 (41.77)
        3:25.13 (41.85)     4:07.27 (42.14)     4:49.37 (42.10)     5:31.86 (42.49)
        6:14.61 (42.75)     6:56.72 (42.11)                                        
  2 Harms, Cheryl M           61 Tuolumne County-38   7:40.40    7:36.35  
                  38.56     1:21.83 (43.27)     2:08.55 (46.72)     2:56.52 (47.97)
        3:43.88 (47.36)     4:31.59 (47.71)     5:18.72 (47.13)     6:06.20 (47.48)
        6:52.84 (46.64)     7:36.35 (43.51)                                        
  3 Parola, Sheryl A          63 Tuolumne County-38   8:59.84    8:59.33  
                  49.52     1:42.43 (52.91)     2:38.95 (56.52)     3:34.12 (55.17)
        4:29.65 (55.53)     5:24.53 (54.88)     6:19.23 (54.70)     7:14.06 (54.83)
        8:08.96 (54.90)     8:59.33 (50.37)                                        
  4 Nakell, Linda C           60 University of Sa-38 10:50.78   11:04.33  
                  57.12   2:04.77 (1:07.65)   3:14.22 (1:09.45)   4:21.60 (1:07.38)
      5:30.18 (1:08.58)   6:38.65 (1:08.47)   7:46.84 (1:08.19)   8:54.63 (1:07.79)
     10:01.66 (1:07.03)  11:04.33 (1:02.67)                                        
  5 Melamed, Ann              60 University of Sa-38 13:00.00   13:10.49  
                1:14.43   2:34.86 (1:20.43)   3:57.85 (1:22.99)   5:20.49 (1:22.64)
      6:41.26 (1:20.77)   8:01.07 (1:19.81)   9:20.89 (1:19.82)  10:37.70 (1:16.81)
     11:55.89 (1:18.19)  13:10.49 (1:14.60)                                        
 
Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 12:17.18   5/20/2010 CELESTE MILLER                            
         PMS: P 12:17.18  12/31/2010 Celeste Miller                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shoenberger, Linda R      64 Tamalpais Aquati-38 13:42.59   14:01.20  
                  39.24     1:20.94 (41.70)     2:03.27 (42.33)     2:45.46 (42.19)
        3:28.14 (42.68)     4:10.60 (42.46)     4:52.83 (42.23)     5:34.88 (42.05)
        6:17.25 (42.37)     6:59.18 (41.93)     7:41.41 (42.23)     8:23.67 (42.26)
        9:05.85 (42.18)     9:48.15 (42.30)    10:30.36 (42.21)    11:12.47 (42.11)
       11:54.79 (42.32)    12:36.98 (42.19)    13:19.48 (42.50)    14:01.20 (41.72)
  2 Collins, Susan M          62 Davis Aquatic Ma-38 16:22.59   16:06.50  
                  42.47     1:29.30 (46.83)     2:17.53 (48.23)     3:06.15 (48.62)
        3:54.47 (48.32)     4:43.82 (49.35)     5:32.79 (48.97)     6:21.31 (48.52)
        7:10.48 (49.17)     8:00.06 (49.58)     8:49.47 (49.41)     9:38.55 (49.08)
       10:27.98 (49.43)    11:16.92 (48.94)    12:05.52 (48.60)    12:54.01 (48.49)
       13:42.85 (48.84)    14:32.08 (49.23)    15:19.89 (47.81)    16:06.50 (46.61)
  3 Nakell, Linda C           60 University of Sa-38 23:36.81   23:11.88  
  4 Melamed, Ann              60 University of Sa-38 25:00.00   25:34.26  
                1:14.16   2:35.25 (1:21.09)   3:54.82 (1:19.57)   5:14.29 (1:19.47)
      6:32.77 (1:18.48)   7:48.94 (1:16.17)   9:07.90 (1:18.96)  10:24.32 (1:16.42)
     11:42.94 (1:18.62)  12:58.89 (1:15.95)  14:15.30 (1:16.41)  15:30.27 (1:14.97)
     16:47.27 (1:17.00)  18:01.94 (1:14.67)  19:19.83 (1:17.89)  20:35.90 (1:16.07)
     21:52.25 (1:16.35)  23:06.76 (1:14.51)    23:40.80 (34.04)  25:34.26 (1:53.46)
 
Women 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20:24.14   4/16/2010 CELESTE MILLER                            
         PMS: P 20:24.14   4/18/2010 Celeste Miller                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              60 Tamalpais Aquati-38 20:00.00   19:43.99N 
                  30.28     1:04.34 (34.06)     1:38.79 (34.45)     2:13.60 (34.81)
        2:47.88 (34.28)     3:22.52 (34.64)     3:57.77 (35.25)     4:33.08 (35.31)
        5:07.63 (34.55)     5:42.84 (35.21)     6:18.31 (35.47)     6:53.90 (35.59)
        7:29.19 (35.29)     8:05.07 (35.88)     8:41.01 (35.94)     9:17.07 (36.06)
        9:53.21 (36.14)    10:29.30 (36.09)    11:05.35 (36.05)    11:41.77 (36.42)
       12:18.04 (36.27)    12:54.62 (36.58)    13:31.30 (36.68)    14:08.27 (36.97)
       14:45.03 (36.76)    15:22.25 (37.22)    15:59.38 (37.13)    16:36.71 (37.33)
       17:13.77 (37.06)    17:51.10 (37.33)    18:28.72 (37.62)    19:06.11 (37.39)
       19:43.99 (37.88)
  2 Shoenberger, Linda R      64 Tamalpais Aquati-38 23:00.00   23:53.44  
                  40.23     1:22.59 (42.36)     2:05.17 (42.58)     2:47.65 (42.48)
        3:30.62 (42.97)     4:13.39 (42.77)     4:56.29 (42.90)     5:39.22 (42.93)
        6:22.50 (43.28)     7:05.54 (43.04)     7:48.92 (43.38)     8:32.43 (43.51)
        9:15.59 (43.16)     9:58.95 (43.36)    10:42.47 (43.52)    11:25.91 (43.44)
       12:09.41 (43.50)    12:52.85 (43.44)    13:36.69 (43.84)    14:20.66 (43.97)
       15:04.68 (44.02)    15:48.90 (44.22)    16:33.31 (44.41)    17:17.13 (43.82)
       18:00.79 (43.66)    18:44.89 (44.10)    19:28.89 (44.00)    20:12.99 (44.10)
       20:57.06 (44.07)    21:41.41 (44.35)    22:25.79 (44.38)    23:10.03 (44.24)
       23:53.44 (43.41)
  3 Harms, Cheryl M           61 Tuolumne County-38  25:28.48   25:26.46  
                  40.19     1:24.65 (44.46)     2:10.61 (45.96)     2:56.76 (46.15)
        3:43.19 (46.43)     4:30.37 (47.18)     5:16.50 (46.13)     6:03.58 (47.08)
        6:50.12 (46.54)     7:36.77 (46.65)     8:23.10 (46.33)     9:09.23 (46.13)
        9:55.87 (46.64)    10:42.90 (47.03)    11:30.09 (47.19)    12:16.43 (46.34)
       13:03.69 (47.26)    13:50.59 (46.90)    14:36.62 (46.03)    15:23.87 (47.25)
       16:10.76 (46.89)    16:57.06 (46.30)    17:43.88 (46.82)    18:31.15 (47.27)
       19:18.38 (47.23)    20:04.85 (46.47)    20:50.99 (46.14)    21:38.65 (47.66)
       22:24.51 (45.86)    23:11.08 (46.57)    23:57.41 (46.33)    24:43.74 (46.33)
       25:26.46 (42.72)
  4 Dutro, Cynthia L          63 Menlo Masters Ak-38 25:44.81   25:31.12  
                  41.24     1:26.02 (44.78)     2:12.53 (46.51)     2:59.06 (46.53)
        3:45.68 (46.62)     4:32.42 (46.74)     5:18.64 (46.22)     6:05.43 (46.79)
        6:51.77 (46.34)     7:38.52 (46.75)     8:25.01 (46.49)     9:11.83 (46.82)
        9:58.11 (46.28)    10:44.24 (46.13)    11:31.63 (47.39)    12:18.43 (46.80)
       13:04.77 (46.34)    13:51.27 (46.50)    14:37.83 (46.56)    15:23.97 (46.14)
       16:11.09 (47.12)    16:57.86 (46.77)    17:44.91 (47.05)    18:31.32 (46.41)
       19:17.96 (46.64)    20:04.39 (46.43)    20:51.62 (47.23)    21:38.75 (47.13)
       22:25.93 (47.18)    23:12.54 (46.61)    23:59.70 (47.16)    24:46.25 (46.55)
       25:31.12 (44.87)
  5 Tevis, Maggie H           64 Rolling Hills Mu-38 28:39.80   27:44.21  
                  41.77     1:28.89 (47.12)     2:17.67 (48.78)     3:06.24 (48.57)
        3:54.90 (48.66)     4:45.57 (50.67)     5:35.63 (50.06)     6:26.18 (50.55)
        7:16.45 (50.27)     8:06.90 (50.45)     8:57.10 (50.20)     9:48.46 (51.36)
       10:39.65 (51.19)    11:30.62 (50.97)    12:21.48 (50.86)    13:12.39 (50.91)
       14:04.87 (52.48)    14:56.12 (51.25)    15:47.16 (51.04)    16:38.38 (51.22)
       17:29.92 (51.54)    18:21.35 (51.43)    19:11.94 (50.59)    20:02.90 (50.96)
       20:54.38 (51.48)    21:45.69 (51.31)    22:37.06 (51.37)    23:28.77 (51.71)
       24:19.80 (51.03)    25:10.85 (51.05)    26:03.06 (52.21)    26:54.48 (51.42)
       27:44.21 (49.73)
  6 Litman, Jacklyn           61 Bay Masters-38      31:00.00   28:19.72  
                  45.27     1:35.58 (50.31)     2:27.87 (52.29)     3:19.20 (51.33)
        4:11.20 (52.00)     5:02.15 (50.95)     5:53.49 (51.34)     6:44.56 (51.07)
        7:36.41 (51.85)     8:28.00 (51.59)     9:19.01 (51.01)    10:10.68 (51.67)
       11:02.43 (51.75)    11:53.25 (50.82)    12:45.62 (52.37)    13:37.24 (51.62)
       14:29.68 (52.44)    15:22.23 (52.55)    16:14.24 (52.01)    17:06.37 (52.13)
       17:58.38 (52.01)    18:50.52 (52.14)    19:42.59 (52.07)    20:35.69 (53.10)
       21:28.29 (52.60)    22:19.68 (51.39)    23:11.69 (52.01)    24:03.62 (51.93)
       24:55.32 (51.70)    25:47.25 (51.93)    26:38.79 (51.54)    27:30.06 (51.27)
       28:19.72 (49.66)
  7 Mc Nally, Rosemary A      64 South End Rowing-38 29:11.59   29:05.57  
                  44.56     1:34.99 (50.43)     2:26.88 (51.89)     3:19.04 (52.16)
        4:13.10 (54.06)     5:05.11 (52.01)     5:57.79 (52.68)     6:51.33 (53.54)
        7:43.04 (51.71)     8:35.23 (52.19)     9:29.74 (54.51)    10:22.50 (52.76)
       11:17.13 (54.63)    12:09.44 (52.31)    13:02.79 (53.35)    13:55.79 (53.00)
       14:49.17 (53.38)    15:42.85 (53.68)    16:37.43 (54.58)    17:30.59 (53.16)
       18:23.22 (52.63)    19:17.92 (54.70)    20:10.62 (52.70)    21:04.82 (54.20)
       21:57.82 (53.00)    22:51.07 (53.25)    23:45.30 (54.23)    24:40.66 (55.36)
       25:32.94 (52.28)    26:27.78 (54.84)    27:20.33 (52.55)    28:14.37 (54.04)
       29:05.57 (51.20)
  8 Melamed, Ann              60 University of Sa-38 48:00.00   42:12.02  
                1:15.91   2:34.24 (1:18.33)   3:53.56 (1:19.32)   5:14.67 (1:21.11)
      6:33.29 (1:18.62)   7:49.82 (1:16.53)   9:08.25 (1:18.43)  10:24.69 (1:16.44)
     11:42.90 (1:18.21)  12:59.28 (1:16.38)  14:16.83 (1:17.55)  15:31.39 (1:14.56)
     16:48.98 (1:17.59)  18:04.43 (1:15.45)  19:22.10 (1:17.67)  20:39.12 (1:17.02)
     21:55.86 (1:16.74)  23:10.67 (1:14.81)  24:25.52 (1:14.85)  25:42.15 (1:16.63)
     26:57.54 (1:15.39)  28:16.10 (1:18.56)  29:30.93 (1:14.83)  30:48.53 (1:17.60)
     32:04.30 (1:15.77)  33:19.91 (1:15.61)  34:34.47 (1:14.56)  35:51.62 (1:17.15)
     37:08.60 (1:16.98)  38:25.27 (1:16.67)  39:42.70 (1:17.43)  41:00.32 (1:17.62)
     42:12.02 (1:11.70)
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 32.94   5/22/2010 DIANN UUSTAL                                 
         PMS: P 33.95  12/31/2008 Ruth Shaps                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              60 Tamalpais Aquati-38    31.00      30.95N 
  2 Tevis, Maggie H           64 Rolling Hills Mu-38    43.64      44.02  
  3 Hornof, Kristine T        64 Davis Aquatic Ma-38    47.91      46.60  
  4 Harms, Cheryl M           61 Tuolumne County-38     47.34      49.11  
  5 Parola, Sheryl A          63 Tuolumne County-38     53.00      53.77  
  6 Campbell, Martha C        63 University of Sa-38    51.57      54.58  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:11.74   5/23/2010 DIANN UUSTAL                               
         PMS: P 1:14.73  12/31/2008 Ruth Shaps                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              60 Tamalpais Aquati-38  1:10.00    1:08.23N 
                  32.80     1:08.23 (35.43)                                        
  2 Shaps, Ruth Y             64 Manatee Aquatic-38   1:22.00    1:22.25  
                  40.09     1:22.25 (42.16)                                        
  3 Gillon, Jean W            60 Menlo Masters Ak-38  1:39.00    1:36.11  
                  45.91     1:36.11 (50.20)                                        
  4 Tevis, Maggie H           64 Rolling Hills Mu-38  1:37.43    1:39.49  
                  48.90     1:39.49 (50.59)                                        
  5 Hornof, Kristine T        64 Davis Aquatic Ma-38  1:48.79    1:47.29  
                  50.60     1:47.29 (56.69)                                        
  6 Campbell, Martha C        63 University of Sa-38  1:49.79    1:51.76  
                  53.99     1:51.76 (57.77)                                        
  7 Taub, Pamela A            61 Walnut Creek Mas-38  2:16.00    2:16.40  
                1:07.28   2:16.40 (1:09.12)                                        
  8 Gillesby, Martha          60 University of Sa-38  2:30.00    2:16.89  
                1:07.03   2:16.89 (1:09.86)                                        
  9 Melamed, Ann              60 University of Sa-38  2:45.00    2:41.03  
                1:17.58   2:41.03 (1:23.45)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:42.86   4/20/1997 BETSY JORDAN                               
         PMS: P 2:52.25  12/31/2008 Ruth Shaps                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              60 Tamalpais Aquati-38  2:30.00    2:28.63N 
                  34.10     1:11.96 (37.86)     1:50.54 (38.58)     2:28.63 (38.09)
  2 Shaps, Ruth Y             64 Manatee Aquatic-38   3:00.00    2:59.90  
                  43.19     1:28.94 (45.75)     2:15.46 (46.52)     2:59.90 (44.44)
  3 Dutro, Cynthia L          63 Menlo Masters Ak-38  4:00.00    3:36.74  
                  50.61     1:45.54 (54.93)     2:41.74 (56.20)     3:36.74 (55.00)
  4 Parola, Sheryl A          63 Tuolumne County-38   4:01.17    3:55.66  
                  56.30   1:56.85 (1:00.55)   2:57.36 (1:00.51)     3:55.66 (58.30)
  5 Hornof, Kristine T        64 Davis Aquatic Ma-38  3:46.25    3:59.68  
                  55.67                             2:56.78 ( )   3:59.68 (1:02.90)
  6 Campbell, Martha C        63 University of Sa-38  3:57.13    4:11.62  
                1:00.37   2:04.27 (1:03.90)   3:08.52 (1:04.25)   4:11.62 (1:03.10)
  7 Nakell, Linda C           60 University of Sa-38  5:15.00    5:27.12  
                1:16.70   2:37.67 (1:20.97)   4:04.13 (1:26.46)   5:27.12 (1:22.99)
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 36.30   5/14/2006 GINGER PIERSON                               
         PMS: P 38.90  12/31/2004 Daniela Barnea                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Martha A       62 Walnut Creek Mas-38    47.30      42.43  
  2 Collins, Susan M          62 Davis Aquatic Ma-38    47.17      47.08  
  3 Hornof, Kristine T        64 Davis Aquatic Ma-38    51.13      50.38  
  4 Phillips, Diane B         60 Club Hot Tub-38        50.16      53.02  
  5 Short, Laura J            62 University of Sa-38  1:15.00      53.61  
  6 Campbell, Martha C        63 University of Sa-38  1:01.56    1:02.72  
  7 Nakell, Linda C           60 University of Sa-38  1:02.79    1:03.82  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:19.98    5/4/2008 GINGER PIERSON                             
         PMS: P 1:24.68  12/31/2004 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Susan M          62 Davis Aquatic Ma-38  1:41.00    1:45.62  
                  50.11     1:45.62 (55.51)                                        
  2 Hornof, Kristine T        64 Davis Aquatic Ma-38  1:52.80    1:50.50  
                  51.62     1:50.50 (58.88)                                        
  3 Phillips, Diane B         60 Club Hot Tub-38      1:58.07    1:58.57  
                  54.24   1:58.57 (1:04.33)                                        
  4 Nakell, Linda C           60 University of Sa-38  2:18.47    2:15.84  
                1:05.21   2:15.84 (1:10.63)                                        
  5 Campbell, Martha C        63 University of Sa-38  2:12.43    2:18.11  
                1:04.07   2:18.11 (1:14.04)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:56.39    5/2/1999 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 3:02.86  12/31/2004 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Martha A       62 Walnut Creek Mas-38  3:50.79    3:29.11  
                  48.79     1:42.61 (53.82)     2:37.60 (54.99)     3:29.11 (51.51)
  2 Dutro, Cynthia L          63 Menlo Masters Ak-38  3:20.81    3:39.15  
                  48.49     1:43.18 (54.69)     2:42.07 (58.89)     3:39.15 (57.08)
  3 Collins, Susan M          62 Davis Aquatic Ma-38  3:38.00    3:42.30  
                  51.06     1:47.80 (56.74)     2:45.02 (57.22)     3:42.30 (57.28)
  4 Nakell, Linda C           60 University of Sa-38  5:00.02    4:51.09  
                1:06.91   2:21.94 (1:15.03)   3:37.75 (1:15.81)   4:51.09 (1:13.34)
  5 Campbell, Martha C        63 University of Sa-38  4:41.75    4:58.00  
                1:07.20   2:24.84 (1:17.64)   3:40.00 (1:15.16)   4:58.00 (1:18.00)
  6 Melamed, Ann              60 University of Sa-38  6:00.00    6:28.14  
                1:31.76   3:11.46 (1:39.70)   4:51.07 (1:39.61)   6:28.14 (1:37.07)
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 29.86   5/22/2010 CHARLOTTE DAVIS                              
         PMS: P 31.72  12/31/2009 Ruth Shaps                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              60 Tamalpais Aquati-38    31.00      30.27P 
  2 Shaps, Ruth Y             64 Manatee Aquatic-38     35.50      35.59  
  3 Harms, Cheryl M           61 Tuolumne County-38     51.78      47.81  
  4 Parola, Sheryl A          63 Tuolumne County-38     50.00      53.94  
  5 Taub, Pamela A            61 Walnut Creek Mas-38  1:10.00    1:09.19  
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:09.91   5/10/2009 BARBARA DUNBAR                             
         PMS: P 1:15.46  12/31/2009 Ruth Shaps                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              60 Tamalpais Aquati-38  1:08.00    1:06.95N 
                  31.44     1:06.95 (35.51)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:37.22   5/10/2009 BARBARA DUNBAR                             
         PMS: P 3:01.31  12/31/2005 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dutro, Cynthia L          63 Menlo Masters Ak-38  4:00.00    3:51.12  
                  49.27     1:47.73 (58.46)   2:48.30 (1:00.57)   3:51.12 (1:02.82)
  2 Short, Laura J            62 University of Sa-38  8:00.00    5:32.37  
                1:06.16   2:36.17 (1:30.01)   4:14.02 (1:37.85)   5:32.37 (1:18.35)
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:08.64   5/23/2010 CHARLOTTE DAVIS                            
         PMS: P 1:13.62  12/31/2008 Ruth Shaps                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaps, Ruth Y             64 Manatee Aquatic-38   1:22.50    1:23.65  
                  37.61     1:23.65 (46.04)                                        
  2 Maguire, Nancy            61 Tri Valley Maste-38  1:40.00    1:36.64  
                  46.49     1:36.64 (50.15)                                        
  3 Harms, Cheryl M           61 Tuolumne County-38   1:38.40    1:36.94  
                  47.17     1:36.94 (49.77)                                        
  4 Collins, Susan M          62 Davis Aquatic Ma-38  1:38.00    1:38.69  
                  48.27     1:38.69 (50.42)                                        
  5 Short, Laura J            62 University of Sa-38  3:00.00    1:47.37  
                  53.87     1:47.37 (53.50)                                        
  6 Parola, Sheryl A          63 Tuolumne County-38   1:54.49    1:50.79  
                  52.45     1:50.79 (58.34)                                        
  7 Campbell, Martha C        63 University of Sa-38  2:15.00    2:01.97  
                  57.58   2:01.97 (1:04.39)                                        
  8 Taub, Pamela A            61 Walnut Creek Mas-38  2:24.00    2:17.57  
                1:05.00   2:17.57 (1:12.57)                                        
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:31.84   5/22/2010 CHARLOTTE DAVIS                            
         PMS: P 2:42.39    5/1/2011 Celeste Miller                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dutro, Cynthia L          63 Menlo Masters Ak-38  3:15.71    3:21.56  
                  45.13     1:37.82 (52.69)     2:34.04 (56.22)     3:21.56 (47.52)
  2 Taub, Pamela A            61 Walnut Creek Mas-38  5:10.00    5:02.20  
                1:10.36   2:29.68 (1:19.32)   3:56.36 (1:26.68)   5:02.20 (1:05.84)
 
Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 5:27.07   5/21/2010 CHARLOTTE DAVIS                            
         PMS: P 6:18.36  12/31/1990 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dutro, Cynthia L          63 Menlo Masters Ak-38  6:57.00    7:05.53  
                  47.89     1:43.16 (55.27)     2:39.29 (56.13)     3:35.99 (56.70)
        4:33.64 (57.65)     5:30.85 (57.21)     6:18.04 (47.19)     7:05.53 (47.49)
  2 Maguire, Nancy            61 Tri Valley Maste-38  7:30.00    7:32.91  
                  50.88   1:53.03 (1:02.15)     2:52.94 (59.91)     3:51.43 (58.49)
      4:55.53 (1:04.10)   5:56.67 (1:01.14)     6:44.97 (48.30)     7:32.91 (47.94)
  3 Litman, Jacklyn           61 Bay Masters-38       8:00.00    7:41.95  
                  51.68   1:51.79 (1:00.11)   2:57.82 (1:06.03)   4:01.86 (1:04.04)
      5:02.13 (1:00.27)   6:02.73 (1:00.60)     6:53.66 (50.93)     7:41.95 (48.29)
  4 Short, Laura J            62 University of Sa-38 15:00.00    8:37.90  
                1:05.73   2:23.08 (1:17.35)   3:28.39 (1:05.31)   4:36.60 (1:08.21)
      5:43.07 (1:06.47)   6:49.37 (1:06.30)     7:44.26 (54.89)     8:37.90 (53.64)
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 30.42   5/20/2007 BETH SCHREINER                               
         PMS: P 30.45  12/31/1997 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Calnek-Morris, Sue C      68 Davis Aquatic Ma-38    35.00      35.70  
  2 Neumann, Pamela           65 Modesto Area Aqu-38    38.06      36.54  
  3 Conkey, Nancy             67 Sierra Nevada Ma-38    38.10      37.24  
  4 Davison, Terry L          67 Davis Aquatic Ma-38    40.00      37.84  
  5 Caso, Susie A             65 Manatee Aquatic-38     40.00      37.96  
  6 Mc Partland, Peg K        69 Manatee Aquatic-38     38.00      38.66  
  7 Carroll, Glenda G         68 Tamalpais Aquati-38    45.00      40.99  
  8 Westergaard, Leslie M     69 Davis Aquatic Ma-38    42.45      42.24  
  9 Cruz, Patricia A          65 Fig Garden Swim-38     47.00      45.18  
 10 Chaitkin, Lauren E        67 University of Sa-38    47.00      47.79  
 11 Delaney, Barbara          65 University of Sa-38  1:00.00      48.52  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:07.80   5/28/2007 ARDETH MUELLER                             
         PMS: P 1:08.78  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Calnek-Morris, Sue C      68 Davis Aquatic Ma-38  1:20.00    1:20.74  
                  38.56     1:20.74 (42.18)                                        
  2 Mc Partland, Peg K        69 Manatee Aquatic-38   1:24.00    1:22.71  
                  40.61     1:22.71 (42.10)                                        
  3 Conkey, Nancy             67 Sierra Nevada Ma-38  1:28.80    1:25.55  
                  41.87     1:25.55 (43.68)                                        
  4 Westergaard, Leslie M     69 Davis Aquatic Ma-38  1:31.55    1:31.46  
                  44.00     1:31.46 (47.46)                                        
  5 Carroll, Glenda G         68 Tamalpais Aquati-38  1:38.00    1:32.72  
                  44.97     1:32.72 (47.75)                                        
  6 Rose, Polly               69 University of Sa-38  3:00.00    2:41.36  
                1:15.04   2:41.36 (1:26.32)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:24.66   5/21/2010 SUZANNE DILLS                              
         PMS: P 2:34.79  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Calnek-Morris, Sue C      68 Davis Aquatic Ma-38  3:00.00    2:57.06  
                  42.74     1:28.76 (46.02)     2:14.59 (45.83)     2:57.06 (42.47)
  2 Mc Partland, Peg K        69 Manatee Aquatic-38   3:06.00    3:03.40  
                  42.99     1:28.50 (45.51)     2:15.81 (47.31)     3:03.40 (47.59)
  3 Coleman, Kate A           69 University of Sa-38  3:15.08    3:08.19  
                  43.26     1:30.32 (47.06)     2:19.41 (49.09)     3:08.19 (48.78)
  4 Westergaard, Leslie M     69 Davis Aquatic Ma-38  3:16.33    3:18.21  
                  45.57     1:34.76 (49.19)     2:26.56 (51.80)     3:18.21 (51.65)
  5 White, Susan E            69 Tuolumne County-38   3:43.00    3:48.93  
                  55.02     1:53.14 (58.12)     2:51.73 (58.59)     3:48.93 (57.20)
  6 Chaitkin, Lauren E        67 University of Sa-38  3:59.00    3:54.44  
                  51.79     1:50.99 (59.20)   2:53.59 (1:02.60)   3:54.44 (1:00.85)
  7 Golani, Deirdre           65 University of Sa-38  6:00.00    4:43.90  
 
Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 6:29.22    4/1/2007 ARDETH MUELLER                             
         PMS: P 7:07.72  12/31/2009 Kate Coleman                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Calnek-Morris, Sue C      68 Davis Aquatic Ma-38  8:30.00    7:42.20  
                  40.63     1:27.65 (47.02)     2:16.18 (48.53)     3:04.31 (48.13)
        3:52.17 (47.86)     4:40.20 (48.03)     5:26.46 (46.26)     6:12.49 (46.03)
        6:58.87 (46.38)     7:42.20 (43.33)                                        
  2 Scott, Stephanie          65 Walnut Creek Mas-38  7:57.00    8:07.55  
                  42.28     1:31.79 (49.51)     2:23.25 (51.46)     3:13.70 (50.45)
        4:03.70 (50.00)     4:54.18 (50.48)     5:43.42 (49.24)     6:32.30 (48.88)
        7:21.54 (49.24)     8:07.55 (46.01)                                        
  3 Coleman, Kate A           69 University of Sa-38  8:15.00    8:22.04  
                  46.16     1:35.28 (49.12)     2:25.54 (50.26)     3:15.32 (49.78)
        4:06.93 (51.61)     4:58.03 (51.10)     5:47.95 (49.92)     6:40.09 (52.14)
        7:31.62 (51.53)     8:22.04 (50.42)                                        
  4 Conkey, Nancy             67 Sierra Nevada Ma-38  8:54.30    8:36.39  
                  45.78     1:35.03 (49.25)     2:27.33 (52.30)     3:21.36 (54.03)
        4:14.46 (53.10)     5:08.31 (53.85)     6:01.84 (53.53)     6:55.74 (53.90)
        7:48.39 (52.65)     8:36.39 (48.00)                                        
  5 White, Susan E            69 Tuolumne County-38   9:33.05    9:36.20  
                  53.39     1:49.28 (55.89)     2:47.26 (57.98)     3:45.57 (58.31)
        4:43.13 (57.56)     5:41.61 (58.48)     6:40.19 (58.58)     7:39.40 (59.21)
        8:37.96 (58.56)     9:36.20 (58.24)                                        
  6 Chaitkin, Lauren E        67 University of Sa-38 10:15.00   10:15.63  
                  55.58     1:54.93 (59.35)   2:57.47 (1:02.54)   3:59.80 (1:02.33)
      5:03.13 (1:03.33)   6:06.51 (1:03.38)   7:08.88 (1:02.37)   8:11.79 (1:02.91)
      9:13.83 (1:02.04)  10:15.63 (1:01.80)                                        
 
Women 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 13:25.54   5/10/2009 JACKIE MARR                               
         PMS: P 14:35.60  12/31/2004 Susan Munn                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Calnek-Morris, Sue C      68 Davis Aquatic Ma-38 17:00.00   15:48.73  
                  42.29     1:32.27 (49.98)     2:22.08 (49.81)     3:11.79 (49.71)
        3:59.77 (47.98)     4:46.97 (47.20)     5:34.31 (47.34)     6:23.81 (49.50)
        7:11.36 (47.55)     7:59.00 (47.64)     8:46.93 (47.93)     9:35.31 (48.38)
       10:22.82 (47.51)    11:09.95 (47.13)    11:56.12 (46.17)    12:43.61 (47.49)
       13:31.19 (47.58)    14:18.58 (47.39)    15:06.11 (47.53)    15:48.73 (42.62)
  2 Allen, Susan J            67 University of Sa-38 26:00.00   16:15.25  
                  41.81     1:29.07 (47.26)     2:18.66 (49.59)     3:07.09 (48.43)
        3:56.87 (49.78)     4:46.35 (49.48)     5:36.11 (49.76)     6:26.85 (50.74)
        7:16.01 (49.16)     8:05.32 (49.31)     8:54.80 (49.48)     9:44.31 (49.51)
       10:34.04 (49.73)    11:23.96 (49.92)    12:13.63 (49.67)    13:04.33 (50.70)
       13:52.61 (48.28)    14:42.41 (49.80)    15:30.99 (48.58)    16:15.25 (44.26)
 
Women 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22:28.21   4/19/2009 JACKIE MARR                               
         PMS: P 24:10.20  12/31/1997 Gail Roper                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Calnek-Morris, Sue C      68 Davis Aquatic Ma-38 28:00.00   25:43.32  
                  42.12     1:29.26 (47.14)     2:17.75 (48.49)     3:05.33 (47.58)
        3:52.62 (47.29)     4:39.08 (46.46)     5:25.54 (46.46)     6:12.30 (46.76)
        7:00.09 (47.79)     7:47.14 (47.05)     8:34.34 (47.20)     9:21.33 (46.99)
       10:08.81 (47.48)    10:55.65 (46.84)    11:42.62 (46.97)    12:29.51 (46.89)
       13:16.57 (47.06)    14:03.44 (46.87)    14:49.94 (46.50)    15:36.69 (46.75)
       16:23.86 (47.17)    17:10.80 (46.94)    17:57.63 (46.83)    18:44.56 (46.93)
       19:31.58 (47.02)    20:18.64 (47.06)    21:06.24 (47.60)    21:53.24 (47.00)
       22:40.18 (46.94)    23:26.24 (46.06)    24:12.54 (46.30)    24:59.48 (46.94)
       25:43.32 (43.84)
  2 Scott, Stephanie          65 Walnut Creek Mas-38 26:47.00   26:42.94  
                  40.29     1:27.55 (47.26)     2:16.62 (49.07)     3:05.05 (48.43)
        3:53.85 (48.80)     4:41.67 (47.82)     5:30.17 (48.50)     6:20.11 (49.94)
        7:08.37 (48.26)     7:56.62 (48.25)     8:44.93 (48.31)     9:33.57 (48.64)
       10:22.54 (48.97)    11:11.02 (48.48)    12:00.26 (49.24)    12:48.80 (48.54)
       13:37.85 (49.05)    14:26.49 (48.64)    15:15.59 (49.10)    16:03.27 (47.68)
       16:51.69 (48.42)    17:41.59 (49.90)    18:30.73 (49.14)    19:20.33 (49.60)
       20:09.42 (49.09)    20:58.35 (48.93)    21:46.90 (48.55)    22:36.04 (49.14)
       23:25.40 (49.36)    24:14.22 (48.82)    25:04.46 (50.24)    25:54.78 (50.32)
       26:42.94 (48.16)
  3 Allen, Susan J            67 University of Sa-38 35:00.00   29:14.59  
                  46.19     1:36.62 (50.43)     2:29.27 (52.65)     3:22.05 (52.78)
        4:16.42 (54.37)     5:10.14 (53.72)     6:02.65 (52.51)     6:56.02 (53.37)
        7:54.76 (58.74)     8:46.04 (51.28)     9:38.99 (52.95)    10:30.57 (51.58)
       11:23.75 (53.18)    12:17.62 (53.87)    13:08.77 (51.15)    14:02.25 (53.48)
       15:01.73 (59.48)    15:52.65 (50.92)    16:45.69 (53.04)    17:38.14 (52.45)
       18:31.27 (53.13)    19:25.30 (54.03)    20:19.26 (53.96)    21:12.04 (52.78)
       22:06.01 (53.97)    22:59.31 (53.30)    23:54.12 (54.81)    24:48.31 (54.19)
       25:40.45 (52.14)    26:35.58 (55.13)    27:28.72 (53.14)    28:21.88 (53.16)
       29:14.59 (52.71)
  4 Golani, Deirdre           65 University of Sa-38 49:00.00   41:09.18  
                1:00.41   2:11.21 (1:10.80)   3:23.78 (1:12.57)   4:36.25 (1:12.47)
      5:49.94 (1:13.69)   7:05.65 (1:15.71)   8:20.41 (1:14.76)   9:39.58 (1:19.17)
     10:52.36 (1:12.78)  12:07.78 (1:15.42)  13:22.78 (1:15.00)  14:38.03 (1:15.25)
     15:54.19 (1:16.16)  17:12.73 (1:18.54)  19:42.07 (2:29.34)  20:59.30 (1:17.23)
     22:13.94 (1:14.64)  23:27.42 (1:13.48)  24:43.28 (1:15.86)  25:59.38 (1:16.10)
     27:15.33 (1:15.95)  28:30.53 (1:15.20)  29:45.41 (1:14.88)  31:01.46 (1:16.05)
     33:33.56 (2:32.10)                                                            
           36:06.60 ( )  37:22.31 (1:15.71)  38:38.27 (1:15.96)  39:55.86 (1:17.59)
     41:09.18 (1:13.32)
  5 Bietz, Zandra G           68 Tuolumne County-38  49:00.00   52:03.50  
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 36.03    4/5/1992 CLARA WALKER                                 
         PMS: P 37.81  12/31/1997 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Susan J            67 University of Sa-38    50.00      43.68  
  2 Mc Partland, Peg K        69 Manatee Aquatic-38     48.00      47.13  
  3 Conkey, Nancy             67 Sierra Nevada Ma-38    47.35      47.66  
  4 Westergaard, Leslie M     69 Davis Aquatic Ma-38    45.82      49.08  
  5 Chaitkin, Lauren E        67 University of Sa-38    55.00      57.15  
  6 White, Susan E            69 Tuolumne County-38     57.00    1:00.48  
  7 Chin, Lisa S              68 Walnut Creek Mas-38  1:09.08    1:08.53  
  8 Bietz, Zandra G           68 Tuolumne County-38   1:50.00    1:39.02  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:17.94   5/10/2009 JACKIE MARR                                
         PMS: P 1:23.98  12/31/2000 Ann Kay                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Susan J            67 University of Sa-38  1:55.00    1:34.48  
                  46.70     1:34.48 (47.78)                                        
  2 Westergaard, Leslie M     69 Davis Aquatic Ma-38  1:39.05    1:40.89  
                  49.25     1:40.89 (51.64)                                        
  3 Conkey, Nancy             67 Sierra Nevada Ma-38  1:45.25    1:43.19  
                  52.19     1:43.19 (51.00)                                        
  4 Mc Partland, Peg K        69 Manatee Aquatic-38   1:48.00    1:43.40  
                  50.44     1:43.40 (52.96)                                        
  5 Norris, Roswita D         69 Davis Aquatic Ma-38  1:54.87    1:56.30  
                  56.18   1:56.30 (1:00.12)                                        
  6 Chaitkin, Lauren E        67 University of Sa-38  2:10.00    2:06.06  
                  59.13   2:06.06 (1:06.93)                                        
  7 Rose, Polly               69 University of Sa-38  3:00.00    2:32.98  
                1:11.96   2:32.98 (1:21.02)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:50.17   5/21/2010 SUZANNE DILLS                              
         PMS: P 3:00.71  12/31/2000 Ann Kay                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Susan J            67 University of Sa-38  3:30.00    3:26.09  
                  46.88     1:38.34 (51.46)     2:33.38 (55.04)     3:26.09 (52.71)
  2 White, Susan E            69 Tuolumne County-38   4:25.00    4:30.21  
                1:03.15   2:11.83 (1:08.68)   3:20.37 (1:08.54)   4:30.21 (1:09.84)
  3 Chin, Lisa S              68 Walnut Creek Mas-38  5:40.15    5:22.43  
                1:16.16   2:40.32 (1:24.16)   4:02.48 (1:22.16)   5:22.43 (1:19.95)
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 37.74   4/25/2004 JOANN LEILICH                                
         PMS: P 38.83  12/31/2009 Daniela Barnea                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           67 Stanford Masters-38    42.20      41.38  
  2 Davison, Terry L          67 Davis Aquatic Ma-38    49.00      45.89  
  3 Neumann, Pamela           65 Modesto Area Aqu-38    49.02      47.46  
  4 Caso, Susie A             65 Manatee Aquatic-38     50.00      48.60  
  5 Carroll, Glenda G         68 Tamalpais Aquati-38    53.00      51.28  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:23.95   4/25/2004 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 1:25.66  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           67 Stanford Masters-38  1:35.15    1:35.12  
                  47.19     1:35.12 (47.93)                                        
  2 Davison, Terry L          67 Davis Aquatic Ma-38  1:45.00    1:43.72  
                  49.30     1:43.72 (54.42)                                        
  3 Scott, Stephanie          65 Walnut Creek Mas-38  1:54.00    1:43.79  
                  47.06     1:43.79 (56.73)                                        
  4 Carroll, Glenda G         68 Tamalpais Aquati-38  1:50.00    1:49.80  
  5 Caso, Susie A             65 Manatee Aquatic-38   1:50.00    1:50.67  
                  51.63     1:50.67 (59.04)                                        
  6 Norris, Roswita D         69 Davis Aquatic Ma-38  2:02.55    2:05.69  
                  59.16   2:05.69 (1:06.53)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 3:01.50    4/4/2004 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 3:06.16  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           67 Stanford Masters-38  3:19.15    3:19.63  
                  45.77     1:35.79 (50.02)     2:27.80 (52.01)     3:19.63 (51.83)
  2 Scott, Stephanie          65 Walnut Creek Mas-38  3:45.00    3:41.89  
                  50.39     1:48.76 (58.37)     2:46.43 (57.67)     3:41.89 (55.46)
  3 Norris, Roswita D         69 Davis Aquatic Ma-38  4:13.74    4:23.89  
                1:00.02   2:08.80 (1:08.78)   3:15.99 (1:07.19)   4:23.89 (1:07.90)
  4 Chin, Lisa S              68 Walnut Creek Mas-38  6:19.70    6:41.13  
                1:38.78   3:21.91 (1:43.13)   5:03.44 (1:41.53)   6:41.13 (1:37.69)
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 33.02    4/1/2007 ARDETH MUELLER                               
         PMS: P 33.89    4/3/2011 Diana Todd                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           67 Stanford Masters-38    41.30      40.93  
  2 Coleman, Kate A           69 University of Sa-38    45.30      47.97  
  3 Calnek-Morris, Sue C      68 Davis Aquatic Ma-38    44.00      50.69  
  4 Chaitkin, Lauren E        67 University of Sa-38    49.00      51.83  
  5 White, Susan E            69 Tuolumne County-38     58.00    1:00.81  
 
Women 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:16.73    4/1/2007 ARDETH MUELLER                             
         PMS: P 1:18.91    5/1/2011 Diana Todd                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           67 Stanford Masters-38  1:34.20    1:36.28  
                  45.99     1:36.28 (50.29)                                        
  2 Coleman, Kate A           69 University of Sa-38  1:50.00    1:49.68  
                  52.16     1:49.68 (57.52)                                        
  3 Chaitkin, Lauren E        67 University of Sa-38  2:02.00    2:00.99  
                  55.28   2:00.99 (1:05.71)                                        
  4 White, Susan E            69 Tuolumne County-38   2:07.00    2:12.51  
                1:01.90   2:12.51 (1:10.61)                                        
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:18.86   5/10/2009 JACKIE MARR                                
         PMS: P 1:19.21  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           67 Stanford Masters-38  1:32.15    1:29.10  
                  43.79     1:29.10 (45.31)                                        
  2 Mc Partland, Peg K        69 Manatee Aquatic-38   1:40.00    1:38.95  
                  48.64     1:38.95 (50.31)                                        
  3 Scott, Stephanie          65 Walnut Creek Mas-38  1:42.00    1:40.70  
                  48.12     1:40.70 (52.58)                                        
  4 Coleman, Kate A           69 University of Sa-38  1:48.00    1:44.87  
                  51.37     1:44.87 (53.50)                                        
  5 Chin, Lisa S              68 Walnut Creek Mas-38  2:32.05    2:29.63  
                1:11.92   2:29.63 (1:17.71)                                        
 
Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:52.51   5/22/2010 SUZANNE DILLS                              
         PMS: P 2:56.89  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           67 Stanford Masters-38  3:13.30    3:15.09  
                  44.43     1:35.92 (51.49)     2:28.03 (52.11)     3:15.09 (47.06)
  2 Allen, Susan J            67 University of Sa-38  4:00.00    3:33.71  
                  57.08     1:47.18 (50.10)   2:49.39 (1:02.21)     3:33.71 (44.32)
  3 Scott, Stephanie          65 Walnut Creek Mas-38  3:40.00    3:35.89  
                  50.11     1:49.20 (59.09)     2:48.76 (59.56)     3:35.89 (47.13)
  4 Norris, Roswita D         69 Davis Aquatic Ma-38  4:15.36    4:33.11  
                1:18.48   2:24.66 (1:06.18)   3:34.24 (1:09.58)     4:33.11 (58.87)
 
Women 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 6:01.14   5/21/2010 SUZANNE DILLS                              
         PMS: P 6:22.17  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Stephanie          65 Walnut Creek Mas-38  7:49.00    7:29.71  
                  52.54   1:57.56 (1:05.02)   2:59.78 (1:02.22)     3:58.75 (58.97)
      4:59.12 (1:00.37)     5:56.75 (57.63)     6:43.06 (46.31)     7:29.71 (46.65)
  2 Allen, Susan J            67 University of Sa-38 10:30.00    8:12.49  
                1:03.39                             3:31.92 ( )     4:26.14 (54.22)
      5:29.82 (1:03.68)   6:34.79 (1:04.97)     7:23.37 (48.58)     8:12.49 (49.12)
  3 White, Susan E            69 Tuolumne County-38   9:00.00    9:13.97  
                1:02.44   2:14.33 (1:11.89)   3:25.83 (1:11.50)   4:39.05 (1:13.22)
      5:58.53 (1:19.48)   7:20.69 (1:22.16)     8:16.89 (56.20)     9:13.97 (57.08)
  4 Delaney, Barbara          65 University of Sa-38 12:00.00    9:33.78  
                1:03.08   2:15.93 (1:12.85)   3:34.31 (1:18.38)   4:54.69 (1:20.38)
      6:16.36 (1:21.67)   7:37.33 (1:20.97)     8:34.90 (57.57)     9:33.78 (58.88)
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 31.05   4/30/2000 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 31.05  12/31/2000 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           70 Tamalpais Aquati-38    33.50      33.54  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:09.79   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:09.79  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           70 Tamalpais Aquati-38  1:16.98    1:17.21  
                  36.56     1:17.21 (40.65)                                        
  2 Hagiwara, Tanako          73 University of Sa-38  2:00.00    1:44.85  
                  49.43     1:44.85 (55.42)                                        
  3 Ackerman, Dolly J         70 Walnut Creek Mas-38  2:00.00    1:53.08  
                  53.40     1:53.08 (59.68)                                        
  4 Haworth, Joyce M          74 Walnut Creek Mas-38  1:50.13    1:54.38  
                  52.21   1:54.38 (1:02.17)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:35.85   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 2:35.85  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             73 Davis Aquatic Ma-38  2:53.38    2:46.88  
                  40.64     1:23.08 (42.44)     2:05.62 (42.54)     2:46.88 (41.26)
  2 Ridout, Nancy J           70 Tamalpais Aquati-38  2:52.82    2:49.21  
                  39.04     1:22.47 (43.43)     2:06.14 (43.67)     2:49.21 (43.07)
  3 Hagiwara, Tanako          73 University of Sa-38  3:50.00    3:41.07  
                  50.94     1:46.81 (55.87)     2:44.28 (57.47)     3:41.07 (56.79)
  4 Haworth, Joyce M          74 Walnut Creek Mas-38  3:50.83    4:02.32  
                  55.24   1:55.39 (1:00.15)   2:59.56 (1:04.17)   4:02.32 (1:02.76)
  5 Ackerman, Dolly J         70 Walnut Creek Mas-38  4:30.00    4:15.42  
                  55.59   1:59.04 (1:03.45)   3:02.55 (1:03.51)   4:15.42 (1:12.87)
 
Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 6:46.78   4/25/2004 LAVELLE STOINOFF                           
         PMS: P 7:13.15  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             73 Davis Aquatic Ma-38  7:55.66    7:38.29  
                  42.49     1:29.51 (47.02)     2:16.68 (47.17)     3:03.20 (46.52)
        3:49.80 (46.60)     4:36.14 (46.34)     5:21.96 (45.82)     6:07.87 (45.91)
        6:53.45 (45.58)     7:38.29 (44.84)                                        
  2 Ridout, Nancy J           70 Tamalpais Aquati-38  7:48.52    7:50.52  
                  42.51     1:30.27 (47.76)     2:19.34 (49.07)     3:07.82 (48.48)
        3:55.86 (48.04)     4:43.86 (48.00)     5:31.18 (47.32)     6:18.73 (47.55)
        7:05.38 (46.65)     7:50.52 (45.14)                                        
  3 Hagiwara, Tanako          73 University of Sa-38  9:50.00    9:49.43  
                  52.12     1:49.41 (57.29)     2:49.16 (59.75)   3:49.29 (1:00.13)
      4:49.99 (1:00.70)     5:49.74 (59.75)   6:50.18 (1:00.44)   7:50.53 (1:00.35)
      8:51.69 (1:01.16)     9:49.43 (57.74)                                        
 
Women 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 13:58.55   4/25/2004 LAVELLE STOINOFF                          
         PMS: P 15:15.42  12/31/2000 Gail Roper                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             73 Davis Aquatic Ma-38 15:45.73   15:46.57  
                  42.60     1:29.27 (46.67)     2:17.14 (47.87)     3:05.21 (48.07)
        3:53.26 (48.05)     4:41.01 (47.75)     5:29.52 (48.51)     6:17.44 (47.92)
        7:05.48 (48.04)     7:53.68 (48.20)     8:41.72 (48.04)     9:29.82 (48.10)
       10:17.47 (47.65)    11:05.19 (47.72)    11:52.89 (47.70)    12:40.43 (47.54)
       13:27.46 (47.03)    14:14.66 (47.20)    15:01.92 (47.26)    15:46.57 (44.65)
 
Women 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 23:45.69   3/28/2004 LAVELLE STOINOFF                          
         PMS: P 26:32.32   4/10/2011 Susan L Munn                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             73 Davis Aquatic Ma-38 26:47.95   25:58.76P 
                  43.05     1:29.87 (46.82)     2:17.60 (47.73)     3:05.77 (48.17)
        3:53.93 (48.16)     4:42.17 (48.24)     5:30.04 (47.87)     6:17.82 (47.78)
        7:06.19 (48.37)     7:54.55 (48.36)     8:41.74 (47.19)     9:29.19 (47.45)
       10:16.51 (47.32)    11:03.89 (47.38)    11:51.29 (47.40)    12:38.85 (47.56)
       13:26.05 (47.20)    14:13.68 (47.63)    15:00.60 (46.92)    15:48.19 (47.59)
       16:35.70 (47.51)    17:22.87 (47.17)    18:09.85 (46.98)    18:56.56 (46.71)
       19:44.29 (47.73)    20:30.70 (46.41)    21:17.99 (47.29)    22:05.22 (47.23)
       22:52.18 (46.96)    23:38.88 (46.70)    24:26.01 (47.13)    25:13.46 (47.45)
       25:58.76 (45.30)
  2 Hagiwara, Tanako          73 University of Sa-38 33:00.00   32:13.28  
                  55.65     1:54.04 (58.39)     2:52.58 (58.54)     3:52.19 (59.61)
        4:51.97 (59.78)   5:52.16 (1:00.19)     6:50.96 (58.80)     7:50.17 (59.21)
      8:50.65 (1:00.48)   9:50.71 (1:00.06)    10:50.38 (59.67)  11:50.49 (1:00.11)
       12:50.04 (59.55)    13:49.45 (59.41)  14:49.56 (1:00.11)    15:48.82 (59.26)
     16:49.64 (1:00.82)    17:49.52 (59.88)  18:49.74 (1:00.22)  19:49.96 (1:00.22)
     20:50.23 (1:00.27)  21:50.72 (1:00.49)    22:50.61 (59.89)  23:50.93 (1:00.32)
     24:51.33 (1:00.40)  25:51.59 (1:00.26)  26:51.67 (1:00.08)    27:51.34 (59.67)
       28:51.29 (59.95)  29:51.41 (1:00.12)    30:50.98 (59.57)    31:49.84 (58.86)
       32:13.28 (23.44)
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 36.91   5/20/2007 BETSY JORDAN                                 
         PMS: P 40.21  12/31/2000 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ackerman, Dolly J         70 Walnut Creek Mas-38    53.00      59.09  
  2 Haworth, Joyce M          74 Walnut Creek Mas-38  1:03.82    1:01.68  
  3 Fasbender, Alice J        73 San Mateo Master-38  1:11.00    1:13.16  
  4 Allen, Gloria             71 University of Sa-38  2:03.00    1:40.07  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:22.08   5/20/2007 BETSY JORDAN                               
         PMS: P 1:32.99  12/31/1994 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Alice J        73 San Mateo Master-38  2:40.00    2:36.09  
                1:13.32   2:36.09 (1:22.77)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:59.07   4/30/2006 NANCY BROWN                                
         PMS: P 3:19.98  12/31/1993 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             73 Davis Aquatic Ma-38  3:37.91    3:36.35  
                  54.24     1:48.32 (54.08)     2:42.73 (54.41)     3:36.35 (53.62)
  2 Stretch, Nancy            72 The Olympic Club-38  3:47.39    3:46.93  
                  53.60     1:51.15 (57.55)     2:50.94 (59.79)     3:46.93 (55.99)
  3 Hagiwara, Tanako          73 University of Sa-38  5:10.00    5:07.85  
                1:13.64   2:33.22 (1:19.58)   3:54.36 (1:21.14)   5:07.85 (1:13.49)
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 39.89   1/24/2009 JOANN LEILICH                                
         PMS: P 42.89  12/31/2001 Ann Hirsch                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Alice J        73 San Mateo Master-38  1:15.00    1:14.38  
 
Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:27.62   1/24/2009 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 1:32.12  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy            72 The Olympic Club-38  1:49.00    1:51.68  
                  52.34     1:51.68 (59.34)                                        
  2 Haworth, Joyce M          74 Walnut Creek Mas-38  2:09.10    2:04.35  
                1:00.05   2:04.35 (1:04.30)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 3:07.28    2/1/2009 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 3:21.84  12/31/2001 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy            72 The Olympic Club-38  3:52.44    3:54.18  
                  52.91   1:53.08 (1:00.17)   2:53.54 (1:00.46)   3:54.18 (1:00.64)
  2 Haworth, Joyce M          74 Walnut Creek Mas-38  4:34.07    4:33.53  
                1:03.68   2:13.72 (1:10.04)   3:23.85 (1:10.13)   4:33.53 (1:09.68)
  3 Hagiwara, Tanako          73 University of Sa-38  5:05.00    5:15.39  
                1:12.68   2:32.56 (1:19.88)   3:55.50 (1:22.94)   5:15.39 (1:19.89)
 
Women 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:27.74   10/2/1999 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:27.74  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy            72 The Olympic Club-38  1:49.77    1:52.61  
                  52.14   1:52.61 (1:00.47)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 3:16.51   2/16/1997 JUNE KRAUSER                               
         PMS: P 3:34.85  12/31/2001 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy            72 The Olympic Club-38  3:58.84    4:01.31  
                  50.96   1:51.72 (1:00.76)   2:56.93 (1:05.21)   4:01.31 (1:04.38)
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:21.97   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:21.97  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             73 Davis Aquatic Ma-38  1:33.44    1:38.48  
                  47.72     1:38.48 (50.76)                                        
 
Women 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 3:07.70   4/30/2006 NANCY BROWN                                
         PMS: P 3:09.08  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             73 Davis Aquatic Ma-38  3:31.40    3:28.53  
                  48.07     1:43.48 (55.41)     2:43.09 (59.61)     3:28.53 (45.44)
  2 Stretch, Nancy            72 The Olympic Club-38  3:40.69    3:49.81  
                  51.86   1:54.33 (1:02.47)   2:57.93 (1:03.60)     3:49.81 (51.88)
 
Women 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 6:40.92    4/9/2006 NANCY BROWN                                
         PMS: P 6:23.44  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy            72 The Olympic Club-38  7:43.05    7:40.62  
                  52.53     1:51.97 (59.44)     2:51.66 (59.69)     3:50.11 (58.45)
      4:53.14 (1:03.03)   5:54.59 (1:01.45)     6:47.89 (53.30)     7:40.62 (52.73)
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 33.87    4/3/2005 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 35.57  12/31/2009 Ann Kay                                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             76 Almaden Swim & R-38    48.75      45.06  
  2 Robben, Barbara           77 UNAT                 1:00.00      52.75  
  3 Krock, Pat                79 Walnut Creek Mas-38  1:10.00      54.17  
  4 Bensu, Janet L            79 University of Sa-38    57.98      55.29  
  5 Wivell, Toni M            75 Tuolumne County-38   1:01.93      57.25  
  6 Allen, Mary A             79 University of Sa-38  1:06.00    1:08.31  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:16.23   4/24/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:20.83  12/31/1998 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Cubbin, Miek           76 San Mateo Master-38  1:31.00    1:29.99  
                  42.67     1:29.99 (47.32)                                        
  2 Monroe, Donna             78 Walnut Creek Mas-38  1:40.00    1:42.52  
                  48.83     1:42.52 (53.69)                                        
  3 Tegner, Thyra             76 Almaden Swim & R-38  1:53.82    1:48.89  
                  50.94     1:48.89 (57.95)                                        
  4 Robben, Barbara           77 UNAT                 2:15.00    2:01.08  
                  54.87   2:01.08 (1:06.21)                                        
  5 Wivell, Toni M            75 Tuolumne County-38   2:12.63    2:04.88  
                  58.42   2:04.88 (1:06.46)                                        
  6 Krock, Pat                79 Walnut Creek Mas-38  2:10.00    2:13.24  
                1:03.24   2:13.24 (1:10.00)                                        
  7 Allen, Mary A             79 University of Sa-38  2:19.00    2:29.42  
                1:12.33   2:29.42 (1:17.09)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:53.05    3/8/2009 RONNIE KAMPHAUSEN                          
         PMS: P 2:58.74  12/31/1999 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monroe, Donna             78 Walnut Creek Mas-38  3:38.00    3:39.12  
                  50.52     1:47.17 (56.65)     2:43.76 (56.59)     3:39.12 (55.36)
  2 Bensu, Janet L            79 University of Sa-38  4:27.84    4:17.86  
                  56.75   2:03.78 (1:07.03)   3:11.69 (1:07.91)   4:17.86 (1:06.17)
  3 Robben, Barbara           77 UNAT                 5:00.00    4:31.34  
                  57.08   2:06.88 (1:09.80)   3:19.68 (1:12.80)   4:31.34 (1:11.66)
 
Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 7:32.58   5/15/2009 RONNIE KAMPHAUSEN                          
         PMS: P 8:01.81  12/31/1998 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Cubbin, Miek           76 San Mateo Master-38  8:57.00    8:57.47  
                  46.00     1:38.66 (52.66)     2:33.84 (55.18)     3:28.99 (55.15)
        4:24.52 (55.53)     5:19.38 (54.86)     6:15.46 (56.08)     7:10.93 (55.47)
        8:04.70 (53.77)     8:57.47 (52.77)                                        
  2 Monroe, Donna             78 Walnut Creek Mas-38  9:25.00    9:39.18  
                  52.01     1:49.15 (57.14)     2:47.35 (58.20)     3:47.11 (59.76)
        4:45.98 (58.87)     5:44.59 (58.61)     6:43.88 (59.29)     7:43.21 (59.33)
        8:42.41 (59.20)     9:39.18 (56.77)                                        
  3 Duncan, Jean M            79 Walnut Creek Mas-38 10:50.00   10:48.20  
                  57.17   2:03.31 (1:06.14)   3:08.31 (1:05.00)   4:14.43 (1:06.12)
      5:21.20 (1:06.77)   6:27.76 (1:06.56)   7:34.82 (1:07.06)   8:39.38 (1:04.56)
      9:44.59 (1:05.21)  10:48.20 (1:03.61)                                        
  4 Bensu, Janet L            79 University of Sa-38 11:31.26   11:36.13  
                  59.67   2:07.37 (1:07.70)   3:17.96 (1:10.59)   4:30.25 (1:12.29)
      5:41.73 (1:11.48)   6:53.61 (1:11.88)   8:04.16 (1:10.55)   9:15.86 (1:11.70)
     10:27.00 (1:11.14)  11:36.13 (1:09.13)                                        
  5 Wivell, Toni M            75 Tuolumne County-38  11:53.80   12:01.35  
                1:02.43   2:14.99 (1:12.56)   3:28.92 (1:13.93)   4:42.77 (1:13.85)
      5:56.82 (1:14.05)   7:10.46 (1:13.64)   8:24.35 (1:13.89)   9:37.74 (1:13.39)
     10:51.45 (1:13.71)  12:01.35 (1:09.90)                                        
 
Women 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 15:47.72    3/8/2009 RONNIE KAMPHAUSEN                         
         PMS: P 16:27.17  12/31/1999 Margery Meyer                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monroe, Donna             78 Walnut Creek Mas-38 18:45.00   19:25.81  
                  52.21     1:48.92 (56.71)     2:46.31 (57.39)     3:44.44 (58.13)
        4:42.55 (58.11)     5:41.22 (58.67)     6:39.79 (58.57)     7:38.54 (58.75)
        8:37.75 (59.21)     9:37.04 (59.29)    10:35.72 (58.68)    11:34.79 (59.07)
       12:33.84 (59.05)    13:33.25 (59.41)    14:31.82 (58.57)  15:31.98 (1:00.16)
       16:31.26 (59.28)    17:30.31 (59.05)  19:25.81 (1:55.50)                    
  2 Duncan, Jean M            79 Walnut Creek Mas-38 24:00.00   22:31.58  
                  58.11   2:02.91 (1:04.80)   3:11.01 (1:08.10)   4:18.18 (1:07.17)
      5:25.31 (1:07.13)   6:33.20 (1:07.89)   7:41.19 (1:07.99)   8:48.44 (1:07.25)
      9:55.78 (1:07.34)  11:03.84 (1:08.06)  12:11.45 (1:07.61)  13:20.09 (1:08.64)
     14:27.13 (1:07.04)  15:34.05 (1:06.92)  16:42.00 (1:07.95)  17:51.16 (1:09.16)
     18:58.91 (1:07.75)  20:07.28 (1:08.37)  21:16.33 (1:09.05)  22:31.58 (1:15.25)
  3 Wivell, Toni M            75 Tuolumne County-38  24:12.83   24:21.07  
                1:02.19   2:14.80 (1:12.61)   3:27.92 (1:13.12)   4:41.35 (1:13.43)
      5:55.90 (1:14.55)   7:10.36 (1:14.46)   8:23.54 (1:13.18)   9:37.54 (1:14.00)
     10:51.82 (1:14.28)  12:06.01 (1:14.19)  13:20.19 (1:14.18)  14:34.64 (1:14.45)
     15:47.70 (1:13.06)  17:02.33 (1:14.63)  18:15.61 (1:13.28)  19:28.39 (1:12.78)
     20:42.41 (1:14.02)  21:56.74 (1:14.33)  23:11.44 (1:14.70)  24:21.07 (1:09.63)
 
Women 75-79 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 26:53.24   6/16/2009 RONNIE KAMPHAUSEN                         
         PMS: P 27:33.86  12/31/1999 Margery Meyer                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Cubbin, Miek           76 San Mateo Master-38 31:17.00   30:00.28  
                  47.16     1:38.97 (51.81)     2:32.73 (53.76)     3:25.48 (52.75)
        4:19.08 (53.60)     5:12.53 (53.45)     6:06.11 (53.58)     7:00.75 (54.64)
        7:55.74 (54.99)     8:49.78 (54.04)     9:44.72 (54.94)    10:39.14 (54.42)
       11:33.59 (54.45)    12:28.78 (55.19)    13:24.47 (55.69)    14:19.47 (55.00)
       15:14.35 (54.88)    16:09.37 (55.02)    17:05.12 (55.75)    17:59.74 (54.62)
       18:55.01 (55.27)    19:51.06 (56.05)    20:47.20 (56.14)    21:43.26 (56.06)
       22:38.98 (55.72)    23:34.39 (55.41)    24:30.55 (56.16)    25:26.26 (55.71)
       26:21.78 (55.52)    27:17.86 (56.08)    28:14.46 (56.60)    29:09.10 (54.64)
       30:00.28 (51.18)
  2 Monroe, Donna             78 Walnut Creek Mas-38 32:00.00   32:07.63  
                  51.99     1:48.74 (56.75)     2:46.32 (57.58)     3:43.94 (57.62)
        4:41.89 (57.95)     5:38.69 (56.80)     6:35.86 (57.17)     7:33.45 (57.59)
        8:30.29 (56.84)     9:30.09 (59.80)    10:27.61 (57.52)    11:26.88 (59.27)
       12:26.05 (59.17)    13:24.04 (57.99)    14:23.05 (59.01)    15:21.49 (58.44)
       16:20.10 (58.61)    17:19.29 (59.19)    18:18.60 (59.31)    19:17.66 (59.06)
       20:16.76 (59.10)    21:16.05 (59.29)  22:16.53 (1:00.48)    23:15.34 (58.81)
       24:14.29 (58.95)    25:13.88 (59.59)    26:13.20 (59.32)  27:13.49 (1:00.29)
       28:12.55 (59.06)    29:12.24 (59.69)    30:11.34 (59.10)    31:10.54 (59.20)
       32:07.63 (57.09)
  3 Duncan, Jean M            79 Walnut Creek Mas-38 35:25.00   35:36.80  
                  57.86   2:00.83 (1:02.97)   3:04.54 (1:03.71)   4:11.17 (1:06.63)
      5:16.11 (1:04.94)   6:19.31 (1:03.20)   7:24.72 (1:05.41)   8:28.35 (1:03.63)
      9:33.67 (1:05.32)  10:38.61 (1:04.94)  11:42.61 (1:04.00)  12:46.95 (1:04.34)
     13:51.84 (1:04.89)  14:56.05 (1:04.21)  15:59.59 (1:03.54)  17:04.82 (1:05.23)
     18:09.80 (1:04.98)  19:14.85 (1:05.05)  20:19.86 (1:05.01)  21:25.22 (1:05.36)
     22:31.29 (1:06.07)  23:35.71 (1:04.42)  24:40.84 (1:05.13)  25:46.68 (1:05.84)
     26:51.95 (1:05.27)  27:58.24 (1:06.29)  29:04.47 (1:06.23)  30:10.15 (1:05.68)
     31:16.69 (1:06.54)  32:22.74 (1:06.05)  33:28.10 (1:05.36)  34:33.95 (1:05.85)
     35:36.80 (1:02.85)
  4 Robben, Barbara           77 UNAT                43:00.00   41:14.96  
                  57.68   2:07.00 (1:09.32)   3:23.01 (1:16.01)   4:36.79 (1:13.78)
      5:50.74 (1:13.95)   7:05.23 (1:14.49)   8:20.42 (1:15.19)   9:34.50 (1:14.08)
     10:50.69 (1:16.19)  12:05.72 (1:15.03)  13:21.75 (1:16.03)  14:37.42 (1:15.67)
     15:51.48 (1:14.06)  17:08.48 (1:17.00)  18:24.32 (1:15.84)  19:41.75 (1:17.43)
     20:57.42 (1:15.67)  22:11.39 (1:13.97)  23:27.36 (1:15.97)  24:43.16 (1:15.80)
     25:59.21 (1:16.05)  27:15.73 (1:16.52)  28:32.12 (1:16.39)  29:48.32 (1:16.20)
     31:04.70 (1:16.38)  32:20.85 (1:16.15)  33:38.48 (1:17.63)  34:54.70 (1:16.22)
     36:10.91 (1:16.21)  37:27.58 (1:16.67)  38:44.98 (1:17.40)  40:00.92 (1:15.94)
     41:14.96 (1:14.04)
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 40.25   4/30/2000 DORIS STEADMAN                               
         PMS: P 41.40  12/31/2009 Ann Kay                                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Cubbin, Miek           76 San Mateo Master-38    51.00      47.39  
  2 Wivell, Toni M            75 Tuolumne County-38   1:15.10    1:15.19  
  3 Allen, Mary A             79 University of Sa-38  1:24.00    1:28.14  
 
Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:28.19    4/2/2000 DORIS STEADMAN                             
         PMS: P 1:30.69  12/31/2009 Ann Kay                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Cubbin, Miek           76 San Mateo Master-38  1:51.00    1:48.12  
                  50.96     1:48.12 (57.16)                                        
  2 Monroe, Donna             78 Walnut Creek Mas-38  2:07.00    2:05.24  
                  59.98   2:05.24 (1:05.26)                                        
  3 Tegner, Thyra             76 Almaden Swim & R-38  2:19.07    2:16.69  
                1:05.85   2:16.69 (1:10.84)                                        
  4 Wivell, Toni M            75 Tuolumne County-38   2:44.26    2:38.86  
                1:17.53   2:38.86 (1:21.33)                                        
  5 Allen, Mary A             79 University of Sa-38  3:05.00    3:09.89  
                1:32.74   3:09.89 (1:37.15)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 3:16.35   4/30/2000 DORIS STEADMAN                             
         PMS: P 3:20.52  12/31/2009 Ann Kay                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Cubbin, Miek           76 San Mateo Master-38  3:51.00    3:52.07  
                  53.06   1:53.58 (1:00.52)   2:54.06 (1:00.48)     3:52.07 (58.01)
  2 Duncan, Jean M            79 Walnut Creek Mas-38  5:20.00    5:10.50  
                1:11.96   2:32.42 (1:20.46)   3:52.20 (1:19.78)   5:10.50 (1:18.30)
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 44.36   3/20/2005 SYLVIA EISELE                                
         PMS: P 45.62  12/31/2006 Ann Hirsch                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       79 Rinconada Master-38    57.00      56.13  
  2 Allen, Mary A             79 University of Sa-38  1:50.00    1:41.46  
 
Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:37.04   3/19/2006 ANN HIRSCH                                 
         PMS: P 1:37.04  12/31/2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       79 Rinconada Master-38  2:01.24    2:10.93  
                1:01.67   2:10.93 (1:09.26)                                        
  2 Allen, Mary A             79 University of Sa-38  4:00.00    3:32.95  
                1:41.16   3:32.95 (1:51.79)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 3:41.89   4/30/2000 LOIS KIVI NOCHMAN                          
         PMS: P 3:57.27  12/31/2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       79 Rinconada Master-38  5:03.33    5:47.96  
                1:06.78   2:35.03 (1:28.25)   4:08.24 (1:33.21)   5:47.96 (1:39.72)
  2 Duncan, Jean M            79 Walnut Creek Mas-38  7:10.00    7:01.28  
                1:31.31   3:23.49 (1:52.18)   7:01.28 (3:37.79)                    
 
Women 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:27.31   4/24/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:35.11  12/31/2009 Ann Kay                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monroe, Donna             78 Walnut Creek Mas-38  2:05.00    2:13.96  
                1:08.70   2:13.96 (1:05.26)                                        
 
Women 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 3:18.40   4/24/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 3:36.77  12/31/2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       79 Rinconada Master-38  4:00.00    4:18.27  
                1:01.09   2:04.45 (1:03.36)   3:16.88 (1:12.43)   4:18.27 (1:01.39)
  2 Duncan, Jean M            79 Walnut Creek Mas-38  5:45.00    5:51.24  
                1:35.63   2:56.53 (1:20.90)   4:49.57 (1:53.04)   5:51.24 (1:01.67)
 
Women 75-79 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 7:03.61   4/10/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 7:24.42  12/31/2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       79 Rinconada Master-38  8:50.00    8:51.63  
                1:02.65   2:20.79 (1:18.14)   3:23.30 (1:02.51)   4:26.84 (1:03.54)
      5:36.59 (1:09.75)   6:46.04 (1:09.45)   7:47.80 (1:01.76)   8:51.63 (1:03.83)
  2 Duncan, Jean M            79 Walnut Creek Mas-38 11:35.00   11:55.09  
                1:37.00   3:29.37 (1:52.37)   4:48.20 (1:18.83)   6:09.76 (1:21.56)
      7:59.51 (1:49.75)   9:49.20 (1:49.69)  10:52.34 (1:03.14)  11:55.09 (1:02.75)
 
Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 36.85   3/12/2006 FLORENCE CARR                                
         PMS: P 37.11  12/31/2003 Margery Meyer                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Voorhees, Margaret S      83 University of Sa-38    59.30    1:03.94  
  2 Germolus, Dixie C         84 Walnut Creek Mas-38  1:12.00    1:04.07  
 
Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:24.09   5/18/2003 MARGERY MEYER                              
         PMS: P 1:24.09  12/31/2003 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Germolus, Dixie C         84 Walnut Creek Mas-38  2:33.00    2:18.42  
                1:07.35   2:18.42 (1:11.07)                                        
  2 Voorhees, Margaret S      83 University of Sa-38  2:30.00    2:19.83  
                1:09.77   2:19.83 (1:10.06)                                        
 
Women 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 3:08.99   2/17/2008 JEAN TROY                                  
         PMS: P 3:10.14  12/31/2003 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Voorhees, Margaret S      83 University of Sa-38  5:01.45    4:55.93  
                1:12.50   2:28.17 (1:15.67)   3:44.86 (1:16.69)   4:55.93 (1:11.07)
 
Women 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 8:26.37   3/30/2008 JEAN TROY                                  
         PMS: P 8:33.61  12/31/2003 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lambertson, Ann M         81 San Mateo Master-38 13:00.00   12:36.87  
                1:08.99   2:25.75 (1:16.76)   3:41.47 (1:15.72)   5:00.01 (1:18.54)
      6:17.20 (1:17.19)   7:33.89 (1:16.69)   8:51.24 (1:17.35)  10:07.18 (1:15.94)
     11:23.18 (1:16.00)  12:36.87 (1:13.69)                                        
 
Women 80-84 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 28:35.79   4/19/2009 BETTY LORENZI                             
         PMS: P 28:59.28  12/31/2003 Margery Meyer                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lambertson, Ann M         81 San Mateo Master-38 44:00.00   46:27.87  
                1:10.64   2:28.93 (1:18.29)   3:49.52 (1:20.59)   5:09.48 (1:19.96)
      6:27.41 (1:17.93)   7:47.03 (1:19.62)   9:06.92 (1:19.89)  10:28.01 (1:21.09)
     11:50.04 (1:22.03)  13:11.75 (1:21.71)  14:36.22 (1:24.47)  15:58.40 (1:22.18)
     17:21.65 (1:23.25)  18:47.95 (1:26.30)  20:13.71 (1:25.76)  21:39.13 (1:25.42)
     23:06.29 (1:27.16)  24:33.70 (1:27.41)  26:00.66 (1:26.96)  27:28.90 (1:28.24)
     28:55.38 (1:26.48)  30:22.61 (1:27.23)  31:47.74 (1:25.13)  33:18.68 (1:30.94)
     34:45.76 (1:27.08)  36:10.57 (1:24.81)  37:41.32 (1:30.75)  39:07.35 (1:26.03)
     40:37.11 (1:29.76)  42:06.75 (1:29.64)  43:37.63 (1:30.88)  45:03.24 (1:25.61)
     46:27.87 (1:24.63)
 
Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 43.57   4/19/2009 BETTY LORENZI                                
         PMS: P 45.16  12/31/2003 Margery Meyer                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lambertson, Ann M         81 San Mateo Master-38  1:12.00    1:08.90  
  2 Germolus, Dixie C         84 Walnut Creek Mas-38  1:25.00    1:13.34  
  3 Voorhees, Margaret S      83 University of Sa-38  1:12.20    1:15.94  
 
Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:32.37   4/19/2009 BETTY LORENZI                              
         PMS: P 1:42.14  12/31/2003 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Voorhees, Margaret S      83 University of Sa-38  2:40.00    2:35.63  
                1:18.85   2:35.63 (1:16.78)                                        
 
Women 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 3:26.72   4/19/2009 BETTY LORENZI                              
         PMS: P 3:54.08  12/31/1998 Marjorie Sharpe                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Voorhees, Margaret S      83 University of Sa-38  5:30.00         DQ  
                1:39.64   3:10.30 (1:30.66)   4:41.94 (1:31.64)        DQ (1:35.55)
 
Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 49.34   4/18/2010 NANETTE BOHL                                 
         PMS: P 48.29   2/12/2011 Ann M Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Germolus, Dixie C         84 Walnut Creek Mas-38  1:30.00    1:23.04  
  2 Byrnes, Ilse M            84 University of Sa-38  1:30.00    1:32.16  
 
Women 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:51.91   11/7/2009 NANETTE BOHL                               
         PMS: P 1:46.69   3/12/2011 Ann M Hirsch                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Germolus, Dixie C         84 Walnut Creek Mas-38  2:55.00    2:54.08  
                1:24.26   2:54.08 (1:29.82)                                        
  2 Byrnes, Ilse M            84 University of Sa-38  5:00.00    3:16.45  
                1:31.92   3:16.45 (1:44.53)                                        
 
Women 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 4:09.31   4/19/2009 NANETTE BOHL                               
         PMS: P 3:49.67   2/12/2011 Ann M Hirsch                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             81 Walnut Creek Mas-38  4:25.00    4:10.14  
                  56.91   2:00.80 (1:03.89)   3:05.98 (1:05.18)   4:10.14 (1:04.16)
  2 Germolus, Dixie C         84 Walnut Creek Mas-38  5:55.00    5:45.34  
                1:22.98   2:53.15 (1:30.17)   4:19.54 (1:26.39)   5:45.34 (1:25.80)
 
Women 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 50.10   4/15/2007 LOIS KIVI NOCHMAN                            
         PMS: P 55.10   4/10/2011 Ann M Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Voorhees, Margaret S      83 University of Sa-38  1:30.00    1:34.85  
 
Women 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:44.34   4/19/2009 NANETTE BOHL                               
         PMS: P 1:46.52   3/27/2011 Ann M Hirsch                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owens, Barbara R          82 Walnut Creek Mas-38  3:00.00    2:22.12  
                1:06.68   2:22.12 (1:15.44)                                        
 
Women 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 3:54.26   2/17/2008 JEAN TROY                                  
         PMS: P 3:53.17   2/12/2011 Ann M Hirsch                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owens, Barbara R          82 Walnut Creek Mas-38  6:00.00    5:14.01  
                1:19.47   2:34.90 (1:15.43)   4:07.63 (1:32.73)   5:14.01 (1:06.38)
 
Women 80-84 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 8:16.02   2/17/2008 JEAN TROY                                  
         PMS: P 8:29.69   3/12/2011 Ann M Hirsch                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owens, Barbara R          82 Walnut Creek Mas-38 13:00.00   11:20.03  
                2:58.10   4:18.22 (1:20.12)   8:39.73 (4:21.51)  10:12.02 (1:32.29)
     11:20.03 (1:08.01)                                                            
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 19.69   5/23/2010 STEVE SCHEREN                                
         PMS: P 20.35   1/24/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mehring-Ford, Darrius S   19 Modesto Area Aqu-38    22.00      22.54  
  2 Cirone, Nicholas A        23 Santa Clara Swim-38    24.58      25.07  
  3 Schempp, Kyle C           22 Club Hot Tub-38        28.68      25.34  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 43.77   11/8/2009 ANDY GRANT                                   
         PMS: P 43.77  12/31/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richard, Tim R            20 Modesto Area Aqu-38    47.24      47.18  
                  23.10       47.18 (24.08)                                        
  2 Mehring-Ford, Darrius S   19 Modesto Area Aqu-38    50.00      50.70  
                  24.20       50.70 (26.50)                                        
  3 O'Malley, Liam            21 University of Sa-38    54.00      52.09  
                  24.43       52.09 (27.66)                                        
  4 Schempp, Kyle C           22 Club Hot Tub-38      1:00.00      56.95  
                  26.35       56.95 (30.60)                                        
  5 Cirone, Nicholas A        23 Santa Clara Swim-38    53.13      57.66  
                  27.78       57.66 (29.88)                                        
  6 Lee, Kenneth              21 Manatee Aquatic-38   1:15.00    1:03.71  
                  29.57     1:03.71 (34.14)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:35.02   11/8/2009 ANDY GRANT                                 
         PMS: P 1:35.02  12/31/2010 Andy Grant                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richard, Tim R            20 Modesto Area Aqu-38  1:45.19    1:48.03  
                  24.39       51.18 (26.79)     1:19.82 (28.64)     1:48.03 (28.21)
  2 Sano, Yutaro A            24 Santa Cruz Maste-38  1:55.24    1:58.26  
                  26.89       56.22 (29.33)     1:26.96 (30.74)     1:58.26 (31.30)
  3 O'Malley, Liam            21 University of Sa-38  1:56.70    1:59.96  
                  25.83       54.36 (28.53)     1:25.75 (31.39)     1:59.96 (34.21)
  4 Mehring-Ford, Darrius S   19 Modesto Area Aqu-38  1:55.00    2:14.21  
                  27.18     1:00.24 (33.06)     1:37.39 (37.15)     2:14.21 (36.82)
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:24.81   1/24/2010 ANDY GRANT                                 
         PMS: P 4:24.81   1/24/2010 Andy Grant                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richard, Tim R            20 Modesto Area Aqu-38  4:45.33    4:53.12  
                  26.95       57.08 (30.13)     1:27.42 (30.34)     1:57.50 (30.08)
        2:27.22 (29.72)     2:56.84 (29.62)     3:26.64 (29.80)     3:56.06 (29.42)
        4:25.06 (29.00)     4:53.12 (28.06)                                        
  2 Benoit, Matthew           24 The Olympic Club-38  5:00.00    5:04.15  
                  27.15       57.10 (29.95)     1:27.38 (30.28)     1:58.08 (30.70)
        2:28.11 (30.03)     2:58.86 (30.75)     3:30.19 (31.33)     4:01.77 (31.58)
        4:33.83 (32.06)     5:04.15 (30.32)                                        
 
Men 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 15:48.70   3/27/2010 ANDREW MUELLER                            
         PMS: P 16:20.39  12/31/1996 Brad Winsor                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richard, Tim R            20 Modesto Area Aqu-38 17:15.68   18:12.02  
                  27.19       57.69 (30.50)     1:28.64 (30.95)     1:59.97 (31.33)
        2:31.07 (31.10)     3:02.03 (30.96)     3:33.60 (31.57)     4:05.50 (31.90)
        4:38.12 (32.62)     5:11.75 (33.63)     5:45.02 (33.27)     6:19.56 (34.54)
        6:53.36 (33.80)     7:26.28 (32.92)     8:00.38 (34.10)     8:34.70 (34.32)
        9:08.12 (33.42)     9:42.09 (33.97)    10:16.44 (34.35)    10:50.78 (34.34)
       11:26.56 (35.78)    12:03.74 (37.18)    12:39.01 (35.27)    13:15.42 (36.41)
       13:51.03 (35.61)    14:26.95 (35.92)    14:58.49 (31.54)    15:30.16 (31.67)
       16:02.54 (32.38)    16:35.70 (33.16)    17:08.91 (33.21)    17:42.24 (33.33)
       18:12.02 (29.78)
  2 Sano, Yutaro A            24 Santa Cruz Maste-38 18:35.12   18:13.43  
                  29.34     1:01.36 (32.02)     1:34.06 (32.70)     2:06.79 (32.73)
        2:39.44 (32.65)     3:12.35 (32.91)     3:45.45 (33.10)     4:18.46 (33.01)
        4:51.43 (32.97)     5:24.76 (33.33)     5:58.13 (33.37)     6:31.34 (33.21)
        7:04.79 (33.45)     7:38.12 (33.33)     8:11.39 (33.27)     8:44.84 (33.45)
        9:18.16 (33.32)     9:51.83 (33.67)    10:25.43 (33.60)    10:58.96 (33.53)
       11:32.73 (33.77)    12:06.31 (33.58)    12:40.30 (33.99)    13:14.09 (33.79)
       13:48.16 (34.07)    14:21.77 (33.61)    14:55.66 (33.89)    15:29.29 (33.63)
       16:03.18 (33.89)    16:36.63 (33.45)    17:09.92 (33.29)    17:42.84 (32.92)
       18:13.43 (30.59)
  3 Mehring-Ford, Darrius S   19 Modesto Area Aqu-38 22:30.00   20:20.57  
                  29.90     1:04.59 (34.69)     1:40.95 (36.36)     2:18.48 (37.53)
        2:55.41 (36.93)     3:33.53 (38.12)     4:10.88 (37.35)     4:47.90 (37.02)
        5:25.66 (37.76)     6:03.78 (38.12)     6:41.01 (37.23)     7:18.48 (37.47)
        7:56.05 (37.57)     8:33.38 (37.33)     9:11.27 (37.89)     9:48.78 (37.51)
       10:26.04 (37.26)    11:03.44 (37.40)    11:41.33 (37.89)    12:18.41 (37.08)
       12:56.70 (38.29)    13:33.98 (37.28)    14:11.55 (37.57)    14:50.16 (38.61)
       15:28.11 (37.95)    16:04.77 (36.66)    16:43.06 (38.29)    17:19.56 (36.50)
       17:57.65 (38.09)    18:34.68 (37.03)    19:11.81 (37.13)    19:48.40 (36.59)
       20:20.57 (32.17)
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 23.22   4/15/2007 C GIBSON                                     
         PMS: P 24.06  12/31/2009 Patrick Ota                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dolar, Kevin I            24 University of Sa-38    28.00      28.72  
  2 Sano, Yutaro A            24 Santa Cruz Maste-38    32.64      29.65  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 49.19   4/15/2007 C GIBSON                                     
         PMS: P 50.72  12/31/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Malley, Liam            21 University of Sa-38  1:06.00    1:00.56  
                  29.57     1:00.56 (30.99)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:50.28   4/26/1992 JOHN KEPPELER                              
         PMS: P 1:54.21  12/31/1996 Timothy O'Mara                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cirone, Nicholas A        23 Santa Clara Swim-38  2:31.72    2:37.83  
                  36.81     1:16.80 (39.99)     1:57.19 (40.39)     2:37.83 (40.64)
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 24.98   5/10/2009 RICKY EDDY                                   
         PMS: P 24.98  12/31/2009 Rick Eddy                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dolar, Kevin I            24 University of Sa-38    28.00      28.19  
  2 Schempp, Kyle C           22 Club Hot Tub-38        34.30      32.81  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 54.65   5/14/2006 GARY MARSHALL                                
         PMS: P 54.65  12/31/2006 Gary Marshall                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richard, Tim R            20 Modesto Area Aqu-38    59.00      59.50  
                  28.47       59.50 (31.03)                                        
  2 Dolar, Kevin I            24 University of Sa-38  1:01.93    1:03.98  
                  29.68     1:03.98 (34.30)                                        
  3 Pribyl, Brian W           19 University of Sa-38  1:12.00    1:11.32  
                  33.74     1:11.32 (37.58)                                        
  4 Schempp, Kyle C           22 Club Hot Tub-38      1:11.00    1:12.05  
                  33.61     1:12.05 (38.44)                                        
  5 Cirone, Nicholas A        23 Santa Clara Swim-38  1:17.04    1:18.29  
                  37.15     1:18.29 (41.14)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:58.34   5/14/2006 GARY MARSHALL                              
         PMS: P 1:58.34  12/31/2006 Gary Marshall                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dolar, Kevin I            24 University of Sa-38  2:22.75    2:23.03  
                  31.79     1:08.51 (36.72)     1:44.89 (36.38)     2:23.03 (38.14)
  2 Chang, Wayland            19 University of Sa-38  2:16.45    2:27.73  
                  33.25     1:10.06 (36.81)     1:48.32 (38.26)     2:27.73 (39.41)
  3 Cirone, Nicholas A        23 Santa Clara Swim-38  3:17.08    2:52.26  
                  38.91     1:22.65 (43.74)     2:07.94 (45.29)     2:52.26 (44.32)
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.16   4/11/2006 MICHAEL SHELBY                               
         PMS: P 22.64  12/31/1995 Ed Riddle                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dolar, Kevin I            24 University of Sa-38    25.00      25.76  
  2 Sano, Yutaro A            24 Santa Cruz Maste-38    25.62      26.73  
  3 Lynde, Chris R            21 Vacaville Swim C-38    29.00      28.34  
  4 Schempp, Kyle C           22 Club Hot Tub-38        34.00      29.69  
  5 Antonini, Keaton M        20 University of Sa-38    31.50      30.29  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 47.93   2/13/2010 RUSSELL PAYNE                                
         PMS: P 49.03  12/31/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sano, Yutaro A            24 Santa Cruz Maste-38    56.12      58.07  
                  27.52       58.07 (30.55)                                        
  2 Chang, Wayland            19 University of Sa-38    54.06      59.94  
                  28.49       59.94 (31.45)                                        
  3 Mehring-Ford, Darrius S   19 Modesto Area Aqu-38  1:00.00    1:01.80  
                  27.19     1:01.80 (34.61)                                        
  4 Lynde, Chris R            21 Vacaville Swim C-38  1:06.00    1:03.98  
                  29.07     1:03.98 (34.91)                                        
  5 O'Malley, Liam            21 University of Sa-38  1:07.80    1:07.05  
                  29.39     1:07.05 (37.66)                                        
  6 Antonini, Keaton M        20 University of Sa-38  1:12.00    1:10.57  
                  33.16     1:10.57 (37.41)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:49.39   2/14/2010 RUSSELL PAYNE                              
         PMS: P 1:51.29  12/31/1996 Brad Budney                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pribyl, Brian W           19 University of Sa-38  3:00.00    2:13.43  
                  28.27     1:01.93 (33.66)     1:37.35 (35.42)     2:13.43 (36.08)
  2 Cirone, Nicholas A        23 Santa Clara Swim-38  3:00.00    2:44.33  
                  34.41     1:15.36 (40.95)     2:00.26 (44.90)     2:44.33 (44.07)
 -- Antonini, Keaton M        20 University of Sa-38  3:30.00         DQ  
                  38.20     1:23.74 (45.54)     2:13.52 (49.78)          DQ (49.94)
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 50.14   2/18/2001 ROMAIN BARNIER                               
         PMS: P 51.84  12/31/2006 Gary Marshall                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benoit, Matthew           24 The Olympic Club-38    56.00      55.58  
                  25.80       55.58 (29.78)                                        
  2 Dolar, Kevin I            24 University of Sa-38    58.33    1:00.14  
                  27.74     1:00.14 (32.40)                                        
  3 O'Malley, Liam            21 University of Sa-38  1:09.00    1:05.37  
                  28.57     1:05.37 (36.80)                                        
  4 Sano, Yutaro A            24 Santa Cruz Maste-38  1:09.45    1:05.41  
                  29.21     1:05.41 (36.20)                                        
  5 Cirone, Nicholas A        23 Santa Clara Swim-38  1:20.00    1:07.75  
                  31.63     1:07.75 (36.12)                                        
  6 Schempp, Kyle C           22 Club Hot Tub-38      1:14.30    1:10.03  
                  33.87     1:10.03 (36.16)                                        
  7 Antonini, Keaton M        20 University of Sa-38  1:12.00    1:14.36  
                  35.22     1:14.36 (39.14)                                        
 
Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:49.35   2/14/2010 RUSSELL PAYNE                              
         PMS: P 1:51.83  12/31/2010 Andy Grant                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dolar, Kevin I            24 University of Sa-38  2:13.45    2:15.95  
                  27.80     1:02.63 (34.83)     1:41.54 (38.91)     2:15.95 (34.41)
  2 O'Malley, Liam            21 University of Sa-38  2:16.00    2:27.21  
                  27.94     1:01.45 (33.51)     1:49.31 (47.86)     2:27.21 (37.90)
  3 Antonini, Keaton M        20 University of Sa-38  3:30.00    2:43.37  
                  34.32     1:17.24 (42.92)     2:06.36 (49.12)     2:43.37 (37.01)
 
Men 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 3:50.12   2/13/2010 RUSSELL PAYNE                              
         PMS: P 4:07.27  12/31/1988 Darren Phelan                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richard, Tim R            20 Modesto Area Aqu-38  4:15.55    4:21.96  
                  26.96       59.05 (32.09)     1:33.11 (34.06)     2:06.58 (33.47)
        2:44.39 (37.81)     3:21.86 (37.47)     3:53.96 (32.10)     4:21.96 (28.00)
  2 Sano, Yutaro A            24 Santa Cruz Maste-38  5:01.34    4:48.67  
                  27.96     1:01.00 (33.04)     1:39.22 (38.22)     2:15.82 (36.60)
        3:00.86 (45.04)     3:46.28 (45.42)     4:17.65 (31.37)     4:48.67 (31.02)
  3 Pribyl, Brian W           19 University of Sa-38  6:00.00    5:02.65  
                  28.35     1:01.63 (33.28)     1:42.67 (41.04)     2:23.28 (40.61)
        3:08.97 (45.69)     3:52.62 (43.65)     4:28.20 (35.58)     5:02.65 (34.45)
  4 Mehring-Ford, Darrius S   19 Modesto Area Aqu-38  5:15.00    5:09.79  
                  29.40     1:06.36 (36.96)     1:50.88 (44.52)     2:33.47 (42.59)
        3:18.11 (44.64)     4:02.79 (44.68)     4:38.65 (35.86)     5:09.79 (31.14)
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 18.67   2/13/2010 FRED BOUSQUET                                
         PMS: P 21.07  12/31/2009 Trent Holsman                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bannan, Brett T           29 Menlo Masters Ak-38    21.70      21.52  
  2 Spees, Oliver W           28 Davis Aquatic Ma-38    21.42      21.93  
  3 Wells, Taylor             25 Tuolumne County-38     22.97      22.21  
  4 Carpol, Michael H         25 San Mateo Master-38    24.00      23.90  
  5 Lillard, Nick C           29 Vacaville Swim C-38    24.15      24.45  
  6 Nisenboym, David          25 University of Sa-38    29.00      25.10  
  7 Gehlert, Alex             27 Tri Valley Maste-38    27.00      25.73  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 42.58   4/18/2010 ANDY GRANT                                   
         PMS: P 42.58   4/18/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bannan, Brett T           29 Menlo Masters Ak-38    47.98      47.30  
                  22.98       47.30 (24.32)                                        
  2 Spees, Oliver W           28 Davis Aquatic Ma-38    47.01      48.38  
                  23.59       48.38 (24.79)                                        
  3 Wells, Taylor             25 Tuolumne County-38     47.02      48.69  
                  23.73       48.69 (24.96)                                        
  4 Driscoll, Ryan M          27 Walnut Creek Mas-38    52.00      52.07  
                  24.42       52.07 (27.65)                                        
  5 Nisenboym, David          25 University of Sa-38    59.00      55.99  
                  26.37       55.99 (29.62)                                        
  6 Rondoni, Jared A          28 Vacaville Swim C-38    53.00      56.05  
                  27.28       56.05 (28.77)                                        
  7 Gehlert, Alex             27 Tri Valley Maste-38    59.00      57.33  
                  27.35       57.33 (29.98)                                        
 -- Carpol, Michael H         25 San Mateo Master-38    55.00         DQ  
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:33.86   4/16/2010 ANDY GRANT                                 
         PMS: P 1:33.86   4/18/2010 Andy Grant                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mendenhall, Kevin C       28 Davis Aquatic Ma-38  1:58.00    1:58.19  
                  26.56       56.16 (29.60)     1:27.01 (30.85)     1:58.19 (31.18)
  2 Gehlert, Alex             27 Tri Valley Maste-38  2:20.00    2:06.58  
                  29.49     1:02.15 (32.66)     1:35.00 (32.85)     2:06.58 (31.58)
  3 Horn, Colin A             25 University of Sa-38  2:30.00    2:14.55  
                  29.97     1:04.71 (34.74)     1:39.70 (34.99)     2:14.55 (34.85)
  4 Schwessinger, Benjamin    29 Davis Aquatic Ma-38  2:35.00    2:32.77  
                  34.73     1:13.19 (38.46)     1:54.77 (41.58)     2:32.77 (38.00)
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:20.82   4/17/2010 ANDY GRANT                                 
         PMS: P 4:20.82   4/18/2010 Andy Grant                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crocker, George H         28 Davis Aquatic Ma-38  5:15.00    5:34.61  
                  29.98     1:02.57 (32.59)     1:35.74 (33.17)     2:09.87 (34.13)
        2:44.04 (34.17)     3:18.42 (34.38)     3:52.63 (34.21)     4:27.00 (34.37)
        5:01.24 (34.24)     5:34.61 (33.37)                                        
  2 Lau, Austin C             28 Burlingame Aquat-38  5:50.00    5:36.48  
                  29.73     1:02.85 (33.12)     1:36.19 (33.34)     2:09.74 (33.55)
        2:43.41 (33.67)     3:17.33 (33.92)     3:51.43 (34.10)     4:26.19 (34.76)
        5:01.72 (35.53)     5:36.48 (34.76)                                        
  3 Rondoni, Jared A          28 Vacaville Swim C-38  5:30.00    5:42.02  
                  30.19     1:02.78 (32.59)     1:36.24 (33.46)     2:10.68 (34.44)
        2:45.69 (35.01)     3:20.49 (34.80)     3:56.11 (35.62)     4:31.32 (35.21)
        5:06.50 (35.18)     5:42.02 (35.52)                                        
  4 Gehlert, Alex             27 Tri Valley Maste-38  5:45.00    5:45.78  
                  31.20     1:05.35 (34.15)     1:39.61 (34.26)     2:14.73 (35.12)
        2:50.02 (35.29)     3:25.88 (35.86)     4:00.54 (34.66)     4:35.78 (35.24)
        5:11.34 (35.56)     5:45.78 (34.44)                                        
  5 Zefeldt, Nicholas J       28 University of Sa-38  5:45.00    5:53.47  
                  30.45     1:03.60 (33.15)     1:38.63 (35.03)     2:14.29 (35.66)
        2:49.99 (35.70)     3:26.50 (36.51)     4:02.96 (36.46)     4:39.78 (36.82)
        5:16.85 (37.07)     5:53.47 (36.62)                                        
  6 Bauer, Andrew             28 Walnut Creek Mas-38  5:40.00    6:01.03  
                  31.47     1:05.87 (34.40)   2:21.81 (1:15.94)     2:57.08 (35.27)
        3:33.10 (36.02)                             4:10.59 ( )     4:47.47 (36.88)
        5:25.36 (37.89)     6:01.03 (35.67)                                        
  7 Wong, Christopher K       25 University of Sa-38  6:10.00    6:07.78  
                  30.20     1:05.61 (35.41)     1:42.70 (37.09)     2:21.03 (38.33)
        2:59.25 (38.22)     3:37.59 (38.34)     4:15.57 (37.98)     4:54.10 (38.53)
        5:31.84 (37.74)     6:07.78 (35.94)                                        
  8 Nisenboym, David          25 University of Sa-38  6:00.00    6:10.23  
                  30.22     1:03.84 (33.62)     1:38.67 (34.83)     2:15.22 (36.55)
        2:53.40 (38.18)     3:32.36 (38.96)     4:12.74 (40.38)     4:53.11 (40.37)
        5:33.17 (40.06)     6:10.23 (37.06)                                        
 
Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 9:25.88    5/3/1998 ALEX KOSTICH                               
         PMS: P 9:26.67  12/31/1994 Chip Hobson                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rondoni, Jared A          28 Vacaville Swim C-38 11:30.00   11:59.66  
                  31.54     1:05.50 (33.96)     1:40.11 (34.61)     2:15.67 (35.56)
        2:51.52 (35.85)     3:27.51 (35.99)     4:04.16 (36.65)     4:41.03 (36.87)
        5:17.77 (36.74)     5:54.46 (36.69)     6:31.59 (37.13)     7:09.10 (37.51)
        7:46.52 (37.42)     8:23.45 (36.93)     9:00.74 (37.29)     9:37.31 (36.57)
       10:14.14 (36.83)    10:50.74 (36.60)    11:25.21 (34.47)    11:59.66 (34.45)
  2 Zefeldt, Nicholas J       28 University of Sa-38 12:45.00   12:14.19  
                  31.20     1:06.13 (34.93)     1:41.95 (35.82)     2:18.51 (36.56)
        2:55.52 (37.01)     3:32.89 (37.37)     4:10.02 (37.13)     4:48.50 (38.48)
        5:26.36 (37.86)     6:04.94 (38.58)     6:42.68 (37.74)     7:20.53 (37.85)
        7:58.41 (37.88)     8:37.05 (38.64)     9:15.48 (38.43)     9:53.57 (38.09)
       10:31.41 (37.84)    11:08.51 (37.10)    11:43.34 (34.83)    12:14.19 (30.85)
 
Men 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 15:44.70    5/3/1998 ALEX KOSTICH                              
         PMS: P 15:51.43  12/31/1985 Paul Asmuth                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horn, Colin A             25 University of Sa-38 22:00.00   20:21.99  
                  32.10     1:07.76 (35.66)     1:44.10 (36.34)     2:20.00 (35.90)
        2:57.18 (37.18)     3:33.89 (36.71)     4:11.47 (37.58)     4:49.19 (37.72)
        5:26.21 (37.02)     6:04.20 (37.99)     6:41.83 (37.63)     7:19.48 (37.65)
        7:56.38 (36.90)     8:33.58 (37.20)     9:10.67 (37.09)     9:48.04 (37.37)
       10:25.39 (37.35)    11:02.65 (37.26)    11:40.35 (37.70)    12:17.59 (37.24)
       12:54.61 (37.02)    13:32.17 (37.56)    14:09.63 (37.46)    14:47.12 (37.49)
       15:24.66 (37.54)    16:02.50 (37.84)    16:40.27 (37.77)    17:18.26 (37.99)
       17:56.14 (37.88)    18:33.69 (37.55)    19:11.35 (37.66)    19:48.09 (36.74)
       20:21.99 (33.90)
  2 Reid, Justin R            29 University of Sa-38 22:40.00   21:59.66  
                  33.34     1:10.97 (37.63)     1:50.44 (39.47)     2:29.80 (39.36)
        3:10.42 (40.62)     3:50.43 (40.01)     4:30.52 (40.09)     5:11.22 (40.70)
        5:51.93 (40.71)     6:32.80 (40.87)     7:12.98 (40.18)     7:54.23 (41.25)
        8:35.57 (41.34)     9:17.25 (41.68)     9:56.94 (39.69)    10:37.28 (40.34)
       11:17.87 (40.59)    11:57.90 (40.03)    12:38.27 (40.37)    13:19.25 (40.98)
       13:59.70 (40.45)    14:40.45 (40.75)    15:21.04 (40.59)    16:01.27 (40.23)
       16:40.67 (39.40)    17:21.21 (40.54)    18:00.53 (39.32)    18:40.91 (40.38)
       19:20.92 (40.01)    20:01.10 (40.18)    20:40.93 (39.83)    21:19.87 (38.94)
       21:59.66 (39.79)
  3 Wong, Christopher K       25 University of Sa-38 23:00.00   22:50.99  
                  30.52     1:04.33 (33.81)     1:38.91 (34.58)     2:14.55 (35.64)
        2:50.42 (35.87)     3:26.17 (35.75)     4:02.57 (36.40)     4:39.00 (36.43)
        5:15.68 (36.68)     5:52.48 (36.80)     6:29.27 (36.79)     7:06.26 (36.99)
        7:42.83 (36.57)     8:19.16 (36.33)     8:56.03 (36.87)     9:32.44 (36.41)
       10:09.34 (36.90)    10:45.52 (36.18)    11:22.13 (36.61)    11:58.79 (36.66)
       12:34.85 (36.06)    13:11.61 (36.76)    13:48.25 (36.64)    14:24.50 (36.25)
       15:00.53 (36.03)    15:37.23 (36.70)    16:13.53 (36.30)    16:49.92 (36.39)
       17:26.62 (36.70)    18:02.90 (36.28)    18:39.27 (36.37)    19:14.94 (35.67)
     22:50.99 (3:36.05)
  4 Schwessinger, Benjamin    29 Davis Aquatic Ma-38 24:00.00   23:43.84  
                  40.08     1:21.47 (41.39)     2:07.18 (45.71)     2:51.02 (43.84)
        3:35.25 (44.23)     4:18.61 (43.36)     5:02.32 (43.71)     5:45.84 (43.52)
        6:32.12 (46.28)     7:16.75 (44.63)     8:00.75 (44.00)     8:45.28 (44.53)
        9:28.54 (43.26)    10:12.15 (43.61)    10:56.19 (44.04)    11:39.15 (42.96)
       12:22.01 (42.86)    13:04.78 (42.77)    13:47.92 (43.14)    14:30.38 (42.46)
       15:13.02 (42.64)    15:55.85 (42.83)    16:38.65 (42.80)    17:21.74 (43.09)
       18:04.83 (43.09)    18:47.76 (42.93)    19:31.19 (43.43)    20:14.87 (43.68)
       20:58.58 (43.71)    21:41.82 (43.24)    22:24.60 (42.78)    23:07.27 (42.67)
       23:43.84 (36.57)
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 21.46   4/16/2010 ADAM MANIA                                   
         PMS: P 23.09  12/31/2000 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dorr, John W              28 The Olympic Club-38    26.02      26.22  
  2 Talbott, Christopher J    25 The Olympic Club-38    26.00      27.23  
  3 Wells, Taylor             25 Tuolumne County-38     34.50      28.18  
  4 Crocker, George H         28 Davis Aquatic Ma-38    30.00      31.92  
  5 Nisenboym, David          25 University of Sa-38    35.00      33.38  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 45.95   4/15/2010 ADAM MANIA                                   
         PMS: P 49.17   4/18/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spees, Oliver W           28 Davis Aquatic Ma-38    52.13      54.84  
                  26.48       54.84 (28.36)                                        
  2 Gehlert, Alex             27 Tri Valley Maste-38  1:10.00    1:07.21  
                  33.06     1:07.21 (34.15)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:48.47   4/30/1995 JOHN KEPPELER                              
         PMS: P 1:51.35  12/31/2009 Josh Scott                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erwin, Daniel M           27 University of Sa-38  2:00.00    2:05.57  
                  30.05     1:01.52 (31.47)     1:33.63 (32.11)     2:05.57 (31.94)
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 23.87   5/21/2010 MARK GANGLOFF                                
         PMS: P 25.49  12/31/2009 Gary Marshall                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Driscoll, Ryan M          27 Walnut Creek Mas-38    32.00      29.37  
  2 Zefeldt, Nicholas J       28 University of Sa-38    30.33      30.38  
  3 Carpol, Michael H         25 San Mateo Master-38    31.00      31.21  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 52.30   5/22/2010 MARK GANGLOFF                                
         PMS: P 54.30  12/31/2009 Gary Marshall                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zefeldt, Nicholas J       28 University of Sa-38  1:08.21    1:06.05  
                  31.41     1:06.05 (34.64)                                        
  2 Driscoll, Ryan M          27 Walnut Creek Mas-38  1:05.00    1:06.29  
                  30.62     1:06.29 (35.67)                                        
  3 Carpol, Michael H         25 San Mateo Master-38  1:12.00    1:12.81  
                  33.71     1:12.81 (39.10)                                        
  4 Lizcano, Stephen A        26 University of Sa-38  1:29.00    1:23.78  
                  39.54     1:23.78 (44.24)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:57.46   5/20/2007 GARY MARSHALL                              
         PMS: P 1:57.46  12/31/2007 Gary Marshall                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zefeldt, Nicholas J       28 University of Sa-38  2:22.00    2:32.36  
                  35.37     1:14.43 (39.06)     1:54.35 (39.92)     2:32.36 (38.01)
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 21.15   4/25/2004 SABIR MUHAMMAD                               
         PMS: P 22.41  12/31/1987 Bob Placak                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bannan, Brett T           29 Menlo Masters Ak-38    23.07      22.34P 
  2 Lillard, Nick C           29 Vacaville Swim C-38    25.74      25.74  
  3 Rondoni, Jared A          28 Vacaville Swim C-38    25.50      27.30  
  4 Nisenboym, David          25 University of Sa-38    30.00      28.17  
  5 Agee, Brian               28 Davis Aquatic Ma-38    35.00      33.22  
  6 Lizcano, Stephen A        26 University of Sa-38    36.00      34.22  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 47.51    3/7/2010 JAYME CRAMER                                 
         PMS: P 48.07   4/18/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bannan, Brett T           29 Menlo Masters Ak-38    51.71      50.28  
                  23.42       50.28 (26.86)                                        
  2 Wells, Taylor             25 Tuolumne County-38     54.07      54.64  
                  25.43       54.64 (29.21)                                        
  3 Lillard, Nick C           29 Vacaville Swim C-38    56.52      57.76  
                  26.68       57.76 (31.08)                                        
  4 Wong, Christopher K       25 University of Sa-38    57.98      57.82  
                  26.79       57.82 (31.03)                                        
  5 Rondoni, Jared A          28 Vacaville Swim C-38    56.00    1:01.08  
                  28.27     1:01.08 (32.81)                                        
  6 Crocker, George H         28 Davis Aquatic Ma-38  1:00.00    1:04.21  
                  30.27     1:04.21 (33.94)                                        
  7 Lizcano, Stephen A        26 University of Sa-38  1:40.00    1:17.08  
                  36.11     1:17.08 (40.97)                                        
  8 Agee, Brian               28 Davis Aquatic Ma-38  1:30.00    1:20.74  
                  37.14     1:20.74 (43.60)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:47.62   5/20/2007 ERIK SCALISE                               
         PMS: P 1:47.62  12/31/2007 Erik Scalise                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramirez, James            29 Vacaville Swim C-38  1:58.30    1:54.22  
                  25.74       53.84 (28.10)     1:23.45 (29.61)     1:54.22 (30.77)
  2 Bannan, Brett T           29 Menlo Masters Ak-38  2:02.20    1:57.29  
                  27.17       56.97 (29.80)     1:26.97 (30.00)     1:57.29 (30.32)
  3 Wong, Christopher K       25 University of Sa-38  2:11.10    2:08.14  
                  28.83     1:01.79 (32.96)     1:35.05 (33.26)     2:08.14 (33.09)
  4 Lillard, Nick C           29 Vacaville Swim C-38  2:11.31    2:10.77  
                  29.13     1:02.13 (33.00)     1:35.65 (33.52)     2:10.77 (35.12)
  5 Rondoni, Jared A          28 Vacaville Swim C-38  2:14.00    2:20.03  
                  32.69     1:08.40 (35.71)     1:43.72 (35.32)     2:20.03 (36.31)
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 48.27   2/13/2010 MARK GANGLOFF                                
         PMS: P 51.14  12/31/1990 David Lundberg                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wells, Taylor             25 Tuolumne County-38   1:01.32      58.66  
                  27.28       58.66 (31.38)                                        
  2 Wong, Christopher K       25 University of Sa-38  1:02.20    1:02.11  
                  29.02     1:02.11 (33.09)                                        
  3 Nisenboym, David          25 University of Sa-38  1:10.00    1:09.45  
                  31.74     1:09.45 (37.71)                                        
  4 Lizcano, Stephen A        26 University of Sa-38  1:30.01    1:17.97  
                  36.64     1:17.97 (41.33)                                        
  5 Agee, Brian               28 Davis Aquatic Ma-38  1:30.00    1:22.35  
                  38.13     1:22.35 (44.22)                                        
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:48.18   5/22/2010 MARK GANGLOFF                              
         PMS: P 1:49.11  12/31/2007 Erik Scalise                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Driscoll, Ryan M          27 Walnut Creek Mas-38  2:05.00    2:10.07  
                  26.88     1:00.95 (34.07)     1:39.46 (38.51)     2:10.07 (30.61)
  2 Zefeldt, Nicholas J       28 University of Sa-38  2:20.00    2:14.11  
                  28.80     1:04.38 (35.58)     1:43.59 (39.21)     2:14.11 (30.52)
  3 Wong, Christopher K       25 University of Sa-38  2:12.71    2:16.29  
                  28.50     1:04.89 (36.39)     1:44.64 (39.75)     2:16.29 (31.65)
  4 Rondoni, Jared A          28 Vacaville Swim C-38  2:12.00    2:23.02  
                  29.00     1:05.89 (36.89)     1:50.89 (45.00)     2:23.02 (32.13)
  5 Lizcano, Stephen A        26 University of Sa-38  3:05.00    2:45.73  
                  34.05     1:19.67 (45.62)     2:06.05 (46.38)     2:45.73 (39.68)
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 3:52.43   5/20/2007 ERIK SCALISE                               
         PMS: P 3:52.43  12/31/2008 Erik Scalise                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Christopher K       25 University of Sa-38  4:45.00    4:41.77  
                  29.54     1:03.24 (33.70)     1:42.05 (38.81)     2:20.42 (38.37)
        3:00.32 (39.90)     3:39.16 (38.84)     4:10.85 (31.69)     4:41.77 (30.92)
  2 Reid, Justin R            29 University of Sa-38  5:35.00    5:53.99  
                  33.89     1:15.76 (41.87)     2:06.79 (51.03)     2:56.09 (49.30)
        3:42.96 (46.87)     4:31.49 (48.53)     5:13.48 (41.99)     5:53.99 (40.51)
  3 Schwessinger, Benjamin    29 Davis Aquatic Ma-38  6:35.00    6:24.79  
                  40.88     1:29.37 (48.49)                             3:15.22 ( )
        4:10.73 (55.51)     5:04.90 (54.17)     5:46.63 (41.73)     6:24.79 (38.16)
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 19.85   5/23/2010 LANCE ASTI                                   
         PMS: P 20.59  12/31/2001 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kennedy, Adam S           32 University of Sa-38    23.55      21.98  
  2 Conway, Adam M            33 Tri Valley Maste-38    21.83      22.58  
  3 Nisenbaum, Adam           34 Temescal Aquatic-38    22.47      22.68  
  4 Schonder, John S          32 Richmond Plunge-38     24.10      24.02  
  5 Engman, Jeremy R          32 Marin Pirates Ma-38    26.33      24.37  
  6 Greene, Brett             34 Club Hot Tub-38        24.58      24.50  
  7 Donlon, Kevin H           33 University of Sa-38    25.00      24.73  
  8 Tofanelli, Chris J        30 Club Hot Tub-38        26.50      26.51  
  9 Solberg, Sean             34 Richmond Plunge-38     26.04      26.62  
 10 Lim, Hubert               31 University of Sa-38    26.75      27.10  
 11 Mustiazza, Oleg           33 San Mateo Master-38    29.00      29.14  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 44.53  12/19/2004 MIKE PICOTTE                                 
         PMS: P 45.16  12/31/2009 Clayton Jones                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conway, Adam M            33 Tri Valley Maste-38    47.31      50.22  
                  23.60       50.22 (26.62)                                        
  2 Kennedy, Adam S           32 University of Sa-38    51.65      50.41  
                  24.26       50.41 (26.15)                                        
  3 Nisenbaum, Adam           34 Temescal Aquatic-38    50.07      50.53  
                  24.47       50.53 (26.06)                                        
  4 Lemke, Zebron J           31 Alameda Aquatic-38     55.38      53.55  
                  26.05       53.55 (27.50)                                        
  5 Greene, Brett             34 Club Hot Tub-38        55.03      54.30  
                  26.14       54.30 (28.16)                                        
  6 Westcott, Steven          30 Richmond Plunge-38     56.23      56.06  
                  26.03       56.06 (30.03)                                        
  7 Mustiazza, Oleg           33 San Mateo Master-38  1:06.00    1:03.98  
                  30.51     1:03.98 (33.47)                                        
  8 Bartlett, Adam M          33 University of Sa-38  1:10.00    1:09.44  
                  32.37     1:09.44 (37.07)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:38.03   5/16/1999 JON OLSEN                                  
         PMS: P 1:39.59  12/31/1997 Franz Mortensen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conway, Adam M            33 Tri Valley Maste-38  1:48.50    1:48.95  
                  24.65       52.14 (27.49)     1:20.30 (28.16)     1:48.95 (28.65)
  2 Nonaka, Andy J            32 Walnut Creek Mas-38  1:50.00    1:49.89  
                  26.21       54.17 (27.96)     1:22.14 (27.97)     1:49.89 (27.75)
  3 Brown, Andy M             33 Walnut Creek Mas-38  1:48.00    1:51.77  
                  25.51       53.49 (27.98)     1:22.28 (28.79)     1:51.77 (29.49)
  4 Mellinger, Jeff R         33 Walnut Creek Mas-38  1:58.00    1:54.60  
                  26.38       55.29 (28.91)     1:24.95 (29.66)     1:54.60 (29.65)
  5 Westcott, Steven          30 Richmond Plunge-38   2:08.00    2:05.44  
                  28.60     1:00.81 (32.21)     1:33.71 (32.90)     2:05.44 (31.73)
  6 Mikuni, Aaron J           31 Walnut Creek Mas-38  2:00.00    2:13.30  
                  28.42     1:00.63 (32.21)     1:35.56 (34.93)     2:13.30 (37.74)
  7 Campbell, Andrew B        33 University of Sa-38  2:30.00    2:22.79  
                  30.78     1:07.56 (36.78)     1:45.55 (37.99)     2:22.79 (37.24)
  8 Bucy, John S              33 University of Sa-38  2:18.00    2:29.85  
                  34.69     1:12.88 (38.19)     1:51.97 (39.09)     2:29.85 (37.88)
  9 Trembley, Michael F       34 University of Sa-38  2:45.00    2:32.74  
                  31.92     1:09.08 (37.16)     1:50.56 (41.48)     2:32.74 (42.18)
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:29.49   2/25/1996 MATTHEW CETLINSKI                          
         PMS: P 4:37.04  12/31/1997 Franz Mortensen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nonaka, Andy J            32 Walnut Creek Mas-38  4:57.00    4:56.65  
                  27.31       56.95 (29.64)     1:27.27 (30.32)     1:57.45 (30.18)
        2:27.75 (30.30)     2:57.16 (29.41)     3:27.08 (29.92)     3:56.91 (29.83)
        4:26.87 (29.96)     4:56.65 (29.78)                                        
  2 Lemke, Zebron J           31 Alameda Aquatic-38   5:28.00    5:11.08  
                  28.80       59.93 (31.13)     1:31.81 (31.88)     2:03.59 (31.78)
        2:35.08 (31.49)     3:06.36 (31.28)     3:37.46 (31.10)     4:09.12 (31.66)
        4:40.58 (31.46)     5:11.08 (30.50)                                        
  3 Donlon, Kevin H           33 University of Sa-38  5:40.00    5:40.95  
                  31.06     1:04.83 (33.77)     1:39.16 (34.33)     2:13.81 (34.65)
        2:48.66 (34.85)     3:23.06 (34.40)     3:57.92 (34.86)     4:32.35 (34.43)
        5:07.57 (35.22)     5:40.95 (33.38)                                        
 
Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 9:26.93   3/23/2003 JOSHUA WOODRUFF                            
         PMS: P 9:38.13  12/31/1991 Cameron Reid                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nonaka, Andy J            32 Walnut Creek Mas-38 10:20.00   10:10.63  
                  28.03       58.68 (30.65)     1:29.51 (30.83)     2:00.21 (30.70)
        2:31.06 (30.85)     3:02.19 (31.13)     3:33.18 (30.99)     4:04.37 (31.19)
        4:35.73 (31.36)     5:06.99 (31.26)     5:37.50 (30.51)     6:08.24 (30.74)
        6:39.28 (31.04)     7:10.30 (31.02)     7:41.22 (30.92)     8:11.97 (30.75)
        8:42.34 (30.37)     9:12.44 (30.10)     9:41.74 (29.30)    10:10.63 (28.89)
  2 Mellinger, Jeff R         33 Walnut Creek Mas-38 11:25.06   11:17.66  
                  29.41     1:01.90 (32.49)     1:35.44 (33.54)     2:09.65 (34.21)
        2:44.20 (34.55)     3:18.81 (34.61)     3:53.20 (34.39)     4:28.02 (34.82)
        5:02.81 (34.79)     5:37.79 (34.98)     6:12.30 (34.51)     6:46.94 (34.64)
        7:21.28 (34.34)     7:55.54 (34.26)     8:29.91 (34.37)     9:04.12 (34.21)
        9:37.75 (33.63)    10:10.99 (33.24)    10:44.30 (33.31)    11:17.66 (33.36)
  3 Donlon, Kevin H           33 University of Sa-38 12:00.00   11:39.18  
                  30.41     1:03.64 (33.23)     1:39.05 (35.41)     2:14.02 (34.97)
        2:49.35 (35.33)     3:24.96 (35.61)     4:00.61 (35.65)     4:36.17 (35.56)
        5:11.51 (35.34)     5:47.00 (35.49)     6:22.61 (35.61)     6:58.31 (35.70)
        7:33.77 (35.46)     8:09.67 (35.90)     8:45.28 (35.61)     9:20.87 (35.59)
        9:56.28 (35.41)    10:31.54 (35.26)    11:06.14 (34.60)    11:39.18 (33.04)
  4 Tofanelli, Chris J        30 Club Hot Tub-38     12:40.50   12:37.04  
                  31.86     1:07.52 (35.66)     1:43.94 (36.42)     2:21.20 (37.26)
        2:59.09 (37.89)     3:37.61 (38.52)     4:16.50 (38.89)     4:55.47 (38.97)
        5:34.81 (39.34)     6:13.85 (39.04)     6:52.50 (38.65)     7:31.13 (38.63)
        8:09.60 (38.47)     8:48.39 (38.79)     9:26.90 (38.51)    10:05.46 (38.56)
       10:44.09 (38.63)    11:22.48 (38.39)    12:00.10 (37.62)    12:37.04 (36.94)
 
Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 15:51.57   5/12/1996 JEFF ERWIN                                
         PMS: P 16:01.91  12/31/1995 Dan Veatch                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nonaka, Andy J            32 Walnut Creek Mas-38 17:30.00   17:12.20  
                  27.90       58.29 (30.39)     1:29.14 (30.85)     2:00.16 (31.02)
        2:31.24 (31.08)     3:02.35 (31.11)     3:33.61 (31.26)     4:05.31 (31.70)
        4:36.45 (31.14)     5:07.66 (31.21)     5:38.78 (31.12)     6:09.55 (30.77)
        6:40.71 (31.16)     7:11.58 (30.87)     7:42.61 (31.03)     8:13.77 (31.16)
        8:45.09 (31.32)     9:16.38 (31.29)     9:47.32 (30.94)    10:18.92 (31.60)
       10:50.36 (31.44)    11:21.97 (31.61)    11:53.48 (31.51)    12:25.27 (31.79)
       12:57.13 (31.86)    13:28.81 (31.68)    14:00.56 (31.75)    14:32.59 (32.03)
       15:04.38 (31.79)    15:36.79 (32.41)    16:08.76 (31.97)    16:40.86 (32.10)
       17:12.20 (31.34)
  2 Lemke, Zebron J           31 Alameda Aquatic-38  19:30.00   18:15.06  
                  30.24     1:02.32 (32.08)     1:35.18 (32.86)     2:08.50 (33.32)
        2:41.52 (33.02)     3:15.16 (33.64)     3:48.52 (33.36)     4:21.92 (33.40)
        4:55.33 (33.41)     5:28.66 (33.33)     6:02.29 (33.63)     6:35.95 (33.66)
        7:09.71 (33.76)     7:43.48 (33.77)     8:17.18 (33.70)     8:50.72 (33.54)
        9:24.42 (33.70)     9:57.90 (33.48)    10:31.32 (33.42)    11:05.04 (33.72)
       11:38.40 (33.36)    12:11.68 (33.28)    12:45.25 (33.57)    13:18.55 (33.30)
       13:51.86 (33.31)    14:24.77 (32.91)    14:57.92 (33.15)    15:30.91 (32.99)
       16:04.00 (33.09)    16:37.26 (33.26)    17:10.55 (33.29)    17:43.33 (32.78)
       18:15.06 (31.73)
  3 Campbell, Andrew B        33 University of Sa-38 22:00.00   21:27.03  
                  33.01     1:09.88 (36.87)     1:47.79 (37.91)     2:26.44 (38.65)
        3:05.39 (38.95)     3:44.55 (39.16)     4:22.92 (38.37)     5:01.98 (39.06)
        5:41.72 (39.74)     6:21.33 (39.61)     7:01.35 (40.02)     7:40.49 (39.14)
        8:19.75 (39.26)     8:58.40 (38.65)     9:38.87 (40.47)    10:17.90 (39.03)
       10:56.43 (38.53)    11:36.58 (40.15)    12:16.17 (39.59)    12:55.37 (39.20)
       13:33.92 (38.55)    14:13.41 (39.49)    14:53.56 (40.15)    15:32.97 (39.41)
       16:12.92 (39.95)    16:51.41 (38.49)    17:32.43 (41.02)    18:11.80 (39.37)
       18:51.71 (39.91)    19:31.12 (39.41)    20:10.23 (39.11)    20:49.14 (38.91)
       21:27.03 (37.89)
  4 Trembley, Michael F       34 University of Sa-38 26:00.00   24:55.73  
                  36.86     1:18.33 (41.47)     2:01.13 (42.80)     2:44.24 (43.11)
        3:27.73 (43.49)     4:10.86 (43.13)     4:54.52 (43.66)     5:38.96 (44.44)
        6:24.29 (45.33)     7:09.34 (45.05)     7:55.13 (45.79)     8:41.39 (46.26)
        9:27.54 (46.15)    10:13.37 (45.83)    10:59.20 (45.83)    11:44.98 (45.78)
       12:31.62 (46.64)    13:18.11 (46.49)    14:04.57 (46.46)    14:51.83 (47.26)
       15:38.75 (46.92)    16:26.04 (47.29)    17:12.48 (46.44)    17:59.45 (46.97)
       18:46.21 (46.76)    19:32.66 (46.45)    20:19.39 (46.73)    21:06.55 (47.16)
       21:53.05 (46.50)    22:39.37 (46.32)    23:25.66 (46.29)    24:12.36 (46.70)
       24:55.73 (43.37)
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 22.97    2/8/2009 DERYA BUYUKUNCU                              
         PMS: P 23.42  12/31/2001 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mellinger, Jeff R         33 Walnut Creek Mas-38    27.62      27.02  
  2 Schonder, John S          32 Richmond Plunge-38     26.89      28.34  
  3 Greene, Brett             34 Club Hot Tub-38        29.80      30.00  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 50.21   5/24/1992 CLAY BRITT                                   
         PMS: P 50.74  12/31/2001 Lance Bohlamn                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mellinger, Jeff R         33 Walnut Creek Mas-38    57.75      58.63  
                  28.37       58.63 (30.26)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:48.04   5/10/2009 ERIK SCALISE                               
         PMS: P 1:48.04  12/31/2009 Erik Scalise                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mellinger, Jeff R         33 Walnut Creek Mas-38  2:03.47    2:01.55  
                  28.61       58.65 (30.04)     1:29.87 (31.22)     2:01.55 (31.68)
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 25.69    5/4/2008 JEFF COMMINGS                                
         PMS: P 25.88  12/31/1994 David Lundberg                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackey, Theral E          34 Burlingame Aquat-38    28.29      29.06  
  2 Schonder, John S          32 Richmond Plunge-38     31.85      31.16  
  3 Mustiazza, Oleg           33 San Mateo Master-38    41.00      40.14  
  4 Bartlett, Adam M          33 University of Sa-38    42.00      41.45  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 55.85   5/20/2007 JEFF COMMINGS                                
         PMS: P 56.58  12/31/1994 David Lundberg                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackey, Theral E          34 Burlingame Aquat-38  1:01.05    1:02.96  
                  29.52     1:02.96 (33.44)                                        
  2 Nonaka, Andy J            32 Walnut Creek Mas-38  1:04.50    1:05.16  
                  30.68     1:05.16 (34.48)                                        
  3 Mellinger, Jeff R         33 Walnut Creek Mas-38  1:10.22    1:09.93  
                  32.40     1:09.93 (37.53)                                        
  4 Daene, Markus             33 Tri Valley Maste-38  1:16.00    1:11.73  
                  33.47     1:11.73 (38.26)                                        
  5 Mustiazza, Oleg           33 San Mateo Master-38  1:27.00    1:26.45  
                  40.19     1:26.45 (46.26)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:00.64   5/10/2009 ERIK SCALISE                               
         PMS: P 2:00.64  12/31/2009 Erik Scalise                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nonaka, Andy J            32 Walnut Creek Mas-38  2:24.00    2:30.84  
                  34.05     1:11.92 (37.87)     1:51.58 (39.66)     2:30.84 (39.26)
  2 Daene, Markus             33 Tri Valley Maste-38  2:46.00    2:38.03  
                  34.73     1:14.37 (39.64)     1:56.06 (41.69)     2:38.03 (41.97)
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 21.44   12/5/2009 ZSOLT GASPAR                                 
         PMS: P 22.66  12/31/1989 Robert Placak                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conway, Adam M            33 Tri Valley Maste-38    22.94      23.90  
  2 Nisenbaum, Adam           34 Temescal Aquatic-38    24.65      24.95  
  3 Greene, Brett             34 Club Hot Tub-38        26.03      26.35  
  4 Schonder, John S          32 Richmond Plunge-38     26.18      26.90  
  5 Engman, Jeremy R          32 Marin Pirates Ma-38    28.11      27.70  
  6 Tofanelli, Chris J        30 Club Hot Tub-38        28.50      28.01  
  7 Westcott, Steven          30 Richmond Plunge-38     28.54      28.75  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 47.77   5/21/2010 ZSOLT GASPAR                                 
         PMS: P 49.52    5/1/2011 Adam Conway                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conway, Adam M            33 Tri Valley Maste-38    50.70      52.72  
                  24.03       52.72 (28.69)                                        
  2 Kennedy, Adam S           32 University of Sa-38    55.99      58.04  
                  26.36       58.04 (31.68)                                        
  3 Greene, Brett             34 Club Hot Tub-38        59.25      58.11  
                  27.18       58.11 (30.93)                                        
  4 Tofanelli, Chris J        30 Club Hot Tub-38      1:02.50    1:03.20  
                  29.18     1:03.20 (34.02)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:49.52   5/16/1994 PETER EGAN                                 
         PMS: P 1:49.92  12/31/2009 Erik Scalise                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lemke, Zebron J           31 Alameda Aquatic-38   2:29.59    2:23.35  
                  32.46     1:08.42 (35.96)     1:45.70 (37.28)     2:23.35 (37.65)
  2 Daene, Markus             33 Tri Valley Maste-38  2:45.00    2:28.16  
                  30.64     1:07.92 (37.28)     1:47.52 (39.60)     2:28.16 (40.64)
  3 Bucy, John S              33 University of Sa-38  3:00.00    3:04.11  
  4 Bartlett, Adam M          33 University of Sa-38  3:14.00    3:13.14  
                  43.01     1:30.84 (47.83)     2:21.78 (50.94)     3:13.14 (51.36)
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 50.89   5/10/2009 ERIK SCALISE                                 
         PMS: P 50.89  12/31/2009 Erik Scalise                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conway, Adam M            33 Tri Valley Maste-38    55.77      57.57  
                  26.42       57.57 (31.15)                                        
  2 Greene, Brett             34 Club Hot Tub-38      1:01.63    1:00.99  
                  27.90     1:00.99 (33.09)                                        
  3 Westcott, Steven          30 Richmond Plunge-38   1:09.00    1:05.41  
                  30.26     1:05.41 (35.15)                                        
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:47.62    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
         PMS: P 1:48.48  12/31/2009 Erik Scalise                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mellinger, Jeff R         33 Walnut Creek Mas-38  2:17.00    2:12.54  
                  28.87     1:00.75 (31.88)     1:39.94 (39.19)     2:12.54 (32.60)
  2 Greene, Brett             34 Club Hot Tub-38      2:15.07    2:17.13  
                  27.70     1:04.58 (36.88)     1:45.69 (41.11)     2:17.13 (31.44)
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 3:53.81    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
         PMS: P 3:54.11  12/31/2009 Erik Scalise                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nonaka, Andy J            32 Walnut Creek Mas-38  4:30.00    4:27.77  
                  28.91     1:01.55 (32.64)     1:38.19 (36.64)     2:13.65 (35.46)
        2:51.08 (37.43)     3:29.12 (38.04)     3:58.68 (29.56)     4:27.77 (29.09)
  2 Daene, Markus             33 Tri Valley Maste-38  5:35.00    5:06.15  
                  30.45     1:07.50 (37.05)     1:49.14 (41.64)     2:29.15 (40.01)
        3:11.63 (42.48)     3:54.52 (42.89)     4:30.98 (36.46)     5:06.15 (35.17)
  3 Bucy, John S              33 University of Sa-38  6:10.00    6:08.44  
                  40.10     1:26.13 (46.03)     2:15.44 (49.31)     3:05.88 (50.44)
        3:57.05 (51.17)     4:48.80 (51.75)     5:29.50 (40.70)     6:08.44 (38.94)
  4 Lim, Hubert               31 University of Sa-38  7:00.00    6:09.01  
                  41.17     1:27.11 (45.94)     2:12.88 (45.77)     2:59.29 (46.41)
        3:53.49 (54.20)     4:47.20 (53.71)     5:29.85 (42.65)     6:09.01 (39.16)
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20.14    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 20.81  12/31/2009 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Busquets, Ricardo J       37 Vacaville Swim C-38    20.97      21.82  
  2 Lopez, Marco A            35 Bay Masters-38         22.57      22.65  
  3 Flakoll, Jonathan D       37 Walnut Creek Mas-38    24.00      23.69  
  4 Lockwood, Mike E          39 Tri Valley Maste-38    24.95      25.29  
  5 Shoenberger, Deacon G     37 Tamalpais Aquati-38    25.67      25.67  
  6 Sabatini, Greg            36 Richmond Plunge-38     30.00      26.88  
  7 Best, Matthew B           37 Salinas Valley A-38    26.02      27.39  
  8 Bardsley, Ralph J         37 SwimSF-38              33.00      32.89  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 44.24   4/20/2009 VLAD PYSHNENKO                               
         PMS: P 46.06  12/31/2009 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lopez, Marco A            35 Bay Masters-38         50.08      50.75  
                  24.06       50.75 (26.69)                                        
  2 Wyles, Eric J             35 Davis Aquatic Ma-38    51.12      51.57  
                  24.78       51.57 (26.79)                                        
  3 Flakoll, Jonathan D       37 Walnut Creek Mas-38    53.00      51.92  
                  24.73       51.92 (27.19)                                        
  4 Selinger, Ili R           38 Manatee Aquatic-38     51.63      52.02  
                  25.19       52.02 (26.83)                                        
  5 Chen, Michael W           38 Walnut Creek Mas-38    53.00      52.21  
                  25.92       52.21 (26.29)                                        
  6 Lockwood, Mike E          39 Tri Valley Maste-38    54.87      54.90  
                  25.75       54.90 (29.15)                                        
  7 Best, Matthew B           37 Salinas Valley A-38    56.40      56.22  
                  27.86       56.22 (28.36)                                        
  8 Zajonc, Jason M           38 Santa Rosa Maste-38    56.56      56.74  
                  26.89       56.74 (29.85)                                        
  9 Shoenberger, Deacon G     37 Tamalpais Aquati-38    57.94      57.72  
                  28.39       57.72 (29.33)                                        
 10 Kading, Matthew           36 Tri Valley Maste-38    59.75      59.08  
                  28.80       59.08 (30.28)                                        
 11 Sabatini, Greg            36 Richmond Plunge-38   1:06.00    1:00.82  
                  27.74     1:00.82 (33.08)                                        
 12 Bardsley, Ralph J         37 SwimSF-38            1:15.97    1:15.69  
                  35.89     1:15.69 (39.80)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:36.56    5/4/2008 JOSH DAVIS                                 
         PMS: P 1:41.20  12/31/1999 Franz Mortensen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Selinger, Ili R           38 Manatee Aquatic-38   1:53.00    1:52.35  
                  25.98       54.02 (28.04)     1:22.76 (28.74)     1:52.35 (29.59)
  2 Zajonc, Jason M           38 Santa Rosa Maste-38  2:08.58    2:07.87  
                  31.04     1:03.80 (32.76)     1:36.38 (32.58)     2:07.87 (31.49)
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:33.97   5/17/2002 RONALD KARNAUGH                            
         PMS: P 4:36.80  12/31/1999 Franz Mortensen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Selinger, Ili R           38 Manatee Aquatic-38   5:13.00    5:15.25  
                  29.15     1:00.18 (31.03)     1:31.84 (31.66)     2:03.64 (31.80)
        2:35.64 (32.00)     3:07.79 (32.15)     3:39.84 (32.05)     4:12.23 (32.39)
        4:44.22 (31.99)     5:15.25 (31.03)                                        
  2 Edelman, Jason W          39 North Bay Aquati-38  5:50.00    5:42.57  
                  30.21     1:02.73 (32.52)     1:36.92 (34.19)     2:12.40 (35.48)
        2:47.64 (35.24)     3:22.57 (34.93)     3:57.58 (35.01)     4:33.52 (35.94)
        5:08.69 (35.17)     5:42.57 (33.88)                                        
  3 Yu, Aaron J               36 University of Sa-38  6:00.00    5:42.86  
                  33.31     1:08.24 (34.93)     1:42.88 (34.64)     2:17.73 (34.85)
        2:52.87 (35.14)     3:28.32 (35.45)     4:03.51 (35.19)     4:38.37 (34.86)
        5:12.04 (33.67)     5:42.86 (30.82)                                        
  4 Stock, Kyle K             38 Tuolumne County-38   7:30.00    7:07.65  
                  35.82     1:15.17 (39.35)     1:57.40 (42.23)     2:41.04 (43.64)
        3:25.22 (44.18)     4:10.18 (44.96)     4:55.20 (45.02)     5:40.11 (44.91)
        6:24.80 (44.69)     7:07.65 (42.85)                                        
 
Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 15:53.88   5/18/2003 JEFF ERWIN                                
         PMS: P 16:34.36  12/31/1991 Tim Harvey                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Markal, Ender             39 University of Sa-38 26:00.00   24:41.20  
                  34.22     1:11.07 (36.85)     1:50.15 (39.08)     2:31.18 (41.03)
        3:13.44 (42.26)     3:56.57 (43.13)     4:39.83 (43.26)     5:25.14 (45.31)
        6:09.72 (44.58)     6:55.21 (45.49)     7:40.23 (45.02)     8:26.43 (46.20)
        9:11.64 (45.21)     9:58.17 (46.53)    10:43.35 (45.18)    11:29.39 (46.04)
       12:15.86 (46.47)    13:02.36 (46.50)    13:49.86 (47.50)    14:36.08 (46.22)
       15:23.14 (47.06)    16:09.21 (46.07)    16:57.23 (48.02)    17:42.98 (45.75)
       18:30.02 (47.04)    19:17.58 (47.56)    20:03.36 (45.78)    20:51.00 (47.64)
       21:38.24 (47.24)    22:24.93 (46.69)    23:11.25 (46.32)    23:57.59 (46.34)
       24:41.20 (43.61)
  2 Bardsley, Ralph J         37 SwimSF-38           33:00.00   31:45.11  
                  45.89     1:38.15 (52.26)     2:32.11 (53.96)     3:27.43 (55.32)
        4:23.83 (56.40)     5:20.92 (57.09)     6:18.20 (57.28)     7:16.31 (58.11)
        8:14.61 (58.30)     9:12.91 (58.30)    10:10.37 (57.46)    11:07.84 (57.47)
       12:06.24 (58.40)    13:06.08 (59.84)    14:04.77 (58.69)    15:03.22 (58.45)
       16:03.11 (59.89)  17:03.12 (1:00.01)    18:01.94 (58.82)  19:03.27 (1:01.33)
       20:02.51 (59.24)    21:02.29 (59.78)    22:01.59 (59.30)  23:02.05 (1:00.46)
       24:00.07 (58.02)  25:01.80 (1:01.73)  26:02.94 (1:01.14)    27:02.58 (59.64)
     28:03.40 (1:00.82)    29:03.26 (59.86)    30:01.46 (58.20)    30:58.22 (56.76)
       31:45.11 (46.89)
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 22.70    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 24.38  12/31/2007 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stock, Kyle K             38 Tuolumne County-38     36.00      37.12  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 49.12    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 51.81  12/31/2002 John Keppeler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lopez, Marco A            35 Bay Masters-38         56.95      57.66  
                  28.16       57.66 (29.50)                                        
  2 Sabatini, Greg            36 Richmond Plunge-38   1:26.00    1:12.99  
                  34.67     1:12.99 (38.32)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:47.72    5/4/2008 JOSH DAVIS                                 
         PMS: P 1:55.17  12/31/2001 Dan Veatch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Selinger, Ili R           38 Manatee Aquatic-38   2:15.00    2:17.32  
                  32.84     1:07.66 (34.82)     1:42.45 (34.79)     2:17.32 (34.87)
  2 Zajonc, Jason M           38 Santa Rosa Maste-38  2:26.26    2:39.03  
                  38.19     1:18.14 (39.95)     1:58.30 (40.16)     2:39.03 (40.73)
  3 Stock, Kyle K             38 Tuolumne County-38   2:53.00    3:10.28  
                  41.01     1:27.75 (46.74)     2:17.87 (50.12)     3:10.28 (52.41)
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 25.35   5/21/2010 STEVE WEST                                   
         PMS: P 26.99  12/31/2000 Brian Scottoline                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wyles, Eric J             35 Davis Aquatic Ma-38    28.07      29.12  
  2 Selinger, Ili R           38 Manatee Aquatic-38     30.09      31.22  
  3 Lockwood, Mike E          39 Tri Valley Maste-38    31.84      31.98  
  4 Flakoll, Jonathan D       37 Walnut Creek Mas-38    32.00      32.31  
  5 Craighead, Jason B        35 Tri Valley Maste-38    33.44      33.43  
  6 Shoenberger, Deacon G     37 Tamalpais Aquati-38    33.44      34.45  
  7 Bardsley, Ralph J         37 SwimSF-38              39.25      38.78  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 55.26  12/16/2001 RON KARNAUGH                                 
         PMS: P 58.76  12/31/2007 Roque Santos                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lockwood, Mike E          39 Tri Valley Maste-38  1:08.49    1:09.34  
                  32.21     1:09.34 (37.13)                                        
  2 Shoenberger, Deacon G     37 Tamalpais Aquati-38  1:12.42    1:13.16  
                  34.05     1:13.16 (39.11)                                        
  3 Bardsley, Ralph J         37 SwimSF-38            1:25.85    1:26.93  
                  41.48     1:26.93 (45.45)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:59.23  12/16/2001 RON KARNAUGH                               
         PMS: P 2:07.10  12/31/2005 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zajonc, Jason M           38 Santa Rosa Maste-38  3:29.29    3:01.26  
                  40.82     1:26.33 (45.51)     2:13.20 (46.87)     3:01.26 (48.06)
  2 Stock, Kyle K             38 Tuolumne County-38   3:05.04    3:10.28  
                  42.21     1:30.25 (48.04)     2:20.45 (50.20)     3:10.28 (49.83)
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.30   4/21/2002 WADE KING                                    
         PMS: P 23.37  12/31/2007 Dikan Rendic                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flakoll, Jonathan D       37 Walnut Creek Mas-38    26.08      26.27  
  2 Craighead, Jason B        35 Tri Valley Maste-38    26.01      26.96  
  3 Wyles, Eric J             35 Davis Aquatic Ma-38    26.20      27.61  
  4 Kading, Matthew           36 Tri Valley Maste-38    29.70      30.02  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 49.54   5/16/1999 PETER EGAN                                   
         PMS: P 51.60  12/31/1994 Robert Placak                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Selinger, Ili R           38 Manatee Aquatic-38     57.54      59.36  
                  28.38       59.36 (30.98)                                        
  2 Kading, Matthew           36 Tri Valley Maste-38  1:07.00    1:08.56  
                  31.77     1:08.56 (36.79)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:50.74   5/16/1999 BOBBY PATTEN                               
         PMS: P 1:56.86  12/31/2001 Terry Debiase                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zajonc, Jason M           38 Santa Rosa Maste-38  3:12.12    2:30.56  
                  36.37     1:15.95 (39.58)     1:54.69 (38.74)     2:30.56 (35.87)
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 50.06    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 51.78  12/31/2009 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wyles, Eric J             35 Davis Aquatic Ma-38    58.29      59.58  
                  28.76       59.58 (30.82)                                        
  2 Flakoll, Jonathan D       37 Walnut Creek Mas-38  1:02.00    1:00.57  
                  28.06     1:00.57 (32.51)                                        
  3 Craighead, Jason B        35 Tri Valley Maste-38  1:02.34    1:01.20  
                  28.35     1:01.20 (32.85)                                        
  4 Martens, Ashley R         39 Walnut Creek Mas-38  1:15.00    1:05.40  
                  31.00     1:05.40 (34.40)                                        
  5 Kading, Matthew           36 Tri Valley Maste-38  1:10.50    1:12.42  
                  33.38     1:12.42 (39.04)                                        
  6 Stock, Kyle K             38 Tuolumne County-38   1:45.00    1:27.28  
                  42.35     1:27.28 (44.93)                                        
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:48.74  12/22/2002 RON KARNAUGH                               
         PMS: P 1:56.47  12/31/1999 Cameron Reid                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Selinger, Ili R           38 Manatee Aquatic-38   2:08.99    2:09.70  
                  27.77     1:01.79 (34.02)     1:40.42 (38.63)     2:09.70 (29.28)
  2 Craighead, Jason B        35 Tri Valley Maste-38  2:12.34    2:14.64  
                  28.88     1:04.25 (35.37)     1:44.90 (40.65)     2:14.64 (29.74)
  3 Martens, Ashley R         39 Walnut Creek Mas-38  2:30.00    2:23.67  
                  30.10     1:08.53 (38.43)     1:50.53 (42.00)     2:23.67 (33.14)
  4 Zajonc, Jason M           38 Santa Rosa Maste-38  2:49.49    2:29.83  
                  31.47     1:12.09 (40.62)     1:57.38 (45.29)     2:29.83 (32.45)
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 3:56.76  12/16/2001 RON KARNAUGH                               
         PMS: P 4:04.90  12/31/2005 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martens, Ashley R         39 Walnut Creek Mas-38  5:20.00    5:09.61  
                  32.73     1:10.16 (37.43)     1:50.91 (40.75)     2:31.38 (40.47)
        3:15.63 (44.25)     4:01.45 (45.82)     4:37.07 (35.62)     5:09.61 (32.54)
  2 Zajonc, Jason M           38 Santa Rosa Maste-38  6:02.19    5:20.78  
                  33.03     1:08.66 (35.63)     1:53.23 (44.57)     2:36.52 (43.29)
        3:23.84 (47.32)     4:11.28 (47.44)     4:47.85 (36.57)     5:20.78 (32.93)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20.84   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 21.78  12/31/2003 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olson, Kurt N             42 Modesto Area Aqu-38    23.76      23.74  
  2 Lo, Shannon P             40 Manatee Aquatic-38     24.00      23.81  
  3 Hagen, Chris A            40 St Helena Master-38    24.27      24.21  
  4 Jegers, Daniel R          42 Marcia's Enthusi-38    24.35      24.35  
  5 Virkus, Christopher T     40 Santa Rosa Maste-38    24.80      24.88  
  6 Cardineau, Yan            44 Santa Rosa Maste-38    24.89      25.21  
  7 Wank, Jonathan            40 North Bay Aquati-38    25.40      25.35  
  8 Hanel, David M            40 Tempo Aquatics M-38    24.61      25.46  
  9 White, Tobin F            40 Davis Aquatic Ma-38    26.50      25.73  
 10 Ernst, James A            40 University of Sa-38    30.00      26.39  
 11 Chun, John W              41 Walnut Creek Mas-38    29.00      27.51  
 12 Messner, Timothy P        44 Fig Garden Swim-38     28.50      28.31  
 13 Acedo, Luis J             40 Vacaville Swim C-38    28.00      29.65  
 14 Tunney, Matt A            44 Orinda Aquatic M-38    31.31      30.25  
 15 Norland, Paul G           44 Marcia's Enthusi-38    41.00      35.24  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 45.35    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 47.36  12/31/2002 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Angel, Jorge I            44 Tri Valley Maste-38    53.31      51.53  
                  24.83       51.53 (26.70)                                        
  2 Lo, Shannon P             40 Manatee Aquatic-38     54.50      54.00  
                  25.24       54.00 (28.76)                                        
  3 Jegers, Daniel R          42 Marcia's Enthusi-38    55.24      54.16  
                  26.39       54.16 (27.77)                                        
  4 Hagen, Chris A            40 St Helena Master-38    54.23      55.05  
                  25.48       55.05 (29.57)                                        
  5 Berntsen, Mike            43 Modesto Area Aqu-38    56.85      55.15  
                  26.16       55.15 (28.99)                                        
  6 Stump, R Chris            42 Walnut Creek Mas-38    55.38      55.73  
                  27.03       55.73 (28.70)                                        
  7 Virkus, Christopher T     40 Santa Rosa Maste-38    56.00      56.23  
                  27.49       56.23 (28.74)                                        
  8 Schuppek, Richard         43 University of Sa-38    57.59      56.25  
                  26.72       56.25 (29.53)                                        
  9 Hanel, David M            40 Tempo Aquatics M-38    55.49      56.49  
                  28.27       56.49 (28.22)                                        
 10 Wank, Jonathan            40 North Bay Aquati-38    58.40    1:00.19  
                  29.13     1:00.19 (31.06)                                        
 11 Ernst, James A            40 University of Sa-38  1:10.00    1:01.99  
                  30.62     1:01.99 (31.37)                                        
 12 Messner, Timothy P        44 Fig Garden Swim-38   1:03.17    1:02.89  
                  30.35     1:02.89 (32.54)                                        
 13 Acedo, Luis J             40 Vacaville Swim C-38  1:25.00    1:06.74  
                  32.80     1:06.74 (33.94)                                        
 14 Norland, Paul G           44 Marcia's Enthusi-38  1:20.00    1:23.23  
                  39.49     1:23.23 (43.74)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:38.94    5/4/2008 MICHAEL ROSS                               
         PMS: P 1:44.90  12/31/2003 David Boatwright                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Angel, Jorge I            44 Tri Valley Maste-38  1:56.00    1:52.46  
                  25.83       54.11 (28.28)     1:23.35 (29.24)     1:52.46 (29.11)
  2 Kays, David E             44 Pacific Northwes-36  1:52.00    1:56.98  
                  26.48       55.90 (29.42)     1:26.64 (30.74)     1:56.98 (30.34)
  3 Connolly, Darrin T        40 Bay Masters-38       2:00.00    1:59.97  
                  27.15       57.42 (30.27)     1:28.98 (31.56)     1:59.97 (30.99)
  4 Stanec, John M            44 Walnut Creek Mas-38  2:03.00    2:05.35  
                  29.54     1:01.35 (31.81)     1:33.44 (32.09)     2:05.35 (31.91)
  5 Berntsen, Mike            43 Modesto Area Aqu-38  2:08.46    2:06.55  
                  28.64     1:00.54 (31.90)     1:33.32 (32.78)     2:06.55 (33.23)
  6 Olson, Kurt N             42 Modesto Area Aqu-38  2:12.12    2:09.43  
                  29.11     1:02.09 (32.98)     1:36.92 (34.83)     2:09.43 (32.51)
  7 Fine, Kenneth M           43 Menlo Masters Ak-38  2:35.00    2:32.04  
                  33.26     1:11.79 (38.53)     1:51.81 (40.02)     2:32.04 (40.23)
  8 Bolander, Jarie G         41 University of Sa-38  2:30.00    2:44.04  
                  38.80     1:18.84 (40.04)     2:02.51 (43.67)     2:44.04 (41.53)
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:39.86    5/8/2010 ALEX KOSTICH                               
         PMS: P 4:39.86  12/31/2010 Alex Kostich                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kays, David E             44 Pacific Northwes-36  5:02.00    5:04.72  
                  27.62       57.50 (29.88)     1:27.99 (30.49)     1:58.70 (30.71)
        2:29.65 (30.95)     3:00.73 (31.08)     3:32.07 (31.34)     4:03.44 (31.37)
        4:35.03 (31.59)     5:04.72 (29.69)                                        
  2 Bird, Clark M             41 Merced Skimmers-38   5:05.00    5:12.65  
                  27.97       57.93 (29.96)     1:28.76 (30.83)     2:00.32 (31.56)
        2:31.90 (31.58)     3:03.67 (31.77)     3:35.85 (32.18)     4:08.05 (32.20)
        4:40.26 (32.21)     5:12.65 (32.39)                                        
  3 Atchison, Dean T          41 University of Sa-38  5:25.00    5:15.63  
                  29.54     1:00.67 (31.13)     1:32.20 (31.53)     2:04.26 (32.06)
        2:36.33 (32.07)     3:08.35 (32.02)     3:40.51 (32.16)     4:12.85 (32.34)
        4:44.85 (32.00)     5:15.63 (30.78)                                        
  4 Connolly, Darrin T        40 Bay Masters-38       5:30.00    5:22.05  
                  29.09     1:00.90 (31.81)     1:33.44 (32.54)     2:06.49 (33.05)
        2:39.56 (33.07)     3:12.68 (33.12)     3:45.53 (32.85)     4:18.22 (32.69)
        4:50.89 (32.67)     5:22.05 (31.16)                                        
  5 Stietzel, Kent J          42 Menlo Masters Ak-38  5:52.48    5:45.27  
                  30.71     1:03.90 (33.19)     1:37.90 (34.00)     2:12.90 (35.00)
        2:48.29 (35.39)     3:23.43 (35.14)     3:58.81 (35.38)     4:34.48 (35.67)
        5:10.52 (36.04)     5:45.27 (34.75)                                        
  6 Bajet, Denis              44 UNAT                 5:30.00    5:50.14  
                  30.47     1:03.12 (32.65)     1:37.27 (34.15)     2:12.23 (34.96)
        2:47.65 (35.42)     3:23.78 (36.13)     4:00.12 (36.34)     4:36.98 (36.86)
        5:13.91 (36.93)     5:50.14 (36.23)                                        
  7 Fine, Kenneth M           43 Menlo Masters Ak-38  7:00.00    6:56.45  
                  38.61     1:21.91 (43.30)     2:04.91 (43.00)     2:47.60 (42.69)
        3:30.01 (42.41)     4:11.62 (41.61)     4:52.79 (41.17)     5:34.54 (41.75)
      6:56.70 (1:22.16)         6:56.45 ( )                                        
 
Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 9:32.66    5/7/2010 ALEX KOSTICH                               
         PMS: P 9:32.66  12/31/2010 Alex Kostich                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fahlen, Mark T            40 Modesto Area Aqu-38 10:45.00   11:15.26  
                  30.62     1:03.66 (33.04)     1:37.29 (33.63)     2:10.69 (33.40)
        2:44.14 (33.45)     3:17.44 (33.30)     3:50.88 (33.44)     4:24.37 (33.49)
        4:58.20 (33.83)     5:32.07 (33.87)     6:06.02 (33.95)     6:39.83 (33.81)
        7:13.95 (34.12)     7:48.03 (34.08)     8:22.38 (34.35)     8:57.20 (34.82)
        9:31.84 (34.64)    10:06.71 (34.87)    10:41.34 (34.63)    11:15.26 (33.92)
  2 Mageean, Edward A         42 Modesto Area Aqu-38 12:45.00   12:20.52  
                  29.31     1:01.43 (32.12)     1:35.74 (34.31)     2:11.69 (35.95)
        2:48.44 (36.75)     3:25.51 (37.07)     4:03.54 (38.03)     4:42.05 (38.51)
        5:19.68 (37.63)     5:58.71 (39.03)     6:37.37 (38.66)     7:15.50 (38.13)
        7:54.06 (38.56)     8:32.64 (38.58)     9:11.58 (38.94)     9:49.67 (38.09)
       10:28.49 (38.82)    11:06.53 (38.04)    11:43.35 (36.82)    12:20.52 (37.17)
 
Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 15:51.52    5/9/2010 ALEX KOSTICH                              
         PMS: P 15:51.52  12/31/2010 Alex Kostich                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kays, David E             44 Pacific Northwes-36 17:39.00   17:20.62  
                  28.53       59.23 (30.70)     1:30.26 (31.03)     2:01.36 (31.10)
        2:32.50 (31.14)     3:03.49 (30.99)     3:34.73 (31.24)     4:06.16 (31.43)
        4:37.48 (31.32)     5:08.65 (31.17)     5:40.14 (31.49)     6:11.67 (31.53)
        6:43.18 (31.51)     7:14.85 (31.67)     7:46.63 (31.78)     8:18.18 (31.55)
        8:49.84 (31.66)     9:21.51 (31.67)     9:53.33 (31.82)    10:25.21 (31.88)
       10:57.00 (31.79)    11:29.06 (32.06)    12:01.16 (32.10)    12:33.18 (32.02)
       13:05.39 (32.21)    13:37.44 (32.05)    14:09.38 (31.94)    14:41.49 (32.11)
       15:13.62 (32.13)    15:45.85 (32.23)    16:18.02 (32.17)    16:49.81 (31.79)
       17:20.62 (30.81)
  2 Bird, Clark M             41 Merced Skimmers-38  18:20.00   18:00.35  
                  29.81     1:01.35 (31.54)     1:33.19 (31.84)     2:05.52 (32.33)
        2:37.44 (31.92)     3:10.01 (32.57)     3:42.65 (32.64)     4:15.17 (32.52)
        4:47.50 (32.33)     5:19.86 (32.36)     5:52.53 (32.67)     6:25.21 (32.68)
        6:57.82 (32.61)     7:30.46 (32.64)     8:03.82 (33.36)     8:36.88 (33.06)
        9:09.49 (32.61)     9:42.63 (33.14)    10:15.99 (33.36)    10:48.93 (32.94)
       11:21.54 (32.61)    11:54.15 (32.61)    12:27.20 (33.05)    12:59.87 (32.67)
       13:33.00 (33.13)    14:06.42 (33.42)    14:40.13 (33.71)    15:13.63 (33.50)
       15:47.62 (33.99)    16:20.86 (33.24)    16:54.63 (33.77)    17:27.74 (33.11)
       18:00.35 (32.61)
  3 Cardineau, Yan            44 Santa Rosa Maste-38 17:45.00   18:07.51  
                  29.15     1:00.25 (31.10)     1:31.94 (31.69)     2:03.68 (31.74)
        2:35.69 (32.01)     3:07.77 (32.08)     3:39.98 (32.21)     4:12.41 (32.43)
        4:44.83 (32.42)     5:17.30 (32.47)     5:50.09 (32.79)     6:22.72 (32.63)
        6:55.71 (32.99)     7:29.05 (33.34)     8:02.10 (33.05)     8:35.20 (33.10)
        9:08.29 (33.09)     9:41.72 (33.43)    10:15.19 (33.47)    10:48.76 (33.57)
       11:22.54 (33.78)    11:56.25 (33.71)    12:29.94 (33.69)    13:03.97 (34.03)
       13:37.99 (34.02)    14:11.92 (33.93)    14:45.57 (33.65)    15:19.58 (34.01)
       15:53.48 (33.90)    16:27.37 (33.89)    17:01.01 (33.64)    17:34.52 (33.51)
       18:07.51 (32.99)
  4 Connolly, Darrin T        40 Bay Masters-38      19:30.00   19:01.01  
                  29.69     1:02.91 (33.22)     1:37.53 (34.62)     2:12.50 (34.97)
        2:47.26 (34.76)     3:22.13 (34.87)     3:56.97 (34.84)     4:31.70 (34.73)
        5:06.38 (34.68)     5:41.40 (35.02)     6:16.37 (34.97)     6:51.63 (35.26)
        7:26.94 (35.31)     8:02.27 (35.33)     8:37.63 (35.36)     9:13.46 (35.83)
        9:48.61 (35.15)    10:24.09 (35.48)    10:59.69 (35.60)    11:35.02 (35.33)
       12:09.94 (34.92)    12:45.16 (35.22)    13:19.72 (34.56)    13:54.91 (35.19)
       14:29.81 (34.90)    15:04.56 (34.75)    15:39.53 (34.97)    16:14.30 (34.77)
       16:48.95 (34.65)    17:22.25 (33.30)    17:55.92 (33.67)    18:29.37 (33.45)
       19:01.01 (31.64)
  5 Olson, Kurt N             42 Modesto Area Aqu-38 20:20.12   19:47.26  
                  31.24     1:05.99 (34.75)     1:41.66 (35.67)     2:17.75 (36.09)
        2:53.89 (36.14)     3:30.69 (36.80)     4:07.28 (36.59)     4:43.69 (36.41)
        5:20.65 (36.96)     5:57.57 (36.92)     6:34.34 (36.77)     7:10.56 (36.22)
        7:46.90 (36.34)     8:23.44 (36.54)     8:59.64 (36.20)     9:35.60 (35.96)
       10:12.09 (36.49)    10:48.08 (35.99)    11:24.41 (36.33)    12:00.97 (36.56)
       12:37.36 (36.39)    13:13.69 (36.33)    13:50.42 (36.73)    14:26.69 (36.27)
       15:03.43 (36.74)    15:39.39 (35.96)    16:15.45 (36.06)    16:51.28 (35.83)
       17:27.00 (35.72)    18:03.43 (36.43)    18:38.91 (35.48)    19:13.69 (34.78)
       19:47.26 (33.57)
  6 Csillik, Lajos G          43 University of Sa-38 22:00.00   20:26.11  
                  37.07     1:16.64 (39.57)     1:56.11 (39.47)     2:35.44 (39.33)
        3:14.67 (39.23)     3:53.78 (39.11)     4:32.55 (38.77)     5:10.33 (37.78)
        5:48.34 (38.01)     6:25.98 (37.64)     7:03.50 (37.52)     7:40.61 (37.11)
        8:17.91 (37.30)     8:54.89 (36.98)     9:31.82 (36.93)    10:08.79 (36.97)
       10:45.65 (36.86)    11:22.63 (36.98)    11:59.31 (36.68)    12:35.87 (36.56)
       13:12.15 (36.28)    13:48.84 (36.69)    14:24.95 (36.11)    15:01.14 (36.19)
       15:37.12 (35.98)    16:13.42 (36.30)    16:50.03 (36.61)    17:26.12 (36.09)
       18:02.44 (36.32)    18:38.54 (36.10)    19:14.55 (36.01)    19:51.07 (36.52)
       20:26.11 (35.04)
  7 Cook, John M              41 University of Sa-38 22:36.00   21:20.30  
                  31.38     1:06.20 (34.82)     1:42.70 (36.50)     2:19.57 (36.87)
        2:56.86 (37.29)     3:34.57 (37.71)     4:12.31 (37.74)     4:50.49 (38.18)
        5:28.90 (38.41)     6:06.88 (37.98)     6:45.03 (38.15)     7:23.71 (38.68)
        8:02.50 (38.79)     8:41.37 (38.87)     9:20.54 (39.17)     9:59.39 (38.85)
       10:39.34 (39.95)    11:19.09 (39.75)    11:58.39 (39.30)    12:38.40 (40.01)
       13:18.93 (40.53)    13:59.07 (40.14)    14:42.00 (42.93)    15:22.88 (40.88)
       16:03.78 (40.90)    16:44.24 (40.46)    17:23.82 (39.58)    18:03.83 (40.01)
       18:43.59 (39.76)    19:23.31 (39.72)    20:04.05 (40.74)    20:42.80 (38.75)
       21:20.30 (37.50)
  8 Walker, John A            44 University of Sa-38 22:10.00   21:46.88  
                  36.85     1:17.20 (40.35)     1:59.92 (42.72)     2:42.45 (42.53)
        3:24.56 (42.11)     4:07.34 (42.78)     4:48.33 (40.99)     5:28.27 (39.94)
        6:08.00 (39.73)     6:47.96 (39.96)     7:28.02 (40.06)     8:07.46 (39.44)
        8:46.72 (39.26)     9:26.02 (39.30)    10:05.66 (39.64)    10:45.23 (39.57)
       11:24.82 (39.59)    12:04.00 (39.18)    12:43.64 (39.64)    13:23.84 (40.20)
       14:03.59 (39.75)    14:43.01 (39.42)    15:21.46 (38.45)    16:00.99 (39.53)
       16:40.59 (39.60)    17:19.60 (39.01)    17:59.05 (39.45)    18:37.55 (38.50)
       19:15.73 (38.18)    19:54.34 (38.61)    20:31.65 (37.31)    21:09.84 (38.19)
       21:46.88 (37.04)
  9 Bolander, Jarie G         41 University of Sa-38 23:14.74   23:56.02  
                  38.11     1:20.84 (42.73)     2:01.66 (40.82)     2:45.50 (43.84)
        3:26.78 (41.28)     4:11.43 (44.65)     4:54.66 (43.23)     5:38.20 (43.54)
        6:21.66 (43.46)     7:05.30 (43.64)     7:49.26 (43.96)     8:31.44 (42.18)
        9:16.44 (45.00)    10:00.03 (43.59)    10:43.65 (43.62)    11:27.81 (44.16)
       12:11.03 (43.22)    12:55.31 (44.28)    13:37.55 (42.24)    14:22.38 (44.83)
       15:06.96 (44.58)    15:51.09 (44.13)    16:35.00 (43.91)    17:19.06 (44.06)
       18:03.46 (44.40)    18:46.92 (43.46)    19:32.71 (45.79)    20:17.68 (44.97)
       21:02.19 (44.51)    21:46.31 (44.12)    22:30.73 (44.42)    23:13.60 (42.87)
       23:56.02 (42.42)
 10 Fine, Kenneth M           43 Menlo Masters Ak-38 24:00.00   23:59.54  
                  40.41     1:22.71 (42.30)     2:07.44 (44.73)     2:51.74 (44.30)
        3:35.95 (44.21)     4:19.71 (43.76)     5:03.43 (43.72)     5:47.01 (43.58)
        6:29.81 (42.80)     7:12.75 (42.94)   8:39.63 (1:26.88)     9:23.53 (43.90)
       10:07.47 (43.94)    10:51.08 (43.61)  12:18.01 (1:26.93)    13:01.66 (43.65)
       13:45.23 (43.57)    14:28.91 (43.68)    15:13.29 (44.38)    15:57.19 (43.90)
       16:41.17 (43.98)    17:25.44 (44.27)    18:09.65 (44.21)    18:53.83 (44.18)
                                                   19:37.63 ( )    20:21.57 (43.94)
       21:05.43 (43.86)                            21:48.80 ( )    22:32.60 (43.80)
     23:59.54 (1:26.94)
 11 Gouldy, Jared K           40 Marin Pirates Ma-38 27:00.00   25:00.16  
                1:20.36                             2:04.65 ( )     2:49.49 (44.84)
        3:34.79 (45.30)     4:19.57 (44.78)     5:04.57 (45.00)     5:50.97 (46.40)
        6:36.63 (45.66)     7:22.21 (45.58)     8:08.37 (46.16)     8:55.18 (46.81)
        9:40.93 (45.75)    10:26.84 (45.91)    11:13.82 (46.98)    12:00.47 (46.65)
       12:47.19 (46.72)    13:33.76 (46.57)    14:20.91 (47.15)    15:07.97 (47.06)
       15:54.95 (46.98)    16:41.33 (46.38)    17:28.72 (47.39)    18:14.83 (46.11)
       18:59.74 (44.91)    19:45.46 (45.72)    20:32.49 (47.03)    21:17.90 (45.41)
       22:03.60 (45.70)    22:49.03 (45.43)  24:18.85 (1:29.82)    25:00.16 (41.31)
 12 Norland, Paul G           44 Marcia's Enthusi-38 36:00.00   30:36.51  
                  44.50     1:38.53 (54.03)     2:32.62 (54.09)     3:29.00 (56.38)
        4:24.95 (55.95)     5:20.05 (55.10)     6:15.85 (55.80)     7:12.47 (56.62)
        8:09.35 (56.88)     9:05.27 (55.92)    10:01.20 (55.93)    10:58.12 (56.92)
       11:54.39 (56.27)    12:51.78 (57.39)    13:47.76 (55.98)    14:45.37 (57.61)
       15:41.75 (56.38)    16:38.43 (56.68)    17:34.89 (56.46)    18:31.39 (56.50)
       19:29.60 (58.21)    20:27.73 (58.13)    21:24.50 (56.77)    22:21.18 (56.68)
       23:17.65 (56.47)    24:13.99 (56.34)    25:10.93 (56.94)    26:06.62 (55.69)
       27:02.41 (55.79)    27:58.42 (56.01)    28:54.24 (55.82)    29:48.43 (54.19)
       30:36.51 (48.08)
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 22.77   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 23.93  12/31/2009 Rick Gould                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Tobin F            40 Davis Aquatic Ma-38    30.07      28.94  
  2 Connolly, Darrin T        40 Bay Masters-38         31.00      29.39  
  3 Jegers, Daniel R          42 Marcia's Enthusi-38    31.49      30.57  
  4 Berntsen, Mike            43 Modesto Area Aqu-38    30.84      30.98  
  5 Schuppek, Richard         43 University of Sa-38    34.00      32.06  
  6 Fine, Kenneth M           43 Menlo Masters Ak-38  1:30.00      39.86  
  7 Norland, Paul G           44 Marcia's Enthusi-38    45.00      46.40  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 48.49   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 51.87  12/31/2009 Rick Gould                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Tobin F            40 Davis Aquatic Ma-38  1:05.00    1:04.13  
                  30.85     1:04.13 (33.28)                                        
  2 Berntsen, Mike            43 Modesto Area Aqu-38  1:10.81    1:07.13  
                  33.34     1:07.13 (33.79)                                        
  3 Schuppek, Richard         43 University of Sa-38  1:14.00    1:12.32  
                  34.16     1:12.32 (38.16)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:50.09    5/4/2008 MICHAEL ROSS                               
         PMS: P 1:52.32  12/31/2009 Rick Gould                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           44 Walnut Creek Mas-38  1:58.80    2:18.14  
                  32.26     1:07.33 (35.07)     1:43.19 (35.86)     2:18.14 (34.95)
  2 Connolly, Darrin T        40 Bay Masters-38       2:25.00    2:19.52  
                  33.15     1:08.39 (35.24)     1:44.32 (35.93)     2:19.52 (35.20)
  3 White, Tobin F            40 Davis Aquatic Ma-38  2:20.00    2:21.66  
                  32.32     1:08.62 (36.30)     1:45.69 (37.07)     2:21.66 (35.97)
  4 Stietzel, Kent J          42 Menlo Masters Ak-38  2:38.66    2:34.57  
                  36.44     1:15.27 (38.83)     1:55.26 (39.99)     2:34.57 (39.31)
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 25.84   5/18/2003 GREG RHODENBAUGH                             
         PMS: P 26.67  12/31/2010 Roque Santos                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           44 Walnut Creek Mas-38    28.20      28.55  
  2 Hamilton, Nathan          43 Sierra Nevada Ma-38    29.69      31.05  
  3 Stietzel, Kent J          42 Menlo Masters Ak-38    31.82      32.26  
  4 Stump, R Chris            42 Walnut Creek Mas-38    32.61      32.46  
  5 Mc Bride, Patrick F       42 University of Sa-38    33.41      33.90  
  6 Schuppek, Richard         43 University of Sa-38    33.64      34.06  
  7 Wank, Jonathan            40 North Bay Aquati-38    37.00      34.30  
  8 Messner, Timothy P        44 Fig Garden Swim-38     36.26      36.53  
  9 Acedo, Luis J             40 Vacaville Swim C-38    42.00      37.43  
 10 Tunney, Matt A            44 Orinda Aquatic M-38    41.51      40.90  
 11 Norland, Paul G           44 Marcia's Enthusi-38    48.00      47.91  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 57.04   5/18/2003 WALLY DICKS                                  
         PMS: P 57.23  12/31/2010 Roque Santos                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Angel, Jorge I            44 Tri Valley Maste-38  1:06.00    1:04.41  
                  30.35     1:04.41 (34.06)                                        
  2 Santos, Roque J           44 Walnut Creek Mas-38    58.94    1:06.18  
                  30.42     1:06.18 (35.76)                                        
  3 Berntsen, Mike            43 Modesto Area Aqu-38  1:13.03    1:10.64  
                  34.04     1:10.64 (36.60)                                        
  4 Messner, Timothy P        44 Fig Garden Swim-38   1:18.55    1:18.83  
                  37.96     1:18.83 (40.87)                                        
  5 Ernst, James A            40 University of Sa-38  1:30.00    1:23.19  
                  40.20     1:23.19 (42.99)                                        
  6 Acedo, Luis J             40 Vacaville Swim C-38  1:40.00    1:25.13  
                  40.60     1:25.13 (44.53)                                        
  7 Tunney, Matt A            44 Orinda Aquatic M-38  1:30.02    1:26.88  
                  40.37     1:26.88 (46.51)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:03.37   4/19/2009 ROQUE SANTOS                               
         PMS: P 2:03.31  12/31/2009 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           44 Walnut Creek Mas-38  2:08.42    2:19.74  
                  32.36     1:08.86 (36.50)     1:44.18 (35.32)     2:19.74 (35.56)
  2 Hamilton, Nathan          43 Sierra Nevada Ma-38  2:18.78    2:23.85  
                  33.34     1:09.51 (36.17)     1:45.93 (36.42)     2:23.85 (37.92)
  3 Kays, David E             44 Pacific Northwes-36  2:23.50    2:25.19  
                  33.59     1:10.08 (36.49)     1:47.78 (37.70)     2:25.19 (37.41)
  4 Cardineau, Yan            44 Santa Rosa Maste-38  2:36.00    2:33.53  
                  34.92     1:14.48 (39.56)     1:54.22 (39.74)     2:33.53 (39.31)
  5 Mc Bride, Patrick F       42 University of Sa-38  2:36.01    2:38.18  
                  35.78     1:15.89 (40.11)     1:57.07 (41.18)     2:38.18 (41.11)
  6 Stietzel, Kent J          42 Menlo Masters Ak-38  2:38.90    2:41.19  
                  36.31     1:17.16 (40.85)     1:59.37 (42.21)     2:41.19 (41.82)
  7 Messner, Timothy P        44 Fig Garden Swim-38   2:54.17    2:50.07  
                  39.64     1:22.69 (43.05)     2:06.46 (43.77)     2:50.07 (43.61)
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.61   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 23.69  12/31/2010 Matt Jones                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jegers, Daniel R          42 Marcia's Enthusi-38    26.73      26.74  
  2 Schuppek, Richard         43 University of Sa-38    28.19      27.95  
  3 Berntsen, Mike            43 Modesto Area Aqu-38    30.01      28.03  
  4 Hanel, David M            40 Tempo Aquatics M-38    28.72      28.97  
  5 Erickson, Douglas B       40 Rolling Hills Mu-38    29.50      29.10  
  6 Connolly, Darrin T        40 Bay Masters-38         32.00      29.12  
  7 Messner, Timothy P        44 Fig Garden Swim-38     31.44      32.11  
  8 Norland, Paul G           44 Marcia's Enthusi-38    42.00      43.03  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 49.27    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 52.73  12/31/2010 Matt Jones                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Angel, Jorge I            44 Tri Valley Maste-38    57.00      58.52  
                  27.55       58.52 (30.97)                                        
  2 Cardineau, Yan            44 Santa Rosa Maste-38    55.75      59.09  
                  28.46       59.09 (30.63)                                        
  3 Bajet, Denis              44 UNAT                   58.00      59.33  
                  27.46       59.33 (31.87)                                        
  4 Jegers, Daniel R          42 Marcia's Enthusi-38  1:01.16    1:02.08  
                  28.90     1:02.08 (33.18)                                        
  5 Stietzel, Kent J          42 Menlo Masters Ak-38  1:09.69    1:06.87  
                  31.16     1:06.87 (35.71)                                        
  6 Hanel, David M            40 Tempo Aquatics M-38    59.00    1:07.76  
                  31.04     1:07.76 (36.72)                                        
  7 Mc Bride, Patrick F       42 University of Sa-38  1:05.09    1:08.48  
                  32.18     1:08.48 (36.30)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:50.61   4/14/2002 DENNIS BAKER                               
         PMS: P 1:56.79  12/31/2009 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Bride, Patrick F       42 University of Sa-38  2:32.12    2:32.16  
                  33.95     1:12.45 (38.50)     1:51.62 (39.17)     2:32.16 (40.54)
  2 Stietzel, Kent J          42 Menlo Masters Ak-38  2:46.90    2:35.78  
                  35.31     1:16.09 (40.78)     1:57.04 (40.95)     2:35.78 (38.74)
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 51.85   5/23/2010 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 52.58  12/31/2010 Roque Santos                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Angel, Jorge I            44 Tri Valley Maste-38    59.61      59.05  
                  28.16       59.05 (30.89)                                        
  2 Santos, Roque J           44 Walnut Creek Mas-38    55.20    1:01.85  
                  28.30     1:01.85 (33.55)                                        
  3 Hamilton, Nathan          43 Sierra Nevada Ma-38  1:00.81    1:02.78  
                  29.76     1:02.78 (33.02)                                        
  4 Cardineau, Yan            44 Santa Rosa Maste-38  1:00.89    1:03.12  
                  29.13     1:03.12 (33.99)                                        
  5 Berntsen, Mike            43 Modesto Area Aqu-38  1:05.85    1:03.16  
                  29.63     1:03.16 (33.53)                                        
  6 Connolly, Darrin T        40 Bay Masters-38       1:07.00    1:06.38  
                  29.71     1:06.38 (36.67)                                        
  7 Schuppek, Richard         43 University of Sa-38  1:08.30    1:06.50  
                  31.54     1:06.50 (34.96)                                        
  8 Erickson, Douglas B       40 Rolling Hills Mu-38  1:06.00    1:07.67  
                  31.86     1:07.67 (35.81)                                        
  9 Stietzel, Kent J          42 Menlo Masters Ak-38  1:08.81    1:08.50  
                  32.50     1:08.50 (36.00)                                        
 10 Hanel, David M            40 Tempo Aquatics M-38  1:06.98    1:09.68  
                  32.23     1:09.68 (37.45)                                        
 11 Mc Bride, Patrick F       42 University of Sa-38  1:06.24    1:11.40  
                  35.16     1:11.40 (36.24)                                        
 12 Acedo, Luis J             40 Vacaville Swim C-38  1:45.00    1:18.81  
                  38.45     1:18.81 (40.36)                                        
 13 Norland, Paul G           44 Marcia's Enthusi-38  1:42.00    1:39.09  
                  43.63     1:39.09 (55.46)                                        
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:51.85   4/26/2009 MICHAEL ROSS                               
         PMS: P 1:53.59  12/31/2009 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           44 Walnut Creek Mas-38  1:56.30    2:05.25  
                  27.62       58.86 (31.24)     1:35.28 (36.42)     2:05.25 (29.97)
  2 Angel, Jorge I            44 Tri Valley Maste-38  2:07.00    2:05.72  
                  27.47     1:01.92 (34.45)     1:37.67 (35.75)     2:05.72 (28.05)
  3 Cardineau, Yan            44 Santa Rosa Maste-38  2:11.47    2:12.27  
                  27.82     1:02.17 (34.35)     1:41.63 (39.46)     2:12.27 (30.64)
  4 Fahlen, Mark T            40 Modesto Area Aqu-38  2:15.00    2:18.16  
                  29.55     1:07.90 (38.35)     1:47.22 (39.32)     2:18.16 (30.94)
  5 Jegers, Daniel R          42 Marcia's Enthusi-38  2:39.49    2:22.04  
                  29.66     1:07.58 (37.92)     1:50.45 (42.87)     2:22.04 (31.59)
  6 Mc Bride, Patrick F       42 University of Sa-38  2:29.24    2:33.34  
                  32.21     1:16.02 (43.81)     1:57.76 (41.74)     2:33.34 (35.58)
  7 Hanel, David M            40 Tempo Aquatics M-38  2:38.31    2:35.26  
                  31.52     1:12.13 (40.61)     1:59.64 (47.51)     2:35.26 (35.62)
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:01.87   4/19/2009 ROQUE SANTOS                               
         PMS: P 4:01.87  12/31/2009 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           44 Walnut Creek Mas-38  4:12.00    4:32.24  
                  29.13     1:02.47 (33.34)     1:38.16 (35.69)     2:13.52 (35.36)
        2:50.98 (37.46)     3:28.74 (37.76)     4:00.77 (32.03)     4:32.24 (31.47)
  2 Bird, Clark M             41 Merced Skimmers-38   4:33.00    4:43.36  
                  29.78     1:03.90 (34.12)     1:42.97 (39.07)     2:21.09 (38.12)
        3:01.60 (40.51)     3:41.24 (39.64)     4:13.66 (32.42)     4:43.36 (29.70)
  3 Cardineau, Yan            44 Santa Rosa Maste-38  4:45.00    4:43.87  
                  29.48     1:02.50 (33.02)     1:40.47 (37.97)     2:17.60 (37.13)
        2:59.30 (41.70)     3:40.41 (41.11)     4:13.21 (32.80)     4:43.87 (30.66)
  4 Hamilton, Nathan          43 Sierra Nevada Ma-38  4:44.53    4:58.47  
                  32.30     1:07.73 (35.43)     1:45.39 (37.66)     2:23.51 (38.12)
        3:03.47 (39.96)     3:43.97 (40.50)     4:20.75 (36.78)     4:58.47 (37.72)
  5 Jegers, Daniel R          42 Marcia's Enthusi-38  5:29.49    5:17.64  
                  30.87     1:06.71 (35.84)     1:49.68 (42.97)     2:31.52 (41.84)
        3:19.92 (48.40)     4:07.52 (47.60)     4:44.04 (36.52)     5:17.64 (33.60)
  6 Mc Bride, Patrick F       42 University of Sa-38  5:08.83    5:23.44  
                  32.42     1:10.08 (37.66)     1:54.99 (44.91)     2:41.02 (46.03)
        3:23.08 (42.06)     4:07.28 (44.20)     4:46.15 (38.87)     5:23.44 (37.29)
  7 Olson, Kurt N             42 Modesto Area Aqu-38  5:10.23    5:39.69  
                  33.48     1:12.93 (39.45)     1:58.23 (45.30)     2:42.64 (44.41)
        3:34.39 (51.75)     4:26.57 (52.18)     5:04.03 (37.46)     5:39.69 (35.66)
  8 Bolander, Jarie G         41 University of Sa-38  7:00.00    6:33.65  
                  43.38     1:30.23 (46.85)     2:24.74 (54.51)     3:18.91 (54.17)
        4:14.54 (55.63)     5:09.41 (54.87)     5:52.79 (43.38)     6:33.65 (40.86)
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.06   5/21/2010 RICHARD HUGHEY                               
         PMS: P 21.87  12/31/2009 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boone, Jon                48 Walnut Creek Mas-38    24.48      23.91  
  2 Mc Cormack, Bryan J       46 The Olympic Club-38    24.58      24.16  
  3 Scheberies, Fred          48 UNAT                   23.88      24.35  
  4 Condon, Doug              48 Tri Valley Maste-38    24.36      24.39  
  5 Ross, Duncan              46 Rolling Hills Mu-38    26.50      25.54  
  6 Sperka, Daniel J          46 Davis Aquatic Ma-38    26.40      26.75  
  7 McSweeney, Brian P        45 University of Sa-38    27.21      27.25  
  8 France, Kermit            45 Walnut Creek Mas-38    30.36      29.73  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 46.46   5/22/2010 DAVID SIMS                                   
         PMS: P 46.72  12/31/2009 Rich Saeger                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stahl, Stephen A          47 Walnut Creek Mas-38    50.82      51.11  
                  24.78       51.11 (26.33)                                        
  2 Boone, Jon                48 Walnut Creek Mas-38    53.19      52.84  
                  25.08       52.84 (27.76)                                        
  3 Gothberg, Brad A          49 Walnut Creek Mas-38    52.86      52.97  
                  25.59       52.97 (27.38)                                        
  4 Mc Cormack, Bryan J       46 The Olympic Club-38    53.98      53.17  
                  25.67       53.17 (27.50)                                        
  5 Carpenter, Michael J      47 Merced Skimmers-38     53.80      53.96  
                  25.26       53.96 (28.70)                                        
  6 Condon, Doug              48 Tri Valley Maste-38    52.95      54.26  
                  26.00       54.26 (28.26)                                        
  7 Ross, Duncan              46 Rolling Hills Mu-38    57.00      55.60  
                  26.90       55.60 (28.70)                                        
  8 Velasco, Donald T         45 Alameda Aquatic-38     59.25      58.94  
                  29.09       58.94 (29.85)                                        
  9 Sperka, Daniel J          46 Davis Aquatic Ma-38    58.05      59.48  
                  29.03       59.48 (30.45)                                        
 10 France, Kermit            45 Walnut Creek Mas-38  1:06.75    1:05.64  
                  31.25     1:05.64 (34.39)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:41.69   5/21/2010 DAVID SIMS                                 
         PMS: P 1:45.35  12/31/2009 David Boatwright                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stahl, Stephen A          47 Walnut Creek Mas-38  1:53.15    1:54.81  
                  26.96       56.27 (29.31)     1:25.96 (29.69)     1:54.81 (28.85)
  2 Gothberg, Brad A          49 Walnut Creek Mas-38  1:58.80    1:56.90  
                  27.00       56.50 (29.50)     1:26.80 (30.30)     1:56.90 (30.10)
  3 Boone, Jon                48 Walnut Creek Mas-38  2:03.54    1:56.73  
                  26.45       55.89 (29.44)     1:25.74 (29.85)     1:56.73 (30.99)
  4 Johnson, Ron A            47 Walnut Creek Mas-38  2:06.00    2:06.37  
                  29.31     1:01.61 (32.30)     1:34.53 (32.92)     2:06.37 (31.84)
  5 France, Kermit            45 Walnut Creek Mas-38  2:30.30    2:26.55  
                  34.18     1:12.40 (38.22)     1:49.50 (37.10)     2:26.55 (37.05)
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:39.10   5/20/2007 DENNIS BAKER                               
         PMS: P 4:54.92  12/31/2006 George Tidmarsh                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Enright, Jeffrey          45 San Mateo Master-38  5:02.80    5:08.99  
                  28.11       58.28 (30.17)     1:29.25 (30.97)     2:00.28 (31.03)
        2:31.52 (31.24)     3:02.93 (31.41)     3:34.20 (31.27)     4:06.21 (32.01)
        4:37.87 (31.66)     5:08.99 (31.12)                                        
  2 Ross, Duncan              46 Rolling Hills Mu-38  5:45.00    5:27.93  
                  29.31     1:00.69 (31.38)     1:33.08 (32.39)     2:06.34 (33.26)
        2:39.87 (33.53)     3:13.74 (33.87)     3:47.38 (33.64)     4:21.40 (34.02)
        4:55.24 (33.84)     5:27.93 (32.69)                                        
  3 Gothberg, Brad A          49 Walnut Creek Mas-38  5:34.50    5:28.46  
                  29.49     1:01.03 (31.54)     1:34.08 (33.05)     2:07.92 (33.84)
        2:41.45 (33.53)     3:15.31 (33.86)     3:48.87 (33.56)     4:22.53 (33.66)
        4:56.23 (33.70)     5:28.46 (32.23)                                        
  4 Nootbaar, Tom T           48 Walnut Creek Mas-38  5:44.50    5:35.01  
                  30.39     1:03.31 (32.92)     1:37.55 (34.24)     2:12.48 (34.93)
        2:46.74 (34.26)     3:21.08 (34.34)     3:54.77 (33.69)     4:28.81 (34.04)
        5:02.57 (33.76)     5:35.01 (32.44)                                        
  5 Turek, Paul J             48 Walnut Creek Mas-38  5:35.00    5:42.21  
                  31.27     1:04.82 (33.55)     1:39.23 (34.41)     2:13.67 (34.44)
        2:48.19 (34.52)     3:22.84 (34.65)     3:57.09 (34.25)     4:31.97 (34.88)
        5:07.15 (35.18)     5:42.21 (35.06)                                        
  6 Sperka, Daniel J          46 Davis Aquatic Ma-38  6:02.16    5:50.69  
                  33.33     1:09.30 (35.97)     1:46.02 (36.72)     2:23.59 (37.57)
        3:00.77 (37.18)     3:38.61 (37.84)     4:16.76 (38.15)     4:54.98 (38.22)
        5:33.69 (38.71)     5:50.69 (17.00)                                        
  7 Vanhoven, Paul D          47 Walnut Creek Mas-38  6:38.37    6:29.66  
                  36.75     1:16.42 (39.67)     1:56.92 (40.50)     2:37.52 (40.60)
        3:17.53 (40.01)     3:57.26 (39.73)     4:36.57 (39.31)     5:14.99 (38.42)
        5:52.89 (37.90)     6:29.66 (36.77)                                        
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N  9:43.93   5/20/2010 KEITH SWITZER                             
         PMS: P 10:09.24  12/31/2001 Sandy Mac Donald                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Enright, Jeffrey          45 San Mateo Master-38 10:40.00   10:31.90  
                  29.24     1:00.56 (31.32)     1:31.93 (31.37)     2:03.50 (31.57)
        2:35.00 (31.50)     3:06.49 (31.49)     3:38.08 (31.59)     4:09.76 (31.68)
        4:41.33 (31.57)     5:13.16 (31.83)     5:45.23 (32.07)     6:17.19 (31.96)
        6:49.29 (32.10)     7:21.36 (32.07)     7:53.42 (32.06)     8:25.50 (32.08)
        8:57.36 (31.86)     9:29.17 (31.81)    10:01.07 (31.90)    10:31.90 (30.83)
  2 Chao, Hector              48 Walnut Creek Mas-38 11:20.00   11:03.17  
                  30.48     1:02.46 (31.98)     1:35.29 (32.83)     2:08.30 (33.01)
        2:41.71 (33.41)     3:15.61 (33.90)     3:49.04 (33.43)     4:22.87 (33.83)
        4:56.51 (33.64)     5:29.91 (33.40)     6:03.37 (33.46)     6:36.46 (33.09)
        7:09.47 (33.01)     7:42.92 (33.45)     8:16.29 (33.37)     8:49.76 (33.47)
        9:23.43 (33.67)     9:56.95 (33.52)    10:30.17 (33.22)    11:03.17 (33.00)
  3 Gothberg, Brad A          49 Walnut Creek Mas-38 11:30.00   11:20.58  
                  30.92     1:04.94 (34.02)     1:39.51 (34.57)     2:14.54 (35.03)
        2:49.47 (34.93)     3:24.51 (35.04)     3:59.02 (34.51)     4:33.72 (34.70)
        5:08.43 (34.71)     5:43.05 (34.62)     6:17.66 (34.61)     6:52.48 (34.82)
        7:27.34 (34.86)     8:01.48 (34.14)     8:35.38 (33.90)     9:09.70 (34.32)
        9:43.61 (33.91)    10:17.25 (33.64)    10:50.44 (33.19)    11:20.58 (30.14)
  4 Johnson, Ron A            47 Walnut Creek Mas-38 11:45.00   12:00.03  
                  30.07     1:03.60 (33.53)     1:39.14 (35.54)     2:15.40 (36.26)
        2:51.90 (36.50)     3:28.58 (36.68)     4:05.13 (36.55)     4:41.87 (36.74)
        5:18.72 (36.85)     5:55.68 (36.96)     6:32.53 (36.85)     7:09.58 (37.05)
        7:46.81 (37.23)     8:23.40 (36.59)     9:00.41 (37.01)     9:37.41 (37.00)
       10:14.25 (36.84)    10:50.46 (36.21)    11:26.20 (35.74)    12:00.03 (33.83)
  5 Turek, Paul J             48 Walnut Creek Mas-38 11:35.00   12:02.74  
                  31.73     1:05.89 (34.16)     1:41.17 (35.28)     2:16.66 (35.49)
        2:51.72 (35.06)     3:26.83 (35.11)     4:02.07 (35.24)     4:37.01 (34.94)
        5:12.58 (35.57)     5:48.00 (35.42)     6:23.50 (35.50)     6:59.41 (35.91)
        7:35.96 (36.55)     8:12.80 (36.84)     8:50.07 (37.27)     9:28.02 (37.95)
       10:06.11 (38.09)    10:44.50 (38.39)    11:23.62 (39.12)    12:02.74 (39.12)
  6 Sperka, Daniel J          46 Davis Aquatic Ma-38 12:45.36   13:00.20  
                  34.27     1:12.61 (38.34)     1:52.29 (39.68)     2:31.74 (39.45)
        3:11.48 (39.74)     3:51.10 (39.62)     4:30.93 (39.83)     5:10.73 (39.80)
        5:50.97 (40.24)     6:31.16 (40.19)     7:11.18 (40.02)     7:50.80 (39.62)
        8:30.75 (39.95)     9:10.75 (40.00)     9:50.40 (39.65)    10:29.77 (39.37)
       11:08.82 (39.05)    11:47.92 (39.10)    12:26.29 (38.37)    13:00.20 (33.91)
  7 Vanhoven, Paul D          47 Walnut Creek Mas-38 13:30.00   13:07.22  
                  35.22     1:14.89 (39.67)     1:54.96 (40.07)     2:35.45 (40.49)
        3:15.64 (40.19)     3:56.01 (40.37)     4:36.33 (40.32)     5:16.64 (40.31)
        5:56.31 (39.67)     6:36.54 (40.23)     7:16.90 (40.36)     7:57.15 (40.25)
        8:37.13 (39.98)     9:16.77 (39.64)     9:56.19 (39.42)    10:35.99 (39.80)
       11:15.02 (39.03)    11:53.97 (38.95)    12:32.00 (38.03)    13:07.22 (35.22)
 
Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 16:08.05   5/20/2010 JEFF ERWIN                                
         PMS: P 16:51.00  12/31/2006 George Tidmarsh                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Enright, Jeffrey          45 San Mateo Master-38 17:44.96   17:37.51  
                  29.41     1:00.84 (31.43)     1:32.43 (31.59)     2:04.25 (31.82)
        2:36.06 (31.81)     3:08.06 (32.00)     3:39.94 (31.88)     4:11.66 (31.72)
        4:43.33 (31.67)     5:15.02 (31.69)     5:47.02 (32.00)     6:18.79 (31.77)
        6:50.72 (31.93)     7:22.53 (31.81)     7:54.37 (31.84)     8:26.43 (32.06)
        8:58.62 (32.19)     9:30.81 (32.19)    10:02.86 (32.05)    10:34.91 (32.05)
       11:07.05 (32.14)    11:39.13 (32.08)    12:11.30 (32.17)    12:43.53 (32.23)
       13:15.81 (32.28)    13:48.12 (32.31)    14:20.61 (32.49)    14:53.17 (32.56)
       15:25.94 (32.77)    15:58.78 (32.84)    16:31.70 (32.92)    17:04.76 (33.06)
       17:37.51 (32.75)
  2 Jackson, Keith            49 Fig Garden Swim-38  18:00.00   18:55.17  
                  31.10     1:04.41 (33.31)     1:38.36 (33.95)     2:12.02 (33.66)
        2:45.45 (33.43)     3:18.97 (33.52)     3:52.56 (33.59)     4:26.27 (33.71)
        5:00.04 (33.77)     5:33.76 (33.72)     6:08.15 (34.39)     6:42.45 (34.30)
        7:16.61 (34.16)     7:51.08 (34.47)     8:25.82 (34.74)     9:00.91 (35.09)
        9:35.36 (34.45)    10:10.11 (34.75)    10:44.51 (34.40)    11:19.60 (35.09)
       11:54.52 (34.92)    12:29.51 (34.99)    13:04.57 (35.06)    13:39.64 (35.07)
       14:14.98 (35.34)    14:50.06 (35.08)    15:25.25 (35.19)    16:00.34 (35.09)
       16:35.58 (35.24)    17:10.82 (35.24)    17:45.41 (34.59)    18:20.40 (34.99)
       18:55.17 (34.77)
  3 Heaney, Michael P         45 Walnut Creek Mas-38 20:30.00   20:06.16  
                  33.17     1:09.27 (36.10)     1:45.63 (36.36)     2:22.01 (36.38)
        2:58.83 (36.82)     3:35.46 (36.63)     4:12.14 (36.68)     4:49.03 (36.89)
        5:26.01 (36.98)     6:02.21 (36.20)     6:38.63 (36.42)     7:15.45 (36.82)
        7:51.91 (36.46)     8:28.50 (36.59)     9:05.00 (36.50)     9:41.19 (36.19)
       10:17.48 (36.29)    10:53.34 (35.86)    11:29.62 (36.28)    12:06.01 (36.39)
       12:42.27 (36.26)    13:19.24 (36.97)    13:56.12 (36.88)    14:33.15 (37.03)
       15:09.70 (36.55)    15:46.87 (37.17)    16:24.29 (37.42)    17:01.20 (36.91)
       17:37.97 (36.77)    18:15.08 (37.11)    18:52.49 (37.41)    19:29.62 (37.13)
       20:06.16 (36.54)
  4 Vanhoven, Paul D          47 Walnut Creek Mas-38 24:35.12   22:29.35  
                  36.58     1:16.37 (39.79)     1:56.93 (40.56)     2:38.16 (41.23)
        3:19.07 (40.91)     3:59.74 (40.67)     4:40.65 (40.91)     5:21.34 (40.69)
        6:01.62 (40.28)     6:42.04 (40.42)     7:22.42 (40.38)     8:02.85 (40.43)
        8:43.74 (40.89)     9:24.21 (40.47)    10:05.26 (41.05)    10:47.02 (41.76)
       11:28.28 (41.26)    12:09.41 (41.13)    12:50.99 (41.58)    13:32.26 (41.27)
       14:13.35 (41.09)    14:54.55 (41.20)    15:36.12 (41.57)    16:16.85 (40.73)
       16:58.44 (41.59)    17:39.82 (41.38)    18:21.16 (41.34)    19:03.00 (41.84)
       19:44.65 (41.65)    20:26.44 (41.79)    21:08.03 (41.59)    21:49.58 (41.55)
       22:29.35 (39.77)
  5 Jensen, Jonathan J        46 Davis Aquatic Ma-38 22:16.75   22:40.75  
                  36.94     1:17.02 (40.08)     1:58.13 (41.11)     2:39.63 (41.50)
        3:20.99 (41.36)     4:02.55 (41.56)     4:44.19 (41.64)     5:25.76 (41.57)
        6:06.82 (41.06)     6:48.17 (41.35)     7:29.81 (41.64)     8:11.27 (41.46)
        8:53.02 (41.75)     9:34.74 (41.72)    10:16.62 (41.88)    10:58.03 (41.41)
       11:39.37 (41.34)    12:20.70 (41.33)    13:01.86 (41.16)    13:43.51 (41.65)
       14:24.82 (41.31)    15:06.60 (41.78)    15:47.90 (41.30)    16:29.41 (41.51)
       17:11.15 (41.74)    17:53.06 (41.91)    18:35.20 (42.14)    19:17.40 (42.20)
       19:59.53 (42.13)    20:40.79 (41.26)    21:22.06 (41.27)    22:02.53 (40.47)
       22:40.75 (38.22)
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 24.28   5/22/2010 CHRIS STEVENSON                              
         PMS: P 26.44  12/31/1996 Andrew Mc Pherson                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chao, Hector              48 Walnut Creek Mas-38    28.10      28.06  
  2 Velasco, Donald T         45 Alameda Aquatic-38     30.75      28.85  
  3 Mc Cormack, Bryan J       46 The Olympic Club-38    29.48      29.02  
  4 Smith, Curtice M          47 University of Sa-38    31.50      30.56  
  5 Reeves, Gevan D           45 Club Hot Tub-38        33.00      31.15  
  6 McSweeney, Brian P        45 University of Sa-38    30.26      31.81  
  7 Nootbaar, Tom T           48 Walnut Creek Mas-38    31.75      31.99  
  8 Scheberies, Fred          48 UNAT                   34.85      36.34  
  9 Keane, Frank X            47 University of Sa-38    40.00      40.42  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 51.74    3/6/2010 CHRIS STEVENSON                              
         PMS: P 56.17  12/31/2010 Al Jaegers                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chao, Hector              48 Walnut Creek Mas-38    58.90      59.47  
                  29.39       59.47 (30.08)                                        
  2 Neuman, Larry H           49 Rocklin Aquatics-38  1:01.00    1:01.33  
                  29.93     1:01.33 (31.40)                                        
  3 Velasco, Donald T         45 Alameda Aquatic-38   1:03.25    1:04.36  
                  32.05     1:04.36 (32.31)                                        
  4 McSweeney, Brian P        45 University of Sa-38  1:06.60    1:05.79  
                  32.09     1:05.79 (33.70)                                        
  5 Mc Cormack, Bryan J       46 The Olympic Club-38  1:05.50    1:06.15  
                  32.24     1:06.15 (33.91)                                        
  6 Wilson, Todd              47 Santa Rosa Maste-38  1:06.00    1:08.77  
                  33.92     1:08.77 (34.85)                                        
  7 Jensen, Jonathan J        46 Davis Aquatic Ma-38  1:28.65    1:20.81  
                  41.60     1:20.81 (39.21)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:55.05    3/7/2010 CHRIS STEVENSON                            
         PMS: P 2:03.04  12/31/2009 Hector Chao                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Enright, Jeffrey          45 San Mateo Master-38  2:05.60    2:04.13  
                  29.78     1:00.93 (31.15)     1:32.53 (31.60)     2:04.13 (31.60)
  2 Chao, Hector              48 Walnut Creek Mas-38  2:10.00    2:17.16  
                  30.83     1:05.36 (34.53)     1:40.87 (35.51)     2:17.16 (36.29)
  3 Smith, Curtice M          47 University of Sa-38  2:31.50    2:28.84  
                  35.32     1:13.70 (38.38)     1:52.11 (38.41)     2:28.84 (36.73)
  4 Wilson, Todd              47 Santa Rosa Maste-38  2:26.11    2:30.98  
                  36.29     1:14.83 (38.54)     1:53.43 (38.60)     2:30.98 (37.55)
  5 McSweeney, Brian P        45 University of Sa-38  2:27.02    2:34.76  
                  35.90     1:15.66 (39.76)     1:56.53 (40.87)     2:34.76 (38.23)
  6 Jensen, Jonathan J        46 Davis Aquatic Ma-38  3:11.65    2:50.29  
                  41.51     1:24.55 (43.04)     2:08.58 (44.03)     2:50.29 (41.71)
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 26.58  12/20/2008 WALLY DICKS                                  
         PMS: P 27.65  12/31/2002 Lee Rider                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stahl, Stephen A          47 Walnut Creek Mas-38    29.99      29.75  
  2 Condon, Doug              48 Tri Valley Maste-38    29.10      30.22  
  3 Vanhoven, Paul D          47 Walnut Creek Mas-38    31.68      30.77  
  4 Neuman, Larry H           49 Rocklin Aquatics-38    33.50      32.80  
  5 Wilson, Todd              47 Santa Rosa Maste-38    33.89      33.53  
  6 Chappell, Matt            47 University of Sa-38    32.89      33.62  
  7 Gothberg, Brad A          49 Walnut Creek Mas-38    33.86      33.65  
  8 Sperka, Daniel J          46 Davis Aquatic Ma-38    34.76      34.92  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   57.87   4/19/2009 CHRIS WEISSMAN                             
         PMS: P 1:00.65  12/31/2003 Lee Rider                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Condon, Doug              48 Tri Valley Maste-38  1:04.81    1:07.41  
                  31.94     1:07.41 (35.47)                                        
  2 Vanhoven, Paul D          47 Walnut Creek Mas-38  1:12.00    1:08.58  
                  32.48     1:08.58 (36.10)                                        
  3 Wilson, Todd              47 Santa Rosa Maste-38  1:12.00    1:12.95  
                  34.82     1:12.95 (38.13)                                        
  4 Chappell, Matt            47 University of Sa-38  1:13.99    1:13.48  
                  34.21     1:13.48 (39.27)                                        
  5 Sperka, Daniel J          46 Davis Aquatic Ma-38  1:17.00    1:17.47  
                  36.97     1:17.47 (40.50)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:08.33   5/10/2009 DAVID GUTHRIE                              
         PMS: P 2:15.24  12/31/2001 Stuart Corliss                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stahl, Stephen A          47 Walnut Creek Mas-38  2:28.78    2:31.25  
                  34.45     1:13.55 (39.10)     1:52.77 (39.22)     2:31.25 (38.48)
  2 Wilson, Todd              47 Santa Rosa Maste-38  2:35.22    2:38.19  
                  36.04     1:16.14 (40.10)     1:57.52 (41.38)     2:38.19 (40.67)
  3 Chappell, Matt            47 University of Sa-38  2:38.99    2:38.70  
                  35.55     1:16.09 (40.54)     1:57.72 (41.63)     2:38.70 (40.98)
  4 Vanhoven, Paul D          47 Walnut Creek Mas-38  2:38.33    2:43.06  
                  36.77     1:18.47 (41.70)     2:00.60 (42.13)     2:43.06 (42.46)
  5 Sperka, Daniel J          46 Davis Aquatic Ma-38  2:47.86    2:53.81  
                  38.87     1:21.99 (43.12)     2:07.68 (45.69)     2:53.81 (46.13)
  6 Jensen, Jonathan J        46 Davis Aquatic Ma-38  2:56.22    2:56.30  
                  42.67     1:27.32 (44.65)     2:11.84 (44.52)     2:56.30 (44.46)
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.67    5/4/2008 PAUL SMITH                                   
         PMS: P 24.05  12/31/2010 Tom Harvill                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boone, Jon                48 Walnut Creek Mas-38    26.48      25.98  
  2 Mc Cormack, Bryan J       46 The Olympic Club-38    28.28      26.69  
  3 Carpenter, Michael J      47 Merced Skimmers-38     27.50      26.74  
  4 Chao, Hector              48 Walnut Creek Mas-38    26.30      27.07  
  5 Nootbaar, Tom T           48 Walnut Creek Mas-38    27.77      27.14  
  6 Velasco, Donald T         45 Alameda Aquatic-38     29.75      27.80  
  7 Scheberies, Fred          48 UNAT                   26.88      28.54  
  8 O'Boyle, Kevin C          47 University of Sa-38    28.00      28.56  
  9 Condon, Doug              48 Tri Valley Maste-38    27.60      28.85  
 10 Smith, Curtice M          47 University of Sa-38    28.80      29.00  
 11 McSweeney, Brian P        45 University of Sa-38    28.87      30.21  
 12 France, Kermit            45 Walnut Creek Mas-38    39.00      35.97  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 50.90   5/21/2010 DAVID SIMS                                   
         PMS: P 52.99  12/31/2009 Rich Saeger                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boone, Jon                48 Walnut Creek Mas-38    58.90      57.54  
                  26.43       57.54 (31.11)                                        
  2 Roepke, Frank W           46 Sacramento Maste-38  1:00.04      58.55  
                  27.96       58.55 (30.59)                                        
  3 Mc Cormack, Bryan J       46 The Olympic Club-38  1:03.50    1:01.38  
                  29.26     1:01.38 (32.12)                                        
  4 Nootbaar, Tom T           48 Walnut Creek Mas-38  1:01.99    1:01.97  
                  29.41     1:01.97 (32.56)                                        
  5 McSweeney, Brian P        45 University of Sa-38  1:06.57    1:11.49  
                  32.40     1:11.49 (39.09)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:50.73   12/6/2008 DENNIS BAKER                               
         PMS: P 2:01.62  12/31/2001 Sandy Mac Donald                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Enright, Jeffrey          45 San Mateo Master-38  2:07.27    2:07.91  
                  28.39     1:00.39 (32.00)     1:33.74 (33.35)     2:07.91 (34.17)
  2 Boone, Jon                48 Walnut Creek Mas-38  2:19.54    2:30.34  
                  33.80     1:11.13 (37.33)     1:50.47 (39.34)     2:30.34 (39.87)
  3 Jensen, Jonathan J        46 Davis Aquatic Ma-38  3:08.59    3:08.16  
                  41.56     1:28.67 (47.11)     2:19.11 (50.44)     3:08.16 (49.05)
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 52.14   5/23/2010 RICHARD HUGHEY                               
         PMS: P 56.44  12/31/2009 Thomas Harvill                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stahl, Stephen A          47 Walnut Creek Mas-38    59.19      59.91  
                  28.15       59.91 (31.76)                                        
  2 Chao, Hector              48 Walnut Creek Mas-38  1:01.00    1:00.91  
                  28.39     1:00.91 (32.52)                                        
  3 Carpenter, Michael J      47 Merced Skimmers-38   1:01.50    1:01.82  
                  28.67     1:01.82 (33.15)                                        
  4 Boone, Jon                48 Walnut Creek Mas-38  1:03.54    1:01.95  
                  28.75     1:01.95 (33.20)                                        
  5 Condon, Doug              48 Tri Valley Maste-38  1:00.34    1:04.24  
                  31.70     1:04.24 (32.54)                                        
  6 Johnson, Ron A            47 Walnut Creek Mas-38  1:06.00    1:05.58  
                  30.38     1:05.58 (35.20)                                        
  7 Velasco, Donald T         45 Alameda Aquatic-38   1:07.50    1:06.14  
                  31.38     1:06.14 (34.76)                                        
  8 Nootbaar, Tom T           48 Walnut Creek Mas-38  1:03.59    1:06.16  
                  30.32     1:06.16 (35.84)                                        
  9 Wilson, Todd              47 Santa Rosa Maste-38  1:06.04    1:06.66  
                  31.80     1:06.66 (34.86)                                        
 10 Smith, Curtice M          47 University of Sa-38  1:07.50    1:07.53  
                  31.23     1:07.53 (36.30)                                        
 11 O'Boyle, Kevin C          47 University of Sa-38  1:05.00    1:08.02  
                  32.32     1:08.02 (35.70)                                        
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:58.20   5/22/2010 ANDERS RASMUSSEN                           
         PMS: P 2:03.02   3/13/2010 Darren D Phelan                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chao, Hector              48 Walnut Creek Mas-38  2:10.00    2:10.68  
                  28.44     1:02.05 (33.61)     1:39.72 (37.67)     2:10.68 (30.96)
  2 Stahl, Stephen A          47 Walnut Creek Mas-38  2:15.00    2:12.52  
                  27.34     1:03.41 (36.07)     1:42.27 (38.86)     2:12.52 (30.25)
  3 Neuman, Larry H           49 Rocklin Aquatics-38  2:17.33    2:14.81  
                  28.59     1:01.96 (33.37)     1:42.40 (40.44)     2:14.81 (32.41)
  4 Carpenter, Michael J      47 Merced Skimmers-38   2:18.00    2:17.26  
                  29.64     1:05.00 (35.36)     1:45.34 (40.34)     2:17.26 (31.92)
  5 Ross, Duncan              46 Rolling Hills Mu-38  2:30.00    2:21.14  
                  30.18     1:07.78 (37.60)     1:49.08 (41.30)     2:21.14 (32.06)
  6 Heaney, Michael P         45 Walnut Creek Mas-38  2:30.00    2:24.09  
                  30.45     1:09.90 (39.45)     1:52.29 (42.39)     2:24.09 (31.80)
  7 Gothberg, Brad A          49 Walnut Creek Mas-38  2:30.00    2:29.55  
                  30.70     1:10.55 (39.85)     1:54.77 (44.22)     2:29.55 (34.78)
  8 Jensen, Jonathan J        46 Davis Aquatic Ma-38  3:01.65    2:46.12  
                  38.63     1:21.53 (42.90)     2:08.41 (46.88)     2:46.12 (37.71)
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:14.17   5/21/2010 DENNIS BAKER                               
         PMS: P 4:28.18  12/31/2009 David Jacobs                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Enright, Jeffrey          45 San Mateo Master-38  4:35.00    4:32.67  
                  28.43     1:00.79 (32.36)     1:36.44 (35.65)     2:10.91 (34.47)
        2:50.54 (39.63)     3:31.27 (40.73)     4:02.15 (30.88)     4:32.67 (30.52)
  2 Stahl, Stephen A          47 Walnut Creek Mas-38  4:48.47    4:44.39  
                  29.07     1:02.09 (33.02)     1:41.10 (39.01)     2:19.66 (38.56)
        3:01.28 (41.62)     3:41.88 (40.60)     4:14.26 (32.38)     4:44.39 (30.13)
  3 Jackson, Keith            49 Fig Garden Swim-38   5:00.00    5:21.42  
                  31.94     1:08.59 (36.65)     1:50.97 (42.38)     2:32.74 (41.77)
        3:24.66 (51.92)     4:16.37 (51.71)     4:49.40 (33.03)     5:21.42 (32.02)
  4 Heaney, Michael P         45 Walnut Creek Mas-38  5:36.00    5:21.57  
                  34.84     1:13.53 (38.69)     1:56.85 (43.32)     2:40.23 (43.38)
        3:26.51 (46.28)     4:13.22 (46.71)     4:48.74 (35.52)     5:21.57 (32.83)
  5 Jensen, Jonathan J        46 Davis Aquatic Ma-38  6:05.86    5:54.39  
                  38.66     1:23.86 (45.20)     2:10.44 (46.58)     2:56.64 (46.20)
        3:46.46 (49.82)     4:35.53 (49.07)     5:16.03 (40.50)     5:54.39 (38.36)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.38   5/10/2009 AMBROSE GAINES                               
         PMS: P 22.45  12/31/2009 John Oberto                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boatwright, David E       50 Walnut Creek Mas-38    23.00      22.85  
  2 Wilson, Kurt E            52 Santa Cruz Maste-38    23.50      23.81  
  3 Evans, Mark E             54 Davis Aquatic Ma-38    24.00      24.13  
  4 Schenstrom, Warren        54 Santa Rosa Maste-38    24.30      24.60  
  5 Allen, Larry W            50 UNAT                   28.00      24.82  
  6 Anderson, Thomas D        50 Menlo Masters Ak-38    24.88      25.22  
  7 Cutting, Steven R         54 Tri Valley Maste-38    25.70      25.50  
  8 Mc Cracken, Bill          50 Tri Valley Maste-38    25.44      25.85  
  9 Laudenslager, Greg L      50 Rolling Hills Mu-38    27.70      26.86  
 10 Zais, Craig A             54 Davis Aquatic Ma-38    27.44      28.79  
 11 Rader, David M            51 Stanford Masters-38    28.73      29.11  
 12 Carvajal, Arnie J         52 Merced Skimmers-38     29.00      29.15  
 13 Thompson, Jerry J         53 Rolling Hills Mu-38    30.00      30.60  
 14 Hess, Bart R              51 Tri Valley Maste-38    30.63      30.86  
 15 Tsugawa, Peter            54 Marcia's Enthusi-38    42.00      32.41  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 46.59   5/10/2009 AMBROSE GAINES                               
         PMS: P 49.08  12/31/2008 Peter Nunan                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boatwright, David E       50 Walnut Creek Mas-38    50.00      49.48  
                  23.42       49.48 (26.06)                                        
  2 Evans, Mark E             54 Davis Aquatic Ma-38    51.93      53.04  
                  25.73       53.04 (27.31)                                        
  3 Schenstrom, Warren        54 Santa Rosa Maste-38    53.77      54.20  
                  25.98       54.20 (28.22)                                        
  4 Wilson, Kurt E            52 Santa Cruz Maste-38    54.00      55.07  
                  25.96       55.07 (29.11)                                        
  5 Mc Cracken, Bill          50 Tri Valley Maste-38    54.00      55.24  
                  27.03       55.24 (28.21)                                        
  6 Cutting, Steven R         54 Tri Valley Maste-38    56.80      55.47  
                  26.85       55.47 (28.62)                                        
  7 Allen, Larry W            50 UNAT                 1:00.50      55.92  
                  27.36       55.92 (28.56)                                        
  8 Anderson, Thomas D        50 Menlo Masters Ak-38    57.78      56.37  
                  26.84       56.37 (29.53)                                        
  9 Justeson, Jeff A          53 Club Hot Tub-38        58.25      56.91  
                  28.23       56.91 (28.68)                                        
 10 Carlson, Eric             51 UNAT                 1:04.00    1:00.42  
                  29.26     1:00.42 (31.16)                                        
 11 Laudenslager, Greg L      50 Rolling Hills Mu-38  1:00.49    1:00.65  
                  29.57     1:00.65 (31.08)                                        
 12 Gass, Matthew E           54 Tuolumne County-38   1:04.01    1:02.90  
                  29.68     1:02.90 (33.22)                                        
 13 Rader, David M            51 Stanford Masters-38  1:02.44    1:03.03  
                  30.74     1:03.03 (32.29)                                        
 14 Giles, George S           52 Vacaville Swim C-38  1:05.34    1:04.27  
                  30.80     1:04.27 (33.47)                                        
 15 Tsugawa, Peter            54 Marcia's Enthusi-38  1:25.00    1:04.97  
                  35.58     1:04.97 (29.39)                                        
 16 Hess, Bart R              51 Tri Valley Maste-38  1:07.98    1:10.47  
                  34.06     1:10.47 (36.41)                                        
 17 Thompson, Jerry J         53 Rolling Hills Mu-38  1:25.00    1:12.12  
                  32.13     1:12.12 (39.99)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:43.76   5/10/2009 AMBROSE GAINES                             
         PMS: P 1:48.26  12/31/2008 Peter Nunan                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boatwright, David E       50 Walnut Creek Mas-38  1:50.00    1:50.88  
                  25.37       53.12 (27.75)     1:22.09 (28.97)     1:50.88 (28.79)
  2 Mc Cracken, Bill          50 Tri Valley Maste-38  1:56.32    1:55.95  
                  27.24       56.78 (29.54)     1:26.49 (29.71)     1:55.95 (29.46)
  3 Evans, Mark E             54 Davis Aquatic Ma-38  2:57.00    1:58.28  
                  27.11       56.92 (29.81)     1:27.98 (31.06)     1:58.28 (30.30)
  4 Morales, John R           54 Santa Rosa Maste-38  1:59.66    1:59.88  
                  27.50       57.93 (30.43)     1:28.71 (30.78)     1:59.88 (31.17)
  5 Cool, David S             51 Walnut Creek Mas-38  2:05.00    2:03.84  
                  28.57     1:00.43 (31.86)     1:32.15 (31.72)     2:03.84 (31.69)
  6 Schenstrom, Warren        54 Santa Rosa Maste-38  2:02.10    2:04.52  
                  28.25     1:00.64 (32.39)     1:33.26 (32.62)     2:04.52 (31.26)
  7 De Cosse, David E         51 Santa Cruz Maste-38  2:00.00    2:04.82  
                  29.18     1:01.54 (32.36)     1:33.69 (32.15)     2:04.82 (31.13)
  8 Cutting, Steven R         54 Tri Valley Maste-38  2:10.00    2:04.86  
                  28.37       59.79 (31.42)     1:32.35 (32.56)     2:04.86 (32.51)
  9 Justeson, Jeff A          53 Club Hot Tub-38      2:17.00    2:08.39  
                  29.01     1:02.31 (33.30)     1:35.90 (33.59)     2:08.39 (32.49)
 10 Carlson, Eric             51 UNAT                 2:16.11    2:16.60  
                  30.85     1:05.02 (34.17)     1:40.44 (35.42)     2:16.60 (36.16)
 11 Young, Stephen L          53 University of Sa-38  3:45.00    3:12.68  
                  45.79     1:34.75 (48.96)     2:25.32 (50.57)     3:12.68 (47.36)
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:47.57   5/20/2001 JIM MCCONICA                               
         PMS: P 4:58.92  12/31/2002 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Cracken, Bill          50 Tri Valley Maste-38  5:10.03    5:18.62  
                  27.79       58.22 (30.43)     1:29.75 (31.53)     2:01.46 (31.71)
        2:33.59 (32.13)     3:05.82 (32.23)     3:38.10 (32.28)     4:11.32 (33.22)
        4:46.17 (34.85)     5:18.62 (32.45)                                        
  2 Morales, John R           54 Santa Rosa Maste-38  5:29.66    5:31.42  
                  29.94     1:02.98 (33.04)     1:36.25 (33.27)     2:09.64 (33.39)
        2:43.02 (33.38)     3:16.34 (33.32)     3:49.76 (33.42)     4:23.55 (33.79)
        4:57.86 (34.31)     5:31.42 (33.56)                                        
  3 Frazier, Mark D           52 Vacaville Swim C-38  5:40.00    5:38.25  
                  31.11     1:04.39 (33.28)     1:38.00 (33.61)     2:11.80 (33.80)
        2:45.46 (33.66)     3:19.41 (33.95)     3:53.50 (34.09)     4:28.47 (34.97)
        5:03.59 (35.12)     5:38.25 (34.66)                                        
  4 De Cosse, David E         51 Santa Cruz Maste-38  5:34.79    5:40.90  
                  32.16     1:07.21 (35.05)     1:43.00 (35.79)     2:18.26 (35.26)
        2:53.43 (35.17)     3:28.32 (34.89)     4:01.83 (33.51)     4:35.18 (33.35)
        5:08.32 (33.14)     5:40.90 (32.58)                                        
  5 Schenstrom, Warren        54 Santa Rosa Maste-38  5:41.12    5:41.53  
                  30.65     1:05.29 (34.64)     1:40.54 (35.25)     2:16.09 (35.55)
        2:51.06 (34.97)     3:25.84 (34.78)     4:00.56 (34.72)     4:34.73 (34.17)
        5:08.68 (33.95)     5:41.53 (32.85)                                        
  6 Dahle, Gene M             52 Merced Skimmers-38   5:45.00    6:00.96  
                  31.90     1:06.22 (34.32)     1:41.58 (35.36)     2:17.38 (35.80)
        2:53.50 (36.12)     3:30.54 (37.04)     4:07.97 (37.43)     4:45.77 (37.80)
        5:23.54 (37.77)     6:00.96 (37.42)                                        
  7 Sewell, Scott M           50 Swimstitute Mast-38  6:05.00    6:05.00  
                  31.16     1:05.82 (34.66)     1:41.85 (36.03)     2:19.06 (37.21)
        2:56.95 (37.89)     3:35.22 (38.27)     4:13.65 (38.43)     4:52.23 (38.58)
        5:29.67 (37.44)     6:05.00 (35.33)                                        
  8 Laudenslager, Greg L      50 Rolling Hills Mu-38  6:15.00    6:10.16  
                  32.91     1:09.51 (36.60)     1:46.22 (36.71)     2:23.81 (37.59)
        3:01.49 (37.68)     3:39.58 (38.09)     4:17.88 (38.30)     4:56.18 (38.30)
        5:33.53 (37.35)     6:10.16 (36.63)                                        
  9 Griffith, Wayne W         51 Walnut Creek Mas-38  6:05.08    6:18.65  
                  34.32     1:11.51 (37.19)     1:49.85 (38.34)     2:28.32 (38.47)
        3:06.97 (38.65)     3:45.87 (38.90)     4:24.45 (38.58)     5:03.00 (38.55)
        5:41.33 (38.33)     6:18.65 (37.32)                                        
 10 Gass, Matthew E           54 Tuolumne County-38   6:25.56    6:23.30  
                  35.82     1:15.35 (39.53)     1:55.43 (40.08)     2:34.96 (39.53)
        3:14.27 (39.31)     3:52.86 (38.59)     4:31.32 (38.46)     5:09.87 (38.55)
        5:47.89 (38.02)     6:23.30 (35.41)                                        
 11 Mitchell, David           54 University of Sa-38  7:00.00    7:03.93  
                  40.95     1:22.68 (41.73)     2:06.12 (43.44)     2:49.63 (43.51)
        3:33.01 (43.38)     4:16.32 (43.31)     4:58.86 (42.54)     5:41.34 (42.48)
        6:23.15 (41.81)     7:03.93 (40.78)                                        
 12 Hess, Bart R              51 Tri Valley Maste-38  7:42.06    7:51.08  
                  41.67     1:29.93 (48.26)     2:18.33 (48.40)     3:07.61 (49.28)
        3:56.87 (49.26)     4:46.41 (49.54)     5:34.50 (48.09)     6:21.19 (46.69)
        7:08.95 (47.76)     7:51.08 (42.13)                                        
 13 Young, Stephen L          53 University of Sa-38 10:30.00    8:39.10  
                  49.48     1:47.43 (57.95)     2:41.55 (54.12)     3:34.90 (53.35)
        4:28.59 (53.69)     5:22.52 (53.93)     6:15.32 (52.80)     7:09.27 (53.95)
        8:01.54 (52.27)     8:39.10 (37.56)                                        
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N  9:57.78   5/17/2002 JIM MCCONICA                              
         PMS: P 10:24.04  12/31/2001 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Mark E             54 Davis Aquatic Ma-38 11:02.00   11:02.90  
                  30.05     1:02.81 (32.76)     1:35.98 (33.17)     2:09.36 (33.38)
        2:43.01 (33.65)     3:16.69 (33.68)     3:50.09 (33.40)     4:23.38 (33.29)
        4:57.16 (33.78)     5:30.93 (33.77)     6:04.58 (33.65)     6:38.33 (33.75)
        7:12.08 (33.75)     7:45.51 (33.43)     8:18.87 (33.36)     8:52.38 (33.51)
        9:25.62 (33.24)     9:59.06 (33.44)    10:31.97 (32.91)    11:02.90 (30.93)
  2 Mc Cracken, Bill          50 Tri Valley Maste-38 10:54.32   11:05.50  
                  31.12     1:05.40 (34.28)     1:39.98 (34.58)     2:14.53 (34.55)
        2:48.72 (34.19)     3:23.03 (34.31)     3:57.22 (34.19)     4:31.22 (34.00)
        5:04.59 (33.37)     5:38.12 (33.53)     6:10.77 (32.65)     6:43.51 (32.74)
        7:16.29 (32.78)     7:49.71 (33.42)     8:22.56 (32.85)     8:55.32 (32.76)
        9:28.52 (33.20)    10:00.88 (32.36)    10:33.76 (32.88)    11:05.50 (31.74)
  3 Mehech, Maximiliano C     50 Santa Clara Swim-38 11:34.00   11:21.40  
                  31.88     1:05.72 (33.84)     1:39.71 (33.99)     2:14.12 (34.41)
        2:48.53 (34.41)     3:22.67 (34.14)     3:56.68 (34.01)     4:30.81 (34.13)
        5:04.94 (34.13)     5:39.08 (34.14)     6:13.14 (34.06)     6:47.34 (34.20)
        7:21.64 (34.30)     7:56.13 (34.49)     8:30.35 (34.22)     9:05.15 (34.80)
        9:39.60 (34.45)    10:13.92 (34.32)    10:48.70 (34.78)    11:21.40 (32.70)
  4 Frazier, Mark D           52 Vacaville Swim C-38 11:45.00   11:34.75  
                  32.65     1:07.02 (34.37)     1:42.12 (35.10)     2:17.03 (34.91)
        2:51.93 (34.90)     3:27.14 (35.21)     4:01.89 (34.75)     4:36.78 (34.89)
        5:11.82 (35.04)     5:46.34 (34.52)     6:20.81 (34.47)     6:55.53 (34.72)
        7:30.09 (34.56)     8:05.00 (34.91)     8:39.89 (34.89)     9:15.07 (35.18)
        9:50.02 (34.95)    10:25.48 (35.46)    11:00.62 (35.14)    11:34.75 (34.13)
  5 Mc Carty, Lyle H          51 Davis Aquatic Ma-38 13:30.00   13:14.10  
                  35.24     1:14.28 (39.04)     1:54.28 (40.00)     2:35.08 (40.80)
        3:15.68 (40.60)     3:56.15 (40.47)     4:36.62 (40.47)     5:16.99 (40.37)
        5:57.58 (40.59)     6:38.06 (40.48)     7:18.69 (40.63)     7:59.30 (40.61)
        8:39.53 (40.23)     9:19.40 (39.87)     9:59.51 (40.11)    10:39.31 (39.80)
       11:18.46 (39.15)    11:57.59 (39.13)    12:36.42 (38.83)    13:14.10 (37.68)
  6 Franklin, David B         50 Modesto Area Aqu-38 16:34.86   16:37.27  
                  43.24     1:31.60 (48.36)     2:21.08 (49.48)     3:11.90 (50.82)
        4:02.87 (50.97)     4:52.60 (49.73)     5:43.68 (51.08)     6:34.23 (50.55)
        7:25.43 (51.20)     8:15.55 (50.12)     9:06.17 (50.62)     9:56.38 (50.21)
       10:47.01 (50.63)    11:37.40 (50.39)    12:27.65 (50.25)    13:18.34 (50.69)
       14:09.24 (50.90)    14:59.03 (49.79)    15:48.89 (49.86)    16:37.27 (48.38)
 
Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 16:42.07   5/20/2001 JIM MCCONICA                              
         PMS: P 17:15.00  12/31/2002 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Mark E             54 Davis Aquatic Ma-38 19:17.00   18:37.66  
                  30.18     1:03.02 (32.84)     1:36.76 (33.74)     2:10.29 (33.53)
        2:43.77 (33.48)     3:17.77 (34.00)     3:51.75 (33.98)     4:25.73 (33.98)
        4:59.77 (34.04)     5:33.55 (33.78)     6:07.33 (33.78)     6:41.05 (33.72)
        7:14.75 (33.70)     7:48.30 (33.55)     8:22.43 (34.13)     8:56.26 (33.83)
        9:30.40 (34.14)    10:04.41 (34.01)    10:38.43 (34.02)    11:12.45 (34.02)
       11:46.72 (34.27)    12:20.87 (34.15)    12:55.03 (34.16)    13:29.57 (34.54)
       14:04.12 (34.55)    14:38.58 (34.46)    15:13.31 (34.73)    15:47.84 (34.53)
       16:22.37 (34.53)    16:56.72 (34.35)    17:31.23 (34.51)    18:05.14 (33.91)
       18:37.66 (32.52)
  2 Mehech, Maximiliano C     50 Santa Clara Swim-38 19:30.00   19:12.32  
                  32.42     1:06.77 (34.35)     1:41.64 (34.87)     2:16.67 (35.03)
        2:51.80 (35.13)     3:26.92 (35.12)     4:01.87 (34.95)     4:37.03 (35.16)
        5:11.96 (34.93)     5:47.05 (35.09)     6:22.33 (35.28)     6:57.41 (35.08)
        7:32.44 (35.03)     8:07.26 (34.82)     8:41.99 (34.73)     9:16.94 (34.95)
        9:51.77 (34.83)    10:26.63 (34.86)    11:01.65 (35.02)    11:36.42 (34.77)
       12:11.10 (34.68)    12:46.20 (35.10)    13:21.20 (35.00)    13:56.26 (35.06)
       14:31.36 (35.10)    15:06.58 (35.22)    15:41.88 (35.30)    16:16.82 (34.94)
       16:52.54 (35.72)    17:27.70 (35.16)    18:02.81 (35.11)    18:38.18 (35.37)
       19:12.32 (34.14)
  3 Kenny, Daniel B           54 San Mateo Master-38 21:00.00   20:09.04  
                  32.77     1:08.06 (35.29)     1:44.48 (36.42)     2:21.35 (36.87)
        2:58.13 (36.78)     3:34.69 (36.56)     4:11.20 (36.51)     4:47.81 (36.61)
        5:24.44 (36.63)     6:00.83 (36.39)     6:36.84 (36.01)     7:13.03 (36.19)
        7:49.57 (36.54)     8:26.45 (36.88)     9:03.13 (36.68)     9:39.95 (36.82)
       10:16.91 (36.96)    10:53.86 (36.95)    11:30.33 (36.47)    12:07.29 (36.96)
       12:44.06 (36.77)    13:20.65 (36.59)    13:57.61 (36.96)    14:34.63 (37.02)
       15:12.89 (38.26)    15:50.14 (37.25)    16:27.35 (37.21)    17:05.93 (38.58)
       17:43.43 (37.50)    18:21.08 (37.65)    18:58.72 (37.64)    19:34.86 (36.14)
       20:09.04 (34.18)
  4 Jansen, Martin A          53 Walnut Creek Mas-38 22:15.00   21:14.15  
                  35.66     1:13.23 (37.57)     1:51.51 (38.28)     2:29.98 (38.47)
        3:09.11 (39.13)     3:48.15 (39.04)     4:27.09 (38.94)     5:05.64 (38.55)
        5:44.18 (38.54)     6:23.24 (39.06)     7:02.79 (39.55)     7:41.44 (38.65)
        8:20.30 (38.86)     8:59.21 (38.91)     9:37.94 (38.73)    10:16.76 (38.82)
       10:55.39 (38.63)    11:34.10 (38.71)    12:13.00 (38.90)    12:51.40 (38.40)
       13:29.86 (38.46)    14:08.49 (38.63)    14:47.28 (38.79)    15:26.00 (38.72)
       16:05.31 (39.31)    16:44.36 (39.05)    17:23.30 (38.94)    18:02.18 (38.88)
       18:41.19 (39.01)    19:19.95 (38.76)    19:58.53 (38.58)    20:37.29 (38.76)
       21:14.15 (36.86)
  5 Mc Carty, Lyle H          51 Davis Aquatic Ma-38 22:45.00   22:09.76  
                  35.96     1:15.00 (39.04)     1:55.68 (40.68)     2:36.67 (40.99)
        3:17.41 (40.74)     3:58.28 (40.87)     4:39.17 (40.89)     5:19.89 (40.72)
        6:00.55 (40.66)     6:41.02 (40.47)     7:21.32 (40.30)     8:02.28 (40.96)
        8:42.72 (40.44)     9:23.46 (40.74)    10:03.97 (40.51)    10:44.12 (40.15)
       11:24.35 (40.23)    12:04.44 (40.09)    12:44.64 (40.20)    13:24.98 (40.34)
       14:05.51 (40.53)    14:45.79 (40.28)    15:26.34 (40.55)    16:07.16 (40.82)
       16:47.53 (40.37)    17:27.79 (40.26)    18:08.45 (40.66)    18:49.10 (40.65)
       19:29.71 (40.61)    20:10.11 (40.40)    20:50.55 (40.44)    21:30.59 (40.04)
       22:09.76 (39.17)
  6 Young, Stephen L          53 University of Sa-38 40:00.00   29:28.73  
                  42.78     1:31.06 (48.28)     2:23.67 (52.61)     3:16.14 (52.47)
        4:10.18 (54.04)     5:03.63 (53.45)     5:56.91 (53.28)     6:51.15 (54.24)
        7:45.08 (53.93)     8:39.00 (53.92)     9:32.55 (53.55)    10:25.65 (53.10)
       11:19.60 (53.95)    12:12.99 (53.39)    13:06.22 (53.23)    14:00.53 (54.31)
       14:54.52 (53.99)    15:48.28 (53.76)    16:42.13 (53.85)    17:35.67 (53.54)
       18:29.88 (54.21)    19:25.68 (55.80)    20:20.10 (54.42)    21:14.61 (54.51)
       22:08.91 (54.30)    23:04.99 (56.08)    23:59.84 (54.85)    24:55.14 (55.30)
       25:50.98 (55.84)    26:47.10 (56.12)    27:41.41 (54.31)    28:36.71 (55.30)
       29:28.73 (52.02)
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.52   5/22/2010 RICHARD KAMMERER                             
         PMS: P 26.37  12/31/1998 Dick Thomas                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Larry W            50 UNAT                   32.00      29.21  
  2 Cutting, Steven R         54 Tri Valley Maste-38    30.60      30.16  
  3 Chew, Thomas C            54 Marcia's Enthusi-38    33.50      35.71  
  4 Zais, Craig A             54 Davis Aquatic Ma-38    38.40      36.84  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 55.80   5/23/2010 RICHARD KAMMERER                             
         PMS: P 57.26  12/31/2007 Phil Djang                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Larry W            50 UNAT                 1:10.00    1:05.21  
                  32.38     1:05.21 (32.83)                                        
  2 Cutting, Steven R         54 Tri Valley Maste-38  1:05.50    1:05.51  
                  32.02     1:05.51 (33.49)                                        
  3 Volpp, Bryan D            54 Walnut Creek Mas-38  1:04.30    1:05.60  
                  32.10     1:05.60 (33.50)                                        
  4 Justeson, Jeff A          53 Club Hot Tub-38      1:09.50    1:07.19  
                  33.15     1:07.19 (34.04)                                        
  5 Wilson, Kurt E            52 Santa Cruz Maste-38  1:10.00    1:10.69  
                  35.18     1:10.69 (35.51)                                        
  6 Laudenslager, Greg L      50 Rolling Hills Mu-38  1:13.00    1:10.86  
                  34.88     1:10.86 (35.98)                                        
  7 Gass, Matthew E           54 Tuolumne County-38   1:12.74    1:12.14  
                  33.63     1:12.14 (38.51)                                        
  8 Giles, George S           52 Vacaville Swim C-38  1:21.37    1:19.80  
                  39.27     1:19.80 (40.53)                                        
  9 Zais, Craig A             54 Davis Aquatic Ma-38  1:25.11    1:23.48  
                  40.97     1:23.48 (42.51)                                        
 10 Franklin, David B         50 Modesto Area Aqu-38  1:50.24    1:40.37  
                  49.54     1:40.37 (50.83)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:01.39   4/11/2010 LINCOLN DJANG                              
         PMS: P 2:04.82  12/31/2000 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strickland, Robert L      52 Merced Skimmers-38   2:18.05    2:13.40  
                  32.39     1:06.14 (33.75)     1:39.87 (33.73)     2:13.40 (33.53)
  2 Morales, John R           54 Santa Rosa Maste-38  2:18.66    2:18.30  
                  33.04     1:07.64 (34.60)     1:43.06 (35.42)     2:18.30 (35.24)
  3 Volpp, Bryan D            54 Walnut Creek Mas-38  2:16.80    2:19.70  
                  33.01     1:08.97 (35.96)     1:44.03 (35.06)     2:19.70 (35.67)
  4 Justeson, Jeff A          53 Club Hot Tub-38      2:32.00    2:28.85  
                  37.04     1:15.05 (38.01)     1:52.70 (37.65)     2:28.85 (36.15)
  5 Gass, Matthew E           54 Tuolumne County-38   2:37.00    2:36.93  
                  36.30     1:16.42 (40.12)     1:57.56 (41.14)     2:36.93 (39.37)
  6 Zais, Craig A             54 Davis Aquatic Ma-38  3:10.24    3:10.76  
                  44.12     1:32.38 (48.26)     2:22.35 (49.97)     3:10.76 (48.41)
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 26.98   5/21/2010 HOLDEN BANK                                  
         PMS: P 27.82  12/31/2010 Gary Patterson                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Larry W            50 UNAT                   34.20      32.04  
  2 Schenstrom, Warren        54 Santa Rosa Maste-38    34.33      32.44  
  3 Ewing, Jack               51 University of Sa-38    31.22      32.67  
  4 Anderson, Thomas D        50 Menlo Masters Ak-38    38.89      35.54  
  5 Carlson, Eric             51 UNAT                   35.00      36.54  
  6 Carvajal, Arnie J         52 Merced Skimmers-38     35.00      37.18  
  7 Thompson, Jerry J         53 Rolling Hills Mu-38    43.00      37.68  
  8 Rader, David M            51 Stanford Masters-38    40.25      39.29  
  9 Chew, Thomas C            54 Marcia's Enthusi-38    40.66      39.46  
 10 Mitchell, David           54 University of Sa-38    43.00      41.50  
 11 Hess, Bart R              51 Tri Valley Maste-38    43.44      43.71  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   59.94   5/22/2010 JON BLANK                                  
         PMS: P 1:00.76  12/31/2010 Gary Patterson                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volpp, Bryan D            54 Walnut Creek Mas-38  1:09.10    1:08.83  
                  32.75     1:08.83 (36.08)                                        
  2 Hendrickson, John J       51 The Olympic Club-38  1:08.50    1:08.94  
                  32.53     1:08.94 (36.41)                                        
  3 Ewing, Jack               51 University of Sa-38  1:09.34    1:11.30  
                  33.85     1:11.30 (37.45)                                        
  4 Laudenslager, Greg L      50 Rolling Hills Mu-38  1:15.49    1:13.40  
                  35.26     1:13.40 (38.14)                                        
  5 Wilson, Kurt E            52 Santa Cruz Maste-38  1:16.00    1:17.08  
                  36.78     1:17.08 (40.30)                                        
  6 Carlson, Eric             51 UNAT                 1:20.53    1:18.54  
                  37.84     1:18.54 (40.70)                                        
  7 Anderson, Thomas D        50 Menlo Masters Ak-38  1:28.13    1:20.88  
                  38.61     1:20.88 (42.27)                                        
  8 Rader, David M            51 Stanford Masters-38  1:30.00    1:24.72  
                  40.58     1:24.72 (44.14)                                        
  9 Giles, George S           52 Vacaville Swim C-38  1:24.27    1:25.17  
                  40.66     1:25.17 (44.51)                                        
 10 Thompson, Jerry J         53 Rolling Hills Mu-38  1:30.00    1:26.63  
                  40.34     1:26.63 (46.29)                                        
 11 Mitchell, David           54 University of Sa-38  1:30.00    1:29.07  
                  43.50     1:29.07 (45.57)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:13.77   5/23/2010 JON BLANK                                  
         PMS: P 2:17.16  12/31/1996 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volpp, Bryan D            54 Walnut Creek Mas-38  2:28.50    2:32.10  
                  34.03     1:12.70 (38.67)     1:52.12 (39.42)     2:32.10 (39.98)
  2 Sewell, Scott M           50 Swimstitute Mast-38  2:37.01    2:36.67  
                  34.60     1:14.43 (39.83)     1:55.15 (40.72)     2:36.67 (41.52)
  3 Laudenslager, Greg L      50 Rolling Hills Mu-38  2:45.00    2:48.22  
                  38.66     1:21.39 (42.73)     2:05.58 (44.19)     2:48.22 (42.64)
  4 Mitchell, David           54 University of Sa-38  3:05.00    3:13.80  
                  46.17     1:35.19 (49.02)     2:24.97 (49.78)     3:13.80 (48.83)
  5 Young, Stephen L          53 University of Sa-38  8:45.00    4:36.43  
                1:06.69   2:15.34 (1:08.65)   3:24.95 (1:09.61)   4:36.43 (1:11.48)
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 23.19   4/25/2004 TRIP HEDRICK                                 
         PMS: P 23.52  12/31/2009 John Oberto                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilly, Daniel J           50 Vacaville Swim C-38    25.50      26.14  
  2 Morales, John R           54 Santa Rosa Maste-38    26.88      27.65  
  3 Allen, Larry W            50 UNAT                   31.20      27.83  
  4 Cutting, Steven R         54 Tri Valley Maste-38    28.80      29.22  
  5 Dahle, Gene M             52 Merced Skimmers-38     28.30      30.49  
  6 Stewart, David M          53 Vacaville Swim C-38    30.00      30.82  
  7 Gass, Matthew E           54 Tuolumne County-38     31.00      31.06  
  8 Rader, David M            51 Stanford Masters-38    31.63      33.04  
  9 Hess, Bart R              51 Tri Valley Maste-38    41.00      44.04  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 51.93   4/13/2008 PAUL CARTER                                  
         PMS: P 51.93  12/31/2008 Paul Carter                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilly, Daniel J           50 Vacaville Swim C-38    57.40      56.72  
                  26.54       56.72 (30.18)                                        
  2 Morales, John R           54 Santa Rosa Maste-38    59.66    1:00.27  
                  28.21     1:00.27 (32.06)                                        
  3 Justeson, Jeff A          53 Club Hot Tub-38      1:03.55    1:01.47  
                  29.21     1:01.47 (32.26)                                        
  4 Schenstrom, Warren        54 Santa Rosa Maste-38  1:02.53    1:03.41  
                  29.42     1:03.41 (33.99)                                        
  5 De Cosse, David E         51 Santa Cruz Maste-38  1:02.41    1:03.87  
                  29.84     1:03.87 (34.03)                                        
  6 Dahle, Gene M             52 Merced Skimmers-38   1:05.96    1:05.29  
                  30.29     1:05.29 (35.00)                                        
  7 Stewart, David M          53 Vacaville Swim C-38  1:09.00    1:09.11  
                  31.25     1:09.11 (37.86)                                        
  8 Gass, Matthew E           54 Tuolumne County-38   1:13.33    1:12.50  
                  34.30     1:12.50 (38.20)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:00.02   3/29/2009 WILLIAM SPECHT                             
         PMS: P 2:06.06  12/31/2008 John Morales                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dahle, Gene M             52 Merced Skimmers-38   2:26.00    2:33.20  
                  31.66     1:08.50 (36.84)     1:48.95 (40.45)     2:33.20 (44.25)
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 55.42   5/10/2009 JACK GROSELLE                                
         PMS: P 55.82  12/31/2009 John Oberto                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boatwright, David E       50 Walnut Creek Mas-38  1:05.00      59.95  
                  27.28       59.95 (32.67)                                        
  2 Allen, Larry W            50 UNAT                 1:10.00    1:02.19  
                  28.96     1:02.19 (33.23)                                        
  3 Volpp, Bryan D            54 Walnut Creek Mas-38  1:03.60    1:03.48  
                  29.90     1:03.48 (33.58)                                        
  4 Cutting, Steven R         54 Tri Valley Maste-38  1:05.50    1:05.31  
                  30.07     1:05.31 (35.24)                                        
  5 Justeson, Jeff A          53 Club Hot Tub-38      1:07.00    1:05.89  
                  30.89     1:05.89 (35.00)                                        
  6 Frazier, Mark D           52 Vacaville Swim C-38  1:08.00    1:06.82  
                  32.19     1:06.82 (34.63)                                        
  7 Dahle, Gene M             52 Merced Skimmers-38   1:07.96    1:08.91  
                  31.56     1:08.91 (37.35)                                        
  8 Laudenslager, Greg L      50 Rolling Hills Mu-38  1:11.46    1:09.55  
                  33.16     1:09.55 (36.39)                                        
  9 Stewart, David M          53 Vacaville Swim C-38  1:10.00    1:10.23  
                  33.38     1:10.23 (36.85)                                        
 10 Rader, David M            51 Stanford Masters-38  1:13.00    1:15.61  
                  34.71     1:15.61 (40.90)                                        
 11 Griffith, Wayne W         51 Walnut Creek Mas-38  1:11.69    1:17.80  
                  37.85     1:17.80 (39.95)                                        
 12 Chew, Thomas C            54 Marcia's Enthusi-38  1:14.70    1:19.52  
                  38.00     1:19.52 (41.52)                                        
 13 Hess, Bart R              51 Tri Valley Maste-38  1:24.81    1:29.91  
                  44.22     1:29.91 (45.69)                                        
 14 Tsugawa, Peter            54 Marcia's Enthusi-38  1:50.00    1:30.08  
                  41.46     1:30.08 (48.62)                                        
 15 Young, Stephen L          53 University of Sa-38  3:00.00    1:57.61  
                  54.85   1:57.61 (1:02.76)                                        
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:00.82   5/10/2009 KEN SHILLING                               
         PMS: P 2:00.82  12/31/2009 Ken Shilling                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volpp, Bryan D            54 Walnut Creek Mas-38  2:14.70    2:14.41  
                  29.13     1:03.76 (34.63)     1:42.27 (38.51)     2:14.41 (32.14)
  2 Morales, John R           54 Santa Rosa Maste-38  2:15.56    2:16.18  
                  28.45     1:04.71 (36.26)     1:44.59 (39.88)     2:16.18 (31.59)
  3 Frazier, Mark D           52 Vacaville Swim C-38  2:30.00    2:23.12  
                  31.77     1:09.04 (37.27)     1:50.79 (41.75)     2:23.12 (32.33)
  4 Justeson, Jeff A          53 Club Hot Tub-38      2:31.00    2:25.56  
                  30.53     1:09.95 (39.42)     1:53.26 (43.31)     2:25.56 (32.30)
  5 Dahle, Gene M             52 Merced Skimmers-38   2:25.00    2:35.75  
                  31.03     1:12.01 (40.98)     1:59.40 (47.39)     2:35.75 (36.35)
  6 Gass, Matthew E           54 Tuolumne County-38   2:45.00    2:39.89  
                  33.75     1:13.83 (40.08)     2:02.87 (49.04)     2:39.89 (37.02)
  7 Giles, George S           52 Vacaville Swim C-38  2:48.46    2:42.97  
                  33.42     1:16.13 (42.71)     2:05.34 (49.21)     2:42.97 (37.63)
  8 Franklin, David B         50 Modesto Area Aqu-38  4:05.00    3:34.06  
                  50.70     1:45.74 (55.04)   2:48.77 (1:03.03)     3:34.06 (45.29)
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:23.94   5/10/2009 MICHAEL MANN                               
         PMS: P 4:29.51  12/31/2009 John Morales                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strickland, Robert L      52 Merced Skimmers-38   4:55.00    4:43.56  
                  31.08     1:06.11 (35.03)     1:42.48 (36.37)     2:18.11 (35.63)
        2:58.95 (40.84)     3:39.97 (41.02)     4:12.37 (32.40)     4:43.56 (31.19)
  2 Evans, Mark E             54 Davis Aquatic Ma-38  4:50.00    4:45.10  
                  29.11     1:02.84 (33.73)     1:41.58 (38.74)     2:19.83 (38.25)
        3:01.21 (41.38)     3:42.76 (41.55)     4:14.78 (32.02)     4:45.10 (30.32)
  3 Morales, John R           54 Santa Rosa Maste-38  4:50.10    4:47.72  
                  29.90     1:04.25 (34.35)     1:41.87 (37.62)     2:19.07 (37.20)
        3:00.98 (41.91)     3:43.12 (42.14)     4:15.86 (32.74)     4:47.72 (31.86)
  4 Volpp, Bryan D            54 Walnut Creek Mas-38  4:47.87    4:51.78  
                  29.85     1:04.63 (34.78)     1:42.42 (37.79)     2:19.54 (37.12)
        3:01.24 (41.70)     3:43.12 (41.88)     4:17.82 (34.70)     4:51.78 (33.96)
  5 Czekala, Steven R         52 Red Tide-6           5:05.55    5:02.21  
                  30.27     1:04.77 (34.50)     1:45.79 (41.02)     2:25.61 (39.82)
        3:08.87 (43.26)     3:52.77 (43.90)     4:28.41 (35.64)     5:02.21 (33.80)
  6 Schenstrom, Warren        54 Santa Rosa Maste-38  5:25.30    5:13.89  
                  31.28     1:08.51 (37.23)     1:51.16 (42.65)     2:33.44 (42.28)
        3:18.95 (45.51)     4:05.32 (46.37)     4:40.30 (34.98)     5:13.89 (33.59)
  7 Stewart, David M          53 Vacaville Swim C-38  5:30.00    5:29.70  
                  33.60     1:13.74 (40.14)     1:56.97 (43.23)     2:40.31 (43.34)
        3:26.52 (46.21)     4:13.05 (46.53)     4:52.07 (39.02)     5:29.70 (37.63)
  8 Jansen, Martin A          53 Walnut Creek Mas-38  6:20.00    5:54.73  
                  35.46     1:16.32 (40.86)     2:09.49 (53.17)     3:02.71 (53.22)
        3:51.81 (49.10)     4:39.92 (48.11)     5:17.92 (38.00)     5:54.73 (36.81)
  9 Young, Stephen L          53 University of Sa-38 12:00.00    9:09.37  
                1:06.30   2:29.70 (1:23.40)   3:45.94 (1:16.24)   4:59.53 (1:13.59)
      6:12.56 (1:13.03)   7:24.29 (1:11.73)     8:18.28 (53.99)     9:09.37 (51.09)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.82   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 22.77  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heath, Robert H           55 Manatee Aquatic-38     23.40      24.06  
  2 Druz, Loren               56 Walnut Creek Mas-38    24.50      24.30  
  3 van Boer, Eric D          57 Rolling Hills Mu-38    24.50      24.75  
  4 Wells, Don A              57 Tuolumne County-38     26.40      25.64  
  5 Patocchi, Robert J        56 Cal Maritime Aca-38    25.90      25.76  
  6 Williams, Scott           56 Marin Pirates Ma-38    26.50      25.90  
  7 Adkison, Bill             56 Rolling Hills Mu-38    26.04      25.92  
  8 Lee, Stanley H            55 Yuba City Master-38    27.38      27.15  
  9 Linn, Bruce M             57 Mountain View Ma-38    27.00      27.81  
 10 Sutton-Beattie, Eric L    59 Rolling Hills Mu-38    29.70      30.09  
 11 Christiansen, Ken C       56 UNAT                   29.97      30.44  
 12 Nichols, Scott            57 Fig Garden Swim-38     30.62      30.86  
 13 Kubokawa, Jon Y           56 Walnut Creek Mas-38    34.00      34.42  
 14 Perez, Peter J            55 University of Sa-38    55.19      34.65  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.37   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 50.21  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Druz, Loren               56 Walnut Creek Mas-38    53.50      53.23  
                  26.29       53.23 (26.94)                                        
  2 Heath, Robert H           55 Manatee Aquatic-38     52.75      53.87  
                  26.28       53.87 (27.59)                                        
  3 van Boer, Eric D          57 Rolling Hills Mu-38    55.00      55.09  
                  26.42       55.09 (28.67)                                        
  4 Ryder, Mike J             57 Sierra Nevada Ma-38    57.01      56.73  
                  27.34       56.73 (29.39)                                        
  5 Ferroggiaro, Fred         58 The Olympic Club-38    56.70      57.03  
                  27.92       57.03 (29.11)                                        
  6 Adkison, Bill             56 Rolling Hills Mu-38    57.12      57.88  
                  28.06       57.88 (29.82)                                        
  7 Mc Auliffe, John G        59 Fig Garden Swim-38     59.22      58.57  
                  28.31       58.57 (30.26)                                        
  8 Wells, Don A              57 Tuolumne County-38     59.89      59.08  
                  59.08           59.08 ( )                                        
  9 Williams, Scott           56 Marin Pirates Ma-38    58.50      59.22  
                  27.66       59.22 (31.56)                                        
 10 Guadagni, Peter M         57 Walnut Creek Mas-38    58.52      59.34  
                  28.55       59.34 (30.79)                                        
 11 Patocchi, Robert J        56 Cal Maritime Aca-38    58.90    1:00.03  
                  28.36     1:00.03 (31.67)                                        
 12 Linn, Bruce M             57 Mountain View Ma-38  1:02.00    1:01.67  
                  29.62     1:01.67 (32.05)                                        
 13 Foreaker, Don             59 Santa Rosa Maste-38  1:03.00    1:02.84  
                  29.57     1:02.84 (33.27)                                        
 14 Sutton-Beattie, Eric L    59 Rolling Hills Mu-38  1:07.06    1:08.12  
                  33.74     1:08.12 (34.38)                                        
 15 Nichols, Scott            57 Fig Garden Swim-38   1:10.49    1:11.02  
                  33.49     1:11.02 (37.53)                                        
 16 Kubokawa, Jon Y           56 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:11.91  
                  34.75     1:11.91 (37.16)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:48.79   4/10/2010 MICHAEL MANN                               
         PMS: P 1:53.96  12/31/2009 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Druz, Loren               56 Walnut Creek Mas-38  2:02.50    2:00.50  
                  27.48       56.87 (29.39)     1:28.28 (31.41)     2:00.50 (32.22)
  2 Ryder, Mike J             57 Sierra Nevada Ma-38  2:04.53    2:04.41  
                  28.54     1:00.13 (31.59)     1:32.57 (32.44)     2:04.41 (31.84)
  3 Ferroggiaro, Fred         58 The Olympic Club-38  2:05.00    2:04.74  
                  29.35     1:01.65 (32.30)     1:33.67 (32.02)     2:04.74 (31.07)
  4 O'Brien, Kerry L          55 Walnut Creek Mas-38  2:04.00    2:08.62  
                  29.61     1:02.40 (32.79)     1:35.99 (33.59)     2:08.62 (32.63)
  5 Hale, Dave                56 Santa Rosa Maste-38  2:07.00    2:09.30  
                  29.69     1:01.96 (32.27)     1:35.70 (33.74)     2:09.30 (33.60)
  6 Bell, Gordon E            59 Walnut Creek Mas-38  2:15.00    2:14.68  
                  31.83     1:05.62 (33.79)     1:40.39 (34.77)     2:14.68 (34.29)
  7 Foreaker, Don             59 Santa Rosa Maste-38  2:15.00    2:18.87  
                  32.14     1:07.19 (35.05)     1:43.89 (36.70)     2:18.87 (34.98)
  8 Nichols, Scott            57 Fig Garden Swim-38   2:50.15    2:45.58  
                  35.86     1:16.90 (41.04)     2:00.18 (43.28)     2:45.58 (45.40)
  9 Perez, Peter J            55 University of Sa-38  3:00.00    3:08.61  
                  42.16     1:28.69 (46.53)     2:19.50 (50.81)     3:08.61 (49.11)
 10 Morreale, Vincent J       56 University of Sa-38  4:00.00    3:30.31  
                  48.63     1:42.03 (53.40)     2:36.80 (54.77)     3:30.31 (53.51)
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:56.82   4/11/2010 MICHAEL MANN                               
         PMS: P 5:09.48  12/31/2005 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferroggiaro, Fred         58 The Olympic Club-38  5:45.00    5:38.99  
                  32.39     1:06.80 (34.41)     1:41.18 (34.38)     2:15.82 (34.64)
        2:50.18 (34.36)     3:25.05 (34.87)     3:58.67 (33.62)     4:32.51 (33.84)
        5:06.15 (33.64)     5:38.99 (32.84)                                        
  2 Ryder, Mike J             57 Sierra Nevada Ma-38  5:39.14    5:41.36  
                  31.44     1:05.75 (34.31)     1:40.92 (35.17)     2:15.96 (35.04)
        2:50.83 (34.87)     3:25.90 (35.07)     4:00.46 (34.56)     4:34.88 (34.42)
        5:08.86 (33.98)     5:41.36 (32.50)                                        
  3 Druz, Loren               56 Walnut Creek Mas-38  5:35.50    5:41.54  
                  31.64     1:05.67 (34.03)     1:40.64 (34.97)     2:15.80 (35.16)
        2:51.45 (35.65)     3:26.88 (35.43)     4:02.13 (35.25)     4:36.97 (34.84)
        5:10.79 (33.82)     5:41.54 (30.75)                                        
  4 Henderson, William S      55 Davis Aquatic Ma-38  5:50.00    5:44.79  
                  30.61     1:03.72 (33.11)     1:38.07 (34.35)     2:12.99 (34.92)
        2:47.89 (34.90)     3:23.35 (35.46)     3:58.59 (35.24)     4:34.30 (35.71)
        5:09.93 (35.63)     5:44.79 (34.86)                                        
  5 Ford, Kent P              58 University of Sa-38  6:20.00    6:11.04  
                  35.46     1:11.57 (36.11)     1:48.51 (36.94)     2:26.22 (37.71)
        3:04.02 (37.80)     3:42.09 (38.07)     4:20.13 (38.04)     4:57.95 (37.82)
        5:35.84 (37.89)     6:11.04 (35.20)                                        
  6 Foreaker, Don             59 Santa Rosa Maste-38  6:15.00    6:24.21  
                  34.04     1:12.04 (38.00)     1:50.99 (38.95)     2:30.41 (39.42)
        3:09.76 (39.35)     3:48.67 (38.91)     4:27.93 (39.26)     5:07.40 (39.47)
        5:46.69 (39.29)     6:24.21 (37.52)                                        
  7 Marshall, Doug            57 Tri Valley Maste-38  7:30.00    6:56.89  
                  37.61     1:20.30 (42.69)     2:04.81 (44.51)     2:50.02 (45.21)
        3:36.34 (46.32)     4:21.63 (45.29)     5:06.95 (45.32)     5:52.70 (45.75)
        6:37.64 (44.94)     6:56.89 (19.25)                                        
  8 Kinnier, Thomas A         56 Turlock Masters-38   7:45.00    7:10.33  
                  42.09     1:27.46 (45.37)     2:11.74 (44.28)     2:55.58 (43.84)
        3:39.21 (43.63)     4:22.76 (43.55)     5:05.87 (43.11)     5:48.96 (43.09)
        6:30.50 (41.54)     7:10.33 (39.83)                                        
  9 Perez, Peter J            55 University of Sa-38  7:49.74    8:28.98  
                  43.48     1:30.11 (46.63)     2:20.63 (50.52)     3:13.04 (52.41)
        4:04.95 (51.91)     4:57.90 (52.95)     5:50.11 (52.21)     6:42.80 (52.69)
        7:37.36 (54.56)     8:28.98 (51.62)                                        
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:07.36   5/14/2006 JIM MCCONICA                              
         PMS: P 10:33.13  12/31/2005 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferroggiaro, Fred         58 The Olympic Club-38 11:50.00   11:23.74  
                  32.00     1:06.94 (34.94)     1:41.70 (34.76)     2:16.40 (34.70)
        2:51.51 (35.11)     3:26.04 (34.53)     4:00.74 (34.70)     4:35.40 (34.66)
        5:09.82 (34.42)     5:44.20 (34.38)     6:18.88 (34.68)     6:53.31 (34.43)
        7:27.66 (34.35)     8:01.77 (34.11)     8:36.00 (34.23)     9:10.30 (34.30)
        9:44.08 (33.78)    10:17.61 (33.53)    10:51.38 (33.77)    11:23.74 (32.36)
  2 Ryder, Mike J             57 Sierra Nevada Ma-38 11:33.66   11:37.09  
                  31.51     1:05.50 (33.99)     1:40.83 (35.33)     2:16.01 (35.18)
        2:50.95 (34.94)     3:25.90 (34.95)     4:00.73 (34.83)     4:35.52 (34.79)
        5:10.65 (35.13)     5:45.31 (34.66)     6:20.03 (34.72)     6:55.04 (35.01)
        7:29.83 (34.79)     8:05.06 (35.23)     8:40.11 (35.05)     9:15.48 (35.37)
        9:50.98 (35.50)    10:26.53 (35.55)    11:02.08 (35.55)    11:37.09 (35.01)
  3 Hale, Dave                56 Santa Rosa Maste-38 11:45.00   11:58.21  
                  32.25     1:07.10 (34.85)     1:43.41 (36.31)     2:19.43 (36.02)
        2:55.58 (36.15)     3:31.65 (36.07)     4:08.17 (36.52)     4:43.95 (35.78)
        5:20.41 (36.46)     5:57.12 (36.71)     6:33.60 (36.48)     7:09.89 (36.29)
        7:46.50 (36.61)     8:22.76 (36.26)     8:58.68 (35.92)     9:35.11 (36.43)
       10:11.62 (36.51)    10:48.04 (36.42)    11:23.69 (35.65)    11:58.21 (34.52)
  4 Skuse, Brian M            55 North Bay Aquati-38 12:30.01   12:15.73  
                  34.22     1:11.09 (36.87)     1:48.43 (37.34)     2:25.47 (37.04)
        3:02.69 (37.22)     3:39.70 (37.01)     4:16.55 (36.85)     4:53.65 (37.10)
        5:30.96 (37.31)     6:08.43 (37.47)     6:45.38 (36.95)     7:22.51 (37.13)
        7:59.10 (36.59)     8:36.75 (37.65)     9:13.21 (36.46)     9:50.29 (37.08)
       10:27.75 (37.46)    11:04.62 (36.87)    11:40.82 (36.20)    12:15.73 (34.91)
  5 Woodruff, David L         55 Davis Aquatic Ma-38 12:01.04   12:16.70  
                  34.03     1:11.68 (37.65)     1:50.46 (38.78)     2:29.09 (38.63)
        3:07.48 (38.39)     3:45.98 (38.50)     4:24.02 (38.04)     5:01.57 (37.55)
        5:39.02 (37.45)     6:16.24 (37.22)     6:53.47 (37.23)     7:30.78 (37.31)
        8:07.43 (36.65)     8:43.82 (36.39)     9:20.53 (36.71)     9:57.02 (36.49)
       10:32.40 (35.38)    11:08.51 (36.11)    11:43.36 (34.85)    12:16.70 (33.34)
  6 Foreaker, Don             59 Santa Rosa Maste-38 12:45.00   12:55.48  
                  33.29     1:11.78 (38.49)     1:51.27 (39.49)     2:30.82 (39.55)
        3:09.65 (38.83)     3:48.31 (38.66)     4:27.59 (39.28)     5:06.80 (39.21)
        5:46.04 (39.24)     6:25.55 (39.51)     7:04.61 (39.06)     7:44.33 (39.72)
        8:23.12 (38.79)     9:02.50 (39.38)     9:42.07 (39.57)    10:21.58 (39.51)
       11:00.79 (39.21)    11:39.96 (39.17)    12:18.84 (38.88)    12:55.48 (36.64)
  7 Schindler, Tom H          55 Club Hot Tub-38     13:20.00   13:24.53  
                  35.72     1:13.80 (38.08)     1:52.70 (38.90)     2:31.87 (39.17)
        3:12.23 (40.36)     3:52.63 (40.40)     4:33.67 (41.04)     5:14.23 (40.56)
        5:54.74 (40.51)     6:35.12 (40.38)     7:15.67 (40.55)     7:56.13 (40.46)
        8:36.67 (40.54)     9:17.48 (40.81)     9:59.21 (41.73)    10:40.73 (41.52)
       11:22.20 (41.47)    12:03.98 (41.78)    12:45.22 (41.24)    13:24.53 (39.31)
  8 Perez, Peter J            55 University of Sa-38 18:05.28   17:44.38  
                  45.34     1:34.67 (49.33)     2:26.26 (51.59)     3:18.45 (52.19)
        4:11.75 (53.30)     5:06.02 (54.27)     6:00.18 (54.16)     6:55.42 (55.24)
        7:51.24 (55.82)     8:46.77 (55.53)     9:41.52 (54.75)    10:35.46 (53.94)
       11:29.93 (54.47)    12:25.06 (55.13)    13:18.01 (52.95)    14:12.56 (54.55)
       15:06.23 (53.67)    16:01.12 (54.89)    16:53.48 (52.36)    17:44.38 (50.90)
 
Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:11.12   5/20/2007 JIM MCCONICA                              
         PMS: P 17:40.12  12/31/2005 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryder, Mike J             57 Sierra Nevada Ma-38 19:31.80   19:26.48  
                  32.15     1:05.92 (33.77)     1:40.62 (34.70)     2:15.80 (35.18)
        2:51.02 (35.22)     3:26.31 (35.29)     4:01.07 (34.76)     4:35.74 (34.67)
        5:11.02 (35.28)     5:45.93 (34.91)     6:20.79 (34.86)     6:55.90 (35.11)
        7:31.10 (35.20)     8:06.52 (35.42)     8:41.90 (35.38)     9:17.44 (35.54)
        9:53.27 (35.83)    10:29.04 (35.77)    11:04.68 (35.64)    11:40.43 (35.75)
       12:15.95 (35.52)    12:51.98 (36.03)    13:27.96 (35.98)    14:03.73 (35.77)
       14:39.64 (35.91)    15:15.41 (35.77)    15:51.22 (35.81)    16:27.36 (36.14)
       17:03.46 (36.10)    17:39.50 (36.04)    18:15.52 (36.02)    18:51.46 (35.94)
       19:26.48 (35.02)
  2 Henderson, William S      55 Davis Aquatic Ma-38 22:00.00   20:19.81  
                  31.00     1:05.36 (34.36)     1:40.61 (35.25)     2:16.23 (35.62)
        2:52.10 (35.87)     3:28.17 (36.07)     4:04.38 (36.21)     4:40.68 (36.30)
        5:17.01 (36.33)     5:53.63 (36.62)     6:30.19 (36.56)     7:06.98 (36.79)
        7:43.81 (36.83)     8:20.65 (36.84)     8:57.71 (37.06)     9:34.66 (36.95)
       10:12.21 (37.55)    10:49.78 (37.57)    11:27.53 (37.75)    12:05.39 (37.86)
       12:43.98 (38.59)    13:22.62 (38.64)    14:01.04 (38.42)    14:39.35 (38.31)
       15:17.65 (38.30)    15:56.20 (38.55)    16:34.65 (38.45)    17:13.32 (38.67)
       17:51.38 (38.06)    18:29.34 (37.96)    19:07.04 (37.70)    19:43.92 (36.88)
       20:19.81 (35.89)
  3 Woodruff, David L         55 Davis Aquatic Ma-38 20:30.00   20:22.64  
                  34.42     1:11.49 (37.07)     1:49.59 (38.10)     2:27.90 (38.31)
        3:06.15 (38.25)     3:44.26 (38.11)     4:22.02 (37.76)     4:59.81 (37.79)
        5:37.46 (37.65)     6:15.12 (37.66)     6:52.10 (36.98)     7:29.34 (37.24)
        8:06.44 (37.10)     8:43.37 (36.93)     9:20.52 (37.15)     9:57.96 (37.44)
       10:35.02 (37.06)    11:12.26 (37.24)    11:48.93 (36.67)    12:25.85 (36.92)
       13:03.19 (37.34)    13:40.43 (37.24)    14:16.88 (36.45)    14:53.68 (36.80)
       15:30.65 (36.97)    16:07.23 (36.58)    16:43.71 (36.48)    17:20.18 (36.47)
       17:56.47 (36.29)    18:33.15 (36.68)    19:09.99 (36.84)    19:46.69 (36.70)
       20:22.64 (35.95)
  4 Skuse, Brian M            55 North Bay Aquati-38 22:00.01   20:36.65  
                  33.93     1:10.17 (36.24)     1:46.82 (36.65)     2:23.63 (36.81)
        3:00.36 (36.73)     3:37.28 (36.92)     4:14.69 (37.41)     4:51.87 (37.18)
        5:29.19 (37.32)     6:07.67 (38.48)     6:44.87 (37.20)     7:22.55 (37.68)
        8:00.03 (37.48)     8:37.58 (37.55)     9:15.87 (38.29)     9:53.66 (37.79)
       10:31.70 (38.04)    11:09.39 (37.69)    11:47.08 (37.69)    12:25.33 (38.25)
       13:03.45 (38.12)    13:41.40 (37.95)    14:19.96 (38.56)    14:57.82 (37.86)
       15:36.21 (38.39)    16:13.72 (37.51)    16:51.59 (37.87)    17:30.08 (38.49)
       18:08.23 (38.15)    18:46.40 (38.17)    19:24.38 (37.98)    20:01.16 (36.78)
       20:36.65 (35.49)
  5 Lapin, Donald J           55 University of Sa-38 30:00.00   22:40.46  
                  40.26     1:20.89 (40.63)     2:01.66 (40.77)     2:42.91 (41.25)
        3:23.93 (41.02)     4:04.87 (40.94)     4:46.42 (41.55)     5:27.58 (41.16)
        6:09.08 (41.50)     6:50.64 (41.56)     7:31.86 (41.22)     8:12.95 (41.09)
        8:53.99 (41.04)     9:35.01 (41.02)    10:16.13 (41.12)    10:57.10 (40.97)
       11:38.40 (41.30)    12:20.44 (42.04)    13:03.06 (42.62)    13:44.73 (41.67)
       14:26.19 (41.46)    15:07.19 (41.00)    15:48.56 (41.37)    16:30.56 (42.00)
       17:11.76 (41.20)    17:53.02 (41.26)    18:34.17 (41.15)    19:15.59 (41.42)
       19:57.06 (41.47)    20:38.57 (41.51)    21:19.49 (40.92)    22:01.96 (42.47)
       22:40.46 (38.50)
  6 Perez, Peter J            55 University of Sa-38 28:57.30   29:20.22  
                  45.16     1:32.10 (46.94)     2:21.76 (49.66)     3:12.25 (50.49)
        4:04.94 (52.69)     4:58.87 (53.93)     5:53.30 (54.43)     6:49.46 (56.16)
        7:44.00 (54.54)     8:38.10 (54.10)     9:32.63 (54.53)    10:26.06 (53.43)
       11:20.12 (54.06)    12:17.16 (57.04)    13:12.34 (55.18)    14:07.59 (55.25)
       15:03.33 (55.74)    15:59.24 (55.91)    16:55.20 (55.96)    17:51.22 (56.02)
       18:47.10 (55.88)    19:43.64 (56.54)    20:39.70 (56.06)    21:36.71 (57.01)
       22:33.51 (56.80)    23:30.13 (56.62)    24:26.63 (56.50)    25:23.20 (56.57)
       26:19.88 (56.68)    27:16.54 (56.66)    28:13.39 (56.85)    29:04.33 (50.94)
       29:20.22 (15.89)
  7 Burke, Bill               57 University of Sa-38 30:00.00   29:39.35  
                  44.76     1:35.06 (50.30)     2:30.71 (55.65)     3:23.20 (52.49)
        4:17.59 (54.39)     5:09.14 (51.55)     6:03.74 (54.60)     6:57.11 (53.37)
        7:49.28 (52.17)     8:43.94 (54.66)     9:36.96 (53.02)    10:31.12 (54.16)
       11:26.70 (55.58)    12:20.38 (53.68)    13:15.36 (54.98)    14:08.05 (52.69)
       15:00.52 (52.47)    15:52.96 (52.44)    16:45.21 (52.25)    17:38.47 (53.26)
       18:31.49 (53.02)    19:24.51 (53.02)    20:17.38 (52.87)    21:13.51 (56.13)
       22:06.79 (53.28)    23:00.64 (53.85)    23:52.75 (52.11)    24:47.04 (54.29)
       25:39.28 (52.24)    26:30.47 (51.19)    27:22.78 (52.31)    28:14.06 (51.28)
     29:39.35 (1:25.29)
  8 Morreale, Vincent J       56 University of Sa-38 33:00.00   30:04.57  
                  51.53     1:45.21 (53.68)     2:40.51 (55.30)     3:35.33 (54.82)
        4:30.14 (54.81)     5:24.80 (54.66)     6:19.49 (54.69)     7:14.15 (54.66)
        8:09.95 (55.80)     9:05.40 (55.45)     9:59.50 (54.10)    10:56.77 (57.27)
       11:51.14 (54.37)    12:46.15 (55.01)    13:41.87 (55.72)    14:36.42 (54.55)
       15:32.20 (55.78)    16:26.39 (54.19)    17:21.60 (55.21)    18:15.16 (53.56)
       19:09.46 (54.30)    20:04.67 (55.21)    20:59.99 (55.32)    21:54.57 (54.58)
       22:49.67 (55.10)    23:44.02 (54.35)    24:38.02 (54.00)    25:34.01 (55.99)
       26:28.28 (54.27)    27:22.11 (53.83)    28:17.46 (55.35)    29:12.19 (54.73)
       30:04.57 (52.38)
  9 Tatham, Michael C         59 Fog City Masters-38 38:00.00   37:29.32  
                  54.67   1:58.50 (1:03.83)   3:06.89 (1:08.39)   4:15.99 (1:09.10)
      5:24.25 (1:08.26)   6:34.26 (1:10.01)   7:41.88 (1:07.62)   8:50.86 (1:08.98)
      9:59.51 (1:08.65)  11:09.72 (1:10.21)  12:16.54 (1:06.82)  13:26.59 (1:10.05)
     14:36.39 (1:09.80)  15:46.31 (1:09.92)  16:55.95 (1:09.64)  18:05.22 (1:09.27)
     19:14.11 (1:08.89)  20:22.65 (1:08.54)  21:32.40 (1:09.75)  22:42.30 (1:09.90)
     23:53.19 (1:10.89)  25:02.88 (1:09.69)  26:08.57 (1:05.69)  27:16.44 (1:07.87)
     28:24.01 (1:07.57)  29:33.04 (1:09.03)  30:42.81 (1:09.77)  31:54.74 (1:11.93)
     33:02.40 (1:07.66)  34:12.52 (1:10.12)  35:21.94 (1:09.42)  36:29.07 (1:07.13)
     37:29.32 (1:00.25)
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.42   5/22/2010 PHILLIP DJANG                                
         PMS: P 26.62   6/30/2011 Philipp Djang                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heath, Robert H           55 Manatee Aquatic-38     27.50      27.81  
  2 Ferroggiaro, Fred         58 The Olympic Club-38    29.24      29.16  
  3 Mundschau, Steve          58 University of Sa-38    31.00      29.76  
  4 van Boer, Eric D          57 Rolling Hills Mu-38    30.00      30.15  
  5 Ford, Kent P              58 University of Sa-38    32.00      31.50  
  6 Williams, Scott           56 Marin Pirates Ma-38    32.50      31.58  
  7 Schindler, Tom H          55 Club Hot Tub-38        30.70      31.60  
  8 Kahn, Stuart L            58 Davis Aquatic Ma-38    31.00      32.05  
  9 Butler, Geoffrey E        56 North Bay Aquati-38    32.00      33.04  
 10 Guadagni, Peter M         57 Walnut Creek Mas-38    33.91      33.62  
 11 Hale, Dave                56 Santa Rosa Maste-38    34.00      35.24  
 12 Pankey, Christopher S     57 Manatee Aquatic-38     38.50      35.93  
 13 Chaffey, Richard L        58 Modesto Area Aqu-38    36.00      37.04  
 14 Marshall, Doug            57 Tri Valley Maste-38    40.00      40.40  
 15 Nichols, Scott            57 Fig Garden Swim-38     43.65      42.47  
 16 Sutton-Beattie, Eric L    59 Rolling Hills Mu-38    43.50      42.92  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 57.34   4/19/2009 GEOFF MYKLEBY                                
         PMS: P 58.01   6/30/2011 Philipp Djang                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heath, Robert H           55 Manatee Aquatic-38     59.80    1:03.24  
                  30.76     1:03.24 (32.48)                                        
  2 Ferroggiaro, Fred         58 The Olympic Club-38  1:00.99    1:03.47  
                  31.38     1:03.47 (32.09)                                        
  3 Mundschau, Steve          58 University of Sa-38  1:05.00    1:05.14  
                  32.45     1:05.14 (32.69)                                        
  4 van Boer, Eric D          57 Rolling Hills Mu-38  1:05.00    1:07.02  
                  32.73     1:07.02 (34.29)                                        
  5 Schindler, Tom H          55 Club Hot Tub-38      1:08.00    1:08.33  
                  33.88     1:08.33 (34.45)                                        
  6 Foreaker, Don             59 Santa Rosa Maste-38  1:12.00    1:13.52  
                  36.01     1:13.52 (37.51)                                        
  7 Kubokawa, Jon Y           56 Walnut Creek Mas-38  1:30.00    1:26.79  
                  41.36     1:26.79 (45.43)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:05.90   5/21/2010 PHILIPP DJANG                              
         PMS: P 2:07.54  12/31/2004 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferroggiaro, Fred         58 The Olympic Club-38  2:12.99    2:12.28  
                  31.54     1:05.20 (33.66)     1:39.52 (34.32)     2:12.28 (32.76)
  2 Mundschau, Steve          58 University of Sa-38  2:23.00    2:22.64  
                  34.01     1:09.47 (35.46)     1:46.36 (36.89)     2:22.64 (36.28)
  3 Henderson, William S      55 Davis Aquatic Ma-38  2:34.00    2:26.44  
                  35.02     1:11.15 (36.13)     1:48.82 (37.67)     2:26.44 (37.62)
  4 Guadagni, Peter M         57 Walnut Creek Mas-38  2:40.10    2:35.22  
                  37.93     1:16.96 (39.03)     1:56.57 (39.61)     2:35.22 (38.65)
  5 Foreaker, Don             59 Santa Rosa Maste-38  2:40.00    2:40.77  
                  38.85     1:19.37 (40.52)     2:00.80 (41.43)     2:40.77 (39.97)
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 27.81    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                                
         PMS: P 28.71  12/31/2003 Don Mc Kenzie                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Helm, Jim                 56 Salinas Valley A-38    30.60      30.34  
  2 Haufler, Steven E         59 Orinda Aquatic M-38    32.33      31.42  
  3 Woodruff, David L         55 Davis Aquatic Ma-38    33.15      32.81  
  4 van Boer, Eric D          57 Rolling Hills Mu-38    32.50      33.14  
  5 Williams, Scott           56 Marin Pirates Ma-38    34.80      34.18  
  6 Adkison, Bill             56 Rolling Hills Mu-38    33.76      34.28  
  7 Lee, Stanley H            55 Yuba City Master-38    34.08      34.51  
  8 Hale, Dave                56 Santa Rosa Maste-38    40.00      38.96  
  9 Sutton-Beattie, Eric L    59 Rolling Hills Mu-38    39.45      40.12  
 10 Nichols, Scott            57 Fig Garden Swim-38     39.89      41.03  
 11 Kubokawa, Jon Y           56 Walnut Creek Mas-38    33.00      41.49  
 12 Sinclair, Brian H         55 Modesto Area Aqu-38    43.14      42.60  
 13 Delaney, Larry P          58 University of Sa-38  1:15.00    1:04.81  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:01.42    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
         PMS: P 1:03.22  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Helm, Jim                 56 Salinas Valley A-38  1:08.90    1:06.90  
                  31.80     1:06.90 (35.10)                                        
  2 Haufler, Steven E         59 Orinda Aquatic M-38  1:12.79    1:09.90  
                  33.28     1:09.90 (36.62)                                        
  3 Woodruff, David L         55 Davis Aquatic Ma-38  1:13.33    1:13.32  
                  34.20     1:13.32 (39.12)                                        
  4 Lee, Stanley H            55 Yuba City Master-38  1:16.89    1:17.67  
                  36.82     1:17.67 (40.85)                                        
  5 Sutton-Beattie, Eric L    59 Rolling Hills Mu-38  1:26.27    1:26.16  
                  41.26     1:26.16 (44.90)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:17.00    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
         PMS: P 2:20.49  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haufler, Steven E         59 Orinda Aquatic M-38  2:49.11    2:34.58  
                  34.21     1:13.27 (39.06)     1:54.21 (40.94)     2:34.58 (40.37)
  2 Woodruff, David L         55 Davis Aquatic Ma-38  2:44.32    2:45.74  
                  35.75     1:17.36 (41.61)     2:01.59 (44.23)     2:45.74 (44.15)
  3 Pankey, Christopher S     57 Manatee Aquatic-38   2:55.20    2:52.09  
                  38.90     1:22.42 (43.52)     2:06.40 (43.98)     2:52.09 (45.69)
  4 Sutton-Beattie, Eric L    59 Rolling Hills Mu-38  3:06.13    3:12.46  
                  44.70     1:33.63 (48.93)     2:23.66 (50.03)     3:12.46 (48.80)
  5 Perez, Peter J            55 University of Sa-38  3:16.81    3:24.52  
                  47.97     1:40.13 (52.16)     2:34.22 (54.09)     3:24.52 (50.30)
  6 Boreyko, Valeriy A        58 University of Sa-38  6:30.00    3:31.90  
                  46.67     1:40.54 (53.87)     2:36.95 (56.41)     3:31.90 (54.95)
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.16   3/25/2007 GREG SHAW                                    
         PMS: P 25.12  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heath, Robert H           55 Manatee Aquatic-38     25.75      26.68  
  2 Haufler, Steven E         59 Orinda Aquatic M-38    27.99      27.65  
  3 van Boer, Eric D          57 Rolling Hills Mu-38    27.50      27.74  
  4 Druz, Loren               56 Walnut Creek Mas-38    27.50      27.93  
  5 O'Brien, Kerry L          55 Walnut Creek Mas-38    27.50      28.40  
  6 Williams, Scott           56 Marin Pirates Ma-38    28.50      29.05  
  7 Adkison, Bill             56 Rolling Hills Mu-38    28.40      29.08  
  8 Hale, Dave                56 Santa Rosa Maste-38    30.00      29.80  
  9 Schindler, Tom H          55 Club Hot Tub-38        31.00      29.89  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 54.09   3/29/2009 GREG SHAW                                    
         PMS: P 56.50  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heath, Robert H           55 Manatee Aquatic-38     57.00      58.73  
                  27.20       58.73 (31.53)                                        
  2 Haufler, Steven E         59 Orinda Aquatic M-38  1:02.06    1:00.17  
                  27.92     1:00.17 (32.25)                                        
  3 O'Brien, Kerry L          55 Walnut Creek Mas-38  1:00.00    1:01.74  
                  28.97     1:01.74 (32.77)                                        
  4 Mundschau, Steve          58 University of Sa-38  1:04.00    1:02.37  
                  29.95     1:02.37 (32.42)                                        
  5 Henderson, William S      55 Davis Aquatic Ma-38  1:06.00    1:04.42  
                  30.21     1:04.42 (34.21)                                        
  6 Guadagni, Peter M         57 Walnut Creek Mas-38  1:04.25    1:05.09  
                  31.49     1:05.09 (33.60)                                        
  7 van Boer, Eric D          57 Rolling Hills Mu-38  1:04.00    1:07.22  
                  30.22     1:07.22 (37.00)                                        
  8 Hale, Dave                56 Santa Rosa Maste-38  1:07.00    1:08.90  
                  33.17     1:08.90 (35.73)                                        
  9 Adkison, Bill             56 Rolling Hills Mu-38  1:06.67    1:16.09  
                  34.17     1:16.09 (41.92)                                        
 10 Marshall, Doug            57 Tri Valley Maste-38  1:35.00    1:27.22  
                  39.88     1:27.22 (47.34)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:03.18   5/23/2010 BRAD HORNER                                
         PMS: P 2:11.66  12/31/2008 Jim Griffith                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mundschau, Steve          58 University of Sa-38  2:23.00    2:25.68  
                  31.78     1:07.54 (35.76)     1:45.25 (37.71)     2:25.68 (40.43)
  2 O'Brien, Kerry L          55 Walnut Creek Mas-38  2:20.00    2:36.71  
                  31.76     1:10.50 (38.74)     1:53.25 (42.75)     2:36.71 (43.46)
  3 Woodruff, David L         55 Davis Aquatic Ma-38  2:53.08    2:45.81  
                  36.66     1:17.94 (41.28)     2:01.90 (43.96)     2:45.81 (43.91)
  4 Boreyko, Valeriy A        58 University of Sa-38  7:00.00    3:46.90  
                  51.83     1:51.43 (59.60)   2:52.53 (1:01.10)     3:46.90 (54.37)
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 56.20    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                                
         PMS: P 58.95  12/31/2002 Robert Strand                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heath, Robert H           55 Manatee Aquatic-38     59.90    1:01.97  
                  27.74     1:01.97 (34.23)                                        
  2 Haufler, Steven E         59 Orinda Aquatic M-38  1:04.93    1:02.89  
                  29.60     1:02.89 (33.29)                                        
  3 Schindler, Tom H          55 Club Hot Tub-38      1:08.00    1:07.46  
                  31.37     1:07.46 (36.09)                                        
  4 Bell, Gordon E            59 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:07.80  
                  32.53     1:07.80 (35.27)                                        
  5 Williams, Scott           56 Marin Pirates Ma-38  1:08.50    1:08.02  
                  31.54     1:08.02 (36.48)                                        
  6 Adkison, Bill             56 Rolling Hills Mu-38  1:06.00    1:08.65  
                  32.92     1:08.65 (35.73)                                        
  7 O'Brien, Kerry L          55 Walnut Creek Mas-38  1:06.20    1:10.98  
                  31.54     1:10.98 (39.44)                                        
  8 Lee, Stanley H            55 Yuba City Master-38  1:12.80    1:11.64  
                  34.60     1:11.64 (37.04)                                        
  9 Marshall, Doug            57 Tri Valley Maste-38  1:40.00    1:26.98  
                  38.81     1:26.98 (48.17)                                        
 10 Nichols, Scott            57 Fig Garden Swim-38   1:24.04    1:27.11  
                  42.28     1:27.11 (44.83)                                        
 11 Perez, Peter J            55 University of Sa-38  1:37.45    1:37.96  
                  50.98     1:37.96 (46.98)                                        
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:04.09    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
         PMS: P 2:10.57  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haufler, Steven E         59 Orinda Aquatic M-38  2:24.43    2:19.03  
                  28.61     1:06.16 (37.55)     1:46.25 (40.09)     2:19.03 (32.78)
  2 Mundschau, Steve          58 University of Sa-38  2:24.00    2:23.22  
                  31.18     1:07.68 (36.50)     1:50.41 (42.73)     2:23.22 (32.81)
  3 Hale, Dave                56 Santa Rosa Maste-38  2:32.00    2:33.16  
                  31.30     1:11.72 (40.42)     2:01.17 (49.45)     2:33.16 (31.99)
  4 O'Brien, Kerry L          55 Walnut Creek Mas-38  2:40.00    2:35.17  
                  30.94     1:12.34 (41.40)     2:02.75 (50.41)     2:35.17 (32.42)
  5 Bell, Gordon E            59 Walnut Creek Mas-38  2:50.00    2:38.46  
                  33.66     1:16.59 (42.93)     2:01.83 (45.24)     2:38.46 (36.63)
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:28.69   4/10/2010 MICHAEL MANN                               
         PMS: P 4:40.84  12/31/2005 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mundschau, Steve          58 University of Sa-38  5:05.00    4:59.46  
                  30.98     1:05.60 (34.62)     1:43.94 (38.34)     2:22.02 (38.08)
        3:06.44 (44.42)     3:50.79 (44.35)     4:26.10 (35.31)     4:59.46 (33.36)
  2 Paul, Gordon M            59 Clovis Swim Club-38  5:31.00    5:27.22  
                  30.57     1:07.11 (36.54)     1:53.58 (46.47)     2:38.85 (45.27)
        3:27.25 (48.40)     4:15.30 (48.05)     4:52.55 (37.25)     5:27.22 (34.67)
  3 Woodruff, David L         55 Davis Aquatic Ma-38  5:30.00    5:31.71  
                  35.23     1:16.14 (40.91)     2:04.88 (48.74)   3:35.76 (1:30.88)
        4:21.79 (46.03)                             4:58.29 ( )     5:31.71 (33.42)
  4 Williams, Scott           56 Marin Pirates Ma-38  6:35.85    6:13.43  
                  31.77     1:12.33 (40.56)     2:02.86 (50.53)     2:54.04 (51.18)
        3:50.38 (56.34)     4:45.90 (55.52)     5:31.28 (45.38)     6:13.43 (42.15)
  5 Marshall, Doug            57 Tri Valley Maste-38  6:50.00    6:40.28  
                  39.33     1:25.88 (46.55)     2:18.07 (52.19)     3:09.69 (51.62)
      4:11.78 (1:02.09)   5:12.71 (1:00.93)     5:58.31 (45.60)     6:40.28 (41.97)
  6 Boreyko, Valeriy A        58 University of Sa-38 10:00.00    7:17.29  
                  47.95     1:43.42 (55.47)   2:47.99 (1:04.57)   3:48.01 (1:00.02)
        4:46.33 (58.32)     5:44.59 (58.26)     6:31.87 (47.28)     7:17.29 (45.42)
  7 Burke, Bill               57 University of Sa-38  8:30.00    8:01.86  
                  53.22   2:03.59 (1:10.37)   3:16.11 (1:12.52)   4:23.88 (1:07.77)
        5:22.41 (58.53)     6:20.70 (58.29)     7:10.47 (49.77)     8:01.86 (51.39)
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.30   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 24.03  12/31/2003 James Elder                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sapirstein, Julian B      62 University of Sa-38    26.02      26.00  
  2 Ahlman, David C           60 Walnut Creek Mas-38    28.10      27.57  
  3 Mc Clelland, Mac D        63 Manatee Aquatic-38     27.50      27.58  
  4 Loveland, Mick            62 Santa Rosa Maste-38    28.00      29.15  
  5 Roberts, Dale             61 Richmond Plunge-38     32.32      30.11  
  6 Hantzsche, Norman N       63 Richmond Plunge-38     32.00      31.98  
  7 Patterson, Rex P          61 Modesto Area Aqu-38    30.74      33.60  
  8 Felton, Richard A         63 The Olympic Club-38    32.56      33.95  
  9 Marra, Stephen R          63 Menlo Masters Ak-38    50.00      44.96  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.14   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 53.18  12/31/2010 Jim Clemmons                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              64 Santa Rosa Maste-38    57.30      57.21  
                  27.74       57.21 (29.47)                                        
  2 Sapirstein, Julian B      62 University of Sa-38    57.72      57.68  
                  27.40       57.68 (30.28)                                        
  3 Stewart, Chris H          60 Walnut Creek Mas-38  1:00.00      58.50  
                  28.52       58.50 (29.98)                                        
  4 Crane, John K             60 Club Hot Tub-38        59.00      59.76  
                  28.77       59.76 (30.99)                                        
  5 Ahlman, David C           60 Walnut Creek Mas-38  1:01.20    1:03.11  
                  30.21     1:03.11 (32.90)                                        
  6 Mc Clelland, Mac D        63 Manatee Aquatic-38   1:01.50    1:03.14  
                  29.84     1:03.14 (33.30)                                        
  7 Loveland, Mick            62 Santa Rosa Maste-38  1:02.00    1:05.12  
                  31.16     1:05.12 (33.96)                                        
  8 Roberts, Dale             61 Richmond Plunge-38   1:09.57    1:07.62  
                  30.86     1:07.62 (36.76)                                        
  9 Hantzsche, Norman N       63 Richmond Plunge-38   1:11.00    1:08.66  
                  33.51     1:08.66 (35.15)                                        
 10 Carter, Lawrence A        63 Tuolumne County-38   1:30.00    1:17.91  
                  37.46     1:17.91 (40.45)                                        
 11 Marra, Stephen R          63 Menlo Masters Ak-38  1:50.00    1:51.07  
                  51.31     1:51.07 (59.76)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:54.14   3/29/2009 FRED SCHLICHER                             
         PMS: P 1:55.25    5/1/2011 Tim Broderick                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Alan                61 Pacific Northwes-36  2:05.00    2:05.45  
                  29.64     1:01.74 (32.10)     1:34.73 (32.99)     2:05.45 (30.72)
  2 Sapirstein, Julian B      62 University of Sa-38  2:11.92    2:08.76  
                  30.05     1:02.84 (32.79)     1:36.45 (33.61)     2:08.76 (32.31)
  3 Crane, John K             60 Club Hot Tub-38      2:12.00    2:11.82  
                  29.92     1:03.29 (33.37)     1:37.45 (34.16)     2:11.82 (34.37)
  4 Mc Clelland, Mac D        63 Manatee Aquatic-38   2:22.27    2:29.00  
                  32.52     1:10.32 (37.80)     1:50.20 (39.88)     2:29.00 (38.80)
  5 Moore, Michael W          61 University of Sa-38  2:55.00    2:49.81  
                  39.26     1:22.90 (43.64)     2:07.41 (44.51)     2:49.81 (42.40)
  6 Kirtland, Grayson M       60 Orinda Aquatic M-38  4:15.00    3:07.88  
                  42.51     1:31.48 (48.97)     2:18.44 (46.96)     3:07.88 (49.44)
  7 Murray, Ed                62 University of Sa-38  4:45.00    4:34.17  
                1:01.83   2:12.08 (1:10.25)   3:23.79 (1:11.71)   4:34.17 (1:10.38)
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:13.68   5/22/2010 JIM CLEMMONS                               
         PMS: P 5:13.68  12/31/2010 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Alan                61 Pacific Northwes-36  5:40.00    5:35.45  
                  31.68     1:05.67 (33.99)     1:40.32 (34.65)     2:14.91 (34.59)
        2:49.20 (34.29)     3:23.21 (34.01)     3:57.26 (34.05)     4:31.29 (34.03)
        5:04.86 (33.57)     5:35.45 (30.59)                                        
  2 Wilson, Joel R            63 Santa Cruz Maste-38  5:40.00    5:47.09  
                  32.71     1:07.01 (34.30)     1:42.29 (35.28)     2:17.36 (35.07)
        2:51.71 (34.35)     3:25.90 (34.19)     4:00.49 (34.59)     4:36.02 (35.53)
        5:11.85 (35.83)     5:47.09 (35.24)                                        
  3 Rudloff, Edward           64 The Olympic Club-38  6:06.00    6:08.89  
                  33.43     1:09.45 (36.02)     1:46.87 (37.42)     2:24.38 (37.51)
        3:02.04 (37.66)     3:40.27 (38.23)     4:18.27 (38.00)     4:55.86 (37.59)
        5:33.08 (37.22)     6:08.89 (35.81)                                        
  4 Sapirstein, Julian B      62 University of Sa-38  6:25.72    6:10.92  
                  32.82     1:09.43 (36.61)     1:46.75 (37.32)     2:25.65 (38.90)
        3:04.93 (39.28)     3:43.53 (38.60)     4:21.80 (38.27)     5:00.43 (38.63)
        5:38.06 (37.63)     6:10.92 (32.86)                                        
  5 Moore, Michael W          61 University of Sa-38  7:40.00    7:40.35  
  6 Carter, Lawrence A        63 Tuolumne County-38   8:18.33    8:03.18  
                  43.59     1:32.06 (48.47)     2:22.71 (50.65)     3:13.15 (50.44)
        4:02.85 (49.70)     4:51.96 (49.11)     5:41.59 (49.63)     6:31.13 (49.54)
        7:19.53 (48.40)     8:03.18 (43.65)                                        
  7 Kunihara, Daniel S        60 University of Sa-38 10:00.00    8:15.18  
                  44.75     1:34.31 (49.56)     2:26.65 (52.34)     3:17.36 (50.71)
        4:07.76 (50.40)     4:57.96 (50.20)     5:47.61 (49.65)     6:38.52 (50.91)
        7:29.85 (51.33)     8:15.18 (45.33)                                        
  8 Boland, John L            62 University of Sa-38 10:00.00    9:53.73  
                  53.68     1:52.19 (58.51)   2:52.87 (1:00.68)   3:54.38 (1:01.51)
      4:55.17 (1:00.79)   5:56.47 (1:01.30)   6:57.69 (1:01.22)   7:57.99 (1:00.30)
        8:57.88 (59.89)     9:53.73 (55.85)                                        
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:48.43   5/20/2010 JIM CLEMMONS                              
         PMS: P 10:48.43  12/31/2010 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crane, John K             60 Club Hot Tub-38     12:35.00   12:19.24  
                  33.42     1:11.08 (37.66)     1:48.61 (37.53)     2:26.11 (37.50)
        3:03.49 (37.38)     3:41.21 (37.72)     4:18.93 (37.72)     4:56.56 (37.63)
        5:34.69 (38.13)     6:11.99 (37.30)     6:48.95 (36.96)     7:26.34 (37.39)
        8:03.80 (37.46)     8:41.23 (37.43)     9:18.27 (37.04)     9:54.54 (36.27)
       10:30.87 (36.33)    11:07.23 (36.36)    11:43.70 (36.47)    12:19.24 (35.54)
  2 Virtue, Paul A            60 University of Sa-38 12:27.77   12:24.98  
                  34.83     1:11.87 (37.04)     1:49.52 (37.65)     2:27.33 (37.81)
        3:05.04 (37.71)     3:42.72 (37.68)     4:20.30 (37.58)     4:57.60 (37.30)
        5:35.29 (37.69)     6:12.80 (37.51)     6:50.47 (37.67)     7:27.81 (37.34)
        8:05.01 (37.20)     8:42.55 (37.54)     9:19.90 (37.35)     9:57.19 (37.29)
       10:34.34 (37.15)    11:11.66 (37.32)    11:48.80 (37.14)    12:24.98 (36.18)
 
Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:59.55   5/20/2010 JIM CLEMMONS                              
         PMS: P 17:59.55  12/31/2010 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Alan                61 Pacific Northwes-36 19:10.00   19:10.03  
                  31.16     1:04.74 (33.58)     1:38.79 (34.05)     2:12.68 (33.89)
        2:46.88 (34.20)     3:21.26 (34.38)     3:55.80 (34.54)     4:29.99 (34.19)
        5:04.18 (34.19)     5:38.74 (34.56)     6:13.60 (34.86)     6:48.78 (35.18)
        7:23.54 (34.76)     7:58.64 (35.10)     8:33.80 (35.16)     9:08.35 (34.55)
        9:43.71 (35.36)    10:19.02 (35.31)    10:54.79 (35.77)    11:29.96 (35.17)
       12:05.68 (35.72)    12:41.06 (35.38)    13:16.40 (35.34)    13:51.88 (35.48)
       14:27.87 (35.99)    15:03.48 (35.61)    15:39.31 (35.83)    16:15.25 (35.94)
       16:50.69 (35.44)    17:25.98 (35.29)    18:01.46 (35.48)    18:36.93 (35.47)
       19:10.03 (33.10)
  2 Crane, John K             60 Club Hot Tub-38     20:45.00   20:27.46  
                  33.83     1:11.25 (37.42)     1:49.51 (38.26)     2:28.09 (38.58)
        3:06.46 (38.37)     3:44.51 (38.05)     4:22.81 (38.30)     5:00.81 (38.00)
        5:38.56 (37.75)     6:15.76 (37.20)     6:53.29 (37.53)     7:30.52 (37.23)
        8:07.88 (37.36)     8:45.30 (37.42)     9:22.62 (37.32)     9:59.72 (37.10)
       10:37.16 (37.44)    11:14.37 (37.21)    11:51.60 (37.23)    12:28.86 (37.26)
       13:05.88 (37.02)    13:43.21 (37.33)    14:19.96 (36.75)    14:56.77 (36.81)
       15:33.86 (37.09)    16:11.16 (37.30)    16:48.17 (37.01)    17:25.12 (36.95)
       18:02.23 (37.11)    18:38.93 (36.70)    19:15.72 (36.79)    19:51.67 (35.95)
       20:27.46 (35.79)
  3 Virtue, Paul A            60 University of Sa-38 20:52.96   20:59.65  
                  35.07     1:12.90 (37.83)     1:51.12 (38.22)     2:29.30 (38.18)
        3:07.39 (38.09)     3:45.58 (38.19)     4:23.77 (38.19)     5:02.27 (38.50)
        5:40.19 (37.92)     6:18.33 (38.14)     6:56.24 (37.91)     7:34.24 (38.00)
        8:12.41 (38.17)     8:50.65 (38.24)     9:28.75 (38.10)    10:07.24 (38.49)
       10:45.67 (38.43)    11:24.23 (38.56)    12:02.83 (38.60)    12:41.07 (38.24)
       13:19.51 (38.44)    13:57.90 (38.39)    14:36.41 (38.51)    15:15.30 (38.89)
       15:53.78 (38.48)    16:32.61 (38.83)    17:11.19 (38.58)    17:49.89 (38.70)
       18:28.73 (38.84)    19:07.10 (38.37)    19:45.45 (38.35)    20:23.21 (37.76)
       20:59.65 (36.44)
  4 Atondo, Richard E         61 University of Sa-38 23:00.00   22:51.50  
                  35.80     1:14.61 (38.81)     1:54.43 (39.82)     2:34.50 (40.07)
        3:14.46 (39.96)     3:56.13 (41.67)     4:37.71 (41.58)     5:19.09 (41.38)
        6:00.67 (41.58)     6:42.60 (41.93)     7:24.59 (41.99)     8:06.37 (41.78)
        8:48.15 (41.78)     9:29.73 (41.58)    10:11.48 (41.75)    10:53.59 (42.11)
       11:35.59 (42.00)    12:17.64 (42.05)    12:59.81 (42.17)    13:42.01 (42.20)
       14:24.20 (42.19)    15:06.33 (42.13)    15:48.56 (42.23)    16:31.10 (42.54)
       17:13.40 (42.30)    17:55.81 (42.41)    18:38.12 (42.31)    19:20.51 (42.39)
       20:02.80 (42.29)    20:45.05 (42.25)    21:27.85 (42.80)    22:10.77 (42.92)
       22:51.50 (40.73)
  5 Bush, Philip L            62 Manatee Aquatic-38  23:15.00   23:19.54  
                  35.20     1:16.10 (40.90)     1:58.47 (42.37)     2:41.24 (42.77)
        3:23.56 (42.32)     4:06.72 (43.16)     4:49.72 (43.00)     5:32.48 (42.76)
        6:14.58 (42.10)     6:56.91 (42.33)     7:39.22 (42.31)     8:21.70 (42.48)
        9:04.39 (42.69)     9:46.80 (42.41)    10:29.23 (42.43)    11:12.00 (42.77)
       11:54.68 (42.68)    12:37.17 (42.49)    13:20.53 (43.36)    14:02.77 (42.24)
       14:45.86 (43.09)    15:28.44 (42.58)    16:11.30 (42.86)    16:55.82 (44.52)
       17:39.25 (43.43)    18:21.64 (42.39)    19:04.43 (42.79)    19:47.19 (42.76)
       20:30.16 (42.97)    21:13.52 (43.36)    21:55.53 (42.01)    22:39.01 (43.48)
       23:19.54 (40.53)
  6 Cousins, Bruce L          64 Walnut Creek Mas-38 26:00.00   25:44.33  
                  44.36     1:30.86 (46.50)     2:17.93 (47.07)     3:05.29 (47.36)
        3:53.34 (48.05)     4:41.68 (48.34)     5:30.44 (48.76)     6:18.54 (48.10)
        7:05.94 (47.40)     7:53.30 (47.36)     8:40.74 (47.44)     9:28.58 (47.84)
       10:15.76 (47.18)    11:02.88 (47.12)    11:50.46 (47.58)    12:37.58 (47.12)
       13:24.03 (46.45)    14:10.22 (46.19)    14:56.48 (46.26)    15:42.98 (46.50)
       16:29.32 (46.34)    17:16.08 (46.76)    18:02.62 (46.54)    18:49.05 (46.43)
       19:35.20 (46.15)    20:20.93 (45.73)    21:07.06 (46.13)    21:53.21 (46.15)
       22:39.68 (46.47)    23:25.97 (46.29)    24:12.80 (46.83)    24:58.82 (46.02)
       25:44.33 (45.51)
  7 Flickinger, Tom R         64 Walnut Creek Mas-38 27:30.00   26:22.64  
                  43.90     1:31.02 (47.12)     2:18.99 (47.97)     3:06.69 (47.70)
        3:54.35 (47.66)     4:41.56 (47.21)     5:29.97 (48.41)     6:18.40 (48.43)
        7:06.98 (48.58)     7:55.65 (48.67)     8:43.87 (48.22)     9:31.79 (47.92)
       10:20.36 (48.57)    11:08.69 (48.33)    11:56.61 (47.92)    12:44.98 (48.37)
       13:32.75 (47.77)    14:20.53 (47.78)    15:07.97 (47.44)    15:55.95 (47.98)
       16:43.65 (47.70)    17:31.50 (47.85)    18:20.58 (49.08)    19:08.54 (47.96)
       19:56.66 (48.12)    20:44.89 (48.23)    21:34.16 (49.27)    22:22.32 (48.16)
       23:11.83 (49.51)    24:00.22 (48.39)    24:48.82 (48.60)    25:36.32 (47.50)
       26:22.64 (46.32)
  8 Murray, Ed                62 University of Sa-38 45:00.00   40:28.66  
                1:06.45   2:18.75 (1:12.30)   3:31.38 (1:12.63)   4:45.47 (1:14.09)
      6:01.41 (1:15.94)   7:16.30 (1:14.89)   8:31.57 (1:15.27)   9:45.36 (1:13.79)
     11:01.51 (1:16.15)  12:16.54 (1:15.03)  13:33.00 (1:16.46)  14:51.91 (1:18.91)
     16:10.57 (1:18.66)  17:27.18 (1:16.61)  18:43.16 (1:15.98)  20:00.80 (1:17.64)
     21:18.71 (1:17.91)  22:35.48 (1:16.77)  23:52.16 (1:16.68)  25:07.50 (1:15.34)
     26:22.51 (1:15.01)  27:40.14 (1:17.63)  28:57.44 (1:17.30)  30:13.88 (1:16.44)
     31:30.16 (1:16.28)  32:47.16 (1:17.00)  34:04.01 (1:16.85)  35:21.63 (1:17.62)
     36:38.00 (1:16.37)                            37:55.11 ( )  39:11.55 (1:16.44)
     40:28.66 (1:17.11)
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.82    5/4/2008 HUGH WILDER                                  
         PMS: P 27.64    5/1/2011 Hugh Wilder                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dahlin, Duke A            63 University of Sa-38    34.09      33.44  
  2 Rudloff, Edward           64 The Olympic Club-38    33.22      34.95  
  3 Ahlman, David C           60 Walnut Creek Mas-38    37.30      36.59  
  4 Levinson, Alan            60 Manatee Aquatic-38     40.60      39.63  
  5 Stone, Brett              63 Davis Aquatic Ma-38    38.00      41.66  
  6 Boland, John L            62 University of Sa-38  1:30.00    1:03.46  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N   59.29    5/4/2008 HUGH WILDER                                
         PMS: P 1:01.40  12/31/2004 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              64 Santa Rosa Maste-38  1:03.70    1:05.67  
                  32.49     1:05.67 (33.18)                                        
  2 Crane, John K             60 Club Hot Tub-38      1:16.50    1:14.94  
                  36.82     1:14.94 (38.12)                                        
  3 Dahlin, Duke A            63 University of Sa-38  1:11.09    1:15.12  
                  37.51     1:15.12 (37.61)                                        
  4 Jochim, Christian         64 Almaden Swim & R-38  1:16.82    1:18.61  
                  38.64     1:18.61 (39.97)                                        
  5 Patterson, Rex P          61 Modesto Area Aqu-38  1:36.71    1:39.41  
                  48.83     1:39.41 (50.58)                                        
 -- Loveland, Mick            62 Santa Rosa Maste-38  1:10.00         DQ  
                  38.27          DQ (38.79)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:13.13   5/10/2009 TIM BIRNIE                                 
         PMS: P 2:13.13  12/31/2009 Tim Birnie                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Alan                61 Pacific Northwes-36  2:25.00    2:24.24  
                  34.96     1:11.94 (36.98)     1:49.23 (37.29)     2:24.24 (35.01)
  2 Clemmons, Jim             61 Manatee Aquatic-38   2:24.50    2:24.62  
                  33.89     1:09.77 (35.88)     1:47.58 (37.81)     2:24.62 (37.04)
  3 Dahlin, Duke A            63 University of Sa-38  3:00.00    2:46.58  
                  39.98     1:22.95 (42.97)     2:05.63 (42.68)     2:46.58 (40.95)
  4 Levinson, Alan            60 Manatee Aquatic-38   3:12.00    3:03.25  
                  44.51     1:32.51 (48.00)     2:19.38 (46.87)     3:03.25 (43.87)
  5 Andrews, Bryan W          60 University of Sa-38  3:35.00    3:19.84  
                  48.83     1:41.21 (52.38)     2:31.98 (50.77)     3:19.84 (47.86)
  6 Kunihara, Daniel S        60 University of Sa-38  4:30.00    3:45.51  
                  54.30     1:51.49 (57.19)     2:50.81 (59.32)     3:45.51 (54.70)
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.32   5/14/2006 ROBERT STRAND                                
         PMS: P 29.32  12/31/2006 Robert Strand                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stark, Allen L            63 Oregon Masters-37      30.99      31.14  
  2 Clemmons, Jim             61 Manatee Aquatic-38     33.50      32.48  
  3 Grimes, Stephen           60 Davis Aquatic Ma-38    33.33      33.64  
  4 Jester, Mal               62 Walnut Creek Mas-38    35.00      34.56  
  5 Atondo, Richard E         61 University of Sa-38    35.50      35.70  
  6 Kennedy, James B          60 Cal Maritime Aca-38    34.73      35.99  
  7 Sapirstein, Julian B      62 University of Sa-38    37.48      36.10  
  8 Jochim, Christian         64 Almaden Swim & R-38    36.00      36.27  
  9 Mc Clelland, Mac D        63 Manatee Aquatic-38     35.26      37.04  
 10 Kendall, Scot             61 Santa Cruz Maste-38    38.00      37.57  
 11 Felton, Richard A         63 The Olympic Club-38    40.33      40.09  
 12 Hantzsche, Norman N       63 Richmond Plunge-38     41.20      40.51  
 13 Carter, Lawrence A        63 Tuolumne County-38     44.00      43.52  
 14 Patterson, Rex P          61 Modesto Area Aqu-38    49.18      51.47  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:05.17   5/22/2010 ROBERT STRAND                              
         PMS: P 1:05.46  12/31/2006 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stark, Allen L            63 Oregon Masters-37    1:07.85    1:08.56  
                  32.26     1:08.56 (36.30)                                        
  2 Clemmons, Jim             61 Manatee Aquatic-38   1:11.50    1:10.86  
                  33.64     1:10.86 (37.22)                                        
  3 Jester, Mal               62 Walnut Creek Mas-38  1:17.00    1:14.74  
                  35.62     1:14.74 (39.12)                                        
  4 Kennedy, James B          60 Cal Maritime Aca-38  1:17.89    1:19.42  
                  38.51     1:19.42 (40.91)                                        
  5 Atondo, Richard E         61 University of Sa-38  1:19.00    1:19.45  
                  37.21     1:19.45 (42.24)                                        
  6 Jochim, Christian         64 Almaden Swim & R-38  1:20.46    1:22.79  
                  39.27     1:22.79 (43.52)                                        
  7 Kendall, Scot             61 Santa Cruz Maste-38  1:25.00    1:25.76  
                  40.59     1:25.76 (45.17)                                        
  8 Carter, Lawrence A        63 Tuolumne County-38   1:34.44    1:37.09  
                  46.89     1:37.09 (50.20)                                        
  9 Kunihara, Daniel S        60 University of Sa-38  2:15.00    1:41.15  
                  50.04     1:41.15 (51.11)                                        
 10 Patterson, Rex P          61 Modesto Area Aqu-38  1:50.00    1:49.09  
                  52.68     1:49.09 (56.41)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:24.68   5/14/2006 ROBERT STRAND                              
         PMS: P 2:24.68  12/31/2006 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stark, Allen L            63 Oregon Masters-37    2:28.99    2:31.33  
                  33.67     1:12.87 (39.20)     1:51.83 (38.96)     2:31.33 (39.50)
  2 Clemmons, Jim             61 Manatee Aquatic-38   2:33.50    2:33.23  
                  35.11     1:14.75 (39.64)     1:54.19 (39.44)     2:33.23 (39.04)
  3 Jester, Mal               62 Walnut Creek Mas-38  2:45.00    2:50.40  
                  38.54     1:22.29 (43.75)     2:06.79 (44.50)     2:50.40 (43.61)
  4 Kennedy, James B          60 Cal Maritime Aca-38  2:46.74    2:54.10  
                  39.96     1:24.81 (44.85)     2:09.48 (44.67)     2:54.10 (44.62)
  5 Kendall, Scot             61 Santa Cruz Maste-38  3:00.00    3:07.58  
                  43.03     1:31.53 (48.50)     2:20.33 (48.80)     3:07.58 (47.25)
  6 Atondo, Richard E         61 University of Sa-38  3:00.00    3:08.01  
                  41.58     1:29.13 (47.55)     2:19.27 (50.14)     3:08.01 (48.74)
  7 Carter, Lawrence A        63 Tuolumne County-38   3:31.08    3:30.15  
                  48.63     1:42.18 (53.55)     2:36.99 (54.81)     3:30.15 (53.16)
  8 Andrews, Bryan W          60 University of Sa-38  4:02.00    3:43.23  
                  52.60     1:51.40 (58.80)     2:48.09 (56.69)     3:43.23 (55.14)
  9 Kunihara, Daniel S        60 University of Sa-38  5:00.00    3:45.23  
                  51.30     1:49.93 (58.63)     2:49.39 (59.46)     3:45.23 (55.84)
 10 Moore, Michael W          61 University of Sa-38  4:30.00    3:59.27  
                  56.54   1:59.30 (1:02.76)   3:00.87 (1:01.57)     3:59.27 (58.40)
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.46   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 26.73  12/31/2009 Thomas Knopf                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bush, Philip L            62 Manatee Aquatic-38     31.50      31.47  
  2 Dewar, Tom A              60 Walnut Creek Mas-38    40.00      33.04  
  3 Kendall, Scot             61 Santa Cruz Maste-38    32.00      34.08  
  4 Roberts, Dale             61 Richmond Plunge-38     38.01      35.22  
  5 Levinson, Alan            60 Manatee Aquatic-38     37.50      35.61  
  6 Stone, Brett              63 Davis Aquatic Ma-38    50.00      41.72  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N   54.92   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                           
         PMS: P 1:00.54  12/31/2009 Andrew McPherson                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Alan                61 Pacific Northwes-36  1:04.00    1:02.95  
                  30.26     1:02.95 (32.69)                                        
  2 Bruce, John D             64 Manatee Aquatic-38   1:07.87    1:11.11  
                  33.38     1:11.11 (37.73)                                        
  3 Dahlin, Duke A            63 University of Sa-38  1:11.09    1:13.41  
                  34.29     1:13.41 (39.12)                                        
  4 Rudloff, Edward           64 The Olympic Club-38  1:14.00    1:13.93  
                  33.55     1:13.93 (40.38)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:11.69   2/15/2004 ROBERT POILETMAN                           
         PMS: P 2:15.73  12/31/2010 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             61 Manatee Aquatic-38   2:22.50    2:25.79  
                  32.17     1:08.41 (36.24)     1:46.04 (37.63)     2:25.79 (39.75)
  2 Dahlin, Duke A            63 University of Sa-38  2:50.09    2:50.32  
                  37.75     1:19.68 (41.93)     2:05.31 (45.63)     2:50.32 (45.01)
  3 Kennedy, James B          60 Cal Maritime Aca-38  2:58.00    2:50.92  
                  39.29     1:23.09 (43.80)     2:07.55 (44.46)     2:50.92 (43.37)
  4 Andrews, Bryan W          60 University of Sa-38  4:20.00    3:40.19  
                  51.61     1:49.73 (58.12)     2:46.35 (56.62)     3:40.19 (53.84)
  5 Kunihara, Daniel S        60 University of Sa-38  8:00.00    3:46.24  
                  51.73     1:49.59 (57.86)   2:50.64 (1:01.05)     3:46.24 (55.60)
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   59.18   4/17/2010 GEORGE SCHMIDT                             
         PMS: P 1:00.10  12/31/2008 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             61 Manatee Aquatic-38   1:05.50    1:05.92  
                  31.48     1:05.92 (34.44)                                        
  2 Stewart, Chris H          60 Walnut Creek Mas-38  1:15.00    1:09.53  
                  33.85     1:09.53 (35.68)                                        
  3 Kennedy, James B          60 Cal Maritime Aca-38  1:11.71    1:12.56  
                  34.24     1:12.56 (38.32)                                        
  4 Sapirstein, Julian B      62 University of Sa-38  1:13.05    1:13.11  
                  35.60     1:13.11 (37.51)                                        
  5 Atondo, Richard E         61 University of Sa-38  1:13.00    1:14.94  
                  35.43     1:14.94 (39.51)                                        
  6 Kendall, Scot             61 Santa Cruz Maste-38  1:16.00    1:18.40  
                  36.81     1:18.40 (41.59)                                        
  7 Dewar, Tom A              60 Walnut Creek Mas-38  1:40.00    1:19.54  
                  37.86     1:19.54 (41.68)                                        
  8 Roberts, Dale             61 Richmond Plunge-38   1:23.05    1:19.64  
                  36.80     1:19.64 (42.84)                                        
  9 Stone, Brett              63 Davis Aquatic Ma-38  1:40.00    1:30.35  
                  43.33     1:30.35 (47.02)                                        
 10 Carter, Lawrence A        63 Tuolumne County-38   1:31.20    1:33.47  
                  45.38     1:33.47 (48.09)                                        
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:12.14   4/17/2010 GEORGE SCHMIDT                             
         PMS: P 2:10.85    5/1/2011 Tim Broderick                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              64 Santa Rosa Maste-38  2:34.00    2:29.26  
                  29.94     1:07.77 (37.83)     1:55.21 (47.44)     2:29.26 (34.05)
  2 Stewart, Chris H          60 Walnut Creek Mas-38  2:50.00    2:30.54  
                  32.64     1:12.44 (39.80)     1:56.29 (43.85)     2:30.54 (34.25)
  3 Jester, Mal               62 Walnut Creek Mas-38  2:30.00    2:31.15  
                  33.32     1:14.67 (41.35)     1:57.76 (43.09)     2:31.15 (33.39)
  4 Dahlin, Duke A            63 University of Sa-38  3:00.00    2:39.31  
                  33.06     1:14.02 (40.96)     2:01.42 (47.40)     2:39.31 (37.89)
  5 Kennedy, James B          60 Cal Maritime Aca-38  2:41.05    2:39.97  
                  34.67     1:17.68 (43.01)     2:02.45 (44.77)     2:39.97 (37.52)
  6 Atondo, Richard E         61 University of Sa-38  2:55.00    2:45.31  
                  35.95     1:20.86 (44.91)     2:07.03 (46.17)     2:45.31 (38.28)
  7 Jochim, Christian         64 Almaden Swim & R-38  2:45.00    2:52.73  
                  38.10     1:24.22 (46.12)     2:13.25 (49.03)     2:52.73 (39.48)
  8 Kendall, Scot             61 Santa Cruz Maste-38  2:53.00    2:57.17  
                  36.09     1:25.95 (49.86)     2:16.04 (50.09)     2:57.17 (41.13)
  9 Andrews, Bryan W          60 University of Sa-38  3:35.00    3:08.94  
                  43.81     1:33.61 (49.80)     2:26.49 (52.88)     3:08.94 (42.45)
 10 Carter, Lawrence A        63 Tuolumne County-38   3:28.00    3:20.53  
                  44.07     1:39.41 (55.34)     2:35.68 (56.27)     3:20.53 (44.85)
 11 Kunihara, Daniel S        60 University of Sa-38  5:30.00    3:22.19  
                  48.48     1:44.00 (55.52)     2:38.10 (54.10)     3:22.19 (44.09)
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:45.65   5/21/2010 JIM CLEMMONS                               
         PMS: P 4:45.65  12/31/2010 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             61 Manatee Aquatic-38   4:59.50    4:58.63  
                  31.26     1:06.11 (34.85)     1:46.72 (40.61)     2:26.20 (39.48)
        3:08.49 (42.29)     3:51.68 (43.19)     4:26.24 (34.56)     4:58.63 (32.39)
  2 Jester, Mal               62 Walnut Creek Mas-38  5:30.00    5:31.28  
                  35.47     1:17.86 (42.39)     2:03.86 (46.00)     2:49.00 (45.14)
        3:35.40 (46.40)     4:21.48 (46.08)     4:57.66 (36.18)     5:31.28 (33.62)
  3 Kennedy, James B          60 Cal Maritime Aca-38  5:42.87    5:49.34  
                  38.31     1:21.78 (43.47)     2:08.64 (46.86)     2:56.45 (47.81)
        3:43.01 (46.56)     4:29.93 (46.92)     5:09.85 (39.92)     5:49.34 (39.49)
  4 Dahlin, Duke A            63 University of Sa-38  6:20.00    5:51.64  
                  36.30     1:18.62 (42.32)     2:05.06 (46.44)     2:51.02 (45.96)
        3:40.85 (49.83)     4:31.46 (50.61)     5:12.45 (40.99)     5:51.64 (39.19)
  5 Kendall, Scot             61 Santa Cruz Maste-38  6:40.00    6:32.81  
                  40.42     1:29.25 (48.83)     2:25.74 (56.49)     3:21.35 (55.61)
        4:14.06 (52.71)     5:06.70 (52.64)     5:51.01 (44.31)     6:32.81 (41.80)
  6 Andrews, Bryan W          60 University of Sa-38  7:45.00    6:48.86  
                  47.14     1:42.30 (55.16)     2:33.67 (51.37)     3:24.15 (50.48)
        4:20.71 (56.56)     5:16.37 (55.66)     6:03.91 (47.54)     6:48.86 (44.95)
  7 Moore, Michael W          61 University of Sa-38  9:15.00    7:45.29  
                  57.35   2:07.13 (1:09.78)   3:07.80 (1:00.67)   4:09.70 (1:01.90)
      5:12.26 (1:02.56)   6:15.60 (1:03.34)     6:59.90 (44.30)     7:45.29 (45.39)
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.10   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 24.01  12/31/2009 James Elder                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeLacy, James R           65 Walnut Creek Mas-38    25.70      25.21  
  2 McPherson, Andrew M       65 Davis Aquatic Ma-38    27.95      25.90  
  3 Dennis, D Craig           65 Walnut Creek Mas-38    26.27      26.12  
  4 Jacobberger, Richard K    66 Oakwood Athletic-38    27.80      26.78  
  5 Smyers, Jesse B           65 Walnut Creek Mas-38    27.50      27.75  
  6 Olson, Robert H           67 Walnut Creek Mas-38    27.60      27.77  
  7 Wiscomb, Lance            66 University of Sa-38    35.00      32.63  
  8 Rust, David J             65 Santa Rosa Maste-38    33.04      32.88  
  9 Boscovich, Harold O       69 Walnut Creek Mas-38    35.00      37.15  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.42   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 53.66  12/31/2009 James Elder                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeLacy, James R           65 Walnut Creek Mas-38    57.10      55.61  
                  26.64       55.61 (28.97)                                        
  2 McPherson, Andrew M       65 Davis Aquatic Ma-38    59.00      59.27  
                  28.28       59.27 (30.99)                                        
  3 Burns, Richard            68 Tamalpais Aquati-38  1:00.50    1:00.92  
                  29.91     1:00.92 (31.01)                                        
  4 Jacobberger, Richard K    66 Oakwood Athletic-38  1:01.67    1:02.67  
                  29.63     1:02.67 (33.04)                                        
  5 Olson, Robert H           67 Walnut Creek Mas-38  1:02.50    1:06.26  
                  32.09     1:06.26 (34.17)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:57.54   5/21/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
         PMS: P 2:04.19  12/31/2010 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeLacy, James R           65 Walnut Creek Mas-38  2:09.00    2:04.60  
                  28.56     1:01.18 (32.62)     1:33.59 (32.41)     2:04.60 (31.01)
  2 Burns, Richard            68 Tamalpais Aquati-38  2:14.00    2:11.57  
                  30.71     1:03.95 (33.24)     1:38.11 (34.16)     2:11.57 (33.46)
  3 Mills, Jack S             65 Davis Aquatic Ma-38  2:25.03    2:25.03  
                  32.87     1:10.58 (37.71)     1:48.83 (38.25)     2:25.03 (36.20)
  4 Robinson, William R       67 Walnut Creek Mas-38  2:55.00    2:49.38  
                  39.13     1:21.97 (42.84)     2:05.89 (43.92)     2:49.38 (43.49)
  5 Glasrud, Donald H         69 Fig Garden Swim-38   3:00.00    3:00.71  
                  40.63     1:25.60 (44.97)     2:13.09 (47.49)     3:00.71 (47.62)
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:37.64   5/20/2007 TOM LANDIS                                 
         PMS: P 5:45.22  12/31/2010 Don Davis                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Don M              67 Rolling Hills Mu-38  5:59.50    6:28.74  
                  32.86     1:09.41 (36.55)     1:48.42 (39.01)     2:28.94 (40.52)
        3:09.44 (40.50)     3:49.71 (40.27)     4:30.23 (40.52)     5:11.24 (41.01)
        5:50.99 (39.75)     6:28.74 (37.75)                                        
  2 Daniels, Larry N          66 Modesto Area Aqu-38  6:40.00    6:48.67  
                  34.07     1:12.55 (38.48)     1:53.22 (40.67)     2:34.75 (41.53)
        3:16.70 (41.95)     3:58.62 (41.92)     4:41.18 (42.56)     5:24.16 (42.98)
        6:07.11 (42.95)     6:48.67 (41.56)                                        
  3 Woodruff, Michael         66 Berkeley (Ca) Aq-38  7:20.00    7:28.67  
                  39.92     1:22.84 (42.92)     2:07.39 (44.55)     2:53.00 (45.61)
        3:39.39 (46.39)     4:25.70 (46.31)     5:12.03 (46.33)     5:57.80 (45.77)
        6:43.94 (46.14)     7:28.67 (44.73)                                        
  4 Mansfield, Peter          67 University of Sa-38  8:30.00    8:51.63  
                  42.66     1:32.88 (50.22)     2:27.29 (54.41)     3:23.75 (56.46)
        4:19.63 (55.88)     5:15.57 (55.94)     6:10.80 (55.23)   8:51.63 (2:40.83)
 
Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 11:41.40   5/20/2007 TOM LANDIS                                
         PMS: P 12:06.16  12/31/2009 Richard Burns                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeLacy, James R           65 Walnut Creek Mas-38 13:30.00   12:55.68  
                  34.66     1:13.19 (38.53)     1:52.72 (39.53)     2:32.52 (39.80)
        3:12.17 (39.65)     3:52.05 (39.88)     4:31.91 (39.86)     5:11.25 (39.34)
        5:50.20 (38.95)     6:29.01 (38.81)     7:07.68 (38.67)     7:46.51 (38.83)
        8:25.15 (38.64)     9:04.11 (38.96)     9:43.27 (39.16)    10:22.06 (38.79)
       11:00.95 (38.89)    11:39.83 (38.88)    12:18.40 (38.57)    12:55.68 (37.28)
  2 Woodruff, Michael         66 Berkeley (Ca) Aq-38 15:00.00   15:03.35  
                  39.83     1:21.79 (41.96)     2:05.36 (43.57)     2:49.55 (44.19)
        3:33.96 (44.41)     4:19.02 (45.06)     5:04.41 (45.39)     5:50.38 (45.97)
        6:36.60 (46.22)     7:22.65 (46.05)     8:08.78 (46.13)     8:55.54 (46.76)
        9:41.65 (46.11)    10:28.16 (46.51)    11:14.56 (46.40)    12:01.21 (46.65)
       12:47.67 (46.46)    13:33.99 (46.32)    14:19.19 (45.20)    15:03.35 (44.16)
  3 Freeman, Dale C           68 University of Sa-38 25:00.00   20:20.71  
                  55.38   1:55.64 (1:00.26)   2:55.97 (1:00.33)   3:58.91 (1:02.94)
      5:00.70 (1:01.79)   6:02.72 (1:02.02)   7:05.92 (1:03.20)   8:07.94 (1:02.02)
      9:09.93 (1:01.99)  10:11.61 (1:01.68)  11:13.32 (1:01.71)  12:15.27 (1:01.95)
     13:15.72 (1:00.45)  14:16.53 (1:00.81)  15:17.90 (1:01.37)  16:19.78 (1:01.88)
     17:21.09 (1:01.31)  18:21.86 (1:00.77)  19:22.01 (1:00.15)    20:20.71 (58.70)
 
Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 19:16.25   5/20/2007 TOM LANDIS                                
         PMS: P 20:09.27   4/18/2010 Don M Davis                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Don M              67 Rolling Hills Mu-38 22:12.06   22:13.65  
                  34.45     1:12.51 (38.06)     1:51.84 (39.33)     2:31.34 (39.50)
        3:11.03 (39.69)     3:50.37 (39.34)     4:30.36 (39.99)     5:10.30 (39.94)
        5:50.75 (40.45)     6:30.64 (39.89)     7:11.17 (40.53)     7:52.45 (41.28)
        8:33.70 (41.25)     9:15.01 (41.31)     9:56.57 (41.56)    10:38.25 (41.68)
       11:19.40 (41.15)    12:00.35 (40.95)    12:40.82 (40.47)    13:21.85 (41.03)
       14:03.32 (41.47)    14:44.78 (41.46)    15:26.41 (41.63)    16:08.67 (42.26)
       16:50.17 (41.50)    17:31.62 (41.45)    18:12.37 (40.75)    18:52.57 (40.20)
       19:33.53 (40.96)    20:14.69 (41.16)    20:55.56 (40.87)    21:34.75 (39.19)
       22:13.65 (38.90)
  2 Dawson, Bill              69 Menlo Masters Ak-38 24:10.00   22:44.74  
                  40.32     1:22.58 (42.26)     2:03.77 (41.19)     2:45.64 (41.87)
        3:27.25 (41.61)     4:10.22 (42.97)     4:52.54 (42.32)     5:34.12 (41.58)
        6:15.55 (41.43)     6:57.15 (41.60)     7:38.62 (41.47)     8:20.02 (41.40)
        9:01.40 (41.38)     9:42.88 (41.48)    10:25.03 (42.15)    11:07.06 (42.03)
       11:48.29 (41.23)    12:30.17 (41.88)    13:11.74 (41.57)    13:52.68 (40.94)
       14:33.64 (40.96)    15:14.56 (40.92)    15:55.94 (41.38)    16:36.84 (40.90)
       17:17.78 (40.94)    17:59.10 (41.32)    18:40.03 (40.93)    19:21.13 (41.10)
       20:02.18 (41.05)    20:43.06 (40.88)    21:24.03 (40.97)    22:04.46 (40.43)
       22:44.74 (40.28)
  3 Mills, Jack S             65 Davis Aquatic Ma-38 23:10.00   22:52.38  
                  36.15     1:16.53 (40.38)     1:59.31 (42.78)     2:41.37 (42.06)
        3:23.20 (41.83)     4:04.15 (40.95)     4:45.22 (41.07)     5:26.43 (41.21)
        6:07.91 (41.48)     6:49.38 (41.47)     7:30.51 (41.13)     8:12.11 (41.60)
        8:53.31 (41.20)     9:34.87 (41.56)    10:16.11 (41.24)    10:57.48 (41.37)
       11:39.44 (41.96)    12:20.47 (41.03)    13:02.98 (42.51)    13:44.55 (41.57)
       14:26.17 (41.62)    15:08.54 (42.37)    15:50.71 (42.17)    16:34.64 (43.93)
       17:17.43 (42.79)    17:59.64 (42.21)    18:41.49 (41.85)    19:24.06 (42.57)
       20:06.44 (42.38)    20:48.71 (42.27)    21:31.08 (42.37)    22:13.14 (42.06)
       22:52.38 (39.24)
  4 Woodruff, Michael         66 Berkeley (Ca) Aq-38 25:00.00   25:35.93  
                  38.86     1:20.58 (41.72)     2:04.69 (44.11)     2:49.80 (45.11)
        3:35.47 (45.67)     4:21.56 (46.09)     5:08.20 (46.64)     5:55.38 (47.18)
        6:42.83 (47.45)     7:30.23 (47.40)     8:17.13 (46.90)     9:04.21 (47.08)
        9:50.96 (46.75)    10:37.73 (46.77)    11:24.87 (47.14)    12:12.38 (47.51)
       12:59.51 (47.13)    13:47.17 (47.66)    14:33.87 (46.70)    15:21.52 (47.65)
       16:08.94 (47.42)    16:55.85 (46.91)    17:43.21 (47.36)    18:30.10 (46.89)
       19:17.70 (47.60)    20:05.34 (47.64)    20:52.76 (47.42)    21:40.77 (48.01)
       22:28.08 (47.31)    23:15.49 (47.41)    24:02.65 (47.16)    24:50.22 (47.57)
       25:35.93 (45.71)
  5 Pierce, Donald A          66 Rolling Hills Mu-38 23:59.22   25:47.22  
                  38.72     1:22.58 (43.86)     2:09.64 (47.06)     2:57.88 (48.24)
        3:45.68 (47.80)     4:33.59 (47.91)     5:22.45 (48.86)     6:09.85 (47.40)
        6:58.62 (48.77)     7:46.95 (48.33)     8:35.82 (48.87)     9:24.68 (48.86)
       10:12.55 (47.87)    10:59.62 (47.07)    11:46.33 (46.71)    12:33.24 (46.91)
       13:20.35 (47.11)    14:07.41 (47.06)    14:55.24 (47.83)    15:42.67 (47.43)
       16:28.08 (45.41)    17:14.10 (46.02)    18:01.03 (46.93)    18:48.02 (46.99)
       19:35.38 (47.36)    20:22.17 (46.79)    21:09.85 (47.68)    21:56.73 (46.88)
       22:44.66 (47.93)    23:31.19 (46.53)    24:17.95 (46.76)    25:04.39 (46.44)
       25:47.22 (42.83)
  6 Sturges, Steve P          67 Berkeley (Ca) Aq-38 27:20.00   26:21.08  
                  43.79     1:31.69 (47.90)     2:21.46 (49.77)     3:11.94 (50.48)
        4:01.78 (49.84)     4:50.45 (48.67)     5:39.11 (48.66)     6:27.69 (48.58)
        7:17.80 (50.11)     8:05.74 (47.94)     8:54.46 (48.72)     9:43.18 (48.72)
       10:31.94 (48.76)    11:20.28 (48.34)    12:08.01 (47.73)    12:55.75 (47.74)
       13:42.97 (47.22)    14:30.38 (47.41)    15:18.34 (47.96)    16:06.14 (47.80)
       16:54.14 (48.00)    17:41.92 (47.78)    18:29.51 (47.59)    19:17.85 (48.34)
       20:04.56 (46.71)    20:52.63 (48.07)    21:40.40 (47.77)    22:28.28 (47.88)
       23:14.45 (46.17)    24:01.73 (47.28)    24:48.54 (46.81)    25:35.29 (46.75)
       26:21.08 (45.79)
  7 Wiscomb, Lance            66 University of Sa-38 29:10.01   28:08.81  
                  45.53     1:35.12 (49.59)     2:26.94 (51.82)     3:18.78 (51.84)
        4:11.47 (52.69)     5:03.58 (52.11)     5:55.65 (52.07)     6:47.57 (51.92)
        7:40.11 (52.54)     8:32.19 (52.08)     9:23.75 (51.56)    10:15.02 (51.27)
       11:06.42 (51.40)    11:57.82 (51.40)    12:48.75 (50.93)    13:40.63 (51.88)
       14:32.47 (51.84)    15:24.31 (51.84)    16:15.62 (51.31)    17:07.45 (51.83)
       17:59.30 (51.85)    18:51.20 (51.90)    19:43.82 (52.62)    20:36.43 (52.61)
       21:27.75 (51.32)    22:20.00 (52.25)    23:12.52 (52.52)    24:04.69 (52.17)
       24:55.39 (50.70)    25:46.53 (51.14)    26:37.71 (51.18)    27:26.80 (49.09)
       28:08.81 (42.01)
  8 Mansfield, Peter          67 University of Sa-38 29:00.00   29:58.98  
                  42.82     1:31.35 (48.53)     2:24.10 (52.75)   4:10.85 (1:46.75)
        5:04.72 (53.87)     5:56.80 (52.08)     6:49.46 (52.66)     7:42.23 (52.77)
        8:35.93 (53.70)     9:27.99 (52.06)    10:23.07 (55.08)    11:16.76 (53.69)
       12:09.10 (52.34)    13:01.83 (52.73)    13:53.25 (51.42)    14:47.29 (54.04)
       15:40.98 (53.69)    16:35.04 (54.06)    17:28.65 (53.61)    18:22.52 (53.87)
       19:16.72 (54.20)    20:09.14 (52.42)    21:02.54 (53.40)    21:55.94 (53.40)
       22:50.45 (54.51)    23:44.42 (53.97)    24:39.05 (54.63)    25:32.61 (53.56)
       26:26.16 (53.55)    27:19.70 (53.54)    28:13.39 (53.69)    29:04.63 (51.24)
       29:58.98 (54.35)
  9 Freeman, Dale C           68 University of Sa-38 35:00.00   32:46.25  
                  54.11     1:51.61 (57.50)     2:50.70 (59.09)     3:50.53 (59.83)
      4:50.80 (1:00.27)     5:50.61 (59.81)     6:49.68 (59.07)     7:48.68 (59.00)
      8:49.22 (1:00.54)   9:50.30 (1:01.08)  10:51.15 (1:00.85)    11:50.62 (59.47)
       12:50.25 (59.63)    13:49.97 (59.72)    14:48.41 (58.44)  15:48.64 (1:00.23)
       16:48.51 (59.87)    17:47.74 (59.23)  18:47.95 (1:00.21)    19:47.32 (59.37)
     20:47.80 (1:00.48)    21:47.63 (59.83)    22:47.09 (59.46)    23:46.66 (59.57)
       24:46.03 (59.37)    25:45.62 (59.59)    26:45.06 (59.44)    27:44.84 (59.78)
       28:44.40 (59.56)    29:43.99 (59.59)    30:42.56 (58.57)    31:39.21 (56.65)
     32:46.25 (1:07.04)
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.74   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 27.84  12/31/2009 Richard Burns                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            68 Tamalpais Aquati-38    30.50      31.80  
  2 Dennis, D Craig           65 Walnut Creek Mas-38    32.33      32.05  
  3 Pierce, Donald A          66 Rolling Hills Mu-38    36.08      37.78  
  4 Boscovich, Harold O       69 Walnut Creek Mas-38    47.00      48.26  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:01.04   5/10/2009 RICHARD BURNS                              
         PMS: P 1:01.04  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            68 Tamalpais Aquati-38  1:08.00    1:07.86  
                  33.73     1:07.86 (34.13)                                        
  2 Dennis, D Craig           65 Walnut Creek Mas-38  1:09.75    1:10.04  
                  33.35     1:10.04 (36.69)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:18.14   5/10/2009 RICHARD BURNS                              
         PMS: P 2:18.14  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            68 Tamalpais Aquati-38  2:30.00    2:32.09  
                  35.97     1:14.58 (38.61)     1:54.12 (39.54)     2:32.09 (37.97)
  2 Dennis, D Craig           65 Walnut Creek Mas-38  2:45.00    2:41.37  
                  38.16     1:19.75 (41.59)     2:01.74 (41.99)     2:41.37 (39.63)
  3 Wiscomb, Lance            66 University of Sa-38  4:00.00    4:17.07  
                1:02.62   2:07.72 (1:05.10)   3:14.03 (1:06.31)   4:17.07 (1:03.04)
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 30.66   5/10/2009 PETER ANDERSEN                               
         PMS: P 31.32  12/31/2009 David Gildea                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, David R           68 Menlo Masters Ak-38    33.75      33.14  
  2 Smyers, Jesse B           65 Walnut Creek Mas-38    32.90      33.56  
  3 Frost, Kenneth A          67 Tamalpais Aquati-38    33.00      33.96  
  4 DeLacy, James R           65 Walnut Creek Mas-38    34.70      34.83  
  5 Smith, Kirby L            65 Tuolumne County-38     38.22      38.17  
  6 Olson, Robert H           67 Walnut Creek Mas-38    38.50      40.14  
  7 Robinson, William R       67 Walnut Creek Mas-38    40.00      40.15  
  8 Pierce, Donald A          66 Rolling Hills Mu-38    38.64      40.73  
  9 Dawson, Bill              69 Menlo Masters Ak-38    45.00      41.24  
 10 Freeman, Dale C           68 University of Sa-38    50.00      48.26  
 11 Zhou, Jiayi               68 Walnut Creek Mas-38  1:59.00    2:27.17  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:08.19   5/10/2009 DAVID GILDEA                               
         PMS: P 1:08.19  12/31/2009 David Gildea                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, David R           68 Menlo Masters Ak-38  1:14.37    1:12.90  
                  34.83     1:12.90 (38.07)                                        
  2 Frost, Kenneth A          67 Tamalpais Aquati-38  1:14.00    1:14.85  
                  35.02     1:14.85 (39.83)                                        
  3 Smyers, Jesse B           65 Walnut Creek Mas-38  1:15.50    1:17.68  
                  35.85     1:17.68 (41.83)                                        
  4 Smith, Kirby L            65 Tuolumne County-38   1:28.47    1:28.16  
                  42.31     1:28.16 (45.85)                                        
  5 Freeman, Dale C           68 University of Sa-38  2:00.00    1:45.73  
                  49.04     1:45.73 (56.69)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:35.32   5/23/2010 KENNETH FROST                              
         PMS: P 2:35.32  12/31/2010 Kenneth Frost                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, David R           68 Menlo Masters Ak-38  2:49.00    2:44.72  
                  38.92     1:21.82 (42.90)     2:03.58 (41.76)     2:44.72 (41.14)
  2 Smyers, Jesse B           65 Walnut Creek Mas-38  2:58.33    3:09.40  
                  39.31     1:28.85 (49.54)     2:19.81 (50.96)     3:09.40 (49.59)
  3 Smith, Kirby L            65 Tuolumne County-38   3:10.00    3:27.50  
                  47.33     1:40.14 (52.81)     2:33.38 (53.24)     3:27.50 (54.12)
  4 Glasrud, Donald H         69 Fig Garden Swim-38   3:51.70    3:55.34  
                  52.68   1:53.61 (1:00.93)   2:56.88 (1:03.27)     3:55.34 (58.46)
  5 Mansfield, Peter          67 University of Sa-38  4:00.00    3:58.54  
                  53.01     1:52.69 (59.68)   2:56.75 (1:04.06)   3:58.54 (1:01.79)
  6 Wiscomb, Lance            66 University of Sa-38  4:00.00    4:00.06  
                  52.63   1:55.28 (1:02.65)   2:59.61 (1:04.33)   4:00.06 (1:00.45)
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.94   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 26.65  12/31/2009 James Elder                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeLacy, James R           65 Walnut Creek Mas-38    28.30      27.92  
  2 McPherson, Andrew M       65 Davis Aquatic Ma-38    29.00      28.42  
  3 Olson, Robert H           67 Walnut Creek Mas-38    31.00      31.28  
  4 Gildea, David R           68 Menlo Masters Ak-38    32.50      32.56  
  5 Glasrud, Donald H         69 Fig Garden Swim-38     48.37      53.28  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N   56.36   5/21/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
         PMS: P 1:02.64  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McPherson, Andrew M       65 Davis Aquatic Ma-38  1:08.00    1:02.87  
                  29.24     1:02.87 (33.63)                                        
  2 Burns, Richard            68 Tamalpais Aquati-38  1:07.60    1:09.94  
                  32.81     1:09.94 (37.13)                                        
  3 Daniels, Larry N          66 Modesto Area Aqu-38  1:23.00    1:30.04  
                  39.63     1:30.04 (50.41)                                        
  4 Wiscomb, Lance            66 University of Sa-38  1:45.00    1:47.14  
                  51.22     1:47.14 (55.92)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:23.38   2/14/2010 ROBERT POILETMAN                           
         PMS: P 2:32.75  12/31/2009 Paul Boggs                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boggs, Paul T             67 Tri Valley Maste-38  2:40.00    2:41.10  
                  36.11     1:15.08 (38.97)     1:57.91 (42.83)     2:41.10 (43.19)
  2 Jacobberger, Richard K    66 Oakwood Athletic-38  3:13.24    3:09.87  
                  41.26     1:30.57 (49.31)     2:20.99 (50.42)     3:09.87 (48.88)
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:00.32   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
         PMS: P 1:02.26  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McPherson, Andrew M       65 Davis Aquatic Ma-38  1:08.00    1:05.24  
                  31.23     1:05.24 (34.01)                                        
  2 DeLacy, James R           65 Walnut Creek Mas-38  1:10.80    1:07.05  
                  30.60     1:07.05 (36.45)                                        
  3 Dennis, D Craig           65 Walnut Creek Mas-38  1:06.88    1:08.12  
                  30.69     1:08.12 (37.43)                                        
  4 Gildea, David R           68 Menlo Masters Ak-38  1:11.50    1:10.73  
                  34.82     1:10.73 (35.91)                                        
  5 Smyers, Jesse B           65 Walnut Creek Mas-38  1:08.96    1:11.49  
                  34.43     1:11.49 (37.06)                                        
  6 Olson, Robert H           67 Walnut Creek Mas-38  1:11.50    1:14.47  
                  35.68     1:14.47 (38.79)                                        
  7 Smith, Kirby L            65 Tuolumne County-38   1:34.00    1:31.26  
                  45.15     1:31.26 (46.11)                                        
  8 Glasrud, Donald H         69 Fig Garden Swim-38   1:39.74    1:42.10  
                  51.63     1:42.10 (50.47)                                        
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:20.31   5/22/2010 RICHARD BURNS                              
         PMS: P 2:20.31  12/31/2010 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            68 Tamalpais Aquati-38  2:31.00    2:32.63  
                  31.11     1:09.80 (38.69)     1:56.68 (46.88)     2:32.63 (35.95)
  2 Dennis, D Craig           65 Walnut Creek Mas-38  2:32.08    2:37.79  
                  35.01     1:15.67 (40.66)     2:00.76 (45.09)     2:37.79 (37.03)
  3 Boggs, Paul T             67 Tri Valley Maste-38  2:40.00    2:37.87  
                  32.61     1:14.13 (41.52)     2:02.35 (48.22)     2:37.87 (35.52)
  4 Frost, Kenneth A          67 Tamalpais Aquati-38  2:39.00    2:41.23  
                  33.39     1:19.83 (46.44)     2:03.11 (43.28)     2:41.23 (38.12)
  5 Wiscomb, Lance            66 University of Sa-38  3:45.00    3:44.27  
                  48.34   1:52.65 (1:04.31)   2:56.41 (1:03.76)     3:44.27 (47.86)
  6 Weintraub, Elias          67 University of Sa-38  6:00.00    5:11.88  
                1:21.25   2:42.24 (1:20.99)   5:11.88 (2:29.64)                    
 -- McPherson, Andrew M       65 Davis Aquatic Ma-38  2:38.00         DQ  
                  31.15     1:10.69 (39.54)     1:55.10 (44.41)          DQ (36.27)
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 5:12.42   5/21/2010 RICHARD BURNS                              
         PMS: P 5:12.42  12/31/2010 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dennis, D Craig           65 Walnut Creek Mas-38  5:42.00    5:31.28  
                  35.83     1:18.34 (42.51)     2:01.53 (43.19)     2:44.72 (43.19)
        3:29.92 (45.20)     4:15.35 (45.43)     4:54.27 (38.92)     5:31.28 (37.01)
  2 Pierce, Donald A          66 Rolling Hills Mu-38  6:24.84    7:02.50  
                  40.71     1:34.16 (53.45)     2:27.79 (53.63)     3:24.01 (56.22)
      4:27.24 (1:03.23)   5:27.96 (1:00.72)     6:18.10 (50.14)     7:02.50 (44.40)
  3 Wiscomb, Lance            66 University of Sa-38  8:00.00    8:11.48  
                  52.49   1:53.72 (1:01.23)   3:03.39 (1:09.67)   4:12.13 (1:08.74)
      5:22.55 (1:10.42)   6:27.34 (1:04.79)     7:22.37 (55.03)     8:11.48 (49.11)
  4 Weintraub, Elias          67 University of Sa-38 15:00.00   11:12.90  
                1:32.03   3:08.57 (1:36.54)   4:30.70 (1:22.13)   5:55.62 (1:24.92)
      8:57.83 (3:02.21)  11:12.90 (2:15.07)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.13    5/4/2008 JEFF FARRELL                                 
         PMS: P 25.99  12/31/2002 Don Hill                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saunders, Christopher     73 University of Sa-38  1:01.00      35.88  
  2 Frankel, Thomas H         70 Davis Aquatic Ma-38    36.00      36.19  
  3 McDonald, Paul G          70 Walnut Creek Mas-38    55.00      49.52  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 56.05    5/4/2008 JEFF FARRELL                                 
         PMS: P 58.35  12/31/2002 Don Hill                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           70 Tuolumne County-38   1:03.00    1:04.83  
                  31.19     1:04.83 (33.64)                                        
  2 Bledsoe, Dennis R         72 Walnut Creek Mas-38  1:10.24    1:11.25  
                  33.46     1:11.25 (37.79)                                        
  3 Helm, Frank M             72 Tuolumne County-38   1:20.00    1:13.53  
                  33.96     1:13.53 (39.57)                                        
  4 Norris, Robert F          73 Davis Aquatic Ma-38  1:17.90    1:19.35  
                  37.86     1:19.35 (41.49)                                        
  5 Frankel, Thomas H         70 Davis Aquatic Ma-38  1:21.21    1:21.75  
                  38.69     1:21.75 (43.06)                                        
  6 Anning, William C         70 Tuolumne County-38   1:35.93    1:39.98  
                  48.27     1:39.98 (51.71)                                        
  7 McDonald, Paul G          70 Walnut Creek Mas-38  2:10.00    2:00.81  
                  57.34   2:00.81 (1:03.47)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:09.57   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
         PMS: P 2:18.05  12/31/2010 William Van Horn                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           70 Tuolumne County-38   2:20.00    2:24.33  
                  32.09     1:08.74 (36.65)     1:46.42 (37.68)     2:24.33 (37.91)
  2 Helm, Frank M             72 Tuolumne County-38   2:55.00    2:41.72  
                  36.43     1:15.32 (38.89)     1:57.93 (42.61)     2:41.72 (43.79)
  3 Saunders, Christopher     73 University of Sa-38  4:00.00    3:10.02  
                  43.17     1:30.70 (47.53)     2:20.73 (50.03)     3:10.02 (49.29)
  4 Anning, William C         70 Tuolumne County-38   3:22.70    3:34.35  
                  50.84     1:46.49 (55.65)     2:41.55 (55.06)     3:34.35 (52.80)
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:51.37   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
         PMS: P 6:44.18  12/31/2010 William Van Horn                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Helm, Frank M             72 Tuolumne County-38   7:17.00    7:10.96  
                  37.77     1:20.89 (43.12)     2:02.39 (41.50)     2:48.15 (45.76)
        3:32.35 (44.20)     4:15.55 (43.20)     4:59.38 (43.83)     5:43.24 (43.86)
        6:27.51 (44.27)     7:10.96 (43.45)                                        
  2 Lane, Ed V                72 Walnut Creek Mas-38  7:41.51    7:41.58  
                  41.86     1:27.72 (45.86)     2:14.58 (46.86)     3:02.28 (47.70)
        3:49.87 (47.59)     4:36.81 (46.94)     5:23.78 (46.97)     6:10.76 (46.98)
        6:56.55 (45.79)     7:41.58 (45.03)                                        
  3 Norris, Robert F          73 Davis Aquatic Ma-38  7:48.74    7:59.34  
                  42.12     1:29.90 (47.78)     2:18.69 (48.79)     3:07.79 (49.10)
        3:57.32 (49.53)     4:46.49 (49.17)     5:35.63 (49.14)     6:24.59 (48.96)
        7:11.15 (46.56)     7:59.34 (48.19)                                        
  4 Frankel, Thomas H         70 Davis Aquatic Ma-38  7:15.00    8:42.49  
                  42.44     1:31.48 (49.04)     2:23.96 (52.48)     3:17.61 (53.65)
        4:11.46 (53.85)     5:06.38 (54.92)     6:00.85 (54.47)     6:55.83 (54.98)
      8:42.49 (1:46.66)                                                            
  5 Anning, William C         70 Tuolumne County-38   9:17.03    9:36.33  
                  52.40     1:49.17 (56.77)     2:47.96 (58.79)   3:48.66 (1:00.70)
        4:48.25 (59.59)   5:50.71 (1:02.46)     6:50.59 (59.88)     7:46.48 (55.89)
        8:42.98 (56.50)     9:36.33 (53.35)                                        
 
Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 12:19.05   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
         PMS: P 14:05.09   4/18/2010 William G Van Horn                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaw, James F             70 Rinconada Master-38 15:27.12   15:09.96  
                  40.46     1:25.12 (44.66)     2:11.77 (46.65)     2:57.05 (45.28)
        3:42.32 (45.27)     4:28.31 (45.99)     5:13.84 (45.53)     5:59.08 (45.24)
        6:45.26 (46.18)     7:32.13 (46.87)     8:19.02 (46.89)     9:05.37 (46.35)
        9:52.10 (46.73)    10:35.53 (43.43)    11:21.82 (46.29)    12:08.90 (47.08)
       12:56.27 (47.37)    13:42.91 (46.64)    14:26.43 (43.52)    15:09.96 (43.53)
  2 Lane, Ed V                72 Walnut Creek Mas-38 15:54.50   15:57.55  
                  43.69     1:31.70 (48.01)     2:20.12 (48.42)     3:09.07 (48.95)
        3:57.30 (48.23)     4:46.26 (48.96)     5:34.18 (47.92)     6:21.86 (47.68)
        7:10.35 (48.49)     7:58.32 (47.97)     8:46.37 (48.05)     9:34.33 (47.96)
       10:22.06 (47.73)    11:10.78 (48.72)    11:59.29 (48.51)    12:46.98 (47.69)
       13:35.27 (48.29)    14:23.05 (47.78)    15:10.48 (47.43)    15:57.55 (47.07)
  3 Norris, Robert F          73 Davis Aquatic Ma-38 16:03.56   16:18.68  
                  44.95     1:34.90 (49.95)     2:25.85 (50.95)     3:16.40 (50.55)
        4:06.70 (50.30)     4:56.34 (49.64)     5:46.00 (49.66)     6:35.82 (49.82)
        7:25.70 (49.88)     8:15.27 (49.57)     9:04.49 (49.22)     9:53.19 (48.70)
       10:43.62 (50.43)    11:31.61 (47.99)    12:20.62 (49.01)    13:09.56 (48.94)
       13:57.55 (47.99)    14:45.16 (47.61)    15:32.31 (47.15)    16:18.68 (46.37)
  4 Anning, William C         70 Tuolumne County-38  18:56.79   19:37.29  
                  53.06     1:51.82 (58.76)     2:51.39 (59.57)   3:51.68 (1:00.29)
      4:52.98 (1:01.30)   5:55.80 (1:02.82)   6:56.03 (1:00.23)   7:56.57 (1:00.54)
        8:55.61 (59.04)     9:55.57 (59.96)    10:55.56 (59.99)    11:55.10 (59.54)
       12:53.97 (58.87)    13:52.65 (58.68)    14:52.04 (59.39)    15:49.70 (57.66)
       16:47.60 (57.90)    17:46.85 (59.25)    18:43.48 (56.63)    19:37.29 (53.81)
 
Men 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20:29.18   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
         PMS: P 23:27.54  12/31/2010 William Van Horn                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brott, Ralph E            72 Bay Masters-38      24:00.00   23:49.15  
                  38.34     1:19.05 (40.71)     2:01.02 (41.97)     2:43.80 (42.78)
        3:26.87 (43.07)     4:09.79 (42.92)     4:52.85 (43.06)     5:35.58 (42.73)
        6:18.90 (43.32)     7:02.88 (43.98)     7:46.31 (43.43)     8:30.11 (43.80)
        9:13.54 (43.43)     9:56.42 (42.88)    10:39.91 (43.49)    11:24.13 (44.22)
       12:07.95 (43.82)    12:52.04 (44.09)    13:36.29 (44.25)    14:19.34 (43.05)
       15:03.03 (43.69)    15:46.72 (43.69)    16:31.52 (44.80)    17:15.03 (43.51)
       17:59.40 (44.37)    18:43.50 (44.10)    19:27.35 (43.85)    20:11.68 (44.33)
       20:56.06 (44.38)    21:39.75 (43.69)    22:23.26 (43.51)    23:07.00 (43.74)
       23:49.15 (42.15)
  2 Fasbender, Barry A        74 Stanford Masters-38 25:31.76   25:25.83  
                  42.12     1:28.72 (46.60)     2:15.18 (46.46)     3:02.35 (47.17)
        3:49.76 (47.41)     4:36.47 (46.71)     5:23.06 (46.59)     6:09.95 (46.89)
        6:56.96 (47.01)     7:43.70 (46.74)     8:30.26 (46.56)     9:16.90 (46.64)
       10:02.86 (45.96)    10:48.77 (45.91)    11:35.04 (46.27)    12:21.55 (46.51)
       13:07.19 (45.64)    13:53.76 (46.57)    14:40.27 (46.51)    15:26.72 (46.45)
       16:13.33 (46.61)    16:59.52 (46.19)    17:46.19 (46.67)    18:32.72 (46.53)
       19:20.42 (47.70)    20:07.03 (46.61)    20:53.96 (46.93)    21:40.62 (46.66)
       22:28.25 (47.63)    23:14.60 (46.35)    24:00.31 (45.71)    24:44.97 (44.66)
       25:25.83 (40.86)
  3 Lane, Ed V                72 Walnut Creek Mas-38 26:58.00   26:30.80  
                  42.28     1:29.64 (47.36)     2:18.22 (48.58)     3:05.26 (47.04)
        3:53.84 (48.58)     4:42.56 (48.72)     5:30.61 (48.05)     6:18.64 (48.03)
        7:07.44 (48.80)     7:55.94 (48.50)     8:44.24 (48.30)     9:31.75 (47.51)
       10:19.23 (47.48)    11:06.88 (47.65)    11:54.84 (47.96)    12:42.18 (47.34)
       13:29.64 (47.46)    14:18.13 (48.49)    15:06.78 (48.65)    15:54.72 (47.94)
       16:42.50 (47.78)    17:31.35 (48.85)    18:20.21 (48.86)    19:09.26 (49.05)
       19:58.98 (49.72)    20:48.50 (49.52)    21:36.79 (48.29)    22:27.26 (50.47)
       23:15.92 (48.66)    24:04.42 (48.50)    24:54.32 (49.90)    25:43.61 (49.29)
       26:30.80 (47.19)
  4 Bakke, Peter L            70 Berkeley (Ca) Aq-38 32:00.00   30:54.72  
                  48.79   3:36.65 (2:47.86)     4:32.75 (56.10)     5:29.17 (56.42)
      7:21.67 (1:52.50)     8:17.23 (55.56)     9:13.06 (55.83)    10:08.87 (55.81)
       11:05.33 (56.46)  13:00.34 (1:55.01)    13:56.03 (55.69)    14:52.11 (56.08)
       15:48.28 (56.17)    16:45.14 (56.86)    17:42.05 (56.91)    18:39.54 (57.49)
       19:35.55 (56.01)    20:31.37 (55.82)    21:27.23 (55.86)  23:22.05 (1:54.82)
       24:18.68 (56.63)    25:14.63 (55.95)                                        
                                                                       26:11.23 ( )
       27:08.00 (56.77)    28:04.64 (56.64)    29:01.06 (56.42)    29:58.51 (57.45)
       30:54.72 (56.21)
  5 Walter, Ron               71 University of Sa-38 45:00.00   39:45.06  
                1:02.60   2:08.87 (1:06.27)   3:19.45 (1:10.58)   4:34.08 (1:14.63)
      5:47.48 (1:13.40)   7:00.14 (1:12.66)   8:13.19 (1:13.05)   9:27.04 (1:13.85)
     10:41.37 (1:14.33)  11:56.58 (1:15.21)  13:09.83 (1:13.25)  14:23.44 (1:13.61)
     15:38.79 (1:15.35)  16:53.52 (1:14.73)  18:05.78 (1:12.26)  19:18.69 (1:12.91)
     20:32.00 (1:13.31)  21:44.08 (1:12.08)  22:55.95 (1:11.87)  24:07.25 (1:11.30)
     25:20.45 (1:13.20)  26:33.06 (1:12.61)  27:45.54 (1:12.48)  28:58.93 (1:13.39)
     30:12.64 (1:13.71)  31:25.40 (1:12.76)  32:37.36 (1:11.96)  33:48.70 (1:11.34)
     35:00.20 (1:11.50)  36:11.43 (1:11.23)  37:24.13 (1:12.70)  38:35.11 (1:10.98)
     39:45.06 (1:09.95)
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 30.25   4/25/2004 YOSHI OYAKAWA                                
         PMS: P 34.09  12/31/2010 Dennis Bledsoe                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           70 Tuolumne County-38     35.00      35.68  
  2 Shaw, James F             70 Rinconada Master-38    39.24      40.20  
  3 Norris, Robert F          73 Davis Aquatic Ma-38    38.40      40.40  
  4 Helm, Frank M             72 Tuolumne County-38     45.00      42.14  
  5 Perilman, Jim E           73 Walnut Creek Mas-38    44.50      44.08  
  6 Frankel, Thomas H         70 Davis Aquatic Ma-38    48.41      48.23  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:06.83   4/25/2004 YOSHI OYAKAWA                              
         PMS: P 1:15.86  12/31/2010 Dennis Bledsoe                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           70 Tuolumne County-38   1:12.00    1:17.57  
                  36.69     1:17.57 (40.88)                                        
  2 Norris, Robert F          73 Davis Aquatic Ma-38  1:25.11    1:27.58  
                  43.06     1:27.58 (44.52)                                        
  3 Shaw, James F             70 Rinconada Master-38  1:30.10    1:29.83  
                  44.22     1:29.83 (45.61)                                        
  4 Anning, William C         70 Tuolumne County-38   2:14.63    2:21.93  
                1:07.05   2:21.93 (1:14.88)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:28.11   5/18/2003 BURWELL JONES                              
         PMS: P 2:46.87  12/31/2004 Robert Mayo                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           70 Tuolumne County-38   2:40.00    2:38.74P 
                  37.73     1:17.53 (39.80)     1:59.28 (41.75)     2:38.74 (39.46)
  2 Bledsoe, Dennis R         72 Walnut Creek Mas-38  3:12.00    3:06.89  
                  41.14     1:26.91 (45.77)     2:16.62 (49.71)     3:06.89 (50.27)
  3 Fasbender, Barry A        74 Stanford Masters-38  3:16.90    3:27.10  
                  51.38     1:44.22 (52.84)     2:37.66 (53.44)     3:27.10 (49.44)
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 33.19   4/22/2001 JOHN KORTHEUER                               
         PMS: P 36.70  12/31/1993 John Richards                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           73 Walnut Creek Mas-38    39.10      40.85  
  2 Frankel, Thomas H         70 Davis Aquatic Ma-38    47.98      50.47  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:15.24   4/22/2001 JOHN KORTHEUER                             
         PMS: P 1:21.03  12/31/1989 Aldo Da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           70 Tuolumne County-38   1:15.00    1:16.85P 
                  36.18     1:16.85 (40.67)                                        
  2 Perilman, Jim E           73 Walnut Creek Mas-38  1:39.00    1:35.22  
                  45.38     1:35.22 (49.84)                                        
  3 Lane, Ed V                72 Walnut Creek Mas-38  1:41.33    1:38.78  
                  46.88     1:38.78 (51.90)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:49.47    5/3/2009 KARL WIEDAMANN                             
         PMS: P 2:59.77   4/18/2010 Dick A Peterson                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           70 Tuolumne County-38   2:44.00    2:50.51P 
                  38.69     1:22.23 (43.54)     2:06.79 (44.56)     2:50.51 (43.72)
  2 Perilman, Jim E           73 Walnut Creek Mas-38  3:28.00    3:29.72  
                  48.12     1:40.62 (52.50)     2:35.27 (54.65)     3:29.72 (54.45)
  3 Fasbender, Barry A        74 Stanford Masters-38  3:32.13    3:34.96  
                  51.75     1:47.66 (55.91)     2:43.65 (55.99)     3:34.96 (51.31)
  4 Lane, Ed V                72 Walnut Creek Mas-38  3:40.02    3:35.57  
                  49.72     1:44.86 (55.14)     2:40.92 (56.06)     3:35.57 (54.65)
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 29.17   3/30/2008 DAVID COSTILL                                
         PMS: P 30.09  12/31/2009 Dennis Bledsoe                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bledsoe, Dennis R         72 Walnut Creek Mas-38    34.57      35.10  
  2 Shaw, James F             70 Rinconada Master-38    34.77      35.76  
  3 Perilman, Jim E           73 Walnut Creek Mas-38    39.01      38.25  
  4 Helm, Frank M             72 Tuolumne County-38     50.00      41.94  
  5 Silvey, Rick              70 Walnut Creek Mas-38    49.70      47.55  
  6 Frankel, Thomas H         70 Davis Aquatic Ma-38    48.49      54.39  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:08.12    2/9/2008 DAVID COSTILL                              
         PMS: P 1:19.06  12/31/2007 Emory Haworth                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaw, James F             70 Rinconada Master-38  1:27.94    1:31.63  
                  39.52     1:31.63 (52.11)                                        
  2 Fasbender, Barry A        74 Stanford Masters-38  1:37.44    1:43.62  
                  51.86     1:43.62 (51.76)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:52.99   5/17/2002 RONALD JOHNSON                             
         PMS: P 3:01.62  12/31/2006 Emory Haworth                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaw, James F             70 Rinconada Master-38  3:26.64    3:14.49  
                  43.12     1:32.93 (49.81)     2:25.00 (52.07)     3:14.49 (49.49)
  2 Fasbender, Barry A        74 Stanford Masters-38  3:48.61    3:44.71  
                  52.53   1:53.45 (1:00.92)     2:51.29 (57.84)     3:44.71 (53.42)
  3 Perilman, Jim E           73 Walnut Creek Mas-38  3:55.00    3:56.62  
                  49.40     1:47.77 (58.37)   2:49.23 (1:01.46)   3:56.62 (1:07.39)
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:06.94    5/4/2008 JEFF FARRELL                               
         PMS: P 1:12.46  12/31/2009 Dennis Bledsoe                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bledsoe, Dennis R         72 Walnut Creek Mas-38  1:24.80    1:20.35  
                  35.59     1:20.35 (44.76)                                        
  2 Frankel, Thomas H         70 Davis Aquatic Ma-38  1:39.26    1:44.82  
                  50.79     1:44.82 (54.03)                                        
  3 Stratton, Neil            70 Walnut Creek Mas-38  1:55.00    1:49.86  
                  54.69     1:49.86 (55.17)                                        
  4 Silvey, Rick              70 Walnut Creek Mas-38  1:48.70    1:50.72  
                  54.25     1:50.72 (56.47)                                        
 
Men 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 5:34.47   4/27/2003 BURWELL JONES                              
         PMS: P 6:10.97  12/31/2007 Dick Peterson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        74 Stanford Masters-38  7:16.39    7:09.42  
                  51.87   1:52.02 (1:00.15)     2:49.89 (57.87)     3:45.79 (55.90)
        4:44.33 (58.54)     5:41.26 (56.93)     6:27.49 (46.23)     7:09.42 (41.93)
  2 Perilman, Jim E           73 Walnut Creek Mas-38  7:42.00    7:34.46  
                  51.03     1:47.51 (56.48)   2:50.00 (1:02.49)   3:53.42 (1:03.42)
        4:51.02 (57.60)     5:50.20 (59.18)     6:44.13 (53.93)     7:34.46 (50.33)
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 26.84   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                               
         PMS: P 29.54  12/31/2009 John Sulzback                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sulzbach, John F          77 Menlo Masters Ak-38    35.00      32.50  
  2 Stupfel, Norman E         79 Walnut Creek Mas-38    35.00      34.06  
  3 Osborne, Daniel R         78 University of Sa-38    36.00      36.36  
  4 Galvin, Barry T           78 University of Sa-38    45.00      39.55  
  5 Garretson, Robert O       78 Tuolumne County-38     39.78      39.73  
  6 Grohe, William E          78 University of Sa-38    44.00      42.18  
  7 Kline, Howard J           79 University of Sa-38    50.00      44.30  
  8 Anderson, Donald E        78 Oakwood Athletic-38  1:28.89    1:05.68  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N   58.68   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                             
         PMS: P 1:07.21  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            78 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:17.39  
                  37.17     1:17.39 (40.22)                                        
  2 Stupfel, Norman E         79 Walnut Creek Mas-38  1:24.00    1:23.61  
                  39.09     1:23.61 (44.52)                                        
  3 Galvin, Barry T           78 University of Sa-38  1:30.00    1:27.83  
                  41.18     1:27.83 (46.65)                                        
  4 Garretson, Robert O       78 Tuolumne County-38   1:40.33    1:33.55  
                  42.97     1:33.55 (50.58)                                        
  5 Grohe, William E          78 University of Sa-38  1:42.00    1:41.36  
                  47.48     1:41.36 (53.88)                                        
  6 Pedder, Stan              77 Walnut Creek Mas-38  2:00.00    1:49.33  
                  53.58     1:49.33 (55.75)                                        
  7 Kline, Howard J           79 University of Sa-38  1:40.00    1:50.34  
                  52.72     1:50.34 (57.62)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:08.77   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                             
         PMS: P 2:27.09  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            78 Walnut Creek Mas-38  3:01.00    2:54.32  
                  39.28     1:24.39 (45.11)     2:09.76 (45.37)     2:54.32 (44.56)
  2 Stupfel, Norman E         79 Walnut Creek Mas-38  3:15.00    3:20.91  
                  42.65     1:34.53 (51.88)     2:27.74 (53.21)     3:20.91 (53.17)
  3 Osborne, Daniel R         78 University of Sa-38  3:26.00    3:41.83  
                  48.85     1:46.61 (57.76)     2:45.94 (59.33)     3:41.83 (55.89)
  4 O'Flaherty, Joseph N      77 Davis Aquatic Ma-38  3:57.12    5:03.71  
                  59.77   2:19.41 (1:19.64)   3:44.05 (1:24.64)   5:03.71 (1:19.66)
 
Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 6:03.87    5/8/2010 DAVID RADCLIFF                             
         PMS: P 7:00.88  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            78 Walnut Creek Mas-38  8:10.00    7:51.21  
                  42.14     1:30.66 (48.52)     2:19.88 (49.22)     3:09.25 (49.37)
        3:58.91 (49.66)     4:48.35 (49.44)     5:37.49 (49.14)     6:24.60 (47.11)
        7:09.91 (45.31)     7:51.21 (41.30)                                        
  2 Morner, Stan F            77 Walnut Creek Mas-38  8:10.52    8:13.79  
                  41.88     1:30.85 (48.97)     2:21.88 (51.03)     3:13.20 (51.32)
        4:06.88 (53.68)     4:57.45 (50.57)     5:48.61 (51.16)     6:38.79 (50.18)
        7:26.95 (48.16)     8:13.79 (46.84)                                        
  3 Stupfel, Norman E         79 Walnut Creek Mas-38  9:00.00    9:26.40  
                  45.50     1:41.34 (55.84)     2:39.02 (57.68)     3:36.41 (57.39)
        4:34.67 (58.26)     5:34.06 (59.39)   7:31.45 (1:57.39)     8:29.87 (58.42)
        9:26.40 (56.53)                                                            
  4 Braly, Mark               76 Davis Aquatic Ma-38 12:03.89   12:00.24  
                1:02.14   2:14.83 (1:12.69)   3:28.93 (1:14.10)   4:41.54 (1:12.61)
      5:54.73 (1:13.19)   7:10.70 (1:15.97)   8:25.79 (1:15.09)   9:37.29 (1:11.50)
     12:00.24 (2:22.95)                                                            
  5 Crummey, Robert O         75 Davis Aquatic Ma-38 13:15.00   12:19.02  
                1:01.19   2:14.13 (1:12.94)   3:29.48 (1:15.35)   4:44.99 (1:15.51)
      6:00.45 (1:15.46)   7:13.80 (1:13.35)   8:31.24 (1:17.44)  12:19.02 (3:47.78)
 
Men 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 12:20.59   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                            
         PMS: P 14:14.46  12/31/1995 Ray Taft                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            78 Walnut Creek Mas-38 17:10.00   16:28.96  
                  44.41     1:34.16 (49.75)     2:26.83 (52.67)     3:16.70 (49.87)
        4:07.82 (51.12)     4:59.34 (51.52)     5:50.00 (50.66)     6:40.30 (50.30)
        7:30.16 (49.86)     8:20.30 (50.14)     9:09.10 (48.80)     9:58.72 (49.62)
       10:48.61 (49.89)    11:37.79 (49.18)    12:26.71 (48.92)    13:15.59 (48.88)
       14:05.12 (49.53)    14:54.42 (49.30)    15:43.25 (48.83)    16:28.96 (45.71)
  2 Morner, Stan F            77 Walnut Creek Mas-38 17:06.05   17:26.92  
                  42.94     1:33.05 (50.11)     2:24.61 (51.56)     3:18.38 (53.77)
        4:09.94 (51.56)     5:01.94 (52.00)     5:55.36 (53.42)     6:49.17 (53.81)
        7:42.49 (53.32)     8:35.74 (53.25)     9:28.78 (53.04)    10:21.81 (53.03)
       11:13.94 (52.13)    12:07.22 (53.28)    13:00.68 (53.46)    13:54.26 (53.58)
       14:48.10 (53.84)    15:41.80 (53.70)    16:34.71 (52.91)    17:26.92 (52.21)
 
Men 75-79 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20:25.49   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                            
         PMS: P 24:40.71  12/31/1995 Ray Taft                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            78 Walnut Creek Mas-38 28:52.05   27:03.34  
                  44.33     1:34.93 (50.60)     2:23.67 (48.74)     3:13.45 (49.78)
        4:02.75 (49.30)     4:52.86 (50.11)     5:42.19 (49.33)     6:31.89 (49.70)
        7:21.76 (49.87)     8:10.96 (49.20)     8:59.95 (48.99)     9:48.55 (48.60)
       10:37.99 (49.44)    11:27.59 (49.60)    12:17.01 (49.42)    13:09.48 (52.47)
       13:59.34 (49.86)    14:49.05 (49.71)    15:39.17 (50.12)    16:29.06 (49.89)
       17:18.34 (49.28)    18:07.95 (49.61)    18:57.50 (49.55)    19:47.44 (49.94)
       20:36.37 (48.93)    21:25.59 (49.22)    22:14.91 (49.32)    23:04.20 (49.29)
       23:53.50 (49.30)    24:42.27 (48.77)    25:29.98 (47.71)    26:17.32 (47.34)
       27:03.34 (46.02)
  2 Morner, Stan F            77 Walnut Creek Mas-38 28:27.82   27:51.72  
                  42.42     1:30.28 (47.86)     2:20.73 (50.45)     3:10.81 (50.08)
        4:01.62 (50.81)     4:52.36 (50.74)     5:42.83 (50.47)     6:32.89 (50.06)
        7:23.59 (50.70)     8:14.35 (50.76)     9:04.84 (50.49)     9:55.17 (50.33)
       10:46.12 (50.95)    11:37.13 (51.01)    12:28.90 (51.77)    13:20.18 (51.28)
       14:11.32 (51.14)    15:03.48 (52.16)    15:53.59 (50.11)    16:44.60 (51.01)
       17:35.56 (50.96)    18:26.99 (51.43)    19:18.25 (51.26)    20:09.95 (51.70)
       21:03.07 (53.12)    21:54.81 (51.74)    22:47.05 (52.24)    23:39.62 (52.57)
       24:31.92 (52.30)    25:23.39 (51.47)    26:14.51 (51.12)    27:04.31 (49.80)
       27:51.72 (47.41)
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 32.11   4/19/2009 YOSHI OYAKAWA                                
         PMS: P 34.84  12/31/1995 Ray Taft                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sulzbach, John F          77 Menlo Masters Ak-38    44.00      43.15  
  2 Garretson, Robert O       78 Tuolumne County-38     52.82      50.93  
  3 Osborne, Daniel R         78 University of Sa-38    54.00      51.54  
  4 Grohe, William E          78 University of Sa-38    53.00      52.47  
  5 Braly, Mark               76 Davis Aquatic Ma-38  1:22.91    1:19.26  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:08.55   4/19/2009 BURWELL JONES                              
         PMS: P 1:17.67  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            78 Walnut Creek Mas-38  1:36.00    1:32.17  
                  45.06     1:32.17 (47.11)                                        
  2 Garretson, Robert O       78 Tuolumne County-38   1:59.33    1:54.48  
                  56.37     1:54.48 (58.11)                                        
  3 Soroka, Donald            79 Rolling Hills Mu-38  1:59.47    1:57.81  
                  54.99   1:57.81 (1:02.82)                                        
  4 Grohe, William E          78 University of Sa-38  2:06.00    2:05.57  
                  59.19   2:05.57 (1:06.38)                                        
  5 Pedder, Stan              77 Walnut Creek Mas-38  2:30.00    2:15.27  
                1:05.72   2:15.27 (1:09.55)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:31.41   4/17/2010 BURWELL JONES                              
         PMS: P 2:52.81  12/31/2009 Don Brown                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            78 Walnut Creek Mas-38  3:40.00    3:25.36  
                  49.71     1:41.10 (51.39)     2:34.68 (53.58)     3:25.36 (50.68)
  2 Grohe, William E          78 University of Sa-38  4:40.00    4:36.58  
                  59.70   2:08.60 (1:08.90)   3:21.40 (1:12.80)   4:36.58 (1:15.18)
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 35.64   4/30/2006 JOHN KORTHEUER                               
         PMS: P 38.41  12/31/2007 Ashley Jones                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morner, Stan F            77 Walnut Creek Mas-38    41.05      43.00  
  2 Sulzbach, John F          77 Menlo Masters Ak-38    43.00      43.35  
  3 Stupfel, Norman E         79 Walnut Creek Mas-38    45.00      45.04  
  4 Galvin, Barry T           78 University of Sa-38    54.00      48.83  
  5 Garretson, Robert O       78 Tuolumne County-38     53.50      51.06  
  6 Soroka, Donald            79 Rolling Hills Mu-38    57.22      53.96  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:22.64   4/30/2006 JOHN KORTHEUER                             
         PMS: P 1:25.80  12/31/1993 Aldo Da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fleming, Jack C           76 University of Sa-38  1:39.28    1:34.08  
                  44.27     1:34.08 (49.81)                                        
  2 Morner, Stan F            77 Walnut Creek Mas-38  1:35.60    1:39.80  
                  47.53     1:39.80 (52.27)                                        
  3 Stupfel, Norman E         79 Walnut Creek Mas-38  1:40.00    1:42.72  
                  48.45     1:42.72 (54.27)                                        
  4 Galvin, Barry T           78 University of Sa-38  2:20.00    1:57.15  
                  55.14   1:57.15 (1:02.01)                                        
  5 Garretson, Robert O       78 Tuolumne County-38   2:00.92    2:03.60  
                  55.83   2:03.60 (1:07.77)                                        
  6 Soroka, Donald            79 Rolling Hills Mu-38  2:16.86    2:09.39  
                1:00.94   2:09.39 (1:08.45)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 3:07.20    4/1/2007 RON JOHNSON                                
         PMS: P 3:11.85  12/31/2007 Ashley Jones                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morner, Stan F            77 Walnut Creek Mas-38  3:35.10    3:51.94  
                  50.20   1:51.97 (1:01.77)   2:55.20 (1:03.23)     3:51.94 (56.74)
  2 Stupfel, Norman E         79 Walnut Creek Mas-38  3:45.00    3:53.15  
                  51.80   1:51.99 (1:00.19)   2:54.16 (1:02.17)     3:53.15 (58.99)
  3 Soroka, Donald            79 Rolling Hills Mu-38  5:23.64    4:41.03  
                1:01.98   2:12.40 (1:10.42)   3:28.20 (1:15.80)   4:41.03 (1:12.83)
  4 Grohe, William E          78 University of Sa-38  5:25.00    5:41.09  
                1:14.48   5:41.09 (4:26.61)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 31.33   2/19/2010 BURWELL JONES                                
         PMS: P 32.89  12/31/2007 Ashley Jones                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sulzbach, John F          77 Menlo Masters Ak-38    48.00      47.46  
 
Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:13.44   2/19/2010 BURWELL JONES                              
         PMS: P 1:27.57  12/31/2007 Ashley Jones                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sulzbach, John F          77 Menlo Masters Ak-38  1:55.00    1:53.15  
                  51.04   1:53.15 (1:02.11)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 3:05.76   3/29/2009 BURWELL JONES                              
         PMS: P 3:32.85  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fleming, Jack C           76 University of Sa-38  4:05.00    4:04.60  
                  49.37     1:48.50 (59.13)   2:59.79 (1:11.29)   4:04.60 (1:04.81)
  2 Sulzbach, John F          77 Menlo Masters Ak-38  4:25.00    4:17.03  
                  52.84   1:59.62 (1:06.78)   3:10.85 (1:11.23)   4:17.03 (1:06.18)
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:09.94   2/13/2010 BURWELL JONES                              
         PMS: P 1:16.12  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sulzbach, John F          77 Menlo Masters Ak-38  1:35.00    1:34.34  
                  44.87     1:34.34 (49.47)                                        
  2 Morner, Stan F            77 Walnut Creek Mas-38  1:28.21    1:42.35  
                  49.68     1:42.35 (52.67)                                        
  3 Nieman, Frank B           79 Walnut Creek Mas-38  1:55.10    1:54.49  
                  54.47   1:54.49 (1:00.02)                                        
  4 Osborne, Daniel R         78 University of Sa-38  1:46.00    1:59.31  
                  54.90   1:59.31 (1:04.41)                                        
  5 Braly, Mark               76 Davis Aquatic Ma-38  2:50.59    2:43.17  
                1:15.92   2:43.17 (1:27.25)                                        
 -- Garretson, Robert O       78 Tuolumne County-38   1:54.93         DQ  
                1:00.51        DQ (1:03.24)                                        
 
Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:39.35   4/16/2010 BURWELL JONES                              
         PMS: P 2:54.67  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fleming, Jack C           76 University of Sa-38  3:46.53    3:34.70  
                  43.67   1:47.38 (1:03.71)     2:46.60 (59.22)     3:34.70 (48.10)
  2 Nieman, Frank B           79 Walnut Creek Mas-38  4:09.80    4:20.22  
                  59.01   2:08.54 (1:09.53)   3:22.70 (1:14.16)     4:20.22 (57.52)
 
Men 75-79 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 5:49.90   4/19/2009 BURWELL JONES                              
         PMS: P 6:21.48  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fleming, Jack C           76 University of Sa-38  7:56.00    7:51.81  
                  47.59     1:45.86 (58.27)   2:53.09 (1:07.23)   3:58.43 (1:05.34)
      4:58.59 (1:00.16)   5:58.89 (1:00.30)     6:56.87 (57.98)     7:51.81 (54.94)
  2 Grohe, William E          78 University of Sa-38 10:00.00   10:07.33  
                1:09.83   2:46.82 (1:36.99)   4:03.09 (1:16.27)   5:21.77 (1:18.68)
     10:07.33 (4:45.56)                                                            
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 29.25   4/10/2005 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 32.00  12/31/1998 Aldo Da Rosa                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           80 Alameda Aquatic-38     33.30      33.56  
  2 Conkey, Jim               80 Sierra Nevada Ma-38    40.63      40.75  
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:09.04   2/12/2005 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 1:10.76  12/31/2000 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conkey, Jim               80 Sierra Nevada Ma-38  1:35.07    1:31.59  
                  43.30     1:31.59 (48.29)                                        
 
Men 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 7:17.43   4/24/2005 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 7:20.34  12/31/1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conkey, Jim               80 Sierra Nevada Ma-38  9:30.20    9:07.54  
                  48.06     1:43.26 (55.20)     2:38.95 (55.69)     3:36.52 (57.57)
        4:32.38 (55.86)     5:28.59 (56.21)     6:25.09 (56.50)     7:21.37 (56.28)
        8:16.89 (55.52)     9:07.54 (50.65)                                        
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 37.39   8/14/1999 RAY TAFT                                     
         PMS: P 37.39  12/31/2000 Ray Taft                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           80 Alameda Aquatic-38     44.10      41.15  
 
Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:30.70   4/19/2009 ROBERT MACDONALD                           
         PMS: P 1:32.85  12/31/1998 Aldo Da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           80 Alameda Aquatic-38   1:31.40    1:35.16  
                  44.58     1:35.16 (50.58)                                        
 
Men 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 3:19.33   4/19/2009 ROBERT MACDONALD                           
         PMS: P 3:28.19  12/31/1998 Aldo Da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           80 Alameda Aquatic-38   3:30.30    3:31.88  
                  48.63     1:43.14 (54.51)     2:38.28 (55.14)     3:31.88 (53.60)
 
Men 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 3:10.28   4/10/2005 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 3:11.79  12/31/2000 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           80 Alameda Aquatic-38   3:25.80    3:23.24  
                  41.84     1:37.68 (55.84)     2:35.16 (57.48)     3:23.24 (48.08)
 
Men 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 31.92    3/7/2010 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 35.77  12/31/2004 Bill Johnston                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schomburg, Richard D      85 University of Sa-38  1:20.00    1:02.02  
 
Men 85-89 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:10.92   4/18/2010 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 1:29.20  12/31/2004 Bill Johnston                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schomburg, Richard D      85 University of Sa-38  2:30.00    2:18.71  
                1:10.20   2:18.71 (1:08.51)                                        
 
Men 85-89 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:50.54    5/8/2010 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 3:19.24  12/31/2004 Aldo Da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schomburg, Richard D      85 University of Sa-38  6:00.00    5:19.51  
                1:12.22   2:32.77 (1:20.55)   3:59.29 (1:26.52)   5:19.51 (1:20.22)
 
Men 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 42.46    3/7/2010 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 43.82  12/31/2003 Aldo Da Rosa                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schomburg, Richard D      85 University of Sa-38  1:30.00    1:19.32  
 
Men 85-89 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:36.02    5/8/2010 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 1:36.99  12/31/2003 Aldo Da Rsa                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schomburg, Richard D      85 University of Sa-38  3:00.00    3:10.55  
                1:29.41   3:10.55 (1:41.14)                                        
 
Men 85-89 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 42.72    3/7/2010 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 43.56  12/31/2003 Aldo Da Rosa                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schomburg, Richard D      85 University of Sa-38  1:30.00    1:34.40  
 
Men 85-89 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 3:46.18   3/20/2010 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 3:55.05  12/31/2003 Aldo Da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rudloff, G Edward         88 The Olympic Club-38  4:43.56    4:45.57  
                1:03.85   2:13.14 (1:09.29)   3:28.21 (1:15.07)   4:45.57 (1:17.36)
 
Men 85-89 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 39.89    3/7/2010 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 49.18  12/31/2010 Frank Grannis                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grannis, Frank R          87 The Olympic Club-38    56.00      51.57  
 
Men 85-89 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:41.31   4/18/2010 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 2:01.96   3/13/2010 Frank R Grannis                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grannis, Frank R          87 The Olympic Club-38  2:10.00    2:26.62  
                1:07.36   2:26.62 (1:19.26)                                        
 
Men 85-89 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:28.37    3/7/2010 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 1:42.15  12/31/2009 G. Edward Rudloff                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grannis, Frank R          87 The Olympic Club-38  1:55.00    1:54.08  
                  53.71   1:54.08 (1:00.37)                                        
  2 Rudloff, G Edward         88 The Olympic Club-38  1:56.78    1:57.89  
                  57.34   1:57.89 (1:00.55)                                        
 
Men 90-94 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 35.96   9/21/2003 WOODY BOWERSOCK                              
         PMS: P 42.01   4/18/2010 Steve P Carlson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKinley, Howard M        90 The Olympic Club-38  1:11.44    1:00.47  
 
Men 90-94 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:27.26   3/21/2004 WOODY BOWERSOCK                            
         PMS: P 1:36.67   4/18/2010 Steve P Carlson                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKinley, Howard M        90 The Olympic Club-38  2:23.55    2:10.92  
 
Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:36.25   5/18/2003 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, H DEFELICE, A FROGLEY, A TERRY   
         PMS: P 1:37.05   4/18/2010 TOC                                        
                         K A Lyons, E P Reilly, F O'Donnell-McCarth, M Gill
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Modesto Area Aquatic Club-38  'A'                      NT    1:47.86  
     1) Sinclair, Kathryn L W19         2) Mc Kinney, Amber L W20         
     3) Leam, Brianna W23               4) Broker, Kacilyn W19            
                  26.24       54.15 (27.91)     1:21.43 (27.28)     1:47.86 (26.43)
  2 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     1:45.00    1:49.16  
     1) Bell, Andee W36                 2) Swensen, Katie B W24           
     3)                                 4) Peterson, Samantha W23         
                  26.04       51.97 (25.93)     1:17.58 (25.61)     1:49.16 (31.58)
  3 University of San Francisco Ma-38  'B'            2:06.00    1:57.93  
     1) Stotler, Celina M W18           2) Torres, Erika W18              
     3) Ysrael, Victoria Y W20          4) Boal, Molly C W18              
                  28.94       58.81 (29.87)     1:28.85 (30.04)     1:57.93 (29.08)
  4 University of San Francisco Ma-38  'A'            2:02.00    2:02.24  
     1) Liu, Ouida W31                  2) Roth, Tenae W22                
     3) Jancourtz, Kara W24             4) Mancini, Claire J W24          
                  31.34       59.20 (27.86)   2:02.24 (1:03.04)         2:02.24 ( )
 
Women 18+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 7:55.34   3/29/2009 RED TIDE NYC                               
                         K MOUGHTY, S UPTON, J KELSEY, K GARY              
         PMS: P 8:07.90  12/31/1994 UoSF                                       
                         Franklin, Jennifer Hinshaw, Anne Hauer, Welch     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Modesto Area Aquatic Club-38  'A'                 8:32.00    8:36.47  
     1) Leam, Brianna W23               2) Mc Kinney, Amber L W20         
     3) Broker, Kacilyn W19             4) Sinclair, Kathryn L W19        
                  27.92       59.35 (59.35)   1:32.82 (1:32.82)   2:06.71 (2:06.71)
        2:22.84 (16.13)   3:06.73 (1:00.02)   3:40.28 (1:33.57)   4:15.29 (2:08.58)
        4:45.93 (30.64)   5:19.83 (1:04.54)   5:53.55 (1:38.26)   6:25.98 (2:10.69)
        6:55.05 (29.07)   7:28.54 (1:02.56)   8:02.64 (1:36.66)   8:36.47 (2:10.49)
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'           13:00.00   10:32.03  
     1) Stripling, Lindsay V W27        2) Wheeler, Lauren W30            
     3) Graner, Jenny C W27             4) Mancini, Claire J W24          
                  36.06   1:15.39 (1:15.39)   1:56.89 (1:56.89)   2:38.98 (2:38.98)
        3:12.20 (33.22)   3:49.56 (1:10.58)   4:28.78 (1:49.80)   5:06.64 (2:27.66)
        5:44.94 (38.30)   6:28.84 (1:22.20)   7:14.51 (2:07.87)   7:59.62 (2:52.98)
        8:34.15 (34.53)   9:11.90 (1:12.28)   9:51.82 (1:52.20)  10:32.03 (2:32.41)
 
Women 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:03.73    4/4/2004 TERRAPIN                                   
                         J TEERLINK, J MARTIN, K BOWMAN, M STAKEM          
         PMS: P 4:01.13   4/18/2010 TOC                                        
                         F O'Donnell-McCarthy, K A Lyons, M Gill, E P Reill
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Modesto Area Aquatic Club-38  'A'                 4:40.00    4:32.54  
     1) Mc Kinney, Amber L W20          2) Leam, Brianna W23              
     3) Sinclair, Kathryn L W19         4) Broker, Kacilyn W19            
                  33.55   1:09.99 (1:09.99)     1:24.33 (14.34)     1:45.51 (35.52)
        2:26.60 (41.09)   2:56.99 (1:11.48)   4:01.58 (1:04.59)   4:32.54 (1:35.55)
  2 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     4:36.00    4:44.48  
     1) Swensen, Katie B W24            2) Goldberg, Michelle L W43       
     3) Larson, Amanda D W24            4) Peterson, Samantha W23         
                  32.77   1:07.06 (1:07.06)     1:44.79 (37.73)   2:26.55 (1:19.49)
        2:55.35 (28.80)   3:30.01 (1:03.46)     4:04.85 (34.84)   4:44.48 (1:14.47)
  3 University of San Francisco Ma-38  'B'            5:45.00    5:02.41  
     1) Stotler, Celina M W18           2) Torres, Erika W18              
     3) Ysrael, Victoria Y W20          4) Boal, Molly C W18              
                  36.38   1:14.63 (1:14.63)     1:30.47 (15.84)     1:56.46 (41.83)
        2:44.81 (48.35)   3:18.69 (1:22.23)     3:59.81 (41.12)   5:02.41 (1:43.72)
 -- University of San Francisco Ma-38  'A'            5:03.00         DQ  
     1) Liu, Ouida W31                  2) Roth, Tenae W22                
     3) Jancourtz, Kara W24             4) Mancini, Claire J W24          
                  34.76   1:14.48 (1:14.48)     1:52.12 (37.64)   2:34.27 (1:19.79)
        3:11.76 (37.49)   3:55.83 (1:21.56)     4:28.80 (32.97)        DQ (1:10.74)
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:35.40    5/3/2008 SMU MASTERS                                
                         D DIEZI, L HOLT, M CHOW, K MCCLELLAND             
         PMS: P 1:40.01  12/31/1993 Walnut Creek masters                       
                         Roemer, McDonough, Henry, Shand                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      1:57.00    1:57.92  
     1) Roach, Regina A W25             2) Tukua, Rebecca R W29           
     3) Nonaka, Marissa G W33           4)                                
                  25.85       56.63 (30.78)     1:26.68 (30.05)     1:57.92 (31.24)
  2 Vacaville Swim Club-38  'A'                       1:56.89    1:59.01  
     1) Irwin, Katherine M W26          2) Colby, Emily W28               
     3) Gibbs, Sue M W55                4) Jensen, Karen W44              
                  29.11       58.62 (29.51)     1:31.63 (33.01)     1:59.01 (27.38)
  3 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     2:02.00    2:02.09  
     1) Phifer, Roxane E W41            2) Hernandez, Sarah M W27         
     3) Spees, Alanna M W32             4) Kalaf-Hughes, Nicole G W30     
                  41.49     1:04.80 (23.31)     1:32.47 (27.67)     2:02.09 (29.62)
  4 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             2:14.00    2:04.10  
     1) Duffy-Sherr, Katy W25           2) Lindahl, Sarah W35             
     3) Nishizawa, Yuri W27             4) Doyle, Nia B W31               
                  31.80     1:06.41 (34.61)     1:34.73 (28.32)     2:04.10 (29.37)
  5 University of San Francisco Ma-38  'A'            2:06.00    2:04.92  
     1) Bui, Thao H W29                 2) Graves, Kirsten L W28          
     3) Graner, Jenny C W27             4) Nonaka, Sara M W26             
                  29.20                             1:32.13 ( )     2:04.92 (32.79)
  6 Santa Rosa Masters-38  'A'                             NT    2:11.41  
     1) Jones, Sara H W43               2) Giannecchini, Christine R W31  
     3) Belluomini, Melanie C W34       4) Frindell Teuscher, Karen L W36 
 
Women 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 7:59.38   4/14/1996 WALNUT CREEK                               
                         P LEACH, W INGRAHAM, M GHIGGERI, S SHAND          
         PMS: P 7:59.38  12/31/1996 Walnut Creek Masters                       
                         Leach, W Ingraham, M Ghiggeri, S Shand            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tri Valley Masters-38  'A'                        9:07.00    9:05.81  
     1) Espiritu, Vicki W26             2) Sitzmann, Amy K W32            
     3) Petersen, Jennifer L W57        4) LaBerge, Karin W48             
                  28.53       59.39 (59.39)   1:31.31 (1:31.31)   2:03.98 (2:03.98)
        2:36.34 (32.36)   3:14.19 (1:10.21)   3:53.13 (1:49.15)   4:30.85 (2:26.87)
        5:02.79 (31.94)   5:39.66 (1:08.81)   6:18.00 (1:47.15)   6:55.88 (2:25.03)
        7:25.16 (29.28)   7:58.01 (1:02.13)   8:32.07 (1:36.19)   9:05.81 (2:09.93)
 
Women 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:02.73   3/30/2008 SMU MASTERS                                
                         L OBERSTAR-BROWN, K MCCLELLAND, L HOLT, M CHOW    
         PMS: P 4:09.85  12/31/1992 UoSF                                       
                         Rothkopf, Lambert, Soffe, Asplund                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tri Valley Masters-38  'A'                        4:55.00    4:33.62  
     1) Espiritu, Vicki W26             2) Droubay, Christy W26           
     3) White, Lisa W26                 4) Rowe, Luane W22                
                  31.79   1:05.75 (1:05.75)     1:39.72 (33.97)   2:18.11 (1:12.36)
        2:52.17 (34.06)   3:28.54 (1:10.43)     4:00.08 (31.54)   4:33.62 (1:05.08)
  2 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     4:41.00    4:42.47  
     1) Spees, Alanna M W32             2) Dahlgren, Christine M W44      
     3) Hernandez, Sarah M W27          4) Kalaf-Hughes, Nicole G W30     
                  32.94   1:07.34 (1:07.34)     1:48.80 (41.46)   2:35.98 (1:28.64)
        3:03.10 (27.12)     3:34.37 (58.39)     4:06.40 (32.03)   4:42.47 (1:08.10)
  3 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:55.00    4:58.53  
     1) Murphy, Karen L W51             2) Nonaka, Marissa G W33          
     3) Davis, Laura M W27              4) Ongerth, Ann Michelle W37      
                  34.99   1:12.08 (1:12.08)     1:56.52 (44.44)   2:48.72 (1:36.64)
        3:04.19 (15.47)     3:48.43 (59.71)     4:21.05 (32.62)   4:58.53 (1:10.10)
  4 University of San Francisco Ma-38  'A'            5:43.00    5:30.51  
     1) Bui, Thao H W29                 2) Graves, Kirsten L W28          
     3) Graner, Jenny C W27             4) Nonaka, Sara M W26             
                  39.96   1:21.64 (1:21.64)     1:59.67 (38.03)   2:41.55 (1:19.91)
        3:02.80 (21.25)     3:24.79 (43.24)     4:17.66 (52.87)   5:30.51 (2:05.72)
  5 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             5:40.00    5:33.65  
     1) Nishizawa, Yuri W27             2) Duffy-Sherr, Katy W25          
     3) Doyle, Nia B W31                4) Lindahl, Sarah W35             
                  36.91   1:15.50 (1:15.50)     2:01.23 (45.73)   2:54.77 (1:39.27)
        3:31.90 (37.13)   4:14.84 (1:20.07)     4:51.75 (36.91)   5:33.65 (1:18.81)
 
Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:36.90   5/18/2003 ROCKY MTN                                  
                         A PETTIS SCOTT, K GARNIER, S VON DER LIPPE, C SAPP
         PMS: P 1:40.89  12/31/2004 Menlo Masters                              
                         Liernan, Jasek, Basile, Strauss                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      1:46.00    1:53.17  
     1) Santos, Debbie M W43            2) Griffin, Tara C W42            
     3) Zamanian, Alison H W41          4) Coate, Stephanie L W41         
                  28.64     1:00.77 (32.13)     1:26.31 (25.54)     1:53.17 (26.86)
  2 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               2:01.00    1:54.69  
     1) Cox, Juliet E W44               2) Perry, Rebecca R W47           
     3) Rublein, Susanne P W41          4) Girard, Suzie E W41            
                  28.99       59.44 (30.45)     1:27.18 (27.74)     1:54.69 (27.51)
  3 Club Hot Tub-38  'A'                              2:01.00    1:59.30  
     1) McGregor-Crane, Izzie A W53     2) Neoh, Sheree W47               
     3) Chapital, Jana W41              4) Phelps, Sarah K W42            
                  31.03     1:02.63 (31.60)     1:30.90 (28.27)     1:59.30 (28.40)
  4 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     2:04.00    2:02.24  
     1) Cruz, Ava R W39                 2) Dahlgren, Christine M W44      
     3) David, Nicole W44               4) Goldberg, Michelle L W43       
                  30.69     1:03.65 (32.96)     1:33.57 (29.92)     2:02.24 (28.67)
  5 Fig Garden Swim Team-38  'A'                      2:02.00    2:02.68  
     1) Winton, Georgette G W42         2) Woolf, Sarah C W41             
     3) Coleman, Lisa A W50             4) Turner, Wendy W37              
                  30.66     1:02.66 (32.00)     1:35.27 (32.61)     2:02.68 (27.41)
  6 Marin Pirates Masters-38  'A'                     2:10.00    2:03.05  
     1) Coffee, Cassandra W50           2) Powers, Terry W49              
     3) Thorp, Kate W42                 4) Sutherland, Erica W52          
                  29.98     1:02.27 (32.29)     1:34.64 (32.37)     2:03.05 (28.41)
  7 University of San Francisco Ma-38  'A'            2:30.00    2:07.40  
     1) Stoner, Stephanie I W36         2) Anicich, Emily W40             
     3) Harrington, Diana W39           4) Bryant, Lynn W39               
                  28.41     1:02.97 (34.56)     1:39.38 (36.41)     2:07.40 (28.02)
  8 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             2:25.00    2:23.07  
     1) Huse, Green A W44               2) Musco, Anna M W49              
     3) Ruymaker, Danielle W57          4) Haufler, Susan L W54           
                  37.69     1:15.62 (37.93)     1:52.30 (36.68)     2:23.07 (30.77)
  9 Fig Garden Swim Team-38  'B'                           NT    2:50.92  
     1) Martin, Alisa M W36             2) Cruz, Patricia A W65           
     3) Nichols, Janet L W58            4) Hume, Karen S W46              
                                1:27.88 ( )     2:16.66 (48.78)     2:50.92 (34.26)
 
Women 35+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 8:00.23   4/27/2003 SAN DIEGO                                  
                         B KNIGHT, K PIPES-NEILSEN, J COOVER, C KRATTLI    
         PMS: P 8:41.05  12/31/1996 Walnut Creek Masters                       
                         M Hamway, D Flansburg, C O'Brien, P Landers       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      8:16.00    8:29.55P 
     1) Zamanian, Alison H W41          2) Coate, Stephanie L W41         
     3) Santos, Debbie M W43            4) Salmeen, Annette E W37         
                  27.51       56.93 (56.93)   1:27.25 (1:27.25)   1:57.20 (1:57.20)
        2:25.82 (28.62)   2:57.78 (1:00.58)   3:31.55 (1:34.35)   4:06.86 (2:09.66)
        4:22.57 (15.71)     4:38.33 (31.47)   5:13.99 (1:07.13)   6:28.39 (2:21.53)
        6:56.01 (27.62)     7:25.78 (57.39)   7:57.26 (1:28.87)   8:29.55 (2:01.16)
  2 Santa Rosa Masters-38  'A'                       10:30.00    9:39.53  
     1) Jaubert, Leslie M W54           2) Lockhart, Christine N W53      
     3) Terhorst, Hermine M W53         4) Jones, Sara H W43              
                  33.11   1:09.65 (1:09.65)   1:46.83 (1:46.83)   2:23.86 (2:23.86)
        2:56.58 (32.72)   3:33.31 (1:09.45)   4:10.20 (1:46.34)   4:45.26 (2:21.40)
        5:19.63 (34.37)   5:57.25 (1:11.99)   6:35.16 (1:49.90)   7:12.27 (2:27.01)
        7:45.30 (33.03)   8:22.73 (1:10.46)   9:01.37 (1:49.10)   9:39.53 (2:27.26)
  3 Davis Aquatic Masters-38  'A'                    10:10.00   10:24.40  
     1) David, Nicole W44               2) Wohlwend, Tiffany C W35        
     3) Goldberg, Michelle L W43        4) Calnek-Morris, Sue C W68       
                  35.30   1:14.76 (1:14.76)   1:54.74 (1:54.74)   2:52.55 (2:52.55)
        3:45.29 (52.74)   4:25.18 (1:32.63)   5:04.56 (2:12.01)                    
            5:36.85 ( )         6:12.57 ( )         6:49.18 ( )         7:24.74 ( )
        8:04.15 (39.41)   8:51.09 (1:26.35)   9:38.73 (2:13.99)  10:24.40 (2:59.66)
  4 University of San Francisco Ma-38  'A'           12:00.00   11:11.48  
     1) Gerhan, Martha W50              2) Viskontas, Indre W35           
     3) Ogilvie, Carol M W56            4) Cho, Vanessa L W36             
                  35.76   1:14.59 (1:14.59)   1:54.79 (1:54.79)   2:33.25 (2:33.25)
        3:13.80 (40.55)   4:03.68 (1:30.43)   4:58.81 (2:25.56)   5:51.92 (3:18.67)
        6:26.27 (34.35)   7:05.25 (1:13.33)   7:45.45 (1:53.53)   8:25.69 (2:33.77)
        9:01.89 (36.20)   9:43.58 (1:17.89)  11:11.48 (2:45.79)                    
 
Women 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:07.99   4/27/2003 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NIELSEN, C KRATTLI, J COOVER, B KNIGHT    
         PMS: P 4:21.26  12/31/1996 Stanford Masters                           
                         Kim Carlisle, Eileen Wall, Lloyd, Lewis           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:38.00    4:45.27  
     1) Santos, Debbie M W43            2) Hansel, Neila W36              
     3) Zamanian, Alison H W41          4) Coate, Stephanie L W41         
                  35.91   1:14.89 (1:14.89)     1:57.30 (42.41)   2:44.54 (1:29.65)
        3:13.68 (29.14)   3:46.34 (1:01.80)     4:14.72 (28.38)     4:45.27 (58.93)
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'            5:20.00    5:10.69  
     1) Stoner, Stephanie I W36         2) Anicich, Emily W40             
     3) Harrington, Diana W39           4) Bryant, Lynn W39               
  3 Club Hot Tub-38  'A'                                   NT    5:14.45  
     1) Neoh, Sheree W47                2) McGregor-Crane, Izzie A W53    
     3) Romine, Terri W51               4) Phillips, Diane B W60          
                  39.36   1:22.70 (1:22.70)     2:02.60 (39.90)   2:47.65 (1:24.95)
        3:22.88 (35.23)   4:04.28 (1:16.63)     4:38.29 (34.01)   5:14.45 (1:10.17)
  4 Fig Garden Swim Team-38  'C'                           NT    5:29.85  
                  39.65   1:20.32 (1:20.32)     2:04.34 (44.02)   2:53.65 (1:33.33)
        3:37.22 (43.57)   4:26.60 (1:32.95)     4:56.84 (30.24)   5:29.85 (1:03.25)
  5 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'                  NT    6:20.94  
     1) Huse, Green A W44               2) Musco, Anna M W49              
     3) Haufler, Susan L W54            4) Ruymaker, Danielle W57         
                  49.13   1:41.23 (1:41.23)     2:03.06 (21.83)     2:28.60 (47.37)
        3:23.81 (55.21)   4:06.99 (1:38.39)     5:00.69 (53.70)   6:20.94 (2:13.95)
 -- Fig Garden Swim Team-38  'A'                           NT         DQ  
     1) Nichols, Janet L W58            2) Martin, Alisa M W36            
     3) Hume, Karen S W46               4) Cruz, Patricia A W65           
                1:08.80   2:28.16 (2:28.16)     3:15.47 (47.31)   4:08.85 (1:40.69)
        4:54.11 (45.26)   5:49.27 (1:40.42)     6:38.14 (48.87)        DQ (1:41.90)
 
Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:42.11   5/22/2010 NORTH CAROLINA                             
                         E NOWAK, F MCEACHRAN, C SOUTHER, S WALSH          
         PMS: P 1:47.42  12/31/2007 Walnut Creek Masters                       
                         Roemer, McNamara, Crittenden, O'Brien             
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'B'                      1:56.00    1:57.80  
     1) Murphy, Karen L W51             2) Sotelo, Sophia S W50           
     3) Fusari, Jill R W45              4) Henry, BJ W48                  
                  27.76       59.26 (31.50)     1:29.70 (30.44)     1:57.80 (28.10)
  2 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'            2:00.00    1:59.33  
     1) Feeley, Louise S W53            2) Couch, Stephanie D W47         
     3) Zebedee, Suzanne L W50          4) Capen, Tasha W45               
                  31.64     1:00.64 (29.00)     1:31.36 (30.72)     1:59.33 (27.97)
  3 Santa Rosa Masters-38  'A'                             NT    2:05.78  
     1) Beal, Laura A W46               2) Bulman, Robin A W46            
     3) Hafner, Hilary R W52            4) Jaubert, Leslie M W54          
                  30.79     1:03.21 (32.42)     1:34.99 (31.78)     2:05.78 (30.79)
  4 University of San Francisco Ma-38  'A'            2:50.00    2:12.33  
     1) Byrnes, Barbara G W55           2) Goldberg, Claudette W52        
     3) Dornan, Gwen W49                4) McNamara, Kathleen A W52       
                  36.79     1:09.03 (32.24)     1:39.91 (30.88)     2:12.33 (32.42)
  5 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:28.00    2:16.62  
     1) Nip, Carol J W54                2) Appel, Pamela J W54            
     3) Williams, Mary V W48            4) Harms, Kildine J W57           
                  32.90     1:07.23 (34.33)     1:38.30 (31.07)     2:16.62 (38.32)
  6 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     2:06.00    2:17.36  
     1) Cerussi, Jane E W48             2) Calnek-Morris, Sue C W68       
     3) Millstein, Roberta L W46        4) Anderson, Jamie G W56          
                  29.71     1:05.29 (35.58)     1:38.22 (32.93)     2:17.36 (39.14)
  7 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            2:50.00    2:42.78  
     1) Van Blaricom, Jenny L W53       2) Enos, Deborah L W50            
     3) Loyd, Susan M W52               4) Welsh, Mary W58                
                  50.76     1:33.27 (42.51)     2:12.63 (39.36)     2:42.78 (30.15)
  8 University of San Francisco Ma-38  'B'            4:15.00    3:32.75  
     1) Gillesby, Martha W60            2) Nakell, Linda C W60            
     3) Ducey, Maria W49                4) Melamed, Ann W60               
                  57.49     1:50.66 (53.17)     2:26.20 (35.54)   3:32.75 (1:06.55)
 
Women 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 8:39.13   4/13/2008 WALNUT CREEK                               
                         M CURRAN, L VIDAL, L SULLIVAN, C O'BRIEN          
         PMS: P 8:39.13  12/31/2008 Walnut Creek Masters                       
                         M Curran, L Vidal, L Sullivan, C O'Brien          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      9:05.00    9:47.81  
     1) Gray, Kara L W46                2) Henry, BJ W48                  
     3) Williams, Mary V W48            4) Murphy, Karen L W51            
                  36.97   1:16.41 (1:16.41)   1:55.95 (1:55.95)   2:35.48 (2:35.48)
        3:07.13 (31.65)   3:42.01 (1:06.53)   4:18.08 (1:42.60)   4:53.68 (2:18.20)
        5:27.91 (34.23)   6:06.80 (1:13.12)   6:48.99 (1:55.31)   7:34.78 (2:41.10)
        7:56.73 (21.95)   8:38.35 (1:03.57)   9:12.92 (1:38.14)   9:47.81 (2:13.03)
  2 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     9:32.00    9:51.89  
     1) Cerussi, Jane E W48             2) Rieger, Amy J W50              
     3) Collins, Susan M W62            4) Price, Patricia L W49          
                  31.52   1:05.98 (1:05.98)   1:42.66 (1:42.66)   2:19.93 (2:19.93)
        2:48.73 (28.80)   3:22.47 (1:02.54)   3:57.35 (1:37.42)   4:32.40 (2:12.47)
        4:48.03 (15.63)     5:12.01 (39.61)   5:57.07 (1:24.67)   6:43.95 (2:11.55)
        7:32.39 (48.44)   8:03.64 (1:19.69)   8:39.46 (1:55.51)   9:51.89 (3:07.94)
  3 University of San Francisco Ma-38  'A'           14:00.00   12:30.58  
     1) Byrnes, Barbara G W55           2) Ducey, Maria W49               
     3) Chase, Tina K W52               4) Short, Laura J W62             
                  42.14   1:29.01 (1:29.01)   2:17.70 (2:17.70)   3:03.33 (3:03.33)
        3:45.18 (41.85)   4:31.67 (1:28.34)   5:19.11 (2:15.78)   6:04.69 (3:01.36)
        6:43.11 (38.42)   7:28.14 (1:23.45)   8:13.85 (2:09.16)   8:57.90 (2:53.21)
        9:44.07 (46.17)  10:38.58 (1:40.68)  11:38.22 (2:40.32)  12:30.58 (3:32.68)
 
Women 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:12.53   4/11/2010 OREGON                                     
                         V JENKINS, C CRABBE, A DELMAGE, K ANDRUS-HUGHES   
         PMS: P 4:26.14  12/31/2008 Walnut Creek Masters                       
                         L Vidal, S Sotelo-Osborne,   Swigert, P Roemer    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:47.00    4:49.79  
     1) Ward, Lisa A W48                2) Sotelo, Sophia S W50           
     3) Henry, BJ W48                   4) Williams, Mary V W48           
                  33.09       49.88 (49.88)     1:07.84 (17.96)     1:22.48 (32.60)
        1:45.74 (23.26)   2:27.10 (1:04.62)     3:01.03 (33.93)   4:49.79 (2:22.69)
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'            6:25.00    5:49.45  
     1) Byrnes, Barbara G W55           2) Goldberg, Claudette W52        
     3) Dornan, Gwen W49                4) McNamara, Kathleen A W52       
                  49.99   1:44.31 (1:44.31)     2:26.44 (42.13)   3:15.49 (1:31.18)
        3:52.20 (36.71)   4:34.63 (1:19.14)     5:09.47 (34.84)   5:49.45 (1:14.82)
  3 University of San Francisco Ma-38  'B'           10:30.00    8:57.69  
     1) Gillesby, Martha W60            2) Nakell, Linda C W60            
     3) Ducey, Maria W49                4) Melamed, Ann W60               
                1:05.13                             3:26.41 ( )         4:42.96 ( )
        5:33.20 (50.24)   6:31.78 (1:48.82)   7:43.46 (1:11.68)   8:57.69 (2:25.91)
 
Women 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:54.53   5/10/2009 PLANO WETCATS                              
                         L MORRISON, B ROBINSON, L SILVER, K MACCURDY      
         PMS: P 2:06.36  12/31/2007 Walnut Creek Masters                       
                         Brittingham, K Harms, M Alexander, K Tukua        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'            2:20.00    2:19.61  
     1) Strauss, Judy W57               2) Dutro, Cynthia L W63           
     3) Gillon, Jean W W60              4) Schwartz, Judith E W57         
                  34.74     1:11.66 (36.92)     1:44.81 (33.15)     2:19.61 (34.80)
  2 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               2:34.00    2:25.31  
     1) Mc Partland, Peg K W69          2) Caso, Susie A W65              
     3) Kline, Kathleen W55             4) Shaps, Ruth Y W64              
                  37.75     1:16.62 (38.87)     1:55.31 (38.69)     2:25.31 (30.00)
  3 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     2:40.00    2:33.19  
     1) Collins, Susan M W62            2) Gill, Kathy M W58              
     3) Hornof, Kristine T W64          4) Davison, Terry L W67           
                  36.83     1:13.06 (36.23)     1:52.82 (39.76)     2:33.19 (40.37)
  4 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:40.00    2:37.64  
     1) Alexander, Martha A W62         2) Taub, Pamela A W61             
     3) Albertson, Nay W57              4) Rothrock, Gretchen A W62       
                  31.64     1:23.29 (51.65)     1:55.47 (32.18)     2:37.64 (42.17)
  5 University of San Francisco Ma-38  'A'            3:45.00    2:44.57  
     1) Buzolich, Marilyn J W57         2) Peters, Becky W57              
     3) Short, Laura J W62              4) Mc Gowan, Marla A W57          
                                1:46.53 ( )     2:29.94 (43.41)     2:44.57 (14.63)
  6 University of San Francisco Ma-38  'B'            3:30.00    2:59.36  
     1) Campbell, Martha C W63          2) Cutler, Nancy L W58            
     3) Delaney, Barbara W65            4) Perez, Emma L W56              
                  47.52     1:23.73 (36.21)     2:17.38 (53.65)     2:59.36 (41.98)
 
Women 55+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 10:02.88   3/30/2008 SLAM                                      
                          L SMITH, T MCDOWELL, C KOHN, A MUELLER            
         PMS: P 11:02.50  12/31/1996 Rinconada Masters                         
                          C Macpherson, B Callison, S Springer, A Kay       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'           14:30.00   12:51.87  
     1) Campbell, Martha C W63          2) Allen, Susan J W67             
     3) Coleman, Kate A W69             4) Cutler, Nancy L W58            
                  51.16   1:48.68 (1:48.68)   2:47.97 (2:47.97)   3:47.35 (3:47.35)
        4:29.12 (41.77)                       5:16.91 (1:29.56)   6:52.13 (3:04.78)
        7:34.78 (42.65)   8:21.76 (1:29.63)   9:11.73 (2:19.60)  10:01.70 (3:09.57)
       10:20.25 (18.55)    10:40.79 (39.09)  11:23.91 (1:22.21)  12:51.87 (2:50.17)
  2 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'           13:30.00   12:52.02  
     1) White, Susan E W69              2) Parola, Sheryl A W63           
     3) Perry, Laurie S W58             4) Welsh, Mary W58                
                  51.71   1:47.03 (1:47.03)   2:44.81 (2:44.81)   3:42.18 (3:42.18)
        4:01.78 (19.60)     4:28.45 (46.27)   5:18.83 (1:36.65)   6:59.74 (3:17.56)
        7:44.45 (44.71)   8:38.14 (1:38.40)   9:30.98 (2:31.24)  10:22.73 (3:22.99)
       10:54.99 (32.26)  11:32.11 (1:09.38)  12:11.72 (1:48.99)  12:52.02 (2:29.29)
 
Women 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 5:00.43   4/10/2010 PCAT                                       
                         L SILVER, B BOBINSON, K MACCURDY, L MORRISON      
         PMS: P 5:31.27   4/18/2010 MELO                                       
                         M Armstrong, J E Schwartz, R A Pinto, J Strauss   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'            6:20.00    6:13.86  
     1) Gillon, Jean W W60              2) Schwartz, Judith E W57         
     3) Dutro, Cynthia L W63            4) Strauss, Judy W57              
                1:36.30   1:54.52 (1:54.52)     2:23.97 (29.45)   3:15.58 (1:21.06)
        4:02.45 (46.87)   4:57.95 (1:42.37)     5:35.57 (37.62)   6:13.86 (1:15.91)
  2 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     6:28.00    6:35.21  
     1) Hornof, Kristine T W64          2) Collins, Susan M W62           
     3) Gill, Kathy M W58               4) Anderson, Jamie G W56          
  3 Walnut Creek Masters-38  'A'                      6:35.00    6:42.06  
     1) Scott, Stephanie W65            2) Harms, Kildine J W57           
     3) Albertson, Nay W57              4) Taub, Pamela A W61             
                  47.60   1:43.94 (1:43.94)     2:33.85 (49.91)   3:30.17 (1:46.23)
        4:09.51 (39.34)   4:55.70 (1:25.53)     5:42.80 (47.10)   6:42.06 (1:46.36)
  4 University of San Francisco Ma-38  'A'            7:30.00    7:07.66  
     1) Buzolich, Marilyn J W57         2) Peters, Becky W57              
     3) Short, Laura J W62              4) Mc Gowan, Marla A W57          
                  50.96   1:46.45 (1:46.45)     2:35.52 (49.07)   3:40.90 (1:54.45)
        4:38.11 (57.21)   5:59.60 (2:18.70)     6:30.47 (30.87)   7:07.66 (1:08.06)
  5 University of San Francisco Ma-38  'B'           10:15.00    7:44.53  
     1) Campbell, Martha C W63          2) Cutler, Nancy L W58            
     3) Delaney, Barbara W65            4) Perez, Emma L W56              
                  56.55   1:55.76 (1:55.76)     2:45.52 (49.76)   3:40.26 (1:44.50)
      4:42.71 (1:02.45)   5:54.76 (2:14.50)     6:46.19 (51.43)   7:44.53 (1:49.77)
 
Women 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:17.20   5/22/2010 VIRGINIA                                   
                         B DURRANT, I HLAVACEK, B SCHREINER, B ZAREMSKI    
         PMS: P 2:34.34  12/31/2009 TAM                                        
                         N Ridout, G Carroll, T Morse, M Pechoultres       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      3:45.00    2:34.71  
     1) Meehan, Carol A W68             2) Ackerman, Dolly J W70          
     3) Haworth, Joyce M W74            4) Scott, Stephanie W65           
                1:03.65     1:22.81 (19.16)     1:53.21 (30.40)     2:34.71 (41.50)
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'            7:15.00    3:18.26  
     1) Rose, Polly W69                 2) Hagiwara, Tanako W73           
     3) Chaitkin, Lauren E W67          4) Allen, Susan J W67             
                1:06.15     1:52.19 (46.04)     2:41.94 (49.75)     3:18.26 (36.32)
 
Women 65+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 12:03.97   4/13/2008 VIRGINIA                                  
                          B DURRANT, I HLAVACEK, B ZAREMSKI, B SCHREINER    
         PMS: P 12:45.66  12/31/1996 Walnut Creek Masters                      
                          B McMillan, E Rogers, B Barabash, A Hirsch        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'B'                     16:42.00   14:53.84  
     1) Scott, Stephanie W65            2) Haworth, Joyce M W74           
     3) Duncan, Jean M W79              4) Monroe, Donna W78              
                  40.16   1:26.88 (1:26.88)   2:15.74 (2:15.74)   3:03.88 (3:03.88)
        3:57.17 (53.29)   5:00.91 (1:57.03)   6:03.41 (2:59.53)   8:03.47 (4:59.59)
      9:08.40 (1:04.93)  10:12.86 (2:09.39)  11:16.49 (3:13.02)                    
           12:07.88 ( )        13:03.71 ( )        13:59.69 ( )        14:53.84 ( )
  2 University of San Francisco Ma-38  'B'           23:00.00   16:07.96  
     1) Voorhees, Margaret S W83        2) Hagiwara, Tanako W73           
     3) Chaitkin, Lauren E W67          4) Delaney, Barbara W65           
                1:08.09   2:21.58 (2:21.58)   3:38.17 (3:38.17)   4:52.30 (4:52.30)
        5:41.18 (48.88)   6:36.27 (1:43.97)   7:32.80 (2:40.50)                    
            9:19.23 ( )        10:19.07 ( )        11:19.54 ( )        13:12.27 ( )
       14:08.85 (56.58)  15:08.57 (1:56.30)  16:07.96 (2:55.69)                    
  3 University of San Francisco Ma-38  'A'           24:00.00   19:34.38  
     1) Byrnes, Ilse M W84              2) Rose, Polly W69                
     3) Golani, Deirdre W65             4) Bensu, Janet L W79             
 
Women 65+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 5:54.65   4/24/2005 VIRGINIA                                   
                         L ADAMS, J LEILICH, L GRIFFIN, J DETRICK          
         PMS: P 6:38.80  12/31/1998 Walnut Creek Masters                       
                         E Rogers, A Hirsch, J Alexander,   Wheaton        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     6:30.00    6:27.30P 
     1) Westergaard, Leslie M W69       2) Davison, Terry L W67           
     3) Munn, Susan L W73               4) Calnek-Morris, Sue C W68       
  2 University of San Francisco Ma-38  'B'           20:00.00    9:33.66  
     1) Allen, Mary A W79               2) Hagiwara, Tanako W73           
     3) Chaitkin, Lauren E W67          4) Rose, Polly W69                
                1:09.10   2:30.96 (2:30.96)   3:37.93 (1:06.97)   4:54.73 (2:23.77)
        5:51.86 (57.13)   7:00.40 (2:05.67)   8:13.68 (1:13.28)   9:33.66 (2:33.26)
 -- University of San Francisco Ma-38  'A'           20:00.00         DQ  
     1) Voorhees, Margaret S W83        2) Byrnes, Ilse M W84             
     3) Allen, Susan J W67              4) Bensu, Janet L W79             
                1:33.77   3:06.21 (3:06.21)   4:41.08 (1:34.87)   6:23.23 (3:17.02)
        7:16.71 (53.48)   8:29.88 (2:06.65)     9:27.17 (57.29)        DQ (2:02.66)
 
Women 75+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:58.48   3/29/2009 FACT                                       
                         B LORENZI, N DURSTEIN, J CAMPBELL, M TUSA         
         PMS: P 3:16.77  12/31/2009 Walnut Creek Masters                       
                         J Howell, J Duncan, D Monroe, J Alexander         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:00.00    3:40.24  
     1) Krock, Pat W79                  2) Owens, Barbara R W82           
     3) Duncan, Jean M W79              4) Monroe, Donna W78              
                1:01.38     1:56.84 (55.46)   3:40.24 (1:43.40)                    
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'            8:00.00    4:44.10  
     1) Byrnes, Ilse M W84              2) Voorhees, Margaret S W83       
     3) Allen, Mary A W79               4) Bensu, Janet L W79             
                1:32.08   2:39.48 (1:07.40)   3:47.99 (1:08.51)     4:44.10 (56.11)
 
Women 75+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 8:44.42   2/22/1998 WALNUT CREEK                               
                         P PREVETZ, S JOY, J DURSTON, M JANE REEVES        
         PMS: P 8:44.42  12/31/1998 Walnut Creek Masters                       
                         P Prevetz, S Joy, J Durston, M Jane Reeves        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      9:00.00   10:31.13  
     1) Monroe, Donna W78               2) Germolus, Dixie C W84          
     3) Duncan, Jean M W79              4) Owens, Barbara R W82           
                1:01.40   2:11.72 (2:11.72)   3:36.78 (1:25.06)   5:05.84 (2:54.12)
      6:40.40 (1:34.56)   8:30.16 (3:24.32)     9:26.25 (56.09)  10:31.13 (2:00.97)
 
Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:18.32   5/22/2010 NORTH CAROLINA                             
                         N BRUNELLI, C JONES, N WESTBY, J SKUBA            
         PMS: P 1:24.97  12/31/2005 TOC                                        
                         Lee Wanie, Leahy, Carl Hessler, Scott Greenwood   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            1:42.00    1:33.15  
     1) Dolar, Kevin I M24              2) Donlon, Kevin H M33            
     3) Pribyl, Brian W M19             4) Kennedy, Adam S M32            
                  23.71       47.17 (23.46)     1:11.62 (24.45)     1:33.15 (21.53)
  2 Modesto Area Aquatic Club-38  'A'                 1:38.54    1:33.99  
     1) Mehring-Ford, Darrius S M19     2) Berntsen, Mike M43             
     3) Olson, Kurt N M42               4) Richard, Tim R M20             
                  23.52       47.95 (24.43)     1:12.73 (24.78)     1:33.99 (21.26)
  3 University of San Francisco Ma-38  'B'            1:42.00    1:40.02  
     1) O'Malley, Liam M21              2) Chang, Wayland M19             
     3) Wong, Christopher K M25         4) Antonini, Keaton M M20         
                  23.53       48.26 (24.73)     1:15.17 (26.91)     1:40.02 (24.85)
  4 Club Hot Tub-38  'A'                              1:46.00    1:44.32  
     1) Schempp, Kyle C M22             2) Crane, John K M60              
     3) Schindler, Tom H M55            4) Greene, Brett M34              
                  25.93       53.22 (27.29)     1:19.66 (26.44)     1:44.32 (24.66)
 
Men 18+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 7:05.96    4/4/2004 DAM                                        
                         M CALLAGHAN, Z LEMKE, M ROPER, A NONAKA           
         PMS: P 7:09.51  12/31/2004 DAM                                        
                         Callaghan, Zemke, Roper, Andy Nonaka              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Modesto Area Aquatic Club-38  'A'                 8:01.50    8:16.75  
     1) Mehring-Ford, Darrius S M19     2) Olson, Kurt N M42              
     3) Berntsen, Mike M43              4) Richard, Tim R M20             
                  26.94       57.91 (57.91)   1:31.61 (1:31.61)   2:06.92 (2:06.92)
        2:26.20 (19.28)     3:05.84 (58.92)   3:39.72 (1:32.80)   4:13.85 (2:06.93)
        4:30.31 (16.46)     5:13.20 (59.35)   5:46.44 (1:32.59)   6:20.08 (2:06.23)
        6:45.90 (25.82)     7:15.94 (55.86)   7:47.99 (1:27.91)   8:16.75 (1:56.67)
  2 University of San Francisco Ma-38  'B'           12:00.00    8:33.64  
     1) Horn, Colin A M25               2) Campbell, Andrew B M33         
     3) Boreyko, Valeriy A M58          4) O'Malley, Liam M21             
                  30.28   1:04.50 (1:04.50)   1:40.11 (1:40.11)   2:15.06 (2:15.06)
        2:31.39 (16.33)   3:23.36 (1:08.30)   4:00.96 (1:45.90)   4:37.91 (2:22.85)
        5:02.91 (25.00)     5:31.66 (53.75)   6:01.77 (1:23.86)   6:32.08 (1:54.17)
        6:58.70 (26.62)     7:27.44 (55.36)   7:58.49 (1:26.41)   8:33.64 (2:01.56)
  3 University of San Francisco Ma-38  'A'           12:00.00    9:38.42  
     1) Reid, Justin R M29              2) Trembley, Michael F M34        
     3) Bolander, Jarie G M41           4) Pribyl, Brian W M19            
                  30.64   1:05.82 (1:05.82)   1:42.70 (1:42.70)   2:19.95 (2:19.95)
        2:35.00 (15.05)     2:51.39 (31.44)   3:28.28 (1:08.33)   4:09.70 (1:49.75)
        4:52.63 (42.93)   5:30.67 (1:20.97)   6:10.73 (2:01.03)   6:50.17 (2:40.47)
        7:32.33 (42.16)   7:59.36 (1:09.19)   8:31.66 (1:41.49)   9:38.42 (2:48.25)
 
Men 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:29.49   4/18/2010 MICHIGAN                                   
                         K DOAK, P SAUCEDO, A MULL, A SCHMITT              
         PMS: P 3:34.08  12/31/1992 UoSF                                       
                         Yang, Harlow, Fiorito, Greg Mackem                
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Modesto Area Aquatic Club-38  'A'                 4:40.00    4:01.07  
     1) Mehring-Ford, Darrius S M19     2) Richard, Tim R M20             
     3) Olson, Kurt N M42               4) Fahlen, Mark T M40             
                  30.66   1:03.75 (1:03.75)     1:31.70 (27.95)     2:03.70 (59.95)
        2:32.65 (28.95)   3:07.94 (1:04.24)     3:33.13 (25.19)     4:01.07 (53.13)
  2 University of San Francisco Ma-38  'B'            4:05.00    4:10.72  
     1) O'Malley, Liam M21              2) Chang, Wayland M19             
     3) Wong, Christopher K M25         4) Antonini, Keaton M M20         
                  29.32   1:00.44 (1:00.44)     1:33.95 (33.51)   2:12.52 (1:12.08)
        2:38.97 (26.45)     3:10.18 (57.66)     3:38.81 (28.63)   4:10.72 (1:00.54)
  3 University of San Francisco Ma-38  'A'            4:15.00    4:12.18  
     1) Donlon, Kevin H M33             2) Dolar, Kevin I M24             
     3) Pribyl, Brian W M19             4) Kennedy, Adam S M32            
                  36.71   1:15.23 (1:15.23)     1:44.83 (29.60)   2:20.70 (1:05.47)
        2:48.01 (27.31)     3:19.93 (59.23)     3:44.50 (24.57)     4:12.18 (52.25)
  4 Club Hot Tub-38  'A'                                   NT    4:23.00  
     1) Justeson, Jeff A M53            2) Schempp, Kyle C M22            
     3) Tofanelli, Chris J M30          4) Greene, Brett M34              
                  34.53   1:09.20 (1:09.20)     1:42.62 (33.42)   2:21.36 (1:12.16)
        2:51.47 (30.11)   3:27.56 (1:06.20)     3:53.61 (26.05)     4:23.00 (55.44)
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:21.82   5/22/2010 CLEMSON AQUATIC                            
                         L ASTI, B MACLENNAN, B HERRINGTON, A SCHEERHORN   
         PMS: P 1:23.06  12/31/2007 The Olympic Club                           
                         Schumacher, Lee Wanie, Scott Greenwood, Sagisi    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vacaville Swim Club-38  'B'                       1:36.89    1:32.18  
     1) Tilly, Daniel J M50             2) Lillard, Nick C M29            
     3) Ramirez, James M29              4) Busquets, Ricardo J M37        
                  24.47       48.60 (24.13)     1:11.05 (22.45)     1:32.18 (21.13)
  2 Tri Valley Masters-38  'B'                        1:35.00    1:35.17  
     1) Conway, Adam M M33              2) Craighead, Jason B M35         
     3) Gehlert, Alex M27               4) Angel, Jorge I M44             
                  25.01       48.44 (23.43)     1:13.14 (24.70)     1:35.17 (22.03)
  3 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     1:44.00    1:36.13  
     1) Spees, Oliver W M28             2) White, Tobin F M40             
     3) Wyles, Eric J M35               4) Agee, Brian M28                
                  22.08       47.57 (25.49)     1:11.10 (23.53)     1:36.13 (25.03)
  4 Walnut Creek Masters-38  'A'                      1:39.00    1:37.04  
     1) Nonaka, Andy J M32              2) Mellinger, Jeff R M33          
     3) Stump, R Chris M42              4) Driscoll, Ryan M M27           
                  24.06       47.66 (23.60)     1:12.79 (25.13)     1:37.04 (24.25)
  5 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'            1:50.00    1:43.37  
     1) Anderson, Thomas D M50          2) Gildea, David R M68            
     3) Bannan, Brett T M29             4) Stietzel, Kent J M42           
                  25.44       53.23 (27.79)     1:15.75 (22.52)     1:43.37 (27.62)
  6 Tri Valley Masters-38  'A'                        1:49.00    1:45.53  
     1) Reilly, Tim M40                 2) Kading, Matthew M36            
     3) Hess, Bart R M51                4) Daene, Markus M33              
                  25.73       50.69 (24.96)     1:20.23 (29.54)     1:45.53 (25.30)
  7 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            1:58.00    1:48.69  
     1) Carter, Lawrence A M63          2) Gass, Matthew E M54            
     3) Wells, Don A M57                4) Wells, Taylor M25              
                  33.55     1:01.54 (27.99)     1:27.11 (25.57)     1:48.69 (21.58)
  8 Richmond Plunge Masters-38  'A'                   2:01.27    1:51.19  
     1) Taylor, Ron M51                 2) Hantzsche, Norman N M63        
     3) Westcott, Steven M30            4) Roberts, Dale M61              
                  25.58       55.47 (29.89)     1:26.44 (30.97)     1:51.19 (24.75)
  9 Vacaville Swim Club-38  'A'                       1:54.89    1:51.69  
     1) Rondoni, Jared A M28            2) Acedo, Luis J M40              
     3) Giles, George S M52             4) Frazier, Mark D M52            
                  25.47       54.79 (29.32)     1:24.32 (29.53)     1:51.69 (27.37)
 10 University of San Francisco Ma-38  'B'                 NT    1:57.22  
     1) Bartlett, Adam M M33            2) Nisenboym, David M25           
     3) Bucy, John S M33                4) Lizcano, Stephen A M26         
                  29.61     1:00.66 (31.05)     1:30.02 (29.36)     1:57.22 (27.20)
 
Men 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 7:00.25   4/17/1994 SANTA CLARA                                
                         S MARINIUK, F MORTENSEN, M MOORE, J CHRISTENSEN   
         PMS: P 7:35.30  12/31/2010 DAM                                        
                         M Callaghan, D Miller, M Roper, B Fell            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      7:40.00    7:39.10  
     1) Mikuni, Aaron J M31             2) Mellinger, Jeff R M33          
     3) Nonaka, Andy J M32              4) Brown, Andy M M33              
                  28.30       59.19 (59.19)   1:31.02 (1:31.02)   2:02.97 (2:02.97)
        2:28.29 (25.32)     2:56.94 (53.97)   3:26.76 (1:23.79)   3:57.55 (1:54.58)
        4:22.66 (25.11)     4:50.30 (52.75)   5:18.00 (1:20.45)   5:46.83 (1:49.28)
        6:12.30 (25.47)     6:41.06 (54.23)   7:10.31 (1:23.48)   7:39.10 (1:52.27)
  2 Tri Valley Masters-38  'A'                        7:53.00    7:43.30  
     1) Angel, Jorge I M44              2) Mc Cracken, Bill M50           
     3) Condon, Doug M48                4) Conway, Adam M M33             
                  26.13       54.77 (54.77)   1:24.87 (1:24.87)   1:54.25 (1:54.25)
        2:21.48 (27.23)     2:51.00 (56.75)   3:21.02 (1:26.77)   3:51.12 (1:56.87)
        4:18.75 (27.63)     4:49.46 (58.34)   5:21.60 (1:30.48)   5:53.34 (2:02.22)
        6:17.39 (24.05)     6:45.26 (51.92)   7:13.83 (1:20.49)   7:43.30 (1:49.96)
  3 University of San Francisco Ma-38  'A'           11:00.00    9:04.75  
     1) Bucy, John S M33                2) Donlon, Kevin H M33            
     3) Cook, John M M41                4) Wong, Christopher K M25        
                  32.67   1:09.18 (1:09.18)   1:47.05 (1:47.05)   2:24.59 (2:24.59)
        2:58.56 (33.97)   3:36.45 (1:11.86)   4:13.88 (1:49.29)   4:48.24 (2:23.65)
        5:17.98 (29.74)   5:50.40 (1:02.16)   6:24.32 (1:36.08)   6:58.68 (2:10.44)
        7:25.97 (27.29)     7:57.82 (59.14)   8:30.92 (1:32.24)   9:04.75 (2:06.07)
  4 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     8:57.00    9:38.86  
     1) Mendenhall, Kevin C M28         2) Schwessinger, Benjamin M29     
     3) Zais, Craig A M54               4) Stone, Brett M63               
                  26.26       55.76 (55.76)   1:26.75 (1:26.75)   1:58.61 (1:58.61)
        2:14.10 (15.49)     2:32.18 (33.57)   3:09.13 (1:10.52)   3:48.78 (1:50.17)
        4:29.95 (41.17)   5:04.14 (1:15.36)   5:41.79 (1:53.01)   6:20.95 (2:32.17)
        6:58.77 (37.82)   7:34.37 (1:13.42)   8:15.32 (1:54.37)   9:38.86 (3:17.91)
 -- Tri Valley Masters-38  'B'                        8:58.00         DQ  
     1) Gehlert, Alex M27               2) Cutting, Steven R M54          
     3) Marshall, Doug M57              4) Daene, Markus M33              
                  29.44   1:01.58 (1:01.58)   1:33.59 (1:33.59)   2:04.84 (2:04.84)
        2:33.74 (28.90)   3:05.77 (1:00.93)   3:37.99 (1:33.15)   4:11.03 (2:06.19)
        4:28.14 (17.11)   5:14.62 (1:03.59)   5:50.77 (1:39.74)   6:37.84 (2:26.81)
        7:03.63 (25.79)     7:36.92 (59.08)   8:10.85 (1:33.01)        DQ (2:06.81)
 
Men 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:27.13   3/12/2000 ANCM                                       
                         J CLAY BRITT, W DICKS, J RODDIN, M FELL           
         PMS: P 3:35.60  12/31/1992 UoSF                                       
                         Jensen, Larson, Matt Jones, Knight                
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:00.00    3:50.79  
     1) Mellinger, Jeff R M33           2) Driscoll, Ryan M M27           
     3) Flakoll, Jonathan D M37         4) Martens, Ashley R M39          
                  28.10       57.48 (57.48)     1:13.51 (16.03)   2:02.05 (1:04.57)
        2:29.60 (27.55)     3:01.51 (59.46)     3:25.07 (23.56)     3:50.79 (49.28)
  2 Vacaville Swim Club-38  'A'                       3:57.89    3:55.24  
     1) Tilly, Daniel J M50             2) Lillard, Nick C M29            
     3) Ramirez, James M29              4) Busquets, Ricardo J M37        
                  31.78   1:04.65 (1:04.65)     1:37.64 (32.99)   2:14.31 (1:09.66)
        2:38.40 (24.09)     3:06.93 (52.62)     3:30.45 (23.52)     3:55.24 (48.31)
  3 Tri Valley Masters-38  'A'                        4:10.00    3:57.53  
     1) Reilly, Tim M40                 2) Angel, Jorge I M44             
     3) Conway, Adam M M33              4) Craighead, Jason B M35         
                  32.26   1:06.45 (1:06.45)     1:37.13 (30.68)   2:12.93 (1:06.48)
        2:36.33 (23.40)     3:04.49 (51.56)     3:29.41 (24.92)     3:57.53 (53.04)
  4 Richmond Plunge Masters-38  'A'                   4:19.99    4:14.44  
     1) Taylor, Ron M51                 2) Schonder, John S M32           
     3) Westcott, Steven M30            4) Solberg, Sean M34              
                  30.42   1:03.56 (1:03.56)     1:34.64 (31.08)   2:11.79 (1:08.23)
        2:40.78 (28.99)   3:15.20 (1:03.41)     3:43.08 (27.88)     4:14.44 (59.24)
  5 Tri Valley Masters-38  'B'                        4:40.00    4:30.38  
     1) Gehlert, Alex M27               2) Lockwood, Mike E M39           
     3) Daene, Markus M33               4) Hess, Bart R M51               
                  33.32   1:08.23 (1:08.23)     1:40.75 (32.52)   2:18.13 (1:09.90)
        2:47.09 (28.96)   3:22.24 (1:04.11)     3:53.59 (31.35)   4:30.38 (1:08.14)
  6 Vacaville Swim Club-38  'B'                       4:40.89    4:41.58  
     1) Frazier, Mark D M52             2) Giles, George S M52            
     3) Rondoni, Jared A M28            4) Acedo, Luis J M40              
                  34.68   1:09.71 (1:09.71)     1:50.29 (40.58)   2:34.99 (1:25.28)
        3:03.31 (28.32)   3:36.67 (1:01.68)     4:08.16 (31.49)   4:41.58 (1:04.91)
  7 University of San Francisco Ma-38  'A'            4:30.00    4:46.42  
     1) Zefeldt, Nicholas J M28         2) Lim, Hubert M31                
     3) Bucy, John S M33                4) Mc Bride, Patrick F M42        
                  31.34   1:03.62 (1:03.62)     1:41.93 (38.31)   2:24.07 (1:20.45)
        3:00.62 (36.55)   3:43.92 (1:19.85)     4:13.19 (29.27)   4:46.42 (1:02.50)
  8 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            4:55.00    4:47.11  
     1) Todd, Richard T M70             2) Carter, Lawrence A M63         
     3) Wells, Taylor M25               4) Wells, Don A M57               
                  37.45   1:16.28 (1:16.28)     2:01.87 (45.59)   2:52.52 (1:36.24)
        3:18.17 (25.65)     3:48.43 (55.91)     4:16.41 (27.98)     4:47.11 (58.68)
  9 University of San Francisco Ma-38  'B'            6:22.00    5:23.69  
     1) Bartlett, Adam M M33            2) Nisenboym, David M25           
     3) Kunihara, Daniel S M60          4) Lizcano, Stephen A M26         
                  36.76   1:15.87 (1:15.87)     1:54.99 (39.12)   2:40.35 (1:24.48)
        3:29.21 (48.86)   4:22.06 (1:41.71)     4:51.28 (29.22)   5:23.69 (1:01.63)
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:23.32   5/29/2010 LONGHORN                                   
                         T BLESSING, M VAROZZA, B BAILEY, C ECKERMAN       
         PMS: P 1:27.07  12/31/2001 SCSC                                       
                         Chris Cavanaugh, Nunan, Cavanaugh, Franz Mortensen
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      1:42.00    1:39.98  
     1) Santos, Roque J M44             2) Flakoll, Jonathan D M37        
     3) Martens, Ashley R M39           4) Chen, Michael W M38            
                  25.21       48.82 (23.61)     1:14.46 (25.64)     1:39.98 (25.52)
  2 Santa Rosa Masters-38  'A'                             NT    1:41.42  
     1) Hauck, Brian A M43              2) Cardineau, Yan M44             
     3) Zajonc, Jason M M38             4)                                
                  24.84       49.86 (25.02)     1:16.11 (26.25)     1:41.42 (25.31)
  3 University of San Francisco Ma-38  'A'            1:42.00    1:46.76  
     1) Farris, Brandon K M36           2) Walker, John A M44             
     3) Schuppek, Richard M43           4) Csillik, Lajos G M43           
                  26.32       53.29 (26.97)     1:17.37 (24.08)     1:46.76 (29.39)
  4 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             2:00.00    1:52.55  
     1) Lopez, David M46                2) Chew, Thomas C M54             
     3) Tsugawa, Peter M54              4) Jegers, Daniel R M42           
                  27.40       55.31 (27.91)     1:28.24 (32.93)     1:52.55 (24.31)
  5 Fig Garden Swim Team-38  'A'                           NT    2:04.87  
     1) Nichols, Scott M57              2) Messner, Timothy P M44         
     3) Reynaud, Peter W M68            4) Mc Auliffe, John G M59         
                  31.87     1:00.68 (28.81)     1:38.22 (37.54)     2:04.87 (26.65)
 
Men 35+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 6:56.69    5/4/2007 TEAM TYR                                   
                         D WAGNER, S HUBBARD, C BEACH, E HOCHSTEIN         
         PMS: P 7:35.96  12/31/1998 UoSF                                       
                         Waters, Richard Garrett, Dean Panzica, Harvey     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      8:28.00    8:24.91  
     1) Flakoll, Jonathan D M37         2) Martens, Ashley R M39          
     3) Cool, David S M51               4) Santos, Roque J M44            
                  25.66       54.69 (54.69)   1:27.10 (1:27.10)   2:00.04 (2:00.04)
        2:31.92 (31.88)   3:06.20 (1:06.16)   3:40.38 (1:40.34)   4:13.08 (2:13.04)
        4:43.05 (29.97)   5:17.11 (1:04.03)   5:51.08 (1:38.00)   6:24.37 (2:11.29)
        6:52.33 (27.96)     7:23.20 (58.83)   7:54.13 (1:29.76)   8:24.91 (2:00.54)
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'           11:15.00    9:53.21  
     1) Mc Bride, Patrick F M42         2) Markal, Ender M39              
     3) Burke, Bill M57                 4) Csillik, Lajos G M43           
                  29.98   1:04.95 (1:04.95)   1:41.37 (1:41.37)   2:17.67 (2:17.67)
        2:48.95 (31.28)   3:24.18 (1:06.51)   4:02.48 (1:44.81)   4:41.83 (2:24.16)
        5:23.68 (41.85)   6:11.04 (1:29.21)   7:00.13 (2:18.30)   7:32.58 (2:50.75)
        8:08.21 (35.63)   8:44.53 (1:11.95)   9:20.08 (1:47.50)   9:53.21 (2:20.63)
 -- Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'            10:00.00         DQ  
     1) Jegers, Daniel R M42            2) Norland, Paul G M44            
     3)                                 4) Chew, Thomas C M54             
                  29.14   1:00.14 (1:00.14)   1:31.80 (1:31.80)   2:02.92 (2:02.92)
        2:37.24 (34.32)   3:15.73 (1:12.81)   3:57.16 (1:54.24)   4:45.96 (2:43.04)
        5:19.99 (34.03)   6:09.57 (1:23.61)   7:00.59 (2:14.63)   7:49.92 (3:03.96)
        8:19.35 (29.43)   8:54.01 (1:04.09)   9:31.27 (1:41.35)        DQ (2:19.37)
 
Men 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:28.46    3/5/2009 LONGHORN AQU.                              
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
         PMS: P 3:36.59   4/18/2010 WCM                                        
                         H Chao, R J Santos, K W TITTLE, R Busquets        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'C'                      3:52.00    3:50.44  
     1) Chao, Hector M48                2) Santos, Roque J M44            
     3) Stahl, Stephen A M47            4) Boatwright, David E M50        
                  28.97       59.71 (59.71)     1:14.43 (14.72)     1:29.27 (29.56)
        2:03.21 (33.94)   2:30.11 (1:00.84)     3:00.74 (30.63)   3:50.44 (1:20.33)
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:12.00    4:07.02  
     1) Volpp, Bryan D M54              2) Vanhoven, Paul D M47           
     3) Boone, Jon M48                  4) Stump, R Chris M42             
                  30.60   1:04.12 (1:04.12)     1:34.99 (30.87)   2:11.52 (1:07.40)
        2:38.31 (26.79)     3:09.78 (58.26)     3:37.18 (27.40)     4:07.02 (57.24)
  3 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'                  NT    4:54.10  
     1) Chew, Thomas C M54              2) Lopez, David M46               
     3) Jegers, Daniel R M42            4) Coombs, Craig M51              
                  42.04   1:25.15 (1:25.15)     2:05.30 (40.15)   2:50.15 (1:25.00)
        3:18.01 (27.86)   3:50.38 (1:00.23)     4:22.29 (31.91)   4:54.10 (1:03.72)
  4 Fig Garden Swim Team-38  'A'                           NT    5:43.70  
     1) Nichols, Scott M57              2) Messner, Timothy P M44         
     3) Mc Auliffe, John G M59          4) Reynaud, Peter W M68           
                  45.70   1:33.73 (1:33.73)     2:14.12 (40.39)   2:57.16 (1:23.43)
        3:29.06 (31.90)   4:10.66 (1:13.50)     4:52.44 (41.78)   5:43.70 (1:33.04)
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:27.70    5/4/2008 ARIZONA                                    
                         JOHN SMITH, AL JAEGERS, PAUL HAFNER, PAUL SMITH   
         PMS: P 1:31.98  12/31/1997 The Olympic Club                           
                         R Strand, T Birnie, C Yourd, S Clark              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'B'                      1:33.00    1:33.94  
     1) Chao, Hector M48                2) Boone, Jon M48                 
     3) Stahl, Stephen A M47            4) Boatwright, David E M50        
                  24.64       48.19 (23.55)     1:11.43 (23.24)     1:33.94 (22.51)
  2 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  1:42.00    1:42.21  
     1) van Boer, Eric D M57            2) Adkison, Bill M56              
     3) Ross, Duncan M46                4) Laudenslager, Greg L M50       
                  25.84       51.21 (25.37)     1:17.56 (26.35)     1:42.21 (24.65)
  3 Tri Valley Masters-38  'A'                        1:45.00    1:43.74  
     1) Condon, Doug M48                2) Cutting, Steven R M54          
     3) Mc Cracken, Bill M50            4) Boggs, Paul T M67              
                  25.70       53.14 (27.44)     1:19.32 (26.18)     1:43.74 (24.42)
  4 University of San Francisco Ma-38  'A'            2:00.00    1:57.93  
     1) McSweeney, Brian P M45          2) Chappell, Matt M47             
     3) Mundschau, Steve M58            4) Mitchell, David M54            
                  27.24       54.30 (27.06)     1:22.93 (28.63)     1:57.93 (35.00)
 -- Davis Aquatic Masters-38  'A'                     1:45.00         DQ  
     1) Evans, Mark E M54               2) Jensen, Jonathan J M46         
     3) Sperka, Daniel J M46            4) Zais, Craig A M54              
                  26.84       56.13 (29.29)     1:24.56 (28.43)          DQ (23.71)
 
Men 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 7:22.85    5/8/2010 WILDCAT ALUM                               
                         A JAEGERS, S TRIMBLE, M VOLZING, D CUNNIFF        
         PMS: P 7:22.85  12/31/2010 WAMS                                       
                         A Jaegers, S Trimble, M Volzing, D Cunniff        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'B'                      7:50.00    7:45.10  
     1) Boone, Jon M48                  2) Gothberg, Brad A M49           
     3) Stahl, Stephen A M47            4) Boatwright, David E M50        
                  27.44       57.93 (57.93)   1:28.40 (1:28.40)   1:58.40 (1:58.40)
        2:25.05 (26.65)     2:54.36 (55.96)   3:24.12 (1:25.72)   3:54.21 (1:55.81)
        4:20.93 (26.72)     4:51.05 (56.84)   5:21.93 (1:27.72)   5:52.14 (1:57.93)
        6:16.45 (24.31)     6:44.55 (52.41)   7:14.27 (1:22.13)   7:45.10 (1:52.96)
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      8:29.00    8:47.94  
     1) Johnson, Ron A M47              2) Heaney, Michael P M45          
     3) Volpp, Bryan D M54              4) Jansen, Martin A M53           
                  28.14       59.63 (59.63)   1:33.17 (1:33.17)   2:06.89 (2:06.89)
        2:22.74 (15.85)   3:09.30 (1:02.41)   3:43.46 (1:36.57)   4:16.89 (2:10.00)
        4:47.29 (30.40)   5:20.73 (1:03.84)   5:54.38 (1:37.49)   6:27.98 (2:11.09)
        6:43.28 (15.30)     7:00.74 (32.76)   7:36.04 (1:08.06)   8:47.94 (2:19.96)
  3 Santa Rosa Masters-38  'A'                        9:15.00    8:49.92  
     1) Schenstrom, Warren M54          2) Foreaker, Don M59              
     3) Hale, Dave M56                  4) Morales, John R M54            
                  28.56   1:01.60 (1:01.60)   1:35.33 (1:35.33)   2:09.03 (2:09.03)
        2:40.33 (31.30)   3:15.95 (1:06.92)   3:53.29 (1:44.26)   4:30.32 (2:21.29)
        5:01.00 (30.68)   5:34.58 (1:04.26)   6:08.31 (1:37.99)   6:42.16 (2:11.84)
        7:12.42 (30.26)   7:45.51 (1:03.35)   8:18.01 (1:35.85)   8:49.92 (2:07.76)
  4 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  9:00.00    9:22.67  
     1) Davis, Don M M67                2) Sutton-Beattie, Eric L M59     
     3) Ross, Duncan M46                4) van Boer, Eric D M57           
                  29.13   1:01.59 (1:01.59)   1:34.83 (1:34.83)   2:07.90 (2:07.90)
        2:36.08 (28.18)   3:08.48 (1:00.58)   3:41.82 (1:33.92)   4:14.91 (2:07.01)
        4:48.80 (33.89)   5:28.02 (1:13.11)   6:09.01 (1:54.10)   6:48.83 (2:33.92)
        7:23.88 (35.05)   8:02.94 (1:14.11)   8:43.16 (1:54.33)   9:22.67 (2:33.84)
  5 University of San Francisco Ma-38  'A'           14:30.00   12:29.44  
     1) Young, Stephen L M53            2) Moore, Michael W M61           
     3) Morreale, Vincent J M56         4) Perez, Peter J M55             
                  39.39   1:27.23 (1:27.23)   2:17.69 (2:17.69)   3:07.01 (3:07.01)
        3:29.56 (22.55)     3:46.08 (39.07)   4:29.98 (1:22.97)   5:16.29 (2:09.28)
      6:45.38 (1:29.09)   7:36.88 (2:20.59)   8:32.12 (3:15.83)   9:26.26 (4:09.97)
        9:43.29 (17.03)    10:07.94 (41.68)  10:53.60 (1:27.34)  12:29.44 (3:03.18)
 
Men 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:38.41   4/10/2010 TXLA                                       
                         N BREAZEALE, D GUTHRIE, A RASMUSSEN, M STINCHCOMBE
         PMS: P 3:44.04  12/31/2010 WAMS                                       
                         A Jaegers, S Trimble, T Harvill, D Cunniff        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tri Valley Masters-38  'A'                        4:30.00    4:17.01  
     1) Cutting, Steven R M54           2) Condon, Doug M48               
     3) Boggs, Paul T M67               4) Mc Cracken, Bill M50           
                  31.98   1:05.52 (1:05.52)     1:37.77 (32.25)   2:14.51 (1:08.99)
        2:45.66 (31.15)   3:21.35 (1:06.84)     3:48.54 (27.19)     4:17.01 (55.66)
  2 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  4:30.00    4:26.00  
     1) van Boer, Eric D M57            2) Laudenslager, Greg L M50       
     3) Ross, Duncan M46                4) Adkison, Bill M56              
                  33.20   1:09.26 (1:09.26)     1:43.62 (34.36)   2:22.69 (1:13.43)
        2:54.08 (31.39)   3:28.52 (1:05.83)     3:56.26 (27.74)     4:26.00 (57.48)
  3 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     4:30.00    4:41.07  
     1) Sperka, Daniel J M46            2) Grimes, Stephen M60            
     3) Evans, Mark E M54               4) Zais, Craig A M54              
                  39.52   1:18.41 (1:18.41)     1:53.89 (35.48)   2:35.49 (1:17.08)
        3:03.55 (28.06)     3:34.75 (59.26)     4:05.90 (31.15)   4:41.07 (1:06.32)
  4 University of San Francisco Ma-38  'A'            4:41.00    4:41.33  
     1) McSweeney, Brian P M45          2) Chappell, Matt M47             
     3) Mundschau, Steve M58            4) Mitchell, David M54            
                  33.64                             1:42.45 ( )         2:21.43 ( )
        2:50.76 (29.33)   3:25.42 (1:03.99)     4:02.27 (36.85)   4:41.33 (1:15.91)
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:32.18   4/11/2009 OREGON                                     
                         M TENNANT, D BROCKBANK, W EDWARDS, L PHILBRICK    
         PMS: P 1:35.36  12/31/2001 The Olympic Club                           
                         J Elder, T Birnie, R Strand, S Clark              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'B'                      1:51.00    1:45.13  
     1) Stewart, Chris H M60            2) Bell, Gordon E M59             
     3) Guadagni, Peter M M57           4) Druz, Loren M56                
                  26.65       54.16 (27.51)     1:20.65 (26.49)     1:45.13 (24.48)
  2 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     1:45.00    1:49.10  
     1) Dickey, John B M56              2) Grimes, Stephen M60            
     3) Kahn, Stuart L M58              4) Woodruff, David L M55          
                  27.29       55.48 (28.19)     1:21.96 (26.48)     1:49.10 (27.14)
  3 Santa Rosa Masters-38  'A'                             NT    1:50.13  
     1) Wilder, Hugh M64                2) Loveland, Mick M62             
     3) Foreaker, Don M59               4) Hale, Dave M56                 
                  26.46       55.04 (28.58)     1:22.86 (27.82)     1:50.13 (27.27)
  4 University of San Francisco Ma-38  'A'            2:00.00    1:54.59  
     1) Ford, Kent P M58                2) Atondo, Richard E M61          
     3) Dahlin, Duke A M63              4) Sapirstein, Julian B M62       
                  30.20       59.22 (29.02)     1:28.86 (29.64)     1:54.59 (25.73)
  5 Walnut Creek Masters-38  'A'                      1:55.00    1:55.15  
     1) Ahlman, David C M60             2) Jester, Mal M62                
     3) Kubokawa, Jon Y M56             4) O'Brien, Kerry L M55           
                  27.52       55.50 (27.98)     1:27.68 (32.18)     1:55.15 (27.47)
  6 University of San Francisco Ma-38  'B'            2:40.00    2:36.07  
     1) Andrews, Bryan W M60            2) Moore, Michael W M61           
     3) Perez, Peter J M55              4) Boreyko, Valeriy A M58         
                  34.32     1:28.29 (53.97)     2:01.47 (33.18)     2:36.07 (34.60)
 
Men 55+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 8:09.52    5/8/2010 VENTURA                                    
                         JIM MCCONCIA, HUBIE KERNS, JOHN DERR, GLENN GRUBER
         PMS: P 8:49.23   4/18/2010 MAM                                        
                         M D Mc Clelland, T R Alderson, C Pankey, J Clemmon
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      8:30.00    8:44.18P 
     1) Bell, Gordon E M59              2) O'Brien, Kerry L M55           
     3) Jester, Mal M62                 4) Druz, Loren M56                
                  30.64   1:02.86 (1:02.86)   1:37.28 (1:37.28)   2:12.74 (2:12.74)
        2:42.07 (29.33)   3:15.63 (1:02.89)   3:50.02 (1:37.28)   4:23.65 (2:10.91)
        4:54.82 (31.17)   5:30.15 (1:06.50)   6:05.73 (1:42.08)   6:40.06 (2:16.41)
        7:08.55 (28.49)     7:39.10 (59.04)   8:10.73 (1:30.67)   8:44.18 (2:04.12)
  2 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     8:36.00    8:45.22P 
     1) Woodruff, David L M55           2) Henderson, William S M55       
     3) Mills, Jack S M65               4) McPherson, Andrew M M65        
                  28.59   1:00.09 (1:00.09)   1:32.30 (1:32.30)   2:03.59 (2:03.59)
        2:32.16 (28.57)   3:04.08 (1:00.49)   3:36.80 (1:33.21)   4:09.02 (2:05.43)
        4:41.73 (32.71)   5:19.52 (1:10.50)   5:58.21 (1:49.19)   6:35.09 (2:26.07)
        7:03.34 (28.25)   7:35.83 (1:00.74)   8:10.32 (1:35.23)   8:45.22 (2:10.13)
  3 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               8:44.50    8:49.14P 
     1) Heath, Robert H M55             2) Mc Clelland, Mac D M63         
     3) Pankey, Christopher S M57       4) Clemmons, Jim M61              
                  28.35       59.96 (59.96)   1:32.68 (1:32.68)   2:05.13 (2:05.13)
        2:36.50 (31.37)   3:11.64 (1:06.51)   3:48.59 (1:43.46)   4:27.01 (2:21.88)
        4:58.79 (31.78)   5:33.88 (1:06.87)   6:08.37 (1:41.36)   6:42.02 (2:15.01)
        7:09.97 (27.95)     7:41.79 (59.77)   8:15.32 (1:33.30)   8:49.14 (2:07.12)
  4 University of San Francisco Ma-38  'A'           11:30.00    9:14.36  
     1) Dahlin, Duke A M63              2) Atondo, Richard E M61          
     3) Sapirstein, Julian B M62        4) Virtue, Paul A M60             
                  32.19   1:08.19 (1:08.19)   1:45.01 (1:45.01)   2:23.04 (2:23.04)
        2:44.50 (21.46)   3:31.56 (1:08.52)   4:08.17 (1:45.13)   4:44.31 (2:21.27)
        5:14.18 (29.87)   5:47.20 (1:02.89)   6:20.89 (1:36.58)   6:53.70 (2:09.39)
        7:10.63 (16.93)     7:27.01 (33.31)   8:03.07 (1:09.37)   9:14.36 (2:20.66)
  5 University of San Francisco Ma-38  'B'           20:00.00   12:48.22  
     1) Wiscomb, Lance M66              2) Boland, John L M62             
     3) Murray, Ed M62                  4) Lapin, Donald J M55            
                  42.18   1:30.43 (1:30.43)   2:20.30 (2:20.30)   3:07.70 (3:07.70)
        3:57.97 (50.27)   4:54.88 (1:47.18)   5:53.91 (2:46.21)   7:49.20 (4:41.50)
      8:59.09 (1:09.89)   9:46.34 (1:57.14)  10:09.74 (2:20.54)  10:33.13 (2:43.93)
       10:49.51 (16.38)    11:29.53 (56.40)  12:09.48 (1:36.35)  12:48.22 (2:15.09)
 
Men 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:05.90   4/22/2007 VENTURA                                    
                         J MCCONICA, H KERNS, J DERR, G GRUBER             
         PMS: P 4:17.31   4/18/2010 MAAC                                       
                         D N Farrand, D L Ryerson, R R Jones, A Wickman    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:20.00    4:22.75  
     1) Stewart, Chris H M60            2) Jester, Mal M62                
     3) Guadagni, Peter M M57           4) Druz, Loren M56                
                  34.46   1:09.35 (1:09.35)     1:45.17 (35.82)   2:24.61 (1:15.26)
        2:55.48 (30.87)   3:28.57 (1:03.96)     3:54.93 (26.36)     4:22.75 (54.18)
  2 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     4:26.00    4:31.00  
     1) Dickey, John B M56              2) Woodruff, David L M55          
     3) McPherson, Andrew M M65         4) Kahn, Stuart L M58             
                  33.07   1:09.62 (1:09.62)     1:45.78 (36.16)   2:25.77 (1:16.15)
        2:55.66 (29.89)   3:30.29 (1:04.52)     3:58.52 (28.23)   4:31.00 (1:00.71)
  3 University of San Francisco Ma-38  'A'            4:33.00    5:21.26  
     1) Ford, Kent P M58                2) Atondo, Richard E M61          
     3) Dahlin, Duke A M63              4) Sapirstein, Julian B M62       
                  35.28   1:13.76 (1:13.76)     1:51.39 (37.63)   2:34.28 (1:20.52)
        3:24.27 (49.99)   4:21.78 (1:47.50)     4:50.35 (28.57)     5:21.26 (59.48)
 
Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:40.07   5/10/2009 SAN DIEGO                                  
                         M FRESHLEY, P ANDERSEN, V VAN BAALEN, K LODWIG    
         PMS: P 1:49.30  12/31/2011 WCM                                        
                         K Burr, D Bledsoe, R Olson, C Dennis              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'B'                      1:50.00    1:45.63P 
     1) Smyers, Jesse B M65             2) Olson, Robert H M67            
     3) Dennis, D Craig M65             4) DeLacy, James R M65            
                  25.25       52.75 (27.50)     1:19.77 (27.02)     1:45.63 (25.86)
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:04.00    2:25.26  
     1) Bledsoe, Dennis R M72           2) Perilman, Jim E M73            
     3) Lane, Ed V M72                  4) Robinson, William R M67        
                                1:13.71 ( )     1:49.04 (35.33)     2:25.26 (36.22)
  3 University of San Francisco Ma-38  'A'            4:00.00    2:28.45  
     1) Osborne, Daniel R M78           2) Freeman, Dale C M68            
     3) Wiscomb, Lance M66              4) Saunders, Christopher M73      
                  39.69     1:19.41 (39.72)     1:52.38 (32.97)     2:28.45 (36.07)
  4 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            2:40.00    2:28.60  
     1) Anning, William C M70           2) Garretson, Robert O M78        
     3) Smith, Kirby L M65              4) Todd, Richard T M70            
                  47.24     1:25.82 (38.58)     2:00.05 (34.23)     2:28.60 (28.55)
 
Men 65+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N  9:45.84    5/2/2004 OREGON                                    
                          D RADCLIFF, G THAYER, B LAKE, D WEICK             
         PMS: P 11:10.42  12/31/2008 Walnut Creek Masters                      
                          Robert Mayo, Emory Haworth, Lane, Jim Perilman    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'           17:00.00   14:30.79  
     1) Freeman, Dale C M68             2) Mansfield, Peter M67           
     3) Saunders, Christopher M73       4) Walter, Ron M71                
                  49.04   1:43.98 (1:43.98)   2:40.44 (2:40.44)   3:36.07 (3:36.07)
        3:53.79 (17.72)     4:18.82 (42.75)   5:08.23 (1:32.16)   6:55.41 (3:19.34)
        7:37.74 (42.33)   8:26.97 (1:31.56)   9:19.09 (2:23.68)  11:09.47 (4:14.06)
     12:16.59 (1:07.12)  13:25.94 (2:16.47)  14:30.79 (3:21.32)                    
 -- Walnut Creek Masters-38  'A'                     11:58.00         DQ  
     1) Robinson, William R M67         2) Lane, Ed V M72                 
     3) Perilman, Jim E M73             4) Behr, Barry L M66              
                  38.95   1:22.59 (1:22.59)   2:07.31 (2:07.31)   2:52.88 (2:52.88)
        3:33.46 (40.58)   4:20.59 (1:27.71)   5:06.83 (2:13.95)   5:51.60 (2:58.72)
        6:35.41 (43.81)   7:25.93 (1:34.33)   8:18.52 (2:26.92)   9:11.28 (3:19.68)
        9:50.84 (39.56)  10:34.03 (1:22.75)  11:15.24 (2:03.96)        DQ (2:44.56)
 
Men 65+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 5:01.35   4/13/2008 VIRGINIA                                   
                         H SOBER, W BRUNDAGE, A WOLFE, E GAULRAPP          
         PMS: P 5:02.76  12/31/2000 Walnut Creek Masters                       
                         Don Brown, Nieman, Stan Morner, Robert Mayo       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:45.00    4:42.13N 
     1) Dennis, D Craig M65             2) Smyers, Jesse B M65            
     3) DeLacy, James R M65             4) Olson, Robert H M67            
                  33.71   1:10.08 (1:10.08)     1:45.91 (35.83)   2:27.65 (1:17.57)
        3:01.27 (33.62)   3:39.07 (1:11.42)     3:56.03 (16.96)   4:42.13 (1:03.06)
  2 Walnut Creek Masters-38  'B'                      5:00.00    6:20.97  
     1) Robinson, William R M67         2) Perilman, Jim E M73            
     3) Boscovich, Harold O M69         4) Lane, Ed V M72                 
                  44.67   1:33.37 (1:33.37)     2:21.22 (47.85)   3:14.83 (1:41.46)
        4:02.84 (48.01)   4:57.06 (1:42.23)     5:37.19 (40.13)   6:20.97 (1:23.91)
  3 University of San Francisco Ma-38  'A'           13:00.00    6:50.20  
     1) Osborne, Daniel R M78           2) Freeman, Dale C M68            
     3) Wiscomb, Lance M66              4) Saunders, Christopher M73      
                  53.63   1:53.67 (1:53.67)     2:09.99 (16.32)     2:45.33 (51.66)
        3:42.89 (57.56)   4:30.60 (1:45.27)     5:25.90 (55.30)   6:50.20 (2:19.60)
 
Men 75+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:05.89   4/26/2009 SAN DIEGO                                  
                         FRANK TANNER, TOM MITCHELL, KEN KIMBALL, BOB BEST 
         PMS: P 2:13.83   4/18/2010 WCM                                        
                         D L Brown, N E Stupfel, S F Morner, R W Mayo      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      3:00.00    2:37.73  
     1) Pedder, Stan M77                2) Mayo, Robert W M78             
     3) Morner, Stan F M77              4) Stupfel, Norman E M79          
                  49.16     1:25.69 (36.53)     2:00.83 (35.14)     2:37.73 (36.90)
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'            4:00.00    2:44.96  
     1) Grohe, William E M78            2) Galvin, Barry T M78            
     3) Kline, Howard J M79             4) Fleming, Jack C M76            
                  42.46     1:21.76 (39.30)     2:06.52 (44.76)     2:44.96 (38.44)
 
Men 75+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 11:03.44    5/3/2008 ILLINOIS                                  
                          W LEENGRAN, F LEHMAN, S MULLINS, T BANFIELD       
         PMS: P 12:50.07   4/18/2010 WCM                                       
                          F B Nieman, R W Mayo, S F Morner, N E Stupfel     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                     13:10.00   13:40.50  
     1) Morner, Stan F M77              2) Pedder, Stan M77               
     3) Stupfel, Norman E M79           4) Mayo, Robert W M78             
                  55.96   1:58.07 (1:58.07)   3:00.56 (3:00.56)   4:00.44 (4:00.44)
        4:40.83 (40.39)   5:29.89 (1:29.45)   6:21.65 (2:21.21)   7:12.21 (3:11.77)
        7:55.29 (43.08)   8:45.28 (1:33.07)   9:37.69 (2:25.48)  10:32.00 (3:19.79)
       11:13.10 (41.10)  12:01.72 (1:29.72)  12:51.47 (2:19.47)  13:40.50 (3:08.50)
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'           18:30.00   16:22.94  
     1) Schomburg, Richard D M85        2) Grohe, William E M78           
     3) Osborne, Daniel R M78           4) Fleming, Jack C M76            
                1:08.15   2:29.35 (2:29.35)   3:51.65 (3:51.65)   5:13.97 (5:13.97)
        6:03.52 (49.55)   8:01.08 (2:47.11)   9:03.30 (3:49.33)                    
            9:54.51 ( )        10:51.66 ( )        11:48.26 ( )        12:45.70 ( )
       13:34.03 (48.33)  14:29.03 (1:43.33)  16:22.94 (3:37.24)                    
 
Men 75+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 5:49.57   4/18/2010 WALNUT CREEK                               
                         D BROWN, N STUPFEL, S MORNER, R MAYO              
         PMS: P 5:49.57   4/18/2010 WCM                                        
                         D L Brown, N E Stupfel, S F Morner, R W Mayo      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      7:00.00    7:08.65  
     1) Mayo, Robert W M78              2) Stupfel, Norman E M79          
     3) Morner, Stan F M77              4) Pedder, Stan M77               
                  47.54   1:37.02 (1:37.02)     2:25.52 (48.50)   3:21.19 (1:44.17)
        4:15.74 (54.55)   5:21.81 (2:00.62)   7:08.65 (1:46.84)                    
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'           14:00.00    7:30.70  
     1) Grohe, William E M78            2) Galvin, Barry T M78            
     3) Fleming, Jack C M76             4) Kline, Howard J M79            
                  58.38   2:59.13 (2:59.13)                       3:59.94 (1:00.81)
        4:44.68 (44.74)   5:37.78 (1:37.84)     6:31.98 (54.20)   7:30.70 (1:52.92)
 
Mixed 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:25.12    4/7/2002 NEM                                        
                         P CADWELL, J STOKES, E WANG, J EADDY              
         PMS: P 3:25.18  12/31/1992 UoSF                                       
                         Greg Mackem, Sadler, Wicklund, Yang               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tri Valley Masters-38  'A'                        3:30.00    3:34.30  
     1) Conway, Adam M M33              2) Craighead, Jason B M35         
     3) Rowe, Luane W22                 4) Espiritu, Vicki W26            
                  25.67       53.50 (53.50)     1:20.42 (26.92)     1:50.06 (56.56)
        2:16.23 (26.17)     2:44.70 (54.64)     3:07.94 (23.24)     3:34.30 (49.60)
  2 University of San Francisco Ma-38  'B'            4:28.00    4:03.70  
     1) O'Malley, Liam M21              2) Roth, Tenae W22                
     3) Pribyl, Brian W M19             4) Stotler, Celina M W18          
                  25.00       52.13 (52.13)     1:22.52 (30.39)   1:55.44 (1:03.31)
        2:26.45 (31.01)   3:01.20 (1:05.76)     3:30.30 (29.10)   4:03.70 (1:02.50)
  3 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:05.70    4:04.24  
     1) Thomas, Alexandra J W23         2) Vanhoven, Paul D M47           
     3)                                 4) Mellinger, Jeff R M33          
                  30.55   1:03.39 (1:03.39)     1:34.85 (31.46)   2:11.13 (1:07.74)
        2:27.96 (16.83)   3:12.12 (1:00.99)     3:37.21 (25.09)     4:04.24 (52.12)
  4 University of San Francisco Ma-38  'A'            4:25.00    4:24.08  
     1) Dolar, Kevin I M24              2) Ysrael, Victoria Y W20         
     3) Chang, Wayland M19              4) Mancini, Claire J W24          
                  26.28       56.25 (56.25)     1:24.97 (28.72)   2:10.88 (1:14.63)
        2:50.54 (39.66)   3:21.30 (1:10.42)     3:55.92 (34.62)   4:24.08 (1:02.78)
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:39.26   4/16/2010 WMAC                                       
                         A MANIA, J CONNORS, L NEWPORT, C GRAVENGOOD       
         PMS: P 1:39.06  12/31/2011 TOC                                        
                         F O'Donnell-McCarthy, G Marshall, B Bishop, S Gree
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tri Valley Masters-38  'A'                        1:58.00    1:49.81  
     1) Espiritu, Vicki W26             2) Angel, Jorge I M44             
     3) Conway, Adam M M33              4) Rowe, Luane W22                
                  30.83     1:01.01 (30.18)     1:24.08 (23.07)     1:49.81 (25.73)
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:00.00    2:02.16  
     1) Volpp, Bryan D M54              2) Sotelo, Sophia S W50           
     3) Thomas, Alexandra J W23         4) Flakoll, Jonathan D M37        
                  31.98     1:07.84 (35.86)     1:38.76 (30.92)     2:02.16 (23.40)
  3 University of San Francisco Ma-38  'B'            2:03.00    2:05.69  
     1) O'Malley, Liam M21              2) Roth, Tenae W22                
     3) Pribyl, Brian W M19             4) Stotler, Celina M W18          
                  33.55     1:09.64 (36.09)     1:42.41 (32.77)     2:05.69 (23.28)
  4 Club Hot Tub-38  'A'                              2:12.00    2:08.25  
     1) Romine, Terri W51               2) Schempp, Kyle C M22            
     3) Tofanelli, Chris J M30          4) Chapital, Jana W41             
                  42.43     1:10.87 (28.44)     1:39.23 (28.36)     2:08.25 (29.02)
  5 University of San Francisco Ma-38  'A'            2:00.00    2:09.52  
     1) Luciano, Amanda A W26           2) Dolar, Kevin I M24             
     3) Chang, Wayland M19              4) Mancini, Claire J W24          
                  37.22     1:03.91 (26.69)     1:30.60 (26.69)     2:09.52 (38.92)
  6 Vacaville Swim Club-38  'A'                       2:25.89    2:17.09  
     1) Gibbs, Sue M W55                2) Acedo, Luis J M40              
     3) Lynde, Chris R M21              4) Wedaman, Karen P W59           
                  35.05     1:15.99 (40.94)     1:44.51 (28.52)     2:17.09 (32.58)
 
Mixed 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:24.32   4/24/2010 RED TIDE                                   
                         K GARY, S WAGER, D LIPPIN, N WERNER               
         PMS: P 3:23.66   4/18/2010 TVM                                        
                         B C HOLM, L A WHITE, C L Droubay, A M Conway      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vacaville Swim Club-38  'A'                       3:57.89    3:49.50  
     1) Tilly, Daniel J M50             2) Irwin, Katherine M W26         
     3) Jensen, Karen W44               4) Lillard, Nick C M29            
                  26.28       53.91 (53.91)     1:23.67 (29.76)   1:57.21 (1:03.30)
        2:25.26 (28.05)     2:56.33 (59.12)     3:21.42 (25.09)     3:49.50 (53.17)
  2 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     3:55.00    3:59.95  
     1) Agee, Brian M28                 2) Crocker, George H M28          
     3) Hernandez, Sarah M W27          4) Spees, Alanna M W32            
                  32.85   1:10.76 (1:10.76)     1:37.29 (26.53)     2:06.25 (55.49)
        2:22.47 (16.22)   3:07.31 (1:01.06)     3:32.55 (25.24)     3:59.95 (52.64)
  3 Walnut Creek Masters-38  'A'                      3:42.00    4:01.38  
     1) Davis, Laura M W27              2) Nonaka, Marissa G W33          
     3) Mc Gaughey, Carrie D W40        4) Brown, Andy M M33              
                  26.97       56.48 (56.48)     1:32.24 (35.76)   2:10.54 (1:14.06)
        2:37.12 (26.58)     3:08.63 (58.09)     3:33.53 (24.90)     4:01.38 (52.75)
  4 University of San Francisco Ma-38  'A'            4:02.00    4:02.17  
     1) Erwin, Daniel M M27             2) Stripling, Lindsay V W27       
     3) Wong, Christopher K M25         4) Bui, Thao H W29                
                  25.86       53.54 (53.54)                       2:02.06 (1:08.52)
        2:28.27 (26.21)     2:58.13 (56.07)     3:29.19 (31.06)   4:02.17 (1:04.04)
  5 University of San Francisco Ma-38  'B'            4:08.00    4:02.29  
     1) Liu, Ouida W31                  2) Zefeldt, Nicholas J M28        
     3) Graves, Kirsten L W28           4) Kennedy, Adam S M32            
                  30.78   1:05.75 (1:05.75)     1:22.90 (17.15)     1:59.83 (54.08)
        2:30.18 (30.35)   3:05.36 (1:05.53)     3:24.63 (19.27)     4:02.29 (56.93)
  6 Walnut Creek Masters-38  'B'                      3:55.00    4:02.44  
     1) Tukua, Rebecca R W29            2) Flemer, Michele L W35          
     3) Johnson, Ron A M47              4) Chao, Hector M48               
                  27.96       57.34 (57.34)     1:24.43 (27.09)     1:54.52 (57.18)
        2:25.79 (31.27)   3:00.35 (1:05.83)     3:30.03 (29.68)   4:02.44 (1:02.09)
  7 Club Hot Tub-38  'A'                              4:24.00    4:10.07  
     1) Romine, Terri W51               2) Chapital, Jana W41             
     3) Tofanelli, Chris J M30          4) Greene, Brett M34              
                  28.31       58.88 (58.88)     1:32.77 (33.89)   2:10.92 (1:12.04)
        2:41.39 (30.47)   3:13.96 (1:03.04)     3:40.86 (26.90)     4:10.07 (56.11)
  8 Marin Pirates Masters-38  'A'                          NT    4:20.40  
     1) Sutherland, Erica W52           2) Thorp, Kate W42                
     3) Engman, Jeremy R M32            4) Williams, Scott M56            
                  32.52   1:07.14 (1:07.14)     1:41.00 (33.86)   2:17.99 (1:10.85)
        2:45.85 (27.86)   3:20.12 (1:02.13)     3:48.42 (28.30)   4:20.40 (1:00.28)
  9 Santa Rosa Masters-38  'A'                        5:30.00    4:22.73  
     1) Morales, John R M54             2) Belluomini, Melanie C W34      
     3) Terhorst, Hermine M W53         4) Cardineau, Yan M44             
                  28.40       58.79 (58.79)     1:13.30 (14.51)     1:35.71 (36.92)
                                                    3:52.11 ( )         4:22.73 ( )
 10 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            5:00.00    4:41.14  
     1) Stock, Kyle K M38               2) Enos, Deborah L W50            
     3) Hieb-Stock, Lisa M W32          4) Wells, Taylor M25              
                  32.96   1:10.57 (1:10.57)     1:54.91 (44.34)   2:43.82 (1:33.25)
        3:15.54 (31.72)   3:51.63 (1:07.81)     4:15.05 (23.42)     4:41.14 (49.51)
 11 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             5:05.60    4:47.36  
     1) Duffy-Sherr, Katy W25           2) Tsugawa, Peter M54             
     3) Doyle, Nia B W31                4) Chew, Thomas C M54             
                  34.08   1:12.38 (1:12.38)     1:49.83 (37.45)   2:31.76 (1:19.38)
        3:04.20 (32.44)   3:38.12 (1:06.36)     4:11.33 (33.21)   4:47.36 (1:09.24)
 12 Richmond Plunge Masters-38  'A'                   4:40.00    4:52.28  
     1) McAndrew, Amelia W32            2) Harps, Katherine W63           
     3) Taylor, Ron M51                 4) Westcott, Steven M30           
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:38.22    5/4/2008 CURL-BURKE                                 
                         S PETERSON, J BETTS, W LISCINSKY, L LAUWAERT      
         PMS: P 1:41.98  12/31/2011 TOC                                        
                         S Guzman, G Lentz, M Dorr, J Dorr                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'B'            1:59.00    1:56.02  
     1) Liu, Ouida W31                  2) Zefeldt, Nicholas J M28        
     3) Graves, Kirsten L W28           4) Kennedy, Adam S M32            
                                1:02.62 ( )     1:33.35 (30.73)     1:56.02 (22.67)
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:00.00    1:58.96  
     1) Mellinger, Jeff R M33           2) Tukua, Rebecca R W29           
     3) Brown, Andy M M33               4) Griffin, Tara C W42            
                  27.21     1:02.18 (34.97)     1:31.61 (29.43)     1:58.96 (27.35)
  3 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     2:02.00    2:01.27  
     1) Spees, Alanna M W32             2) Crocker, George H M28          
     3) Hernandez, Sarah M W27          4) Agee, Brian M28                
                  32.13     1:06.71 (34.58)     1:32.82 (26.11)     2:01.27 (28.45)
  4 Vacaville Swim Club-38  'A'                       2:06.89    2:03.42  
     1) Tilly, Daniel J M50             2) Jensen, Karen W44              
     3) Lillard, Nick C M29             4) Irwin, Katherine M W26         
                  30.71     1:08.47 (37.76)     1:34.92 (26.45)     2:03.42 (28.50)
  5 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            2:15.00    2:09.43  
     1) Stock, Kyle K M38               2) Blessing, Leigh Ann W42        
     3) Wells, Taylor M25               4) Hieb-Stock, Lisa M W32         
                  38.41     1:14.83 (36.42)     1:39.94 (25.11)     2:09.43 (29.49)
  6 University of San Francisco Ma-38  'A'            1:58.00    2:10.95  
     1) Erwin, Daniel M M27             2) Stripling, Lindsay V W27       
     3) Wong, Christopher K M25         4) Bui, Thao H W29                
                  28.18     1:16.61 (48.43)     1:31.32 (14.71)     2:10.95 (39.63)
  7 Walnut Creek Masters-38  'B'                      2:15.30    2:16.33  
     1) Ahlman, David C M60             2) Nonaka, Marissa G W33          
     3) Rounseville, Theresa J W41      4) Hansel, Neila W36              
                  29.01     1:10.94 (41.93)     1:47.87 (36.93)     2:16.33 (28.46)
 -- Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'                  NT         DQ  
     1) Norland, Paul G M44             2) Duffy-Sherr, Katy W25          
     3) Doyle, Nia B W31                4)                                
                  46.63   2:06.54 (1:19.91)     2:44.44 (37.90)          DQ (47.96)
 
Mixed 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:28.42   3/15/2008 VIRGINIA                                   
                         S SUMMERLIN, J JOHN, C JOHN, D SUMMERLIN          
         PMS: P 3:32.87   4/18/2010 WCM                                        
                         D M Santos, A E Salmeen, G L Patterson, M Chen    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      3:50.00    3:46.41  
     1) Flakoll, Jonathan D M37         2) Zamanian, Alison H W41         
     3) Griffin, Tara C W42             4) Santos, Roque J M44            
                  25.23       52.64 (52.64)     1:18.95 (26.31)     1:48.41 (55.77)
        2:15.56 (27.15)     2:44.60 (56.19)     3:13.88 (29.28)   3:46.41 (1:01.81)
  2 Tri Valley Masters-38  'A'                        3:44.00    3:58.97  
     1) Condon, Doug M48                2) Marshall, Doug M57             
     3) DeMartin, Kelli W41             4) LaBerge, Karin W48             
                  26.82       55.62 (55.62)     1:10.74 (15.12)   1:56.08 (1:00.46)
        2:28.47 (32.39)   3:03.56 (1:07.48)     3:30.22 (26.66)     3:58.97 (55.41)
  3 University of San Francisco Ma-38  'A'            4:15.00    4:24.38  
     1) Farris, Brandon K M36           2) Harrington, Diana W39          
     3) Atchison, Dean T M41            4) Bryant, Lynn W39               
                  29.40   1:00.56 (1:00.56)     1:38.84 (38.28)   2:20.02 (1:19.46)
        2:49.17 (29.15)   3:21.99 (1:01.97)     3:51.54 (29.55)   4:24.38 (1:02.39)
  4 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             4:25.00    4:38.61  
     1) Lopez, David M46                2) Mahn, Tanya W38                
     3) Burger, Clare W44               4) Jegers, Daniel R M42           
                  40.94                             1:26.37 ( )         1:59.90 ( )
        2:37.33 (37.43)   3:08.73 (1:08.83)     3:43.53 (34.80)   4:38.61 (1:29.88)
  5 Fig Garden Swim Team-38  'A'                      4:50.00    4:41.55  
     1) Messner, Timothy P M44          2) Turner, Wendy W37              
     3) Coleman, Lisa A W50             4) Nichols, Scott M57             
                  30.97   1:03.25 (1:03.25)     1:33.01 (29.76)   2:05.57 (1:02.32)
        2:39.67 (34.10)   3:18.33 (1:12.76)     3:58.46 (40.13)   4:41.55 (1:23.22)
 -- Davis Aquatic Masters-38  'A'                     3:43.00         DQ  
     1) Bell, Andee W36                 2) Wright, Erica W37              
     3) Wyels, Terri O W44              4) Wyles, Eric J M35              
                  27.24       56.45 (56.45)     1:12.72 (16.27)     1:54.03 (57.58)
        2:25.69 (31.66)   2:58.69 (1:04.66)     3:23.06 (24.37)          DQ (50.91)
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:39.85   5/22/2010 COLORADO                                   
                         S HART, M EISENHUTH, C O'SULLIVAN, C SAPPEY       
         PMS: P 1:43.99  12/31/2009 Walnut Creek Masters                       
                         J Fusari, R Santos, S Stahl, A Zamanian           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      1:54.00    1:56.40  
     1) Santos, Debbie M W43            2) Santos, Roque J M44            
     3) Zamanian, Alison H W41          4) Stahl, Stephen A M47           
                  34.45     1:04.86 (30.41)     1:32.73 (27.87)     1:56.40 (23.67)
  2 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     1:57.00    1:58.85  
     1) White, Tobin F M40              2) Bell, Andee W36                
     3) Wyels, Terri O W44              4) Wyles, Eric J M35              
                  32.77     1:01.80 (29.03)     1:35.49 (33.69)     1:58.85 (23.36)
  3 Tri Valley Masters-38  'B'                        2:20.00    1:59.90  
     1) Cutting, Steven R M54           2) Condon, Doug M48               
     3) LaBerge, Karin W48              4) DeMartin, Kelli W41            
                  33.59     1:04.41 (30.82)     1:34.35 (29.94)     1:59.90 (25.55)
  4 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               2:02.00    2:03.59  
     1) Heath, Robert H M55             2) Rublein, Susanne P W41         
     3) Selinger, Ili R M38             4) Girard, Suzie E W41            
                  30.36     1:08.32 (37.96)     1:34.68 (26.36)     2:03.59 (28.91)
  5 Santa Rosa Masters-38  'C'                        2:05.00    2:04.63  
     1) Wilder, Hugh M64                2) Hafner, Hilary R W52           
     3) Cardineau, Yan M44              4) Terhorst, Hermine M W53        
                  32.60     1:08.53 (35.93)     1:35.31 (26.78)     2:04.63 (29.32)
  6 Walnut Creek Masters-38  'B'                      2:22.22    2:06.24  
     1) Williams, Mary V W48            2) Flemer, Michele L W35          
     3) Bell, Gordon E M59              4) Druz, Loren M56                
                  36.13     1:14.97 (38.84)     1:41.88 (26.91)     2:06.24 (24.36)
  7 University of San Francisco Ma-38  'A'            2:10.00    2:14.08  
     1) Farris, Brandon K M36           2) Viskontas, Indre W35           
     3) Schuppek, Richard M43           4) Bryant, Lynn W39               
                  32.53     1:09.94 (37.41)     1:37.85 (27.91)     2:14.08 (36.23)
  8 Santa Rosa Masters-38  'B'                        2:15.00    2:21.71  
     1) Wilson, Todd M47                2) Hale, Dave M56                 
     3) Sargis, Jenny M W43             4) Bulman, Robin A W46            
                  32.22                             1:49.11 ( )     2:21.71 (32.60)
  9 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'                  NT    2:27.25  
     1) Burger, Clare W44               2) Huse, Green A W44              
     3) Jegers, Daniel R M42            4) Tsugawa, Peter M54             
                  29.90       45.38 (15.48)     1:27.40 (42.02)     2:27.25 (59.85)
 
Mixed 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:34.92   4/13/2008 WALNUT CREEK                               
                         G REMMERT, L VIDAL, C MCNAMARA, D BOATWIGHT       
         PMS: P 3:34.92  12/31/2008 Walnut Creek Masters                       
                         G Remmert,   Vidal, C McNamara, D Boatwright      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      3:40.00    3:52.42  
     1) Henry, BJ W48                   2) Ward, Lisa A W48               
     3) Stahl, Stephen A M47            4) Boatwright, David E M50        
                  30.39   1:04.27 (1:04.27)     1:35.38 (31.11)   2:09.29 (1:05.02)
        2:34.53 (25.24)     3:02.35 (53.06)     3:25.76 (23.41)     3:52.42 (50.07)
  2 Walnut Creek Masters-38  'B'                      3:53.50    4:00.43  
     1) Gray, Kara L W46                2) Buchanan, Linda A W54          
     3) Boone, Jon M48                  4) Gothberg, Brad A M49           
                  33.76   1:09.47 (1:09.47)     1:39.71 (30.24)   2:13.16 (1:03.69)
        2:39.07 (25.91)     3:07.49 (54.33)     3:33.02 (25.53)     4:00.43 (52.94)
  3 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     4:08.00    4:26.23  
     1) Cerussi, Jane E W48             2) Jensen, Jonathan J M46         
     3) Millstein, Roberta L W46        4) Zais, Craig A M54              
                  31.34   1:04.94 (1:04.94)     1:36.68 (31.74)   2:09.12 (1:04.18)
        2:44.12 (35.00)   3:22.65 (1:13.53)     3:53.49 (30.84)   4:26.23 (1:03.58)
  4 Vacaville Swim Club-38  'A'                       4:25.09    4:26.55  
     1) Frazier, Mark D M52             2) Wedaman, Karen P W59           
     3) Gibbs, Sue M W55                4) Stewart, David M M53           
  5 University of San Francisco Ma-38  'B'            5:05.00    4:53.95  
     1) Mundschau, Steve M58            2) Atondo, Richard E M61          
     3) Ducey, Maria W49                4) Dunn, Ann L W47                
                  31.24   1:04.56 (1:04.56)     1:37.19 (32.63)   2:12.76 (1:08.20)
        2:53.80 (41.04)   3:38.08 (1:25.32)     4:13.90 (35.82)   4:53.95 (1:15.87)
  6 University of San Francisco Ma-38  'A'            4:33.00    5:04.35  
     1) Smith, Curtice M M47            2) Chappell, Matt M47             
     3) Valderrama, Deborah W49         4) Gerhan, Martha W50             
                  29.81   1:01.95 (1:01.95)     1:30.85 (28.90)     2:01.85 (59.90)
        2:54.46 (52.61)   3:54.31 (1:52.46)     4:27.23 (32.92)   5:04.35 (1:10.04)
  7 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            6:00.00    5:58.91  
     1) Van Blaricom, Jenny L W53       2) Parola, Sheryl A W63           
     3) Carter, Lawrence A M63          4) Gass, Matthew E M54            
                  52.57   1:51.42 (1:51.42)     2:37.54 (46.12)   3:25.94 (1:34.52)
        4:04.84 (38.90)   4:47.20 (1:21.26)     5:21.86 (34.66)   5:58.91 (1:11.71)
 -- Davis Aquatic Masters-38  'B'                     3:55.00         DQ  
     1) Price, Patricia L W49           2) Rieger, Amy J W50              
     3) Sperka, Daniel J M46            4) Woodruff, David L M55          
                  32.43   1:06.85 (1:06.85)     1:35.49 (28.64)   2:07.61 (1:00.76)
        2:37.38 (29.77)   3:08.52 (1:00.91)     3:38.90 (30.38)        DQ (1:03.14)
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:44.02    5/4/2008 ARIZONA                                    
                         J SMITH, G MILLS, S ROLLINS, M BAILEY             
         PMS: P 1:50.35  12/31/2009 Walnut Creek Masters                       
                         Hector Chao, Lisa Ward, Tom Nootbaar, Paula Roemer
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      1:51.90    1:53.44  
     1) Fusari, Jill R W45              2) Ward, Lisa A W48               
     3) Boone, Jon M48                  4) Boatwright, David E M50        
                  30.02     1:04.98 (34.96)     1:30.34 (25.36)     1:53.44 (23.10)
  2 Walnut Creek Masters-38  'B'                      1:56.50    2:01.84  
     1) Chao, Hector M48                2) Vanhoven, Paul D M47           
     3) Henry, BJ W48                   4) Buchanan, Linda A W54          
                                1:01.29 ( )     1:33.76 (32.47)     2:01.84 (28.08)
  3 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     1:59.00    2:06.44  
     1) Rieger, Amy J W50               2) Sperka, Daniel J M46           
     3) Henderson, William S M55        4) Price, Patricia L W49          
                  33.00     1:08.54 (35.54)     1:36.83 (28.29)     2:06.44 (29.61)
  4 Santa Rosa Masters-38  'A'                        2:10.00    2:08.54  
     1) Lockhart, Christine N W53       2) Beal, Laura A W46              
     3) Morales, John R M54             4) Schenstrom, Warren M54         
                  35.71     1:16.39 (40.68)     2:08.54 (52.15)                    
  5 University of San Francisco Ma-38  'A'            2:12.00    2:13.00  
     1) Smith, Curtice M M47            2) Chappell, Matt M47             
     3) Valderrama, Deborah W49         4) Gerhan, Martha W50             
                  31.00   1:41.01 (1:10.01)     2:13.00 (31.99)                    
  6 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               2:18.00    2:19.47  
     1) Shaps, Ruth Y W64               2) Pankey, Christopher S M57      
     3) Perry, Rebecca R W47            4) Levinson, Alan M60             
                  37.90     1:13.54 (35.64)     1:45.95 (32.41)     2:19.47 (33.52)
  7 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'                  NT    2:29.67  
     1) Haufler, Susan L W54            2) Musco, Anna M W49              
     3) Chew, Thomas C M54              4) Lopez, David M46               
                  38.29     1:24.70 (46.41)     1:41.82 (17.12)     2:29.67 (47.85)
  8 University of San Francisco Ma-38  'B'            2:35.00    2:31.03  
     1) Mundschau, Steve M58            2) Atondo, Richard E M61          
     3) Ducey, Maria W49                4) Dunn, Ann L W47                
                  32.56     1:08.15 (35.59)   2:31.03 (1:22.88)                    
  9 Davis Aquatic Masters-38  'B'                     2:34.00    2:37.23  
     1) Hornof, Kristine T W64          2) Crow, Joan A W47               
     3) Stone, Brett M63                4) Zais, Craig A M54              
                  50.43     1:27.41 (36.98)     2:08.26 (40.85)     2:37.23 (28.97)
 10 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            2:55.00    2:53.40  
     1) Enos, Deborah L W50             2) Carter, Lawrence A M63         
     3) Gass, Matthew E M54             4) Loyd, Susan M W52              
                  57.17     1:42.08 (44.91)     2:14.61 (32.53)     2:53.40 (38.79)
 11 Fig Garden Swim Team-38  'A'                      2:40.00    2:56.94  
     1) Nichols, Janet L W58            2) Glasrud, Donald H M69          
     3) Hume, Karen S W46               4) Nichols, Scott M57             
                1:02.28     1:42.35 (40.07)     2:26.65 (44.30)     2:56.94 (30.29)
 
Mixed 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:53.08   5/29/2010 GOLD COAST                                 
                         C BURNS, B PROTZMAN, P SARGENT, D QUIGGIN         
         PMS: P 3:59.27   4/18/2010 TAM                                        
                         R Burns, L B Val, J A Eisenman, K A Frost Jr      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     4:32.00    5:02.34  
     1) Collins, Susan M W62            2) Henderson, William S M55       
     3) Hornof, Kristine T W64          4) Kahn, Stuart L M58             
                  28.20       57.58 (57.58)     1:33.70 (36.12)   2:12.56 (1:14.98)
        2:28.99 (16.43)     2:52.65 (40.09)     3:42.90 (50.25)   5:02.34 (2:09.69)
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'            4:55.00    5:07.51  
     1) Ford, Kent P M58                2) Peters, Becky W57              
     3) Ogilvie, Carol M W56            4) Sapirstein, Julian B M62       
                  38.52   1:19.83 (1:19.83)     2:06.39 (46.56)   2:58.80 (1:38.97)
        3:31.51 (32.71)   4:07.22 (1:08.42)     4:36.32 (29.10)   5:07.51 (1:00.29)
  3 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:20.00    5:11.34  
     1) Albertson, Nay W57              2) Stewart, Chris H M60           
     3) Harms, Kildine J W57            4) Druz, Loren M56                
  4 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            5:30.00    5:23.78  
     1) Perry, Laurie S W58             2) Harms, Cheryl M W61            
     3) Helm, Frank M M72               4) Todd, Richard T M70            
                  48.05   1:42.07 (1:42.07)     2:19.00 (36.93)   3:00.93 (1:18.86)
        3:36.54 (35.61)   4:17.31 (1:16.38)     4:49.15 (31.84)   5:23.78 (1:06.47)
  5 University of San Francisco Ma-38  'B'            6:31.00    5:40.91  
     1) Dahlin, Duke A M63              2) Short, Laura J W62             
     3) Campbell, Martha C W63          4) Boreyko, Valeriy A M58         
                  31.30   1:03.85 (1:03.85)     1:46.06 (42.21)   2:35.74 (1:31.89)
        3:26.19 (50.45)   4:21.85 (1:46.11)     4:59.90 (38.05)   5:40.91 (1:19.06)
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:56.64   5/10/2009 TAMALPAIS                                  
                         R BURNS, K FROST, L VAL, J EISENMAN               
         PMS: P 1:56.64  12/31/2009 TAM                                        
                         R Burns, K Frost, L Val, J Eisenman               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:15.00    2:18.48  
     1) O'Brien, Kerry L M55            2) Jester, Mal M62                
     3) Albertson, Nay W57              4) Rogers, Kerry H W59            
                                1:13.06 ( )     1:41.07 (28.01)     2:18.48 (37.41)
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'            2:20.00    2:23.28  
     1) Ford, Kent P M58                2) Peters, Becky W57              
     3) Ogilvie, Carol M W56            4) Sapirstein, Julian B M62       
                  31.88     1:20.96 (49.08)     1:56.96 (36.00)     2:23.28 (26.32)
  3 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     2:24.00    2:26.15  
     1) Gill, Kathy M W58               2) Woodruff, David L M55          
     3) Kahn, Stuart L M58              4) Collins, Susan M W62           
                  44.68     1:18.63 (33.95)     1:49.84 (31.21)     2:26.15 (36.31)
  4 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            2:35.00    2:27.68  
     1) Helm, Frank M M72               2) Todd, Richard T M70            
     3) Welsh, Mary W58                 4) Harms, Cheryl M W61            
                  42.23       57.41 (15.18)     1:17.61 (20.20)   2:27.68 (1:10.07)
  5 University of San Francisco Ma-38  'B'            2:49.00    2:42.14  
     1) Dahlin, Duke A M63              2) Short, Laura J W62             
     3) Dumont, Mary T W58              4) Boreyko, Valeriy A M58         
                  34.30   2:13.22 (1:38.92)     2:42.14 (28.92)         2:42.14 ( )
 
Mixed 65+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:36.77   4/13/2008 VIRGINIA                                   
                         H SOBER, J DETRICK, A WOLFE, B SCHREINER          
         PMS: P 5:05.87  12/31/2004 Walnut Creek Masters                       
                         A Hirsch, M Kraetzer, R Mayo, E Haworth           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     4:00.00    5:11.02  
     1) Calnek-Morris, Sue C W68        2) Frankel, Thomas H M70          
     3) McPherson, Andrew M M65         4) Munn, Susan L W73              
                  37.68   1:21.08 (1:21.08)     2:02.72 (41.64)   2:49.08 (1:28.00)
        3:17.07 (27.99)     3:47.80 (58.72)     4:28.60 (40.80)   5:11.02 (1:23.22)
  2 Walnut Creek Masters-38  'B'                      4:40.00    5:46.41  
     1) Dennis, D Craig M65             2) Scott, Stephanie W65           
     3)                                 4) Smyers, Jesse B M65            
                  28.51   1:00.57 (1:00.57)     1:40.18 (39.61)   2:28.28 (1:27.71)
        2:55.44 (27.16)     3:25.05 (56.77)   4:31.11 (1:06.06)   5:46.41 (2:21.36)
  3 University of San Francisco Ma-38  'B'           17:30.00    6:04.21  
     1) Osborne, Daniel R M78           2) Wiscomb, Lance M66             
     3) Allen, Susan J W67              4) Coleman, Kate A W69            
                  47.51   1:42.24 (1:42.24)     2:23.46 (41.22)   3:04.97 (1:22.73)
        3:46.54 (41.57)                             5:15.57 ( )         6:04.21 ( )
  4 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            7:05.00    7:06.70  
     1) Wivell, Toni M W75              2) White, Susan E W69             
     3) Garretson, Robert O M78         4) Smith, Kirby L M65             
                1:01.55   2:09.69 (2:09.69)     3:04.53 (54.84)   4:04.04 (1:54.35)
        4:49.47 (45.43)   5:42.06 (1:38.02)     6:20.99 (38.93)   7:06.70 (1:24.64)
  5 University of San Francisco Ma-38  'A'           17:45.00    7:46.32  
     1) Allen, Mary A W79               2) Mansfield, Peter M67           
     3) Chaitkin, Lauren E W67          4) Saunders, Christopher M73      
                1:10.14   2:26.46 (2:26.46)     3:10.10 (43.64)   3:58.48 (1:32.02)
        4:52.61 (54.13)   5:51.56 (1:53.08)   7:46.32 (1:54.76)                    
 
Mixed 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:06.22   5/10/2009 SAN DIEGO                                  
                         B JORDAN, P ANDERSEN, K LODWIG, J MARR            
         PMS: P 2:26.68  12/31/1993 Los Altos Masters                          
                         J McCann, J Richards, D Sehorn, B Bennett         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis Aquatic Masters-38  'B'                     2:28.00    2:32.69  
     1) Norris, Roswita D W69           2) Munn, Susan L W73              
     3) McPherson, Andrew M M65         4) Calnek-Morris, Sue C W68       
                  40.94     1:29.60 (48.66)     1:57.95 (28.35)     2:32.69 (34.74)
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:30.00    2:39.22  
     1) Bledsoe, Dennis R M72           2) Scott, Stephanie W65           
     3) DeLacy, James R M65             4) Ackerman, Dolly J W70          
                  37.07     1:24.22 (47.15)     1:52.26 (28.04)     2:39.22 (46.96)
  3 University of San Francisco Ma-38  'B'            5:00.00    3:09.46  
     1) Osborne, Daniel R M78           2) Wiscomb, Lance M66             
     3) Allen, Susan J W67              4) Coleman, Kate A W69            
                  50.53     1:20.65 (30.12)   2:27.30 (1:06.65)     3:09.46 (42.16)
  4 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     3:17.00    3:36.93  
     1) Westergaard, Leslie M W69       2) Norris, Robert F M73           
     3) Frankel, Thomas H M70           4) Braly, Mark M76                
                  55.38     1:46.94 (51.56)     2:42.52 (55.58)     3:36.93 (54.41)
  5 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            3:35.00    3:42.00  
     1) Anning, William C M70           2) Smith, Kirby L M65             
     3) White, Susan E W69              4) Wivell, Toni M W75             
                1:41.95   2:43.38 (1:01.43)     3:21.84 (38.46)     3:42.00 (20.16)
 
Mixed 75+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 5:55.27   4/17/2010 WALNUT CREEK                               
                         D BROWN, N STUPFEL, J ALEXANDER, D MONROE         
         PMS: P 5:55.27   4/18/2010 WCM                                        
                         D L Brown, N E Stupfel, J E Alexander, D Monroe   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'           18:00.00    8:47.60  
     1) Voorhees, Margaret S W83        2) Schomburg, Richard D M85       
     3) Grohe, William E M78            4) Bensu, Janet L W79             
                1:13.42   2:33.02 (2:33.02)   3:39.27 (1:06.25)   5:00.31 (2:27.29)
        5:50.04 (49.73)   6:45.53 (1:45.22)     7:43.10 (57.57)   8:47.60 (2:02.07)
 
Mixed 75+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:46.58   5/10/2009 WALNUT CREEK                               
                         D BROWN, N STUPFEL, J ALEXANDER, D MONROE         
         PMS: P 2:46.58  12/31/2009 Walnut Creek Masters                       
                         D Brown, N Stupfel, J Alexander, D Monroe         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'B'                      3:39.98    3:30.30  
     1) Owens, Barbara R W82            2) Stupfel, Norman E M79          
     3) Morner, Stan F M77              4) Monroe, Donna W78              
                1:02.27     1:50.44 (48.17)     2:40.38 (49.94)     3:30.30 (49.92)
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      3:39.99    4:09.24  
     1) Brown, Donald L M78             2) Germolus, Dixie C W84          
     3) Duncan, Jean M W79              4) Mayo, Robert W M78             
                  41.92     1:09.03 (27.11)   3:31.16 (2:22.13)     4:09.24 (38.08)
  3 University of San Francisco Ma-38  'A'            9:30.00    5:02.88  
     1) Voorhees, Margaret S W83        2) Schomburg, Richard D M85       
     3) Grohe, William E M78            4) Bensu, Janet L W79             
                2:55.99   4:07.45 (1:11.46)     5:02.88 (55.43)                    


USMS Logo

 

GO THE DISTANCE

Link to the Swimming World website

Sports Basement Logo