PacMasters


  Serving Northern California and Northwestern Nevada

Masters Swimming is for Everyone
All ages and all levels!

Follow pacmastersswim on Twitter
LinkedIn Join USMS p Pacific Masters United States
             2011 PMS SCM Championships - 10/14/2011 to 10/16/2011             
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 26.33   12/5/2009 MEG GILL                                     
         PMS: P 26.33  12/31/2009 Meg Gill                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Tenae               22 University of Sa-38    31.25      31.12    9  
 
Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 56.54   12/4/2009 KARA DENBY                                   
         PMS: P 58.11  12/31/2009 Meg Gill                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Tenae               22 University of Sa-38  1:17.13    1:10.35    9  
 
Women 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:03.39   12/6/2009 ALEXANDRA LEE                              
         PMS: P 2:03.39  12/31/2009 Alexandra Lee                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beaudreau, Lauren A       24 Walnut Creek Mas-38  2:08.64    2:12.45    9  
  2 McGowan, Christina A      24 Walnut Creek Mas-38  2:20.00    2:16.45    7  
 
Women 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:24.22   12/5/2009 ALEXANDRA LEE                              
         PMS: P 4:24.22  12/31/2009 Alexandra Lee                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eschen, Sara              21 Motherlode Maste-38  6:03.37    6:05.00    9  
 
Women 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N   59.45  11/21/2009 PETRA KLOSOVA                              
         PMS: P 1:05.18  12/31/2009 Alexandra Lee                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGowan, Christina A      24 Walnut Creek Mas-38  1:11.11    1:12.82    9  
 
Women 18-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:19.21   12/4/2009 ALEXANDRA LEE                              
         PMS: P 2:19.21  12/31/2009 Alexandra Lee                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGowan, Christina A      24 Walnut Creek Mas-38  2:50.00    2:36.83    9  
  2 Eschen, Sara              21 Motherlode Maste-38  3:26.99    3:18.35    7  
 
Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        NATL: N 32.09  12/10/1995 BEATA KASZUBA                                
         PMS: P 34.53  10/21/2007 Laura M Davis                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Beaudreau, Lauren A       24 Walnut Creek Mas-38       NT      36.81  
 
Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 32.09  12/10/1995 BEATA KASZUBA                                
         PMS: P 34.53  10/21/2007 Laura M Davis                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Tenae               22 University of Sa-38    39.00      39.96    9  
 
Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        NATL: N 1:08.89  12/10/1995 BEATA KASZUBA                              
         PMS: P 1:16.77  10/18/2009 MARY STREUMPF                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Beaudreau, Lauren A       24 Walnut Creek Mas-38       NT    1:17.88  
 
Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:08.89  12/10/1995 BEATA KASZUBA                              
         PMS: P 1:16.77  10/18/2009 MARY STREUMPF                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Tenae               22 University of Sa-38  1:27.00    1:26.39    9  
 
Women 18-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:38.63   11/2/1997 ANITA NALL                                 
         PMS: P 2:43.61  10/21/2007 Laura M Davis                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beaudreau, Lauren A       24 Walnut Creek Mas-38  2:34.76    2:39.41P   9  
  2 Roth, Tenae               22 University of Sa-38  3:25.03    3:16.66    7  
 
Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 28.37   12/5/2009 MEG GILL                                     
         PMS: P 28.37  12/31/2009 Meg Gill                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eschen, Sara              21 Motherlode Maste-38    36.21      36.00    9  
 
Women 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:03.67  10/21/2007 LAURA DAVIS                                
         PMS: P 1:03.67  10/21/2007 Laura M Davis                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eschen, Sara              21 Motherlode Maste-38  1:23.51    1:24.13    9  
 
Women 18-24 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:20.03  10/21/2007 LAURA DAVIS                                
         PMS: P 2:20.03  10/21/2007 Laura M Davis                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eschen, Sara              21 Motherlode Maste-38  3:29.01    3:23.12    9  
 
Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:01.74   12/6/2009 KARA DENBY                                 
         PMS: P 1:06.00  10/21/2007 Laura M Davis                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Tenae               22 University of Sa-38  2:10.00    1:22.15    9  
 
Women 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:19.73   12/4/2009 KARA DENBY                                 
         PMS: P 2:24.25  10/21/2007 Laura M Davis                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGowan, Christina A      24 Walnut Creek Mas-38  2:50.00    2:36.02    9  
 -- Eschen, Sara              21 Motherlode Maste-38  3:31.46         DQ  
 
Women 18-24 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 4:58.55   12/9/2001 DAWN HECKMAN                               
         PMS: P 5:15.70  12/31/2003 Marifaith Schweitzer                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beaudreau, Lauren A       24 Walnut Creek Mas-38  4:57.00    5:05.96P   9  
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.42   3/12/2006 SUMIKA KOMATSU, JPN                          
        NATL: N 26.63   11/2/1997 HEATHER HAGEMAN                              
         PMS: P 26.98  12/31/2010 Erin Reilly                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Louderback, Kelsey        28 Marin Pirates Ma-38    29.90      29.42    9  
  2 Flaskerud, Devon C        29 Walnut Creek Mas-38    36.00      34.70    7  
  3 Pinkston, Crystal P       26 Marin Pirates Ma-38    38.00      37.04    6  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 55.28   1/31/2010 HANNA SHCHERBA, FRA                          
        NATL: N 56.30   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                              
         PMS: P 59.01  12/31/2002 Liesl Taner                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reilly, Erin P            26 The Olympic Club-38    55.00      59.64    9  
  2 Davidoff, Cara            25 The Olympic Club-38  1:05.00    1:04.87    7  
  3 Greene, Shannon E         26 UNAT                 1:11.09    1:07.08    6  
  4 Kelly, Elizabeth A        28 Bay Masters-38       1:12.00    1:09.17    5  
  5 Pinkston, Crystal P       26 Marin Pirates Ma-38  1:30.00    1:22.78    4  
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.78   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: N 1:59.78   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
         PMS: P 2:10.96  12/31/2010 Erin Reilly                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greene, Shannon E         26 UNAT                 2:32.04    2:28.77    9  
  2 Robertson, Holly A        26 Bay Masters-38       2:42.00    2:31.56    7  
  3 Acevedo, Ashley           26 Bay Masters-38       2:45.00    2:41.86    6  
 
Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:24.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: N 4:24.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
         PMS: P 4:39.87  12/31/1996 Laurel Hill                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greene, Shannon E         26 UNAT                 5:14.11    4:58.65    9  
  2 Acevedo, Ashley           26 Bay Masters-38       6:00.00    5:56.46    7  
  3 Flaskerud, Devon C        29 Walnut Creek Mas-38  8:00.00    6:05.52    6  
  4 Pinkston, Crystal P       26 Marin Pirates Ma-38  7:00.00    6:31.73    5  
 
Women 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:51.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: N 8:51.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
         PMS: P 9:55.68  12/31/1986 Marguerite Meyer                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greene, Shannon E         26 UNAT                10:40.00   10:18.46    9  
  2 Flaskerud, Devon C        29 Walnut Creek Mas-38 16:00.00   12:03.42    7  
  3 Pinkston, Crystal P       26 Marin Pirates Ma-38 15:00.00   13:59.48    6  
 
Women 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 16:36.07   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                      
        NATL: N 16:36.07   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                           
         PMS: P 18:34.42  12/31/1986 Marguerite Meyer                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Pherson, Danielle M    26 Bay Masters-38      21:22.28   20:26.97    9  
  2 Pinkston, Crystal P       26 Marin Pirates Ma-38 25:00.00   27:14.77    7  
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.80    4/4/2008 ANU KOIVISTO, NOR                            
        NATL: N 30.05  10/27/2002 CAMILLA JOHANSSON                            
         PMS: P 31.91  12/31/2005 Lauren Morelli                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Louderback, Kelsey        28 Marin Pirates Ma-38    35.00      34.05    9  
  2 Revelli, Shauna L         29 Manatee Aquatic-38     45.00      39.59    7  
 
Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.32  11/18/2007 AKIKO MIZUMOTO, JPN                        
        NATL: N 1:03.26  10/27/2002 CAMILLA JOHANSSON                          
         PMS: P 1:07.57  12/31/2010 Erin Reilly                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reilly, Erin P            26 The Olympic Club-38  1:07.50    1:08.58    9  
  2 Louderback, Kelsey        28 Marin Pirates Ma-38  1:18.00    1:14.30    7  
  3 Davidoff, Cara            25 The Olympic Club-38  1:13.66    1:17.93    6  
  4 Acevedo, Ashley           26 Bay Masters-38       1:20.00    1:20.17    5  
  5 Kelly, Elizabeth A        28 Bay Masters-38       1:25.00    1:20.66    4  
 
Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:12.84  11/20/2005 KANA OHASHI, JPN                           
        NATL: N 2:14.77  11/17/2001 LIA OBERSTAR                               
         PMS: P 2:32.17  12/31/1992 Martie McKinney                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Acevedo, Ashley           26 Bay Masters-38       2:55.00    2:47.73    9  
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 31.97  12/12/2009 NICOLE HEIDEMANN, GER                        
        NATL: N 32.20  12/10/1995 TRACEY MIRANDE                               
         PMS: P 34.93  12/31/2003 Helen Salcedo                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robertson, Holly A        26 Bay Masters-38         38.67      38.89    9  
  2 Reilly, Erin P            26 The Olympic Club-38    38.00      38.91    7  
  3 Davidoff, Cara            25 The Olympic Club-38    38.50      39.88    6  
  4 Flaskerud, Devon C        29 Walnut Creek Mas-38    48.00      44.34    5  
 
Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.80   11/7/2009 LINDA LUND, DEN                            
        NATL: N 1:13.30  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
         PMS: P 1:15.38  12/31/2003 Helen Salcedo                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robertson, Holly A        26 Bay Masters-38       1:22.27    1:24.68    9  
 
Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.29  10/24/2009 KATIE HENDERSON, GBR                       
        NATL: N 2:35.66   12/9/2001 ANDREA PACKARD                             
         PMS: P 2:44.19  12/31/2003 Helen Salcedo                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robertson, Holly A        26 Bay Masters-38       3:00.32    3:04.35    9  
 
Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.88  10/30/2004 NADINE ROLLAND, CAN                          
        NATL: N 28.68   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                              
         PMS: P 28.71  12/31/2010 Erin Reilly                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Louderback, Kelsey        28 Marin Pirates Ma-38    34.00      32.94    9  
  2 Robertson, Holly A        26 Bay Masters-38         34.12      34.88    7  
  3 Flaskerud, Devon C        29 Walnut Creek Mas-38    48.00      43.05    6  
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.67   6/19/2005 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 1:05.67  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
         PMS: P 1:06.99  12/31/2004 Allison Wagner                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robertson, Holly A        26 Bay Masters-38       1:15.67    1:16.70    9  
  2 Acevedo, Ashley           26 Bay Masters-38       1:25.00    1:23.86    7  
  3 Flaskerud, Devon C        29 Walnut Creek Mas-38  1:30.00    1:28.29    6  
  4 Revelli, Shauna L         29 Manatee Aquatic-38   1:40.00    1:28.72    5  
 
Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:17.17   4/23/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:21.79  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
         PMS: P 2:31.83  12/31/2008 Kris Willey                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reilly, Erin P            26 The Olympic Club-38  2:25.00    2:28.58P   9  
  2 Robertson, Holly A        26 Bay Masters-38       2:42.58    2:49.49    7  
  3 Acevedo, Ashley           26 Bay Masters-38       2:55.00    2:59.37    6  
  4 Kelly, Elizabeth A        28 Bay Masters-38       2:52.00    3:03.62    5  
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.57   9/27/2009 SUMIKA KOMATSU, JPN                          
        NATL: N 25.98  10/24/2004 KATRINA RADKE                                
         PMS: P 25.98  12/31/2004 Katrina Radke                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chen, Devon H             30 Bay Masters-38         29.00      28.86    9  
  2 Hieb-Stock, Lisa M        31 Tuolumne County-38     34.61      32.54    7  
  3 Mazurkiewicz, Brooke H    33 Tuolumne County-38     43.51      40.66    6  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 55.11   1/25/2009 ALENA POPCHANKA, FRA                         
        NATL: N 57.35   5/18/1988 S NEILSON-BELL                               
         PMS: P 57.46  12/31/2003 Katrina Radke                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chen, Devon H             30 Bay Masters-38       1:02.50    1:02.62    9  
  2 Wagner, Allison M         34 UNAT                 1:20.00    1:07.95    7  
  3 Latta, Danielle M         31 Bay Masters-38       1:17.00    1:13.43    6  
  4 Bushman, Sari A           33 Bay Masters-38       1:15.00    1:14.34    5  
  5 Toft, Michelle            33 Bay Masters-38       1:40.00    1:23.48    4  
  6 Mazurkiewicz, Brooke H    33 Tuolumne County-38   1:35.82    1:29.48    3  
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:02.70  10/19/2008 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:04.64  12/15/1996 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:07.24  12/31/2003 Katrina Radke                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groskopf, Sarah L         31 Burlingame Aquat-38  2:40.00    2:36.07    9  
 
Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:19.48  11/15/2008 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 4:22.70   12/1/1996 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 4:38.50  12/31/2003 Jody Smith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hieb-Stock, Lisa M        31 Tuolumne County-38   6:30.01    5:58.89    9  
  2 Naylon, Vanessa           33 Golden Gateway T-38  9:00.00    7:38.82    7  
 
Women 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:55.90  11/16/2008 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 9:06.49   12/7/2003 ERIKA HANSEN                               
         PMS: P 9:28.11  12/31/1995 Lisa Hazen                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Silva, Jillian M          34 Bay Masters-38      11:00.00   10:51.18    9  
  2 Toft, Michelle            33 Bay Masters-38      13:56.77   13:38.46    7  
 -- Hieb-Stock, Lisa M        31 Tuolumne County-38  13:00.00         DQ  
 
Women 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:01.56  10/12/2007 KIRSTEN CAMERON, NZL                      
        NATL: N 17:23.60  12/11/1994 KAREN BURTON                              
         PMS: P 17:44.19  12/31/2004 Allison Zamanian                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Silva, Jillian M          34 Bay Masters-38      21:00.00   20:37.14    9  
  2 Ruppert, Vanessa          33 Rolling Hills Mu-38 25:00.00   25:45.37    7  
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.43   4/19/2009 MAI NAKAMURA, JPN                            
        NATL: N 27.61  11/21/2009 NORIKO INADA                                 
         PMS: P 31.42  12/31/2009 Shanna Guzman                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mazurkiewicz, Brooke H    33 Tuolumne County-38     50.75      50.12    9  
 
Women 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:12.40  11/14/2009 KANA OHASHI, JPN                           
        NATL: N 2:12.47  11/22/2008 L.OBERSTAR-BROWN                           
         PMS: P 2:24.89  12/31/2003 Jody Smith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groskopf, Sarah L         31 Burlingame Aquat-38  3:15.00    2:57.59    9  
  2 Hieb-Stock, Lisa M        31 Tuolumne County-38   3:59.10    3:18.60    7  
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 31.71   3/14/2010 HITOMI MATSUDA, JPN                          
        NATL: N 32.82  12/10/2000 WENKE HANSEN                                 
         PMS: P 35.86  12/31/2004 Carol Leight-Wood                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruppert, Vanessa          33 Rolling Hills Mu-38    40.00      42.86    9  
  2 Latta, Danielle M         31 Bay Masters-38         49.00      46.67    7  
  3 Mazurkiewicz, Brooke H    33 Tuolumne County-38     52.16      52.63    6  
 
Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:07.39  11/14/2009 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 1:10.00  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
         PMS: P 1:21.73  12/31/2005 Gina Pietras                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nonaka, Marissa G         33 Walnut Creek Mas-38  1:30.00    1:33.76    9  
  2 Ruppert, Vanessa          33 Rolling Hills Mu-38  1:30.00    1:38.48    7  
  3 Latta, Danielle M         31 Bay Masters-38       1:42.00    1:40.99    6  
  4 Mazurkiewicz, Brooke H    33 Tuolumne County-38   1:56.28    1:53.21    5  
 
Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:26.96   4/18/2009 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:30.65  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
         PMS: P 2:53.24  12/31/1986 Gayle Benty                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruppert, Vanessa          33 Rolling Hills Mu-38  2:40.00    3:32.17    9  
  2 Hieb-Stock, Lisa M        31 Tuolumne County-38   3:45.01    3:33.67    7  
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.81   3/26/2006 METTE JACOBSEN, DEN                          
        NATL: N 28.05  10/24/2004 KATRINA RADKE                                
         PMS: P 28.05  12/31/2004 Katria Radke                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chen, Devon H             30 Bay Masters-38         31.40      32.08    9  
  2 Nonaka, Marissa G         33 Walnut Creek Mas-38    38.00      37.53    7  
  3 Latta, Danielle M         31 Bay Masters-38         41.00      38.72    6  
  4 Ruppert, Vanessa          33 Rolling Hills Mu-38    40.00      39.18    5  
  5 Bushman, Sari A           33 Bay Masters-38         50.00      39.46    4  
 
Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.11   3/25/2006 METTE JACOBSEN, DEN                        
        NATL: N 1:02.70  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
         PMS: P 1:03.21  12/31/2003 Katrina Radke                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chen, Devon H             30 Bay Masters-38       1:11.50    1:15.21    9  
  2 Groskopf, Sarah L         31 Burlingame Aquat-38  1:55.00    1:23.95    7  
  3 Naylon, Vanessa           33 Golden Gateway T-38  2:00.00    1:55.55    6  
 
Women 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:13.09   5/25/2008 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:19.34   10/5/2003 KATRINA RADKE                              
         PMS: P 2:19.34  12/31/2003 Katrina Radke                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hieb-Stock, Lisa M        31 Tuolumne County-38   3:59.01    3:25.63    9  
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.55   2/13/2010 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 1:04.96  12/12/1999 WENKE HANSEN                               
         PMS: P 1:08.69  12/31/1995 Martie McKinney                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruppert, Vanessa          33 Rolling Hills Mu-38  1:30.00    1:27.62    9  
  2 Hieb-Stock, Lisa M        31 Tuolumne County-38   1:49.12    1:28.39    7  
  3 Naylon, Vanessa           33 Golden Gateway T-38  1:44.32    1:45.70    6  
 
Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:13.41  11/14/2009 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:18.79   12/7/1996 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:22.72  12/31/2003 Katrina Radke                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bushman, Sari A           33 Bay Masters-38       3:20.00    3:12.02    9  
  2 Ruppert, Vanessa          33 Rolling Hills Mu-38  2:55.00    3:18.96    7  
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.10   12/3/2006 DARA TORRES, USA                             
        NATL: N 25.10   12/3/2006 DARA TORRES                                  
         PMS: P 27.35  12/31/1999 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Katie              35 Stanford Masters-38    28.50      28.50    9  
  2 Case, Emily               36 Golden Gateway T-38    36.00      35.06    7  
  3 Ongerth, Ann Michelle     37 Walnut Creek Mas-38    38.00      36.53    6  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 54.95   12/3/2006 DARA TORRES, USA                             
        NATL: N 54.95   12/3/2006 DARA TORRES                                  
         PMS: P 58.79  12/31/1999 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flemer, Michele L         35 Walnut Creek Mas-38  1:16.00    1:14.63    9  
  2 Darling, Colleen M        37 Walnut Creek Mas-38  1:09.20    1:17.54    7  
  3 Case, Emily               36 Golden Gateway T-38  1:16.00    1:19.61    6  
  4 Ongerth, Ann Michelle     37 Walnut Creek Mas-38  1:23.00    1:20.70    5  
  5 Allen, Wendy E            38 Bay Masters-38       1:30.00    1:21.07    4  
  6 Van Noord, Michela A      37 Tuolumne County-38   1:32.00    1:29.59    3  
 
Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.56  12/14/1998 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:03.56  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:06.86  12/31/1999 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Case, Emily               36 Golden Gateway T-38  3:00.00    2:55.80    9  
  2 Ongerth, Ann Michelle     37 Walnut Creek Mas-38  3:00.00    3:02.69    7  
 
Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:22.56  12/12/1999 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:22.56  12/12/1999 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 4:26.57  12/31/1999 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Case, Emily               36 Golden Gateway T-38  7:00.00    6:39.68    9  
 
Women 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 9:12.97  10/15/2006 ALISON ZAMANIAN, USA                       
        NATL: N 9:12.97  10/15/2006 ALISON ZAMANIAN                            
         PMS: P 9:12.97  12/31/2006 Allison Zamanian                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mendoza-Martens, Nicole   35 Walnut Creek Mas-38 11:16.51   11:39.52    9  
  2 Case, Emily               36 Golden Gateway T-38 13:00.00   12:58.34    7  
 
Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:27.84  12/10/2000 LAURIE HUG, USA                           
        NATL: N 17:27.84  12/10/2000 LAURIE HUG                                
         PMS: P 17:48.96  10/18/2009 Alison H Zamanian                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson-lynch, Emma-lou  38 Bay Masters-38      24:00.00   23:30.81    9  
  2 Case, Emily               36 Golden Gateway T-38 26:00.00   25:07.70    7  
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.68  11/21/2009 SHERI HART, USA                              
        NATL: N 28.68  11/21/2009 SHERI HART                                   
         PMS: P 32.27  12/31/2008 Jody Smith                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haack, Angela R           37 Walnut Creek Mas-38    39.00      37.24    9  
  2 Hansel, Neila             35 Walnut Creek Mas-38    47.00      45.96    7  
 
Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.36  11/22/2009 SHERI HART, USA                            
        NATL: N 1:02.36  11/22/2009 SHERI HART                                 
         PMS: P 1:09.60  12/31/2006 Allison Zamanian                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haack, Angela R           37 Walnut Creek Mas-38  1:26.00    1:22.56    9  
  2 Allen, Wendy E            38 Bay Masters-38       1:55.00    1:39.00    7  
 
Women 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:14.10  12/14/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:14.10  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:29.14  12/31/2006 Allison Zamanian                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haack, Angela R           37 Walnut Creek Mas-38  3:20.00    2:59.95    9  
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.03  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI, USA                        
        NATL: N 33.03  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                             
         PMS: P 37.57  12/31/1996 Maureen Mendoza                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Katie              35 Stanford Masters-38    35.00      33.81P   9  
  2 Lewis, Cynthia J          36 Novaquatics Mast-33    34.69      34.72P   7  
  3 Van Noord, Michela A      37 Tuolumne County-38     46.00      46.96    6  
  4 Ongerth, Ann Michelle     37 Walnut Creek Mas-38    50.00      47.75    5  
  5 Allen, Wendy E            38 Bay Masters-38         48.00      51.41    4  
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:11.97  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI, USA                      
        NATL: N 1:11.97  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                           
         PMS: P 1:21.42  12/31/2000 Maureen O'Toole                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Katie              35 Stanford Masters-38  1:13.50    1:12.51P   9  
  2 Lewis, Cynthia J          36 Novaquatics Mast-33  1:14.48    1:12.90P   7  
  3 Flemer, Michele L         35 Walnut Creek Mas-38  1:33.00    1:31.70    6  
  4 Van Noord, Michela A      37 Tuolumne County-38   1:41.00    1:41.63    5  
 
Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:36.04  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI, USA                      
        NATL: N 2:36.04  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                           
         PMS: P 2:52.93  12/31/2008 Allison Zamanian                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Katie              35 Stanford Masters-38  2:40.00    2:41.51P   9  
  2 Flemer, Michele L         35 Walnut Creek Mas-38  3:13.00    3:17.86    7  
  3 Hansel, Neila             35 Walnut Creek Mas-38  3:38.00    3:43.96    6  
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.37   9/26/2009 GISELI PEREIRA, BRA                          
        NATL: N 28.58  11/21/2009 SHERI HART                                   
         PMS: P 30.05  12/31/1999 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haack, Angela R           37 Walnut Creek Mas-38    34.50      33.68    9  
  2 Darling, Colleen M        37 Walnut Creek Mas-38    37.95      38.12    7  
 
Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.07   5/22/2005 DEBBIE YOUNGER, CAN                        
        NATL: N 1:03.29  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:05.83  12/31/1999 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Darling, Colleen M        37 Walnut Creek Mas-38  1:18.13    1:29.54    9  
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.61  11/22/2009 SHERI HART, USA                            
        NATL: N 1:04.61  11/22/2009 SHERI HART                                 
         PMS: P 1:10.24  12/31/1997 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Katie              35 Stanford Masters-38  1:10.00    1:09.28P   9  
  2 Darling, Colleen M        37 Walnut Creek Mas-38  1:28.17    1:27.40    7  
  3 Hansel, Neila             35 Walnut Creek Mas-38  1:37.60    1:35.75    6  
  4 Ongerth, Ann Michelle     37 Walnut Creek Mas-38  1:35.00    1:38.20    5  
 
Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.08  12/10/2000 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:19.08  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:25.39  12/31/1997 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, Cynthia J          36 Novaquatics Mast-33  2:27.70    2:26.23    9  
  2 Glenn, Katie              35 Stanford Masters-38  2:35.00    2:29.81    7  
  3 Flemer, Michele L         35 Walnut Creek Mas-38  3:02.00    3:00.53    6  
 
Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:52.85  12/14/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:52.85  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 5:10.43  12/31/1999 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, Cynthia J          36 Novaquatics Mast-33  5:13.35    5:13.56    9  
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 26.40    3/8/2008 MARIKA JOHANSSON, SWE                        
        NATL: N 26.66   12/7/1996 S NEILSON-BELL                               
         PMS: P 27.54  12/31/2000 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oblites, Alison L         41 Marin Pirates Ma-38    33.08      32.36    9  
  2 Thorp, Kate               42 Marin Pirates Ma-38    34.53      34.13    7  
  3 Dumont, Nancy             42 Bay Masters-38         37.00      36.15    6  
  4 Kruidering, Marieke       44 Bay Masters-38         45.00      38.54    5  
  5 Walker, Malinda M         42 Bay Masters-38         37.76      43.37    4  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 57.55  11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: N 57.55  11/16/2008 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 58.81  12/31/2000 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Zamanian, Alison H        41 Walnut Creek Mas-38       NT    1:02.49  
  2 Santos, Debbie M          43 Walnut Creek Mas-38       NT    1:15.55  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 57.55  11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: N 57.55  11/16/2008 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 58.81  12/31/2000 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rublein, Susanne P        41 Manatee Aquatic-38   1:06.00    1:07.37    9  
  2 Girard, Suzie E           40 Manatee Aquatic-38   1:10.01    1:08.96    7  
  3 Wiggins, Kelly M          43 Clovis Swim Club-38  1:13.00    1:12.43    6  
  4 Oblites, Alison L         41 Marin Pirates Ma-38  1:12.64    1:12.72    5  
  5 Soderstrom, Kris E        44 Clovis Swim Club-38  1:07.51    1:13.57    4  
  6 Walker, Malinda M         42 Bay Masters-38       1:26.78    1:22.08    3  
  7 Kruidering, Marieke       44 Bay Masters-38       1:30.00    1:26.03    2  
  8 Philpott, Patti H         41 Motherlode Maste-38  1:19.42    1:27.38    1  
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.26  12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:05.26  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:06.81  12/31/2000 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        41 Walnut Creek Mas-38  2:12.00    2:12.64    9  
  2 Blessing, Leigh Ann       42 Tuolumne County-38   2:30.00    2:38.24    7  
  3 Walker, Malinda M         42 Bay Masters-38       3:13.46    3:06.81    6  
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.26  12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:05.26  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:06.81  12/31/2000 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Santos, Debbie M          43 Walnut Creek Mas-38       NT    2:40.67  
 
Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:21.75  12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:21.75  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 4:24.22  12/31/2000 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        41 Walnut Creek Mas-38  4:35.00    4:32.38    9  
  2 Dumont, Nancy             42 Bay Masters-38       6:44.00    6:51.25    7  
  3 Chung, Heejay A           40 Bay Masters-38       7:03.78    7:03.83    6  
 
Women 40-44 800 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 9:09.71   6/20/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 9:09.71   6/20/2003 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 9:29.90  12/31/1998 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Zamanian, Alison H        41 Walnut Creek Mas-38       NT    9:19.47P 
 
Women 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 9:09.71   6/20/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 9:09.71   6/20/2003 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 9:29.90  12/31/1998 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        41 Walnut Creek Mas-38  9:30.00    9:18.17P   9  
  2 Koenig, Sarah J           43 Marin Pirates Ma-38 13:50.00   13:00.10    7  
  3 Dumont, Nancy             42 Bay Masters-38      13:05.00   13:34.69    6  
  4 Walker, Malinda M         42 Bay Masters-38      14:58.10   13:41.27    5  
  5 Kruidering, Marieke       44 Bay Masters-38      12:00.00   14:01.60    4  
  6 Chung, Heejay A           40 Bay Masters-38      14:17.04   14:26.41    3  
 
Women 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:35.49   1/16/2010 ALISON ZAMANIAN, USA                      
        NATL: N 17:35.49   1/16/2010 ALISON ZAMANIAN                           
         PMS: P 17:35.49  12/31/2010 Alison Zamanian                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        41 Walnut Creek Mas-38 17:48.96   17:39.74    9  
  2 Philpott, Patti H         41 Motherlode Maste-38 29:10.00   26:26.80    7  
  3 Mulligan, Dara C          40 Marin Pirates Ma-38 35:00.00   27:30.17    6  
  4 Chung, Heejay A           40 Bay Masters-38      26:39.89   27:57.93    5  
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.00   4/18/2009 CINDY MABEE, CAN                             
        NATL: N 30.72   12/6/2009 JODY SMITH                                   
         PMS: P 30.72  12/31/2009 Jody Smith                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zeljak, Maureen A         44 Decathlon Club-38      34.92      35.16    9  
  2 Duggan, Karen L           41 Walnut Creek Mas-38    38.50      36.71    7  
  3 Thorp, Kate               42 Marin Pirates Ma-38    42.77      42.83    6  
  4 Walker, Malinda M         42 Bay Masters-38         49.97      47.79    5  
  5 Kruidering, Marieke       44 Bay Masters-38         55.00      50.94    4  
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 30.00   4/18/2009 CINDY MABEE, CAN                             
        NATL: N 30.72   12/6/2009 JODY SMITH                                   
         PMS: P 30.72  12/31/2009 Jody Smith                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  2 Duggan, Karen L           41 Walnut Creek Mas-38       NT      36.28  
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.63   4/18/2009 CINDY MABEE, CAN                           
        NATL: N 1:05.43   6/16/2002 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:05.91  12/31/2009 Jody Smith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           41 Walnut Creek Mas-38  1:25.00    1:19.05    9  
  2 Thorp, Kate               42 Marin Pirates Ma-38  1:40.00    1:36.16    7  
  3 Walker, Malinda M         42 Bay Masters-38       1:42.96    1:42.66    6  
  4 Chung, Heejay A           40 Bay Masters-38       2:07.87    2:09.83    5  
 
Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.06   12/4/2009 JODY SMITH, USA                            
        NATL: N 2:19.06   12/4/2009 JODY SMITH                                 
         PMS: P 2:19.06  12/31/2009 Jody Smith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          43 Walnut Creek Mas-38  2:46.00    2:50.85    9  
  2 Duggan, Karen L           41 Walnut Creek Mas-38  2:55.00    2:51.08    7  
  3 Blessing, Leigh Ann       42 Tuolumne County-38   3:03.00    2:58.80    6  
  4 Chung, Heejay A           40 Bay Masters-38       4:35.50    4:14.88    5  
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.29  11/22/2009 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: N 32.29  11/22/2009 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 36.51  12/31/2004 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          43 Walnut Creek Mas-38    38.54      40.06    9  
  2 Levy, Karen D             42 Menlo Masters Ak-38    40.36      40.52    7  
  3 Rublein, Susanne P        41 Manatee Aquatic-38     39.91      40.74    6  
  4 Oblites, Alison L         41 Marin Pirates Ma-38    45.00      42.26    5  
  5 Thorp, Kate               42 Marin Pirates Ma-38    45.74      43.53    4  
  6 Kelly Smethurst, Andrea   44 Walnut Creek Mas-38    48.00      47.28    3  
  7 Kruidering, Marieke       44 Bay Masters-38         52.00      49.66    2  
  8 Turbis, Lisa A            42 Marin Pirates Ma-38    50.00      50.24    1  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.55   12/2/2007 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 1:10.55   12/2/2007 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:19.61  12/31/2009 Debbie Santos                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          43 Walnut Creek Mas-38  1:24.59    1:26.80    9  
  2 Rublein, Susanne P        41 Manatee Aquatic-38   1:26.75    1:27.50    7  
  3 Levy, Karen D             42 Menlo Masters Ak-38  1:32.89    1:29.07    6  
  4 Duggan, Karen L           41 Walnut Creek Mas-38  1:28.00    1:29.46    5  
  5 Thorp, Kate               42 Marin Pirates Ma-38  1:42.25    1:39.90    4  
  6 Kelly Smethurst, Andrea   44 Walnut Creek Mas-38  1:43.71    1:43.26    3  
  7 Kruidering, Marieke       44 Bay Masters-38       1:45.00    1:45.91    2  
 
Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:32.37  11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 2:32.37  11/16/2008 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 2:52.36  12/31/2009 Debbie Santos                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blessing, Leigh Ann       42 Tuolumne County-38   3:03.00    3:06.97    9  
  2 Santos, Debbie M          43 Walnut Creek Mas-38  2:59.90    3:07.29    7  
  3 Duggan, Karen L           41 Walnut Creek Mas-38  3:15.00    3:10.89    6  
  4 Chung, Heejay A           40 Bay Masters-38       4:19.84    4:22.36    5  
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.21  12/11/2005 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: N 28.21  12/11/2005 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 29.86  12/31/2009 Jody Smith                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Girard, Suzie E           40 Manatee Aquatic-38     35.01      33.65    9  
  2 Soderstrom, Kris E        44 Clovis Swim Club-38    33.46      35.12    7  
  3 Wiggins, Kelly M          43 Clovis Swim Club-38    36.00      36.06    6  
  4 Levy, Karen D             42 Menlo Masters Ak-38    36.53      36.81    5  
  5 Oblites, Alison L         41 Marin Pirates Ma-38    37.00      37.17    4  
  6 Thorp, Kate               42 Marin Pirates Ma-38    38.87      39.10    3  
  7 Turbis, Lisa A            42 Marin Pirates Ma-38    43.00      45.05    2  
  8 Philpott, Patti H         41 Motherlode Maste-38    47.21      46.53    1  
  9 Chung, Heejay A           40 Bay Masters-38       1:04.07    1:07.00  
 
Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.70  11/21/2009 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 1:01.70  11/21/2009 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:06.86  12/31/1993 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blessing, Leigh Ann       42 Tuolumne County-38   1:19.32    1:17.95    9  
 
Women 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.66  11/19/2006 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 2:20.66  11/19/2006 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 2:29.19  12/31/1993 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        41 Walnut Creek Mas-38  2:28.81    2:29.64    9  
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.25  11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 1:04.25  11/16/2008 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:08.91  12/31/2004 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rublein, Susanne P        41 Manatee Aquatic-38   1:16.43    1:15.79    9  
  2 Santos, Debbie M          43 Walnut Creek Mas-38  1:15.50    1:18.26    7  
  3 Duggan, Karen L           41 Walnut Creek Mas-38  1:25.00    1:20.59    6  
  4 Oblites, Alison L         41 Marin Pirates Ma-38  1:25.83    1:24.61    5  
  5 Thorp, Kate               42 Marin Pirates Ma-38  1:29.50    1:31.20    4  
  6 Dumont, Nancy             42 Bay Masters-38       1:34.00    1:36.01    3  
 
Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.21   12/2/2007 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 2:19.21   12/2/2007 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 2:22.51  12/31/2000 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        41 Walnut Creek Mas-38  2:28.76    2:32.36    9  
  2 Santos, Debbie M          43 Walnut Creek Mas-38  2:45.00    2:51.13    7  
  3 Duggan, Karen L           41 Walnut Creek Mas-38  2:55.00    2:56.13    6  
 
Women 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:00.82  11/24/2002 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 5:00.82  11/24/2002 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 5:02.17  12/31/2000 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        41 Walnut Creek Mas-38  5:16.72    5:18.61    9  
  2 Santos, Debbie M          43 Walnut Creek Mas-38  6:31.00    6:03.17    7  
  3 Rublein, Susanne P        41 Manatee Aquatic-38   6:11.59    6:17.81    6  
 -- Field, Lessly W           43 Berkeley (Ca) Aq-38  6:49.00         DQ  
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 27.09   12/2/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                         
        NATL: N 27.09   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 28.58  12/31/2000 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matena, Jana              49 Menlo Masters Ak-38    31.23      30.24    9  
  2 Capen, Tasha              45 Menlo Masters Ak-38    30.00      31.06    7  
  3 Boone, Danielle           46 Walnut Creek Mas-38    32.69      32.15    6  
  4 Miller, Scotia A          46 Bay Masters-38         31.00      33.28    5  
  5 Viscardi, Josie A         47 Rolling Hills Mu-38    32.32      34.48    4  
  6 Piantidosi, Robin J       47 Walnut Creek Mas-38    36.50      37.62    3  
  7 Forsey, Lynn M            49 Marin Pirates Ma-38    36.10      40.56    2  
  8 Thalman, Kelly D          49 Tuolumne County-38     42.00      41.22    1  
  9 Asta, Lisa M              46 Walnut Creek Mas-38    56.00      48.29  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   58.61   12/2/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N   58.61   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:02.00  12/31/1998 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matena, Jana              49 Menlo Masters Ak-38  1:05.49    1:02.99    9  
  2 Welting, Laureen K        46 The Olympic Club-38  1:03.68    1:04.19    7  
  3 Fusari, Jill R            45 Walnut Creek Mas-38  1:07.00    1:06.94    6  
  4 Capen, Tasha              45 Menlo Masters Ak-38  1:05.00    1:07.97    5  
  5 Henry, B J                47 Walnut Creek Mas-38  1:14.02    1:10.51    4  
  6 Ellison, Stacey           46 Marin Pirates Ma-38  1:17.00    1:12.53    3  
  7 Boone, Danielle           46 Walnut Creek Mas-38  1:16.90    1:12.58    2  
  8 Lee, Kathleen             45 Marin Pirates Ma-38  1:14.71    1:14.38    1  
  9 Gray, Kara L              46 Walnut Creek Mas-38  1:17.00    1:15.77  
 10 Flynn, Beth P             49 Rolling Hills Mu-38  1:13.50    1:22.28  
 11 Adler, Felicia M          49 Walnut Creek Mas-38  1:27.00    1:27.38  
 12 Pogue, Michelle           48 Motherlode Maste-38  1:29.37    1:33.56  
 13 Forsey, Lynn M            49 Marin Pirates Ma-38  1:23.00    1:36.23  
 14 Asta, Lisa M              46 Walnut Creek Mas-38  1:53.00    1:48.16  
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.94   12/2/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:05.94   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:10.91  12/31/2003 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matena, Jana              49 Menlo Masters Ak-38  2:21.57    2:17.05    9  
  2 Henry, B J                47 Walnut Creek Mas-38  2:39.78    2:34.33    7  
  3 Dornan, Gwen A            48 University of Sa-38  2:35.44    2:36.87    6  
  4 Couch, Stephanie D        47 Menlo Masters Ak-38  2:35.23    2:41.42    5  
  5 Miller, Scotia A          46 Bay Masters-38       2:45.00    2:45.40    4  
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:25.34   5/16/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:25.34   5/16/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 4:30.98  12/31/2003 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reynolds, Ellen M         47 Sawtooth Masters-59  4:53.54    4:42.57    9  
  2 Matena, Jana              49 Menlo Masters Ak-38  5:03.27    4:50.64    7  
  3 Dornan, Gwen A            48 University of Sa-38  5:24.61    5:27.71    6  
 
Women 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 9:11.37   5/15/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 9:11.37   5/15/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 9:27.44  12/31/2003 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reynolds, Ellen M         47 Sawtooth Masters-59  9:48.22    9:45.34    9  
  2 Capen, Tasha              45 Menlo Masters Ak-38 11:30.00   11:03.25    7  
  3 Perry, Rebecca R          47 Manatee Aquatic-38  11:30.00   11:31.04    6  
  4 Gray, Kara L              46 Walnut Creek Mas-38 12:30.00   12:08.16    5  
 
Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:46.32   5/18/2007 LYNN MARSHALL, CAN                        
        NATL: N 17:50.64  10/10/2004 S HEIM-BOWEN                              
         PMS: P 17:50.64  12/31/2003 Suzanne Heim-Bowen                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        46 The Olympic Club-38 19:53.00   19:26.47    9  
  2 Henry, B J                47 Walnut Creek Mas-38 21:50.56   21:50.42    7  
  3 Gray, Kara L              46 Walnut Creek Mas-38 23:30.00   22:47.33    6  
  4 Pogue, Michelle           48 Motherlode Maste-38 29:00.00   27:14.15    5  
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 30.31    3/1/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                         
        NATL: N 30.58   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 32.67  12/31/1999 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Fusari, Jill R            45 Walnut Creek Mas-38       NT      33.68  
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.31    3/1/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                         
        NATL: N 30.58   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 32.67  12/31/1999 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reynolds, Ellen M         47 Sawtooth Masters-59    31.66      31.15P   9  
  2 Cerussi, Jane E           48 Davis Aquatic Ma-38    38.65      37.67    7  
  3 Perry, Rebecca R          47 Manatee Aquatic-38     37.00      38.97    6  
  4 Miller, Scotia A          46 Bay Masters-38         40.00      39.92    5  
  5 Henry, B J                47 Walnut Creek Mas-38    42.35      40.24    4  
  6 Couch, Stephanie D        47 Menlo Masters Ak-38    42.10      42.11    3  
  7 Piantidosi, Robin J       47 Walnut Creek Mas-38    47.50      46.09    2  
  8 Thalman, Kelly D          49 Tuolumne County-38     47.27      47.74    1  
  9 Asta, Lisa M              46 Walnut Creek Mas-38  2:25.00    1:20.55  
 -- Forsey, Lynn M            49 Marin Pirates Ma-38    42.80         DQ  
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.46   2/27/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 1:04.79   5/16/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:10.17  10/18/2009 Lisa A Ward                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reynolds, Ellen M         47 Sawtooth Masters-59  1:07.21    1:06.71P   9  
  2 Fusari, Jill R            45 Walnut Creek Mas-38  1:16.00    1:13.44    7  
  3 Welting, Laureen K        46 The Olympic Club-38  1:12.55    1:14.08    6  
  4 Cerussi, Jane E           48 Davis Aquatic Ma-38  1:22.91    1:20.05    5  
  5 Capen, Tasha              45 Menlo Masters Ak-38  1:35.00    1:37.74    4  
  6 Flynn, Beth P             49 Rolling Hills Mu-38  1:42.00    1:43.02    3  
  7 Pogue, Michelle           48 Motherlode Maste-38  1:40.51    1:44.77    2  
  8 Forsey, Lynn M            49 Marin Pirates Ma-38  1:40.00    1:51.76    1  
 
Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.15   2/26/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 2:18.95   5/15/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:28.11  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reynolds, Ellen M         47 Sawtooth Masters-59  2:27.50    2:27.07P   9  
  2 Ward, Lisa A              47 Walnut Creek Mas-38  2:42.00    2:43.45    7  
  3 Cerussi, Jane E           48 Davis Aquatic Ma-38  3:00.57    2:54.43    6  
  4 Perry, Rebecca R          47 Manatee Aquatic-38   2:57.00    2:58.06    5  
  5 Miller, Scotia A          46 Bay Masters-38       3:10.00    3:06.97    4  
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.94   6/10/2007 CAROLINE KRATTLI, USA                        
        NATL: N 33.82  10/10/2010 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 37.32  12/31/2004 Leianne Crittenden                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        46 The Olympic Club-38    37.16      38.38    9  
  2 Ward, Lisa A              47 Walnut Creek Mas-38    39.90      38.74    7  
  3 Henry, B J                47 Walnut Creek Mas-38    44.83      43.58    6  
  4 Flynn, Beth P             49 Rolling Hills Mu-38    43.50      47.44    5  
  5 Couch, Stephanie D        47 Menlo Masters Ak-38  1:11.00      49.03    4  
  6 Pogue, Michelle           48 Motherlode Maste-38    50.21      51.06    3  
  7 Raymond, Lisa A           46 Marin Pirates Ma-38    50.00      52.48    2  
  8 Schindler, Lisa M         47 Club Hot Tub-38        54.00      53.52    1  
  9 Asta, Lisa M              46 Walnut Creek Mas-38  2:32.00    1:04.56  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:13.38   6/10/2007 CAROLINE KRATTLI, USA                      
        NATL: N 1:13.30  10/10/2010 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:20.45  10/18/2009 Lisa A Ward                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Rebecca R          47 Manatee Aquatic-38   1:36.00    1:38.96    9  
  2 Flynn, Beth P             49 Rolling Hills Mu-38  1:41.00    1:44.49    7  
  3 Schindler, Lisa M         47 Club Hot Tub-38      1:54.00    2:00.34    6  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 1:13.38   6/10/2007 CAROLINE KRATTLI, USA                      
        NATL: N 1:13.30  10/10/2010 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:20.45  10/18/2009 Lisa A Ward                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  2 Ward, Lisa A              47 Walnut Creek Mas-38       NT    1:24.36  
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:42.10   10/7/2007 CAROLINE KRATTLI, USA                      
        NATL: N 2:42.10   10/7/2007 CAROLINE KRATTLI                           
         PMS: P 2:51.75  10/18/2009 Lisa A Ward                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              47 Walnut Creek Mas-38  3:02.00    2:59.77    9  
  2 Henry, B J                47 Walnut Creek Mas-38  3:19.93    3:32.91    7  
  3 Perry, Rebecca R          47 Manatee Aquatic-38   3:34.00    3:33.27    6  
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 29.21   12/6/2008 LAURIE DITOMMASO, USA                        
        NATL: N 28.84  10/10/2010 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 30.78  12/31/2010 Laureen Welting                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        46 The Olympic Club-38    31.90      31.58    9  
  2 Fusari, Jill R            45 Walnut Creek Mas-38    33.00      32.37    7  
  3 Cerussi, Jane E           48 Davis Aquatic Ma-38    34.11      34.75    6  
  4 Perry, Rebecca R          47 Manatee Aquatic-38     35.40      35.59    5  
  5 Boone, Danielle           46 Walnut Creek Mas-38    38.47      36.69    4  
  6 Couch, Stephanie D        47 Menlo Masters Ak-38    37.76      38.16    3  
  7 Gray, Kara L              46 Walnut Creek Mas-38    40.00      38.83    2  
  8 Ellison, Stacey           46 Marin Pirates Ma-38    42.00      38.96    1  
  9 Lee, Kathleen             45 Marin Pirates Ma-38    40.09      39.74  
 10 Powers, Terry             48 Marin Pirates Ma-38    42.22      40.26  
 11 Schindler, Lisa M         47 Club Hot Tub-38        54.00      53.40  
 
Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.96  12/12/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 1:03.96  12/12/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:08.10  12/31/1999 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cerussi, Jane E           48 Davis Aquatic Ma-38  1:20.20    1:17.69    9  
  2 Dornan, Gwen A            48 University of Sa-38  1:22.41    1:23.94    7  
  3 Capen, Tasha              45 Menlo Masters Ak-38  1:30.79    1:29.78    6  
  4 Viscardi, Josie A         47 Rolling Hills Mu-38  1:38.00    1:35.41    5  
 
Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:23.18  12/13/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:23.18  12/13/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:32.52  12/31/1999 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Couch, Stephanie D        47 Menlo Masters Ak-38  3:08.85    3:10.48    9  
  2 Capen, Tasha              45 Menlo Masters Ak-38  3:06.00    3:13.46    7  
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.61   2/26/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 1:05.75  12/12/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:10.77  10/18/2009 Lisa A Ward                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              47 Walnut Creek Mas-38  1:18.00    1:14.10    9  
  2 Cerussi, Jane E           48 Davis Aquatic Ma-38  1:20.00    1:20.29    7  
  3 Perry, Rebecca R          47 Manatee Aquatic-38   1:21.00    1:23.86    6  
  4 Capen, Tasha              45 Menlo Masters Ak-38  1:30.00    1:24.59    5  
  5 Miller, Scotia A          46 Bay Masters-38       1:30.00    1:28.13    4  
  6 Viscardi, Josie A         47 Rolling Hills Mu-38  1:32.32    1:33.18    3  
  7 Piantidosi, Robin J       47 Walnut Creek Mas-38  1:50.50    1:38.20    2  
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:21.55   5/17/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:21.55   5/17/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:31.27  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reynolds, Ellen M         47 Sawtooth Masters-59  2:32.31    2:30.04P   9  
  2 Welting, Laureen K        46 The Olympic Club-38  2:37.20    2:39.42    7  
  3 Ward, Lisa A              47 Walnut Creek Mas-38  2:48.00    2:44.55    6  
  4 Cerussi, Jane E           48 Davis Aquatic Ma-38  2:57.69    2:54.32    5  
  5 Couch, Stephanie D        47 Menlo Masters Ak-38  2:55.48    2:57.31    4  
  6 Adler, Felicia M          49 Walnut Creek Mas-38  3:45.00    3:41.11    3  
 
Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:00.29   2/27/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 5:05.04  12/12/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 5:27.12  10/18/2009 Lisa A Ward                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reynolds, Ellen M         47 Sawtooth Masters-59  5:24.44    5:17.29P   9  
  2 Ward, Lisa A              47 Walnut Creek Mas-38  6:00.00    5:49.71    7  
  3 Henry, B J                47 Walnut Creek Mas-38  6:37.95    6:30.36    6  
  4 Adler, Felicia M          49 Walnut Creek Mas-38  7:35.00    7:56.37    5  
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 28.00   8/29/2009 JENNY WHITELEY, AUS                          
        NATL: N 28.11   12/5/2009 S HEIM-BOWEN                                 
         PMS: P 28.11  12/31/2009 Suzanne Heim-Bowen                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Karen L           51 Walnut Creek Mas-38    31.50      31.10    9  
  2 Lepinski, Cokie           52 Marin Pirates Ma-38    32.50      31.87    7  
  3 Coffee, Cassandra         50 Marin Pirates Ma-38    33.50      32.63    6  
  4 Lambert, Caroline         53 South Palo Alto-38     38.00      37.31    5  
  5 Forster, Jodie B          52 Tuolumne County-38     39.66      39.18    4  
  6 Klencke, Barbara J        54 Bay Masters-38         36.64      40.20    3  
  7 Fornage, Julia            50 Rolling Hills Mu-38    37.30      41.01    2  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.49  10/21/2001 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:01.49  10/21/2001 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:01.49  12/31/2001 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Karen L           51 Walnut Creek Mas-38  1:08.00    1:07.94    9  
  2 Wheeler, Barbara C        54 Tamalpais Aquati-38  1:13.00    1:10.81    7  
  3 Feeley, Louise S          52 Menlo Masters Ak-38  1:14.00    1:14.41    6  
  4 Coffee, Cassandra         50 Marin Pirates Ma-38  1:15.70    1:16.60    5  
  5 Lambert, Caroline         53 South Palo Alto-38   1:25.00    1:20.59    4  
  6 Ennis, Cindy L            54 Motherlode Maste-38  1:24.15    1:21.99    3  
  7 Nip, Carol J              54 Walnut Creek Mas-38  1:27.43    1:26.41    2  
  8 Jansen, Mary-Kaye         52 Club Hot Tub-38      2:20.00    1:28.28    1  
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:10.72   12/6/2009 S.HEIM-BOWEN, USA                          
        NATL: N 2:10.72   12/6/2009 S HEIM-BOWEN                               
         PMS: P 2:10.72  12/31/2009 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curran, Margee M          50 Walnut Creek Mas-38  2:18.70    2:21.22    9  
  2 Lewis, Laurie             50 Bay Masters-38       3:00.00    2:51.89    7  
  3 Lambert, Caroline         53 South Palo Alto-38   2:55.00    3:00.33    6  
  4 Klencke, Barbara J        54 Bay Masters-38       3:01.12    3:01.12    5  
  5 Hill, Siobhan L           50 Tuolumne County-38   3:20.00    3:19.77    4  
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:35.54   12/5/2009 S.HEIM-BOWEN, USA                          
        NATL: N 4:35.54   12/5/2009 S HEIM-BOWEN                               
         PMS: P 4:35.54  12/31/2009 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curran, Margee M          50 Walnut Creek Mas-38  4:54.70    4:50.23    9  
  2 Lewis, Laurie             50 Bay Masters-38       6:04.02    6:00.10    7  
  3 Klencke, Barbara J        54 Bay Masters-38       6:15.07    6:18.09    6  
  4 Lambert, Caroline         53 South Palo Alto-38   6:15.00    6:21.01    5  
  5 Hill, Siobhan L           50 Tuolumne County-38   6:20.00    6:54.13    4  
 
Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 9:29.62   12/4/2009 S.HEIM-BOWEN, USA                          
        NATL: N 9:29.62   12/4/2009 S HEIM-BOWEN                               
         PMS: P 9:29.62  12/31/2009 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curran, Margee M          50 Walnut Creek Mas-38 10:14.70    9:51.80    9  
  2 Lewis, Laurie             50 Bay Masters-38      12:18.89   12:15.66    7  
  3 Ennis, Cindy L            54 Motherlode Maste-38 13:45.74   12:58.62    6  
  4 Forster, Jodie B          52 Tuolumne County-38  14:01.04   13:48.93    5  
  5 Jansen, Mary-Kaye         52 Club Hot Tub-38     18:00.00   14:46.81    4  
 
Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:51.33   12/4/2009 S.HEIM-BOWEN, USA                         
        NATL: N 17:51.33   12/4/2009 S HEIM-BOWEN                              
         PMS: P 17:51.33  12/31/2009 Suzanne Heim-Bowen                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Terhorst, Hermine M       53 Santa Rosa Maste-38 23:10.00   22:35.66    9  
  2 Lewis, Laurie             50 Bay Masters-38      23:36.76   23:37.57    7  
  3 Feeley, Louise S          52 Menlo Masters Ak-38 25:30.00   23:51.08    6  
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.13   12/7/2008 K.ANDRUS-HUGHES, USA                         
        NATL: N 32.13   12/7/2008 K ANDRUS-HUGHES                              
         PMS: P 32.72  12/31/2005 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue M      53 Walnut Creek Mas-38    35.64      35.53    9  
  2 Sutherland, Erica         52 Marin Pirates Ma-38    37.08      36.40    7  
  3 Murphy, Karen L           51 Walnut Creek Mas-38    38.50      38.31    6  
  4 Lepinski, Cokie           52 Marin Pirates Ma-38    38.85      39.69    5  
  5 Sotelo, Sophia S          50 Walnut Creek Mas-38    41.08      41.02    4  
  6 Coffee, Cassandra         50 Marin Pirates Ma-38    43.97      42.69    3  
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.35    9/9/2007 K.ANDRUS-HUGHES, USA                       
        NATL: N 1:10.35    9/9/2007 K ANDRUS-HUGHES                            
         PMS: P 1:12.19  10/18/2009 Bonnie M Bilich                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue M      53 Walnut Creek Mas-38  1:15.81    1:16.82    9  
  2 Murphy, Karen L           51 Walnut Creek Mas-38  1:21.00    1:20.54    7  
  3 Sutherland, Erica         52 Marin Pirates Ma-38  1:26.69    1:21.94    6  
  4 Lepinski, Cokie           52 Marin Pirates Ma-38  1:26.86    1:23.04    5  
  5 Sotelo, Sophia S          50 Walnut Creek Mas-38  1:30.47    1:32.98    4  
  6 Coffee, Cassandra         50 Marin Pirates Ma-38  1:39.98    1:35.88    3  
  7 Appel, Pamela J           54 Walnut Creek Mas-38  2:12.81    1:43.56    2  
 
Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:32.48   2/13/2010 NAOKO SHIDE, JPN                           
        NATL: N 2:34.24   12/4/2009 AHELEE SUE OSBORN                          
         PMS: P 2:35.02  12/31/2010 Bonnie Bilich                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue M      53 Walnut Creek Mas-38  2:46.61    2:48.83    9  
  2 Lepinski, Cokie           52 Marin Pirates Ma-38  3:02.78    2:59.68    7  
  3 Sutherland, Erica         52 Marin Pirates Ma-38  3:14.00    3:16.78    6  
  4 Klencke, Barbara J        54 Bay Masters-38       3:24.72    3:29.02    5  
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.08   5/17/2008 JENNY WHITELEY, AUS                          
        NATL: N 36.99  12/12/2009 LISA BENNETT                                 
         PMS: P 35.61  10/21/2007 Patty L Harris                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wheeler, Barbara C        54 Tamalpais Aquati-38    40.60      40.56    9  
  2 Sotelo, Sophia S          50 Walnut Creek Mas-38    39.72      41.17    7  
  3 Sutherland, Erica         52 Marin Pirates Ma-38    43.09      42.11    6  
  4 Coffee, Cassandra         50 Marin Pirates Ma-38    49.07      47.02    5  
  5 Jansen, Mary-Kaye         52 Club Hot Tub-38      1:10.00      51.75    4  
  6 Forster, Jodie B          52 Tuolumne County-38     52.64      55.66    3  
 
Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:16.49   8/30/2009 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 1:20.72   11/8/2008 JENNY COOK                                 
         PMS: P 1:22.47  10/18/2009 Cokie Lepinski                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue M      53 Walnut Creek Mas-38  1:27.50    1:28.61    9  
  2 Sotelo, Sophia S          50 Walnut Creek Mas-38  1:27.07    1:28.83    7  
  3 Wheeler, Barbara C        54 Tamalpais Aquati-38  1:31.00    1:30.12    6  
  4 Sutherland, Erica         52 Marin Pirates Ma-38  1:44.00    1:33.89    5  
  5 Nip, Carol J              54 Walnut Creek Mas-38  1:43.90    1:43.76    4  
  6 Forster, Jodie B          52 Tuolumne County-38   1:55.04    1:58.89    3  
 
Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:48.69   8/29/2009 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 2:57.11   12/7/2008 JENNY COOK                                 
         PMS: P 2:57.30  12/31/2009 Cokie Lepinski                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sotelo, Sophia S          50 Walnut Creek Mas-38  3:08.86    3:19.45    9  
  2 Klencke, Barbara J        54 Bay Masters-38       3:48.81    4:05.96    7  
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 30.60   12/6/2008 TRACI GRANGER, USA                           
        NATL: N 30.60   12/6/2008 TRACI GRANGER                                
         PMS: P 31.16  12/31/2001 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curran, Margee M          50 Walnut Creek Mas-38    35.70      34.43    9  
  2 Lepinski, Cokie           52 Marin Pirates Ma-38    36.10      35.02    7  
  3 Strycker, Jana P          50 North Bay Aquati-38    36.00      35.09    6  
  4 Feeley, Louise S          52 Menlo Masters Ak-38    38.25      37.43    5  
  5 Coffee, Cassandra         50 Marin Pirates Ma-38    37.37      37.84    4  
  6 Lewis, Laurie             50 Bay Masters-38         43.00      41.42    3  
  7 Leinsteiner, Terri A      53 Marin Pirates Ma-38    42.58      42.49    2  
  8 Ennis, Cindy L            54 Motherlode Maste-38    43.45      42.89    1  
  9 Hill, Siobhan L           50 Tuolumne County-38     55.00      44.58  
 10 Forster, Jodie B          52 Tuolumne County-38     50.46      49.09  
 
Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.05  10/21/2001 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:09.05  10/21/2001 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:09.05  12/31/2001 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           52 Marin Pirates Ma-38  1:30.00    1:23.60    9  
  2 Hill, Siobhan L           50 Tuolumne County-38   2:05.00    1:43.32    7  
 
Women 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.19    8/9/2009 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 2:38.43  10/17/2009 S HEIM-BOWEN                               
         PMS: P 2:38.43  10/18/2009 Suzanne M Heim-Bowen                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGregor-Crane, Izzie A   52 Club Hot Tub-38      3:45.00    3:16.93    9  
  2 Hill, Siobhan L           50 Tuolumne County-38   5:00.00    3:57.71    7  
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.22    8/9/2009 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 1:11.67   12/6/2009 AHELEE SUE OSBORN                          
         PMS: P 1:07.77  10/21/2007 Patty L Harris                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue M      53 Walnut Creek Mas-38  1:16.56    1:16.34    9  
  2 Murphy, Karen L           51 Walnut Creek Mas-38  1:19.00    1:22.21    7  
  3 Sutherland, Erica         52 Marin Pirates Ma-38  1:24.35    1:23.32    6  
  4 Coffee, Cassandra         50 Marin Pirates Ma-38  1:29.50    1:30.43    5  
  5 Nip, Carol J              54 Walnut Creek Mas-38  1:47.70    1:31.99    4  
  6 Lewis, Laurie             50 Bay Masters-38       1:34.45    1:34.27    3  
  7 Hill, Siobhan L           50 Tuolumne County-38   1:45.00    1:39.09    2  
  8 Forster, Jodie B          52 Tuolumne County-38   1:45.21    1:50.64    1  
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.98   9/19/2009 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 2:35.86  10/18/2008 JENNY COOK                                 
         PMS: P 2:27.91  10/21/2007 Patty L Harris                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue M      53 Walnut Creek Mas-38  2:50.49    2:46.00    9  
  2 Lepinski, Cokie           52 Marin Pirates Ma-38  2:58.00    2:53.05    7  
  3 Buchanan, Linda A         54 Walnut Creek Mas-38  3:09.73    2:57.69    6  
  4 Sutherland, Erica         52 Marin Pirates Ma-38  3:18.78    3:09.52    5  
  5 Ennis, Cindy L            54 Motherlode Maste-38  3:24.38    3:22.76    4  
  6 Lewis, Laurie             50 Bay Masters-38       3:22.12    3:24.43    3  
  7 Hill, Siobhan L           50 Tuolumne County-38   3:40.00    3:41.76    2  
 
Women 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:32.60   8/17/2008 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 5:36.28  10/13/2002 LAURA VAL                                  
         PMS: P 5:36.28  12/31/2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue M      53 Walnut Creek Mas-38  6:05.00    6:00.56    9  
  2 Terhorst, Hermine M       53 Santa Rosa Maste-38  6:50.00    6:47.52    7  
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 28.49   12/5/2009 LAURA VAL, USA                               
        NATL: N 28.49   12/5/2009 LAURA VAL                                    
         PMS: P 28.49  12/31/2009 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Barbara L          55 Menlo Masters Ak-38    31.82      29.57    9  
  2 Eisenman, Judy A          57 Tamalpais Aquati-38    35.99      34.28    7  
  3 Hepworth, Linda           58 Rolling Hills Mu-38    36.08      35.38    6  
  4 Arrigoni, Dianne S        59 Rolling Hills Mu-38    34.00      36.34    5  
  5 Powell, Susie W           59 Marin Pirates Ma-38    35.00      37.29    4  
  6 Mothersill, Jane C        55 Marin Pirates Ma-38    38.00      37.54    3  
  7 Morris, Suzanne M         56 Bay Masters-38         41.39      40.74    2  
  8 Marnell, Mary             55 Walnut Creek Mas-38    41.00      40.86    1  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.33   12/4/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:01.33   12/4/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:01.33  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Barbara L          55 Menlo Masters Ak-38  1:02.56    1:08.34    9  
  2 Eisenman, Judy A          57 Tamalpais Aquati-38  1:16.99    1:15.66    7  
  3 Quinn, Phyllis E          56 The Olympic Club-38  1:20.00    1:20.97    6  
  4 Powell, Susie W           59 Marin Pirates Ma-38  1:22.00    1:21.77    5  
  5 Marnell, Mary             55 Walnut Creek Mas-38  1:31.00    1:30.44    4  
  6 Stringham, Teri D         57 Clovis Swim Club-38  1:51.61    1:48.84    3  
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:14.45  11/21/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:14.45  11/21/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:14.45  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Barbara L          55 Menlo Masters Ak-38  2:45.67    2:36.84    9  
  2 Eisenman, Judy A          57 Tamalpais Aquati-38  2:46.94    2:43.86    7  
  3 Boyer, Karen L            55 Peninsula Covena-38  2:49.51    2:54.13    6  
  4 Quinn, Phyllis E          56 The Olympic Club-38  2:48.00    2:54.93    5  
  5 Austin, Brenda            56 Bay Masters-38       3:30.00    3:51.10    4  
 
Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:42.97   10/4/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 4:42.97   10/4/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 4:42.97  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Albertson, Nay            57 Walnut Creek Mas-38  6:10.00    6:01.93    9  
  2 Boyer, Karen L            55 Peninsula Covena-38  6:20.00    6:06.78    7  
  3 Morris, Suzanne M         56 Bay Masters-38       7:05.50    7:07.86    6  
  4 Perry, Laurie S           57 Tuolumne County-38   8:00.00    7:38.95    5  
 
Women 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 9:51.35  10/17/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 9:51.35  10/17/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 9:51.35  10/18/2009 Laura B Val                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Powell, Susie W           59 Marin Pirates Ma-38 15:00.00   13:18.67    9  
  2 Morris, Suzanne M         56 Bay Masters-38      14:17.80   14:18.29    7  
  3 Perry, Laurie S           57 Tuolumne County-38  16:00.00   15:46.96    6  
 
Women 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 18:43.73   1/16/2010 LAURA VAL, USA                            
        NATL: N 18:43.73   1/16/2010 LAURA VAL                                 
         PMS: P 18:43.73  12/31/2010 Laura Val                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morris, Suzanne M         56 Bay Masters-38      26:51.00   27:10.10    9  
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.62  10/24/2009 LAURA VAL, USA                               
        NATL: N 32.62  10/24/2009 LAURA VAL                                    
         PMS: P 32.62  12/31/2009 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Barbara L          55 Menlo Masters Ak-38    39.22      36.57    9  
  2 Hepworth, Linda           58 Rolling Hills Mu-38    48.19      43.00    7  
  3 Mothersill, Jane C        55 Marin Pirates Ma-38    47.00      45.64    6  
  4 Austin, Brenda            56 Bay Masters-38       1:05.00    1:02.19    5  
 
Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.23  11/16/2008 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:12.23  11/16/2008 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:12.23  12/31/2008 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Charlene A       55 Walnut Creek Mas-38  1:21.00    1:21.47    9  
  2 Jones, Barbara L          55 Menlo Masters Ak-38  1:19.32    1:27.14    7  
  3 De Moss, Sally            59 North Bay Aquati-38  1:30.00    1:28.45    6  
  4 Perry, Laurie S           57 Tuolumne County-38   2:07.00    2:08.32    5  
 
Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:40.05  10/12/2008 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:40.05  10/12/2008 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:40.05  12/31/2008 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyer, Karen L            55 Peninsula Covena-38  3:25.00    3:25.12    9  
  2 Perry, Laurie S           57 Tuolumne County-38   4:34.00    4:17.80    7  
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 38.32   8/25/2001 JAN WICKS, AUS                               
        NATL: N 39.20  12/12/2009 BARBARA HUMMEL                               
         PMS: P 40.27  12/31/2001 Carolyn Boak                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harms, Kildine J          57 Walnut Creek Mas-38    50.33      51.47    9  
  2 Marnell, Mary             55 Walnut Creek Mas-38    52.00      51.80    7  
 -- Stringham, Teri D         57 Clovis Swim Club-38  1:08.08         DQ  
 -- Morris, Suzanne M         56 Bay Masters-38         53.16         DQ  
 
Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:25.18   3/14/2009 REGULA STEIGER, SUI                        
        NATL: N 1:26.33   8/24/2003 DALE BARNHARD                              
         PMS: P 1:29.70  12/31/2001 Carolyn Boak                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marnell, Mary             55 Walnut Creek Mas-38  1:52.00    1:50.57    9  
  2 Harms, Kildine J          57 Walnut Creek Mas-38  1:50.33    1:52.87    7  
  3 Morris, Suzanne M         56 Bay Masters-38       1:56.04    1:58.87    6  
 
Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:02.37  10/31/2009 CATHERINE KOHN, USA                        
        NATL: N 3:02.37  10/31/2009 CATHERINE KOHN                             
         PMS: P 3:25.70  12/31/1999 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hepworth, Linda           58 Rolling Hills Mu-38  4:03.50    3:59.60    9  
  2 Morris, Suzanne M         56 Bay Masters-38       4:08.00    3:59.94    7  
  3 Marnell, Mary             55 Walnut Creek Mas-38  4:00.00    4:03.56    6  
  4 Harms, Kildine J          57 Walnut Creek Mas-38  4:03.09    4:08.43    5  
 -- Boyer, Karen L            55 Peninsula Covena-38  3:40.00         DQ  
 
Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 31.13  10/17/2009 LAURA VAL, USA                               
        NATL: N 31.13  10/17/2009 LAURA VAL                                    
         PMS: P 31.13  10/18/2009 Laura B Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Charlene A       55 Walnut Creek Mas-38    38.00      34.91    9  
  2 Silva, Leslie L           56 Walnut Creek Mas-38    39.15      40.30    7  
  3 Powell, Susie W           59 Marin Pirates Ma-38    43.00      44.59    6  
  4 Stone, Cathy A            55 Marin Pirates Ma-38    48.00      46.32    5  
  5 Perry, Laurie S           57 Tuolumne County-38     58.00      57.38    4  
  6 Stringham, Teri D         57 Clovis Swim Club-38  1:04.73    1:12.42    3  
 
Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.23   12/6/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:09.23   12/6/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:09.23  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Charlene A       55 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:19.28    9  
  2 Powell, Susie W           59 Marin Pirates Ma-38  1:50.00    1:44.67    7  
  3 Quinn, Phyllis E          56 The Olympic Club-38  1:40.00    1:45.32    6  
 
Women 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:31.13   9/14/2008 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:31.13   9/14/2008 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:31.13  12/31/2008 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quinn, Phyllis E          56 The Olympic Club-38  4:00.00    3:59.75    9  
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.90  10/11/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:12.90  10/11/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:12.90  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Albertson, Nay            57 Walnut Creek Mas-38  1:28.84    1:30.09    9  
  2 Boyer, Karen L            55 Peninsula Covena-38  1:28.00    1:31.28    7  
  3 Eisenman, Judy A          57 Tamalpais Aquati-38  1:31.98    1:31.48    6  
  4 Hepworth, Linda           58 Rolling Hills Mu-38  1:41.30    1:35.45    5  
  5 Mothersill, Jane C        55 Marin Pirates Ma-38  1:45.00    1:38.29    4  
  6 Perry, Laurie S           57 Tuolumne County-38   2:02.00    2:00.98    3  
 
Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:36.98   12/4/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:36.98   12/4/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:36.98  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Albertson, Nay            57 Walnut Creek Mas-38  3:18.77    3:13.55    9  
  2 Quinn, Phyllis E          56 The Olympic Club-38  3:20.00    3:21.79    7  
  3 Perry, Laurie S           57 Tuolumne County-38   4:20.00    4:14.81    6  
 
Women 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:39.30  11/21/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 5:39.30  11/21/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 5:39.30  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Albertson, Nay            57 Walnut Creek Mas-38  6:59.27    6:55.29    9  
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 30.70   8/30/2009 LYNETTE STEVENSON, AUS                       
        NATL: N 31.42  10/12/2008 RUTH SHAPS                                   
         PMS: P 31.42  12/31/2008 Ruth Shaps                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Felton, Anezka G          63 The Olympic Club-38    35.83      37.30    9  
  2 Harms, Cheryl M           60 Tuolumne County-38     38.73      38.15    7  
  3 Dutro, Cynthia L          63 Menlo Masters Ak-38  1:00.00      42.04    6  
  4 Cruz, Patricia A          64 Fig Garden Swim-38     50.83      49.58    5  
  5 Pellow, Mary R            63 Bay Masters-38       1:15.00    1:08.66    4  
 -- Behr, Sue S               64 Walnut Creek Mas-38  1:00.00        DNF  
 
Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:07.22   6/16/2009 R.DE VIVANCO, PER                          
        NATL: N 1:11.03      6/2008 BOAK/SHAPS                                 
         PMS: P 1:11.03  12/31/2008 Ruth Shaps                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaps, Ruth Y             64 Manatee Aquatic-38   1:18.00    1:16.04    9  
  2 Felton, Anezka G          63 The Olympic Club-38  1:24.89    1:27.80    7  
  3 Rothrock, Gretchen A      62 Walnut Creek Mas-38  1:57.00    1:46.11    6  
  4 Giove, Julie K            62 Tuolumne County-38   1:57.24    1:56.36    5  
  5 Pellow, Mary R            63 Bay Masters-38       2:25.00    2:24.15    4  
 
Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:31.69   1/23/2010 CONNY BOER-BUYS, NED                       
        NATL: N 2:33.82   11/1/2009 BARBARA DUNBAR                             
         PMS: P 2:45.21  12/31/2008 Linda Shoenberger                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harms, Cheryl M           60 Tuolumne County-38   3:05.90    3:06.60    9  
  2 Dutro, Cynthia L          63 Menlo Masters Ak-38  3:14.00    3:15.07    7  
  3 Scott, Stephanie I        64 Walnut Creek Mas-38  3:15.00    3:19.06    6  
  4 Parola, Sheryl A          63 Tuolumne County-38   3:52.96    3:37.29    5  
  5 Pellow, Mary R            63 Bay Masters-38       5:30.00    5:04.27    4  
 
Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:22.47   11/1/2009 BARBARA DUNBAR, USA                        
        NATL: N 5:22.47   11/1/2009 BARBARA DUNBAR                             
         PMS: P 5:47.37  12/31/2008 Linda Shoenberger                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              60 Tamalpais Aquati-38  5:20.00    4:55.54W   9  
  2 Harms, Cheryl M           60 Tuolumne County-38   6:38.94    6:39.89    7  
  3 Parola, Sheryl A          63 Tuolumne County-38   7:58.60    7:43.40    6  
  4 Pellow, Mary R            63 Bay Masters-38      10:30.00   11:02.80    5  
 
Women 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 10:58.58   6/14/2009 BARBARA DUNBAR, USA                       
        NATL: N 10:58.58   6/14/2009 BARBARA DUNBAR                            
         PMS: P 11:39.07  10/18/2009 Linda R Shoenberger                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Stephanie I        64 Walnut Creek Mas-38 14:00.00   14:12.33    9  
  2 Parola, Sheryl A          63 Tuolumne County-38  16:11.42   15:47.88    7  
  3 Carter, Robin M           60 Tuolumne County-38  16:09.23   16:41.16    6  
  4 Giove, Julie K            62 Tuolumne County-38  17:20.10   17:55.97    5  
  5 Bailey, Kathy R           62 Bay Masters-38      20:00.00   21:50.03    4  
 
Women 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 20:46.72   10/4/2009 BARBARA DUNBAR, USA                       
        NATL: N 20:46.72   10/4/2009 BARBARA DUNBAR                            
         PMS: P 22:12.78  12/31/2009 Linda Shoenberger                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dutro, Cynthia L          63 Menlo Masters Ak-38 25:30.00   25:44.60    9  
  2 Scott, Stephanie I        64 Walnut Creek Mas-38 27:00.00   26:37.89    7  
  3 Tevis, Maggie H           63 Rolling Hills Mu-38 28:00.00   28:42.71    6  
  4 Mc Nally, Rosemary A      64 South End Rowing-38 29:30.30   30:34.34    5  
  5 Bailey, Kathy R           62 Bay Masters-38      39:01.10   41:14.82    4  
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 36.16  10/26/2008 RACHEL BARTON, GBR                           
        NATL: N 36.81  12/12/2009 DIANN UUSTAL                                 
         PMS: P 39.45  12/31/2008 Ruth Shaps                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tevis, Maggie H           63 Rolling Hills Mu-38    47.24      49.85    9  
  2 Harms, Cheryl M           60 Tuolumne County-38     54.39      52.84    7  
  3 Felton, Anezka G          63 The Olympic Club-38    53.92      53.46    6  
  4 Dutro, Cynthia L          63 Menlo Masters Ak-38  1:00.00      54.03    5  
  5 Cruz, Patricia A          64 Fig Garden Swim-38   1:01.52    1:01.30    4  
  6 Giove, Julie K            62 Tuolumne County-38   1:10.57    1:07.63    3  
  7 Taub, Pamela A            61 Walnut Creek Mas-38  1:11.78    1:11.66    2  
  8 Pellow, Mary R            63 Bay Masters-38       1:25.00    1:17.26    1  
 
Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:20.02   3/26/2006 MARGIT OHLSSON, SWE                        
        NATL: N 1:22.40   12/5/2009 DIANN UUSTAL                               
         PMS: P 1:24.92  12/31/2008 Ruth Shaps                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              60 Tamalpais Aquati-38  1:16.00    1:15.51W   9  
  2 Shaps, Ruth Y             64 Manatee Aquatic-38   1:42.00    1:31.47    7  
  3 Dutro, Cynthia L          63 Menlo Masters Ak-38  2:00.00    1:49.91    6  
  4 Tevis, Maggie H           63 Rolling Hills Mu-38  1:50.29    1:52.76    5  
  5 Parola, Sheryl A          63 Tuolumne County-38   2:00.00    1:58.54    4  
  6 Bailey, Kathy R           62 Bay Masters-38       2:35.10    2:29.11    3  
  7 Giove, Julie K            62 Tuolumne County-38   2:32.40    2:31.82    2  
  8 Pellow, Mary R            63 Bay Masters-38       2:45.00    2:42.02    1  
 
Women 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:56.06   3/18/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: N 3:01.86   5/19/2003 JACKIE MARR                                
         PMS: P 3:04.58  12/31/2008 Ruth Shaps                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tevis, Maggie H           63 Rolling Hills Mu-38  3:59.40    4:08.75    9  
  2 Litman, Jacklyn           61 Bay Masters-38       4:30.00    4:15.10    7  
  3 Parola, Sheryl A          63 Tuolumne County-38   4:20.00    4:18.30    6  
 
Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 38.60   3/18/2002 MONIKA SENFTLEBEN, GER                       
        NATL: N 40.24   6/22/2008 DALE BARNHARD                                
         PMS: P 44.91  12/31/1994 Ann Pisciotta                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              60 Tamalpais Aquati-38    44.00      42.32P   9  
  2 Felton, Anezka G          63 The Olympic Club-38    50.37      51.45    7  
  3 Carter, Robin M           60 Tuolumne County-38     55.86      56.34    6  
  4 Giove, Julie K            62 Tuolumne County-38   1:10.61    1:07.16    5  
  5 Bailey, Kathy R           62 Bay Masters-38       1:10.10    1:08.90    4  
  6 Pellow, Mary R            63 Bay Masters-38       2:50.00    1:19.65    3  
 
Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:26.43   10/6/2002 HANNELORE ROSE, GER                        
        NATL: N 1:30.58   3/25/2000 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 1:37.78  12/31/1992 Ann Pisciotta                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              60 Tamalpais Aquati-38  1:40.00    1:32.36P   9  
  2 Scott, Stephanie I        64 Walnut Creek Mas-38  1:52.00    1:52.05    7  
  3 Litman, Jacklyn           61 Bay Masters-38       2:00.00    1:55.70    6  
  4 Carter, Robin M           60 Tuolumne County-38   2:06.87    2:07.02    5  
 
Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:06.48   3/16/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: N 3:18.25   3/31/2001 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 3:34.29  12/31/1994 Ann Pisciotta                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Stephanie I        64 Walnut Creek Mas-38  3:59.00    4:03.43    9  
  2 Litman, Jacklyn           61 Bay Masters-38       4:15.00    4:15.55    7  
 
Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 33.38  10/30/2004 JUDY WILSON, GBR                             
        NATL: N 34.47  10/11/2008 RUTH SHAPS                                   
         PMS: P 34.47  12/31/2008 Ruth Shaps                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaps, Ruth Y             64 Manatee Aquatic-38     40.00      39.87    9  
  2 Felton, Anezka G          63 The Olympic Club-38    45.59      46.79    7  
  3 Tevis, Maggie H           63 Rolling Hills Mu-38    50.07      52.56    6  
  4 Carter, Robin M           60 Tuolumne County-38     56.16      57.32    5  
  5 Taub, Pamela A            61 Walnut Creek Mas-38  1:20.35    1:12.95    4  
 
Women 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:16.41   5/16/2004 JUDY WILSON, GBR                           
        NATL: N 1:19.38   6/14/2009 BARBARA DUNBAR                             
         PMS: P 1:28.78  12/31/2008 Susan Tyler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              60 Tamalpais Aquati-38  1:15.00    1:12.67W   9  
  2 Dutro, Cynthia L          63 Menlo Masters Ak-38  2:07.00    1:54.98    7  
  3 Litman, Jacklyn           61 Bay Masters-38       2:00.00    2:00.76    6  
  4 Felton, Anezka G          63 The Olympic Club-38  1:55.08    2:02.71    5  
  5 Parola, Sheryl A          63 Tuolumne County-38   2:08.28    2:09.68    4  
 
Women 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 3:00.31   10/4/2009 BARBARA DUNBAR, USA                        
        NATL: N 3:00.31   10/4/2009 BARBARA DUNBAR                             
         PMS: P 3:38.88  12/31/2006 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Litman, Jacklyn           61 Bay Masters-38       4:30.00    4:34.28    9  
  2 Bailey, Kathy R           62 Bay Masters-38       5:40.10    6:05.05    7  
 
Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:19.09    3/4/2006 BRIGITTE MERTEN, GER                       
        NATL: N 1:22.11  10/12/2008 RUTH SHAPS                                 
         PMS: P 1:22.11  12/31/2006 Ruth Shaps                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              60 Tamalpais Aquati-38  1:17.00    1:16.66W   9  
  2 Scott, Stephanie I        64 Walnut Creek Mas-38  1:50.00    1:48.76    7  
  3 Harms, Cheryl M           60 Tuolumne County-38   1:55.60    1:49.94    6  
  4 Felton, Anezka G          63 The Olympic Club-38  1:46.67    1:50.26    5  
  5 Giove, Julie K            62 Tuolumne County-38   2:31.78    2:20.33    4  
  6 Taub, Pamela A            61 Walnut Creek Mas-38  2:40.00    2:35.64    3  
 
Women 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:55.72   3/17/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: N 2:58.28   6/14/2009 BARBARA DUNBAR                             
         PMS: P 3:20.69  12/31/2008 Susan Tyler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              60 Tamalpais Aquati-38  2:55.00    2:44.01W   9  
  2 Dutro, Cynthia L          63 Menlo Masters Ak-38  4:00.00    3:44.74    7  
  3 Litman, Jacklyn           61 Bay Masters-38       4:00.00    4:02.34    6  
  4 Scott, Stephanie I        64 Walnut Creek Mas-38  3:52.00    4:02.83    5  
  5 Carter, Robin M           60 Tuolumne County-38   4:21.77    4:19.52    4  
  6 Parola, Sheryl A          63 Tuolumne County-38   4:18.01    4:19.67    3  
  7 Bailey, Kathy R           62 Bay Masters-38       4:53.10    4:58.96    2  
 -- Taub, Pamela A            61 Walnut Creek Mas-38  5:43.22         DQ  
 
Women 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 6:15.26   11/1/2009 BARBARA DUNBAR, USA                        
        NATL: N 6:15.26   11/1/2009 BARBARA DUNBAR                             
         PMS: P 6:56.43  10/21/2007 Ruth Y Shaps                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tevis, Maggie H           63 Rolling Hills Mu-38  8:58.00    8:55.30    9  
  2 Bailey, Kathy R           62 Bay Masters-38      11:10.01   10:58.29    7  
 -- Litman, Jacklyn           61 Bay Masters-38       8:30.00         DQ  
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 32.25   6/11/2005 CHRISTEL SCHULZ, GER                         
        NATL: N 34.07   3/21/2009 BETH SCHREINER                               
         PMS: P 34.17  12/31/1996 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           69 Tamalpais Aquati-38    38.75      37.97    9  
  2 Burr, Linda L             65 Walnut Creek Mas-38    48.00      51.45    7  
  3 Norris, Roswita D         69 Davis Aquatic Ma-38    59.06      56.35    6  
  4 Heuga, Maureen J          67 Walnut Creek Mas-38  1:10.00      57.53    5  
  5 Meehan, Carol A           68 Walnut Creek Mas-38  1:05.00    1:11.61    4  
  6 Palmer, Carol L           67 Berkeley (Ca) Aq-38  1:07.71    1:13.10    3  
 
Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.97   9/23/2005 CHRISTEL SCHULZ, GER                       
        NATL: N 1:14.67  11/16/2008 JACKIE MARR                                
         PMS: P 1:16.26  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           69 Tamalpais Aquati-38  1:30.50    1:26.94    9  
  2 Westergaard, Leslie M     68 Davis Aquatic Ma-38  1:47.00    1:38.43    7  
  3 Burr, Linda L             65 Walnut Creek Mas-38  1:55.00    1:57.53    6  
  4 White, Susan E            69 Tuolumne County-38   1:50.00    2:00.44    5  
 
Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:42.05    5/9/2004 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 2:42.08  10/12/2008 JACKIE MARR                                
         PMS: P 2:54.15  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           69 Tamalpais Aquati-38  3:18.17    3:15.71    9  
  2 Birdsall, Connie L        66 Tuolumne County-38   4:06.89    4:05.68    7  
  3 Norris, Roswita D         69 Davis Aquatic Ma-38  4:10.11    4:07.72    6  
  4 Chin, Lisa S              68 Walnut Creek Mas-38  5:20.03    4:44.05    5  
 
Women 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:35.92   8/30/2008 JEN THOMASSEN, AUS                         
        NATL: N 5:44.29   3/30/2008 JACKIE MARR                                
         PMS: P 6:15.75  12/31/1995 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Birdsall, Connie L        66 Tuolumne County-38   8:27.24    8:36.73    9  
 
Women 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 11:24.13   8/30/2008 JEN THOMASSEN, AUS                        
        NATL: N 11:40.70   12/5/2008 JACKIE MARR                               
         PMS: P 13:08.21  12/31/1995 Gail Roper                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Susan E            69 Tuolumne County-38  17:40.02   17:07.69    9  
  2 Birdsall, Connie L        66 Tuolumne County-38  16:53.19   18:02.32    7  
 
Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 36.58   3/21/2010 MARGIT OHLSSON, SWE                          
        NATL: N 40.11  12/14/2003 BETSY JORDAN                                 
         PMS: P 43.32  12/31/1996 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burr, Linda L             65 Walnut Creek Mas-38  1:05.00    1:00.53    9  
  2 Norris, Roswita D         69 Davis Aquatic Ma-38  1:03.04    1:00.89    7  
  3 Heuga, Maureen J          67 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:09.46    6  
  4 Chin, Lisa S              68 Walnut Creek Mas-38  1:12.40    1:13.11    5  
  5 Palmer, Carol L           67 Berkeley (Ca) Aq-38  1:16.49    1:18.71    4  
 
Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:20.34   3/21/2010 MARGIT OHLSSON, SWE                        
        NATL: N 1:26.96   6/16/2002 BETSY JORDAN                               
         PMS: P 1:36.28  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westergaard, Leslie M     68 Davis Aquatic Ma-38  1:57.50    1:52.39    9  
  2 Birdsall, Connie L        66 Tuolumne County-38   2:24.00    2:19.14    7  
 -- White, Susan E            69 Tuolumne County-38   2:15.29         DQ  
 
Women 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:56.81   3/20/2010 MARGIT OHLSSON, SWE                        
        NATL: N 3:11.23   3/30/2008 JACKIE MARR                                
         PMS: P 3:28.95  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Chin, Lisa S              68 Walnut Creek Mas-38  5:48.09         DQ  
 
Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 40.98   1/24/2010 NOBUKO YASUDA, JPN                           
        NATL: N 42.35    4/9/2005 JOANN LEILICH                                
         PMS: P 44.66  10/18/2009 Daniela Barnea                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Norris, Roswita D         69 Davis Aquatic Ma-38  1:04.06    1:02.50    9  
  2 Burr, Linda L             65 Walnut Creek Mas-38  1:10.00    1:06.87    7  
  3 Palmer, Carol L           67 Berkeley (Ca) Aq-38  1:42.67    1:42.72    6  
 
Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:28.73   1/24/2010 NOBUKO YASUDA, JPN                         
        NATL: N 1:32.37   3/20/2004 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 1:39.92  10/18/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Birdsall, Connie L        66 Tuolumne County-38   2:23.80    2:24.58    9  
 
Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:14.89   1/23/2010 NOBUKO YASUDA, JPN                         
        NATL: N 3:17.44   3/20/2004 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 3:31.96  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chin, Lisa S              68 Walnut Creek Mas-38  6:46.37    7:16.20    9  
 
Women 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 36.71    4/5/2009 MICHIE DOI, JPN                              
        NATL: N 38.06    9/9/2007 JOY WARD                                     
         PMS: P 38.44  12/31/1995 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westergaard, Leslie M     68 Davis Aquatic Ma-38    54.54    1:03.41    9  
  2 White, Susan E            69 Tuolumne County-38   1:01.28    1:05.39    7  
  3 Norris, Roswita D         69 Davis Aquatic Ma-38    57.06    1:21.03    6  
  4 Palmer, Carol L           67 Berkeley (Ca) Aq-38  1:33.97    1:40.48    5  
 
Women 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 3:17.36    6/8/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 3:32.93   10/8/1995 JUNE KRAUSER                               
         PMS: P 3:35.80  12/31/1995 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Susan E            69 Tuolumne County-38   4:54.94    4:56.93    9  
 
Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:22.53   9/26/2009 CLARY MUNNS, AUS                           
        NATL: N 1:28.09  11/16/2008 JACKIE MARR                                
         PMS: P 1:28.95  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Birdsall, Connie L        66 Tuolumne County-38   2:07.57    2:09.69    9  
  2 Norris, Roswita D         69 Davis Aquatic Ma-38  2:12.09    2:14.40    7  
  3 Heuga, Maureen J          67 Walnut Creek Mas-38  2:45.00    2:50.85    6  
 
Women 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 3:04.75   9/19/2009 CLARY MUNNS, AUS                           
        NATL: N 3:13.20   12/6/2008 JACKIE MARR                                
         PMS: P 3:19.06  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Birdsall, Connie L        66 Tuolumne County-38   4:39.64    4:37.74    9  
  2 Norris, Roswita D         69 Davis Aquatic Ma-38  4:25.03    4:50.52    7  
 
Women 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 33.36   2/15/2009 YOSHIKO OSAKI, JPN                           
        NATL: N 35.37   11/7/1999 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 35.37  12/31/1999 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          74 Walnut Creek Mas-38    54.53      57.27    9  
  2 Fasbender, Alice J        73 San Mateo Master-38  1:10.00    1:08.66    7  
 
Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.97   6/14/2009 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 1:18.67   12/5/1999 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:18.67  12/31/1999 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          74 Walnut Creek Mas-38  1:58.29    2:07.97    9  
 
Women 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:44.70   2/17/2008 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 2:58.06   5/15/2000 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 2:58.06  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             73 Davis Aquatic Ma-38  3:12.00    3:12.10    9  
 
Women 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:50.41  11/15/2008 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 6:27.21   12/5/1999 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 6:27.21  12/31/1999 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             73 Davis Aquatic Ma-38  6:55.00    6:51.31    9  
 
Women 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 12:32.86   2/23/2001 JANE ASHER, GBR                           
        NATL: N 13:07.28    9/7/1996 JUNE KRAUSER                              
         PMS: P 14:02.35  10/18/2009 Susan L Munn                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             73 Davis Aquatic Ma-38 14:12.00   14:31.45    9  
 
Women 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23:54.74  11/28/2004 JANE ASHER, GBR                           
        NATL: N 24:57.85   11/2/1996 JUNE KRAUSER                              
         PMS: P 25:40.21  12/31/1999 Gail Roper                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             73 Davis Aquatic Ma-38 35:00.00   27:19.21    9  
  2 Cullum, Patricia A        71 Walnut Creek Mas-38 45:00.00   33:57.82    7  
 
Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 40.49  10/24/2009 MARGARET WILDING, GBR                        
        NATL: N 41.70   6/10/2007 BETSY JORDAN                                 
         PMS: P 45.30  12/31/1999 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Alice J        73 San Mateo Master-38  1:20.00    1:17.82    9  
 
Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:29.93   6/10/2007 BETSY JORDAN, USA                          
        NATL: N 1:29.93   6/10/2007 BETSY JORDAN                               
         PMS: P 1:41.28  12/31/2004 ANn Kay                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             73 Davis Aquatic Ma-38  1:56.00    1:52.20    9  
  2 Fasbender, Alice J        73 San Mateo Master-38  3:00.00    2:55.78    7  
 
Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 42.80   2/27/2005 SHOKO YONEZAWA, JPN                          
        NATL: N 44.32   3/21/2009 JOANN LEILICH                                
         PMS: P 47.29  12/31/2001 Ann Hirsch                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          74 Walnut Creek Mas-38  1:04.05    1:02.53    9  
  2 Fasbender, Alice J        73 San Mateo Master-38  1:25.00    1:21.16    7  
 
Women 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:35.58   9/18/2005 SHOKO YONEZAWA, JPN                        
        NATL: N 1:37.20   3/21/2009 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 1:44.50  12/31/2001 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          74 Walnut Creek Mas-38  2:22.80    2:28.84    9  
 
Women 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:25.76   3/21/2009 JOANN LEILICH, USA                         
        NATL: N 3:25.76   3/21/2009 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 3:45.66  12/31/2001 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          74 Walnut Creek Mas-38  5:10.46    5:09.59    9  
 
Women 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 3:11.14    4/5/2009 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 3:30.92  10/10/1999 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 3:30.92  12/31/1999 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             73 Davis Aquatic Ma-38  3:56.65    3:50.59    9  
 
Women 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 35.88   3/25/2006 JANE ASHER, GBR                              
        NATL: N 37.24  12/12/2004 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 41.87  12/31/1998 Margery Meyer                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       78 Rinconada Master-38    50.00      49.75    9  
  2 Tegner, Thyra             76 Almaden Swim & R-38    53.92      51.89    7  
  3 Monroe, Donna             78 Walnut Creek Mas-38    52.00      53.54    6  
  4 Barry, Marty              79 Rolling Hills Mu-38  1:05.00    1:05.12    5  
 
Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:18.59   3/25/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 1:24.31  10/15/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:33.87  12/31/1998 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Joan E         79 Walnut Creek Mas-38  1:55.00    1:50.60    9  
  2 Monroe, Donna             78 Walnut Creek Mas-38  1:53.00    1:54.70    7  
 
Women 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:57.19    4/6/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 3:07.58  11/20/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 3:25.32  12/31/1998 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Joan E         79 Walnut Creek Mas-38  3:49.00    3:57.67    9  
  2 Monroe, Donna             78 Walnut Creek Mas-38  4:05.00    4:07.21    7  
  3 Callison, Barbara F       78 Rinconada Master-38  4:00.00    4:08.10    6  
  4 Tegner, Thyra             76 Almaden Swim & R-38  4:40.40    4:28.57    5  
  5 Duncan, Jean M            79 Walnut Creek Mas-38  4:40.00    4:32.14    4  
 
Women 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 6:09.40  10/28/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 6:44.09   12/8/2002 JEAN TROY                                  
         PMS: P 7:01.36  12/31/1998 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monroe, Donna             78 Walnut Creek Mas-38  8:24.00    8:11.41    9  
  2 Duncan, Jean M            79 Walnut Creek Mas-38 11:00.11    9:25.04    7  
  3 Tegner, Thyra             76 Almaden Swim & R-38  9:55.00    9:26.01    6  
 
Women 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 12:42.75    7/8/2006 JANE ASHER, GBR                           
        NATL: N 13:59.01   11/3/2002 JEAN TROY                                 
         PMS: P 14:46.26  12/31/1998 Margery Meyer                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monroe, Donna             78 Walnut Creek Mas-38 17:00.00   16:55.12    9  
  2 Duncan, Jean M            79 Walnut Creek Mas-38 20:10.00   19:06.14    7  
 
Women 75-79 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24:04.75  11/26/2006 JANE ASHER, GBR                           
        NATL: N 26:37.02   12/4/2005 GAIL ROPER                                
         PMS: P 27:47.25  12/31/1998 Margey Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duncan, Jean M            79 Walnut Creek Mas-38 35:40.00   35:30.01    9  
  2 Robben, Barbara           77 UNAT                40:00.00   41:15.66    7  
 
Women 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 43.50   3/24/2006 JANE ASHER, GBR                              
        NATL: N 44.76   11/7/1999 DORIS STEADMAN                               
         PMS: P 51.37  12/31/2010 Miek McCubbin                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monroe, Donna             78 Walnut Creek Mas-38  1:00.00    1:05.68    9  
  2 Tegner, Thyra             76 Almaden Swim & R-38  1:14.53    1:07.82    7  
  3 Barry, Marty              79 Rolling Hills Mu-38  1:11.00    1:09.45    6  
 
Women 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:37.87    4/2/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 1:39.76  12/10/2000 DORIS STEADMAN                             
         PMS: P 1:56.01  12/31/2008 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monroe, Donna             78 Walnut Creek Mas-38  2:19.00    2:26.09    9  
  2 Barry, Marty              79 Rolling Hills Mu-38  2:32.38    2:34.76    7  
 
Women 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:32.59    5/6/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 3:38.25   11/7/1999 DORIS STEADMAN                             
         PMS: P 3:38.25  12/31/2008 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             76 Almaden Swim & R-38  5:28.84    5:12.96    9  
  2 Barry, Marty              79 Rolling Hills Mu-38  5:36.97    5:16.14    7  
 
Women 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 43.79   2/14/2010 SHOKO YONEZAWA, JPN                          
        NATL: N 50.91  10/15/2005 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 51.17  12/31/2008 Ann Hirsch                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Joan E         79 Walnut Creek Mas-38    58.50    1:00.78    9  
  2 Barry, Marty              79 Rolling Hills Mu-38  1:48.77    1:36.75    7  
 
Women 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:36.48   3/21/2010 SHOKO YONEZAWA, JPN                        
        NATL: N 1:50.24  10/11/2008 ANN HIRSCH                                 
         PMS: P 1:50.24  12/31/2008 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       78 Rinconada Master-38  2:10.00    2:16.55    9  
  2 Barry, Marty              79 Rolling Hills Mu-38  4:09.96    3:54.34    7  
 
Women 75-79 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:39.54   2/13/2010 SHOKO YONEZAWA, JPN                        
        NATL: N 3:56.51  10/12/2008 ANN HIRSCH                                 
         PMS: P 3:56.51  12/31/2008 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       78 Rinconada Master-38  4:20.00    4:51.00    9  
 
Women 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 40.71   3/24/2006 JANE ASHER, GBR                              
        NATL: N 44.18  12/12/2004 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 53.91  10/18/2009 Joan E Alexander                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Joan E         79 Walnut Creek Mas-38    57.00      57.18    9  
  2 Callison, Barbara F       78 Rinconada Master-38    59.00      59.39    7  
 
Women 75-79 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:44.35   5/19/2007 JUDIE OLIVER, CAN                          
        NATL: N 1:49.36   12/4/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:56.17  10/18/2009 Joan E Alexander                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       78 Rinconada Master-38  2:20.00    2:38.57    9  
 
Women 75-79 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 3:57.33   5/21/2005 SYLVIA NEUHAUSER, AUT                      
        NATL: N 4:08.39   5/17/1999 LOIS KIVI NOCHMAN                          
         PMS: P 4:58.40  12/31/1989 Jean Durston                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duncan, Jean M            79 Walnut Creek Mas-38  9:10.00    7:46.22    9  
 
Women 75-79 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 3:31.20   3/25/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 3:37.24  12/11/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 3:57.06  12/31/2008 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       78 Rinconada Master-38  4:30.00    4:31.88    9  
  2 Duncan, Jean M            79 Walnut Creek Mas-38  8:09.00    6:18.85    7  
 
Women 75-79 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 7:34.39    7/9/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 7:52.71   10/7/2001 JUNE KRAUSER                               
         PMS: P 8:27.31  12/31/2008 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duncan, Jean M            79 Walnut Creek Mas-38 13:10.00   12:52.83    9  
 
Women 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 38.03   1/25/2009 GAIL ROPER, USA                              
        NATL: N 38.03   1/25/2009 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 41.34  12/31/2002 Margery Meyer                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Owens, Barbara R          82 Walnut Creek Mas-38  1:05.00      59.62    9  
  2 Mutzner, Marilyn A        82 Tuolumne County-38   1:02.39    1:03.13    7  
  3 Germolus, Dixie C         84 Walnut Creek Mas-38  1:25.00    1:09.00    6  
 
Women 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:26.23   1/25/2009 GAIL ROPER, USA                            
        NATL: N 1:26.23   1/25/2009 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:34.45  12/31/2002 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mutzner, Marilyn A        82 Tuolumne County-38   2:20.00    2:16.93    9  
  2 Germolus, Dixie C         84 Walnut Creek Mas-38  2:55.00    2:37.92    7  
 
Women 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:18.57   1/25/2009 GAIL ROPER, USA                            
        NATL: N 3:18.57   1/25/2009 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 3:27.57  12/31/2002 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mutzner, Marilyn A        82 Tuolumne County-38   4:51.79    5:02.02    9  
 
Women 80-84 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 7:20.96  11/11/2007 JEAN TROY, USA                             
        NATL: N 7:20.96  11/11/2007 JEAN TROY                                  
         PMS: P 7:22.84  12/31/2002 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mutzner, Marilyn A        82 Tuolumne County-38  10:30.00   10:04.04    9  
 
Women 80-84 800 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 15:12.35  11/18/2007 JEAN TROY, USA                            
        NATL: N 15:12.35  11/18/2007 JEAN TROY                                 
         PMS: P 15:30.51  12/31/2005 Margery Meyer                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  2 Hirsch, Ann M             80 Walnut Creek Mas-38       NT   17:08.62  
 
Women 80-84 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 28:55.09  11/18/2007 JEAN TROY, USA                            
        NATL: N 28:55.09  11/18/2007 JEAN TROY                                 
         PMS: P 29:39.08  12/31/2002 Margery Meyer                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             80 Walnut Creek Mas-38 34:00.00   33:25.19    9  
  2 Lambertson, Ann M         81 San Mateo Master-38 44:00.00   43:30.80    7  
 
Women 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 48.82   3/24/2007 KERSTIN GJORES, SWE                          
        NATL: N 50.03  10/13/2002 MARGERY MEYER                                
         PMS: P 50.03  12/31/2002 Margery Meyer                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             80 Walnut Creek Mas-38  1:45.00      58.12    9  
  2 Mutzner, Marilyn A        82 Tuolumne County-38   1:15.01    1:14.93    7  
 
Women 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:50.61   12/1/2007 BETTY LORENZI, USA                         
        NATL: N 1:50.61   12/1/2007 BETTY LORENZI                              
         PMS: P 1:55.79  12/31/2002 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             80 Walnut Creek Mas-38  2:12.00    2:05.77    9  
  2 Mutzner, Marilyn A        82 Tuolumne County-38   2:40.00    2:39.90    7  
  3 Lambertson, Ann M         81 San Mateo Master-38  3:15.00    2:46.83    6  
 
Women 80-84 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 4:03.55   2/21/1998 EDITH THEIN, ISR                           
        NATL: N 3:59.15  11/22/2009 NANCY KINNEY                               
         PMS: P 4:14.53  12/31/2003 Nargery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             80 Walnut Creek Mas-38  4:30.00    4:47.20    9  
 
Women 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W   50.48   5/11/2003 SATOKO SUZUKI, JPN                         
        NATL: N   56.55  12/13/2009 NAN BOHL                                   
         PMS: P 1:05.34  12/31/2004 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             80 Walnut Creek Mas-38    54.00      53.62N   9  
  2 Owens, Barbara R          82 Walnut Creek Mas-38  1:15.00    1:11.11    7  
  3 Germolus, Dixie C         84 Walnut Creek Mas-38  1:40.00    1:22.03    6  
 
Women 80-84 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:54.30   5/11/2003 SATOKO SUZUKI, JPN                         
        NATL: N 2:06.99  12/12/2009 NAN BOHL                                   
         PMS: P 2:27.99  12/31/2005 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             80 Walnut Creek Mas-38  1:54.20    2:00.02N   9  
  2 Germolus, Dixie C         84 Walnut Creek Mas-38  3:20.00    3:03.17    7  
 
Women 80-84 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 4:16.09   5/16/2009 SYLVIA NEUHAUSER, AUT                      
        NATL: N 4:45.49   10/6/2010 NAN BOHL                                   
         PMS: P 5:22.60  12/31/2002 Jae Howell                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             80 Walnut Creek Mas-38  4:16.08    4:16.31N   9  
  2 Germolus, Dixie C         84 Walnut Creek Mas-38  6:40.00    6:22.26    7  
 
Women 80-84 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W   48.85   5/16/2009 GAIL ROPER, USA                            
        NATL: N   48.85   5/16/2009 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:03.26  12/31/1994 Jean Durston                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Owens, Barbara R          82 Walnut Creek Mas-38  1:25.00    1:22.97    9  
 
Women 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:44.95   5/16/2009 GAIL ROPER, USA                            
        NATL: N 1:44.95   5/16/2009 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 2:02.01  12/31/2003 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Owens, Barbara R          82 Walnut Creek Mas-38  2:40.00    2:33.17    9  
 
Women 90-94 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.70  10/29/2006 WILLY VAN RYSEL, GBR                       
        NATL: N 1:16.60    4/1/2006 ANNE WALKER                                
         PMS: P 1:45.75  12/31/2004 Susan Hanson                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prevetz, Patricia J       90 Walnut Creek Mas-38  1:25.94    1:41.76P   9  
 
Women 90-94 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:26.64   4/22/2006 WILLY VAN RYSEL, GBR                       
        NATL: N 2:47.71    4/1/2006 ANNE WALKER                                
         PMS: P 3:41.36  12/31/2004 Susan Hanson                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prevetz, Patricia J       90 Walnut Creek Mas-38  3:07.50    3:48.82    9  
 
Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.38  12/11/2005 NICK BRUNELLI                                
         PMS: P 23.57  12/31/1995 Aaron Bartleson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bower, Kenny G            23 The Olympic Club-38    25.23      25.23    9  
  2 Malasky, Martin E         23 The Olympic Club-38    25.00      25.31    7  
 
Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.00  12/11/2005 NICK BRUNELLI                                
         PMS: P 52.68  12/31/1995 Brad Winsor                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bourgain-Chang, Eric      19 UNAT                 1:00.01      55.10    9  
  2 Andron, Stephen J         23 UNAT                   56.00      55.50    7  
 
Men 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:47.32  12/11/2005 NICK BRUNELLI                              
         PMS: P 1:54.23  12/31/1995 Brad Winsor                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malasky, Martin E         23 The Olympic Club-38  2:12.00    2:11.15    9  
  2 Buda, Derek D             22 Fog City Masters-38  2:34.00    2:21.66    7  
 
Men 18-24 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 8:34.86  10/30/2010 ANDREW MUELLER                             
         PMS: P 8:35.83  12/31/1995 Brad Winsor                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andron, Stephen J         23 UNAT                11:00.00    9:43.00    9  
 
Men 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.39   12/8/2002 WILLIAM JEWELL                               
         PMS: P 27.48  12/31/1995 Aaron Bartleson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dolar, Kevin I            24 University of Sa-38    33.00      31.67    9  
 
Men 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 58.98  12/13/1998 OSIRIS BRISENO                               
         PMS: P 58.17  12/31/2010 Matt Scanlan                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dolar, Kevin I            24 University of Sa-38  1:20.00    1:10.07    9  
 
Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 27.83  11/21/2009 GREGOR PLEVELJ                               
         PMS: P 29.76  12/31/1995 Aaron Bartleson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dolar, Kevin I            24 University of Sa-38    33.00      31.42    9  
 
Men 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:01.75  12/11/2005 GREG OWEN                                  
         PMS: P 1:05.81  12/31/2004 Ryan Spoon                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dolar, Kevin I            24 University of Sa-38  1:15.00    1:13.71    9  
 
Men 18-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:22.78  10/13/1996 TODD RADEL                                 
         PMS: P 2:25.50  12/31/1993 Sergey Mariniuk                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dolar, Kevin I            24 University of Sa-38  2:45.00    2:45.06    9  
  2 Lundeen, Trevor R         19 Tri Valley Maste-38  2:36.50    2:46.81    7  
 
Men 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 56.52   12/3/2006 MARIO MARSHALL                               
         PMS: P 57.10  12/31/2010 Matt Scanlan                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buda, Derek D             22 Fog City Masters-38  1:20.00    1:10.71    9  
 
Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 56.92   12/6/2009 LOUIS VAYO                                   
         PMS: P 59.18  12/31/1995 Aaron Bartleson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bower, Kenny G            23 The Olympic Club-38  1:06.22    1:05.10    9  
  2 Dolar, Kevin I            24 University of Sa-38  1:09.00    1:05.75    7  
  3 Buda, Derek D             22 Fog City Masters-38  1:20.00    1:11.08    6  
 
Men 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:00.32  12/11/2005 NICK BRUNELLI                              
         PMS: P 2:08.88  12/31/1993 Sergey Mariniuk                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dolar, Kevin I            24 University of Sa-38  2:40.00    2:34.53    9  
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 22.11   3/25/2006 STEFAN NYSTRAND, SWE                         
        NATL: N 22.48     93/1996 PEEL/WAGNER                                  
         PMS: P 22.81  12/31/2002 Scott Greenwood                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bannan, Brett T           29 Menlo Masters Ak-38    24.43      24.19    9  
  2 Mikuni, Russell S         29 Walnut Creek Mas-38    28.00      26.81    7  
  3 Pozzi, Luca               26 UNAT                   26.00      27.35    6  
  4 Revelli, Reid             26 Manatee Aquatic-38     28.00      28.45    5  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 48.58  11/19/2005 S.KUNZELMANN, GER                            
        NATL: N 49.91  12/10/1995 BJORN ZIKARSKY                               
         PMS: P 52.60  12/31/1999 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dorr, John W              28 The Olympic Club-38    53.00      53.80    9  
  2 Bannan, Brett T           29 Menlo Masters Ak-38    53.69      54.20    7  
  3 Pozzi, Luca               26 UNAT                   57.00      58.85    6  
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:48.81  12/10/1995 JOHN KEPPELER, USA                         
        NATL: N 1:48.81  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
         PMS: P 1:48.81  12/31/1995 John Keppeler                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magee, Andrew M           27 Bay Masters-38       3:00.00    2:43.78    9  
 
Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:53.60   3/16/2007 SYLVAIN CROS, FRA                          
        NATL: N 3:58.23  12/14/1997 ALEX KOSTICH                               
         PMS: P 4:04.26  12/31/2002 Nate Moore                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pozzi, Luca               26 UNAT                 4:30.00    4:37.12    9  
 
Men 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:56.22  12/16/2006 STEFAN HERBST, GER                         
        NATL: N 2:02.63  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
         PMS: P 2:02.63  12/31/1995 John Keppeler                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pun, Peter W              29 Bay Masters-38       3:04.14    2:55.74    9  
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.69   3/30/2003 RUSS PATRICK, CAN                            
        NATL: N 28.46  10/10/2008 COREY WELCH                                  
         PMS: P 29.76  12/31/1993 Graham Lentz                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dorr, John W              28 The Olympic Club-38    30.00      30.24    9  
  2 Pun, Peter W              29 Bay Masters-38         37.08      36.11    7  
 
Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.28   7/10/2005 EDUARDO FISCHER, BRA                       
        NATL: N 1:01.62   12/5/2009 GARY MARSHALL                              
         PMS: P 1:01.92  12/31/1993 Gary Marshall                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dorr, John W              28 The Olympic Club-38  1:06.00    1:06.59    9  
  2 Pun, Peter W              29 Bay Masters-38       1:21.37    1:18.89    7  
 
Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:14.44  10/27/2007 CHRISTOPHER JONES, GBR                     
        NATL: N 2:19.27   6/22/2008 COREY WELCH                                
         PMS: P 2:25.36  12/31/1993 James Parrack                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mikuni, Russell S         29 Walnut Creek Mas-38  2:55.50    2:46.69    9  
  2 Pun, Peter W              29 Bay Masters-38       2:53.65    2:50.77    7  
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 23.66   4/29/2009 DAISUKE ABE, JPN                             
        NATL: N 24.98   10/2/2005 OSWALDO QUEVEDO                              
         PMS: P 25.06  12/31/2007 Adam Conway                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bannan, Brett T           29 Menlo Masters Ak-38    25.66      25.65    9  
  2 Pozzi, Luca               26 UNAT                   29.00      30.10    7  
 
Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 52.92  12/12/2009 DANIEL BELINI, BRA                           
        NATL: N 53.82  11/15/2008 JEFF DASH                                    
         PMS: P 55.97  12/31/2007 Adam Conway                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bannan, Brett T           29 Menlo Masters Ak-38    57.45      57.15    9  
  2 Pozzi, Luca               26 UNAT                 1:00.00    1:04.96    7  
 
Men 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.74   9/20/2008 MARK LEWIS, GBR                            
        NATL: N 2:03.59  12/15/2002 JASON EADDY                                
         PMS: P 2:16.68  12/31/1994 Stephen Stahl                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bannan, Brett T           29 Menlo Masters Ak-38  2:19.66    2:16.41P   9  
  2 Pozzi, Luca               26 UNAT                 2:30.00    2:28.73    7  
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 55.20  11/20/2004 STEFAN HERBST, GER                           
        NATL: N 56.65   8/24/2003 JEFF COMMINGS                                
         PMS: P 58.68  12/31/1995 John Keppeler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mikuni, Russell S         29 Walnut Creek Mas-38  1:09.50    1:08.89    9  
  2 Pun, Peter W              29 Bay Masters-38       1:15.35    1:13.03    7  
 
Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.70   1/31/2010 K.GILCHRIST, FRA                           
        NATL: N 2:05.93  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
         PMS: P 2:05.93  12/31/1995 Jon Keppeler                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pun, Peter W              29 Bay Masters-38       2:30.00    2:41.50    9  
 
Men 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:14.51  11/15/2009 IKUMI HASEGAWA, JPN                        
        NATL: N 4:26.79  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
         PMS: P 4:26.79  12/31/1995 John Keppeler                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pun, Peter W              29 Bay Masters-38       5:51.87    5:45.66    9  
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 22.13   5/16/2009 THOMAS RUPPRATH, GER                         
        NATL: N 22.76  11/23/2002 ED WAGNER                                    
         PMS: P 23.98  12/31/2004 Robert Mackenzie                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ervin, Anthony L          30 Strawberry Canyo-38    22.65      22.39N   9  
  2 Mellinger, Jeff R         32 Walnut Creek Mas-38    28.00      26.33    7  
  3 Knight, John K            30 Walnut Creek Mas-38    27.50      26.69    6  
  4 Donlon, Kevin H           33 University of Sa-38    28.00      27.87    5  
  5 Schach, David             34 Bay Masters-38         27.50      29.36    4  
  6 Mazurkiewicz, Adam B      34 Tuolumne County-38     33.35      29.50    3  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 49.04  10/12/2008 S.KUNZELMANN, GER                            
        NATL: N 49.30   12/4/2009 TAMAS KEREKJARTO                             
         PMS: P 50.84  10/18/2009 Clayton P Jones                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ervin, Anthony L          30 Strawberry Canyo-38    50.35      51.67    9  
  2 Knight, John K            30 Walnut Creek Mas-38    59.00      59.13    7  
  3 Donlon, Kevin H           33 University of Sa-38  1:01.00    1:01.25    6  
  4 Pandya, Yatindra          31 Bay Masters-38       1:01.00    1:02.78    5  
  5 Tofanelli, Chris J        30 Club Hot Tub-38      1:04.00    1:05.52    4  
  6 Schach, David             34 Bay Masters-38         56.45    1:06.15    3  
  7 Mazurkiewicz, Adam B      34 Tuolumne County-38   1:09.57    1:06.95    2  
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:48.40   1/19/2008 JACOB CARSTENSEN, DEN                      
        NATL: N 1:49.58  10/24/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
         PMS: P 1:52.04  12/31/1999 John Keppeler                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nisenbaum, Adam           34 Temescal Aquatic-38  2:12.00    2:10.88    9  
  2 Roper, Matthew D          30 Davis Aquatic Ma-38  2:05.00    2:15.04    7  
  3 Knight, John K            30 Walnut Creek Mas-38  2:20.00    2:17.08    6  
  4 Mazurkiewicz, Adam B      34 Tuolumne County-38   2:36.15    2:33.70    5  
  5 O'Hare, Shannon           33 Marin Pirates Ma-38  2:45.00    2:42.52    4  
 
Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:57.47   10/4/2009 TAMAS KEREKJARTO, USA                      
        NATL: N 3:57.47   10/4/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
         PMS: P 4:11.37  10/18/2009 Clayton P Jones                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mellinger, Jeff R         32 Walnut Creek Mas-38  5:01.00    4:48.57    9  
  2 Donlon, Kevin H           33 University of Sa-38  5:05.00    4:53.89    7  
  3 Roper, Matthew D          30 Davis Aquatic Ma-38  4:45.00    4:56.89    6  
  4 Pandya, Yatindra          31 Bay Masters-38       5:04.00    5:12.55    5  
  5 O'Hare, Shannon           33 Marin Pirates Ma-38  6:00.00    5:49.11    4  
 
Men 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:17.06  12/10/2000 ALEX KOSTICH, USA                          
        NATL: N 8:17.06  12/10/2000 ALEX KOSTICH                               
         PMS: P 8:53.42  10/18/2009 Andy J Nonaka                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nonaka, Andy J            32 Walnut Creek Mas-38  9:10.00    9:04.49    9  
  2 Donlon, Kevin H           33 University of Sa-38 16:00.00   10:16.89    7  
  3 Pandya, Yatindra          31 Bay Masters-38      10:29.00   10:47.62    6  
 
Men 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 15:51.07  12/10/2000 ALEX KOSTICH, USA                         
        NATL: N 15:51.07  12/10/2000 ALEX KOSTICH                              
         PMS: P 16:52.17  10/18/2009 Andy J Nonaka                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Donlon, Kevin H           33 University of Sa-38 20:00.00   19:49.43    9  
  2 Pandya, Yatindra          31 Bay Masters-38      20:17.00   20:33.02    7  
  3 Ellis, Byron C            34 Bay Masters-38      23:00.00   22:58.95    6  
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 24.81  10/24/2009 DERYA BUYUKUNCU, USA                         
        NATL: N 24.81  10/24/2009 DERYA BUYUKUNCU                              
         PMS: P 27.63  12/31/2008 Andrew Dennis                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mellinger, Jeff R         32 Walnut Creek Mas-38    30.99      30.76    9  
  2 Knight, John K            30 Walnut Creek Mas-38    33.00      31.31    7  
  3 Roper, Matthew D          30 Davis Aquatic Ma-38    32.50      31.59    6  
  4 Schach, David             34 Bay Masters-38         33.36      37.00    5  
  5 Mazurkiewicz, Adam B      34 Tuolumne County-38     39.48      39.36    4  
 
Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 52.68  10/24/2009 DERYA BUYUKUNCU, USA                         
        NATL: N 52.68  10/24/2009 DERYA BUYUKUNCU                              
         PMS: P 56.25  12/31/1999 John Keppeler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mellinger, Jeff R         32 Walnut Creek Mas-38  1:05.80    1:03.85    9  
  2 Greenwood, Scott C        34 The Olympic Club-38  1:00.00    1:04.49    7  
  3 Roper, Matthew D          30 Davis Aquatic Ma-38  1:07.00    1:07.63    6  
  4 Knight, John K            30 Walnut Creek Mas-38  1:10.00    1:08.27    5  
  5 Tofanelli, Chris J        30 Club Hot Tub-38      1:17.00    1:17.76    4  
  6 Schach, David             34 Bay Masters-38       1:15.74    1:20.52    3  
 
Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:55.46   11/1/2009 DERYA BUYUKUNCU, USA                       
        NATL: N 1:55.46   11/1/2009 DERYA BUYUKUNCU                            
         PMS: P 2:02.91  12/31/1999 John Keppeler                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mellinger, Jeff R         32 Walnut Creek Mas-38  2:25.25    2:17.19    9  
  2 Roper, Matthew D          30 Davis Aquatic Ma-38  2:26.00    2:27.24    7  
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.11   9/26/2009 MARCELO TOMAZINI, BRA                        
        NATL: N 28.01   12/7/2008 JEFF COMMINGS                                
         PMS: P 28.81  12/31/2007 Jeff Commings                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenwood, Scott C        34 The Olympic Club-38    40.00      33.29    9  
  2 Roper, Matthew D          30 Davis Aquatic Ma-38    37.00      34.99    7  
  3 Mellinger, Jeff R         32 Walnut Creek Mas-38    36.86      35.34    6  
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 22.87   5/16/2009 THOMAS RUPPRATH, GER                         
        NATL: N 24.44   11/1/2009 ZSOLT GASPAR                                 
         PMS: P 25.06  12/31/1989 Mike Bottom                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ervin, Anthony L          30 Strawberry Canyo-38    27.00      26.41    9  
  2 Roper, Matthew D          30 Davis Aquatic Ma-38    28.81      29.22    7  
  3 Knight, John K            30 Walnut Creek Mas-38    35.00      30.98    6  
  4 Mellinger, Jeff R         32 Walnut Creek Mas-38    32.51      31.50    5  
  5 Tofanelli, Chris J        30 Club Hot Tub-38        32.00      31.58    4  
  6 Mazurkiewicz, Adam B      34 Tuolumne County-38     37.39      34.34    3  
  7 Schach, David             34 Bay Masters-38         32.68      35.27    2  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 52.64   5/31/2009 FERNANDO ALAEZ, ESP                          
        NATL: N 54.10   11/7/2009 TAMAS KEREKJARTO                             
         PMS: P 56.43  12/31/1989 Mike Bottom                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pandya, Yatindra          31 Bay Masters-38       1:08.00    1:09.02    9  
  2 O'Hare, Shannon           33 Marin Pirates Ma-38  1:30.00    1:22.33    7  
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 55.00  12/20/2008 STEFAN HERBST, GER                           
        NATL: N 56.46  10/24/2009 TAMAS KEREKJARTO                             
         PMS: P 57.94  12/31/2007 Jeff Commings                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knight, John K            30 Walnut Creek Mas-38  1:15.00    1:10.53    9  
  2 Mazurkiewicz, Adam B      34 Tuolumne County-38   1:22.37    1:18.49    7  
  3 Schach, David             34 Bay Masters-38       1:10.19    1:19.48    6  
  4 O'Hare, Shannon           33 Marin Pirates Ma-38  1:23.00    1:25.05    5  
 
Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:57.68   12/4/2009 TAMAS KEREKJARTO, USA                      
        NATL: N 1:57.68   12/4/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
         PMS: P 2:06.32  12/31/1999 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pandya, Yatindra          31 Bay Masters-38       2:30.50    2:35.36    9  
  2 Mazurkiewicz, Adam B      34 Tuolumne County-38   3:02.59    2:53.16    7  
 
Men 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:19.69   12/5/2009 TAMAS KEREKJARTO, USA                      
        NATL: N 4:19.69   12/5/2009 TAMAS KEREKJARTO                           
         PMS: P 4:26.74  12/31/1999 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nonaka, Andy J            32 Walnut Creek Mas-38  5:05.00    5:08.27    9  
  2 Pandya, Yatindra          31 Bay Masters-38       5:34.00    5:40.83    7  
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 21.53  10/27/2007 MARK FOSTER, GBR                             
        NATL: N 22.73   12/5/2009 FELIPE DELGADO                               
         PMS: P 23.89  12/31/2009 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Folker, Nick R            35 UNAT                   23.00      24.23    9  
  2 Roat, Christopher M       37 UNAT                   24.50      25.03    7  
  3 Gaggero, David            35 The Olympic Club-38    25.00      26.00    6  
  4 Stock, Kyle K             38 Tuolumne County-38     34.32      34.61    5  
  5 Gouldy, Jared K           39 Marin Pirates Ma-38    40.18      35.31    4  
  6 Ungar, Marshall E         38 Bay Masters-38         38.00      35.65    3  
  7 Bardsley, Ralph J         37 Golden Gateway T-38    40.00      39.01    2  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 49.53   3/19/2000 JOHN MIRANDA, SWE                            
        NATL: N 50.72   11/6/2009 MICHAEL PICOTTE                              
         PMS: P 53.62  12/31/2003 John Keppeler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roat, Christopher M       37 UNAT                   55.00      54.18    9  
  2 Lopez, Marco A            35 Bay Masters-38         56.48      56.24    7  
  3 Rosengren, Garth A        39 UNAT                 1:00.00    1:03.35    6  
  4 Stewart, Jay M            38 Bay Masters-38       2:00.00    1:25.44    5  
  5 Bardsley, Ralph J         37 Golden Gateway T-38  1:33.00    1:27.68    4  
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:51.31  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
        NATL: N 1:51.31  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
         PMS: P 1:56.74  12/31/2003 Terry Debiase                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roat, Christopher M       37 UNAT                 2:07.00    2:03.56    9  
  2 Gaggero, David            35 The Olympic Club-38  2:05.00    2:07.81    7  
  3 Lopez, Marco A            35 Bay Masters-38       2:11.14    2:13.13    6  
  4 Jepson, Linc              37 Mountain View Ma-38  2:48.14    2:49.58    5  
  5 Gouldy, Jared K           39 Marin Pirates Ma-38  3:20.00    3:06.85    4  
  6 Ungar, Marshall E         38 Bay Masters-38       3:10.00    3:06.92    3  
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:57.77  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
        NATL: N 3:57.77  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
         PMS: P 4:05.29  12/31/2009 Alex Kostich                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jepson, Linc              37 Mountain View Ma-38  6:09.14    6:09.80    9  
  2 Stock, Kyle K             38 Tuolumne County-38   6:45.01    6:31.13    7  
  3 Gouldy, Jared K           39 Marin Pirates Ma-38  7:30.00    6:36.93    6  
 
Men 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:16.19   12/6/2009 ALEX KOSTICH, USA                          
        NATL: N 8:16.19   12/6/2009 ALEX KOSTICH                               
         PMS: P 8:16.19  12/31/2009 Alex Kostich                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosengren, Garth A        39 UNAT                10:00.00   10:12.15    9  
 
Men 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 15:56.57   12/4/2009 ALEX KOSTICH, USA                         
        NATL: N 15:56.57   12/4/2009 ALEX KOSTICH                              
         PMS: P 15:56.57  12/31/2009 Alex Kostich                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosengren, Garth A        39 UNAT                21:00.00   19:41.76    9  
 
Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 25.72  10/18/2009 EDILSON SILVA, USA                           
        NATL: N 25.72  10/18/2009 EDILSON SILVA                                
         PMS: P 27.92  12/31/2003 John Keppeler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaggero, David            35 The Olympic Club-38    29.80      29.55    9  
  2 Lopez, Marco A            35 Bay Masters-38         28.64      29.62    7  
  3 Stock, Kyle K             38 Tuolumne County-38     39.79      40.66    6  
  4 Jepson, Linc              37 Mountain View Ma-38    48.68      46.38    5  
  5 Ungar, Marshall E         38 Bay Masters-38       1:05.00      59.38    4  
 
Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 55.95   12/5/2004 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: N 55.95   12/5/2004 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 59.56  12/31/2003 John Keppeler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lopez, Marco A            35 Bay Masters-38       1:04.48    1:04.36    9  
  2 Su, Alex                  35 Walnut Creek Mas-38  1:14.05    1:14.88    7  
  3 Martens, Ashley R         39 Walnut Creek Mas-38  1:15.00    1:16.33    6  
 
Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:00.34   12/8/2002 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: N 2:00.34   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
         PMS: P 2:08.57  12/31/2003 John Keppeler                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stock, Kyle K             38 Tuolumne County-38   3:20.01    3:24.81    9  
  2 Jepson, Linc              37 Mountain View Ma-38  3:51.00    3:48.29    7  
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.79   12/6/2009 JEFF COMMINGS, USA                           
        NATL: N 27.79   12/6/2009 JEFF COMMINGS                                
         PMS: P 30.70  12/31/2008 Jonathan Manson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Becker, Laurence W        35 Bay Masters-38         33.00      32.82    9  
  2 Su, Alex                  35 Walnut Creek Mas-38    40.00      36.65    7  
  3 Martens, Ashley R         39 Walnut Creek Mas-38    40.00      38.86    6  
  4 Bardsley, Ralph J         37 Golden Gateway T-38    47.00      45.15    5  
 
Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.47  12/20/2009 JEFF COMMINGS, USA                         
        NATL: N 1:01.47  12/20/2009 JEFF COMMINGS                              
         PMS: P 1:07.28  12/31/2005 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Becker, Laurence W        35 Bay Masters-38       1:17.00    1:17.96    9  
  2 Bardsley, Ralph J         37 Golden Gateway T-38  1:47.00    1:41.32    7  
 
Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:16.49  10/30/2004 NICK GILLINGHAM, GBR                       
        NATL: N 2:16.66   12/6/2009 STEVE WEST                                 
         PMS: P 2:24.58  12/31/2002 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stock, Kyle K             38 Tuolumne County-38   3:29.10    3:30.24    9  
  2 Bardsley, Ralph J         37 Golden Gateway T-38  3:53.00    3:46.32    7  
  3 Ungar, Marshall E         38 Bay Masters-38       3:50.00    3:50.34    6  
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 24.48   3/23/2003 JAN KARLSSON, SWE                            
        NATL: N 25.23   12/4/2005 BRIAN ALDERMAN                               
         PMS: P 25.82  12/31/2009 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lopez, Marco A            35 Bay Masters-38         27.47      28.22    9  
  2 Rosengren, Garth A        39 UNAT                   29.00      30.14    7  
  3 Becker, Laurence W        35 Bay Masters-38         30.00      30.16    6  
  4 Martens, Ashley R         39 Walnut Creek Mas-38    38.00      32.96    5  
 
Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 54.82   4/29/2009 EIJI NOMURA, JPN                             
        NATL: N 55.85   12/9/2001 JIM HARVEY                                   
         PMS: P 59.45  12/31/2006 Erik Scollon                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lopez, Marco A            35 Bay Masters-38       1:02.77    1:04.05    9  
  2 Becker, Laurence W        35 Bay Masters-38       1:08.00    1:08.42    7  
  3 Inoue, Tomoo              35 Bay Masters-38       1:20.00    1:19.05    6  
  4 Jepson, Linc              37 Mountain View Ma-38  1:39.99    1:32.22    5  
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W   56.37  12/21/2009 C.SORRENTINO, ITA                          
        NATL: N   56.94   12/7/2003 RON KARNAUGH                               
         PMS: P 1:01.59  10/21/2007 Roque J Santos                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lopez, Marco A            35 Bay Masters-38       1:04.28    1:06.19    9  
  2 Becker, Laurence W        35 Bay Masters-38       1:11.00    1:10.27    7  
  3 Ungar, Marshall E         38 Bay Masters-38       1:55.00    1:46.38    6  
 
Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.29   12/8/2002 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: N 2:03.29   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
         PMS: P 2:12.47  12/31/2005 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Inoue, Tomoo              35 Bay Masters-38       2:45.00    3:05.48    9  
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23.06   12/6/2009 M.GIALDI, ITA                                
        NATL: N 23.25   12/6/2008 ERIK HOCHSTEIN                               
         PMS: P 24.58  12/31/2003 David Boatwight                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matarangas, Paul          44 Bay Masters-38         30.00      25.77    9  
  2 Matarangas, John T        41 Bay Masters-38         27.32      26.23    7  
  3 Johnstone, Michael M      44 Bay Masters-38         30.30      31.24    6  
 -- Jones, Torre              44 Walnut Creek Mas-38    28.00         DQ  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 50.43   12/6/2008 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: N 50.43   12/6/2008 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 53.46  12/31/2003 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matarangas, John T        41 Bay Masters-38         57.30      56.30    9  
  2 Matarangas, Paul          44 Bay Masters-38       1:00.00      58.23    7  
  3 Connolly, Darrin T        40 Bay Masters-38       1:04.00    1:00.31    6  
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 1:50.08   12/6/2008 MICHAEL ROSS, USA                          
        NATL: N 1:50.08   12/6/2008 MICHAEL ROSS                               
         PMS: P 1:57.76  12/31/2004 Bradley Howe                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Santos, Roque J           43 Walnut Creek Mas-38       NT    2:06.20  
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:50.08   12/6/2008 MICHAEL ROSS, USA                          
        NATL: N 1:50.08   12/6/2008 MICHAEL ROSS                               
         PMS: P 1:57.76  12/31/2004 Bradley Howe                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connolly, Darrin T        40 Bay Masters-38       2:15.00    2:11.01    9  
  2 Carter, Brandon J         40 Santa Cruz Maste-38  2:17.00    2:14.45    7  
  3 O'Reilly, Justin J        41 Marin Pirates Ma-38  2:00.00    2:18.89    6  
  4 Stietzel, Kent J          42 Menlo Masters Ak-38  2:35.00    2:26.58    5  
  5 Malcolmson, Jasper A      43 Bay Masters-38       3:00.00    2:58.35    4  
 
Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:00.67   11/7/2004 KAI DITZEL, GER                            
        NATL: N 4:01.32   10/4/2009 ERIK HOCHSTEIN                             
         PMS: P 4:13.84  10/11/2004 Geoff Glaser                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Brandon J         40 Santa Cruz Maste-38  5:00.00    4:45.82    9  
  2 Connolly, Darrin T        40 Bay Masters-38       4:55.00    4:46.32    7  
 
Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:28.16   11/1/2009 A.MORENO HERNANDE, MEX                     
        NATL: N 8:25.08  10/24/2009 ERIK HOCHSTEIN                             
         PMS: P 8:52.48  10/11/2003 George Tidmarsh                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connolly, Darrin T        40 Bay Masters-38      10:30.00    9:56.83    9  
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 25.53  12/12/2009 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: N 25.53  12/12/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 28.50  10/11/2008 Rick Gould                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connolly, Darrin T        40 Bay Masters-38         35.00      32.41    9  
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W   54.85   12/7/2008 MICHAEL ROSS, USA                          
        NATL: N   54.85   12/7/2008 MICHAEL ROSS                               
         PMS: P 1:00.48  10/11/2008 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connolly, Darrin T        40 Bay Masters-38       1:16.50    1:10.58    9  
  2 Hamilton, Nathan          43 Sierra Nevada Ma-38  1:10.00    1:13.03    7  
  3 Abrams, Scott C           44 Walnut Creek Mas-38  1:13.00    1:13.14    6  
  4 Stietzel, Kent J          42 Menlo Masters Ak-38  1:25.00    1:23.25    5  
 
Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.84  12/14/2008 MICHAEL ROSS, USA                          
        NATL: N 2:03.84  12/14/2008 MICHAEL ROSS                               
         PMS: P 2:10.20  10/18/2009 Roque J Santos                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           43 Walnut Creek Mas-38  2:14.20    2:20.03    9  
  2 Hamilton, Nathan          43 Sierra Nevada Ma-38  2:35.00    2:37.18    7  
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.86  10/26/2008 ALBERTO MONTINI, ITA                         
        NATL: N 29.22   12/6/2009 ROQUE SANTOS                                 
         PMS: P 29.22  12/31/2009 Roque Santos                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           43 Walnut Creek Mas-38    30.51      31.23    9  
  2 Hamilton, Nathan          43 Sierra Nevada Ma-38    34.00      33.79    7  
  3 Stietzel, Kent J          42 Menlo Masters Ak-38    36.87      36.40    6  
  4 Abrams, Scott C           44 Walnut Creek Mas-38    38.00      37.37    5  
 -- Cardineau, Yan            43 Santa Rosa Maste-38    38.90         DQ  
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.42  11/30/2008 ALBERTO MONTINI, ITA                       
        NATL: N 1:03.33   12/5/2009 ROQUE SANTOS                               
         PMS: P 1:03.33  12/31/2009 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           43 Walnut Creek Mas-38  1:06.09    1:09.47    9  
  2 Hamilton, Nathan          43 Sierra Nevada Ma-38  1:15.00    1:13.06    7  
  3 Stietzel, Kent J          42 Menlo Masters Ak-38  1:24.39    1:20.85    6  
 
Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:15.95  12/21/2008 ALBERTO MONTINI, ITA                       
        NATL: N 2:16.03   12/6/2009 ROQUE SANTOS                               
         PMS: P 2:16.03  12/31/2009 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           43 Walnut Creek Mas-38  2:24.11    2:28.61    9  
  2 Hamilton, Nathan          43 Sierra Nevada Ma-38  2:45.00    2:39.52    7  
  3 Stietzel, Kent J          42 Menlo Masters Ak-38  3:05.12    3:00.39    6  
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 24.91   12/6/2008 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: N 24.91   12/6/2008 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 27.06  10/11/2005 Roger Brisbane                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matarangas, John T        41 Bay Masters-38         29.55      28.34    9  
  2 Matarangas, Paul          44 Bay Masters-38         30.00      30.42    7  
 
Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W   55.82  12/14/2008 MICHAEL ROSS, USA                          
        NATL: N   55.82  12/14/2008 MICHAEL ROSS                               
         PMS: P 1:00.61  10/11/2007 Darren Phelen                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matarangas, John T        41 Bay Masters-38       1:05.30    1:05.12    9  
  2 Stietzel, Kent J          42 Menlo Masters Ak-38  1:25.00    1:19.99    7  
 
Men 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:02.97  10/11/1998 WILLIAM SPECHT, USA                        
        NATL: N 2:02.97  10/11/1998 WILLIAM SPECHT                             
         PMS: P 2:15.28  10/11/2007 Darren Phelen                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cardineau, Yan            43 Santa Rosa Maste-38  2:17.82    2:23.21    9  
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 57.39   1/10/2010 ALBERTO MONTINI, ITA                         
        NATL: N 57.71  10/18/2008 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 58.94  10/11/2008 Roque Santos                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           43 Walnut Creek Mas-38  1:03.66    1:02.98    9  
  2 Hamilton, Nathan          43 Sierra Nevada Ma-38  1:10.00    1:09.92    7  
  3 Connolly, Darrin T        40 Bay Masters-38       1:14.40    1:13.02    6  
  4 Johnstone, Michael M      44 Bay Masters-38       1:18.00    1:18.69    5  
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.46   12/4/2009 ROQUE SANTOS, USA                          
        NATL: N 2:05.46   12/4/2009 ROQUE SANTOS                               
         PMS: P 2:05.46  12/31/2009 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           43 Walnut Creek Mas-38  2:11.22    2:15.47    9  
  2 Hamilton, Nathan          43 Sierra Nevada Ma-38  2:35.00    2:30.44    7  
  3 Abrams, Scott C           44 Walnut Creek Mas-38  2:37.82    2:37.44    6  
 -- Cardineau, Yan            43 Santa Rosa Maste-38  2:26.00         DQ  
 
Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:32.05  11/15/2008 ROQUE SANTOS, USA                          
        NATL: N 4:32.05  11/16/2008 ROQUE SANTOS                               
         PMS: P 4:32.05  10/11/2008 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           43 Walnut Creek Mas-38  4:51.57    4:50.52    9  
  2 Abrams, Scott C           44 Walnut Creek Mas-38  5:42.94    5:39.33    7  
  3 Stietzel, Kent J          42 Menlo Masters Ak-38  6:14.00    6:07.53    6  
 -- Lambert, Eric D           40 Marin Pirates Ma-38  7:00.00         DQ  
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23.67   3/28/2009 JANNE VIRTANEN, FIN                          
        NATL: N 23.80  12/13/2009 FRITZ BEDFORD                                
         PMS: P 24.67  12/31/2008 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boone, Jon                48 Walnut Creek Mas-38    27.25      26.62    9  
  2 Stahl, Stephen A          46 Walnut Creek Mas-38    26.00      26.89    7  
  3 Craven, Rob               46 Manatee Aquatic-38     29.10      28.73    6  
  4 Woolf, Marlon I           47 Marin Pirates Ma-38    33.00      30.11    5  
  5 Potter, Donald R          46 Walnut Creek Mas-38    33.00      31.36    4  
  6 Bauer, Kim                47 Marin Pirates Ma-38    31.50      31.91    3  
  7 Thorp, Chas               45 Marin Pirates Ma-38    32.37      31.95    2  
  8 Fegler, Gerald A          48 Walnut Creek Mas-38    30.24      31.98    1  
  9 Eilers, Helge             46 Bay Masters-38         40.00      33.31  
 10 France, Kermit S          45 Walnut Creek Mas-38    35.00      34.20  
 11 Shepherd, Peter J         45 Menlo Masters Ak-38    32.32      35.49  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 52.54   12/2/2007 PAUL SMITH, USA                              
        NATL: N 52.54   12/2/2007 PAUL SMITH                                   
         PMS: P 53.76  12/31/2006 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boone, Jon                48 Walnut Creek Mas-38  1:00.73      58.76    9  
  2 Gothberg, Brad A          49 Walnut Creek Mas-38  1:00.00      58.85    7  
  3 Stahl, Stephen A          46 Walnut Creek Mas-38    58.99      59.15    6  
  4 Nootbaar, Tom T           48 Walnut Creek Mas-38  1:01.13      59.86    5  
  5 Gronert, Karsten          46 Walnut Creek Mas-38  1:00.84    1:02.64    4  
  6 Allen, Chuck F            47 Walnut Creek Mas-38  1:02.50    1:02.67    3  
  7 Horvath, Steve            45 Manatee Aquatic-38   1:06.00    1:05.21    2  
  8 Woolf, Marlon I           47 Marin Pirates Ma-38  1:10.00    1:07.40    1  
  9 Potter, Donald R          46 Walnut Creek Mas-38  1:12.00    1:09.42  
 10 Fegler, Gerald A          48 Walnut Creek Mas-38  1:08.91    1:10.46  
 11 France, Kermit S          45 Walnut Creek Mas-38  1:17.76    1:14.47  
 12 Eilers, Helge             46 Bay Masters-38       1:40.00    1:19.84  
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:54.73    3/8/2008 KAI DITZEL, GER                            
        NATL: N 1:56.00   12/2/2007 PAUL SMITH                                 
         PMS: P 2:00.13  12/31/1996 Tim Broderick                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boone, Jon                48 Walnut Creek Mas-38  2:18.22    2:15.20    9  
  2 Allen, Chuck F            47 Walnut Creek Mas-38  2:18.00    2:18.57    7  
  3 Craven, Rob               46 Manatee Aquatic-38   2:22.10    2:24.56    6  
  4 Woolf, Marlon I           47 Marin Pirates Ma-38  2:45.00    2:40.13    5  
  5 France, Kermit S          45 Walnut Creek Mas-38  2:54.04    2:50.17    4  
  6 Shepherd, Peter J         45 Menlo Masters Ak-38  2:59.59    2:57.35    3  
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:05.90    2/8/2008 KAI DITZEL, GER                            
        NATL: N 4:09.19   11/1/2009 KEITH SWITZER                              
         PMS: P 4:18.44  12/31/1996 Tim Broderick                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boone, Jon                48 Walnut Creek Mas-38  5:05.22    4:57.58    9  
  2 Sheeper, Tim K            48 Menlo Masters Ak-38  6:00.00    5:18.46    7  
  3 Potter, Donald R          46 Walnut Creek Mas-38  6:02.00    5:53.62    6  
 
Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:39.81   10/4/2009 MICHAEL PRUFERT, GER                       
        NATL: N 8:42.85  10/15/2010 KEITH SWITZER                              
         PMS: P 8:56.08  12/31/1996 Tim Broderick                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chao, Hector              47 Walnut Creek Mas-38 10:30.00    9:56.42    9  
  2 Nootbaar, Tom T           48 Walnut Creek Mas-38 10:14.40   10:09.15    7  
  3 Boone, Jon                48 Walnut Creek Mas-38 10:30.46   10:36.20    6  
  4 Potter, Donald R          46 Walnut Creek Mas-38 12:20.00   11:57.81    5  
 
Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 16:28.63   1/19/2008 MICHAEL KLEIBER, GER                      
        NATL: N 16:51.21  12/12/1999 JIM MCCONICA                              
         PMS: P 17:19.87  12/31/1996 Tim Broderick                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gothberg, Brad A          49 Walnut Creek Mas-38 19:00.00   18:54.94    9  
  2 Sheeper, Tim K            48 Menlo Masters Ak-38 22:00.00   20:49.39    7  
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.02  12/12/2009 CHRIS STEVENSON, USA                         
        NATL: N 27.02  12/12/2009 CHRIS STEVENSON                              
         PMS: P 30.05  10/18/2009 Roger S Brisbane                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craven, Rob               46 Manatee Aquatic-38     33.10      34.19    9  
  2 Bauer, Kim                47 Marin Pirates Ma-38    36.50      37.19    7  
  3 Shepherd, Peter J         45 Menlo Masters Ak-38    42.42      41.79    6  
 -- Thorp, Chas               45 Marin Pirates Ma-38    43.60         DQ  
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 27.02  12/12/2009 CHRIS STEVENSON, USA                         
        NATL: N 27.02  12/12/2009 CHRIS STEVENSON                              
         PMS: P 30.05  10/18/2009 Roger S Brisbane                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Chao, Hector              47 Walnut Creek Mas-38       NT      31.31  
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W   57.00  12/13/2009 CHRIS STEVENSON, USA                       
        NATL: N   57.00  12/13/2009 CHRIS STEVENSON                            
         PMS: P 1:05.57  10/18/2009 Hector Chao                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chao, Hector              47 Walnut Creek Mas-38  1:10.00    1:07.69    9  
  2 Allen, Chuck F            47 Walnut Creek Mas-38  1:15.00    1:16.05    7  
  3 Homonnay, Chris A         49 Club Hot Tub-38      1:17.00    1:16.16    6  
  4 Bauer, Kim                47 Marin Pirates Ma-38  1:20.00    1:27.57    5  
 
Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.54  12/12/2009 CHRIS STEVENSON, USA                       
        NATL: N 2:05.54  12/12/2009 CHRIS STEVENSON                            
         PMS: P 2:21.01  12/31/1997 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chao, Hector              47 Walnut Creek Mas-38  2:30.00    2:29.11    9  
  2 Allen, Chuck F            47 Walnut Creek Mas-38  2:42.00    2:40.83    7  
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.87   1/17/2010 RICO ROLLI, ITA                              
        NATL: N 29.85   12/5/2009 CHRIS WEISSMAN                               
         PMS: P 31.24  12/31/2001 Lee Rider                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stahl, Stephen A          46 Walnut Creek Mas-38    33.00      33.42    9  
  2 Homonnay, Chris A         49 Club Hot Tub-38        35.00      35.53    7  
  3 Gronert, Karsten          46 Walnut Creek Mas-38    38.00      36.11    6  
  4 Gothberg, Brad A          49 Walnut Creek Mas-38    39.80      36.34    5  
  5 Bauer, Kim                47 Marin Pirates Ma-38    37.60      37.47    4  
  6 Fegler, Gerald A          48 Walnut Creek Mas-38    38.34      38.69    3  
  7 Kurisu, Ron               47 Clovis Swim Club-38    40.26      40.29    2  
  8 Eilers, Helge             46 Bay Masters-38         50.00      44.28    1  
  9 Woolf, Marlon I           47 Marin Pirates Ma-38    45.00      44.37  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.69   12/5/2009 CHRIS WEISSMAN, USA                        
        NATL: N 1:04.69   12/5/2009 CHRIS WEISSMAN                             
         PMS: P 1:08.09  12/31/2001 Lee Rider                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stahl, Stephen A          46 Walnut Creek Mas-38  1:14.00    1:16.70    9  
  2 Bauer, Kim                47 Marin Pirates Ma-38  1:25.50    1:25.51    7  
  3 Fegler, Gerald A          48 Walnut Creek Mas-38  1:24.87    1:29.15    6  
  4 Woolf, Marlon I           47 Marin Pirates Ma-38  1:35.00    1:35.83    5  
  5 Eilers, Helge             46 Bay Masters-38       1:50.00    1:40.55    4  
 
Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:22.68   6/22/2008 GLENN MILLS, USA                           
        NATL: N 2:22.68   6/22/2008 GLENN MILLS                                
         PMS: P 2:34.41  12/31/1995 Bob Strand                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stahl, Stephen A          46 Walnut Creek Mas-38  2:52.00    2:53.56    9  
  2 Sewell, Scott M           49 Swimstitute Mast-38  3:05.00    2:58.74    7  
  3 Woolf, Marlon I           47 Marin Pirates Ma-38  3:20.00    3:46.12    6  
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 25.74  12/13/2009 FRITZ BEDFORD, USA                           
        NATL: N 25.74  12/13/2009 FRITZ BEDFORD                                
         PMS: P 27.57  10/18/2009 Roger S Brisbane                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tittle, Kenneth W         48 Walnut Creek Mas-38    27.76      27.75    9  
  2 Boone, Jon                48 Walnut Creek Mas-38    30.08      29.07    7  
  3 Nootbaar, Tom T           48 Walnut Creek Mas-38    30.46      30.15    6  
  4 Homonnay, Chris A         49 Club Hot Tub-38        35.00      33.25    5  
  5 Horvath, Steve            45 Manatee Aquatic-38     34.51      34.44    4  
  6 Kurisu, Ron               47 Clovis Swim Club-38    35.00      34.61    3  
  7 Bauer, Kim                47 Marin Pirates Ma-38    35.00      35.35    2  
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W   57.17  12/14/2003 PAUL CARTER, USA                           
        NATL: N   57.17  12/14/2003 PAUL CARTER                                
         PMS: P 1:01.59  10/18/2009 Roger S Brisbane                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tittle, Kenneth W         48 Walnut Creek Mas-38  1:01.30    1:00.71P   9  
  2 Chao, Hector              47 Walnut Creek Mas-38  1:10.00    1:05.84    7  
  3 Boone, Jon                48 Walnut Creek Mas-38  1:07.56    1:06.11    6  
  4 Stahl, Stephen A          46 Walnut Creek Mas-38  1:01.99    1:07.85    5  
  5 Shepherd, Peter J         45 Menlo Masters Ak-38  1:45.45    1:47.35    4  
 
Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:06.40  11/19/2006 DENNIS BAKER, USA                          
        NATL: N 2:06.40  11/19/2006 DENNIS BAKER                               
         PMS: P 2:19.44  10/18/2009 John A Engs                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tittle, Kenneth W         48 Walnut Creek Mas-38  2:21.30    2:20.36    9  
  2 Nootbaar, Tom T           48 Walnut Creek Mas-38  2:40.00    2:35.39    7  
  3 Mc Donald, James S        45 Club Hot Tub-38      3:25.00    2:59.53    6  
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.13  11/29/2009 EDWIN VAN NORDEN, NED                      
        NATL: N 1:00.14  11/22/2009 ANDERS RASMUSSEN                           
         PMS: P 1:03.75  12/31/2008 Darren Phelen                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chao, Hector              47 Walnut Creek Mas-38  1:10.00    1:07.24    9  
  2 Stahl, Stephen A          46 Walnut Creek Mas-38  1:06.00    1:09.17    7  
  3 Craven, Rob               46 Manatee Aquatic-38   1:12.10    1:12.95    6  
  4 Bauer, Kim                47 Marin Pirates Ma-38  1:17.00    1:20.07    5  
  5 Fegler, Gerald A          48 Walnut Creek Mas-38  1:21.95    1:22.87    4  
  6 Thorp, Chas               45 Marin Pirates Ma-38  1:33.00    1:28.19    3  
  7 Shepherd, Peter J         45 Menlo Masters Ak-38  1:35.35    1:29.06    2  
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:09.71   3/20/2010 JEROME FRENTSOS, USA                       
        NATL: N 2:09.71   3/20/2010 JEROME FRENTSOS                            
         PMS: P 2:19.32  12/31/2010 Darren Phelan                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Donald, James S        45 Club Hot Tub-38      3:00.00    2:46.52    9  
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23.38  10/18/2009 ROWDY GAINES, USA                            
        NATL: N 23.38  10/18/2009 ROWDY GAINES                                 
         PMS: P 25.53  12/31/2003 Thomas Whatley                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Kurt E            52 Santa Cruz Maste-38    27.00      25.73    9  
  2 Humphrey, Al              52 Stanford Masters-38    26.80      26.80    7  
  3 Schenstrom, Warren        54 Santa Rosa Maste-38    27.94      27.42    6  
  4 Waters, Crick M           50 Menlo Masters Ak-38    29.67      29.84    5  
  5 Hamza, Alex               52 Livermore Valley-38    30.00      30.87    4  
  6 Lewis, Glenn R            51 Bay Masters-38         35.00      31.76    3  
  7 Hastings, Douglas         52 Richmond Plunge-38     35.00      39.80    2  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 51.61  10/17/2009 ROWDY GAINES, USA                            
        NATL: N 51.61  10/17/2009 ROWDY GAINES                                 
         PMS: P 56.67  12/31/2003 Richard Garrett                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Kurt E            52 Santa Cruz Maste-38  1:03.00    1:01.14    9  
  2 Hamza, Alex               52 Livermore Valley-38  1:06.00    1:07.49    7  
  3 Reintjes, Byron L         50 Clovis Swim Club-38  1:15.33    1:14.62    6  
  4 Thompson, Jerry J         53 Rolling Hills Mu-38  1:25.00    1:18.75    5  
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:56.75  10/17/2009 BOB BUGG, USA                              
        NATL: N 1:56.75  10/17/2009 BOB BUGG                                   
         PMS: P 2:05.79  12/31/2008 John Morales                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Cracken, Bill          50 Tri Valley Maste-38  2:13.43    2:12.00    9  
  2 Humphrey, Al              52 Stanford Masters-38  2:12.07    2:12.82    7  
  3 Schenstrom, Warren        54 Santa Rosa Maste-38  2:15.62    2:17.86    6  
  4 Cool, David S             50 Walnut Creek Mas-38  2:19.00    2:19.82    5  
  5 Miller, Don               53 Rolling Hills Mu-38  2:23.00    2:27.88    4  
  6 Hamza, Alex               52 Livermore Valley-38  2:28.00    2:29.39    3  
  7 Campbell, Chris           50 Mountain View Ma-38  2:30.00    2:29.88    2  
  8 Waters, Crick M           50 Menlo Masters Ak-38  2:41.25    2:38.78    1  
  9 Dalarossa, Daniel         50 Tri Valley Maste-38  2:37.00    2:52.18  
 10 Lewis, Glenn R            51 Bay Masters-38       3:45.00    3:20.10  
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:07.99  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 4:07.99  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
         PMS: P 4:27.55  12/31/2002 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Cracken, Bill          50 Tri Valley Maste-38  4:40.00    4:40.61    9  
  2 Hamza, Alex               52 Livermore Valley-38  5:25.00    5:21.04    7  
  3 Campbell, Chris           50 Mountain View Ma-38  5:24.00    5:24.80    6  
  4 Lewis, Glenn R            51 Bay Masters-38       8:00.00    6:55.00    5  
 
Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:44.51  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 8:44.51  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
         PMS: P 9:11.92  10/13/2002 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Cracken, Bill          50 Tri Valley Maste-38  9:50.00    9:52.25    9  
  2 Morales, John R           53 Santa Rosa Maste-38  9:50.22    9:58.79    7  
  3 Volpp, Bryan D            54 Walnut Creek Mas-38 10:26.00   10:24.27    6  
  4 Campbell, Chris           50 Mountain View Ma-38 11:20.00   11:01.41    5  
  5 Taylor, Ron A             51 Richmond Plunge-38  11:17.70   11:04.01    4  
  6 Franklin, David B         50 Modesto Area Aqu-38 15:50.00   15:00.91    3  
 
Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 16:33.02  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                         
        NATL: N 16:33.02  12/10/2000 JIM MCCONICA                              
         PMS: P 17:32.20  12/31/2001 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Cracken, Bill          50 Tri Valley Maste-38 19:30.00   18:51.92    9  
  2 Morales, John R           53 Santa Rosa Maste-38 20:15.00   19:31.34    7  
  3 Franklin, David B         50 Modesto Area Aqu-38 27:40.00   29:00.97    6  
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.37   12/6/2009 JAMIE FOWLER, USA                            
        NATL: N 28.37   12/6/2009 JAMIE FOWLER                                 
         PMS: P 30.16  12/31/2005 Philipp Djang                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tainty, Chris J           51 Santa Cruz Maste-38    34.50      33.17    9  
  2 Campbell, Chris           50 Mountain View Ma-38    40.00      40.76    7  
  3 Lewis, Glenn R            51 Bay Masters-38         55.00      50.46    6  
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.38   12/5/2009 JAMIE FOWLER, USA                          
        NATL: N 1:00.38   12/5/2009 JAMIE FOWLER                               
         PMS: P 1:04.47  12/31/2005 Philipp Djang                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmitz, John             50 Los Altos Mounta-38  1:13.00    1:14.47    9  
  2 Hamza, Alex               52 Livermore Valley-38  1:22.00    1:20.91    7  
  3 Campbell, Chris           50 Mountain View Ma-38  1:30.00    1:25.46    6  
 
Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:11.84   12/4/2009 JAMIE FOWLER, USA                          
        NATL: N 2:11.84   12/4/2009 JAMIE FOWLER                               
         PMS: P 2:20.01  12/31/2005 Philipp Djang                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tainty, Chris J           51 Santa Cruz Maste-38  2:42.00    2:33.58    9  
  2 Volpp, Bryan D            54 Walnut Creek Mas-38  2:36.20    2:34.06    7  
  3 Morales, John R           53 Santa Rosa Maste-38  2:36.22    2:34.90    6  
  4 O'Brien, Kerry L          54 Walnut Creek Mas-38  2:55.00    2:49.01    5  
  5 Hamza, Alex               52 Livermore Valley-38  2:55.00    2:54.88    4  
  6 Campbell, Chris           50 Mountain View Ma-38  3:20.00    3:10.59    3  
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.91   11/7/2009 GLEN CHRISTIANSEN, SWE                       
        NATL: N 31.08   12/7/2008 BENN DOYLE                                   
         PMS: P 31.10  10/18/2009 Gary L Patterson                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ericsson, Ken             51 Rolling Hills Mu-38    35.50      32.69    9  
  2 Halbrecht, Kenneth A      51 Walnut Creek Mas-38    39.00      36.63    7  
  3 Wilson, Kurt E            52 Santa Cruz Maste-38    40.00      37.42    6  
  4 Schmitz, John             50 Los Altos Mounta-38    40.00      38.03    5  
  5 Thompson, Jerry J         53 Rolling Hills Mu-38    45.00      42.24    4  
  6 Reintjes, Byron L         50 Clovis Swim Club-38    48.37      43.18    3  
  7 Skarpelos, Michael J      51 Bay Masters-38         52.00      45.18    2  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:08.27   12/6/2008 BENN DOYLE, USA                            
        NATL: N 1:08.27   12/6/2008 BENN DOYLE                                 
         PMS: P 1:08.95  10/18/2009 Gary L Patterson                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ericsson, Ken             51 Rolling Hills Mu-38  1:17.50    1:13.07    9  
  2 Hendrickson, John J       51 The Olympic Club-38  1:19.50    1:17.08    7  
  3 Volpp, Bryan D            54 Walnut Creek Mas-38  1:19.10    1:18.17    6  
  4 Jacques, Jon R            50 Walnut Creek Mas-38  1:16.00    1:19.73    5  
  5 Halbrecht, Kenneth A      51 Walnut Creek Mas-38  1:28.00    1:20.45    4  
  6 Thompson, Jerry J         53 Rolling Hills Mu-38  1:55.00    1:36.10    3  
  7 Skarpelos, Michael J      51 Bay Masters-38       1:55.00    1:47.28    2  
 
Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:32.06   2/15/2009 LINCOLN DJANG, USA                         
        NATL: N 2:32.06   2/15/2009 LINCOLN DJANG                              
         PMS: P 2:34.71  12/31/1996 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Volpp, Bryan D            54 Walnut Creek Mas-38  2:53.20    2:52.52    9  
  2 Halbrecht, Kenneth A      51 Walnut Creek Mas-38  3:10.00    3:00.42    7  
  3 Taylor, Ron A             51 Richmond Plunge-38   3:18.55    3:10.15    6  
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 25.49   5/16/2009 DAN THOMPSON, CAN                            
        NATL: N 26.12   12/2/2007 PAUL CARTER                                  
         PMS: P 26.12  12/31/2007 Paul Carter                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morales, John R           53 Santa Rosa Maste-38    29.99      29.58    9  
  2 Wilson, Kurt E            52 Santa Cruz Maste-38    31.00      30.54    7  
  3 Halbrecht, Kenneth A      51 Walnut Creek Mas-38    33.00      30.94    6  
  4 O'Brien, Kerry L          54 Walnut Creek Mas-38    31.30      30.99    5  
  5 Ryan, Kevin A             50 Loch Ness Master-38    36.97      37.35    4  
  6 Skarpelos, Michael J      51 Bay Masters-38         56.00      48.97    3  
 
Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 57.29   12/2/2007 PAUL CARTER, USA                             
        NATL: N 57.29   12/2/2007 PAUL CARTER                                  
         PMS: P 57.29  12/31/2007 Paul Carter                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morales, John R           53 Santa Rosa Maste-38  1:06.99    1:06.70    9  
  2 Tainty, Chris J           51 Santa Cruz Maste-38  1:12.00    1:09.31    7  
  3 O'Brien, Kerry L          54 Walnut Creek Mas-38  1:09.50    1:09.59    6  
  4 Schenstrom, Warren        54 Santa Rosa Maste-38  1:11.14    1:13.39    5  
  5 Miller, Don               53 Rolling Hills Mu-38  1:17.00    1:19.07    4  
 
Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:12.54  11/22/2009 WILLIAM SPECHT, USA                        
        NATL: N 2:12.54  11/22/2009 WILLIAM SPECHT                             
         PMS: P 2:24.71  12/31/2008 John Morales                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morales, John R           53 Santa Rosa Maste-38  2:38.55    2:39.54    9  
  2 Taylor, Ron A             51 Richmond Plunge-38   2:56.86    2:51.60    7  
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.29   12/6/2009 JAMIE FOWLER, USA                          
        NATL: N 1:01.29   12/6/2009 JAMIE FOWLER                               
         PMS: P 1:02.51  12/31/2008 Ken Shilling                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tainty, Chris J           51 Santa Cruz Maste-38  1:15.00    1:11.98    9  
  2 Miller, Don               53 Rolling Hills Mu-38  1:19.00    1:14.59    7  
  3 Waters, Crick M           50 Menlo Masters Ak-38  1:20.00    1:21.22    6  
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:13.40   12/4/2009 JAMIE FOWLER, USA                          
        NATL: N 2:13.40   12/4/2009 JAMIE FOWLER                               
         PMS: P 2:14.53  12/31/2008 Ken Shilling                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Volpp, Bryan D            54 Walnut Creek Mas-38  2:35.00    2:33.43    9  
  2 Hendrickson, John J       51 The Olympic Club-38  2:42.00    2:36.52    7  
  3 Schmitz, John             50 Los Altos Mounta-38  2:39.00    2:40.13    6  
  4 Campbell, Chris           50 Mountain View Ma-38  3:05.00    2:58.34    5  
  5 Ryan, Kevin A             50 Loch Ness Master-38  3:15.81    3:17.87    4  
  6 Franklin, David B         50 Modesto Area Aqu-38  4:15.00    4:07.51    3  
 
Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:51.57   12/5/2009 JAMIE FOWLER, USA                          
        NATL: N 4:51.57   12/5/2009 JAMIE FOWLER                               
         PMS: P 5:05.37  12/31/2009 John Morales                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morales, John R           53 Santa Rosa Maste-38  5:30.00    5:28.68    9  
  2 Taylor, Ron A             51 Richmond Plunge-38   6:13.40    5:58.53    7  
  3 Dalarossa, Daniel         50 Tri Valley Maste-38  6:59.00    7:17.30    6  
  4 Ryan, Kevin A             50 Loch Ness Master-38  7:25.97    7:35.43    5  
  5 Franklin, David B         50 Modesto Area Aqu-38  9:05.00    9:16.93    4  
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24.70    4/1/2006 PAUL TREVISAN, USA                           
        NATL: N 24.70    4/1/2006 PAUL TREVISAN                                
         PMS: P 26.15  12/31/2009 Eric van Boer                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Druz, Loren               55 Walnut Creek Mas-38    26.50      26.93    9  
  2 Daniels, Charles M        55 Walnut Creek Mas-38    28.00      27.60    7  
  3 Williams, Scott           56 Marin Pirates Ma-38    29.00      28.04    6  
  4 Wierema, Dirk             57 UNAT                   29.00      28.51    5  
  5 Glenn, Tim P              55 Stanford Masters-38    30.00      28.94    4  
  6 Sutton-Beattie, Eric L    59 Rolling Hills Mu-38    33.50      34.00    3  
  7 Giove, (Mike) Anthony M   58 Tuolumne County-38     42.56      41.82    2  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 54.50    4/5/2009 JACK GROSELLE, USA                           
        NATL: N 54.50    4/5/2009 JACK GROSELLE                                
         PMS: P 58.66  12/31/2000 Tim Birnie                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Druz, Loren               55 Walnut Creek Mas-38    59.50    1:00.50    9  
  2 Daniels, Charles M        55 Walnut Creek Mas-38  1:02.00    1:01.05    7  
  3 Wierema, Dirk             57 UNAT                 1:05.00    1:02.20    6  
  4 Glenn, Tim P              55 Stanford Masters-38  1:03.00    1:03.91    5  
  5 Williams, Scott           56 Marin Pirates Ma-38  1:06.00    1:04.98    4  
  6 Willard, Kirt G           59 Club Hot Tub-38      1:04.00    1:07.70    3  
  7 Sutton-Beattie, Eric L    59 Rolling Hills Mu-38  1:15.00    1:14.56    2  
  8 Anderson, Robert L        56 Peninsula Covena-38  1:14.70    1:15.00    1  
  9 Giove, (Mike) Anthony M   58 Tuolumne County-38   1:39.72    1:40.84  
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.08  11/21/2009 MICHAEL MANN, USA                          
        NATL: N 1:59.08  11/21/2009 MICHAEL MANN                               
         PMS: P 2:06.20  12/31/2003 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Druz, Loren               55 Walnut Creek Mas-38  2:14.00    2:15.73    9  
  2 Daniels, Charles M        55 Walnut Creek Mas-38  2:15.00    2:17.81    7  
  3 Glenn, Tim P              55 Stanford Masters-38  2:19.00    2:27.14    6  
  4 Morris, John (Scooter)    57 Bay Masters-38       2:45.00    2:36.93    5  
  5 Sutton-Beattie, Eric L    59 Rolling Hills Mu-38  2:49.00    2:52.27    4  
  6 Kubokawa, Jon Y           56 Walnut Creek Mas-38  2:58.48    2:57.23    3  
  7 Giove, (Mike) Anthony M   58 Tuolumne County-38   4:00.86    4:12.65    2  
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:16.03  11/22/2009 MICHAEL MANN, USA                          
        NATL: N 4:16.03  11/22/2009 MICHAEL MANN                               
         PMS: P 4:28.73  12/31/2003 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Druz, Loren               55 Walnut Creek Mas-38  4:52.00    4:55.48    9  
  2 Guadagni, Peter M         56 Walnut Creek Mas-38  4:56.12    4:57.07    7  
  3 Morris, John (Scooter)    57 Bay Masters-38       5:50.00    5:38.40    6  
  4 Anderson, Robert L        56 Peninsula Covena-38  5:55.00    6:04.65    5  
 
Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:51.34  11/21/2009 MICHAEL MANN, USA                          
        NATL: N 8:51.34  11/21/2009 MICHAEL MANN                               
         PMS: P 9:13.15  12/31/2003 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Druz, Loren               55 Walnut Creek Mas-38 10:15.00   10:13.45    9  
  2 Guadagni, Peter M         56 Walnut Creek Mas-38 10:08.36   10:26.60    7  
  3 Morris, John (Scooter)    57 Bay Masters-38      12:15.00   11:38.89    6  
  4 Anderson, Robert L        56 Peninsula Covena-38 12:29.00   12:34.69    5  
  5 Giove, (Mike) Anthony M   58 Tuolumne County-38  19:32.88   19:44.69    4  
 
Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:14.15   10/2/2005 JIM MCCONICA, USA                         
        NATL: N 17:14.15   10/2/2005 JIM MCCONICA                              
         PMS: P 17:35.21  12/31/2003 Tod Spieker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Druz, Loren               55 Walnut Creek Mas-38 19:30.00   19:48.32    9  
  2 Guadagni, Peter M         56 Walnut Creek Mas-38 19:58.07   20:02.90    7  
  3 Morris, John (Scooter)    57 Bay Masters-38      25:00.00   22:28.53    6  
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 29.07  11/21/2009 PHILIPP DJANG, USA                           
        NATL: N 29.07  11/21/2009 PHILIPP DJANG                                
         PMS: P 30.40  12/31/2000 Tim Birnie                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Scott           56 Marin Pirates Ma-38    35.05      34.21    9  
  2 Wierema, Dirk             57 UNAT                   37.50      36.40    7  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.75   12/5/2009 PHILIPP DJANG, USA                         
        NATL: N 1:03.75   12/5/2009 PHILIPP DJANG                              
         PMS: P 1:04.89  12/31/2000 Tim Birnie                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schindler, Tom H          55 Club Hot Tub-38      1:20.00    1:18.85    9  
  2 Morris, John (Scooter)    57 Bay Masters-38       1:35.00    1:27.31    7  
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.50   9/26/2009 WALTER KUSCH, GER                            
        NATL: N 31.82  12/12/2009 TIMOTHY SHEAD                                
         PMS: P 32.18  12/31/2001 Robert Strad                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ottersen, Craig M         59 Sacramento Maste-38    35.60      36.19    9  
  2 Williams, Scott           56 Marin Pirates Ma-38    38.00      37.34    7  
  3 Schindler, Tom H          55 Club Hot Tub-38        39.00      39.27    6  
  4 Sutton-Beattie, Eric L    59 Rolling Hills Mu-38    44.00      44.22    5  
  5 Giove, (Mike) Anthony M   58 Tuolumne County-38   1:05.08      59.14    4  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:08.13   9/25/2009 WALTER KUSCH, GER                          
        NATL: N 1:09.93   12/5/2009 TIMOTHY SHEAD                              
         PMS: P 1:11.53  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Robert L        56 Peninsula Covena-38  1:30.27    1:32.68    9  
  2 Sutton-Beattie, Eric L    59 Rolling Hills Mu-38  1:38.00    1:35.36    7  
  3 Giove, (Mike) Anthony M   58 Tuolumne County-38   2:11.00    2:14.60    6  
 -- Schindler, Tom H          55 Club Hot Tub-38      1:34.00         DQ  
 
Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:33.79   12/6/2009 TIMOTHY SHEAD, USA                         
        NATL: N 2:33.79   12/6/2009 TIMOTHY SHEAD                              
         PMS: P 2:38.76  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guadagni, Peter M         56 Walnut Creek Mas-38  2:53.63    2:54.58    9  
  2 Anderson, Robert L        56 Peninsula Covena-38  3:23.00    3:24.99    7  
  3 Sutton-Beattie, Eric L    59 Rolling Hills Mu-38  3:33.00    3:29.84    6  
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 26.93  12/13/2009 GREG SHAW, USA                               
        NATL: N 26.93  12/13/2009 GREG SHAW                                    
         PMS: P 29.48  12/31/2009 Eric van Boer                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Druz, Loren               55 Walnut Creek Mas-38    31.00      30.42    9  
  2 Ottersen, Craig M         59 Sacramento Maste-38    30.90      30.99    7  
  3 Williams, Scott           56 Marin Pirates Ma-38    32.00      31.17    6  
  4 Wierema, Dirk             57 UNAT                   31.00      31.71    5  
  5 Glenn, Tim P              55 Stanford Masters-38    34.00      33.72    4  
  6 Stuart, Sid J             55 Bay Masters-38         35.88      35.16    3  
  7 Willard, Kirt G           59 Club Hot Tub-38        34.00      35.42    2  
  8 Morris, John (Scooter)    57 Bay Masters-38         40.00      36.16    1  
 
Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.35  12/17/2006 GREG SHAW, USA                             
        NATL: N 1:00.35  12/17/2006 GREG SHAW                                  
         PMS: P 1:05.89  12/31/2008 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stuart, Sid J             55 Bay Masters-38       1:25.50    1:23.57    9  
  2 Anderson, Robert L        56 Peninsula Covena-38  1:50.00    1:50.45    7  
 
Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.72   3/21/2009 JOHN CRAIG, USA                            
        NATL: N 2:19.72   3/21/2009 JOHN CRAIG                                 
         PMS: P 2:32.98  12/31/2008 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guadagni, Peter M         56 Walnut Creek Mas-38  2:39.12    2:35.82    9  
  2 Stuart, Sid J             55 Bay Masters-38       3:42.31    3:24.34    7  
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.48  12/12/2009 TIMOTHY SHEAD, USA                         
        NATL: N 1:03.48  12/12/2009 TIMOTHY SHEAD                              
         PMS: P 1:07.15  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Scott           56 Marin Pirates Ma-38  1:20.00    1:14.01    9  
  2 Wierema, Dirk             57 UNAT                 1:15.00    1:16.47    7  
  3 Morris, John (Scooter)    57 Bay Masters-38       1:28.00    1:23.59    6  
  4 Anderson, Robert L        56 Peninsula Covena-38  1:26.00    1:27.08    5  
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:16.44  11/22/2009 MICHAEL MANN, USA                          
        NATL: N 2:16.44  11/22/2009 MICHAEL MANN                               
         PMS: P 2:25.63  12/31/2008 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guadagni, Peter M         56 Walnut Creek Mas-38  2:37.45    2:39.02    9  
 
Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:51.97  11/21/2009 MICHAEL MANN, USA                          
        NATL: N 4:51.97  11/21/2009 MICHAEL MANN                               
         PMS: P 5:13.29  12/31/2003 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guadagni, Peter M         56 Walnut Creek Mas-38  5:29.12    5:33.63    9  
  2 Stuart, Sid J             55 Bay Masters-38       7:30.00    6:58.03    7  
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24.90   12/3/2006 RICH ABRAHAMS, USA                           
        NATL: N 24.90   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                                
         PMS: P 27.32  12/31/2009 Robert Strand                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holt, Tate                60 Tamalpais Aquati-38    27.75      26.76P   9  
  2 Bernard, Alan D           62 Marin Pirates Ma-38    28.95      29.30    7  
  3 Pence, Brad               60 Bay Masters-38         31.00      30.26    6  
  4 Knopf, Thomas H           64 The Olympic Club-38    30.00      30.40    5  
  5 Lear, George              61 UNAT                   33.99      32.17    4  
  6 Felton, Richard A         63 The Olympic Club-38    36.36      36.85    3  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   56.63   12/7/2008 RICH ABRAHAMS, USA                         
        NATL: N   56.63   12/7/2008 RICH ABRAHAMS                              
         PMS: P 1:01.22  10/18/2009 Edward Rudloff Jr                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holt, Tate                60 Tamalpais Aquati-38  1:01.75    1:00.87P   9  
  2 Bernard, Alan D           62 Marin Pirates Ma-38  1:05.28    1:05.36    7  
  3 Crane, John K             60 Club Hot Tub-38      1:10.00    1:06.16    6  
  4 Pence, Brad               60 Bay Masters-38       1:10.00    1:10.91    5  
  5 Carter, Lawrence A        63 Tuolumne County-38   1:32.27    1:33.06    4  
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:10.04  12/13/2008 FRED SCHLICHER, USA                        
        NATL: N 2:10.04  12/13/2008 FRED SCHLICHER                             
         PMS: P 2:14.95  12/31/2010 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             61 Manatee Aquatic-38   2:24.50    2:21.58    9  
  2 Bernard, Alan D           62 Marin Pirates Ma-38  2:28.57    2:25.21    7  
  3 Ridinger, Kim S           60 University of Sa-38  2:26.00    2:27.76    6  
 
Men 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 9:43.83   2/10/2005 DUNCAN MCCREADIE, GBR                      
        NATL: N 9:53.30   12/5/2009 GEORGE WENDT                               
         PMS: P 9:43.24  12/31/2010 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             61 Manatee Aquatic-38  10:19.50   10:13.64    9  
  2 Ridinger, Kim S           60 University of Sa-38 10:35.00   11:03.36    7  
  3 Kennedy, James B          60 Cal Maritime Aca-38 12:29.32   12:00.75    6  
  4 Carter, Lawrence A        63 Tuolumne County-38  14:58.93   15:14.64    5  
 
Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 18:28.64   1/16/2010 JIM CLEMMONS, USA                         
        NATL: N 18:28.64   1/16/2010 JIM CLEMMONS                              
         PMS: P 18:28.64  12/31/2010 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridinger, Kim S           60 University of Sa-38 20:35.00   21:06.34    9  
  2 Bush, Philip L            62 Manatee Aquatic-38  23:00.00   22:35.72    7  
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.80   12/5/2009 HUGH WILDER, USA                             
        NATL: N 30.80   12/5/2009 HUGH WILDER                                  
         PMS: P 31.59  12/31/2010 Hugh Wilder                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knopf, Thomas H           64 The Olympic Club-38    38.00      38.32    9  
  2 Pence, Brad               60 Bay Masters-38         40.00      39.52    7  
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:07.31   12/5/2009 HUGH WILDER, USA                           
        NATL: N 1:07.31   12/5/2009 HUGH WILDER                                
         PMS: P 1:08.85  12/31/2003 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crane, John K             60 Club Hot Tub-38      1:30.00    1:23.00    9  
 
Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.96   5/20/2005 JOHN CALVERT, USA                          
        NATL: N 2:30.96   5/20/2005 JOHN CALVERT                               
         PMS: P 2:34.17  12/31/2003 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             61 Manatee Aquatic-38   2:54.50    2:45.03    9  
  2 Kennedy, James B          60 Cal Maritime Aca-38  3:10.21    3:15.94    7  
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.31   12/6/2009 ROBERT STRAND, USA                           
        NATL: N 32.31   12/6/2009 ROBERT STRAND                                
         PMS: P 32.31  12/31/2009 Robert Strand                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pence, Brad               60 Bay Masters-38         45.00      42.60    9  
  2 Carter, Lawrence A        63 Tuolumne County-38     48.01      48.90    7  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.09   12/5/2009 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: N 1:12.09   12/5/2009 ROBERT STRAND                              
         PMS: P 1:12.09  12/31/2009 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kennedy, James B          60 Cal Maritime Aca-38  1:24.13    1:25.73    9  
  2 Ridinger, Kim S           60 University of Sa-38  1:26.00    1:29.20    7  
  3 Rhodes, Eric E            61 Berkeley (Ca) Aq-38  1:25.00    1:29.93    6  
  4 Carter, Lawrence A        63 Tuolumne County-38   1:46.75    1:47.89    5  
 
Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:40.76   12/6/2009 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: N 2:40.76   12/6/2009 ROBERT STRAND                              
         PMS: P 2:40.76  12/31/2009 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             61 Manatee Aquatic-38   3:09.50    2:56.08    9  
  2 Ridinger, Kim S           60 University of Sa-38  3:06.00    3:11.78    7  
  3 Kennedy, James B          60 Cal Maritime Aca-38  3:10.54    3:13.93    6  
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.87   12/6/2008 RICH ABRAHAMS, USA                           
        NATL: N 27.87   12/6/2008 RICH ABRAHAMS                                
         PMS: P 30.57  12/31/2003 Richard Burns                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pence, Brad               60 Bay Masters-38         32.00      32.30    9  
  2 Bernard, Alan D           62 Marin Pirates Ma-38    32.91      33.56    7  
  3 Bush, Philip L            62 Manatee Aquatic-38     35.00      34.46    6  
 
Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.76   12/3/2006 RICH ABRAHAMS, USA                         
        NATL: N 1:03.76   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                              
         PMS: P 1:08.85  12/31/2009 Edward Rudloff                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernard, Alan D           62 Marin Pirates Ma-38  1:15.86    1:16.27    9  
  2 Kennedy, James B          60 Cal Maritime Aca-38  1:24.33    1:23.32    7  
 
Men 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.18  12/13/2008 FRED SCHLICHER, USA                        
        NATL: N 2:30.18  12/13/2008 FRED SCHLICHER                             
         PMS: P 2:41.64  12/31/2010 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernard, Alan D           62 Marin Pirates Ma-38  3:07.42    3:06.10    9  
  2 Kennedy, James B          60 Cal Maritime Aca-38  3:14.87    3:16.23    7  
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:06.89   2/13/2010 TAKEO HIRAMOTO, JPN                        
        NATL: N 1:07.80   3/20/2010 GEORGE SCHMIDT                             
         PMS: P 1:07.98  12/31/2009 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             61 Manatee Aquatic-38   1:14.50    1:13.44    9  
  2 Bernard, Alan D           62 Marin Pirates Ma-38  1:17.73    1:18.89    7  
  3 Ridinger, Kim S           60 University of Sa-38  1:19.00    1:20.83    6  
 
Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.48   5/21/2005 JOHN CALVERT, USA                          
        NATL: N 2:30.48   5/21/2005 JOHN CALVERT                               
         PMS: P 2:31.02  12/31/2010 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Broderick, Tim            60 Stanford Masters-38  2:32.00    2:28.47W   9  
  2 Clemmons, Jim             61 Manatee Aquatic-38   2:44.50    2:38.83    7  
  3 Ridinger, Kim S           60 University of Sa-38  2:50.00    2:55.06    6  
  4 Carter, Lawrence A        63 Tuolumne County-38   3:39.95    3:52.58    5  
 
Men 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:25.65   2/19/2006 NICK LECLERCQ, USA                         
        NATL: N 5:25.65   2/19/2006 NICK LECLERCQ                              
         PMS: P 5:22.86  12/31/2010 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             61 Manatee Aquatic-38   5:49.50    5:41.46    9  
  2 Kennedy, James B          60 Cal Maritime Aca-38  6:26.44    6:24.86    7  
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 26.68   12/6/2008 KEEFE LODWIG, USA                            
        NATL: N 26.68   12/6/2008 KEEFE LODWIG                                 
         PMS: P 28.13  12/31/2009 Richard Burns                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Lacy, James R          65 Walnut Creek Mas-38    29.00      28.69    9  
  2 Jacobberger, Richard K    66 Oakwood Athletic-38    30.00      30.50    7  
  3 Gildea, David R           68 Menlo Masters Ak-38    31.03      32.14    6  
  4 Jacoby, Gordon D          68 Manatee Aquatic-38     38.00      37.30    5  
  5 Behr, Barry L             65 Walnut Creek Mas-38    45.00      38.95    4  
  6 Sanchez, David W          68 Clovis Swim Club-38    46.00      45.21    3  
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 26.68   12/6/2008 KEEFE LODWIG, USA                            
        NATL: N 26.68   12/6/2008 KEEFE LODWIG                                 
         PMS: P 28.13  12/31/2009 Richard Burns                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Burns, Richard            68 Tamalpais Aquati-38       NT      29.77  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W   59.40   12/6/2009 DAVID QUIGGIN, USA                         
        NATL: N   59.40   12/6/2009 DAVID QUIGGIN                              
         PMS: P 1:01.13  12/31/2008 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, David R           68 Menlo Masters Ak-38       NT    1:09.44  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   59.40   12/6/2009 DAVID QUIGGIN, USA                         
        NATL: N   59.40   12/6/2009 DAVID QUIGGIN                              
         PMS: P 1:01.13  12/31/2008 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Lacy, James R          65 Walnut Creek Mas-38  1:04.50    1:03.90    9  
  2 Burns, Richard            68 Tamalpais Aquati-38  1:06.00    1:04.60    7  
  3 Daniels, Larry N          66 Modesto Area Aqu-38  1:10.00    1:08.23    6  
  4 Woodruff, Michael         66 Berkeley (Ca) Aq-38  1:22.00    1:20.66    5  
  5 Sturges, Steve P          66 Berkeley (Ca) Aq-38  1:31.00    1:35.15    4  
  6 Sanchez, David W          68 Clovis Swim Club-38  1:46.40    1:50.89    3  
 
Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:15.39  10/17/2009 DAVID QUIGGIN, USA                         
        NATL: N 2:15.39  10/17/2009 DAVID QUIGGIN                              
         PMS: P 2:18.31  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Lacy, James R          65 Walnut Creek Mas-38  2:30.00    2:25.94    9  
  2 Daniels, Larry N          66 Modesto Area Aqu-38  2:35.00    2:36.96    7  
  3 Woodruff, Michael         66 Berkeley (Ca) Aq-38  3:05.00    3:05.88    6  
  4 Behr, Barry L             65 Walnut Creek Mas-38  3:20.00    3:09.09    5  
 
Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:55.56   2/18/2007 TOM LANDIS, USA                            
        NATL: N 4:55.56   2/18/2007 TOM LANDIS                                 
         PMS: P 5:00.26  12/31/2009 Don Davis                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beglinger, James M        65 Bay Masters-38       6:06.06    5:31.00    9  
  2 Daniels, Larry N          66 Modesto Area Aqu-38  5:50.00    5:41.18    7  
  3 Woodruff, Michael         66 Berkeley (Ca) Aq-38  6:25.00    6:20.65    6  
 
Men 65-69 800 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 10:16.06   2/10/2007 VITTORIO ERMIRIO, ITA                     
        NATL: N 10:21.09   5/18/2008 TOM LANDIS                                
         PMS: P 10:33.02  12/31/2009 Don Davis                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 De Lacy, James R          65 Walnut Creek Mas-38       NT   11:45.32  
 
Men 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 10:16.06   2/10/2007 VITTORIO ERMIRIO, ITA                     
        NATL: N 10:21.09   5/18/2008 TOM LANDIS                                
         PMS: P 10:33.02  12/31/2009 Don Davis                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Don M              67 Rolling Hills Mu-38 11:30.10   11:19.45    9  
  2 Daniels, Larry N          66 Modesto Area Aqu-38 12:15.00   12:01.31    7  
  3 Woodruff, Michael         66 Berkeley (Ca) Aq-38 13:05.00   13:16.99    6  
  4 Sturges, Steve P          66 Berkeley (Ca) Aq-38 13:35.00   14:32.30    5  
 
Men 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 19:32.78   2/18/2007 TOM LANDIS, USA                           
        NATL: N 19:32.78   2/18/2007 TOM LANDIS                                
         PMS: P 20:10.13  12/31/2009 Don Davis                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Don M              67 Rolling Hills Mu-38 22:45.11   21:34.12    9  
  2 De Lacy, James R          65 Walnut Creek Mas-38 23:00.00   22:00.07    7  
  3 Daniels, Larry N          66 Modesto Area Aqu-38 23:15.00   22:46.37    6  
  4 Pierce, Donald A          66 Rolling Hills Mu-38 25:55.00   24:50.98    5  
  5 Woodruff, Michael         66 Berkeley (Ca) Aq-38 25:00.00   25:11.36    4  
  6 Sturges, Steve P          66 Berkeley (Ca) Aq-38 25:35.00   27:14.87    3  
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 31.64   12/7/2008 RICHARD BURNS, USA                           
        NATL: N 31.64   12/7/2008 RICHARD BURNS                                
         PMS: P 31.64  12/31/2008 Richard Burns                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            68 Tamalpais Aquati-38    34.50      33.92    9  
  2 Beglinger, James M        65 Bay Masters-38         40.04      37.12    7  
  3 Jacobberger, Richard K    66 Oakwood Athletic-38    37.50      38.08    6  
  4 Jacoby, Gordon D          68 Manatee Aquatic-38     45.00      45.64    5  
 -- Sanchez, David W          68 Clovis Swim Club-38    51.40         DQ  
 
Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.16  11/22/2009 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: N 1:10.16  11/22/2009 RICHARD BURNS                              
         PMS: P 1:10.16  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            68 Tamalpais Aquati-38  1:15.50    1:15.16    9  
  2 Beglinger, James M        65 Bay Masters-38       1:30.31    1:22.39    7  
  3 Jacoby, Gordon D          68 Manatee Aquatic-38   1:45.00    1:43.39    6  
 -- Sanchez, David W          68 Clovis Swim Club-38  1:57.30         DQ  
 
Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:34.97   12/4/2009 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: N 2:34.97   12/4/2009 RICHARD BURNS                              
         PMS: P 2:34.97  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            68 Tamalpais Aquati-38  2:48.00    2:43.67    9  
  2 Sanchez, David W          68 Clovis Swim Club-38  4:12.00    4:14.21    7  
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 34.21   1/24/2010 OSAMU MAEDA, JPN                             
        NATL: N 34.55   12/6/2008 LOUIS KRONFELD                               
         PMS: P 34.92  10/18/2009 David R Gildea                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frost, Kenneth A          67 Tamalpais Aquati-38    36.50      36.75    9  
  2 Gildea, David R           68 Menlo Masters Ak-38    37.71      37.37    7  
  3 Smyers, Jesse B           65 Walnut Creek Mas-38    38.50      37.40    6  
  4 De Lacy, James R          65 Walnut Creek Mas-38    38.00      39.32    5  
  5 Davis, Don M              67 Rolling Hills Mu-38    38.89      40.39    4  
  6 Beglinger, James M        65 Bay Masters-38         42.24      41.34    3  
  7 Pierce, Donald A          66 Rolling Hills Mu-38    43.00      43.57    2  
  8 Sanchez, David W          68 Clovis Swim Club-38  1:02.20    1:03.81    1  
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:17.01  10/11/2008 DAVID GILDEA, USA                          
        NATL: N 1:17.01  10/11/2008 DAVID GILDEA                               
         PMS: P 1:17.01  12/31/2008 David Gildea                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gildea, David R           68 Menlo Masters Ak-38  1:20.82    1:21.98    9  
  2 Frost, Kenneth A          67 Tamalpais Aquati-38  1:22.50    1:22.40    7  
  3 Smyers, Jesse B           65 Walnut Creek Mas-38  1:27.80    1:28.21    6  
  4 Davis, Don M              67 Rolling Hills Mu-38  1:32.55    1:29.65    5  
  5 Sanchez, David W          68 Clovis Swim Club-38  2:33.60    2:33.11    4  
 
Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:56.37  10/18/2009 KENNETH FROST, USA                         
        NATL: N 2:56.37  10/18/2009 KENNETH FROST                              
         PMS: P 2:56.37  10/18/2009 Kenneth A Frost Jr                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gildea, David R           68 Menlo Masters Ak-38  3:07.76    3:05.28    9  
  2 Frost, Kenneth A          67 Tamalpais Aquati-38  3:05.00    3:09.27    7  
  3 Smyers, Jesse B           65 Walnut Creek Mas-38  3:22.00    3:25.27    6  
 
Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.91   5/30/2009 JOSEP CLARET, ESP                            
        NATL: N 29.18   12/6/2009 JIM DRAGON                                   
         PMS: P 30.83  12/31/2009 Richard Burns                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Lacy, James R          65 Walnut Creek Mas-38    31.50      31.83    9  
  2 Beglinger, James M        65 Bay Masters-38         36.63      34.50    7  
  3 Gildea, David R           68 Menlo Masters Ak-38    39.07      36.20    6  
 
Men 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.90   3/21/2009 JOSEP CLARET, ESP                          
        NATL: N 1:08.36   12/5/2009 DAVID QUIGGIN                              
         PMS: P 1:10.25  12/31/2008 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            68 Tamalpais Aquati-38  1:15.00    1:13.82    9  
  2 Jacobberger, Richard K    66 Oakwood Athletic-38  1:27.00    1:25.03    7  
  3 Daniels, Larry N          66 Modesto Area Aqu-38  1:30.00    1:29.98    6  
  4 Pierce, Donald A          66 Rolling Hills Mu-38  1:48.00    1:37.00    5  
 
Men 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.71  11/15/2008 ROBERT POILETMAN, USA                      
        NATL: N 2:38.71  11/15/2008 ROBERT POILETMAN                           
         PMS: P 3:14.91  12/31/2008 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jacobberger, Richard K    66 Oakwood Athletic-38  3:15.00    3:33.34    9  
  2 Daniels, Larry N          66 Modesto Area Aqu-38  3:35.00    3:36.80    7  
  3 Pierce, Donald A          66 Rolling Hills Mu-38  3:34.00    3:45.51    6  
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.67  10/12/2008 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: N 1:10.67  10/12/2008 RICHARD BURNS                              
         PMS: P 1:10.67  12/31/2008 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            68 Tamalpais Aquati-38  1:16.00    1:15.68    9  
  2 De Lacy, James R          65 Walnut Creek Mas-38  1:16.00    1:18.16    7  
  3 Gildea, David R           68 Menlo Masters Ak-38  1:16.80    1:18.69    6  
  4 Beglinger, James M        65 Bay Masters-38       1:29.21    1:19.42    5  
  5 Smyers, Jesse B           65 Walnut Creek Mas-38  1:21.00    1:21.47    4  
  6 Frost, Kenneth A          67 Tamalpais Aquati-38  1:21.00    1:22.41    3  
  7 Pierce, Donald A          66 Rolling Hills Mu-38  1:40.00    1:30.61    2  
  8 Silvey, Frederick R       69 Walnut Creek Mas-38  2:02.00    2:02.47    1  
 
Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.42   12/4/2009 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: N 2:38.42   12/4/2009 RICHARD BURNS                              
         PMS: P 2:38.42  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            68 Tamalpais Aquati-38  2:53.00    2:47.18    9  
  2 Beglinger, James M        65 Bay Masters-38       3:07.03    2:56.13    7  
  3 Frost, Kenneth A          67 Tamalpais Aquati-38  3:02.00    2:58.65    6  
  4 Pierce, Donald A          66 Rolling Hills Mu-38  3:34.00    3:21.53    5  
 
Men 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:50.91   12/5/2009 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: N 5:50.91   12/5/2009 RICHARD BURNS                              
         PMS: P 5:50.91  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierce, Donald A          66 Rolling Hills Mu-38  7:10.00    7:19.86    9  
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 27.70   12/6/2008 JEFF FARRELL, USA                            
        NATL: N 27.70   12/6/2008 JEFF FARRELL                                 
         PMS: P 32.52  12/31/1992 John Richards                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dively, Michael           73 Gold Coast Maste-50    34.44      34.04    9  
  2 Cottrell, Richard B       70 Menlo Masters Ak-38    37.00      37.34    7  
  3 Brott, Ralph E            72 Bay Masters-38         38.00      37.91    6  
  4 Stoddard, Louis E         74 Walnut Creek Mas-38    38.00      42.30    5  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.33   12/2/2007 JEFF FARRELL, USA                          
        NATL: N 1:03.33   12/2/2007 JEFF FARRELL                               
         PMS: P 1:12.57  12/31/1992 John Richards                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fairfield, David M        72 Tuolumne County-38   1:20.01    1:18.16    9  
  2 Dively, Michael           73 Gold Coast Maste-50  1:21.61    1:20.27    7  
  3 Brott, Ralph E            72 Bay Masters-38       1:30.00    1:23.85    6  
  4 Cottrell, Richard B       70 Menlo Masters Ak-38  1:26.00    1:25.87    5  
  5 Bassi, Richard A          70 The Olympic Club-38  2:23.25    1:28.10    4  
  6 Norris, Robert F          73 Davis Aquatic Ma-38  1:29.90    1:28.95    3  
  7 Olsson, Ted               70 Bay Masters-38       1:40.04    1:39.95    2  
 
Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:24.31   12/9/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: N 2:24.31   12/9/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
         PMS: P 2:45.89  10/18/2009 David M Fairfield                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brott, Ralph E            72 Bay Masters-38       3:00.00    2:57.12    9  
  2 Lane, Ed V                72 Walnut Creek Mas-38  3:10.11    3:05.33    7  
  3 Dively, Michael           73 Gold Coast Maste-50  3:12.15    3:10.56    6  
  4 Norris, Robert F          73 Davis Aquatic Ma-38  3:22.00    3:15.61    5  
  5 Cottrell, Richard B       70 Menlo Masters Ak-38  3:20.00    3:21.19    4  
  6 Olsson, Ted               70 Bay Masters-38       3:59.10    4:06.37    3  
 
Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:09.75   3/16/2002 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: N 5:09.75   3/16/2002 GRAHAM JOHNSTON                            
         PMS: P 5:56.06  12/31/1989 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olsson, Ted               70 Bay Masters-38       8:24.73    8:45.22    9  
 
Men 70-74 400 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 5:09.75   3/16/2002 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: N 5:09.75   3/16/2002 GRAHAM JOHNSTON                            
         PMS: P 5:56.06  12/31/1989 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Fasbender, Barry A        74 Stanford Masters-38       NT    7:33.70  
 
Men 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 10:52.68  10/12/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA                      
        NATL: N 10:52.68  10/12/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
         PMS: P 12:15.49  12/31/1989 Ray Taft                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brott, Ralph E            72 Bay Masters-38      12:30.00   12:47.23    9  
  2 Fairfield, David M        72 Tuolumne County-38  13:56.12   12:57.35    7  
  3 Olsson, Ted               70 Bay Masters-38      17:28.86   18:01.19    6  
 
Men 70-74 800 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 10:52.68  10/12/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA                      
        NATL: N 10:52.68  10/12/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
         PMS: P 12:15.49  12/31/1989 Ray Taft                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Lane, Ed V                72 Walnut Creek Mas-38       NT   14:44.31  
  2 Fasbender, Barry A        74 Stanford Masters-38       NT   15:12.52  
 
Men 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 20:54.56   10/6/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA                      
        NATL: N 20:54.56   10/6/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
         PMS: P 23:59.12  12/31/1988 Aldo da Rosa                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brott, Ralph E            72 Bay Masters-38      24:00.00   23:50.84P   9  
  2 Fasbender, Barry A        74 Stanford Masters-38 26:35.80   24:50.00    7  
  3 Lane, Ed V                72 Walnut Creek Mas-38 26:50.09   26:06.58    6  
  4 Norris, Robert F          73 Davis Aquatic Ma-38 28:19.00   26:27.85    5  
  5 Olsson, Ted               70 Bay Masters-38      32:15.70   34:55.60    4  
 
Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.90   12/7/2003 YOSHI OYAKAWA, USA                           
        NATL: N 33.90   12/7/2003 YOSHI OYAKAWA                                
         PMS: P 38.44  12/31/1989 Ray Taft                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Norris, Robert F          73 Davis Aquatic Ma-38    44.50      42.03    9  
  2 Perilman, Jim E           72 Walnut Creek Mas-38    46.30      47.91    7  
 
Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:14.31   5/16/2009 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: N 1:15.85   11/1/2003 YOSHI OYAKAWA                              
         PMS: P 1:24.30  12/31/1989 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Norris, Robert F          73 Davis Aquatic Ma-38  1:36.00    1:34.25    9  
  2 Fairfield, David M        72 Tuolumne County-38   1:44.04    1:45.55    7  
  3 Perilman, Jim E           72 Walnut Creek Mas-38  1:48.00    1:46.33    6  
  4 Bassi, Richard A          70 The Olympic Club-38  2:57.52    1:47.98    5  
 
Men 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.73    4/8/2010 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: N 2:51.24  10/12/2003 BURWELL JONES                              
         PMS: P 3:07.57  12/31/1989 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Norris, Robert F          73 Davis Aquatic Ma-38  3:30.00    3:22.32    9  
  2 Fasbender, Barry A        74 Stanford Masters-38  3:38.79    3:37.38    7  
 
Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.85   5/10/2009 YOSHIHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 37.26   12/2/2007 JEFF FARRELL                                 
         PMS: P 41.79  12/31/2002 Norm Stupfel                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           72 Walnut Creek Mas-38    45.40      45.13    9  
  2 Fairfield, David M        72 Tuolumne County-38     55.12      49.36    7  
  3 Dively, Michael           73 Gold Coast Maste-50    48.00      49.76    6  
 
Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:23.70   1/21/2007 HANS REICHELT, GER                         
        NATL: N 1:25.11   10/5/2003 RONALD JOHNSON                             
         PMS: P 1:32.13  12/31/1988 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           72 Walnut Creek Mas-38  1:44.40    1:42.80    9  
  2 Olsson, Ted               70 Bay Masters-38       2:00.00    2:07.46    7  
 
Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:05.27   1/20/2007 HANS REICHELT, GER                         
        NATL: N 3:12.98   10/5/2003 RONALD JOHNSON                             
         PMS: P 3:21.53  10/21/2007 Dick A Peterson                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        74 Stanford Masters-38  3:54.54    3:54.10    9  
  2 Lane, Ed V                72 Walnut Creek Mas-38  4:05.00    4:00.62    7  
  3 Olsson, Ted               70 Bay Masters-38       4:03.45    4:58.49    6  
 
Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 31.55   2/17/2008 BERT PETERSEN, USA                           
        NATL: N 31.55   2/17/2008 BERT PETERSEN                                
         PMS: P 35.78  12/31/2006 Emory Haworth                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           72 Walnut Creek Mas-38    40.45      40.93    9  
  2 Bassi, Richard A          70 The Olympic Club-38    59.61      50.33    7  
 
Men 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:16.91   5/16/2009 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: N 1:19.51  10/14/2001 RONALD JOHNSON                             
         PMS: P 1:33.09  10/21/2007 Barry A Fasbender                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           72 Walnut Creek Mas-38  1:44.40    1:44.97    9  
  2 Fasbender, Barry A        74 Stanford Masters-38  1:47.61    1:45.48    7  
 
Men 70-74 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:51.32   11/7/2009 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: N 3:15.19  10/27/2002 RONALD JOHNSON                             
         PMS: P 3:33.61  10/21/2007 Barry A Fasbender                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        74 Stanford Masters-38  4:03.76    3:57.66    9  
 
Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:14.73   4/19/2009 JACK KELSO, CAN                            
        NATL: N 1:15.92   6/16/2001 RONALD JOHNSON                             
         PMS: P 1:21.87  12/31/1989 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           72 Walnut Creek Mas-38  1:37.20    1:39.20    9  
  2 Norris, Robert F          73 Davis Aquatic Ma-38  1:50.00    1:46.21    7  
 
Men 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:42.44   5/16/2009 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: N 2:51.73  10/26/2003 BURWELL JONES                              
         PMS: P 3:08.13  12/31/1989 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        74 Stanford Masters-38  3:44.63    3:39.23    9  
 
Men 70-74 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:58.19   4/10/2010 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: N 6:21.46  10/26/2003 BURWELL JONES                              
         PMS: P 6:50.27  12/31/1989 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        74 Stanford Masters-38  7:42.74    7:36.04    9  
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 30.15   4/19/2009 DAVID RADCLIFF, USA                          
        NATL: N 30.15   4/19/2009 DAVID RADCLIFF                               
         PMS: P 33.35  12/31/1995 Ray Taft                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sulzbach, John F          77 Menlo Masters Ak-38    37.50      37.65    9  
  2 Stupfel, Norman E         79 Walnut Creek Mas-38    37.00      38.26    7  
  3 Morner, Stan F            77 Walnut Creek Mas-38    38.80      38.65    6  
  4 Grohe, William E          78 University of Sa-38  1:00.00      47.38    5  
  5 Nieman, Frank B           79 Walnut Creek Mas-38  1:00.00      51.10    4  
 
Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.13   4/19/2009 DAVID RADCLIFF, USA                        
        NATL: N 1:05.13   4/19/2009 DAVID RADCLIFF                             
         PMS: P 1:13.47  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman E         79 Walnut Creek Mas-38  1:35.00    1:32.84    9  
  2 Grohe, William E          78 University of Sa-38  2:00.00    1:53.33    7  
  3 Nieman, Frank B           79 Walnut Creek Mas-38  2:00.00    1:58.59    6  
 
Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:27.53   4/18/2009 DAVID RADCLIFF, USA                        
        NATL: N 2:27.53   4/18/2009 DAVID RADCLIFF                             
         PMS: P 2:48.67  12/31/1994 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman E         79 Walnut Creek Mas-38  3:35.00    3:38.19    9  
  2 Sulzbach, John F          77 Menlo Masters Ak-38  3:18.00    3:47.16    7  
  3 Pedder, Stan              76 Walnut Creek Mas-38  4:00.00    4:26.09    6  
 
Men 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 10:59.10   4/17/2009 DAVID RADCLIFF, USA                       
        NATL: N 10:59.10   4/17/2009 DAVID RADCLIFF                            
         PMS: P 12:45.40  12/31/1994 Ray Taft                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morner, Stan F            77 Walnut Creek Mas-38 14:49.08   14:42.34    9  
  2 Sulzbach, John F          77 Menlo Masters Ak-38 16:30.00   16:00.83    7  
 
Men 75-79 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 20:39.50   4/17/2009 DAVID RADCLIFF, USA                       
        NATL: N 20:39.50   4/17/2009 DAVID RADCLIFF                            
         PMS: P 24:46.19  12/31/1993 Aldo da Rosa                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morner, Stan F            77 Walnut Creek Mas-38 28:08.61   27:33.52    9  
  2 Sulzbach, John F          77 Menlo Masters Ak-38 30:06.00   30:42.01    7  
 
Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.51  11/16/2008 YOSHI OYAKAWA, USA                           
        NATL: N 35.51  11/16/2008 YOSHI OYAKAWA                                
         PMS: P 39.83  12/31/1994 Ray Taft                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Donald L           78 Walnut Creek Mas-38    54.00      44.94    9  
  2 Grohe, William E          78 University of Sa-38  1:15.00      58.92    7  
  3 Pedder, Stan              76 Walnut Creek Mas-38  1:00.00    1:01.87    6  
  4 Soroka, Donald            79 Rolling Hills Mu-38  1:05.82    1:04.61    5  
 
Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:18.47   12/6/2009 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 1:18.47   12/6/2009 BURWELL JONES                              
         PMS: P 1:27.41  12/31/1994 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Donald L           78 Walnut Creek Mas-38  1:50.00    1:40.55    9  
  2 Soroka, Donald            79 Rolling Hills Mu-38  2:21.88    2:16.57    7  
  3 Grohe, William E          78 University of Sa-38  2:30.00    2:18.63    6  
 
Men 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:49.20  11/22/2009 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 2:49.20  11/22/2009 BURWELL JONES                              
         PMS: P 3:10.22  12/31/1994 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grohe, William E          78 University of Sa-38  5:45.00    5:11.09    9  
 -- Soroka, Donald            79 Rolling Hills Mu-38  4:53.41         DQ  
 
Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 39.63   2/14/2010 TETSUO NAKAMARU, JPN                         
        NATL: N 40.07   5/18/2008 MANUEL SANGUILY                              
         PMS: P 44.16  12/31/2007 Norm Stupfel                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morner, Stan F            77 Walnut Creek Mas-38    49.60      47.20    9  
  2 Stupfel, Norman E         79 Walnut Creek Mas-38    50.00      48.27    7  
  3 Nieman, Frank B           79 Walnut Creek Mas-38  1:01.00      59.51    6  
  4 Soroka, Donald            79 Rolling Hills Mu-38  1:05.37    1:05.72    5  
 -- Grohe, William E          78 University of Sa-38  1:30.00         DQ  
 
Men 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:28.38   2/14/2010 TETSUO NAKAMARU, JPN                       
        NATL: N 1:35.87  10/12/2003 ROBERT MACDONALD                           
         PMS: P 1:37.39  12/31/1992 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morner, Stan F            77 Walnut Creek Mas-38  1:53.09    1:49.85    9  
  2 Stupfel, Norman E         79 Walnut Creek Mas-38  1:59.00    1:50.24    7  
  3 Nieman, Frank B           79 Walnut Creek Mas-38  2:40.00    2:17.17    6  
  4 Soroka, Donald            79 Rolling Hills Mu-38  2:38.73    2:31.82    5  
 
Men 75-79 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:20.93   4/20/2008 TSUTOMU KAJIHARA, JPN                      
        NATL: N 3:29.54  11/11/2003 AL CRAIG                                   
         PMS: P 3:34.29  12/31/1993 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morner, Stan F            77 Walnut Creek Mas-38  4:18.51    4:07.42    9  
  2 Stupfel, Norman E         79 Walnut Creek Mas-38  4:20.00    4:08.28    7  
  3 Nieman, Frank B           79 Walnut Creek Mas-38  4:01.00    5:08.53    6  
  4 Soroka, Donald            79 Rolling Hills Mu-38  5:39.98    5:23.64    5  
 
Men 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 34.53   1/27/2008 J.LOUIS LE DALL, FRA                         
        NATL: N 34.83  12/10/2000 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 38.70  12/31/1995 Ray Taft                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sulzbach, John F          77 Menlo Masters Ak-38    52.00      52.95    9  
  2 Nieman, Frank B           79 Walnut Creek Mas-38  1:01.00    1:01.69    7  
  3 Grohe, William E          78 University of Sa-38  1:25.50    1:13.79    6  
 
Men 75-79 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 3:16.99   1/24/2009 TAKASHI HAYASHI, JPN                       
        NATL: N 3:39.51   11/9/2002 TOM MAINE                                  
         PMS: P 3:59.25  12/31/1994 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sulzbach, John F          77 Menlo Masters Ak-38  4:52.00    4:48.93    9  
 
Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:18.80   12/6/2009 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 1:18.80   12/6/2009 BURWELL JONES                              
         PMS: P 1:27.43  12/31/1994 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sulzbach, John F          77 Menlo Masters Ak-38  1:43.00    1:52.78    9  
  2 Nieman, Frank B           79 Walnut Creek Mas-38  2:20.00    2:10.05    7  
 
Men 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 32.61   6/20/2004 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                        
        NATL: N 32.80   12/4/2005 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 36.78  12/31/1999 Aldo da Rosa                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           80 Alameda Aquatic-38     37.80      36.71P   9  
  2 Goldsmith, Harry S        82 Alameda Aquatic-38     45.00      46.88    7  
  3 Clark, Floyd W            81 Tuolumne County-38     58.00    1:08.59    6  
 
Men 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:16.09   5/18/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        NATL: N 1:17.02   12/4/2005 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 1:21.52  12/31/1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldsmith, Harry S        82 Alameda Aquatic-38   1:55.00    1:51.74    9  
  2 Hathaway, Pierre          81 Alameda Aquatic-38   1:55.00    1:51.84    7  
  3 Clark, Floyd W            81 Tuolumne County-38   2:05.00    2:25.22    6  
 
Men 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:58.32   4/27/2008 HIROSHI YOSHIMURA, JPN                     
        NATL: N 3:00.63  10/10/1999 RAY TAFT                                   
         PMS: P 3:00.63  12/31/1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldsmith, Harry S        82 Alameda Aquatic-38   4:25.00    4:17.40    9  
  2 Clark, Floyd W            81 Tuolumne County-38   4:25.00    5:19.31    7  
 
Men 80-84 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 6:20.10    6/8/2008 HIROSHI YOSHIMURA, JPN                     
        NATL: N 6:27.60  12/12/1999 RAY TAFT                                   
         PMS: P 6:27.60  12/31/1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Floyd W            81 Tuolumne County-38  13:30.00   12:50.24    9  
 
Men 80-84 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 12:50.97   5/11/2008 HIROSHI YOSHIMURA, JPN                    
        NATL: N 13:29.27  12/12/1999 RAY TAFT                                  
         PMS: P 13:29.27  12/31/1999 Ray Taft                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Floyd W            81 Tuolumne County-38  26:30.00   25:08.64    9  
 
Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 38.26   4/27/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                        
        NATL: N 41.58  11/14/2004 PAUL HUTINGER                                
         PMS: P 42.96  12/31/1999 Ray Taft                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           80 Alameda Aquatic-38     42.30      46.89    9  
  2 Hathaway, Pierre          81 Alameda Aquatic-38     55.00      54.35    7  
 
Men 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:25.77   1/26/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        NATL: N 1:33.27   3/20/2004 PAUL HUTINGER                              
         PMS: P 1:33.58  12/31/1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hathaway, Pierre          81 Alameda Aquatic-38   2:00.00    1:58.34    9  
  2 Motmans, August           84 Alameda Aquatic-38   2:10.00    2:02.14    7  
  3 Schlange, Gunter R        81 Modesto Area Aqu-38  2:36.00    3:20.94    6  
  4 Clark, Floyd W            81 Tuolumne County-38   3:10.00    3:34.58    5  
 
Men 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 41.42   5/15/2005 TOSHIO TAJIMA, JPN                           
        NATL: N 45.39   12/7/2008 CHARLES URSTADT                              
         PMS: P 47.49  12/31/1999 Aldo da Rosa                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           80 Alameda Aquatic-38     46.80      46.74P   9  
  2 Motmans, August           84 Alameda Aquatic-38     57.00      54.33    7  
  3 Schlange, Gunter R        81 Modesto Area Aqu-38  1:12.00    1:22.20    6  
 
Men 80-84 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:35.96   9/14/2008 ZENJI NAKAHARI, JPN                        
        NATL: N 1:42.05   12/4/2005 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 1:49.05  12/31/1999 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           80 Alameda Aquatic-38   1:49.40    1:48.21P   9  
 -- Schlange, Gunter R        81 Modesto Area Aqu-38  2:38.00         DQ  
 
Men 80-84 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:34.21   1/27/2008 ZENJI NAKAHARI, JPN                        
        NATL: N 3:45.57  11/15/2009 ROBERT MACDONALD                           
         PMS: P 3:58.96  12/31/1999 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           80 Alameda Aquatic-38   1:52.10    3:56.06P   9  
 
Men 80-84 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 40.24   11/5/2005 FRANK PIEMME, USA                            
        NATL: N 40.24   11/5/2005 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 47.55  12/31/1999 Ray Taft                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           80 Alameda Aquatic-38     40.50      43.20P   9  
 
Men 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:30.18    4/6/2008 ZENJI NAKAHARI, JPN                        
        NATL: N 1:32.65   12/4/2005 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 1:35.31  12/31/1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           80 Alameda Aquatic-38   1:36.80    1:37.47    9  
 
Women 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:22.26  12/13/2009 NEW ENGLAND MASTERS      -USA              
                         S MEHRINGER, L AU, T ANDREWS, C LEAHY             
        NATL: N 4:09.10   12/9/2001 NEW ENGLAND                                
                         AMY DEVITO, EMILY WANG, JESSICA STOKES, S MORAWSKI
         PMS: P 4:18.58  10/21/2007 WCM                                        
                         K HARRIS, S D Strong, K M Price, S MARSHALL       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                               4:12.00    4:37.73   18  
     1) Robertson, Holly A W26          2) Silva, Jillian M W34           
     3) Acevedo, Ashley W26             4) Chen, Devon H W30              
 
Women 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:01.92    3/6/2005 SBC 2000                 -NED              
                         I GOOSSENS, M VON KEULEN, S TEMMERMAN, P BROOIJMAN
        NATL: N 2:05.66  12/10/1995 SAN DIEGO                                  
                         V DAVIDSON, M BOUWMA, K PIPES-NEILSEN, D MORTENSEN
         PMS: P 2:02.46  10/21/2007 WCM                                        
                         S MARSHALL, K HARRIS, L M Davis, K M Price        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                               2:15.00    2:19.66   18  
     1) Acevedo, Ashley W26             2) Robertson, Holly A W26         
     3) Chen, Devon H W30               4) Kelly, Elizabeth A W28         
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:18.00    2:32.01   14  
     1) McGowan, Christina A W24        2) Tukua, Rebecca R W29           
     3) Haack, Angela R W37             4) Flemer, Michele L W35          
 
Women 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:11.35   12/6/2009 MISSION VIEJO MASTERS    -USA              
                         R OLSEN, C LEWIS, K FRITH, A SUE OSBORN           
        NATL: N 4:09.95   12/7/2008 RED TIDE                                   
                         S WAGNER, K MCPHERSON, T SHPAIZER, K GARY         
         PMS: P 4:31.77  12/31/2008 MAAC                                       
                         B Goodridge, H O'Hearn, K Bullock, S Estes        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marin Pirates Masters-38  'A'                     4:47.00    4:53.15   18  
     1) Pinkston, Crystal P W26         2) Oblites, Alison L W41          
     3) Lepinski, Cokie W52             4) Louderback, Kelsey W28         
  2 Bay Masters-38  'A'                               4:40.00    5:02.56   14  
     1) Bushman, Sari A W33             2) Latta, Danielle M W31          
     3) Allen, Wendy E W38              4) Kelly, Elizabeth A W28         
 
Women 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 8:57.45   12/4/2009 MISSION VIEJO MASTERS    -USA              
                         N TALBOT, C LEWIS, K FRITH, R OLSEN               
        NATL: N 8:57.45   12/4/2009 MISSION VIEJO                              
                         N TALBOT, C LEWIS, K FRITH, R OLSEN               
         PMS: P 9:57.27  12/31/2003 MVM                                        
                         Donahue, Errington, Hoerber, Surgiura             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                              16:00.00   12:14.25  
     1) Litman, Jacklyn W61             2) Chung, Heejay A W40            
     3) Morris, Suzanne M W56           4) Bailey, Kathy R W62            
 
Women 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 8:57.45   12/4/2009 MISSION VIEJO MASTERS    -USA              
                         N TALBOT, C LEWIS, K FRITH, R OLSEN               
        NATL: N 8:57.45   12/4/2009 MISSION VIEJO                              
                         N TALBOT, C LEWIS, K FRITH, R OLSEN               
         PMS: P 9:57.27  12/31/2003 MVM                                        
                         Donahue, Errington, Hoerber, Surgiura             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                              16:00.00   12:14.25   18  
     1) Litman, Jacklyn W61             2) Chung, Heejay A W40            
     3) Morris, Suzanne M W56           4) Bailey, Kathy R W62            
 
Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.09    4/4/2008 LAMBERTSETER             -NOR              
                         A KOIVISTO, S NORDENSTAM, M FUGLESTVEIT, M LOVBERG
        NATL: N 2:04.31  12/13/2009 RED TIDE NYC                               
                         K GARY, T SHPAIZER, F WILLEBOORSDE, S WAGER       
         PMS: P 2:03.95  12/31/2009 TOC                                        
                         S Guzman, K Lyons, M Gill, L Welting              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:30.00    2:46.43   18  
     1) Gray, Kara L W46                2) Kelly Smethurst, Andrea E W44  
     3) Darling, Colleen M W37          4) Ongerth, Ann Michelle W37      
  2 Bay Masters-38  'A'                               2:30.00    2:56.31   14  
     1) Allen, Wendy E W38              2) Latta, Danielle M W31          
     3) Bushman, Sari A W33             4) Chung, Heejay A W40            
 
Women 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:03.25  12/13/2009 RED TIDE OF NYC          -USA              
                         F WILLEBOORDSE, J KELSEY, S WAGER, K GARY         
        NATL: N 4:03.25  12/13/2009 RED TIDE NYC                               
                         F WILLEBOORDSE, J KELSEY, S WAGER, K GARY         
         PMS: P 4:22.75  10/18/2009 WCM                                        
                         D M Santos, L A Ward, B J. R Henry, S VALENTINE   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'            4:45.00    4:37.36   18  
     1) Jones, Barbara L W55            2) Capen, Tasha W45               
     3) Feeley, Louise S W52            4) Matena, Jana W49               
  2 Walnut Creek Masters-38  'B'                      4:40.00    4:40.84   14  
     1) Zamanian, Alison H W41          2) Duggan, Karen L W41            
     3) Santos, Debbie M W43            4) Haack, Angela R W37            
  3 Marin Pirates Masters-38  'A'                     5:06.00    4:57.77   12  
     1) Coffee, Cassandra W50           2) Ellison, Stacey W46            
     3) Sutherland, Erica W52           4) Lee, Kathleen W45              
  4 Walnut Creek Masters-38  'C'                      4:50.00    5:01.78   10  
     1) Gray, Kara L W46                2) Boone, Danielle W46            
     3) Mendoza-Martens, Nicole J W35   4) Flemer, Michele L W35          
  5 Walnut Creek Masters-38  'A'                      5:20.00    5:25.63    8  
     1) Nip, Carol J W54                2) Flaskerud, Devon C W29         
     3) Ongerth, Ann Michelle W37       4) Sotelo, Sophia S W50           
  6 Marin Pirates Masters-38  'B'                     5:30.00    5:39.16    6  
     1) Koenig, Sarah J W43             2) Turbis, Lisa A W42             
     3) Thorp, Kate W42                 4) Powers, Terry W48              
  7 Bay Masters-38  'A'                               5:35.00    5:51.10    4  
     1) Kruidering, Marieke W44         2) Chung, Heejay A W40            
     3) Walker, Malinda M W42           4) Dumont, Nancy W42              
  8 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            5:50.00    6:13.39    2  
     1) Carter, Robin M W60             2) Mazurkiewicz, Brooke H W33     
     3) Van Noord, Michela A W37        4) Hieb-Stock, Lisa M W31         
 
Women 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 8:56.55  12/13/2009 RED TIDE OF NYC          -USA              
                         J KELSEY, F WILLEBOORDSE, S WAGER, K GARY         
        NATL: N 8:56.55  12/13/2009 RED TIDE NYC                               
                         J KELSEY, F WILLEBOORDSE, S WAGER, K GARY         
         PMS: P 9:36.44  10/18/2009 WCM                                        
                         D M Santos, B J. R Henry, L A Ward, S M Heim-Bowen
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                     11:52.00   11:15.73   18  
     1) Gray, Kara L W46                2) Henry, B J W47                 
     3) Adler, Felicia M W49            4) Mills, Ginelle E W39           
  2 Marin Pirates Masters-38  'A'                    12:50.00   12:08.55   14  
     1) Pinkston, Crystal P W26         2) Mulligan, Dara C W40           
     3) Powell, Susie W W59             4) Lepinski, Cokie W52            
 
Women 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 8:56.55  12/13/2009 RED TIDE OF NYC          -USA              
                         J KELSEY, F WILLEBOORDSE, S WAGER, K GARY         
        NATL: N 8:56.55  12/13/2009 RED TIDE NYC                               
                         J KELSEY, F WILLEBOORDSE, S WAGER, K GARY         
         PMS: P 9:36.44  10/18/2009 WCM                                        
                         D M Santos, B J. R Henry, L A Ward, S M Heim-Bowen
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                     11:52.00   11:15.73  
     1) Gray, Kara L W46                2) Henry, B J W47                 
     3) Adler, Felicia M W49            4) Mills, Ginelle E W39           
  2 Marin Pirates Masters-38  'A'                    12:50.00   12:08.55  
     1) Pinkston, Crystal P W26         2) Mulligan, Dara C W40           
     3) Powell, Susie W W59             4) Lepinski, Cokie W52            
 
Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:04.61   2/26/2009 AC BOULOGNE              -FRA              
                         K PIPES-NEILSEN, C MATHIAS, S BOUCHIER, F MIGNATEL
        NATL: N 2:06.09   10/5/2003 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, V DAVIDSON, J COOVER  
         PMS: P 2:12.17  10/18/2009 WCM                                        
                         M M Curran, D M Santos, L A Ward, A H Zamanian    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:11.00    2:13.53   18  
     1) Fusari, Jill R W45              2) Santos, Debbie M W43           
     3) Salmeen, Annette W37            4) Zamanian, Alison H W41         
  2 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'            2:15.00    2:24.15   14  
     1) Jones, Barbara L W55            2) Levy, Karen D W42              
     3) Capen, Tasha W45                4) Matena, Jana W49               
  3 Walnut Creek Masters-38  'B'                      2:25.00    2:31.16   12  
     1) Duggan, Karen L W41             2) Henry, B J W47                 
     3) Boone, Danielle W46             4) Mendoza-Martens, Nicole J W35  
  4 Bay Masters-38  'A'                               2:42.22    2:55.82   10  
     1) Walker, Malinda M W42           2) Kruidering, Marieke W44        
     3) Lewis, Laurie W50               4) Toft, Michelle W33             
  5 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            3:00.00    3:08.28    8  
     1) Mazurkiewicz, Brooke H W33      2) Van Noord, Michela A W37       
     3) Hieb-Stock, Lisa M W31          4) Giove, Julie K W62             
 -- Marin Pirates Masters-38  'B'                     2:55.00         DQ  
     1) Forsey, Lynn M W49              2) Raymond, Lisa A W46            
     3) Leinsteiner, Terri A W53        4) Koenig, Sarah J W43            
 -- Marin Pirates Masters-38  'A'                     2:50.00         DQ  
     1) Powers, Terry W48               2) Thorp, Kate W42                
     3) Turbis, Lisa A W42              4) Lee, Kathleen W45              
 
Women 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:36.08   3/14/2010 MICHIGAN MASTERS         -USA              
                         C POPPS, D BROWN, S GUTHRIE, S DOMBKOWSKI         
        NATL: N 4:24.69   5/16/2010 OREGON MASTERS                             
                         K, C CRABBE, A DELMAGE, V JENKINS                 
         PMS: P 5:11.52  10/21/2007 WCM                                        
                         K J Harms, D M Swigert, P J Roemer, L S Crittenden
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:40.00    4:33.91W  18  
     1) Osborn, Ahelee Sue M W53        2) Murphy, Karen L W51            
     3) O'Brien, Charlene A W55         4) Curran, Margee M W50           
  2 Bay Masters-38  'A'                               6:05.00    5:51.93   14  
     1) Toft, Michelle W33              2) Litman, Jacklyn W61            
     3) Morris, Suzanne M W56           4) Lewis, Laurie W50              
  3 Marin Pirates Masters-38  'A'                     5:45.00    6:06.26   12  
     1) Forsey, Lynn M W49              2) Powell, Susie W W59            
     3) Leinsteiner, Terri A W53        4) Stone, Cathy A W55             
  4 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            6:30.00    6:40.72   10  
     1) Giove, Julie K W62              2) Perry, Laurie S W57            
     3) Forster, Jodie B W52            4) Hill, Siobhan L W50            
  5 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  5:55.00    6:52.30    8  
     1) Flynn, Beth P W49               2) Ruppert, Vanessa W33           
     3) Tevis, Maggie H W63             4) Barry, Marty W79               
 
Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:16.23  11/20/2005 OREGON MASTERS           -USA              
                         V JENKINS, C CRABBE, J WARD, K ANDRUS-HUGHES      
        NATL: N 2:16.23  11/20/2005 OREGON                                     
                         V JENKINS, C CRABBE, J WARD, K ANDRUS-HUGHES      
         PMS: P 2:17.90  10/21/2007 WCM                                        
                         P Landers, L S Crittenden, D M Swigert, P J Roemer
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:16.00    2:19.23   18  
     1) Osborn, Ahelee Sue M W53        2) Ward, Lisa A W47               
     3) Curran, Margee M W50            4) Buchanan, Linda A W54          
  2 Marin Pirates Masters-38  'A'                     2:33.00    2:23.38   14  
     1) Sutherland, Erica W52           2) Lepinski, Cokie W52            
     3) Coffee, Cassandra W50           4) Ellison, Stacey W46            
  3 Walnut Creek Masters-38  'B'                      2:22.00    2:30.07   12  
     1) Murphy, Karen L W51             2) Sotelo, Sophia S W50           
     3) O'Brien, Charlene A W55         4) Silva, Leslie L W56            
  4 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            3:15.00    3:22.62   10  
     1) Perry, Laurie S W57             2) Carter, Robin M W60            
     3) Hill, Siobhan L W50             4) Forster, Jodie B W52           
  5 Walnut Creek Masters-38  'C'                           NT    3:50.33    8  
     1) Rothrock, Gretchen A W62        2) Asta, Lisa M W46               
     3) Perrins, Pamela W48             4) Ackerman, Dolly W20            
 -- Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  3:19.00         DQ  
     1) Barry, Marty W79                2) Flynn, Beth P W49              
     3) Ruppert, Vanessa W33            4) Tevis, Maggie H W63            
 
Women 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:56.63  10/17/2009 TAMALPAIS AQUATIC MASTERS-USA              
                         L VAL, J EISENMAN, N RIDOUT, L SHOENBERGER        
        NATL: N 4:56.63  10/17/2009 TAMALPAIS                                  
                         L VAL, J EISENMAN, N RIDOUT, L SHOENBERGER        
         PMS: P 4:56.63  10/18/2009 TAM                                        
                         L B Val, J A Eisenman, N J Ridout, L R Shoenberger
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      7:50.00    7:16.94   18  
     1) Burr, Linda L W65               2) Taub, Pamela A W61             
     3) Harms, Kildine J W57            4) Albertson, Nay W57             
 
Women 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:29.87  10/26/2008 SPENCER                  -GBR              
                         C FELLOWS, D FORD, A HEATH, J HOWARD-JONES        
        NATL: N 2:41.53   2/17/2008 OREGON                                     
                         B FRID, G PIERSON, J WARD, S ROUSSEAU             
         PMS: P 3:09.27  10/18/2009 MAM                                        
                         R Y Shaps, J D White, S A Caso, P K Mc Partland   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                           NT    3:16.18   18  
     1) Appel, Pamela J W54             2) Burr, Linda L W65              
     3) Albertson, Nay W57              4) Scott, Stephanie I W64         
 -- Bay Masters-38  'A'                               3:15.00         DQ  
     1) Pellow, Mary R W63              2) Morris, Suzanne M W56          
     3) Litman, Jacklyn W61             4) Bailey, Kathy R W62            
 
Women 280-319 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 5:51.39   11/6/2009 VIRGINIA MASTERS SWIM TEA-USA              
                         L WALKER, J DETRICK, B DURRANT, B SCHREINER       
        NATL: N 5:51.39   11/7/2009 VIRGINIA                                   
                         L WALKER, J DETRICK, B DURRANT, B SCHREINER       
         PMS: P 6:20.10  12/31/2009 WCM                                        
                         K Murphy, D Monroe, J Alexander, A Hirsch         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      7:55.00    7:12.00   18  
     1) Monroe, Donna W78               2) Alexander, Joan E W79          
     3) Hirsch, Ann M W80               4) Scott, Stephanie I W64         
  2 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            7:35.00    7:58.40   14  
     1) Mutzner, Marilyn A W82          2) Birdsall, Connie L W66         
     3) White, Susan E W69              4) Parola, Sheryl A W63           
  3 Walnut Creek Masters-38  'B'                     12:00.00    8:12.60   12  
     1) Owens, Barbara R W82            2) Duncan, Jean M W79             
     3) Haworth, Joyce M W74            4) Marnell, Mary W55              
 
Women 280-319 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:56.58   4/26/2009 SPENCER SWIM TEAM        -GBR              
                         G ISAAC, M HITCHCOCK, D FORD, J HOWARD-JONES      
        NATL: N 3:01.44  12/12/2004 ARIZONA                                    
                         N KINNEY, C TAYLOR, G ROPER, S BOLAR              
         PMS: P 3:35.52  12/31/1997 WCM                                        
                         S Joy, J Howell, R Brittingham, J Durston         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            4:05.00    4:06.93   18  
     1) Parola, Sheryl A W63            2) Birdsall, Connie L W66         
     3) White, Susan E W69              4) Mutzner, Marilyn A W82         
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                           NT    4:23.57   14  
     1) Monroe, Donna W78               2) Haworth, Joyce M W74           
     3) Taub, Pamela A W61              4) Duncan, Jean M W79             
 
Women 320-359 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:52.52   3/25/2007 SOIK HELLAS              -SWE              
                         K GJORES, B GRILLI, B THORNELDF, E WIDAHL         
        NATL: N 4:13.67  10/13/2002 FL MAVERICKS                               
                         R KENNER, G ZINT, F CARR, K SCHIMPF               
         PMS: P 4:39.75  12/31/1996 SMMM                                       
                         H Roumasset, H Buel, Z Taft, A Etienne            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                           NT    4:09.65N  18  
     1) Owens, Barbara R W82            2) Hirsch, Ann M W80              
     3) Alexander, Joan E W79           4) Germolus, Dixie C W84          
 
Men 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:31.87  11/22/2009 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         M MENEZES, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA        
        NATL: N 3:23.69   12/5/2009 SCAQ                                       
                         D WEGNER, E HOCHSTEIN, E TOLMACHOFF, M MCGINNIS   
         PMS: P 3:36.25  12/31/1995 DAM                                        
                         Andy McPherson, Collins, Winsor, Keppeler         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:24.00    4:12.96   18  
     1) Knight, John K M30              2) Su, Alex M35                   
     3) Martens, Ashley R M39           4) Gronert, Karsten M46           
  2 Bay Masters-38  'A'                               4:03.00    4:22.86   14  
     1) Inoue, Tomoo M35                2) Pun, Peter W M29               
     3) Pandya, Yatindra M31            4) Becker, Laurence W M35         
 
Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:43.03   2/14/2009 JAC MORIYA               -JPN              
                         S ADACHI, Y KUSUDA, S SUGIMOTO, Y OKADA           
        NATL: N 1:45.01   4/16/1994 BAYLOR/L STAR                              
                         J YARID, G RHODENBAUGH, B PATTEN, M RHODENBAUGH   
         PMS: P 1:45.06  12/31/2009 TOC                                        
                         L Wanie, G Marshall, T Holsman, S Greenwood       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                               2:10.00    2:05.20   18  
     1) Lopez, Marco A M35              2) Pun, Peter W M29               
     3) Inoue, Tomoo M35                4) Pandya, Yatindra M31           
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:00.00    2:10.53   14  
     1) Su, Alex M35                    2) Gronert, Karsten M46           
     3) Knight, John K M30              4) Martens, Ashley R M39          
 
Men 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:32.44   12/5/2009 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
        NATL: N 3:32.44   12/5/2009 LONGHORN                                   
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
         PMS: P 3:53.30  12/31/1994 TOC                                        
                         Griffith, Bassi, Corliss, Keck                    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                               3:51.00    3:51.58P  18  
     1) Matarangas, Paul M44            2) Connolly, Darrin T M40         
     3) Matarangas, John T M41          4) Lopez, Marco A M35             
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      3:53.30    3:57.55   14  
     1) Santos, Roque J M43             2) Boone, Jon M48                 
     3) Tittle, Kenneth W M48           4) Stahl, Stephen A M46           
  3 Walnut Creek Masters-38  'B'                      4:04.00    4:10.12   12  
     1) Mellinger, Jeff R M32           2) Allen, Chuck F M47             
     3) Nootbaar, Tom T M48             4) Potter, Donald R M46           
  4 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'            4:45.00    4:26.24   10  
     1) Gildea, David R M68             2) Sheeper, Tim K M48             
     3) Stietzel, Kent J M42            4) Bannan, Brett T M29            
 
Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:45.13  11/16/2008 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
        NATL: N 1:45.13  11/16/2008 LONGHORN                                   
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
         PMS: P 1:57.54  12/31/2003 TSUN                                       
                         Fitzgibbons, Putterman, Oakes, Glasser            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'C'                      1:54.40    1:56.44P  18  
     1) Chao, Hector M47                2) Santos, Roque J M43            
     3) Tittle, Kenneth W M48           4) Stahl, Stephen A M46           
  2 Bay Masters-38  'A'                               2:15.00    1:59.80   14  
     1) Connolly, Darrin T M40          2) Becker, Laurence W M35         
     3) Matarangas, John T M41          4) Matarangas, Paul M44           
  3 Walnut Creek Masters-38  'B'                      1:58.00    2:03.18   12  
     1) Mellinger, Jeff R M32           2) Abrams, Scott C M44            
     3) Boone, Jon M48                  4) Allen, Chuck F M47             
  4 Club Hot Tub-38  'A'                              2:17.00    2:12.36   10  
     1) Schindler, Tom H M55            2) Homonnay, Chris A M49          
     3) Mc Donald, James S M45          4) Willard, Kirt G M59            
  5 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:12.00    2:29.71    8  
     1) Chavez, Frederick J M46         2) France, Kermit S M45           
     3) Nootbaar, Tom T M48             4) Potter, Donald R M46           
 
Men 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:49.97  11/22/2009 SCAQ                     -USA              
                         E HOCHSTEIN, J QUINN, D LEONARD, J MCCLOSKEY      
        NATL: N 3:47.59   12/7/2003 COLONIALS1776                              
                         P TREVISAN, M SLENKER, T MEADE, G OXLEY           
         PMS: P 4:00.54  12/31/1996 TOC                                        
                         Birnie, Strand, Bassi, Cazalet                    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:15.00    4:19.62   18  
     1) Halbrecht, Kenneth A M51        2) Guadagni, Peter M M56          
     3) O'Brien, Kerry L M54            4) Volpp, Bryan D M54             
  2 Club Hot Tub-38  'A'                              4:22.00    4:30.09   14  
     1) Homonnay, Chris A M49           2) Willard, Kirt G M59            
     3) Schindler, Tom H M55            4) Crane, John K M60              
  3 Marin Pirates Masters-38  'A'                     4:36.00    4:31.54   12  
     1) Woolf, Marlon I M47             2) Bauer, Kim M47                 
     3) Williams, Scott M56             4) Bernard, Alan D M62            
  4 Bay Masters-38  'A'                               6:50.00    5:41.40   10  
     1) Schach, David M34               2) Stuart, Sid J M55              
     3) Skarpelos, Michael J M51        4) Olsson, Ted M70                
  5 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            5:35.00    5:50.54    8  
     1) Giove, (Mike) Anthony M M58     2) Carter, Lawrence A M63         
     3) Fairfield, David M M72          4) Mazurkiewicz, Adam B M34       
 
Men 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 8:16.30   12/4/2009 VENTURA COUNTY MASTERS   -USA              
                         M SHAFFER, C COOPER, M BLATT, J MCCONICA          
        NATL: N 8:16.30   12/4/2009 VENTURA COUNTY                             
                         M SHAFFER, C COOPER, M BLATT, J MCCONICA          
         PMS: P 8:33.40  10/18/2009 SRM                                        
                         J R Morales, J S Dunn, F L Canales, W Schenstrom  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      9:14.00    9:27.38   18  
     1) Cool, David S M50               2) O'Brien, Kerry L M54           
     3) Guadagni, Peter M M56           4) Gothberg, Brad A M49           
 
Men 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 8:16.30   12/4/2009 VENTURA COUNTY MASTERS   -USA              
                         M SHAFFER, C COOPER, M BLATT, J MCCONICA          
        NATL: N 8:16.30   12/4/2009 VENTURA COUNTY                             
                         M SHAFFER, C COOPER, M BLATT, J MCCONICA          
         PMS: P 8:33.40  10/18/2009 SRM                                        
                         J R Morales, J S Dunn, F L Canales, W Schenstrom  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      9:14.00    9:27.38  
     1) Cool, David S M50               2) O'Brien, Kerry L M54           
     3) Guadagni, Peter M M56           4) Gothberg, Brad A M49           
 
Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:51.39   12/5/2009 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         A RASMUSSEN, D GUTHRIE, D VANDAM, M STINCHCOMBE   
        NATL: N 1:51.39   12/5/2009 LONGHORN AQ                                
                         A RASMUSSEN, D GUTHRIE, D VANDAM, M STINCHCOMBE   
         PMS: P 1:59.56  10/18/2009 WCM                                        
                         B D Volpp, G L Patterson, K L O'Brien, L Druz     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:04.50    2:07.80   18  
     1) Volpp, Bryan D M54              2) Gothberg, Brad A M49           
     3) Halbrecht, Kenneth A M51        4) Daniels, Charles M M55         
  2 Bay Masters-38  'A'                               2:20.00    2:20.75   14  
     1) Schach, David M34               2) Beglinger, James M M65         
     3) Pence, Brad M60                 4) Morris, John (Scooter) M57     
  3 Marin Pirates Masters-38  'A'                     2:22.00    2:21.98   12  
     1) Bauer, Kim M47                  2) Woolf, Marlon I M47            
     3) Williams, Scott M56             4) Bernard, Alan D M62            
  4 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'            2:28.00    2:25.32   10  
     1) Sulzbach, John F M77            2) Gildea, David R M68            
     3) Bannan, Brett T M29             4) Stietzel, Kent J M42           
  5 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            2:55.00    2:53.21    8  
     1) Fairfield, David M M72          2) Carter, Lawrence A M63         
     3) Mazurkiewicz, Adam B M34        4) Giove, (Mike) Anthony M M58    
 
Men 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:09.88  11/22/2009 SARASOTA Y MASTERS       -USA              
                         B BRENNER, R WALKER, K MCCORMACK, B JONES         
        NATL: N 4:04.88   5/18/2008 OREGON                                     
                         T LANDIS, W EDWARDS, M TENNANT, R SMITH           
         PMS: P 4:28.03  10/21/2007 WCM                                        
                         J P King, J B Smyers, D L Galine, D Craig Dennis  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:28.03    4:14.97P  18  
     1) Daniels, Charles M M55          2) De Lacy, James R M65           
     3) Smyers, Jesse B M65             4) Druz, Loren M55                
  2 Bay Masters-38  'A'                               5:05.00    5:04.09   14  
     1) Beglinger, James M M65          2) Morris, John (Scooter) M57     
     3) Pence, Brad M60                 4) Brott, Ralph E M72             
  3 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  5:45.00    6:25.79   12  
     1) Soroka, Donald M79              2) Pierce, Donald A M66           
     3) Thompson, Jerry J M53           4) Sutton-Beattie, Eric L M59     
 
Men 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W  9:39.44   3/14/2010 MICHIGAN MASTERS         -USA             
                          C OLSON, G ARNESON, J MAKARAUSKAS, F THOMPSON     
        NATL: N  9:16.66   12/6/2008 VENTURA                                   
                          J MCCONICA, L RAFFELLI, G GRUBER, H KERNS         
         PMS: P 10:57.81  12/31/1993 SMMM                                      
                          Peterson, Ray Taft, Panko, Steuart                
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                              16:00.00   12:53.94   18  
     1) Pence, Brad M60                 2) Morris, John (Scooter) M57     
     3) Brott, Ralph E M72              4) Olsson, Ted M70                
 
Men 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W  9:39.44   3/14/2010 MICHIGAN MASTERS         -USA             
                          C OLSON, G ARNESON, J MAKARAUSKAS, F THOMPSON     
        NATL: N  9:16.66   12/6/2008 VENTURA                                   
                          J MCCONICA, L RAFFELLI, G GRUBER, H KERNS         
         PMS: P 10:57.81  12/31/1993 SMMM                                      
                          Peterson, Ray Taft, Panko, Steuart                
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                              16:00.00   12:53.94  
     1) Pence, Brad M60                 2) Morris, John (Scooter) M57     
     3) Brott, Ralph E M72              4) Olsson, Ted M70                
 
Men 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:01.03   12/5/2009 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         G SCHMIDT, T SHEAD, J WOTTON, C CAVANAUGH         
        NATL: N 2:01.03   12/5/2009 GOLD COAST                                 
                         G SCHMIDT, T SHEAD, J WOTTON, C CAVANAUGH         
         PMS: P 2:11.89  10/21/2007 WCM                                        
                         J P King, J B Smyers, D Craig Dennis, D L Galine  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:08.50    2:15.28   18  
     1) O'Brien, Kerry L M54            2) Guadagni, Peter M M56          
     3) De Lacy, James R M65            4) Smyers, Jesse B M65            
  2 Bay Masters-38  'A'                               2:49.99    2:54.84   14  
     1) Brott, Ralph E M72              2) Skarpelos, Michael J M51       
     3) Stuart, Sid J M55               4) Olsson, Ted M70                
  3 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  3:15.00    3:01.96   12  
     1) Soroka, Donald M79              2) Davis, Don M M67               
     3) Pierce, Donald A M66            4) Thompson, Jerry J M53          
 
Men 280-319 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:37.25   12/6/2009 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         D QUIGGIN, J LAMMERT, D MCINTYRE, C CAVANAUGH     
        NATL: N 4:37.25   12/6/2009 GOLD COAST                                 
                         D QUIGGIN, J LAMMERT, D MCINTYRE, C CAVANAUGH     
         PMS: P 5:38.23  10/21/2007 WCM                                        
                         A Emory Haworth, N E Stupfel, R W Mayo, M S Piazza
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      5:38.23    6:29.18   18  
     1) Morner, Stan F M77              2) Brown, Donald L M78            
     3) Stupfel, Norman E M79           4) Perilman, Jim E M72            
 
Men 280-319 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:15.49   12/6/2008 SAN DIEGO SWIM MASTERS   -USA              
                         V VAN BAALEN, P ANDERSEN, M FRESHLEY, D WEBSTER   
        NATL: N 2:15.49   12/6/2008 SAN DIEGO                                  
                         V VAN BAALEN, P ANDERSEN, M FRESHLEY, D WEBSTER   
         PMS: P 2:46.41  10/21/2007 WCM                                        
                         J E Perilman, N E Stupfel, J M Haworth, R W Mayo  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      3:10.60    2:55.16   18  
     1) Brown, Donald L M78             2) Morner, Stan F M77             
     3) Perilman, Jim E M72             4) Stupfel, Norman E M79          
 
Men 320-359 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 14:16.27   12/4/2005 SAN DIEGO                                 
                          JURGEN SCHMIDT, FRANK PIEMME, TOM HAVER, BOB BEST 
         PMS: P 30:00.00                                                       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alameda Aquatic Masters-38  'A'                  16:30.00   15:58.06P 
     1) Jones, Ashley O M80             2) Motmans, August M84            
     3) Goldsmith, Harry S M82          4) Hathaway, Pierre M81           
 
Men 320-359 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 14:16.27   12/4/2005 SAN DIEGO                                 
                          JURGEN SCHMIDT, FRANK PIEMME, TOM HAVER, BOB BEST 
         PMS: P 30:00.00                                                       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alameda Aquatic Masters-38  'A'                  16:30.00   15:58.06P  18  
     1) Jones, Ashley O M80             2) Motmans, August M84            
     3) Goldsmith, Harry S M82          4) Hathaway, Pierre M81           
 
Men 320-359 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W  2:50.63   4/27/2003 JUEI CLUB                -JPN             
                          K NAKAMURA, K SHIRAYAMA, S SHIDA, I TAMURA        
        NATL: N  3:00.48   12/3/2006 SDSM                                      
                          TOM HAVER, BOB BEST, FRANK PIEMME, DALE WEBSTER   
         PMS: P 30:00.00                                                       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Alameda Aquatic Masters-38  'A'                   3:35.00         DQ  
     1) Hathaway, Pierre M81            2) Motmans, August M84            
     3) Jones, Ashley O M80             4) Goldsmith, Harry S M82         
 
Mixed 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:41.55   1/30/2005 GOLD RUSH                -JPN              
                         M OKUHARA, N ERIGUCHI, K NAKAMURA, T SHIRATA      
        NATL: N 1:41.62  12/14/1997 EL SEGUNDO                                 
                         B BERGEN, D GRANER GALLAS, M RINZLER, H HANNENIAN 
         PMS: P 1:45.27  10/18/2009 BAY                                        
                         D H Chen, C KETTERLING, M E Baker, C P Jones      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      1:54.00    1:50.17   18  
     1) Mellinger, Jeff R M32           2) Beaudreau, Lauren A W24        
     3) McGowan, Christina A W24        4) Knight, John K M30             
  2 Bay Masters-38  'A'                               2:02.00    2:00.04   14  
     1) Magee, Andrew M M27             2) Acevedo, Ashley W26            
     3) Robertson, Holly A W26          4) Pandya, Yatindra M31           
 
Mixed 100-119 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:30.24   1/16/2010 U.S.G.                   -DEN              
                         C OLDENBURG, H FREDERIKSEN, A KILEN, L LUND       
        NATL: N 4:16.58  12/15/2002 NEW ENGLAND                                
                         B LO-PINTO, S MORAWSKI, J EADDY, J STOKES         
         PMS: P 4:29.60  10/18/2009 BAY                                        
                         C KETTERLING, M E Baker, D H Chen, C P Jones      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      5:20.00    5:00.16   18  
     1) McGowan, Christina A W24        2) Mikuni, Russell S M29          
     3) Knight, John K M30              4) Flaskerud, Devon C W29         
  2 Bay Masters-38  'A'                               4:58.00    5:00.55   14  
     1) Acevedo, Ashley W26             2) Robertson, Holly A W26         
     3) Pandya, Yatindra M31            4) Schach, David M34              
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:41.47   2/28/2009 AC BOULOGNE              -FRA              
                         S BILLON, B FERRY, S BOUCHIER, K PIPES-NEILSEN    
        NATL: N 1:41.37  12/10/2000 EL SEGUNDO                                 
                         B BERGEN, P FRANCIS, D GRANER-GALLAS, D ROBINSON  
         PMS: P 1:46.89  10/18/2009 WCM                                        
                         A K Lee, R R Tukua, S A Stahl, A J Nonaka         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marin Pirates Masters-38  'A'                     2:02.00    1:59.06   18  
     1) Woolf, Marlon I M47             2) Louderback, Kelsey W28         
     3) Oblites, Alison L W41           4) O'Reilly, Justin J M41         
  2 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               2:02.00    2:01.99   14  
     1) Craven, Rob M46                 2) Lathrope, Allison W27          
     3) Revelli, Shauna L W29           4) Revelli, Reid M26              
  3 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            2:30.00    2:16.24   12  
     1) Mazurkiewicz, Brooke H W33      2) Stock, Kyle K M38              
     3) Hieb-Stock, Lisa M W31          4) Mazurkiewicz, Adam B M34       
  4 Bay Masters-38  'A'                               2:16.00    2:16.60   10  
     1) Becker, Laurence W M35          2) Pun, Peter W M29               
     3) Walker, Malinda M W42           4) Chung, Heejay A W40            
  5 Marin Pirates Masters-38  'B'                     2:22.00    2:17.75    8  
     1) Pinkston, Crystal P W26         2) Gouldy, Jared K M39            
     3) Thorp, Kate W42                 4) Thorp, Chas M45                
  6 Golden Gateway Tennis & Swim C-38  'A'            2:14.99    2:21.09    6  
     1) Bush, Erin W26                  2) Bardsley, Ralph J M37          
     3) Naylon, Vanessa W33             4) Wood, Jordan M33               
 
Mixed 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 8:38.70   12/4/2009 ORANGE COAST MASTERS     -USA              
                         CHRIS EGAN, ALEAH AMR, KATE EGAN, KEITH RYAN      
        NATL: N 8:38.70   12/4/2009 ORANGE COAST                               
                         CHRIS EGAN, ALEAH AMR, KATE EGAN, KEITH RYAN      
         PMS: P 8:44.22  10/18/2009 BAY                                        
                         M E Baker, D T Connolly, D H Chen, C P Jones      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      8:28.00    8:28.22W  18  
     1) Santos, Roque J M43             2) Zamanian, Alison H W41         
     3) Beaudreau, Lauren A W24         4) Nonaka, Andy J M32             
 
Mixed 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 8:38.70   12/4/2009 ORANGE COAST MASTERS     -USA              
                         CHRIS EGAN, ALEAH AMR, KATE EGAN, KEITH RYAN      
        NATL: N 8:38.70   12/4/2009 ORANGE COAST                               
                         CHRIS EGAN, ALEAH AMR, KATE EGAN, KEITH RYAN      
         PMS: P 8:44.22  10/18/2009 BAY                                        
                         M E Baker, D T Connolly, D H Chen, C P Jones      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      8:28.00    8:28.22W 
     1) Santos, Roque J M43             2) Zamanian, Alison H W41         
     3) Beaudreau, Lauren A W24         4) Nonaka, Andy J M32             
 
Mixed 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:13.93  11/22/2009 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         E MCCLEAVE, T BLESSING, M MENEZES, A MARSH        
        NATL: N 4:13.93  11/22/2009 LONGHORN                                   
                         E MCCLEAVE, T BLESSING, M MENEZES, A MARSH        
         PMS: P 4:32.45  10/18/2009 WCM                                        
                         J MELLINGER, D M Santos, A M Brown, A K Lee       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                               4:43.00    4:51.94   18  
     1) Lopez, Marco A M35              2) Becker, Laurence W M35         
     3) Chen, Devon H W30               4) Miller, Scotia A W46           
  2 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'                    NT    5:18.70   14  
     1) Revelli, Shauna L W29           2) Lathrope, Allison W27          
     3) Clemmons, Jim M61               4) Revelli, Reid M26              
  3 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            6:05.00    5:59.72   12  
     1) Stock, Kyle K M38               2) Mazurkiewicz, Brooke H W33     
     3) Mazurkiewicz, Adam B M34        4) Hieb-Stock, Lisa M W31         
  4 Golden Gateway Tennis & Swim C-38  'A'            6:25.00    6:25.55   10  
     1) Wood, Jordan M33                2) Bardsley, Ralph J M37          
     3) Naylon, Vanessa W33             4) Bush, Erin W26                 
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:42.03  11/22/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING-USA              
                         R ABRAHAMS, S VON DER LIPPE, S HART, C O'SULLIVAN 
        NATL: N 1:42.03  11/22/2009 CMS                                        
                         R ABRAHAMS, S DER LIPPE, S HART, C O'SULLIVAN     
         PMS: P 1:50.98  12/31/1995 TOC                                        
                         Strand, Ogier, Jolly, vander Bogart               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                               1:54.00    1:52.31   18  
     1) Matarangas, Paul M44            2) Chen, Devon H W30              
     3) Miller, Scotia A W46            4) Matarangas, John T M41         
  2 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'            2:03.00    2:00.01   14  
     1) Capen, Tasha W45                2) Couch, Stephanie D W47         
     3) Stietzel, Kent J M42            4) Bannan, Brett T M29            
  3 Walnut Creek Masters-38  'B'                      2:08.00    2:00.40   12  
     1) Boone, Jon M48                  2) Henry, B J W47                 
     3) Duggan, Karen L W41             4) Cool, David S M50              
  4 Walnut Creek Masters-38  'C'                      2:02.50    2:04.64   10  
     1) Allen, Chuck F M47              2) Haack, Angela R W37            
     3) Flaskerud, Devon C W29          4) Guadagni, Peter M M56          
  5 Bay Masters-38  'B'                               2:12.00    2:06.12    8  
     1) Connolly, Darrin T M40          2) Lopez, Marco A M35             
     3) Dumont, Nancy W42               4) Kruidering, Marieke W44        
  6 Marin Pirates Masters-38  'A'                     2:18.00    2:13.67    6  
     1) Powell, Susie W W59             2) Sutherland, Erica W52          
     3) O'Hare, Shannon M33             4) Bauer, Kim M47                 
  7 Walnut Creek Masters-38  'D'                      2:20.00    2:17.05    4  
     1) France, Kermit S M45            2) Darling, Colleen M W37         
     3) Ongerth, Ann Michelle W37       4) Potter, Donald R M46           
  8 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:30.00    2:25.10    2  
     1) Piantidosi, Robin J W47         2) Fegler, Gerald A M48           
     3) Kubokawa, Jon Y M56             4) Hansel, Neila W35              
 
Mixed 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 8:26.62  10/16/2009 WALNUT CREEK MASTERS     -USA              
                         J SORENSEN, A ZAMANIAN, M CURRAN, R SANTOS        
        NATL: N 8:26.62  10/16/2009 WALNUT CREEK                               
                         J SORENSEN, A ZAMANIAN, M CURRAN, R SANTOS        
         PMS: P 8:26.62  10/18/2009 WCM                                        
                         J G Sorensen, A H Zamanian, M M Curran, R J Santos
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      8:55.00   10:22.71   18  
     1) Santos, Debbie M W43            2) Abrams, Scott C M44            
     3) Jacques, Jon R M50              4) McGowan, Christina A W24       
  2 Bay Masters-38  'A'                              12:00.00   13:07.44   14  
     1) Lewis, Laurie W50               2) Anderson-lynch, Emma-louise W38
     3) Ellis, Byron C M34              4) Stuart, Sid J M55              
 
Mixed 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 8:26.62  10/16/2009 WALNUT CREEK MASTERS     -USA              
                         J SORENSEN, A ZAMANIAN, M CURRAN, R SANTOS        
        NATL: N 8:26.62  10/16/2009 WALNUT CREEK                               
                         J SORENSEN, A ZAMANIAN, M CURRAN, R SANTOS        
         PMS: P 8:26.62  10/18/2009 WCM                                        
                         J G Sorensen, A H Zamanian, M M Curran, R J Santos
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      8:55.00   10:22.71  
     1) Santos, Debbie M W43            2) Abrams, Scott C M44            
     3) Jacques, Jon R M50              4) McGowan, Christina A W24       
  2 Bay Masters-38  'A'                              12:00.00   13:07.44  
     1) Lewis, Laurie W50               2) Anderson-lynch, Emma-louise W38
     3) Ellis, Byron C M34              4) Stuart, Sid J M55              
 
Mixed 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:10.32  11/22/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING-USA              
                         S HART, S VON DER LIPPE, C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS 
        NATL: N 4:10.32  11/22/2009 CMS                                        
                         S HART, S VON DER LIPPE, C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS 
         PMS: P 4:28.64  12/31/2007 WCM                                        
                         Ward, Santos, Mikuni, Crittenden                  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:59.90    5:15.20   18  
     1) Mellinger, Jeff R M32           2) Ongerth, Ann Michelle W37      
     3) Stahl, Stephen A M46            4) Albertson, Nay W57             
  2 Bay Masters-38  'A'                               5:45.00    5:39.73   14  
     1) Dumont, Nancy W42               2) Kruidering, Marieke W44        
     3) Inoue, Tomoo M35                4) Connolly, Darrin T M40         
  3 Marin Pirates Masters-38  'B'                     6:28.00    6:18.55   12  
     1) Forsey, Lynn M W49              2) Thorp, Kate W42                
     3) O'Hare, Shannon M33             4) Gouldy, Jared K M39            
 -- Marin Pirates Masters-38  'A'                     5:14.00         DQ  
     1) Louderback, Kelsey W28          2) Bauer, Kim M47                 
     3) Williams, Scott M56             4) Oblites, Alison L W41          
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:48.74    4/5/2009 OHIO MASTERS             -USA              
                         J GROSELLE, T STULTZ, L KESSLER, K STAURSKY       
        NATL: N 1:48.74    4/5/2009 OHIO MASTERS                               
                         J GROSELLE, T STULTZ, L KESSLER, K STAURSKY       
         PMS: P 1:55.49  10/18/2009 WCM                                        
                         K L MURPHY, L L Silva, B D Volpp, L Druz          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      1:57.00    1:54.66P  18  
     1) Stahl, Stephen A M46            2) Halbrecht, Kenneth A M51       
     3) Murphy, Karen L W51             4) Osborn, Ahelee Sue M W53       
  2 Walnut Creek Masters-38  'B'                      1:56.00    1:56.69   14  
     1) Santos, Debbie M W43            2) Ward, Lisa A W47               
     3) Daniels, Charles M M55          4) Druz, Loren M55                
  3 Marin Pirates Masters-38  'A'                     2:02.00    2:01.40   12  
     1) Coffee, Cassandra W50           2) Lepinski, Cokie W52            
     3) Bernard, Alan D M62             4) Williams, Scott M56            
  4 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'            2:03.00    2:01.50   10  
     1) Waters, Crick M M50             2) Jones, Barbara L W55           
     3) Gildea, David R M68             4) Matena, Jana W49               
  5 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  2:15.00    2:12.49    8  
     1) Sutton-Beattie, Eric L M59      2) Miller, Don M53                
     3) Hepworth, Linda W58             4) Viscardi, Josie A W47          
  6 Bay Masters-38  'A'                               2:16.00    2:19.73    6  
     1) Lewis, Laurie W50               2) Klencke, Barbara J W54         
     3) Morris, John (Scooter) M57      4) Johnstone, Michael M M44       
 -- Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               2:08.50         DQ  
     1) Clemmons, Jim M61               2) Leslie, Mike M54               
     3) Rublein, Susanne P W41          4) Perry, Rebecca R W47           
 
Mixed 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W  9:08.54   3/14/2010 MICHIGAN MASTERS         -USA             
                          CORRIN POPPS, DENISE BROWN, PAUL KARAS, JIM POGUE 
        NATL: N  9:08.54   3/14/2010 MICHIGAN                                  
                          CORRIN POPPS, DENISE BROWN, PAUL KARAS, JIM POGUE 
         PMS: P 10:05.60  10/18/2009 MAM                                       
                          R R Perry, J E Cox, B B Upshaw, J Clemmons        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      8:30.00    9:40.55P  18  
     1) Druz, Loren M55                 2) Osborn, Ahelee Sue M W53       
     3) Ward, Lisa A W47                4) Volpp, Bryan D M54             
 
Mixed 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W  9:08.54   3/14/2010 MICHIGAN MASTERS         -USA             
                          CORRIN POPPS, DENISE BROWN, PAUL KARAS, JIM POGUE 
        NATL: N  9:08.54   3/14/2010 MICHIGAN                                  
                          CORRIN POPPS, DENISE BROWN, PAUL KARAS, JIM POGUE 
         PMS: P 10:05.60  10/18/2009 MAM                                       
                          R R Perry, J E Cox, B B Upshaw, J Clemmons        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      8:30.00    9:40.55P 
     1) Druz, Loren M55                 2) Osborn, Ahelee Sue M W53       
     3) Ward, Lisa A W47                4) Volpp, Bryan D M54             
 
Mixed 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:35.02   3/20/2010 VIRGINIA MASTERS         -USA              
                         C STEVENSON, L BENNETT, D HOLLAND, S LOFTUS-CHARLE
        NATL: N 4:35.02   3/20/2010 VIRGINIA                                   
                         C STEVENSON, L BENNETT, D HOLLAND, S              
         PMS: P 4:50.08  12/31/1998 TAM                                        
                         Burns, Parlapiano, Val, Ridout                    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marin Pirates Masters-38  'A'                     5:11.00    5:13.75   18  
     1) Sutherland, Erica W52           2) Lepinski, Cokie W52            
     3) Bernard, Alan D M62             4) O'Reilly, Justin J M41         
  2 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'            5:35.00    5:23.99   14  
     1) Jones, Barbara L W55            2) Gildea, David R M68            
     3) Capen, Tasha W45                4) Sheeper, Tim K M48             
  3 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  5:50.00    6:08.04   12  
     1) Miller, Don M53                 2) Sutton-Beattie, Eric L M59     
     3) Ruppert, Vanessa W33            4) Arrigoni, Dianne S W59         
  4 Marin Pirates Masters-38  'B'                     6:25.00    6:27.27   10  
     1) Coffee, Cassandra W50           2) Woolf, Marlon I M47            
     3) Powell, Susie W W59             4) Thorp, Chas M45                
  5 Bay Masters-38  'B'                               6:55.00    6:46.84    8  
     1) Chung, Heejay A W40             2) Morris, Suzanne M W56          
     3) Stuart, Sid J M55               4) Lewis, Glenn R M51             
 -- Bay Masters-38  'A'                               6:15.00         DQ  
     1) Lewis, Laurie W50               2) Klencke, Barbara J W54         
     3) Johnstone, Michael M M44        4) Morris, John (Scooter) M57     
 
Mixed 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:55.93   12/7/2008 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         D CAVANAUGH, C CAVANAUGH, P SARGEANT, D QUIGGIN   
        NATL: N 1:55.93   12/7/2008 GOLD COAST                                 
                         D CAVANAUGH, C CAVANAUGH, P SARGEANT, D QUIGGIN   
         PMS: P 1:57.60  12/31/2009 TAM                                        
                         R Burns, L Val, B Wheeler, K Frost                
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tamalpais Aquatic Masters-38  'A'                 2:05.00    1:59.15   18  
     1) Burns, Richard M68              2) Val, Laura B W60               
     3) Eisenman, Judy A W57            4) Holt, Tate M60                 
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:02.00    2:07.53   14  
     1) O'Brien, Charlene A W55         2) Smyers, Jesse B M65            
     3) Albertson, Nay W57              4) De Lacy, James R M65           
  3 Bay Masters-38  'A'                               2:26.00    2:36.60   12  
     1) Austin, Brenda W56              2) Litman, Jacklyn W61            
     3) Beglinger, James M M65          4) Pence, Brad M60                
  4 Bay Masters-38  'B'                               2:47.00    2:51.21   10  
     1) Lewis, Glenn R M51              2) Pellow, Mary R W63             
     3) Morris, Suzanne M W56           4) Brott, Ralph E M72             
  5 Walnut Creek Masters-38  'B'                      2:55.00    3:04.56    8  
     1) Behr, Barry L M65               2) Harms, Kildine J W57           
     3) Silvey, Frederick R M69         4) Nip, Carol J W54               
 
Mixed 240-279 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:43.20  12/13/2009 OREGON                   -USA              
                         K ANDRUS-HUGHES, A STARK, C CRABBE, D RADCLIFF    
        NATL: N 4:43.20  12/13/2009 OREGON                                     
                         K ANDRUS-HUGHES, A STARK, C CRABBE, D RADCLIFF    
         PMS: P 5:03.67  12/31/2006 TAM                                        
                         Burns, Frost, Val, Ridout                         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Bay Masters-38  'A'                               6:50.00         DQ  
     1) Austin, Brenda W56              2) Beglinger, James M M65         
     3) Litman, Jacklyn W61             4) Pence, Brad M60                
 
Mixed 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:10.44   6/14/2009 ST KANSAI                -JPN              
                         F HIROOKA, Y OSAKI, C KONISHI, Y OSAKI            
        NATL: N 2:15.63   12/2/2007 SAN DIEGO                                  
                         F PIEMME, V VAN BAALEN, J MARR, G CLIFFORD        
         PMS: P 2:36.99  10/18/2009 WCM                                        
                         K M Burr, D M Ugarkovich, J E Alexander, D Monroe 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      3:00.00    3:07.29   18  
     1) Brown, Donald L M78             2) Monroe, Donna W78              
     3) Alexander, Joan E W79           4) Perilman, Jim E M72            
  2 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  5:45.00    3:16.65   14  
     1) Soroka, Donald M79              2) Barry, Marty W79               
     3) Pierce, Donald A M66            4) Tevis, Maggie H W63            
  3 Walnut Creek Masters-38  'B'                      3:21.00    3:34.70   12  
     1) Pedder, Stan M76                2) Haworth, Joyce M W74           
     3) Duncan, Jean M W79              4) Stoddard, Louis E M74          
 
Mixed 280-319 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 13:22.53   3/14/2010 MICHIGAN MASTERS         -USA             
                          R MARTIN, A MORLEY, L GOGOLA, S GUTHRIE           
        NATL: N 11:58.58   12/6/2008 SAN DIEGO                                 
                          F TANNER, J MARR, B JORDAN, M FRESHLEY            
         PMS: P 30:00.00                                                       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                     15:00.00   14:13.00P 
     1) Morner, Stan F M77              2) Cullum, Patricia A W71         
     3) Scott, Stephanie I W64          4) Stupfel, Norman E M79          
 
Mixed 280-319 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 13:22.53   3/14/2010 MICHIGAN MASTERS         -USA             
                          R MARTIN, A MORLEY, L GOGOLA, S GUTHRIE           
        NATL: N 11:58.58   12/6/2008 SAN DIEGO                                 
                          F TANNER, J MARR, B JORDAN, M FRESHLEY            
         PMS: P 30:00.00                                                       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                     15:00.00   14:13.00P  18  
     1) Morner, Stan F M77              2) Cullum, Patricia A W71         
     3) Scott, Stephanie I W64          4) Stupfel, Norman E M79          
 
Mixed 280-319 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 6:15.86   12/6/2009 SAN DIEGO SWIM MASTERS   -USA              
                         J MARR, B BEST, J MARTINEZ, A PIPES               
        NATL: N 5:54.60   12/7/2008 SAN DIEGO                                  
                         B JORDAN, B BEST, F WILLIAMS, J MARR              
         PMS: P 7:40.11  12/31/1997 SMMM                                       
                         Etienne, Finch, Taft, Taioli                      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  7:05.00    8:28.26   18  
     1) Tevis, Maggie H W63             2) Soroka, Donald M79             
     3) Pierce, Donald A M66            4) Barry, Marty W79               
 
Mixed 320-359 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:36.37   5/21/2006 JUEI CLUB                -JPN              
                         I TAMURA, M KAMOSHITA, Y NAGAMATSU, K NAKAMURA    
        NATL: N 2:51.05   11/6/2004 SANTA BARBARA                              
                         F PIEMME, G ALTUS, R BAAR, J SCHMIDT              
         PMS: P 3:33.37  12/31/1997 SMMM                                       
                         Etienne, Z Taft, R Taft, Kaufman                  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:00.00    3:20.17P  18  
     1) Nieman, Frank B M79             2) Owens, Barbara R W82           
     3) Hirsch, Ann M W80               4) Stupfel, Norman E M79          
  2 Walnut Creek Masters-38  'B'                      5:00.00    4:17.88   14  
     1) Prevetz, Patricia J W90         2) Germolus, Dixie C W84          
     3) Morner, Stan F M77              4) Lane, Ed V M72                 
 
Mixed 320-359 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 18:29.42   3/14/2010 MICHIGAN MASTERS         -USA             
                          M JACQUE, J KOWALSKI, B DOUD, L KIVI NOCHMAN      
        NATL: N 16:00.93   2/18/2001 SAN DIEGO                                 
                          JERRY SIEFERT, ANN DALLAM, DIANA SILVA, JIM EUBANK
         PMS: P 30:00.00                                                       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                     20:00.00   18:44.51P 
     1) Germolus, Dixie C W84           2) Owens, Barbara R W82           
     3) Duncan, Jean M W79              4) Hirsch, Ann M W80              
 
Mixed 320-359 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 18:29.42   3/14/2010 MICHIGAN MASTERS         -USA             
                          M JACQUE, J KOWALSKI, B DOUD, L KIVI NOCHMAN      
        NATL: N 16:00.93   2/18/2001 SAN DIEGO                                 
                          JERRY SIEFERT, ANN DALLAM, DIANA SILVA, JIM EUBANK
         PMS: P 30:00.00                                                       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                     20:00.00   18:44.51P  18  
     1) Germolus, Dixie C W84           2) Owens, Barbara R W82           
     3) Duncan, Jean M W79              4) Hirsch, Ann M W80     
  

USMS Logo

 

GO THE DISTANCE

Link to the Swimming World website

Sports Basement Logo