Pacific Masters gif

Results
Modesto Area Aquatic Club

Licensed to Modesto Area Aquatic Club  HY-TEK's Meet Manager 8/21/2010 01:11 PM
                  MAAC 4th Annual Summer SCM Meet - 8/21/2010                  
                             Sanction #: 38-10-13                              
                                    Results                                    
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Louderback, Kelsey        27 Marin Pirates Ma-38              29.70  
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Louderback, Kelsey        27 Marin Pirates Ma-38              33.65  
 
Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Louderback, Kelsey        27 Marin Pirates Ma-38            1:14.75  
                  36.08     1:14.75 (38.67)                                        
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shih, Marissa             25 Mountain View Ma-38              39.66  
 
Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shih, Marissa             25 Mountain View Ma-38            1:28.75  
                  42.13     1:28.75 (46.62)                                        
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shih, Marissa             25 Mountain View Ma-38            1:19.05  
                  37.35     1:19.05 (41.70)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shih, Marissa             25 Mountain View Ma-38            2:52.22  
                  36.67     1:22.63 (45.96)     2:12.65 (50.02)     2:52.22 (39.57)
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Hearn, Heather A        34 Modesto Area Aqu-38              31.31  
  2 Mazurkiewicz, Brooke H    32 Tuolumne County-38               45.35  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mazurkiewicz, Brooke H    32 Tuolumne County-38             1:46.69  
                  50.31     1:46.69 (56.38)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hieb-Stock, Lisa M        30 Tuolumne County-38             2:46.61  
                  37.04     1:18.82 (41.78)     2:03.15 (44.33)     2:46.61 (43.46)
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Hearn, Heather A        34 Modesto Area Aqu-38              37.97  
 
Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hieb-Stock, Lisa M        30 Tuolumne County-38             1:35.17  
                  46.31     1:35.17 (48.86)                                        
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Martellucci, Cortney M    33 UNAT                             38.66  
  2 Mazurkiewicz, Brooke H    32 Tuolumne County-38               57.34  
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Martellucci, Cortney M    33 UNAT                             33.41  
 
Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Hearn, Heather A        34 Modesto Area Aqu-38            1:18.53  
                  36.42     1:18.53 (42.11)                                        
  2 Hieb-Stock, Lisa M        30 Tuolumne County-38             1:40.00  
                  45.09     1:40.00 (54.91)                                        
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Martellucci, Cortney M    33 UNAT                           1:16.52  
                  34.94     1:16.52 (41.58)                                        
  2 O'Hearn, Heather A        34 Modesto Area Aqu-38            1:20.59  
                  36.66     1:20.59 (43.93)                                        
  3 Hieb-Stock, Lisa M        30 Tuolumne County-38             1:29.36  
                  41.74     1:29.36 (47.62)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hieb-Stock, Lisa M        30 Tuolumne County-38             3:13.90  
                  44.05     1:34.45 (50.40)     2:29.71 (55.26)     3:13.90 (44.19)
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Karla E             38 Mountain View Ma-38            1:21.59  
                  39.29     1:21.59 (42.30)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Karla E             38 Mountain View Ma-38            2:50.46  
                  40.57     1:24.91 (44.34)     2:08.70 (43.79)     2:50.46 (41.76)
 
Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Karla E             38 Mountain View Ma-38            1:33.20  
                  45.66     1:33.20 (47.54)                                        
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Karla E             38 Mountain View Ma-38            1:38.64  
                  46.86     1:38.64 (51.78)                                        
 
Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Karla E             38 Mountain View Ma-38            1:32.69  
                  44.21     1:32.69 (48.48)                                        
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thorp, Kate               41 Marin Pirates Ma-38              39.33  
  2 Mageean, Gina M           42 Modesto Area Aqu-38              40.16  
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Menzmer, Lisa             41 UNAT                             38.45  
  2 Mageean, Gina M           42 Modesto Area Aqu-38              51.57  
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Menzmer, Lisa             41 UNAT                             41.89  
  2 Mittmann, Marie           41 Modesto Area Aqu-38              41.97  
  3 Thorp, Kate               41 Marin Pirates Ma-38              46.94  
  4 Mageean, Gina M           42 Modesto Area Aqu-38              51.88  
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mageean, Gina M           42 Modesto Area Aqu-38              43.18  
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Menzmer, Lisa             41 UNAT                           1:23.29  
                  38.71     1:23.29 (44.58)                                        
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dodd, Dina                47 Bear River Swimm-38              33.82  
  2 Powers, Terry             47 Marin Pirates Ma-38              34.32  
  3 Dunlap, Tricia A          45 Tuolumne County-38               45.57  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Powers, Terry             47 Marin Pirates Ma-38            1:16.80  
                  36.47     1:16.80 (40.33)                                        
  2 Dunlap, Tricia A          45 Tuolumne County-38             1:43.62  
                  48.11     1:43.62 (55.51)                                        
  3 Enos, Deborah L           49 Tuolumne County-38             1:53.33  
                  54.70     1:53.33 (58.63)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Powers, Terry             47 Marin Pirates Ma-38            2:51.69  
                  38.75     1:21.81 (43.06)     2:07.12 (45.31)     2:51.69 (44.57)
  2 Dunlap, Tricia A          45 Tuolumne County-38             3:47.90  
                  48.71     1:45.70 (56.99)   2:48.75 (1:03.05)     3:47.90 (59.15)
  3 Enos, Deborah L           49 Tuolumne County-38             4:08.36  
                  55.47   2:57.55 (2:02.08)   3:58.67 (1:01.12)      4:08.36 (9.69)
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Focha, Teresa M           49 Modesto Area Aqu-38              52.15  
  2 Dunlap, Tricia A          45 Tuolumne County-38               53.93  
  3 Machado, Cindy A          45 Stanford Masters-38              57.34  
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Focha, Teresa M           49 Modesto Area Aqu-38            1:53.43  
                  54.42     1:53.43 (59.01)                                        
  2 Dunlap, Tricia A          45 Tuolumne County-38             2:03.58  
                  57.68   2:03.58 (1:05.90)                                        
  3 Machado, Cindy A          45 Stanford Masters-38            2:08.96  
                2:08.96         2:08.96 ( )                                        
  4 Enos, Deborah L           49 Tuolumne County-38             2:15.49  
                1:07.83   2:15.49 (1:07.66)                                        
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dodd, Dina                47 Bear River Swimm-38              43.25  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dodd, Dina                47 Bear River Swimm-38            1:37.89  
                  45.19     1:37.89 (52.70)                                        
  2 Focha, Teresa M           49 Modesto Area Aqu-38            2:03.48  
                  58.70   2:03.48 (1:04.78)                                        
 
Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Focha, Teresa M           49 Modesto Area Aqu-38            1:45.07  
                  48.94     1:45.07 (56.13)                                        
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dodd, Dina                47 Bear River Swimm-38            1:30.47  
                  42.77     1:30.47 (47.70)                                        
  2 Enos, Deborah L           49 Tuolumne County-38             2:10.92  
                1:04.39   2:10.92 (1:06.53)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Focha, Teresa M           49 Modesto Area Aqu-38            3:52.71  
                  48.71   1:51.37 (1:02.66)   2:59.64 (1:08.27)     3:52.71 (53.07)
  2 Enos, Deborah L           49 Tuolumne County-38             4:35.03  
                1:08.75   2:19.14 (1:10.39)   3:36.14 (1:17.00)     4:35.03 (58.89)
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           51 Marin Pirates Ma-38              32.23  
  2 Wooten, Erica             51 Marin Pirates Ma-38              34.92  
  3 Forster, Jodie B          51 Tuolumne County-38               39.56  
  4 Faria, Joan               50 Modesto Area Aqu-38              48.30  
  5 Leam, Brendan             50 Modesto Area Aqu-38              55.33  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          52 Tri Valley Maste-38            1:05.17  
                  31.01     1:05.17 (34.16)                                        
  2 Lepinski, Cokie           51 Marin Pirates Ma-38            1:12.34  
                  35.83     1:12.34 (36.51)                                        
  3 Horak, Kathy M            51 Tuolumne County-38             1:23.72  
                  39.63     1:23.72 (44.09)                                        
  4 Forster, Jodie B          51 Tuolumne County-38             1:28.43  
                  42.94     1:28.43 (45.49)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          52 Tri Valley Maste-38            2:25.76  
                  32.91     1:09.80 (36.89)     1:47.45 (37.65)     2:25.76 (38.31)
  2 Horak, Kathy M            51 Tuolumne County-38             3:14.42  
                  42.29     1:29.35 (47.06)     2:20.44 (51.09)     3:14.42 (53.98)
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          52 Tri Valley Maste-38              34.00  
  2 Wooten, Erica             51 Marin Pirates Ma-38              39.25  
  3 Lepinski, Cokie           51 Marin Pirates Ma-38              39.85  
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          52 Tri Valley Maste-38            1:12.29  
                  35.34     1:12.29 (36.95)                                        
  2 Wooten, Erica             51 Marin Pirates Ma-38            1:33.71  
                  45.82     1:33.71 (47.89)                                        
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           51 Marin Pirates Ma-38              41.93  
  2 Forster, Jodie B          51 Tuolumne County-38               52.64  
  3 Faria, Joan               50 Modesto Area Aqu-38              55.91  
 
Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Horak, Kathy M            51 Tuolumne County-38             1:47.71  
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           51 Marin Pirates Ma-38              37.26  
  2 Wooten, Erica             51 Marin Pirates Ma-38              39.23  
  3 Forster, Jodie B          51 Tuolumne County-38               50.59  
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          52 Tri Valley Maste-38            1:15.40  
                  33.95     1:15.40 (41.45)                                        
  2 Horak, Kathy M            51 Tuolumne County-38             1:40.56  
                  49.58     1:40.56 (50.98)                                        
  3 Forster, Jodie B          51 Tuolumne County-38             1:45.21  
                  51.54     1:45.21 (53.67)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Horak, Kathy M            51 Tuolumne County-38             3:41.94  
                  51.12   1:51.42 (1:00.30)   2:52.98 (1:01.56)     3:41.94 (48.96)
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stires, Mary T            57 Modesto Area Aqu-38              52.43  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stires, Mary T            57 Modesto Area Aqu-38            2:02.19  
                  56.76   2:02.19 (1:05.43)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Perry, Laurie S           56 Tuolumne County-38             3:43.87  
                  54.11     1:52.86 (58.75)     2:49.98 (57.12)     3:43.87 (53.89)
 
Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Perry, Laurie S           56 Tuolumne County-38             2:09.88  
                1:05.16   2:09.88 (1:04.72)                                        
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Robin M           59 Tuolumne County-38               56.42  
 
Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Robin M           59 Tuolumne County-38             2:06.17  
                  59.78   2:06.17 (1:06.39)                                        
 
Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Robin M           59 Tuolumne County-38               58.11  
 
Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Perry, Laurie S           56 Tuolumne County-38             2:08.68  
                  58.09   2:08.68 (1:10.59)                                        
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Robin M           59 Tuolumne County-38             2:00.24  
                  58.76   2:00.24 (1:01.48)                                        
  2 Perry, Laurie S           56 Tuolumne County-38             2:01.61  
                  58.64   2:01.61 (1:02.97)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Robin M           59 Tuolumne County-38             4:18.21  
                1:00.92   2:09.18 (1:08.26)   3:21.84 (1:12.66)     4:18.21 (56.37)
  2 Perry, Laurie S           56 Tuolumne County-38             4:20.22  
                1:00.31   2:10.46 (1:10.15)   3:24.38 (1:13.92)     4:20.22 (55.84)
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Neumann, Pamela           64 Modesto Area Aqu-38              42.67  
  2 Giove, Julie K            61 Tuolumne County-38               52.87  
 
Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Giove, Julie K            61 Tuolumne County-38             1:57.53  
                  54.59   1:57.53 (1:02.94)                                        
 
Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Giove, Julie K            61 Tuolumne County-38             4:12.15  
                  59.63   2:05.57 (1:05.94)   3:10.74 (1:05.17)   4:12.15 (1:01.41)
 
Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Giove, Julie K            61 Tuolumne County-38             2:37.13  
                1:16.99   2:37.13 (1:20.14)                                        
 
Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Neumann, Pamela           64 Modesto Area Aqu-38              51.28  
  2 Williams, Connie L        64 Tuolumne County-38               59.41  
 
Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Connie L        64 Tuolumne County-38             2:06.54  
                1:00.24   2:06.54 (1:06.30)                                        
 
Women 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Connie L        64 Tuolumne County-38             2:17.05  
                  59.61   2:17.05 (1:17.44)                                        
 
Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Connie L        64 Tuolumne County-38             2:01.63  
                  59.74   2:01.63 (1:01.89)                                        
  2 Giove, Julie K            61 Tuolumne County-38             2:28.53  
                3:10.93         2:28.53 ( )                                        
 
Women 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Connie L        64 Tuolumne County-38             4:20.70  
                  59.65   2:10.01 (1:10.36)   3:19.40 (1:09.39)   4:20.70 (1:01.30)
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russell, Tracy A          65 Tuolumne County-38               48.66  
 
Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Birdsall, Connie L        65 Tuolumne County-38             1:43.11  
                  50.86     1:43.11 (52.25)                                        
  2 Russell, Tracy A          65 Tuolumne County-38             1:44.04  
                  48.85     1:44.04 (55.19)                                        
 
Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Birdsall, Connie L        65 Tuolumne County-38             3:43.18  
                  52.26     1:50.11 (57.85)     2:49.99 (59.88)     3:43.18 (53.19)
 
Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russell, Tracy A          65 Tuolumne County-38               57.47  
 
Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russell, Tracy A          65 Tuolumne County-38             2:14.11  
                1:03.90   2:14.11 (1:10.21)                                        
 
Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Birdsall, Connie L        65 Tuolumne County-38             2:30.55  
                1:12.12   2:30.55 (1:18.43)                                        
 
Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Birdsall, Connie L        65 Tuolumne County-38             2:04.31  
                  59.35   2:04.31 (1:04.96)                                        
 
Women 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Birdsall, Connie L        65 Tuolumne County-38             4:32.72  
                1:03.75   2:13.80 (1:10.05)   3:34.57 (1:20.77)     4:32.72 (58.15)
 
Women 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          73 Walnut Creek Mas-38              53.28  
  2 Wivell, Toni M            73 Tuolumne County-38             1:00.56  
 
Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          73 Walnut Creek Mas-38            2:00.64  
                  58.94   2:00.64 (1:01.70)                                        
  2 Wivell, Toni M            73 Tuolumne County-38             2:13.45  
                1:04.48   2:13.45 (1:08.97)                                        
 
Women 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wivell, Toni M            73 Tuolumne County-38             4:42.49  
                1:04.84   2:17.71 (1:12.87)   3:31.53 (1:13.82)   4:42.49 (1:10.96)
 
Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          73 Walnut Creek Mas-38            1:08.70  
 
Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          73 Walnut Creek Mas-38            1:03.74  
 
Women 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          73 Walnut Creek Mas-38            2:19.17  
                1:06.63   2:19.17 (1:12.54)                                        
 
Women 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             79 Walnut Creek Mas-38              52.43  
 
Women 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             79 Walnut Creek Mas-38            1:54.37  
                  54.52     1:54.37 (59.85)                                        
 
Women 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             79 Walnut Creek Mas-38              55.74  
 
Women 75-79 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             79 Walnut Creek Mas-38            2:10.23  
                1:01.78   2:10.23 (1:08.45)                                        
 
Women 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             79 Walnut Creek Mas-38            1:54.01  
                  54.68     1:54.01 (59.33)                                        
 
Women 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mutzner, Sissy A          81 Tuolumne County-38             1:05.22  
 
Women 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mutzner, Sissy A          81 Tuolumne County-38             2:20.82  
                1:07.47   2:20.82 (1:13.35)                                        
 
Women 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mutzner, Sissy A          81 Tuolumne County-38             4:54.44  
                1:06.94   2:21.94 (1:15.00)   3:38.80 (1:16.86)   4:54.44 (1:15.64)
 
Women 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mutzner, Sissy A          81 Tuolumne County-38             1:16.13  
 
Women 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mutzner, Sissy A          81 Tuolumne County-38             1:21.14  
 
Men 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Sean A           22 Marin Pirates Ma-38              30.55  
 
Men 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Sean A           22 Marin Pirates Ma-38            1:06.82  
                  33.13     1:06.82 (33.69)                                        
 
Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Sean A           22 Marin Pirates Ma-38              35.10  
 
Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Sean A           22 Marin Pirates Ma-38              29.28  
 
Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Sean A           22 Marin Pirates Ma-38            1:06.35  
                  30.07     1:06.35 (36.28)                                        
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fogarty, Brian W          26 UNAT                             25.91  
  2 Schmelzer, Matthew E      28 The Olympic Club-38              27.49  
  3 Lee, Colin Y              27 Mountain View Ma-38              27.79  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Colin Y              27 Mountain View Ma-38            1:00.90  
                  29.66     1:00.90 (31.24)                                        
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fogarty, Brian W          26 UNAT                             32.57  
  2 Naylor, Jack B            25 Lucas Valley Aqu-38              33.58  
 
Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fogarty, Brian W          26 UNAT                           1:14.21  
                  34.70     1:14.21 (39.51)                                        
  2 Naylor, Jack B            25 Lucas Valley Aqu-38            1:15.44  
                  35.18     1:15.44 (40.26)                                        
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fogarty, Brian W          26 UNAT                             29.04  
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Naylor, Jack B            25 Lucas Valley Aqu-38            1:04.60  
                  32.87     1:04.60 (31.73)                                        
  2 Schmelzer, Matthew E      28 The Olympic Club-38            1:09.23  
                  31.94     1:09.23 (37.29)                                        
  3 Lee, Colin Y              27 Mountain View Ma-38            1:12.27  
                  33.61     1:12.27 (38.66)                                        
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Esguerra, Todd            31 UNAT                             27.23  
  2 Donlon, Kevin H           32 Modesto Area Aqu-38              27.48  
  3 Mazurkiewicz, Adam B      33 Tuolumne County-38               29.78  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Esguerra, Todd            31 UNAT                           1:00.55  
                  29.78     1:00.55 (30.77)                                        
  2 Donlon, Kevin H           32 Modesto Area Aqu-38            1:00.76  
                  29.31     1:00.76 (31.45)                                        
  3 Mazurkiewicz, Adam B      33 Tuolumne County-38             1:06.23  
                  31.83     1:06.23 (34.40)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Donlon, Kevin H           32 Modesto Area Aqu-38            2:15.49  
                  31.25     1:06.26 (35.01)     1:42.01 (35.75)     2:15.49 (33.48)
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Esguerra, Todd            31 UNAT                             32.83  
  2 Leung, Greg D             32 San Mateo Master-38              38.82  
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Esguerra, Todd            31 UNAT                           1:14.53  
                  33.60     1:14.53 (40.93)                                        
  2 Mazurkiewicz, Adam B      33 Tuolumne County-38             1:30.56  
                  43.19     1:30.56 (47.37)                                        
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Leung, Greg D             32 San Mateo Master-38              32.80  
  2 Donlon, Kevin H           32 Modesto Area Aqu-38              33.36  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Leung, Greg D             32 San Mateo Master-38            1:21.02  
                  37.67     1:21.02 (43.35)                                        
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mazurkiewicz, Adam B      33 Tuolumne County-38             1:19.38  
                  36.49     1:19.38 (42.89)                                        
  2 Leung, Greg D             32 San Mateo Master-38            1:21.26  
                  38.42     1:21.26 (42.84)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mazurkiewicz, Adam B      33 Tuolumne County-38             2:52.87  
                  35.73     1:22.77 (47.04)     2:13.95 (51.18)     2:52.87 (38.92)
 -- Leung, Greg D             32 San Mateo Master-38                 DQ  
                  37.52     1:26.47 (48.95)     2:14.14 (47.67)          DQ (45.84)
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sharar, Brian             37 Modesto Area Aqu-38              29.18  
  2 Pierstorff, Sam J         35 Modesto Area Aqu-38              32.61  
  3 Stock, Kyle K             37 Tuolumne County-38               33.67  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stock, Kyle K             37 Tuolumne County-38             1:15.52  
                  35.30     1:15.52 (40.22)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stock, Kyle K             37 Tuolumne County-38             2:55.09  
                  36.21     1:19.52 (43.31)     2:06.51 (46.99)     2:55.09 (48.58)
 
Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pierstorff, Sam J         35 Modesto Area Aqu-38              35.20  
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sharar, Brian             37 Modesto Area Aqu-38              37.22  
  2 Stock, Kyle K             37 Tuolumne County-38               41.26  
 
Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sharar, Brian             37 Modesto Area Aqu-38            1:26.84  
                  40.45     1:26.84 (46.39)                                        
  2 Stock, Kyle K             37 Tuolumne County-38             1:30.05  
                  41.70     1:30.05 (48.35)                                        
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sharar, Brian             37 Modesto Area Aqu-38              32.94  
  2 Pierstorff, Sam J         35 Modesto Area Aqu-38              34.28  
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sharar, Brian             37 Modesto Area Aqu-38            1:13.65  
                  33.24     1:13.65 (40.41)                                        
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Olson, Kurt               41 Modesto Area Aqu-38              26.61  
  2 Guite, Marc               43 Ellis Electric E-38              29.08  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Guite, Marc               43 Ellis Electric E-38            1:04.58  
                  30.63     1:04.58 (33.95)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Guerrero, Patrick         41 Modesto Area Aqu-38            2:27.37  
                  32.23     1:07.97 (35.74)     1:46.46 (38.49)     2:27.37 (40.91)
  2 Mageean, Edward A         41 Modesto Area Aqu-38            2:32.63  
                  32.43     1:08.27 (35.84)     1:49.68 (41.41)     2:32.63 (42.95)
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mageean, Edward A         41 Modesto Area Aqu-38            1:27.22  
                  43.17     1:27.22 (44.05)                                        
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Olson, Kurt               41 Modesto Area Aqu-38              29.88  
  2 Guite, Marc               43 Ellis Electric E-38              33.26  
 
Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Guite, Marc               43 Ellis Electric E-38            1:17.90  
                  35.85     1:17.90 (42.05)                                        
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mageean, Edward A         41 Modesto Area Aqu-38            1:20.22  
                  38.16     1:20.22 (42.06)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mageean, Edward A         41 Modesto Area Aqu-38            3:04.83  
                  38.72     1:26.02 (47.30)     2:20.70 (54.68)     3:04.83 (44.13)
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Condon, Doug              47 Tri Valley Maste-38              27.26  
  2 Kurisu, Gregg             45 Clovis Swim Club-38              27.61  
  3 Cummins, Michael V        49 Modesto Area Aqu-38              30.52  
  4 Yeager, Chip              48 Modesto Area Aqu-38              31.06  
  5 Campbell, Chris           49 Mountain View Ma-38              31.66  
  6 Martin, Gregg J           47 UNAT                             34.74  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Condon, Doug              47 Tri Valley Maste-38            1:01.53  
                  29.88     1:01.53 (31.65)                                        
  2 Kurisu, Gregg             45 Clovis Swim Club-38            1:04.12  
                  31.23     1:04.12 (32.89)                                        
  3 Campbell, Chris           49 Mountain View Ma-38            1:09.57  
                  33.83     1:09.57 (35.74)                                        
  4 Franklin, David B         49 Modesto Area Aqu-38            1:31.94  
                  45.13     1:31.94 (46.81)                                        
  5 Martin, Gregg J           47 UNAT                           1:33.21  
                1:23.60      1:33.21 (9.61)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Chris           49 Mountain View Ma-38            2:35.59  
                  35.99     1:15.21 (39.22)     1:55.27 (40.06)     2:35.59 (40.32)
  2 Franklin, David B         49 Modesto Area Aqu-38            3:23.54  
                  45.43     1:34.80 (49.37)     2:30.20 (55.40)     3:23.54 (53.34)
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kurisu, Ron               46 Clovis Swim Club-38              39.29  
  2 Campbell, Chris           49 Mountain View Ma-38              40.38  
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Chris           49 Mountain View Ma-38            1:28.19  
                  43.26     1:28.19 (44.93)                                        
  2 Martin, Gregg J           47 UNAT                           1:41.13  
                  50.82     1:41.13 (50.31)                                        
  3 Franklin, David B         49 Modesto Area Aqu-38            1:56.71  
                  56.31   1:56.71 (1:00.40)                                        
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Condon, Doug              47 Tri Valley Maste-38              34.36  
  2 Bauer, Kim                46 Marin Pirates Ma-38              38.32  
  3 Kurisu, Ron               46 Clovis Swim Club-38              40.26  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Condon, Doug              47 Tri Valley Maste-38            1:17.16  
                  36.94     1:17.16 (40.22)                                        
  2 Bauer, Kim                46 Marin Pirates Ma-38            1:24.77  
                  40.60     1:24.77 (44.17)                                        
  3 Martin, Gregg J           47 UNAT                           1:47.30  
                  49.92     1:47.30 (57.38)                                        
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kurisu, Gregg             45 Clovis Swim Club-38              31.49  
  2 Bauer, Kim                46 Marin Pirates Ma-38              33.54  
  3 Cummins, Michael V        49 Modesto Area Aqu-38              33.80  
  4 Yeager, Chip              48 Modesto Area Aqu-38              37.91  
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cummins, Michael V        49 Modesto Area Aqu-38            1:25.23  
                  36.34     1:25.23 (48.89)                                        
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Condon, Doug              47 Tri Valley Maste-38            1:11.21  
                  35.19     1:11.21 (36.02)                                        
  2 Bauer, Kim                46 Marin Pirates Ma-38            1:17.30  
                  36.01     1:17.30 (41.29)                                        
  3 Kurisu, Ron               46 Clovis Swim Club-38            1:21.12  
                  37.31     1:21.12 (43.81)                                        
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hanson, Jeff T            51 Modesto Area Aqu-38              28.54  
  2 Martin, Curtis            51 Modesto Area Aqu-38              32.72  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hanson, Jeff T            51 Modesto Area Aqu-38            1:02.91  
                  30.42     1:02.91 (32.49)                                        
  2 Taylor, Ron A             50 UNAT                           1:05.28  
                  31.55     1:05.28 (33.73)                                        
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Ron A             50 UNAT                             32.59  
  2 Hanson, Jeff T            51 Modesto Area Aqu-38              36.16  
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gass, Matthew E           53 Tuolumne County-38             1:26.46  
                  41.45     1:26.46 (45.01)                                        
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hanson, Jeff T            51 Modesto Area Aqu-38              37.70  
  2 Sinclair, Brian H         54 Modesto Area Aqu-38              47.19  
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Ron A             50 UNAT                             30.26  
  2 Gass, Matthew E           53 Tuolumne County-38               35.77  
 
Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gass, Matthew E           53 Tuolumne County-38             1:25.22  
                  39.14     1:25.22 (46.08)                                        
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Ron A             50 UNAT                           1:13.63  
                  32.94     1:13.63 (40.69)                                        
  2 Gass, Matthew E           53 Tuolumne County-38             1:21.64  
                  36.21     1:21.64 (45.43)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gass, Matthew E           53 Tuolumne County-38             3:01.12  
                  39.48     1:27.00 (47.52)     2:20.65 (53.65)     3:01.12 (40.47)
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Helander, Rick            56 Modesto Area Aqu-38              28.88  
  2 Wells, Don                56 Tuolumne County-38               28.99  
  3 Giove, (Mike) Anthony M   57 Tuolumne County-38               45.18  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Broderick, Tim            59 Stanford Masters-38            1:00.43  
                  29.47     1:00.43 (30.96)                                        
  2 Jones, Rick R             59 Modesto Area Aqu-38            1:01.95  
                  29.69     1:01.95 (32.26)                                        
  3 Guadagni, Peter M         55 Walnut Creek Mas-38            1:03.63  
                  31.05     1:03.63 (32.58)                                        
  4 Wells, Don                56 Tuolumne County-38             1:07.76  
                1:07.76         1:07.76 ( )                                        
  5 Giove, (Mike) Anthony M   57 Tuolumne County-38             1:49.10  
                  51.36     1:49.10 (57.74)                                        
  6 Chambers, Bob A           58 Tuolumne County-38             1:55.78  
                  52.24   1:55.78 (1:03.54)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Broderick, Tim            59 Stanford Masters-38            2:13.85  
                  32.05     1:06.82 (34.77)     1:40.85 (34.03)     2:13.85 (33.00)
  2 Chaffey, Richard L        57 Modesto Area Aqu-38            2:50.08  
                  39.34     1:21.75 (42.41)     2:05.97 (44.22)     2:50.08 (44.11)
  3 Giove, (Mike) Anthony M   57 Tuolumne County-38             4:11.76  
                  56.01   2:01.51 (1:05.50)   3:09.86 (1:08.35)   4:11.76 (1:01.90)
  4 Chambers, Bob A           58 Tuolumne County-38             4:14.46  
                  53.77   1:59.19 (1:05.42)   3:06.57 (1:07.38)   4:14.46 (1:07.89)
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Farrand, David N          56 Modesto Area Aqu-38              33.31  
  2 Helander, Rick            56 Modesto Area Aqu-38              34.67  
  3 Chambers, Bob A           58 Tuolumne County-38               54.21  
  4 Giove, (Mike) Anthony M   57 Tuolumne County-38             1:00.89  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Farrand, David N          56 Modesto Area Aqu-38            1:15.24  
                  36.94     1:15.24 (38.30)                                        
  2 Guadagni, Peter M         55 Walnut Creek Mas-38            1:21.15  
                  40.00     1:21.15 (41.15)                                        
  3 Chaffey, Richard L        57 Modesto Area Aqu-38            1:35.37  
                  46.66     1:35.37 (48.71)                                        
  4 Chambers, Bob A           58 Tuolumne County-38             1:51.62  
                  54.31     1:51.62 (57.31)                                        
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kennedy, James B          59 Cal Maritime Aca-38              38.97  
  2 Brown, Chad W             56 Modesto Area Aqu-38              47.66  
  3 Giove, (Mike) Anthony M   57 Tuolumne County-38             1:00.54  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Guadagni, Peter M         55 Walnut Creek Mas-38            1:19.75  
                  38.56     1:19.75 (41.19)                                        
  2 Kennedy, James B          59 Cal Maritime Aca-38            1:25.08  
                  40.00     1:25.08 (45.08)                                        
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Rick R             59 Modesto Area Aqu-38              31.21  
  2 Helander, Rick            56 Modesto Area Aqu-38              33.67  
  3 Wells, Don                56 Tuolumne County-38               36.80  
  4 Brown, Chad W             56 Modesto Area Aqu-38              47.65  
 
Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Guadagni, Peter M         55 Walnut Creek Mas-38            1:09.71  
                  33.26     1:09.71 (36.45)                                        
  2 Jones, Rick R             59 Modesto Area Aqu-38            1:12.47  
                  34.13     1:12.47 (38.34)                                        
  3 Kennedy, James B          59 Cal Maritime Aca-38            1:21.96  
                  38.98     1:21.96 (42.98)                                        
  4 Chaffey, Richard L        57 Modesto Area Aqu-38            1:38.62  
                  45.00     1:38.62 (53.62)                                        
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Guadagni, Peter M         55 Walnut Creek Mas-38            1:11.99  
                  34.90     1:11.99 (37.09)                                        
  2 Jones, Rick R             59 Modesto Area Aqu-38            1:13.05  
                  34.75     1:13.05 (38.30)                                        
  3 Kennedy, James B          59 Cal Maritime Aca-38            1:20.45  
                  38.18     1:20.45 (42.27)                                        
  4 Brown, Chad W             56 Modesto Area Aqu-38            1:39.75  
                  44.16     1:39.75 (55.59)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Broderick, Tim            59 Stanford Masters-38            2:37.89  
                  33.68     1:17.49 (43.81)     2:02.22 (44.73)     2:37.89 (35.67)
  2 Kennedy, James B          59 Cal Maritime Aca-38            2:54.58  
                  38.51     1:26.20 (47.69)     2:14.62 (48.42)     2:54.58 (39.96)
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Bill E              62 UNAT                             32.66  
  2 Kendall, Scot             60 UNAT                             33.03  
  3 Hollingsworth, Gordon     62 Modesto Area Aqu-38              35.16  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Lawrence A        62 Tuolumne County-38             1:35.22  
                  46.04     1:35.22 (49.18)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Young, Julius W           64 University of Sa-38            2:34.73  
                  35.58     1:15.08 (39.50)     1:54.05 (38.97)     2:34.73 (40.68)
  2 Carter, Lawrence A        62 Tuolumne County-38             3:28.21  
                  47.36     1:40.79 (53.43)     2:35.16 (54.37)     3:28.21 (53.05)
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hollingsworth, Gordon     62 Modesto Area Aqu-38              44.19  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kendall, Scot             60 UNAT                           1:38.99  
                  46.69     1:38.99 (52.30)                                        
  2 Carter, Lawrence A        62 Tuolumne County-38             1:49.54  
                  51.74     1:49.54 (57.80)                                        
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bush, Philip L            61 Manatee Aquatic-38               35.27  
 
Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Young, Julius W           64 University of Sa-38            1:21.02  
                  38.44     1:21.02 (42.58)                                        
  2 Bush, Philip L            61 Manatee Aquatic-38             1:26.70  
                  39.64     1:26.70 (47.06)                                        
  3 Kendall, Scot             60 UNAT                           1:49.08  
                  47.79   1:49.08 (1:01.29)                                        
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Bill E              62 UNAT                           1:26.80  
                  39.33     1:26.80 (47.47)                                        
  2 Kendall, Scot             60 UNAT                           1:26.86  
                  40.20     1:26.86 (46.66)                                        
  3 Carter, Lawrence A        62 Tuolumne County-38             1:43.09  
                  49.24     1:43.09 (53.85)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Young, Julius W           64 University of Sa-38            2:56.51  
                  39.52     1:26.77 (47.25)     2:17.51 (50.74)     2:56.51 (39.00)
  2 Kendall, Scot             60 UNAT                           3:21.19  
                  44.76     1:39.78 (55.02)     2:35.75 (55.97)     3:21.19 (45.44)
  3 Carter, Lawrence A        62 Tuolumne County-38             3:49.72  
                  51.45   1:55.87 (1:04.42)   2:57.77 (1:01.90)     3:49.72 (51.95)
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Daniels, Larry N          65 Modesto Area Aqu-38              30.60  
  2 Davis, Don M              66 Rolling Hills Mu-38              30.71  
  3 Cottrell, Rich B          69 Menlo Masters Ak-38              37.18  
  4 Anning, Bill C            69 Tuolumne County-38               50.37  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, Dave R            67 Menlo Masters Ak-38            1:07.08  
                  32.19     1:07.08 (34.89)                                        
  2 Davis, Don M              66 Rolling Hills Mu-38            1:07.23  
                  31.88     1:07.23 (35.35)                                        
  3 Daniels, Larry N          65 Modesto Area Aqu-38            1:09.37  
                  33.52     1:09.37 (35.85)                                        
  4 Glasrud, Don H            68 Fig Garden Swim-38             1:32.07  
                  44.18     1:32.07 (47.89)                                        
  5 Anning, Bill C            69 Tuolumne County-38             1:46.62  
                  52.33     1:46.62 (54.29)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Don M              66 Rolling Hills Mu-38            2:26.73  
                  33.46     1:10.78 (37.32)     1:49.05 (38.27)     2:26.73 (37.68)
  2 Daniels, Larry N          65 Modesto Area Aqu-38            2:37.22  
                  36.27     1:16.85 (40.58)     1:58.24 (41.39)     2:37.22 (38.98)
  3 Cottrell, Rich B          69 Menlo Masters Ak-38            3:12.94  
                  41.44     1:30.86 (49.42)     2:22.34 (51.48)     3:12.94 (50.60)
  4 Anning, Bill C            69 Tuolumne County-38             3:48.56  
                  54.16     1:52.87 (58.71)     2:52.64 (59.77)     3:48.56 (55.92)
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anning, Bill C            69 Tuolumne County-38             1:08.68  
 
Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, Dave R            67 Menlo Masters Ak-38            1:26.05  
                  43.30     1:26.05 (42.75)                                        
  2 Anning, Bill C            69 Tuolumne County-38             2:21.36  
                2:21.36         2:21.36 ( )                                        
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Glasrud, Don H            68 Fig Garden Swim-38               49.02  
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Don M              66 Rolling Hills Mu-38            1:30.67  
                  42.44     1:30.67 (48.23)                                        
  2 Glasrud, Don H            68 Fig Garden Swim-38             1:57.06  
                  54.59   1:57.06 (1:02.47)                                        
 
Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Daniels, Larry N          65 Modesto Area Aqu-38              35.52  
 
Men 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, Dave R            67 Menlo Masters Ak-38            1:25.14  
                  40.92     1:25.14 (44.22)                                        
  2 Daniels, Larry N          65 Modesto Area Aqu-38            1:31.61  
                  41.16     1:31.61 (50.45)                                        
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, Dave R            67 Menlo Masters Ak-38            1:16.91  
                  38.41     1:16.91 (38.50)                                        
  2 Glasrud, Don H            68 Fig Garden Swim-38             1:58.22  
                1:00.85     1:58.22 (57.37)                                        
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kleman, Karl F            70 Tuolumne County-38               35.02  
  2 Helm, Frank M             70 Tuolumne County-38               35.40  
  3 Haworth, A Emory          74 Walnut Creek Mas-38              40.88  
  4 Russell, Hank             73 Tuolumne County-38               46.76  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Helm, Frank M             70 Tuolumne County-38             1:23.30  
                  39.54     1:23.30 (43.76)                                        
  2 Fasbender, Barry A        73 Stanford Masters-38            1:30.94  
                  44.04     1:30.94 (46.90)                                        
  3 Haworth, A Emory          74 Walnut Creek Mas-38            1:39.67  
                  46.43     1:39.67 (53.24)                                        
  4 Russell, Hank             73 Tuolumne County-38             1:52.32  
                  50.88   1:52.32 (1:01.44)                                        
 
Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Helm, Frank M             70 Tuolumne County-38                  DQ  
                  41.03     1:25.11 (44.08)     2:12.61 (47.50)          DQ (48.39)
 
Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Helm, Frank M             70 Tuolumne County-38               44.70  
 
Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        73 Stanford Masters-38            1:44.15  
                  51.09     1:44.15 (53.06)                                        
 
Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kleman, Karl F            70 Tuolumne County-38               43.18  
  2 Fairfield, David M        71 Tuolumne County-38               46.75  
  3 Russell, Hank             73 Tuolumne County-38             1:01.10  
 
Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kleman, Karl F            70 Tuolumne County-38             1:44.79  
                  47.18     1:44.79 (57.61)                                        
  2 Fasbender, Barry A        73 Stanford Masters-38            1:50.39  
                  54.02     1:50.39 (56.37)                                        
  3 Haworth, A Emory          74 Walnut Creek Mas-38            2:00.49  
                  56.43   2:00.49 (1:04.06)                                        
 
Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Helm, Frank M             70 Tuolumne County-38               45.24  
  2 Fairfield, David M        71 Tuolumne County-38               46.70  
  3 Haworth, A Emory          74 Walnut Creek Mas-38              50.91  
 
Men 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fairfield, David M        71 Tuolumne County-38             1:47.66  
                  51.31     1:47.66 (56.35)                                        
  2 Fasbender, Barry A        73 Stanford Masters-38            1:51.44  
                  53.98     1:51.44 (57.46)                                        
 
Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fairfield, David M        71 Tuolumne County-38             1:39.85  
                  49.04     1:39.85 (50.81)                                        
  2 Fasbender, Barry A        73 Stanford Masters-38            1:41.80  
                  46.38     1:41.80 (55.42)                                        
 
Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Garretson, Robert O       77 Tuolumne County-38             1:50.81  
                  51.21     1:50.81 (59.60)                                        
 
Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Garretson, Robert O       77 Tuolumne County-38               56.53  
 
Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Garretson, Robert O       77 Tuolumne County-38               58.75  
 
Men 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Garretson, Robert O       77 Tuolumne County-38             2:11.14  
                1:02.48   2:11.14 (1:08.66)                                        
 
Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Garretson, Robert O       77 Tuolumne County-38             2:05.58  
                1:01.55   2:05.58 (1:04.03)                                        
 
Men 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schaufel, Bob             83 UNAT                             52.49  
  2 Clark, Floyd W            80 Tuolumne County-38             1:00.91  
  3 Mayhan, Ken G             82 Tuolumne County-38             1:02.34  
 
Men 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Floyd W            80 Tuolumne County-38             2:18.90  
                1:07.22   2:18.90 (1:11.68)                                        
  2 Mayhan, Ken G             82 Tuolumne County-38             2:29.37  
                1:09.09   2:29.37 (1:20.28)                                        
 
Men 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Floyd W            80 Tuolumne County-38             4:59.55  
 
Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schaufel, Bob             83 UNAT                             55.59  
  2 Schlange, Gunter R        80 Modesto Area Aqu-38            1:08.35  
  3 Clark, Floyd W            80 Tuolumne County-38             1:23.24  
 
Men 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schlange, Gunter R        80 Modesto Area Aqu-38            1:12.72  
 
Men 80-84 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Schlange, Gunter R        80 Modesto Area Aqu-38                 DQ  
                1:22.06        DQ (1:25.15)                                        
 
Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
 -- Modesto Area Aquatic Club-38  'A'                                DQ  
     1) Bullock, Karrie A W32           2) Mageean, Gina M W42            
     3) O'Hearn, Heather A W34          4) Mittmann, Marie W41            
                  34.92     1:14.18 (39.26)     1:45.70 (31.52)          DQ (29.62)
 
Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Marin Pirates Masters-38  'A'                               2:18.65  
     1) Powers, Terry W47               2) Wooten, Erica W51              
     3) Thorp, Kate W41                 4) Lepinski, Cokie W51            
                  34.75     1:09.36 (34.61)     1:47.08 (37.72)     2:18.65 (31.57)
 
Women 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Tuolumne County Aquatic Master-38  'B'                      3:01.67  
     1) Williams, Connie L W64          2) Dunlap, Tricia A W45           
     3) Carter, Robin M W59             4) Forster, Jodie B W51           
                  49.59     1:36.94 (47.35)     2:23.26 (46.32)     3:01.67 (38.41)
  2 Modesto Area Aquatic Club-38  'A'                           3:05.61  
     1) Focha, Teresa M W49             2) Faria, Joan W50                
     3) Stires, Mary T W57              4) Harper-Havens, Jamie C W49     
                  43.16     1:31.21 (48.05)     2:26.67 (55.46)     3:05.61 (38.94)
  3 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'                      3:11.55  
     1) Giove, Julie K W61              2) Enos, Deborah L W49            
     3) Perry, Laurie S W56             4) Horak, Kathy M W51             
                  52.43     1:45.09 (52.66)     2:33.44 (48.35)     3:11.55 (38.11)
 
Women 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'                      3:39.39  
     1) Wivell, Toni M W73              2) Mutzner, Sissy A W81           
     3) Birdsall, Connie L W65          4) Russell, Tracy A W65           
                1:02.12   2:05.23 (1:03.11)     2:55.02 (49.79)     3:39.39 (44.37)
 
Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Modesto Area Aquatic Club-38  'A'                           1:55.14  
     1) Guerrero, Patrick M41           2) Pierstorff, Sam J M35          
     3) Mageean, Edward A M41           4) Donlon, Kevin H M32            
                  30.90       56.85 (25.95)     1:27.59 (30.74)     1:55.14 (27.55)
 
Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Modesto Area Aquatic Club-38  'A'                           1:52.34  
     1) Hanson, Jeff T M51              2) Farrand, David N M56           
     3) Helander, Rick M56              4) Jones, Rick R M59              
                  29.18       44.52 (15.34)       57.13 (12.61)     1:52.34 (55.21)
  2 Modesto Area Aquatic Club-38  'B'                           2:22.91  
     1) Havens, Greg M46                2) Sinclair, Brian H M54          
     3) Franklin, David B M49           4) Martin, Curtis M51             
                  31.39       52.79 (21.40)     1:09.88 (17.09)   2:22.91 (1:13.03)
  3 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'                      2:35.12  
     1) Wells, Don M56                  2) Carter, Lawrence A M62         
     3) Chambers, Bob A M58             4) Gass, Matthew E M53            
                  29.99     1:11.45 (41.46)     1:42.67 (31.22)     2:35.12 (52.45)
 
Men 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Modesto Area Aquatic Club-38  'A'                           2:14.30  
     1) Chaffey, Richard L M57          2) Brown, Chad W M56              
     3) Hollingsworth, Gordon M62       4) Daniels, Larry N M65           
                  32.17     1:09.00 (36.83)     1:43.24 (34.24)     2:14.30 (31.06)
 
Men 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'                      2:37.83  
     1) Kleman, Karl F M70              2) Anning, Bill C M69             
     3) Helm, Frank M M70               4) Fairfield, David M M71         
                  36.18     1:26.39 (50.21)     2:03.44 (37.05)     2:37.83 (34.39)
  2 Tuolumne County Aquatic Master-38  'B'                      3:35.78  
     1) Mayhan, Ken G M82               2) Clark, Floyd W M80             
     3) Russell, Hank M73               4) Garretson, Robert O M77        
                1:01.47   2:05.31 (1:03.84)     2:52.37 (47.06)     3:35.78 (43.41)
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Marin Pirates Masters-38  'A'                               2:14.53  
     1) Johnson, Sean A M22             2) Bauer, Kim M46                 
     3) Louderback, Kelsey W27          4) Wooten, Erica W51              
                  30.77     1:07.47 (36.70)     1:17.92 (10.45)     2:14.53 (56.61)
  2 Modesto Area Aquatic Club-38  'A'                           2:25.25  
     1) O'Hearn, Heather A W34          2) Bullock, Karrie A W32          
     3) Pierstorff, Sam J M35           4) Donlon, Kevin H M32            
                  44.78       58.27 (13.49)     1:24.59 (26.32)   2:25.25 (1:00.66)
  3 Mountain View Masters-38  'A'                               2:25.29  
     1) Rees, Karla E W38               2) Shih, Marissa W25              
     3) Campbell, Chris M49             4) Lee, Colin Y M27               
                  44.23     1:23.49 (39.26)     1:57.83 (34.34)     2:25.29 (27.46)
  4 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'                      2:41.94  
     1) Mazurkiewicz, Adam B M33        2) Stock, Kyle K M37              
     3) Hieb-Stock, Lisa M W30          4) Mazurkiewicz, Brooke H W32     
                  41.86     1:22.74 (40.88)     1:56.50 (33.76)     2:41.94 (45.44)
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Modesto Area Aquatic Club-38  'A'                           2:58.31  
     1) Yeager, Chip M48                2) Leam, Brendan W50              
     3) Mageean, Edward A M41           4) Mageean, Gina M W42            
                  41.33     1:32.97 (51.64)     2:09.05 (36.08)     2:58.31 (49.26)
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Modesto Area Aquatic Club-38  'A'                           2:19.88  
     1) Farrand, David N M56            2) Mittmann, Marie W41            
     3) Jones, Rick R M59               4) Harper-Havens, Jamie C W49     
                  34.53     1:13.69 (39.16)     1:44.62 (30.93)     2:19.88 (35.26)
  2 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'                      2:48.54  
     1) Chambers, Bob A M58             2) Horak, Kathy M W51             
     3) Wells, Don M56                  4) Carter, Robin M W59            
                  51.96     1:47.63 (55.67)     2:37.11 (49.48)     2:48.54 (11.43)
  3 Modesto Area Aquatic Club-38  'B'                           2:48.86  
     1) Helander, Rick M56              2) Hanson, Jeff T M51             
     3) Focha, Teresa M W49             4) Faria, Joan W50                
                  35.71       52.55 (16.84)     1:13.90 (21.35)   2:48.86 (1:34.96)
  4 Tuolumne County Aquatic Master-38  'B'                      3:16.03  
     1) Enos, Deborah L W49             2) Forster, Jodie B W51           
     3) Gass, Matthew E M53             4) Carter, Lawrence A M62         
                1:04.75     2:00.97 (56.22)     2:35.98 (35.01)     3:16.03 (40.05)
 
Mixed 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Modesto Area Aquatic Club-38  'A'                           3:09.86  
     1) Stires, Mary T W57              2) Neumann, Pamela W64            
     3) Daniels, Larry N M65            4) Brown, Chad W M56              
                1:03.82     1:55.50 (51.68)     2:31.38 (35.88)     3:09.86 (38.48)
  2 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'                      3:59.84  
     1) Anning, Bill C M69              2) Garretson, Robert O M77        
     3) Williams, Connie L W64          4) Giove, Julie K W61             
                1:09.84     2:06.74 (56.90)   3:08.00 (1:01.26)     3:59.84 (51.84)
  3 Tuolumne County Aquatic Master-38  'B'                      4:08.10  
     1) Giove, (Mike) Anthony M M57     2) Dunlap, Tricia A W45           
     3) Perry, Laurie S W56             4) Mayhan, Ken G M82              
                  58.21   2:07.06 (1:08.85)     3:05.22 (58.16)   4:08.10 (1:02.88)
 
Mixed 280-319 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'                      3:36.43  
     1) Birdsall, Connie L W65          2) Kleman, Karl F M70             
     3) Fairfield, David M M71          4) Mutzner, Sissy A W81           
                1:01.12     1:45.94 (44.82)     2:34.33 (48.39)   3:36.43 (1:02.10)
  2 Tuolumne County Aquatic Master-38  'B'                      3:43.15  
     1) Russell, Tracy A W65            2) Russell, Hank M73              
     3) Wivell, Toni M W73              4) Helm, Frank M M70              
                  59.96      1:09.66 (9.70)     1:59.07 (49.41)   3:43.15 (1:44.08)
  





Return to Pacific Masters Swimming Homepage This page was designed and produced by Michael Moore. Please report any errors or omissions to him. We would also like to hear how the page can be improved or what you would like to see. Thank you.

2010-08-22


Copyright © 2009 Pacific Masters Swimming, Inc.
http://www.pacificmasters.org/