Pacific Masters gif

Results
Cruz Cruise
Open Water

Santa Cruz Masters
01 August
2010

          



                    Cruz Cruise 2 Mile Rough Water Swim

                     Santa Cruz, California 08/01/2010

 



             ********** AGE GROUP RESULTS LIST **************



                         FEMALE AGE GROUP  18 - 24

Place O'All Name                Age Team   Bib # Time        

===== ===== =================== === ====== ===== =========== 

    1     6 Sarah Deyoreo        22 WCM       57  0:47:51.40 

    2    20 Maria Deyoreo        23 CRUZ      56  0:54:42.25 

                         FEMALE AGE GROUP  25 - 29

Place O'All Name                Age Team   Bib # Time        

===== ===== =================== === ====== ===== =========== 

    1    50 Margaret Thompson    29 MAM       20  1:07:01.00 

                          MALE AGE GROUP  25 - 29

Place O'All Name                Age Team   Bib # Time        

===== ===== =================== === ====== ===== =========== 

    1    30 Rob Dumouchel        29 CVMM      10  0:58:26.30 

                         FEMALE AGE GROUP  30 - 34

Place O'All Name                Age Team   Bib # Time        

===== ===== =================== === ====== ===== =========== 

    1    48 Genevieve Bookwalte  33 CRUZ      63  1:04:59.70 

    2    52 Virginia Justus      34 MELO      66  1:07:44.65 

                          MALE AGE GROUP  30 - 34

Place O'All Name                Age Team   Bib # Time        

===== ===== =================== === ====== ===== =========== 

    1     1 Trevor Gillis        34 UNAT      74  0:43:01.65 

    2     4 Walter Tuholski      32 WCM       45  0:47:12.05 

    3    58 Ulas Karaoz          30 UNAT      72  1:11:36.45 

                         FEMALE AGE GROUP  35 - 39

Place O'All Name                Age Team   Bib # Time        

===== ===== =================== === ====== ===== =========== 

    1    36 Karla Rees           37 MVM       22  1:00:34.10 

                         FEMALE AGE GROUP  40 - 44

Place O'All Name                Age Team   Bib # Time        

===== ===== =================== === ====== ===== =========== 

    1     5 Jody Smith           41 MVM       46  0:47:20.35 

    2    10 Juliet Cox           42 MAM       52  0:50:21.15 

    3    11 Patti Bavernfeind    43 LVM       58  0:51:04.70 

    4    35 Marta Bechhoefer     42 CRUZ      43  1:00:26.35 

    5    51 Bonnie Brown         42 SMMM       3  1:07:21.80 

                          MALE AGE GROUP  40 - 44

Place O'All Name                Age Team   Bib # Time        

===== ===== =================== === ====== ===== =========== 

    1    24 Philip Kilmartin     43 UNAT      38  0:56:16.15 

    2    38 Kent Stiefzel        40 ECYM      39  1:01:23.05 

    3    46 Eric Rydman          44 UNAT      68  1:04:05.30 

                         FEMALE AGE GROUP  45 - 49

Place O'All Name                Age Team   Bib # Time        

===== ===== =================== === ====== ===== =========== 

    1    16 Cindy Clements       49 RAM       19  0:53:13.85 

    2    25 Ann Cardoza          48 CRUZ       1  0:56:31.80 

    3    32 Jennifer Phalen      45 SCAM      50  0:58:49.15 

    4    55 Regina Rus           47 MPM       14  1:09:32.95 

    5    61 Heidi Troutner       47 CRUZ      73  1:15:26.75 

    6    69 Cathy Bump           49 SERC      11  1:28:29.75 



                          MALE AGE GROUP  45 - 49

Place O'All Name                Age Team   Bib # Time        

===== ===== =================== === ====== ===== =========== 

    1     8 Dave Matthews        47 WCM       64  0:48:25.90 

    2    17 Kit Grattan          45 UNAT      70  0:53:20.90 

    3    19 Robert Frappia       46 NVM       61  0:54:41.15 

    4    28 Hendrik Meerman      48 CRUZ      23  0:57:04.80 

    5    29 Kevin Kirmse         47 UNAT       8  0:57:06.90 

    6    33 Barry Naughter       49 SERC      31  0:59:16.15 

    7    45 Jeff Everott         49 SERC      41  1:03:58.30 

    8    57 Robert Johansson     49 MHSC      33  1:10:51.40 

    9    59 James Nagamine       49 SERC      98  1:12:54.60 

                         FEMALE AGE GROUP  50 - 54

Place O'All Name                Age Team   Bib # Time        

===== ===== =================== === ====== ===== =========== 

    1    31 Lindabeth Schmucker  54 DAM       37  0:58:41.60 

    2    42 Claire Lavery        51 CCAM      67  1:02:38.75 

    3    44 Kristine Buckley     50 SMMM      29  1:03:10.85 

    4    53 Jeri Gintert         50 CRUZ      75  1:08:02.10 

    5    67 Denise Berro         50 UNAT      17  1:25:02.95 

                          MALE AGE GROUP  50 - 54

Place O'All Name                Age Team   Bib # Time        

===== ===== =================== === ====== ===== =========== 

    1    12 Michael Pyrch        51 SCSC      71  0:51:40.90 

    2    14 Daniel Kenny         52 SMMM      54  0:53:08.25 

    3    18 Joel Swartz          52 SMMM      60  0:54:11.85 

                         FEMALE AGE GROUP  55 - 59

Place O'All Name                Age Team   Bib # Time        

===== ===== =================== === ====== ===== =========== 

    1    23 Linda Locklin        57 CRUZ       9  0:56:10.55 

    2    62 Kildine Harms        56 WCM       12  1:16:00.65 

                          MALE AGE GROUP  55 - 59

Place O'All Name                Age Team   Bib # Time        

===== ===== =================== === ====== ===== =========== 

    1     3 Peter Guadigni       55 WCM       13  0:47:10.05 

    2     9 James Knight         56 CRUZ      30  0:50:10.30 

    3    13 Ron Emhoff           55 TVM       24  0:51:57.65 

    4    15 Bruce Sawhill        56 CRUZ      62  0:53:09.50 

    5    22 Paul Brown           55 CRUZ      76  0:55:40.85 

    6    41 James Kennedy        58 CMAM      65  1:02:16.80 

    7    47 Leslie Harder        57 RAMS      18  1:04:51.05 

    8    49 Dan Winterrowd       59 SMST      28  1:06:02.95 

    9    54 Alan Budenz          59 DC         6  1:08:33.55 

                         FEMALE AGE GROUP  60 - 64

Place O'All Name                Age Team   Bib # Time        

===== ===== =================== === ====== ===== =========== 

    1    63 Cathe Pleasant       62 CRUZ      15  1:19:15.80 

    2    70 Trudy Moline         61 SERC      53  1:30:04.90 

    3    71 Alida Canale         64 CRUZ      48  1:31:40.95 

                          MALE AGE GROUP  60 - 64

Place O'All Name                Age Team   Bib # Time        

===== ===== =================== === ====== ===== =========== 

    1    21 Randy Brown          62 SMMM      51  0:55:13.10 

    2    37 Dan Nadaner          61 CLOV       4  1:00:58.85 

    3    60 Anthony Wynne        62 RINC      59  1:15:05.95 

    4    68 Thomas Canale        63 CRUZ      49  1:27:11.35 

                         FEMALE AGE GROUP  65 - 69

Place O'All Name                Age Team   Bib # Time        

===== ===== =================== === ====== ===== =========== 

    1    65 Susan White          68 TCAM      99  1:20:32.30 

    2    72 Mary Cantini-Norkin  66 DC        40  1:46:06.45 



                          MALE AGE GROUP  65 - 69

Place O'All Name                Age Team   Bib # Time        

===== ===== =================== === ====== ===== =========== 

    1    64 Jerry Louden         68 SERC      16  1:20:14.00 

                        FEMALE WETSUIT AGE  1 - 99

Place O'All Name                Age Team   Bib # Time        

===== ===== =================== === ====== ===== =========== 

    1    39 Natalie Karr         24 UNAT      47  1:01:33.00 

    2    40 Marisa Casa          41 UNAT      42  1:01:33.30 

    3    56 Dana Seabury         36 USF        2  1:09:56.05 

    4    66 Rita Garcia          36 MAM       25  1:21:28.10 

                         MALE WETSUIT AGE  1 - 99

Place O'All Name                Age Team   Bib # Time        

===== ===== =================== === ====== ===== =========== 

    1     2 Ritch Viola          38 USF       34  0:43:15.00 

    2     7 Jason Campbell       48 WCMS      35  0:48:18.90 

    3    26 Brian Ascher         43 UNAT      69  0:56:35.20 

    4    27 David Condon         33 USF       36  0:56:40.85 

    5    34 Niall Murray         29 USF       32  0:59:42.15 

    6    43 Vince Grimaldi       44 CRUZ       7  1:03:02.10 



  
  





Return to Pacific Masters Swimming Homepage This page was designed and produced by Michael Moore. Please report any errors or omissions to him. We would also like to hear how the page can be improved or what you would like to see. Thank you.

2010-08-02


Copyright © 2009 Pacific Masters Swimming, Inc.
http://www.pacificmasters.org/