Pacific Masters gif

Results
Cruz Cruise
Open Water

Santa Cruz Masters
01 August
2010

          



                  MASTERS OVERALL RESULTS

Place Name                Age Sex Team   Time     Bib # 

===== =================== === === ====== ======== ===== 

    1 Trevor Gillis        34 M   UNAT   17:30.15   226 

    2 Michael Kilpatrick   26 M   TVM    18:09.55   278 

    3 Lee Wanie            36 M   TOC    18:28.75   100 

    4 Todd Arris           45 M   TOC    18:40.90   350 

    5 Chris Bond           43 M   WCM    18:43.30   107 

    6 Peter Guadagni       55 M   WCM    18:46.85    23 

    7 Evan Moore           21 M   CRUZ   18:47.00   134 

    8 Nikkolas Kemp        25 M   RAMS   18:51.80   260 

    9 Karl Tallman         51 M   CRUZ   18:51.85   272 

   10 Walter Tuholski      32 M   WCM    19:11.05    52 

   11 James Kemp           55 M   STAN   19:19.65   182 

   12 Chris Tainty         50 M   CRUZ   19:28.95    93 

   13 Courtney Beyer       23 F   UNAT   19:29.00   325 

   14 Mike Bohrer          46 M   SC SC  19:31.40   208 

   15 Fred Ferroggiaro     57 M   TOC    19:32.60   113 

   16 Joel Wilson          61 M   CRUZ   19:32.75    69 

   17 Brenda Newton        34 F   SC SC  19:33.40   207 

   18 Tim Kusumi           49 M   LGSR   19:34.05   280 

   19 David Mathews        47 M   WCM    19:34.80    88 

   20 James Knight         56 M   SCSCM  19:39.20   179 

   21 Al Humphrey          51 M   STANFO 19:45.85   249 

   22 Cara Davidoft        24 F   TOC    19:54.25   192 

   23 Mariko Ikehata       27 F   CRUZ   19:59.55   155 

   24 Michael Pyrch        51 M   SCSCM  20:05.60   180 

   25 John Chapman         39 M   UNAT   20:10.65   287 

   26 Patrick Sagisi       39 M   TOC    20:17.20    79 

   27 Dave De Cosse        49 M   CRUZ   20:32.45   139 

   28 Marguerite Meyer     51 F   TOC    20:37.50   288 

   29 Bart Lally           47 M   OLYMPI 20:40.90   321 

   30 Matthew Davis        30 M   SAC    20:49.35    44 

   31 Roland Nagel         48 M   CRUZ   20:55.30     2 

   32 Ron Emhoff           55 M   TVM    20:59.05   349 

   33 Kit Grattan          45 M   UNAT   21:08.30   129 

   34 Rebecca Wenzlau      22 F   STAN   21:10.70   326 

   35 Stephanie Garratt    42 F   PCAM   21:15.40   322 

   36 Cindy Clements       49 F   TAM    21:16.55   126 

   37 Adrianne Vasey       31 F   STAN   21:22.55   271 

   38 Holden Hardcastle    33 M   USF    21:31.55   333 

   39 Jay Montoya          39 M   WCM    21:32.80   141 

   40 Silva                46 M   DC     21:34.30   294 

   41 Nolan Mattox         19 M   UNAT   21:42.15    75 

   42 Cynthia Hertzer      41 F   CRUZ   21:54.95    70 

   43 Joelle Brown         24 F   SCAM   21:57.60   250 

   44 Brian Skuse          54 M   WANT   22:04.80   266 

   45 Robert McKee         51 M   MVM    22:07.00   158 

   46 Greg Mitchell        58 M   PVMA   22:08.85    57 

   47 Linda Locklin        57 F   CRUZ   22:10.55    60 

   48 Sharlene Gee         44 F   MVM    22:14.20   210 

   49 Fiona O'Donnell-Mcc  23 F   TOC    22:15.65   191 

   50 Sean Kelly           59 M   STAN   22:17.20   269 

   51 Nancy Lewis          51 F   PCAM   22:19.75   206 

   52 Ann Cardoza          48 F   CRUZ   22:27.95   105 

   53 Kevin Kimse          47 M   UNAT   22:35.45    35 

   54 Angela Haack         35 F   WCM    22:38.60   167 

   55 Mark Danna           54 M   UNAT   22:41.40   340 

   56 Marta Bechhoefer     42 F   CRUZ   22:52.25    86 

   57 Robert Hennessy      47 M   UNAT   22:53.45   176 

   58 Kelly Cantlen        42 F   WACM   23:05.55   295 

   59 Chuck Kight          62 M   RAMS   23:06.75   197 

   60 Phil Seaman          48 M   LGSRC  23:07.85   175 

   61 Rick Trivett         62 M   RAMS   23:09.20    97 

   62 Rob Dumouchel        29 M   CVMM   23:15.15   102 

   63 Scot Shoemaker       43 M   ACAC   23:17.55   137 

   64 Cindy Kemp           53 F   RAMS   23:21.45   117 

   65 McKenzie Kemp        20 F   RAMS   23:22.90   118 

   66 Antoine Herver       27 M   SCAM   23:26.40   190 

   67 Erika Bischoff       44 F   UNAT   23:27.30    13 

   68 Ralph Pickett        46 M   UNAT   23:35.25   171 

   69 Eric Rydman          44 M   UNAT   23:36.35   112 

   70 James Van Den Bogae  40 M   RAMS   23:38.20   128 

   71 Tesla Profuno        33 F   CRUZ   23:40.60   205 

   72 Marcia Benjamin      53 F   WCM    23:50.85   247 

   73 Uwe Wessbecker       49 M   STAN   23:52.70   213 

   74 Robert Fox           51 M   UNAT   23:53.00   265 

   75 Michele Ignoffo      40 F   CRUZ   23:56.60    92 

   76 Michael Piazza       64 M   WCM    23:59.45   198 

   77 Dexter Lee           55 M   PCAM   24:02.55   328 

   78 Tina Madej           52 F   UNAT   24:03.35    62 

   79 Alice Jones          61 F   SCAM   24:05.50   154 

   80 Lisa Porcella        37 F   UNAT   24:07.45    80 

   81 Grace Schmidt        45 F   UNAT   24:08.90    91 

   82 William Seligmann    53 M   CRUZ   24:12.10    14 

   83 Debra Roth           57 F   CHIC   24:16.25    10 

   84 Richard Risso        51 M   CRUZ   24:18.65    89 

   85 Ronald Ratcliffe     46 M   WACM   24:24.40   121 

   86 Kent Stietzel        40 M   ECYM   24:24.55   338 

   87 Richard Anderson     47 M   MVM    24:24.70   146 

   88 Dan Nadaner          61 M   CLOV   24:25.60   122 

   89 Jessica Moll         38 F   TEME   24:29.35   217 

   90 Kenneth Wisner       64 M   PCAM   24:35.40   268 

   91 Karen Boyer          54 F   PCAM   24:38.00   119 

   92 Rim Reid             63 M   TOC    24:40.20   144 

   93 Brian Harness        33 M   UNAT   24:40.65    19 

   94 Ric Notini           54 M   BAC    24:53.10   104 

   95 Marc Guite           43 M   EEE    24:53.40   283 

   96 James Reichmuth      49 M   UNAT   24:55.90   115 

   97 Leslie Harder        57 M   RAMS   25:00.50   133 

   98 Janet Shaldone       55 F   UNAT   25:19.40    40 

   99 Stephen Gordon       21 M   PCA    25:21.15   267 

  100 Joann Kita           44 F   RAMS   25:23.65   199 

  101 Orry Korb            55 M   CRUZ   25:33.60   153 

  102 Douglas Brewer       57 M   RAMS   25:34.20   124 

  103 Jean Allan           51 F   BAY    25:36.00   284 

  104 Robert Anderson      54 M   PCAM   25:36.60    48 

  105 Janet Beegle         43 F   MVM    25:39.35   254 

  106 Leon Kief            57 M   SMMM   25:44.90   330 

  107 Laurie Lewis         48 F   BAY    25:50.10   168 

  108 Amanda Sanguiret     39 F   TOC    26:13.75   162 

  109 Margaret Thompson    29 F   MAM    26:17.70    33 

  110 Virginia Alber-Glan  39 F   BAY    26:18.10   169 

  111 Timothy Messner      42 M   FGST   26:18.60   103 

  112 Ruan Bates           35 M   VSC    26:18.80   241 

  113 Paty Hermosillo-Per  53 F   PVMA   26:20.10    53 

  114 Charles Lester       48 M   CRUZ   26:30.55    67 

  115 Caroline Sorenson    28 F   MAM    26:31.05    87 

  116 Jeri Gintert         50 F   CRUZ   26:32.00    41 

  117 George Rehmet        43 M   SERC   26:40.65     4 

  118 Denny Koch           60 M   UNAT   26:41.85   172 

  119 Alan Budenz          59 M   DC     26:44.90    96 

  120 Heidi Troutner       47 F   CRUZ   26:51.65   110 

  121 Kristine Buckley     50 F   SMMM   26:53.05   157 

  122 Sky Stanfield        32 F   DC     26:58.10   345 

  123 Karen Wells          52 F   UNAT   27:01.95   261 

  124 Donald Ingalls       72 M   MVM    27:23.35    59 

  125 Steve Hern           51 M   SMST   27:26.65    25 

  126 Regina Rus           47 F   MPM    27:29.05   101 

  127 Laura Merkl          53 F   DC     27:32.50    98 

  128 Sherie Michaile      55 F   PVMA   27:37.25    54 

  129 Dawn Holley          36 F   DC     27:39.10   323 

  130 John Flahavan        44 M   UNAT   27:39.75   161 

  131 Wolfgang Dueregger   43 M   STANFO 27:48.20   170 

  132 Kate Coleman         67 F   SCAM   27:54.75   324 

  133 Clifford Lange       54 M   STAN   27:58.60    63 

  134 Barry Mansker        49 M   PRES   28:02.55    16 

  135 Roxane Phifer        39 F   DAM    28:11.80   166 

  136 Joanne Desmond       43 F   TSUN   28:13.45    20 

  137 Steven Guzzetta      59 M   UNAT   28:15.85   135 

  138 Kenneth Lalanne      56 M   MAM    28:17.80   331 

  139 Kildine Harms        56 F   WCM    28:34.05    22 

  140 Will Davis           59 M   DAM    28:38.00    42 

  141 Kimberly Chambers    33 F   UNAT   28:38.55   292 

  142 Paula Fuller         53 F   CRUZ   28:40.35    68 

  143 Bob Van Zant         53 M   WACM   28:40.60    95 

  144 Jim Cotton           77 M   WSC    28:45.60   320 

  145 Don Brown            77 M   WCM    28:46.70    24 

  146 Gerard Navarro       38 M   DC     28:48.10   329 

  147 John Anderson        68 M   VACA   28:48.75   123 

  148 Craig Wilson         45 M   CRUZ   28:56.60    36 

  149 Sean Carlton         27 M   MENLO  29:10.20   202 

  150 Phil McLaughlin      60 M   TEME   29:14.60   276 

  151 Julie Wesolek        51 F   PCA    29:15.95   252 

  152 Alison Norton        31 F   UNAT   29:16.25   214 

  153 Meghan Hays          37 F   SMMM   29:18.05   219 

  154 James Cooney         56 M   SRM    29:18.05   111 

  155 Rachel Goldeen       43 F   MVM    29:33.05    55 

  156 Rudolph Cokerham     54 M   MAM    29:34.55   156 

  157 Diane Davis          59 F   DAM    29:38.45    43 

  158 Mark Quillin         51 M   TRM    29:40.40   253 

  159 Glenda Carroll       66 F   TAMALP 29:41.60   341 

  160 Christopher Barta    24 M   TEME   29:44.75   181 

  161 Michael Lynch        63 M   PCAM   29:51.85   263 

  162 Pat McCarthy         58 M   TVM    29:53.75   201 

  163 Stephen Sprinkel     49 M   PCAM   30:07.45   255 

  164 Susan Munn           71 F   DAM    30:13.40    26 

  165 Tia Norita           35 F   SCAQ   30:17.70   163 

  166 Cathe Pleasant       62 F   CRUZ   30:37.35    90 

  167 Valerie Armento      59 F   UNAT   30:40.65    61 

  168 Frank Tuteur         52 M   SRM    30:42.65    18 

  169 Ken Coren            61 M   DC     30:47.25   282 

  170 Stuart Mager         40 M   CLOV   30:47.85   281 

  171 Mike Sullivan        65 M   UNAT   30:58.85   290 

  172 Joe Flahavan         76 M   NEW    31:18.70   165 

  173 Donna Monroe         76 F   WCM    31:19.50    64 

  174 Chynna Tang          19 F   USS    31:39.05    82 

  175 Denise Berro         50 F   UNAT   31:45.15    21 

  176 Jim Shepherd         48 M   WCM    31:58.30    15 

  177 Ranie Pearce         49 F   SERC   32:17.50   218 

  178 Julie Solis          34 M   CRUZ   32:20.75   285 

  179 Rosemary McNally     62 F   SERC   32:25.10   215 

  180 Jim Hentz            62 M   FOG    32:26.55    39 

  181 Thomas Canale        63 M   CRUZ   32:27.75    71 

  182 John Fleming         70 M   UNAT   32:28.80   189 

  183 James Frew           46 M   DC     32:29.40    65 

  184 Keith Nowell         56 M   SERC   32:35.00   223 

  185 Joy Hollenback       37 F   BAM    32:39.95   277 

  186 Art Poster           61 M   SERC   32:48.05    56 

  187 Peter Neubauer       65 M   DC     32:51.70   286 

  188 Betsy Vanderpool     42 F   RAMS   33:01.60   147 

  189 Marcie Kobbmeir      53 F   SMMM   33:23.55   220 

  190 Joanne Curby         57 F   UNAT   33:24.25   193 

  191 Adi Merschon         56 M   UNAT   33:37.60   200 

  192 Robin Hart           55 F   MAM    33:58.55    83 

  193 Alida Canale         64 F   CRUZ   34:03.95    72 

  194 Cheryl Wallace       55 F   DC     34:12.75   204 

  195 Cathy Bump           49 F   SERC   34:15.30   108 

  196 Janice McCall        57 F   MELO   34:45.65   140 

  197 Henry Trueblood      72 M   NEW    34:49.25   279 

  198 Mahesh Palekar       27 M   UNAT   35:11.75   291 

  199 Cynthia Skovlin      44 F   DC     35:47.40    27 

  200 David Willingham     71 M   UNAT   36:09.75   188 

  201 Carrie Sloan         32 F   DC     36:25.45   231 

  202 Jeffrey Russell      33 M   DC     36:25.75   196 

  203 Michael Chase        29 M   DC     36:33.45   293 

  204 Mary Wholey          31 F   UNAT   36:43.35   243 

  205 Peter Kapetanic      58 M   MHSC   36:49.95    11 

  206 Robert Holt          45 M   UNAT   36:51.75   273 

  207 Amie Bogaard         44 F   WCM    36:52.10   151 

  208 Kristen Steck        44 F   DC     37:10.55    84 

  209 William Braconi      45 M   DC     37:13.45   185 

  210 Mary Burke           58 F   MVM    37:25.50   114 

  211 Sandy Bardas         59 F   MELO   37:27.90    47 

  212 Trudy Molina         61 F   SERC   37:35.15    50 

  213 Leslie Franklin      53 F   SERC   37:50.30    12 

  214 Marie Chung          34 F   SERC   38:01.65    66 

  215 Edward Loeswick      57 M   MMSW   38:10.30   195 

  216 Lorna Newlin         53 F   DC     38:19.35   228 

  217 Rodney Ziesemann     42 M   SERC   38:19.90    34 

  218 Barrie Grenell       67 F   SERC   38:58.45   244 

  219 Henry Scoble         39 M   MELO   39:34.65    45 

  220 Andrew Eber          63 M   CLUB O 39:51.85   346 

  221 Raymond Williams     71 M   UNAT   40:24.60   187 

  222 Becky Calvin         49 F   UOPM   42:19.20    28 

  223 Mary Cantini-Norkin  66 F   DC     42:30.25    81 

  224 Peter Biauucci       67 M   DC     42:30.85   224 

  225 Barbara Robben       76 F   UNAT   43:30.60   148 

  226 Olary Olahom         63 F   SERC   48:49.65   245 

  227 Sarah McCuskey       67 F   NEW    49:48.65   230 


  
  





Return to Pacific Masters Swimming Homepage This page was designed and produced by Michael Moore. Please report any errors or omissions to him. We would also like to hear how the page can be improved or what you would like to see. Thank you.

2010-08-02


Copyright © 2009 Pacific Masters Swimming, Inc.
http://www.pacificmasters.org/