Pacific Masters gif

Results
Mountain View Masters
Short Course Meters


Alan Liu Memorial SCM
4 October 2009

Licensed to FastLane Tek, Inc   www.fastlanetek.com - Contractor License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 10/4/2009 03:22 PM
             The 6th Annual Alan Liu Memorial SCM Meet - 10/4/2009             
                                    Results                                    
 
Women 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:25.13   12/9/2001 DAWN HECKMAN                               
         PMS: P 4:43.50        1992 Lisa Dial                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Alexandra K          22 WCM-38               4:40.00    4:39.69P 
                  32.47     1:08.00 (35.53)     1:43.64 (35.64)     2:19.27 (35.63)
        2:54.90 (35.63)     3:30.24 (35.34)     4:05.23 (34.99)     4:39.69 (34.46)
 
Women 18-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:22.61  12/10/1995 N WUNDERLICH                               
         PMS: P 2:24.56        1995 Tate Birnie                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Alexandra K          22 WCM-38               2:34.21    2:29.74  
                  36.27     1:14.65 (38.38)     1:52.93 (38.28)     2:29.74 (36.81)
 
Women 18-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:38.63   11/2/1997 ANITA NALL                                 
         PMS: P 2:56.26        2005 Rebecca Tukua                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Alexandra K          22 WCM-38               2:56.34    2:53.50P 
                  40.88     1:25.82 (44.94)     2:10.22 (44.40)     2:53.50 (43.28)
 
Women 18-24 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:20.03  10/21/2007 LAURA DAVIS                                
         PMS: P 2:35.06        2001 Miriam Carlson                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Alexandra K          22 WCM-38               2:45.50    2:41.24  
                  36.61     1:18.27 (41.66)     1:59.92 (41.65)     2:41.24 (41.32)
 
Women 18-24 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 4:58.55   12/9/2001 DAWN HECKMAN                               
         PMS: P 5:15.70        2003 Marifaith Schweit                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Alexandra K          22 WCM-38               5:33.71    5:24.01  
                  35.80     1:17.38 (41.58)     1:58.57 (41.19)     2:38.96 (40.39)
        3:25.67 (46.71)     4:13.59 (47.92)     4:49.64 (36.05)     5:24.01 (34.37)
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.42   3/12/2006 SUMIKA KOMATSU, JPN                          
        NATL: N 26.63   11/2/1997 HEATHER HAGEMAN                              
         PMS: P 27.05        2005 Liesl Taner                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kirk, Dana                25 SPAS-38                30.00      28.94  
  2 Louderback, Kelsey        26 MPM-38                 29.73      30.19  
  3 Lau, Choi-Ting            25 MVM-38                 30.00      31.12  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 56.30   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                         
        NATL: N 56.30   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                              
         PMS: P 59.01        2002 Liesl Tanner                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kirk, Dana                25 SPAS-38              1:05.99    1:02.98  
                  30.90     1:02.98 (32.08)                                        
  2 Louderback, Kelsey        26 MPM-38               1:05.00    1:07.13  
                  32.02     1:07.13 (35.11)                                        
  3 Archell, Alyssa           29 MVM-38               1:17.00    1:11.22  
                  32.77     1:11.22 (38.45)                                        
  4 Dashiell, Rebecca E       25 PCAM-38              1:45.00    1:20.78  
                  39.07     1:20.78 (41.71)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.78   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: N 1:59.78   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
         PMS: P 2:13.77        2005 Liesl Tanner                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dashiell, Rebecca E       25 PCAM-38              3:20.00    2:59.19  
                  40.05     1:24.82 (44.77)     2:11.24 (46.42)     2:59.19 (47.95)
 
Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:24.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: N 4:24.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
         PMS: P 4:39.87        1996 Laurel Hill                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Archell, Alyssa           29 MVM-38               5:40.00    5:35.44  
                  37.25     1:17.93 (40.68)     1:59.85 (41.92)     2:41.69 (41.84)
        3:24.81 (43.12)     4:08.28 (43.47)     4:52.25 (43.97)     5:35.44 (43.19)
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.80    4/4/2008 ANU KOIVISTO, NOR                            
        NATL: N 30.05  10/27/2002 CAMILLA JOHANSSON                            
         PMS: P 31.91        2005 Lauren Morelli                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kirk, Dana                25 SPAS-38                34.99      32.30  
  2 Louderback, Kelsey        26 MPM-38                 33.50      34.08  
 -- Dashiell, Rebecca E       25 PCAM-38              1:00.00         DQ  
 
Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:31.18   1/29/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:35.66   12/9/2001 ANDREA PACKARD                             
         PMS: P 2:44.19        2003 Helen Salcedo                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Archell, Alyssa           29 MVM-38               2:59.00    3:01.51  
                  39.77     1:25.85 (46.08)     2:13.45 (47.60)     3:01.51 (48.06)
 
Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.88  10/30/2004 NADINE ROLLAND, CAN                          
        NATL: N 28.68   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                              
         PMS: P 30.53        1996 Jamie Raab                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lau, Choi-Ting            25 MVM-38                 31.78      33.44  
 
Women 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:17.13    9/6/1991 S.PALMER-WHITE, AUS                        
        NATL: N 2:23.60   2/17/2002 CHRISSY MILLER                             
         PMS: P 2:37.10        1996 Jamie Raab                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lau, Choi-Ting            25 MVM-38               2:44.45    2:41.68  
                  35.16     1:16.54 (41.38)     1:59.38 (42.84)     2:41.68 (42.30)
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.67   6/19/2005 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 1:05.67  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
         PMS: P 1:06.99        2004 Allison Wagner                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dashiell, Rebecca E       25 PCAM-38              1:55.00    1:34.58  
                  43.74     1:34.58 (50.84)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:17.17   4/23/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:21.79  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
         PMS: P 2:32.35        1992 Martie McKinney                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lau, Choi-Ting            25 MVM-38               2:49.62    2:59.40  
                  37.68     1:29.22 (51.54)     2:20.44 (51.22)     2:59.40 (38.96)
 
Women 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:52.13  11/19/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 5:02.54  12/13/1998 WENKE HANSEN                               
         PMS: P 5:24.56        2003 Helen Salcedo                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lau, Choi-Ting            25 MVM-38               6:38.96    6:10.37  
                  36.82     1:19.59 (42.77)     2:11.88 (52.29)     3:02.16 (50.28)
        3:53.75 (51.59)     4:46.84 (53.09)     5:29.61 (42.77)     6:10.37 (40.76)
 
Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:19.48  11/15/2008 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 4:22.70   12/1/1996 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 4:38.50        2003 Jody Smith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bothwell Allen, Sara G    34 MVM-38               5:30.00    5:46.76  
                  38.56     1:21.26 (42.70)     2:05.27 (44.01)     2:49.03 (43.76)
        3:32.96 (43.93)     4:18.15 (45.19)     5:03.20 (45.05)     5:46.76 (43.56)
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.82  12/10/2000 WENKE HANSEN, USA                            
        NATL: N 32.82  12/10/2000 WENKE HANSEN                                 
         PMS: P 35.86        2004 Carol Leigh-Wood                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bothwell Allen, Sara G    34 MVM-38                 42.00      42.74  
 
Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:28.94   1/27/2008 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:30.65  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
         PMS: P 2:53.24        1986 Gayle Benty                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bothwell Allen, Sara G    34 MVM-38               3:15.00    3:16.56  
                  44.91     1:34.92 (50.01)     2:26.23 (51.31)     3:16.56 (50.33)
 
Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:22.56  12/12/1999 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:22.56  12/12/1999 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 4:26.57        1999 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           39 WCM-38               5:50.00    5:24.62  
                  37.48     1:17.22 (39.74)     1:58.04 (40.82)     2:39.13 (41.09)
        3:20.49 (41.36)     4:01.98 (41.49)     4:44.06 (42.08)     5:24.62 (40.56)
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 29.25   12/7/2008 SHERI HART, USA                              
        NATL: N 30.73  12/12/1999 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 32.50        1991 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colombo, Sharon           39 MVM-38                 37.00      36.68  
  2 Weathers, Marfa K         38 SPAS-38                45.00      41.88  
 
Women 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:14.10  12/14/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:14.10  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:29.14        2006 Alison Zamanian                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           39 WCM-38               2:50.00    2:54.60  
                  41.01     1:24.59 (43.58)     2:09.30 (44.71)     2:54.60 (45.30)
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.03  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI, USA                        
        NATL: N 33.03  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                             
         PMS: P 37.57        1996 Maureen Mendoza                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garfield, Pamela H        36 MVM-38                 55.00      52.14  
 
Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:36.04  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI, USA                      
        NATL: N 2:36.04  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                           
         PMS: P 2:55.70        1993 Eileen Wall                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           39 WCM-38               3:05.00    3:13.68  
                  44.26     1:33.16 (48.90)     2:23.28 (50.12)     3:13.68 (50.40)
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.68   12/2/2001 TRACIE MOLL, USA                             
        NATL: N 28.68   12/2/2001 TRACIE MOLL                                  
         PMS: P 30.05        1999 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shafer, Darryl            38 PCAM-38                45.00      41.18  
 
Women 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.41  12/14/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:18.41  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:25.06        1997 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           39 WCM-38               3:30.00    3:05.89  
                  39.77     1:27.02 (47.25)     2:17.23 (50.21)     3:05.89 (48.66)
  2 Garfield, Pamela H        36 MVM-38               4:00.00    4:10.79  
                  55.23   1:58.20 (1:02.97)   3:04.14 (1:05.94)   4:10.79 (1:06.65)
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.40  12/10/2000 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 1:05.40  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:10.24        1997 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colombo, Sharon           39 MVM-38               1:28.00    1:24.59  
                  38.08     1:24.59 (46.51)                                        
  2 Shafer, Darryl            38 PCAM-38              1:45.00    1:32.11  
                  43.30     1:32.11 (48.81)                                        
  3 Garfield, Pamela H        36 MVM-38               1:50.00    1:43.88  
                  50.12     1:43.88 (53.76)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.08  12/10/2000 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:19.08  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:25.39        1997 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Shafer, Darryl            38 PCAM-38              3:45.00         DQ  
                  42.65     1:36.11 (53.46)     2:32.14 (56.03)          DQ (47.15)
 
Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:52.85  12/14/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:52.85  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 5:10.43        1999 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           39 WCM-38               6:10.00    6:09.54  
                  39.56     1:27.81 (48.25)     2:14.55 (46.74)     3:01.58 (47.03)
        3:52.84 (51.26)     4:44.37 (51.53)     5:27.56 (43.19)     6:09.54 (41.98)
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 26.40    3/8/2008 MARIKA JOHANSSON, SWE                        
        NATL: N 26.66   12/7/1996 S NEILSON-BELL                               
         PMS: P 27.54        2000 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Jody L             40 STAN-38                29.99      28.37  
  2 Boyle, Catherine M        43 LOM-38                 32.28      33.31  
  3 Such, Carole L            42 SCSC-38                39.00      35.33  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 57.55  11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: N 57.60  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 58.81        2000 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Jody L             40 STAN-38              1:05.55    1:01.66  
                  29.29     1:01.66 (32.37)                                        
  2 Such, Carole L            42 SCSC-38              1:30.00    1:19.78  
                  38.36     1:19.78 (41.42)                                        
  3 Simon-Lurie, Deborah A    44 SPAS-38              1:20.00    1:24.48  
                  40.28     1:24.48 (44.20)                                        
  4 Jobst, Silke              42 UNAT                 1:25.00    1:26.40  
                  41.98     1:26.40 (44.42)                                        
 
Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:21.75  12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:21.75  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 4:24.22        2000 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gee, Sharlene L           43 MVM-38               5:25.00    5:32.23  
                  38.25     1:19.89 (41.64)     2:02.70 (42.81)     2:45.45 (42.75)
        3:27.57 (42.12)     4:10.01 (42.44)     4:52.04 (42.03)     5:32.23 (40.19)
  2 Jobst, Silke              42 UNAT                 7:00.00    7:00.94  
                  44.96     1:34.96 (50.00)     2:29.48 (54.52)     3:24.83 (55.35)
        4:19.95 (55.12)     5:15.04 (55.09)     6:09.38 (54.34)     7:00.94 (51.56)
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.74   12/6/2008 KRISTIN GARY, USA                            
        NATL: N 30.97  12/11/2005 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 31.55        1993 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Jody L             40 STAN-38                33.44      31.82  
  2 Such, Carole L            42 SCSC-38                45.00      42.76  
  3 Boyle, Catherine M        43 LOM-38                 44.55      43.64  
  4 Simon-Lurie, Deborah A    44 SPAS-38                45.00      45.74  
 
Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.09  12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:19.09  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:34.04        1995 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gee, Sharlene L           43 MVM-38               3:00.00    3:00.83  
                  43.81     1:28.92 (45.11)     2:15.44 (46.52)     3:00.83 (45.39)
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.93   12/2/2007 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: N 32.93   12/2/2007 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 36.51        2004 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simon-Lurie, Deborah A    44 SPAS-38                45.00      45.75  
  2 Jobst, Silke              42 UNAT                   52.00      50.89  
 
Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:32.37  11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 2:35.85  12/11/2005 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 2:54.12        1992 Gayle Benty                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gee, Sharlene L           43 MVM-38               3:30.00    3:21.61  
                  47.39     1:38.54 (51.15)     2:30.43 (51.89)     3:21.61 (51.18)
  2 Jobst, Silke              42 UNAT                 3:40.00    4:01.48  
                  52.76   1:53.25 (1:00.49)   2:57.11 (1:03.86)   4:01.48 (1:04.37)
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.21  12/11/2005 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: N 28.21  12/11/2005 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 30.02        2004 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Such, Carole L            42 SCSC-38                40.00      40.39  
 -- Boyle, Catherine M        43 LOM-38                 37.51         NS  
 
Women 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.66  11/19/2006 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 2:20.66  11/19/2006 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 2:29.19        1993 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gee, Sharlene L           43 MVM-38               3:05.21    3:01.54  
                  40.52     1:26.14 (45.62)     2:13.35 (47.21)     3:01.54 (48.19)
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.25  11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 1:05.07   12/2/2007 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:08.91        2004 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Jody L             40 STAN-38              1:12.44    1:11.28  
                  32.37     1:11.28 (38.91)                                        
  2 Boyle, Catherine M        43 LOM-38               1:36.00    1:32.60  
                  41.62     1:32.60 (50.98)                                        
  3 Such, Carole L            42 SCSC-38              1:32.00    1:33.29  
                  41.60     1:33.29 (51.69)                                        
  4 Jobst, Silke              42 UNAT                 1:42.00    1:41.70  
                  47.67     1:41.70 (54.03)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.21   12/2/2007 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 2:19.21   12/2/2007 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 2:22.51        2000 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyle, Catherine M        43 LOM-38               3:43.00    3:26.75  
                  40.01     1:35.99 (55.98)   2:43.70 (1:07.71)     3:26.75 (43.05)
 
Women 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:00.82  11/24/2002 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 5:00.82  11/24/2002 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 5:02.17        2000 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Jody L             40 STAN-38              5:30.30    5:22.05  
                  33.82     1:12.00 (38.18)     1:51.09 (39.09)     2:29.46 (38.37)
        3:16.88 (47.42)     4:05.70 (48.82)     4:44.26 (38.56)     5:22.05 (37.79)
  2 Easton, Sandy             40 WCM-38               5:37.00    5:42.90  
                  33.65     1:12.04 (38.39)     1:55.59 (43.55)     2:38.27 (42.68)
        3:26.43 (48.16)     4:15.78 (49.35)     4:59.58 (43.80)     5:42.90 (43.32)
  3 Gee, Sharlene L           43 MVM-38               6:00.70    6:05.86  
                  39.08     1:24.02 (44.94)     2:11.82 (47.80)     2:58.82 (47.00)
        3:50.99 (52.17)     4:42.87 (51.88)     5:25.49 (42.62)     6:05.86 (40.37)
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 27.09   12/2/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                         
        NATL: N 27.09   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 28.58        2000 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Millar, Karene            47 MVM-38                 36.15      35.58  
  2 Jones, Dana               45 UNAT                   39.00      37.14  
  3 Dorgan, Joanne G          46 MVM-38                 45.00      38.42  
  4 Lorimer, Nancye           47 MVM-38                 48.00      49.39  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   58.61   12/2/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N   58.61   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:02.00        1998 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              47 MELO-38              1:10.00    1:04.16  
                  31.14     1:04.16 (33.02)                                        
  2 Millar, Karene            47 MVM-38               1:20.00    1:19.09  
                  36.47     1:19.09 (42.62)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.94   12/2/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:05.94   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:10.91        2003 Suzanne Heim-Bowe                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              47 MELO-38              2:26.00    2:18.87  
                  32.58     1:07.42 (34.84)     1:43.15 (35.73)     2:18.87 (35.72)
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:28.51   12/2/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:28.51   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 4:30.98        2003 Suzanne Heim-Bowe                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              47 MELO-38              5:15.00    4:53.10  
                  34.12     1:11.12 (37.00)     1:48.67 (37.55)     2:26.41 (37.74)
        3:03.37 (36.96)     3:40.14 (36.77)     4:16.80 (36.66)     4:53.10 (36.30)
  2 Ward, Lisa A              45 WCM-38               5:00.00    5:00.39  
                  34.41     1:11.94 (37.53)     1:50.47 (38.53)     2:28.92 (38.45)
        3:07.37 (38.45)     3:45.50 (38.13)     4:23.35 (37.85)     5:00.39 (37.04)
  3 Henry, B J                45 WCM-38               5:15.90    5:11.65  
                  35.41     1:14.30 (38.89)     1:53.99 (39.69)     2:34.19 (40.20)
        3:14.04 (39.85)     3:54.23 (40.19)     4:33.59 (39.36)     5:11.65 (38.06)
  4 Focha, Teresa             48 MAAC-38              6:40.00    6:35.71  
                  45.31     1:34.04 (48.73)     2:23.94 (49.90)     3:14.18 (50.24)
        4:04.53 (50.35)     4:55.24 (50.71)     5:45.98 (50.74)     6:35.71 (49.73)
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.31    3/1/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                         
        NATL: N 30.58   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 32.67        1999 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Millar, Karene            47 MVM-38                 51.00      48.65  
 
Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.15   2/26/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 2:22.53   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:37.50        2005 Terry Maginnis                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              45 WCM-38               2:35.00    2:31.21P 
                  36.80     1:15.15 (38.35)     1:53.25 (38.10)     2:31.21 (37.96)
  2 Henry, B J                45 WCM-38               3:30.30    3:03.48  
                  44.01     1:30.95 (46.94)     2:17.65 (46.70)     3:03.48 (45.83)
  3 Focha, Teresa             48 MAAC-38              4:00.00    3:47.23  
                  53.90     1:51.06 (57.16)     2:49.77 (58.71)     3:47.23 (57.46)
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.94   6/10/2007 CAROLINE KRATTLI, USA                        
        NATL: N 33.94   6/10/2007 CAROLINE KRATTLI                             
         PMS: P 37.32        2004 Leianne Crittende                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Kenna, Nan             48 STAN-38                42.50      41.89  
  2 Jones, Dana               45 UNAT                   54.00      50.24  
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:42.10   10/7/2007 CAROLINE KRATTLI, USA                      
        NATL: N 2:42.10   10/7/2007 CAROLINE KRATTLI                           
         PMS: P 3:00.27        1997 Danielle Ogier                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              45 WCM-38               2:55.00    2:53.59P 
                  39.97     1:23.61 (43.64)     2:08.08 (44.47)     2:53.59 (45.51)
  2 Glassman, Lucille R       46 SPAS-38              3:20.00    3:00.50  
                  42.30     1:28.23 (45.93)     2:14.40 (46.17)     3:00.50 (46.10)
  3 Matena, Jana              47 MELO-38              3:10.00    3:01.42  
                  41.91     1:28.30 (46.39)     2:14.90 (46.60)     3:01.42 (46.52)
  4 Henry, B J                45 WCM-38               3:28.63    3:19.95  
                  46.73     1:37.27 (50.54)     2:28.43 (51.16)     3:19.95 (51.52)
  5 Focha, Teresa             48 MAAC-38              4:20.00    4:09.04  
                  57.63   2:00.24 (1:02.61)   3:04.45 (1:04.21)   4:09.04 (1:04.59)
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 29.21   12/6/2008 LAURIE DITOMMASO, USA                        
        NATL: N 29.98   9/23/2007 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 30.99        1998 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Kenna, Nan             48 STAN-38                36.40      38.08  
  2 Jones, Dana               45 UNAT                   49.00      47.01  
 
Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:23.61  12/13/2008 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:24.93   7/22/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:32.52        1999 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              45 WCM-38               2:50.00    2:37.85  
                  36.87     1:15.26 (38.39)     1:56.58 (41.32)     2:37.85 (41.27)
  2 Henry, B J                45 WCM-38               3:10.86    3:04.03  
                  41.52     1:28.13 (46.61)     2:16.63 (48.50)     3:04.03 (47.40)
  3 Focha, Teresa             48 MAAC-38              3:45.00    3:40.24  
                  48.03     1:44.66 (56.63)     2:42.62 (57.96)     3:40.24 (57.62)
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.61   2/26/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 1:06.80   6/22/2008 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:11.82        1997 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Dana               45 UNAT                 1:39.00    1:39.49  
                  44.99     1:39.49 (54.50)                                        
  2 Dorgan, Joanne G          46 MVM-38               1:55.00    1:43.21  
                  50.49     1:43.21 (52.72)                                        
 
Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:00.29   2/27/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 5:09.02   9/23/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 5:33.37        1999 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              45 WCM-38               5:30.00    5:29.20P 
                  34.96     1:13.28 (38.32)     1:58.01 (44.73)     2:41.52 (43.51)
        3:27.66 (46.14)     4:13.35 (45.69)     4:52.19 (38.84)     5:29.20 (37.01)
  2 Glassman, Lucille R       46 SPAS-38              6:15.00    5:42.00  
                  37.42     1:20.08 (42.66)     2:05.96 (45.88)     2:48.62 (42.66)
        3:36.04 (47.42)     4:24.73 (48.69)     5:04.23 (39.50)     5:42.00 (37.77)
  3 Henry, B J                45 WCM-38               6:20.67    6:18.99  
                  40.71     1:28.46 (47.75)     2:17.70 (49.24)     3:08.17 (50.47)
        4:03.47 (55.30)     4:58.79 (55.32)     5:38.98 (40.19)     6:18.99 (40.01)
  4 Focha, Teresa             48 MAAC-38              7:55.00    7:44.71  
                  48.28     1:46.13 (57.85)   2:47.04 (1:00.91)   3:47.62 (1:00.58)
      4:54.28 (1:06.66)   6:03.14 (1:08.86)     6:54.64 (51.50)     7:44.71 (50.07)
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.49  10/21/2001 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:01.49  10/21/2001 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:01.49        2001 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          51 TVM-38               1:05.00    1:05.65  
                  31.13     1:05.65 (34.52)                                        
  2 Igel, Victoria E          53 SPAS-38              1:17.00    1:21.28  
                  40.28     1:21.28 (41.00)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:14.66   8/24/2003 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:14.66   8/24/2003 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:14.66        2003 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          51 TVM-38               2:29.00    2:22.01  
                  32.76     1:08.44 (35.68)     1:44.77 (36.33)     2:22.01 (37.24)
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:43.61    8/3/2008 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 4:45.72   10/5/2003 LAURA VAL                                  
         PMS: P 4:45.72        2003 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lambert, Caroline         51 STAN-38              6:45.00    6:22.53  
                  45.14     1:33.56 (48.42)     2:21.78 (48.22)     3:10.01 (48.23)
        3:58.68 (48.67)     4:47.48 (48.80)     5:35.87 (48.39)     6:22.53 (46.66)
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.13   12/7/2008 K.ANDRUS-HUGHES, USA                         
        NATL: N 32.55  10/27/2002 J SWAGERTY-HILL                              
         PMS: P 32.72        2005 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          51 TVM-38                 34.00      33.55  
  2 Lambert, Caroline         51 STAN-38                43.00      44.60  
 
Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:34.69   3/15/2008 L.VAN PELT-DILLER, USA                     
        NATL: N 2:34.69   3/15/2008 L VAN PELT-DILLER                          
         PMS: P 2:41.20        2003 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          51 TVM-38               2:38.50    2:35.74P 
                  36.98     1:16.66 (39.68)     1:56.41 (39.75)     2:35.74 (39.33)
  2 Lambert, Caroline         51 STAN-38              3:35.00    3:23.42  
                  47.87     1:39.04 (51.17)     2:31.70 (52.66)     3:23.42 (51.72)
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.08   5/17/2008 JENNY WHITELEY, AUS                          
        NATL: N 37.35   12/3/2006 L CRITTENDEN                                 
         PMS: P 37.35        2006 Leianne Crittende                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wheeler, Barbara          52 TAM-38                 41.00      40.44  
  2 Lepinski, Cokie           50 MPM-38                 39.96      40.97  
 
Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:51.33   5/17/2008 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 2:59.41   12/2/2007 KAREN MELICK                               
         PMS: P 3:03.26        2001 Susan Jones-Roy                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           50 MPM-38               3:10.55    3:07.57  
                  42.94     1:31.00 (48.06)     2:19.84 (48.84)     3:07.57 (47.73)
  2 Wheeler, Barbara          52 TAM-38               3:25.00    3:13.56  
                  42.42     1:30.40 (47.98)     2:20.58 (50.18)     3:13.56 (52.98)
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.22   5/17/2008 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 1:13.12   3/16/2002 DANIELLE OGIER                             
         PMS: P 1:13.92        2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          51 TVM-38               1:14.00    1:14.31  
                  33.78     1:14.31 (40.53)                                        
  2 Lepinski, Cokie           50 MPM-38               1:19.87    1:19.36  
                  37.80     1:19.36 (41.56)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:33.55   6/28/2008 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 2:37.52   3/17/2002 DANIELLE OGIER                             
         PMS: P 2:37.90        2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           50 MPM-38               2:54.37    2:54.57  
                  38.24     1:26.51 (48.27)     2:14.36 (47.85)     2:54.57 (40.21)
 
Women 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:32.60   8/17/2008 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 5:36.28  10/13/2002 LAURA VAL                                  
         PMS: P 5:36.28        2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lambert, Caroline         51 STAN-38              7:45.00    7:58.43  
                  53.83   1:56.27 (1:02.44)     2:50.20 (53.93)     3:43.75 (53.55)
      5:05.99 (1:22.24)   6:22.16 (1:16.17)     7:09.95 (47.79)     7:58.43 (48.48)
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:14.62   12/6/2008 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:15.49   9/16/2007 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:20.58        2006 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Mary Leigh         57 MVM-38               3:55.00    4:01.66  
                  51.61   1:52.93 (1:01.32)   2:58.06 (1:05.13)   4:01.66 (1:03.60)
 
Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:46.64  10/12/2008 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 4:46.64  10/12/2008 LAURA VAL                                  
         PMS: P 4:50.18        2006 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              58 TAM-38               5:00.00    4:42.97W 
                  31.84     1:07.77 (35.93)     1:43.95 (36.18)     2:20.01 (36.06)
        2:55.73 (35.72)     3:32.15 (36.42)     4:08.20 (36.05)     4:42.97 (34.77)
  2 Gregg, Patty W            56 STAN-38              6:50.00    6:47.11  
                  46.95     1:37.80 (50.85)     2:29.99 (52.19)     3:22.75 (52.76)
        4:15.32 (52.57)     5:07.83 (52.51)     5:59.67 (51.84)     6:47.11 (47.44)
  3 Burke, Mary Leigh         57 MVM-38               8:05.00    8:35.31  
                  54.03   1:58.78 (1:04.75)   3:05.23 (1:06.45)   4:11.79 (1:06.56)
      5:18.95 (1:07.16)   6:26.53 (1:07.58)   7:31.16 (1:04.63)   8:35.31 (1:04.15)
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.67   10/5/2008 LAURA VAL, USA                               
        NATL: N 32.95   9/30/2007 LAURA VAL                                    
         PMS: P 33.24        2006 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              58 TAM-38                 35.00      32.83N 
 
Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:40.05  10/12/2008 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:40.05  10/12/2008 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:43.62        2006 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gregg, Patty W            56 STAN-38              4:00.00    3:44.13  
                  54.23     1:50.31 (56.08)     2:47.91 (57.60)     3:44.13 (56.22)
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 38.32   8/25/2001 JAN WICKS, AUS                               
        NATL: N 39.35   8/24/2003 DALE BARNHARD                                
         PMS: P 40.27        2001 Carolyn Boak                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cambra-Brungard, Jeanne   57 LOM-38                 47.00      48.39  
 
Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:05.26  11/22/2008 ULRIKE URBANIAK, GER                       
        NATL: N 3:12.18   8/24/2003 DALE BARNHARD                              
         PMS: P 3:25.70        1999 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cambra-Brungard, Jeanne   57 LOM-38               3:47.00    3:41.70  
                  50.85     1:46.53 (55.68)     2:43.65 (57.12)     3:41.70 (58.05)
 -- Gregg, Patty W            56 STAN-38              4:10.00         DQ  
                  55.32   1:55.87 (1:00.55)   2:59.31 (1:03.44)        DQ (1:02.28)
 
Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 31.19   10/5/2008 LAURA VAL, USA                               
        NATL: N 31.35   9/14/2008 LAURA VAL                                    
         PMS: P 32.16        2006 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              58 TAM-38                 33.00      31.94P 
  2 Burke, Mary Leigh         57 MVM-38                 59.30      58.38  
 
Women 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:31.13   9/14/2008 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:31.13   9/14/2008 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:37.51        2006 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gregg, Patty W            56 STAN-38              3:46.28    3:47.33  
                  50.27     1:47.86 (57.59)   2:47.97 (1:00.11)     3:47.33 (59.36)
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:13.80  11/16/2008 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:13.84   9/30/2007 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:14.34        2006 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cambra-Brungard, Jeanne   57 LOM-38               1:50.00    1:44.14  
                  53.77     1:44.14 (50.37)                                        
 
Women 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:41.08   12/5/2008 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 5:43.32  11/11/2007 LAURA VAL                                  
         PMS: P 6:52.11        2006 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gregg, Patty W            56 STAN-38              7:30.09    7:31.32  
                  48.59     1:44.11 (55.52)     2:40.93 (56.82)     3:38.58 (57.65)
      4:42.17 (1:03.59)   5:47.69 (1:05.52)     6:40.08 (52.39)     7:31.32 (51.24)
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 30.99  10/18/2008 LYNETTE STEvENSON, AUS                       
        NATL: N 31.42  10/12/2008 RUTH SHAPS                                   
         PMS: P 33.23        2002 Nancy Ridout                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baptista, Barbara O       62 MAM-38                 44.50      44.43  
 
Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.95  10/11/2008 AIDA DAVIS, PER                            
        NATL: N 1:11.03      6/2008 BOAK/SHAPS                                 
         PMS: P 1:17.00        2002 Nancy Ridout                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baptista, Barbara O       62 MAM-38               1:45.50    1:40.74  
                  46.38     1:40.74 (54.36)                                        
 
Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:27.75    4/6/2003 JACKIE MARR, USA                           
        NATL: N 5:27.75    4/6/2003 JACKIE MARR                                
         PMS: P 6:12.15        2002 Nancy Ridout                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Renshaw, Diane            64 MVM-38               8:33.00    8:24.65  
                  54.12   1:56.04 (1:01.92)   3:01.10 (1:05.06)   4:06.27 (1:05.17)
      5:10.76 (1:04.49)   6:17.41 (1:06.65)   7:22.10 (1:04.69)   8:24.65 (1:02.55)
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 36.16  10/26/2008 RACHEL BARTON, GBR                           
        NATL: N 38.74   6/15/1997 BETSY JORDAN                                 
         PMS: P 44.57        1994 Ann Kay                                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baptista, Barbara O       62 MAM-38                 50.50      50.45  
 
Women 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:56.06   3/18/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: N 3:01.86   5/19/2003 JACKIE MARR                                
         PMS: P 3:27.03        1994 Ann Kay                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Renshaw, Diane            64 MVM-38               5:09.00         DQ  
                1:12.23                             3:43.60 ( )        DQ (1:11.30)
 
Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:06.48   3/16/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: N 3:18.25   3/31/2001 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 3:34.29        1994 Ann Pisciotta                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Renshaw, Diane            64 MVM-38               4:58.00    5:03.38  
                1:09.90   2:29.25 (1:19.35)   3:47.30 (1:18.05)   5:03.38 (1:16.08)
 
Women 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 3:05.20   6/18/2000 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 3:13.71  10/24/2004 ARDETH MUELLER                             
         PMS: P 3:38.88        2006 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Renshaw, Diane            64 MVM-38               4:22.00    4:20.69  
                1:00.87   2:07.76 (1:06.89)   3:18.33 (1:10.57)   4:20.69 (1:02.36)
 
Women 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 6:20.63    5/3/2003 JEN THOMASSON, AUS                         
        NATL: N 6:27.20   5/19/2003 JACKIE MARR                                
         PMS: P 7:26.97        1992 Ann Pisciotta                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Renshaw, Diane            64 MVM-38               9:50.00    9:24.45  
                  59.10   2:04.74 (1:05.64)   3:20.77 (1:16.03)   4:35.50 (1:14.73)
      5:56.00 (1:20.50)   7:15.01 (1:19.01)   8:20.98 (1:05.97)   9:24.45 (1:03.47)
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 32.25   6/11/2005 CHRISTEL SCHULZ, GER                         
        NATL: N 34.17  10/13/1996 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 34.17        1996 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           67 TAM-38                 38.00      37.11  
 
Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.97   9/23/2005 CHRISTEL SCHULZ, GER                       
        NATL: N 1:16.26  12/15/1996 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:16.26        1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           67 TAM-38               1:30.00    1:25.36  
                  41.43     1:25.36 (43.93)                                        
 
Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:42.05    5/9/2004 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 2:42.08  10/12/2008 JACKIE MARR                                
         PMS: P 2:54.15        1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           67 TAM-38               3:20.00    3:06.39  
                  42.94     1:30.83 (47.89)     2:19.21 (48.38)     3:06.39 (47.18)
 
Women 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:35.92   8/30/2008 JEN THOMASSEN, AUS                         
        NATL: N 5:44.29   3/30/2008 JACKIE MARR                                
         PMS: P 6:15.75        1995 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           65 STAN-38              7:35.53    6:55.91  
                  46.26     1:39.80 (53.54)     2:33.33 (53.53)     3:27.21 (53.88)
        4:21.60 (54.39)     5:15.06 (53.46)     6:08.28 (53.22)     6:55.91 (47.63)
 
Women 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:01.88   1/28/2007 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: N 3:11.23   3/30/2008 JACKIE MARR                                
         PMS: P 3:31.35        1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           65 STAN-38              3:55.20    3:28.95P 
                  51.31     1:44.23 (52.92)     2:37.23 (53.00)     3:28.95 (51.72)
 
Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:17.44   3/20/2004 JOANN LEILICH, USA                         
        NATL: N 3:17.44   3/20/2004 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 3:41.93        1995 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           65 STAN-38              3:41.93    3:31.96P 
                  48.08     1:42.20 (54.12)     2:38.26 (56.06)     3:31.96 (53.70)
 
Women 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 3:17.36    6/8/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 3:32.93   10/8/1995 JUNE KRAUSER                               
         PMS: P 3:35.80        1995 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           65 STAN-38              3:39.91    3:36.13  
                  48.26     1:42.84 (54.58)     2:40.05 (57.21)     3:36.13 (56.08)
 
Women 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 6:34.95   5/11/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 6:47.42  10/10/2008 JACKIE MARR                                
         PMS: P 7:07.69        1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           65 STAN-38              7:25.30    7:05.86P 
                  45.31     1:39.17 (53.86)     2:34.90 (55.73)     3:28.54 (53.64)
        4:25.01 (56.47)     5:21.16 (56.15)     6:14.73 (53.57)     7:05.86 (51.13)
 
Women 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 35.88   3/25/2006 JANE ASHER, GBR                              
        NATL: N 37.24  12/12/2004 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 41.87        1998 Margery Meyer                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       76 RINC-38                44.60      45.92  
 
Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:18.59   3/25/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 1:24.31  10/15/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:33.87        1998 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             78 WCM-38               1:48.00    1:42.05  
                  48.90     1:42.05 (53.15)                                        
 
Women 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:57.19    4/6/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 3:07.58  11/20/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 3:25.32        1998 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       76 RINC-38              3:35.00    3:47.62  
                  50.91     1:48.81 (57.90)   2:49.17 (1:00.36)     3:47.62 (58.45)
 
Women 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 6:09.40  10/28/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 6:44.09   12/8/2002 JEAN TROY                                  
         PMS: P 7:01.36        1998 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             78 WCM-38               7:40.00    7:38.23  
                  51.66     1:48.50 (56.84)     2:46.34 (57.84)     3:44.20 (57.86)
        4:42.10 (57.90)     5:40.93 (58.83)     6:40.92 (59.99)     7:38.23 (57.31)
 
Women 75-79 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:47.58   5/10/2008 ELIANE PELLIS, BEL                         
        NATL: N 3:56.51  10/12/2008 ANN HIRSCH                                 
         PMS: P 4:03.16        2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             78 WCM-38               4:05.00    4:01.83P 
                  56.19   1:57.61 (1:01.42)   2:59.97 (1:02.36)   4:01.83 (1:01.86)
 
Women 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W   40.71   3/24/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N   44.18  12/12/2004 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:02.11        1994 Zada Taft                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       76 RINC-38                54.10      54.50P 
 
Women 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:32.92   3/26/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 1:38.11  12/12/2004 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:51.27        2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             78 WCM-38               1:50.00    1:49.53P 
                  54.00     1:49.53 (55.53)                                        
  2 Callison, Barbara F       76 RINC-38              1:55.00    1:56.33  
                  55.28   1:56.33 (1:01.05)                                        
 
Women 75-79 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 3:31.20   3/25/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 3:37.24  12/11/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 4:02.01        2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Callison, Barbara F       76 RINC-38              4:19.40         NS  
 
Women 75-79 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 7:34.39    7/9/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 7:52.71   10/7/2001 JUNE KRAUSER                               
         PMS: P 9:43.56        1997 Jae Howell                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             78 WCM-38               8:40.00    8:48.93P 
                1:01.83   2:10.09 (1:08.26)   3:23.16 (1:13.07)   4:35.17 (1:12.01)
      5:44.72 (1:09.55)   6:53.90 (1:09.18)     7:51.55 (57.65)     8:48.93 (57.38)
 
Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.00  12/11/2005 NICK BRUNELLI                                
         PMS: P 52.68        1995 Brad Winsor                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Felton, Brooks            23 UNAT                   58.00      55.44  
                  26.55       55.44 (28.89)                                        
  2 Hathaway, Nick            21 CMAM-38              1:07.00      59.52  
                  28.48       59.52 (31.04)                                        
 
Men 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:47.32  12/11/2005 NICK BRUNELLI                              
         PMS: P 1:54.23        1995 Brad Winsor                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Felton, Brooks            23 UNAT                 2:08.00    2:03.45  
                  28.88       59.80 (30.92)     1:30.79 (30.99)     2:03.45 (32.66)
  2 Harbick, Craig A          23 STAN-38              2:10.00    2:10.72  
                  29.87     1:02.94 (33.07)     1:36.52 (33.58)     2:10.72 (34.20)
  3 Hathaway, Nick            21 CMAM-38                   NT    2:15.98  
                  30.78     1:04.84 (34.06)     1:40.20 (35.36)     2:15.98 (35.78)
 
Men 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:03.45  12/10/1995 BRAD WINSOR                                
         PMS: P 4:03.45        1995 Brad Winsor                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hathaway, Nick            21 CMAM-38              5:15.00    4:57.85  
                  33.64     1:10.61 (36.97)     1:48.25 (37.64)     2:26.10 (37.85)
        3:04.40 (38.30)     3:43.40 (39.00)     4:21.94 (38.54)     4:57.85 (35.91)
 
Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.16   12/7/2003 PAUL BUREN                                   
         PMS: P 26.53        2006 Earl Chesson                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harbick, Craig A          23 STAN-38                28.00      30.29  
 
Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 59.18  10/15/1995 AARON BARTLESON                              
         PMS: P 59.18        1995 Aaron Bartleson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harbick, Craig A          23 STAN-38              1:05.00    1:09.50  
                  32.89     1:09.50 (36.61)                                        
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 22.11   3/25/2006 STEFAN NYSTRAND, SWE                         
        NATL: N 22.48     93/1996 PEEL/WAGNER                                  
         PMS: P 22.81        2002 Scott Greenwood                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bannan, Brett T           27 MELO-38                24.96      24.59  
  2 Emme, Chris               27 SPAS-38                26.99      26.69  
  3 Whitehead, Andrew P       27 MVM-38                 29.00      27.56  
  4 Dumouchel, Rob            28 UNAT                   29.00      29.08  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 48.58  11/19/2005 S.KUNZELMANN, GER                            
        NATL: N 49.91  12/10/1995 BJORN ZIKARSKY                               
         PMS: P 52.60        1999 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bannan, Brett T           27 MELO-38                55.75      56.54  
                  27.19       56.54 (29.35)                                        
  2 Whitehead, Andrew P       27 MVM-38               1:03.00      59.70  
                  28.62       59.70 (31.08)                                        
  3 Emme, Chris               27 SPAS-38                59.00    1:00.27  
                  29.29     1:00.27 (30.98)                                        
  4 Dumouchel, Rob            28 UNAT                 1:04.00    1:04.43  
                  31.34     1:04.43 (33.09)                                        
  5 Fremette, Matthien        28 MELO-38              1:10.00    1:11.14  
                  33.82     1:11.14 (37.32)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:48.81  12/10/1995 JOHN KEPPELER, USA                         
        NATL: N 1:48.81  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
         PMS: P 1:48.81        1995 John Keppeler                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gawlick, Craig S          28 MVM-38               2:03.10    2:09.12  
                  28.76     1:00.43 (31.67)     1:34.14 (33.71)     2:09.12 (34.98)
  2 Emme, Chris               27 SPAS-38              2:06.99    2:13.26  
                  30.07     1:03.41 (33.34)     1:38.66 (35.25)     2:13.26 (34.60)
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.69   3/30/2003 RUSS PATRICK, CAN                            
        NATL: N 28.60   8/24/2003 JEFF COMMINGS                                
         PMS: P 29.77        1993 James Parrack                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guan, Frank               27 MELO-38                32.50      31.94  
 
Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:14.44  10/27/2007 CHRISTOPHER JONES, GBR                     
        NATL: N 2:19.27   6/22/2008 COREY WELCH                                
         PMS: P 2:25.36        1993 James Parrack                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guan, Frank               27 MELO-38              2:45.00    2:38.26  
                  34.83     1:15.34 (40.51)     1:55.94 (40.60)     2:38.26 (42.32)
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 23.77   4/29/2008 DAISUKE ABE, JPN                             
        NATL: N 24.98   10/2/2005 OSWALDO QUEVEDO                              
         PMS: P 25.06        2007 Adam Conway                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bannan, Brett T           27 MELO-38                25.80      26.18  
  2 Dumouchel, Rob            28 UNAT                   29.00      29.91  
  3 Emme, Chris               27 SPAS-38                29.80      30.33  
 
Men 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.74   9/20/2008 MARK LEWIS, GBR                            
        NATL: N 2:03.59  12/15/2002 JASON EADDY                                
         PMS: P 2:16.68        1994 Stephen Stahl                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bannan, Brett T           27 MELO-38              2:18.39    2:19.66  
                  28.88     1:03.19 (34.31)     1:40.48 (37.29)     2:19.66 (39.18)
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 55.20  11/20/2004 STEFAN HERBST, GER                           
        NATL: N 56.65   8/24/2003 JEFF COMMINGS                                
         PMS: P 58.68        1995 John Keppeler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gawlick, Craig S          28 MVM-38               1:04.40    1:04.33  
                  30.20     1:04.33 (34.13)                                        
  2 Guan, Frank               27 MELO-38              1:08.50    1:07.05  
                  32.30     1:07.05 (34.75)                                        
  3 Whitehead, Andrew P       27 MVM-38               1:12.00    1:09.41  
                  31.80     1:09.41 (37.61)                                        
  4 Emme, Chris               27 SPAS-38              1:16.00    1:11.21  
                  33.16     1:11.21 (38.05)                                        
  5 Dumouchel, Rob            28 UNAT                 1:13.00    1:12.67  
                  33.31     1:12.67 (39.36)                                        
  6 Fremette, Matthien        28 MELO-38              1:15.00    1:17.85  
                  36.92     1:17.85 (40.93)                                        
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 22.41  10/12/2008 S.KUNZELMANN, GER                            
        NATL: N 22.76  11/23/2002 ED WAGNER                                    
         PMS: P 23.98        2004 Robert Mackenzie                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben J        33 ISF-16                 23.91      24.01  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 49.04  10/12/2008 S.KUNZELMANN, GER                            
        NATL: N 50.71  12/14/2003 MICHAEL PICOTTE                              
         PMS: P 50.97        1999 John Keppeler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Christoffel, Ben J        33 ISF-16                 55.37         NS  
 
Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:58.40  12/10/2000 ALEX KOSTICH, USA                          
        NATL: N 3:58.40  12/10/2000 ALEX KOSTICH                               
         PMS: P 4:14.59        2002 Blake Porch                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dietrich, Tim A           34 MVM-38               5:13.45    4:39.01  
                  32.26     1:06.82 (34.56)     1:41.76 (34.94)     2:17.30 (35.54)
        2:52.87 (35.57)     3:28.34 (35.47)     4:03.69 (35.35)     4:39.01 (35.32)
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 25.54   10/7/2001 MARTIN ZUBERO, USA                           
        NATL: N 25.54   10/7/2001 MARTIN ZUBERO                                
         PMS: P 28.04        2007 Andrew Dennis                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben J        33 ISF-16                 34.00      29.84  
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.73  12/13/2008 MARCELO TOMAZINI, BRA                        
        NATL: N 28.30  11/19/2006 JEFF COMMINGS                                
         PMS: P 28.81        2007 Jeff Commings                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben J        33 ISF-16                 30.43      30.83  
  2 Dietrich, Tim A           34 MVM-38                 33.30      32.72  
 
Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:16.60   4/28/2001 NICK GILLINGHAM, GBR                       
        NATL: N 2:17.56  12/12/1999 ROQUE SANTOS                               
         PMS: P 2:17.56        1999 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dietrich, Tim A           34 MVM-38               2:52.55    2:34.73  
                  35.33     1:14.76 (39.43)     1:54.62 (39.86)     2:34.73 (40.11)
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 55.00  12/20/2008 STEFAN HERBST, GER                           
        NATL: N 56.66  10/12/2003 MARTIN ZUBERO                                
         PMS: P 57.94        2007 Jeff Commings                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben J        33 ISF-16               1:02.91    1:00.44  
                  28.38     1:00.44 (32.06)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:58.13  12/20/2008 STEFAN HERBST, GER                         
        NATL: N 2:06.32  12/12/1999 ROQUE SANTOS                               
         PMS: P 2:06.32        1999 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dietrich, Tim A           34 MVM-38               2:36.54    2:25.02  
                  30.27     1:10.07 (39.80)     1:51.60 (41.53)     2:25.02 (33.42)
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 49.53   3/19/2000 JOHN MIRANDA, SWE                            
        NATL: N 51.01   12/7/2003 RON KARNAUGH                                 
         PMS: P 53.62        2003 John Keppeler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thunen, Steve             39 UNAT                 1:05.00    1:03.05  
                  31.07     1:03.05 (31.98)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:51.31  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
        NATL: N 1:51.31  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
         PMS: P 1:56.74        2003 Terry Debiase                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thunen, Steve             39 UNAT                 2:15.00    2:27.34  
                  32.86     1:09.13 (36.27)     1:48.42 (39.29)     2:27.34 (38.92)
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:57.77  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
        NATL: N 3:57.77  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
         PMS: P 4:10.66        2003 Geoffrey Glaser                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jepson, Linc              35 MVM-38               6:30.00    6:10.40  
                  43.35     1:31.25 (47.90)     2:19.94 (48.69)     3:04.66 (44.72)
        3:50.94 (46.28)     4:38.75 (47.81)     5:25.55 (46.80)     6:10.40 (44.85)
 
Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:00.34   12/8/2002 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: N 2:00.34   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
         PMS: P 2:08.57        2003 John Keppeler                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jepson, Linc              35 MVM-38               4:00.00    3:45.17  
                  54.10     1:52.11 (58.01)     2:50.19 (58.08)     3:45.17 (54.98)
 
Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:16.49  10/30/2004 NICK GILLINGHAM, GBR                       
        NATL: N 2:17.96   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
         PMS: P 2:24.58        2005 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jepson, Linc              35 MVM-38               4:01.00    3:56.27  
                  52.91   1:53.23 (1:00.32)   2:55.30 (1:02.07)   3:56.27 (1:00.97)
 
Men 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:04.50  11/20/1999 BOBBY PATTEN, USA                          
        NATL: N 2:04.50  11/20/1999 BOBBY PATTEN                               
         PMS: P 2:14.64        1992 Sandy MacDonald                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jepson, Linc              35 MVM-38               3:54.00    3:33.91  
                  46.19     1:40.04 (53.85)     2:37.91 (57.87)     3:33.91 (56.00)
 
Men 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:24.36   12/7/2003 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: N 4:24.36   12/7/2003 RON KARNAUGH                               
         PMS: P 4:41.94        2006 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Jepson, Linc              35 MVM-38               8:00.00         DQ  
                  42.90     1:37.27 (54.37)     2:36.25 (58.98)     3:33.93 (57.68)
      4:40.43 (1:06.50)   5:45.33 (1:04.90)     6:33.81 (48.48)          DQ (46.05)
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23.11   1/24/2009 M.GIALDI, ITA                                
        NATL: N 24.00   12/9/2001 PAUL SMITH                                   
         PMS: P 24.58        2003 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fulbeck, Kip              44 WMAC-20                25.00      24.81  
  2 Harris, Josh              40 USF-38                 26.26      26.00  
  3 Reyes, Virgil A           42 UNAT                   29.00      28.28  
  4 Stretch, James C          44 SMMM-38                30.10      28.45  
  5 Dahlgren, Peter           44 MVM-38                 27.00      28.58  
  6 Amren, Henrik             41 MVM-38                 28.00      29.63  
  7 Lanterman, Scott          44 MVM-38                 32.00      29.79  
  8 Giffen, Sean K            42 SPAS-38                30.00      29.85  
  9 Wong, Victor L            42 UNAT                   42.00      37.89  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 50.43   12/6/2008 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: N 52.44   12/9/2001 PAUL SMITH                                   
         PMS: P 53.46        2003 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arkadii, Samoilov         44 ECYM-38              1:03.00    1:02.31  
                  30.48     1:02.31 (31.83)                                        
  2 Scheiner, Andrews         41 STAN-38                56.01    1:02.45  
                  29.59     1:02.45 (32.86)                                        
  3 Reyes, Virgil A           42 UNAT                 1:05.00    1:03.43  
                  30.91     1:03.43 (32.52)                                        
  4 Fulbeck, Kip              44 WMAC-20                56.00    1:05.64  
                  24.43     1:05.64 (41.21)                                        
  5 Giffen, Sean K            42 SPAS-38              1:03.62    1:08.37  
                  31.75     1:08.37 (36.62)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:50.08   12/6/2008 MICHAEL ROSS, USA                          
        NATL: N 1:56.44   12/9/2001 PAUL SMITH                                 
         PMS: P 1:57.76        2004 Bradley Howe                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scheiner, Andrews         41 STAN-38              2:19.01    2:19.51  
                  31.46     1:05.40 (33.94)     1:42.09 (36.69)     2:19.51 (37.42)
  2 Arkadii, Samoilov         44 ECYM-38              2:24.00    2:19.77  
                  32.43     1:07.54 (35.11)     1:44.22 (36.68)     2:19.77 (35.55)
  3 Lanterman, Scott          44 MVM-38               2:40.00    2:27.27  
                  33.26     1:09.86 (36.60)     1:48.20 (38.34)     2:27.27 (39.07)
  4 Wong, Victor L            42 UNAT                 3:40.00    3:19.81  
                  38.85     1:26.96 (48.11)     2:21.74 (54.78)     3:19.81 (58.07)
 
Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:00.67   11/7/2004 KAI DITZEL, GER                            
        NATL: N 4:08.39   12/4/2005 MIKE SHAFFER                               
         PMS: P 4:13.84        2004 Geoff Glaser                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Enright, Jeffrey          43 UNAT                 4:40.00    4:32.79  
                  31.50     1:05.43 (33.93)     1:39.69 (34.26)     2:14.35 (34.66)
        2:49.16 (34.81)     3:24.17 (35.01)     3:59.25 (35.08)     4:32.79 (33.54)
  2 Scheiner, Andrews         41 STAN-38              4:51.01    5:04.04  
                  33.08     1:10.04 (36.96)     1:48.46 (38.42)     2:27.46 (39.00)
        3:06.21 (38.75)     3:45.85 (39.64)     4:25.25 (39.40)     5:04.04 (38.79)
  3 Wu, Charles               40 MVM-38               7:00.00    6:27.68  
                  41.88     1:27.08 (45.20)     2:13.84 (46.76)     3:03.62 (49.78)
        3:54.47 (50.85)     4:46.34 (51.87)     5:38.10 (51.76)     6:27.68 (49.58)
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 26.11  12/13/2008 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: N 26.80   12/8/2007 CHRIS STEVENSON                              
         PMS: P 29.44        2005 Roger Brisbane                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stretch, James C          44 SMMM-38                34.00      36.54  
 
Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.84  12/14/2008 MICHAEL ROSS, USA                          
        NATL: N 2:06.11   12/8/2007 CHRIS STEVENSON                            
         PMS: P 2:22.17        1989 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Enright, Jeffrey          43 UNAT                 2:35.00    2:21.56P 
                  34.51     1:10.52 (36.01)     1:46.49 (35.97)     2:21.56 (35.07)
  2 Ghaffari, Bob             42 MVM-38               3:20.00    3:06.94  
                  44.32   3:06.94 (2:22.62)                                        
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.86  10/26/2008 ALBERTO MONTINI, ITA                         
        NATL: N 29.90  10/28/2001 PLAMEN ALEXANDROV                            
         PMS: P 30.59        2003 Dean Putterman                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Josh              40 USF-38                 40.00      33.75  
  2 Chang, Tinjin P           40 UNAT                   42.17      33.92  
  3 Frobenius, Rex            43 MVM-38                 38.00      35.51  
 
Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:15.95  12/21/2008 ALBERTO MONTINI, ITA                       
        NATL: N 2:19.80  10/12/2008 ROQUE SANTOS                               
         PMS: P 2:30.67        1996 Spencer Eldred                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Enright, Jeffrey          43 UNAT                 3:00.00    2:47.28  
                  39.32     1:21.71 (42.39)     2:04.69 (42.98)     2:47.28 (42.59)
  2 Chang, Tinjin P           40 UNAT                 3:21.48    2:53.83  
                  37.84     1:20.09 (42.25)     2:05.25 (45.16)     2:53.83 (48.58)
  3 Ghaffari, Bob             42 MVM-38               3:20.00    3:10.14  
                  42.15     1:28.70 (46.55)     2:18.38 (49.68)     3:10.14 (51.76)
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 24.91   12/6/2008 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: N 25.84   12/9/2007 STEVE HILTABIDDLE                            
         PMS: P 27.06        2005 Roger Brisbane                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fulbeck, Kip              44 WMAC-20                27.00      26.68P 
  2 Harris, Josh              40 USF-38                 29.00      28.66  
  3 Arkadii, Samoilov         44 ECYM-38                31.80      31.11  
 -- Ghaffari, Bob             42 MVM-38                 36.00         NS  
 
Men 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:02.97  10/11/1998 WILLIAM SPECHT, USA                        
        NATL: N 2:02.97  10/11/1998 WILLIAM SPECHT                             
         PMS: P 2:15.28        2007 Darren Phelan                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Enright, Jeffrey          43 UNAT                 2:35.00    2:23.91  
                  31.87     1:07.89 (36.02)     1:45.13 (37.24)     2:23.91 (38.78)
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W   57.71  10/18/2008 MICHAEL ROSS, USA                          
        NATL: N   59.78  12/16/2007 JIM HARVEY                                 
         PMS: P 1:02.83        1996 Spencer Eldred                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Josh              40 USF-38               1:07.00    1:07.20  
                  31.87     1:07.20 (35.33)                                        
  2 Scheiner, Andrews         41 STAN-38              1:09.01    1:10.42  
                  32.95     1:10.42 (37.47)                                        
  3 Dahlgren, Peter           44 MVM-38               1:15.00    1:12.69  
                  34.07     1:12.69 (38.62)                                        
  4 Lanterman, Scott          44 MVM-38               1:25.00    1:17.12  
                  36.20     1:17.12 (40.92)                                        
  5 Ghaffari, Bob             42 MVM-38               1:30.00    1:19.90  
                  37.40     1:19.90 (42.50)                                        
  6 Giffen, Sean K            42 SPAS-38              1:25.00    1:21.45  
                  39.26     1:21.45 (42.19)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:07.71   12/6/2008 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
        NATL: N 2:08.59  10/11/2008 ROQUE SANTOS                               
         PMS: P 2:13.92        2006 Stephen Smith                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ghaffari, Bob             42 MVM-38               3:00.00    3:04.67  
                  39.44     1:26.92 (47.48)     2:21.30 (54.38)     3:04.67 (43.37)
 
Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:32.05  11/15/2008 ROQUE SANTOS, USA                          
        NATL: N 4:38.18  10/10/2008 ROQUE SANTOS                               
         PMS: P 4:50.96        2006 Stephen Smith                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Enright, Jeffrey          43 UNAT                 5:10.00    5:04.08  
                  31.92     1:07.50 (35.58)     1:46.53 (39.03)     2:25.10 (38.57)
        3:10.22 (45.12)     3:55.50 (45.28)     4:30.60 (35.10)     5:04.08 (33.48)
  2 Stretch, James C          44 SMMM-38              6:00.10    6:12.05  
                  36.37     1:19.85 (43.48)     2:07.41 (47.56)     2:54.81 (47.40)
      3:56.05 (1:01.24)     4:54.73 (58.68)     5:34.45 (39.72)     6:12.05 (37.60)
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23.67   3/28/2009 JANNE VIRTANEN, FIN                          
        NATL: N 24.29   12/2/2007 PAUL SMITH                                   
         PMS: P 24.89        2006 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gormly, Sherwin J         48 MVM-38                 27.00      26.49  
  2 Bauer, Kim                45 MPM-38                 32.90      31.12  
  3 Vandersteen, Ashley R     46 UNAT                   36.00      33.12  
  4 Silver, Jim               45 SPAS-38                43.50      37.22  
  5 Dahl, Rune                46 MVM-38                 50.00      40.05  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 52.54   12/2/2007 PAUL SMITH, USA                              
        NATL: N 52.54   12/2/2007 PAUL SMITH                                   
         PMS: P 53.76        2006 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gormly, Sherwin J         48 MVM-38               1:01.00      59.87  
                  28.97       59.87 (30.90)                                        
  2 Doyas, Greg R             47 SPAS-38                59.10    1:00.85  
                  28.52     1:00.85 (32.33)                                        
  3 Vandersteen, Ashley R     46 UNAT                 1:18.00    1:12.99  
                  34.60     1:12.99 (38.39)                                        
  4 Huang, Howard             45 PCAM-38              1:25.00    1:27.06  
                  41.57     1:27.06 (45.49)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:54.73    3/8/2008 KAI DITZEL, GER                            
        NATL: N 1:56.00   12/2/2007 PAUL SMITH                                 
         PMS: P 2:00.13        1996 Tim Broderick                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmitz, John             48 LAMV-38              2:25.00    2:24.52  
                  33.21     1:09.58 (36.37)     1:47.08 (37.50)     2:24.52 (37.44)
  2 Mc Ginley, Patrick B      46 ROSE-33              2:26.60    2:34.56  
                  36.16     1:15.12 (38.96)     1:54.88 (39.76)     2:34.56 (39.68)
  3 Mansfield, Paul B         47 HTUB-38              2:38.00    2:35.98  
                  34.24     1:13.20 (38.96)     1:54.27 (41.07)     2:35.98 (41.71)
 -- Vandersteen, Ashley R     46 UNAT                 2:55.00         DQ  
                  34.61     1:16.65 (42.04)     2:07.38 (50.73)          DQ (49.88)
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:05.90    2/8/2008 KAI DITZEL, GER                            
        NATL: N 4:14.73  12/12/1999 JIM MCCONICA                               
         PMS: P 4:18.44        1996 Tim Broderick                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Ginley, Patrick B      46 ROSE-33              5:47.40    5:23.35  
                  38.62     1:20.08 (41.46)     2:02.10 (42.02)     2:44.34 (42.24)
        3:26.33 (41.99)     4:07.49 (41.16)     4:46.70 (39.21)     5:23.35 (36.65)
  2 Campbell, Chris           48 MVM-38               5:30.00    5:24.68  
                  37.66     1:18.02 (40.36)     1:59.63 (41.61)     2:41.96 (42.33)
        3:24.14 (42.18)     4:06.05 (41.91)     4:46.85 (40.80)     5:24.68 (37.83)
  3 Vandersteen, Ashley R     46 UNAT                 7:12.00    6:26.26  
                  41.45     1:26.82 (45.37)     2:16.36 (49.54)     3:06.29 (49.93)
        3:57.37 (51.08)     4:48.36 (50.99)     5:38.24 (49.88)     6:26.26 (48.02)
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.20   12/7/2008 ANDERS RASMUSSEN, USA                        
        NATL: N 27.24   12/3/2006 CLAY BRITT                                   
         PMS: P 30.53        1993 Tim Birnie                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmitz, John             48 LAMV-38                34.00      34.32  
 
Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:09.05   3/21/2009 CHRIS STEVENSON, USA                       
        NATL: N 2:13.36   3/29/2003 FRITZ LEHMAN                               
         PMS: P 2:21.01        1997 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Ginley, Patrick B      46 ROSE-33              2:43.15    2:58.20  
                  39.23     1:24.32 (45.09)     2:11.98 (47.66)     2:58.20 (46.22)
  2 Campbell, Chris           48 MVM-38               3:15.00    3:13.73  
                  45.95     1:35.56 (49.61)     2:24.90 (49.34)     3:13.73 (48.83)
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.06   3/21/2009 WALLY DICKS, USA                             
        NATL: N 30.25   6/22/2008 GLENN MILLS                                  
         PMS: P 31.24        2001 Lee Rider                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bauer, Kim                45 MPM-38                 40.68      40.58  
 -- Huang, Howard             45 PCAM-38                45.00         DQ  
 
Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:22.68   6/22/2008 GLENN MILLS, USA                           
        NATL: N 2:22.68   6/22/2008 GLENN MILLS                                
         PMS: P 2:34.41        1995 Bob Strand                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Ron A             49 UNAT                 3:15.12    3:12.77  
                  42.51     1:31.49 (48.98)     2:22.58 (51.09)     3:12.77 (50.19)
  2 Mc Ginley, Patrick B      46 ROSE-33              3:24.81    3:21.95  
                  46.68     1:38.09 (51.41)     2:31.83 (53.74)     3:21.95 (50.12)
  3 Campbell, Chris           48 MVM-38               3:35.00    3:38.15  
                  49.62     1:44.80 (55.18)     2:42.04 (57.24)     3:38.15 (56.11)
  4 Huang, Howard             45 PCAM-38              3:50.00    3:38.73  
                  49.77     1:44.82 (55.05)     2:42.24 (57.42)     3:38.73 (56.49)
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 25.82   12/2/2007 PAUL SMITH, USA                              
        NATL: N 25.82   12/2/2007 PAUL SMITH                                   
         PMS: P 27.62        1989 Dick Woodrow                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gormly, Sherwin J         48 MVM-38                 28.00      32.11  
 
Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:06.40  11/19/2006 DENNIS BAKER, USA                          
        NATL: N 2:06.40  11/19/2006 DENNIS BAKER                               
         PMS: P 2:23.79        2004 Matt Kanzler                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Chris           48 MVM-38               3:30.00    3:23.92  
                  41.19     1:28.57 (47.38)     2:24.44 (55.87)     3:23.92 (59.48)
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.29   1/29/2006 MARCO COLOMBO, ITA                         
        NATL: N 1:00.66   12/3/2006 CLAY BRITT                                 
         PMS: P 1:04.80        1994 Andrew McPherson                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bauer, Kim                45 MPM-38               1:23.60    1:21.62  
                  38.61     1:21.62 (43.01)                                        
 -- Silver, Jim               45 SPAS-38              1:46.00         DQ  
                  49.49          DQ (51.04)                                        
 
Men 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:48.12  12/13/2008 MICHAEL SCHMIDT, USA                       
        NATL: N 4:48.97  11/14/2004 LINCOLN DJANG                              
         PMS: P 5:06.23        2007 John Morales                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmitz, John             48 LAMV-38              5:45.00    5:32.25  
                  34.97     1:15.54 (40.57)     1:59.10 (43.56)     2:40.80 (41.70)
        3:29.56 (48.76)     4:18.01 (48.45)     4:56.04 (38.03)     5:32.25 (36.21)
  2 Taylor, Ron A             49 UNAT                 6:02.73    6:02.52  
                  36.30     1:19.26 (42.96)     2:03.65 (44.39)     2:48.36 (44.71)
        3:41.97 (53.61)     4:36.74 (54.77)     5:19.86 (43.12)     6:02.52 (42.66)
  3 Mc Ginley, Patrick B      46 ROSE-33              6:35.90    6:10.78  
                  39.90     1:24.55 (44.65)     2:14.91 (50.36)     3:05.20 (50.29)
        3:59.41 (54.21)     4:52.81 (53.40)     5:32.90 (40.09)     6:10.78 (37.88)
  4 Campbell, Chris           48 MVM-38               6:40.00    6:26.61  
                  39.27     1:25.70 (46.43)     2:19.62 (53.92)     3:11.95 (52.33)
        4:09.35 (57.40)     5:05.53 (56.18)     5:46.67 (41.14)     6:26.61 (39.94)
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24.02   5/18/2008 BRENT BARNES, JPN                            
        NATL: N 24.26   12/7/2003 PAUL TREVISAN                                
         PMS: P 25.53        2003 Thomas Whatley                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sorg, Jack H              53 MVM-38                 29.00      29.12  
  2 Goupil, Dominique P       54 UNAT                   33.00      34.83  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 54.61   12/7/2003 PAUL TREVISAN, USA                           
        NATL: N 54.61   12/7/2003 PAUL TREVISAN                                
         PMS: P 56.67        2003 Richard Garrett                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sorg, Jack H              53 MVM-38               1:08.00    1:03.16  
                  30.89     1:03.16 (32.27)                                        
  2 Mc Kee, Robert C          50 MVM-38               1:04.00    1:06.65  
                  32.30     1:06.65 (34.35)                                        
  3 Anderson, Robert L        54 PCAM-38              1:12.00    1:16.66  
                  36.73     1:16.66 (39.93)                                        
 -- Guadagni, Peter M         54 WCM-38               1:05.00         NS  
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:58.37  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 1:58.37  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
         PMS: P 2:06.51        1999 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guadagni, Peter M         54 WCM-38               2:18.00    2:15.18  
                  32.00     1:06.19 (34.19)     1:40.70 (34.51)     2:15.18 (34.48)
  2 Sorg, Jack H              53 MVM-38               2:24.00    2:21.20  
                  33.82     1:09.17 (35.35)     1:45.48 (36.31)     2:21.20 (35.72)
  3 Goupil, Dominique P       54 UNAT                 2:53.00    2:48.50  
                  39.06     1:21.67 (42.61)     2:06.05 (44.38)     2:48.50 (42.45)
  4 Anderson, Robert L        54 PCAM-38              2:45.00    2:48.81  
                  38.79     1:21.53 (42.74)     2:05.65 (44.12)     2:48.81 (43.16)
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:07.99  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 4:07.99  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
         PMS: P 4:27.55        2002 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sorg, Jack H              53 MVM-38               5:05.00    4:56.98  
                  35.14     1:12.03 (36.89)     1:49.42 (37.39)     2:27.78 (38.36)
        3:05.59 (37.81)     3:43.51 (37.92)     4:21.33 (37.82)     4:56.98 (35.65)
  2 Anderson, Robert L        54 PCAM-38              6:10.00    6:19.11  
                  41.60     1:28.81 (47.21)     2:15.58 (46.77)     3:04.29 (48.71)
        3:52.92 (48.63)     4:42.47 (49.55)     5:32.13 (49.66)     6:19.11 (46.98)
 
Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:13.51   4/22/2007 WIESLAW MUSIAL, CAN                        
        NATL: N 2:14.03  10/10/2004 TOM WOLF                                   
         PMS: P 2:20.01        2005 Philip Djang                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John R           51 SRM-38               2:28.33    2:23.33  
                  34.32     1:10.70 (36.38)     1:47.18 (36.48)     2:23.33 (36.15)
 
Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:32.06   2/15/2009 LINCOLN DJANG, USA                         
        NATL: N 2:34.71  12/15/1996 ROBERT STRAND                              
         PMS: P 2:34.71        1996 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John R           51 SRM-38               2:51.22    2:45.54  
                  37.22     1:18.58 (41.36)     2:01.53 (42.95)     2:45.54 (44.01)
  2 Guadagni, Peter M         54 WCM-38               2:52.00    2:49.80  
                  39.18     1:22.14 (42.96)     2:05.92 (43.78)     2:49.80 (43.88)
  3 Goupil, Dominique P       54 UNAT                 3:22.00    3:20.33  
                  44.12     1:34.70 (50.58)     2:27.69 (52.99)     3:20.33 (52.64)
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 26.12   12/2/2007 PAUL CARTER, USA                             
        NATL: N 26.12   12/2/2007 PAUL CARTER                                  
         PMS: P 28.32        2007 Robert Heath                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cherry, James J           53 SPAS-38                50.00      43.70  
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.27   2/21/2009 MARIO LLORET, ESP                          
        NATL: N 1:03.57  10/10/2004 TOM WOLF                                   
         PMS: P 1:04.97        1996 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John R           51 SRM-38               1:08.23    1:09.80  
                  32.93     1:09.80 (36.87)                                        
  2 Guadagni, Peter M         54 WCM-38               1:10.00    1:12.55  
                  35.74     1:12.55 (36.81)                                        
  3 Mc Kee, Robert C          50 MVM-38               1:30.00    1:21.89  
                  39.10     1:21.89 (42.79)                                        
  4 Cherry, James J           53 SPAS-38              1:40.00    1:36.57  
                  44.72     1:36.57 (51.85)                                        
 
Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:57.52   4/18/2004 LORENZO MARUGO, ITA                        
        NATL: N 4:58.93   12/9/2001 JIM MCCONICA                               
         PMS: P 5:06.89        2003 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John R           51 SRM-38               5:12.44    5:05.37P 
                  32.06     1:08.04 (35.98)     1:47.84 (39.80)     2:27.43 (39.59)
        3:11.52 (44.09)     3:56.53 (45.01)     4:31.78 (35.25)     5:05.37 (33.59)
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24.70    4/1/2006 PAUL TREVISAN, USA                           
        NATL: N 24.70    4/1/2006 PAUL TREVISAN                                
         PMS: P 26.60        1989 Don Hill                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ceci, Louis G             59 STAN-38                35.00      35.42  
  2 Guislin, John A           59 STAN-38                35.28      35.45  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 54.50    4/5/2009 JACK GROSELLE, USA                           
        NATL: N 55.12    4/1/2006 PAUL TREVISAN                                
         PMS: P 58.66        2000 Tim Birnie                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kennedy, James            58 CMAM-38              1:14.00    1:12.68  
                  36.02     1:12.68 (36.66)                                        
  2 Madison, David K          56 LOM-38               1:24.00    1:19.95  
                  37.27     1:19.95 (42.68)                                        
  3 Guislin, John A           59 STAN-38              1:15.50    1:24.71  
                  39.88     1:24.71 (44.83)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.64   12/4/2005 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 2:03.64   12/4/2005 JIM MCCONICA                               
         PMS: P 2:06.20        2003 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kennedy, James            58 CMAM-38              2:45.00    2:36.92  
                  37.40     1:17.13 (39.73)     1:57.52 (40.39)     2:36.92 (39.40)
  2 Moore, Michael            59 USF-38               3:02.00    2:51.22  
                  40.22     1:23.61 (43.39)     2:07.85 (44.24)     2:51.22 (43.37)
  3 Ceci, Louis G             59 STAN-38              2:55.00    2:53.27  
                  40.72     1:24.64 (43.92)     2:10.09 (45.45)     2:53.27 (43.18)
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:24.92   12/3/2006 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 4:24.92   12/3/2006 JIM MCCONICA                               
         PMS: P 4:28.73        2003 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kennedy, James            58 CMAM-38              5:45.00    5:40.45  
                  39.92     1:22.53 (42.61)     2:05.07 (42.54)     2:47.94 (42.87)
        3:31.03 (43.09)     4:14.72 (43.69)     4:58.32 (43.60)     5:40.45 (42.13)
  2 Moore, Michael            59 USF-38               6:05.00    6:02.18  
                  41.30     1:25.97 (44.67)     2:11.74 (45.77)     2:59.16 (47.42)
        3:45.60 (46.44)     4:32.58 (46.98)     5:18.70 (46.12)     6:02.18 (43.48)
  3 Gregg, Peter A            59 STAN-38              6:27.00    6:18.06  
                  42.70     1:29.80 (47.10)     2:18.69 (48.89)     3:07.99 (49.30)
        3:57.37 (49.38)     4:46.14 (48.77)     5:34.66 (48.52)     6:18.06 (43.40)
  4 Jardin, Kenneth A         59 WEST-38              6:45.00    6:21.25  
                  42.71     1:30.61 (47.90)     2:19.47 (48.86)     3:08.81 (49.34)
        3:58.07 (49.26)     4:47.19 (49.12)     5:35.86 (48.67)     6:21.25 (45.39)
 
Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.59   12/4/2005 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 2:20.59   12/4/2005 JIM MCCONICA                               
         PMS: P 2:21.80        2003 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gregg, Peter A            59 STAN-38              3:14.00    3:12.39  
                  46.62     1:36.08 (49.46)     2:26.22 (50.14)     3:12.39 (46.17)
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.13  10/29/2006 ALEXANDER MILLS, NOR                         
        NATL: N 32.18   12/9/2001 ROBERT STRAND                                
         PMS: P 32.18        2001 Robert Strand                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kief, Leon                57 SMMM-38                50.00      44.67  
  2 Ceci, Louis G             59 STAN-38                45.00      47.92  
  3 Guislin, John A           59 STAN-38                44.00      52.33  
 
Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.76   12/9/2001 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: N 2:38.76   12/9/2001 ROBERT STRAND                              
         PMS: P 2:38.76        2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madison, David K          56 LOM-38               3:38.00    3:40.05  
                  52.32     1:49.46 (57.14)     2:47.49 (58.03)     3:40.05 (52.56)
  2 Gregg, Peter A            59 STAN-38              4:00.00    3:43.10  
                  50.30     1:47.28 (56.98)     2:45.85 (58.57)     3:43.10 (57.25)
 
Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.72   3/21/2009 JOHN CRAIG, USA                            
        NATL: N 2:21.90  12/16/2007 GREG SHAW                                  
         PMS: P 2:33.74        2005 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Gregor, Cary D         59 MAM-38               3:13.25    3:07.23  
                  41.27     1:28.51 (47.24)     2:17.26 (48.75)     3:07.23 (49.97)
  2 Kennedy, James            58 CMAM-38              3:15.00    3:17.62  
                  41.32     1:30.83 (49.51)     2:24.14 (53.31)     3:17.62 (53.48)
  3 Gregg, Peter A            59 STAN-38              4:10.00    3:49.76  
                  48.01     1:46.55 (58.54)   2:49.12 (1:02.57)   3:49.76 (1:00.64)
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.53   1/26/2007 TIMOTHY SHEAD, RSA                         
        NATL: N 1:03.81  12/17/2006 GREG SHAW                                  
         PMS: P 1:07.15        2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridinger, Kim             58 WACM-38              1:20.00    1:18.46  
                  37.04     1:18.46 (41.42)                                        
  2 Kief, Leon                57 SMMM-38              1:10.00    1:32.37  
                  43.71     1:32.37 (48.66)                                        
  3 Madison, David K          56 LOM-38               1:37.00    1:32.76  
                  45.35     1:32.76 (47.41)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:21.05  12/17/2006 GREG SHAW, USA                             
        NATL: N 2:21.05  12/17/2006 GREG SHAW                                  
         PMS: P 2:31.79        2006 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridinger, Kim             58 WACM-38              2:55.00    2:55.59  
                  37.25     1:26.26 (49.01)     2:16.55 (50.29)     2:55.59 (39.04)
  2 Madison, David K          56 LOM-38               3:34.00    3:31.56  
                  48.69     1:47.29 (58.60)     2:44.80 (57.51)     3:31.56 (46.76)
  3 Ceci, Louis G             59 STAN-38              3:45.00    3:50.76  
                  54.23   2:01.45 (1:07.22)     3:00.18 (58.73)     3:50.76 (50.58)
 
Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:08.15   10/2/2005 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 5:08.15   10/2/2005 JIM MCCONICA                               
         PMS: P 5:13.29        2003 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Gregor, Cary D         59 MAM-38               6:40.84    6:28.07  
                  40.77     1:27.44 (46.67)     2:22.65 (55.21)     3:16.17 (53.52)
        4:09.23 (53.06)     5:04.48 (55.25)     5:47.49 (43.01)     6:28.07 (40.58)
  2 Gregg, Peter A            59 STAN-38              7:10.00    7:10.49  
                  48.53     1:46.51 (57.98)     2:39.13 (52.62)     3:30.84 (51.71)
      4:33.55 (1:02.71)   5:34.60 (1:01.05)     6:24.49 (49.89)     7:10.49 (46.00)
 -- Ridinger, Kim             58 WACM-38              6:35.00         DQ  
                  35.70     1:23.67 (47.97)   3:04.90 (1:41.23)     3:58.06 (53.16)
        4:52.01 (53.95)     5:34.19 (42.18)     6:14.85 (40.66)              DQ ( )
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24.90   12/3/2006 RICH ABRAHAMS, USA                           
        NATL: N 24.90   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                                
         PMS: P 27.87        1996 Don Hill                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jochim, Christian         61 ALMA-38                32.00      31.28  
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.87  12/15/2007 HUGH WILDER, USA                             
        NATL: N 30.87  12/15/2007 HUGH WILDER                                  
         PMS: P 31.65        2003 Richard Burns                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jochim, Christian         61 ALMA-38                38.50      38.36  
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.79   12/7/2008 ROBERT STRAND, USA                           
        NATL: N 33.11   12/2/2007 ROBERT STRAND                                
         PMS: P 33.54        2006 Robert Strand                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jochim, Christian         61 ALMA-38                39.90      39.89  
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:07.88   12/6/2008 BRYAN BATEMAN, USA                         
        NATL: N 1:08.70   11/4/2006 ROBERT STRAND                              
         PMS: P 1:08.70        2006 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jochim, Christian         61 ALMA-38              1:23.00    1:21.60  
                  39.37     1:21.60 (42.23)                                        
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 26.68   12/6/2008 KEEFE LODWIG, USA                            
        NATL: N 27.05  12/15/2002 JEFF FARRELL                                 
         PMS: P 29.78        2001 Don Hill                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cottrell, Richard B       68 MELO-38                37.00      35.80  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   59.60   12/7/2008 KEEFE LODWIG, USA                          
        NATL: N 1:01.36  12/15/2002 JEFF FARRELL                               
         PMS: P 1:09.11        2001 Don Hill                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, David             66 STAN-38              1:08.90    1:07.87P 
                  33.17     1:07.87 (34.70)                                        
 
Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:55.56   2/18/2007 TOM LANDIS, USA                            
        NATL: N 4:55.56   2/18/2007 TOM LANDIS                                 
         PMS: P 5:37.93        1991 Ed Kerswill                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            66 TAM-38               5:20.00    5:01.65P 
                  34.25     1:12.43 (38.18)     1:51.09 (38.66)     2:29.68 (38.59)
        3:08.52 (38.84)     3:47.03 (38.51)     4:25.15 (38.12)     5:01.65 (36.50)
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 31.64   12/7/2008 RICHARD BURNS, USA                           
        NATL: N 32.12  10/11/2008 RICHARD BURNS                                
         PMS: P 31.64        2008 Richard Burns                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            66 TAM-38                 33.50      33.33  
  2 Sobel, Arthur             66 UNAT                   39.00      42.05  
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 34.44   1/25/2009 OSAMU MAEDA, JPN                             
        NATL: N 35.44  10/11/2008 DAVID GILDEA                                 
         PMS: P 37.99        2007 Richard Todd                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, David             66 STAN-38                35.91      35.54P 
  2 Frost, Kenneth A          65 TAM-38                 36.50      35.64P 
  3 Zuur, James               69 MPM-38                 46.00      46.23  
 
Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:56.84  10/12/2008 DAVID GILDEA, USA                          
        NATL: N 2:56.84  10/12/2008 DAVID GILDEA                               
         PMS: P 2:59.11        2007 Richard Todd                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frost, Kenneth A          65 TAM-38               3:10.00    2:58.12P 
                  41.46     1:26.81 (45.35)     2:12.70 (45.89)     2:58.12 (45.42)
 
Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 29.27   3/21/2009 JOSEP CLARET, ESP                            
        NATL: N 30.70   10/6/2001 BOB BAILIE                                   
         PMS: P 34.49        2001 Emory Haworth                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            66 TAM-38                 32.00      31.16P 
  2 Frost, Kenneth A          65 TAM-38                 36.00      34.70  
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.67  10/12/2008 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: N 1:10.67  10/12/2008 RICHARD BURNS                              
         PMS: P 1:16.90        2007 Richard Todd                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, David             66 STAN-38              1:19.90    1:13.73P 
                  34.71     1:13.73 (39.02)                                        
  2 Burns, Richard            66 TAM-38               1:14.00    1:14.80P 
                  34.18     1:14.80 (40.62)                                        
  3 Frost, Kenneth A          65 TAM-38               1:20.00    1:17.08  
                  37.91     1:17.08 (39.17)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:41.64  11/22/2008 BERND HORSTMANN, GER                       
        NATL: N 2:43.49  10/13/2006 MIKE FRESHLEY                              
         PMS: P 2:50.00        2007 Richard Todd                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Burns, Richard            66 TAM-38               2:45.00         NS  
 
Men 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:56.22   12/5/2008 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: N 5:58.93   12/3/2006 MIKE FRESHLEY                              
         PMS: P 6:38.74        2002 Dick Peterson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sobel, Arthur             66 UNAT                 7:20.00    6:58.38  
                  46.98     1:42.51 (55.53)     2:37.00 (54.49)     3:29.82 (52.82)
        4:26.34 (56.52)     5:23.18 (56.84)     6:12.05 (48.87)     6:58.38 (46.33)
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 27.70   12/6/2008 JEFF FARRELL, USA                            
        NATL: N 28.00  11/18/2007 JEFF FARRELL                                 
         PMS: P 32.52        1992 John Richards                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ingalls, Donald A         71 MVM-38                 36.00      35.22  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.33   12/2/2007 JEFF FARRELL, USA                          
        NATL: N 1:03.33   12/2/2007 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ingalls, Donald A         71 MVM-38               1:25.00    1:23.96  
                  40.35     1:23.96 (43.61)                                        
  2 Blackburn, Robert J       71 PCAM-38              1:37.00    1:25.93  
                  41.41     1:25.93 (44.52)                                        
 
Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:24.31   12/9/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: N 2:24.31   12/9/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
         PMS: P 2:46.86        1989 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ingalls, Donald A         71 MVM-38               3:20.00    3:07.21  
                  42.38     1:29.36 (46.98)     2:19.15 (49.79)     3:07.21 (48.06)
  2 Blackburn, Robert J       71 PCAM-38              3:20.00    3:07.43  
                  45.79     1:33.26 (47.47)     2:21.75 (48.49)     3:07.43 (45.68)
 
Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:09.75   3/16/2002 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: N 5:09.75   3/16/2002 GRAHAM JOHNSTON                            
         PMS: P 5:56.06        1989 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blackburn, Robert J       71 PCAM-38              6:40.00    6:21.21  
                  44.69     1:33.03 (48.34)     2:22.13 (49.10)     3:11.01 (48.88)
        3:59.59 (48.58)     4:47.91 (48.32)     5:36.14 (48.23)     6:21.21 (45.07)
  2 Ingalls, Donald A         71 MVM-38               7:15.00    6:50.48  
                  46.12     1:37.90 (51.78)     2:30.94 (53.04)     3:24.15 (53.21)
        4:16.25 (52.10)     5:09.47 (53.22)     6:02.92 (53.45)     6:50.48 (47.56)
 
Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.90   12/7/2003 YOSHI OYAKAWA, USA                           
        NATL: N 33.90   12/7/2003 YOSHI OYAKAWA                                
         PMS: P 38.44        1989 Ray Taft                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ingalls, Donald A         71 MVM-38                 47.00      48.44  
 
Men 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:51.24  10/12/2003 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 2:51.24  10/12/2003 BURWELL JONES                              
         PMS: P 3:07.57        1989 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        72 STAN-38              3:38.48    3:36.70  
                  54.35     1:51.32 (56.97)     2:47.06 (55.74)     3:36.70 (49.64)
  2 Perilman, Jim E           70 WCM-38               4:09.00    4:00.24  
                  54.50   1:55.71 (1:01.21)   3:00.57 (1:04.86)     4:00.24 (59.67)
 
Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:05.27   1/20/2007 HANS REICHELT, GER                         
        NATL: N 3:12.98   10/5/2003 RONALD JOHNSON                             
         PMS: P 3:21.53        2007 Dick Peterson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           70 WCM-38               3:46.00    3:43.08  
                  51.31     1:49.81 (58.50)     2:47.60 (57.79)     3:43.08 (55.48)
  2 Fasbender, Barry A        72 STAN-38              3:41.93    3:44.55  
                  52.54     1:51.63 (59.09)     2:49.79 (58.16)     3:44.55 (54.76)
 
Men 70-74 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 3:08.60   5/11/2003 TAKASHI HAYASHI, JPN                       
        NATL: N 3:15.19  10/27/2002 RONALD JOHNSON                             
         PMS: P 3:33.61        2007 Barry Fasbender                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        72 STAN-38              3:46.51    3:53.28  
                  52.85   1:53.50 (1:00.65)   2:55.61 (1:02.11)     3:53.28 (57.67)
  2 Perilman, Jim E           70 WCM-38               4:09.00    3:57.66  
                  52.63   1:53.34 (1:00.71)   2:56.99 (1:03.65)   3:57.66 (1:00.67)
 
Men 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:51.73  10/26/2003 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 2:51.73  10/26/2003 BURWELL JONES                              
         PMS: P 3:08.13        1989 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        72 STAN-38              3:34.70    3:31.19  
                  51.34     1:46.78 (55.44)     2:44.79 (58.01)     3:31.19 (46.40)
  2 Perilman, Jim E           70 WCM-38               3:55.00    3:38.19  
                  49.23     1:48.93 (59.70)     2:47.60 (58.67)     3:38.19 (50.59)
 
Men 70-74 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 6:21.46  10/26/2003 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 6:21.46  10/26/2003 BURWELL JONES                              
         PMS: P 6:50.27        1989 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        72 STAN-38              7:41.36    7:33.54  
                  51.43     1:50.83 (59.40)     2:50.54 (59.71)     3:49.83 (59.29)
      4:52.41 (1:02.58)   5:53.69 (1:01.28)     6:45.71 (52.02)     7:33.54 (47.83)
  2 Perilman, Jim E           70 WCM-38               8:50.00    8:11.71  
                  54.04   1:56.27 (1:02.23)   3:02.25 (1:05.98)   4:10.21 (1:07.96)
      5:12.29 (1:02.08)   6:16.31 (1:04.02)     7:15.09 (58.78)     8:11.71 (56.62)
 
Men 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:15.10   4/18/2009 DAVID RADCLIFF, USA                        
        NATL: N 5:40.14   5/20/2006 GRAHAM JOHNSTON                            
         PMS: P 6:02.95        1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sulzbach, John F          75 MELO-38              7:20.00    6:50.06  
                  46.45     1:38.37 (51.92)     2:32.41 (54.04)     3:25.87 (53.46)
        4:19.30 (53.43)     5:12.30 (53.00)     6:03.56 (51.26)     6:50.06 (46.50)
  2 Grohe, William E          76 USF-38               9:00.00    8:25.95  
                  53.64   1:54.17 (1:00.53)   2:58.12 (1:03.95)   4:03.28 (1:05.16)
      5:08.57 (1:05.29)   6:14.52 (1:05.95)   7:20.72 (1:06.20)   8:25.95 (1:05.23)
 
Men 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:58.21    4/6/2002 ROGER FRANKS, USA                          
        NATL: N 2:58.21    4/6/2002 ROGER FRANKS                               
         PMS: P 3:10.22        1994 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sulzbach, John F          75 MELO-38              3:45.00    3:46.21  
                  52.46     1:49.84 (57.38)     2:48.66 (58.82)     3:46.21 (57.55)
  2 Grohe, William E          76 USF-38               6:00.00    4:41.64  
                1:03.12   2:13.51 (1:10.39)   3:27.89 (1:14.38)   4:41.64 (1:13.75)
 
Men 75-79 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:20.93   4/20/2008 TSUTOMU KAJIHARA, JPN                      
        NATL: N 3:29.54  11/11/2003 AL CRAIG                                   
         PMS: P 3:34.29        1993 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sulzbach, John F          75 MELO-38              3:50.00    3:52.67  
                  50.81   1:52.90 (1:02.09)   2:53.86 (1:00.96)     3:52.67 (58.81)
  2 Grohe, William E          76 USF-38               6:30.00    5:38.81  
                1:17.13   2:45.86 (1:28.73)   4:13.17 (1:27.31)   5:38.81 (1:25.64)
 
Men 75-79 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 3:16.99   1/24/2009 TAKASHI HAYASHI, JPN                       
        NATL: N 3:39.51   11/9/2002 TOM MAINE                                  
         PMS: P 3:59.25        1994 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sulzbach, John F          75 MELO-38              4:05.00    4:08.24  
                  53.77   1:57.71 (1:03.94)   3:04.72 (1:07.01)   4:08.24 (1:03.52)
  2 Grohe, William E          76 USF-38               6:30.00    5:50.28  
                1:17.13   2:49.09 (1:31.96)   4:22.01 (1:32.92)   5:50.28 (1:28.27)
 
Men 75-79 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 6:52.50   12/7/2008 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 6:59.68  12/10/2000 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 7:08.53        1994 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sulzbach, John F          75 MELO-38              7:50.00    7:49.19  
                  53.42   1:57.48 (1:04.06)     2:55.97 (58.49)     3:54.29 (58.32)
      4:59.80 (1:05.51)   6:05.22 (1:05.42)     6:59.69 (54.47)     7:49.19 (49.50)
  2 Grohe, William E          76 USF-38              11:00.00   10:12.59  
                2:42.88   3:54.72 (1:11.84)   5:10.59 (1:15.87)   6:41.21 (1:30.62)
      8:08.36 (1:27.15)                             9:10.37 ( )  10:12.59 (1:02.22)
 
Men 90-94 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 41.07  12/14/2003 WOODY BOWERSOCK, USA                         
        NATL: N 41.07  12/14/2003 WOODROW BOWERSOCK                            
         PMS: P 59.79        1995 Joe Kaufman                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Pat L             91 RINC-38              1:10.00    1:11.50  
 
Men 90-94 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 4:59.71   5/15/2005 HIROMU YOSHIMOTO, JPN                      
        NATL: N 5:58.17  12/14/2003 WALTER PFEIFFER                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Pat L             91 RINC-38              7:45.00    7:43.28  
                1:41.82   3:44.54 (2:02.72)   5:46.97 (2:02.43)   7:43.28 (1:56.31)
 
Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:48.99   4/23/2006 GOLD RUSH                -JPN              
                         M OKUHARA, N SHIRATA, C SAITO, Y OZAWA            
        NATL: N 1:53.26   11/9/1996 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, B KNIGHT, M BOUWMA, N NORTH      
         PMS: P 1:57.59        1995 The Olympic Clu                            
                         Rowell, Seibt, Ogier, Jolly                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mountain View Masters-38  'A'                     2:20.00    2:11.48  
     1) Gee, Sharlene L W43             2) Bothwell Allen, Sara G W34     
     3) Archell, Alyssa W29             4) Lau, Choi-Ting W25             
                  31.96     1:08.65 (36.69)     1:40.91 (32.26)     2:11.48 (30.57)
 
Men 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 8:01.80  10/13/1996 DCAC                                       
                         N WILLIAMS, D MICHAELS, S SMITH, E KIELIN         
         PMS: P 8:26.89        2006 Tsunami Masters                            
                         Hise, Froehlich, Martel, Chung                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mountain View Masters-38  'A'                     9:00.00    9:07.91  
     1) Whitehead, Andrew P M27         2) Lanterman, Scott M44           
     3) Dietrich, Tim A M34             4) Gawlick, Craig S M28           
                  30.66   1:04.75 (1:04.75)   1:40.50 (1:40.50)   2:18.35 (2:18.35)
        2:51.70 (33.35)   3:28.34 (1:09.99)   4:07.36 (1:49.01)   4:47.62 (2:29.27)
        5:16.92 (29.30)   5:49.40 (1:01.78)   6:22.74 (1:35.12)   6:55.79 (2:08.17)
        7:25.56 (29.77)   7:59.10 (1:03.31)   8:33.29 (1:37.50)   9:07.91 (2:12.12)
 
Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:33.91   3/28/2008 LAHDEN KALEVA            -FIN              
                         J VIRTANEN, T MATKANIEMI, A AILIO, T RUNDGREN     
        NATL: N 1:39.07   12/7/2003 GARDEN STATE                               
                         PAUL BUREN, ED TSUZUKI, OSCAR GONZALES, TOM GEIMAN
         PMS: P 1:39.11        2003 Burlingame Mast                            
                         Garrett, McAweeney, Whatley, Mackenzie            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mountain View Masters-38  'A'                     2:15.00    2:03.05  
     1) Mc Kee, Robert C M50            2) Ghaffari, Bob M42              
     3) Gormly, Sherwin J M48           4) Campbell, Chris M48            
                  30.71     1:03.66 (32.95)     1:30.85 (27.19)     2:03.05 (32.20)
 
Men 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 8:05.09   12/9/2001 VENTURA COUNTY                             
                         MIKE SHAFFER, DON SMITH, TIM HEDRICK, JIM MCCONICA
         PMS: P 8:29.70        2006 FIRE                                       
                         Steiner, Barnell, Czekala, Scollon                
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mountain View Masters-38  'B'                     9:50.00   10:06.61  
     1) Campbell, Chris M48             2) Sorg, Jack H M53               
     3) Jepson, Linc M35                4) Gormly, Sherwin J M48          
                  34.99   1:13.72 (1:13.72)   1:54.32 (1:54.32)   2:34.30 (2:34.30)
        3:07.19 (32.89)   3:42.38 (1:08.08)   4:18.25 (1:43.95)   4:53.85 (2:19.55)
        5:09.54 (15.69)     5:32.48 (38.63)   6:18.19 (1:24.34)   7:03.40 (2:09.55)
        7:47.42 (44.02)   8:17.06 (1:13.66)   8:51.78 (1:48.38)  10:06.61 (3:03.21)
 
Men 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:49.78   12/2/2007 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         S POMERANTZ, D QUIGGIN, C CAVANAUGH, T SHEAD      
        NATL: N 1:49.78   12/2/2007 GOLD COAST                                 
                         S POMERANTZ, D QUIGGIN, C CAVANAUGH, T SHEAD      
         PMS: P 2:10.93        2005 Tuolumne Co. Ma                            
                         Jones, Helm, Fairfield, Todd                      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanford Masters Swimming-38  'A'                 2:27.00    2:22.63  
     1) Gregg, Peter A M59              2) Fasbender, Barry A M72         
     3) Ceci, Louis G M59               4) Roach, Edward M59              
                  31.48     1:08.38 (36.90)     1:44.26 (35.88)     2:22.63 (38.37)
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:41.47   2/28/2009 AC BOULOGNE              -FRA              
                         S BILLON, B FERRY, S BOUCHIER, K PIPES-NEILSEN    
        NATL: N 1:41.37  12/10/2000 EL SEGUNDO                                 
                         B BERGEN, P FRANCIS, D GRANER-GALLAS, D ROBINSON  
         PMS: P 1:49.45        1995 Santa Clara Swi                            
                         Coye, Val, Hazen, Moore                           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 South Palo Alto Masters-38  'A'                   2:30.01    2:18.20  
     1) Weathers, Marfa K W38           2) Silver, Jim M45                
     3) Simon-Lurie, Deborah A W44      4) Emme, Chris M27                
                  35.06       50.66 (15.60)     1:13.68 (23.02)   2:18.20 (1:04.52)
 
Mixed 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 8:47.48   12/9/2007 TERRAPIN                                   
                         M GROVER, G EKSTROM, J STRAHOTA, A ELLIS          
         PMS: P 8:56.84        2007 Walnut Creek Ma                            
                         Pietras, Curran, K. OBrien, Santos                
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 South Palo Alto Masters-38  'A'                   9:30.00   10:13.27  
     1) Simon-Lurie, Deborah A W44      2) Giffen, Sean K M42             
     3) Doyas, Greg R M47               4) Kirk, Dana W25                 
                  39.95   1:24.58 (1:24.58)   2:12.36 (2:12.36)   3:00.75 (3:00.75)
        3:35.28 (34.53)   4:16.69 (1:15.94)   4:58.68 (1:57.93)   5:37.82 (2:37.07)
        6:08.62 (30.80)   6:43.16 (1:05.34)   7:18.80 (1:40.98)   7:54.03 (2:16.21)
        8:26.04 (32.01)   9:01.11 (1:07.08)   9:36.17 (1:42.14)  10:13.27 (2:19.24)
  2 South Palo Alto Masters-38  'B'                   9:30.01   10:41.38  
     1) Weathers, Marfa K W38           2) Silver, Jim M45                
     3) Emme, Chris M27                 4) Glassman, Lucille R W46        
                  37.53   1:20.37 (1:20.37)   2:06.78 (2:06.78)   2:52.16 (2:52.16)
        3:31.58 (39.42)   4:17.47 (1:25.31)   5:06.95 (2:14.79)   5:57.03 (3:04.87)
        6:13.11 (16.08)   7:02.55 (1:05.52)   7:39.13 (1:42.10)   8:14.36 (2:17.33)
        8:47.53 (33.17)   9:25.08 (1:10.72)  10:03.59 (1:49.23)  10:41.38 (2:27.02)
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:44.28   3/24/2007 TABY SIM                 -SWE              
                         J KARLSSON, C UHRLANDER-LINDB, G RASMUSSON, H KRUG
        NATL: N 1:47.38   11/9/1996 SAN DIEGO                                  
                         B KNIGHT, K PIPES-NEILSEN, L CARTWRIGHT, L MENCH  
         PMS: P 1:50.98        1995 The Olympic Clu                            
                         Strand, Ogier, Jolly, VanderBogart                
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 South Palo Alto Masters-38  'A'                   2:30.00    2:11.55  
     1) Igel, Victoria E W53            2) Cherry, James J M53            
     3) Glassman, Lucille R W46         4) Doyas, Greg R M47              
                  37.86     1:12.59 (34.73)     1:44.00 (31.41)     2:11.55 (27.55)
  2 Marin Pirates Masters-38  'A'                     2:16.00    2:11.91  
     1) Lepinski, Cokie W50             2) Zuur, James M69                
     3) Bauer, Kim M45                  4) Louderback, Kelsey W26         
                  32.48     1:11.25 (38.77)     1:41.20 (29.95)     2:11.91 (30.71)
  3 Stanford Masters Swimming-38  'A'                 2:15.00    2:13.18  
     1) Guislin, John A M59             2) Barnea, Daniela W65            
     3) Smith, Jody L W40               4) Harbick, Craig A M23           
                  36.01                             1:45.33 ( )     2:13.18 (27.85)
  4 Peninsula Covenant Aquatic Mas-38  'A'            2:40.00    2:24.09  
     1) Huang, Howard M45               2) Dashiell, Rebecca E W25        
     3) Shafer, Darryl W38              4) Purcell, Jack M62              
                  38.13     1:12.97 (34.84)     1:34.50 (21.53)     2:24.09 (49.59)
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:48.74    4/5/2009 OHIO MASTERS             -USA              
                         J GROSELLE, T STULTZ, L KESSLER, K STAURSKY       
        NATL: N 1:49.36  11/10/2002 NEM                                        
                         D ROGACKI, J FELDMANN, J LUKER, G SHAW            
         PMS: P 2:00.90        2007 Walnut Creek Ma                            
                         Crittenden, Guadagni, Heim-Bowen, K. OBrien       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanford Masters Swimming-38  'A'                 2:05.00    2:09.81  
     1) Gildea, David M66               2) Mc Kenna, Nan W48              
     3) Lambert, Caroline W51           4) Scheiner, Andrews M41          
                  29.99     1:07.17 (37.18)     1:41.61 (34.44)     2:09.81 (28.20)
  2 Mountain View Masters-38  'A'                          NT    2:29.89  
     1) Millar, Karene W47              2) Sorg, Jack H M53               
     3) Burke, Mary Leigh W57           4) Ingalls, Donald A M71          
                  35.97       53.01 (17.04)     1:08.97 (15.96)   2:29.89 (1:20.92)
 
Mixed 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:55.93   12/7/2008 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         D CAVANAUGH, C CAVANAUGH, P SARGEANT, D QUIGGIN   
        NATL: N 1:58.18   9/14/2008 TAMALPAIS                                  
                         RICHARD BURNS, LAURA VAL, NANCY RIDOUT, TATE HOLT 
         PMS: P 2:02.65        2005 Tamalpais Aq. M                            
                         Burns, Frost, Ridout, Val                         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tamalpais Aquatic Masters-38  'A'                 2:00.00    1:57.60N 
     1) Burns, Richard M66              2) Val, Laura B W58               
     3) Wheeler, Barbara W52            4) Frost, Kenneth A M65           
                  28.16                             1:27.39 ( )     1:57.60 (30.21)
 
Mixed 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N  9:54.18  10/10/2008 TAMALPAIS                                 
                          R BURNS, L VAL, L SHOENBERGER, K FROST            
         PMS: P 10:05.15        2005 Tamalpais Aq. M                           
                          Burns, Val, Ridout, Cazalet                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tamalpais Aquatic Masters-38  'A'                 9:55.00    9:34.91N 
     1) Burns, Richard M66              2) Val, Laura B W58               
     3) Wheeler, Barbara W52            4) Frost, Kenneth A M65           
                  32.21   1:07.63 (1:07.63)   1:43.22 (1:43.22)   2:18.31 (2:18.31)
        2:48.74 (30.43)   3:23.39 (1:05.08)   3:59.10 (1:40.79)   4:34.53 (2:16.22)
        5:09.54 (35.01)   5:47.64 (1:13.11)   6:26.20 (1:51.67)   7:04.67 (2:30.14)
        7:39.52 (34.85)   8:17.79 (1:13.12)   8:56.81 (1:52.14)   9:34.91 (2:30.24)
  





Return to Pacific Masters Swimming Homepage This page was designed and produced by Michael Moore. Please report any errors or omissions to him. We would also like to hear how the page can be improved or what you would like to see. Thank you.

2009-10-04


Copyright © 2009 Pacific Masters Swimming, Inc.
http://www.pacificmasters.org/