e

Pacific Masters gif

Results
Fog City Masters


Fog City Masters
25 January 2009

Licensed to St Ignatius Herbst Natatorium - Site License  HY-TEK's Meet Manager
                  Fog City Masters Quad Meet 2009 - 1/25/2009                  
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skinner, Lauren K         24 FOG                    29.00      29.32        
  2 Lamb, Marie Claire        24 FOG                    30.00      30.21        
  3 Wessel, Megan E           23 UN                     30.00      30.99        
 -- Cleary, Colleen           20 USF                    30.00         NS        
 -- Rosen, Jaclyn             24 FOG                    28.00         NS        
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cleary, Colleen           20 USF                  1:00.00      59.15        
                  28.95       59.15 (30.20)                                        
  2 Rosen, Jaclyn             24 FOG                  1:05.00    1:04.10        
                  30.28     1:04.10 (33.82)                                        
  3 Lamb, Marie Claire        24 FOG                  1:10.00    1:05.88        
                  30.91     1:05.88 (34.97)                                        
  4 Wessel, Megan E           23 UN                   1:05.00    1:06.40        
                  30.68     1:06.40 (35.72)                                        
  5 Skinner, Lauren K         24 FOG                  1:00.00    1:07.66        
                  30.98     1:07.66 (36.68)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cleary, Colleen           20 USF                  2:30.00    2:11.38        
                  29.82     1:03.03 (33.21)     1:37.52 (34.49)     2:11.38 (33.86)
  2 Lamb, Marie Claire        24 FOG                  2:40.00    2:31.30        
                  32.52     1:09.07 (36.55)     1:49.16 (40.09)     2:31.30 (42.14)
  3 Wessel, Megan E           23 UN                   2:20.00    2:33.83        
                  33.67     1:12.25 (38.58)     1:53.45 (41.20)     2:33.83 (40.38)
 -- Skinner, Lauren K         24 FOG                  2:10.00         NS        
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skinner, Lauren K         24 FOG                  6:00.00    6:55.38        
                  33.46     1:10.78 (37.32)     1:51.11 (40.33)     2:33.01 (41.90)
        3:15.74 (42.73)     3:59.79 (44.05)     4:43.90 (44.11)     5:28.48 (44.58)
        6:13.00 (44.52)     6:55.38 (42.38)                                        
  2 Lamb, Marie Claire        24 FOG                  7:30.00    6:58.15        
                  33.72     1:11.48 (37.76)     1:51.73 (40.25)     2:34.35 (42.62)
        3:17.97 (43.62)     4:02.06 (44.09)     4:46.17 (44.11)     5:30.19 (44.02)
        6:15.39 (45.20)     6:58.15 (42.76)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Belliveau, Adrienne       25 USF                    28.00      28.86        
  2 Montague, Megan           28 FOG                       NT      29.64        
  3 Monahan, Jaimie M         29 UN                     32.00      33.27        
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Belliveau, Adrienne       25 USF                  1:00.00    1:01.91        
                  29.75     1:01.91 (32.16)                                        
  2 Montague, Megan           28 FOG                       NT    1:09.74        
                  33.19     1:09.74 (36.55)                                        
  3 Monahan, Jaimie M         29 UN                   1:10.00    1:12.29        
                  33.41     1:12.29 (38.88)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Belliveau, Adrienne       25 USF                  2:10.00    2:14.10        
                  31.38     1:05.30 (33.92)     1:39.74 (34.44)     2:14.10 (34.36)
  2 Monahan, Jaimie M         29 UN                   2:30.00    2:49.01        
                  35.42     1:17.20 (41.78)     2:03.04 (45.84)     2:49.01 (45.97)
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monahan, Jaimie M         29 UN                   6:30.00    7:36.59        
                  34.17     1:13.47 (39.30)     1:56.55 (43.08)     2:42.48 (45.93)
        3:29.97 (47.49)     4:19.49 (49.52)     5:09.04 (49.55)     5:59.25 (50.21)
        6:48.57 (49.32)     7:36.59 (48.02)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffith, Jennifer L      30 SCAM                   26.50      26.48        
  2 Swanson, Eileen           33 CSSR                   27.00      28.76        
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffith, Jennifer L      30 SCAM                   59.50      59.53        
                  28.40       59.53 (31.13)                                        
  2 Swanson, Eileen           33 CSSR                   59.00    1:01.15        
                  29.98     1:01.15 (31.17)                                        
  3 Tendall, Erica            31 FOG                  1:17.00    1:13.27        
                  34.80     1:13.27 (38.47)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swanson, Eileen           33 CSSR                 2:08.00    2:12.86        
                  31.65     1:05.17 (33.52)     1:39.35 (34.18)     2:12.86 (33.51)
  2 Griffith, Jennifer L      30 SCAM                 2:15.00    2:21.73        
                  31.11     1:06.60 (35.49)     1:44.56 (37.96)     2:21.73 (37.17)
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swanson, Eileen           33 CSSR                 5:45.00    5:51.70        
                  31.53     1:04.97 (33.44)     1:39.80 (34.83)     2:15.20 (35.40)
        2:51.71 (36.51)     3:28.32 (36.61)     4:04.73 (36.41)     4:41.03 (36.30)
        5:17.25 (36.22)     5:51.70 (34.45)                                        
  2 Griffith, Jennifer L      30 SCAM                 6:03.00    5:57.56        
                  30.99     1:05.25 (34.26)     1:41.33 (36.08)     2:18.61 (37.28)
        2:55.96 (37.35)     3:33.77 (37.81)     4:10.23 (36.46)     4:47.50 (37.27)
        5:21.84 (34.34)     5:57.56 (35.72)                                        
  3 Tendall, Erica            31 FOG                  7:20.00    7:12.00        
                  38.10     1:19.07 (40.97)     2:01.71 (42.64)     2:45.39 (43.68)
        3:29.58 (44.19)     4:13.98 (44.40)     4:58.76 (44.78)     5:43.81 (45.05)
        6:28.92 (45.11)     7:12.00 (43.08)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deasy, Michelle           36 TOC                    31.00      28.98        
  2 Greenhut, Kimberly        35 FOG                    45.00      37.03        
 -- Duggan, Karen L           38 WCM                    29.50         NS        
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deasy, Michelle           36 TOC                  1:04.00    1:01.00        
                  29.52     1:01.00 (31.48)                                        
  2 Duggan, Karen L           38 WCM                  1:02.00    1:04.95        
                  31.08     1:04.95 (33.87)                                        
  3 Greenhut, Kimberly        35 FOG                  1:30.00    1:24.56        
                  37.92     1:24.56 (46.64)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deasy, Michelle           36 TOC                  2:10.00    2:09.08        
                  30.39     1:03.37 (32.98)     1:36.52 (33.15)     2:09.08 (32.56)
  2 Post, Diahanna L          37 TSUN                 2:30.00    2:43.38        
                  38.65     1:20.63 (41.98)     2:02.28 (41.65)     2:43.38 (41.10)
 -- Duggan, Karen L           38 WCM                  2:45.00         DQ        
                  40.54     1:24.15 (43.61)     2:07.42 (43.27)          DQ (43.44)
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deasy, Michelle           36 TOC                  6:00.00    5:44.30        
                  31.45     1:04.80 (33.35)     1:39.02 (34.22)     2:13.79 (34.77)
        2:48.49 (34.70)     3:23.53 (35.04)     3:59.05 (35.52)     4:34.73 (35.68)
        5:10.50 (35.77)     5:44.30 (33.80)                                        
  2 Duggan, Karen L           38 WCM                  6:05.00    6:10.33        
                  33.28     1:09.28 (36.00)     1:45.64 (36.36)     2:22.54 (36.90)
        3:00.05 (37.51)     3:37.70 (37.65)     4:15.72 (38.02)     4:54.16 (38.44)
        5:32.59 (38.43)     6:10.33 (37.74)                                        
  3 Post, Diahanna L          37 TSUN                 7:15.00    7:17.44        
                  39.61     1:24.37 (44.76)     2:09.44 (45.07)     2:55.08 (45.64)
        3:40.36 (45.28)     4:25.08 (44.72)     5:09.05 (43.97)     5:52.59 (43.54)
        6:35.58 (42.99)     7:17.44 (41.86)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Debbie            40 WCM                    26.90      26.91        
  2 Cox, Juliet E             40 MAM                    33.10      33.16        
  3 Phalen, Jennifer R        44 SCAM                   33.51      33.34        
  4 Saylor, Alison            42 FOG                       NT      39.66        
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Debbie            40 WCM                    59.40      58.81        
                  28.09       58.81 (30.72)                                        
  2 Cox, Juliet E             40 MAM                  1:08.10    1:06.94        
                  32.56     1:06.94 (34.38)                                        
  3 Phalen, Jennifer R        44 SCAM                 1:12.82    1:12.07        
                  33.71     1:12.07 (38.36)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Debbie            40 WCM                  2:13.00    2:08.54        
                  30.31     1:03.42 (33.11)     1:36.89 (33.47)     2:08.54 (31.65)
  2 Cox, Juliet E             40 MAM                  2:11.10    2:08.61        
                  30.54     1:03.42 (32.88)     1:36.68 (33.26)     2:08.61 (31.93)
  3 Phalen, Jennifer R        44 SCAM                 2:42.11    2:38.36        
                  35.66     1:15.63 (39.97)     1:57.34 (41.71)     2:38.36 (41.02)
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             40 MAM                  5:45.50    5:39.04        
                  31.35     1:04.85 (33.50)     1:38.93 (34.08)     2:13.57 (34.64)
        2:47.75 (34.18)     3:21.93 (34.18)     3:55.73 (33.80)     4:30.43 (34.70)
        5:05.07 (34.64)     5:39.04 (33.97)                                        
  2 Santos, Debbie            40 WCM                  6:05.00    5:51.87        
                  32.23     1:07.62 (35.39)     1:42.94 (35.32)     2:19.07 (36.13)
        2:55.31 (36.24)     3:30.60 (35.29)     4:06.18 (35.58)     4:42.03 (35.85)
        5:17.72 (35.69)     5:51.87 (34.15)                                        
  3 Phalen, Jennifer R        44 SCAM                 6:47.69    6:59.90        
                  34.69     1:12.24 (37.55)     1:53.39 (41.15)     2:35.59 (42.20)
        3:19.01 (43.42)     4:03.12 (44.11)     4:47.90 (44.78)     5:32.97 (45.07)
        6:17.24 (44.27)     6:59.90 (42.66)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Lepinski, Cokie           49 RHMS                   37.00         DQ        
 -- Matena, Jana              46 MELO                   28.00         NS        
 -- Oueirolo, Vivian          48 FOG                    49.00         NS        
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              46 MELO                   58.00      57.10        
                  27.93       57.10 (29.17)                                        
  2 Lepinski, Cokie           49 RHMS                 1:15.00    1:12.98        
                  34.49     1:12.98 (38.49)                                        
  3 Oueirolo, Vivian          48 FOG                  2:00.00    1:33.39        
                  44.33     1:33.39 (49.06)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              46 MELO                 2:05.00    2:02.18        
                  28.62       59.46 (30.84)     1:30.90 (31.44)     2:02.18 (31.28)
  2 Oueirolo, Vivian          48 FOG                  3:10.00    3:31.65        
                  47.52     1:41.18 (53.66)     2:37.74 (56.56)     3:31.65 (53.91)
 -- Lepinski, Cokie           49 RHMS                 3:00.00         DQ        
                  39.52     1:23.25 (43.73)     2:07.28 (44.03)          DQ (43.54)
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              46 MELO                 5:40.00    5:27.97        
                  30.27     1:03.12 (32.85)     1:36.56 (33.44)     2:09.72 (33.16)
        2:42.91 (33.19)     3:16.05 (33.14)     3:49.01 (32.96)     4:22.43 (33.42)
        4:55.81 (33.38)     5:27.97 (32.16)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klein, Maria              50 MVM                    32.00      30.21        
  2 Harms, Kildine J          54 WCM                    39.78      37.51        
 -- Newton, Deborah A         52 NBA                    32.30         NS        
 -- Hauer, Ann                52 NBA                    30.01         NS        
 -- Quinn, Phyllis E          53 TOC                    38.00         NS        
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klein, Maria              50 MVM                  1:25.00    1:07.21        
                  32.71     1:07.21 (34.50)                                        
  2 Quinn, Phyllis E          53 TOC                  1:30.00    1:11.47        
                  34.68     1:11.47 (36.79)                                        
  3 Newton, Deborah A         52 NBA                  1:14.00    1:14.43        
                  35.18     1:14.43 (39.25)                                        
  4 Harms, Kildine J          54 WCM                  1:27.00    1:22.86        
                  38.24     1:22.86 (44.62)                                        
 -- Hauer, Ann                52 NBA                  1:07.00         NS        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klein, Maria              50 MVM                  2:40.00    2:26.19        
                  34.04     1:11.66 (37.62)     1:49.74 (38.08)     2:26.19 (36.45)
  2 Harms, Kildine J          54 WCM                  3:10.00    3:08.31        
                  41.62     1:30.74 (49.12)     2:20.52 (49.78)     3:08.31 (47.79)
 -- Quinn, Phyllis E          53 TOC                  2:40.00         NS        
 -- Hauer, Ann                52 NBA                  2:31.00         NS        
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klein, Maria              50 MVM                  7:00.00    6:23.79        
                  33.93     1:11.59 (37.66)     1:51.05 (39.46)     2:30.54 (39.49)
        3:09.63 (39.09)     3:48.75 (39.12)     4:27.91 (39.16)     5:07.43 (39.52)
        5:46.44 (39.01)     6:23.79 (37.35)                                        
  2 Quinn, Phyllis E          53 TOC                  7:00.00    7:03.21        
                  39.71     1:21.99 (42.28)     2:05.50 (43.51)     2:48.87 (43.37)
        3:32.59 (43.72)     4:15.18 (42.59)     4:58.15 (42.97)     5:40.81 (42.66)
        6:23.07 (42.26)     7:03.21 (40.14)                                        
  3 Harms, Kildine J          54 WCM                  8:13.00    7:56.51        
                  40.55     1:28.62 (48.07)     2:16.46 (47.84)     3:06.33 (49.87)
        3:56.97 (50.64)     4:45.47 (48.50)     5:33.78 (48.31)     6:22.56 (48.78)
        7:10.57 (48.01)     7:56.51 (45.94)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              57 TAM                    27.00      26.46        
  2 Yeckley, Pauline          58 FOG                    39.71      41.63        
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              57 TAM                    58.00      56.42        
                  27.30       56.42 (29.12)                                        
  2 Yeckley, Pauline          58 FOG                  1:43.27    1:29.40        
                  44.02     1:29.40 (45.38)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              57 TAM                  2:06.00    2:02.34        
                  28.35       59.80 (31.45)     1:31.56 (31.76)     2:02.34 (30.78)
  2 Yeckley, Pauline          58 FOG                  3:05.33    3:13.69        
                  44.67     1:33.99 (49.32)     2:24.31 (50.32)     3:13.69 (49.38)
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              57 TAM                  5:45.00    5:27.33        
                  28.94     1:01.81 (32.87)     1:35.14 (33.33)     2:08.79 (33.65)
        2:42.36 (33.57)     3:15.89 (33.53)     3:49.09 (33.20)     4:22.62 (33.53)
        4:55.93 (33.31)     5:27.33 (31.40)                                        
  2 Yeckley, Pauline          58 FOG                  7:52.00    8:19.08        
                  47.38     1:37.10 (49.72)     2:29.72 (52.62)     3:21.25 (51.53)
        4:12.02 (50.77)     5:02.44 (50.42)     5:51.77 (49.33)     6:41.80 (50.03)
        7:31.34 (49.54)     8:19.08 (47.74)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wistrom, Theresa          64 WINE                   50.00      49.78        
 -- Shoenberger, Linda R      61 TAM                       NT         NS        
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wistrom, Theresa          64 WINE                 2:00.00    1:51.06        
                  52.33     1:51.06 (58.73)                                        
 -- Shoenberger, Linda R      61 TAM                       NT         NS        
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wistrom, Theresa          64 WINE                 4:10.00    3:53.26        
                  52.40     1:51.82 (59.42)   2:53.79 (1:01.97)     3:53.26 (59.47)
 -- Shoenberger, Linda R      61 TAM                       NT         NS        
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wistrom, Theresa          64 WINE                10:50.00   10:16.14        
                  53.10   1:55.03 (1:01.93)   2:57.06 (1:02.03)   4:01.14 (1:04.08)
      5:03.56 (1:02.42)   6:06.23 (1:02.67)   7:09.33 (1:03.10)   8:12.35 (1:03.02)
      9:15.44 (1:03.09)  10:16.14 (1:00.70)                                        
 -- Shoenberger, Linda R      61 TAM                       NT         NS        
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           66 TAM                    35.00      32.85        
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           66 TAM                  1:17.00    1:14.25        
                  34.87     1:14.25 (39.38)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           66 TAM                  2:58.00    2:47.92        
                  39.78     1:23.34 (43.56)     2:06.60 (43.26)     2:47.92 (41.32)
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robben, Barbara           74 UN                   1:00.00      53.76        
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robben, Barbara           74 UN                   2:00.00    2:00.00        
                  54.89   2:00.00 (1:05.11)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robben, Barbara           74 UN                   4:30.00    4:27.91        
                  55.33   2:03.74 (1:08.41)   3:16.10 (1:12.36)   4:27.91 (1:11.81)
 
Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robben, Barbara           74 UN                  12:00.00   11:50.26        
                  55.91   2:04.31 (1:08.40)   3:16.15 (1:11.84)   4:30.00 (1:13.85)
      5:43.67 (1:13.67)   6:58.51 (1:14.84)   8:11.70 (1:13.19)   9:25.45 (1:13.75)
     10:39.42 (1:13.97)  11:50.26 (1:10.84)                                        
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lambertson, Ann M         78 SMMM                 1:10.00      58.45        
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lambertson, Ann M         78 SMMM                 2:20.00    2:09.96        
                1:01.40   2:09.96 (1:08.56)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lambertson, Ann M         78 SMMM                 4:40.00    4:38.50        
                1:02.35   2:13.70 (1:11.35)   3:27.90 (1:14.20)   4:38.50 (1:10.60)
 
Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lambertson, Ann M         78 SMMM                11:00.00   11:23.04        
                  59.46   2:06.13 (1:06.67)   3:15.73 (1:09.60)   4:28.42 (1:12.69)
      5:37.12 (1:08.70)   6:46.32 (1:09.20)   7:55.67 (1:09.35)   9:06.14 (1:10.47)
     10:15.48 (1:09.34)  11:23.04 (1:07.56)                                        
 
Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria           82 SMMM                 2:00.00    1:16.96        
 
Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria           82 SMMM                 4:00.00    2:59.38        
                1:26.68   2:59.38 (1:32.70)                                        
 
Women 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria           82 SMMM                 8:00.00    4:53.84        
                1:29.49   3:02.39 (1:32.90)   4:31.60 (1:29.21)     4:53.84 (22.24)
 
Women 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria           82 SMMM                20:20.00   14:46.08        
                1:19.97   2:47.88 (1:27.91)   4:18.01 (1:30.13)   5:48.95 (1:30.94)
      7:17.76 (1:28.81)   8:48.32 (1:30.56)  10:18.97 (1:30.65)  11:48.32 (1:29.35)
     13:18.92 (1:30.60)  14:46.08 (1:27.16)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dahlz, John               24 FOG                    25.00      23.32        
  2 Lu, Jeffrey               24 FOG                    24.78      24.63        
  3 Abraham, Mark             23 FOG                    24.78      24.67        
  4 Lucchio, Matt             24 USF                    25.06      26.15        
 -- Haarbick, Craig A         22 FOG                    24.50         NS        
 -- Carranza, Travis          24 UN                     26.00         NS        
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dahlz, John               24 FOG                    52.00      50.55        
                  24.82       50.55 (25.73)                                        
  2 Lu, Jeffrey               24 FOG                    55.52      54.07        
                  25.61       54.07 (28.46)                                        
  3 Abraham, Mark             23 FOG                  1:00.00      57.02        
                  26.19       57.02 (30.83)                                        
  4 Lucchio, Matt             24 USF                    54.39      57.13        
                  27.24       57.13 (29.89)                                        
 -- Carranza, Travis          24 UN                     57.00         NS        
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dahlz, John               24 FOG                  1:52.00    1:49.70        
                  25.42       52.91 (27.49)     1:21.41 (28.50)     1:49.70 (28.29)
  2 Haarbick, Craig A         22 FOG                  1:58.09    2:00.46        
                  28.76     1:00.45 (31.69)     1:30.36 (29.91)     2:00.46 (30.10)
  3 Lucchio, Matt             24 USF                  1:59.00    2:05.12        
                  28.50       59.99 (31.49)     1:32.42 (32.43)     2:05.12 (32.70)
 -- Lu, Jeffrey               24 FOG                  1:58.12         NS        
 -- Carranza, Travis          24 UN                   2:00.00         NS        
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dahlz, John               24 FOG                  5:00.00    4:53.35        
                  26.26       54.21 (27.95)     1:22.66 (28.45)     1:51.74 (29.08)
        2:21.31 (29.57)     2:51.01 (29.70)     3:21.52 (30.51)     3:52.04 (30.52)
        4:23.12 (31.08)     4:53.35 (30.23)                                        
  2 Carranza, Travis          24 UN                   5:20.00    5:23.70        
                  28.76     1:00.21 (31.45)     1:31.85 (31.64)     2:03.62 (31.77)
        2:36.13 (32.51)     3:09.01 (32.88)     3:42.66 (33.65)     4:16.53 (33.87)
        4:50.30 (33.77)     5:23.70 (33.40)                                        
  3 Lucchio, Matt             24 USF                  5:25.00    5:40.66        
                  29.12     1:00.91 (31.79)     1:34.72 (33.81)     2:10.43 (35.71)
        2:45.37 (34.94)     3:20.93 (35.56)     3:57.10 (36.17)     4:32.72 (35.62)
        5:07.40 (34.68)     5:40.66 (33.26)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Telleen, Karl C           28 WAC                    23.32      23.65        
  2 Riley, Nicholas           25 FOG                    24.90      24.09        
  3 Walker, Martin J          29 WAC                    24.22      26.29        
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Telleen, Karl C           28 WAC                    51.15      51.61        
                  24.95       51.61 (26.66)                                        
  2 Walker, Martin J          29 WAC                    57.22      57.53        
                  27.79       57.53 (29.74)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Telleen, Karl C           28 WAC                  1:55.51    1:59.03        
                  28.07       57.32 (29.25)     1:28.01 (30.69)     1:59.03 (31.02)
  2 Walker, Martin J          29 WAC                  2:04.22    2:08.07        
                  29.87     1:02.98 (33.11)     1:36.19 (33.21)     2:08.07 (31.88)
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Telleen, Karl C           28 WAC                  5:25.25    5:32.80        
                  29.18     1:01.14 (31.96)     1:34.51 (33.37)     2:08.34 (33.83)
        2:42.30 (33.96)     3:16.72 (34.42)     3:51.10 (34.38)     4:25.41 (34.31)
        4:59.80 (34.39)     5:32.80 (33.00)                                        
  2 Walker, Martin J          29 WAC                  5:50.22    5:50.95        
                  31.84     1:06.74 (34.90)     1:42.62 (35.88)     2:18.68 (36.06)
        2:54.58 (35.90)     3:31.38 (36.80)     4:07.23 (35.85)     4:42.89 (35.66)
        5:17.56 (34.67)     5:50.95 (33.39)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tejada, Alex              33 USF                    24.00      23.54        
  2 Conway, Adam              30 TVM                    24.00      24.00        
  3 Ritter, Justin            33 SCAM                   24.50      24.44        
  4 Sheldon, Jason            30 RAMS                   24.00      24.54        
  5 O'Leary, Cornelius        31 FOG                    25.00      25.64        
  6 Ng, Kelvin                31 FOG                    25.00      25.66        
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tejada, Alex              33 USF                    52.50      51.77        
                  25.19       51.77 (26.58)                                        
  2 Conway, Adam              30 TVM                    52.00      52.85        
                  24.31       52.85 (28.54)                                        
  3 Ritter, Justin            33 SCAM                   54.00      54.93        
                  26.81       54.93 (28.12)                                        
  4 Ng, Kelvin                31 FOG                    56.00      55.94        
                  26.47       55.94 (29.47)                                        
  5 O'Leary, Cornelius        31 FOG                    55.00      58.02        
                  27.21       58.02 (30.81)                                        
  6 Sheldon, Jason            30 RAMS                 1:01.00    1:01.59        
                  30.03     1:01.59 (31.56)                                        
  7 Heffelfinger, Eric        32 FOG                  1:08.00    1:08.22        
                  32.73     1:08.22 (35.49)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sheldon, Jason            30 RAMS                 1:59.00    2:01.82        
                  28.55       59.83 (31.28)     1:31.62 (31.79)     2:01.82 (30.20)
  2 O'Leary, Cornelius        31 FOG                  2:22.00    2:15.47        
                  30.31     1:04.21 (33.90)     1:40.18 (35.97)     2:15.47 (35.29)
  3 Heffelfinger, Eric        32 FOG                  2:15.00    2:25.50        
                  34.06     1:10.84 (36.78)     1:48.48 (37.64)     2:25.50 (37.02)
 -- Ng, Kelvin                31 FOG                  2:25.00         DQ        
                  30.82     1:10.62 (39.80)     1:51.31 (40.69)          DQ (34.30)
 -- Conway, Adam              30 TVM                  2:05.00         NS        
 -- Ritter, Justin            33 SCAM                 2:02.00         NS        
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, Justin            33 SCAM                 5:32.00    5:42.19        
                  30.63     1:04.43 (33.80)     1:38.68 (34.25)     2:13.63 (34.95)
        2:48.90 (35.27)     3:24.03 (35.13)     3:58.96 (34.93)     4:34.39 (35.43)
        5:09.03 (34.64)     5:42.19 (33.16)                                        
  2 Sheldon, Jason            30 RAMS                 6:15.00    5:54.29        
                  31.56     1:06.41 (34.85)     1:42.96 (36.55)     2:19.91 (36.95)
        2:57.10 (37.19)     3:34.02 (36.92)     4:11.23 (37.21)     4:47.87 (36.64)
        5:23.40 (35.53)     5:54.29 (30.89)                                        
  3 O'Leary, Cornelius        31 FOG                  7:30.00    6:17.77        
                  31.43     1:06.61 (35.18)     1:44.32 (37.71)     2:22.91 (38.59)
        3:01.50 (38.59)     3:41.50 (40.00)     4:21.48 (39.98)     5:01.61 (40.13)
        5:42.53 (40.92)     6:17.77 (35.24)                                        
  4 Heffelfinger, Eric        32 FOG                  6:30.00    6:40.30        
                  36.36     1:14.80 (38.44)     1:55.87 (41.07)     2:37.10 (41.23)
        3:18.59 (41.49)     3:59.42 (40.83)     4:40.43 (41.01)     5:20.14 (39.71)
        6:00.00 (39.86)     6:40.30 (40.30)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benson, Keith             36 TAM                    24.00      24.07        
  2 Connolly, Darrin T        37 USF                    24.50      25.79        
  3 Burks, Robert M           37 UN                     28.00      26.18        
  4 Yau, Jeffrey              36 WCM                    29.80      28.87        
  5 Prodoehl, Jason C         37 TSUN                   30.00      31.05        
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benson, Keith             36 TAM                    54.00      51.59        
                  24.92       51.59 (26.67)                                        
  2 Connolly, Darrin T        37 USF                    54.00      55.35        
                  26.84       55.35 (28.51)                                        
  3 Burks, Robert M           37 UN                     57.23      57.85        
                  27.41       57.85 (30.44)                                        
  4 Yau, Jeffrey              36 WCM                  1:09.80    1:07.96        
                  31.04     1:07.96 (36.92)                                        
  5 Prodoehl, Jason C         37 TSUN                 1:15.00    1:11.82        
                  33.90     1:11.82 (37.92)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benson, Keith             36 TAM                  1:50.00    1:56.51        
                  26.57       56.25 (29.68)     1:26.70 (30.45)     1:56.51 (29.81)
  2 Connolly, Darrin T        37 USF                  1:57.00    2:02.10        
                  28.36       59.79 (31.43)     1:31.53 (31.74)     2:02.10 (30.57)
  3 Prodoehl, Jason C         37 TSUN                 2:30.00    2:37.94        
                  35.28     1:15.52 (40.24)     1:57.82 (42.30)     2:37.94 (40.12)
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Connolly, Darrin T        37 USF                  5:40.00    5:34.59        
                  28.60     1:00.29 (31.69)     1:33.56 (33.27)     2:07.92 (34.36)
        2:42.36 (34.44)     3:17.30 (34.94)     3:51.69 (34.39)     4:26.74 (35.05)
        5:01.65 (34.91)     5:34.59 (32.94)                                        
  2 Burks, Robert M           37 UN                   5:57.61    5:47.23        
                  28.66     1:00.04 (31.38)     1:33.32 (33.28)     2:08.16 (34.84)
        2:43.52 (35.36)     3:19.89 (36.37)     3:56.45 (36.56)     4:33.98 (37.53)
        5:11.69 (37.71)     5:47.23 (35.54)                                        
  3 Benson, Keith             36 TAM                  5:50.00    6:06.59        
                  31.55     1:07.25 (35.70)     1:44.33 (37.08)     2:21.58 (37.25)
        2:58.54 (36.96)     3:36.09 (37.55)     4:13.87 (37.78)     4:51.64 (37.77)
        5:29.26 (37.62)     6:06.59 (37.33)                                        
  4 Klein, Daniel M           39 FOG                  7:00.00    6:33.62        
                  32.56     1:09.02 (36.46)     1:47.93 (38.91)     2:28.57 (40.64)
        3:10.05 (41.48)     3:51.42 (41.37)     4:32.91 (41.49)     5:13.75 (40.84)
        5:54.93 (41.18)     6:33.62 (38.69)                                        
  5 Prodoehl, Jason C         37 TSUN                 7:00.00    7:12.47        
                  36.65     1:18.42 (41.77)     2:02.56 (44.14)     2:46.96 (44.40)
        3:32.88 (45.92)     4:18.00 (45.12)     5:03.62 (45.62)     5:48.56 (44.94)
        6:32.23 (43.67)     7:12.47 (40.24)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finney, Peter C           41 MAM                    24.10      24.20        
  2 Rembac, Ross A            42 WCM                    28.00      27.00        
  3 Halperin, Ernst A         44 TSUN                   35.00      30.25        
  4 Kalb, David               43 UN                     33.00      30.61        
  5 Fine, Kenneth M           40 MELO                   30.00      32.16        
 -- Cardineau, Yan            41 SRM                    25.00         NS        
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finney, Peter C           41 MAM                    52.24      53.55        
                  26.14       53.55 (27.41)                                        
  2 Cardineau, Yan            41 SRM                    54.50      54.58        
                  26.74       54.58 (27.84)                                        
  3 Rembac, Ross A            42 WCM                  1:10.00    1:00.01        
                  29.22     1:00.01 (30.79)                                        
  4 Halperin, Ernst A         44 TSUN                 1:14.00    1:04.65        
                  31.15     1:04.65 (33.50)                                        
  5 Fine, Kenneth M           40 MELO                 1:10.00    1:10.46        
                  32.96     1:10.46 (37.50)                                        
  6 Kalb, David               43 UN                   1:12.00    1:21.33        
                  34.42     1:21.33 (46.91)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finney, Peter C           41 MAM                  1:58.24    2:00.10        
                  28.81     1:00.20 (31.39)     1:30.90 (30.70)     2:00.10 (29.20)
  2 Rembac, Ross A            42 WCM                  2:25.00    2:11.71        
                  29.91     1:03.17 (33.26)     1:37.89 (34.72)     2:11.71 (33.82)
  3 Fine, Kenneth M           40 MELO                 2:40.00    2:39.94        
                  35.96     1:16.87 (40.91)     1:58.59 (41.72)     2:39.94 (41.35)
 -- Halperin, Ernst A         44 TSUN                 2:40.00         DQ        
                  38.26     1:21.92 (43.66)     2:07.19 (45.27)          DQ (44.66)
 -- Cardineau, Yan            41 SRM                  1:55.00         NS        
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cardineau, Yan            41 SRM                  5:10.00    5:12.29        
                  28.37       59.17 (30.80)     1:30.21 (31.04)     2:01.50 (31.29)
        2:32.89 (31.39)     3:04.38 (31.49)     3:36.24 (31.86)     4:08.11 (31.87)
        4:40.32 (32.21)     5:12.29 (31.97)                                        
  2 Finney, Peter C           41 MAM                  5:30.12    5:28.96        
                  30.78     1:04.46 (33.68)     1:38.09 (33.63)     2:12.09 (34.00)
        2:46.26 (34.17)     3:19.91 (33.65)     3:52.82 (32.91)     4:25.86 (33.04)
        4:58.18 (32.32)     5:28.96 (30.78)                                        
  3 Canepa, Mark A            44 MAM                  5:33.00    5:30.34        
                  30.19     1:02.64 (32.45)     1:35.32 (32.68)     2:08.48 (33.16)
        2:42.07 (33.59)     3:15.60 (33.53)     3:49.39 (33.79)     4:23.62 (34.23)
        4:57.82 (34.20)     5:30.34 (32.52)                                        
  4 Rembac, Ross A            42 WCM                  6:15.00    5:57.25        
                  31.72     1:06.09 (34.37)     1:41.99 (35.90)     2:18.46 (36.47)
        2:55.82 (37.36)     3:32.88 (37.06)     4:10.23 (37.35)     4:46.99 (36.76)
        5:22.93 (35.94)     5:57.25 (34.32)                                        
  5 Fine, Kenneth M           40 MELO                 7:20.00    7:11.45        
                  37.76     1:20.15 (42.39)     2:03.79 (43.64)     2:48.52 (44.73)
        3:32.10 (43.58)     4:15.92 (43.82)     4:59.82 (43.90)     5:43.94 (44.12)
        6:28.81 (44.87)     7:11.45 (42.64)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, A. Mattson         45 UN                     24.00      23.84        
  2 Johnson, Darryl K         45 AH                     25.80      24.21        
  3 Gormly, Sherwin J         47 MVM                    26.00      25.34        
  4 Milenko, Don              46 UN                     26.00      25.38        
  5 Raftis, Tim               45 OAM                    27.00      25.92        
  6 Hoxie, Glenn              49 RAD                    26.50      26.19        
  7 Woollgar, Mark            47 AH                     26.18      26.25        
  8 Jacobson, Tom             49 FOG                    27.00      26.63        
  9 Breitenbucher, David W    46 UN                     27.90      26.81        
 10 Blankley, Stephen M       46 UN                     26.79      26.82        
 11 Crosina-Sahm, Kurt A      45 CVAS                   26.90      27.00        
 12 Roache, Paul B            48 WAC                    27.90      28.36        
 13 Campbell, Chris           47 MVM                    28.00      28.42        
 14 Gustavson, Jeff A         47 FOG                    26.24      29.29        
 15 Graham, William S         47 TSUN                   40.00      35.88        
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, A. Mattson         45 UN                     52.00      51.78        
                  24.87       51.78 (26.91)                                        
  2 Johnson, Darryl K         45 AH                     53.00      51.83        
                  25.15       51.83 (26.68)                                        
  3 Milenko, Don              46 UN                     56.00      55.47        
                  27.19       55.47 (28.28)                                        
  4 Gormly, Sherwin J         47 MVM                    57.00      55.88        
                  26.38       55.88 (29.50)                                        
  5 Woollgar, Mark            47 AH                     57.64      56.85        
                  26.96       56.85 (29.89)                                        
  6 Hoxie, Glenn              49 RAD                    56.50      57.38        
                  27.62       57.38 (29.76)                                        
  7 Raftis, Tim               45 OAM                  1:00.00      57.68        
                  28.45       57.68 (29.23)                                        
  8 Crosina-Sahm, Kurt A      45 CVAS                 1:01.25      59.68        
                  28.05       59.68 (31.63)                                        
  9 Blankley, Stephen M       46 UN                   1:01.00    1:00.37        
                  27.92     1:00.37 (32.45)                                        
 10 Campbell, Chris           47 MVM                  1:01.00    1:01.79        
                  30.14     1:01.79 (31.65)                                        
 11 Jacobson, Tom             49 FOG                  1:05.00    1:02.42        
                  30.15     1:02.42 (32.27)                                        
 12 Roache, Paul B            48 WAC                  1:02.20    1:03.25        
                  30.06     1:03.25 (33.19)                                        
 13 Breitenbucher, David W    46 UN                   1:02.00    1:04.00        
                  28.91     1:04.00 (35.09)                                        
 14 Gustavson, Jeff A         47 FOG                    58.43    1:04.04        
                  30.21     1:04.04 (33.83)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Darryl K         45 AH                   1:54.50    1:54.91        
                  26.60       55.24 (28.64)     1:25.24 (30.00)     1:54.91 (29.67)
  2 Davis, A. Mattson         45 UN                   1:52.60    1:57.36        
                  26.76       56.15 (29.39)     1:26.70 (30.55)     1:57.36 (30.66)
  3 Hoxie, Glenn              49 RAD                  2:03.00    2:06.42        
                  29.32     1:01.41 (32.09)     1:33.72 (32.31)     2:06.42 (32.70)
  4 Raftis, Tim               45 OAM                  2:15.00    2:06.86        
                  30.51     1:02.95 (32.44)     1:35.34 (32.39)     2:06.86 (31.52)
  5 Woollgar, Mark            47 AH                   2:02.70    2:06.92        
                  28.07       59.46 (31.39)     1:33.15 (33.69)     2:06.92 (33.77)
  6 Milenko, Don              46 UN                   2:07.00    2:07.41        
                  30.83     1:04.14 (33.31)     1:36.68 (32.54)     2:07.41 (30.73)
  7 Gormly, Sherwin J         47 MVM                  2:02.00    2:08.54        
                  28.69     1:00.66 (31.97)     1:34.42 (33.76)     2:08.54 (34.12)
  8 Jacobson, Tom             49 FOG                  2:45.00    2:17.87        
                  28.55     1:01.59 (33.04)     1:38.96 (37.37)     2:17.87 (38.91)
  9 Campbell, Chris           47 MVM                  2:14.00    2:19.23        
                  32.31     1:06.98 (34.67)     1:42.87 (35.89)     2:19.23 (36.36)
 10 Gustavson, Jeff A         47 FOG                  2:08.17    2:24.53        
                  34.46     1:10.43 (35.97)     1:47.35 (36.92)     2:24.53 (37.18)
 11 Blankley, Stephen M       46 UN                   2:15.00    2:30.09        
                  32.51     1:09.82 (37.31)   2:30.09 (1:20.27)                    
 -- Breitenbucher, David W    46 UN                   2:40.00         NS        
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Darryl K         45 AH                   5:13.00    5:07.63        
                  27.95       58.33 (30.38)     1:29.59 (31.26)     2:01.00 (31.41)
        2:32.55 (31.55)     3:03.96 (31.41)     3:35.22 (31.26)     4:06.09 (30.87)
        4:37.14 (31.05)     5:07.63 (30.49)                                        
  2 Milenko, Don              46 UN                   5:50.00    5:42.81        
                  31.92     1:06.25 (34.33)     1:40.84 (34.59)     2:15.47 (34.63)
        2:50.28 (34.81)     3:25.10 (34.82)     3:59.94 (34.84)     4:35.36 (35.42)
        5:10.41 (35.05)     5:42.81 (32.40)                                        
  3 Gormly, Sherwin J         47 MVM                  6:00.00    5:45.14        
                  29.67     1:02.96 (33.29)     1:37.15 (34.19)     2:12.57 (35.42)
        2:48.29 (35.72)     3:23.94 (35.65)     3:59.78 (35.84)     4:35.65 (35.87)
        5:10.85 (35.20)     5:45.14 (34.29)                                        
  4 Hoxie, Glenn              49 RAD                  5:55.00    5:48.66        
                  31.96     1:06.15 (34.19)     1:40.97 (34.82)     2:16.76 (35.79)
        2:51.63 (34.87)     3:28.02 (36.39)     4:03.14 (35.12)     4:39.19 (36.05)
        5:14.93 (35.74)     5:48.66 (33.73)                                        
  5 Raftis, Tim               45 OAM                  6:00.00    5:53.02        
                  34.18     1:10.51 (36.33)     1:46.25 (35.74)     2:22.15 (35.90)
        2:57.52 (35.37)     3:33.14 (35.62)     4:08.17 (35.03)     4:43.36 (35.19)
        5:18.19 (34.83)     5:53.02 (34.83)                                        
  6 Campbell, Chris           47 MVM                  6:05.00    6:07.60        
                  33.17     1:08.87 (35.70)     1:45.05 (36.18)     2:21.68 (36.63)
        2:59.24 (37.56)     3:36.19 (36.95)     4:13.66 (37.47)     4:51.67 (38.01)
        5:29.81 (38.14)     6:07.60 (37.79)                                        
  7 Gustavson, Jeff A         47 FOG                  5:52.56    6:30.47        
                  34.39     1:08.67 (34.28)     1:45.30 (36.63)     2:23.39 (38.09)
        3:03.63 (40.24)     3:44.49 (40.86)     4:26.39 (41.90)     5:08.14 (41.75)
        5:50.09 (41.95)     6:30.47 (40.38)                                        
  8 Breitenbucher, David W    46 UN                   7:00.00    7:01.28        
                  33.25     1:10.67 (37.42)     1:50.50 (39.83)     2:33.30 (42.80)
        3:17.80 (44.50)     4:02.22 (44.42)     4:47.83 (45.61)     5:32.83 (45.00)
        6:17.69 (44.86)     7:01.28 (43.59)                                        
  9 Roache, Paul B            48 WAC                  7:45.00    7:13.42        
                  40.22     1:24.56 (44.34)     2:10.27 (45.71)     2:56.81 (46.54)
        3:41.94 (45.13)     4:27.75 (45.81)     5:13.93 (46.18)     5:56.36 (42.43)
        6:36.33 (39.97)     7:13.42 (37.09)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Boer, Eric            54 RHMS                   24.00      24.10        
  2 Schenstrom, Warren        51 SRM                    25.00      24.84        
  3 Jeha, John                50 CSSR                   28.00      25.24        
  4 Guadagni, Peter M         53 WCM                    26.80      27.02        
  5 Nix, Charles S            51 SMMM                   27.00      27.09        
  6 Lawson, Alexander M       50 FOG                    31.00      31.10        
  7 Anderson, Robert L        53 PCAM                   32.00      31.50        
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Boer, Eric            54 RHMS                   54.00      52.95        
                  25.25       52.95 (27.70)                                        
  2 Schenstrom, Warren        51 SRM                    55.00      54.13        
                  25.96       54.13 (28.17)                                        
  3 Jeha, John                50 CSSR                 1:00.00      55.75        
                  26.09       55.75 (29.66)                                        
  4 Guadagni, Peter M         53 WCM                    58.50      58.50        
                  28.64       58.50 (29.86)                                        
  5 Nix, Charles S            51 SMMM                   58.00      59.76        
                  28.39       59.76 (31.37)                                        
  6 Anderson, Robert L        53 PCAM                 1:10.00    1:09.34        
                  33.32     1:09.34 (36.02)                                        
  7 Lawson, Alexander M       50 FOG                  1:15.00    1:13.46        
                  33.38     1:13.46 (40.08)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schenstrom, Warren        51 SRM                  2:03.00    2:03.60        
                  28.34     1:00.17 (31.83)     1:32.41 (32.24)     2:03.60 (31.19)
  2 Jeha, John                50 CSSR                 2:15.00    2:05.25        
                  27.56       58.56 (31.00)     1:31.56 (33.00)     2:05.25 (33.69)
  3 Guadagni, Peter M         53 WCM                  2:06.00    2:05.71        
                  29.81     1:01.53 (31.72)     1:33.86 (32.33)     2:05.71 (31.85)
  4 Anderson, Robert L        53 PCAM                 2:40.00    2:38.68        
                  37.65     1:18.43 (40.78)     1:59.48 (41.05)     2:38.68 (39.20)
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kerry            51 WCM                  5:28.50    5:28.70        
                  30.29     1:03.39 (33.10)     1:37.28 (33.89)     2:10.89 (33.61)
        2:44.32 (33.43)     3:18.09 (33.77)     3:51.57 (33.48)     4:24.89 (33.32)
        4:57.82 (32.93)     5:28.70 (30.88)                                        
  2 Schenstrom, Warren        51 SRM                  5:30.00    5:33.11        
                  29.36     1:02.11 (32.75)     1:35.26 (33.15)     2:08.94 (33.68)
        2:42.55 (33.61)     3:16.24 (33.69)     3:49.81 (33.57)     4:23.78 (33.97)
        4:58.38 (34.60)     5:33.11 (34.73)                                        
  3 Guadagni, Peter M         53 WCM                  5:40.00    5:36.04        
                  30.54     1:03.51 (32.97)     1:36.72 (33.21)     2:09.96 (33.24)
        2:43.95 (33.99)     3:18.04 (34.09)     3:52.44 (34.40)     4:27.12 (34.68)
        5:01.69 (34.57)     5:36.04 (34.35)                                        
  4 Jeha, John                50 CSSR                 5:50.00    5:42.09        
                  28.89     1:00.81 (31.92)     1:34.71 (33.90)     2:09.61 (34.90)
        2:44.83 (35.22)     3:20.28 (35.45)     3:56.61 (36.33)     4:32.59 (35.98)
        5:08.04 (35.45)     5:42.09 (34.05)                                        
  5 Anderson, Robert L        53 PCAM                 7:30.00    7:13.09        
                  38.18     1:21.51 (43.33)     2:05.83 (44.32)     2:50.61 (44.78)
        3:35.07 (44.46)     4:19.87 (44.80)     5:03.32 (43.45)     5:47.21 (43.89)
      7:13.09 (1:25.88)                                                            
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             58 MAM                    25.50      24.67        
  2 Cade, Rodney A            55 UN                     24.00      26.08        
  3 Fanger, Gary              55 UN                     29.00      29.37        
  4 Ceci, Louis               58 STAN                   35.00      31.77        
  5 Gloystein, James E        57 RHMS                   40.00      34.06        
  6 McClelland, Mac D         59 MAM                    35.00      34.83        
 -- Ridinger, Kim S           57 USF                    27.15         NS        
 -- Miller, Scott A           56 MAM                    35.23         NS        
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             58 MAM                    54.50      53.69        
                  25.99       53.69 (27.70)                                        
  2 Cade, Rodney A            55 UN                     56.00      57.90        
                  27.33       57.90 (30.57)                                        
  3 Gloystein, James E        57 RHMS                 1:12.00    1:05.25        
                  31.82     1:05.25 (33.43)                                        
  4 Fanger, Gary              55 UN                   1:10.00    1:10.50        
                  32.34     1:10.50 (38.16)                                        
  5 Ceci, Louis               58 STAN                 1:20.00    1:11.80        
                  36.63     1:11.80 (35.17)                                        
 -- Ridinger, Kim S           57 USF                  1:00.00         NS        
 -- Miller, Scott A           56 MAM                  1:20.69         NS        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McClelland, Mac D         59 MAM                  2:20.00    2:20.23        
                  31.57     1:07.02 (35.45)     1:43.88 (36.86)     2:20.23 (36.35)
  2 Ceci, Louis               58 STAN                 2:50.00    2:41.12        
                  40.29     1:21.21 (40.92)     2:03.54 (42.33)     2:41.12 (37.58)
 -- Gloystein, James E        57 RHMS                 3:05.00         DQ        
                  46.39     1:37.02 (50.63)     2:28.99 (51.97)          DQ (48.70)
 -- Miller, Scott A           56 MAM                  3:21.45         NS        
 -- Ridinger, Kim S           57 USF                  2:11.00         NS        
 -- Cade, Rodney A            55 UN                   2:10.00         NS        
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cade, Rodney A            55 UN                   7:00.00    6:33.81        
                  33.11     1:09.30 (36.19)     1:48.02 (38.72)     2:28.03 (40.01)
        3:09.06 (41.03)     3:50.26 (41.20)     4:31.55 (41.29)     5:12.83 (41.28)
        5:54.08 (41.25)     6:33.81 (39.73)                                        
  2 Ceci, Louis               58 STAN                 7:30.00    7:18.41        
                  41.84     1:25.19 (43.35)     2:09.17 (43.98)     2:53.86 (44.69)
        3:39.39 (45.53)     4:25.67 (46.28)     5:10.21 (44.54)     5:55.93 (45.72)
        6:39.02 (43.09)     7:18.41 (39.39)                                        
 -- Miller, Scott A           56 MAM                  9:30.00         NS        
 -- Ridinger, Kim S           57 USF                  5:51.00         NS        
                6:11.32                                                            
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schiller, Randy           60 USF                    30.00      33.38        
  2 Coughlan, Kevin P         64 UN                     35.00      33.63        
  3 Grieb, Ben                62 FOG                    39.00      37.74        
  4 Troosh, George            61 FOG                    40.00      39.17        
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schiller, Randy           60 USF                  1:12.00    1:21.15        
                  35.84     1:21.15 (45.31)                                        
  2 Grieb, Ben                62 FOG                  1:28.00    1:26.90        
                  38.26     1:26.90 (48.64)                                        
  3 Troosh, George            61 FOG                  1:35.00    1:28.81        
                  41.14     1:28.81 (47.67)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schiller, Randy           60 USF                  3:00.00    3:16.48        
                  40.79     1:30.24 (49.45)     2:23.62 (53.38)     3:16.48 (52.86)
  2 Grieb, Ben                62 FOG                  3:19.00    3:21.12        
                  40.76     1:29.65 (48.89)     2:24.42 (54.77)     3:21.12 (56.70)
  3 Troosh, George            61 FOG                  3:45.00    3:25.56        
                  45.74     1:37.80 (52.06)     2:30.66 (52.86)     3:25.56 (54.90)
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coughlan, Kevin P         64 UN                   8:00.00    7:33.35        
                  38.88     1:22.71 (43.83)     2:08.68 (45.97)     2:54.89 (46.21)
        3:41.06 (46.17)     4:28.56 (47.50)     5:15.97 (47.41)     6:03.24 (47.27)
        6:48.63 (45.39)     7:33.35 (44.72)                                        
  2 Grieb, Ben                62 FOG                  9:09.00    9:01.97        
                  41.16     1:31.05 (49.89)     2:24.77 (53.72)     3:19.86 (55.09)
        4:16.38 (56.52)     5:13.96 (57.58)     6:10.32 (56.36)     7:07.55 (57.23)
        8:04.69 (57.14)     9:01.97 (57.28)                                        
  3 Schiller, Randy           60 USF                  7:20.00    9:06.06        
                  40.52     1:27.48 (46.96)     2:19.90 (52.42)     3:15.06 (55.16)
        4:12.51 (57.45)     5:11.41 (58.90)   6:13.05 (1:01.64)     7:12.64 (59.59)
        8:10.80 (58.16)     9:06.06 (55.26)                                        
  4 Troosh, George            61 FOG                  9:10.00    9:20.56        
                  43.96     1:34.08 (50.12)     2:27.05 (52.97)     3:23.02 (55.97)
        4:20.52 (57.50)     5:19.56 (59.04)     6:19.48 (59.92)     7:18.52 (59.04)
      8:20.09 (1:01.57)   9:20.56 (1:00.47)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            65 TAM                    26.00      25.33        
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            65 TAM                    57.00      56.40        
                  27.72       56.40 (28.68)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            65 TAM                  2:10.00    2:07.79        
                  30.02     1:03.13 (33.11)     1:36.68 (33.55)     2:07.79 (31.11)
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            65 TAM                  6:05.00    5:49.66        
                  31.19     1:06.38 (35.19)     1:41.37 (34.99)     2:17.11 (35.74)
        2:53.19 (36.08)     3:28.73 (35.54)     4:04.67 (35.94)     4:40.55 (35.88)
        5:16.05 (35.50)     5:49.66 (33.61)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peterson, Dick A          71 SMMM                   40.00      32.19        
  2 Fasbender, Barry A        71 STAN                   34.70      34.86        
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peterson, Dick A          71 SMMM                 1:30.00    1:11.70        
                  34.30     1:11.70 (37.40)                                        
  2 Fasbender, Barry A        71 STAN                 1:20.38    1:21.35        
                  38.69     1:21.35 (42.66)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peterson, Dick A          71 SMMM                 3:10.00    2:40.03        
                  36.84     1:17.02 (40.18)     1:59.06 (42.04)     2:40.03 (40.97)
  2 Fasbender, Barry A        71 STAN                 2:59.15    3:01.33        
                  41.13     1:29.45 (48.32)     2:17.59 (48.14)     3:01.33 (43.74)
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peterson, Dick A          71 SMMM                 8:00.00    7:30.58        
                  39.64     1:23.92 (44.28)     2:09.64 (45.72)     2:55.62 (45.98)
        3:42.07 (46.45)     4:28.25 (46.18)     5:13.77 (45.52)     6:00.69 (46.92)
        6:46.92 (46.23)     7:30.58 (43.66)                                        
  2 Fasbender, Barry A        71 STAN                 7:57.42    8:05.58        
                  40.78     1:27.85 (47.07)     2:18.06 (50.21)     3:08.27 (50.21)
        3:59.56 (51.29)     4:50.53 (50.97)     5:41.48 (50.95)     6:31.73 (50.25)
        7:20.28 (48.55)     8:05.58 (45.30)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William E          75 USF                    37.08      40.60        
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William E          75 USF                  1:25.54    1:28.83        
                  41.66     1:28.83 (47.17)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William E          75 USF                  3:16.81    3:22.00        
                  45.32     1:35.84 (50.52)     2:28.86 (53.02)     3:22.00 (53.14)
 
Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William E          75 USF                  9:13.70    9:16.57        
                  43.89     1:34.93 (51.04)     2:31.44 (56.51)     3:29.36 (57.92)
        4:26.70 (57.34)     5:25.95 (59.25)     6:24.41 (58.46)     7:23.89 (59.48)
        8:21.80 (57.91)     9:16.57 (54.77)                                        
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            81 SMMM                   43.75      43.68        
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            81 SMMM                 1:38.00    1:52.87        
                  52.33   1:52.87 (1:00.54)                                        
 
Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            81 SMMM                 3:56.00    4:26.04        
                1:00.65   2:09.63 (1:08.98)   3:18.48 (1:08.85)   4:26.04 (1:07.56)
 
Men 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Stupfel, Don L            81 SMMM                10:28.00         NS        





Return to Pacific Masters Swimming Homepage This page was designed and produced by Michael Moore. Please report any errors or omissions to him. We would also like to hear how the page can be improved or what you would like to see. Thank you.

2009-01-26


Copyright © 2009 Pacific Masters Swimming, Inc.
http://www.pacificmasters.org/