e

Pacific Masters gif

Results
This Bear Don't Hibernate


Bear Masters 2009

Licensed to Northgate High School       HY-TEK's Meet Manager 3/2/2009 09:56 AM
                     This BEAR Don't Hibernate - 3/1/2009                      
                                    Results 
                       Not Eligable for Records or Top Ten
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Espiritu, Vicki           23 TVM-38                 27.30      27.42  
  2 Barrantes, Sara           22 Unattached-38          32.00      30.63  
  3 Haarz, Colby E            21 MAM-38                 30.00      31.30  
  4 Zwingman, Alyssa D        19 SCAM-38                30.00      32.02  
  5 Yim, Stephanie            23 SCAM-38                   NT      34.72  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Espiritu, Vicki           23 TVM-38                 59.45      59.16  
                  28.29       59.16 (30.87)                                        
  2 Brown, Joelle             23 SCAM-38              1:01.80    1:00.89  
                  29.23     1:00.89 (31.66)                                        
  3 Barrantes, Sara           22 Unattached-38        1:15.00    1:08.75  
                  32.97     1:08.75 (35.78)                                        
  4 Zwingman, Alyssa D        19 SCAM-38              1:08.00    1:09.84  
                  32.78     1:09.84 (37.06)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Espiritu, Vicki           23 TVM-38               2:07.00    2:11.96  
                  30.76     1:04.79 (34.03)     1:39.05 (34.26)     2:11.96 (32.91)
  2 Brown, Joelle             23 SCAM-38              2:21.45    2:13.00  
                  31.14     1:05.59 (34.45)     1:40.14 (34.55)     2:13.00 (32.86)
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barrantes, Sara           22 Unattached-38          39.00      35.53  
  2 Zwingman, Alyssa D        19 SCAM-38                42.00      37.83  
 -- Yim, Stephanie            23 SCAM-38                   NT        SCR  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barrantes, Sara           22 Unattached-38        1:26.00    1:20.07  
                  38.89     1:20.07 (41.18)                                        
  2 Zwingman, Alyssa D        19 SCAM-38              1:32.00    1:26.78  
                  42.47     1:26.78 (44.31)                                        
 -- Yim, Stephanie            23 SCAM-38                   NT         NS  
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barrantes, Sara           22 Unattached-38          41.00      39.69  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haarz, Colby E            21 MAM-38               1:35.00    1:23.73  
                  39.90     1:23.73 (43.83)                                        
  2 Mouallen, Lea             22 SCAM-38              1:18.00    1:25.22  
                  40.47     1:25.22 (44.75)                                        
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Joelle             23 SCAM-38                30.20      30.03  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haarz, Colby E            21 MAM-38               1:15.00    1:12.70  
                  34.93     1:12.70 (37.77)                                        
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Espiritu, Vicki           23 TVM-38               1:09.85    1:10.00  
                  32.53     1:10.00 (37.47)                                        
  2 Mouallen, Lea             22 SCAM-38              1:15.00    1:15.55  
                  36.25     1:15.55 (39.30)                                        
  3 Zwingman, Alyssa D        19 SCAM-38              1:30.00    1:24.70  
                  37.51     1:24.70 (47.19)                                        
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haarz, Colby E            21 MAM-38               2:45.00    2:43.83  
                  33.47     1:18.62 (45.15)     2:04.78 (46.16)     2:43.83 (39.05)
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Vermeulen, Jessica        28 SCAM-38              1:00.00        SCR  
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vermeulen, Jessica        28 SCAM-38              2:14.00    2:12.46  
                  30.45     1:03.73 (33.28)     1:38.29 (34.56)     2:12.46 (34.17)
  2 Fletcher, Kathryn         28 BAM-38               2:30.00    2:17.60  
                  31.69     1:06.45 (34.76)     1:42.38 (35.93)     2:17.60 (35.22)
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kasamatsu, Tami E         29 OAK-38                 40.00      32.87  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kasamatsu, Tami E         29 OAK-38               1:35.00    1:16.09  
                  37.78     1:16.09 (38.31)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kasamatsu, Tami E         29 OAK-38                 38.00      32.99  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fletcher, Kathryn         28 BAM-38               1:17.00    1:15.10  
                  35.05     1:15.10 (40.05)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffith, Jennifer        31 SCAM-38                26.50      26.29  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffith, Jennifer        31 SCAM-38                59.50      56.77  
                  27.60       56.77 (29.17)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Bair, Megan G             32 FOG-38               3:01.45        SCR  
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Bair, Megan G             32 FOG-38                 34.98        SCR  
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kimber, Adrianne R        31 SCAM-38                35.00      33.15  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kimber, Adrianne R        31 SCAM-38              1:14.00    1:11.83  
                  35.53     1:11.83 (36.30)                                        
 -- Bair, Megan G             32 FOG-38               1:24.17         NS  
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffith, Jennifer        31 SCAM-38                28.00      29.02  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffith, Jennifer        31 SCAM-38              1:05.00    1:03.86  
                  29.62     1:03.86 (34.24)                                        
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kimber, Adrianne R        31 SCAM-38              1:15.00    1:07.85  
                  32.63     1:07.85 (35.22)                                        
 -- Griffith, Jennifer        31 SCAM-38              1:12.00        SCR  
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Kathryn            38 BAM-38                 31.00      29.55  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Cohen, Kathryn            38 BAM-38               1:10.00         NS  
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Kathryn            38 BAM-38                 37.00      35.38  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           38 WCM-38               1:10.00    1:09.11  
                  34.88     1:09.11 (34.23)                                        
  2 Rees, Karla E             36 MAM-38               1:26.00    1:27.82  
                  43.80     1:27.82 (44.02)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           38 WCM-38                 37.10      36.17  
  2 Frieder, Marisa           39 OREG-37                38.10      37.48  
  3 Rhett, Amber B            36 SCAM-38                45.00      38.79  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           38 WCM-38               1:17.00    1:15.32  
                  36.79     1:15.32 (38.53)                                        
  2 Frieder, Marisa           39 OREG-37              1:22.30    1:22.44  
                  39.75     1:22.44 (42.69)                                        
  3 Rees, Karla E             36 MAM-38               1:29.00    1:29.66  
                  43.24     1:29.66 (46.42)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rhett, Amber B            36 SCAM-38                40.00      34.20  
  2 Cohen, Kathryn            38 BAM-38                 34.00      34.33  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Karla E             36 MAM-38               1:28.00    1:32.17  
                  45.06     1:32.17 (47.11)                                        
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           38 WCM-38               1:10.00    1:07.95  
                  31.74     1:07.95 (36.21)                                        
  2 Cohen, Kathryn            38 BAM-38               1:17.00    1:15.48  
                  34.62     1:15.48 (40.86)                                        
  3 Frieder, Marisa           39 OREG-37              1:25.65    1:20.34  
                  39.84     1:20.34 (40.50)                                        
  4 Rees, Karla E             36 MAM-38               1:25.00    1:26.95  
                  41.44     1:26.95 (45.51)                                        
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           38 WCM-38               2:28.00    2:29.06  
                  31.53     1:08.93 (37.40)     1:53.17 (44.24)     2:29.06 (35.89)
  2 Rees, Karla E             36 MAM-38               3:00.00    3:01.90  
                  41.41     1:30.44 (49.03)     2:19.67 (49.23)     3:01.90 (42.23)
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Debbie            40 WCM-38                 26.15      26.94  
  2 Phalen, Jennifer R        44 SCAM-38                33.34      32.64  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Debbie            40 WCM-38                 58.80      58.74  
                  28.50       58.74 (30.24)                                        
  2 Phalen, Jennifer R        44 SCAM-38              1:12.07    1:11.25  
                  34.02     1:11.25 (37.23)                                        
 -- Cox, Juliet E             41 MAM-38               1:00.50        SCR  
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phalen, Jennifer R        44 SCAM-38              2:38.36    2:36.92  
                  35.89     1:15.09 (39.20)     1:56.02 (40.93)     2:36.92 (40.90)
 -- Cox, Juliet E             41 MAM-38               2:08.20        SCR  
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Cox, Juliet E             41 MAM-38                 30.90        SCR  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Cox, Juliet E             41 MAM-38               1:07.50        SCR  
 -- Perry, Rebecca            44 MAM-38               1:17.00        SCR  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Debbie            40 WCM-38                 34.00      34.34  
  2 Phalen, Jennifer R        44 SCAM-38                39.80      41.64  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Debbie            40 WCM-38               1:14.00    1:15.34  
                  35.98     1:15.34 (39.36)                                        
  2 Phalen, Jennifer R        44 SCAM-38              1:28.00    1:27.84  
                  41.57     1:27.84 (46.27)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Perry, Rebecca            44 MAM-38                 31.50        SCR  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Perry, Rebecca            44 MAM-38               1:09.00        SCR  
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Debbie            40 WCM-38               2:23.00    2:22.45  
                  31.36     1:08.01 (36.65)     1:49.48 (41.47)     2:22.45 (32.97)
 -- Perry, Rebecca            44 MAM-38               2:36.00        SCR  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chinn, Annette            47 BEAR-38              1:04.00    1:00.98  
                  29.24     1:00.98 (31.74)                                        
  2 Dewey, Vicky S            46 CMS-32                    NT    1:06.80  
                  32.13     1:06.80 (34.67)                                        
  3 Adler, Felicia            46 WCM-38               1:32.00    1:17.78  
                  37.99     1:17.78 (39.79)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Chinn, Annette            47 BEAR-38              2:18.00        SCR  
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dewey, Vicky S            46 CMS-32                    NT      35.33  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chinn, Annette            47 BEAR-38              1:15.00    1:12.28  
                  35.67     1:12.28 (36.61)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           49 RHMS-38                35.68      36.03  
  2 Adler, Felicia            46 WCM-38                 50.00      45.65  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           49 RHMS-38              1:18.73    1:17.70  
                  37.91     1:17.70 (39.79)                                        
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Lepinski, Cokie           49 RHMS-38              1:12.98         NS  
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           49 RHMS-38              1:11.08    1:11.77  
                  34.29     1:11.77 (37.48)                                        
  2 Sedlak, Meg               47 SCAM-38              1:25.00    1:24.01  
                  39.28     1:24.01 (44.73)                                        
  3 Adler, Felicia            46 WCM-38               1:55.00    1:29.59  
                  44.30     1:29.59 (45.29)                                        
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           49 RHMS-38              2:37.02    2:36.44  
                  33.68     1:16.68 (43.00)     2:00.11 (43.43)     2:36.44 (36.33)
  2 Sedlak, Meg               47 SCAM-38              3:06.00    3:07.84  
                  43.14     1:29.43 (46.29)     2:24.43 (55.00)     3:07.84 (43.41)
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harms, Kildine T          54 WCM-38                 38.50      36.47  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Charlene         52 WCM-38               1:01.00    1:02.12  
                  29.76     1:02.12 (32.36)                                        
  2 Harms, Kildine T          54 WCM-38               1:25.00    1:21.87  
                  40.52     1:21.87 (41.35)                                        
 -- Palmer, Teddy             54 OAK-38               1:39.00        SCR  
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Kathy               54 TAM-38               2:55.00    2:43.91  
                  39.29     1:21.89 (42.60)     2:03.54 (41.65)     2:43.91 (40.37)
  2 Harms, Kildine T          54 WCM-38               3:10.00    3:01.35  
                  42.36     1:29.78 (47.42)     2:17.69 (47.91)     3:01.35 (43.66)
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Charlene         52 WCM-38                 37.80      34.63  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klein, Maria              50 MVM-38               1:20.20    1:20.64  
                  39.77     1:20.64 (40.87)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nip, Carol J              51 BEAR-38                55.00      42.51  
  2 Harms, Kildine T          54 WCM-38                 47.00      45.09  
  3 Urdal, Thorild            51 SCAM-38                58.00      49.54  
 -- Moore, Dorothy J          51 OAK-38                 52.00        SCR  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klein, Maria              50 MVM-38               1:21.40    1:22.32  
                  39.29     1:22.32 (43.03)                                        
  2 Harms, Kildine T          54 WCM-38               1:42.00    1:38.76  
                  48.67     1:38.76 (50.09)                                        
  3 Urdal, Thorild            51 SCAM-38              1:55.00    1:44.43  
                  49.44     1:44.43 (54.99)                                        
 -- Palmer, Teddy             54 OAK-38               1:59.16        SCR  
 -- Moore, Dorothy J          51 OAK-38               2:00.00        SCR  
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nip, Carol J              51 BEAR-38                43.00      41.02  
 -- Palmer, Teddy             54 OAK-38                 39.00        SCR  
 -- Moore, Dorothy J          51 OAK-38                    NT        SCR  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sommers, Lorraine M       52 SCAM-38              1:12.00    1:14.43  
                  35.20     1:14.43 (39.23)                                        
  2 Klein, Maria              50 MVM-38               1:17.00    1:19.16  
                  37.18     1:19.16 (41.98)                                        
 -- Moore, Dorothy J          51 OAK-38                    NT        SCR  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klein, Maria              50 MVM-38               1:18.50    1:14.23  
                  35.73     1:14.23 (38.50)                                        
 -- Nip, Carol J              51 BEAR-38                   NT         DQ  
                  42.41        DQ (1:02.95)                                        
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klein, Maria              50 MVM-38               2:54.30    2:40.15  
                  33.97     1:18.69 (44.72)     2:03.03 (44.34)     2:40.15 (37.12)
  2 Nip, Carol J              51 BEAR-38              3:23.00    3:13.48  
                  39.26     1:31.12 (51.86)     2:26.43 (55.31)     3:13.48 (47.05)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura                57 TAM-38                 27.00      26.36  
  2 Moorhead, Mary            58 BAM-38                 50.00      37.78  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moorhead, Mary            58 BAM-38               1:30.00    1:24.33  
                  39.96     1:24.33 (44.37)                                        
 -- Eisenman, Judy A          55 TAM-38                    NT        SCR  
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Eisenman, Judy A          55 TAM-38                    NT        SCR  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Eisenman, Judy A          55 TAM-38                    NT        SCR  
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura                57 TAM-38                 40.00      37.14  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Val, Laura                57 TAM-38               1:30.00        SCR  
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moorhead, Mary            58 BAM-38               1:03.00      46.41  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura                57 TAM-38               1:10.00    1:04.01  
                  30.55     1:04.01 (33.46)                                        
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moorhead, Mary            58 BAM-38               1:40.00    1:50.33  
                  48.13   1:50.33 (1:02.20)                                        
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura                57 TAM-38               2:30.00    2:22.65  
                  29.39     1:06.08 (36.69)     1:51.39 (45.31)     2:22.65 (31.26)
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           67 TAM-38                 32.85      33.20  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           67 TAM-38               1:14.50    1:17.57  
                  37.51     1:17.57 (40.06)                                        
  2 Coleman, Kate A           66 SCAM-38              1:26.00    1:24.45  
                  38.92     1:24.45 (45.53)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           67 TAM-38               2:47.92    2:51.87  
                  38.93     1:23.52 (44.59)     2:08.99 (45.47)     2:51.87 (42.88)
  2 Coleman, Kate A           66 SCAM-38              2:54.80    3:00.40  
                  40.58     1:26.24 (45.66)     2:13.27 (47.03)     3:00.40 (47.13)
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coleman, Kate A           66 SCAM-38                43.50      43.32  
 -- Anson, Susan C            68 SCAM-38                48.00         NS  
 
Women 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Coleman, Kate A           66 SCAM-38              1:40.00        SCR  
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Robben, Barbara           74 Unattached-38          55.00        SCR  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curry, Kate               72 MVM-38               2:01.00    1:51.01  
                  55.11     1:51.01 (55.90)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robben, Barbara           74 Unattached-38        2:00.00    3:10.76  
                  55.06   2:02.48 (1:07.42)   3:10.94 (1:08.46)         3:10.76 ( )
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curry, Kate               72 MVM-38               1:25.00      59.39  
  2 Fasbender, Alice J        70 ECMY-38              1:14.90    1:10.93  
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curry, Kate               72 MVM-38               1:16.00      59.37  
  2 Fasbender, Alice J        70 ECMY-38              1:14.70    1:12.39  
 
Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curry, Kate               72 MVM-38               2:35.00    2:10.17  
                1:00.84   2:10.17 (1:09.33)                                        
 
Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         82 SMMM-38              2:50.00    2:27.22  
                1:28.18     2:27.22 (59.04)                                        
 
Women 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         82 SMMM-38              3:50.00    4:29.63  
                2:04.98   4:29.63 (2:24.65)                                        
 
Women 80-84 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         82 SMMM-38              5:20.00    4:24.32  
                1:59.65   4:24.32 (2:24.67)                                        
 
Women 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         82 SMMM-38              4:00.00    3:27.30  
                1:40.56   3:27.30 (1:46.74)                                        
 
Women 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         82 SMMM-38              8:02.00    7:17.95  
                1:55.61   3:32.61 (1:37.00)   5:51.13 (2:18.52)   7:17.95 (1:26.82)
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allison, Andrew           24 SCAM-38                24.00      24.73  
  2 Walton, Ross              22 SCAM-38                   NT      30.10  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walton, Ross              22 SCAM-38                   NT    1:07.56  
                  29.81     1:07.56 (37.75)                                        
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Korotkin, Jason T         22 Unattached-38          54.00        SCR  
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walton, Ross              22 SCAM-38                   NT      37.07  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walton, Ross              22 SCAM-38                   NT    1:21.37  
                  37.56     1:21.37 (43.81)                                        
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Korotkin, Jason T         22 Unattached-38          54.00        SCR  
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allison, Andrew           24 SCAM-38              1:05.00    1:01.83  
                  27.99     1:01.83 (33.84)                                        
 
Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Korotkin, Jason T         22 Unattached-38        2:00.00        SCR  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borchard-Cote, Alexandre  25 SCAM-38              1:05.00      59.44  
                  28.55       59.44 (30.89)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spann, Ryan               27 Unattached-38          29.00      28.39  
  2 Martens, Stewart          26 IGN-10                 29.00      29.69  
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martens, Stewart          26 IGN-10               1:00.00      57.15  
                  26.46       57.15 (30.69)                                        
  2 Spann, Ryan               27 Unattached-38        1:00.00    1:02.28  
                  29.17     1:02.28 (33.11)                                        
  3 Dickey, Max               25 WCM-38               1:05.00    1:03.40  
                  29.40     1:03.40 (34.00)                                        
  4 Borchard-Cote, Alexandre  25 SCAM-38              1:15.00    1:11.82  
                  33.75     1:11.82 (38.07)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Stambaugh, Phillip J      33 SCAM-38                31.00         NS  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boas, Taylor              32 SCAM-38                59.00      57.42  
                  27.09       57.42 (30.33)                                        
 -- Stambaugh, Phillip J      33 SCAM-38              1:05.00        SCR  
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, Justin            33 SCAM-38                31.50      31.62  
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, Justin            33 SCAM-38                31.00      31.56  
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boas, Taylor              32 SCAM-38                27.00      28.28  
  2 Ritter, Justin            33 SCAM-38                29.00      28.99  
 -- Stambaugh, Phillip J      33 SCAM-38                35.00         NS  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boas, Taylor              32 SCAM-38              1:05.00    1:04.21  
                  29.62     1:04.21 (34.59)                                        
  2 Ritter, Justin            33 SCAM-38              1:05.00    1:07.97  
                  32.16     1:07.97 (35.81)                                        
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, Justin            33 SCAM-38              1:02.00    1:02.39  
                  30.19     1:02.39 (32.20)                                        
  2 Boas, Taylor              32 SCAM-38              1:07.00    1:06.47  
                  30.46     1:06.47 (36.01)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sherstnev, Eduard Y       37 BEAR-38                25.00      25.26  
  2 Yau, Jeffrey              36 WCM-38                 29.00      26.26  
  3 Aguiar, Alexander E       39 SCAM-38                   NT      28.40  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aguiar, Alexander E       39 SCAM-38                   NT    1:03.89  
                  29.73     1:03.89 (34.16)                                        
 -- Yau, Jeffrey              36 WCM-38               1:08.00        SCR  
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aguiar, Alexander E       39 SCAM-38                   NT    2:29.00  
                  34.72     1:13.51 (38.79)     1:52.41 (38.90)     2:29.00 (36.59)
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yau, Jeffrey              36 WCM-38                 40.00      35.71  
  2 Aguiar, Alexander E       39 SCAM-38                   NT      39.41  
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aguiar, Alexander E       39 SCAM-38                   NT      34.63  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stovall, Jesse            36 SCAM-38                59.99      58.00  
                  26.88       58.00 (31.12)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Ron A            44 WCM-38                 25.20      25.13  
  2 Malaga, Pat               42 ECAM-38                29.00      28.45  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Ron A            44 WCM-38                 54.85      56.05  
                  26.75       56.05 (29.30)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Ron A            44 WCM-38               2:05.20    2:03.19  
                  28.39       59.59 (31.20)     1:31.77 (32.18)     2:03.19 (31.42)
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Malaga, Pat               42 ECAM-38                32.00      34.75  
 -- Finney, Peter C           41 MAM-38                 28.78        SCR  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Finney, Peter C           41 MAM-38               1:00.01        SCR  
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Malaga, Pat               42 ECAM-38                32.00      37.46  
 -- Finney, Peter C           41 MAM-38                 30.87        SCR  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Finney, Peter C           41 MAM-38               1:08.12        SCR  
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Malaga, Pat               42 ECAM-38                31.00         NS  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Malaga, Pat               42 ECAM-38              1:12.00         DQ  
                  34.07          DQ (40.27)                                        
 -- Finney, Peter C           41 MAM-38                 58.78        SCR  
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunkle, Stephen           46 ECAM-38                29.00      27.94  
  2 Levy, Sid                 45 MAM-38                 28.33      28.82  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Chris           47 MAM-38               1:01.70    1:01.78  
                  30.01     1:01.78 (31.77)                                        
  2 Zirkelbach, Eric          47 Unattached-38        1:03.00    1:02.36  
                  29.02     1:02.36 (33.34)                                        
 -- Levy, Sid                 45 MAM-38                 57.67        SCR  
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Chris           47 MAM-38               2:13.10    2:17.44  
                  31.50     1:06.21 (34.71)     1:41.76 (35.55)     2:17.44 (35.68)
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Zirkelbach, Eric          47 Unattached-38          38.34         NS  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Chris           47 MAM-38               1:18.00    1:18.94  
                  37.95     1:18.94 (40.99)                                        
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suyodoman, Matthew        47 BAM-38               1:18.50    1:19.27  
                  36.16     1:19.27 (43.11)                                        
 -- Kazek, Michael S          47 CMAM-38              1:14.80        SCR  
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunkle, Stephen           46 ECAM-38                30.00      31.11  
 -- Zirkelbach, Eric          47 Unattached-38          39.12         NS  
 -- Ewing, Jack               48 USF-38                 30.14        SCR  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Kazek, Michael S          47 CMAM-38              1:04.20        SCR  
 -- Ewing, Jack               48 USF-38               1:12.34        SCR  
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunkle, Stephen           46 ECAM-38              1:06.00    1:09.84  
                  31.55     1:09.84 (38.29)                                        
  2 Levy, Sid                 45 MAM-38               1:25.00    1:14.79  
                  34.01     1:14.79 (40.78)                                        
  3 Campbell, Chris           47 MAM-38               1:17.00    1:16.80  
                  36.13     1:16.80 (40.67)                                        
  4 Suyodoman, Matthew        47 BAM-38               1:17.50    1:18.11  
                  37.23     1:18.11 (40.88)                                        
  5 Deam, Eric N              49 SCAM-38              1:25.00    1:19.28  
                  39.25     1:19.28 (40.03)                                        
 -- Zirkelbach, Eric          47 Unattached-38        1:33.02        SCR  
 -- Kazek, Michael S          47 CMAM-38              1:06.20        SCR  
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Chris           47 MAM-38               2:44.00    2:39.14  
                  32.33     1:16.75 (44.42)     2:05.72 (48.97)     2:39.14 (33.42)
 -- Kazek, Michael S          47 CMAM-38              2:28.50        SCR  
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Boer, Eric D          54 RHMS-38                24.15      24.42  
  2 Adams, Scott              51 SCAM-38                27.00      27.78  
  3 Schultz, Jim F            50 OAK-38                 29.00      29.16  
 -- King, John A              54 WCM-38                 29.00        SCR  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John             51 SCAM-38                53.00      53.61  
                  25.96       53.61 (27.65)                                        
  2 O'Brien, Kerry            51 WCM-38                 59.00      59.46  
                  27.85       59.46 (31.61)                                        
  3 Adams, Scott              51 SCAM-38                58.00    1:00.87  
                  28.68     1:00.87 (32.19)                                        
  4 Nelson, Christian M       51 SCAM-38              1:07.00    1:04.91  
                  32.01     1:04.91 (32.90)                                        
  5 Young, Kendall            50 SCAM-38                   NT    1:15.14  
                  35.62     1:15.14 (39.52)                                        
 -- Horowitz, Roberto         53 SCAM-38                   NT         NS  
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Van Boer, Eric D          54 RHMS-38              2:03.50         NS  
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Boer, Eric D          54 RHMS-38                29.50      29.74  
  2 Nelson, Christian M       51 SCAM-38                45.00      40.68  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John             51 SCAM-38              1:01.50    1:02.43  
                  30.33     1:02.43 (32.10)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Boer, Eric D          54 RHMS-38                33.50      33.47  
  2 Dewey, Andrew             50 CMS-32                    NT      34.08  
  3 Anderson, Robert L        53 PCAM-38                38.00      37.71  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Robert L        53 PCAM-38              1:29.00    1:24.47  
                  40.76     1:24.47 (43.71)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kerry            51 WCM-38                 26.80      27.07  
  2 Horowitz, Roberto         53 SCAM-38                   NT      31.32  
  3 Schultz, Jim F            50 OAK-38                 31.50      34.37  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John             51 SCAM-38                57.50      59.30  
                  28.11       59.30 (31.19)                                        
  2 Anderson, Robert L        53 PCAM-38              1:35.00    1:43.49  
                  47.35     1:43.49 (56.14)                                        
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dewey, Andrew             50 CMS-32                    NT    1:07.51  
                  32.30     1:07.51 (35.21)                                        
  2 Anderson, Robert L        53 PCAM-38              1:21.00    1:20.21  
                  40.10     1:20.21 (40.11)                                        
  3 Nelson, Christian M       51 SCAM-38              1:30.00    1:20.83  
                  38.98     1:20.83 (41.85)                                        
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John             51 SCAM-38              2:12.00    2:15.23  
                  27.66     1:03.04 (35.38)     1:43.81 (40.77)     2:15.23 (31.42)
  2 Anderson, Robert L        53 PCAM-38              3:02.00    3:00.85  
                  43.42     1:30.95 (47.53)     2:21.00 (50.05)     3:00.85 (39.85)
 -- Young, Kendall            50 SCAM-38                   NT         DQ  
                  41.07     1:28.63 (47.56)     2:21.36 (52.73)          DQ (42.39)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sterne, Erik A            56 Unattached-38          25.47      26.99  
  2 Swiggett, Ben             55 SCAM-38                26.00      27.25  
  3 Thomas, Ralph             56 SCAM-38                28.00      28.53  
  4 Miller, Scott             56 MAM-38                 34.44      37.07  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             58 MAM-38                 55.50      58.48  
                  27.89       58.48 (30.59)                                        
  2 Witterrowd, Dan           58 SMST-38              1:05.00    1:05.95  
                  31.73     1:05.95 (34.22)                                        
  3 Lunt, Jim                 59 SCAM-38              1:14.00    1:10.28  
                  34.75     1:10.28 (35.53)                                        
  4 Miller, Scott             56 MAM-38               1:20.69    1:24.80  
                  40.44     1:24.80 (44.36)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grant, Bill A             59 BAM-38               2:20.00    2:20.76  
                  32.72     1:08.76 (36.04)     1:45.93 (37.17)     2:20.76 (34.83)
  2 Miller, Scott             56 MAM-38               3:08.11    3:35.38  
                  46.16     1:41.31 (55.15)     2:39.85 (58.54)     3:35.38 (55.53)
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swiggett, Ben             55 SCAM-38                29.00      31.66  
  2 Lunt, Jim                 59 SCAM-38                38.00      37.25  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grant, Bill A             59 BAM-38               1:19.00    1:15.64  
                  37.73     1:15.64 (37.91)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ottersen, Craig M         56 SCAM-38                33.00      32.53  
  2 Sterne, Erik A            56 Unattached-38          33.50      34.56  
  3 Grant, Bill A             59 BAM-38                 40.00      37.84  
  4 Arnason, Rick J           55 SCAM-38                34.00      38.14  
  5 Miller, Scott             56 MAM-38                 41.34      43.54  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kennedy, James B          57 CMAM-38              1:17.50    1:17.19  
                  36.56     1:17.19 (40.63)                                        
  2 Aguiar, Glenn E           56 SCAM-38              1:45.00    1:36.90  
                  44.69     1:36.90 (52.21)                                        
  3 Miller, Scott             56 MAM-38                    NT    1:51.41  
                  51.47     1:51.41 (59.94)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sterne, Erik A            56 Unattached-38          28.50      29.56  
  2 Arnason, Rick J           55 SCAM-38                30.00      29.90  
  3 Thomas, Ralph             56 SCAM-38                32.00      33.15  
  4 Aguiar, Glenn E           56 SCAM-38                40.00      43.53  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             58 MAM-38               1:02.50    1:01.63  
                  29.17     1:01.63 (32.46)                                        
  2 Kennedy, James B          57 CMAM-38              1:12.00    1:12.72  
                  34.77     1:12.72 (37.95)                                        
  3 Aguiar, Glenn E           56 SCAM-38              1:40.00    1:43.11  
                  48.04     1:43.11 (55.07)                                        
 -- Thomas, Ralph             56 SCAM-38              1:18.00         NS  
 -- Sterne, Erik A            56 Unattached-38        1:05.50        SCR  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             58 MAM-38               1:04.50    1:01.56  
                  29.63     1:01.56 (31.93)                                        
  2 Ottersen, Craig M         56 SCAM-38              1:06.00    1:07.69  
                  32.59     1:07.69 (35.10)                                        
  3 Arnason, Rick J           55 SCAM-38              1:15.00    1:11.17  
                  33.78     1:11.17 (37.39)                                        
  4 Kennedy, James B          57 CMAM-38              1:12.48    1:11.41  
                  35.31     1:11.41 (36.10)                                        
  5 Aguiar, Glenn E           56 SCAM-38              1:40.00    1:33.23  
                  45.75     1:33.23 (47.48)                                        
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ottersen, Craig M         56 SCAM-38              2:30.00    2:26.65  
                  31.04     1:11.21 (40.17)     1:52.91 (41.70)     2:26.65 (33.74)
  2 Sterne, Erik A            56 Unattached-38        2:36.00    2:37.99  
                  31.02     1:15.62 (44.60)     2:01.99 (46.37)     2:37.99 (36.00)
  3 Kennedy, James B          57 CMAM-38              2:36.00    2:38.80  
                  34.31     1:18.79 (44.48)     2:03.92 (45.13)     2:38.80 (34.88)
  4 Arnason, Rick J           55 SCAM-38              2:45.00    2:44.72  
                  31.93     1:18.93 (47.00)     2:07.69 (48.76)     2:44.72 (37.03)
  5 Aguiar, Glenn E           56 SCAM-38              3:30.00    3:14.28  
                  44.51     1:37.80 (53.29)     2:31.05 (53.25)     3:14.28 (43.23)
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rudloff, Edward           61 TOC-38                 26.90      27.05  
  2 Cohen, Jeremy M           60 SCAM-38                28.00      29.33  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rudloff, Edward           61 TOC-38               1:01.00      59.21  
                  28.21       59.21 (31.00)                                        
  2 Cohen, Jeremy M           60 SCAM-38              1:00.00    1:06.04  
                  30.76     1:06.04 (35.28)                                        
  3 Woodruff, Michael         63 BAM-38               1:13.00    1:15.07  
                  36.02     1:15.07 (39.05)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woodruff, Michael         63 BAM-38               2:40.00    2:42.22  
                  37.20     1:17.42 (40.22)     2:00.04 (42.62)     2:42.22 (42.18)
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Jeremy M           60 SCAM-38                37.50      39.27  
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rudloff, Edward           61 TOC-38                 29.90      30.48  
  2 Cohen, Jeremy M           60 SCAM-38                33.00      34.34  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rudloff, Edward           61 TOC-38               1:09.50    1:10.86  
                  32.73     1:10.86 (38.13)                                        
 -- Cohen, Jeremy M           60 SCAM-38              1:15.00        SCR  
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richards           65 TAM-38                 26.00      26.14  
  2 Murakawa, Yoshio          68 BAM-38                 33.00      32.34  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lane, Ed V                69 WCM-38               1:11.50    1:12.64  
                  34.88     1:12.64 (37.76)                                        
  2 Bakke, Peter              67 YMCA                 1:40.00    1:27.53  
                  43.09     1:27.53 (44.44)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bakke, Peter              67 YMCA                      NT    3:17.20  
                  44.12     1:35.24 (51.12)     2:29.24 (54.00)     3:17.20 (47.96)
 -- Lane, Ed V                69 WCM-38               2:40.00        SCR  
 -- Loss, Thomas A            68 ECAM-38              3:20.00        SCR  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richards           65 TAM-38               1:05.00    1:04.08  
                  31.44     1:04.08 (32.64)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zuur, James               68 Unattached-38          42.00      40.93  
  2 Lane, Ed V                69 WCM-38                 44.00      44.19  
  3 Murakawa, Yoshio          68 BAM-38                 48.00      45.09  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lane, Ed V                69 WCM-38               1:40.00    1:38.01  
                  46.83     1:38.01 (51.18)                                        
 -- Murakawa, Yoshio          68 BAM-38               1:25.00         NS  
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bakke, Peter              67 YMCA                      NT      42.82  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richards           65 TAM-38               1:05.00    1:05.20  
                  29.34     1:05.20 (35.86)                                        
  2 Bakke, Peter              67 YMCA                      NT    1:41.28  
                  50.38     1:41.28 (50.90)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        71 STAN-38                36.98      38.92  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        71 STAN-38              1:24.99    1:26.46  
                  42.59     1:26.46 (43.87)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Perilman, Jim E           70 WCM-38                 38.02        SCR  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        71 STAN-38              1:31.33    1:32.40  
                  44.72     1:32.40 (47.68)                                        
 -- Perilman, Jim E           70 WCM-38               1:30.00        SCR  
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Washburn, Stephen         70 SCAM-38                30.00      28.78  
  2 Fasbender, Barry A        71 STAN-38                34.77      37.23  
 -- Perilman, Jim E           70 WCM-38                 34.06         NS  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        71 STAN-38              1:28.54    1:25.14  
                  43.07     1:25.14 (42.07)                                        
 -- Perilman, Jim E           70 WCM-38               1:30.00        SCR  
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Perilman, Jim E           70 WCM-38               3:19.00        SCR  
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman E         76 WCM-38                 33.00      33.07  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman E         76 WCM-38               1:17.00    1:15.67  
                  34.54     1:15.67 (41.13)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Grohe, William E          75 USF-38                 47.96        SCR  
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman E         76 WCM-38                 42.00      43.63  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           77 AAM-38               1:30.13    1:31.02  
                  43.25     1:31.02 (47.77)                                        
  2 Stupfel, Norman E         76 WCM-38               1:34.00    1:35.16  
                  45.49     1:35.16 (49.67)                                        
 -- Grohe, William E          75 USF-38               2:09.17        SCR  
 
Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           77 AAM-38               1:21.30    1:29.41  
                  40.33     1:29.41 (49.08)                                        
 -- Grohe, William E          75 USF-38               2:11.46        SCR  
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           77 AAM-38               1:20.13    1:21.85  
                  38.06     1:21.85 (43.79)                                        
 -- Grohe, William E          75 USF-38               2:00.09        SCR  
 
Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Grohe, William E          75 USF-38               4:29.83        SCR  
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don              81 SMMM-38                43.75      47.56  
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don              81 SMMM-38              1:38.49    1:51.09  
                  49.73   1:51.09 (1:01.36)                                        
 
Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don              81 SMMM-38              3:49.25    4:12.68  
                  56.29   2:01.75 (1:05.46)   3:09.23 (1:07.48)   4:12.68 (1:03.45)
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don              81 SMMM-38                49.94      54.69  
 
Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don              81 SMMM-38              1:57.05    2:07.51  
                  58.74   2:07.51 (1:08.77)                                        
 
Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strawberry Canyon Aquatic Mast-38  'A'                 NT    1:58.81  
 
Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strawberry Canyon Aquatic Mast-38  'A'                 NT    2:17.16  
                  39.06     1:15.34 (36.28)     1:48.56 (33.22)     2:17.16 (28.60)
 
Women 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strawberry Canyon Aquatic Mast-38  'A'                 NT    4:39.29  
                  32.83   1:11.11 (1:11.11)     1:42.53 (31.42)   2:20.16 (1:09.05)
        2:55.52 (35.36)   3:38.31 (1:18.15)     4:07.45 (29.14)   4:39.29 (1:00.98)
 
Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strawberry Canyon Aquatic Mast-38  'A'                 NT    3:00.19  
 
Women 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strawberry Canyon Aquatic Mast-38  'A'                 NT    4:40.57  
                  32.31   1:08.62 (1:08.62)     1:42.20 (33.58)   2:19.29 (1:10.67)
        2:52.77 (33.48)   3:33.45 (1:14.16)     4:05.10 (31.65)   4:40.57 (1:07.12)
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strawberry Canyon Aquatic Mast-38  'A'                 NT    2:20.72  
                  36.95     1:14.56 (37.61)     1:47.95 (33.39)     2:20.72 (32.77)
 
Women 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Strawberry Canyon Aquatic Mast-38  'A'                 NT         NS  
 
Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strawberry Canyon Aquatic Mast-38  'A'                 NT    2:30.38  
                  34.30     1:28.38 (54.08)     1:57.54 (29.16)     2:30.38 (32.84)
 
Women 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Strawberry Canyon Aquatic Mast-38  'A'                 NT         NS  
 
Women 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strawberry Canyon Aquatic Mast-38  'A'                 NT    3:23.00  
                  51.40     1:10.97 (19.57)     1:53.06 (42.09)   3:23.00 (1:29.94)
 
Men 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strawberry Canyon Aquatic Mast-38  'A'                 NT    1:52.41  
                  26.01       57.87 (31.86)     1:26.88 (29.01)     1:52.41 (25.53)
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strawberry Canyon Aquatic Mast-38  'A'                 NT    1:43.47  
                  24.95       51.23 (26.28)     1:18.12 (26.89)     1:43.47 (25.35)
 
Men 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Strawberry Canyon Aquatic Mast-38  'A'                 NT         NS  
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strawberry Canyon Aquatic Mast-38  'A'                 NT    1:58.03  
                  31.64     1:03.56 (31.92)     1:32.09 (28.53)     1:58.03 (25.94)
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strawberry Canyon Aquatic Mast-38  'B'                 NT    2:01.47  
                  28.22       56.36 (28.14)     1:32.52 (36.16)     2:01.47 (28.95)
  2 Strawberry Canyon Aquatic Mast-38  'A'                 NT    2:01.55  
                  29.14     1:03.46 (34.32)     1:34.44 (30.98)     2:01.55 (27.11)
 
Men 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strawberry Canyon Aquatic Mast-38  'A'                 NT    4:26.23  
                  28.99   1:00.91 (1:00.91)     1:34.68 (33.77)   2:12.59 (1:11.68)
        2:45.18 (32.59)   3:20.36 (1:07.77)     3:51.83 (31.47)   4:26.23 (1:05.87)
  2 Strawberry Canyon Aquatic Mast-38  'B'                 NT    4:28.99  
                  28.40       58.60 (58.60)     1:29.45 (30.85)   2:03.95 (1:05.35)
        2:36.75 (32.80)   3:11.76 (1:07.81)     3:31.68 (19.92)   4:28.99 (1:17.23)
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strawberry Canyon Aquatic Mast-38  'A'                 NT    2:15.98  
                  37.73     1:15.90 (38.17)     1:46.72 (30.82)     2:15.98 (29.26)
  2 Strawberry Canyon Aquatic Mast-38  'B'                 NT    2:20.81  
                  42.06     1:18.11 (36.05)     1:50.65 (32.54)     2:20.81 (30.16)
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strawberry Canyon Aquatic Mast-38  'A'                 NT    2:07.69  
                  34.46     1:12.75 (38.29)     1:40.93 (28.18)     2:07.69 (26.76)
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strawberry Canyon Aquatic Mast-38  'A'                 NT    1:43.48  
                  26.49       53.66 (27.17)     1:19.79 (26.13)     1:43.48 (23.69)
  2 Strawberry Canyon Aquatic Mast-38  'B'                 NT    2:01.17  
                  26.71       54.39 (27.68)     1:29.70 (35.31)     2:01.17 (31.47)
 
Mixed 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strawberry Canyon Aquatic Mast-38  'A'                 NT    4:05.11  
                  28.62   1:01.30 (1:01.30)     1:29.86 (28.56)   2:02.44 (1:01.14)
        2:33.58 (31.14)   3:10.48 (1:08.04)     3:36.80 (26.32)     4:05.11 (54.63)
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strawberry Canyon Aquatic Mast-38  'A'                 NT    1:46.02  
                  26.51       53.51 (27.00)     1:23.10 (29.59)     1:46.02 (22.92)
  2 Strawberry Canyon Aquatic Mast-38  'B'                 NT    2:07.18  
                  32.96     1:03.51 (30.55)     1:37.56 (34.05)     2:07.18 (29.62)
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strawberry Canyon Aquatic Mast-38  'A'                 NT    2:04.87  
                  29.65     1:01.48 (31.83)     1:32.08 (30.60)     2:04.87 (32.79)
 
Mixed 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strawberry Canyon Aquatic Mast-38  'A'                 NT    4:22.11  
                  32.25   1:11.08 (1:11.08)     1:39.60 (28.52)   2:14.08 (1:03.00)
        2:45.85 (31.77)   3:28.94 (1:14.86)     3:50.42 (21.48)     4:22.11 (53.17)
  2 Strawberry Canyon Aquatic Mast-38  'B'                 NT    5:05.94  
                  30.80   1:04.69 (1:04.69)     1:26.65 (21.96)   2:22.72 (1:18.03)
        3:02.58 (39.86)   3:50.44 (1:27.72)   5:05.94 (1:15.50)                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strawberry Canyon Aquatic Mast-38  'A'                 NT    2:22.36  
                  32.62     1:13.86 (41.24)     1:46.76 (32.90)     2:22.36 (35.60)

  
  
  
  
  
  
  
   





Return to Pacific Masters Swimming Homepage This page was designed and produced by Michael Moore. Please report any errors or omissions to him. We would also like to hear how the page can be improved or what you would like to see. Thank you.

2009-01-18


Copyright © 2009 Pacific Masters Swimming, Inc.
http://www.pacificmasters.org/