Pacific Masters gif

Results
Strawberry Canyon Aquatic Masters



Strawberry Canyon Aquatic Masters
29 March 2008


Licensed to Univ.of California-Berkeley
                                       Hy-Tek's Meet Manager 3/29/2008 04:02 PM
              Strawberry Canyon Masters Invitational - 3/29/2008               
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 4:49.97  10/25/2003 JESSICA FOSCHI                             
     UNKNOWN:   4:56.93        1994 EVA MORTENSEN                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Curley, Molly Jean        22 SCAM-PC                        5:47.45  
  2 Mathews, Crystal L        23 FOG-PC                         7:06.86  
 
Event 1  Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 4:49.88    1/3/1996 SHEILA TAORMINA                            
     UNKNOWN:   5:03.99        1991 WENDY INGRAHAM                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dorr, Mc Call J           26 TOC-PC                         5:12.16  
  2 Nishimoto, Iris A         26 USF-PC                         5:37.63  
  3 Murphy, Wenn E            27 UN-PC                          6:04.49  
  4 Nishimoto, Amber D        29 USF-PC                         6:18.18  
  5 Cothran, Tawny Jean       28 SCAM-PC                        6:46.04  
  6 Bogie, Allyson R          28 SCAM-PC                        7:01.94  
 
Event 1  Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 4:59.08   5/12/1996 K PIPES-NEILSEN                            
     UNKNOWN:   5:03.04        1996 LISA HAZEN                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Breen C           30 WCM-PC                         6:23.76  
 
Event 1  Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 4:56.09    5/3/1997 K PIPES-NEILSEN                            
     UNKNOWN:   5:04.58        2001 LISA HAZEN                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          39 WCM-PC                         6:06.68  
  2 Rees, Karla E             35 MVM-PC                         6:36.97  
  3 Pedder, Shannon A         35 MAM-PC                         7:33.07  
  4 Pili, Carol               36 WCM-PC                         8:02.34  
 
Event 1  Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 4:58.98   10/5/2002 K PIPES-NEILSEN                            
     UNKNOWN:   5:07.76        2001 SUZANNE HEIM-BOWEN                         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          42 TOC-PC                         5:20.67  
  2 Cox, Juliet E             40 MAM-PC                         5:50.19  
  3 Henry, B J                44 WCM-PC                         6:09.95  
  4 Gray, Kara L              42 WCM-PC                         6:26.20  
  5 David, Nicole             40 DAM-PC                         6:52.27  
  6 Charych, Deborah H        43 ECAM-PC                        7:36.77  
 
Event 1  Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 5:04.71  10/20/2007 K PIPES-NEILSEN                            
     UNKNOWN:   5:13.89        2004 SUZANNE HEIM-BOWEN                         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Curran, Margee M          46 WCM-PC                         5:22.48  
  2 Nowack, Susan J           47 SRM-PC                         6:28.84  
  3 Alving, Loren I           46 FGST-PC                        6:45.02  
 
Event 1  Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 5:27.07    3/9/2002 LAURA VAL                                  
     UNKNOWN:   5:27.07        2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wheeler, Barbara C        51 TAM-PC                         6:22.05  
  2 Eisenman, Judy A          54 TAM-PC                         6:24.96  
  3 Quinn, Phyllis E          52 TOC-PC                         6:31.93  
  4 Wong, Kathryn S           53 SCAM-PC                        7:06.77  
  5 Curley, Judee A           53 UN-PC                          8:07.06  
  6 Harms, Kildine J          53 WCM-PC                         8:14.96  
 
Event 1  Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 5:29.40   3/25/2007 LAURA VAL                                  
     UNKNOWN:   5:58.13        2005 CELESTE MILLER                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              56 TAM-PC                         5:31.09  
  2 Litman, Jacklyn N         57 BAY-PC                         7:47.59  
  3 Burke, Mary Leigh         55 MVM-PC                         9:50.01  
 
Event 1  Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 6:19.07   4/25/2004 JACKIE MARR                                
     UNKNOWN:   6:57.04        2001 SUSAN MUNN                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shoenberger, Linda R      60 TAM-PC                         6:39.80  
  2 Garretson, Ruth J         62 TCAM-PC                        8:51.21  
  3 Moravec, Eva M            60 MBAY-PC                        9:05.74  
  4 Pechoultres, Meredith     64 TAM-PC                        10:09.60  
 
Event 1  Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 6:39.23   1/10/1999 LAVELLE STOINOFF                           
     UNKNOWN:   7:08.14        1996 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Coleman, Kate A           65 SCAM-PC                        7:41.18  
  2 MACPHERSON, Carol         69 RINC-PC                        7:48.88  
  3 Rodd, Gail G              65 TCAM-PC                        9:15.17  
  4 Harris, Carol J           69 TCAM-PC                       10:05.36  
 
Event 1  Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 6:46.78   4/25/2004 LAVELLE STOINOFF                           
     UNKNOWN:   7:13.15        2000 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Monroe, Donna             74 WCM-PC                         8:48.01  
  2 Robben, Barbara           73 UN-PC                         11:51.24  
 
Event 1  Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 7:43.81    5/1/2005 GAIL ROPER                                 
     UNKNOWN:   8:01.81        1998 MARGERY MEYER                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Duncan, Jean M            75 WCM-PC                         9:44.52  
 
Event 2  Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 4:26.87   2/18/2001 LIONEL MOREAU                              
     UNKNOWN:   4:28.69        2001 YANN DEFABRIQUE                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harrigan, Matthew J       29 TOC-PC                         4:56.97  
  2 Bickerstaff, Ryan M       26 STAN-PC                        5:14.03  
 
Event 2  Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 4:29.49   2/25/1996 MATTHEW CETLINSKI                          
     UNKNOWN:   4:37.04        1997 FRANZ MORTENSEN                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Weeks, Marc D             33 TSUN-PC                        5:32.64  
 
Event 2  Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 4:33.97   5/17/2002 RONALD KARNAUGH                            
     UNKNOWN:   4:36.80        1999 FRANZ MORTENSEN                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scheiner, Andrew D        39 STAN-PC                        5:03.29  
  2 Bailey, Owen              38 SCAM-PC                        6:48.44  
  3 Prodoehl, Jason C         36 TSUN-PC                        6:48.87  
 
Event 2  Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 4:41.58   4/23/2006 DENNIS BAKER                               
     UNKNOWN:   4:49.00        2001 CAMERON REID                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Phelan, Darren D          44 STAN-PC                        4:54.78  
  2 Walker, John A            40 UN-PC                          5:44.68  
  3 Vanhoven, Paul D          43 WCM-PC                         6:38.37  
  4 Jensen, Jonathan J        42 DAM-PC                         6:48.09  
 
Event 2  Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 4:39.10   5/20/2007 DENNIS BAKER                               
     UNKNOWN:   4:54.92        2006 GEORGE TIDMARSH                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brenan, Andrew D          47 SAC-PC                         5:42.68  
  2 Taylor, Ronald A          47 UN-PC                          6:05.25  
  3 Gustavson, Jeff A         46 TSUN-PC                        6:06.27  
  4 Reuss, Scott J            46 SAC-PC                         6:40.86  
  5 Giles, George S           48 UN-PC                          6:48.55  
 
Event 2  Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 4:47.57   5/20/2001 JIM MCCONICA                               
     UNKNOWN:   4:58.94        2002 JIM CLEMMONS                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John R           50 SRM-PC                         5:08.87  
  2 Harvey, Tim               53 USF-PC                         5:25.44  
  3 Schenstrom, Warren        50 SRM-PC                         5:29.41  
  4 Guadagni, Peter M         53 WCM-PC                         5:42.96  
  5 Glenn, Timothy P          52 STAN-PC                        5:45.13  
  6 Ferroggiaro, Fred A       54 TOC-PC                         5:48.04  
  7 Shaker, Amin              53 LNM-PC                         6:04.55  
  8 Glenesk, Mark             52 KMAN-ZZ                        6:30.73  
  9 Baum, Harlan S            51 SCAM-PC                        6:54.02  
 
Event 2  Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 4:57.82   5/20/2007 JIM MCCONICA                               
     UNKNOWN:   5:09.48        2005 JIM CLEMMONS                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Foreaker, Don C           55 SRM-PC                         6:09.21  
  2 Winterrowd, Daniel M      57 SMST-PC                        6:44.82  
  3 Sterne, Erik A            55 SRM-PC                         6:48.54  
  4 Hubbard, Jack W           56 TSUN-PC                        7:00.15  
  5 Dahlin, Duke A            59 USF-PC                         7:06.30  
  6 Moore, Michael W          57 USF-PC                         7:12.96  
  7 Miller, Scott A           55 UN-PC                          9:16.82  
 
Event 2  Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 5:21.61   5/20/2007 PAUL MCCORMICK                             
     UNKNOWN:   5:40.47        2002 ALLAN CARTWRIGHT                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Don M              63 RHMS-PC                        5:56.47  
  2 Rudloff, Edward           60 TOC-PC                         6:06.19  
  3 Ugarkovich, David M       60 UN-PC                          6:30.22  
  4 Wurtzel, Harvey S         61 UN-PC                          7:01.20  
  5 Woodruff, Michael         62 BAM-PC                         7:21.23  
 
Event 2  Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 5:37.64   5/20/2007 TOM LANDIS                                 
     UNKNOWN:   6:06.52        1998 DON HILL                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fairfield, David M        68 TCAM-PC                        6:50.27  
  2 Lane, Ed                  68 WCM-PC                         7:12.98  
 
Event 2  Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 5:51.37   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
     UNKNOWN:   6:44.39        1999 ED KERSWILL                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            74 WCM-PC                         8:22.00  
  2 Anderson, Paul N          74 RINC-PC                        9:03.40  
 
Event 2  Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 6:21.35    7/2/2007 GRAHAM JOHNSTON                            
     UNKNOWN:   7:00.88        1995 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Friel, Edward J           77 TCAM-PC                        9:53.97  
 
Event 2  Men 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 7:17.43   4/24/2005 FRANK PIEMME                               
     UNKNOWN:   7:20.34        1999 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            80 SMMM-PC                       10:05.96  
 
Event 3  Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 58.96   4/22/2007 LAURA DAVIS                                  
     UNKNOWN:   59.57        2001 SARABETH SCHWEITZER                          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Taheri, Kiana             24 PRES-PC                        1:03.29  
  2 Belliveau, Adrienne C     24 USF-PC                         1:07.64  
  3 Brown, Joelle A           22 SCAM-PC                        1:10.94  
  4 Boyd, Jennifer            23 SNM-PC                         1:11.43  
  5 Zalles, Renee A           24 TSUN-PC                        1:12.37  
  6 Bedecarre, Julie M        20 USF-PC                         1:12.71  
  7 Wong, Kimberly A          21 FOG-PC                         1:13.95  
  8 Mandac, Carmen A          20 SCAM-PC                        1:15.08  
  9 Caitano, Tysha K          19 FOG-PC                         1:16.52  
 
Event 3  Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 56.76   5/20/2001 LIMIN LIU                                    
     UNKNOWN:   56.76        2001 LIMIN LIU                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Holland, Christine S      27 WACM-PC                        1:02.96  
  2 Dorr, Mc Call J           26 TOC-PC                         1:03.05  
  3 Nishimoto, Iris A         26 USF-PC                         1:07.13  
  4 Nishimoto, Amber D        29 USF-PC                         1:10.34  
  5 Karbowski, Christine      28 DAM-PC                         1:13.58  
  6 Perez, Danski A           25 SCAM-PC                        1:23.18  
  7 Moore, Leisa L            29 VSAM-PC                        1:34.67  
 
Event 3  Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 57.01   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
     UNKNOWN:   58.29        2004 KATRINA RADKE                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Guzman, Shanna L          31 TOC-PC                         1:03.71  
  2 Murphy, Breen C           30 WCM-PC                         1:12.52  
  3 Taff, Aysha M             32 DAM-PC                         1:14.63  
  4 Churchill, Marisa         31 USF-PC                         1:18.27  
 -- Parkinson, Susan E        31 SCAM-PC                             DQ  
 
Event 3  Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        natl: N   58.31   4/25/2004 S VON DER LIPPE                            
     UNKNOWN:   1:00.96        2002 LAUREEN WELTING                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          39 WCM-PC                         1:09.54  
  2 Bryant, Lynn L            35 USF-PC                         1:09.89  
  3 Duggan, Karen L           37 WCM-PC                         1:12.62  
  4 Cohen, Kathryn P          37 BAM-PC                         1:18.32  
  5 Rees, Karla E             35 MVM-PC                         1:20.44  
  6 Pedder, Shannon A         35 MAM-PC                         1:33.82  
 
Event 3  Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        natl: N   58.20   5/14/2006 S VON DER LIPPE                            
     UNKNOWN:   1:01.77        2003 LAURIE P. VIDAL                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          42 TOC-PC                         1:03.59  
  2 Perry, Rebecca R          43 MAM-PC                         1:12.75  
  3 Hunt, Allison             44 ALMA-PC                        1:15.50  
  4 Henry, B J                44 WCM-PC                         1:16.96  
  5 Comacchio, E. Monique     44 BAM-PC                         1:18.08  
  6 Saturnio, Julie A         41 SAC-PC                         1:20.04  
  7 David, Nicole             40 DAM-PC                         1:20.36  
  8 Charych, Deborah H        43 ECAM-PC                        1:32.85  
 -- Fletcher, Brooke L        42 BEAR-PC                             DQ  
 
Event 3  Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 1:00.10   5/20/2007 K PIPES-NEILSEN                            
     UNKNOWN:   1:03.83        1997 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vidal, Laurie Vidal       45 WCM-PC                         1:05.47  
  2 Lepinski, Cokie Lepinski  48 RHMS-PC                        1:11.08  
  3 Honens, Kelly R           45 OAM-PC                         1:12.96  
  4 Alving, Loren I           46 FGST-PC                        1:19.51  
  5 Horak, Kathleen M         48 TCAM-PC                        1:30.59  
  6 Holan, Jerri              48 BAM-PC                         1:36.26  
 
Event 3  Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 1:05.38   5/18/2003 DANIELLE OGIER                             
     UNKNOWN:   1:05.48        2005 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wheeler, Barbara C        51 TAM-PC                         1:17.44  
  2 Huang, Cathy E            52 USF-PC                         1:18.40  
  3 Eisenman, Judy A          54 TAM-PC                         1:19.09  
  4 Stone, Nancy              51 ParkPointPatriot-PC            1:19.25  
  5 Hauer-Blickman, Ann       51 NBA-PC                         1:21.63  
  6 Brown, Rita E             52 LVTC-PC                        1:30.11  
  7 Haussermann, Heidi        50 UN-PC                          1:33.79  
  8 Vega, Mirtha              52 WCM-PC                         2:18.91  
 -- Bassi-Degenkolb, Michele  52 BAM-PC                              DQ  
 
Event 3  Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 1:05.21   5/20/2007 LAURA VAL                                  
     UNKNOWN:   1:10.04        2001 CAROLYN BOAK                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Felton, Anezka G          59 TOC-PC                         1:32.91  
  2 Litman, Jacklyn N         57 BAY-PC                         1:33.12  
  3 Murphy, Bonnie R          58 WCM-PC                         1:41.31  
  4 Moorhead, Mary B          57 BAM-PC                         1:44.69  
 
Event 3  Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 1:12.31   5/20/2007 CAROLYN BOAK                               
     UNKNOWN:   1:19.76        1990 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shaps, Ruth Y             60 MAM-PC                         1:17.23  
  2 Shoenberger, Linda R      60 TAM-PC                         1:25.41  
  3 Barnea, Daniela           63 STAN-PC                        1:28.32  
  4 MC Vicker, Julie M        64 TCAM-PC                        1:42.51  
  5 Leconte, Barbara A        61 BAM-PC                         1:48.02  
 
Event 3  Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 1:19.21   5/12/1996 GAIL ROPER                                 
     UNKNOWN:   1:19.21        1996 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy A          68 TOC-PC                         1:41.11  
 
Event 3  Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 1:21.97   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
     UNKNOWN:   1:21.97        2000 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Monroe, Donna             74 WCM-PC                         1:58.13  
  2 Haworth, Joyce M          70 WCM-PC                         2:06.06  
 
Event 3  Women 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 1:27.31   4/24/2005 GAIL ROPER                                 
     UNKNOWN:   1:38.70        2006 ANN HIRSCH                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       75 RINC-PC                        1:40.77  
  2 Hirsch, Ann M             77 WCM-PC                         1:40.93  
 
Event 4  Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 50.14   2/18/2001 ROMAIN BARNIER                               
     UNKNOWN:   51.84        2006 GARY MARSHALL                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lintz, Ian M              21 SNM-PC                         1:02.01  
  2 Blasingame, Scott M       24 UN-PC                          1:05.24  
  3 Lintz, Greg               19 SNM-PC                         1:05.73  
  4 Oldehoff, William E       23 CM-PC                          1:08.65  
 
Event 4  Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 50.34   2/17/2002 LIONEL MOREAU                                
     UNKNOWN:   51.14        1990 DAVID LUNDBERG                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hessler, Carl J           26 TOC-PC                           56.25  
  2 Harrigan, Matthew J       29 TOC-PC                           57.65  
  3 Ecklund, Tait C           26 SNM-PC                           58.99  
  4 Schmelzer, Matthew E      25 TOC-PC                         1:00.07  
  5 Mellinger, Jeff           29 WCM-PC                         1:04.22  
  6 Carse, Michael R          28 FOG-PC                         1:12.36  
  7 Chau, Waifa (Peter)       27 TSUN-PC                        1:12.65  
 
Event 4  Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 50.98   5/19/1991 DAVID LUNDBERG                               
     UNKNOWN:   50.98        1991 DAVID LUNDBERG                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stone, Ethan P            30 SRM-PC                           58.59  
  2 Nisenbaum, Adam           30 MAM-PC                           59.26  
  3 Sand, Ryan D              32 UN-PC                          1:00.96  
  4 Cheung, Casey D           34 TSUN-PC                        1:09.16  
  5 Milman, Oleg              34 RINC-PC                        1:10.09  
  6 Kim, David T              32 TSUN-PC                        1:16.43  
 
Event 4  Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 50.45   5/17/2002 RONALD KARNAUGH                              
     UNKNOWN:   52.79        1995 ROBERT PLACAK                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fernandez, Carlos A       38 MAM-PC                           58.11  
  2 McCarthy, Joseph F        38 MAM-PC                         1:00.23  
  2 Hale, William C           37 MAM-PC                         1:00.23  
  4 Scheiner, Andrew D        39 STAN-PC                        1:01.97  
  5 Nam, Jimmy                39 RHMS-PC                        1:07.77  
  6 Napoli, John R            37 TSUN-PC                        1:14.21  
  7 Nelson, Casey             38 TSUN-PC                        1:16.34  
  8 Prodoehl, Jason C         36 TSUN-PC                        1:18.79  
 -- Bailey, Owen              38 SCAM-PC                             DQ  
 
Event 4  Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 52.59   5/18/2003 JOHN SMITH                                   
     UNKNOWN:   55.62        2003 GARY M. ANTONICK                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Phelan, Darren D          44 STAN-PC                          57.26  
  2 Finney, Peter C           40 MAM-PC                         1:00.68  
  3 Halperin, Ernst A         44 TSUN-PC                        1:11.02  
  4 Penilla, Carlos           42 TSUN-PC                        1:15.44  
 
Event 4  Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 54.56   5/14/2006 CLAY BRITT                                   
     UNKNOWN:   56.51        1992 ANDREW MCPHERSON                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Trimble, Sandy            45 MHSC-PC                        1:00.11  
  2 Ericsson, Ken C           47 RHMS-PC                        1:00.72  
  3 Evans, Mark               49 DAM-PC                         1:02.45  
  4 Ring, John D              49 WCM-PC                         1:04.26  
  5 Carr, Mike W              47 SRM-PC                         1:05.52  
  6 Chock, Ray O              48 VSAM-PC                        1:05.96  
  7 Johnson, Kirk W           48 OAM-PC                         1:06.09  
  8 Myers, Keith D            46 TSUN-PC                        1:08.41  
  9 Kazek, Michael S          46 CMAM-PC                        1:08.45  
 10 Reuss, Scott J            46 SAC-PC                         1:11.95  
 11 Fulton, Greg              46 SP-PC                          1:13.06  
 12 Giles, George S           48 UN-PC                          1:18.82  
 
Event 4  Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 56.04   4/25/2004 TIMOTHY SHEAD                                
     UNKNOWN:   56.70        1998 ROBERT STRAND                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John R           50 SRM-PC                         1:00.15  
  2 Heath, Robert             51 MAM-PC                         1:00.46  
  3 Canales, Francisco L      50 SRM-PC                         1:02.04  
  4 Schenstrom, Warren        50 SRM-PC                         1:03.24  
  5 Williams, Scott           52 TOC-PC                         1:05.60  
  6 Yen, Stanley K            51 SAC-PC                         1:17.76  
 
Event 4  Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 58.32   3/25/2007 GREG SHAW                                    
     UNKNOWN:   58.95        2002 ROBERT STRAND                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             57 MAM-PC                         1:02.42  
  2 Haufler, Steven E         55 OAM-PC                         1:03.92  
  3 Barnick, Robert A         56 MELO-PC                        1:04.54  
  4 Wilson, Robert H          56 001-ZZ                         1:05.88  
  5 Holt, Tate                56 UN-PC                          1:07.51  
  6 Kennedy, James B          56 UN-PC                          1:12.24  
  7 MC Clelland, Mac D        59 MAM-PC                         1:12.59  
  8 Sapirstein, Julian B      58 USF-PC                         1:17.57  
  9 Hubbard, Jack W           56 TSUN-PC                        1:29.91  
 
Event 4  Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 1:00.13   5/20/2007 RICHARD ABRAHAMS                           
     UNKNOWN:   1:00.75        2006 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            64 TAM-PC                         1:06.87  
  2 Ugarkovich, David M       60 UN-PC                          1:08.76  
  3 Jochim, Christian         60 ALMA-PC                        1:10.68  
  3 Frost, Kenneth A          63 TAM-PC                         1:10.68  
  5 Phillips, Eric W          62 SAC-PC                         1:16.43  
  6 Jacoby, Gordon D          64 MAM-PC                         1:28.23  
 
Event 4  Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 1:03.54   5/17/2002 JEFF FARRELL                               
     UNKNOWN:   1:10.17        1999 DON BROWN                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           65 TCAM-PC                        1:10.05  
  2 Perilman, Jim E           69 WCM-PC                         1:20.97  
  3 Fairfield, David M        68 TCAM-PC                        1:26.43  
  4 Tisch, Thomas A           68 CMSC-PC                        1:35.39  
 
Event 4  Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 1:07.17   5/20/2007 JEFF FARRELL                               
     UNKNOWN:   1:13.66        1990 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haworth, A Emory          71 WCM-PC                         1:26.46  
  2 Grohe, William E          74 USF-PC                         1:51.04  
 
Event 4  Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 1:14.35   3/11/2007 RON JOHNSON                                
     UNKNOWN:   1:16.12        1995 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           76 AAM-PC                         1:21.15  
 
Event 4  Men 85-89 100 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 1:46.51    5/2/1999 WALTER PFEIFFER                            
     UNKNOWN:   1:54.02        2004 BILL JOHNSTON                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 MC Call, Tom A            85 SCAM-PC                        2:21.57  
 
Event 5  Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 25.46   4/30/2000 JENNIFER BROOKS                              
     UNKNOWN:   26.06        2003 ANYA M. KOBISEN                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Taheri, Kiana             24 PRES-PC                          27.14  
  2 Brown, Joelle A           22 SCAM-PC                          29.97  
  3 Sitts, Kathy              21 SCAM-PC                          32.32  
  4 Caitano, Tysha K          19 FOG-PC                           32.74  
  5 Mandac, Carmen A          20 SCAM-PC                          32.87  
  6 Mathews, Crystal L        23 FOG-PC                           35.35  
 
Event 5  Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 24.46   4/25/2004 NADINE ROLLAND                               
     UNKNOWN:   24.69        2001 LIMIN LIU                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dorr, Mc Call J           26 TOC-PC                           27.19  
  2 Ellis, Jenny L            28 SCAM-PC                          27.58  
  3 Nishimoto, Amber D        29 USF-PC                           30.94  
 
Event 5  Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 24.18   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
     UNKNOWN:   26.60        1997 MARTIE MCKINNEY                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Guzman, Shanna L          31 TOC-PC                           27.96  
  2 Murphy, Breen C           30 WCM-PC                           32.94  
  3 Churchill, Marisa         31 USF-PC                           33.97  
 
Event 5  Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 25.54   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
     UNKNOWN:   26.68        1987 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Girard, Suzie E           37 MAM-PC                           29.70  
  2 Reda, Marcy L             35 SCAM-PC                          32.48  
  3 Cohen, Kathryn P          37 BAM-PC                           34.59  
 
Event 5  Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 25.40   5/14/2006 S VON DER LIPPE                              
     UNKNOWN:   26.46        1994 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          42 TOC-PC                           28.55  
  2 Perry, Rebecca R          43 MAM-PC                           30.78  
  3 Hunt, Allison             44 ALMA-PC                          32.18  
  4 Ford, Judy C              42 M-PC                             33.68  
  5 Henry, B J                44 WCM-PC                           33.73  
  6 Comacchio, E. Monique     44 BAM-PC                           34.43  
  7 David, Nicole             40 DAM-PC                           36.32  
 -- Meyers, Janet             44 BMSP-PC                             DQ  
 
Event 5  Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 26.78   5/20/2007 TRACI GRANGER                                
     UNKNOWN:   27.02        1998 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vidal, Laurie Vidal       45 WCM-PC                           28.96  
  2 Dornan, Gwen A            45 USF-PC                           34.18  
  3 Coffee, Cassandra         46 SRM-PC                           34.83  
  4 Skilton, Susan K          49 OAK-PC                           39.51  
  5 Holan, Jerri              48 BAM-PC                           39.52  
  6 Lubben, Barbara M         48 UN-PC                            51.07  
 
Event 5  Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 27.81   5/17/2002 LAURA VAL                                    
     UNKNOWN:   27.81        2002 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Lynn S          50 WCM-PC                           31.25  
  2 Quinn, Phyllis E          52 TOC-PC                           36.55  
  3 Bassi-Degenkolb, Michele  52 BAM-PC                           48.74  
 
Event 5  Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 29.07   4/22/2007 LAURA VAL                                    
     UNKNOWN:   31.06        2003 RUTH Y. SHAPS                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Humphreys, Karen M        55 OAM-PC                           28.70N 
  2 Felton, Anezka G          59 TOC-PC                           43.43  
  3 Moorhead, Mary B          57 BAM-PC                           45.19  
  4 Burke, Mary Leigh         55 MVM-PC                           52.19  
 
Event 5  Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 31.95   5/20/2007 CAROLYN BOAK                                 
     UNKNOWN:   35.46        2004 DANIELA BARNEA                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shaps, Ruth Y             60 MAM-PC                           33.05  
  2 Barnea, Daniela           63 STAN-PC                          41.00  
  3 Garretson, Ruth J         62 TCAM-PC                          46.84  
  4 Leconte, Barbara A        61 BAM-PC                           50.66  
 
Event 5  Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 35.06   4/30/2000 GAIL ROPER                                   
     UNKNOWN:   35.06        2000 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Monroe, Donna             74 WCM-PC                         1:01.74  
 
Event 6  Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 22.16   4/11/2006 MICHAEL SHELBY                               
     UNKNOWN:   22.64        1995 ED RIDDLE                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carranza, Travis          23 Unattached                       25.87  
 
Event 6  Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 22.09    1/7/2006 BRENDAN COYNE                                
     UNKNOWN:   22.41        1987 BOB PLACAK                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Goler, Jonathan A         27 FIRE-ZZ                          25.00  
  2 Schmelzer, Matthew E      25 TOC-PC                           27.00  
  3 Chau, Waifa (Peter)       27 TSUN-PC                          28.77  
  4 Brown, Matthew R          28 FGST-PC                          30.67  
 
Event 6  Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 22.22   5/16/1999 BRIAN ALDERMAN                               
     UNKNOWN:   22.66        1989 ROBERT PLACAK                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nisenbaum, Adam           30 MAM-PC                           25.34  
  2 Gaggero, David            31 TOC-PC                           25.37  
  3 Sheeran, Matt M           31 SAC-PC                           26.53  
  4 Levin, Benjamin J         30 SCAM-PC                          27.18  
  5 Cheung, Casey D           34 TSUN-PC                          29.72  
 
Event 6  Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 22.30   4/21/2002 WADE KING                                    
     UNKNOWN:   23.61        2001 ANTHONY MOSSE                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Castelli, Antonio         39 WCM-PC                           28.63  
  2 Prodoehl, Jason C         36 TSUN-PC                          35.85  
 
Event 6  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 22.87   5/18/2003 JOHN SMITH                                   
     UNKNOWN:   24.03        2001 DAVID LUNDBERG                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jensen, Jonathan J        42 DAM-PC                           31.75  
  2 Halperin, Ernst A         44 TSUN-PC                          33.00  
  3 Walker, John A            40 UN-PC                            34.27  
 
Event 6  Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 23.00   5/14/2006 PAUL SMITH                                   
     UNKNOWN:   24.24        1989 MARTY HULL                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Mark               49 DAM-PC                           26.46  
  2 Haussermann, John         49 UN-PC                            27.59  
  3 Brenan, Andrew D          47 SAC-PC                           28.47  
  4 Myers, Keith D            46 TSUN-PC                          29.22  
  5 Jeff, Jones C             45 027-ZZ                           29.25  
  6 Reuss, Scott J            46 SAC-PC                           30.13  
  7 Ryan, Kevin A             46 LNM-PC                           33.57  
  8 Gustavson, Jeff A         46 TSUN-PC                          35.28  
 
Event 6  Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 23.19   4/25/2004 TRIP HEDRICK                                 
     UNKNOWN:   25.37        2006 JIM HELM                                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Paul              50 WACM-PC                          24.33  
  2 Heath, Robert             51 MAM-PC                           25.81  
  3 Williams, Scott           52 TOC-PC                           27.71  
  4 Glenn, Timothy P          52 STAN-PC                          28.09  
  5 Glenesk, Mark             52 KMAN-ZZ                          28.94  
  6 Fogarty, Terrence W       50 UN-PC                            32.06  
 
Event 6  Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 24.16   3/25/2007 GREG SHAW                                    
     UNKNOWN:   25.33        1999 KEEFE LODWIG                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Robert H          56 001-ZZ                           28.58  
  2 Lintz, Steven P           57 SNM-PC                           30.17  
  3 MC Clelland, Mac D        59 MAM-PC                           33.80  
  4 Sapirstein, Julian B      58 USF-PC                           35.83  
  5 Hubbard, Jack W           56 TSUN-PC                          39.76  
 
Event 6  Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 24.46   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
     UNKNOWN:   27.16        2003 JAMES ELDER                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Randy              60 SMMM-PC                          28.59  
  2 Rudloff, Edward           60 TOC-PC                           30.20  
  3 Wurtzel, Harvey S         61 UN-PC                            36.06  
 
Event 6  Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 27.36   5/20/2007 CAPPY SHEELEY                                
     UNKNOWN:   29.29        2004 DENNIS BLEDSOE                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tisch, Thomas A           68 CMSC-PC                          38.67  
 
Event 6  Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 29.33   5/14/2006 BOB BAILIE                                   
     UNKNOWN:   32.34        2006 EMORY HAWORTH                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haworth, A Emory          71 WCM-PC                           35.85  
 
Event 7  Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 1:02.86   5/18/2003 RILEY MANTS                                
     UNKNOWN:   1:06.69        2000 SARABETH SCHWEITZER                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yee, Cristal              23 USF-PC                         1:19.21  
  2 Boyd, Jennifer            23 SNM-PC                         1:19.35  
  3 Bedecarre, Julie M        20 USF-PC                         1:21.66  
  4 Dassie, Fanny             22 FOG-PC                         1:23.42  
  5 Zalles, Renee A           24 TSUN-PC                        1:23.93  
  6 Lobo, Bethany C           22 TSUN-PC                        1:27.81  
 
Event 7  Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 1:04.17   4/21/2002 ANDREA PACKARD                             
     UNKNOWN:   1:04.47        2005 ALLISON WAGNER                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Holland, Christine S      27 WACM-PC                        1:10.08  
  2 Nishimoto, Iris A         26 USF-PC                         1:16.67  
  3 Nishimoto, Amber D        29 USF-PC                         1:18.73  
  4 Murphy, Wenn E            27 UN-PC                          1:19.10  
 
Event 7  Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 1:03.69   4/30/2000 WENKE HANSEN                               
     UNKNOWN:   1:08.54        1999 LAUREL HILL                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Parkinson, Susan E        31 SCAM-PC                        1:23.46  
 
Event 7  Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 1:04.25   4/25/2004 S VON DER LIPPE                            
     UNKNOWN:   1:08.99        2001 SHARON WEISS                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          39 WCM-PC                         1:17.53  
  2 Brakeman, Jennifer F      37 MAM-PC                         1:17.62  
  3 Bryant, Lynn L            35 USF-PC                         1:18.26  
  4 Duggan, Karen L           37 WCM-PC                         1:19.64  
  5 LO, Yvonne F              37 SAC-PC                         1:22.34  
  6 Rees, Karla E             35 MVM-PC                         1:24.85  
 
Event 7  Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 1:03.09   5/14/2006 S VON DER LIPPE                            
     UNKNOWN:   1:08.29        2000 DEA ANN JOSLIN                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fletcher, Brooke L        42 BEAR-PC                        1:44.42  
 
Event 7  Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 1:06.01   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                           
     UNKNOWN:   1:11.83        1994 SUSAN ROY                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie Lepinski  48 RHMS-PC                        1:17.82  
  2 Nowack, Susan J           47 SRM-PC                         1:24.62  
  3 Jakobi, Jessica           49 TAM-PC                         1:26.79  
  4 Skilton, Susan K          49 OAK-PC                         1:33.74  
  5 Horak, Kathleen M         48 TCAM-PC                        1:36.86  
  6 Holan, Jerri              48 BAM-PC                         1:43.45  
 
Event 7  Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 1:13.28   4/15/2007 MELINDA MANN                               
     UNKNOWN:   1:14.82        2000 SUSAN JONES-ROY                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wall, Eileen A            50 LAMV-PC                        1:19.50  
  2 Wheeler, Barbara C        51 TAM-PC                         1:22.56  
  3 Harms, Kildine J          53 WCM-PC                         1:41.81  
  4 Curley, Judee A           53 UN-PC                          1:45.99  
 
Event 7  Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 1:17.15   5/20/2007 BARBARA HUMMEL                             
     UNKNOWN:   1:21.04        2002 CAROLYN BOAK                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Litman, Jacklyn N         57 BAY-PC                         1:40.30  
  2 Felton, Anezka G          59 TOC-PC                         1:47.55  
  3 Murphy, Bonnie R          58 WCM-PC                         1:52.53  
 
Event 7  Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 1:20.19      5/2006 BOAK/PIERSON                               
     UNKNOWN:   1:24.68        2004 DANIELA BARNEA                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           63 STAN-PC                        1:30.89  
  2 Carroll, Glenda G         64 TAM-PC                         1:47.29  
  3 Moravec, Eva M            60 MBAY-PC                        1:52.58  
  4 MC Vicker, Julie M        64 TCAM-PC                        1:58.57  
 
Event 7  Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 1:23.95   4/25/2004 JOANN LEILICH                              
     UNKNOWN:   1:31.15        1997 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy A          68 TOC-PC                         1:50.75  
 
Event 7  Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 1:32.12    4/9/2000 GAIL ROPER                                 
     UNKNOWN:   1:32.12        2000 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          70 WCM-PC                         2:07.57  
 
Event 7  Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 1:37.04   3/19/2006 ANN HIRSCH                                 
     UNKNOWN:   1:37.04        2006 ANN HIRSCH                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             77 WCM-PC                         1:42.83  
  2 Callison, Barbara F       75 RINC-PC                        1:55.23  
 
Event 8  Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 54.65   5/14/2006 GARY MARSHALL                                
     UNKNOWN:   54.65        2006 GARY MARSHALL                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Oldehoff, William E       23 CM-PC                          1:12.24  
 
Event 8  Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 54.92   5/20/2007 GARY MARSHALL                                
     UNKNOWN:   56.21        1990 DAVID LUNDBERG                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harrigan, Matthew J       29 TOC-PC                         1:03.42  
  2 Ecklund, Tait C           26 SNM-PC                         1:06.25  
 
Event 8  Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 55.85   5/20/2007 JEFF COMMINGS                                
     UNKNOWN:   56.58        1991 DAVID LUNDBERG                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Becker, Laurence W        31 STAN-PC                        1:02.01  
  2 Selinger, Ili R           34 MAM-PC                         1:06.65  
  3 Milman, Oleg              34 RINC-PC                        1:12.16  
 
Event 8  Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 55.26  12/16/2001 RON KARNAUGH                                 
     UNKNOWN:   59.08        1998 DAVID LUNDBERG                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fernandez, Carlos A       38 MAM-PC                         1:05.05  
  2 Williams, Kevin D         38 SCAM-PC                        1:09.06  
  3 Harrington, Matt          36 USF-PC                         1:10.08  
  4 Nam, Jimmy                39 RHMS-PC                        1:14.08  
  5 Scheiner, Andrew D        39 STAN-PC                        1:14.41  
  6 Southern, Larry E         36 BAM-PC                         1:15.91  
 
Event 8  Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N   57.04   5/18/2003 WALLY DICKS                                
     UNKNOWN:   1:00.95        2000 GARY PATTERSON                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Phelan, Darren D          44 STAN-PC                        1:04.95  
  2 Finney, Peter C           40 MAM-PC                         1:08.24  
  3 Chappell, Matthew D       43 USF-PC                         1:09.01  
  4 Vanhoven, Paul D          43 WCM-PC                         1:10.14  
  5 Halperin, Ernst A         44 TSUN-PC                        1:17.64  
  6 Penilla, Carlos           42 TSUN-PC                        1:20.74  
 
Event 8  Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N   59.19   5/14/2006 JON BLANK                                  
     UNKNOWN:   1:00.65        2003 LEE RIDER                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ericsson, Ken C           47 RHMS-PC                        1:04.18  
  2 Brenan, Andrew D          47 SAC-PC                         1:09.79  
  3 Chock, Ray O              48 VSAM-PC                        1:11.09  
  4 Kazek, Michael S          46 CMAM-PC                        1:14.80  
  5 Fulton, Greg              46 SP-PC                          1:16.24  
  6 Carr, Mike W              47 SRM-PC                         1:18.82  
  7 Reuss, Scott J            46 SAC-PC                         1:19.77  
  8 Snyderman, Matthew        46 BAM-PC                         1:20.18  
 
Event 8  Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 1:01.02   5/10/1998 DON MCKENZIE                               
     UNKNOWN:   1:01.02        1998 DON MCKENZIE                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Goupil, Dominique P       52 UCPA-PC                        1:21.95  
 
Event 8  Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 1:03.22   5/20/2001 ROBERT STRAND                              
     UNKNOWN:   1:03.22        2001 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             57 MAM-PC                         1:08.58  
  2 Haufler, Steven E         55 OAM-PC                         1:10.51  
  3 Ottersen, Craig           55 SMMM-PC                        1:11.60  
  4 MC Gregor, Cary D         57 MAM-PC                         1:16.51  
  5 Kennedy, James B          56 UN-PC                          1:19.06  
  6 Sterne, Erik A            55 SRM-PC                         1:22.26  
  7 Sutton-Beattie, Eric L    55 RHMS-PC                        1:25.33  
 
Event 8  Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 1:05.46   3/26/2006 ROBERT STRAND                              
     UNKNOWN:   1:05.46        2006 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frost, Kenneth A          63 TAM-PC                         1:12.31  
  2 Ugarkovich, David M       60 UN-PC                          1:15.71  
  3 Jochim, Christian         60 ALMA-PC                        1:18.29  
 
Event 8  Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 1:10.58   5/20/2007 RICHARD TODD                               
     UNKNOWN:   1:17.96        2004 JIM PERILMAN                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           65 TCAM-PC                        1:13.18  
  2 Perilman, Jim E           69 WCM-PC                         1:23.26  
  3 Lane, Ed                  68 WCM-PC                         1:38.45  
 
Event 8  Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 1:15.24   4/22/2001 JOHN KORTHEUER                             
     UNKNOWN:   1:21.03        1989 ALDO DAROSA                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Garretson, Robert O       74 TCAM-PC                        1:53.62  
  2 Grohe, William E          74 USF-PC                         2:07.17  
 
Event 8  Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 1:22.64   4/30/2006 JOHN KORTHEUER                             
     UNKNOWN:   1:25.80        1993 ALDO DA ROSA                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           76 AAM-PC                         1:31.83  
  2 Stupfel, Norman E         75 WCM-PC                         1:32.42  
  3 Friel, Edward J           77 TCAM-PC                        1:59.96  
 
Event 8  Men 85-89 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 1:42.86   5/18/2003 ALDO DA ROSA                               
     UNKNOWN:   1:42.86        2003 ALDO DA ROSA                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 MC Call, Tom A            85 SCAM-PC                        2:25.89  
 
Event 9  Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 50.67  11/20/2003 JESSICA FOSCHI                               
     UNKNOWN:   52.05        2000 SARABETH SCHWEITZER                          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Taheri, Kiana             24 PRES-PC                          55.34  
  2 Taylor, Victoria          22 TVM-PC                         1:00.85  
  3 Sitts, Kathy              21 SCAM-PC                        1:01.30  
  4 Belliveau, Adrienne C     24 USF-PC                         1:05.12  
  5 Wong, Kimberly A          21 FOG-PC                         1:06.70  
  6 Dassie, Fanny             22 FOG-PC                         1:10.68  
  7 Mathews, Crystal L        23 FOG-PC                         1:12.88  
  8 Clark, Emily              24 UN-PC                          1:16.50  
 
Event 9  Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 50.80   3/16/2003 LOUISE JOHNCKE                               
     UNKNOWN:   51.07        1993 SARA SHAND                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dorr, Mc Call J           26 TOC-PC                           55.73  
  2 Ellis, Jenny L            28 SCAM-PC                          57.02  
  3 Hong, Han                 26 WAC-PC                         1:00.07  
  4 Karbowski, Christine      28 DAM-PC                         1:03.44  
  5 Nishimoto, Amber D        29 USF-PC                         1:04.34  
  6 Perez, Danski A           25 SCAM-PC                        1:09.76  
  7 Moore, Leisa L            29 VSAM-PC                        1:15.79  
 
Event 9  Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 50.73   5/16/1999 ANGEL MARTINO                                
     UNKNOWN:   50.92        2004 KATRINA RADKE                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Taff, Aysha M             32 DAM-PC                         1:02.90  
  2 Murphy, Breen C           30 WCM-PC                         1:04.00  
 
Event 9  Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 49.72   2/25/2007 DARA TORRES                                  
     UNKNOWN:   52.84        1993 SANDY NEILSON-BELL                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lugassy, Heather          37 TAM-PC                           59.27  
  2 Brakeman, Jennifer F      37 MAM-PC                         1:01.57  
  3 Bryant, Lynn L            35 USF-PC                         1:02.35  
  4 Santos, Debbie M          39 WCM-PC                         1:02.81  
  5 Sanguinet, Amanda         37 TOC-PC                         1:07.19  
  6 LO, Yvonne F              37 SAC-PC                         1:07.97  
  7 Pili, Carol               36 WCM-PC                         1:21.67  
 
Event 9  Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 48.34   4/15/2007 DARA TORRES                                  
     UNKNOWN:   54.12        2003 LAURIE P. VIDAL                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          42 TOC-PC                           55.37  
  2 DiPrete, Catheryne        44 TAM-PC                           59.15  
  3 Hunt, Allison             44 ALMA-PC                        1:02.31  
  4 Ford, Judy C              42 M-PC                           1:05.38  
  5 Gray, Kara L              42 WCM-PC                         1:06.98  
  6 Saturnio, Julie A         41 SAC-PC                         1:10.46  
  7 Meyers, Janet             44 BMSP-PC                        1:14.03  
  8 Fletcher, Brooke L        42 BEAR-PC                        1:19.52  
 
Event 9  Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 52.97   5/20/2007 K PIPES-NEILSEN                              
     UNKNOWN:   53.27        2001 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vidal, Laurie Vidal       45 WCM-PC                           57.23  
  2 Honens, Kelly R           45 OAM-PC                         1:04.78  
  3 Dornan, Gwen A            45 USF-PC                         1:07.26  
  4 Coffee, Cassandra         46 SRM-PC                         1:08.93  
  5 Skilton, Susan K          49 OAK-PC                         1:15.67  
  6 Horak, Kathleen M         48 TCAM-PC                        1:17.12  
  7 Holan, Jerri              48 BAM-PC                         1:18.39  
  8 Lubben, Barbara M         48 UN-PC                          1:30.57  
 
Event 9  Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 54.38   5/17/2002 LAURA VAL                                    
     UNKNOWN:   54.38        2002 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Lynn S          50 WCM-PC                           59.08  
  2 Eisenman, Judy A          54 TAM-PC                         1:06.61  
  3 Quinn, Phyllis E          52 TOC-PC                         1:08.14  
  4 Hauer-Blickman, Ann       51 NBA-PC                         1:09.96  
  5 Glenesk, Jennifer         50 KMAN-ZZ                        1:12.69  
  6 Stone, Nancy              51 ParkPointPatriot-PC            1:12.82  
  7 Curley, Judee A           53 UN-PC                          1:22.30  
  8 Dowell, Sidney            52 WCM-PC                         1:25.59  
  9 Giles, Debra L Bishop     51 UN-PC                          1:58.89  
 
Event 9  Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N   54.83   5/20/2007 LAURA VAL                                  
     UNKNOWN:   1:00.49        2001 CAROLYN BOAK                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Felton, Anezka G          59 TOC-PC                         1:20.87  
  2 Moorhead, Mary B          57 BAM-PC                         1:23.64  
  3 Ahlgren, Peggy J          57 P-PC                           1:29.55  
  4 Morrill, Carol            57 ParkPointPatriot-PC            1:54.45  
 
Event 9  Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 1:03.74   5/20/2007 CAROLYN BOAK                               
     UNKNOWN:   1:08.26        2005 NANCY RIDOUT                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carroll, Glenda G         64 TAM-PC                         1:33.60  
  2 Pechoultres, Meredith     64 TAM-PC                         1:42.01  
 
Event 9  Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 1:07.80   5/28/2007 ARDETH MUELLER                             
     UNKNOWN:   1:08.78        1996 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           66 TAM-PC                         1:14.15  
  2 Anson, Susan C            67 SCAM-PC                        1:34.37  
  3 Rodd, Gail G              65 TCAM-PC                        1:42.75  
  4 Harris, Carol J           69 TCAM-PC                        1:48.71  
 
Event 9  Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 1:09.79   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
     UNKNOWN:   1:09.79        2000 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             72 ALMA-PC                        1:42.46  
  2 Robben, Barbara           73 UN-PC                          2:03.61  
 
Event 9  Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 1:16.23   4/24/2005 GAIL ROPER                                 
     UNKNOWN:   1:20.83        1998 MARGERY MEYER                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       75 RINC-PC                        1:33.61  
  2 Hirsch, Ann M             77 WCM-PC                         1:34.91  
  3 Duncan, Jean M            75 WCM-PC                         1:51.86  
 
Event 10  Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 43.89   2/18/2001 ROMAIN BARNIER                               
     UNKNOWN:   46.46        2005 TODD  SCHWENDINGER                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lintz, Ian M              21 SNM-PC                           53.00  
  2 Morris, Jonathan J        21 CMAM-PC                          56.40  
 
Event 10  Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 44.27   4/25/2004 GARY HALL                                    
     UNKNOWN:   45.01        2003 BRAD SCHUMACHER                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bickerstaff, Ryan M       26 STAN-PC                          54.04  
  2 Gleeson, Andrew T         28 MS-PC                            56.04  
  3 Mellinger, Jeff           29 WCM-PC                           56.34  
  4 Carse, Michael R          28 FOG-PC                         1:00.59  
  5 Brown, Matthew R          28 FGST-PC                        1:01.74  
  6 Makarov, Ivan S           27 UN-PC                          1:02.84  
 
Event 10  Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 44.53  12/19/2004 MIKE PICOTTE                                 
     UNKNOWN:   45.56        1997 FRANZ MORTENSEN                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gaggero, David            31 TOC-PC                           50.70  
  2 Nisenbaum, Adam           30 MAM-PC                           50.83  
  3 Stone, Ethan P            30 SRM-PC                           50.88  
  4 Soderman, Teague          31 Unattached                       51.41  
  5 Field, Jess               31 STAN-PC                          53.78  
  6 Sand, Ryan D              32 UN-PC                            53.87  
  7 Weeks, Marc D             33 TSUN-PC                          56.24  
  8 Boardman, Jesse C         31 P-PC                           1:03.10  
  9 Kim, David T              32 TSUN-PC                        1:03.98  
 
Event 10  Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 45.32   4/23/2006 VLAD PYSHNENKO                               
     UNKNOWN:   46.14        1997 DAVID BOATWRIGHT                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hale, William C           37 MAM-PC                           52.75  
  2 Scheiner, Andrew D        39 STAN-PC                          55.25  
  3 Castelli, Antonio         39 WCM-PC                           57.20  
  4 Goddard, Seth             36 BAM-PC                           58.80  
  5 Nelson, Casey             38 TSUN-PC                          59.80  
  6 Southern, Larry E         36 BAM-PC                         1:02.32  
  7 Napoli, John R            37 TSUN-PC                        1:03.28  
  8 Bailey, Owen              38 SCAM-PC                        1:04.89  
 
Event 10  Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 45.95   4/25/2004 PAUL SMITH                                   
     UNKNOWN:   47.36        2002 DAVID BOATWRIGHT                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Volzing, Mace P           43 MHSC-PC                          52.80  
  2 MC Cormack, Bryan J       42 TOC-PC                           52.89  
  3 Bajet, Denis              40 SCSC-PC                          53.45  
  4 Walker, John A            40 UN-PC                            54.43  
  5 Keady, John B             44 TOC-PC                         1:02.44  
  6 Cheline, Douglas          41 SCSC-PC                        1:02.61  
 
Event 10  Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 47.54   4/30/2000 JACK GROSELLE                                
     UNKNOWN:   48.13        1992 ANDREW MCPHERSON                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ericsson, Ken C           47 RHMS-PC                          52.93  
  2 Ring, John D              49 WCM-PC                           54.29  
  3 Jeff, Jones C             45 027-ZZ                           55.35  
  4 Johnson, Kirk W           48 OAM-PC                           56.09  
  5 Grise, Daniel L           47 UN-PC                            56.16  
  6 Gustavson, Jeff A         46 TSUN-PC                        1:00.28  
  7 Campbell, Chris           47 MVM-PC                         1:01.89  
  8 Giles, George S           48 UN-PC                          1:05.99  
 
Event 10  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 48.16   4/25/2004 TRIP HEDRICK                                 
     UNKNOWN:   50.95        1999 ANDREW MCPHERSON                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cockburn, Alistair        54 UTAH-ZZ                          52.53  
  2 Schenstrom, Warren        50 SRM-PC                           52.76  
  3 Van Boer, Eric D          53 RHMS-PC                          52.91  
  4 Canales, Francisco L      50 SRM-PC                           54.54  
  5 Glenn, Timothy P          52 STAN-PC                          55.59  
  6 Harvey, Tim               53 USF-PC                           55.68  
  7 Shaker, Amin              53 LNM-PC                           58.02  
  8 Glenesk, Mark             52 KMAN-ZZ                          58.19  
  9 Wells, Don A              53 TCAM-PC                          59.85  
 10 Fogarty, Terrence W       50 UN-PC                          1:03.45  
 11 Yen, Stanley K            51 SAC-PC                         1:04.89  
 12 Goupil, Dominique P       52 UCPA-PC                        1:07.77  
 13 Stone, Halbert            53 ParkPointPatriot-PC            1:13.23  
 
Event 10  Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 48.37   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
     UNKNOWN:   50.99        2004 ANDREW MCPHERSON                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             57 MAM-PC                           54.63  
  2 Wilson, Robert H          56 001-ZZ                           54.96  
  3 Lintz, Steven P           57 SNM-PC                         1:00.12  
  4 Sapirstein, Julian B      58 USF-PC                         1:01.28  
  5 MC Clelland, Mac D        59 MAM-PC                         1:01.49  
  6 Foreaker, Don C           55 SRM-PC                         1:03.80  
  7 Winterrowd, Daniel M      57 SMST-PC                        1:06.25  
  8 Sutton-Beattie, Eric L    55 RHMS-PC                        1:07.99  
  9 Miller, Scott A           55 UN-PC                          1:20.69  
 
Event 10  Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 49.14   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
     UNKNOWN:   54.17        2004 RICHARD BURNS                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Don M              63 RHMS-PC                          59.56  
  2 Rudloff, Edward           60 TOC-PC                           59.64  
  3 Phillips, Eric W          62 SAC-PC                         1:06.75  
  4 Gleeson, Gerald L         60 MS-PC                          1:13.58  
  5 Woodruff, Michael         62 BAM-PC                         1:14.47  
 
Event 10  Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 56.24   5/20/2007 JEFF FARRELL                                 
     UNKNOWN:   58.35        2002 DON HILL                                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            74 WCM-PC                         1:13.24  
  2 Garretson, Robert O       74 TCAM-PC                        1:27.88  
  3 Anderson, Paul N          74 RINC-PC                        1:32.07  
 
Event 10  Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 1:03.38   4/30/2000 FRANK PIEMME                               
     UNKNOWN:   1:07.21        1995 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman E         75 WCM-PC                         1:16.07  
  2 Friel, Edward J           77 TCAM-PC                        1:42.35  
 
Event 10  Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 1:07.17   2/12/2005 FRANK PIEMME                               
     UNKNOWN:   1:10.76        2000 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grannis, Frank R          83 TOC-PC                         1:30.46  
  2 Seliber, Joe              82 SMMM-PC                        2:05.76  
 
Event 11  Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 26.47   4/19/1998 JESSICA TONG                                 
     UNKNOWN:   26.47        1998 JESSICA TONG                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Victoria          22 TVM-PC                           33.42  
  2 Wong, Kimberly A          21 FOG-PC                           33.76  
  3 Mandac, Carmen A          20 SCAM-PC                          33.98  
  4 Caitano, Tysha K          19 FOG-PC                           36.87  
 
Event 11  Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 25.73   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
     UNKNOWN:   27.70        1997 MARTIE MCKINNEY                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Guzman, Shanna L          31 TOC-PC                           28.29  
 
Event 11  Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 26.94   4/14/2007 SHERI HART                                   
     UNKNOWN:   27.82        1991 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           37 WCM-PC                           33.87  
 
Event 11  Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 27.29  12/22/2002 K PIPES-NEILSEN                              
     UNKNOWN:   27.91        1992 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             40 MAM-PC                           32.50  
 
Event 11  Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 28.00   5/20/2007 K PIPES-NEILSEN                              
     UNKNOWN:   28.26        1997 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vidal, Laurie Vidal       45 WCM-PC                           29.87  
  2 Honens, Kelly R           45 OAM-PC                           32.93  
  3 Alving, Loren I           46 FGST-PC                          37.82  
  4 Apple, Mali               45 SRM-PC                           38.23  
 
Event 11  Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 28.74   6/23/2002 J SWAGERTY-HILL                              
     UNKNOWN:   29.35        2005 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Rita E             52 LVTC-PC                          42.34  
  2 Dowell, Sidney            52 WCM-PC                           42.81  
  3 Haussermann, Heidi        50 UN-PC                            45.24  
  4 Bassi-Degenkolb, Michele  52 BAM-PC                           56.61  
  5 Giles, Debra L Bishop     51 UN-PC                          1:08.69  
 
Event 11  Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 29.09   5/20/2007 LAURA VAL                                    
     UNKNOWN:   33.95        2006 CAMILLE PANIGHETTI                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Humphreys, Karen M        55 OAM-PC                           29.47  
  2 Murphy, Bonnie R          58 WCM-PC                           49.52  
  3 Moorhead, Mary B          57 BAM-PC                           51.23  
  4 Carol Morrill, Carol E    57 ParkPointPatriot-PC              58.20  
 
Event 11  Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 34.16   5/10/1998 BETSY JORDAN                                 
     UNKNOWN:   38.20        1994 ANN KAY                                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shaps, Ruth Y             60 MAM-PC                           36.03  
  2 Shoenberger, Linda R      60 TAM-PC                           41.31  
  3 Garretson, Ruth J         62 TCAM-PC                          46.58  
  4 MC Vicker, Julie M        64 TCAM-PC                          49.02  
  5 Leconte, Barbara A        61 BAM-PC                           49.84  
 
Event 11  Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 36.03    4/5/1992 CLARA WALKER                                 
     UNKNOWN:   37.81        1997 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Carol J           69 TCAM-PC                        1:03.84  
 
Event 11  Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 36.91   5/20/2007 BETSY JORDAN                                 
     UNKNOWN:   40.21        2000 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             72 ALMA-PC                          59.48  
 
Event 12  Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 23.18   2/10/2002 MARTIN ZUBERO                                
     UNKNOWN:   23.42        1999 JOHN KEPPELER                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sheeran, Matt M           31 SAC-PC                           27.23  
 
Event 12  Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 23.06   4/23/2006 MICHAEL ROSS                                 
     UNKNOWN:   24.60        1993 BOB JACKSON                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hale, William C           37 MAM-PC                           27.25  
  2 Fernandez, Carlos A       38 MAM-PC                           27.44  
 -- McCarthy, Joseph F        38 MAM-PC                              DQ  
 
Event 12  Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 24.11   4/22/2001 CLAY BRITT                                   
     UNKNOWN:   25.90        2003 ERIC JOHNSON                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walker, John A            40 UN-PC                            34.67  
 
Event 12  Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 24.81   3/25/2007 STEVE WOOD                                   
     UNKNOWN:   26.44        1996 ANDREW MCPHERSON                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Trimble, Sandy            45 MHSC-PC                          29.07  
  2 Taylor, Ronald A          47 UN-PC                            29.37  
  3 Brenan, Andrew D          47 SAC-PC                           31.15  
  4 Haussermann, John         49 UN-PC                            31.25  
 
Event 12  Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 26.24   5/23/1993 ROBERT SMITH                                 
     UNKNOWN:   26.37        1998 DICK THOMAS                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dunn, Joe                 50 SRM-PC                           28.04  
  2 Heath, Robert             51 MAM-PC                           28.32  
  3 Van Boer, Eric D          53 RHMS-PC                          29.43  
  4 Porter, Courtney          50 SCAM-PC                          31.63  
  5 Stone, Halbert            53 ParkPointPatriot-PC              43.84  
 
Event 12  Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 26.63   4/25/2004 HUGH WILDER                                  
     UNKNOWN:   27.65        2000 RICHARD BURNS                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Robert H          56 001-ZZ                           31.23  
  2 Dahlin, Duke A            59 USF-PC                           32.33  
  3 Kennedy, James B          56 UN-PC                            36.61  
 
Event 12  Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 27.62   4/25/2004 ROBERT S SMITH                               
     UNKNOWN:   28.08        2004 RICHARD BURNS                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            64 TAM-PC                           30.02  
  2 Jochim, Christian         60 ALMA-PC                          35.23  
  3 Jacoby, Gordon D          64 MAM-PC                           39.23  
 
Event 12  Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 29.55   5/16/1999 YOSHI OYAKAWA                                
     UNKNOWN:   31.72        1999 DON BROWN                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           65 TCAM-PC                          34.46  
 
Event 12  Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 30.25   4/25/2004 YOSHI OYAKAWA                                
     UNKNOWN:   34.12        2002 DON HILL                                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Garretson, Robert O       74 TCAM-PC                          51.86  
  2 Anderson, Paul N          74 RINC-PC                          54.01  
 
Event 12  Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 37.39   8/14/1999 RAY TAFT                                     
     UNKNOWN:   37.39        2000 RAY TAFT                                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            80 SMMM-PC                          49.94  
  2 Seliber, Joe              82 SMMM-PC                        1:14.60  
 
Event 13  Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 54.03   5/20/2001 LIMIN LIU                                    
     UNKNOWN:   54.03        2001 LIMIN LIU                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nishimoto, Iris A         26 USF-PC                         1:05.27  
  2 Murphy, Wenn E            27 UN-PC                          1:12.91  
 
Event 13  Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 55.01   5/16/1999 ANGEL MARTINO                                
     UNKNOWN:   57.25        1997 MARTIE MCKINNEY                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Guzman, Shanna L          31 TOC-PC                         1:03.92  
 
Event 13  Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 55.78   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
     UNKNOWN:   58.46        2000 JILL HERNANDEZ                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brakeman, Jennifer F      37 MAM-PC                         1:10.49  
  2 Girard, Suzie E           37 MAM-PC                         1:13.29  
 
Event 13  Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 55.64   5/14/2006 S VON DER LIPPE                              
     UNKNOWN:   59.22        1992 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Perry, Rebecca R          43 MAM-PC                         1:08.34  
  2 Henry, B J                44 WCM-PC                         1:14.13  
 
Event 13  Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 1:01.26   5/17/2002 LAURA VAL                                  
     UNKNOWN:   1:01.26        2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Lynn S          50 WCM-PC                         1:14.18  
 
Event 13  Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 1:02.43   5/20/2007 LAURA VAL                                  
     UNKNOWN:   1:13.27        1997 NANCY RIDOUT                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              56 TAM-PC                         1:03.80  
  2 Felton, Anezka G          59 TOC-PC                         1:48.09  
 
Event 13  Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 1:13.06   5/20/2007 CAROLYN BOAK                               
     UNKNOWN:   1:21.16        2006 DANIELA BARNEA                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shaps, Ruth Y             60 MAM-PC                         1:21.20  
  2 Barnea, Daniela           63 STAN-PC                        1:33.37  
  3 Moravec, Eva M            60 MBAY-PC                        1:55.21  
 
Event 13  Women 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 1:17.22   5/28/2007 ARDETH MUELLER                             
     UNKNOWN:   1:23.49        1996 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Coleman, Kate A           65 SCAM-PC                        1:34.57  
  2 Anson, Susan C            67 SCAM-PC                        1:47.01  
  3 Stretch, Nancy A          68 TOC-PC                         1:55.01  
 
Event 13  Women 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 1:37.03    4/3/2005 GAIL ROPER                                 
     UNKNOWN:   1:44.15        2006 ANN HIRSCH                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             77 WCM-PC                         1:55.45  
  2 Callison, Barbara F       75 RINC-PC                        2:03.65  
 
Event 14  Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 49.37   5/17/2002 ADAM CONWAY                                  
     UNKNOWN:   49.91        1996 BRAD BUDNEY                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morris, Jonathan J        21 CMAM-PC                        1:02.48  
  2 Lintz, Greg               19 SNM-PC                         1:04.18  
  3 Lintz, Ian M              21 SNM-PC                         1:04.22  
 
Event 14  Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 48.51    5/3/1998 BRIAN ALDERMAN                               
     UNKNOWN:   49.64        2001 YANN DEFABRIQUE                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Goler, Jonathan A         27 FIRE-ZZ                          57.24  
  2 Brown, Matthew R          28 FGST-PC                        1:12.49  
  3 Chau, Waifa (Peter)       27 TSUN-PC                        1:14.17  
 
Event 14  Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 48.25  12/19/2004 MIKE PICOTTE                                 
     UNKNOWN:   50.02        1990 ROBERT PLACAK                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Selinger, Ili R           34 MAM-PC                           55.63  
  2 Stone, Ethan P            30 SRM-PC                           56.55  
  3 Cheung, Casey D           34 TSUN-PC                        1:06.96  
 
Event 14  Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 49.54   5/16/1999 PETER EGAN                                   
     UNKNOWN:   51.60        1994 ROBERT PLACAK                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McCarthy, Joseph F        38 MAM-PC                           58.28  
  2 Sadikman, Josh            38 Unattached                     1:07.96  
 
Event 14  Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 50.26   4/25/2004 PAUL SMITH                                   
     UNKNOWN:   53.18        1996 SANDY MACDONALD                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bajet, Denis              40 SCSC-PC                          58.94  
  2 Finney, Peter C           40 MAM-PC                           59.65  
  3 Cheline, Douglas          41 SCSC-PC                        1:13.97  
  4 Kattchee, Chris A         44 SCAM-PC                        1:20.62  
 
Event 14  Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 51.53   5/22/2005 PAUL SMITH                                   
     UNKNOWN:   54.27        1989 MARTY HULL                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carr, Mike W              47 SRM-PC                         1:03.36  
  2 Kazek, Michael S          46 CMAM-PC                        1:04.89  
  3 Myers, Keith D            46 TSUN-PC                        1:06.46  
  4 Reuss, Scott J            46 SAC-PC                         1:10.64  
  5 Ryan, Kevin A             46 LNM-PC                         1:21.54  
 
Event 14  Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 52.05    4/4/2004 TRIP HEDRICK                                 
     UNKNOWN:   54.31        1997 ANDREW MCPHERSON                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Paul              50 WACM-PC                          52.75  
  2 O'Brien, Kerry            51 WCM-PC                           58.36  
 
Event 14  Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 54.37    2/4/2007 GREG SHAW                                    
     UNKNOWN:   57.25        2004 ANDREW MCPHERSON                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             57 MAM-PC                         1:01.72  
  2 Haufler, Steven E         55 OAM-PC                         1:02.58  
 
Event 14  Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N   54.92   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                           
     UNKNOWN:   1:02.31        2004 PAUL BOGGS                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            64 TAM-PC                         1:06.17  
  2 Brown, Randy              60 SMMM-PC                        1:06.55  
  3 Ugarkovich, David M       60 UN-PC                          1:14.54  
 
Event 14  Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 1:04.48   2/10/2001 DAVID COSTILL                              
     UNKNOWN:   1:13.17        2002 EMORY HAWORTH                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           69 WCM-PC                         1:21.22  
  2 Tisch, Thomas A           68 CMSC-PC                        1:37.41  
 
Event 14  Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 1:09.63   5/17/2002 RONALD JOHNSON                             
     UNKNOWN:   1:21.61        2006 EMORY HAWORTH                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William E          74 USF-PC                         2:09.46  
 
Event 14  Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        natl: N 1:18.28   3/11/2007 RON JOHNSON                                
     UNKNOWN:   1:31.48        1993 ALDO DA ROSA                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           76 AAM-PC                         1:26.53  
 
Event 15  Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 1:50.98    3/4/2001 RACHEL KOMISARZ                            
     UNKNOWN:   1:52.18        2001 SARABETH SCHWEITZER                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Belliveau, Adrienne C     24 USF-PC                         2:23.36  
  2 Wong, Kimberly A          21 FOG-PC                         2:27.67  
  3 Lobo, Bethany C           22 TSUN-PC                        2:34.31  
  4 Mathews, Crystal L        23 FOG-PC                         2:38.90  
 
Event 15  Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 1:48.80   5/20/2001 LIMIN LIU                                  
     UNKNOWN:   1:48.80        2001 LIMIN LIU                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ellis, Jenny L            28 SCAM-PC                        2:05.85  
  2 DiBiase, Megan            26 SCAM-PC                        2:39.69  
 
Event 15  Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 1:51.55    5/3/1997 K PIPES-NEILSEN                            
     UNKNOWN:   1:53.33        2002 LAUREEN WELTING                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lugassy, Heather          37 TAM-PC                         2:10.60  
  2 Bryant, Lynn L            35 USF-PC                         2:16.05  
  3 Brakeman, Jennifer F      37 MAM-PC                         2:17.57  
  4 Reda, Marcy L             35 SCAM-PC                        2:19.78  
  5 LO, Yvonne F              37 SAC-PC                         2:30.77  
  6 Rees, Karla E             35 MVM-PC                         2:33.10  
  7 Sanguinet, Amanda         37 TOC-PC                         2:34.80  
  8 Pili, Carol               36 WCM-PC                         3:06.15  
 
Event 15  Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 1:51.06  12/22/2002 K PIPES-NEILSEN                            
     UNKNOWN:   1:56.35        2003 LAURIE P. VIDAL                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DiPrete, Catheryne        44 TAM-PC                         2:06.99  
  2 Cox, Juliet E             40 MAM-PC                         2:14.19  
  3 Hunt, Allison             44 ALMA-PC                        2:20.97  
  4 Ford, Judy C              42 M-PC                           2:22.06  
  5 Saturnio, Julie A         41 SAC-PC                         2:33.96  
 
Event 15  Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 1:54.48   4/22/2007 K PIPES-NEILSEN                            
     UNKNOWN:   1:58.53        2001 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Curran, Margee M          46 WCM-PC                         2:01.76  
  2 Alving, Loren I           46 FGST-PC                        2:27.73  
  3 Horak, Kathleen M         48 TCAM-PC                        2:52.73  
 
Event 15  Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 1:59.55   5/17/2002 LAURA VAL                                  
     UNKNOWN:   1:59.55        2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Lynn S          50 WCM-PC                         2:15.09  
  2 Huang, Cathy E            52 USF-PC                         2:24.49  
  3 Glenesk, Jennifer         50 KMAN-ZZ                        2:39.56  
  4 Harms, Kildine J          53 WCM-PC                         3:03.62  
  5 Dowell, Sidney            52 WCM-PC                         3:04.11  
 
Event 15  Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 2:00.50   5/20/2007 LAURA VAL                                  
     UNKNOWN:   2:13.09        2005 CELESTE MILLER                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Litman, Jacklyn N         57 BAY-PC                         2:52.13  
  2 Ahlgren, Peggy J          57 P-PC                           3:18.31  
 
Event 15  Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 2:32.93   4/19/1998 LAVELLE STOINOFF                           
     UNKNOWN:   2:34.79        1996 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           66 TAM-PC                         2:46.25  
  2 Coleman, Kate A           65 SCAM-PC                        3:00.81  
  3 Stretch, Nancy A          68 TOC-PC                         3:18.07  
  4 Rodd, Gail G              65 TCAM-PC                        3:44.59  
  5 Harris, Carol J           69 TCAM-PC                        3:55.61  
 
Event 15  Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 2:35.85   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
     UNKNOWN:   2:35.85        2000 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             72 ALMA-PC                        3:52.96  
  2 Robben, Barbara           73 UN-PC                          4:34.92  
 
Event 15  Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 2:53.25    4/3/2005 GAIL ROPER                                 
     UNKNOWN:   2:58.74        1999 MARGERY MEYER                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Duncan, Jean M            75 WCM-PC                         3:49.03  
 
Event 16  Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 1:38.14    2/3/1996 JOHN KEPPELER                              
     UNKNOWN:   1:38.14        1996 JOHN KEPPELER                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bickerstaff, Ryan M       26 STAN-PC                        1:56.52  
  2 Brown, Matthew R          28 FGST-PC                        2:20.49  
  3 Carse, Michael R          28 FOG-PC                         2:25.85  
 
Event 16  Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 1:38.03   5/16/1999 JON OLSEN                                  
     UNKNOWN:   1:39.59        1997 FRANZ MORTENSEN                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Weeks, Marc D             33 TSUN-PC                        2:03.13  
  2 Kim, David T              32 TSUN-PC                        2:24.75  
 
Event 16  Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 1:39.90   4/24/2005 MICHAEL ROSS                               
     UNKNOWN:   1:41.20        1999 FRANZ MORTENSEN                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Matt          36 USF-PC                         2:07.13  
  2 Nelson, Casey             38 TSUN-PC                        2:13.20  
  3 Castelli, Antonio         39 WCM-PC                         2:16.16  
  4 Napoli, John R            37 TSUN-PC                        2:21.30  
  5 Bailey, Owen              38 SCAM-PC                        2:31.96  
 
Event 16  Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 1:43.05   5/17/2002 PAUL SMITH                                 
     UNKNOWN:   1:44.90        2003 DAVID BOATWRIGHT                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 MC Cormack, Bryan J       42 TOC-PC                         2:00.05  
  2 Walker, John A            40 UN-PC                          2:04.20  
 
Event 16  Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 1:44.39   5/14/2006 PAUL SMITH                                 
     UNKNOWN:   1:47.93        1996 TIM BRODERICK                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grise, Daniel L           47 UN-PC                          2:07.89  
  2 Ring, John D              49 WCM-PC                         2:08.55  
  3 Gustavson, Jeff A         46 TSUN-PC                        2:13.69  
  4 Campbell, Chris           47 MVM-PC                         2:18.61  
 
Event 16  Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 1:47.59   4/15/2007 DAN STEPHENSON                             
     UNKNOWN:   1:52.21        1999 TOD SPIEKER                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John R           50 SRM-PC                         1:54.72  
  2 Dunn, Joe                 50 SRM-PC                         1:56.47  
  3 Schenstrom, Warren        50 SRM-PC                         2:00.17  
  4 Glenn, Timothy P          52 STAN-PC                        2:04.63  
  5 Skuse, Brian              51 Unattached                     2:09.46  
  6 Glenesk, Mark             52 KMAN-ZZ                        2:10.92  
  7 Shaker, Amin              53 LNM-PC                         2:11.65  
  8 Ferroggiaro, Fred A       54 TOC-PC                         2:13.30  
  9 Cockburn, Alistair        54 UTAH-ZZ                        2:19.29  
 10 Wells, Don A              53 TCAM-PC                        2:26.03  
 11 Yen, Stanley K            51 SAC-PC                         2:26.91  
 
Event 16  Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 1:50.85   5/14/2006 JIM MCCONICA                               
     UNKNOWN:   1:54.60        2004 TOD SPIEKER                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Foreaker, Don C           55 SRM-PC                         2:18.01  
  2 MC Clelland, Mac D        59 MAM-PC                         2:24.68  
  3 Winterrowd, Daniel M      57 SMST-PC                        2:28.45  
  4 Sutton-Beattie, Eric L    55 RHMS-PC                        2:31.37  
  5 Ceci, Louis G             57 STAN-PC                        2:34.17  
  6 Dahlin, Duke A            59 USF-PC                         2:40.38  
  7 Miller, Scott A           55 UN-PC                          3:21.45  
 
Event 16  Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 1:56.69   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                           
     UNKNOWN:   2:02.06        2006 TIM BIRNIE                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Don M              63 RHMS-PC                        2:11.17  
  2 Rudloff, Edward           60 TOC-PC                         2:13.64  
 
Event 16  Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 2:01.22   5/17/2002 JEFF FARRELL                               
     UNKNOWN:   2:09.86        1998 DON HILL                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fairfield, David M        68 TCAM-PC                        2:29.28  
 
Event 16  Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 2:09.57   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
     UNKNOWN:   2:28.12        1996 ED KERSWILL                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Paul N          74 RINC-PC                        3:25.17  
 
Event 16  Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 2:21.40    7/2/2007 GRAHAM JOHNSTON                            
     UNKNOWN:   2:27.09        1995 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Friel, Edward J           77 TCAM-PC                        3:42.57  
 
Event 16  Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 2:38.33   4/24/2005 FRANK PIEMME                               
     UNKNOWN:   2:42.10        2000 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            80 SMMM-PC                        3:44.76  
  2 Seliber, Joe              82 SMMM-PC                        4:44.67  
 
Event 17  Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 29.69   4/25/2004 ALISSA DAVIES                                
     UNKNOWN:   30.77        2005 CHRISTINE HOLLAND                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mandac, Carmen A          20 SCAM-PC                          36.85  
  2 Boyd, Jennifer            23 SNM-PC                           37.53  
  3 Dassie, Fanny             22 FOG-PC                           37.99  
  4 Brown, Joelle A           22 SCAM-PC                          40.05  
  5 Yee, Cristal              23 USF-PC                           40.71  
  6 Clark, Emily              24 UN-PC                            44.72  
 
Event 17  Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 29.78   3/21/1996 KELLI KING-BEDNAR                            
     UNKNOWN:   29.84        2005 KASEY HARRIS                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Heather L         27 132-PC                           35.82  
 
Event 17  Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 29.20   5/20/2007 KATIE MCCLELLAND                             
     UNKNOWN:   31.83        1998 KARTHRYN GELMAN                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Churchill, Marisa         31 USF-PC                           36.45  
 
Event 17  Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 29.94   5/22/2005 S VON DER LIPPE                              
     UNKNOWN:   32.24        2005 ANNAICK TRIPONEZ                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          39 WCM-PC                           36.01  
  2 LO, Yvonne F              37 SAC-PC                           37.17  
  3 Nam, Catherine            39 RHMS-PC                          41.65  
 
Event 17  Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 29.55   5/14/2006 S VON DER LIPPE                              
     UNKNOWN:   31.19        2000 DEA ANN JOSLIN                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hunt, Allison             44 ALMA-PC                          38.19  
 
Event 17  Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 30.17   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                             
     UNKNOWN:   32.82        1994 SUSAN ROY                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie Lepinski  48 RHMS-PC                          36.19  
  2 Jakobi, Jessica           49 TAM-PC                           39.64  
  3 Apple, Mali               45 SRM-PC                           40.26  
  4 Horak, Kathleen M         48 TCAM-PC                          44.53  
  5 Lubben, Barbara M         48 UN-PC                            51.74  
 
Event 17  Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 33.21   4/15/2007 MELINDA MANN                                 
     UNKNOWN:   34.45        2001 SUSAN JONES-ROY                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wall, Eileen A            50 LAMV-PC                          37.60  
  2 Wheeler, Barbara C        51 TAM-PC                           38.45  
  3 Hauer-Blickman, Ann       51 NBA-PC                           41.85  
  4 Brown, Rita E             52 LVTC-PC                          42.05  
  5 Harms, Kildine J          53 WCM-PC                           47.50  
  6 Bassi-Degenkolb, Michele  52 BAM-PC                           51.25  
 
Event 17  Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 35.06   5/17/2002 GINGER PIERSON                               
     UNKNOWN:   35.60        2001 CAROLYN BOAK                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Bonnie R          58 WCM-PC                           49.22  
 
Event 17  Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 36.30   5/14/2006 GINGER PIERSON                               
     UNKNOWN:   38.90        2004 DANIELA BARNEA                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           63 STAN-PC                          41.41  
  2 Shoenberger, Linda R      60 TAM-PC                           46.67  
  3 Carroll, Glenda G         64 TAM-PC                           50.42  
  4 Moravec, Eva M            60 MBAY-PC                          52.05  
  5 MC Vicker, Julie M        64 TCAM-PC                          55.09  
 
Event 18  Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 25.32   4/23/2006 WILLIAM LISCINSKY                            
     UNKNOWN:   25.59        2006 GARY MARSHALL                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Oldehoff, William E       23 CM-PC                            32.32  
  2 Morris, Jonathan J        21 CMAM-PC                          36.70  
 
Event 18  Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 25.23   4/15/2007 WILLIAM LISCINSKY                            
     UNKNOWN:   26.00        1999 BRUCE CROCK                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mellinger, Jeff           29 WCM-PC                           34.42  
 
Event 18  Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 25.78   5/20/2007 JEFF COMMINGS                                
     UNKNOWN:   25.88        1991 DAVID LUNDBERG                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Becker, Laurence W        31 STAN-PC                          28.19  
  2 Bowers, Matt              32 Unattached                       29.82  
  3 Nisenbaum, Adam           30 MAM-PC                           31.45  
  4 Levin, Benjamin J         30 SCAM-PC                          31.50  
  5 Boardman, Jesse C         31 P-PC                             36.06  
 
Event 18  Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 25.89   5/18/2003 RON KARNAUGH                                 
     UNKNOWN:   26.99        2000 BRIAN SCOTTOLINE                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Kevin D         38 SCAM-PC                          32.13  
  2 Goddard, Seth             36 BAM-PC                           33.25  
  3 Nam, Jimmy                39 RHMS-PC                          33.45  
 
Event 18  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 25.84   5/18/2003 GREG RHODENBAUGH                             
     UNKNOWN:   27.30        2003 BRANT ALLEN                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Finney, Peter C           40 MAM-PC                           31.07  
  2 Vanhoven, Paul D          43 WCM-PC                           31.44  
  3 Chappell, Matthew D       43 USF-PC                           31.56  
  4 Jensen, Jonathan J        42 DAM-PC                           37.60  
 
Event 18  Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 27.33   5/14/2006 JON BLANK                                    
     UNKNOWN:   27.65        2002 LEE RIDER                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ericsson, Ken C           47 RHMS-PC                          28.99  
  2 Trimble, Sandy            45 MHSC-PC                          30.28  
  3 Chock, Ray O              48 VSAM-PC                          32.67  
  4 Taylor, Ronald A          47 UN-PC                            34.37  
  5 Fulton, Greg              46 SP-PC                            35.00  
  6 Snyderman, Matthew        46 BAM-PC                           35.14  
  7 Carr, Mike W              47 SRM-PC                           35.46  
  8 Haussermann, John         49 UN-PC                            35.79  
 
Event 18  Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 28.00   5/10/1998 ROBERT STRAND                                
     UNKNOWN:   28.00        1998 ROBERT STRAND                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Van Boer, Eric D          53 RHMS-PC                          32.10  
  2 Morales, John R           50 SRM-PC                           32.84  
  3 Williams, Scott           52 TOC-PC                           33.04  
 
Event 18  Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 28.71   5/18/2003 DON MCKENZIE                                 
     UNKNOWN:   28.71        2003 DON MCKENZIE                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barnick, Robert A         56 MELO-PC                          31.74  
  2 Haufler, Steven E         55 OAM-PC                           32.67  
  3 Kennedy, James B          56 UN-PC                            36.24  
  4 Sutton-Beattie, Eric L    55 RHMS-PC                          40.06  
  5 Ceci, Louis G             57 STAN-PC                          40.24  
 
Event 18  Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 29.32   5/14/2006 ROBERT STRAND                                
     UNKNOWN:   29.32        2006 ROBERT STRAND                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frost, Kenneth A          63 TAM-PC                           32.15  
  2 Davis, Don M              63 RHMS-PC                          35.11  
  3 Jochim, Christian         60 ALMA-PC                          35.56  
  4 Phillips, Eric W          62 SAC-PC                           36.92  
 
Event 18  Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 32.91   5/18/1997 NICK TEMPLEMAN                               
     UNKNOWN:   34.89        2004 JIM PERILMAN                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           69 WCM-PC                           37.24  
  2 Shapiro, Barry            67 WCM-PC                           38.38  
 
Event 18  Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 33.19   4/22/2001 JOHN KORTHEUER                               
     UNKNOWN:   36.70        1993 JOHN RICHARDS                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Garretson, Robert O       74 TCAM-PC                          47.79  
  2 Grohe, William E          74 USF-PC                           57.53  
 
Event 18  Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 35.64   4/30/2006 JOHN KORTHEUER                               
     UNKNOWN:   38.94        1993 ALDO DA ROSA                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman E         75 WCM-PC                           41.50  
 
Event 18  Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        natl: N 40.31    3/6/2005 FRANK PIEMME                                 
     UNKNOWN:   41.30        1998 ALDO DA ROSA                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grannis, Frank R          83 TOC-PC                           52.31  
 
Event 19  Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 2:05.30   4/30/2000 SARA SCHWEITZER                            
     UNKNOWN:   2:05.30        2000 SARABETH SCHWEITZER                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lobo, Bethany C           22 TSUN-PC                        2:53.52  
 
Event 19  Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 2:03.94   2/11/2006 ALLISON WAGNER                             
     UNKNOWN:   2:03.94        2006 ALISON WAGNER                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Wenn E            27 UN-PC                          2:34.78  
  2 Bogie, Allyson R          28 SCAM-PC                        2:55.98  
 
Event 19  Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 2:04.30   5/12/1996 K PIPES-NEILSEN                            
     UNKNOWN:   2:06.16        1996 SARA SHAND                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Parkinson, Susan E        31 SCAM-PC                        2:39.19  
 
Event 19  Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 2:05.24   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
     UNKNOWN:   2:09.51        2000 JILL HERNANDEZ                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bryant, Lynn L            35 USF-PC                         2:35.42  
  2 Duggan, Karen L           37 WCM-PC                         2:37.88  
  3 Rees, Karla E             35 MVM-PC                         2:49.60  
 
Event 19  Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 2:05.83  12/22/2002 K PIPES-NEILSEN                            
     UNKNOWN:   2:10.62        2003 JILL HERNANDEZ                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          42 TOC-PC                         2:20.45  
  2 Perry, Rebecca R          43 MAM-PC                         2:35.44  
  3 Henry, B J                44 WCM-PC                         2:48.98  
 
Event 19  Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 2:11.49   4/15/2007 K PIPES-NEILSEN                            
     UNKNOWN:   2:20.08        1999 DANIELLE OGIER                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie Lepinski  48 RHMS-PC                        2:34.59  
  2 Nowack, Susan J           47 SRM-PC                         2:38.23  
 
Event 19  Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 2:20.64   5/18/2003 DANIELLE OGIER                             
     UNKNOWN:   2:22.38        2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wall, Eileen A            50 LAMV-PC                        2:47.58  
  2 Haussermann, Heidi        50 UN-PC                          3:26.13  
 
Event 19  Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 2:26.10   2/10/2007 LAURA VAL                                  
     UNKNOWN:   2:37.82        2001 CAROLYN BOAK                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Litman, Jacklyn N         57 BAY-PC                         3:32.85  
 
Event 19  Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 2:43.09   5/22/2005 CAROLYN BOAK                               
     UNKNOWN:   2:54.32        1999 SUSAN MUNN                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moravec, Eva M            60 MBAY-PC                        3:47.40  
  2 MC Vicker, Julie M        64 TCAM-PC                        3:53.19  
  3 Leconte, Barbara A        61 BAM-PC                         4:05.47  
 
Event 19  Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 2:53.77   5/28/2007 ARDETH MUELLER                             
     UNKNOWN:   2:56.89        1996 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Coleman, Kate A           65 SCAM-PC                        3:28.16  
  2 Stretch, Nancy A          68 TOC-PC                         3:41.51  
 
Event 19  Women 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 3:18.40   4/24/2005 GAIL ROPER                                 
     UNKNOWN:   3:36.77        2006 ANN HIRSCH                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       75 RINC-PC                        3:49.77  
  2 Duncan, Jean M            75 WCM-PC                         4:56.70  
 
Event 20  Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 1:52.82   5/16/1994 SIMON PERCY                                
     UNKNOWN:   1:56.80        1988 DARREN PHELAN                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Oldehoff, William E       23 CM-PC                          2:32.64  
 
Event 20  Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 1:49.11   5/20/2007 ERIK SCALISE                               
     UNKNOWN:   1:52.55        1988 CAMERON REID                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ecklund, Tait C           26 SNM-PC                         2:07.31  
  2 Chau, Waifa (Peter)       27 TSUN-PC                        2:38.91  
  3 Carse, Michael R          28 FOG-PC                         2:39.41  
 
Event 20  Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 1:47.62    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
     UNKNOWN:   1:50.45        1991 DAVID LUNDBERG                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Selinger, Ili R           34 MAM-PC                         2:07.16  
  2 Becker, Laurence W        31 STAN-PC                        2:13.15  
  3 Milman, Oleg              34 RINC-PC                        2:26.49  
  4 Cheung, Casey D           34 TSUN-PC                        2:29.98  
 
Event 20  Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 1:48.74  12/22/2002 RON KARNAUGH                               
     UNKNOWN:   1:56.47        1999 CAMERON REID                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fernandez, Carlos A       38 MAM-PC                         2:05.42  
  2 Harrington, Matt          36 USF-PC                         2:12.78  
 -- Bailey, Owen              38 SCAM-PC                             DQ  
 
Event 20  Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 1:55.84   4/10/2006 RICH SAEGER                                
     UNKNOWN:   1:59.23        2001 CAMERON REID                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Finney, Peter C           40 MAM-PC                         2:18.10  
 
Event 20  Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 1:58.92      6/2007 SMITH/BAKER                                
     UNKNOWN:   2:03.80        1994 ANDREW MCPHERSON                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carr, Mike W              47 SRM-PC                         2:23.61  
  2 Kazek, Michael S          46 CMAM-PC                        2:28.72  
  3 Myers, Keith D            46 TSUN-PC                        2:35.00  
  4 Ryan, Kevin A             46 LNM-PC                         3:04.35  
 
Event 20  Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 2:03.99   5/22/2005 MICHAEL MANN                               
     UNKNOWN:   2:07.80        1998 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yen, Stanley K            51 SAC-PC                         2:51.23  
 
Event 20  Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 2:08.02   3/25/2007 GREG SHAW                                  
     UNKNOWN:   2:10.57        2001 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             57 MAM-PC                         2:16.18  
  2 Haufler, Steven E         55 OAM-PC                         2:20.40  
  3 Ottersen, Craig           55 SMMM-PC                        2:23.38  
  4 Rhodes, Eric              57 BAM-PC                         2:30.83  
  5 MC Gregor, Cary D         57 MAM-PC                         2:53.29  
  6 Ceci, Louis G             57 STAN-PC                        3:13.14  
 
Event 20  Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 2:17.60   5/14/2006 ROBERT STRAND                              
     UNKNOWN:   2:17.60        2006 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ugarkovich, David M       60 UN-PC                          2:30.11  
 
Event 20  Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
        natl: N 2:24.24   5/17/2002 JEFF FARRELL                               
     UNKNOWN:   2:34.49        1999 DON BROWN                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           65 TCAM-PC                        2:34.00  
 
Event 21  Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 55.98   4/30/2000 SARA SCHWEITZER                              
     UNKNOWN:   55.98        2000 SARABETH SCHWEITZER                          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Belliveau, Adrienne C     24 USF-PC                         1:08.65  
 
Event 21  Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 56.28   5/16/1999 MARY EDWARDS                                 
     UNKNOWN:   58.04        2002 JESSICA TONG                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Wenn E            27 UN-PC                          1:16.94  
  2 Perez, Danski A           25 SCAM-PC                        1:27.15  
 
Event 21  Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 56.81  12/20/1998 K PIPES-NEILSEN                              
     UNKNOWN:   59.86        2004 JODY SMITH                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Labusch, Meike            35 USF-PC                         1:10.70  
  2 Duggan, Karen L           37 WCM-PC                         1:15.71  
 
Event 21  Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N   57.15   5/18/2003 K PIPES-NEILSEN                            
     UNKNOWN:   1:01.38        1996 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             40 MAM-PC                         1:10.01  
  2 Perry, Rebecca R          43 MAM-PC                         1:12.67  
 
Event 21  Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N   59.70   4/22/2007 K PIPES-NEILSEN                            
     UNKNOWN:   1:01.50        1997 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Honens, Kelly R           45 OAM-PC                         1:12.80  
  2 Nowack, Susan J           47 SRM-PC                         1:19.46  
 
Event 21  Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 1:03.24    5/1/2005 KAREN HUMPHREYS                            
     UNKNOWN:   1:03.24        2005 KAREN HUMPHREYS                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Huang, Cathy E            52 USF-PC                         1:27.51  
 
Event 21  Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 1:07.52   5/17/2002 B BARNETT-SALLEE                           
     UNKNOWN:   1:13.73        2003 RUTH Y. SHAPS                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              56 TAM-PC                         1:04.80N 
  2 Humphreys, Karen M        55 OAM-PC                         1:05.73N 
  3 Murphy, Bonnie R          58 WCM-PC                         1:52.46  
 
Event 21  Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 1:15.64    3/9/1997 BETSY JORDAN                               
     UNKNOWN:   1:22.48        1994 ANN KAY                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Garretson, Ruth J         62 TCAM-PC                        1:42.84  
 
Event 21  Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 1:22.08   5/20/2007 BETSY JORDAN                               
     UNKNOWN:   1:32.99        1994 MARGERY MEYER                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             72 ALMA-PC                        2:11.72  
 
Event 21  Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 1:28.19    4/2/2000 DORIS STEADMAN                             
     UNKNOWN:   1:38.71        2002 MARGERY MEYER                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Duncan, Jean M            75 WCM-PC                         2:16.51  
 
Event 22  Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 49.83   4/12/1992 ANDREW GILL                                  
     UNKNOWN:   49.97        2000 LANCE BOHLMAN                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mellinger, Jeff           29 WCM-PC                         1:02.50  
 
Event 22  Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 50.21   5/24/1992 CLAY BRITT                                   
     UNKNOWN:   50.74        2001 LANCE BOHLMAN                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sheeran, Matt M           31 SAC-PC                         1:00.00  
  2 Selinger, Ili R           34 MAM-PC                         1:04.02  
  3 Kim, David T              32 TSUN-PC                        1:21.97  
 
Event 22  Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 49.62   4/24/2005 MICHAEL ROSS                                 
     UNKNOWN:   51.81        2002 JOHN KEPPELER                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hale, William C           37 MAM-PC                           58.64  
  2 Fernandez, Carlos A       38 MAM-PC                         1:00.96  
 
Event 22  Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 51.32   4/22/2001 CLAY BRITT                                   
     UNKNOWN:   54.34        2001 DAVID LUNDBERG                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Craven, Rob               42 MAM-PC                         1:06.35  
  2 Vanhoven, Paul D          43 WCM-PC                         1:16.37  
 
Event 22  Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 52.88   5/14/2006 CLAY BRITT                                   
     UNKNOWN:   57.91        1994 BILL BARTHOLD                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Chris           47 MVM-PC                         1:20.36  
 
Event 22  Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 57.26   5/20/2007 PHILIPP DJANG                                
     UNKNOWN:   57.28        1998 HUGH WILDER                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dunn, Joe                 50 SRM-PC                           59.56  
  2 Canales, Francisco L      50 SRM-PC                         1:02.31  
  3 Van Boer, Eric D          53 RHMS-PC                        1:04.40  
  4 Guadagni, Peter M         53 WCM-PC                         1:12.63  
 
Event 22  Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 58.54   5/18/2003 HUGH WILDER                                  
     UNKNOWN:   59.89        2000 RICHARD BURNS                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bahlin, Duke              59 USF-PC                         1:11.82  
  2 Kennedy, James B          56 UN-PC                          1:19.09  
 
Event 22  Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 1:01.40   4/25/2004 RICHARD BURNS                              
     UNKNOWN:   1:01.40        2004 RICHARD BURNS                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            64 TAM-PC                         1:04.15  
 
Event 22  Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 1:05.03   4/18/2004 JOHN SMITH                                 
     UNKNOWN:   1:08.58        1999 DON BROWN                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fairfield, David M        68 TCAM-PC                        1:33.47  
 
Event 22  Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        natl: N 1:24.23   4/30/2000 RAY TAFT                                   
     UNKNOWN:   1:24.23        2000 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            80 SMMM-PC                        2:05.92  
 
Event 23  Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 23.89   4/19/1998 JANET MAYVILLE                               
     UNKNOWN:   23.48        1986 ANNA PETTIS SCOTT                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Joelle A           22 SCAM-PC                          27.98  
  2 Taylor, Victoria          22 TVM-PC                           28.34  
  3 Boyd, Jennifer            23 SNM-PC                           28.57  
  4 Dassie, Fanny             22 FOG-PC                           30.58  
  5 Lobo, Bethany C           22 TSUN-PC                          31.73  
  6 Clark, Emily              24 UN-PC                            34.14  
 
Event 23  Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 23.16   4/24/2005 PETRA MARTIN                                 
     UNKNOWN:   23.20        1992 ANNA PETTIS SCOTT                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ellis, Jenny L            28 SCAM-PC                          26.46  
  2 Riss, Britt K             27 SCAM-PC                          27.38  
  3 Taylor, Heather L         27 132-PC                           28.65  
  4 Perez, Danski A           25 SCAM-PC                          30.58  
 
Event 23  Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 22.86   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
     UNKNOWN:   23.92        1996 SARA SHAND                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Breen C           30 WCM-PC                           28.55  
 
Event 23  Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 22.34   2/25/2007 DARA TORRES                                  
     UNKNOWN:   24.21        1993 SANDY NEILSON-BELL                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lugassy, Heather          37 TAM-PC                           26.62  
  2 Labusch, Meike            35 USF-PC                           27.70  
  3 Sanguinet, Amanda         37 TOC-PC                           30.18  
  4 Nam, Catherine            39 RHMS-PC                          31.80  
  5 Pili, Carol               36 WCM-PC                           36.33  
 
Event 23  Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 21.91   4/15/2007 DARA TORRES                                  
     UNKNOWN:   24.68        1994 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DiPrete, Catheryne        44 TAM-PC                           27.25  
 
Event 23  Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 24.69   5/20/2007 K PIPES-NEILSEN                              
     UNKNOWN:   25.10        1999 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie Lepinski  48 RHMS-PC                          28.10  
  2 Honens, Kelly R           45 OAM-PC                           28.96  
  3 Apple, Mali               45 SRM-PC                           29.74  
  4 Dornan, Gwen A            45 USF-PC                           30.14  
  5 Coffee, Cassandra         46 SRM-PC                           30.38  
  6 Alving, Loren I           46 FGST-PC                          31.35  
  7 Lubben, Barbara M         48 UN-PC                            41.24  
 
Event 23  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 25.30   5/17/2002 LAURA VAL                                    
     UNKNOWN:   25.30        2002 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Lynn S          50 WCM-PC                           27.33  
  2 Wheeler, Barbara C        51 TAM-PC                           29.54  
  3 Hauer-Blickman, Ann       51 NBA-PC                           30.10  
  4 Stone, Nancy              51 ParkPointPatriot-PC              31.96  
  5 Brown, Rita E             52 LVTC-PC                          34.63  
  6 Haussermann, Heidi        50 UN-PC                            37.25  
  7 Bassi-Degenkolb, Michele  52 BAM-PC                           39.08  
 
Event 23  Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 25.58   5/20/2007 LAURA VAL                                    
     UNKNOWN:   27.48        1998 NANCY RIDOUT                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              56 TAM-PC                           26.33  
  2 Moorhead, Mary B          57 BAM-PC                           37.91  
  3 Ahlgren, Peggy J          57 P-PC                             39.09  
  4 Morrill, Carol            57 ParkPointPatriot-PC              47.89  
 
Event 23  Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 28.27   5/20/2007 CAROLYN BOAK                                 
     UNKNOWN:   29.25        2005 NANCY RIDOUT                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shoenberger, Linda R      60 TAM-PC                           32.58  
  2 Garretson, Ruth J         62 TCAM-PC                          40.33  
  3 Leconte, Barbara A        61 BAM-PC                           40.96  
  4 Carroll, Glenda G         64 TAM-PC                           42.02  
 
Event 23  Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 30.42   5/20/2007 BETH SCHREINER                               
     UNKNOWN:   30.45        1997 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           66 TAM-PC                           32.81  
  2 Coleman, Kate A           65 SCAM-PC                          37.41  
  3 Anson, Susan C            67 SCAM-PC                          42.08  
  4 Harris, Carol J           69 TCAM-PC                          49.40  
 -- MC Partland, Peg K        65 MAM-PC                          X16.50  
 
Event 23  Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 31.05   4/30/2000 GAIL ROPER                                   
     UNKNOWN:   31.05        2000 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             72 ALMA-PC                          45.48  
  2 Robben, Barbara           73 UN-PC                            52.99  
 
Event 24  Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 19.83   5/19/1991 ROBERT PEEL                                  
     UNKNOWN:   20.47        2003 SCOTT C. GREENWOOD                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bickerstaff, Ryan M       26 STAN-PC                          24.74  
  2 Carse, Michael R          28 FOG-PC                           27.56  
  3 Brown, Matthew R          28 FGST-PC                          27.68  
 
Event 24  Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 20.15   5/18/1997 ADAM SCHMITT                                 
     UNKNOWN:   20.59        2001 LANCE BOHLMAN                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nisenbaum, Adam           30 MAM-PC                           22.55  
  2 Stone, Ethan P            30 SRM-PC                           22.58  
  3 Levin, Benjamin J         30 SCAM-PC                          24.27  
  4 Betts, Ken                32 Unattached                       24.37  
  5 Boardman, Jesse C         31 P-PC                             27.58  
  6 Kim, David T              32 TSUN-PC                          29.08  
 
Event 24  Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 20.73   5/16/1994 KEVIN DEFORREST                              
     UNKNOWN:   21.13        1997 DAVID BOATWRIGHT                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hale, William C           37 MAM-PC                           23.25  
  2 Nam, Jimmy                39 RHMS-PC                          25.63  
  3 Castelli, Antonio         39 WCM-PC                           25.84  
  4 Nelson, Casey             38 TSUN-PC                          28.16  
 
Event 24  Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 20.95   4/25/2004 PAUL SMITH                                   
     UNKNOWN:   21.78        2003 DAVID BOATWRIGHT                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Volzing, Mace P           43 MHSC-PC                          23.50  
  2 MC Cormack, Bryan J       42 TOC-PC                           24.16  
  3 Craven, Rob               42 MAM-PC                           26.34  
  4 Jensen, Jonathan J        42 DAM-PC                           29.21  
 
Event 24  Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 21.29   5/14/2006 PAUL SMITH                                   
     UNKNOWN:   22.04        1992 ANDREW MCPHERSON                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ericsson, Ken C           47 RHMS-PC                          22.79  
  2 Trimble, Sandy            45 MHSC-PC                          23.65  
  3 Ring, John D              49 WCM-PC                           24.31  
  4 Haussermann, John         49 UN-PC                            25.34  
  5 Grise, Daniel L           47 UN-PC                            25.57  
  6 Chock, Ray O              48 VSAM-PC                          25.74  
  7 Gustavson, Jeff A         46 TSUN-PC                          26.62  
  8 Fulton, Greg              46 SP-PC                            28.28  
 
Event 24  Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 21.73   5/10/1998 RICHARD ABRAHAMS                             
     UNKNOWN:   22.73        1997 ANDREW MCPHERSON                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John R           50 SRM-PC                           24.07  
  1 Schenstrom, Warren        50 SRM-PC                           24.07  
  3 Van Boer, Eric D          53 RHMS-PC                          24.23  
  4 Glenn, Timothy P          52 STAN-PC                          24.96  
  5 Williams, Scott           52 TOC-PC                           25.15  
  6 Shaker, Amin              53 LNM-PC                           26.38  
  7 Wells, Don A              53 TCAM-PC                          26.49  
  8 Porter, Courtney          50 SCAM-PC                          27.25  
  9 Stone, Halbert            53 ParkPointPatriot-PC              31.90  
 
Event 24  Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 21.82   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
     UNKNOWN:   22.99        1998 JIM ELDER                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Robert H          56 001-ZZ                           24.27  
  2 Barnick, Robert A         56 MELO-PC                          25.29  
  3 Sterne, Erik A            55 SRM-PC                           26.37  
  4 Sutton-Beattie, Eric L    55 RHMS-PC                          30.24  
  5 Ceci, Louis G             57 STAN-PC                          31.31  
  6 Miller, Scott A           55 UN-PC                            35.23  
 
Event 24  Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 22.30   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
     UNKNOWN:   24.03        2003 JAMES ELDER                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            64 TAM-PC                           26.21  
  2 Rudloff, Edward           60 TOC-PC                           27.28  
  3 Phillips, Eric W          62 SAC-PC                           27.58  
  4 Jacoby, Gordon D          64 MAM-PC                           33.20  
 
Event 24  Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 23.66   5/17/2002 JEFF FARRELL                                 
     UNKNOWN:   25.09        1998 DON HILL                                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           65 TCAM-PC                          27.34  
  2 Sullivan, Michael J       68 WCM-PC                           39.67  
 
Event 24  Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 24.79   5/20/2007 JEFF FARRELL                                 
     UNKNOWN:   25.99        2002 DON HILL                                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Garretson, Robert O       74 TCAM-PC                          35.60  
  2 Grohe, William E          74 USF-PC                           37.08  
  3 Anderson, Paul N          74 RINC-PC                          41.14  
 
Event 24  Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 26.94   4/30/2000 FRANK PIEMME                                 
     UNKNOWN:   29.56        1995 RAY TAFT                                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman E         75 WCM-PC                           32.58  
  2 Friel, Edward J           77 TCAM-PC                          48.40  
 
Event 24  Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        natl: N 29.25   4/10/2005 FRANK PIEMME                                 
     UNKNOWN:   32.00        1998 ALDO DA ROSA                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            80 SMMM-PC                          41.83  
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Walnut Creek Masters               1110   2. Strawberry Canyon Aquatic Mast      620
  3. Tamalpais Aquatic Masters           619   4. University OF San Francisco MA      557
  5. The Olympic Club                    528   6. Manatee Aquatic Masters, Inc.       398
  7. Unattached                          365   8. Tuolumne County Aquatic Master      359
  9. Berkeley Aquatic Masters            322  10. Fog City Masters                    215
 11. Almaden Masters                     184  12. Santa Rosa Masters                  160
 13. Oam                                 144  14. Rolling Hills Mud Sharks            128
 15. Rinconada Masters                   111  16. Mountain View Masters               104
 17. Davis Aquatic Masters               103  18. Sacramento Masters                   98
 19. Bay Masters                          94  20. San Francisco Tsunami Masters        91
 21. Stanford Masters                     90  22. Park Point Patriots                  88
 23. Montereybay Masters Seaside AC       83  24. Fig Garden Swim Team                 77
 25. Sierra Nevada Masters                65  26. Livermore Valley Tennis Club         62
 27. Nba                                  61  28. Los Altos Mountain View Master       60
 28. Pres                                 60  30. Tri Valley Masters                   54
 31. Pc-P                                 49  32. Pcm                                  45
 33. Oakwood Athletic Club Masters        44  34. Western Athletic Club Masters        40
 35. Pc-132                               36  36. Golden Bear Swimming                 31
 37. Zz-Kman                              30  38. Vsam                                 24
 38. EL Cerrito Aquatic Masters           24  40. Pc-Wac                               16
 41. Pc-Bmsp                              12                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Manatee Aquatic Masters, Inc.       801   2. San Francisco Tsunami Masters       622
  3. Walnut Creek Masters                613   4. Unattached                          602
  5. Santa Rosa Masters                  530   6. The Olympic Club                    423
  7. Stanford Masters                    402   8. Tuolumne County Aquatic Master      391
  9. Rolling Hills Mud Sharks            388  10. University OF San Francisco MA      321
 11. Sacramento Masters                  293  12. San Mateo Master Marlins            220
 13. Strawberry Canyon Aquatic Mast      215  14. Sierra Nevada Masters               175
 15. Tamalpais Aquatic Masters         155.5  16. Rinconada Masters                   132
 17. Berkeley Aquatic Masters            125  18. City OF Morgan Hill Masters         114
 19. Oam                                 112  19. Cmam                                112
 21. Davis Aquatic Masters               101  22. Unattached                           98
 23. Zz-001                               92  24. Loch Ness Masters                    90
 25. Fig Garden Swim Team                 79  26. Fog City Masters                     77
 27. Pc-Cm                                75  28. Santa Clara Swim Club Masters        65
 29. Almaden Masters                    64.5  30. Alameda Aquatic Masters              60
 31. Vsam                                 58  32. Menlo Masters Swim Team              53
 33. Cmsc                                 52  34. Zz-Kman                              49
 35. Mountain View Masters                47  36. Pc-Sp                                45
 36. Sierra Marlins Swim Team Maste       45  38. Western Athletic Club Masters        40
 38. Zz-Fire                              40  40. Pc-P                                 39
 41. Pc-Ms                                32  42. Zz-027                               30
 43. Zz-Utah                              29  44. Park Point Patriots                  27
 45. University Club OF Palo Alto         25       






Return to Pacific Masters Swimming Homepage This page was designed and produced by Michael Moore. Please report any errors or omissions to him. We would also like to hear how the page can be improved or what you would like to see. Thank you.

2008-03-29


Copyright © 2008 Pacific Masters Swimming, Inc.
http://www.pacificmasters.org/