Pacific Masters gif

Results
Menlo Masters



Dick Bennett Long Course Meet
14 June 2008

                   Menlo MastersLong Course Meet - 6/14/2008                   
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keegan, Rhiley            23 MELO-PC                50.00      39.35        
 
Women 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barrus, Kaydi A           23 SVAM-PC                26.99      32.46        
 
Women 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Belliveau, Adrienne       24 USF-PC               1:10.50    1:11.33        
       34.21  1:11.33                                                      
 
Women 18-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Belliveau, Adrienne       24 USF-PC                 36.00      36.32        
 
Women 18-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barrus, Kaydi A           23 SVAM-PC              1:10.99    1:20.41        
       38.45  1:20.41                                                      
 
Women 18-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Belliveau, Adrienne       24 USF-PC               2:50.00    2:54.30        
       41.70  1:26.68  2:11.22  2:54.30                                    
  2 Parissa, Shaghaghi K      23 SVAM-PC              3:25.23    3:30.04        
       50.26  1:43.28  2:37.46  3:30.04                                    
 
Women 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parissa, Shaghaghi K      23 SVAM-PC                49.99      50.83        
 
Women 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Belliveau, Adrienne       24 USF-PC                 35.00      35.44        
 
Women 18-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Belliveau, Adrienne       24 USF-PC               1:15.00    1:20.11        
       37.69  1:20.11                                                      
 
Women 18-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barrus, Kaydi A           23 SVAM-PC              2:27.99    3:00.53        
       37.17  1:21.71  2:15.52  3:00.53                                    
 
Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Wong, Jocelyn S           27 MELO-PC              1:20.00         NS        
 
Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kohan, Michelle L         28 LOM-PC               4:30.00    3:05.56        
       43.22  1:30.88  2:18.87  3:05.56                                    
 -- Wong, Jocelyn S           27 MELO-PC              3:00.00         NS        
 
Women 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kohan, Michelle L         28 LOM-PC               7:30.00    6:23.45        
       44.62  1:31.59  2:20.76  3:09.20  3:58.15  4:46.88  5:35.79  6:23.45
  2 Wong, Jocelyn S           27 MELO-PC              6:30.00    6:38.05        
       47.44  1:39.02  2:29.44           3:20.83  4:11.20  5:02.87  5:53.37
     6:38.05                                                               
 
Women 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kohan, Michelle L         28 LOM-PC               2:30.00    1:36.87        
       46.58  1:36.87                                                      
 
Women 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kohan, Michelle L         28 LOM-PC               5:00.00    3:31.59        
       51.12  1:45.17  2:39.73  3:31.59                                    
 
Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Wong, Jocelyn S           27 MELO-PC                40.00         NS        
 
Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heather, Martinez J       32 NOVA-ZZ                30.10      31.90        
 
Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holland, Lindsay T        31 MELO-PC              2:20.00    2:18.81        
       31.75  1:06.48  1:42.55  2:18.81                                    
  2 Heather, Martinez J       32 NOVA-ZZ              2:34.59    2:35.88        
       36.84  1:16.67  1:57.12  2:35.88                                    
 
Women 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holland, Lindsay T        31 MELO-PC              5:00.00    4:53.10        
       33.80  1:09.82  1:46.80  2:24.05  3:01.07  3:38.70  4:16.53  4:53.10
  2 Ferraris, Giulia M        31 UN-PC                5:23.00    5:13.68        
       34.59  1:12.38  1:51.19  2:31.68  3:11.58  3:53.61  4:33.43  5:13.68
  3 Heather, Martinez J       32 NOVA-ZZ              6:07.11    5:29.55        
       38.05  1:20.32  2:02.97           2:45.19  3:26.97  4:08.69  4:49.82
     5:29.55                                                               
  4 Justus, Virginia N        33 MELO-PC              6:15.00    6:10.45        
       43.30  1:29.94  2:17.00           3:03.88  3:50.67  4:38.06  5:24.55
     6:10.45                                                               
 -- MC Gaughey, Amy           32 MELO-PC              5:50.00         NS        
 
Women 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bair, Megan G             32 MS-PC                1:31.54    1:31.29        
       45.03  1:31.29                                                      
 
Women 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Justus, Virginia N        33 MELO-PC              3:17.00    3:10.20        
       47.48  1:34.04  2:21.89  3:10.20                                    
 -- Heather, Martinez J       32 NOVA-ZZ              3:04.67         NS        
 
Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bair, Megan G             32 MS-PC                  40.30      45.31        
 
Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heather, Martinez J       32 NOVA-ZZ                33.46      34.28        
 
Women 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holland, Lindsay T        31 MELO-PC              2:35.00    2:38.94        
       34.61  1:16.90  2:04.13  2:38.94                                    
  2 Ferraris, Giulia M        31 UN-PC                3:12.00    2:53.22        
       37.86  1:21.79  2:15.26  2:53.22                                    
 
Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Jody L             39 STAN-PC                31.33      29.31        
  2 Labusch, Meike            35 USF-PC                 33.00      31.07        
  3 Bryant, Lynn              35 USF-PC                 32.40      32.50        
 
Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Prouty, Nancy G           37 MELO-PC              1:10.00    1:08.32        
       32.69  1:08.32                                                      
  2 Labusch, Meike            35 USF-PC               1:08.00    1:08.47        
       32.36  1:08.47                                                      
 
Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        38 WCM-PC               2:18.00    2:14.56        
       31.41  1:05.52  1:40.24  2:14.56                                    
  2 Bryant, Lynn              35 USF-PC               2:30.25    2:41.38        
       34.46  1:14.06  1:56.96  2:41.38                                    
  3 Fine, Leah D              38 MELO-PC              3:30.00    3:34.63        
       46.24  1:40.17  2:38.28  3:34.63                                    
 
Women 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        38 WCM-PC               4:54.00    4:44.29        
       32.11  1:06.77  1:42.48  2:18.68  2:55.58  3:32.27  4:09.05  4:44.29
  2 Smith, Jody L             39 STAN-PC              5:00.05    4:53.88        
       33.66  1:10.01  1:47.12  2:24.56  3:02.28  3:40.22  4:17.89  4:53.88
  3 Prouty, Nancy G           37 MELO-PC              5:00.00    5:29.11        
       36.75  1:17.22  1:59.47  2:41.87  3:24.66  4:06.88  4:49.10  5:29.11
  4 Eisner, Sarah L           37 MELO-PC              5:25.20    5:37.71        
       38.22  1:19.91  2:02.79  2:45.60  3:28.51  4:11.91  4:55.06  5:37.71
  5 Rees, Karla E             36 MVM-PC               5:57.00    5:56.25        
       41.57  1:27.12  2:12.77  2:58.24  3:43.78  4:28.91  5:13.93  5:56.25
  6 Wood, Whitney K           38 MELO-PC              5:45.00    6:04.06        
       43.73  1:29.32  2:15.20  3:01.39  3:47.78  4:33.73  5:19.19  6:04.06
  7 Fine, Leah D              38 MELO-PC              7:00.00    7:30.90        
       46.83  1:40.81  2:36.79  3:35.76  4:35.35  5:33.81  6:33.66  7:30.90
  8 Fujieda, Tracy            39 MELO-PC              7:00.00    7:44.23        
       48.26  1:44.95  2:44.44  3:44.09  4:43.77  5:44.42  6:45.71  7:44.23
 
Women 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Jody L             39 STAN-PC              1:10.44    1:12.18        
       35.13  1:12.18                                                      
 
Women 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Jody L             39 STAN-PC              2:44.44    2:33.98        
       36.64  1:15.10  1:54.91  2:33.98                                    
  2 Zamanian, Alison H        38 WCM-PC               2:40.00    2:38.15        
       38.15  1:18.15  1:58.45  2:38.15                                    
  3 Labusch, Meike            35 USF-PC               3:05.00    3:00.15        
       42.65  1:27.74  2:14.38  3:00.15                                    
  4 Rees, Karla E             36 MVM-PC               4:01.00    3:25.67        
       50.70  1:43.17  2:34.97  3:25.67                                    
 
Women 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryant, Lynn              35 USF-PC                 42.50      41.62        
 -- Gottstein, Eva            38 MELO-PC                50.00         NS        
 
Women 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryant, Lynn              35 USF-PC               1:30.45    1:30.78        
       42.81  1:30.78                                                      
  2 Rees, Karla E             36 MVM-PC               1:38.00    1:40.89        
       48.72  1:40.89                                                      
 -- Gottstein, Eva            38 MELO-PC              1:40.00         NS        
 
Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Jody L             39 STAN-PC                34.44      31.97        
  2 Bryant, Lynn              35 USF-PC                 37.50      35.83        
  3 Prouty, Nancy G           37 MELO-PC                38.00      36.30        
 -- Fine, Leah D              38 MELO-PC                50.00         NS        
 
Women 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        38 WCM-PC               1:20.00    1:09.57        
       33.23  1:09.57                                                      
  2 Rees, Karla E             36 MVM-PC               1:37.00    1:35.69        
       46.69  1:35.69                                                      
 
Women 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        38 WCM-PC               2:40.00    2:37.47        
       33.30  1:14.48  2:03.05  2:37.47                                    
  2 Lindi, Marco              38 MELO-PC              2:55.00    3:16.32        
       41.28  1:34.20  2:31.68  3:16.32                                    
  3 Rees, Karla E             36 MVM-PC               3:30.00    3:16.44        
       45.58  1:39.61  2:32.41  3:16.44                                    
 -- Fine, Leah D              38 MELO-PC              3:45.00         DQ        
       49.57  2:04.89  3:13.41       DQ                                    
 
Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petersen, Susan           40 LOM-PC                 40.00      37.33        
 
Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gerber, Joan P            41 MELO-PC                37.00      33.98        
  2 Okada, Sabrina H          44 OAK-PC                 40.00      40.69        
 
Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             40 MAM-PC               1:12.00    1:10.08        
       34.24  1:10.08                                                      
  2 Couch, Stephanie D        44 MELO-PC              1:09.00    1:16.71        
       35.83  1:16.71                                                      
  3 Okada, Sabrina H          44 OAK-PC               1:37.00    1:43.77        
       52.65  1:43.77                                                      
 
Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             40 MAM-PC               2:31.00    2:31.51        
       35.27  1:13.83  1:53.52  2:31.51                                    
  2 Sheeper, Lisa M           44 MELO-PC              2:52.00    2:34.89        
       35.96  1:15.22  1:55.86  2:34.89                                    
 
Women 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             40 MAM-PC               5:20.00    5:21.48        
       36.46  1:16.83  1:58.44  2:40.15  3:21.01  4:01.72  4:41.92  5:21.48
  2 Sheeper, Lisa M           44 MELO-PC              5:45.00    5:27.10        
       38.34  1:19.89  2:02.21  2:44.03  3:25.44  4:06.66  4:47.72  5:27.10
  3 Couch, Stephanie D        44 MELO-PC              5:45.00    5:44.88        
       38.31  1:21.94  2:06.41  2:51.38  3:36.12  4:19.56  5:03.45  5:44.88
  4 Peterson, Annie R         41 MELO-PC              6:00.00    5:51.20        
       38.61  1:21.36  2:06.71  2:51.81  3:36.72  4:22.61  5:06.95  5:51.20
  5 Ferguson, Katie R         42 MELO-PC              6:45.00    6:19.94        
       41.36  1:27.22  2:16.52  3:06.48  3:56.33  4:45.70  5:34.66  6:19.94
 
Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petersen, Susan           40 LOM-PC                 55.00      53.30        
 
Women 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             40 MAM-PC               1:21.50    1:20.31        
       39.25  1:20.31                                                      
  2 Peterson, Annie R         41 MELO-PC              1:30.00    1:27.40        
       42.45  1:27.40                                                      
  3 Couch, Stephanie D        44 MELO-PC              1:29.45    1:28.75        
       43.92  1:28.75                                                      
 
Women 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             40 MAM-PC               2:59.00    2:58.34        
       41.89  1:27.19  2:13.49  2:58.34                                    
  2 Couch, Stephanie D        44 MELO-PC              3:07.50    3:03.76        
       44.70  1:30.54  2:17.93  3:03.76                                    
 
Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gerber, Joan P            41 MELO-PC                50.00      44.66        
  2 Sheeper, Lisa M           44 MELO-PC                52.00      44.78        
  3 Parks, Karen E            42 MELO-PC                55.00      45.65        
  4 Okada, Sabrina H          44 OAK-PC                 49.00      50.85        
 
Women 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Okada, Sabrina H          44 OAK-PC               1:49.00         NS        
 -- Sheeper, Lisa M           44 MELO-PC              1:45.00         NS        
 
Women 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gerber, Joan P            41 MELO-PC                45.00      38.49        
 
Women 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parks, Karen E            42 MELO-PC              3:15.00    3:06.83        
       42.07  1:32.42  2:26.50  3:06.83                                    
  2 Couch, Stephanie D        44 MELO-PC              3:13.59    3:07.30        
       40.51  1:28.51  2:25.13  3:07.30                                    
  3 Gerber, Joan P            41 MELO-PC              3:20.00    3:19.07        
       40.23  1:35.42  2:33.06  3:19.07                                    
 
Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Applewhite, Juliette      46 MELO-PC                36.80      33.33        
  2 Meyer, Marguerite         49 TOC-PC                 32.00      34.08        
  3 Dornan, Gwen A            45 USF-PC                 33.86      34.57        
  4 Williamson, Ana M         47 LOM-PC                 35.50      36.02        
 -- MC Graw, Patty K          46 MELO-PC                50.00         NS        
 
Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffin, Linda C          47 MELO-PC                39.00      34.51        
  2 Fertig, Heidi E           49 MELO-PC                50.00      43.30        
 
Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Applewhite, Juliette      46 MELO-PC              1:10.00    1:11.46        
       34.52  1:11.46                                                      
  2 Meyer, Marguerite         49 TOC-PC               1:12.00    1:13.64        
       35.26  1:13.64                                                      
  3 Dornan, Gwen A            45 USF-PC               1:17.33    1:17.01        
       37.21  1:17.01                                                      
  4 Williamson, Ana M         47 LOM-PC               1:30.00    1:21.87        
       37.66  1:21.87                                                      
  5 Jensen, Suzan M           49 MELO-PC              1:35.00    1:31.92        
       43.19  1:31.92                                                      
  6 Welton, Cindy L           45 MELO-PC              1:45.00    1:32.06        
       44.25  1:32.06                                                      
  7 Posey, Mary               46 MELO-PC              1:40.00    1:43.22        
       48.46  1:43.22                                                      
 
Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curran, Margee M          47 WCM-PC               2:27.70    2:20.22        
       32.54  1:07.94  1:44.55  2:20.22                                    
  2 Applewhite, Juliette      46 MELO-PC              2:30.00    2:30.85        
       35.90  1:14.11  1:53.02  2:30.85                                    
  3 Meyer, Marguerite         49 TOC-PC               2:35.00    2:42.32        
       37.30  1:18.54  2:01.11  2:42.32                                    
  4 Dornan, Gwen A            45 USF-PC               2:47.44    2:48.60        
       38.58  1:21.38  2:05.37  2:48.60                                    
  5 Jensen, Suzan M           49 MELO-PC              3:20.00    3:15.75        
       43.89  1:33.33  2:25.26  3:15.75                                    
  6 Basile, Katy              49 MELO-PC              3:30.00    3:20.21        
       46.21  1:38.12  2:31.27  3:20.21                                    
 
Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curran, Margee M          47 WCM-PC               5:04.00    4:55.92        
       33.45  1:09.70  1:47.43  2:24.85  3:02.86  3:40.92  4:19.04  4:55.92
  2 Dornan, Gwen A            45 USF-PC               6:03.06    5:56.01        
       39.98  1:24.32  2:09.68           2:55.36  3:41.04  4:26.82  5:12.47
     5:56.01                                                               
  3 Williamson, Ana M         47 LOM-PC               6:40.00    6:51.86        
       40.33  1:29.89  2:21.94           3:15.75  4:09.59  5:04.53  5:58.77
     6:51.86                                                               
  4 Jensen, Suzan M           49 MELO-PC              6:50.00    6:57.98        
       45.82  1:35.86  2:29.09  3:23.56  4:17.46  5:12.03  6:07.10  6:57.98
  5 Focha, Teresa M           47 MAAC-PC              7:10.07    7:15.69        
       48.28  1:40.91  2:36.23  3:31.78  4:27.45  5:23.91  6:20.44  7:15.69
  6 Welton, Cindy L           45 MELO-PC              7:20.00    7:22.45        
       46.50  1:40.01  2:35.76  3:34.91  4:34.02  5:29.87  6:26.47  7:22.45
  7 Marks, Sidney N           45 MELO-PC              8:30.00    8:04.98        
       51.55  1:49.80  2:51.52           4:57.10  6:01.04  7:03.86  8:04.98
 -- Matena, Jana              46 MELO-PC              5:02.00         NS        
 
Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welton, Cindy L           45 MELO-PC              1:00.00      52.01        
  2 Jollymour, Terri J        47 MELO-PC              1:00.00      53.34        
  3 Marks, Sidney N           45 MELO-PC              1:10.00      53.44        
 
Women 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Applewhite, Juliette      46 MELO-PC              1:35.07    1:25.38        
       41.53  1:25.38                                                      
  2 Focha, Teresa M           47 MAAC-PC              1:56.51    2:01.66        
       56.96  2:01.66                                                      
 
Women 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Focha, Teresa M           47 MAAC-PC              4:01.55    4:19.81        
     1:01.32  2:07.48  3:14.13  4:19.81                                    
 
Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hill, Jayne A             47 UN-PC                  44.44      44.15        
  2 Williamson, Ana M         47 LOM-PC                 50.00      45.94        
  3 Applewhite, Juliette      46 MELO-PC                45.00      46.94        
  4 Griffin, Linda C          47 MELO-PC                49.00      47.75        
  5 Jollymour, Terri J        47 MELO-PC                55.00      49.57        
  6 MC Graw, Patty K          46 MELO-PC                50.00      51.40        
  7 Fertig, Heidi E           49 MELO-PC              1:00.00      57.77        
  8 Welton, Cindy L           45 MELO-PC              1:00.00      58.62        
 
Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hill, Jayne A             47 UN-PC                1:39.30    1:39.41        
       48.60  1:39.41                                                      
  2 Basile, Katy              49 MELO-PC              2:15.00    2:02.48        
       59.70  2:02.48                                                      
 
Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hill, Jayne A             47 UN-PC                  37.05      35.77        
  2 Meyer, Marguerite         49 TOC-PC                 36.00      38.80        
  3 Dornan, Gwen A            45 USF-PC                 38.68      39.49        
  4 Griffin, Linda C          47 MELO-PC                44.00      43.25        
  5 Williamson, Ana M         47 LOM-PC                 47.50      45.38        
  6 Focha, Teresa M           47 MAAC-PC                43.82      47.89        
  7 Basile, Katy              49 MELO-PC              1:00.00      53.91        
 -- Welton, Cindy L           45 MELO-PC              1:00.00         DQ        
 
Women 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hill, Jayne A             47 UN-PC                1:27.39    1:33.35        
       37.64  1:33.35                                                      
  2 Focha, Teresa M           47 MAAC-PC              1:38.99    1:51.27        
       52.78  1:51.27                                                      
  3 Basile, Katy              49 MELO-PC              2:00.00    1:56.92        
       56.01  1:56.92                                                      
 
Women 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Marguerite         49 TOC-PC               3:00.00    3:12.87        
       39.58  1:32.74  2:31.88  3:12.87                                    
  2 Hill, Jayne A             47 UN-PC                3:19.86    3:15.37        
       37.90  1:32.55  2:28.33  3:15.37                                    
  3 Basile, Katy              49 MELO-PC              4:00.00    3:48.51        
       53.81  1:51.45  2:57.09  3:48.51                                    
  4 MC Graw, Patty K          46 MELO-PC              3:45.00    4:00.35        
       55.81  1:57.99  3:03.16  4:00.35                                    
 
Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Barbara L          52 MELO-PC                30.00      29.07        
  2 Boyer, Karen L            52 PCAM-PC                33.43      33.89        
  3 Haufler, Susan L          51 MAM-PC                 41.00      37.87        
  4 Cherry, Barbara Dunn      53 LOM-PC                 39.50      41.58        
 -- Eisenman, Judy A          54 TAM-PC                 35.93         NS        
 
Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Braun, Andrea S           52 MELO-PC                55.00         NS        
 
Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Barbara L          52 MELO-PC              1:13.00    1:07.69        
       32.89  1:07.69                                                      
  2 Burrows, Cindi            51 CVM-PC               1:15.00    1:17.08        
       37.90  1:17.08                                                      
  3 Quinn, Phyllis E          53 TOC-PC               1:20.00    1:18.23        
       38.20  1:18.23                                                      
  4 Engelmann, Katherine E    50 MELO-PC              1:15.00    1:24.97        
       37.37  1:24.97                                                      
  5 Haufler, Susan L          51 MAM-PC               1:50.00    1:27.96        
       41.02  1:27.96                                                      
  6 Braun, Andrea S           52 MELO-PC              2:00.00    1:28.53        
       41.87  1:28.53                                                      
  7 Jasek, Mary L             54 MELO-PC              1:28.76    1:29.82        
       43.42  1:29.82                                                      
  8 Renner, Heidi A           51 MELO-PC              2:00.00    2:01.73        
       59.28  2:01.73                                                      
 
Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, Phyllis E          53 TOC-PC               2:46.00    2:49.22        
       39.17  1:22.59  2:07.27  2:49.22                                    
  2 Engelmann, Katherine E    50 MELO-PC                   NT    3:15.97        
       40.82  1:28.12  2:21.93  3:15.97                                    
  3 Braun, Andrea S           52 MELO-PC              3:20.00    3:16.46        
       44.36  1:33.67  2:26.55  3:16.46                                    
  4 Haufler, Susan L          51 MAM-PC                    NT    3:22.77        
       43.07  1:31.75  2:26.62  3:22.77                                    
  5 Renner, Heidi A           51 MELO-PC              4:04.00    4:19.57        
     1:00.52  2:06.81  3:15.72  4:19.57                                    
 
Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, Phyllis E          53 TOC-PC               5:45.00    5:54.91        
       40.59  1:25.12  2:10.48  2:56.17  3:41.69  4:26.77  5:11.63  5:54.91
  2 Strauss, Judy             54 MELO-PC              6:30.00    6:33.68        
       42.58  1:29.63  2:19.11           3:09.58  3:59.97  4:51.12  5:43.22
     6:33.68                                                               
 
Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ausserer, Laurel A        53 MELO-PC                45.00      44.66        
 
Women 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Barbara L          52 MELO-PC              1:36.00    1:24.95        
       42.10  1:24.95                                                      
  2 Quinn, Phyllis E          53 TOC-PC               1:36.00    1:35.32        
       47.08  1:35.32                                                      
  3 Cherry, Barbara Dunn      53 LOM-PC               1:40.00    1:56.54        
       52.80  1:56.54                                                      
  4 Renner, Heidi A           51 MELO-PC              2:10.00    2:13.55        
     1:05.54  2:13.55                                                      
 
Women 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stites, Jane K            51 MELO-PC              2:58.00    3:16.68        
       42.68  1:33.06  2:25.63  3:16.68                                    
 
Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyer, Karen L            52 PCAM-PC                44.55      44.43        
  2 Burrows, Cindi            51 CVM-PC                 48.00      46.73        
  3 Jasek, Mary L             54 MELO-PC                46.57      47.27        
  4 Cherry, Barbara Dunn      53 LOM-PC                 50.00      52.60        
  5 Haufler, Susan L          51 MAM-PC                 58.00      55.92        
 
Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyer, Karen L            52 PCAM-PC              1:35.00    1:40.51        
       47.98  1:40.51                                                      
  2 Burrows, Cindi            51 CVM-PC               1:45.00    1:42.12        
       47.97  1:42.12                                                      
  3 Jasek, Mary L             54 MELO-PC              1:47.48    1:52.02        
       54.81  1:52.02                                                      
 
Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyer, Karen L            52 PCAM-PC                37.37      39.07        
  2 Ausserer, Laurel A        53 MELO-PC                40.00      44.06        
  3 Cherry, Barbara Dunn      53 LOM-PC                 44.00      46.69        
 
Women 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cherry, Barbara Dunn      53 LOM-PC               4:00.00    3:53.18        
       48.73  1:53.06  2:57.00  3:53.18                                    
 
Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              57 TAM-PC                 30.50      29.43        
  2 Brittingham, Regina       57 WCM-PC                 35.00      36.48        
  3 Burrell, Grendel S        57 USF-PC                 40.00      37.36        
  4 Morishima, Emiko          59 UN-PC                  45.00      40.23        
  5 Baker, Gini M             58 SDSM-PC                39.90      41.26        
  6 MC Call, Janice J         55 MELO-PC              1:00.00      44.53        
  7 Caldwell, Joan C          57 MELO-PC              1:00.00      50.60        
 -- Heideman, Edith S         58 MELO-PC              1:00.00         NS        
 
Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brennan, Janice           56 MELO-PC              1:10.00    1:09.36        
 
Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burrell, Grendel S        57 USF-PC               1:40.00    1:25.22        
       42.87  1:25.22                                                      
  2 Baker, Gini M             58 SDSM-PC              1:45.90    1:34.31        
       44.93  1:34.31                                                      
  3 Morishima, Emiko          59 UN-PC                1:42.00    1:39.03        
       44.83  1:39.03                                                      
  4 Zucconi, Lin              57 TTAM-PC              1:45.00    1:46.37        
       51.00  1:46.37                                                      
  5 MC Call, Janice J         55 MELO-PC              2:00.00    1:47.15        
       50.09  1:47.15                                                      
  6 Caldwell, Joan C          57 MELO-PC              2:10.00    1:59.00        
       53.34  1:59.00                                                      
 -- Heideman, Edith S         58 MELO-PC              2:05.00         NS        
 
Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saal, Mary J              55 USF-PC               3:10.00    3:07.02        
       44.13  1:31.83  2:20.09  3:07.02                                    
  2 Brittingham, Regina       57 WCM-PC               3:10.00    3:08.58        
       43.39  1:32.52  2:21.68  3:08.58                                    
  3 Baker, Gini M             58 SDSM-PC              3:38.90    3:32.24        
       47.17  1:40.02  2:37.12  3:32.24                                    
  4 Zucconi, Lin              57 TTAM-PC              3:26.00    3:38.01        
       50.70  1:46.56  2:42.98  3:38.01                                    
 -- Heideman, Edith S         58 MELO-PC              4:10.00         NS        
 
Women 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saal, Mary J              55 USF-PC               6:20.00    6:23.16        
       43.84  1:32.18  2:21.34           3:10.05  3:59.21  4:46.97  5:35.90
     6:23.16                                                               
  2 Burrell, Grendel S        57 USF-PC               8:00.00    6:32.76        
       45.79  1:33.96  2:23.80  3:14.16  4:04.29  4:54.67  5:45.01  6:32.76
  3 Brittingham, Regina       57 WCM-PC               7:00.00    6:41.82        
       48.02  1:40.33  2:31.97  3:23.77  4:14.91  5:05.62  5:55.04  6:41.82
  4 Zucconi, Lin              57 TTAM-PC              7:30.00    7:28.04        
       50.13  1:46.81  2:43.69  3:42.44  4:38.58  5:36.75  6:33.66  7:28.04
  5 Heideman, Edith S         58 MELO-PC              8:15.00    8:27.09        
       51.56  1:54.33  3:00.01  4:06.69  5:12.25  6:18.23  7:23.82  8:27.09
 
Women 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zucconi, Lin              57 TTAM-PC              1:15.00    1:07.52        
 
Women 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              57 TAM-PC               1:20.00    1:16.37        
       36.50  1:16.37                                                      
  2 Brittingham, Regina       57 WCM-PC               1:50.00    1:45.49        
       52.76  1:45.49                                                      
  3 Walker, Jane G            57 MELO-PC              2:08.00    2:02.81        
     1:00.38  2:02.81                                                      
 
Women 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              57 TAM-PC               3:00.00    2:51.92        
       39.28  1:22.38  2:07.13  2:51.92                                    
  2 Brittingham, Regina       57 WCM-PC               4:00.00    3:46.03        
       54.64  1:53.65  2:51.89  3:46.03                                    
 
Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              57 TAM-PC                 45.00      44.38        
  2 Burrell, Grendel S        57 USF-PC                 45.00      47.92        
 
Women 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burrell, Grendel S        57 USF-PC               1:45.00    1:44.82        
       50.50  1:44.82                                                      
  2 Saal, Mary J              55 USF-PC               2:10.00    1:53.20        
       54.38  1:53.20                                                      
  3 Baker, Gini M             58 SDSM-PC              2:24.90    2:17.24        
     1:03.39  2:17.24                                                      
 
Women 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morishima, Emiko          59 UN-PC                  55.00      51.07        
  2 Walker, Jane G            57 MELO-PC              1:00.00      58.92        
 
Women 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saal, Mary J              55 USF-PC               2:00.00    1:58.23        
       54.86  1:58.23                                                      
  2 Walker, Jane G            57 MELO-PC              2:10.00    2:00.69        
       57.18  2:00.69                                                      
 
Women 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              57 TAM-PC               3:00.00    2:44.48        
       33.50  1:16.37  2:08.47  2:44.48                                    
  2 Saal, Mary J              55 USF-PC               3:50.00    3:46.11        
       55.37  1:57.22  2:57.63  3:46.11                                    
  3 Morishima, Emiko          59 UN-PC                4:05.00    4:00.80        
       53.79  1:57.49  3:03.69  4:00.80                                    
  4 Walker, Jane G            57 MELO-PC              4:20.00    4:13.73        
       57.56  2:01.81  3:17.28  4:13.73                                    
 
Women 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           64 STAN-PC                48.50      43.40        
 
Women 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collin, Edith             63 MELO-PC              2:00.00    1:49.53        
       52.75  1:49.53                                                      
 -- Dutro, Cynthia L          60 MELO-PC              1:45.00         NS        
 
Women 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collin, Edith             63 MELO-PC              4:00.00    3:55.71        
       52.86  1:53.69  2:56.22  3:55.71                                    
 
Women 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dutro, Cynthia L          60 MELO-PC              6:20.00    6:47.10        
       47.09           1:22.33           1:37.89  1:40.36           2:29.72
     6:10.79  6:47.10                                                      
 
Women 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           64 STAN-PC              4:10.00    4:05.68        
     1:01.46  2:04.19  3:06.41  4:05.68                                    
  2 Collin, Edith             63 MELO-PC              5:00.00    4:49.73        
     1:09.17  2:23.32  3:37.88  4:49.73                                    
 
Women 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dutro, Cynthia L          60 MELO-PC                50.00      51.76        
 
Women 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           64 STAN-PC              1:44.30    1:44.34        
       51.78  1:44.34                                                      
  2 Dutro, Cynthia L          60 MELO-PC              2:05.00    1:52.20        
       52.87  1:52.20                                                      
 
Women 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           64 STAN-PC                49.40      46.17        
  2 Dutro, Cynthia L          60 MELO-PC                55.00      51.12        
 
Women 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           64 STAN-PC              1:53.00    1:49.21        
       50.34  1:49.21                                                      
  2 Dutro, Cynthia L          60 MELO-PC                   NT    1:58.68        
       55.84  1:58.68                                                      
 
Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Ridout, Nancy J           66 TAM-PC                 37.20         NS        
 
Women 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long, Anne B              66 MELO-PC              1:38.00    1:40.84        
       49.13  1:40.84                                                      
 
Women 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long, Anne B              66 MELO-PC              3:27.00    3:38.19        
       49.44  1:44.34  2:42.30  3:38.19                                    
 
Women 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long, Anne B              66 MELO-PC              7:00.00    7:25.23        
       51.37  1:46.94  2:44.98  3:42.58  4:39.79  5:37.04  6:33.13  7:25.23
 
Women 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kay, Ann                  74 MELO-PC                46.00      43.20        
  2 French, Louise M          72 MELO-PC              1:07.00    1:11.02        
 
Women 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Kay, Ann                  74 MELO-PC              1:40.00         NS        
 
Women 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kay, Ann                  74 MELO-PC              1:45.00    1:55.91        
       54.69  1:55.91                                                      
 
Women 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kay, Ann                  74 MELO-PC              3:50.00    4:11.08        
       57.63  2:01.31  3:07.49  4:11.08                                    
 
Women 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 French, Louise M          72 MELO-PC              1:16.10    1:21.27        
 
Women 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kay, Ann                  74 MELO-PC                55.00      54.42        
 
Women 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       75 RINC-PC                45.00      48.76        
  2 Johsens, Vivian K         77 MELO-PC              1:30.00    1:24.64        
 
Women 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             77 WCM-PC               1:50.00    1:44.37        
       49.05  1:44.37                                                      
  2 Barry, Marty              75 RHMS-PC              2:45.00    2:15.72        
     1:03.29  2:15.72                                                      
  3 Johsens, Vivian K         77 MELO-PC              3:00.00    3:06.61        
     1:26.76  3:06.61                                                      
 
Women 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             77 WCM-PC               3:50.00    3:43.60        
       49.32  1:44.91  2:44.38  3:43.60                                    
 
Women 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             77 WCM-PC               7:50.00    7:56.81        
       54.47  1:53.70  2:56.05  3:56.66  4:57.86  5:58.18  6:58.69  7:56.81
 
Women 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johsens, Vivian K         77 MELO-PC              1:45.00    1:41.93        
 
Women 75-79 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Marty              75 RHMS-PC              3:05.00    2:24.25        
     1:10.14  2:24.25                                                      
 
Women 75-79 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       75 RINC-PC              4:20.00    4:33.47        
     1:03.51  2:11.92  3:23.66  4:33.47                                    
 
Women 75-79 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       75 RINC-PC              2:10.00    2:16.15        
     1:04.68  2:16.15                                                      
 
Women 75-79 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             77 WCM-PC                 58.00      58.25        
 
Women 75-79 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       75 RINC-PC              2:15.00    2:35.53        
     1:10.92  2:35.53                                                      
 
Women 75-79 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       75 RINC-PC              4:15.00    4:32.38        
     1:03.15  2:12.46  3:27.49  4:32.38                                    
 
Women 80-84 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         82 SMMM-PC             12:45.00   13:41.80        
     1:36.56  3:25.17  5:08.14  6:51.92  8:34.50 10:18.47 12:02.48 13:41.80
 
Women 80-84 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         82 SMMM-PC              6:31.00    6:56.74        
     1:43.94  3:26.14  5:11.93  6:56.74                                    
 
Women 80-84 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         82 SMMM-PC              1:42.00    2:18.60        
 
Women 80-84 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         82 SMMM-PC              3:46.00    5:04.51        
     2:22.92  5:04.51                                                      
 
Women 80-84 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         82 SMMM-PC              7:32.00    8:53.75        
     2:29.90  4:21.86  7:20.10  8:53.75                                    
 
Women 85-89 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Margery            86 TOC-PC                 48.76      51.07        
 
Women 85-89 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Margery            86 TOC-PC               1:48.02    1:53.53        
       53.91  1:53.53                                                      
 
Women 85-89 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howell, Jae               86 WCM-PC               1:35.00    1:16.83        
  2 Meyer, Margery            86 TOC-PC               1:30.00    1:19.75        
 
Women 85-89 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howell, Jae               86 WCM-PC               3:00.00    2:54.58        
     1:23.88  2:54.58                                                      
  2 Meyer, Margery            86 TOC-PC               3:10.00    2:58.00        
     1:24.16  2:58.00                                                      
 
Women 85-89 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howell, Jae               86 WCM-PC               1:30.00    1:24.91        
  2 Meyer, Margery            86 TOC-PC               1:45.00    1:26.71        
 
Women 85-89 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howell, Jae               86 WCM-PC               3:10.00    3:07.97        
     1:29.91  3:07.97                                                      
 
Women 85-89 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howell, Jae               86 WCM-PC               6:00.00    5:53.03        
     1:27.40  2:56.32  4:28.33  5:53.03                                    
 
Men 18-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oldehoff, William E       24 CM-PC                1:15.77    1:22.38        
       40.38  1:22.38                                                      
 
Men 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oldehoff, William E       24 CM-PC                  36.11      36.20        
 
Men 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oldehoff, William E       24 CM-PC                1:19.25    1:23.03        
       38.94  1:23.03                                                      
 
Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Averchenkov, Sergey       27 MELO-PC                45.00      35.42        
 
Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adam, Kennedy S           28 UN-PC                  25.00      25.46        
  2 Carse, Michael R          29 FOG-PC                 30.50      32.08        
 
Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adam, Kennedy S           28 UN-PC                  55.00      58.26        
       28.06    58.26                                                      
 
Men 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carse, Michael R          29 FOG-PC               6:10.00    6:13.03        
       38.76  1:23.56  2:09.61  2:57.50  3:45.37  4:34.84  5:24.76  6:13.03
  2 Averchenkov, Sergey       27 MELO-PC              6:00.00    7:10.06        
       48.63  1:40.26  2:34.08  3:30.62  4:26.92  5:24.52  6:20.77  7:10.06
 
Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carse, Michael R          29 FOG-PC                 37.50      38.40        
 
Men 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carse, Michael R          29 FOG-PC               1:26.00    1:29.81        
       41.74  1:29.81                                                      
 
Men 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adam, Kennedy S           28 UN-PC                1:00.00    1:06.22        
       31.00  1:06.22                                                      
  2 Ray, Scott O              27 MELO-PC              1:30.00    1:15.70        
       34.25  1:15.70                                                      
 
Men 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carse, Michael R          29 FOG-PC               3:10.00    3:08.83        
       37.79  1:28.88  2:22.06  3:08.83                                    
  2 Averchenkov, Sergey       27 MELO-PC              4:00.00    3:48.26        
       50.54  1:58.82  2:59.08  3:48.26                                    
 
Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sand, Ryan D              33 UN-PC                  30.20      28.70        
  2 Holland, Wallace G        32 MELO-PC                32.00      31.28        
  3 Hancock, Emmit M          30 MELO-PC                35.00      35.19        
 -- Mediavilla, Andres        33 STAN-PC                27.10         NS        
 -- O'Sullivan, Mark O        32 MELO-PC                48.00         NS        
 
Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moran, Brendan J          32 MELO-PC                35.00      40.82        
 
Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gaggero, David            32 TOC-PC               1:00.00      58.26        
       28.17    58.26                                                      
  2 Sand, Ryan D              33 UN-PC                1:00.50    1:04.66        
       29.92  1:04.66                                                      
  3 Holland, Wallace G        32 MELO-PC              1:05.00    1:08.86        
       32.51  1:08.86                                                      
  4 Collins, Jason J          32 SCSC-PC              1:30.00    1:16.12        
       36.45  1:16.12                                                      
 
Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sand, Ryan D              33 UN-PC                2:18.50    2:22.15        
       31.96  1:07.68  1:44.85  2:22.15                                    
  2 Holland, Wallace G        32 MELO-PC              2:20.00    2:35.68        
       35.38  1:13.29  1:54.14  2:35.68                                    
  3 Hancock, Emmit M          30 MELO-PC              2:40.00    2:52.70        
       37.26  1:19.59  2:06.16  2:52.70                                    
  4 Collins, Jason J          32 SCSC-PC              2:50.00    2:54.14        
       38.02  1:19.70  2:06.97  2:54.14                                    
 
Men 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holland, Wallace G        32 MELO-PC              5:20.00    5:43.13        
       36.33  1:17.79  2:00.66  2:45.08  3:29.85  4:14.86  4:59.54  5:43.13
  2 Hancock, Emmit M          30 MELO-PC              5:20.00    5:55.90        
       37.67  1:19.26  2:04.39  2:50.89  3:37.44  4:23.39  5:09.90  5:55.90
  3 Hachmann, Lennard         32 MELO-PC              6:00.00    6:30.77        
       44.44  1:35.07  2:25.01  3:15.64  4:05.35  4:55.06  5:44.75  6:30.77
  4 Moran, Brendan J          32 MELO-PC              6:30.00    7:20.13        
       44.41  1:36.89  2:31.57  3:29.39  4:27.35  5:25.96  6:23.54  7:20.13
  5 O'Sullivan, Mark O        32 MELO-PC              7:35.00    8:11.67        
       42.66  1:37.65  2:41.72  3:46.46  4:55.24  6:02.27  7:09.01  8:11.67
 
Men 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gaggero, David            32 TOC-PC               1:08.00    1:07.40        
       32.98  1:07.40                                                      
 
Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moran, Brendan J          32 MELO-PC                45.00      48.95        
 
Men 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Mediavilla, Andres        33 STAN-PC              1:25.00         NS        
 
Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mediavilla, Andres        33 STAN-PC                28.30      29.81        
  2 Sand, Ryan D              33 UN-PC                  33.50      32.04        
  3 Collins, Jason J          32 SCSC-PC                35.00      36.65        
  4 Hancock, Emmit M          30 MELO-PC                45.00      37.23        
 
Men 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hancock, Emmit M          30 MELO-PC              1:30.00    1:27.99        
       39.99  1:27.99                                                      
 
Men 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mediavilla, Andres        33 STAN-PC              2:40.00    2:38.67        
       33.10  1:14.40  2:00.38  2:38.67                                    
  2 Sand, Ryan D              33 UN-PC                2:37.50    2:47.15        
       34.07  1:17.81  2:07.43  2:47.15                                    
  3 Moran, Brendan J          32 MELO-PC              3:40.00    4:17.94        
     1:00.13  2:18.81  3:20.19  4:17.94                                    
 
Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bitting, Douglas C        37 TVM-PC                 28.50      28.83        
 -- Connolly, Darrin T        37 USF-PC                 28.00         NS        
 
Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newman, Joe T             36 MELO-PC                35.00      34.90        
 
Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Connolly, Darrin T        37 USF-PC               1:00.00    1:04.24        
       30.83  1:04.24                                                      
  2 Bitting, Douglas C        37 TVM-PC               1:03.00    1:04.75        
       31.46  1:04.75                                                      
  3 Collanos, Daniel          38 STRAW-PC             1:15.00    1:07.09        
       31.56  1:07.09                                                      
  4 Andeen, David G           35 MELO-PC              1:08.00    1:07.62        
       32.37  1:07.62                                                      
  5 Kinney, Eric N            39 MELO-PC              1:10.00    1:09.10        
       33.60  1:09.10                                                      
  6 Newman, Joe T             36 MELO-PC              1:20.00    1:18.28        
       38.12  1:18.28                                                      
  7 Berg, Stefan G            35 SCSC-PC              1:25.00    1:20.67        
       38.44  1:20.67                                                      
 
Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Connolly, Darrin T        37 USF-PC               2:16.50    2:23.04        
       32.10  1:08.23  1:46.28  2:23.04                                    
  2 Bitting, Douglas C        37 TVM-PC               2:28.00    2:29.46        
       33.49  1:11.15  1:50.42  2:29.46                                    
  3 Kinney, Eric N            39 MELO-PC              2:25.00    2:30.32        
       33.97  1:11.19  1:50.66  2:30.32                                    
  4 Berg, Stefan G            35 SCSC-PC              3:05.00    3:06.22        
       38.71  1:23.14  2:14.47  3:06.22                                    
 
Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Connolly, Darrin T        37 USF-PC               4:55.00    5:09.72        
       32.77  1:08.93  1:48.06  2:28.49  3:09.51  3:51.08  4:32.24  5:09.72
  2 Bianchi, Tito J           37 MELO-PC              5:45.00    5:17.89        
       35.68  1:15.41  1:55.93  2:36.97  3:18.24  3:58.89  4:40.03  5:17.89
  3 Andeen, David G           35 MELO-PC              5:15.00    5:21.51        
       35.66  1:14.16  1:53.97  2:34.70  3:15.80  3:57.81  4:40.86  5:21.51
  4 Schroedl, Jason M         39 MELO-PC              5:30.00    5:39.99        
       36.17  1:16.85  1:59.54  2:44.32  3:28.75  4:13.39  4:57.56  5:39.99
 -- Ingardia, Michael A       38 MELO-PC              4:50.00         NS        
 
Men 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newman, Joe T             36 MELO-PC                55.00      46.62        
 
Men 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Connolly, Darrin T        37 USF-PC               1:15.50    1:17.89        
       38.11  1:17.89                                                      
 -- Collanos, Daniel          38 STRAW-PC             1:15.00         DQ        
       36.55       DQ                                                      
 
Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nelson, Sadler            37 MELO-PC                42.00      38.93        
  2 Milman, Oleg              35 RINC-PC                37.00      39.13        
  3 Atighi, Mazdak            35 UN-PC                  40.00      40.32        
  4 Newman, Joe T             36 MELO-PC                50.00      46.29        
 
Men 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collanos, Daniel          38 STRAW-PC             1:20.00    1:19.19        
       36.57  1:19.19                                                      
  2 Milman, Oleg              35 RINC-PC              1:26.00    1:24.60        
       40.44  1:24.60                                                      
  3 Nelson, Sadler            37 MELO-PC              1:28.00    1:25.65        
       40.67  1:25.65                                                      
 
Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Matt          37 USF-PC                 30.50      30.85        
  2 Kinney, Eric N            39 MELO-PC                30.55      32.17        
 
Men 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Matt          37 USF-PC               1:05.50    1:06.69        
       31.28  1:06.69                                                      
  2 Kinney, Eric N            39 MELO-PC              1:10.00    1:12.87        
       33.70  1:12.87                                                      
 
Men 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nelson, Sadler            37 MELO-PC              2:47.50    2:48.44        
       36.36  1:22.47  2:09.70  2:48.44                                    
  2 Newman, Joe T             36 MELO-PC              3:30.00    3:32.54        
       49.77  1:48.78  2:45.25  3:32.54                                    
 -- Bitting, Douglas C        37 TVM-PC               3:00.00         DQ        
 
Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Makani, Gautam            42 MELO-PC                50.00      39.02        
  2 Chaudhri, Vinay K         43 MELO-PC              1:10.00    1:03.74        
 
Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roth, Andrew M            40 SAC-PC                 33.50      29.15        
  2 Texido, Michael A         42 MELO-PC                32.00      29.71        
  3 Fine, Kenneth M           40 MELO-PC                35.00      34.48        
 -- Langner, Mikael D         40 USF-PC                 28.00         NS        
 
Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scheiner, Andrew D        40 STAN-PC              1:00.91    1:01.66        
       29.63  1:01.66                                                      
  2 Mauney, David M           40 MELO-PC              1:05.00    1:03.73        
       30.56  1:03.73                                                      
  3 Roth, Andrew M            40 SAC-PC               1:09.99    1:05.06        
       31.50  1:05.06                                                      
  4 Craven, Rob               43 MAM-PC               1:04.00    1:06.48        
       31.25  1:06.48                                                      
  5 Texido, Michael A         42 MELO-PC              1:12.00    1:07.97        
       33.11  1:07.97                                                      
  6 Mockus, Jeff              44 FGM-PC               1:02.40    1:10.88        
       33.79  1:10.88                                                      
  7 Fine, Kenneth M           40 MELO-PC              1:15.00    1:20.43        
       37.16  1:20.43                                                      
  8 Fotovat, Mehran           40 STAN-PC              1:45.00    1:21.52        
       38.27  1:21.52                                                      
  9 Chaudhri, Vinay K         43 MELO-PC              2:30.00    2:33.83        
     1:10.05  2:33.83                                                      
 
Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scheiner, Andrew D        40 STAN-PC              2:09.42    2:11.66        
       30.20  1:03.34  1:37.72  2:11.66                                    
  2 Langner, Mikael D         40 USF-PC               2:10.00    2:13.74        
       31.93  1:06.32  1:40.67  2:13.74                                    
  3 Roth, Andrew M            40 SAC-PC               2:29.99    2:22.87        
       33.05  1:08.39  1:45.43  2:22.87                                    
  4 Mockus, Jeff              44 FGM-PC               2:27.31    2:36.89        
       35.18  1:13.99  1:55.95  2:36.89                                    
  5 Texido, Michael A         42 MELO-PC              2:40.00    2:41.00        
       37.36  1:18.74  2:00.90  2:41.00                                    
  6 Fine, Kenneth M           40 MELO-PC              3:00.00    3:01.57        
       39.16  1:24.71  2:13.55  3:01.57                                    
  7 Fotovat, Mehran           40 STAN-PC              3:30.00    3:09.64        
       38.67  1:24.11  2:16.29  3:09.64                                    
 
Men 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scheiner, Andrew D        40 STAN-PC              4:30.51    4:33.26        
       31.31  1:04.48  1:38.74  2:13.21  2:48.26  3:23.36  3:58.92  4:33.26
  2 Langner, Mikael D         40 USF-PC               5:00.00    5:06.20        
       31.89  1:06.25  1:43.23  2:22.94  3:02.58  3:43.93  4:25.39  5:06.20
  3 Rohlen, Duke S            41 MELO-PC              5:40.00    5:33.22        
       37.30  1:16.83  1:57.84  2:40.19  3:23.63  4:06.82  4:51.13  5:33.22
  4 Mockus, Jeff              44 FGM-PC               5:02.42    5:33.47        
       37.50  1:17.60  1:59.89  2:43.20  3:26.98  4:10.61  4:53.62  5:33.47
  5 Fine, Kenneth M           40 MELO-PC              6:30.00    6:32.59        
              1:32.12           3:13.27  4:04.42  4:55.44  5:45.78  6:32.59
  6 Marco, Philippe H         44 MELO-PC              7:20.00    6:41.63        
       41.04  1:29.54  2:20.92  3:13.03  4:06.20  4:59.03  5:52.51  6:41.63
  7 Fotovat, Mehran           40 STAN-PC              7:10.00    7:12.20        
       44.01  1:34.39  2:29.17  3:26.38           5:22.06  6:19.86  7:12.20
  8 Berry, Neerav             43 MELO-PC             10:00.00   11:24.15        
     1:05.74  2:21.85  3:45.46  5:14.90  6:47.54  8:21.64  9:53.61 11:24.15
 
Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mauney, David M           40 MELO-PC                40.00      39.44        
  2 Berry, Neerav             43 MELO-PC                45.00    2:02.34        
 
Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Craven, Rob               43 MAM-PC               1:17.00    1:18.41        
       38.16  1:18.41                                                      
  2 McSweeney, Brian          41 USF-PC               1:10.00    1:18.52        
       37.27  1:18.52                                                      
  3 Fine, Kenneth M           40 MELO-PC              1:44.00    1:47.91        
       51.24  1:47.91                                                      
 
Men 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McSweeney, Brian          41 USF-PC               2:30.00    2:52.67        
       38.74  1:21.65  2:07.49  2:52.67                                    
  2 Shepherd, Peter J         42 MELO-PC              3:20.57    3:20.19        
       46.38  1:36.50  2:29.59  3:20.19                                    
 
Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chappell, Matthew D       44 USF-PC                 38.98      37.39        
  2 Makani, Gautam            42 MELO-PC                55.00      48.05        
  3 Fine, Kenneth M           40 MELO-PC                50.00      53.33        
 -- Hinrichs, Brad A          44 MELO-PC                46.00         NS        
 
Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chappell, Matthew D       44 USF-PC               1:25.98    1:21.95        
       38.48  1:21.95                                                      
  2 Roth, Andrew M            40 SAC-PC               1:29.99    1:24.85        
       40.48  1:24.85                                                      
  3 Makani, Gautam            42 MELO-PC              2:05.00    1:43.09        
       48.77  1:43.09                                                      
 
Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mauney, David M           40 MELO-PC                34.00      30.95        
  2 Roth, Andrew M            40 SAC-PC                 34.50      32.07        
  3 McSweeney, Brian          41 USF-PC                 32.00      33.60        
 
Men 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scheiner, Andrew D        40 STAN-PC              2:51.01    2:40.13        
       33.82  1:17.36  2:05.11  2:40.13                                    
  2 Langner, Mikael D         40 USF-PC               2:30.00    2:43.14        
       35.60  1:16.92  2:06.74  2:43.14                                    
  3 Mockus, Jeff              44 FGM-PC               3:11.20    3:10.68        
       38.98  1:31.44  2:30.25  3:10.68                                    
  4 Makani, Gautam            42 MELO-PC              4:30.00    4:11.44        
       59.93  2:12.18  3:17.68  4:11.44                                    
 
Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Swart, Gary E             47 MELO-PC                36.00         NS        
 
Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ericsson, Ken C           48 RHMS-PC                25.75      26.43        
  2 MC Cracken, Bill          47 TVM-PC                 28.90      29.62        
  3 Gustavson, Jeff A         46 TSUN-PC                32.00      30.08        
  4 Blankley, Stephen M       46 UN-PC                  40.00      30.45        
  5 Campbell, Chris           47 MVM-PC                 30.60      30.93        
  6 Walker, Byron             49 MAAC-PC                32.39      35.33        
 -- Carlin, Bob W             45 MELO-PC                32.00         NS        
 
Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ericsson, Ken C           48 RHMS-PC              1:00.50    1:02.18        
       29.81  1:02.18                                                      
  2 MC Cracken, Bill          47 TVM-PC               1:01.00    1:02.42        
       30.25  1:02.42                                                      
  3 Humphrey, Al S            49 MELO-PC              1:01.00    1:02.83        
       30.57  1:02.83                                                      
  4 Gustavson, Jeff A         46 TSUN-PC              1:12.00    1:06.66        
       31.14  1:06.66                                                      
  5 Llach, Eduardo            49 MELO-PC              1:15.00    1:08.50        
       32.95  1:08.50                                                      
  6 Lee, Gary M               49 STAN-PC              1:10.83    1:10.66        
       31.91  1:10.66                                                      
  7 Blankley, Stephen M       46 UN-PC                1:30.00    1:11.63        
       33.28  1:11.63                                                      
  8 Nighan, Bill L            46 LOM-PC               1:17.00    1:12.43        
       34.05  1:12.43                                                      
  9 Carlin, Bob W             45 MELO-PC              1:18.00    1:18.35        
       38.83  1:18.35                                                      
 10 Walker, Byron             49 MAAC-PC              1:13.62    1:18.66        
       39.40  1:18.66                                                      
 
Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MC Cracken, Bill          47 TVM-PC               2:13.00    2:12.69        
       31.52  1:05.14  1:39.12  2:12.69                                    
  2 Gustavson, Jeff A         46 TSUN-PC              2:35.00    2:29.41        
       34.77  1:12.05  1:51.50  2:29.41                                    
  3 Campbell, Chris           47 MVM-PC               2:30.00    2:31.99        
       34.96  1:13.28  1:52.72  2:31.99                                    
  4 Llach, Eduardo            49 MELO-PC              2:30.00    2:32.71        
       34.72  1:12.61  1:52.79  2:32.71                                    
  5 Taylor, Ronald A          48 UN-PC                2:27.12    2:32.89        
       34.38  1:12.20  1:52.54  2:32.89                                    
  6 Marshall, Scott F         47 MELO-PC              2:35.00    2:34.75        
       36.83  1:16.55  1:56.82  2:34.75                                    
  7 Nighan, Bill L            46 LOM-PC               3:00.00    2:44.21        
       37.08  1:19.13  2:02.50  2:44.21                                    
  8 Lee, Gary M               49 STAN-PC              2:55.00    2:47.87        
       37.28  1:19.58  2:03.10  2:47.87                                    
  9 Carlin, Bob W             45 MELO-PC              3:00.00    3:05.36        
       40.77  1:26.50  2:14.94  3:05.36                                    
 10 Mandelkern, Dave          49 MELO-PC              4:00.00    4:45.45        
     1:02.54  2:11.00  3:27.79  4:45.45                                    
 
Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MC Cracken, Bill          47 TVM-PC               4:42.00    4:40.59        
       32.49  1:07.07  1:42.87  2:18.84  2:54.56  3:30.21  4:05.93  4:40.59
  2 Howe, Bradley S           46 STAN-PC              4:33.00    4:42.73        
       30.94  1:04.79  1:39.84  2:14.76  2:50.74  3:27.44  4:05.26  4:42.73
  3 Humphrey, Al S            49 MELO-PC              5:00.00    5:04.29        
       33.73  1:09.70  1:47.35  2:25.17  3:04.20  3:43.63  4:24.48  5:04.29
  4 Sheeper, Tim K            45 MELO-PC              5:45.00    5:15.87        
       36.75  1:15.76  1:55.78  2:36.18  3:16.31  3:57.06  4:37.47  5:15.87
  5 Gustavson, Jeff A         46 TSUN-PC              5:30.00    5:24.97        
       37.02  1:16.45  1:57.13  2:38.13  3:20.08  4:02.13  4:44.80  5:24.97
  6 Campbell, Chris           47 MVM-PC               5:50.00    5:30.43        
       36.30  1:17.49  1:59.43  2:41.79  3:24.23  4:06.70  4:48.83  5:30.43
  7 Llach, Eduardo            49 MELO-PC              5:20.00    5:38.89        
       35.13  1:16.83  1:59.76  2:43.94  3:27.81  4:12.76  4:56.57  5:38.89
  8 Nighan, Bill L            46 LOM-PC               6:10.00    6:01.26        
       40.30  1:25.22  2:12.11  2:58.53  3:45.43  4:31.69  5:17.20  6:01.26
  9 Walker, Byron             49 MAAC-PC              6:45.00    6:23.58        
       42.89  1:28.90  2:16.80  3:07.49  3:57.04  4:46.71  5:35.57  6:23.58
 10 Carlin, Bob W             45 MELO-PC              6:40.00    6:30.70        
       41.73  1:27.24  2:15.65  3:06.86  3:58.67  4:50.51  5:42.60  6:30.70
 11 Pujol, Pierre R           46 MELO-PC              6:40.00    6:43.56        
       40.56  1:27.87  2:19.30  3:12.81  4:06.42  5:00.35  5:53.90  6:43.56
 12 Hersey, Ian L             46 MELO-PC              7:10.00    6:47.35        
       43.64                    3:17.29           5:03.73  6:47.35         
 13 Mandelkern, Dave          49 MELO-PC              9:30.00    9:26.45        
       57.80  2:01.43  3:15.11  4:30.46  5:46.42  7:00.49  8:14.26  9:26.45
 
Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Antonick, Gary M          45 STAN-PC                32.00      33.07        
 
Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howe, Bradley S           46 STAN-PC              1:10.00    1:13.83        
       36.55  1:13.83                                                      
 
Men 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Antonick, Gary M          45 STAN-PC              2:40.00    2:39.05        
       38.25  1:19.46  2:00.37  2:39.05                                    
  2 MC Cracken, Bill          47 TVM-PC               3:00.00    3:07.64        
       44.70  1:31.80  2:19.18  3:07.64                                    
  3 Campbell, Chris           47 MVM-PC               3:20.00    3:20.89        
       46.81  1:36.22  2:29.01  3:20.89                                    
 
Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ericsson, Ken C           48 RHMS-PC                33.80      34.42        
  2 Antonick, Gary M          45 STAN-PC                35.00      36.87        
  3 Swart, Gary E             47 MELO-PC                45.00      43.20        
  4 Walker, Byron             49 MAAC-PC                44.00      47.59        
 
Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ericsson, Ken C           48 RHMS-PC              1:18.00    1:15.05        
       34.99  1:15.05                                                      
  2 Antonick, Gary M          45 STAN-PC              1:20.00    1:23.06        
       39.71  1:23.06                                                      
  3 Blankley, Stephen M       46 UN-PC                1:45.00    1:35.35        
       46.60  1:35.35                                                      
 -- Antonick, Gary            45 STAN-PC              1:20.00         NS        
 
Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Antonick, Gary            45 STAN-PC                30.00      29.50        
  2 Campbell, Chris           47 MVM-PC                 35.00      34.98        
  3 Nighan, Bill L            46 LOM-PC                 42.00      36.14        
  4 Swart, Gary E             47 MELO-PC                40.00      36.97        
  5 Gustavson, Jeff A         46 TSUN-PC                40.00      39.53        
  6 Walker, Byron             49 MAAC-PC                44.00      45.87        
 -- Ericsson, Ken C           48 RHMS-PC                30.50         NS        
 
Men 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Antonick, Gary            45 STAN-PC              1:10.00    1:15.29        
       32.29  1:15.29                                                      
  2 Taylor, Ronald A          48 UN-PC                1:10.61    1:16.83        
       34.97  1:16.83                                                      
 
Men 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Antonick, Gary M          45 STAN-PC              2:30.00    2:33.59        
       32.05  1:11.77  1:56.88  2:33.59                                    
  2 Taylor, Ronald A          48 UN-PC                2:39.44    2:49.56        
       34.99  1:18.97  2:10.00  2:49.56                                    
  3 Marshall, Scott F         47 MELO-PC              3:05.00    2:58.47        
  4 Carlin, Bob W             45 MELO-PC              4:20.00    4:07.75        
     1:01.21  2:05.13  3:23.82  4:07.75                                    
 
Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Boer, Eric D          54 RHMS-PC                27.50      27.57        
  2 Heath, Robert H           51 MAM-PC                 26.49      27.64        
  3 Davis, Joseph P           50 MELO-PC                29.00      28.25        
  4 Hoxsie, Bob               50 MVM-PC                 30.00      31.00        
  5 Anderson, Robert L        53 PCAM-PC                34.00      36.48        
 -- Scheimstrom, Warren       50 SRM-PC                 27.00         NS        
 -- Morales, John R           50 SRM-PC                 27.91         NS        
 
Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katzman, Barry            54 MELO-PC                48.00      36.53        
 
Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John R           50 SRM-PC               1:02.50      59.93        
       28.86    59.93                                                      
  2 Heath, Robert H           51 MAM-PC                 59.22    1:00.58        
       28.63  1:00.58                                                      
  3 Scheimstrom, Warren       50 SRM-PC               1:00.00    1:01.45        
       29.00  1:01.45                                                      
  4 Glenn, Timothy P          52 STAN-PC                58.00    1:02.81        
       29.18  1:02.81                                                      
  5 Van Boer, Eric D          54 RHMS-PC              1:02.00    1:03.33        
       30.53  1:03.33                                                      
  6 Davis, Joseph P           50 MELO-PC              1:01.60    1:04.09        
       31.10  1:04.09                                                      
  7 Hoxsie, Bob               50 MVM-PC               1:09.00    1:11.17        
       33.30  1:11.17                                                      
  8 Fero, Michael J           50 MELO-PC              1:10.00    1:13.62        
       35.46  1:13.62                                                      
 
Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kerry            51 WCM-PC               2:17.85    2:19.10        
       32.71  1:08.29  1:44.78  2:19.10                                    
  2 Scheimstrom, Warren       50 SRM-PC               2:20.00    2:23.48        
       31.44  1:08.11  1:46.24  2:23.48                                    
  3 Glenn, Timothy P          52 STAN-PC              2:19.00    2:25.33        
       32.25  1:07.68  1:45.80  2:25.33                                    
  4 Fero, Michael J           50 MELO-PC              2:40.00    2:45.22        
       37.96  1:19.79  2:03.74  2:45.22                                    
  5 Eizadi, Soheil            51 MELO-PC              3:20.00    2:55.57        
       39.38  1:23.70  2:10.41  2:55.57                                    
 
Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glenn, Timothy P          52 STAN-PC              4:55.00    5:15.96        
       33.87  1:11.61  1:50.98  2:30.84  3:10.10  3:51.56  4:33.74  5:15.96
  2 Fero, Michael J           50 MELO-PC              5:40.00    5:41.72        
       39.72  1:23.41  2:07.48  2:50.64  3:35.09  4:18.75  5:01.27  5:41.72
  3 Eizadi, Soheil            51 MELO-PC              6:40.00    6:32.16        
       42.79  1:31.31  2:21.85  3:14.08  4:04.89  4:56.66  5:46.01  6:32.16
  4 Crankshaw, David R        53 MELO-PC              6:30.00    6:46.60        
       41.36  1:30.95  2:24.92  3:20.20  4:14.74  5:07.88  6:03.09  6:46.60
  5 Leon, Michael             51 MELO-PC              8:00.00    8:20.36        
       45.88  1:43.31  2:46.08  3:52.20  4:59.67  6:08.01  7:16.13  8:20.36
 
Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Robert L        53 PCAM-PC                50.00      47.77        
  2 Katzman, Barry            54 MELO-PC              1:00.00      48.57        
 
Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John R           50 SRM-PC               1:12.50    1:13.18        
       35.88  1:13.18                                                      
  2 Van Boer, Eric D          54 RHMS-PC              1:15.00    1:15.91        
       36.95  1:15.91                                                      
  3 Hoxsie, Bob               50 MVM-PC               1:20.00    1:25.18        
       41.02  1:25.18                                                      
 
Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Boer, Eric D          54 RHMS-PC              2:48.00    2:59.96        
       41.95  1:28.80  2:17.10  2:59.96                                    
 
Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Boer, Eric D          54 RHMS-PC                37.50      38.43        
  2 Tulin, William C          50 TAM-PC                 39.50      39.60        
  3 Davis, Joseph P           50 MELO-PC                38.50      40.06        
  4 Glenn, Timothy P          52 STAN-PC                39.90      41.81        
  5 Anderson, Robert L        53 PCAM-PC                40.00      43.10        
 -- Sinnott, Samuel C         54 MELO-PC                50.00         NS        
 
Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scheimstrom, Warren       50 SRM-PC               1:27.00    1:31.81        
       43.50  1:31.81                                                      
  2 Anderson, Robert L        53 PCAM-PC              1:40.00    1:41.11        
       49.08  1:41.11                                                      
 -- Eizadi, Soheil            51 MELO-PC              1:40.00         NS        
 -- Fero, Michael J           50 MELO-PC              1:35.00         NS        
 
Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John R           50 SRM-PC                 28.90      28.35        
  2 Heath, Robert H           51 MAM-PC                 28.38      29.42        
  3 O'Brien, Kerry            51 WCM-PC                 30.66      30.26        
  4 Hoxsie, Bob               50 MVM-PC                 38.00      36.95        
 
Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John R           50 SRM-PC               1:05.20    1:04.45        
       30.56  1:04.45                                                      
  2 Heath, Robert H           51 MAM-PC               1:04.92    1:11.63        
       32.99  1:11.63                                                      
  3 Scheimstrom, Warren       50 SRM-PC               1:10.00    1:11.72        
       32.43  1:11.72                                                      
 -- Fero, Michael J           50 MELO-PC              1:30.00         NS        
 
Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shilling, Ken R           51 STAN-PC              2:27.00    2:28.53        
       32.75  1:12.85  1:55.11  2:28.53                                    
  2 Glenn, Timothy P          52 STAN-PC              2:35.00    2:59.18        
       33.42  1:23.74  2:21.17  2:59.18                                    
  3 Eizadi, Soheil            51 MELO-PC              3:50.00    3:33.85        
       42.59  1:41.35  2:40.49  3:33.85                                    
 -- Katzman, Barry            54 MELO-PC              3:30.00         DQ        
       53.88  1:56.32  3:04.24       DQ                                    
 
Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holt, Tate                57 UN-PC                  28.00      28.06        
  2 Strnad, Jeff              56 MELO-PC                32.90      29.21        
  3 Ridinger, Kim S           57 WACM-PC                31.50      30.41        
  4 MC Clelland, Mac D        59 MAM-PC                 32.00      31.58        
  5 Goldman, John D           59 MELO-PC                33.30      33.13        
  6 Ceci, Louis G             58 STAN-PC                35.00      36.07        
 
Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sherrill, Robert          55 OMM-PC                    NT      40.27        
  2 Miller, Scott A           56 UN-PC                  42.00      40.54        
 
Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             58 MAM-PC               1:04.50    1:04.11        
       30.86  1:04.11                                                      
  2 Strnad, Jeff              56 MELO-PC              1:10.80    1:07.27        
       33.44  1:07.27                                                      
  3 Blumenthal, Paul D        56 MELO-PC              1:15.00    1:12.18        
       34.42  1:12.18                                                      
  4 Miller, Scott A           56 UN-PC                1:35.00    1:42.01        
       46.38  1:42.01                                                      
 -- Goldman, John D           59 MELO-PC              1:14.80         DQ        
 
Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             58 MAM-PC               2:22.50    2:17.82        
       32.38  1:07.25  1:42.57  2:17.82                                    
  2 Strnad, Jeff              56 MELO-PC              2:30.30    2:32.98        
       36.39  1:15.43  1:54.47  2:32.98                                    
  3 Ridinger, Kim S           57 WACM-PC              2:31.00    2:33.23        
       34.49  1:14.09  1:54.57  2:33.23                                    
  4 Miller, Scott A           56 UN-PC                3:50.00    4:05.58        
       50.00  1:50.93  2:59.00  4:05.58                                    
 
Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MC Caffery, Michael G     55 STAN-PC              5:00.00    5:01.78        
       35.58  1:13.43  1:52.18  2:30.50  3:08.79  3:46.79  4:24.95  5:01.78
  2 Strnad, Jeff              56 MELO-PC              5:13.60    5:17.99        
       37.59  1:16.86  1:56.12  2:35.82  3:16.89  3:57.46  4:38.35  5:17.99
  3 Ridinger, Kim S           57 WACM-PC              5:19.00    5:20.40        
       35.54  1:15.72  1:56.98  2:38.11  3:19.17  4:00.34  4:41.49  5:20.40
  4 Goldman, John D           59 MELO-PC              6:10.00    6:06.19        
       40.84  1:27.09  2:14.58  3:02.42  3:49.95  4:36.79  5:22.86  6:06.19
  5 Moore, Michael W          58 USF-PC               6:26.00    6:29.74        
       46.12  1:34.98  2:25.10  3:15.74  4:04.64  4:54.43  5:43.36  6:29.74
  6 Madison, David K          55 LOM-PC               7:00.00    7:16.36        
       47.60  1:42.89  2:39.50  3:36.70  4:32.27  5:27.11  6:21.18  7:16.36
  7 Miller, Scott A           56 UN-PC                8:00.00    9:35.60        
       52.14  1:54.50  3:00.97           5:57.52  7:12.60  8:26.23  9:35.60
 
Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blumenthal, Paul D        56 MELO-PC              1:29.50    1:28.39        
       41.97  1:28.39                                                      
 
Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MC Clelland, Mac D        59 MAM-PC                 41.00      40.55        
  2 MC Gregor, Cary D         58 MAM-PC                 40.00      41.86        
  3 Goldman, John D           59 MELO-PC                45.90      43.80        
  4 Ceci, Louis G             58 STAN-PC                46.00      44.87        
 -- Barnick, Robert A         57 MELO-PC                36.60         NS        
 
Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             58 MAM-PC               1:22.50    1:30.16        
       42.08  1:30.16                                                      
  2 Ridinger, Kim S           57 WACM-PC              1:29.30    1:30.50        
       42.67  1:30.50                                                      
  3 MC Gregor, Cary D         58 MAM-PC               1:28.00    1:31.54        
       44.59  1:31.54                                                      
 -- Madison, David K          55 LOM-PC               1:42.00         NS        
 
Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strnad, Jeff              56 MELO-PC                34.00      31.55        
  2 Rubinger, Martin D        59 SRM-PC                 34.00      32.15        
  3 MC Clelland, Mac D        59 MAM-PC                 38.00      38.67        
 
Men 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             58 MAM-PC               1:12.50    1:15.63        
       35.16  1:15.63                                                      
  2 Rubinger, Martin D        59 SRM-PC               1:18.00    1:17.63        
       38.68  1:17.63                                                      
  3 MC Gregor, Cary D         58 MAM-PC               1:24.00    1:31.68        
       43.09  1:31.68                                                      
 
Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blumenthal, Paul D        56 MELO-PC              3:00.00    3:10.87        
       39.09  1:29.35  2:27.05  3:10.87                                    
  2 Ceci, Louis G             58 STAN-PC              3:40.00    3:46.40        
       55.12  2:02.00  2:58.44  3:46.40                                    
 -- Madison, David K          55 LOM-PC               3:41.00         NS        
 
Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Jeremy M           60 SCAM-PC                   NT      32.26        
  2 Collin, John              63 MELO-PC                35.00      34.57        
  3 Peterson, Richard A       61 MELO-PC                36.00      38.98        
 
Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keck, Chad W              63 MELO-PC                45.00      39.44        
 
Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Jeremy M           60 SCAM-PC              1:08.20    1:12.55        
       34.13  1:12.55                                                      
  2 Peterson, Richard A       61 MELO-PC              1:24.00    1:32.69        
       42.52  1:32.69                                                      
  3 Keck, Chad W              63 MELO-PC              1:35.00    1:35.72        
       45.76  1:35.72                                                      
 
Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peterson, Richard A       61 MELO-PC              3:00.00    3:21.78        
       43.22  1:35.50  2:30.51  3:21.78                                    
  2 Keck, Chad W              63 MELO-PC              7:30.00    3:43.13        
       48.45  1:44.92  2:44.23  3:43.13                                    
 
Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jochim, Christian         60 ALMA-PC              5:40.00    5:51.05        
       41.79  1:27.21  2:13.44  2:58.90  3:43.65  4:27.89  5:11.04  5:51.05
 
Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peterson, Richard A       61 MELO-PC              1:55.00    1:54.65        
       55.06  1:54.65                                                      
 
Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jochim, Christian         60 ALMA-PC                38.16      39.11        
  2 Mortensen, Carl E         64 MELO-PC                48.00      43.89        
 
Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jochim, Christian         60 ALMA-PC              1:27.12    1:34.02        
       45.75  1:34.02                                                      
 -- Mortensen, Carl E         64 MELO-PC              1:50.00         NS        
 
Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Jeremy M           60 SCAM-PC                36.20      38.33        
 
Men 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Jeremy M           60 SCAM-PC              1:24.60    1:33.66        
       41.09  1:33.66                                                      
 
Men 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mortensen, Carl E         64 MELO-PC              3:55.00    3:33.16        
       48.08  1:49.65  2:45.08  3:33.16                                    
  2 Collin, John              63 MELO-PC              3:40.00    3:35.34        
       43.25  1:44.56  2:46.52  3:35.34                                    
 
Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shapiro, Barry L          67 UN-PC                  32.50      36.09        
 
Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leuten, Bob               65 SMMM-PC              1:15.00    1:15.86        
       37.17  1:15.86                                                      
 -- Gildea, David             65 STAN-PC              1:18.90         NS        
 
Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dawson, Bill              66 MELO-PC              2:50.00    2:42.53        
       38.09  1:19.35  2:01.86  2:42.53                                    
  2 Gildea, David             65 STAN-PC              3:20.00    2:48.44        
       39.43  1:21.78  2:05.61  2:48.44                                    
  3 Lane, Ed                  69 WCM-PC               3:05.00    3:09.67        
       42.75  1:30.58  2:21.51  3:09.67                                    
 
Men 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dawson, Bill              66 MELO-PC              5:30.00    5:42.35        
       40.19  1:23.21  2:06.74  2:50.63  3:34.09  4:17.44  5:00.65  5:42.35
  2 Leuten, Bob               65 SMMM-PC              6:25.00    5:56.62        
       41.60  1:25.48  2:12.87  2:58.66  3:44.51  4:29.92  5:14.59  5:56.62
  3 Lane, Ed                  69 WCM-PC               6:30.00    6:31.29        
       43.17  1:31.13  2:21.11  3:12.49  4:03.44  4:54.35  5:43.43  6:31.29
  4 Michael, Martin D         65 MELO-PC              6:45.00    6:47.35        
       46.44  1:36.39  2:29.57  3:22.64  4:15.80  5:08.33  5:59.93  6:47.35
 
Men 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leuten, Bob               65 SMMM-PC              4:00.00    3:25.09        
       49.97  1:41.99  2:34.44  3:25.09                                    
 
Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, David             65 STAN-PC                38.50      38.31        
  2 Shapiro, Barry L          67 UN-PC                  40.00      43.90        
  3 Perilman, Jim E           69 WCM-PC                 41.80      44.30        
 
Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, David             65 STAN-PC              1:24.50    1:24.91        
       41.01  1:24.91                                                      
  2 Perilman, Jim E           69 WCM-PC               1:36.30    1:42.03        
       49.33  1:42.03                                                      
 
Men 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           69 WCM-PC                 38.20      39.74        
 
Men 65-69 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dawson, Bill              66 MELO-PC              1:35.00    1:34.83        
       46.40  1:34.83                                                      
  2 Perilman, Jim E           69 WCM-PC               1:35.40    1:37.37        
       46.52  1:37.37                                                      
 
Men 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dawson, Bill              66 MELO-PC              3:10.00    3:16.17        
       43.54  1:38.93  2:32.81  3:16.17                                    
 
Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sulzbach, John F          74 MELO-PC                37.20      36.65        
 
Men 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        71 STAN-PC              1:40.92    1:43.12        
       49.34  1:43.12                                                      
  2 Sulzbach, John F          74 MELO-PC              2:02.00    1:50.57        
       55.08  1:50.57                                                      
 
Men 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        71 STAN-PC              3:43.92    3:48.16        
       52.52  1:51.85  2:52.30  3:48.16                                    
  2 Sulzbach, John F          74 MELO-PC              4:12.00    4:11.75        
       59.06  2:04.49  3:12.20  4:11.75                                    
 
Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        71 STAN-PC              1:49.53    1:50.59        
       52.82  1:50.59                                                      
 
Men 70-74 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        71 STAN-PC              1:39.65    1:42.82        
       51.59  1:42.82                                                      
 
Men 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        71 STAN-PC              3:45.17    3:39.74        
       51.74  1:51.22  2:52.11  3:39.74                                    
 
Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman E         76 WCM-PC                 34.00      37.37        
  2 Anderson, Paul N          75 RINC-PC                44.00      44.76        
  3 Schlange, Gunter R        78 MAAC-PC                50.00      55.90        
  4 Ammann, Charles           77 MELO-PC              1:08.00    1:10.81        
 -- Baker, Donald J           77 SDSM$-ZZ               38.90         NS        
 
Men 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman E         76 WCM-PC               1:25.00    1:29.23        
       41.84  1:29.23                                                      
  2 Anderson, Paul N          75 RINC-PC              1:40.00    1:42.31        
       46.09  1:42.31                                                      
  3 Schlange, Gunter R        78 MAAC-PC              1:46.00    2:20.69        
     1:01.06  2:20.69                                                      
 
Men 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman E         76 WCM-PC               3:25.00    3:21.14        
       44.00  1:37.50  2:30.78  3:21.14                                    
  2 Baker, Donald J           77 SDSM$-ZZ             3:30.90    3:50.61        
       47.55  1:46.41  2:52.05  3:50.61                                    
  3 Anderson, Paul N          75 RINC-PC              3:45.00    3:51.01        
       50.43  1:51.11  2:52.38  3:51.01                                    
  4 Ammann, Charles           77 MELO-PC              5:10.00    5:44.27        
     1:12.63  2:44.28  4:17.40  5:44.27                                    
 
Men 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Paul N          75 RINC-PC              8:00.00    8:16.43        
       51.70  1:53.57  2:58.15  4:03.15  5:06.89  6:12.90  7:16.80  8:16.43
 
Men 75-79 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Paul N          75 RINC-PC              2:20.00    2:18.94        
     1:06.14  2:18.94                                                      
  2 Schlange, Gunter R        78 MAAC-PC              1:54.00    2:24.86        
     1:04.44  2:24.86                                                      
 
Men 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schlange, Gunter R        78 MAAC-PC                58.00    1:00.88        
 -- Ammann, Charles           77 MELO-PC              1:40.00         DQ        
 
Men 75-79 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman E         76 WCM-PC               1:50.00    1:48.23        
       51.11  1:48.23                                                      
  2 Ammann, Charles           77 MELO-PC              3:30.00    3:30.39        
     1:39.07  3:30.39                                                      
 
Men 75-79 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Donald J           77 SDSM$-ZZ             4:09.90    5:14.11        
     1:06.54  2:38.17  4:02.46  5:14.11                                    
 
Men 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            80 SMMM-PC                46.00      47.32        
 
Men 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            80 SMMM-PC              4:27.00    4:14.66        
       57.02  2:01.19  3:07.41  4:14.66                                    
  2 Silverstein, Lou          82 ARIZ-PC              4:20.00    4:29.33        
     1:00.29  2:10.06  3:21.49  4:29.33                                    
 
Men 80-84 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silverstein, Lou          82 ARIZ-PC              9:15.00    9:21.23        
     1:01.93  2:14.65  3:27.54  4:40.60  5:52.45  7:01.82  8:13.38  9:21.23
  2 Stupfel, Don L            80 SMMM-PC              9:11.00    9:45.22        
     1:06.18  2:22.64  3:40.25  4:56.21  6:09.86  7:24.02  8:35.06  9:45.22
 
Men 80-84 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            80 SMMM-PC              2:16.00    2:11.16        
     1:02.37  2:11.16                                                      
  2 Silverstein, Lou          82 ARIZ-PC              2:10.00    2:14.03        
     1:06.37  2:14.03                                                      
 
Men 80-84 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silverstein, Lou          82 ARIZ-PC              4:25.00    4:45.67        
     1:06.39  2:20.03  3:34.31  4:45.67                                    
  2 Stupfel, Don L            80 SMMM-PC              4:42.00    4:59.41        
     1:06.99  2:24.58  3:48.44  4:59.41                                    
 
Men 80-84 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silverstein, Lou          82 ARIZ-PC              5:15.00    5:32.63        
     1:28.69  2:42.99  4:21.86  5:32.63   






Return to Pacific Masters Swimming Homepage This page was designed and produced by Michael Moore. Please report any errors or omissions to him. We would also like to hear how the page can be improved or what you would like to see. Thank you.

2008-06-15


Copyright © 2008 Pacific Masters Swimming, Inc.
http://www.pacificmasters.org/