Pacific Masters gif

Results
Pacific Masters Championships



Santa Cruz Masters
11-13 July 2008

Licensed to Pacific Masters Championship Meets
                                       Hy-Tek's Meet Manager 7/13/2008 03:32 PM
             2008 PMS Long Course Champs - 7/11/2008 to 7/13/2008              
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 27.24   8/17/2003 JESSICA FOSCHI                               
         PMS: P 27.63        1997 Terina Cook                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huang, Chelsea            20 USF-PC                 30.00      28.45  
  2 Lee, Alexandra K          21 WCM-PC                 29.18      29.96  
  3 Cleary, Colleen           20 USF-PC                 33.00      30.65  
  4 Robnett, Rachael D        23 CRUZ-PC                31.00      30.83  
  5 Taylor, Victoria          23 TVM-PC                 31.34      31.28  
  6 Gracia, Kristeen L        21 SVAM-PC                34.23      34.45  
  7 Henry, Kristen            21 SVAM-PC                38.89      37.03  
 
Women 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 58.94    8/3/2003 JESSICA FOSCHI                               
         PMS: P 59.83        2006 Laura Davis                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cleary, Colleen           20 USF-PC               1:10.00    1:07.74  
  2 Taylor, Victoria          23 TVM-PC               1:08.19    1:08.12  
  3 Schallert, Lia B          18 USF-PC               1:10.00    1:08.55  
 -- Fahmy, Jana               20 SVAM-PC              1:07.01         NS  
 -- Henry, Kristen            21 SVAM-PC              1:30.05         NS  
 
Women 18-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:03.06   8/17/2003 JESSICA FOSCHI                             
         PMS: P 2:08.12        2000 S. Schweitzer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Alexandra K          21 WCM-PC               2:17.35    2:18.46  
                1:07.97   2:18.46 (1:10.49)                                        
  2 Huang, Jessica            24 USF-PC               2:20.00    2:26.77  
                1:08.13   2:26.77 (1:18.64)                                        
  3 Taylor, Victoria          23 TVM-PC               2:34.46    2:32.44  
  4 Miller, Molly K           24 USF-PC               2:45.00    2:35.46  
                1:14.77   2:35.46 (1:20.69)                                        
 
Women 18-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:16.72    7/5/2003 JULIA STOWERS                              
         PMS: P 4:36.94        1996 Katrina Walters                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Victoria          23 TVM-PC               5:30.00    5:24.91  
                1:18.97   2:42.28 (1:23.31)   4:04.19 (1:21.91)   5:24.91 (1:20.72)
  2 Shaghaghi, Parissa        23 SVAM-PC              5:55.99    6:26.08  
                1:31.54   3:10.13 (1:38.59)   4:48.26 (1:38.13)   6:26.08 (1:37.82)
 
Women 18-24 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 18:13.47   8/20/2000 SAMANTHA BAUSHER                          
         PMS: P 18:13.47        2000 Samantha Bauscher                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Belliveau, Adrienne C     24 USF-PC              21:00.00   20:48.20  
                1:17.96   2:40.43 (1:22.47)   4:04.05 (1:23.62)   5:27.77 (1:23.72)
      6:51.86 (1:24.09)   8:15.58 (1:23.72)   9:39.63 (1:24.05)  11:03.15 (1:23.52)
     12:26.46 (1:23.31)  13:50.39 (1:23.93)  15:14.21 (1:23.82)  16:38.21 (1:24.00)
     18:02.17 (1:23.96)  19:26.03 (1:23.86)  20:48.20 (1:22.17)                    
 
Women 18-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 31.55    6/3/1990 TORI SMITH                                   
         PMS: P 31.99        2006 Laura Davis                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huang, Chelsea            20 USF-PC                 36.00      34.40  
  2 Belliveau, Adrienne C     24 USF-PC                 36.00      35.38  
  3 Barrus, Kaydi             23 SVAM-PC                32.79      35.52  
  4 Miller, Molly K           24 USF-PC                 40.00      37.75  
  5 Taylor, Victoria          23 TVM-PC                 38.60      38.02  
  6 Gracia, Kristeen L        21 SVAM-PC                41.04      41.50  
 
Women 18-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:04.87   8/20/2000 S SCHWEITZER                               
         PMS: P 1:04.87        2000 S. Schweitzer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schallert, Lia B          18 USF-PC               1:18.00    1:16.68  
  2 Belliveau, Adrienne C     24 USF-PC               1:17.50    1:17.18  
  3 Barrus, Kaydi             23 SVAM-PC              1:17.99    1:21.42  
 
Women 18-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:19.70   8/20/2000 S SCHWEITZER                               
         PMS: P 2:19.70        2000 S. Schweitzer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huang, Jessica            24 USF-PC               2:40.00    2:34.74  
                1:15.75   2:34.74 (1:18.99)                                        
  2 Lee, Alexandra K          21 WCM-PC               2:38.65    2:36.41  
                1:18.32   2:36.41 (1:18.09)                                        
  3 Belliveau, Adrienne C     24 USF-PC               2:48.50    2:47.75  
                1:23.25   2:47.75 (1:24.50)                                        
  4 Kropp, Julia F            22 USF-PC               3:30.00    2:51.14  
                1:23.69   2:51.14 (1:27.45)                                        
  5 Barrus, Kaydi             23 SVAM-PC              2:51.08    2:51.25  
                1:22.82   2:51.25 (1:28.43)                                        
  6 Miller, Molly K           24 USF-PC               3:05.00    2:55.51  
                1:26.12   2:55.51 (1:29.39)                                        
  7 Shaghaghi, Parissa        23 SVAM-PC              3:35.17    3:34.05  
                1:43.17   3:34.05 (1:50.88)                                        
 
Women 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 33.66   8/20/1995 ELIZABETH NELSON                             
         PMS: P 36.01        1988 Liz Scheetz                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huang, Chelsea            20 USF-PC                 38.00      37.19  
  2 Fahmy, Jana               20 SVAM-PC                43.99      38.41  
  3 Schallert, Lia B          18 USF-PC                 40.00      41.63  
  4 Gracia, Kristeen L        21 SVAM-PC                44.00      44.02  
  5 Shaghaghi, Parissa        23 SVAM-PC                49.87      49.06  
 
Women 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:13.62   8/20/1995 ELIZABETH NELSON                           
         PMS: P 1:15.17        2006 Laura Davis                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huang, Jessica            24 USF-PC               1:25.00    1:20.95  
  2 Robnett, Rachael D        23 CRUZ-PC              1:26.00    1:24.17  
  3 Miller, Molly K           24 USF-PC               1:28.00    1:25.88  
  4 Gracia, Kristeen L        21 SVAM-PC              1:37.30    1:33.99  
  5 Shaghaghi, Parissa        23 SVAM-PC              1:57.99    1:50.03  
 
Women 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 28.99    7/9/2006 LAURA DAVIS                                  
         PMS: P 28.99        2006 Laura Davis                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huang, Chelsea            20 USF-PC                 35.00      29.89  
  2 Schallert, Lia B          18 USF-PC                 32.00      33.29  
  3 Belliveau, Adrienne C     24 USF-PC                 34.00      34.74  
  4 Gracia, Kristeen L        21 SVAM-PC                35.62      35.41  
  5 Barrus, Kaydi             23 SVAM-PC                39.99      37.23  
  6 Taylor, Victoria          23 TVM-PC                 38.68      37.87  
 
Women 18-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:03.08    7/9/2006 LAURA DAVIS                                
         PMS: P 1:03.08        2006 Laura Davis                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huang, Chelsea            20 USF-PC               1:12.00    1:09.09  
  2 Belliveau, Adrienne C     24 USF-PC               1:15.50    1:18.79  
 
Women 18-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:24.14    7/9/2006 LAURA DAVIS                                
         PMS: P 2:24.14        2006 Laura Davis                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barrus, Kaydi             23 SVAM-PC              2:29.99    2:59.34  
                1:20.68   2:59.34 (1:38.66)                                        
 
Women 18-24 400 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 5:15.81   8/20/2000 SAMANTHA BAUSHER                           
         PMS: P 5:18.36        1994 Alison Zamanian                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Alexandra K          21 WCM-PC               5:38.00    5:33.21  
                1:16.41   2:39.96 (1:23.55)   4:17.93 (1:37.97)   5:33.21 (1:15.28)
 
Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.42   2/15/2004 ANNABEL KOSTEN, NED                          
        NATL: N 26.68   8/18/1991 SARA SHAND                                   
         PMS: P 27.06        1992 Anna Pettis-Scott                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ikenata, Mariko           25 CRUZ-PC                31.00      28.37  
  2 Willey, Kris B            26 TOC-PC                 28.92      29.01  
  3 Taylor, Heather L         27 LAMV-PC                31.00      31.68  
  4 Lim, Heather L            25 USF-PC                 42.50      31.72  
 
Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 58.22   5/30/1998 ALISON SHEPPARD, GBR                         
        NATL: N 57.76   3/18/1995 SHEILA TAORMINA                              
         PMS: P 58.34        1989 Sara Shand                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Acacia Z           26 WCM-PC               1:03.90    1:05.73  
  2 Peters, Emily K           26 OMS-ZZ               1:11.00    1:16.19  
 -- Lim, Heather L            25 USF-PC               1:38.00         NS  
 
Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:06.81  10/23/2005 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:02.06   12/2/1995 SHEILA TAORMINA                            
         PMS: P 2:07.11        1989 Sara Shand                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nishimoto, Iris A         27 USF-PC               2:30.00    2:30.18  
                1:13.18   2:30.18 (1:17.00)                                        
  2 Greasby, Tamara A         26 DAM-PC               2:29.02    2:42.24  
                1:18.97   2:42.24 (1:23.27)                                        
  3 Kohan, Michelle L         28 LOM-PC               2:56.20    3:01.45  
                1:28.80   3:01.45 (1:32.65)                                        
 
Women 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:27.53        1989 SARA SHAND, USA                            
        NATL: N 4:13.03   12/2/1995 SHEILA TAORMINA                            
         PMS: P 4:27.53        1989 Sara Shand                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nishimoto, Iris A         27 USF-PC               5:10.00    5:10.46  
                1:14.09   2:33.35 (1:19.26)   3:52.98 (1:19.63)   5:10.46 (1:17.48)
  2 Greasby, Tamara A         26 DAM-PC               5:19.00    5:30.96  
                1:19.80   2:44.10 (1:24.30)   4:08.06 (1:23.96)   5:30.96 (1:22.90)
  3 Mittra, Tricia M          27 SMMM-PC              6:10.00    5:58.00  
                1:21.73   2:51.96 (1:30.23)   4:26.89 (1:34.93)   5:58.00 (1:31.11)
 
Women 25-29 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 9:15.63    3/4/2007 PAULA WOOD, GBR                            
        NATL: N 8:47.44   7/19/2001 RACHEL KOMISARZ                            
         PMS: P 9:18.43        1989 Sara Shand                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peters, Emily K           26 OMS-ZZ              12:34.70   11:55.85  
                1:24.76   2:55.91 (1:31.15)   4:27.90 (1:31.99)   5:59.23 (1:31.33)
      7:29.72 (1:30.49)   8:59.54 (1:29.82)  10:28.99 (1:29.45)  11:55.85 (1:26.86)
  2 Liu, Ouida                28 USF-PC              14:00.00   11:56.75  
                1:22.07   2:51.69 (1:29.62)   4:21.09 (1:29.40)   5:53.13 (1:32.04)
      7:25.51 (1:32.38)   8:57.43 (1:31.92)  10:29.04 (1:31.61)  11:56.75 (1:27.71)
  3 Perry, Rachel L           28 USF-PC              11:43.80   12:51.86  
                1:32.28   3:10.42 (1:38.14)   4:48.23 (1:37.81)   6:25.98 (1:37.75)
      8:03.33 (1:37.35)   9:39.98 (1:36.65)  11:16.41 (1:36.43)  12:51.86 (1:35.45)
 
Women 25-29 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:26.88    3/2/2007 PAULA WOOD, GBR                           
        NATL: N 16:39.77   7/19/2001 RACHEL KOMISARZ                           
         PMS: P 17:41.64        2004 Linda Gallo                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nishimoto, Iris A         27 USF-PC              25:00.00   21:38.46  
                1:20.63   2:46.66 (1:26.03)   4:13.55 (1:26.89)   5:40.13 (1:26.58)
      7:08.15 (1:28.02)   8:35.21 (1:27.06)  10:02.79 (1:27.58)  11:30.67 (1:27.88)
     12:58.53 (1:27.86)  14:26.86 (1:28.33)  15:54.88 (1:28.02)  17:22.93 (1:28.05)
     18:50.81 (1:27.88)  20:17.44 (1:26.63)  21:38.46 (1:21.02)                    
  2 Liu, Ouida                28 USF-PC              25:00.00   22:58.52  
                1:25.36   2:56.66 (1:31.30)   4:29.69 (1:33.03)   6:05.13 (1:35.44)
      7:39.42 (1:34.29)   9:11.90 (1:32.48)  10:43.55 (1:31.65)  12:15.82 (1:32.27)
     13:48.12 (1:32.30)  15:20.59 (1:32.47)  16:51.17 (1:30.58)  18:25.31 (1:34.14)
     19:59.56 (1:34.25)  21:34.43 (1:34.87)  22:58.52 (1:24.09)                    
  3 Lim, Heather L            25 USF-PC              30:00.00   24:32.81  
                1:23.79   2:57.29 (1:33.50)   4:34.50 (1:37.21)   6:13.94 (1:39.44)
      7:53.59 (1:39.65)   9:33.88 (1:40.29)  11:15.84 (1:41.96)  12:55.86 (1:40.02)
     14:36.04 (1:40.18)  16:16.34 (1:40.30)  17:57.32 (1:40.98)  19:38.47 (1:41.15)
     21:19.76 (1:41.29)  22:58.58 (1:38.82)  24:32.81 (1:34.23)                    
 
Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.52   10/3/2004 NAHOMI ERIGUCHI, JPN                         
        NATL: N 30.80   8/20/1989 DIANE GRANER                                 
         PMS: P 31.55        1994 Martie McKinney                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ikenata, Mariko           25 CRUZ-PC                35.00      32.80  
  2 Alden, Jennifer N         29 DAM-PC                 40.03      33.22  
  3 Willey, Kris B            26 TOC-PC                 32.44      34.06  
  4 Liu, Ouida                28 USF-PC                 35.00      35.52  
  5 Peters, Emily K           26 OMS-ZZ                 38.01      38.45  
 
Women 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.02   5/29/1998 ALISON SHEPPARD, GBR                       
        NATL: N 1:07.13   6/26/2005 PAMELA HANSON                              
         PMS: P 1:07.18        2006 Lauren Morelli                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alden, Jennifer N         29 DAM-PC               1:26.23    1:13.44  
  2 Ikenata, Mariko           25 CRUZ-PC              1:20.00    1:14.59  
  3 Clark, Acacia Z           26 WCM-PC               1:13.28    1:17.66  
  4 Liu, Ouida                28 USF-PC               1:18.00    1:18.80  
  5 Peters, Emily K           26 OMS-ZZ               1:22.89    1:22.58  
  6 Greasby, Tamara A         26 DAM-PC               1:18.00    1:22.95  
  7 Fields, Rachael C         28 RAMS-PC              1:29.70    1:34.02  
  8 Kohan, Michelle L         28 LOM-PC               1:28.98    1:34.03  
  9 Groat, Catherine E        27 USF-PC               2:20.00    1:49.31  
 
Women 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:17.56   7/17/2006 KANA OHASHI, JPN                           
        NATL: N 2:19.97   8/20/1989 DIANE GRANER                               
         PMS: P 2:26.62        1994 Martie McKinney                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willey, Kris B            26 TOC-PC               2:35.00    2:40.94  
                1:19.27   2:40.94 (1:21.67)                                        
  2 Liu, Ouida                28 USF-PC               2:50.00    2:50.36  
                1:20.59   2:50.36 (1:29.77)                                        
  3 Greasby, Tamara A         26 DAM-PC               2:45.00    2:55.44  
                1:25.87   2:55.44 (1:29.57)                                        
  4 Lim, Heather L            25 USF-PC               3:50.00    3:12.97  
                1:34.35   3:12.97 (1:38.62)                                        
  5 Perry, Rachel L           28 USF-PC               3:14.00    3:31.92  
 -- Peters, Emily K           26 OMS-ZZ               2:55.11         DQ  
                1:25.21        DQ (1:33.83)                                        
 
Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.01        1989 S SEMINATORE, ITA                            
        NATL: N 33.60   8/28/2005 PETRA MARTIN                                 
         PMS: P 34.39        2002 Helen Salcedo                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fields, Rachael C         28 RAMS-PC                42.80      47.70  
  2 DE Jesus, Margarita S     27 USF-PC                 49.20      48.22  
 
Women 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.65   9/24/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 1:15.48   8/18/2002 HELEN SALCEDO                              
         PMS: P 1:15.48        2002 Helen Salcedo                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willey, Kris B            26 TOC-PC               1:18.00    1:22.33  
  2 Taylor, Heather L         27 LAMV-PC              1:31.00    1:26.91  
  3 O'Leary, Erin S           26 USF-PC               1:31.00    1:34.83  
  4 Nishimoto, Iris A         27 USF-PC               1:40.00    1:35.57  
  5 Perry, Rachel L           28 USF-PC               1:37.80    1:39.22  
 
Women 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:35.46   7/17/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:45.04   8/20/2000 REBECCA BRUCH                              
         PMS: P 2:46.32        2005 Allison Wagner                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groat, Catherine E        27 USF-PC               4:00.00    3:38.20  
                1:43.41   3:38.20 (1:54.79)                                        
  2 DE Jesus, Margarita S     27 USF-PC               3:47.50    3:41.53  
                1:46.10   3:41.53 (1:55.43)                                        
 
Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.09  10/26/1997 MARJA PARSSINEN, FIN                         
        NATL: N 28.19    8/3/2003 JENNIFER BROOKS                              
         PMS: P 28.82        1992 Anna Pettis-Scott                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alden, Jennifer N         29 DAM-PC                 36.79      31.64  
  2 Clark, Acacia Z           26 WCM-PC                 31.21      31.80  
  3 Lim, Heather L            25 USF-PC                 50.00      35.92  
  4 Fields, Rachael C         28 RAMS-PC                37.30      39.28  
  5 Kohan, Michelle L         28 LOM-PC                 40.76      42.60  
  6 Groat, Catherine E        27 USF-PC               1:00.00      48.58  
 
Women 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.18    8/7/2006 SHELLY JOHNSTON, USA                       
        NATL: N 1:01.04   7/19/2001 RACHEL KOMISARZ                            
         PMS: P 1:05.35        1994 Martie McKinney                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alden, Jennifer N         29 DAM-PC               1:23.92    1:14.48  
  2 Nishimoto, Iris A         27 USF-PC               1:20.00    1:18.47  
  3 Kohan, Michelle L         28 LOM-PC               1:50.10    1:38.84  
 
Women 25-29 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.69   3/13/1992 S PALMER-WHITE, AUS                        
        NATL: N 2:17.51  12/17/1995 SHEILA TAORMINA                            
         PMS: P 2:24.36        1989 Sara Shand                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Ouida                28 USF-PC               3:30.00    3:12.85  
                1:34.94   3:12.85 (1:37.91)                                        
 
Women 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.71   10/2/2005 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:21.98   8/15/2005 ALLISON WAGNER                             
         PMS: P 2:21.98        2005 Allison Wagner                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Acacia Z           26 WCM-PC               2:32.48    2:46.96  
                1:19.29   2:46.96 (1:27.67)                                        
  2 Nishimoto, Iris A         27 USF-PC               2:50.00    2:49.79  
                1:22.63   2:49.79 (1:27.16)                                        
  3 Peters, Emily K           26 OMS-ZZ               3:00.00    2:59.51  
                1:20.75   2:59.51 (1:38.76)                                        
  4 Mittra, Tricia M          27 SMMM-PC              3:10.00    3:10.96  
                1:29.80   3:10.96 (1:41.16)                                        
  5 Lim, Heather L            25 USF-PC               4:00.00    3:11.54  
                1:29.55   3:11.54 (1:41.99)                                        
  6 DE Jesus, Margarita S     27 USF-PC               3:18.85    3:31.34  
                1:40.56   3:31.34 (1:50.78)                                        
  7 Groat, Catherine E        27 USF-PC                    NT    3:37.01  
                1:47.04   3:37.01 (1:49.97)                                        
 
Women 25-29 400 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:02.78   11/5/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 5:06.34   7/30/1989 SARA SHAND                                 
         PMS: P 5:06.34        1989 Sara Shand                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nishimoto, Iris A         27 USF-PC               6:15.00    5:57.45  
                1:18.84   2:50.42 (1:31.58)   4:38.26 (1:47.84)   5:57.45 (1:19.19)
  2 Liu, Ouida                28 USF-PC               6:30.00    6:19.78  
                1:27.71   3:03.11 (1:35.40)   4:54.19 (1:51.08)   6:19.78 (1:25.59)
  3 Peters, Emily K           26 OMS-ZZ               6:30.00    6:22.04  
                1:24.10   2:56.75 (1:32.65)   4:50.62 (1:53.87)   6:22.04 (1:31.42)
  4 Perry, Rachel L           28 USF-PC               6:40.20    7:02.38  
                1:42.08   3:33.94 (1:51.86)   7:02.38 (3:28.44)                    
 
Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.99   3/30/2002 TONI JEFFS, NZL                              
        NATL: N 26.18   6/20/2004 KATRINA RADKE                                
         PMS: P 26.18        2004 Katrina Radke                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cairns, Christina M       30 USF-PC                 29.79      28.79  
  2 Pietras, Gina E           33 WCM-PC                 29.00      29.22  
  3 Griffith, Jennifer L      30 SCAM-PC                29.55      29.73  
  4 Eskilson, Suzanne M       32 USF-PC                 33.00      30.40  
  5 Guzman, Shanna L          32 TOC-PC                 31.80      30.59  
  6 Haack, Angela R           34 WCM-PC                 31.90      31.20  
  7 Churchill, Marisa L       32 USF-PC                 31.00      33.62  
  8 Chow, Jackie I            30 DAM-PC                 33.99      33.72  
  9 Bair, Megan G             32 MS-PC                     NT      37.32  
 
Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   57.09    6/3/2000 ANGEL MARTINO, USA                         
        NATL: N   57.09    6/3/2000 ANGEL MARTINO                              
         PMS: P 1:00.78        1996 Lisa Hazen                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pietras, Gina E           33 WCM-PC               1:05.00    1:04.67  
  2 Griffith, Jennifer L      30 SCAM-PC              1:07.05    1:05.00  
 -- Cairns, Christina M       30 USF-PC               1:04.56         NS  
 
Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:07.84   8/20/1989 BETH KNIGHT, USA                           
        NATL: N 2:06.80   8/16/1996 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:10.99        1994 Susan Porter                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cairns, Christina M       30 USF-PC               2:14.92    2:19.72  
                1:08.04   2:19.72 (1:11.68)                                        
  2 Pietras, Gina E           33 WCM-PC               2:20.00    2:30.86  
                1:09.19   2:30.86 (1:21.67)                                        
  3 Eskilson, Suzanne M       32 USF-PC               2:30.00    2:31.00  
                1:12.91   2:31.00 (1:18.09)                                        
  4 Martinez, Heather J       32 NOVA-ZZ              2:27.07    2:37.55  
                1:18.15   2:37.55 (1:19.40)                                        
  5 Burch, Katie E            31 WCM-PC               2:41.19    2:40.48  
                1:17.70   2:40.48 (1:22.78)                                        
  6 Judkins, Tania D          31 WCM-PC               2:45.00    2:41.03  
                1:17.24   2:41.03 (1:23.79)                                        
  7 Nishimoto, Amber D        30 USF-PC               3:00.00    2:48.49  
                1:21.56   2:48.49 (1:26.93)                                        
  8 Tilds, Katrina            31 USF-PC               3:10.00    2:55.38  
                1:24.43   2:55.38 (1:30.95)                                        
  9 Lynch, Anna               32 USF-PC               4:00.00    3:31.13  
                1:42.03   3:31.13 (1:49.10)                                        
 
Women 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:28.76   8/11/1996 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:28.76   8/11/1996 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 4:31.93        1994 Susan Porter                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burch, Katie E            31 WCM-PC               5:30.00    5:44.53  
                1:21.57   2:50.99 (1:29.42)   4:18.93 (1:27.94)   5:44.53 (1:25.60)
  2 Nishimoto, Amber D        30 USF-PC               7:30.00    6:05.94  
                1:29.49   3:04.44 (1:34.95)   4:37.14 (1:32.70)   6:05.94 (1:28.80)
  3 Lynch, Anna               32 USF-PC               8:00.00    7:23.04  
                                3:34.97 ( )   5:30.48 (1:55.51)   7:23.04 (1:52.56)
 -- Cairns, Christina M       30 USF-PC               4:54.55         NS  
 
Women 30-34 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 9:14.82    8/4/2006 KIRSTEN CAMERON, NZL                       
        NATL: N 9:19.96   8/28/1994 SUSAN PORTER                               
         PMS: P 9:19.96        1994 Susan Porter                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cairns, Christina M       30 USF-PC               9:59.65   10:29.42  
                1:13.90   2:33.12 (1:19.22)   3:53.07 (1:19.95)   5:13.09 (1:20.02)
      6:32.95 (1:19.86)   7:52.98 (1:20.03)   9:10.98 (1:18.00)  10:29.42 (1:18.44)
  2 Eskilson, Suzanne M       32 USF-PC              10:30.00   11:14.05  
                1:16.35   2:39.89 (1:23.54)   4:04.68 (1:24.79)   5:30.75 (1:26.07)
      6:57.49 (1:26.74)   8:22.47 (1:24.98)  11:14.05 (2:51.58)                    
  3 Lynch, Anna               32 USF-PC              16:00.00   15:19.12  
                1:43.43   3:38.84 (1:55.41)                             7:36.84 ( )
      9:35.17 (1:58.33)  11:31.61 (1:56.44)  13:28.65 (1:57.04)  15:19.12 (1:50.47)
 
Women 30-34 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:38.70   5/19/1996 KAREN BURTON, USA                         
        NATL: N 17:38.70   5/19/1996 KAREN BURTON                              
         PMS: P 17:48.60        1996 Lisa Hazen                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martinez, Heather J       32 NOVA-ZZ             22:39.29   22:22.73  
                1:25.16   2:56.17 (1:31.01)   4:25.84 (1:29.67)   5:56.62 (1:30.78)
      7:26.49 (1:29.87)   8:56.95 (1:30.46)  10:27.97 (1:31.02)  11:58.73 (1:30.76)
     13:29.14 (1:30.41)  14:58.34 (1:29.20)  16:28.09 (1:29.75)  17:58.35 (1:30.26)
     19:28.96 (1:30.61)  20:58.38 (1:29.42)  22:22.73 (1:24.35)                    
  2 Nishimoto, Amber D        30 USF-PC              30:00.00   23:49.50  
                1:27.95   3:02.31 (1:34.36)   4:37.14 (1:34.83)   6:12.53 (1:35.39)
      7:50.06 (1:37.53)   9:27.10 (1:37.04)  11:04.26 (1:37.16)  12:41.66 (1:37.40)
     14:18.30 (1:36.64)  15:54.16 (1:35.86)  17:29.64 (1:35.48)  19:05.91 (1:36.27)
     20:41.21 (1:35.30)  22:16.71 (1:35.50)  23:49.50 (1:32.79)                    
  3 Churchill, Marisa L       32 USF-PC              30:00.00   24:05.67  
                1:29.77   3:07.13 (1:37.36)   4:45.82 (1:38.69)   6:22.23 (1:36.41)
      7:57.81 (1:35.58)                                                12:49.07 ( )
     14:26.28 (1:37.21)  16:04.37 (1:38.09)  17:43.56 (1:39.19)  19:20.96 (1:37.40)
     20:58.44 (1:37.48)  22:34.16 (1:35.72)  24:05.67 (1:31.51)                    
  4 Letson, Mary H            33 USF-PC              25:00.00   24:15.57  
                1:23.50   2:56.35 (1:32.85)   4:34.73 (1:38.38)   6:13.22 (1:38.49)
      7:51.33 (1:38.11)   9:29.16 (1:37.83)  11:07.10 (1:37.94)  12:44.28 (1:37.18)
     14:22.39 (1:38.11)  16:01.60 (1:39.21)  17:41.20 (1:39.60)  19:20.80 (1:39.60)
     21:00.35 (1:39.55)  22:39.55 (1:39.20)  24:15.57 (1:36.02)                    
  5 Tilds, Katrina            31 USF-PC              25:30.00   24:39.56  
                1:32.03   3:08.70 (1:36.67)   4:46.64 (1:37.94)   6:24.34 (1:37.70)
      8:02.91 (1:38.57)   9:41.38 (1:38.47)  11:20.83 (1:39.45)  13:00.81 (1:39.98)
     14:39.81 (1:39.00)  16:19.95 (1:40.14)  17:59.81 (1:39.86)  19:40.50 (1:40.69)
     21:20.89 (1:40.39)  23:01.46 (1:40.57)  24:39.56 (1:38.10)                    
  6 DI Gennaro, Carla D       31 USF-PC              30:00.00   26:48.87  
                1:37.95   3:25.77 (1:47.82)   5:15.63 (1:49.86)   7:06.25 (1:50.62)
      8:55.44 (1:49.19)  10:42.74 (1:47.30)  12:30.98 (1:48.24)  14:19.50 (1:48.52)
     16:07.72 (1:48.22)  17:55.99 (1:48.27)  19:42.59 (1:46.60)  21:29.91 (1:47.32)
     23:17.61 (1:47.70)  25:04.89 (1:47.28)  26:48.87 (1:43.98)                    
 
Women 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.82   10/8/2006 NAHOMI SHIRATA, JPN                          
        NATL: N 30.94   6/28/1996 D GRANER GALLAS                              
         PMS: P 32.21        1986 Kathy Neill                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guzman, Shanna L          32 TOC-PC                 33.35      33.73  
  2 Chow, Jackie I            30 DAM-PC                 40.99      39.26  
  3 Eskilson, Suzanne M       32 USF-PC                 40.00      41.27  
  4 Bair, Megan G             32 MS-PC                  45.03      41.49  
  5 Nishimoto, Amber D        30 USF-PC                 50.00      42.33  
 
Women 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.42   6/27/1996 D GRANER GALLAS, USA                       
        NATL: N 1:05.42   6/28/1996 D GRANER GALLAS                            
         PMS: P 1:07.97        1995 Martie McKinney                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guzman, Shanna L          32 TOC-PC               1:09.10    1:11.21  
  2 Maslowska, Joanna         30 UN-PC                1:16.00    1:22.66  
 -- Cairns, Christina M       30 USF-PC               1:16.86         NS  
 
Women 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.98   8/11/1996 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:17.73   8/16/1996 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:30.48        2006 Shanna Guzman                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guzman, Shanna L          32 TOC-PC               2:30.89    2:34.16  
                1:17.17   2:34.16 (1:16.99)                                        
  2 Cairns, Christina M       30 USF-PC               2:30.83    2:44.01  
  3 Burch, Katie E            31 WCM-PC               3:05.00    3:03.55  
                1:31.20   3:03.55 (1:32.35)                                        
  4 Haack, Angela R           34 WCM-PC               3:05.00    3:09.24  
                1:28.73   3:09.24 (1:40.51)                                        
  5 Martinez, Heather J       32 NOVA-ZZ              2:59.74    3:10.30  
                1:36.92   3:10.30 (1:33.38)                                        
  6 Chow, Jackie I            30 DAM-PC               3:20.99    3:18.51  
                1:36.41   3:18.51 (1:42.10)                                        
 
Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.84   8/23/1999 WENKE HANSEN, USA                            
        NATL: N 33.61   8/13/2007 KATIE MCCLELLAND                             
         PMS: P 36.02        2006 Helen Salcedo                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pietras, Gina E           33 WCM-PC                 38.00      39.38  
  2 Kilgallen, Meghan B       31 USF-PC               1:15.00      45.20  
  3 Lynch, Anna               32 USF-PC                 50.00      49.13  
 
Women 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:14.52        1988 MARGARET HOHMANN, GBR                      
        NATL: N 1:13.46   8/13/2007 KATIE MCCLELLAND                           
         PMS: P 1:18.75        2006 Helen Salcedo                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pietras, Gina E           33 WCM-PC               1:28.00    1:27.20  
  2 Burch, Katie E            31 WCM-PC               1:34.00    1:34.93  
  3 Bair, Megan G             32 MS-PC                1:34.41    1:38.39  
  4 Lynch, Anna               32 USF-PC               1:45.00    1:48.04  
 
Women 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:41.51   8/23/1999 WENKE HANSEN, USA                          
        NATL: N 2:41.51   8/23/1999 WENKE HANSEN                               
         PMS: P 2:51.84        2006 Helen Salcedo                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nishimoto, Amber D        30 USF-PC               4:00.00    3:23.64  
                1:40.42   3:23.64 (1:43.22)                                        
  2 Kilgallen, Meghan B       31 USF-PC               3:45.00    3:43.61  
                1:43.77   3:43.61 (1:59.84)                                        
  3 Lynch, Anna               32 USF-PC               4:00.00    3:55.39  
                1:52.23   3:55.39 (2:03.16)                                        
 
Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.59    6/3/2000 ANGEL MARTINO, USA                           
        NATL: N 27.59    6/3/2000 ANGEL MARTINO                                
         PMS: P 30.07        1995 Martie McKinney                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffith, Jennifer L      30 SCAM-PC                30.80      30.51  
  2 Guzman, Shanna L          32 TOC-PC                 34.38      32.24  
  3 Pietras, Gina E           33 WCM-PC                 35.00      32.92  
  4 Haack, Angela R           34 WCM-PC                 35.20      33.64  
 
Women 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.03   7/23/2000 ANGEL MARTINO, USA                         
        NATL: N 1:00.03   7/23/2000 ANGEL MARTINO                              
         PMS: P 1:08.51        1994 Susan Porter                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffith, Jennifer L      30 SCAM-PC              1:09.21    1:10.99  
  2 Guzman, Shanna L          32 TOC-PC               1:12.08    1:11.93  
  3 Eskilson, Suzanne M       32 USF-PC               1:20.00    1:19.15  
  4 Haack, Angela R           34 WCM-PC               1:27.00    1:21.48  
  5 Tilds, Katrina            31 USF-PC               1:45.00    1:33.48  
 
Women 30-34 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:13.60    5/7/2006 METTE JACOBSEN, DEN                        
        NATL: N 2:20.12   8/11/1996 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:23.26        1995 Martie McKinney                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffith, Jennifer L      30 SCAM-PC              2:49.66    2:53.94  
                1:20.28   2:53.94 (1:33.66)                                        
 
Women 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:24.12    6/4/2004 NADINE DAY, USA                            
        NATL: N 2:23.12   1/14/1996 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:30.45        1994 Susan Porter                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guzman, Shanna L          32 TOC-PC               2:34.38    2:41.96  
                1:13.78   2:41.96 (1:28.18)                                        
  2 Maslowska, Joanna         30 UN-PC                2:50.00    2:57.08  
                1:22.85   2:57.08 (1:34.23)                                        
  3 Nishimoto, Amber D        30 USF-PC               3:30.00    3:07.46  
                1:31.49   3:07.46 (1:35.97)                                        
 
Women 30-34 400 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:05.05  10/22/1995 HIDEKA KOSHIMIZU, JPN                      
        NATL: N 5:03.97   8/16/1996 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 5:13.97        1994 Susan Porter                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nishimoto, Amber D        30 USF-PC               8:00.00    6:46.13  
                1:37.96   3:25.14 (1:47.18)   5:15.25 (1:50.11)   6:46.13 (1:30.88)
  2 Walter, Catherine M       33 USF-PC               7:25.00    7:16.62  
                1:46.14   3:41.51 (1:55.37)   5:46.05 (2:04.54)   7:16.62 (1:30.57)
 -- Tilds, Katrina            31 USF-PC               7:30.00         DQ  
                1:43.90   3:38.89 (1:54.99)   5:37.91 (1:59.02)        DQ (1:33.53)
 
Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.98    8/8/2006 DARA TORRES, USA                             
        NATL: N 25.98    8/8/2006 DARA TORRES                                  
         PMS: P 26.89        1993 Sandy Neilson-Bell                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodridge, Beth E         35 MAAC-PC                31.23      29.75  
  2 Lugassy, Heather R        38 TAM-PC                 30.75      30.04  
  3 Labusch, Meike M          36 USF-PC                 31.80      30.35  
  4 Bryant, Lynn L            36 USF-PC                 32.50      32.55  
  5 Braisted, Melissa M       36 USF-PC                 38.00      34.03  
  6 Edler, Monica K           36 USF-PC                 36.00      35.20  
 
Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   58.38   8/23/1998 TRACIE MOLL, USA                           
        NATL: N   58.87    7/2/1995 S NEILSON-BELL                             
         PMS: P 1:00.31        2002 Laureen Welting                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beissmann-Curtin, Becky   35 SRM-PC               1:09.00    1:05.70  
  2 Mortensen, Eva            38 SCSC-PC              1:10.00    1:05.92  
  3 Labusch, Meike M          36 USF-PC               1:09.00    1:07.90  
  4 Barrios, Janette R        35 MVM-PC               1:50.00    1:42.33  
 
Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:06.94   8/10/1997 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:06.62   8/15/1998 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:10.28        1999 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beissmann-Curtin, Becky   35 SRM-PC               2:29.00    2:26.46  
                1:13.14   2:26.46 (1:13.32)                                        
  2 Goodridge, Beth E         35 MAAC-PC              2:34.50    2:28.67  
                1:10.79   2:28.67 (1:17.88)                                        
  3 Lugassy, Heather R        38 TAM-PC               2:26.50    2:33.07  
                1:13.94   2:33.07 (1:19.13)                                        
  4 Bryant, Lynn L            36 USF-PC               2:41.38    2:39.84  
                1:17.08   2:39.84 (1:22.76)                                        
  5 Hertzer, Cynthia J        39 CRUZ-PC              2:42.00    2:51.46  
                1:20.87   2:51.46 (1:30.59)                                        
 -- Trubey, Kristen           38 USF-PC               3:00.00         NS  
 
Women 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:26.17   8/10/1997 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:26.17   8/10/1997 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 4:37.34        1999 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Karla E             36 MVM-PC               5:55.09    6:05.96  
                1:28.92   3:03.47 (1:34.55)   4:36.17 (1:32.70)   6:05.96 (1:29.79)
  2 Schoenberg, Amanda        38 USF-PC               6:40.00    6:17.31  
                1:26.39   3:02.55 (1:36.16)   4:40.38 (1:37.83)   6:17.31 (1:36.93)
 
Women 35-39 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 9:13.49    8/4/2006 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: N 9:13.49    8/4/2006 SHEILA TAORMINA                            
         PMS: P 9:29.55        1999 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Jody L             39 STAN-PC             10:14.44   10:03.13  
                1:10.17   2:24.77 (1:14.60)   3:40.29 (1:15.52)   4:57.07 (1:16.78)
      6:14.21 (1:17.14)   7:31.45 (1:17.24)   8:47.84 (1:16.39)  10:03.13 (1:15.29)
  2 Rees, Karla E             36 MVM-PC              12:05.00   12:46.49  
                1:33.73   3:10.69 (1:36.96)   4:47.83 (1:37.14)   6:25.78 (1:37.95)
      8:02.62 (1:36.84)   9:39.44 (1:36.82)  11:14.94 (1:35.50)  12:46.49 (1:31.55)
  3 Schoenberg, Amanda        38 USF-PC              14:00.00   12:50.87  
                1:28.23   3:03.82 (1:35.59)   4:40.71 (1:36.89)   6:19.65 (1:38.94)
      7:57.45 (1:37.80)   9:36.29 (1:38.84)  11:14.55 (1:38.26)  12:50.87 (1:36.32)
  4 Harrington, Diana J       36 USF-PC              13:00.00   13:28.40  
                1:31.75   3:12.04 (1:40.29)   4:55.05 (1:43.01)   6:37.96 (1:42.91)
      8:21.07 (1:43.11)  10:04.20 (1:43.13)  11:47.75 (1:43.55)  13:28.40 (1:40.65)
 
Women 35-39 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:46.58   8/13/2000 K PIPES-NEILSEN, USA                      
        NATL: N 17:46.58   8/13/2000 K PIPES-NEILSEN                           
         PMS: P 18:09.36        1999 Lisa Hazen                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        38 WCM-PC              18:15.00   18:13.21  
                1:07.76   2:19.37 (1:11.61)   3:31.90 (1:12.53)   4:44.57 (1:12.67)
      5:57.39 (1:12.82)   7:10.41 (1:13.02)   8:23.96 (1:13.55)   9:37.50 (1:13.54)
     10:50.98 (1:13.48)  12:04.31 (1:13.33)  13:18.03 (1:13.72)  14:32.34 (1:14.31)
     15:47.19 (1:14.85)  17:01.72 (1:14.53)  18:13.21 (1:11.49)                    
  2 Duggan, Karen L           38 WCM-PC              25:00.00   21:56.79  
                1:22.61   2:48.66 (1:26.05)   4:15.93 (1:27.27)   5:43.52 (1:27.59)
      7:11.28 (1:27.76)   8:39.67 (1:28.39)  10:08.32 (1:28.65)  11:37.72 (1:29.40)
     13:06.55 (1:28.83)  14:36.09 (1:29.54)  16:04.24 (1:28.15)  17:32.58 (1:28.34)
     19:02.35 (1:29.77)  20:31.34 (1:28.99)  21:56.79 (1:25.45)                    
 
Women 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.40   8/10/2006 SHERI HART, USA                              
        NATL: N 30.40   8/10/2006 SHERI HART                                   
         PMS: P 31.79        2006 Jody Smith                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Jody L             39 STAN-PC                31.44      32.66  
  2 Labusch, Meike M          36 USF-PC                 39.00      38.04  
  3 Lugassy, Heather R        38 TAM-PC                 36.65      38.32  
  4 Goodridge, Beth E         35 MAAC-PC                40.18      38.79  
  5 Bryant, Lynn L            36 USF-PC                 38.50      38.82  
 -- Trubey, Kristen           38 USF-PC                 48.00         NS  
 
Women 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:06.04    8/9/2006 SHERI HART, USA                            
        NATL: N 1:05.41    8/1/1997 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:09.32        2006 Jody Smith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Jody L             39 STAN-PC              1:10.44    1:10.29  
  2 Labusch, Meike M          36 USF-PC               1:25.00    1:22.19  
  3 Howell MC Avoy, Hilary A  37 USF-PC               1:31.00    1:35.13  
  4 Barrios, Janette R        35 MVM-PC               2:10.00    1:56.00  
 
Women 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.20   8/10/1997 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:18.20   8/10/1997 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:28.43        2006 Jody Smith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Jody L             39 STAN-PC              2:30.44    2:30.76  
                1:13.12   2:30.76 (1:17.64)                                        
  2 Labusch, Meike M          36 USF-PC               3:00.00    3:00.12  
                1:27.58   3:00.12 (1:32.54)                                        
 -- Trubey, Kristen           38 USF-PC               3:30.00         NS  
 
Women 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.64    6/6/2004 SYLVIA GERASCH, GER                          
        NATL: N 33.91   8/18/2001 CAROLINE KRATTLI                             
         PMS: P 36.72        1994 Dea Ann Joslin                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anicich, Emily            37 USF-PC                 46.25      44.35  
  2 Knowles, Patricia D       37 CRUZ-PC                47.00      45.53  
 
Women 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:13.81   8/17/2001 CAROLINE KRATTLI, USA                      
        NATL: N 1:13.81   8/17/2001 CAROLINE KRATTLI                           
         PMS: P 1:20.40        2005 Annaick Triponez                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beissmann-Curtin, Becky   35 SRM-PC               1:32.00    1:28.16  
  2 Bryant, Lynn L            36 USF-PC               1:30.55    1:30.39  
  3 Hertzer, Cynthia J        39 CRUZ-PC              1:33.00    1:32.52  
  4 Braisted, Melissa M       36 USF-PC               1:55.00    1:38.42  
  5 Rees, Karla E             36 MVM-PC               1:36.00    1:39.42  
 
Women 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:41.76   8/19/2001 CAROLINE KRATTLI, USA                      
        NATL: N 2:41.76   8/19/2001 CAROLINE KRATTLI                           
         PMS: P 2:52.40        1994 Dea Ann Joslin                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beissmann-Curtin, Becky   35 SRM-PC               3:13.00    3:08.37  
                1:32.00   3:08.37 (1:36.37)                                        
  2 Hertzer, Cynthia J        39 CRUZ-PC              3:25.00    3:17.60  
                1:35.86   3:17.60 (1:41.74)                                        
  3 Bryant, Lynn L            36 USF-PC               3:13.62    3:19.68  
                1:35.57   3:19.68 (1:44.11)                                        
  4 Knowles, Patricia D       37 CRUZ-PC              3:32.00    3:31.54  
                1:44.89   3:31.54 (1:46.65)                                        
  5 Anicich, Emily            37 USF-PC               3:32.45    3:38.49  
                1:44.33   3:38.49 (1:54.16)                                        
  6 Rees, Karla E             36 MVM-PC               3:25.00    3:38.60  
                1:47.11   3:38.60 (1:51.49)                                        
 
Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.32   8/23/1999 TRACIE MOLL, USA                             
        NATL: N 28.32   8/23/1999 TRACIE MOLL                                  
         PMS: P 29.79        1989 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mortensen, Eva            38 SCSC-PC                37.00      32.86  
  2 Bryant, Lynn L            36 USF-PC                 35.83      35.83  
  3 Knowles, Patricia D       37 CRUZ-PC                41.00      38.57  
  4 Harrington, Diana J       36 USF-PC                 39.00      39.74  
  5 Barrios, Janette R        35 MVM-PC                 55.00      50.65  
 
Women 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.79   8/23/1999 TRACIE MOLL, USA                           
        NATL: N 1:03.79   8/23/1999 TRACIE MOLL                                
         PMS: P 1:06.19        1989 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Jody L             39 STAN-PC              1:08.44    1:11.60  
  2 Beissmann-Curtin, Becky   35 SRM-PC               1:20.00    1:15.76  
  3 Braisted, Melissa M       36 USF-PC               1:35.00    1:24.35  
  4 Harrington, Diana J       36 USF-PC               1:30.00    1:33.77  
  5 Edler, Monica K           36 USF-PC               1:45.00    1:35.31  
 
Women 35-39 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.21   8/10/1997 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:20.21   8/10/1997 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:26.38        1989 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Diana J       36 USF-PC               3:25.00    3:08.10  
                1:39.00   3:08.10 (1:29.10)                                        
  2 Rees, Karla E             36 MVM-PC               3:35.00    3:41.23  
                1:49.61   3:41.23 (1:51.62)                                        
 
Women 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:25.31   6/29/1997 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:22.42   7/19/1997 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:29.30        1999 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Jody L             39 STAN-PC              2:37.44    2:39.38  
                1:13.11   2:39.38 (1:26.27)                                        
  2 Beissmann-Curtin, Becky   35 SRM-PC               2:47.00    2:43.12  
                1:18.82   2:43.12 (1:24.30)                                        
  3 Mortensen, Eva            38 SCSC-PC              3:05.00    2:49.42  
                1:18.28   2:49.42 (1:31.14)                                        
  4 Hertzer, Cynthia J        39 CRUZ-PC              3:02.00    3:00.96  
                1:29.54   3:00.96 (1:31.42)                                        
  5 Rees, Karla E             36 MVM-PC               3:12.00    3:14.99  
                1:38.66   3:14.99 (1:36.33)                                        
  6 Anicich, Emily            37 USF-PC               3:22.04    3:19.86  
                1:38.54   3:19.86 (1:41.32)                                        
  7 Knowles, Patricia D       37 CRUZ-PC              3:22.00    3:21.52  
                1:34.76   3:21.52 (1:46.76)                                        
 
Women 35-39 400 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:07.21   6/29/1997 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 5:02.67   8/15/1998 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 5:18.43        1999 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        38 WCM-PC               5:35.00    5:26.60  
                1:12.48   2:38.35 (1:25.87)   4:15.37 (1:37.02)   5:26.60 (1:11.23)
  2 Smith, Jody L             39 STAN-PC              5:35.44    5:40.31  
                1:12.87   2:35.64 (1:22.77)   4:21.78 (1:46.14)   5:40.31 (1:18.53)
  3 Beissmann-Curtin, Becky   35 SRM-PC               6:00.10    5:47.74  
                1:18.18   2:53.20 (1:35.02)   4:30.60 (1:37.40)   5:47.74 (1:17.14)
  4 Hertzer, Cynthia J        39 CRUZ-PC              6:30.00    6:20.14  
                1:27.75   3:10.10 (1:42.35)   4:53.25 (1:43.15)   6:20.14 (1:26.89)
  5 Duggan, Karen L           38 WCM-PC               7:00.00    6:23.83  
                1:32.39   3:11.62 (1:39.23)   4:57.83 (1:46.21)   6:23.83 (1:26.00)
  6 Rees, Karla E             36 MVM-PC               6:45.00    7:21.89  
                1:54.71   3:47.50 (1:52.79)   5:43.92 (1:56.42)   7:21.89 (1:37.97)
 
Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 26.60   2/24/2007 EDITH OTTERMANN, RSA                         
        NATL: N 26.88   8/17/2003 MARIA DOELGER                                
         PMS: P 28.05        1992 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          43 TOC-PC                 29.07      29.30  
  2 Hunt, Allison             44 ALMA-PC                31.05      31.55  
  3 Beal, Laura A             43 SRM-PC                 34.99      31.92  
  4 Capen, Tasha              42 MELO-PC                32.00      32.05  
  5 Santos, Debbie M          40 WCM-PC                 34.00      32.18  
  6 Stern, Zjill P            44 USF-PC                 33.87      32.74  
  7 Boyle, Catherine M        42 LOM-PC                 33.63      33.66  
  8 David, Nicole             40 DAM-PC                 35.00      35.34  
  9 Bechhoefer, Marta         41 CRUZ-PC                40.00      36.79  
 10 Petersen, Susan           40 LOM-PC                 40.00      37.15  
 11 Dunn, Ann L               44 USF-PC                 37.00      37.49  
 12 Baidwan, Pinder R         41 USF-PC                 40.18      38.97  
 
Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   58.43   8/17/2003 MARIA DOELGER, USA                         
        NATL: N   58.43   8/17/2003 MARIA DOELGER                              
         PMS: P 1:01.06        2006 Laureen Welting                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Capen, Tasha              42 MELO-PC              1:12.00    1:12.62  
  2 Viscardi, Josie A         44 RHMS-PC              1:17.50    1:16.05  
  3 Bechhoefer, Marta         41 CRUZ-PC              1:30.00    1:22.51  
 
Women 40-44 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W   58.43   8/17/2003 MARIA DOELGER, USA                         
        NATL: N   58.43   8/17/2003 MARIA DOELGER                              
         PMS: P 1:01.06        2006 Laureen Welting                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Santos, Debbie M          40 WCM-PC                    NT    1:22.05  
 
Women 40-44 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 2:09.28   8/15/2005 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:09.00   5/25/2003 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:13.10        2000 Jill Hernendez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          40 WCM-PC                    NT    2:53.06  
 
Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:09.28   8/15/2005 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:09.00   5/25/2003 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:13.10        2000 Jill Hernendez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          43 TOC-PC               2:24.50    2:16.70  
                1:07.25   2:16.70 (1:09.45)                                        
  2 Capen, Tasha              42 MELO-PC              2:45.00    2:39.85  
                1:17.79   2:39.85 (1:22.06)                                        
  3 Hunt, Allison             44 ALMA-PC              2:44.61    2:43.50  
                1:19.36   2:43.50 (1:24.14)                                        
  4 Beal, Laura A             43 SRM-PC               2:48.50    2:48.79  
                1:24.97   2:48.79 (1:23.82)                                        
  5 David, Nicole             40 DAM-PC               2:45.00    2:51.74  
                1:23.98   2:51.74 (1:27.76)                                        
  6 Dunn, Ann L               44 USF-PC               3:00.00    2:52.16  
                1:23.23   2:52.16 (1:28.93)                                        
  7 Ask, Julie A              40 USF-PC               3:20.00    3:08.18  
                1:31.21   3:08.18 (1:36.97)                                        
 
Women 40-44 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 4:28.24   8/11/2002 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:28.24   8/11/2002 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 4:34.33        2006 Susan Preston                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Santos, Debbie M          40 WCM-PC                    NT    5:59.13  
 
Women 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:28.24   8/11/2002 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:28.24   8/11/2002 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 4:34.33        2006 Susan Preston                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Capen, Tasha              42 MELO-PC              5:50.00    5:37.13  
                1:20.43   2:47.69 (1:27.26)   4:13.86 (1:26.17)   5:37.13 (1:23.27)
  2 Ask, Julie A              40 USF-PC               6:40.00    6:25.10  
                1:32.07   3:11.31 (1:39.24)   4:51.41 (1:40.10)   6:25.10 (1:33.69)
 
Women 40-44 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 9:24.77   9/29/2002 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 9:21.75   6/29/2003 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 9:25.95        2001 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunn, Ann L               44 USF-PC              13:00.00   12:14.32  
                1:25.88   2:57.25 (1:31.37)   4:30.18 (1:32.93)   6:04.24 (1:34.06)
      7:38.09 (1:33.85)   9:11.79 (1:33.70)  10:44.55 (1:32.76)  12:14.32 (1:29.77)
  2 Santos, Debbie M          40 WCM-PC              13:30.00   12:17.10  
                1:22.05   2:53.06 (1:31.01)   4:25.85 (1:32.79)   5:59.13 (1:33.28)
      7:32.89 (1:33.76)   9:08.05 (1:35.16)  10:42.56 (1:34.51)  12:17.10 (1:34.54)
  3 Ask, Julie A              40 USF-PC              15:00.00   13:51.46  
                1:40.71   3:25.97 (1:45.26)   5:12.24 (1:46.27)   6:59.29 (1:47.05)
      8:44.83 (1:45.54)  10:28.91 (1:44.08)  12:12.83 (1:43.92)  13:51.46 (1:38.63)
 
Women 40-44 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:56.52   8/11/2003 K PIPES-NEILSEN, USA                      
        NATL: N 17:56.52   8/11/2003 K PIPES-NEILSEN                           
         PMS: P 18:00.51        2001 Suzanne Heim-Bowen                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             40 MAM-PC              20:15.00   19:55.48  
                1:14.89   2:35.87 (1:20.98)   3:56.87 (1:21.00)   5:16.55 (1:19.68)
      6:36.79 (1:20.24)   7:56.81 (1:20.02)   9:16.88 (1:20.07)  10:37.18 (1:20.30)
     11:57.00 (1:19.82)  13:16.83 (1:19.83)  14:37.50 (1:20.67)  15:57.39 (1:19.89)
     17:17.75 (1:20.36)  18:37.70 (1:19.95)  19:55.48 (1:17.78)                    
  2 Sullivan, Cameron N       40 TVM-PC              23:47.04   24:47.42  
                1:34.81   3:14.06 (1:39.25)   4:53.54 (1:39.48)   6:33.63 (1:40.09)
      8:12.99 (1:39.36)   9:52.98 (1:39.99)  11:32.21 (1:39.23)  13:11.77 (1:39.56)
     14:51.43 (1:39.66)  16:31.50 (1:40.07)  18:11.01 (1:39.51)  19:51.08 (1:40.07)
     21:30.96 (1:39.88)  23:09.31 (1:38.35)  24:47.42 (1:38.11)                    
  3 Ask, Julie A              40 USF-PC              27:00.00   25:09.54  
                1:33.73   3:13.73 (1:40.00)   4:55.61 (1:41.88)   6:37.32 (1:41.71)
      8:18.56 (1:41.24)   9:59.87 (1:41.31)  11:40.74 (1:40.87)  13:22.41 (1:41.67)
     15:03.85 (1:41.44)  16:45.22 (1:41.37)  18:26.82 (1:41.60)  20:07.17 (1:40.35)
     21:48.27 (1:41.10)  23:30.28 (1:42.01)  25:09.54 (1:39.26)                    
  4 Nam, Catherine            40 RHMS-PC             29:00.00   26:54.77  
                1:41.13   3:28.61 (1:47.48)   5:16.21 (1:47.60)   7:05.26 (1:49.05)
      8:53.12 (1:47.86)  10:41.47 (1:48.35)  12:30.04 (1:48.57)  14:17.50 (1:47.46)
     16:06.76 (1:49.26)  17:55.65 (1:48.89)  19:43.68 (1:48.03)  21:33.04 (1:49.36)
     23:22.93 (1:49.89)  25:12.59 (1:49.66)  26:54.77 (1:42.18)                    
 
Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 31.99    6/8/2004 BEVERLEY MCCARNEY, RSA                       
        NATL: N 32.19   5/26/2002 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 32.25        1994 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          43 TOC-PC                 33.40      34.94  
  2 Santos, Debbie M          40 WCM-PC                 39.00      38.03  
  3 Stern, Zjill P            44 USF-PC                 43.63      40.45  
  4 Hunt, Allison             44 ALMA-PC                42.87      42.01  
  5 Boyle, Catherine M        42 LOM-PC                    NT      44.55  
  6 Baidwan, Pinder R         41 USF-PC                 50.00      48.21  
 
Women 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:08.66    8/1/2004 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 1:07.69    6/8/2003 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:11.03        1989 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stern, Zjill P            44 USF-PC               1:43.17    1:28.19  
  2 Beal, Laura A             43 SRM-PC               1:34.00    1:32.52  
 -- Welting, Laureen          43 TOC-PC               1:16.80         NS  
 
Women 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:25.91   8/11/2003 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:23.64   5/25/2003 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:37.17        2000 Jill Hernendez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          40 WCM-PC               3:05.00    3:01.06  
                1:30.98   3:01.06 (1:30.08)                                        
  2 Beal, Laura A             43 SRM-PC               3:19.70    3:18.89  
                1:39.03   3:18.89 (1:39.86)                                        
  3 Baidwan, Pinder R         41 USF-PC               3:50.00    3:50.35  
                1:51.92   3:50.35 (1:58.43)                                        
 
Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.25   7/23/2006 S VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: N 33.25   7/23/2006 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 36.37        2000 Dea Ann Joslin                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bechhoefer, Marta         41 CRUZ-PC                45.00      44.38  
  2 Beal, Laura A             43 SRM-PC                 45.79      45.18  
 
Women 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:13.82   3/28/2002 CAROLINE KRATTLI, USA                      
        NATL: N 1:13.34   6/18/2006 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:20.57        2000 Dea Ann Joslin                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          43 TOC-PC               1:22.50    1:24.38  
  2 Santos, Debbie M          40 WCM-PC               1:40.00    1:29.58  
  3 Bechhoefer, Marta         41 CRUZ-PC              1:35.00    1:36.28  
  4 Hunt, Allison             44 ALMA-PC              1:38.99    1:38.74  
  5 Stern, Zjill P            44 USF-PC               1:49.20    1:41.01  
  6 Petersen, Susan           40 LOM-PC               2:00.00    1:45.61  
 
Women 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.44    8/9/2006 S VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 2:38.44    8/9/2006 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 2:56.24        2000 Dea Ann Joslin                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beal, Laura A             43 SRM-PC               3:31.00    3:29.30  
                1:43.57   3:29.30 (1:45.73)                                        
  2 Viscardi, Josie A         44 RHMS-PC              3:53.00    4:02.54  
                1:51.71   4:02.54 (2:10.83)                                        
 
Women 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.62    8/6/2006 S VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: N 28.62    8/6/2006 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 29.89        1994 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          43 TOC-PC                 31.67      31.89  
  2 Viscardi, Josie A         44 RHMS-PC                37.79      34.98  
  3 Capen, Tasha              42 MELO-PC                36.00      36.70  
 
Women 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.38    8/7/2006 S VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 1:03.38    8/7/2006 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:06.27        1992 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Capen, Tasha              42 MELO-PC              1:35.00    1:29.01  
  2 David, Nicole             40 DAM-PC               1:30.00    1:34.55  
 
Women 40-44 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:24.78   7/23/2006 S VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 2:24.77   8/17/2003 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:25.15        2006 Susan Preston                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Capen, Tasha              42 MELO-PC              3:30.00    3:22.72  
                1:39.71   3:22.72 (1:43.01)                                        
 
Women 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:26.83    8/1/2004 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:25.03    8/5/2007 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 2:30.96        2000 Jill Hernendez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beal, Laura A             43 SRM-PC               3:10.00    3:05.04  
                1:30.68   3:05.04 (1:34.36)                                        
  2 Stern, Zjill P            44 USF-PC               3:13.77    3:09.71  
                1:25.84   3:09.71 (1:43.87)                                        
 
Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 27.76    8/7/2006 BRIGITTE HEUER, USA                          
        NATL: N 27.44   8/13/2007 SUSAN WALSH                                  
         PMS: P 28.56        2006 S. Heim-Bowen                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              46 MELO-PC                30.50      30.90  
  2 Dornan, Gwen A            45 USF-PC                 33.66      33.57  
  3 DE Francesco, Elizabeth   48 CRUZ-PC                34.00      34.42  
  4 Coffee, Cassandra S       47 SRM-PC                 34.50      34.46  
  5 Servas, Karen A           47 MAAC-PC                36.00      35.16  
  6 Applewhite, Juliette B    46 MELO-PC                33.40      36.17  
  7 Fornage, Julia A          47 RHMS-PC                40.00      37.34  
 
Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.95   8/15/2005 BETH LUTZ KNIGHT, USA                      
        NATL: N   59.79    8/5/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:02.11        2003 S. Heim-Bowen                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Marguerite         49 TOC-PC               1:13.00    1:09.76  
  2 Dornan, Gwen A            45 USF-PC               1:15.15    1:15.64  
  3 Ursin, Diane L            45 RHMS-PC              1:08.00    1:16.37  
  4 Coffee, Cassandra S       47 SRM-PC               1:18.60    1:17.70  
  5 Flynn, Beth P             46 RHMS-PC              1:16.50    1:20.13  
  6 Enos, Deborah L           47 TCAM-PC              2:10.08    2:00.75  
 
Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:12.76   8/15/2005 BETH LUTZ KNIGHT, USA                      
        NATL: N 2:11.44   5/27/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:13.17        2003 S. Heim-Bowen                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              46 MELO-PC              2:18.50    2:21.73  
                1:08.30   2:21.73 (1:13.43)                                        
  2 Applewhite, Juliette B    46 MELO-PC              2:40.00    2:34.89  
  3 Meyer, Marguerite         49 TOC-PC               2:40.00    2:36.30  
                1:16.78   2:36.30 (1:19.52)                                        
  4 Dornan, Gwen A            45 USF-PC               2:43.84    2:45.99  
                1:19.97   2:45.99 (1:26.02)                                        
  5 Servas, Karen A           47 MAAC-PC              2:45.00    2:48.04  
                1:21.03   2:48.04 (1:27.01)                                        
  6 Coffee, Cassandra S       47 SRM-PC               2:45.50    3:01.87  
                1:27.79   3:01.87 (1:34.08)                                        
  7 Enos, Deborah L           47 TCAM-PC              4:15.60    4:17.96  
                2:06.43   4:17.96 (2:11.53)                                        
 
Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:39.20   8/17/2003 S HEIM-BOWEN, USA                          
        NATL: N 4:38.29   7/29/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 4:39.20        2003 S. Heim-Bowen                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              46 MELO-PC              4:57.50    4:56.87  
                1:11.60   2:27.14 (1:15.54)   3:42.29 (1:15.15)   4:56.87 (1:14.58)
  2 Meyer, Marguerite         49 TOC-PC               5:45.00    5:20.55  
                1:16.39   2:37.67 (1:21.28)   4:00.11 (1:22.44)   5:20.55 (1:20.44)
  3 Dornan, Gwen A            45 USF-PC               5:53.42    5:56.23  
                1:23.82   2:55.09 (1:31.27)   4:27.90 (1:32.81)   5:56.23 (1:28.33)
 
Women 45-49 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 9:24.53   8/17/2003 S HEIM-BOWEN, USA                          
        NATL: N 9:24.11    8/5/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 9:24.53        2003 S. Heim-Bowen                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              46 MELO-PC             10:18.00   10:31.14  
                1:13.82   2:32.99 (1:19.17)   3:52.72 (1:19.73)   5:12.79 (1:20.07)
      6:32.47 (1:19.68)   7:52.69 (1:20.22)   9:12.82 (1:20.13)  10:31.14 (1:18.32)
  2 Servas, Karen A           47 MAAC-PC             12:09.00   11:48.79  
                1:23.86   2:52.62 (1:28.76)   4:21.75 (1:29.13)   5:52.16 (1:30.41)
      7:22.15 (1:29.99)   8:52.97 (1:30.82)  10:22.84 (1:29.87)  11:48.79 (1:25.95)
  3 Dornan, Gwen A            45 USF-PC              12:23.83   12:19.14  
                1:26.15   2:59.03 (1:32.88)   4:34.36 (1:35.33)   6:09.33 (1:34.97)
      7:44.19 (1:34.86)   9:18.03 (1:33.84)  10:50.33 (1:32.30)  12:19.14 (1:28.81)
  4 Brewer, Dana C            49 TAM-PC              13:00.00   12:56.95  
                1:30.75   3:09.02 (1:38.27)   4:47.60 (1:38.58)   6:26.87 (1:39.27)
      8:05.38 (1:38.51)   9:43.81 (1:38.43)  11:22.61 (1:38.80)  12:56.95 (1:34.34)
 
Women 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:55.83   8/17/2003 S HEIM-BOWEN, USA                         
        NATL: N 17:55.83   8/17/2003 S HEIM-BOWEN                              
         PMS: P 17:55.83        2003 S. Heim-Bowen                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              46 MELO-PC             21:30.00   19:48.64  
                1:15.22   2:35.34 (1:20.12)   3:55.10 (1:19.76)   5:14.84 (1:19.74)
      6:34.78 (1:19.94)   7:54.71 (1:19.93)   9:14.30 (1:19.59)  10:33.58 (1:19.28)
     11:53.34 (1:19.76)  13:13.02 (1:19.68)  14:32.30 (1:19.28)  15:52.07 (1:19.77)
     17:11.79 (1:19.72)  18:31.50 (1:19.71)  19:48.64 (1:17.14)                    
  2 Applewhite, Juliette B    46 MELO-PC             23:30.00   21:08.16  
                1:22.81   2:49.93 (1:27.12)   4:16.53 (1:26.60)   5:42.29 (1:25.76)
      7:08.35 (1:26.06)   8:33.74 (1:25.39)   9:59.13 (1:25.39)  11:24.40 (1:25.27)
     12:49.19 (1:24.79)  14:13.68 (1:24.49)  15:37.37 (1:23.69)  17:01.23 (1:23.86)
     18:25.34 (1:24.11)  19:47.84 (1:22.50)  21:08.16 (1:20.32)                    
  3 Meyer, Marguerite         49 TOC-PC              21:00.00   22:02.97  
                1:22.18   2:50.02 (1:27.84)   4:19.08 (1:29.06)   5:49.39 (1:30.31)
      7:19.71 (1:30.32)   8:49.67 (1:29.96)  10:19.91 (1:30.24)  11:49.85 (1:29.94)
                               14:47.20 ( )  16:15.77 (1:28.57)  17:44.21 (1:28.44)
     19:11.20 (1:26.99)  20:38.47 (1:27.27)  22:02.97 (1:24.50)                    
  4 Ulian, Deborah A          49 USF-PC              28:30.00   28:03.73  
                1:46.60                             5:31.09 ( )   7:24.10 (1:53.01)
      9:16.84 (1:52.74)  11:09.00 (1:52.16)  13:01.65 (1:52.65)  14:54.19 (1:52.54)
     16:45.89 (1:51.70)  18:38.31 (1:52.42)  20:31.29 (1:52.98)  22:24.91 (1:53.62)
     24:17.89 (1:52.98)  26:10.99 (1:53.10)  28:03.73 (1:52.74)                    
 
Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.65   8/10/2006 VERA CAPKOVA, BEL                            
        NATL: N 31.85   8/13/2007 SUSAN WALSH                                  
         PMS: P 32.93        1997 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DE Francesco, Elizabeth   48 CRUZ-PC                38.00      38.62  
  2 Hafner, Hilary R          48 SRM-PC                 39.20      39.20  
  3 Applewhite, Juliette B    46 MELO-PC                43.50      40.55  
  4 Brewer, Dana C            49 TAM-PC                 45.00      43.51  
  5 Fornage, Julia A          47 RHMS-PC                50.00      52.81  
  6 Focha, Teresa M           47 MAAC-PC                53.90      53.97  
 -- Enos, Deborah L           47 TCAM-PC              1:08.96         NS  
 
Women 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:11.18   3/11/2006 VERA CAPKOVA, BEL                          
        NATL: N 1:09.66   8/13/2007 SUSAN WALSH                                
         PMS: P 1:12.70        1997 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           49 RHMS-PC              1:33.00    1:31.73  
  2 Ursin, Diane L            45 RHMS-PC              1:20.00    1:33.93  
  3 Enos, Deborah L           47 TCAM-PC              2:17.96    2:23.26  
 
Women 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:36.03   4/25/2004 LESLEY WILDE, GBR                          
        NATL: N 2:28.42    8/5/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:38.04        2001 Patty Landers                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hafner, Hilary R          48 SRM-PC               3:15.00    3:06.97  
                1:31.83   3:06.97 (1:35.14)                                        
  2 Applewhite, Juliette B    46 MELO-PC              3:15.50    3:10.69  
                1:34.13   3:10.69 (1:36.56)                                        
  3 Focha, Teresa M           47 MAAC-PC              4:01.55    4:09.70  
 
Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 34.74    7/8/2001 MAGGIE KELLY, GBR                            
        NATL: N 33.98    8/5/2007 CAROLINE KRATTLI                             
         PMS: P 36.97        1994 Susan Roy                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hafner, Hilary R          48 SRM-PC                 39.60      39.73  
  2 Lepinski, Cokie           49 RHMS-PC                41.92      41.65  
  3 Ursin, Diane L            45 RHMS-PC                40.00      45.32  
  4 Flynn, Beth P             46 RHMS-PC                44.00      47.39  
  5 Coffee, Cassandra S       47 SRM-PC                 49.60      50.59  
  6 Lelandais, Laurie D       48 USF-PC                 54.00    1:02.76  
 
Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:18.19    7/8/2001 MAGGIE KELLY, GBR                          
        NATL: N 1:15.65    8/5/2007 CAROLINE KRATTLI                           
         PMS: P 1:22.27        1994 Susan Roy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              46 MELO-PC              1:29.50    1:26.62  
  2 Hafner, Hilary R          48 SRM-PC               1:30.00    1:30.60  
  3 Lepinski, Cokie           49 RHMS-PC              1:31.75    1:31.54  
  4 Hill, Jayne A             47 UN-PC                1:39.41    1:38.61  
  5 Coffee, Cassandra S       47 SRM-PC               1:56.50    1:57.56  
  6 Focha, Teresa M           47 MAAC-PC              2:06.16    2:06.13  
  7 Enos, Deborah L           47 TCAM-PC              2:24.18    2:35.88  
 
Women 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:55.96   3/16/2003 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 2:45.20    8/5/2007 CAROLINE KRATTLI                           
         PMS: P 3:09.19        1992 C. Ferris Boak                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              46 MELO-PC              3:11.00    3:11.17  
                1:31.50   3:11.17 (1:39.67)                                        
  2 Hafner, Hilary R          48 SRM-PC               3:20.00    3:17.14  
                1:37.04   3:17.14 (1:40.10)                                        
  3 Ursin, Diane L            45 RHMS-PC              3:08.00    3:21.86  
                1:37.55   3:21.86 (1:44.31)                                        
  4 Lepinski, Cokie           49 RHMS-PC              3:22.76    3:25.03  
                1:39.36   3:25.03 (1:45.67)                                        
  5 Hill, Jayne A             47 UN-PC                3:25.77    3:30.07  
                1:43.59   3:30.07 (1:46.48)                                        
  6 Flynn, Beth P             46 RHMS-PC              3:32.00    3:46.49  
                1:50.99   3:46.49 (1:55.50)                                        
  7 Lelandais, Laurie D       48 USF-PC               4:05.00    4:57.99  
                2:28.18   4:57.99 (2:29.81)                                        
 
Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 30.30    7/6/2001 ANGELA ZINGLER, GER                          
        NATL: N 29.68   7/29/2007 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 30.78        1998 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hill, Jayne A             47 UN-PC                  35.77      35.98  
  2 Lepinski, Cokie           49 RHMS-PC                37.45      37.49  
  3 Dornan, Gwen A            45 USF-PC                 38.69      38.84  
  4 Coffee, Cassandra S       47 SRM-PC                 39.10      39.27  
  5 Flynn, Beth P             46 RHMS-PC                41.00      39.29  
  6 Focha, Teresa M           47 MAAC-PC                47.59      49.30  
  7 Lelandais, Laurie D       48 USF-PC               1:08.00    1:06.34  
  8 Enos, Deborah L           47 TCAM-PC                54.29    1:06.75  
 
Women 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:07.30   8/15/2005 JILL HERNANDEZ, USA                        
        NATL: N 1:06.96   5/27/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:07.30        2005 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Servas, Karen A           47 MAAC-PC              1:25.00    1:24.10  
  2 Hill, Jayne A             47 UN-PC                1:33.35    1:27.73  
  3 Focha, Teresa M           47 MAAC-PC              1:38.99    1:49.44  
 
Women 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:31.37   8/23/1998 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:27.33    8/5/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:31.37        1998 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Marguerite         49 TOC-PC               3:15.00    3:07.76  
                1:30.45   3:07.76 (1:37.31)                                        
  2 Focha, Teresa M           47 MAAC-PC              3:52.51    3:59.82  
                1:56.26   3:59.82 (2:03.56)                                        
 
Women 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:32.46   8/15/2005 JILL HERNANDEZ, USA                        
        NATL: N 2:31.06   5/27/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:32.46        2005 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hafner, Hilary R          48 SRM-PC               3:00.00    2:57.30  
                1:25.91   2:57.30 (1:31.39)                                        
  2 Ursin, Diane L            45 RHMS-PC              2:50.00    3:02.20  
                1:28.65   3:02.20 (1:33.55)                                        
  3 Lepinski, Cokie           49 RHMS-PC              3:07.31    3:05.56  
                1:31.28   3:05.56 (1:34.28)                                        
  4 Hill, Jayne A             47 UN-PC                3:15.37    3:17.20  
                1:35.77   3:17.20 (1:41.43)                                        
  5 Flynn, Beth P             46 RHMS-PC              3:25.50    3:19.80  
                1:34.67   3:19.80 (1:45.13)                                        
  6 Lelandais, Laurie D       48 USF-PC               3:51.00    4:43.97  
                2:26.56   4:43.97 (2:17.41)                                        
  7 Enos, Deborah L           47 TCAM-PC              4:44.25    5:00.43  
                2:32.54   5:00.43 (2:27.89)                                        
 
Women 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:19.44   3/24/2007 K PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 5:19.44   3/24/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 5:27.67        2005 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hafner, Hilary R          48 SRM-PC               6:20.00    6:14.51  
                1:31.44   3:11.12 (1:39.68)   4:51.45 (1:40.33)   6:14.51 (1:23.06)
  2 Meyer, Marguerite         49 TOC-PC               6:30.00    6:45.19  
                1:36.38   3:19.64 (1:43.26)   5:20.64 (2:01.00)   6:45.19 (1:24.55)
 -- Ulian, Deborah A          49 USF-PC               8:30.00         NS  
 
Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 28.22   8/18/2001 LAURA VAL, USA                               
        NATL: N 28.22   8/18/2001 LAURA VAL                                    
         PMS: P 28.22        2001 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terhorst, Hermine M       50 SRM-PC                 32.00      32.13  
  2 Bracken, Judy W           51 TVM-PC                 32.27      32.66  
  3 Bowden, Laurel D          52 RHMS-PC                41.00      36.27  
  4 Petersen, Jennifer L      54 TVM-PC                 36.89      37.46  
  5 Sandner, Kathy J          52 MAAC-PC                40.00      37.71  
  6 Marnell, Mary             52 WCM-PC                 44.00      42.49  
 
Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.13   8/19/2001 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:01.13   8/19/2001 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:01.13        2001 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue M      50 NOVA-ZZ              1:06.50    1:06.51  
  2 Terhorst, Hermine M       50 SRM-PC               1:12.00    1:08.67  
  3 Jaubert, Leslie M         50 SRM-PC               1:15.00    1:12.19  
  4 Bracken, Judy W           51 TVM-PC               1:15.98    1:14.27  
 
Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:15.37   8/17/2001 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:15.37   8/17/2001 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:15.37        2001 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue M      50 NOVA-ZZ              2:25.00    2:27.08  
  2 Quinn, Phyllis E          53 TOC-PC               2:46.60    2:46.21  
                1:20.48   2:46.21 (1:25.73)                                        
  3 Ogilvie, Carol M          53 USF-PC               2:45.00    2:46.35  
                1:20.38   2:46.35 (1:25.97)                                        
  4 Terhorst, Hermine M       50 SRM-PC               2:45.00    2:46.63  
  5 Bracken, Judy W           51 TVM-PC               2:42.53    2:46.90  
                1:19.64   2:46.90 (1:27.26)                                        
  6 Petersen, Jennifer L      54 TVM-PC               3:12.51    3:03.24  
                1:28.15   3:03.24 (1:35.09)                                        
  7 Sandner, Kathy J          52 MAAC-PC              3:20.00    3:10.12  
                1:30.15   3:10.12 (1:39.97)                                        
 
Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:47.93   7/14/2002 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 4:47.93   7/14/2002 LAURA VAL                                  
         PMS: P 4:47.93        2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue M      50 NOVA-ZZ              5:02.00    5:13.12  
                1:13.46   2:33.14 (1:19.68)   3:53.70 (1:20.56)   5:13.12 (1:19.42)
  2 Jaubert, Leslie M         50 SRM-PC               5:39.15    5:35.19  
                1:19.68   2:45.81 (1:26.13)   4:11.31 (1:25.50)   5:35.19 (1:23.88)
  3 Wheeler, Barbara C        51 TAM-PC               5:40.00    5:45.07  
                1:21.31   2:48.61 (1:27.30)   4:18.11 (1:29.50)   5:45.07 (1:26.96)
  4 Quinn, Phyllis E          53 TOC-PC               5:42.67    5:52.73  
                1:23.71   2:53.22 (1:29.51)   4:25.00 (1:31.78)   5:52.73 (1:27.73)
  5 Hofherr, Leslie A         51 USF-PC               6:20.00    6:13.55  
                1:28.56   3:03.98 (1:35.42)   4:40.11 (1:36.13)   6:13.55 (1:33.44)
  6 Kikuta, Karyn O           51 VSAM-PC              9:30.00    8:14.83  
                                4:07.42 ( )   8:14.83 (4:07.41)                    
  7 Huckabay, Emma L          53 USF-PC               9:30.00    9:35.32  
                2:10.10   4:37.41 (2:27.31)   7:07.70 (2:30.29)   9:35.32 (2:27.62)
 
Women 50-54 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 9:52.55   7/14/2002 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 9:52.55   7/14/2002 LAURA VAL                                  
         PMS: P 9:52.55        2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jaubert, Leslie M         50 SRM-PC              11:34.75   11:26.67  
                1:20.41   2:47.04 (1:26.63)   4:14.17 (1:27.13)   5:41.40 (1:27.23)
      7:09.26 (1:27.86)   8:36.18 (1:26.92)  10:02.76 (1:26.58)  11:26.67 (1:23.91)
  2 Quinn, Phyllis E          53 TOC-PC              12:47.69   12:04.56  
                1:26.22   2:57.76 (1:31.54)   4:29.47 (1:31.71)   6:01.09 (1:31.62)
      7:32.47 (1:31.38)   9:04.17 (1:31.70)  10:35.91 (1:31.74)  12:04.56 (1:28.65)
  3 Ogilvie, Carol M          53 USF-PC              13:10.00   12:10.50  
                1:24.57   2:56.26 (1:31.69)   4:29.37 (1:33.11)   6:02.49 (1:33.12)
      7:35.91 (1:33.42)   9:09.11 (1:33.20)  10:41.96 (1:32.85)  12:10.50 (1:28.54)
  4 Hofherr, Leslie A         51 USF-PC              12:40.00   12:48.73  
                1:29.60   3:05.84 (1:36.24)   4:43.25 (1:37.41)   6:20.97 (1:37.72)
      7:58.72 (1:37.75)   9:36.54 (1:37.82)  11:14.31 (1:37.77)  12:48.73 (1:34.42)
  5 Sandner, Kathy J          52 MAAC-PC             14:20.00   14:07.68  
                1:36.19   3:23.69 (1:47.50)   5:11.13 (1:47.44)   6:59.54 (1:48.41)
      8:47.72 (1:48.18)  10:36.33 (1:48.61)  12:24.50 (1:48.17)  14:07.68 (1:43.18)
 
Women 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 19:08.69   7/15/2001 LAURA VAL, USA                            
        NATL: N 19:08.69   7/15/2001 LAURA VAL                                 
         PMS: P 19:08.69        2001 Laura Val                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heim-Bowen, Suzanne M     50 WCM-PC              19:19.49   18:45.21W 
                1:12.08   2:27.84 (1:15.76)   3:43.48 (1:15.64)   4:58.40 (1:14.92)
      6:13.38 (1:14.98)   7:28.12 (1:14.74)   8:43.30 (1:15.18)   9:58.40 (1:15.10)
     11:14.02 (1:15.62)  12:29.20 (1:15.18)  13:44.67 (1:15.47)  15:00.68 (1:16.01)
     16:16.30 (1:15.62)  17:31.46 (1:15.16)  18:45.21 (1:13.75)                    
  2 Jaubert, Leslie M         50 SRM-PC              22:30.00   21:46.56  
  3 Quinn, Phyllis E          53 TOC-PC              23:30.75   22:49.17  
                1:27.89   3:01.74 (1:33.85)   4:34.08 (1:32.34)   6:06.03 (1:31.95)
      7:38.08 (1:32.05)   9:10.23 (1:32.15)  10:42.95 (1:32.72)  12:14.92 (1:31.97)
     13:46.36 (1:31.44)  15:17.69 (1:31.33)  16:48.66 (1:30.97)  18:19.70 (1:31.04)
     19:51.08 (1:31.38)  21:21.78 (1:30.70)  22:49.17 (1:27.39)                    
  4 Kikuta, Karyn O           51 VSAM-PC             34:00.00   31:56.32  
                2:01.53   4:09.36 (2:07.83)   6:18.95 (2:09.59)   8:28.91 (2:09.96)
     10:37.74 (2:08.83)  12:46.71 (2:08.97)  14:56.02 (2:09.31)  17:06.86 (2:10.84)
     19:15.48 (2:08.62)  21:25.00 (2:09.52)  23:35.59 (2:10.59)  25:45.87 (2:10.28)
     27:54.34 (2:08.47)  30:02.33 (2:07.99)  31:56.32 (1:53.99)                    
  5 Huckabay, Emma L          53 USF-PC              36:00.00   35:54.18  
                2:20.97   4:46.08 (2:25.11)   7:14.39 (2:28.31)   9:40.61 (2:26.22)
     12:07.40 (2:26.79)  14:32.70 (2:25.30)  16:57.43 (2:24.73)  19:21.71 (2:24.28)
     21:44.16 (2:22.45)  24:09.45 (2:25.29)  26:35.91 (2:26.46)  28:57.70 (2:21.79)
     31:18.58 (2:20.88)  33:39.64 (2:21.06)  35:54.18 (2:14.54)                    
 -- Hofherr, Leslie A         51 USF-PC              23:45.00         NS  
 
Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.87   8/18/2002 J SWAGERTY-HILL, USA                         
        NATL: N 32.87   8/18/2002 J SWAGERTY-HILL                              
         PMS: P 33.67        2002 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          50 TVM-PC                 35.00      34.48  
  2 Huang, Cathy E            53 USF-PC                 55.00      48.93  
  3 Huckabay, Emma L          53 USF-PC               1:10.00    1:02.91  
 
Women 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:14.19   7/10/2005 KAREN HUMPHREYS, USA                       
        NATL: N 1:14.19   7/10/2005 KAREN HUMPHREYS                            
         PMS: P 1:14.19        2005 Karen Humphreys                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue M      50 NOVA-ZZ              1:16.00    1:16.62  
  2 Huang, Cathy E            53 USF-PC               2:00.00    1:41.92  
  3 Huckabay, Emma L          53 USF-PC               2:35.00    2:29.46  
 
Women 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:43.14    8/5/2006 PATTY LANDERS, USA                         
        NATL: N 2:43.14    8/5/2006 PATTY LANDERS                              
         PMS: P 2:43.14        2006 Patty Landers                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          50 TVM-PC               2:46.00    2:44.08  
                1:20.83   2:44.08 (1:23.25)                                        
  2 Osborn, Ahelee Sue M      50 NOVA-ZZ              2:47.00    2:48.06  
  3 Quinn, Phyllis E          53 TOC-PC               3:13.31    3:18.00  
                1:37.55   3:18.00 (1:40.45)                                        
  4 Ogilvie, Carol M          53 USF-PC               3:35.00    3:35.98  
                1:46.87   3:35.98 (1:49.11)                                        
  5 Huckabay, Emma L          53 USF-PC               5:57.00    5:31.87  
                2:43.53   5:31.87 (2:48.34)                                        
 
Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 37.51    8/7/2006 MELINDA MANN, USA                            
        NATL: N 37.51    8/7/2006 MELINDA MANN                                 
         PMS: P 37.95        2006 Leianne Crittenden                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terhorst, Hermine M       50 SRM-PC                 45.00      41.60  
  2 Wheeler, Barbara C        51 TAM-PC                 44.00      42.83  
  3 Hofherr, Leslie A         51 USF-PC                 46.50      46.28  
  4 Huang, Cathy E            53 USF-PC                 55.00      48.12  
 
Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:23.47    8/5/2006 DAGMAR FRESE, GER                          
        NATL: N 1:24.36    8/5/2006 MELINDA MANN                               
         PMS: P 1:26.60        2000 Susan Jones-Roy                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terhorst, Hermine M       50 SRM-PC               1:45.00    1:37.64  
  2 Hofherr, Leslie A         51 USF-PC               1:40.00    1:40.38  
  3 Ogilvie, Carol M          53 USF-PC               1:55.00    1:42.74  
  4 Huang, Cathy E            53 USF-PC               2:00.00    1:44.29  
  5 Marnell, Mary             52 WCM-PC               1:55.00    1:57.05  
 
Women 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:03.23    6/5/2004 ULRIKE URBANIAK, GER                       
        NATL: N 3:08.65    8/5/2007 KAREN MELICK                               
         PMS: P 3:09.09        2000 Susan Jones-Roy                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wheeler, Barbara C        51 TAM-PC               3:35.00    3:27.98  
                1:41.96   3:27.98 (1:46.02)                                        
  2 Hofherr, Leslie A         51 USF-PC               3:40.00    3:42.40  
                1:47.78   3:42.40 (1:54.62)                                        
 
Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 30.24    6/4/2004 ANGELA ZINGLER, GER                          
        NATL: N 30.72   8/19/2001 LAURA VAL                                    
         PMS: P 30.72        2001 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terhorst, Hermine M       50 SRM-PC                 37.00      36.40  
  2 Bracken, Judy W           51 TVM-PC                 37.54      40.65  
  3 Huckabay, Emma L          53 USF-PC               1:25.00    1:42.88  
 
Women 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:07.81   8/17/2001 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:07.81   8/17/2001 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:07.81        2001 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ogilvie, Carol M          53 USF-PC               1:32.00    1:33.52  
  2 Sandner, Kathy J          52 MAAC-PC              1:57.00    1:58.25  
 
Women 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:31.55   8/18/2001 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:31.55   8/18/2001 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:31.55        2001 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, Phyllis E          53 TOC-PC               3:32.27    3:40.58  
                1:45.11   3:40.58 (1:55.47)                                        
 
Women 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:41.31   7/14/2002 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:41.31   7/14/2002 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:41.31        2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborn, Ahelee Sue M      50 NOVA-ZZ              2:47.00    2:49.48  
                1:19.36   2:49.48 (1:30.12)                                        
  2 Hofherr, Leslie A         51 USF-PC               3:27.00    3:28.02  
                1:44.48   3:28.02 (1:43.54)                                        
 
Women 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:42.80   7/14/2002 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 5:42.80   7/14/2002 LAURA VAL                                  
         PMS: P 5:42.80        2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heim-Bowen, Suzanne M     50 WCM-PC               6:03.90    5:54.69  
                1:18.41   2:51.67 (1:33.26)   4:39.47 (1:47.80)   5:54.69 (1:15.22)
  2 Osborn, Ahelee Sue M      50 NOVA-ZZ              5:58.05    6:11.33  
                1:23.08   2:56.55 (1:33.47)   4:47.18 (1:50.63)   6:11.33 (1:24.15)
  3 Terhorst, Hermine M       50 SRM-PC               7:00.00    6:45.17  
                1:47.18   3:28.97 (1:41.79)   5:20.16 (1:51.19)   6:45.17 (1:25.01)
  4 Quinn, Phyllis E          53 TOC-PC               6:48.64    6:58.97  
                1:40.22   3:24.86 (1:44.64)   5:24.48 (1:59.62)   6:58.97 (1:34.49)
 
Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 29.39    7/9/2006 LAURA VAL, USA                               
        NATL: N 28.84   8/13/2007 LAURA VAL                                    
         PMS: P 28.84        2007 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              57 TAM-PC                 29.90      29.31W 
  2 Weber, Debbie             56 WCM-PC                 36.88      31.56  
  3 Brittingham, Regina       57 WCM-PC                 37.50      33.52  
  4 Welsh, Mary M             55 TCAM-PC                38.00      34.39  
  5 Swain, Deborah L          58 SRM-PC                 37.00      35.09  
  6 Burrell, Grendel S        57 USF-PC                 36.00      36.40  
  7 Lewis, Lolly              57 USF-PC               1:00.00      46.86  
 
Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.63    8/5/2006 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:02.02   8/13/2007 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:02.02        2007 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swain, Deborah L          58 SRM-PC               1:24.00    1:18.10  
  2 Brittingham, Regina       57 WCM-PC               1:30.00    1:21.20  
  3 Burrell, Grendel S        57 USF-PC               1:22.00    1:22.51  
  4 Baker, Gini M             58 SDSM$-ZZ             1:32.30    1:35.87  
  5 Burke, Mary Leigh         56 MVM-PC               1:50.00    1:59.13  
  6 Nakell, Linda C           57 USF-PC               1:55.00    2:15.12  
 
Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.04    8/6/2006 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:18.04    8/6/2006 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:18.04        2006 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welsh, Mary M             55 TCAM-PC              2:52.00    2:52.23  
                1:23.57   2:52.23 (1:28.66)                                        
  2 Burrell, Grendel S        57 USF-PC               3:15.00    3:00.92  
                1:29.27   3:00.92 (1:31.65)                                        
  3 Saal, Mary J              55 USF-PC               3:10.00    3:04.56  
                1:31.08   3:04.56 (1:33.48)                                        
  4 Alexander, Martha A       59 WCM-PC               3:01.16    3:08.33  
                1:29.08   3:08.33 (1:39.25)                                        
  5 Litman, Jacklyn N         58 BAY-PC               4:00.00    3:20.21  
                1:38.42   3:20.21 (1:41.79)                                        
  6 Baker, Gini M             58 SDSM$-ZZ             3:33.90    3:34.84  
                1:40.34   3:34.84 (1:54.50)                                        
  7 Lewis, Lolly              57 USF-PC               4:00.00    3:48.01  
                1:51.06   3:48.01 (1:56.95)                                        
  8 Nakell, Linda C           57 USF-PC               4:25.00    4:45.17  
                2:10.63   4:45.17 (2:34.54)                                        
 
Women 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:50.72   8/10/2006 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 4:50.72   8/10/2006 LAURA VAL                                  
         PMS: P 4:50.72        2006 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saal, Mary J              55 USF-PC               7:00.00    6:10.75  
                1:29.36   3:04.15 (1:34.79)   4:38.46 (1:34.31)   6:10.75 (1:32.29)
  2 Burrell, Grendel S        57 USF-PC               6:45.00    6:25.55  
  3 Alexander, Martha A       59 WCM-PC               6:21.25    6:30.52  
                1:26.14   3:07.05 (1:40.91)   4:49.58 (1:42.53)   6:30.52 (1:40.94)
  4 Litman, Jacklyn N         58 BAY-PC               8:00.00    7:07.24  
                1:39.87   3:29.51 (1:49.64)   5:20.83 (1:51.32)   7:07.24 (1:46.41)
  5 Dobisz, Elizabeth A       55 ALMA-PC              7:30.00    7:22.10  
                1:43.19   3:36.94 (1:53.75)   5:30.97 (1:54.03)   7:22.10 (1:51.13)
  6 Baker, Gini M             58 SDSM$-ZZ             7:21.90    7:31.59  
                1:43.91   3:40.04 (1:56.13)   5:38.37 (1:58.33)   7:31.59 (1:53.22)
  7 Burke, Mary Leigh         56 MVM-PC               9:00.00    8:50.64  
                2:05.22   4:22.74 (2:17.52)   6:39.64 (2:16.90)   8:50.64 (2:11.00)
  8 Nakell, Linda C           57 USF-PC               9:30.00    9:57.49  
                2:18.64   4:54.85 (2:36.21)   7:27.89 (2:33.04)   9:57.49 (2:29.60)
 
Women 55-59 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 4:50.72   8/10/2006 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 4:50.72   8/10/2006 LAURA VAL                                  
         PMS: P 4:50.72        2006 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Brittingham, Regina       57 WCM-PC                    NT    6:33.58  
 
Women 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 10:07.32    7/9/2006 LAURA VAL, USA                            
        NATL: N 10:07.32    7/9/2006 LAURA VAL                                 
         PMS: P 10:07.32        2006 Laura Val                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              57 TAM-PC              10:30.00   10:05.28W 
                1:09.47   2:25.71 (1:16.24)   3:42.55 (1:16.84)   4:59.73 (1:17.18)
      6:16.32 (1:16.59)   7:33.75 (1:17.43)   8:50.63 (1:16.88)  10:05.28 (1:14.65)
  2 Brittingham, Regina       57 WCM-PC              13:10.00   13:04.57  
                1:34.70   3:15.52 (1:40.82)   4:55.09 (1:39.57)   6:33.58 (1:38.49)
      8:11.48 (1:37.90)   9:50.69 (1:39.21)  11:28.66 (1:37.97)  13:04.57 (1:35.91)
  3 Dobisz, Elizabeth A       55 ALMA-PC             15:15.00   14:44.35  
                1:41.09   3:32.66 (1:51.57)   5:24.79 (1:52.13)   7:17.79 (1:53.00)
      9:10.58 (1:52.79)  11:03.66 (1:53.08)  12:55.81 (1:52.15)  14:44.35 (1:48.54)
  4 Baker, Gini M             58 SDSM$-ZZ            15:59.90   15:23.63  
                1:40.36   3:34.09 (1:53.73)   5:31.10 (1:57.01)   7:29.71 (1:58.61)
      9:30.82 (2:01.11)  11:30.01 (1:59.19)  13:29.00 (1:58.99)  15:23.63 (1:54.63)
  5 Dunn, Audrey J            55 USF-PC              16:30.00   15:41.60  
                1:50.00   3:47.74 (1:57.74)   5:45.93 (1:58.19)   7:45.88 (1:59.95)
      9:45.34 (1:59.46)  11:46.27 (2:00.93)  13:46.48 (2:00.21)  15:41.60 (1:55.12)
  6 Lewis, Lolly              57 USF-PC              16:00.00   16:27.85  
                1:57.19   4:02.33 (2:05.14)   6:08.22 (2:05.89)   8:14.33 (2:06.11)
     10:19.29 (2:04.96)  12:25.34 (2:06.05)  14:31.01 (2:05.67)  16:27.85 (1:56.84)
  7 Nakell, Linda C           57 USF-PC              19:00.00   21:13.74  
                2:21.45   5:06.41 (2:44.96)   7:49.23 (2:42.82)  10:35.14 (2:45.91)
     13:13.87 (2:38.73)  15:58.30 (2:44.43)  18:41.51 (2:43.21)  21:13.74 (2:32.23)
 
Women 55-59 800 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 10:07.32    7/9/2006 LAURA VAL, USA                            
        NATL: N 10:07.32    7/9/2006 LAURA VAL                                 
         PMS: P 10:07.32        2006 Laura Val                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Brittingham, Regina       57 WCM-PC                    NT   13:10.97  
                1:35.06   3:15.72 (1:40.66)   4:55.25 (1:39.53)   6:34.58 (1:39.33)
      8:13.63 (1:39.05)   9:52.24 (1:38.61)  11:31.06 (1:38.82)  13:10.97 (1:39.91)
     14:50.34 (1:39.37)  16:29.79 (1:39.45)  18:09.52 (1:39.73)  19:48.79 (1:39.27)
     21:28.95 (1:40.16)  23:09.33 (1:40.38)        13:10.97 ( )                    
 
Women 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 19:52.61   1/11/2004 BARBARA DUNBAR, USA                       
        NATL: N 19:14.70    7/8/2007 LAURA VAL                                 
         PMS: P 19:14.70        2007 Laura Val                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saal, Mary J              55 USF-PC              25:00.00   24:03.22  
                                                    4:44.84 ( )   6:20.68 (1:35.84)
      7:57.27 (1:36.59)   9:33.78 (1:36.51)  11:09.89 (1:36.11)  12:45.65 (1:35.76)
     14:21.86 (1:36.21)  15:57.89 (1:36.03)  17:35.02 (1:37.13)  19:12.37 (1:37.35)
     20:49.94 (1:37.57)  22:27.52 (1:37.58)  24:03.22 (1:35.70)                    
  2 Brittingham, Regina       57 WCM-PC              40:00.00   24:44.82  
                1:35.06   3:15.72 (1:40.66)   4:55.25 (1:39.53)   6:34.58 (1:39.33)
      8:13.63 (1:39.05)   9:52.24 (1:38.61)  11:31.06 (1:38.82)  13:10.97 (1:39.91)
     14:50.34 (1:39.37)  16:29.79 (1:39.45)  18:09.52 (1:39.73)  19:48.79 (1:39.27)
     21:28.95 (1:40.16)  23:09.33 (1:40.38)  24:44.82 (1:35.49)                    
  3 Litman, Jacklyn N         58 BAY-PC              29:00.00   28:52.69  
  4 Dunn, Audrey J            55 USF-PC              35:00.00   30:07.68  
                1:51.99   3:49.87 (1:57.88)   5:50.32 (2:00.45)   7:53.81 (2:03.49)
      9:54.68 (2:00.87)  11:55.85 (2:01.17)  13:57.30 (2:01.45)  16:00.04 (2:02.74)
     18:01.68 (2:01.64)  20:03.67 (2:01.99)  22:04.61 (2:00.94)  24:07.78 (2:03.17)
     26:10.27 (2:02.49)  28:10.25 (1:59.98)  30:07.68 (1:57.43)                    
  5 Lewis, Lolly              57 USF-PC              30:00.00   30:54.02  
                1:54.71   3:59.14 (2:04.43)   6:04.17 (2:05.03)   8:08.20 (2:04.03)
     10:12.76 (2:04.56)  12:17.11 (2:04.35)  14:21.66 (2:04.55)  16:24.89 (2:03.23)
     18:29.35 (2:04.46)  20:33.91 (2:04.56)  22:39.94 (2:06.03)  24:46.73 (2:06.79)
     26:52.73 (2:06.00)  28:58.76 (2:06.03)  30:54.02 (1:55.26)                    
  6 Littlefield, Nancy J      55 SMMM-PC             33:00.00   33:01.65  
                2:01.71   4:12.92 (2:11.21)   6:23.29 (2:10.37)   8:34.66 (2:11.37)
     10:45.07 (2:10.41)  12:57.15 (2:12.08)  15:09.79 (2:12.64)  17:20.58 (2:10.79)
     19:32.97 (2:12.39)  21:47.08 (2:14.11)  24:01.11 (2:14.03)  26:17.18 (2:16.07)
     28:32.79 (2:15.61)  30:48.46 (2:15.67)  33:01.65 (2:13.19)                    
  7 Burke, Mary Leigh         56 MVM-PC              33:00.00   35:20.61  
                2:03.72   4:24.88 (2:21.16)   6:45.02 (2:20.14)   9:05.91 (2:20.89)
     11:26.68 (2:20.77)  13:48.33 (2:21.65)  16:11.14 (2:22.81)  18:34.17 (2:23.03)
     20:57.27 (2:23.10)  23:20.79 (2:23.52)  25:45.03 (2:24.24)  28:10.35 (2:25.32)
     30:36.21 (2:25.86)  33:01.88 (2:25.67)  35:20.61 (2:18.73)                    
  8 Petro, Susan              58 USF-PC              45:00.00   46:38.98  
                2:48.86   5:53.83 (3:04.97)   8:56.28 (3:02.45)  12:00.75 (3:04.47)
     15:07.71 (3:06.96)  18:12.00 (3:04.29)  21:20.12 (3:08.12)  24:31.02 (3:10.90)
     27:42.84 (3:11.82)  30:55.71 (3:12.87)  34:08.65 (3:12.94)  37:18.20 (3:09.55)
     40:27.84 (3:09.64)  43:35.47 (3:07.63)  46:38.98 (3:03.51)                    
 -- Niccolls, DJ              55 USF-PC              45:00.00         NS  
 
Women 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 34.12    7/9/2006 LAURA VAL, USA                               
        NATL: N 33.96   8/13/2007 LAURA VAL                                    
         PMS: P 33.96        2007 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              57 TAM-PC                 35.00      34.49  
  2 Weber, Debbie             56 WCM-PC                 42.89      39.89  
  3 Brittingham, Regina       57 WCM-PC                 43.00      40.69  
  4 Swain, Deborah L          58 SRM-PC                 46.00      44.93  
  5 Welsh, Mary M             55 TCAM-PC                45.00      45.36  
  6 Litman, Jacklyn N         58 BAY-PC                 54.00      52.11  
  7 Dunn, Audrey J            55 USF-PC               1:00.00      58.76  
 
Women 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:16.31   4/22/2006 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:16.31   4/22/2006 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:16.31        2006 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              57 TAM-PC               1:20.00    1:16.15W 
  2 Swain, Deborah L          58 SRM-PC               1:40.00    1:35.97  
  3 Brittingham, Regina       57 WCM-PC               1:55.00    1:36.71  
  4 Dunn, Audrey J            55 USF-PC               2:00.00    2:07.43  
  5 Nakell, Linda C           57 USF-PC               3:00.00    2:42.14  
 
Women 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:51.07   3/27/2002 B BARNETT-SALLEE, USA                      
        NATL: N 2:51.07   3/27/2002 B BARNETT-SALLEE                           
         PMS: P 3:03.56        2006 C. Panighetti                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brittingham, Regina       57 WCM-PC               4:10.00    3:37.57  
                1:48.03   3:37.57 (1:49.54)                                        
  2 Litman, Jacklyn N         58 BAY-PC               5:00.00    4:09.73  
                2:02.54   4:09.73 (2:07.19)                                        
  3 Dunn, Audrey J            55 USF-PC               4:30.00    4:26.52  
                2:15.67   4:26.52 (2:10.85)                                        
 
Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 38.30   7/28/2001 JAN WICKS, AUS                               
        NATL: N 39.91   8/18/1991 JAYNE BRUNER                                 
         PMS: P 41.84        2002 Carolyn Boak                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Martha A       59 WCM-PC                 44.69      46.02  
  2 Swain, Deborah L          58 SRM-PC                 46.00      46.27  
  3 Burrell, Grendel S        57 USF-PC                 45.00      46.55  
  4 Nakell, Linda C           57 USF-PC               1:30.00    1:23.89  
 
Women 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:27.40   6/18/2006 JENNIFER MERRITT, GBR                      
        NATL: N 1:29.88   8/23/1992 JAYNE BRUNER                               
         PMS: P 1:34.49        2001 Daniella Barnea                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burrell, Grendel S        57 USF-PC               1:45.00    1:41.57  
  2 Alexander, Martha A       59 WCM-PC               1:40.94    1:43.46  
  3 Welsh, Mary M             55 TCAM-PC              1:46.00    1:44.23  
  4 Swain, Deborah L          58 SRM-PC               1:40.00    1:47.58  
  5 Litman, Jacklyn N         58 BAY-PC               2:00.00    1:55.34  
  6 Dunn, Audrey J            55 USF-PC               2:00.00    2:08.94  
  7 Baker, Gini M             58 SDSM$-ZZ             2:17.23    2:09.95  
  8 Nakell, Linda C           57 USF-PC               3:30.00    3:01.85  
 
Women 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:09.28    3/5/2006 JENNIFER MERRITT, GBR                      
        NATL: N 3:18.16   6/24/2007 BARBARA HUMMEL                             
         PMS: P 3:23.29        1999 Daniella Barnea                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burrell, Grendel S        57 USF-PC               3:34.00    3:44.57  
                1:50.08   3:44.57 (1:54.49)                                        
  2 Alexander, Martha A       59 WCM-PC               3:42.99    3:48.34  
                1:50.35   3:48.34 (1:57.99)                                        
  3 Litman, Jacklyn N         58 BAY-PC               4:30.00    4:11.99  
                2:02.23   4:11.99 (2:09.76)                                        
  4 Dunn, Audrey J            55 USF-PC               4:00.00    4:29.11  
                2:12.42   4:29.11 (2:16.69)                                        
  5 Baker, Gini M             58 SDSM$-ZZ             4:56.38    4:47.45  
                2:17.38   4:47.45 (2:30.07)                                        
 
Women 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 32.10   4/22/2006 LAURA VAL, USA                               
        NATL: N 31.83   8/13/2007 LAURA VAL                                    
         PMS: P 31.83        2007 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              57 TAM-PC                 33.00      31.77N 
  2 Swain, Deborah L          58 SRM-PC                 42.00      38.56  
  3 Burke, Mary Leigh         56 MVM-PC                 55.00      58.85  
 
Women 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.13    8/7/2006 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:10.21   8/13/2007 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:10.21        2007 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welsh, Mary M             55 TCAM-PC              1:30.00    1:29.60  
  2 Saal, Mary J              55 USF-PC               1:50.00    1:55.84  
 
Women 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:53.15    8/7/2006 CHARLOTTE DAVIS, USA                       
        NATL: N 2:48.30    7/8/2007 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:48.30        2007 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Martha A       59 WCM-PC               3:19.30    3:21.01  
                1:37.11   3:21.01 (1:43.90)                                        
  2 Saal, Mary J              55 USF-PC               4:00.00    3:46.28  
                2:00.20   3:46.28 (1:46.08)                                        
 
Women 55-59 400 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 6:07.72    8/6/2006 CHARLOTTE DAVIS, USA                       
        NATL: N 6:07.72    8/6/2006 CHARLOTTE DAVIS                            
         PMS: P 6:38.07        2002 Carolyn Boak                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              57 TAM-PC               6:30.00    5:53.40W 
                1:13.41   2:44.51 (1:31.10)   4:36.20 (1:51.69)   5:53.40 (1:17.20)
  2 Alexander, Martha A       59 WCM-PC               7:21.02    7:27.15  
                1:46.15   3:42.79 (1:56.64)   5:46.00 (2:03.21)   7:27.15 (1:41.15)
  3 Saal, Mary J              55 USF-PC               7:30.00    7:57.55  
                2:02.15   4:15.29 (2:13.14)   6:20.32 (2:05.03)   7:57.55 (1:37.23)
 
Women 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 31.40    4/9/2006 LYNETTE STEVENSON, AUS                       
        NATL: N 31.60   8/10/2006 CAROLYN BOAK                                 
         PMS: P 33.11        2002 Nancy Ridout                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaps, Ruth Y             61 MAM-PC                 34.00      33.41  
  2 Gettling, Janet           60 OREG-ZZ                36.50      34.59  
  3 Jones, Gerre G            60 FGST-PC                35.39      34.99  
  4 Allen, Susan J            64 USF-PC                 38.00      37.72  
  5 Felton, Anezka G          60 TOC-PC                 36.55      37.97  
  6 Tevis, Maggie H           60 RHMS-PC                39.00      40.08  
  7 Caso, Susie A             62 MAM-PC                 56.00      42.74  
  8 Baptista, Barbara O       61 MAM-PC                 45.00      44.93  
  9 Delaney, Barbara B        62 USF-PC               2:00.00      56.54  
 
Women 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.29    6/4/2004 CHRISTEL SCHULZ, GER                       
        NATL: N 1:10.60   8/10/2006 CAROLYN BOAK                               
         PMS: P 1:18.63        2007 Linda Shoenberger                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaps, Ruth Y             61 MAM-PC               1:14.50    1:16.33P 
  2 Gettling, Janet           60 OREG-ZZ              1:21.00    1:22.55  
  3 Clark, Gillian J          60 RHMS-PC              1:27.00    1:30.97  
  4 Baptista, Barbara O       61 MAM-PC               1:35.00    1:45.57  
 
Women 60-64 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 2:31.98    8/6/2006 B BARNETT-SALLEE, USA                      
        NATL: N 2:31.98    8/6/2006 B BARNETT-SALLEE                           
         PMS: P 2:59.47        2005 Nancy Ridout                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Shaps, Ruth Y             61 MAM-PC                    NT    2:55.47P 
                1:19.87   2:55.47 (1:35.60)   4:12.77 (1:17.30)   5:33.38 (1:20.61)
      6:46.81 (1:13.43)   8:06.21 (1:19.40)   9:23.81 (1:17.60)         2:55.47 ( )
 
Women 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:31.98    8/6/2006 B BARNETT-SALLEE, USA                      
        NATL: N 2:31.98    8/6/2006 B BARNETT-SALLEE                           
         PMS: P 2:59.47        2005 Nancy Ridout                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yen, Jane N               60 USF-PC               5:30.00    4:19.35  
                2:08.08   4:19.35 (2:11.27)                                        
  2 Delaney, Barbara B        62 USF-PC              10:00.00    4:37.31  
                2:16.78   4:37.31 (2:20.53)                                        
 
Women 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:21.79   8/10/2006 B BARNETT-SALLEE, USA                      
        NATL: N 5:21.79   8/10/2006 B BARNETT-SALLEE                           
         PMS: P 6:19.76        2002 Nancy Ridout                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Susan J            64 USF-PC               8:00.00    6:57.79  
                1:42.82   3:30.46 (1:47.64)   5:15.24 (1:44.78)   6:57.79 (1:42.55)
 
Women 60-64 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 11:33.65   2/22/2003 JEN THOMASSON, AUS                        
        NATL: N 11:41.17   8/17/2003 JACKIE MARR                               
         PMS: P 12:12.38        2007 Linda Shoenberger                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Susan J            64 USF-PC              15:00.00   14:21.33  
                1:40.81   3:28.94 (1:48.13)   5:17.29 (1:48.35)   7:06.20 (1:48.91)
      8:55.56 (1:49.36)  10:44.97 (1:49.41)  12:33.52 (1:48.55)  14:21.33 (1:47.81)
 
Women 60-64 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 22:05.65   7/10/2005 JACKIE MARR, USA                          
        NATL: N 22:05.65   7/10/2005 JACKIE MARR                               
         PMS: P 23:09.42        2007 Linda Shoenberger                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettling, Janet           60 OREG-ZZ             25:45.00   25:26.54  
                1:34.32   3:18.25 (1:43.93)   5:01.85 (1:43.60)   6:45.06 (1:43.21)
      8:27.22 (1:42.16)  10:09.88 (1:42.66)  11:52.23 (1:42.35)  13:34.56 (1:42.33)
     15:17.92 (1:43.36)  17:02.19 (1:44.27)  18:44.78 (1:42.59)  20:27.11 (1:42.33)
     22:09.57 (1:42.46)  23:49.21 (1:39.64)  25:26.54 (1:37.33)                    
  2 Allen, Susan J            64 USF-PC              30:00.00   25:55.73  
                1:36.63   3:21.15 (1:44.52)   5:05.56 (1:44.41)   6:49.95 (1:44.39)
      8:18.76 (1:28.81)  10:20.30 (2:01.54)  12:05.41 (1:45.11)  13:48.96 (1:43.55)
     15:33.35 (1:44.39)  17:16.93 (1:43.58)  19:02.34 (1:45.41)  20:46.66 (1:44.32)
     22:30.91 (1:44.25)  24:15.52 (1:44.61)  25:55.73 (1:40.21)                    
  3 MC Nally, Rosemary A      61 SMMM-PC             28:59.00   29:18.22  
                1:43.69   3:40.48 (1:56.79)   5:38.53 (1:58.05)   7:36.55 (1:58.02)
      9:34.15 (1:57.60)  11:31.68 (1:57.53)  13:29.67 (1:57.99)  15:28.15 (1:58.48)
     17:27.35 (1:59.20)  19:25.47 (1:58.12)  21:24.66 (1:59.19)  23:24.81 (2:00.15)
     25:21.89 (1:57.08)  27:22.54 (2:00.65)  29:18.22 (1:55.68)                    
  4 Baptista, Barbara O       61 MAM-PC              32:00.00   29:58.39  
                1:50.38   3:49.71 (1:59.33)   5:48.82 (1:59.11)   7:48.16 (1:59.34)
      9:47.24 (1:59.08)  11:46.94 (1:59.70)  13:47.56 (2:00.62)  15:48.97 (2:01.41)
     17:50.40 (2:01.43)  19:51.72 (2:01.32)  21:53.68 (2:01.96)  23:54.15 (2:00.47)
     25:55.61 (2:01.46)  27:58.25 (2:02.64)  29:58.39 (2:00.14)                    
  5 Yen, Jane N               60 USF-PC              38:00.00   35:29.99  
                2:08.59   4:29.36 (2:20.77)   6:49.97 (2:20.61)   9:14.26 (2:24.29)
     11:37.84 (2:23.58)  13:59.59 (2:21.75)  16:25.98 (2:26.39)  18:52.36 (2:26.38)
     21:14.32 (2:21.96)  23:40.94 (2:26.62)  26:04.71 (2:23.77)  28:29.34 (2:24.63)
     30:53.61 (2:24.27)  33:16.79 (2:23.18)  35:29.99 (2:13.20)                    
 
Women 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.79   8/10/2006 B BARNETT-SALLEE, USA                        
        NATL: N 35.79   8/10/2006 B BARNETT-SALLEE                             
         PMS: P 43.97        1994 Ann Kay                                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaps, Ruth Y             61 MAM-PC                 38.50      40.94P 
  2 Rockholm, Ellen J         60 SMST-PC                49.30      42.86P 
  3 Gettling, Janet           60 OREG-ZZ                44.00      44.38  
  4 Tevis, Maggie H           60 RHMS-PC                49.00      49.21  
  5 Campbell, Martha C        60 USF-PC               1:01.00    1:04.37  
  6 Delaney, Barbara B        62 USF-PC               2:45.00    1:16.33  
 
Women 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:18.91    8/9/2006 B BARNETT-SALLEE, USA                      
        NATL: N 1:18.91    8/9/2006 B BARNETT-SALLEE                           
         PMS: P 1:34.29        1994 Ann Kay                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaps, Ruth Y             61 MAM-PC               1:26.00    1:28.32P 
  2 Allen, Susan J            64 USF-PC               1:50.00    1:44.51  
  3 Tevis, Maggie H           60 RHMS-PC              1:49.00    1:53.87  
  4 Baptista, Barbara O       61 MAM-PC               2:00.00    1:55.09  
  5 Delaney, Barbara B        62 USF-PC               6:00.00    2:49.76  
 -- Campbell, Martha C        60 USF-PC               2:16.40         NS  
 
Women 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:50.16    8/5/2006 B BARNETT-SALLEE, USA                      
        NATL: N 2:50.16    8/5/2006 B BARNETT-SALLEE                           
         PMS: P 3:25.41        1994 Ann Kay                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rockholm, Ellen J         60 SMST-PC              3:35.00    3:18.43P 
                1:35.29   3:18.43 (1:43.14)                                        
  2 Shaps, Ruth Y             61 MAM-PC               3:15.00    3:19.70P 
                1:39.39   3:19.70 (1:40.31)                                        
  3 Campbell, Martha C        60 USF-PC               4:49.00    4:57.31  
                2:24.50   4:57.31 (2:32.81)                                        
  4 Delaney, Barbara B        62 USF-PC              12:00.00    6:11.29  
                3:05.84   6:11.29 (3:05.45)                                        
 
Women 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 38.48   3/27/2002 MONIKA SENFTLEBEN, GER                       
        NATL: N 41.43   8/23/1998 JAYNE BRUNER                                 
         PMS: P 43.52        2005 Daniela Barnea                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Gillian J          60 RHMS-PC                51.00      50.03  
  2 Campbell, Martha C        60 USF-PC               1:09.00    1:13.60  
  3 Delaney, Barbara B        62 USF-PC               2:30.00    1:16.41  
 
Women 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:27.64   3/28/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: N 1:32.37    8/1/1999 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 1:38.14        2005 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Gerre G            60 FGST-PC              1:43.68    1:46.21  
  2 Felton, Anezka G          60 TOC-PC               1:55.60    1:58.87  
  3 Caso, Susie A             62 MAM-PC               2:00.00    2:02.83  
  4 Campbell, Martha C        60 USF-PC               2:30.00    2:34.48  
 
Women 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:14.49   3/26/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: N 3:23.62   7/25/1999 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 3:32.46        2006 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Martha C        60 USF-PC               5:20.00    5:32.68  
                2:39.58   5:32.68 (2:53.10)                                        
  2 Delaney, Barbara B        62 USF-PC              14:00.00    6:25.20  
 
Women 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 33.47    6/4/2004 JUDY WILSON, GBR                             
        NATL: N 35.62   8/18/2002 JOY WARD                                     
         PMS: P 39.19        1989 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaps, Ruth Y             61 MAM-PC                 36.50      36.94P 
  2 Gettling, Janet           60 OREG-ZZ                41.00      40.51  
  3 Allen, Susan J            64 USF-PC                 48.00      45.74  
  4 Felton, Anezka G          60 TOC-PC                 48.20      48.34  
  5 Tevis, Maggie H           60 RHMS-PC                50.00      50.35  
 
Women 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:17.34    6/6/2004 JUDY WILSON, GBR                           
        NATL: N 1:24.97   8/13/2007 CAROLYN BOAK                               
         PMS: P 1:29.24        2004 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rockholm, Ellen J         60 SMST-PC              1:29.00    1:29.18P 
  2 Gettling, Janet           60 OREG-ZZ              1:40.00    1:42.19  
  3 Felton, Anezka G          60 TOC-PC               1:54.80    2:02.57  
  4 Tevis, Maggie H           60 RHMS-PC              2:04.00    2:08.49  
 
Women 60-64 400 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 6:22.61    8/6/2006 BRIGITTE MERTEN, GER                       
        NATL: N 6:36.99   7/13/2003 JACKIE MARR                                
         PMS: P 7:06.04        2005 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Susan J            64 USF-PC               8:15.00    8:19.63  
                2:10.20   4:22.34 (2:12.14)   6:36.89 (2:14.55)   8:19.63 (1:42.74)
 -- Tevis, Maggie H           60 RHMS-PC              8:50.00         DQ  
                2:25.69   5:22.77 (2:57.08)   7:50.41 (2:27.64)        DQ (2:00.48)
 
Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 32.52   5/28/2005 CHRISTEL SCHULZ, GER                         
        NATL: N 33.55   8/20/2000 JAYNE BRUNER                                 
         PMS: P 34.17        1996 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           66 TAM-PC                 36.83      35.48  
  2 Dugan, Betty L            67 DAM-PC                 40.00      39.63  
  3 Coleman, Kate A           66 SCAM-PC                41.72      41.62  
  4 Westergaard, Leslie M     65 DAM-PC                 47.00      44.99  
  5 Anson, Susan C            68 SCAM-PC                47.99      46.90  
  6 Olson, Jeannine E         69 RINC-PC                53.00      57.00  
  7 Allen, Gloria             68 USF-PC               1:50.00    1:06.60  
  8 Chin, Lisa S              65 WCM-PC               1:07.08    1:10.62  
 -- White, Susan E            66 TCAM-PC              1:05.00         NS  
 
Women 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.00   8/19/2005 CHRISTEL SCHULZ, GER                       
        NATL: N 1:16.84    7/5/1992 CLARA WALKER                               
         PMS: P 1:18.00        1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           66 TAM-PC               1:25.88    1:25.07  
  2 Dugan, Betty L            67 DAM-PC               1:36.00    1:40.09  
  3 Westergaard, Leslie M     65 DAM-PC               1:48.00    1:43.37  
  4 Allen, Gloria             68 USF-PC               4:00.00    2:43.60  
 
Women 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:42.91   9/26/2004 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 2:48.51    7/5/1992 CLARA WALKER                               
         PMS: P 2:57.63        1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           66 TAM-PC               3:12.00    3:10.49  
  2 Coleman, Kate A           66 SCAM-PC              3:16.00    3:17.97  
                1:32.66   3:17.97 (1:45.31)                                        
  3 Anson, Susan C            68 SCAM-PC              3:46.26    3:43.30  
  4 Dugan, Betty L            67 DAM-PC               3:40.00    3:54.09  
                1:51.91   3:54.09 (2:02.18)                                        
  5 White, Susan E            66 TCAM-PC              4:00.00    4:08.00  
                1:58.83   4:08.00 (2:09.17)                                        
  6 Norris, Roswita D         66 DAM-PC               4:29.81    4:25.56  
                2:09.66   4:25.56 (2:15.90)                                        
  7 Rose, Polly               66 USF-PC               5:20.00    5:45.89  
                2:49.50   5:45.89 (2:56.39)                                        
 
Women 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:46.27   7/21/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 5:54.90   8/23/1998 LAVELLE STOINOFF                           
         PMS: P 6:22.74        1995 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           66 TAM-PC               6:45.00    6:43.85  
                1:37.99   3:21.77 (1:43.78)   5:04.70 (1:42.93)   6:43.85 (1:39.15)
  2 Westergaard, Leslie M     65 DAM-PC               7:30.00    7:48.97  
  3 Dugan, Betty L            67 DAM-PC               8:10.00    8:13.94  
                1:53.37   4:00.14 (2:06.77)   6:09.57 (2:09.43)   8:13.94 (2:04.37)
 
Women 65-69 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 12:06.31   11/2/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                        
        NATL: N 12:23.32   8/23/1998 LAVELLE STOINOFF                          
         PMS: P 13:21.97        1995 Gail Roper                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rose, Polly               66 USF-PC              23:25.00   24:10.23  
                2:57.39   6:06.44 (3:09.05)   9:11.88 (3:05.44)  12:18.17 (3:06.29)
     15:19.70 (3:01.53)  18:17.15 (2:57.45)  21:19.12 (3:01.97)  24:10.23 (2:51.11)
 -- White, Susan E            66 TCAM-PC             17:00.00         NS  
 
Women 65-69 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23:42.01   7/26/1998 LAVELLE STOINOFF, USA                     
        NATL: N 23:42.01   7/26/1998 LAVELLE STOINOFF                          
         PMS: P 25:14.99        1996 Gail Roper                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coleman, Kate A           66 SCAM-PC             27:57.00   25:46.96  
                1:35.47                                                 6:38.42 ( )
      8:21.17 (1:42.75)  10:03.36 (1:42.19)  11:46.84 (1:43.48)  13:29.87 (1:43.03)
     15:14.64 (1:44.77)  16:58.93 (1:44.29)  18:45.21 (1:46.28)  20:30.18 (1:44.97)
     22:16.56 (1:46.38)  24:02.18 (1:45.62)  25:46.96 (1:44.78)                    
  2 Rose, Polly               66 USF-PC              46:00.00   48:26.26  
                3:00.12   6:15.29 (3:15.17)   9:26.12 (3:10.83)  12:39.17 (3:13.05)
     15:55.78 (3:16.61)  19:11.19 (3:15.41)  22:28.61 (3:17.42)  25:50.47 (3:21.86)
     29:08.01 (3:17.54)  32:30.90 (3:22.89)  35:45.07 (3:14.17)  38:58.65 (3:13.58)
     42:06.81 (3:08.16)  45:20.89 (3:14.08)  48:26.26 (3:05.37)                    
 
Women 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 38.84    8/8/2006 SILVANA DE ABREU, BRA                        
        NATL: N 39.85   8/23/1992 CLARA WALKER                                 
         PMS: P 43.88        1996 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westergaard, Leslie M     65 DAM-PC                 53.00      52.33  
  2 Dugan, Betty L            67 DAM-PC                 55.00      56.05  
  3 White, Susan E            66 TCAM-PC              1:05.00    1:03.15  
  4 Chin, Lisa S              65 WCM-PC               1:21.16    1:10.40  
  5 Allen, Gloria             68 USF-PC               2:15.00    1:35.95  
 
Women 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:27.51   3/30/2002 PAM HUTCHINGS, AUS                         
        NATL: N 1:30.97    7/2/1991 CLARA WALKER                               
         PMS: P 1:39.23        1992 Della Sehorn                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westergaard, Leslie M     65 DAM-PC               1:54.00    1:52.61  
  2 Norris, Roswita D         66 DAM-PC               2:08.92    2:06.68  
  3 Allen, Gloria             68 USF-PC               4:55.00    3:16.53  
 
Women 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:13.06   3/27/2002 PAM HUTCHINGS, AUS                         
        NATL: N 3:16.02   8/23/1998 LAVELLE STOINOFF                           
         PMS: P 3:38.42        1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westergaard, Leslie M     65 DAM-PC               3:55.00    4:00.89  
                1:57.43   4:00.89 (2:03.46)                                        
  2 Norris, Roswita D         66 DAM-PC               4:34.16    4:30.19  
                2:19.43   4:30.19 (2:10.76)                                        
  3 Chin, Lisa S              65 WCM-PC               6:14.09    5:55.23  
                2:51.63   5:55.23 (3:03.60)                                        
  4 Rose, Polly               66 USF-PC               6:50.00    5:59.15  
                2:59.81   5:59.15 (2:59.34)                                        
  5 Allen, Gloria             68 USF-PC              11:00.00    7:00.85  
                3:30.95   7:00.85 (3:29.90)                                        
 
Women 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 42.78   3/27/2002 SHOKO YONEZAWA, JPN                          
        NATL: N 43.57   8/28/2005 JOANN LEILICH                                
         PMS: P 47.55        1996 Ann Hirsch                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dugan, Betty L            67 DAM-PC               1:06.00    1:01.74  
  2 Olson, Jeannine E         69 RINC-PC                58.00    1:07.35  
 
Women 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:35.56   2/17/2007 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: N 1:36.29   8/13/2007 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 1:44.02        1996 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norris, Roswita D         66 DAM-PC               2:09.86    2:15.33  
  2 Olson, Jeannine E         69 RINC-PC              2:15.00    2:32.35  
  3 Chin, Lisa S              65 WCM-PC               3:21.95    3:00.26  
 
Women 65-69 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:26.98   8/28/2005 JOANN LEILICH, USA                         
        NATL: N 3:26.98   8/28/2005 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 3:46.00        1996 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norris, Roswita D         66 DAM-PC               4:33.38    4:35.13  
                2:14.42   4:35.13 (2:20.71)                                        
  2 Olson, Jeannine E         69 RINC-PC              4:30.00    5:17.48  
                2:34.98   5:17.48 (2:42.50)                                        
 
Women 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 35.77    8/6/2006 CHRISTEL SCHULZ, GER                         
        NATL: N 38.47   6/10/2007 JOY WARD                                     
         PMS: P 39.18        1996 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dugan, Betty L            67 DAM-PC                 48.00      50.39  
  2 Olson, Jeannine E         69 RINC-PC                50.00    1:07.13  
 
Women 65-69 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:27.73   7/21/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 1:35.57   8/15/2004 SALLY BOLAR                                
         PMS: P 1:36.68        1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coleman, Kate A           66 SCAM-PC              1:49.32    1:49.62  
  2 Anson, Susan C            68 SCAM-PC              2:00.85    2:00.37  
  3 White, Susan E            66 TCAM-PC              2:18.00    2:14.03  
  4 Olson, Jeannine E         69 RINC-PC              2:15.00    2:43.99  
 
Women 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 3:08.85    8/7/2006 CHRISTEL SCHULZ, GER                       
        NATL: N 3:19.01    7/2/1991 CLARA WALKER                               
         PMS: P 3:25.04        1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norris, Roswita D         66 DAM-PC               4:45.00    4:52.17  
                2:32.92   4:52.17 (2:19.25)                                        
  2 Olson, Jeannine E         69 RINC-PC              4:40.00    4:54.81  
                2:26.13   4:54.81 (2:28.68)                                        
 
Women 65-69 400 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 6:46.46   11/6/2005 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 7:09.69   8/23/1992 CLARA WALKER                               
         PMS: P 7:23.20        1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Norris, Roswita D         66 DAM-PC               9:55.59         NS  
 
Women 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 34.64    6/9/2004 JANE ASHER, GBR                              
        NATL: N 35.28   8/23/1999 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 35.28        1999 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MC Cubbin, Miek           73 SMMM-PC                47.00      43.74  
  2 Snoek, Sara J             70 NBA-PC                 49.85      44.74  
  3 Tegner, Thyra             73 ALMA-PC                47.05      46.84  
  4 Haworth, Joyce M          71 WCM-PC                 55.50      55.19  
 
Women 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:17.94   4/25/2004 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 1:19.94   8/23/1999 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:19.94        1999 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MC Cubbin, Miek           73 SMMM-PC              1:48.00    1:38.03  
  2 Tegner, Thyra             73 ALMA-PC              1:56.77    1:59.50  
 
Women 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:50.27   3/29/2002 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 2:57.28   7/13/2003 LAVELLE STOINOFF                           
         PMS: P 3:01.28        1999 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             70 DAM-PC               3:20.00    3:13.48  
                1:35.38   3:13.48 (1:38.10)                                        
  2 MC Cubbin, Miek           73 SMMM-PC              3:43.00    3:37.43  
                1:43.90   3:37.43 (1:53.53)                                        
  3 Snoek, Sara J             70 NBA-PC               4:05.00    3:50.17  
                1:53.87   3:50.17 (1:56.30)                                        
  4 Tegner, Thyra             73 ALMA-PC              4:25.00    4:30.50  
                2:04.23   4:30.50 (2:26.27)                                        
  5 Haworth, Joyce M          71 WCM-PC               4:09.50    4:30.59  
                2:12.35   4:30.59 (2:18.24)                                        
 
Women 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 6:05.25    6/5/2004 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 6:11.92   6/28/2003 LAVELLE STOINOFF                           
         PMS: P 6:36.90        1999 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             70 DAM-PC               7:10.00    7:11.72  
                1:42.73   3:33.05 (1:50.32)   5:23.84 (1:50.79)   7:11.72 (1:47.88)
  2 Hagiwara, Tanako          70 USF-PC               8:50.00    8:48.90  
                2:02.95   4:18.53 (2:15.58)   6:35.47 (2:16.94)   8:48.90 (2:13.43)
  3 Haworth, Joyce M          71 WCM-PC               8:39.50    9:25.88  
                2:15.05   4:39.41 (2:24.36)   7:03.61 (2:24.20)   9:25.88 (2:22.27)
 
Women 70-74 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 12:32.21   3/24/2002 JANE ASHER, GBR                           
        NATL: N 12:35.14   8/15/2004 LAVELLE STOINOFF                          
         PMS: P 14:04.35        2002 Gail Roper                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             70 DAM-PC              14:45.00   14:53.50  
                1:44.31   3:37.68 (1:53.37)   5:31.93 (1:54.25)   7:26.10 (1:54.17)
      9:19.58 (1:53.48)  11:12.85 (1:53.27)  13:05.58 (1:52.73)  14:53.50 (1:47.92)
  2 Hagiwara, Tanako          70 USF-PC              18:30.00   18:11.70  
                2:04.86   4:22.55 (2:17.69)   6:40.49 (2:17.94)   8:59.42 (2:18.93)
     11:18.54 (2:19.12)  13:37.39 (2:18.85)  15:56.01 (2:18.62)  18:11.70 (2:15.69)
 
Women 70-74 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24:06.48    6/1/2001 JANE ASHER, GBR                           
        NATL: N 24:24.13   7/13/2003 LAVELLE STOINOFF                          
         PMS: P 26:42.94        2002 Gail Roper                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             70 DAM-PC              28:00.00   27:36.28  
                1:43.53   3:34.78 (1:51.25)   5:26.86 (1:52.08)   7:19.52 (1:52.66)
      9:11.35 (1:51.83)  11:02.85 (1:51.50)  12:55.13 (1:52.28)  14:45.41 (1:50.28)
     16:36.22 (1:50.81)  18:27.53 (1:51.31)  20:18.67 (1:51.14)  22:08.57 (1:49.90)
     23:59.21 (1:50.64)  25:49.36 (1:50.15)  27:36.28 (1:46.92)                    
  2 Snoek, Sara J             70 NBA-PC              45:00.00   31:01.88  
                2:03.58   4:10.71 (2:07.13)   6:16.82 (2:06.11)   8:23.36 (2:06.54)
     10:29.82 (2:06.46)  12:35.12 (2:05.30)  14:42.02 (2:06.90)  16:48.02 (2:06.00)
     18:53.29 (2:05.27)  20:58.14 (2:04.85)  23:01.29 (2:03.15)  25:04.78 (2:03.49)
     27:07.76 (2:02.98)  29:08.19 (2:00.43)  31:01.88 (1:53.69)                    
  3 Hagiwara, Tanako          70 USF-PC              35:15.00   34:16.18  
                2:04.20   4:18.37 (2:14.17)   6:34.80 (2:16.43)   8:52.21 (2:17.41)
     11:07.09 (2:14.88)  13:23.60 (2:16.51)  15:40.75 (2:17.15)  17:57.93 (2:17.18)
     20:16.85 (2:18.92)  22:36.45 (2:19.60)  24:55.94 (2:19.49)  27:16.73 (2:20.79)
     29:37.52 (2:20.79)  31:58.59 (2:21.07)  34:16.18 (2:17.59)                    
 
Women 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 41.90   10/2/2005 SHOKO YONEZAWA, JPN                          
        NATL: N 42.29   6/26/1996 DORIS STEADMAN                               
         PMS: P 46.94        2002 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MC Cubbin, Miek           73 SMMM-PC                55.00      51.81  
  2 Snoek, Sara J             70 NBA-PC               1:15.00      58.30  
  3 Tegner, Thyra             73 ALMA-PC              1:07.00    1:05.76  
  4 Haworth, Joyce M          71 WCM-PC               1:08.50    1:09.83  
  5 Hagiwara, Tanako          70 USF-PC               1:30.00    1:12.51  
 
Women 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:33.49   9/25/2005 SHOKO YONEZAWA, JPN                        
        NATL: N 1:34.84    6/3/2007 BETSY JORDAN                               
         PMS: P 1:44.72        2006 Ann Kay                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             70 DAM-PC               2:10.00    1:59.85  
  2 MC Cubbin, Miek           73 SMMM-PC              2:08.00    2:04.00  
  3 Tegner, Thyra             73 ALMA-PC              2:21.61    2:30.40  
  4 Hagiwara, Tanako          70 USF-PC               2:40.00    2:33.61  
 
Women 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:22.49   8/19/2005 VIVIANN JOHANSSON, SWE                     
        NATL: N 3:28.69   8/27/1995 DORIS STEADMAN                             
         PMS: P 3:47.59        2006 Ann Kay                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MC Cubbin, Miek           73 SMMM-PC              4:23.00    4:15.80  
                2:04.96   4:15.80 (2:10.84)                                        
  2 Snoek, Sara J             70 NBA-PC               6:00.00    4:38.29  
                2:19.33   4:38.29 (2:18.96)                                        
  3 Tegner, Thyra             73 ALMA-PC              5:27.84    5:19.62  
                2:35.25   5:19.62 (2:44.37)                                        
  4 Hagiwara, Tanako          70 USF-PC               5:45.00    5:45.60  
                2:48.95   5:45.60 (2:56.65)                                        
 
Women 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 43.45   12/4/2005 SHOKO YONEZAWA, JPN                          
        NATL: N 46.80   8/15/2005 DIANE STOWELL                                
         PMS: P 48.48        2001 Ann Hirsch                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          71 WCM-PC               1:03.00    1:04.27  
 
Women 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:38.08   6/12/2005 SHOKO YONEZAWA, JPN                        
        NATL: N 1:44.40   8/15/2005 DIANE STOWELL                              
         PMS: P 1:44.91        2001 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             70 DAM-PC               2:15.00    2:02.37  
  2 Haworth, Joyce M          71 WCM-PC               2:20.50    2:25.56  
 
Women 70-74 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:34.32    3/6/2005 SHOKO YONEZAWA, JPN                        
        NATL: N 3:46.18   6/27/2004 DIANE STOWELL                              
         PMS: P 3:49.84        2001 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Haworth, Joyce M          71 WCM-PC               4:58.00         DQ  
                2:32.46        DQ (2:41.68)                                        
 
Women 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 39.77   3/25/2002 JANE ASHER, GBR                              
        NATL: N 41.26    7/9/2000 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 41.26        2000 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MC Cubbin, Miek           73 SMMM-PC              1:07.00    1:01.63  
 
Women 70-74 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:40.85   6/25/1996 JUNE KRAUSER, USA                          
        NATL: N 1:40.85   6/28/1996 JUNE KRAUSER                               
         PMS: P 1:45.61        2001 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snoek, Sara J             70 NBA-PC               3:30.00    2:21.46  
 
Women 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 3:26.41   3/25/2002 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 3:32.94    8/8/1999 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 3:32.94        1999 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             70 DAM-PC               4:05.00    4:04.90  
                2:04.59   4:04.90 (2:00.31)                                        
 
Women 70-74 400 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 7:25.26    6/2/2001 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 7:30.91   6/28/1996 JUNE KRAUSER                               
         PMS: P 7:49.98        1999 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snoek, Sara J             70 NBA-PC              15:00.00    9:38.93  
                2:21.32   7:44.57 (5:23.25)   9:39.02 (1:54.45)         9:38.93 ( )
 
Women 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 34.85    3/3/2006 JANE ASHER, GBR                              
        NATL: N 36.87   8/15/2005 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 41.32        1998 Margery Meyer                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Mary A             76 USF-PC               1:11.00    1:11.37  
 
Women 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:20.15    8/5/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 1:26.36   7/31/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:33.25        1998 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       75 RINC-PC              1:50.00    1:50.89  
  2 Barry, Marty              76 RHMS-PC              2:24.00    2:12.12  
  3 Allen, Mary A             76 USF-PC               2:34.00    2:39.91  
 
Women 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:57.61   6/18/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 3:13.24   7/31/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 3:24.84        1998 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       75 RINC-PC              4:00.00    4:00.25  
  2 Allen, Mary A             76 USF-PC               5:21.00    5:33.67  
  3 Bensu, Janet L            76 USF-PC                    NT    5:39.46  
                2:36.01   5:39.46 (3:03.45)                                        
 
Women 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 6:13.20   8/10/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 6:55.62   8/11/2002 JEAN TROY                                  
         PMS: P 7:16.82        1998 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       75 RINC-PC              8:10.00    8:37.46  
  2 Duncan, Jean M            76 WCM-PC              10:00.00    8:55.59  
                2:07.49   4:24.95 (2:17.46)   6:42.13 (2:17.18)   8:55.59 (2:13.46)
  3 Barry, Marty              76 RHMS-PC              9:10.00    9:46.65  
                2:17.75   4:49.11 (2:31.36)   7:19.12 (2:30.01)   9:46.65 (2:27.53)
 
Women 75-79 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 12:58.94  10/22/2006 JANE ASHER, GBR                           
        NATL: N 14:10.50    9/9/2001 JUNE KRAUSER                              
         PMS: P 14:57.03        1998 Margery Meyer                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             77 WCM-PC              16:10.00   16:21.51  
                1:52.22   3:53.74 (2:01.52)   5:56.68 (2:02.94)   8:01.68 (2:05.00)
     10:06.83 (2:05.15)  12:12.39 (2:05.56)  14:18.37 (2:05.98)  16:21.51 (2:03.14)
  2 Duncan, Jean M            76 WCM-PC              20:00.00   18:08.48  
                2:07.89   4:24.08 (2:16.19)   6:41.49 (2:17.41)   8:59.89 (2:18.40)
     11:18.75 (2:18.86)  13:36.89 (2:18.14)  15:55.09 (2:18.20)  18:08.48 (2:13.39)
  3 Allen, Mary A             76 USF-PC              23:00.00   25:09.04  
                2:54.97   6:00.39 (3:05.42)   9:09.50 (3:09.11)  12:16.08 (3:06.58)
     15:22.99 (3:06.91)  18:38.53 (3:15.54)  21:55.18 (3:16.65)  25:09.04 (3:13.86)
 
Women 75-79 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24:41.76    3/3/2006 JANE ASHER, GBR                           
        NATL: N 27:09.75   8/17/2003 JEAN TROY                                 
         PMS: P 28:38.34        1998 Margery Meyer                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duncan, Jean M            76 WCM-PC              35:00.00   33:15.87  
                2:04.48   4:16.99 (2:12.51)   6:29.53 (2:12.54)   8:46.54 (2:17.01)
     10:58.99 (2:12.45)  13:10.82 (2:11.83)  15:23.77 (2:12.95)  17:37.76 (2:13.99)
     19:50.66 (2:12.90)  22:04.39 (2:13.73)  24:18.64 (2:14.25)  26:34.14 (2:15.50)
     28:49.57 (2:15.43)  31:04.84 (2:15.27)  33:15.87 (2:11.03)                    
  2 Barry, Marty              76 RHMS-PC             44:00.00   37:42.61  
                2:23.33   4:57.46 (2:34.13)   7:29.21 (2:31.75)  10:01.31 (2:32.10)
     12:33.81 (2:32.50)  15:05.62 (2:31.81)  17:37.96 (2:32.34)  20:08.89 (2:30.93)
     22:41.18 (2:32.29)  25:11.36 (2:30.18)  27:41.92 (2:30.56)  30:13.16 (2:31.24)
     32:44.58 (2:31.42)  35:15.12 (2:30.54)  37:42.61 (2:27.49)                    
  3 Bensu, Janet L            76 USF-PC              51:00.00   44:31.00  
                2:27.81   5:24.58 (2:56.77)   8:23.20 (2:58.62)  11:18.81 (2:55.61)
     14:16.05 (2:57.24)  17:13.55 (2:57.50)  20:11.54 (2:57.99)  23:09.78 (2:58.24)
     26:10.09 (3:00.31)  29:12.02 (3:01.93)  32:15.57 (3:03.55)  35:17.94 (3:02.37)
     38:22.19 (3:04.25)  41:26.46 (3:04.27)  44:31.00 (3:04.54)                    
 
Women 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 43.93  10/22/2006 JANE ASHER, GBR                              
        NATL: N 44.43   8/23/1999 DORIS STEADMAN                               
         PMS: P 49.98        1999 Margery Meyer                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       75 RINC-PC              1:00.00      58.49  
  2 Allen, Mary A             76 USF-PC               1:23.00    1:22.88  
  3 Bensu, Janet L            76 USF-PC                    NT    1:30.70  
 
Women 75-79 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:38.62  10/21/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 1:39.06   8/23/1999 DORIS STEADMAN                             
         PMS: P 1:56.92        2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             77 WCM-PC               2:10.00    1:55.08P 
  2 Callison, Barbara F       75 RINC-PC              2:00.00    2:08.93  
  3 Barry, Marty              76 RHMS-PC              2:16.00    2:25.58  
  4 Allen, Mary A             76 USF-PC               3:03.00    3:07.11  
 
Women 75-79 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:34.35   6/16/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 3:39.41   8/23/1999 DORIS STEADMAN                             
         PMS: P 4:08.98        2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             77 WCM-PC               4:20.00    4:12.21  
                2:01.32   4:12.21 (2:10.89)                                        
  2 Duncan, Jean M            76 WCM-PC               7:00.00    5:31.32  
                2:43.51   5:31.32 (2:47.81)                                        
  3 Allen, Mary A             76 USF-PC               6:20.00    6:34.79  
                3:13.86   6:34.79 (3:20.93)                                        
 
Women 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 47.59   7/20/2003 EDITH BOEHM, GER                             
        NATL: N 51.68   8/10/2006 ANN HIRSCH                                   
         PMS: P 51.68        2006 Ann Hirsch                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             77 WCM-PC                 54.00      53.34  
 
Women 75-79 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:48.65    6/7/2004 SYLVIA NEUHAUSER, AUT                      
        NATL: N 1:50.28   8/10/2006 ANN HIRSCH                                 
         PMS: P 1:50.28        2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             77 WCM-PC               1:56.00    1:52.44  
 
Women 75-79 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:55.25    6/5/2004 SYLVIA NEUHAUSER, AUT                      
        NATL: N 3:59.30   8/10/2006 ANN HIRSCH                                 
         PMS: P 3:59.30        2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             77 WCM-PC               4:05.00    4:07.99  
                2:00.57   4:07.99 (2:07.42)                                        
 
Women 75-79 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 41.99    8/6/2006 JANE ASHER, GBR                              
        NATL: N 44.95    8/1/2004 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 54.43        2006 Ann Hirsch                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       75 RINC-PC                53.00      55.97  
 
Women 75-79 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 4:03.55    6/9/2004 SYLVIA NEUHAUSER, AUT                      
        NATL: N 4:10.69   6/24/2001 JUNE KRAUSER                               
         PMS: P 4:29.94        2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duncan, Jean M            76 WCM-PC               8:00.00    7:14.27  
                3:32.78   7:14.27 (3:41.49)                                        
 -- Callison, Barbara F       75 RINC-PC              5:15.00         DQ  
                2:42.76        DQ (3:06.61)                                        
 
Women 75-79 200 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 3:38.46   1/29/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 3:48.59   6/24/2001 JUNE KRAUSER                               
         PMS: P 4:00.19        2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duncan, Jean M            76 WCM-PC               7:30.00    5:54.91  
                3:02.88   5:54.91 (2:52.03)                                        
 
Women 75-79 400 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 7:39.96    3/3/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 7:51.71   6/10/2001 JUNE KRAUSER                               
         PMS: P 8:10.16        2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             77 WCM-PC               8:50.00    8:44.39  
                2:14.71   4:34.01 (2:19.30)   6:49.29 (2:15.28)   8:44.39 (1:55.10)
  2 Duncan, Jean M            76 WCM-PC              14:00.00   12:11.46  
                3:21.61   6:09.91 (2:48.30)   9:59.75 (3:49.84)  12:11.46 (2:11.71)
 
Women 80-84 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 15:21.62   7/13/2003 MARGERY MEYER, USA                        
        NATL: N 15:21.62   7/13/2003 MARGERY MEYER                             
         PMS: P 15:21.62        2003 Margery Meyer                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         82 SMMM-PC             25:49.00   26:38.09  
                3:17.70   6:41.47 (3:23.77)  10:05.68 (3:24.21)  13:31.01 (3:25.33)
     16:57.83 (3:26.82)  20:17.41 (3:19.58)  23:30.23 (3:12.82)  26:38.09 (3:07.86)
 
Women 80-84 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 29:35.03   8/18/2002 MARGERY MEYER, USA                        
        NATL: N 29:35.03   8/18/2002 MARGERY MEYER                             
         PMS: P 29:35.03        2002 Margery Meyer                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         82 SMMM-PC             50:45.00   54:29.61  
                3:27.11   7:09.19 (3:42.08)  10:40.74 (3:31.55)  14:14.64 (3:33.90)
     17:45.09 (3:30.45)  21:23.19 (3:38.10)  25:09.93 (3:46.74)  28:56.86 (3:46.93)
     32:36.44 (3:39.58)  36:18.74 (3:42.30)  39:58.47 (3:39.73)  43:36.61 (3:38.14)
     47:17.52 (3:40.91)  50:52.89 (3:35.37)  54:29.61 (3:36.72)                    
 
Women 80-84 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W   57.43   7/18/2004 LOIS NOCHMAN, USA                          
        NATL: N   57.43   7/18/2004 LOIS NOCHMAN                               
         PMS: P 1:08.67        2003 Jae Howell                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         82 SMMM-PC              1:45.00    2:11.65  
 
Women 80-84 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:06.55   5/21/2004 LOIS NOCHMAN, USA                          
        NATL: N 2:06.55   5/21/2004 LOIS NOCHMAN                               
         PMS: P 2:27.91        1994 Jean Durston                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         82 SMMM-PC              3:46.00    4:58.32  
 
Women 80-84 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 4:34.86   5/21/2004 LOIS NOCHMAN, USA                          
        NATL: N 4:34.86   5/21/2004 LOIS NOCHMAN                               
         PMS: P 5:24.52        1994 Jean Durston                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         82 SMMM-PC              8:00.00    9:57.92  
                4:55.55   9:57.92 (5:02.37)                                        
 
Women 80-84 200 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:25.05   4/16/2005 M CUNNINGHAM, AUS                          
        NATL: N 4:18.72   6/10/2007 JEAN TROY                                  
         PMS: P 4:46.90        1995 Jean Durston                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         82 SMMM-PC              7:32.00    8:50.59  
                4:30.04   8:50.59 (4:20.55)                                        
 
Women 80-84 400 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W  9:43.23    8/6/2006 LOIS NOCHMAN, USA                         
        NATL: N  9:32.43   6/10/2007 JEAN TROY                                 
         PMS: P 10:08.13        1995 Jean Durston                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         82 SMMM-PC             15:51.00   18:22.46  
                5:05.09   9:04.04 (3:58.95)  15:11.21 (6:07.17)  18:22.46 (3:11.25)
 
Women 85-89 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:47.59   3/25/2006 OLGA JOHNSON, NZL                          
        NATL: N 1:48.02    7/8/2007 MARGERY MEYER                              
         PMS: P 1:48.02        2007 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Margery            86 TOC-PC               1:53.53    1:55.83  
 
Women 85-89 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:59.68   5/25/2003 RITA SIMONTON, USA                         
        NATL: N 3:56.11   8/13/2007 MARGERY MEYER                              
         PMS: P 3:56.11        2007 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Margery            86 TOC-PC               4:10.00    4:25.80  
                2:05.56   4:25.80 (2:20.24)                                        
 
Women 85-89 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 32:33.60   7/27/2003 RITA SIMONTON, USA                        
        NATL: N 32:33.60   7/27/2003 RITA SIMONTON                             
         PMS: P 32:38.98        2007 Margery Meyer                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Margery            86 TOC-PC              34:00.00   36:55.39  
                2:22.19   4:48.85 (2:26.66)   7:14.94 (2:26.09)   9:40.73 (2:25.79)
     12:08.13 (2:27.40)  14:33.75 (2:25.62)  17:02.16 (2:28.41)  19:28.91 (2:26.75)
     21:56.97 (2:28.06)  24:25.99 (2:29.02)  26:56.49 (2:30.50)  29:28.32 (2:31.83)
     31:59.43 (2:31.11)  34:28.45 (2:29.02)  36:55.39 (2:26.94)                    
 
Women 85-89 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:06.41    8/9/2006 BUNNY CEDERLUND, USA                       
        NATL: N 2:06.41    8/9/2006 BUNNY CEDERLUND                            
         PMS: P 2:15.50        2002 Marjorie Sharpe                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Margery            86 TOC-PC               2:30.00    2:34.13  
 
Women 85-89 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 4:29.16   8/29/2003 EDITH THEIN, ISR                           
        NATL: N 4:35.71   8/10/2006 BUNNY CEDERLUND                            
         PMS: P 4:44.76        2002 Marjorie Sharpe                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Margery            86 TOC-PC               5:30.00    5:53.81  
 
Women 85-89 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.98  10/22/2005 LIS KNUTZEN, DEN                           
        NATL: N 1:06.48   8/10/2006 BETTY CHRISTIAN                            
         PMS: P 1:12.54        2002 Sally Joy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Margery            86 TOC-PC               1:19.75    1:15.08  
  2 Howell, Jae               86 WCM-PC               1:22.00    1:16.43  
 
Women 85-89 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:11.58   7/25/1999 JEAN DURSTON, USA                          
        NATL: N 1:11.58   7/25/1999 JEAN DURSTON                               
         PMS: P 1:11.58        1999 Jean Durston                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howell, Jae               86 WCM-PC               1:30.00    1:25.88  
 
Women 85-89 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 5:49.75   8/23/1999 JEAN DURSTON, USA                          
        NATL: N 5:49.75   8/23/1999 JEAN DURSTON                               
         PMS: P 5:49.75        1999 Jean Durston                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howell, Jae               86 WCM-PC               6:50.00    6:19.11  
                3:05.80   6:19.11 (3:13.31)                                        
 
Women 85-89 200 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:16.68   7/25/1999 JEAN DURSTON, USA                          
        NATL: N 5:16.68   7/25/1999 JEAN DURSTON                               
         PMS: P 5:16.68        1999 Jean Durston                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howell, Jae               86 WCM-PC               6:15.00    5:55.59  
                2:58.62   5:55.59 (2:56.97)                                        
 
Men 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 23.19    7/8/2001 JERROD KAPPLER                               
         PMS: P 24.52        1988 D. Mendenhall                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Alden J             18 USF-PC                 27.60      25.53  
  2 Tam, Billy W              22 USF-PC                 26.90      26.73  
  3 Pankov, Alex              18 USF-PC                 25.70      27.18  
  4 Dolar, Kevin I            21 USF-PC                 26.50      27.77  
  5 Loey, Jared L             20 USF-PC                 33.00      27.91  
  6 El-Hajj, Jeff B           24 USF-PC                 33.00      28.07  
  7 Lucchio, Matthew J        24 USF-PC                 28.16      28.26  
  8 Rianda, Kamaron           21 SVAM-PC                27.05      28.46  
  9 Frisby, Brian T           23 CSPF-PC                28.00      28.88  
 10 Lee, Brandon C            19 USF-PC                 27.00      29.22  
 11 Recta, Justin A           21 SVAM-PC                30.00      31.43  
 -- Rianda, Jacob             19 SVAM-PC                27.94         NS  
 
Men 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 51.81   7/11/1999 JOE TRISTAN                                  
         PMS: P 53.90        1989 Tony Batis                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Alden J             18 USF-PC                 58.78      57.71  
  2 Lucchio, Matthew J        24 USF-PC               1:00.48    1:00.23  
  3 Tam, Billy W              22 USF-PC                 59.89    1:02.27  
  4 Morris, Alexander         19 SVAM-PC                59.10    1:02.77  
  5 Loey, Jared L             20 USF-PC               1:10.00    1:03.66  
 
Men 18-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:52.74   8/16/1998 JOE TRISTAN                                
         PMS: P 1:56.99        1989 Tony Batis                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lucchio, Matthew J        24 USF-PC               2:13.50    2:11.66  
                1:02.95   2:11.66 (1:08.71)                                        
  2 Konovalov, Artom          20 USF-PC               2:10.20    2:12.44  
                1:03.23   2:12.44 (1:09.21)                                        
  3 El-Hajj, Jeff B           24 USF-PC               2:20.00    2:24.86  
                1:09.86   2:24.86 (1:15.00)                                        
  4 Frisby, Brian T           23 CSPF-PC              2:25.00    2:37.72  
  5 Loey, Jared L             20 USF-PC               2:50.00    2:39.38  
                1:12.20   2:39.38 (1:27.18)                                        
 
Men 18-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:04.68   8/13/2007 HYUN SEUNG LEE                             
         PMS: P 4:08.73        1995 Brad Winsor                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lucchio, Matthew J        24 USF-PC               4:51.06    4:45.69  
                1:06.09   2:19.32 (1:13.23)   3:34.00 (1:14.68)   4:45.69 (1:11.69)
 
Men 18-24 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 8:44.94   8/19/2007 PETER GALAN                                
         PMS: P 8:47.65        1995 Brad Winsor                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lucchio, Matthew J        24 USF-PC              10:03.57    9:55.85  
                1:09.67   2:24.60 (1:14.93)   3:39.89 (1:15.29)   4:55.33 (1:15.44)
      6:11.03 (1:15.70)   7:27.15 (1:16.12)   8:42.91 (1:15.76)   9:55.85 (1:12.94)
  2 Christiansen-Salameh, To  19 UN-PC               10:45.00   10:21.50  
                1:11.88   2:29.37 (1:17.49)   3:47.28 (1:17.91)   5:05.97 (1:18.69)
      6:24.77 (1:18.80)   7:44.01 (1:19.24)   9:03.14 (1:19.13)  10:21.50 (1:18.36)
 
Men 18-24 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:12.07   6/23/2007 KEITH RYAN                                
         PMS: P 17:12.53        1995 Brad Winsor                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Konovalov, Artom          20 USF-PC              20:00.00   18:24.33  
                1:07.12   2:20.22 (1:13.10)   3:34.21 (1:13.99)   4:48.39 (1:14.18)
      6:02.77 (1:14.38)   7:17.50 (1:14.73)   8:31.73 (1:14.23)   9:45.86 (1:14.13)
     10:59.77 (1:13.91)  12:13.92 (1:14.15)  13:28.41 (1:14.49)  14:42.89 (1:14.48)
     15:56.87 (1:13.98)  17:11.16 (1:14.29)  18:24.33 (1:13.17)                    
  2 Lucchio, Matthew J        24 USF-PC              19:37.49   19:23.44  
                1:09.03   2:24.36 (1:15.33)   3:40.91 (1:16.55)   4:58.53 (1:17.62)
      6:16.53 (1:18.00)   7:35.11 (1:18.58)   8:53.96 (1:18.85)  10:13.75 (1:19.79)
     11:34.04 (1:20.29)  12:54.21 (1:20.17)  14:13.26 (1:19.05)  15:32.24 (1:18.98)
     16:51.69 (1:19.45)  18:08.65 (1:16.96)  19:23.44 (1:14.79)                    
  3 Christiansen-Salameh, To  19 UN-PC               20:00.00   20:29.29  
                1:14.79   2:36.10 (1:21.31)   3:59.49 (1:23.39)   5:21.50 (1:22.01)
      6:43.46 (1:21.96)   8:04.46 (1:21.00)   9:26.36 (1:21.90)  10:48.70 (1:22.34)
     12:11.40 (1:22.70)  13:33.91 (1:22.51)  14:57.44 (1:23.53)  16:20.19 (1:22.75)
     17:44.25 (1:24.06)  19:07.26 (1:23.01)  20:29.29 (1:22.03)                    
  4 Tam, Billy W              22 USF-PC              23:50.00   24:30.37  
                1:20.54   2:55.87 (1:35.33)   4:28.10 (1:32.23)   6:08.17 (1:40.07)
      7:46.61 (1:38.44)   9:26.61 (1:40.00)  11:05.87 (1:39.26)  12:47.70 (1:41.83)
     14:29.88 (1:42.18)  16:12.87 (1:42.99)  17:53.65 (1:40.78)  19:35.74 (1:42.09)
     21:15.94 (1:40.20)  22:52.97 (1:37.03)  24:30.37 (1:37.40)                    
 
Men 18-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.91   8/15/2005 DAVE ROLLINS                                 
         PMS: P 28.76        1994 Brian Nabeta                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Alden J             18 USF-PC                 34.19      30.98  
  2 Dolar, Kevin I            21 USF-PC                 32.00      31.97  
  3 Pankov, Alex              18 USF-PC                 27.50      33.06  
  4 El-Hajj, Jeff B           24 USF-PC                 37.00      35.55  
  5 Recta, Justin A           21 SVAM-PC                40.00      40.42  
  6 Litvak, Igor              23 USF-PC                 35.02      41.33  
 
Men 18-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N   58.92   8/13/2007 LEIF LYONS                                 
         PMS: P 1:02.56        2000 Brett Anderson                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Alden J             18 USF-PC               1:11.46    1:07.56  
  2 Dolar, Kevin I            21 USF-PC               1:10.00    1:13.43  
  3 Tam, Billy W              22 USF-PC               1:16.65    1:16.79  
  4 Recta, Justin A           21 SVAM-PC              1:30.00    1:27.90  
  5 Weber, Danny J            23 TVM-PC               1:11.22    1:29.13  
 
Men 18-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:13.60   6/15/1997 JOE TRISTAN                                
         PMS: P 2:18.61        2004 Matthew Roper                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christiansen-Salameh, To  19 UN-PC                     NT    2:58.72  
                1:27.38   2:58.72 (1:31.34)                                        
  2 Litvak, Igor              23 USF-PC               3:30.56    3:21.71  
                1:39.54   3:21.71 (1:42.17)                                        
 
Men 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 28.87   8/15/2005 DAVE ROLLINS                                 
         PMS: P 31.03        1999 Kevin Raab                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dolar, Kevin I            21 USF-PC                 31.00      32.11  
  2 Lee, Brandon C            19 USF-PC                 33.00      33.10  
  3 Morris, Alexander         19 SVAM-PC                37.01      35.59  
  4 Weber, Danny J            23 TVM-PC                 31.28      37.40  
  5 Chan, Alden J             18 USF-PC                 38.99      37.79  
  6 Loey, Jared L             20 USF-PC                 40.00      37.91  
  7 Recta, Justin A           21 SVAM-PC                45.00      45.80  
 
Men 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:05.76   8/15/2005 DAVE ROLLINS                               
         PMS: P 1:07.11        1999 Kevin Raab                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dolar, Kevin I            21 USF-PC               1:15.00    1:15.01  
  2 Lee, Brandon C            19 USF-PC               1:14.00    1:16.07  
  3 Litvak, Igor              23 USF-PC               1:20.56    1:20.02  
  4 Loey, Jared L             20 USF-PC               1:35.00    1:24.28  
  5 Recta, Justin A           21 SVAM-PC                   NT    1:42.87  
 -- Morris, Alexander         19 SVAM-PC              1:14.72         NS  
 
Men 18-24 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:25.57   7/25/1999 KEVIN RAAB                                 
         PMS: P 2:25.57        1999 Kevin Raab                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weber, Danny J            23 TVM-PC               2:31.54    3:07.87  
                1:24.51   3:07.87 (1:43.36)                                        
 
Men 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.44   7/16/2000 NEI-KUAN CHIA                                
         PMS: P 25.72        1995 Brad Budney                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Konovalov, Artom          20 USF-PC                 27.51      28.23  
  2 Chan, Alden J             18 USF-PC                 31.99      29.72  
  3 Lee, Brandon C            19 USF-PC                 32.00      30.67  
  4 Rianda, Kamaron           21 SVAM-PC                33.79      30.98  
 
Men 18-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 56.16   8/13/2007 HYUN SEUNG LEE                               
         PMS: P 57.10        1995 Brad Budney                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Konovalov, Artom          20 USF-PC               1:01.10    1:02.80  
  2 Tam, Billy W              22 USF-PC               1:08.00    1:14.02  
  3 Litvak, Igor              23 USF-PC               1:45.23    1:23.01  
 
Men 18-24 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:08.62   8/13/2007 HYUN SEUNG LEE                             
         PMS: P 2:09.49        1988 Keith Duncan                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Konovalov, Artom          20 USF-PC               2:19.10    2:25.96  
                1:10.11   2:25.96 (1:15.85)                                        
  2 Morris, Alexander         19 SVAM-PC              2:45.65    2:52.49  
                1:12.24   2:52.49 (1:40.25)                                        
 
Men 18-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:09.30   8/15/2005 DAVE ROLLINS                               
         PMS: P 2:14.08        1992 Greg Mackem                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Konovalov, Artom          20 USF-PC               2:27.30    2:28.62  
                1:07.88   2:28.62 (1:20.74)                                        
  2 Chan, Alden J             18 USF-PC               2:31.36    2:30.07  
                1:09.94   2:30.07 (1:20.13)                                        
  3 Dolar, Kevin I            21 USF-PC               2:30.00    2:39.58  
                1:14.21   2:39.58 (1:25.37)                                        
  4 Tam, Billy W              22 USF-PC               2:36.52    2:48.30  
                1:16.42   2:48.30 (1:31.88)                                        
 
Men 18-24 400 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 4:44.83   8/19/2007 PETER GALAN                                
         PMS: P 4:48.56        1992 Greg Mackem                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Konovalov, Artom          20 USF-PC               6:05.00    5:25.43  
                1:09.49   2:36.32 (1:26.83)   4:10.74 (1:34.42)   5:25.43 (1:14.69)
  2 Tam, Billy W              22 USF-PC               5:52.60    6:26.13  
                                                    4:57.97 ( )   6:26.13 (1:28.16)
 
Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 22.59   8/28/1983 KEVIN DEFORREST, USA                         
        NATL: N 22.59   8/28/1983 KEVIN DEFORREST                              
         PMS: P 23.85        2005 Scott Greenwood                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lancara, Matt P           28 USF-PC                 27.24      26.32  
  2 Herman, David R           25 USF-PC                 25.90      26.45  
  3 Ubaldi, Lorenzo           27 CRUZ-PC                26.50      26.49  
  4 Smrz, Paul                26 WCM-PC                 28.00      28.46  
  5 Makarov, Ivan S           28 UN-PC                  33.00      29.99  
  6 Cortes, Quetzalcoatl      29 USF-PC                 32.00      30.92  
 
Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 50.74   8/13/2000 NICK SHACKELL, USA                           
        NATL: N 50.74   8/13/2000 NICK SHACKELL                                
         PMS: P 52.64        1989 David Lundberg                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ubaldi, Lorenzo           27 CRUZ-PC              1:00.00    1:00.11  
  2 Lancara, Matt P           28 USF-PC               1:00.83    1:00.20  
  3 Newman, Erik B            25 RAMS-PC              1:00.00    1:02.09  
  4 Carse, Michael R          29 FOG-PC               1:12.00    1:12.10  
  5 Cortes, Quetzalcoatl      29 USF-PC               1:10.00    1:12.22  
  6 Gersh, Andrew J           29 CRUZ-PC              1:25.00    1:19.05  
 -- Ahlbach, Gregory W        27 USF-PC                 58.00         NS  
 
Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:52.17   8/23/1992 JOHN KEPPELER, USA                         
        NATL: N 1:51.00   3/12/1996 JOHN KEPPELER                              
         PMS: P 1:51.00        1996 John Keppeler                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nonaka, Andy J            29 WCM-PC               2:05.00    2:05.42  
                1:01.27   2:05.42 (1:04.15)                                        
  2 Herman, David R           25 USF-PC               2:10.00    2:12.38  
                1:02.31   2:12.38 (1:10.07)                                        
  3 Lancara, Matt P           28 USF-PC               2:21.71    2:20.37  
                1:09.38   2:20.37 (1:10.99)                                        
  4 Smrz, Paul                26 WCM-PC                    NT    2:23.66  
                1:07.89   2:23.66 (1:15.77)                                        
 
Men 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:00.98   8/18/2002 HONZA VITAZKA, USA                         
        NATL: N 4:00.98   8/18/2002 HONZA VITAZKA                              
         PMS: P 4:05.99        1994 Chip Hobson                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ahlbach, Gregory W        27 USF-PC               5:28.00    5:21.18  
                1:18.24   2:40.93 (1:22.69)   4:01.36 (1:20.43)   5:21.18 (1:19.82)
 
Men 25-29 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 4:00.98   8/18/2002 HONZA VITAZKA, USA                         
        NATL: N 4:00.98   8/18/2002 HONZA VITAZKA                              
         PMS: P 4:05.99        1994 Chip Hobson                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Nonaka, Andy J            29 WCM-PC                    NT    4:38.23  
 
Men 25-29 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:24.67   6/29/1997 ALEX KOSTICH, USA                          
        NATL: N 8:24.67   6/29/1997 ALEX KOSTICH                               
         PMS: P 8:35.91        1994 Chip Hobson                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nonaka, Andy J            29 WCM-PC               9:20.00    9:14.49  
                1:06.72   2:17.38 (1:10.66)   3:28.11 (1:10.73)   4:38.23 (1:10.12)
      5:47.00 (1:08.77)   6:57.09 (1:10.09)   8:07.00 (1:09.91)   9:14.49 (1:07.49)
  2 Cortes, Quetzalcoatl      29 USF-PC              16:00.00   14:44.32  
                                                    5:30.83 ( )                    
                                                   13:07.04 ( )  14:44.32 (1:37.28)
 
Men 25-29 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 16:13.89   8/10/1997 ALEX KOSTICH, USA                         
        NATL: N 16:13.89   8/10/1997 ALEX KOSTICH                              
         PMS: P 16:28.69        1987 Cameron Reid                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ahlbach, Gregory W        27 USF-PC              18:50.00   20:10.40  
                1:15.46   2:36.94 (1:21.48)   3:58.93 (1:21.99)   5:20.26 (1:21.33)
      6:40.79 (1:20.53)   8:00.98 (1:20.19)   9:21.65 (1:20.67)  10:42.56 (1:20.91)
     12:03.51 (1:20.95)  13:24.93 (1:21.42)  14:45.97 (1:21.04)  16:07.38 (1:21.41)
     17:28.94 (1:21.56)  18:50.28 (1:21.34)  20:10.40 (1:20.12)                    
  2 Cortes, Quetzalcoatl      29 USF-PC              35:00.00   29:32.89  
                1:39.52                                                10:27.20 ( )
    29:32.89 (19:05.69)                                                            
 
Men 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 26.68    6/5/1994 MARTIN HARRIS, GBR                           
        NATL: N 27.42   8/22/1993 ROBERT HAUCK                                 
         PMS: P 27.86        1984 Dix Ozier                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nonaka, Andy J            29 WCM-PC                 33.00      32.59  
  2 Herman, David R           25 USF-PC                 29.98      33.11  
  3 Ubaldi, Lorenzo           27 CRUZ-PC                34.00      35.37  
  4 Cortes, Quetzalcoatl      29 USF-PC                 40.00      37.78  
 
Men 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.86    6/5/1994 MARTIN HARRIS, GBR                         
        NATL: N 2:07.57   8/23/1992 JOHN KEPPELER                              
         PMS: P 2:19.22        1980 Randy Whitchurch                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nonaka, Andy J            29 WCM-PC               2:38.00    2:36.12  
                1:18.63   2:36.12 (1:17.49)                                        
 
Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.68   6/26/1996 JAMES PARRACK, GBR                           
        NATL: N 28.98   8/18/1997 SETH VAN NEERDEN                             
         PMS: P 31.12        2006 Matt Evans                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hewitt, Benjamin A        25 USF-PC                 35.50      32.84  
  2 Newman, Erik B            25 RAMS-PC                32.00      34.26  
  3 Carse, Michael R          29 FOG-PC                 37.50      38.36  
 
Men 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.11   6/24/1996 JAMES PARRACK, GBR                         
        NATL: N 1:04.60   7/30/1989 DAVID LUNDBERG                             
         PMS: P 1:04.60        1989 David Lundberg                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hewitt, Benjamin A        25 USF-PC               1:17.55    1:14.25  
  2 Nonaka, Andy J            29 WCM-PC               1:15.00    1:14.36  
 
Men 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.25   10/7/2002 SIMON LEIGHFIELD, AUS                      
        NATL: N 2:26.32   8/25/1996 ABRAHAM SOLANO                             
         PMS: P 2:38.60        1987 Dave Lundberg                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hewitt, Benjamin A        25 USF-PC               2:48.00    2:45.63  
                1:19.93   2:45.63 (1:25.70)                                        
  2 Durham, George A          28 USF-PC               2:55.00    3:14.85  
                1:28.09   3:14.85 (1:46.76)                                        
  3 Carse, Michael R          29 FOG-PC               3:15.00    3:14.86  
                1:31.95   3:14.86 (1:42.91)                                        
 
Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 24.48   6/12/2005 KOHEI KAWAMOTO, JPN                          
        NATL: N 25.16        1984 DEFORREST/BOTTOM                             
         PMS: P 25.16        1984 Mike Bottom                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lancara, Matt P           28 USF-PC                 29.57      28.91  
  2 Newman, Erik B            25 RAMS-PC                28.50      30.47  
  3 Durham, George A          28 USF-PC                 35.00      32.69  
  4 Ubaldi, Lorenzo           27 CRUZ-PC                31.00      33.02  
  5 Cortes, Quetzalcoatl      29 USF-PC                 37.00      33.18  
  6 Carse, Michael R          29 FOG-PC                 35.00      34.64  
 
Men 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 55.35   8/18/2002 HONZA VITAZKA, USA                           
        NATL: N 55.35   8/18/2002 HONZA VITAZKA                                
         PMS: P 56.34        1984 Mike Bottom                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Herman, David R           25 USF-PC               1:03.90    1:08.11  
  2 Lancara, Matt P           28 USF-PC               1:20.67    1:11.08  
  3 Smrz, Paul                26 WCM-PC               1:20.00    1:14.07  
  4 Cortes, Quetzalcoatl      29 USF-PC               1:20.00    1:26.11  
 
Men 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:06.33   8/18/2002 HONZA VITAZKA, USA                         
        NATL: N 2:06.33   8/18/2002 HONZA VITAZKA                              
         PMS: P 2:09.21        1987 Cameron Reid                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hewitt, Benjamin A        25 USF-PC               2:30.00    2:30.48  
                1:10.79   2:30.48 (1:19.69)                                        
  2 Durham, George A          28 USF-PC               2:50.00    3:01.96  
                1:24.99   3:01.96 (1:36.97)                                        
 
Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23.21  11/24/1990 ROWDY GAINES, USA                            
        NATL: N 22.80   3/12/1996 ROBERT PEEL                                  
         PMS: P 24.02        2004 Robert Mackenzie                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stone, Ethan P            31 SRM-PC                 26.20      24.96  
  2 Sand, Ryan D              33 UN-PC                  28.90      28.43  
  3 Best, Matthew B           34 SVAM-PC                32.00      30.08  
  3 Caballero, Julian         30 CRUZ-PC                34.00      30.08  
 
Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 51.50   7/14/1991 ROWDY GAINES, USA                            
        NATL: N 51.50   7/12/1991 ROWDY GAINES                                 
         PMS: P 52.47        1991 David Lundberg                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stone, Ethan P            31 SRM-PC                 59.20      56.34  
  2 MC Avoy, Arjun S          30 USF-PC               1:03.00    1:02.81  
 
Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:54.04   7/13/1990 ROWDY GAINES, USA                          
        NATL: N 1:54.04   7/15/1990 ROWDY GAINES                               
         PMS: P 1:57.42        2002 Erik Hochstein                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wanie, Lee G              34 TOC-PC               2:07.00    2:03.09  
                1:00.98   2:03.09 (1:02.11)                                        
  2 Gaggero, David            32 TOC-PC               2:11.00    2:10.23  
                1:03.53   2:10.23 (1:06.70)                                        
  3 Ritter, Justin P          32 SCAM-PC              2:14.86    2:21.69  
                1:07.51   2:21.69 (1:14.18)                                        
  4 YU, Aaron J               33 USF-PC               2:30.00    2:24.46  
                1:08.12   2:24.46 (1:16.34)                                        
  5 Sand, Ryan D              33 UN-PC                2:20.60    2:27.43  
                1:09.68   2:27.43 (1:17.75)                                        
  6 Best, Matthew B           34 SVAM-PC              2:38.00    2:31.19  
                1:10.13   2:31.19 (1:21.06)                                        
 
Men 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:05.61   8/11/2002 ERIC HOCHSTEIN, USA                        
        NATL: N 4:05.61   8/11/2002 ERIK HOCHSTEIN                             
         PMS: P 4:13.54        1993 Tom Fristoe                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, Justin P          32 SCAM-PC              4:54.12    5:06.00  
                1:11.49   2:29.18 (1:17.69)   3:48.59 (1:19.41)   5:06.00 (1:17.41)
 
Men 30-34 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:40.19  11/14/1993 ROWDY GAINES, USA                          
        NATL: N 8:40.19  11/14/1993 ROWDY GAINES                               
         PMS: P 8:51.23        1992 Jeff Stiling                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 YU, Aaron J               33 USF-PC              10:00.00   11:07.31  
                1:15.74   2:37.24 (1:21.50)   4:01.41 (1:24.17)   5:26.14 (1:24.73)
      6:51.59 (1:25.45)   8:17.58 (1:25.99)   9:43.57 (1:25.99)  11:07.31 (1:23.74)
  2 Pizzo, Jeff J             31 USF-PC              11:30.00   11:26.56  
                1:18.26   2:43.95 (1:25.69)   4:12.00 (1:28.05)   5:41.26 (1:29.26)
      7:10.85 (1:29.59)   8:40.80 (1:29.95)  10:10.15 (1:29.35)  11:26.56 (1:16.41)
 
Men 30-34 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 16:35.67   4/11/2003 SEBESTIAN WIESE, GER                      
        NATL: N 16:36.06   8/22/1993 BOBBY PATTEN                              
         PMS: P 17:10.80        1982 Randy Williams                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pizzo, Jeff J             31 USF-PC              21:00.00   22:08.46  
                1:18.56   2:43.21 (1:24.65)   4:10.80 (1:27.59)   5:41.41 (1:30.61)
      7:11.88 (1:30.47)   8:43.30 (1:31.42)  10:14.36 (1:31.06)  11:45.12 (1:30.76)
     13:14.55 (1:29.43)  14:44.55 (1:30.00)  16:14.59 (1:30.04)  17:43.75 (1:29.16)
     19:12.72 (1:28.97)  20:41.80 (1:29.08)  22:08.46 (1:26.66)                    
  2 Michaels, Jeremiah        32 USF-PC              22:30.00   22:40.99  
                1:22.54   2:52.27 (1:29.73)   4:23.34 (1:31.07)   5:54.71 (1:31.37)
      7:25.59 (1:30.88)   8:57.32 (1:31.73)  10:29.38 (1:32.06)  12:01.83 (1:32.45)
     13:33.72 (1:31.89)  15:05.37 (1:31.65)  16:37.24 (1:31.87)  18:08.72 (1:31.48)
     19:40.21 (1:31.49)  21:11.77 (1:31.56)  22:40.99 (1:29.22)                    
 
Men 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 26.64   3/29/2002 MARTIN HARRIS, GBR                           
        NATL: N 27.26    7/9/1994 SEAN MURPHY                                  
         PMS: P 27.26        1994 Sean Murphy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wanie, Lee G              34 TOC-PC                 30.00      29.76  
  2 Gaggero, David            32 TOC-PC                 32.00      31.45  
  3 Watanabe, Jun             32 USF-PC                 34.26      32.76  
  4 Sand, Ryan D              33 UN-PC                  33.90      35.11  
 
Men 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 57.24    6/2/2000 MARTIN HARRIS, GBR                           
        NATL: N 58.66    7/9/1994 SEAN MURPHY                                  
         PMS: P 58.66        1994 Sean Murphy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MC Avoy, Arjun S          30 USF-PC               1:15.00    1:14.72  
  2 Sand, Ryan D              33 UN-PC                1:09.60    1:15.89  
 
Men 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:02.75  11/24/2000 ROGERIO ROMERO, BRA                        
        NATL: N 2:05.62    7/9/1994 SEAN MURPHY                                
         PMS: P 2:05.62        1994 Sean Murphy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pizzo, Jeff J             31 USF-PC               2:25.00    2:56.59  
                1:24.35   2:56.59 (1:32.24)                                        
 
Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 29.01    8/7/2006 JEFF COMMINGS, USA                           
        NATL: N 29.01    8/7/2006 JEFF COMMINGS                                
         PMS: P 30.46        1991 David Lundberg                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stone, Ethan P            31 SRM-PC                 35.20      31.43  
  2 Ritter, Justin P          32 SCAM-PC                34.94      35.22  
 
Men 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.40   8/29/2003 P SCHMOLLINGER, AUT                        
        NATL: N 1:05.10    6/3/2007 JEFF COMMINGS                              
         PMS: P 1:05.10        2007 Jeff Commings                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stone, Ethan P            31 SRM-PC               1:17.20    1:11.36  
  2 Ritter, Justin P          32 SCAM-PC              1:16.88    1:17.47  
 
Men 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.43   8/25/1999 NICK GILLINGHAM, GBR                       
        NATL: N 2:24.06   8/18/1991 DAVID LUNDBERG                             
         PMS: P 2:24.06        1991 David Lundberg                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stone, Ethan P            31 SRM-PC               2:52.90    2:40.69  
                1:16.12   2:40.69 (1:24.57)                                        
 
Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 24.73    8/6/2006 OSWALDO QUEVEDO, USA                         
        NATL: N 24.73   8/10/2006 OSWALDO QUEVEDO                              
         PMS: P 25.31        1988 Mike Bottom                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watanabe, Jun             32 USF-PC                 32.21      28.81  
  2 MC Avoy, Arjun S          30 USF-PC                 31.00      30.08  
  3 Caballero, Julian         30 CRUZ-PC                34.00      31.05  
  4 Sand, Ryan D              33 UN-PC                  33.60      32.04  
 
Men 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 56.25   8/15/2004 RAZVAN PETCU, USA                            
        NATL: N 56.25   8/15/2004 RAZVAN PETCU                                 
         PMS: P 56.64        1988 Mike Bottom                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wanie, Lee G              34 TOC-PC               1:06.00    1:01.42  
  2 Stone, Ethan P            31 SRM-PC               1:05.20    1:01.69  
  3 Watanabe, Jun             32 USF-PC               1:03.43    1:08.60  
 
Men 30-34 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.85    8/4/1995 BOBBY PATTEN, USA                          
        NATL: N 2:03.85    8/4/1995 BOBBY PATTEN                               
         PMS: P 2:09.37        1994 Sean Murphy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mediavilla, Andres        33 STAN-PC              2:35.00    2:45.27  
                1:17.64   2:45.27 (1:27.63)                                        
 
Men 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:08.89   7/29/2000 NICOLAS GRANGER, FRA                       
        NATL: N 2:09.69   8/18/1991 DAVID LUNDBURG                             
         PMS: P 2:09.69        1991 David Lundberg                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stone, Ethan P            31 SRM-PC               2:35.20    2:26.16  
                1:07.88   2:26.16 (1:18.28)                                        
  2 Watanabe, Jun             32 USF-PC               2:36.00    2:36.07  
                1:15.25   2:36.07 (1:20.82)                                        
  3 Mediavilla, Andres        33 STAN-PC              2:38.50    2:37.97  
                1:16.07   2:37.97 (1:21.90)                                        
  4 MC Avoy, Arjun S          30 USF-PC               2:30.00    2:41.15  
                1:12.34   2:41.15 (1:28.81)                                        
  5 Sand, Ryan D              33 UN-PC                2:44.60    2:45.44  
                1:16.69   2:45.44 (1:28.75)                                        
 
Men 30-34 400 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:39.92   7/31/2000 NICOLAS GRANGER, FRA                       
        NATL: N 4:40.22    7/9/1994 SEAN MURPHY                                
         PMS: P 4:40.22        1994 Sean Murphy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michaels, Jeremiah        32 USF-PC               6:15.00    6:28.94  
                1:28.68   3:16.71 (1:48.03)   5:02.66 (1:45.95)   6:28.94 (1:26.28)
 
Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 22.76   8/20/2005 MARK FOSTER, GBR                             
        NATL: N 24.02   8/23/1998 JAMES LILLEY                                 
         PMS: P 24.56        2006 Brent Lang                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rendic, Dikan             37 WCM-PC                 25.99      25.54  
  2 Speyer, Gabriel D         35 USF-PC                 25.00      26.14  
  3 Kaneko, Takeshi S         35 CRUZ-PC                27.00      26.21  
  4 Connolly, Darrin T        37 USF-PC                 28.00      27.61  
  5 Marshall, John P          39 USF-PC                 28.50      28.14  
  6 Galvin, Christopher Joh   39 USF-PC                 30.00      29.61  
 
Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 51.49   7/16/1995 ROWDY GAINES, USA                            
        NATL: N 51.49   7/16/1995 ROWDY GAINES                                 
         PMS: P 54.40        2000 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaneko, Takeshi S         35 CRUZ-PC                59.00      57.22  
  2 Connolly, Darrin T        37 USF-PC               1:01.00    1:00.48  
  3 McWhorter, Michael C      35 TOC-PC                 59.15    1:00.70  
  4 Goodick, Mark T           37 UN-PC                     NT    1:21.57  
  5 Dunham, A. David          38 UN-PC                     NT    1:30.37  
 
Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:52.84    8/6/2006 VLAD PYSHNENKO, USA                        
        NATL: N 1:52.84    8/6/2006 VLAD PYSHNENKO                             
         PMS: P 2:01.08        2003 Dan Veatch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaneko, Takeshi S         35 CRUZ-PC              2:15.00    2:11.17  
                1:05.64   2:11.17 (1:05.53)                                        
  2 Benson, Keith             35 TAM-PC               2:15.00    2:12.56  
                1:02.50   2:12.56 (1:10.06)                                        
  3 Connolly, Darrin T        37 USF-PC               2:18.50    2:16.37  
                1:03.26   2:16.37 (1:13.11)                                        
  4 Marshall, John P          39 USF-PC               2:26.00    2:23.74  
                1:09.84   2:23.74 (1:13.90)                                        
  5 Galvin, Christopher Joh   39 USF-PC               3:10.00    2:30.56  
                1:13.09   2:30.56 (1:17.47)                                        
 
Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:07.64   7/16/1995 ROWDY GAINES, USA                          
        NATL: N 4:07.64   7/16/1995 ROWDY GAINES                               
         PMS: P 4:16.20        2000 Dan Veatch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaneko, Takeshi S         35 CRUZ-PC              4:50.00    4:46.04  
                1:09.17   2:23.99 (1:14.82)   3:37.01 (1:13.02)   4:46.04 (1:09.03)
  2 Connolly, Darrin T        37 USF-PC               5:00.00    4:54.47  
                1:07.76   2:24.84 (1:17.08)   3:42.22 (1:17.38)   4:54.47 (1:12.25)
  3 Cook, John M              38 USF-PC               5:45.00    5:35.83  
                1:17.45   2:43.45 (1:26.00)   4:09.99 (1:26.54)   5:35.83 (1:25.84)
 
Men 35-39 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:38.73  11/12/1995 ROWDY GAINES, USA                          
        NATL: N 8:38.73  11/12/1995 ROWDY GAINES                               
         PMS: P 8:56.10        2003 Dan Veatch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Matt          37 USF-PC              13:20.00   10:29.19  
                1:15.98   2:36.18 (1:20.20)   3:55.31 (1:19.13)   5:14.04 (1:18.73)
      6:33.13 (1:19.09)   7:53.55 (1:20.42)   9:11.19 (1:17.64)  10:29.19 (1:18.00)
 
Men 35-39 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 16:37.34  11/13/1994 ROWDY GAINES, USA                         
        NATL: N 16:37.34  11/13/1994 ROWDY GAINES                              
         PMS: P 16:59.46        2001 Dan Veatch                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Matt          37 USF-PC              25:00.00   23:19.63  
                1:22.83   2:55.67 (1:32.84)   4:30.02 (1:34.35)   6:06.61 (1:36.59)
      7:42.85 (1:36.24)   9:19.20 (1:36.35)  10:55.24 (1:36.04)  12:30.43 (1:35.19)
     14:03.79 (1:33.36)  15:37.54 (1:33.75)  17:12.97 (1:35.43)  18:47.41 (1:34.44)
     20:20.51 (1:33.10)  21:53.66 (1:33.15)  23:19.63 (1:25.97)                    
  2 Tan, Christopher C        36 USF-PC              40:00.00   25:11.81  
                1:26.64   3:06.40 (1:39.76)   4:50.25 (1:43.85)   6:34.13 (1:43.88)
      8:17.68 (1:43.55)  10:01.44 (1:43.76)  11:46.14 (1:44.70)  13:31.29 (1:45.15)
     15:16.53 (1:45.24)  17:02.07 (1:45.54)  18:47.45 (1:45.38)  20:30.31 (1:42.86)
     22:06.78 (1:36.47)  23:41.00 (1:34.22)  25:11.81 (1:30.81)                    
  3 Rosenbaum, Joel S         35 USF-PC              27:00.00   27:40.07  
                1:31.91   3:16.61 (1:44.70)   5:05.38 (1:48.77)   6:56.02 (1:50.64)
      8:47.99 (1:51.97)  10:41.44 (1:53.45)  12:34.53 (1:53.09)  14:29.06 (1:54.53)
     16:24.11 (1:55.05)  18:18.27 (1:54.16)  20:13.40 (1:55.13)  22:08.04 (1:54.64)
     24:00.05 (1:52.01)  25:54.90 (1:54.85)  27:40.07 (1:45.17)                    
 
Men 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.50   8/15/2004 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: N 27.50   8/15/2004 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 27.68        2006 Rick Gould                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaneko, Takeshi S         35 CRUZ-PC                30.00      31.36  
  2 Fernandez, Carlos A       39 MAM-PC                 31.35      32.06  
  3 Connolly, Darrin T        37 USF-PC                 33.50      32.65  
  4 Marshall, John P          39 USF-PC                 40.00      37.01  
  5 Galvin, Christopher Joh   39 USF-PC                 35.00      39.28  
  6 Basarir, Oz               39 USF-PC                 40.00      39.66  
 
Men 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W   59.18    8/9/2006 MICHAEL ROSS, USA                          
        NATL: N   58.66        1994 Sean Murphy                                
         PMS: P 1:00.00        2006 Rick Gould                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McWhorter, Michael C      35 TOC-PC               1:15.00    1:09.72  
  2 Connolly, Darrin T        37 USF-PC               1:17.00    1:13.91  
 
Men 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:09.26    7/9/2000 DANIEL VEATCH, USA                         
        NATL: N 2:07.16   7/29/2001 RON KARNAUGH                               
         PMS: P 2:09.26        2000 Dan Veatch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sway, David A             35 USF-PC               2:43.00    2:34.59  
  2 Fernandez, Carlos A       39 MAM-PC               2:32.05    2:34.87  
                1:17.18   2:34.87 (1:17.69)                                        
  3 Connolly, Darrin T        37 USF-PC               2:45.00    2:41.02  
                1:18.47   2:41.02 (1:22.55)                                        
 
Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 29.09   8/23/1998 WALLY DICKS, USA                             
        NATL: N 29.09   8/23/1998 WALLY DICKS                                  
         PMS: P 30.47        1998 David Lundberg                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manson, Jonathan T        39 STAN-PC                31.00      31.93  
  2 Rendic, Dikan             37 WCM-PC                 33.99      32.92  
  3 Benson, Keith             35 TAM-PC                 37.00      33.16  
  4 Erickson, Douglas B       36 RHMS-PC                34.00      33.67  
  5 Cook, John M              38 USF-PC                 35.90      36.90  
 
Men 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.73    6/7/2004 NICK GILLINGHAM, GBR                       
        NATL: N 1:05.00    4/1/2000 WALLY DICKS                                
         PMS: P 1:07.52        1998 David Lundberg                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benson, Keith             35 TAM-PC               1:16.00    1:12.43  
  2 Fernandez, Carlos A       39 MAM-PC               1:16.07    1:15.44  
  3 Marshall, John P          39 USF-PC               1:24.00    1:20.35  
  4 Sway, David A             35 USF-PC               1:21.00    1:21.82  
 
Men 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.29    6/5/2004 NICK GILLINGHAM, GBR                       
        NATL: N 2:21.87   7/29/2001 RON KARNAUGH                               
         PMS: P 2:27.55        2006 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fernandez, Carlos A       39 MAM-PC               2:45.01    2:43.41  
                1:19.70   2:43.41 (1:23.71)                                        
  2 Benson, Keith             35 TAM-PC               2:45.00    2:44.21  
                1:16.44   2:44.21 (1:27.77)                                        
  3 Cook, John M              38 USF-PC               2:59.00    3:00.28  
                1:27.43   3:00.28 (1:32.85)                                        
  4 Milman, Oleg              35 RINC-PC              3:00.00    3:03.25  
                1:27.54   3:03.25 (1:35.71)                                        
 
Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 24.70   8/19/2005 MARK FOSTER, GBR                             
        NATL: N 25.00   8/18/2002 WADE KING                                    
         PMS: P 25.93        1993 Mike Bottom                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rendic, Dikan             37 WCM-PC                 26.99      26.74  
  2 McWhorter, Michael C      35 TOC-PC                 28.50      28.52  
  3 Kaneko, Takeshi S         35 CRUZ-PC                29.00      28.76  
  4 Harrington, Matt          37 USF-PC                 30.20      30.36  
  5 Cook, John M              38 USF-PC                 31.00      30.77  
  6 Erickson, Douglas B       36 RHMS-PC                32.00      30.94  
 
Men 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 56.07   8/15/2004 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: N 56.07   8/15/2004 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 58.06        1993 Mike Bottom                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Matt          37 USF-PC               1:05.50    1:07.25  
  2 Galvin, Christopher Joh   39 USF-PC               1:15.00    1:22.72  
 
Men 35-39 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:06.74   6/27/1996 JEFF STUART, USA                           
        NATL: N 2:06.74   6/28/1996 JEFF STUART                                
         PMS: P 2:14.12        2006 Rick Gould                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Matt          37 USF-PC               2:25.50    2:29.92  
                1:11.67   2:29.92 (1:18.25)                                        
  2 Fernandez, Carlos A       39 MAM-PC               2:31.05    2:31.65  
                1:12.57   2:31.65 (1:19.08)                                        
 
Men 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:08.19    8/3/2002 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: N 2:05.64   12/7/2002 RON KARNAUGH                               
         PMS: P 2:15.31        2006 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fernandez, Carlos A       39 MAM-PC               2:26.70    2:26.07  
                1:11.10   2:26.07 (1:14.97)                                        
  2 Kaneko, Takeshi S         35 CRUZ-PC              2:45.00    2:30.49  
                1:11.40   2:30.49 (1:19.09)                                        
 
Men 35-39 400 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:42.45   3/28/2002 NICHOLAS GRANGER, FRA                      
        NATL: N 4:34.10   7/29/2001 RON KARNAUGH                               
         PMS: P 4:48.38        2006 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Matt          37 USF-PC               5:20.00    5:26.14  
                1:11.38   2:39.80 (1:28.42)   4:12.33 (1:32.53)   5:26.14 (1:13.81)
  2 Tan, Christopher C        36 USF-PC                    NT    7:41.82  
                1:40.25   3:58.31 (2:18.06)   6:08.10 (2:09.79)   7:41.82 (1:33.72)
 
Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24.14   7/13/2003 DAVID BOATWRIGHT, USA                        
        NATL: N 24.14   7/13/2003 DAVID BOATWRIGHT                             
         PMS: P 24.14        2003 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lichtenwalter, Brian J    42 CRUZ-PC                28.00      26.65  
  2 Bajet, Denis              41 SCSC-PC                29.00      27.64  
  3 Ross, Duncan              43 RHMS-PC                30.00      28.48  
  4 MC Sweeney, Brian P       41 USF-PC                 29.52      30.87  
  5 Takeuchi, Shinji          43 TVM-PC                 33.23      31.66  
  6 Gonzalez, Ernesto T       40 USF-PC                 40.00      33.21  
  7 Shepherd, Peter J         42 MELO-PC                33.33      34.63  
 
Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 53.45    8/5/2006 RICHARD SAEGER, USA                          
        NATL: N 53.45   8/10/2006 RICHARD SAEGER                               
         PMS: P 54.26        2003 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lichtenwalter, Brian J    42 CRUZ-PC              1:00.50      59.10  
  2 Bajet, Denis              41 SCSC-PC              1:02.00    1:00.44  
  3 Keever, Nate              42 CMS-PC               1:06.50    1:05.95  
  4 Mockus, Jeff              44 FGM-PC               1:10.88    1:07.50  
  5 Takeuchi, Shinji          43 TVM-PC               1:07.79    1:09.06  
  6 Keane, Frank X            44 USF-PC               1:16.00    1:17.57  
 
Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:55.06    8/6/2006 RICHARD SAEGER, USA                        
        NATL: N 1:55.06   8/10/2006 RICH SAEGER                                
         PMS: P 2:01.15        2003 David Boatwright                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cardineau, Yan            40 SRM-PC               2:15.00    2:08.94  
                1:02.78   2:08.94 (1:06.16)                                        
  2 Csillik, Lajos G          40 USF-PC               2:05.00    2:19.99  
                1:10.06   2:19.99 (1:09.93)                                        
  3 Mockus, Jeff              44 FGM-PC               2:36.89    2:32.47  
  4 Lanterman, Scott J        43 MVM-PC               2:25.00    2:34.04  
                1:11.83   2:34.04 (1:22.21)                                        
  5 Gonzalez, Ernesto T       40 USF-PC               2:40.00    2:41.32  
                1:15.28   2:41.32 (1:26.04)                                        
  6 Henning, Mel H            43 USF-PC               3:00.00    2:48.42  
                1:19.62   2:48.42 (1:28.80)                                        
  7 Shepherd, Peter J         42 MELO-PC              3:25.45    3:21.62  
                1:40.31   3:21.62 (1:41.31)                                        
 
Men 40-44 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 4:12.26   8/15/2005 DENNIS BAKER, USA                          
        NATL: N 4:12.26   8/15/2005 DENNIS BAKER                               
         PMS: P 4:18.66        2004 Geoffrey Glaser                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Cardineau, Yan            40 SRM-PC                    NT    4:41.12  
 
Men 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:12.26   8/15/2005 DENNIS BAKER, USA                          
        NATL: N 4:12.26   8/15/2005 DENNIS BAKER                               
         PMS: P 4:18.66        2004 Geoffrey Glaser                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mockus, Jeff              44 FGM-PC               5:33.47    5:28.64  
                1:18.65   2:42.77 (1:24.12)   4:06.97 (1:24.20)   5:28.64 (1:21.67)
 
Men 40-44 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:41.65   7/27/2005 JEFF ERWIN, USA                            
        NATL: N 8:41.65   7/27/2005 JEFF ERWIN                                 
         PMS: P 9:01.38        2005 Daniel Veatch                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cardineau, Yan            40 SRM-PC               9:55.00    9:30.96  
                1:06.48   2:17.28 (1:10.80)   3:28.62 (1:11.34)   4:41.12 (1:12.50)
      5:53.71 (1:12.59)   7:06.23 (1:12.52)   8:18.88 (1:12.65)   9:30.96 (1:12.08)
  2 Mockus, Jeff              44 FGM-PC              11:19.21   11:26.56  
                1:20.02   2:47.42 (1:27.40)   4:15.04 (1:27.62)   5:42.01 (1:26.97)
      7:10.34 (1:28.33)   8:38.06 (1:27.72)  10:03.89 (1:25.83)  11:26.56 (1:22.67)
 
Men 40-44 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 16:45.53   6/22/2003 MICHAEL KLEIBER, GER                      
        NATL: N 16:58.52   7/30/1995 HESS YNTEMA                               
         PMS: P 17:14.13        2003 George Tidmarsh                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cardineau, Yan            40 SRM-PC              18:30.00   17:56.15  
                1:07.18   2:17.87 (1:10.69)   3:29.36 (1:11.49)   4:41.03 (1:11.67)
      5:52.79 (1:11.76)   7:04.99 (1:12.20)   8:17.39 (1:12.40)   9:29.82 (1:12.43)
     10:42.63 (1:12.81)  11:55.38 (1:12.75)  13:07.98 (1:12.60)  14:20.63 (1:12.65)
     15:33.95 (1:13.32)  16:46.25 (1:12.30)  17:56.15 (1:09.90)                    
  2 Finney, Peter C           41 MAM-PC              19:53.38   19:44.31  
                1:13.73   2:33.61 (1:19.88)   3:53.79 (1:20.18)   5:13.39 (1:19.60)
      6:33.98 (1:20.59)   7:53.32 (1:19.34)   9:13.57 (1:20.25)  10:33.71 (1:20.14)
     11:53.56 (1:19.85)  13:12.68 (1:19.12)  14:32.37 (1:19.69)  15:51.41 (1:19.04)
     17:10.35 (1:18.94)  18:27.86 (1:17.51)  19:44.31 (1:16.45)                    
  3 Walker, John A            41 USF-PC              20:45.00   20:40.60  
                1:17.47   2:41.65 (1:24.18)   4:05.62 (1:23.97)   5:28.80 (1:23.18)
      6:52.03 (1:23.23)   8:15.30 (1:23.27)   9:41.78 (1:26.48)  11:07.46 (1:25.68)
     12:32.00 (1:24.54)  13:56.44 (1:24.44)  15:17.70 (1:21.26)  16:36.76 (1:19.06)
     17:57.05 (1:20.29)  19:21.87 (1:24.82)  20:40.60 (1:18.73)                    
  4 Rushford, Mark E          41 USF-PC              22:00.00   21:07.69  
                1:15.72   2:39.09 (1:23.37)   4:03.61 (1:24.52)   5:28.38 (1:24.77)
      6:53.49 (1:25.11)   8:18.59 (1:25.10)   9:43.88 (1:25.29)  11:09.51 (1:25.63)
     12:35.26 (1:25.75)  14:01.24 (1:25.98)  15:27.17 (1:25.93)  16:53.91 (1:26.74)
     18:21.54 (1:27.63)  19:46.77 (1:25.23)  21:07.69 (1:20.92)                    
  5 Mockus, Jeff              44 FGM-PC              21:42.19   22:08.31  
                1:19.32   2:45.85 (1:26.53)   4:14.11 (1:28.26)   5:42.76 (1:28.65)
      7:11.93 (1:29.17)   8:41.30 (1:29.37)  10:12.03 (1:30.73)  11:41.78 (1:29.75)
     13:12.34 (1:30.56)  14:43.70 (1:31.36)  16:14.60 (1:30.90)  17:44.74 (1:30.14)
     19:15.24 (1:30.50)  20:43.49 (1:28.25)  22:08.31 (1:24.82)                    
  6 Considine, Daniel R       41 USF-PC              23:45.00   23:15.20  
                1:25.42   2:58.71 (1:33.29)   4:31.88 (1:33.17)   6:06.07 (1:34.19)
      7:39.92 (1:33.85)   9:13.06 (1:33.14)  10:48.22 (1:35.16)  12:21.84 (1:33.62)
     13:56.70 (1:34.86)  15:29.53 (1:32.83)  17:03.26 (1:33.73)  18:37.70 (1:34.44)
     20:11.58 (1:33.88)  21:45.37 (1:33.79)  23:15.20 (1:29.83)                    
  7 Stanek, Kenneth J         41 USF-PC              36:31.71   26:15.34  
                1:34.39   3:17.73 (1:43.34)   5:02.78 (1:45.05)   6:48.86 (1:46.08)
      8:35.31 (1:46.45)  10:23.26 (1:47.95)  12:12.85 (1:49.59)  14:02.42 (1:49.57)
     15:50.10 (1:47.68)  17:37.15 (1:47.05)  19:24.16 (1:47.01)  21:11.50 (1:47.34)
     22:57.84 (1:46.34)  24:43.23 (1:45.39)  26:15.34 (1:32.11)                    
  8 Shepherd, Peter J         42 MELO-PC             29:59.65   27:33.14  
                1:46.25   3:34.81 (1:48.56)   5:24.69 (1:49.88)   7:16.91 (1:52.22)
      9:10.01 (1:53.10)  11:03.42 (1:53.41)  12:56.54 (1:53.12)  14:48.87 (1:52.33)
     16:39.52 (1:50.65)  18:32.72 (1:53.20)  20:26.03 (1:53.31)  22:16.22 (1:50.19)
     24:04.46 (1:48.24)  25:50.38 (1:45.92)  27:33.14 (1:42.76)                    
 
Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.88   8/18/2002 CLAY BRITT, USA                              
        NATL: N 27.88   8/18/2002 CLAY BRITT                                   
         PMS: P 28.59        2006 Sean Murphy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lichtenwalter, Brian J    42 CRUZ-PC                33.50      32.68  
  2 MC Sweeney, Brian P       41 USF-PC                 37.27      35.76  
  3 Eagleton, Brad W          41 UN-PC                  31.00      36.21  
  4 Ross, Duncan              43 RHMS-PC                35.00      36.24  
  5 Shepherd, Peter J         42 MELO-PC                44.47      40.92  
 
Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.64   7/16/2006 RICH SAEGER, USA                           
        NATL: N 1:00.64   7/16/2006 RICH SAEGER                                
         PMS: P 1:00.95        2006 Sean Murphy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lichtenwalter, Brian J    42 CRUZ-PC              1:09.50    1:10.32  
  2 Csillik, Lajos G          40 USF-PC               1:08.00    1:13.12  
  3 MC Sweeney, Brian P       41 USF-PC               1:18.52    1:18.58  
  4 Mockus, Jeff              44 FGM-PC               1:32.54    1:29.91  
  5 Keane, Frank X            44 USF-PC               1:38.00    1:36.02  
 
Men 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:13.37    8/5/2006 SEAN MURPHY, USA                           
        NATL: N 2:13.37   8/10/2006 SEAN MURPHY                                
         PMS: P 2:13.37        2006 Sean Murphy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lichtenwalter, Brian J    42 CRUZ-PC              2:32.50    2:35.67  
                1:15.07   2:35.67 (1:20.60)                                        
  2 MC Sweeney, Brian P       41 USF-PC               2:52.67    2:51.31  
                1:20.56   2:51.31 (1:30.75)                                        
 
Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.48   6/12/2005 V PYLYPCHENKO, UKR                           
        NATL: N 30.78   8/19/2007 WALLY DICKS                                  
         PMS: P 31.79        1997 Spencer Eldred                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finney, Peter C           41 MAM-PC                 33.00      33.34  
  2 Chappell, Matthew D       44 USF-PC                 36.98      35.99  
  3 Eagleton, Brad W          41 UN-PC                  37.00      36.32  
  4 Lichtenwalter, Brian J    42 CRUZ-PC                38.50      37.14  
  5 Keever, Nate              42 CMS-PC                 38.00      37.27  
  6 Lee, Howard               44 STAN-PC                38.43      37.75  
  7 Takeuchi, Shinji          43 TVM-PC                 37.78      37.99  
  8 Camplejohn, Doug C        43 USF-PC                    NT      38.90  
  9 Keane, Frank X            44 USF-PC                 45.00      53.71  
 
Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:08.01   8/20/2000 DAVID GUTHRIE, USA                         
        NATL: N 1:08.01   8/20/2000 DAVID GUTHRIE                              
         PMS: P 1:11.27        1997 Spencer Eldred                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finney, Peter C           41 MAM-PC               1:14.76    1:17.40  
  2 Eagleton, Brad W          41 UN-PC                1:25.00    1:21.24  
  3 Chappell, Matthew D       44 USF-PC               1:27.98    1:21.88  
  4 Takeuchi, Shinji          43 TVM-PC               1:21.67    1:25.45  
  5 Shepherd, Peter J         42 MELO-PC              1:51.29    1:40.25  
 
Men 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:28.54   8/20/2000 DAVID GUTHRIE, USA                         
        NATL: N 2:28.54   8/20/2000 DAVID GUTHRIE                              
         PMS: P 2:40.45        1995 John Roemer                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finney, Peter C           41 MAM-PC               2:49.52    2:53.23  
                1:23.39   2:53.23 (1:29.84)                                        
  2 Chappell, Matthew D       44 USF-PC               3:10.99    3:00.49  
                1:26.84   3:00.49 (1:33.65)                                        
  3 Keever, Nate              42 CMS-PC               3:08.00    3:05.69  
                1:27.12   3:05.69 (1:38.57)                                        
 
Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 25.87   8/20/2000 PAUL SMITH, USA                              
        NATL: N 25.87   8/20/2000 PAUL SMITH                                   
         PMS: P 27.03        2005 Roger Brisbane                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lichtenwalter, Brian J    42 CRUZ-PC                30.50      28.88  
  2 MC Sweeney, Brian P       41 USF-PC                 33.60      33.70  
  3 Gonzalez, Ernesto T       40 USF-PC                 45.00      37.04  
 
Men 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W   57.57   8/17/2001 PAUL CARTER, USA                           
        NATL: N   57.57   8/17/2001 PAUL CARTER                                
         PMS: P 1:00.72        2005 Roger Brisbane                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bajet, Denis              41 SCSC-PC              1:07.00    1:04.82  
  2 Finney, Peter C           41 MAM-PC               1:04.03    1:05.04  
  3 Cardineau, Yan            40 SRM-PC               1:08.00    1:08.21  
  4 Ross, Duncan              43 RHMS-PC              1:10.00    1:14.82  
  5 Lanterman, Scott J        43 MVM-PC               1:12.00    1:16.03  
  6 Csillik, Lajos G          40 USF-PC               1:05.00    1:16.09  
  7 Mockus, Jeff              44 FGM-PC               1:27.33    1:24.31  
  8 Shepherd, Peter J         42 MELO-PC              1:59.99    1:54.64  
 
Men 40-44 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.55   7/11/2004 DENNIS BAKER, USA                          
        NATL: N 2:05.55   7/11/2004 DENNIS BAKER                               
         PMS: P 2:19.18        2006 Darren Phelan                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finney, Peter C           41 MAM-PC               2:37.47    2:35.24  
                1:14.70   2:35.24 (1:20.54)                                        
 
Men 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:15.10    6/4/2004 JENS-PETER BERNDT, USA                     
        NATL: N 2:14.39    6/3/2007 LORENZO BENUCCI                            
         PMS: P 2:19.31        2006 Stephen Smith                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Csillik, Lajos G          40 USF-PC               2:20.00    2:39.63  
                1:16.34   2:39.63 (1:23.29)                                        
 
Men 40-44 400 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:49.42   8/15/2005 DENNIS BAKER, USA                          
        NATL: N 4:49.42   8/15/2005 DENNIS BAKER                               
         PMS: P 4:58.37        2006 Darren Phelan                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finney, Peter C           41 MAM-PC               5:19.31    5:26.14  
                1:12.45   2:43.75 (1:31.30)   4:15.27 (1:31.52)   5:26.14 (1:10.87)
  2 Rushford, Mark E          41 USF-PC               5:20.00    6:00.84  
                1:22.77   2:54.88 (1:32.11)   4:39.04 (1:44.16)   6:00.84 (1:21.80)
  3 Considine, Daniel R       41 USF-PC               7:00.00    7:00.78  
                1:46.12   3:42.33 (1:56.21)   7:00.78 (3:18.45)                    
  4 Shepherd, Peter J         42 MELO-PC              7:59.64    7:10.48  
                1:56.80   3:38.12 (1:41.32)   5:36.83 (1:58.71)   7:10.48 (1:33.65)
  5 Stanek, Kenneth J         41 USF-PC               6:05.35    7:29.01  
                1:30.88   3:39.01 (2:08.13)   5:46.40 (2:07.39)   7:29.01 (1:42.61)
 
Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24.26   7/19/2004 BRENT BARNES, JPN                            
        NATL: N 24.29   8/10/2006 PAUL SMITH                                   
         PMS: P 24.98        2006 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ericsson, Ken C           48 RHMS-PC                26.20      26.48  
  2 MC Donald, Emeric J       46 MVM-PC                 26.25      27.15  
  3 Van Lue, Stephen J        47 MVM-PC                 29.80      28.37  
  4 Taylor, Ronald A          48 UN-PC                  31.70      28.49  
  5 Carr, Mike W              48 SRM-PC                 28.66      28.62  
  6 MC Cracken, Bill          47 TVM-PC                 28.80      29.04  
  7 Gustavson, Jeff A         46 TSUN-PC                30.08      29.45  
  8 Ewing, Jack               48 USF-PC                 32.01      32.16  
  9 Piruzmand, Frank          47 WCM-PC                 30.00      33.30  
 10 Walker, Byron             49 MAAC-PC                35.33      33.86  
 
Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 53.77   8/19/2005 MARCO COLOMBO, ITA                           
        NATL: N 53.90   8/23/1999 JACK GROSELLE                                
         PMS: P 54.83        2006 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MC Cracken, Bill          47 TVM-PC                 59.50      59.00  
  2 Ericsson, Ken C           48 RHMS-PC              1:02.10      59.94  
  3 Nootbaar, Tom T           45 WCM-PC               1:01.05    1:01.50  
  4 Van Lue, Stephen J        47 MVM-PC               1:05.00    1:04.31  
  5 Carr, Mike W              48 SRM-PC               1:03.55    1:04.36  
  6 Gustavson, Jeff A         46 TSUN-PC              1:06.66    1:05.22  
  7 Campbell, Chris           47 MVM-PC               1:08.00    1:08.96  
  8 Piruzmand, Frank          47 WCM-PC               1:14.00    1:15.94  
 
Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.56    8/6/2006 MARCUS MATTIOLI, BRA                       
        NATL: N 2:00.44   8/10/2006 PAUL SMITH                                 
         PMS: P 2:03.71        1996 Tim Broderick                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phelan, Darren D          45 STAN-PC              2:04.89    2:08.44  
                1:00.49   2:08.44 (1:07.95)                                        
  2 MC Cracken, Bill          47 TVM-PC               2:10.00    2:08.79  
                1:03.19   2:08.79 (1:05.60)                                        
  3 Gustavson, Jeff A         46 TSUN-PC              2:29.41    2:31.13  
                1:14.24   2:31.13 (1:16.89)                                        
  4 Campbell, Chris           47 MVM-PC               2:35.00    2:35.53  
                1:14.72   2:35.53 (1:20.81)                                        
  5 Walker, Byron             49 MAAC-PC              2:52.00    2:51.34  
                1:21.48   2:51.34 (1:29.86)                                        
  6 Turcott, Michael L        45 PNA-ZZ               3:07.71    3:16.52  
                1:32.15   3:16.52 (1:44.37)                                        
 
Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:14.81    5/7/2006 MARCUS MATTIOLI, BRA                       
        NATL: N 4:15.16   8/10/2006 DENNIS BAKER                               
         PMS: P 4:23.49        2005 George Tidmarsh                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MC Cracken, Bill          47 TVM-PC               4:38.00    4:35.43  
                1:04.80   2:14.93 (1:10.13)   3:25.30 (1:10.37)   4:35.43 (1:10.13)
  2 Carr, Mike W              48 SRM-PC               4:48.00    5:03.62  
                1:11.61   2:29.49 (1:17.88)   3:47.92 (1:18.43)   5:03.62 (1:15.70)
  3 Denault, Charles M        45 UN-PC                5:15.00    5:12.60  
                1:10.81   2:30.39 (1:19.58)   3:51.82 (1:21.43)   5:12.60 (1:20.78)
  4 Gustavson, Jeff A         46 TSUN-PC              5:24.97    5:20.47  
                1:14.90   2:36.12 (1:21.22)   4:00.07 (1:23.95)   5:20.47 (1:20.40)
  5 Campbell, Chris           47 MVM-PC               5:32.00    5:31.14  
                1:19.74   2:44.89 (1:25.15)   4:09.87 (1:24.98)   5:31.14 (1:21.27)
  6 Jansen, Martin A          49 WCM-PC               6:00.00    5:41.43  
                1:21.15   2:48.62 (1:27.47)   4:15.54 (1:26.92)   5:41.43 (1:25.89)
  7 Walker, Byron             49 MAAC-PC              6:23.58    6:06.90  
                                                    4:42.40 ( )   6:06.90 (1:24.50)
 
Men 45-49 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:42.85    8/4/2006 MARCUS MATTIOLI, BRA                       
        NATL: N 8:58.84   8/23/1999 JIM MCCONICA                               
         PMS: P 9:07.99        2006 George Tidmarsh                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MC Cracken, Bill          47 TVM-PC               9:40.00    9:34.79  
                1:08.61   2:21.45 (1:12.84)   3:34.52 (1:13.07)   4:46.94 (1:12.42)
      5:59.11 (1:12.17)   7:12.07 (1:12.96)   8:24.35 (1:12.28)   9:34.79 (1:10.44)
  2 Tainty, Chris J           48 CRUZ-PC             10:36.00   10:24.33  
                1:12.85   2:30.03 (1:17.18)   3:48.03 (1:18.00)   5:06.66 (1:18.63)
      6:26.06 (1:19.40)   7:45.42 (1:19.36)   9:05.46 (1:20.04)  10:24.33 (1:18.87)
  3 Carr, Mike W              48 SRM-PC              10:00.00   10:28.32  
                1:12.52   2:32.34 (1:19.82)   3:51.83 (1:19.49)   5:11.01 (1:19.18)
      6:30.19 (1:19.18)   7:50.27 (1:20.08)   9:10.52 (1:20.25)  10:28.32 (1:17.80)
  4 Gustavson, Jeff A         46 TSUN-PC             11:40.00   11:08.07  
                1:20.28   2:46.24 (1:25.96)   4:12.59 (1:26.35)   5:37.70 (1:25.11)
      7:01.59 (1:23.89)   8:25.11 (1:23.52)   9:48.43 (1:23.32)  11:08.07 (1:19.64)
  5 Campbell, Chris           47 MVM-PC              11:40.00   11:32.52  
                1:22.39   2:50.50 (1:28.11)   4:19.33 (1:28.83)   5:47.69 (1:28.36)
      7:14.88 (1:27.19)   8:42.37 (1:27.49)  10:08.60 (1:26.23)  11:32.52 (1:23.92)
  6 Jansen, Martin A          49 WCM-PC              13:00.00   11:38.09  
                1:21.56   2:47.64 (1:26.08)   4:14.70 (1:27.06)   5:43.50 (1:28.80)
      7:11.92 (1:28.42)   8:40.56 (1:28.64)  10:09.75 (1:29.19)  11:38.09 (1:28.34)
  7 Walker, Byron             49 MAAC-PC             12:50.41   13:00.60  
                1:32.60   3:10.82 (1:38.22)   4:50.43 (1:39.61)   6:31.16 (1:40.73)
      8:10.65 (1:39.49)   9:50.32 (1:39.67)  11:29.52 (1:39.20)  13:00.60 (1:31.08)
 
Men 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:10.90   8/15/2005 GEORGE TIDMARSH, USA                      
        NATL: N 17:10.90   8/15/2005 GEORGE TIDMARSH                           
         PMS: P 17:10.90        2005 George Tidmarsh                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MC Cracken, Bill          47 TVM-PC              18:50.00   18:19.30  
                1:09.58   2:23.84 (1:14.26)   3:38.14 (1:14.30)   4:52.26 (1:14.12)
      6:05.56 (1:13.30)   7:18.86 (1:13.30)   8:33.19 (1:14.33)   9:46.36 (1:13.17)
     11:00.21 (1:13.85)  12:13.49 (1:13.28)  13:26.64 (1:13.15)  14:40.26 (1:13.62)
     15:53.87 (1:13.61)  17:07.63 (1:13.76)  18:19.30 (1:11.67)                    
  2 Gustavson, Jeff A         46 TSUN-PC             22:30.00   21:17.15  
                1:19.42   2:42.86 (1:23.44)   4:07.01 (1:24.15)   5:32.05 (1:25.04)
      6:57.80 (1:25.75)   8:23.71 (1:25.91)   9:49.82 (1:26.11)  11:15.44 (1:25.62)
     12:41.11 (1:25.67)  14:06.77 (1:25.66)  15:32.92 (1:26.15)  16:58.33 (1:25.41)
     18:24.69 (1:26.36)  19:52.15 (1:27.46)  21:17.15 (1:25.00)                    
  3 Denault, Charles M        45 UN-PC               21:55.00   21:43.93  
                1:19.49   2:43.84 (1:24.35)   4:08.96 (1:25.12)   5:34.37 (1:25.41)
      7:00.81 (1:26.44)   8:27.42 (1:26.61)   9:54.26 (1:26.84)  11:21.65 (1:27.39)
     12:49.36 (1:27.71)  14:17.82 (1:28.46)  15:46.23 (1:28.41)  17:14.38 (1:28.15)
     18:44.35 (1:29.97)  20:13.59 (1:29.24)  21:43.93 (1:30.34)                    
  4 Jansen, Martin A          49 WCM-PC              23:30.00   22:19.03  
                1:24.07   2:53.25 (1:29.18)   4:23.76 (1:30.51)   5:53.55 (1:29.79)
      7:23.14 (1:29.59)   8:53.82 (1:30.68)  10:22.38 (1:28.56)  11:52.31 (1:29.93)
     13:22.41 (1:30.10)  14:52.66 (1:30.25)  16:23.07 (1:30.41)  17:52.68 (1:29.61)
     19:22.76 (1:30.08)  20:51.64 (1:28.88)  22:19.03 (1:27.39)                    
 
Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.74   8/27/2006 CLAY BRITT, USA                              
        NATL: N 28.60   8/13/2007 STEVE WOOD                                   
         PMS: P 30.67        1988 Rich Burns                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tainty, Chris J           48 CRUZ-PC                35.50      33.08  
  2 Frentsos, Paul J          47 USF-PC                 33.00      33.41  
  3 Taylor, Ronald A          48 UN-PC                  34.57      33.81  
  4 Decosse, David            47 SCSC-PC                34.00      33.97  
  5 Carr, Mike W              48 SRM-PC                 34.01      34.50  
  6 Ericsson, Ken C           48 RHMS-PC                33.50      35.00  
  7 Campbell, Chris           47 MVM-PC                 42.00      41.30  
 
Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.73    8/9/2006 STEVE WOOD, USA                            
        NATL: N 1:01.73   8/10/2006 STEVE WOOD                                 
         PMS: P 1:07.35        1993 Tim Birnie                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neuman, Larry H           45 RAMS-PC              1:09.00    1:09.54  
  2 Tainty, Chris J           48 CRUZ-PC              1:12.00    1:10.90  
  3 Carr, Mike W              48 SRM-PC               1:13.14    1:15.75  
  4 MC Cracken, Bill          47 TVM-PC               1:25.00    1:24.00  
  5 Campbell, Chris           47 MVM-PC               1:30.00    1:29.55  
 -- Denault, Charles M        45 UN-PC                1:25.00         NS  
 
Men 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.61   8/17/2003 WIESLAW MUSIAL, CAN                        
        NATL: N 2:19.07   8/17/2003 FRITZ LEHMAN                               
         PMS: P 2:22.06        2006 Cameron Reid                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phelan, Darren D          45 STAN-PC              2:22.08    2:25.58  
                1:12.84   2:25.58 (1:12.74)                                        
  2 Tainty, Chris J           48 CRUZ-PC              2:37.00    2:36.00  
                1:16.55   2:36.00 (1:19.45)                                        
  3 Carr, Mike W              48 SRM-PC               2:35.69    2:41.70  
                1:19.52   2:41.70 (1:22.18)                                        
  4 Frentsos, Paul J          47 USF-PC               2:40.00    2:41.86  
                1:17.23   2:41.86 (1:24.63)                                        
  5 Taylor, Ronald A          48 UN-PC                2:48.42    2:47.24  
                1:21.76   2:47.24 (1:25.48)                                        
  6 Campbell, Chris           47 MVM-PC               3:15.00    3:18.23  
                1:37.09   3:18.23 (1:41.14)                                        
 
Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.41   3/27/2002 G CHRISTIANSEN, SWE                          
        NATL: N 31.03   8/10/2006 JON BLANK                                    
         PMS: P 32.48        1994 Robert Strand                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ericsson, Ken C           48 RHMS-PC                33.50      33.24  
  2 Ewing, Jack               48 USF-PC                 34.76      36.69  
  3 Van Lue, Stephen J        47 MVM-PC                 41.80      38.00  
  4 Taylor, Ronald A          48 UN-PC                  42.33      38.85  
  5 Walker, Byron             49 MAAC-PC                47.59      44.78  
  6 Piruzmand, Frank          47 WCM-PC                 45.00      45.91  
 
Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.38   3/28/2002 G CHRISTIANSEN, SWE                        
        NATL: N 1:09.67   8/15/2005 DAVID GUTHRIE                              
         PMS: P 1:12.83        2001 Spencer Eldred                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ericsson, Ken C           48 RHMS-PC              1:15.50    1:17.85  
  2 Ewing, Jack               48 USF-PC               1:21.34    1:22.27  
  3 Antonick, Gary M          45 STAN-PC              1:20.00    1:23.35  
  4 Piruzmand, Frank          47 WCM-PC               1:47.00    1:52.56  
 
Men 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:31.42    8/9/2006 DAVID GUTHRIE, USA                         
        NATL: N 2:31.42   8/10/2006 DAVID GUTHRIE                              
         PMS: P 2:40.42        2001 Stuart Corliss                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ericsson, Ken C           48 RHMS-PC              2:49.00    2:54.94  
                1:20.73   2:54.94 (1:34.21)                                        
  2 Taylor, Ronald A          48 UN-PC                3:25.72    3:19.32  
                1:33.31   3:19.32 (1:46.01)                                        
  3 Walker, Byron             49 MAAC-PC              3:33.00    3:43.31  
                1:48.08   3:43.31 (1:55.23)                                        
 
Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 25.90    8/6/2006 PAUL SMITH, USA                              
        NATL: N 25.90   8/10/2006 PAUL SMITH                                   
         PMS: P 27.60        2006 Thomas Harvill                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nootbaar, Tom T           45 WCM-PC                 30.00      29.40  
  2 Ericsson, Ken C           48 RHMS-PC                30.50      29.87  
  3 Neuman, Larry H           45 RAMS-PC                32.00      30.05  
  4 Tainty, Chris J           48 CRUZ-PC                34.50      30.39  
  5 Ewing, Jack               48 USF-PC                 33.74      34.58  
  6 Denault, Charles M        45 UN-PC                  39.00      34.94  
  7 Jansen, Martin A          49 WCM-PC                 48.00      36.29  
  8 Gustavson, Jeff A         46 TSUN-PC                39.53      40.45  
  9 Walker, Byron             49 MAAC-PC                45.87      43.46  
 
Men 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W   56.85   8/11/2002 PAUL CARTER, USA                           
        NATL: N   56.42    8/4/2002 PAUL CARTER                                
         PMS: P 1:02.42        2002 Kerry O'Brien                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phelan, Darren D          45 STAN-PC              1:01.69    1:01.76P 
  2 Tainty, Chris J           48 CRUZ-PC              1:10.00    1:08.79  
  3 Frentsos, Paul J          47 USF-PC               1:08.50    1:10.04  
 -- Antonick, Gary M          45 STAN-PC              1:10.00         DQ  
 
Men 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:16.12    8/7/2006 DENNIS BAKER, USA                          
        NATL: N 2:16.12   8/10/2006 DENNIS BAKER                               
         PMS: P 2:22.06        1996 Tim Broderick                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tainty, Chris J           48 CRUZ-PC              2:40.00    2:36.46  
                1:13.15   2:36.46 (1:23.31)                                        
  2 Jansen, Martin A          49 WCM-PC               3:20.00    3:02.07  
                1:29.98   3:02.07 (1:32.09)                                        
 
Men 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:50.73    8/6/2006 DENNIS BAKER, USA                          
        NATL: N 4:50.73   8/10/2006 DENNIS BAKER                               
         PMS: P 5:00.60        2006 Cameron Reid                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Ronald A          48 UN-PC                6:05.15    6:09.41  
                1:17.30   2:52.21 (1:34.91)   4:42.59 (1:50.38)   6:09.41 (1:26.82)
 
Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24.60   8/23/1998 RICHARD ABRAHAMS, USA                        
        NATL: N 24.60   8/23/1998 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 26.16        1983 Don Hill                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schenstrom, Warren        51 SRM-PC                 26.95      26.82  
  2 Heath, Robert H           51 MAM-PC                 26.49      27.12  
  3 Van Boer, Eric D          54 RHMS-PC                27.50      27.66  
  4 Kenny, Daniel B           51 SMMM-PC                30.06      28.37  
  5 Mantey, Arthur W          52 USF-PC                 30.00      28.81  
  6 Hale, Dave                53 SRM-PC                 32.00      29.03  
  7 Hoxsie, Bob               50 MVM-PC                 31.00      29.18  
  8 Smith, David M            51 CRUZ-PC                29.05      30.02  
  9 Ding, Gregory W           50 RINC-PC                34.00      31.77  
 10 Morgan, Jonathan G        54 USF-PC                 50.00      38.28  
 
Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 55.38    8/5/2006 TRIP HEDRICK, USA                            
        NATL: N 54.93   3/21/2004 JACK GROSELLE                                
         PMS: P 58.35        2003 Richard Garrett                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schenstrom, Warren        51 SRM-PC                 59.88      58.10P 
  2 Heath, Robert H           51 MAM-PC                 59.22    1:01.13  
  3 Van Boer, Eric D          54 RHMS-PC              1:02.50    1:02.42  
  4 Hale, Dave                53 SRM-PC               1:07.00    1:05.05  
  5 Mantey, Arthur W          52 USF-PC               1:07.00    1:05.07  
  6 Woodruff, David L         52 DAM-PC               1:07.21    1:06.77  
  7 Hoxsie, Bob               50 MVM-PC               1:11.00    1:07.94  
 
Men 50-54 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 55.38    8/5/2006 TRIP HEDRICK, USA                            
        NATL: N 54.93   3/21/2004 JACK GROSELLE                                
         PMS: P 58.35        2003 Richard Garrett                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Schenstrom, Warren        51 SRM-PC                    NT      59.09  
 
Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:02.50   8/20/2000 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 2:00.34   8/13/2007 DAN STEPHENSON                             
         PMS: P 2:08.31        1998 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John R           50 SRM-PC               2:11.50    2:10.70  
                1:03.32   2:10.70 (1:07.38)                                        
  2 Schenstrom, Warren        51 SRM-PC               2:15.50    2:13.08  
  3 Hale, Dave                53 SRM-PC               2:30.00    2:24.27  
                1:12.00   2:24.27 (1:12.27)                                        
  4 Kenny, Daniel B           51 SMMM-PC              2:29.22    2:26.36  
                1:08.49   2:26.36 (1:17.87)                                        
  5 Mantey, Arthur W          52 USF-PC               2:35.00    2:31.62  
                1:11.87   2:31.62 (1:19.75)                                        
  6 Ding, Gregory W           50 RINC-PC              2:49.00    2:48.24  
                1:17.50   2:48.24 (1:30.74)                                        
  7 Morgan, Jonathan G        54 USF-PC               3:40.00    3:23.66  
                1:36.82   3:23.66 (1:46.84)                                        
 
Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:19.47   8/20/2000 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 4:16.61   8/13/2007 DAN STEPHENSON                             
         PMS: P 4:32.51        1998 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John R           50 SRM-PC               4:44.33    4:38.75  
                1:05.76   2:15.60 (1:09.84)   3:26.94 (1:11.34)   4:38.75 (1:11.81)
  2 Schenstrom, Warren        51 SRM-PC               4:50.80    4:47.52  
                1:06.40   2:19.70 (1:13.30)   3:33.67 (1:13.97)   4:47.52 (1:13.85)
  3 Hale, Dave                53 SRM-PC               5:30.00    5:14.43  
                1:16.51   2:37.09 (1:20.58)   3:56.03 (1:18.94)   5:14.43 (1:18.40)
  4 Mantey, Arthur W          52 USF-PC               6:00.00    5:36.02  
                1:15.52   2:41.14 (1:25.62)   4:09.49 (1:28.35)   5:36.02 (1:26.53)
 
Men 50-54 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 9:03.84   8/16/2001 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 9:03.84   8/16/2001 JIM MCCONICA                               
         PMS: P 9:24.93        2006 Sandy Mac Donald                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John R           50 SRM-PC               9:55.34    9:49.30  
                1:09.62   2:24.47 (1:14.85)   3:39.44 (1:14.97)   4:54.27 (1:14.83)
      6:08.57 (1:14.30)   7:22.83 (1:14.26)   8:36.70 (1:13.87)   9:49.30 (1:12.60)
  2 Schenstrom, Warren        51 SRM-PC               9:55.70   10:08.21  
                1:10.26   2:26.19 (1:15.93)   3:42.42 (1:16.23)   4:58.88 (1:16.46)
      6:16.20 (1:17.32)   7:34.62 (1:18.42)   8:52.33 (1:17.71)  10:08.21 (1:15.88)
 
Men 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:08.33   8/20/2000 JIM MCCONICA, USA                         
        NATL: N 17:08.33   8/20/2000 JIM MCCONICA                              
         PMS: P 18:04.63        1998 Tod Spieker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunn, Joe S               50 SRM-PC              20:20.20   19:09.43  
                1:11.59   2:28.23 (1:16.64)   3:45.33 (1:17.10)   5:02.61 (1:17.28)
      6:19.46 (1:16.85)   7:36.63 (1:17.17)   8:53.80 (1:17.17)  10:10.69 (1:16.89)
     11:27.39 (1:16.70)  12:43.93 (1:16.54)  14:01.01 (1:17.08)  15:18.53 (1:17.52)
     16:36.14 (1:17.61)  17:53.84 (1:17.70)  19:09.43 (1:15.59)                    
  2 O'Brien, Kerry L          51 WCM-PC              20:30.00   20:14.12  
                1:14.27   2:34.45 (1:20.18)   3:54.17 (1:19.72)   5:14.40 (1:20.23)
      6:35.27 (1:20.87)   7:57.40 (1:22.13)   9:18.91 (1:21.51)  10:41.38 (1:22.47)
     12:03.29 (1:21.91)  13:26.19 (1:22.90)  14:49.21 (1:23.02)  16:11.75 (1:22.54)
     17:34.53 (1:22.78)  18:56.59 (1:22.06)  20:14.12 (1:17.53)                    
  3 Burke, Bill               54 USF-PC              30:00.00   27:12.47  
                1:38.32   3:24.87 (1:46.55)   5:12.82 (1:47.95)   7:01.49 (1:48.67)
      8:51.64 (1:50.15)  10:41.92 (1:50.28)  12:31.61 (1:49.69)  14:21.29 (1:49.68)
     16:10.55 (1:49.26)  18:02.24 (1:51.69)  19:53.25 (1:51.01)  21:44.16 (1:50.91)
     23:34.43 (1:50.27)  25:24.75 (1:50.32)  27:12.47 (1:47.72)                    
  4 Perez, Peter J            52 USF-PC              33:33.27   31:15.64  
                1:53.06   3:56.84 (2:03.78)   6:01.73 (2:04.89)   8:10.19 (2:08.46)
     10:16.72 (2:06.53)  12:22.33 (2:05.61)  14:26.15 (2:03.82)  16:33.24 (2:07.09)
     18:39.46 (2:06.22)  20:45.21 (2:05.75)  22:53.93 (2:08.72)  25:03.52 (2:09.59)
     27:08.92 (2:05.40)  29:16.70 (2:07.78)  31:15.64 (1:58.94)                    
 
Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 29.81   8/15/2004 TOM WOLF, USA                                
        NATL: N 29.81   8/15/2004 TOM WOLF                                     
         PMS: P 31.02        1998 Hugh Wilder                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heath, Robert H           51 MAM-PC                 32.17      32.47  
  2 Van Boer, Eric D          54 RHMS-PC                34.00      34.28  
  3 Ford, Kent P              54 USF-PC                 35.00      34.49  
  4 Hoxsie, Bob               50 MVM-PC                 41.00      37.00  
  5 Kenny, Daniel B           51 SMMM-PC                38.23      37.01  
  6 Mantey, Arthur W          52 USF-PC                 37.00      39.09  
  7 Perez, Peter J            52 USF-PC               1:00.00      50.29  
 
Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.83   8/15/2004 TOM WOLF, USA                              
        NATL: N 1:04.83   8/15/2004 TOM WOLF                                   
         PMS: P 1:07.67        1998 Hugh Wilder                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heath, Robert H           51 MAM-PC               1:09.96    1:11.58  
  2 Van Boer, Eric D          54 RHMS-PC              1:14.00    1:15.87  
  3 Mantey, Arthur W          52 USF-PC               1:21.00    1:22.14  
  4 Hoxsie, Bob               50 MVM-PC               1:25.00    1:24.15  
 
Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.51   8/15/2004 TOM WOLF, USA                              
        NATL: N 2:20.51   8/15/2004 TOM WOLF                                   
         PMS: P 2:27.01        1998 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ford, Kent P              54 USF-PC               3:05.00    2:49.58  
                1:24.53   2:49.58 (1:25.05)                                        
  2 Van Boer, Eric D          54 RHMS-PC              2:50.00    2:51.54  
                1:24.14   2:51.54 (1:27.40)                                        
  3 Kenny, Daniel B           51 SMMM-PC              3:01.57    2:59.34  
                1:27.67   2:59.34 (1:31.67)                                        
  4 Mantey, Arthur W          52 USF-PC               3:15.00    3:01.12  
                1:28.27   3:01.12 (1:32.85)                                        
 
Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 31.97    8/7/2006 RONNY OLTNER, SWE                            
        NATL: N 31.37    6/2/2007 DOUG MALCOLM                                 
         PMS: P 32.16        1998 Robert Strand                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, David M            51 CRUZ-PC                36.11      36.31  
  2 Van Boer, Eric D          54 RHMS-PC                37.00      37.51  
  3 Heath, Robert H           51 MAM-PC                 37.21      38.73  
  4 Woodruff, David L         52 DAM-PC                 39.46      38.86  
  5 Tulin, William C          50 TAM-PC                 39.60      40.21  
  6 Williams, Syd             53 USF-PC                 48.00      44.13  
  7 Mitchell, David           51 USF-PC                 47.00      45.21  
 
Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:11.49    6/7/2004 JACK GROSELLE, USA                         
        NATL: N 1:11.49   6/13/2004 JACK GROSELLE                              
         PMS: P 1:11.90        1998 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, David           51 USF-PC               1:45.00    1:40.18  
  2 Perez, Peter J            52 USF-PC               1:42.91    1:42.34  
 
Men 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:35.08    6/5/2004 LORENZO MARUGO, ITA                        
        NATL: N 2:39.08   8/19/2001 RICK COLELLA                               
         PMS: P 2:40.57        1996 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, David M            51 CRUZ-PC              5:05.55    2:57.38  
                1:23.41   2:57.38 (1:33.97)                                        
  2 Morales, John R           50 SRM-PC               2:58.22    2:57.42  
                1:25.31   2:57.42 (1:32.11)                                        
  3 Woodruff, David L         52 DAM-PC               3:08.40    3:17.98  
                1:33.10   3:17.98 (1:44.88)                                        
  4 Van Boer, Eric D          54 RHMS-PC              3:20.00    3:20.06  
                1:36.47   3:20.06 (1:43.59)                                        
  5 Williams, Syd             53 USF-PC               3:30.00    3:34.13  
                1:43.52   3:34.13 (1:50.61)                                        
  6 Mitchell, David           51 USF-PC               3:45.00    3:37.03  
                1:48.07   3:37.03 (1:48.96)                                        
  7 Perez, Peter J            52 USF-PC               3:48.50    3:51.45  
                1:54.73   3:51.45 (1:56.72)                                        
 
Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 26.23   7/18/2004 TRIP HEDRICK, USA                            
        NATL: N 26.23   7/18/2004 TRIP HEDRICK                                 
         PMS: P 28.19        1993 Keefe Lodwig                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John R           50 SRM-PC                 28.55      27.55P 
  2 Helm, Jim                 53 SVAM-PC                29.10      28.47  
  3 Heath, Robert H           51 MAM-PC                 28.38      28.94  
  4 Hoxsie, Bob               50 MVM-PC                 37.00      36.05  
 
Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W   59.49   8/15/2004 TRIP HEDRICK, USA                          
        NATL: N   59.49   8/15/2004 TRIP HEDRICK                               
         PMS: P 1:04.17        2006 Sandy Mac Donald                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John R           50 SRM-PC               1:04.12    1:01.99P 
  2 Heath, Robert H           51 MAM-PC               1:04.92    1:04.48  
  3 Schenstrom, Warren        51 SRM-PC               1:10.20    1:06.60  
  4 Perez, Peter J            52 USF-PC               2:00.00    2:12.99  
 
Men 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:21.40   7/25/2004 SCOTT LAUTMAN, USA                         
        NATL: N 2:21.40   7/25/2004 SCOTT LAUTMAN                              
         PMS: P 2:26.64        2007 Matt Kanzler                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perez, Peter J            52 USF-PC               4:00.00    6:12.86  
                2:38.18   6:12.86 (3:34.68)                                        
 
Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:23.06    6/4/2004 LORENZO MARUGO, ITA                        
        NATL: N 2:23.45   8/18/2001 RICK COLELLA                               
         PMS: P 2:29.62        2002 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shilling, Ken R           51 STAN-PC              2:22.50    2:23.49P 
                1:09.33   2:23.49 (1:14.16)                                        
  2 Smith, David M            51 CRUZ-PC              2:47.44    2:40.53  
                1:16.45   2:40.53 (1:24.08)                                        
 
Men 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:03.27    6/7/2004 LORENZO MARUGO, ITA                        
        NATL: N 5:05.82   8/17/2001 RICK COLELLA                               
         PMS: P 5:19.97        2007 Matt Kanzler                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John R           50 SRM-PC               5:23.50    5:21.72  
                1:07.93   2:33.93 (1:26.00)   4:09.20 (1:35.27)   5:21.72 (1:12.52)
  2 Schenstrom, Warren        51 SRM-PC               5:40.00    5:41.37  
                1:11.06   2:46.22 (1:35.16)   4:26.83 (1:40.61)   5:41.37 (1:14.54)
  3 Smith, David M            51 CRUZ-PC              5:45.99    6:00.68  
                1:19.77   2:57.26 (1:37.49)   4:36.82 (1:39.56)   6:00.68 (1:23.86)
  4 Hale, Dave                53 SRM-PC               6:30.00    6:16.06  
                1:22.79   3:01.49 (1:38.70)   4:57.09 (1:55.60)   6:16.06 (1:18.97)
  5 Burke, Bill               54 USF-PC               9:00.00    8:37.28  
                2:14.10   4:37.04 (2:22.94)   6:50.89 (2:13.85)   8:37.28 (1:46.39)
  6 Perez, Peter J            52 USF-PC              10:19.72    9:20.86  
                2:31.57   5:06.89 (2:35.32)   7:11.87 (2:04.98)   9:20.86 (2:08.99)
 
Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.53   8/18/2002 RICHARD ABRAHAMS, USA                        
        NATL: N 25.53   8/18/2002 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 26.27        2006 Thomas Whatley                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holt, Tate                57 TAM-PC                 27.80      27.08  
  2 Luoto, Mark H             57 CRUZ-PC                29.00      28.48  
  3 Strnad, Jeff              56 MELO-PC                29.21      28.88  
  4 Sterne, Erik A            56 SRM-PC                 29.50      28.90  
  5 Sapirstein, Julian B      59 USF-PC                 31.00      29.21  
  6 Upshaw, Bob B             59 MAM-PC                 34.00      34.23  
  7 Miller, Scott A           56 UN-PC                  45.00      38.96  
  8 Bortman, Henry (Camo)     58 USF-PC                 40.00      40.21  
  9 Brown, Joel D             57 SRM-PC                 44.70      46.47  
 
Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 57.85    8/5/2006 ALEXANDER MILLS, NOR                         
        NATL: N 58.07    7/8/2006 PAUL TREVISAN                                
         PMS: P 59.13        2001 Jim DeLacy                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holt, Tate                57 TAM-PC               1:02.50    1:00.84  
  2 Strnad, Jeff              56 MELO-PC              1:07.27    1:04.10  
  3 Sapirstein, Julian B      59 USF-PC               1:10.00    1:06.09  
  4 Crane, John K             57 TVM-PC               1:09.00    1:06.54  
  5 Ridinger, Kim S           57 WACM-PC              1:08.00    1:08.29  
  6 Foreaker, Don C           56 SRM-PC               1:08.00    1:08.70  
  7 Sutton-Beattie, Eric L    56 RHMS-PC              1:16.00    1:18.89  
  8 Miller, Scott A           56 UN-PC                1:55.00    1:37.64  
  9 Brown, Joel D             57 SRM-PC               1:50.00    1:52.30  
 
Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:08.03   8/15/2005 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 2:08.03   8/15/2005 JIM MCCONICA                               
         PMS: P 2:11.66        2003 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             58 MAM-PC               2:17.50    2:22.52  
                1:07.54   2:22.52 (1:14.98)                                        
  2 Crane, John K             57 TVM-PC               2:29.00    2:27.00  
                1:13.19   2:27.00 (1:13.81)                                        
  3 Foreaker, Don C           56 SRM-PC               2:27.00    2:27.70  
                1:12.88   2:27.70 (1:14.82)                                        
  4 Sapirstein, Julian B      59 USF-PC               2:45.00    2:36.08  
                1:13.84   2:36.08 (1:22.24)                                        
  5 Sterne, Erik A            56 SRM-PC               2:34.50    2:43.88  
                1:19.39   2:43.88 (1:24.49)                                        
  6 Moore, Michael W          58 USF-PC               3:15.00    3:08.05  
                1:30.55   3:08.05 (1:37.50)                                        
  7 Miller, Scott A           56 UN-PC                4:10.00    4:04.40  
                1:53.29   4:04.40 (2:11.11)                                        
  8 Brown, Joel D             57 SRM-PC               4:03.00    4:35.31  
                2:04.58   4:35.31 (2:30.73)                                        
 
Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:25.34   8/15/2005 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 4:25.34   8/15/2005 JIM MCCONICA                               
         PMS: P 4:38.81        2003 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crane, John K             57 TVM-PC               5:18.00    5:11.01  
                1:14.46   2:34.54 (1:20.08)   3:55.10 (1:20.56)   5:11.01 (1:15.91)
  2 Ridinger, Kim S           57 WACM-PC              5:20.40    5:13.29  
                1:14.60   2:35.01 (1:20.41)   3:54.94 (1:19.93)   5:13.29 (1:18.35)
  3 Strnad, Jeff              56 MELO-PC              5:17.99    5:20.18  
                1:12.69   2:33.97 (1:21.28)   3:59.19 (1:25.22)   5:20.18 (1:20.99)
  4 Foreaker, Don C           56 SRM-PC               5:15.00    5:22.56  
                1:15.47   2:38.49 (1:23.02)   4:02.23 (1:23.74)   5:22.56 (1:20.33)
  5 Sterne, Erik A            56 SRM-PC               5:28.00    5:46.11  
                1:22.67   2:52.38 (1:29.71)   4:21.56 (1:29.18)   5:46.11 (1:24.55)
  6 Sapirstein, Julian B      59 USF-PC               6:07.00    5:46.62  
                1:17.75   2:48.16 (1:30.41)   4:19.15 (1:30.99)   5:46.62 (1:27.47)
  7 Moore, Michael W          58 USF-PC               6:29.00    6:24.02  
                1:31.32   3:09.73 (1:38.41)   4:49.20 (1:39.47)   6:24.02 (1:34.82)
  8 Miller, Scott A           56 UN-PC                9:45.00    8:44.03  
                2:00.43   4:15.37 (2:14.94)   6:33.83 (2:18.46)   8:44.03 (2:10.20)
 
Men 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 9:06.86    4/2/2006 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 9:06.86    4/2/2006 JIM MCCONICA                               
         PMS: P 9:40.68        2003 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             58 MAM-PC              10:14.50   10:16.85  
                1:12.43   2:28.41 (1:15.98)   3:45.24 (1:16.83)   5:03.32 (1:18.08)
      6:22.03 (1:18.71)   7:41.20 (1:19.17)   8:59.50 (1:18.30)  10:16.85 (1:17.35)
  2 Strnad, Jeff              56 MELO-PC             11:21.30   10:39.49  
                1:16.96   2:36.84 (1:19.88)   3:55.55 (1:18.71)   5:14.41 (1:18.86)
      6:34.53 (1:20.12)   7:57.47 (1:22.94)   9:20.94 (1:23.47)  10:39.49 (1:18.55)
  3 Crane, John K             57 TVM-PC              10:50.00   10:56.53  
                1:20.26   2:43.97 (1:23.71)   4:07.21 (1:23.24)   5:29.60 (1:22.39)
      6:51.87 (1:22.27)   8:14.76 (1:22.89)   9:36.57 (1:21.81)  10:56.53 (1:19.96)
  4 Moore, Michael W          58 USF-PC              13:20.00   13:43.24  
                1:36.96   3:19.84 (1:42.88)   5:03.67 (1:43.83)   6:47.03 (1:43.36)
      8:30.68 (1:43.65)  10:19.65 (1:48.97)  12:03.28 (1:43.63)  13:43.24 (1:39.96)
  5 Miller, Scott A           56 UN-PC               20:00.00   18:00.94  
                1:56.15   4:16.23 (2:20.08)   6:37.14 (2:20.91)   8:56.97 (2:19.83)
     11:16.34 (2:19.37)  13:35.99 (2:19.65)  15:53.40 (2:17.41)  18:00.94 (2:07.54)
 
Men 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:40.10   8/15/2005 JIM MCCONICA, USA                         
        NATL: N 17:40.10   8/15/2005 JIM MCCONICA                              
         PMS: P 18:57.38        2004 Tod Spieker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             58 MAM-PC              19:59.50   19:35.16  
                1:15.10   2:33.04 (1:17.94)   3:51.73 (1:18.69)   5:10.08 (1:18.35)
      6:29.33 (1:19.25)   7:47.69 (1:18.36)   9:06.08 (1:18.39)  10:24.77 (1:18.69)
     11:43.27 (1:18.50)  13:02.58 (1:19.31)  14:21.19 (1:18.61)  15:40.14 (1:18.95)
     16:58.54 (1:18.40)  18:17.17 (1:18.63)  19:35.16 (1:17.99)                    
  2 Crane, John K             57 TVM-PC              21:00.00   20:54.54  
                1:18.17   2:42.13 (1:23.96)   4:05.84 (1:23.71)   5:29.14 (1:23.30)
      6:52.92 (1:23.78)   8:15.91 (1:22.99)   9:40.28 (1:24.37)  11:04.56 (1:24.28)
     12:28.93 (1:24.37)  13:53.49 (1:24.56)  15:18.36 (1:24.87)  16:43.13 (1:24.77)
     18:08.11 (1:24.98)  19:32.17 (1:24.06)  20:54.54 (1:22.37)                    
  3 Upshaw, Bob B             59 MAM-PC              21:40.00   21:57.79  
               11:12.36    11:36.33 (23.97)                                        
           13:05.37 ( )  14:34.72 (1:29.35)  16:04.05 (1:29.33)  17:33.63 (1:29.58)
     19:02.28 (1:28.65)  20:30.46 (1:28.18)  21:57.79 (1:27.33)                    
  4 Virtue, Paul A            57 USF-PC              23:00.00   22:06.31  
                1:25.72   2:56.01 (1:30.29)   4:26.25 (1:30.24)   5:55.57 (1:29.32)
      7:24.35 (1:28.78)   8:52.69 (1:28.34)  10:20.78 (1:28.09)  11:49.44 (1:28.66)
     13:18.12 (1:28.68)  14:47.02 (1:28.90)  16:15.84 (1:28.82)  17:44.57 (1:28.73)
     19:13.11 (1:28.54)  20:41.13 (1:28.02)  22:06.31 (1:25.18)                    
  5 Sapirstein, Julian B      59 USF-PC              25:00.00   23:21.95  
                1:22.42   2:56.08 (1:33.66)   4:31.52 (1:35.44)   6:07.47 (1:35.95)
      7:42.32 (1:34.85)   9:17.53 (1:35.21)  10:54.17 (1:36.64)  12:28.60 (1:34.43)
     14:03.17 (1:34.57)  15:37.83 (1:34.66)  17:13.37 (1:35.54)  18:49.47 (1:36.10)
     20:23.95 (1:34.48)  21:57.22 (1:33.27)  23:21.95 (1:24.73)                    
  6 Winterrowd, Daniel M      58 SMST-PC             24:00.00   24:23.09  
                1:29.73   3:08.68 (1:38.95)   4:48.97 (1:40.29)   6:28.40 (1:39.43)
      8:08.01 (1:39.61)   9:47.44 (1:39.43)  11:25.31 (1:37.87)  13:04.65 (1:39.34)
     14:42.68 (1:38.03)  16:20.82 (1:38.14)  17:58.82 (1:38.00)  19:35.50 (1:36.68)
     21:12.35 (1:36.85)  22:51.07 (1:38.72)  24:23.09 (1:32.02)                    
  7 Flannigan, John           58 SMMM-PC             27:15.00   25:15.37  
                1:31.33   3:09.48 (1:38.15)   4:48.12 (1:38.64)   6:28.07 (1:39.95)
      8:08.28 (1:40.21)   9:49.19 (1:40.91)  11:30.70 (1:41.51)  13:12.90 (1:42.20)
     14:55.95 (1:43.05)  16:39.56 (1:43.61)  18:22.10 (1:42.54)  20:05.75 (1:43.65)
     21:50.46 (1:44.71)  23:34.26 (1:43.80)  25:15.37 (1:41.11)                    
  8 Moore, Michael W          58 USF-PC              25:33.00   25:25.77  
                1:32.98   3:12.42 (1:39.44)   4:53.14 (1:40.72)   6:36.33 (1:43.19)
      8:15.10 (1:38.77)  11:41.67 (3:26.57)                            15:09.41 ( )
     16:52.86 (1:43.45)  18:38.44 (1:45.58)  20:23.19 (1:44.75)  22:08.39 (1:45.20)
     25:25.77 (3:17.38)                                                            
  9 Klein, Ken D              55 UN-PC               23:00.00   26:25.26  
                1:33.91   3:16.53 (1:42.62)   5:01.14 (1:44.61)   6:47.72 (1:46.58)
      8:35.33 (1:47.61)  10:22.18 (1:46.85)  12:09.13 (1:46.95)  13:56.57 (1:47.44)
     15:45.45 (1:48.88)  17:33.22 (1:47.77)  19:21.87 (1:48.65)  21:09.09 (1:47.22)
     22:57.44 (1:48.35)  24:43.91 (1:46.47)  26:25.26 (1:41.35)                    
 10 Miller, Scott A           56 UN-PC               45:00.00   36:00.63  
                2:01.20   4:23.07 (2:21.87)   6:50.30 (2:27.23)   9:19.76 (2:29.46)
     11:45.18 (2:25.42)  14:11.79 (2:26.61)  16:39.10 (2:27.31)  19:05.77 (2:26.67)
     21:33.06 (2:27.29)  24:02.20 (2:29.14)  26:29.15 (2:26.95)  28:52.33 (2:23.18)
     31:18.28 (2:25.95)  33:43.35 (2:25.07)  36:00.63 (2:17.28)                    
 
Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.37    8/8/2006 GARY HALL, USA                               
        NATL: N 30.37   8/10/2006 GARY HALL                                    
         PMS: P 31.71        2000 Tim Birnie                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luoto, Mark H             57 CRUZ-PC                34.00      35.17  
  2 Foreaker, Don C           56 SRM-PC                 38.00      37.74  
  3 Sterne, Erik A            56 SRM-PC                 42.20      38.95  
  4 Upshaw, Bob B             59 MAM-PC                 47.00      41.97  
  5 Sapirstein, Julian B      59 USF-PC                 38.00      43.06  
  6 Brown, Joel D             57 SRM-PC               1:10.00    1:04.09  
 -- Bortman, Henry (Camo)     58 USF-PC               1:00.00         NS  
 
Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:06.16    8/9/2006 GARY HALL, USA                             
        NATL: N 1:06.16   8/10/2006 GARY HALL                                  
         PMS: P 1:09.27        2000 Tim Birnie                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foreaker, Don C           56 SRM-PC               1:22.00    1:20.50  
  2 Upshaw, Bob B             59 MAM-PC               1:29.00    1:25.13  
  3 Crane, John K             57 TVM-PC               1:22.00    1:26.02  
  4 Sapirstein, Julian B      59 USF-PC               1:30.00    1:32.66  
  5 Andrews, Bryan W          57 USF-PC               1:37.00    1:36.85  
 
Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:25.89   8/15/2005 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 2:25.89   8/15/2005 JIM MCCONICA                               
         PMS: P 2:30.82        2003 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strnad, Jeff              56 MELO-PC              3:05.70    2:46.81  
                1:20.93   2:46.81 (1:25.88)                                        
  2 Foreaker, Don C           56 SRM-PC               2:53.50    2:52.94  
  3 Upshaw, Bob B             59 MAM-PC               3:00.00    3:02.57  
                1:29.84   3:02.57 (1:32.73)                                        
  4 Andrews, Bryan W          57 USF-PC               3:37.00    3:35.64  
                1:50.79   3:35.64 (1:44.85)                                        
  5 Boreyko, Valeriy A        55 USF-PC               4:15.00    3:59.85  
                2:00.70   3:59.85 (1:59.15)                                        
 
Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.03     93/2006 KOTEGAWA/MILLS, J/N                          
        NATL: N 33.32   3/27/2002 ROBERT STRAND                                
         PMS: P 33.32        2002 Robert Strand                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sterne, Erik A            56 SRM-PC                 36.80      37.28  
  2 Ridinger, Kim S           57 WACM-PC                41.70      40.35  
  3 MC Gregor, Cary D         58 MAM-PC                 40.00      40.52  
  4 Sutton-Beattie, Eric L    56 RHMS-PC                43.00      45.23  
  5 Fairfield, Paul L         58 TCAM-PC                50.00      48.33  
 
Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:14.80   8/17/2001 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: N 1:14.80   8/17/2001 ROBERT STRAND                              
         PMS: P 1:14.80        2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             58 MAM-PC               1:21.50    1:21.23  
  2 MC Gregor, Cary D         58 MAM-PC               1:29.00    1:29.30  
  3 Upshaw, Bob B             59 MAM-PC               1:32.00    1:38.54  
  4 Fairfield, Paul L         58 TCAM-PC              1:50.00    1:47.56  
  5 Andrews, Bryan W          57 USF-PC               1:55.00    1:54.31  
 
Men 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:46.31   7/15/2001 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: N 2:46.31   7/15/2001 ROBERT STRAND                              
         PMS: P 2:46.31        2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             58 MAM-PC               2:58.50    2:59.86  
                1:26.91   2:59.86 (1:32.95)                                        
  2 Ridinger, Kim S           57 WACM-PC              3:25.00    3:12.49  
                1:33.70   3:12.49 (1:38.79)                                        
  3 MC Gregor, Cary D         58 MAM-PC               3:16.00    3:15.29  
                1:35.87   3:15.29 (1:39.42)                                        
  4 Boreyko, Valeriy A        55 USF-PC               4:30.00    3:50.16  
                1:51.42   3:50.16 (1:58.74)                                        
  5 Bortman, Henry (Camo)     58 USF-PC               4:05.00    4:16.55  
                2:08.80   4:16.55 (2:07.75)                                        
  6 Moore, Michael W          58 USF-PC               4:40.00    4:34.02  
                2:14.08   4:34.02 (2:19.94)                                        
 
Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.43   8/18/2002 RICHARD ABRAHAMS, USA                        
        NATL: N 27.08   6/24/2007 GREG SHAW                                    
         PMS: P 28.82        2006 Ben Van Dyke                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sterne, Erik A            56 SRM-PC                 31.50      30.40  
  2 Strnad, Jeff              56 MELO-PC                31.55      30.48  
  3 Brown, Joel D             57 SRM-PC                 59.00    1:03.20  
 
Men 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.05    8/7/2006 GREG SHAW, USA                             
        NATL: N 1:01.05   8/10/2006 GREG SHAW                                  
         PMS: P 1:06.75        2001 Jim DeLacy                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strnad, Jeff              56 MELO-PC              1:18.70    1:12.47  
  2 Bortman, Henry (Camo)     58 USF-PC                    NT    2:29.14  
 
Men 55-59 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:28.62    8/9/2006 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 2:25.35   7/16/2006 GREG SHAW                                  
         PMS: P 2:43.05        2005 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MC Gregor, Cary D         58 MAM-PC               3:20.00    3:32.15  
                1:41.02   3:32.15 (1:51.13)                                        
 
Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:27.92    8/7/2006 ALEXANDER MILLS, NOR                       
        NATL: N 2:27.60   7/16/2006 GREG SHAW                                  
         PMS: P 2:34.65        2003 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             58 MAM-PC               2:41.50    2:47.54  
                1:18.17   2:47.54 (1:29.37)                                        
  2 Andrews, Bryan W          57 USF-PC               3:37.00    3:29.22  
                1:42.82   3:29.22 (1:46.40)                                        
  3 Bortman, Henry (Camo)     58 USF-PC                    NT    4:20.19  
                2:12.22   4:20.19 (2:07.97)                                        
 
Men 55-59 400 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:17.10   8/15/2005 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 5:17.10   8/15/2005 JIM MCCONICA                               
         PMS: P 5:30.81        2005 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Broderick, Tim            57 STAN-PC              5:45.00    5:39.09  
                1:13.52   2:47.86 (1:34.34)   4:21.16 (1:33.30)   5:39.09 (1:17.93)
  2 Clemmons, Jim             58 MAM-PC               5:44.50    5:53.85  
                1:18.06   2:54.66 (1:36.60)   4:35.55 (1:40.89)   5:53.85 (1:18.30)
  3 MC Gregor, Cary D         58 MAM-PC               6:49.00    6:58.21  
                1:32.76   3:36.36 (2:03.60)   5:25.96 (1:49.60)   6:58.21 (1:32.25)
  4 Andrews, Bryan W          57 USF-PC               7:50.00    7:39.30  
                1:46.75   3:51.58 (2:04.83)   5:57.55 (2:05.97)   7:39.30 (1:41.75)
  5 Boreyko, Valeriy A        55 USF-PC              10:00.00    8:02.70  
                1:59.85   4:16.34 (2:16.49)   6:21.63 (2:05.29)   8:02.70 (1:41.07)
 
Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.23    8/7/2006 RICHARD ABRAHAMS, USA                        
        NATL: N 25.23   8/10/2006 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 26.94        2006 James Elder                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyerhoff, Rick D         61 TAM-PC                 30.00      29.12  
  2 Galine, Donald L          63 WCM-PC                 29.88      29.93  
  3 Daniels, Larry N          63 TCAM-PC                29.10      30.71  
  4 Pierce, Donald A          63 RHMS-PC                35.00      33.54  
  5 Wiscomb, Lance            63 USF-PC                 40.00      37.24  
  6 Tosta, Elmer              60 USF-PC                 55.50      40.71  
 
Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 58.61   8/15/2005 RICHARD ABRAHAMS, USA                        
        NATL: N 58.61   8/15/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 59.66        2006 James De Lacy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Galine, Donald L          63 WCM-PC               1:07.88    1:06.40  
  2 Davis, Don M              64 RHMS-PC              1:05.00    1:07.71  
  3 Cohen, Jeremy M           60 SCAM-PC              1:10.20    1:08.82  
  4 Daniels, Larry N          63 TCAM-PC              1:08.00    1:09.18  
  5 Tosta, Elmer              60 USF-PC               1:55.00    1:34.71  
 
Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:13.32    8/6/2006 JAMES DELACY, USA                          
        NATL: N 2:13.32   8/10/2006 JAMES DELACY                               
         PMS: P 2:13.32        2006 James De Lacy                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Don M              64 RHMS-PC              2:28.90    2:30.43  
                1:11.41   2:30.43 (1:19.02)                                        
  2 Dahlin, Duke A            60 USF-PC               2:30.00    2:35.46  
                1:14.82   2:35.46 (1:20.64)                                        
  3 Daniels, Larry N          63 TCAM-PC              2:36.00    2:38.22  
                1:13.57   2:38.22 (1:24.65)                                        
  4 Mansfield, Peter          64 USF-PC               4:00.00    3:28.53  
                1:37.21   3:28.53 (1:51.32)                                        
 -- Galine, Donald L          63 WCM-PC               2:32.88         NS  
 
Men 60-64 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 4:51.23   7/27/2005 DUNCAN MCCREADIE, GBR                      
        NATL: N 4:59.08   8/10/2006 JOHN CALVERT                               
         PMS: P 5:07.30        2005 Don Davis                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Davis, Don M              64 RHMS-PC                   NT    5:22.04  
                1:15.29   2:36.43 (1:21.14)   3:57.85 (1:21.42)   5:22.04 (1:24.19)
      6:48.20 (1:26.16)   8:16.23 (1:28.03)   9:43.81 (1:27.58)  11:13.29 (1:29.48)
     12:17.77 (1:04.48)  14:11.40 (1:53.63)  15:40.88 (1:29.48)  17:09.15 (1:28.27)
     18:34.55 (1:25.40)  20:02.93 (1:28.38)         5:22.04 ( )                    
 
Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:51.23   7/27/2005 DUNCAN MCCREADIE, GBR                      
        NATL: N 4:59.08   8/10/2006 JOHN CALVERT                               
         PMS: P 5:07.30        2005 Don Davis                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Don M              64 RHMS-PC              5:19.20    5:18.15  
                1:14.80   2:37.03 (1:22.23)   3:59.56 (1:22.53)   5:18.15 (1:18.59)
  2 Daniels, Larry N          63 TCAM-PC              5:48.00    5:53.00  
                1:19.68   2:51.79 (1:32.11)   4:24.76 (1:32.97)   5:53.00 (1:28.24)
  3 Wiscomb, Lance            63 USF-PC               7:00.00    7:33.28  
                1:44.67   3:41.00 (1:56.33)   5:38.16 (1:57.16)   7:33.28 (1:55.12)
 
Men 60-64 800 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 10:02.40   8/16/2005 DUNCAN MCCREADIE, GBR                     
        NATL: N 10:09.12   8/10/2006 JOHN CLAVERT                              
         PMS: P 10:29.47        2002 Ed Cazalet                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Davis, Don M              64 RHMS-PC                   NT   11:13.29  
 
Men 60-64 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 10:02.40   8/16/2005 DUNCAN MCCREADIE, GBR                     
        NATL: N 10:09.12   8/10/2006 JOHN CLAVERT                              
         PMS: P 10:29.47        2002 Ed Cazalet                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Don M              64 RHMS-PC             11:10.60   11:20.87  
                1:18.51   2:44.97 (1:26.46)   4:11.56 (1:26.59)   5:38.24 (1:26.68)
      7:06.19 (1:27.95)   8:33.27 (1:27.08)   9:59.99 (1:26.72)  11:20.87 (1:20.88)
  2 Jochim, Christian         60 ALMA-PC             11:49.87   12:08.18  
                1:26.97   2:59.24 (1:32.27)   4:32.33 (1:33.09)   6:04.68 (1:32.35)
      7:35.95 (1:31.27)   9:07.66 (1:31.71)  10:39.67 (1:32.01)  12:08.18 (1:28.51)
  3 Dahlin, Duke A            60 USF-PC              14:00.99   12:12.50  
                1:23.90   2:56.19 (1:32.29)   4:28.75 (1:32.56)   6:01.17 (1:32.42)
      7:34.06 (1:32.89)   9:06.60 (1:32.54)  10:41.21 (1:34.61)  12:12.50 (1:31.29)
  4 Daniels, Larry N          63 TCAM-PC             12:15.00   12:27.13  
                                2:57.61 ( )   4:33.01 (1:35.40)   6:08.03 (1:35.02)
      7:43.56 (1:35.53)   9:18.87 (1:35.31)  10:54.44 (1:35.57)  12:27.13 (1:32.69)
 
Men 60-64 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 19:25.68   5/31/2002 SANDY GALLETLY, GBR                       
        NATL: N 19:51.97   8/18/2002 SANDY GALLETLY                            
         PMS: P 20:07.99        2002 Ed Cazalet                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Joel R            60 CRUZ-PC             21:45.00   20:26.31  
                1:16.96   2:39.89 (1:22.93)   4:04.36 (1:24.47)   5:28.35 (1:23.99)
      6:52.84 (1:24.49)   8:15.38 (1:22.54)   9:38.10 (1:22.72)  11:01.09 (1:22.99)
     12:23.80 (1:22.71)  13:44.37 (1:20.57)  15:04.45 (1:20.08)  16:26.22 (1:21.77)
     17:46.87 (1:20.65)  19:07.86 (1:20.99)  20:26.31 (1:18.45)                    
  2 Davis, Don M              64 RHMS-PC             21:35.50   21:25.22  
                1:15.29   2:36.43 (1:21.14)   3:57.85 (1:21.42)   5:22.04 (1:24.19)
      6:48.20 (1:26.16)   8:16.23 (1:28.03)   9:43.81 (1:27.58)  11:13.29 (1:29.48)
     12:17.77 (1:04.48)  14:11.40 (1:53.63)  15:40.88 (1:29.48)  17:09.15 (1:28.27)
     18:34.55 (1:25.40)  20:02.93 (1:28.38)  21:25.22 (1:22.29)                    
  3 Jochim, Christian         60 ALMA-PC             22:30.00   23:02.49  
                1:25.61   2:57.20 (1:31.59)   4:28.40 (1:31.20)   6:01.59 (1:33.19)
      7:35.03 (1:33.44)   9:09.18 (1:34.15)  10:41.91 (1:32.73)  12:14.91 (1:33.00)
     13:48.06 (1:33.15)  15:21.21 (1:33.15)  16:54.95 (1:33.74)  18:28.08 (1:33.13)
     20:01.16 (1:33.08)  21:34.24 (1:33.08)  23:02.49 (1:28.25)                    
  4 Mansfield, Peter          64 USF-PC              29:00.00   28:54.75  
                1:36.55                             5:31.13 ( )   7:28.37 (1:57.24)
      9:26.39 (1:58.02)  11:22.18 (1:55.79)  13:18.44 (1:56.26)  15:14.68 (1:56.24)
     17:12.52 (1:57.84)  19:11.60 (1:59.08)  21:08.63 (1:57.03)  23:06.53 (1:57.90)
     25:03.84 (1:57.31)  27:00.24 (1:56.40)  28:54.75 (1:54.51)                    
  5 Wiscomb, Lance            63 USF-PC              30:00.00   29:15.86  
                1:49.81   3:49.46 (1:59.65)   5:50.79 (2:01.33)   7:49.95 (1:59.16)
      9:48.16 (1:58.21)  11:46.76 (1:58.60)  13:44.87 (1:58.11)  15:43.27 (1:58.40)
     17:40.61 (1:57.34)  19:38.76 (1:58.15)  21:35.89 (1:57.13)  23:33.08 (1:57.19)
     25:29.91 (1:56.83)  27:27.00 (1:57.09)  29:15.86 (1:48.86)                    
  6 Ensor, Richard E          61 USF-PC              34:00.00   32:27.79  
                2:00.41   4:09.48 (2:09.07)   6:20.97 (2:11.49)   8:33.45 (2:12.48)
     10:45.60 (2:12.15)  12:56.17 (2:10.57)  15:08.03 (2:11.86)  17:17.70 (2:09.67)
     19:27.33 (2:09.63)  21:38.67 (2:11.34)  23:48.91 (2:10.24)  26:01.29 (2:12.38)
     28:12.72 (2:11.43)  30:24.05 (2:11.33)  32:27.79 (2:03.74)                    
 
Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.11   6/22/2003 RICHARD BURNS, USA                           
        NATL: N 31.46    6/2/2007 HUGH WILDER                                  
         PMS: P 32.11        2003 Richard Burns                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dahlin, Duke A            60 USF-PC                 35.00      38.24  
  2 Pierce, Donald A          63 RHMS-PC                40.99      40.88  
  3 Jochim, Christian         60 ALMA-PC                38.00      41.00  
 
Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:11.89    8/9/2006 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: N 1:08.77    6/2/2007 HUGH WILDER                                
         PMS: P 1:11.89        2006 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jochim, Christian         60 ALMA-PC              1:25.00    1:30.71  
  2 Galine, Donald L          63 WCM-PC               1:24.88    1:30.81  
 
Men 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:39.01    8/5/2006 JOHN CALVERT, USA                          
        NATL: N 2:39.01   8/10/2006 JOHN CALVERT                               
         PMS: P 2:41.27        2006 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dahlin, Duke A            60 USF-PC               3:00.99    3:02.58  
                1:29.81   3:02.58 (1:32.77)                                        
  2 Galine, Donald L          63 WCM-PC               3:58.88    3:08.98  
                1:32.10   3:08.98 (1:36.88)                                        
 
Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 34.20    8/7/2006 ROBERT STRAND, USA                           
        NATL: N 34.04   7/16/2006 ROBERT STRAND                                
         PMS: P 34.04        2006 Robert Strand                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jochim, Christian         60 ALMA-PC                38.16      39.14  
  2 Cohen, Jeremy M           60 SCAM-PC                43.47      43.03  
  3 Tosta, Elmer              60 USF-PC               1:05.00      52.82  
 
Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:16.38    8/5/2006 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: N 1:16.38   8/10/2006 ROBERT STRAND                              
         PMS: P 1:16.38        2006 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jochim, Christian         60 ALMA-PC              1:27.12    1:29.96  
  2 Davis, Don M              64 RHMS-PC              1:28.40    1:31.81  
  3 Tosta, Elmer              60 USF-PC               2:30.00    1:59.16  
 
Men 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:51.93    8/9/2006 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: N 2:51.93   8/10/2006 ROBERT STRAND                              
         PMS: P 2:51.93        2006 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Don M              64 RHMS-PC              3:14.30    3:27.93  
                1:40.51   3:27.93 (1:47.42)                                        
 
Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.92   8/15/2005 RICHARD ABRAHAMS, USA                        
        NATL: N 27.92   8/15/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 29.35        2006 James De Lacy                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyerhoff, Rick D         61 TAM-PC                 33.00      32.35  
  2 Daniels, Larry N          63 TCAM-PC                33.50      36.10  
  3 Cohen, Jeremy M           60 SCAM-PC                38.33      37.24  
  4 Wiscomb, Lance            63 USF-PC                 51.00      51.00  
 
Men 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.03   8/15/2005 RICHARD ABRAHAMS, USA                      
        NATL: N 1:03.03   8/15/2005 RICHARD ABRAHAMS                           
         PMS: P 1:09.11        2006 James De Lacy                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dahlin, Duke A            60 USF-PC               1:20.99    1:19.43  
  2 Pierce, Donald A          63 RHMS-PC              1:49.99    1:36.80  
  3 Wiscomb, Lance            63 USF-PC               2:00.00    2:07.23  
 
Men 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:36.07    8/7/2006 JOHN CALVERT, USA                          
        NATL: N 2:36.07   8/10/2006 JOHN CALVERT                               
         PMS: P 2:40.63        2006 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jochim, Christian         60 ALMA-PC              3:01.60    3:02.82  
                1:30.02   3:02.82 (1:32.80)                                        
  2 Cohen, Jeremy M           60 SCAM-PC              3:20.00    3:07.47  
  3 Pierce, Donald A          63 RHMS-PC              3:49.00    3:25.81  
                1:39.54   3:25.81 (1:46.27)                                        
  4 Wiscomb, Lance            63 USF-PC               4:30.00    4:20.46  
                2:14.05   4:20.46 (2:06.41)                                        
 
Men 60-64 400 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:41.07    8/6/2006 JOHN CALVERT, USA                          
        NATL: N 5:41.07   8/10/2006 JOHN CALVERT                               
         PMS: P 5:49.43        2002 Ed Cazalet                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Pierce, Donald A          63 RHMS-PC              7:39.00         DQ  
                1:43.64   3:42.22 (1:58.58)   5:44.79 (2:02.57)        DQ (1:40.17)
 
Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 27.15   3/30/2002 JEFF FARRELL, USA                            
        NATL: N 27.15   3/30/2002 JEFF FARRELL                                 
         PMS: P 29.94        2006 Richard Bassi                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, David R           65 STAN-PC                31.10      32.74  
  2 Fairfield, David M        69 TCAM-PC                36.50      33.87  
  3 Shapiro, Barry L          67 WCM-PC                 36.00      35.21  
  4 Perilman, Jim E           69 WCM-PC                 39.10      37.47  
  5 Morey, George B           66 USF-PC                 42.00      48.82  
 
Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.79   3/25/2002 JEFF FARRELL, USA                          
        NATL: N 1:02.76    7/8/2007 TOM LANDIS                                 
         PMS: P 1:10.34        2004 James Krueger                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            65 TAM-PC               1:06.00    1:05.86P 
  2 Gildea, David R           65 STAN-PC              1:14.90    1:14.07  
 
Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.54   3/10/2007 TOM LANDIS, USA                            
        NATL: N 2:18.54   3/10/2007 TOM LANDIS                                 
         PMS: P 2:37.30        2006 David Fairfield                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           66 TCAM-PC              2:39.00    2:42.03  
                1:18.64   2:42.03 (1:23.39)                                        
  2 Fairfield, David M        69 TCAM-PC              2:56.00    2:45.81  
                1:20.28   2:45.81 (1:25.53)                                        
  3 Leuten, Bob               65 SMMM-PC              2:55.00    2:49.32  
                1:24.02   2:49.32 (1:25.30)                                        
  4 Morey, George B           66 USF-PC               3:30.00    4:05.20  
                1:57.78   4:05.20 (2:07.42)                                        
 
Men 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:00.26   3/10/2007 TOM LANDIS, USA                            
        NATL: N 5:00.26   3/10/2007 TOM LANDIS                                 
         PMS: P 5:28.85        2006 Murray Mc Lachlan                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dawson, Bill              66 MELO-PC              5:45.00    5:49.76  
                1:24.91   2:54.25 (1:29.34)   4:22.13 (1:27.88)   5:49.76 (1:27.63)
 
Men 65-69 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 10:26.60    2/2/2003 MOMONI FABRIZIO, ITA                      
        NATL: N 10:25.94   6/10/2007 TON LANDIS                                
         PMS: P 11:41.60        2006 David Fairfield                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dawson, Bill              66 MELO-PC             13:30.00   11:42.32  
                1:22.96   2:51.37 (1:28.41)   4:20.28 (1:28.91)   5:48.58 (1:28.30)
      7:17.80 (1:29.22)   8:47.11 (1:29.31)  10:16.30 (1:29.19)  11:42.32 (1:26.02)
  2 Leuten, Bob               65 SMMM-PC             12:30.00   12:10.26  
                1:28.30   3:01.96 (1:33.66)   4:35.26 (1:33.30)   6:07.16 (1:31.90)
      7:39.44 (1:32.28)   9:11.60 (1:32.16)  10:42.59 (1:30.99)  12:10.26 (1:27.67)
  3 Freeman, Dale C           65 USF-PC              15:00.00   16:59.26  
                1:53.74   4:00.91 (2:07.17)   6:10.20 (2:09.29)   8:21.67 (2:11.47)
     10:32.07 (2:10.40)  12:41.73 (2:09.66)  14:51.44 (2:09.71)  16:59.26 (2:07.82)
 
Men 65-69 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 20:08.74   2/29/2004 MOMONI FABRIZIO, ITA                      
        NATL: N 20:16.54   8/25/1996 GRAHAM JOHNSTON                           
         PMS: P 23:00.86        1991 Ed Kerswill                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dawson, Bill              66 MELO-PC             26:00.00   22:37.36P 
                1:26.84   2:58.58 (1:31.74)   4:29.49 (1:30.91)   6:01.19 (1:31.70)
      7:32.57 (1:31.38)   9:03.35 (1:30.78)  10:33.88 (1:30.53)  12:04.68 (1:30.80)
     13:35.42 (1:30.74)  15:06.02 (1:30.60)  16:36.05 (1:30.03)  18:07.66 (1:31.61)
     19:38.65 (1:30.99)  21:09.91 (1:31.26)  22:37.36 (1:27.45)                    
  2 Morey, George B           66 USF-PC              35:00.00   32:04.85  
                2:07.40   4:18.59 (2:11.19)   6:26.39 (2:07.80)   8:35.36 (2:08.97)
     10:43.55 (2:08.19)  12:50.95 (2:07.40)  14:58.88 (2:07.93)  17:06.41 (2:07.53)
     19:14.20 (2:07.79)  21:22.80 (2:08.60)  23:30.70 (2:07.90)  25:39.20 (2:08.50)
     27:49.14 (2:09.94)  29:59.04 (2:09.90)  32:04.85 (2:05.81)                    
 
Men 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.54   8/23/1999 YOSHI OYAKAWA, USA                           
        NATL: N 33.54   8/23/1999 YOSHI OYAKAWA                                
         PMS: P 37.03        1986 Ray Taft                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            65 TAM-PC                 34.50      33.89P 
  2 Perilman, Jim E           69 WCM-PC                 49.00      45.19  
 
Men 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:15.69    8/9/2006 LUIZ FIGUEIREDO, BRA                       
        NATL: N 1:16.78   8/23/1999 YOSHI OYAKAWA                              
         PMS: P 1:20.35        1999 Don Brown                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            65 TAM-PC               1:15.00    1:14.71W 
 
Men 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:44.20  11/14/2004 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: N 2:51.11   8/13/2007 RICHARD TODD                               
         PMS: P 2:51.11        2007 Richard Todd                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            65 TAM-PC               2:50.00    2:50.79N 
                1:24.62   2:50.79 (1:26.17)                                        
  2 Todd, Richard T           66 TCAM-PC              2:51.11    2:58.07  
                1:27.17   2:58.07 (1:30.90)                                        
  3 Leuten, Bob               65 SMMM-PC              3:27.00    3:18.71  
                1:38.14   3:18.71 (1:40.57)                                        
  4 Fairfield, David M        69 TCAM-PC              3:45.50    3:39.63  
                1:46.82   3:39.63 (1:52.81)                                        
 
Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.56    6/6/2004 YOSHIHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 36.42   8/23/1998 MANUEL SANGUILY                              
         PMS: P 37.68        2007 Richard Todd                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           66 TCAM-PC                36.61      36.30N 
  2 Gildea, David R           65 STAN-PC                38.35      39.10  
  3 Shapiro, Barry L          67 WCM-PC                 43.00      44.02  
  4 Zuur, James               68 PCA-PC                 48.00      47.12  
 -- Morey, George B           66 USF-PC                 55.00         NS  
 
Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:23.88   3/28/2002 THOMAS WALKER, GBR                         
        NATL: N 1:24.16   8/23/1998 MANUEL SANGUILY                            
         PMS: P 1:24.96        2007 Richard Todd                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           66 TCAM-PC              1:24.00    1:23.40W 
  2 Gildea, David R           65 STAN-PC              1:24.91    1:25.77  
  3 Fairfield, David M        69 TCAM-PC              2:00.00    1:54.54  
  4 Freeman, Dale C           65 USF-PC               2:00.00    2:03.30  
  5 Morey, George B           66 USF-PC               2:00.00    2:13.45  
 
Men 65-69 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:02.13   4/17/2004 MICHAEL MOLONEY, AUS                       
        NATL: N 3:03.47   8/13/2007 RICHARD TODD                               
         PMS: P 3:03.47        2007 Richard Todd                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           66 TCAM-PC              3:03.47    3:10.08  
                1:32.00   3:10.08 (1:38.08)                                        
  2 Perilman, Jim E           69 WCM-PC               3:55.00    3:41.92  
                1:45.92   3:41.92 (1:56.00)                                        
  3 Morey, George B           66 USF-PC               4:30.00    4:45.53  
                2:21.08   4:45.53 (2:24.45)                                        
 
Men 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 30.33   7/17/2006 TOMOYASU IIDA, JPN                           
        NATL: N 30.81   8/15/1998 RONALD JOHNSON                               
         PMS: P 32.46        2006 Richard Bassi                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            65 TAM-PC                 33.50      32.11P 
  2 Perilman, Jim E           69 WCM-PC                 39.10      38.83  
  3 Morey, George B           66 USF-PC                 52.00    1:01.90  
 
Men 65-69 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.78   3/21/2004 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: N 1:15.42   8/15/2005 DICK STEWART                               
         PMS: P 1:28.03        2001 Emory Haworth                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            65 TAM-PC               1:15.00    1:14.91N 
  2 Perilman, Jim E           69 WCM-PC               1:39.00    1:38.00  
 
Men 65-69 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:51.07  11/14/2004 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: N 2:57.05    6/4/2005 RICHARD KITCHELL                           
         PMS: P 3:26.11        2001 Emory Haworth                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Perilman, Jim E           69 WCM-PC               3:55.00         DQ  
 
Men 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:45.17   3/20/2004 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: N 2:48.63   6/10/2007 TOM LANDIS                                 
         PMS: P 2:53.19        2006 Murray Mc Lachlan                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            65 TAM-PC               2:50.00    2:52.91P 
                1:17.91   2:52.91 (1:35.00)                                        
  2 Todd, Richard T           66 TCAM-PC              2:53.01    2:59.56  
                1:26.81   2:59.56 (1:32.75)                                        
  3 Dawson, Bill              66 MELO-PC              3:30.00    3:26.30  
                1:42.06   3:26.30 (1:44.24)                                        
 
Men 65-69 400 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:52.79   3/20/2004 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: N 6:03.31   6/10/2007 TOM LANDIS                                 
         PMS: P 6:26.16        2006 Murray Mc Lachlan                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dawson, Bill              66 MELO-PC              7:00.00    7:01.80  
                1:45.19   3:40.35 (1:55.16)   5:35.07 (1:54.72)   7:01.80 (1:26.73)
  2 Perilman, Jim E           69 WCM-PC               9:40.00    8:13.39  
                1:47.32   4:04.90 (2:17.58)   6:10.00 (2:05.10)   8:13.39 (2:03.39)
 
Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 28.65   8/15/2005 CAV CAVANAUGH, USA                           
        NATL: N 28.53   7/14/2007 JEFF FARRELL                                 
         PMS: P 29.43        2002 Don Hill                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haworth, A Emory          72 WCM-PC                 35.50      35.33  
  2 Osborne, Daniel R         74 USF-PC                 33.80      35.73  
  3 Morner, Stan F            74 WCM-PC                 44.88      35.95  
  4 Fleming, Jack C           73 USF-PC                 43.60      36.51  
  5 Panko, Stanley E          70 SMMM-PC                36.00      44.92  
  6 Snoek, Peter E            74 NBA-PC                 50.00      45.40  
 
Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.40   8/15/2005 CAV CAVANAUGH, USA                         
        NATL: N 1:05.40   8/15/2005 CAV CAVANAUGH                              
         PMS: P 1:08.31        2002 Don Hill                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peterson, Dick A          71 SMMM-PC              1:30.00    1:23.16  
  2 Morner, Stan F            74 WCM-PC               1:29.85    1:23.47  
  3 Haworth, A Emory          72 WCM-PC               1:25.00    1:29.04  
  4 Osborne, Daniel R         74 USF-PC               1:21.50    1:30.93  
  5 Fleming, Jack C           73 USF-PC               1:43.17    1:30.95  
 
Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:27.27    8/6/2006 DAVID RADCLIFF, USA                        
        NATL: N 2:27.27   8/10/2006 DAVID RADCLIFF                             
         PMS: P 2:36.33        2002 Don Hill                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morner, Stan F            74 WCM-PC               3:11.04    3:07.47  
                1:31.89   3:07.47 (1:35.58)                                        
  2 Norris, Robert F          70 DAM-PC               3:15.00    3:18.95  
                1:34.78   3:18.95 (1:44.17)                                        
  3 Haworth, A Emory          72 WCM-PC               3:16.00    3:48.18  
                1:47.58   3:48.18 (2:00.60)                                        
  4 Snoek, Peter E            74 NBA-PC               5:00.00    4:51.39  
                2:19.43   4:51.39 (2:31.96)                                        
 
Men 70-74 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 5:12.05    5/4/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: N 5:12.05    5/4/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
         PMS: P 5:48.29        2003 Don Hill                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Fasbender, Barry A        71 STAN-PC                   NT    6:56.28  
 
Men 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:12.05    5/4/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: N 5:12.05    5/4/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
         PMS: P 5:48.29        2003 Don Hill                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morner, Stan F            74 WCM-PC               6:41.01    6:40.21  
                                3:17.91 ( )   5:00.34 (1:42.43)   6:40.21 (1:39.87)
  2 Norris, Robert F          70 DAM-PC               6:41.18    6:53.33  
                1:38.21   3:24.18 (1:45.97)   5:08.78 (1:44.60)   6:53.33 (1:44.55)
 
Men 70-74 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 10:45.92   3/24/2002 GRAHAM JOHNSTON, USA                      
        NATL: N 10:45.92   3/24/2002 GRAHAM JOHNSTON                           
         PMS: P 12:36.65        1991 Fred Taioli                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        71 STAN-PC             13:56.33   13:44.40  
                1:39.74   3:25.45 (1:45.71)   5:11.36 (1:45.91)   6:56.28 (1:44.92)
      8:40.05 (1:43.77)  10:23.82 (1:43.77)  12:07.18 (1:43.36)  13:44.40 (1:37.22)
  2 Norris, Robert F          70 DAM-PC              13:49.26   14:21.34  
                1:45.89   3:38.26 (1:52.37)   5:28.08 (1:49.82)   7:18.66 (1:50.58)
      9:06.74 (1:48.08)  10:54.05 (1:47.31)  12:39.47 (1:45.42)  14:21.34 (1:41.87)
 
Men 70-74 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 20:36.56   8/16/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA                      
        NATL: N 20:36.56   8/16/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
         PMS: P 24:25.40        2005 Robert Mayo                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Price, Kent M             70 STAN-PC             49:01.00   25:50.19  
                1:43.49   3:27.66 (1:44.17)   5:11.80 (1:44.14)   6:55.55 (1:43.75)
      8:38.66 (1:43.11)  10:21.83 (1:43.17)  12:06.25 (1:44.42)  13:50.23 (1:43.98)
     15:33.75 (1:43.52)  17:18.03 (1:44.28)  19:02.17 (1:44.14)  20:45.76 (1:43.59)
     22:28.93 (1:43.17)  24:10.77 (1:41.84)  25:50.19 (1:39.42)                    
  2 Fasbender, Barry A        71 STAN-PC             27:04.50   27:15.10  
                1:40.78   3:28.90 (1:48.12)   5:18.52 (1:49.62)   7:07.23 (1:48.71)
      8:56.07 (1:48.84)  10:44.48 (1:48.41)  12:33.30 (1:48.82)  14:21.52 (1:48.22)
     16:13.94 (1:52.42)  18:05.12 (1:51.18)  19:57.10 (1:51.98)  21:47.94 (1:50.84)
     23:38.25 (1:50.31)  25:28.64 (1:50.39)  27:15.10 (1:46.46)                    
  3 Norris, Robert F          70 DAM-PC              27:52.97   27:17.86  
                1:45.48   3:37.97 (1:52.49)   5:29.90 (1:51.93)   7:19.62 (1:49.72)
      9:09.81 (1:50.19)  10:58.99 (1:49.18)  12:48.96 (1:49.97)  14:39.11 (1:50.15)
     16:28.54 (1:49.43)  18:19.20 (1:50.66)  20:08.29 (1:49.09)  21:57.52 (1:49.23)
     23:44.81 (1:47.29)  25:32.21 (1:47.40)  27:17.86 (1:45.65)                    
 
Men 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.31   8/17/2003 YOSHI OYAKAWA, USA                           
        NATL: N 35.31   8/17/2003 YOSHI OYAKAWA                                
         PMS: P 37.49        1989 Ray Taft                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norris, Robert F          70 DAM-PC                 41.59      42.94  
  2 Osborne, Daniel R         74 USF-PC                 42.50      47.75  
  3 Snoek, Peter E            74 NBA-PC               1:04.00    1:02.22  
 
Men 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:19.12    8/8/2004 YOSHI OYAKAWA, USA                         
        NATL: N 1:19.12    8/8/2004 YOSHI OYAKAWA                              
         PMS: P 1:25.35        1989 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norris, Robert F          70 DAM-PC               1:32.31    1:32.79  
 
Men 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:55.19   8/15/2005 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 2:55.19   8/15/2005 BURWELL JONES                              
         PMS: P 3:10.62        2006 Don Brown                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norris, Robert F          70 DAM-PC               3:24.26    3:25.17  
                1:40.94   3:25.17 (1:44.23)                                        
  2 Fasbender, Barry A        71 STAN-PC              3:48.16    3:34.95  
                1:49.07   3:34.95 (1:45.88)                                        
 
Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 37.93   7/19/2004 AKIO SUGIYAMA, JPN                           
        NATL: N 37.96    4/9/2000 CHARLES BALDWIN                              
         PMS: P 40.60        2004 Stan Morner                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peterson, Dick A          71 SMMM-PC                50.00      42.69  
  2 Morner, Stan F            74 WCM-PC                 54.81      45.55  
  3 Fleming, Jack C           73 USF-PC                 43.84      45.78  
  4 Haworth, A Emory          72 WCM-PC                 48.00      46.38  
 
Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:26.41    3/6/2005 TETSUO NAKAMARU, JPN                       
        NATL: N 1:29.47   6/17/2001 JOHN KORTHEUER                             
         PMS: P 1:34.53        1988 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morner, Stan F            74 WCM-PC               1:47.82    1:47.34  
  2 Fleming, Jack C           73 USF-PC               1:43.42    1:50.15  
  3 Panko, Stanley E          70 SMMM-PC              1:50.00    1:53.49  
  4 Snoek, Peter E            74 NBA-PC               3:00.00    2:59.13  
 
Men 70-74 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:12.12    5/7/2006 CLAUDIO NEGRI, ITA                         
        NATL: N 3:18.20   8/15/2004 BOB PATTEN                                 
         PMS: P 3:32.90        1988 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peterson, Dick A          71 SMMM-PC              3:30.00    3:33.65  
                1:44.19   3:33.65 (1:49.46)                                        
  2 Fasbender, Barry A        71 STAN-PC              3:51.27    3:51.16  
                1:54.07   3:51.16 (1:57.09)                                        
  3 Morner, Stan F            74 WCM-PC               3:57.83    4:00.32  
                1:59.41   4:00.32 (2:00.91)                                        
 
Men 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 31.84   9/24/2006 HIROSHI MATSUMOTO, JPN                       
        NATL: N 32.11   8/19/2001 RONALD JOHNSON                               
         PMS: P 35.65        1989 Ray Taft                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haworth, A Emory          72 WCM-PC                 39.00      39.43  
  2 Fleming, Jack C           73 USF-PC                 42.68      46.89  
 
Men 70-74 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:19.44   8/31/2002 WOLFRAM GOTTFRIED, GER                     
        NATL: N 1:21.64   7/29/2001 RONALD JOHNSON                             
         PMS: P 1:33.40        2006 Emory Haworth                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        71 STAN-PC              1:42.82    1:46.30  
  2 Fleming, Jack C           73 USF-PC               1:41.81    1:48.26  
 
Men 70-74 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 3:16.06   4/12/2003 WERNER MULLER, GER                         
        NATL: N 3:20.84   8/18/2001 RONALD JOHNSON                             
         PMS: P 3:37.90        2007 Barry Fasbender                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        71 STAN-PC              3:55.05    4:00.50  
                1:59.07   4:00.50 (2:01.43)                                        
 
Men 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:58.06    7/6/2003 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 2:58.06    7/6/2003 BURWELL JONES                              
         PMS: P 3:11.42        1989 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peterson, Dick A          71 SMMM-PC              3:30.00    3:27.79  
                1:45.60   3:27.79 (1:42.19)                                        
  2 Osborne, Daniel R         74 USF-PC               4:05.00    4:18.74  
                2:06.73   4:18.74 (2:12.01)                                        
 
Men 70-74 400 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 6:32.11    8/2/2003 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 6:32.11    8/2/2003 BURWELL JONES                              
         PMS: P 6:59.24        1989 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        71 STAN-PC              7:48.62    7:39.82  
                1:56.62   3:56.28 (1:59.66)   6:02.40 (2:06.12)   7:39.82 (1:37.42)
  2 Osborne, Daniel R         74 USF-PC               8:20.00    9:03.78  
                2:18.93   4:39.46 (2:20.53)   7:10.72 (2:31.26)   9:03.78 (1:53.06)
 -- Fleming, Jack C           73 USF-PC               9:02.05         DQ  
                2:02.37   4:37.50 (2:35.13)   6:52.37 (2:14.87)        DQ (2:01.67)
 -- Lyons, George E           72 UN-PC                     NT         DQ  
                1:59.55   4:15.52 (2:15.97)   6:28.21 (2:12.69)        DQ (1:54.34)
 
Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 31.05   9/18/2006 SHINGO YAMAMOTO, JPN                         
        NATL: N 31.19    8/4/2000 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 32.50        1983 Lyle Collett                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman E         76 WCM-PC                 34.50      34.57  
  2 Baker, Donald J           77 SDSM$-ZZ               38.90      37.37  
  3 Galvin, Barry T           75 USF-PC                 40.00      42.78  
  4 Goldsmith, Harry S        79 CVM-PC                 46.00      45.16  
  5 Kline, Howard J           76 USF-PC                 45.00      49.07  
  6 Schlange, Gunter R        78 MAAC-PC                55.50      55.43  
 
Men 75-79 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.38    6/4/2006 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: N 1:10.38    6/4/2006 GRAHAM JOHNSTON                            
         PMS: P 1:13.84        1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Mayo, Robert W            75 WCM-PC                    NT    1:21.79  
 
Men 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.38    6/4/2006 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: N 1:10.38    6/4/2006 GRAHAM JOHNSTON                            
         PMS: P 1:13.84        1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            75 WCM-PC               1:20.80    1:18.22  
  2 Stupfel, Norman E         76 WCM-PC               1:27.00    1:30.03  
  3 Baker, Donald J           77 SDSM$-ZZ             1:29.90    1:32.13  
  4 Galvin, Barry T           75 USF-PC               1:35.00    1:41.11  
  5 Anderson, Paul N          75 RINC-PC              1:40.00    1:42.92  
  6 Goldsmith, Harry S        79 CVM-PC               1:49.00    1:49.55  
  7 Schlange, Gunter R        78 MAAC-PC              2:00.20    2:21.97  
 
Men 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:36.30    8/6/2006 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: N 2:36.30    8/6/2006 GRAHAM JOHNSTON                            
         PMS: P 2:51.62        1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            75 WCM-PC               3:00.00    2:59.66  
                1:27.81   2:59.66 (1:31.85)                                        
  2 Stupfel, Norman E         76 WCM-PC               3:20.00    3:24.95  
                1:35.05   3:24.95 (1:49.90)                                        
  3 Baker, Donald J           77 SDSM$-ZZ             3:39.90    3:37.94  
                1:41.83   3:37.94 (1:56.11)                                        
  4 Anderson, Paul N          75 RINC-PC              3:40.00    3:52.53  
                1:48.85   3:52.53 (2:03.68)                                        
  5 Goldsmith, Harry S        79 CVM-PC               4:58.00    4:33.61  
                2:06.98   4:33.61 (2:26.63)                                        
 
Men 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:32.06   8/10/2006 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: N 5:32.06   8/10/2006 GRAHAM JOHNSTON                            
         PMS: P 6:20.87        1994 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            75 WCM-PC               6:40.00    7:00.00  
                1:35.02   3:16.96 (1:41.94)   4:56.30 (1:39.34)   7:00.00 (2:03.70)
  2 Anderson, Paul N          75 RINC-PC              8:00.00    8:18.56  
                1:51.86   4:02.47 (2:10.61)   6:14.48 (2:12.01)   8:18.56 (2:04.08)
 
Men 75-79 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 11:25.95    8/4/2006 GRAHAM JOHNSTON, USA                      
        NATL: N 11:25.95   8/10/2006 GRAHAM JOHNSTON                           
         PMS: P 12:58.14        1995 Ray Taft                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            75 WCM-PC              14:45.00   13:29.69  
                1:37.28   3:21.67 (1:44.39)   5:06.79 (1:45.12)   6:50.77 (1:43.98)
      8:33.90 (1:43.13)  10:14.94 (1:41.04)  11:54.36 (1:39.42)  13:29.69 (1:35.33)
  2 Stupfel, Norman E         76 WCM-PC              16:00.00   15:02.73  
  3 Grohe, William E          75 USF-PC              16:41.20   18:00.45  
                1:56.33   4:10.86 (2:14.53)   6:28.70 (2:17.84)   8:47.84 (2:19.14)
     11:08.25 (2:20.41)  13:29.24 (2:20.99)  15:48.10 (2:18.86)  18:00.45 (2:12.35)
 
Men 75-79 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23:02.25    7/2/2006 GRAHAM JOHNSTON, USA                      
        NATL: N 23:02.25    7/2/2006 GRAHAM JOHNSTON                           
         PMS: P 24:53.76        1995 Ray Taft                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            75 WCM-PC              27:30.00   26:57.92  
                                3:33.61 ( )   5:22.26 (1:48.65)   7:11.76 (1:49.50)
      8:59.78 (1:48.02)                            12:37.29 ( )  14:26.00 (1:48.71)
     16:13.83 (1:47.83)  18:04.51 (1:50.68)  19:54.10 (1:49.59)  21:42.85 (1:48.75)
     23:29.86 (1:47.01)  25:17.65 (1:47.79)  26:57.92 (1:40.27)                    
  2 Grohe, William E          75 USF-PC              30:51.52   32:35.63  
                1:48.77   3:56.22 (2:07.45)   6:07.64 (2:11.42)   8:19.44 (2:11.80)
     10:33.61 (2:14.17)  12:47.28 (2:13.67)  15:00.44 (2:13.16)  17:16.21 (2:15.77)
     19:29.35 (2:13.14)  21:41.42 (2:12.07)  23:51.89 (2:10.47)  26:03.33 (2:11.44)
     28:15.59 (2:12.26)  30:29.73 (2:14.14)  32:35.63 (2:05.90)                    
 -- Cook, Robert J            76 TAM-PC              29:30.00         DQ  
 
Men 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 37.51   7/20/1998 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                        
        NATL: N 38.08   8/13/2007 CLARKE MITCHELL                              
         PMS: P 39.49        1994 Ray Taft                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William E          75 USF-PC                 51.67      51.42  
  2 Hathaway, Pierre          78 CVM-PC                 49.00      51.68  
  3 Schlange, Gunter R        78 MAAC-PC                58.60    1:00.34  
  4 Anderson, Paul N          75 RINC-PC              1:05.00    1:00.83  
 
Men 75-79 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:26.00   7/20/1998 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        NATL: N 1:26.00   8/13/2007 CLARKE MITCHELL                            
         PMS: P 1:29.52        1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            75 WCM-PC               1:36.00    1:39.55  
  2 Hathaway, Pierre          78 CVM-PC               1:49.00    1:56.28  
  3 Baker, Donald J           77 SDSM$-ZZ             2:09.90    2:05.76  
  4 Anderson, Paul N          75 RINC-PC              2:15.00    2:27.85  
 
Men 75-79 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:10.25   8/18/2002 ROGER FRANKS, USA                          
        NATL: N 3:10.25   8/18/2002 ROGER FRANKS                               
         PMS: P 3:15.00        1994 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            75 WCM-PC               3:35.00    3:32.72  
                1:42.70   3:32.72 (1:50.02)                                        
  2 Hathaway, Pierre          78 CVM-PC               4:15.00    4:19.91  
                2:10.72   4:19.91 (2:09.19)                                        
  3 Grohe, William E          75 USF-PC               4:16.61    4:26.34  
                2:06.67   4:26.34 (2:19.67)                                        
  4 Baker, Donald J           77 SDSM$-ZZ             4:55.90    4:37.50  
                2:15.17   4:37.50 (2:22.33)                                        
 
Men 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 40.38   7/15/2001 TOSHIO TAJIMA, JPN                           
        NATL: N 40.82    6/3/2006 JOHN KORTHEUER                               
         PMS: P 44.41        2007 Ashley Jones                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           77 AAM-PC                 47.50      44.34P 
  2 Stupfel, Norman E         76 WCM-PC                 48.00      47.11  
  3 Galvin, Barry T           75 USF-PC               2:00.00      53.40  
  4 Schlange, Gunter R        78 MAAC-PC                59.80    1:01.33  
 
Men 75-79 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:32.69    3/4/2007 SHUNSAKU TAKAHIRA, JPN                     
        NATL: N 1:34.93    6/3/2006 JOHN KORTHEUER                             
         PMS: P 1:38.21        2006 Ashley Jones                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           77 AAM-PC               1:43.00    1:44.01  
  2 Stupfel, Norman E         76 WCM-PC               1:50.00    1:45.69  
  3 Galvin, Barry T           75 USF-PC               1:55.00    2:07.08  
 
Men 75-79 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:29.59    3/4/2007 SHUNSAKU TAKAHIRA, JPN                     
        NATL: N 3:32.60   8/15/2004 ROBERT MACDONALD                           
         PMS: P 3:37.64        2006 Ashley Jones                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           77 AAM-PC               3:40.00    3:49.73  
                1:51.39   3:49.73 (1:58.34)                                        
  2 Stupfel, Norman E         76 WCM-PC               3:59.00    4:06.32  
                1:52.49   4:06.32 (2:13.83)                                        
  3 Galvin, Barry T           75 USF-PC               4:30.00    4:59.96  
                2:22.04   4:59.96 (2:37.92)                                        
 
Men 75-79 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 35.66   8/20/2000 FRANK PIEMME, USA                            
        NATL: N 35.66   8/20/2000 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 36.06        2006 Ashley Jones                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           77 AAM-PC                 37.10      39.77  
  2 Grohe, William E          75 USF-PC               1:03.34    1:03.13  
 
Men 75-79 200 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 3:13.53    6/4/2006 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: N 3:13.53    6/4/2006 GRAHAM JOHNSTON                            
         PMS: P 3:24.38        1994 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           77 AAM-PC               3:40.00    3:50.64  
                1:52.62   3:50.64 (1:58.02)                                        
  2 Baker, Donald J           77 SDSM$-ZZ             4:39.90    4:24.13  
                2:16.14   4:24.13 (2:07.99)                                        
 
Men 75-79 400 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 7:17.61    7/2/2006 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: N 7:13.14   8/13/2007 GRAHAM JOHNSTON                            
         PMS: P 7:21.75        1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William E          75 USF-PC               9:51.16   10:15.41  
                2:42.01   5:09.34 (2:27.33)   8:09.43 (3:00.09)  10:15.41 (2:05.98)
 
Men 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 32.73   1/19/2002 B SCHLUERIKE, GER                            
        NATL: N 33.09   5/22/2005 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 36.37        1998 Aldo da Rosa                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hubbard, Donald J         81 SDSM-PC                39.50      38.39  
  2 Motmans, August           81 RINC-PC                48.00      44.71  
 -- Seliber, Joe              83 SMMM-PC              1:00.00         NS  
 
Men 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:17.11   7/21/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        NATL: N 1:18.77   8/15/2005 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 1:23.68        2000 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            80 SMMM-PC              1:49.00    2:08.71  
 
Men 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:03.45   7/16/1995 HIKOJI UEKI, JPN                           
        NATL: N 3:04.65   8/15/2005 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 3:09.70        1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hubbard, Donald J         81 SDSM-PC              3:50.00    3:55.93  
                1:52.98   3:55.93 (2:02.95)                                        
  2 Cunningham, Robert F      81 SMMM-PC              4:20.00    4:13.38  
                1:54.93   4:13.38 (2:18.45)                                        
  3 Schomburg, Richard D      82 USF-PC               5:00.00    4:17.28  
                2:05.25   4:17.28 (2:12.03)                                        
  4 Stupfel, Don L            80 SMMM-PC              4:21.00    5:00.83  
                2:07.90   5:00.83 (2:52.93)                                        
  5 Seliber, Joe              83 SMMM-PC              5:10.00    5:16.30  
                2:28.32   5:16.30 (2:47.98)                                        
 
Men 80-84 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 13:50.05    7/9/1994 NORBERT ARTUS, CAN                        
        NATL: N 14:12.89    7/9/2005 FRANK PIEMME                              
         PMS: P 14:19.22        1999 Ray Taft                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            80 SMMM-PC             19:13.00   22:13.56  
                2:49.67   5:45.70 (2:56.03)   8:45.47 (2:59.77)  11:31.79 (2:46.32)
     14:18.08 (2:46.29)  17:04.52 (2:46.44)  19:44.99 (2:40.47)  22:13.56 (2:28.57)
 -- Seliber, Joe              83 SMMM-PC             22:30.00         NS  
 
Men 80-84 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 26:52.76    7/9/2005 FRANK PIEMME, USA                         
        NATL: N 26:52.76    7/9/2005 FRANK PIEMME                              
         PMS: P 26:52.93        1999 Ray Taft                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            80 SMMM-PC             36:19.00   39:13.34  
                2:22.66   5:00.30 (2:37.64)   7:38.51 (2:38.21)  10:17.77 (2:39.26)
     12:57.55 (2:39.78)  15:33.84 (2:36.29)  18:08.54 (2:34.70)  20:43.86 (2:35.32)
     23:24.28 (2:40.42)  28:42.36 (5:18.08)  31:24.95 (2:42.59)                    
                               36:40.73 ( )  39:13.34 (2:32.61)                    
  2 Schomburg, Richard D      82 USF-PC              42:00.00   40:15.98  
                2:11.64   4:39.98 (2:28.34)   7:15.42 (2:35.44)   9:53.97 (2:38.55)
     12:29.84 (2:35.87)  15:11.52 (2:41.68)  17:48.53 (2:37.01)  20:33.39 (2:44.86)
     23:17.11 (2:43.72)  26:05.59 (2:48.48)  28:59.83 (2:54.24)  31:55.59 (2:55.76)
     34:52.29 (2:56.70)  37:45.31 (2:53.02)  40:15.98 (2:30.67)                    
 
Men 80-84 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 38.41   7/21/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                        
        NATL: N 41.40   6/13/2004 PAUL HUTINGER                                
         PMS: P 42.49        1999 Ray Taft                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Motmans, August           81 RINC-PC                58.00      53.75  
  2 Stupfel, Don L            80 SMMM-PC                55.05      58.34  
  3 Seliber, Joe              83 SMMM-PC              1:12.00    1:25.52  
 
Men 80-84 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:26.97   7/21/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        NATL: N 1:35.36   8/23/1999 RAY TAFT                                   
         PMS: P 1:35.36        1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cunningham, Robert F      81 SMMM-PC              2:25.00    2:04.69  
  2 Stupfel, Don L            80 SMMM-PC              5:03.00    2:18.00  
 
Men 80-84 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:16.82    3/7/2004 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        NATL: N 3:30.76   6/13/2004 PAUL HUTINGER                              
         PMS: P 3:31.36        1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cunningham, Robert F      81 SMMM-PC              5:00.00    4:30.82  
                2:09.71   4:30.82 (2:21.11)                                        
  2 Stupfel, Don L            80 SMMM-PC              4:50.00    5:18.62  
                2:38.75   5:18.62 (2:39.87)                                        
  3 Schomburg, Richard D      82 USF-PC               5:30.00    6:07.20  
                3:03.96   6:07.20 (3:03.24)                                        
  4 Seliber, Joe              83 SMMM-PC              5:40.00    7:26.24  
                3:37.01   7:26.24 (3:49.23)                                        
 
Men 80-84 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 41.68   9/18/2006 TOSHIO TAJIMA, JPN                           
        NATL: N 46.09   8/15/2004 BARTON GREENBERG                             
         PMS: P 48.27        2004 Ed Rudloff                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Motmans, August           81 RINC-PC                58.00      51.79  
  2 Cunningham, Robert F      81 SMMM-PC              1:12.00      55.87  
 
Men 80-84 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:41.02   7/18/2005 TOSHIO TAJIMA, JPN                         
        NATL: N 1:43.74   7/14/2007 AL CRAIG                                   
         PMS: P 1:47.10        1998 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cunningham, Robert F      81 SMMM-PC              2:42.00    2:07.49  
  2 Schomburg, Richard D      82 USF-PC               3:00.00    3:14.57  
 
Men 80-84 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:47.98   3/19/2005 KARL HAUTER, GER                           
        NATL: N 3:47.81   6/23/2007 AL CRAIG                                   
         PMS: P 4:00.64        1998 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cunningham, Robert F      81 SMMM-PC              6:20.00    4:42.18  
                2:16.33   4:42.18 (2:25.85)                                        
  2 Schomburg, Richard D      82 USF-PC               6:30.00    6:35.62  
                3:16.55   6:35.62 (3:19.07)                                        
 
Men 80-84 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 40.92   8/15/2005 FRANK PIEMME, USA                            
        NATL: N 40.65   5/22/2005 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 42.89        1999 Ray Taft                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hubbard, Donald J         81 SDSM-PC                58.00      56.73  
  2 Motmans, August           81 RINC-PC              1:08.00      58.45  
 
Men 80-84 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:45.50    8/7/2006 THOMAS MAINE, USA                          
        NATL: N 1:45.50   8/10/2006 THOMAS MAINE                               
         PMS: P 1:58.01        1998 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hubbard, Donald J         81 SDSM-PC              2:20.00    2:18.17  
 
Men 80-84 200 LC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 3:32.82  10/22/2005 JAN ZIEGLER, CZE                           
        NATL: N 3:34.94   8/15/2005 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 3:43.19        2000 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hubbard, Donald J         81 SDSM-PC              5:55.00    4:58.18  
                2:36.96   4:58.18 (2:21.22)                                        
 
Men 90-94 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 40.72   8/11/2003 WOODY BOWERSOCK, USA                         
        NATL: N 39.19   6/23/2003 WOODY BOWERSOCK                              
         PMS: P 55.68        2004 Jim Triolo                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Walter L          90 RINC-PC              1:12.00    1:12.95  
 
Men 90-94 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:38.05   9/24/2006 GORO KOBAYASHI, JPN                        
        NATL: N 1:43.22   8/11/2003 WOODY BOWERSOCK                            
         PMS: P 2:07.43        2004 Jim Triolo                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Walter L          90 RINC-PC              2:45.00    2:47.01  
 
Men 90-94 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W   57.20   9/25/2005 HIROMU YOSHIMOTO, JPN                      
        NATL: N 1:01.64   6/10/2007 BRUD CLEAVELAND                            
         PMS: P 1:16.01        1995 Al Kallunki                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Walter L          90 RINC-PC              1:35.00    1:36.39  
 
Men 90-94 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:15.43   9/19/2005 HIROMU YOSHIMOTO, JPN                      
        NATL: N 2:28.24   6/10/2007 BRUD CLEAVELAND                            
         PMS: P 3:07.51        1995 Al Kallunki                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Walter L          90 RINC-PC              3:35.00    3:26.21  
 
Men 90-94 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 5:17.47   7/18/2005 HIROMU YOSHIMOTO, JPN                      
        NATL: N 5:55.72    8/5/2007 BRUD CLEVELAND                             
         PMS: P 6:53.87        1995 Al Kallunki                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Walter L          90 RINC-PC              7:45.00    7:38.83  
                3:41.68   7:38.83 (3:57.15)                                        
 
Women 72-99 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:31.84   5/28/1995 SANTA CLARA                                
                         J MILLARD, A WATKINS, L VIALE, K LAMMERS          
         PMS: P 4:31.84        1995 SANTA CLARA SWIM CLUB                      
                         Millard, Watkins, Viale, Lammers                  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University OF San Francisco MA-PC  'A'            4:30.00    4:24.38N 
     1) Huang, Chelsea W20              2) Kropp, Julia F W22             
     3) Miller, Molly K W24             4) Huang, Jessica W24             
                1:03.00   2:13.00 (1:10.00)   3:20.73 (1:07.73)   4:24.38 (1:03.65)
 
Women 72-99 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:12.59   8/23/1992 UNIV SAN FRAN                              
                         C HINSHAW, J HAUER, N EFFA, B WICKLUND            
         PMS: P 2:12.59        1992 UNIV. OF SAN FRANCISCO                     
                         Hinshaw, Hauer, Effa, Wicklund                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University OF San Francisco MA-PC  'A'            2:10.00    2:15.92  
     1) Kropp, Julia F W22              2) Miller, Molly K W24            
     3) Huang, Chelsea W20              4) Huang, Jessica W24             
                1:16.10     2:15.92 (59.82)                                        
 -- Svam-PC  'A'                                      4:26.99         NS  
     1) Barrus, Kaydi W23               2) Shaghaghi, Parissa W23         
     3) Gracia, Kristeen L W21          4) Henry, Kristen W21             
 
Women 100-119 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:27.60   8/11/2002 NOVA                                       
                         D DEALVA, M LUCAS, F PETERSEN, G HICKMAN          
         PMS: P 4:27.84        1992 DAVIS AQUATIC MASTERS                      
                         Chichester, Beaty, McCord, Norris                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santa Cruz Masters Aquatics-PC  'A'               4:40.00    4:42.09  
     1) Carney, Monica W26              2) Robnett, Rachael D W23         
     3) Hertzer, Cynthia J W39          4) Ikenata, Mariko W25            
                1:09.23   2:15.14 (1:05.91)   3:33.96 (1:18.82)   4:42.09 (1:08.13)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'            4:30.00    4:51.72  
     1) Liu, Ouida W28                  2) O'Leary, Erin S W26            
     3) Nishimoto, Iris A W27           4) Belliveau, Adrienne C W24      
                1:15.19   2:27.13 (1:11.94)   3:38.69 (1:11.56)   4:51.72 (1:13.03)
  3 University OF San Francisco MA-PC  'B'            5:20.00    5:22.91  
     1) Nishimoto, Amber D W30          2) Perry, Rachel L W28            
     3) Lim, Heather L W25              4) Tilds, Katrina W31             
                1:19.61   2:47.40 (1:27.79)   4:00.98 (1:13.58)   5:22.91 (1:21.93)
 
Women 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:04.99   10/8/2006 GOLD RUSH      -JPN                        
                         N SHIRATA, M MASEDA, A YAMAMOTO, M OKUHARA        
        NATL: N 2:06.67   8/28/1988 HOLMES                                     
                         BETH MAUER, DEB WALKER, TISH BUCHER, MARY HOLMES  
         PMS: P 2:05.68        2006 THE OLYMPIC CLUB                           
                         Diamond, von Hartitzsch, Dorr, Lyons              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University OF San Francisco MA-PC  'A'            2:33.00    2:26.10  
     1) Liu, Ouida W28                  2) O'Leary, Erin S W26            
     3) Belliveau, Adrienne C W24       4) Nishimoto, Iris A W27          
                1:18.40   2:26.10 (1:07.70)                                        
  2 University OF San Francisco MA-PC  'B'            2:43.00    2:37.38  
     1) Nishimoto, Amber D W30          2) Churchill, Marisa L W32        
     3) Lim, Heather L W25              4) Tilds, Katrina W31             
                1:25.30   2:37.38 (1:12.08)                                        
 
Women 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:17.94   7/31/1994 STANFORD                                   
                         M MCKINNEY, C CHICHESTER, D OGIER, K SHIBUYA      
         PMS: P 4:17.94        1994 STANFORD MASTERS                           
                         McKinney, Chichester, Ogier, Shibuya              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 The Olympic Club-PC  'A'                          4:14.00    4:23.86  
     1) Willey, Kris B W26              2) Welting, Laureen W43           
     3) Meyer, Marguerite W49           4) Guzman, Shanna L W32           
                1:03.04   2:06.09 (1:03.05)   3:17.60 (1:11.51)   4:23.86 (1:06.26)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'            4:35.00    4:39.11  
     1) Eskilson, Suzanne M W32         2) Cairns, Christina M W30        
     3) Labusch, Meike M W36            4) Braisted, Melissa M W36        
                1:08.75                             3:24.99 ( )   4:39.11 (1:14.12)
  3 University OF San Francisco MA-PC  'B'            5:45.00    5:13.54  
     1) Baidwan, Pinder R W41           2) Harrington, Diana J W36        
     3) Bryant, Lynn L W36              4) Edler, Monica K W36            
                1:34.47   2:53.47 (1:19.00)   4:05.94 (1:12.47)   5:13.54 (1:07.60)
 
Women 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:04.02    8/8/2006 GOLDRUSH       -JPN                        
                         N SHIRATA, M OKUHARA, C SAITO, Y OZAWA            
        NATL: N 2:04.19   8/23/1998 GOLD                                       
                         B GARDNER, S GEYER, T MOLL, J HERRINGTON          
         PMS: P 2:10.50        2006 WALNUT CREEK MASTERS                       
                         Zamanian, Salcedo, Hanley, Ghiggeri               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      2:24.00    2:28.34  
     1) Judkins, Tania D W31            2) Burch, Katie E W31             
     3) Haack, Angela R W34             4) Pietras, Gina E W33            
                1:24.93   2:28.34 (1:03.41)                                        
  2 University OF San Francisco MA-PC  'C'            4:35.00    2:30.63  
     1) Labusch, Meike M W36            2) Braisted, Melissa M W36        
     3) Eskilson, Suzanne M W32         4) Cairns, Christina M W30        
                1:23.28   2:30.63 (1:07.35)                                        
  3 Davis Aquatic Masters-PC  'A'                     2:51.00    2:35.70  
     1) Alden, Jennifer N W29           2) David, Nicole W40              
     3) Chow, Jackie I W30              4) Greasby, Tamara A W26          
                1:24.20   2:35.70 (1:11.50)                                        
  4 University OF San Francisco MA-PC  'B'            2:50.00    2:45.04  
     1) Baidwan, Pinder R W41           2) Bryant, Lynn L W36             
     3) Harrington, Diana J W36         4) Edler, Monica K W36            
                1:29.83   2:45.04 (1:15.21)                                        
 -- University OF San Francisco MA-PC  'A'                 NT         NS  
 
Women 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:23.44    8/5/2001 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, J MARR, J BUYS, C KRATTLI        
         PMS: P 4:33.74        2006 WALNUT CREEK MASTERS                       
                         Santos, Curran, McNamara, Roemer                  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University OF San Francisco MA-PC  'A'            6:00.00    5:15.69  
     1) Stern, Zjill P W44              2) Ask, Julie A W40               
     3) Dornan, Gwen A W45              4) Dunn, Ann L W44                
                1:14.13   2:38.51 (1:24.38)   3:54.71 (1:16.20)   5:15.69 (1:20.98)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'B'            8:00.00    6:50.47  
     1) Dunn, Audrey J W55              2) Andrews, Elizabeth W44         
     3) Huckabay, Emma L W53            4) Lynch, Anna W32                
                1:42.47   3:15.34 (1:32.87)   5:17.02 (2:01.68)   6:50.47 (1:33.45)
 -- Modesto Area Aquatic Club-PC  'A'                 5:28.00         DQ  
     1) Sandner, Kathy J W52            2) Focha, Teresa M W47            
     3) Servas, Karen A W47             4) Goodridge, Beth E W35          
                1:25.26   3:00.59 (1:35.33)   4:20.05 (1:19.46)        DQ (1:07.62)
 
Women 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:04.75    8/8/2006 TEAM TYR       -USA                        
                         J STEIN, S VON DER LIPPE, B CLEARY, C SAPPEY      
        NATL: N 2:04.75    8/8/2006 TEAM TYR                                   
                         J STEIN, S VON DER LIPPE, B CLEARY, C SAPPEY      
         PMS: P 2:09.95        2006 STANFORD MASTERS                           
                         Smith, Gelman, Worden, Still                      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 The Olympic Club-PC  'A'                          2:18.44    2:21.98  
     1) Guzman, Shanna L W32            2) Willey, Kris B W26             
     3) Welting, Laureen W43            4) Felton, Anezka G W60           
                1:12.08   2:21.98 (1:09.90)                                        
  2 Santa Rosa Masters-PC  'A'                        2:40.00    2:36.22  
     1) Hafner, Hilary R W48            2) Beissmann-Curtin, Becky E W35  
     3) Beal, Laura A W43               4) Coffee, Cassandra S W47        
                1:21.14   2:36.22 (1:15.08)                                        
  3 University OF San Francisco MA-PC  'B'            2:50.00    2:45.02  
     1) Stern, Zjill P W44              2) Andrews, Elizabeth W44         
     3) Dornan, Gwen A W45              4) Dunn, Ann L W44                
                1:30.36   2:45.02 (1:14.66)                                        
  4 Modesto Area Aquatic Club-PC  'A'                 6:30.00    2:55.53  
     1) Goodridge, Beth E W35           2) Sandner, Kathy J W52           
     3) Servas, Karen A W47             4) Focha, Teresa M W47            
                1:33.27   2:55.53 (1:22.26)                                        
  5 University OF San Francisco MA-PC  'A'            4:30.00    4:12.96  
     1) Huckabay, Emma L W53            2) Lynch, Anna W32                
     3) Dunn, Audrey J W55              4) Ask, Julie A W40               
                1:49.80   4:12.96 (2:23.16)                                        
 
Women 200-239 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:45.18   7/10/2005 GOLD COAST                                 
                         C DEVANNEY, A LABORWIT, D CAVANAUGH, P MCDONNELL  
         PMS: P 5:03.38        2006 WALNUT CREEK MASTERS                       
                         Brittingham, Benjamin, Landers, Crittenden        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santa Rosa Masters-PC  'A'                        5:40.00    5:05.56  
     1) Hafner, Hilary R W48            2) Jaubert, Leslie M W50          
     3) Swain, Deborah L W58            4) Terhorst, Hermine M W50        
                1:16.57                             3:50.91 ( )   5:05.56 (1:14.65)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'            5:40.00    5:29.97  
     1) Huang, Cathy E W53              2) Saal, Mary J W55               
     3) Burrell, Grendel S W57          4) Ogilvie, Carol M W53           
                1:22.68   2:50.74 (1:28.06)   4:14.02 (1:23.28)   5:29.97 (1:15.95)
  3 Rolling Hills Mud Sharks-PC  'A'                  5:40.00    5:53.90  
                                2:42.77 ( )   5:53.90 (3:11.13)                    
 
Women 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:15.21    8/8/2006 WALNUT CREEK   -USA                        
                         P LANDERS, L CRITTENDEN, S HEIM-BOWEN, R BRITTINGH
        NATL: N 2:15.21    8/8/2006 WALNUT CREEK                               
                         P LANDERS, L CRITTENDEN, S HEIM-BOWEN, R BRITTINGH
         PMS: P 2:15.21        2006 WALNUT CREEK MASTERS                       
                         Landers, Crittenden, Heim-Bowen, Tukua            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      2:40.00    2:35.95  
     1) Weber, Debbie W56               2) Alexander, Martha A W59        
     3) Santos, Debbie M W40            4) Brittingham, Regina W57        
                1:24.01   2:35.95 (1:11.94)                                        
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'            2:50.00    2:55.17  
     1) Ogilvie, Carol M W53            2) Burrell, Grendel S W57         
     3) Huang, Cathy E W53              4) Saal, Mary J W55               
                1:37.44   2:55.17 (1:17.73)                                        
  3 Rolling Hills Mud Sharks-PC  'A'                  2:50.00    2:55.89  
     1) Tevis, Maggie H W60             2) Lepinski, Cokie W49            
     3) Bowden, Laurel D W52            4) Fornage, Julia A W47           
                1:35.17   2:55.89 (1:20.72)                                        
 
Women 240-279 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 5:23.71    8/1/1999 DC MASTERS                                 
                         B ZAREMSKI, J BRUNER, B SCHREINER, B FRID         
         PMS: P 5:59.06        2006 THE OLYMPIC CLUB                           
                         Meyer, Quinn, Stretch, Christensen                
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University OF San Francisco MA-PC  'A'            8:30.00    7:55.15  
     1) Allen, Susan J W64              2) Yen, Jane N W60                
     3) Nakell, Linda C W57             4) Campbell, Martha C W60         
                1:25.51   3:28.74 (2:03.23)   5:42.41 (2:13.67)   7:55.15 (2:12.74)
 
Women 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:33.01   6/18/2006 SPENCER        -GBR                        
                         J BROWN, D FORD, A HEATH, J HOWARD-JONES          
        NATL: N 2:33.52    8/8/2006 SAN DIEGO                                  
                         B JORDAN, A WILLIAMS, K PIPES-NEILSEN, J MARR     
         PMS: P 3:00.66        1992 WALNUT CREEK MASTERS                       
                         Jordan, Pisciotta, Alexander, Barabash            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis Aquatic Masters-PC  'A'                     3:53.00    3:29.51  
     1) Westergaard, Leslie M W65       2) Norris, Roswita D W66          
     3) Dugan, Betty L W67              4) Munn, Susan L W70              
                1:57.47   3:29.51 (1:32.04)                                        
  2 University OF San Francisco MA-PC  'B'            5:10.00    4:04.89  
     1) Campbell, Martha C W60          2) Nakell, Linda C W57            
     3) Allen, Susan J W64              4) Yen, Jane N W60                
                2:29.43   4:04.89 (1:35.46)                                        
 -- University OF San Francisco MA-PC  'A'            8:00.00         DQ  
     1) Allen, Mary A W76               2) Hagiwara, Tanako W70           
     3) Delaney, Barbara B W62          4) Rose, Polly W66                
                2:48.34        DQ (2:17.21)                                        
 
Women 280-319 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 6:38.60    8/1/2004 SAN DIEGO                                  
                         B JORDAN, A PIPES, D SILVA, J LITTLE              
         PMS: P 7:08.07        2002 WALNUT CREEK MASTERS                       
                         Monroe, Alexander, McMillan, Hirsch               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University OF San Francisco MA-PC  'A'           13:00.00    9:14.61  
     1) Allen, Mary A W76               2) Bensu, Janet L W76             
     3) Delaney, Barbara B W62          4) Hagiwara, Tanako W70           
                2:39.15                             7:24.57 ( )   9:14.61 (1:50.04)
 
Men 72-99 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:42.66   7/18/1999 GREATER INDIANA                            
                         B CHRISTOFFEL, G COMER, D PETTE, A DAWKINS        
         PMS: P 3:53.22        1994 DAVIS AQUATIC MASTERS                      
                         Hoftyzer, Nabeta, Collins, Mounts                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University OF San Francisco MA-PC  'A'            3:55.00    3:57.59  
     1) Chan, Alden J M18               2) Lucchio, Matthew J M24         
     3) Tam, Billy W M22                4) Konovalov, Artom M20           
                1:01.19     1:58.13 (56.94)   3:57.59 (1:59.46)                    
  2 University OF San Francisco MA-PC  'B'            4:19.00    4:18.10  
     1) Dolar, Kevin I M21              2) Litvak, Igor M23               
     3) Lee, Brandon C M19              4) Pankov, Alex M18               
                1:01.77                             3:14.51 ( )   4:18.10 (1:03.59)
 
Men 72-99 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:49.35   8/27/1995 OLYMPIC CLUB                               
                         M COLLEY, J PATRICK, B BUDNEY, G LARSON           
         PMS: P 1:49.35        1996 THE OLYMPIC CLUB                           
                         Colley, Patrick, Budney, Larson                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University OF San Francisco MA-PC  'A'            1:52.00    1:59.21  
     1) Pankov, Alex M18                2) Dolar, Kevin I M21             
     3) Konovalov, Artom M20            4) Chan, Alden J M18              
                1:04.20     1:59.21 (55.01)                                        
  2 University OF San Francisco MA-PC  'B'            2:10.00    2:07.14  
     1) Tam, Billy W M22                2) Loey, Jared L M20              
     3) Lee, Brandon C M19              4) Lucchio, Matthew J M24         
                1:07.17     2:07.14 (59.97)                                        
 -- Svam-PC  'A'                                      4:24.99         NS  
     1) Recta, Justin A M21             2)                                
     3) Rianda, Kamaron M21             4) Best, Matthew B M34            
 
Men 100-119 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:39.63   5/29/1994 SANTA CLARA                                
                         S MARINIUK, J PARRACK, M MOORE, F MORTENSEN       
         PMS: P 3:39.63        1994 SANTA CLARA SWIM CLUB                      
                         Mariniuk, Parrack, Moore, Mortensen               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University OF San Francisco MA-PC  'A'            3:58.00    4:00.22  
     1) Hewitt, Benjamin A M25          2) Lancara, Matt P M28            
     3) El-Hajj, Jeff B M24             4) Herman, David R M25            
                1:00.32     1:59.40 (59.08)   3:01.32 (1:01.92)     4:00.22 (58.90)
 
Men 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:44.60   5/14/2005 MOBI DICK      -BRA                        
                         J SUMIDA, L DEFRANCA, E FISCHER, P HORST          
        NATL: N 1:48.46   8/20/1990 HOUSTONION CLUB                            
                         C BRITT, D PUTTERMAN, R KILLEEN, J PRINGLE        
         PMS: P 1:49.60        2006 THE OLYMPIC CLUB                           
                         Holsman, Wanie, Brown, Greenwood                  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University OF San Francisco MA-PC  'A'            2:03.00    2:03.98  
     1) Herman, David R M25             2) Hewitt, Benjamin A M25         
     3) Lancara, Matt P M28             4) El-Hajj, Jeff B M24            
                1:07.69     2:03.98 (56.29)                                        
 
Men 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:39.60    7/3/2005 TYR                                        
                         R SAEGER, B HIBBARD, M RUFFNER, D WEGNER          
         PMS: P 3:44.37        2006 THE OLYMPIC CLUBI                          
                         Wanie, Davie, Gaggero, Larson                     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University OF San Francisco MA-PC  'A'            3:57.00    4:05.14  
     1) Harrington, Matt M37            2) Speyer, Gabriel D M35          
     3) Marshall, John P M39            4) Sway, David A M35              
                1:04.66     2:03.62 (58.96)   3:05.29 (1:01.67)     4:05.14 (59.85)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'B'            4:10.00    4:23.51  
     1) Pizzo, Jeff J M31               2) Galvin, Christopher Joh M39    
     3) Watanabe, Jun M32               4) YU, Aaron J M33                
                1:07.93   2:15.61 (1:07.68)   3:17.01 (1:01.40)   4:23.51 (1:06.50)
  3 Santa Cruz Masters Aquatics-PC  'A'               4:18.00    4:30.56  
     1) Ubaldi, Lorenzo M27             2) Gersh, Andrew J M29            
     3) Kaneko, Takeshi S M35           4) Lichtenwalter, Brian J M42     
                1:03.50   2:27.73 (1:24.23)   3:28.01 (1:00.28)   4:30.56 (1:02.55)
 
Men 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:47.09   7/10/2005 DDS MILANO     -ITA                        
                         G TIANO, A AGOSTINONE, F MARCHESI, M SAVINO       
        NATL: N 1:48.58    8/8/2006 TEAM TYR                                   
                         J COMMINGS, M RUFFNER, B HIBBARD, M EISENHUTH     
         PMS: P 1:49.98        2006 WALNUT CREEK MASTERS                       
                         Jones, Santos, Rendic, Brown                      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santa Cruz Masters Aquatics-PC  'A'               2:14.00    2:05.35  
     1) Lichtenwalter, Brian J M42      2) Kaneko, Takeshi S M35          
     3) Caballero, Julian M30           4) Ubaldi, Lorenzo M27            
                1:07.45     2:05.35 (57.90)                                        
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'            1:58.00    2:07.79  
     1) Connolly, Darrin T M37          2) Chappell, Matthew D M44        
     3) Harrington, Matt M37            4) Marshall, John P M39           
                1:10.18     2:07.79 (57.61)                                        
  3 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      2:20.00    2:10.48  
     1) Nonaka, Andy J M29              2) Jansen, Martin A M49           
     3) Rendic, Dikan M37               4) Smrz, Paul M26                 
                1:14.46     2:10.48 (56.02)                                        
  4 University OF San Francisco MA-PC  'B'            2:17.00    2:14.19  
     1) MC Sweeney, Brian P M41         2) Sway, David A M35              
     3) Watanabe, Jun M32               4) YU, Aaron J M33                
                1:15.25     2:14.19 (58.94)                                        
 
Men 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:47.67    6/4/2006 ARIZONA MASTERS                            
                         S MENCKE, B ROTH, D FERNANDEZ, J UTSCH            
         PMS: P 3:52.36        2002 SF TSUNAMI                                 
                         Glaser, Fitzgibbons, McDermott, Oakes             
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santa Rosa Masters-PC  'A'                        4:10.00    4:19.17  
     1) Morales, John R M50             2) Foreaker, Don C M56            
     3) Cardineau, Yan M40              4) Stone, Ethan P M31             
                1:05.04   2:15.64 (1:10.60)   3:21.09 (1:05.45)     4:19.17 (58.08)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'            4:09.00    4:25.91  
     1) Frentsos, Paul J M47            2) Connolly, Darrin T M37         
     3) Henning, Mel H M43              4) Csillik, Lajos G M40           
                1:06.00   2:21.17 (1:15.17)   3:22.26 (1:01.09)   4:25.91 (1:03.65)
  3 Mountain View Masters-PC  'A'                     4:40.00    4:32.18  
     1) Lanterman, Scott J M43          2) Van Lue, Stephen J M47         
     3) Hoxsie, Bob M50                 4) Campbell, Chris M47            
                1:09.53   2:14.58 (1:05.05)   3:23.50 (1:08.92)   4:32.18 (1:08.68)
 
Men 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:47.72    8/8/2006 TEAM TYR       -USA                        
                         R SAEGER, G RHODENBAUGH, P SMITH, J SMITH         
        NATL: N 1:47.72    8/8/2006 TEAM TYR                                   
                         R SAEGER, G RHODENBAUGH, P SMITH, J SMITH         
         PMS: P 1:52.30        2006 STANFORD MASTERS                           
                         Gould, Scottoline, Phelan, Lundberg               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University OF San Francisco MA-PC  'A'            2:01.00    2:08.83  
     1) Frentsos, Paul J M47            2) Ewing, Jack M48                
     3) Csillik, Lajos G M40            4) Speyer, Gabriel D M35          
                1:10.12     2:08.83 (58.71)                                        
  2 Manatee Aquatic Masters, Inc.-PC  'A'             2:07.50    2:09.50  
     1) Heath, Robert H M51             2) Finney, Peter C M41            
     3) Fernandez, Carlos A M39         4) Upshaw, Bob B M59              
                1:07.99   2:09.50 (1:01.51)                                        
  3 Santa Rosa Masters-PC  'A'                        2:10.00    2:15.24  
     1) Foreaker, Don C M56             2) Stone, Ethan P M31             
     3) Cardineau, Yan M40              4) Morales, John R M50            
                1:12.37   2:15.24 (1:02.87)                                        
  4 Mountain View Masters-PC  'A'                     2:16.00    2:16.13  
     1) Hoxsie, Bob M50                 2) Van Lue, Stephen J M47         
     3) MC Donald, Emeric J M46         4) Campbell, Chris M47            
                1:16.19     2:16.13 (59.94)                                        
 
Men 200-239 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:00.31   7/17/2005 NCMS                                       
                         R SCHMITZ, T DIMSDALE, J KLEIN, D GILCHRIST       
         PMS: P 4:05.72        1994 LOS ALTOS MASTERS                          
                         Gray, Cazalet, James, Proebsting                  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santa Rosa Masters-PC  'A'                        4:18.00    4:15.12  
     1) Schenstrom, Warren M51          2) Sterne, Erik A M56             
     3) Hale, Dave M53                  4) Carr, Mike W M48               
                  59.09   4:15.12 (3:16.03)                                        
  2 Rolling Hills Mud Sharks-PC  'A'                  4:13.50    4:18.06  
                1:03.56   2:05.20 (1:01.64)   3:15.32 (1:10.12)   4:18.06 (1:02.74)
  3 University OF San Francisco MA-PC  'A'            4:47.00    5:03.09  
     1) Ford, Kent P M54                2) Sapirstein, Julian B M59       
     3) Moore, Michael W M58            4) Mantey, Arthur W M52           
                1:15.67   2:23.34 (1:07.67)   3:53.58 (1:30.24)   5:03.09 (1:09.51)
  4 University OF San Francisco MA-PC  'B'            5:55.00    5:33.78  
     1) Mitchell, David M51             2) Ewing, Jack M48                
     3) Morgan, Jonathan G M54          4) Boreyko, Valeriy A M55         
 
Men 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:50.83    8/8/2006 COLORADO       -USA                        
                         S WOOD, J GROSELLE, T HEDRICK, R ABRAHAMS         
        NATL: N 1:50.83    8/8/2006 COLORADO                                   
                         S WOOD, J GROSELLE, T HEDRICK, R ABRAHAMS         
         PMS: P 1:57.72        2005 ROLLING HILLS MUDSHARKS                    
                         Djang, Rider, Adkison, van Boer                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tam-PC  'A'                                       2:08.50    2:07.47  
     1) Burns, Richard M65              2) Benson, Keith M35              
     3) Meyerhoff, Rick D M61           4) Holt, Tate M57                 
                1:07.70     2:07.47 (59.77)                                        
  2 Rolling Hills Mud Sharks-PC  'A'                  2:10.50    2:11.71  
     1) Van Boer, Eric D M54            2) Ericsson, Ken C M48            
     3) Ross, Duncan M43                4) Davis, Don M M64               
                1:09.01   2:11.71 (1:02.70)                                        
  3 Santa Rosa Masters-PC  'A'                        2:12.00    2:12.19  
     1) Carr, Mike W M48                2) Sterne, Erik A M56             
     3) Schenstrom, Warren M51          4) Hale, Dave M53                 
                1:12.78     2:12.19 (59.41)                                        
  4 University OF San Francisco MA-PC  'A'            2:35.00    2:28.35  
     1) Ford, Kent P M54                2) Mitchell, David M51            
     3) Mantey, Arthur W M52            4) Boreyko, Valeriy A M55         
                1:20.45   2:28.35 (1:07.90)                                        
  5 University OF San Francisco MA-PC  'B'            3:15.00    3:00.97  
     1) Perez, Peter J M52              2) Gonzalez, Ernesto T M40        
     3) Bortman, Henry (Camo) M58       4) Morgan, Jonathan G M54         
                1:28.41   3:00.97 (1:32.56)                                        
 
Men 240-279 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:23.06   7/15/2001 GOST                                       
                         Y OYAKAWA, P VAN DIJK, D QUIGGIN, J GROSELLE      
         PMS: P 4:41.85        2006 WALNUT CREEK MASTERS                       
                         Burr, Smyers, Lane, De Lacy                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University OF San Francisco MA-PC  'A'            5:55.00    5:59.16  
     1) Dahlin, Duke A M60              2) Wiscomb, Lance M63             
     3) Freeman, Dale C M65             4) Bortman, Henry (Camo) M58      
                1:10.59   2:38.30 (1:27.71)   4:22.84 (1:44.54)   5:59.16 (1:36.32)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'B'            7:30.00    6:34.29  
     1) Morey, George B M66             2) Tosta, Elmer M60               
     3) Mansfield, Peter M64            4) Perez, Peter J M52             
                1:54.16   3:26.48 (1:32.32)   5:02.13 (1:35.65)   6:34.29 (1:32.16)
 
Men 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:04.87    8/8/2006 OLYMPIC CLUB   -USA                        
                         TIM BIRNIE, ROBERT STRAND, JAMES ELDER, BILL DICK 
        NATL: N 2:04.87    8/8/2006 OLYMPIC CLUB                               
                         TIM BIRNIE, ROBERT STRAND, JAMES ELDER, BILL DICK 
         PMS: P 2:04.87        2006 THE OLYMPIC CLUB                           
                         Birnie, Strand, Elder, Dick                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuolumne County Aquatic Master-PC  'A'            2:45.00    2:33.87  
     1) Todd, Richard T M66             2) Fairfield, Paul L M58          
     3) Daniels, Larry N M63            4) Fairfield, David M M69         
                1:25.82   2:33.87 (1:08.05)                                        
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'            3:16.00    2:59.80  
     1) Dahlin, Duke A M60              2) Morey, George B M66            
     3) Wiscomb, Lance M63              4) Sapirstein, Julian B M59       
                1:39.80   2:59.80 (1:20.00)                                        
 
Men 280-319 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 5:06.44    7/9/2006 GOLD COAST                                 
                         C CAVANAUGH, B DYKSTRA, A RAPPERPORT, D MCINTYRE  
         PMS: P 5:39.90        2006 WALNUT CREEK MASTERS                       
                         Perilman, Haworth, Stupfel, Morner                
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      6:40.00    5:42.99  
     1) Mayo, Robert W M75              2) Morner, Stan F M74             
     3) Perilman, Jim E M69             4) Stupfel, Norman E M76          
                1:21.79   2:45.53 (1:23.74)   4:15.11 (1:29.58)   5:42.99 (1:27.88)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'            8:10.00    6:25.22  
     1) Andrews, Bryan W M57            2) Kline, Howard J M76            
     3) Dracup, John A M74              4) Osborne, Daniel R M74          
                1:30.95   3:33.73 (2:02.78)   4:47.64 (1:13.91)   6:25.22 (1:37.58)
  3 University OF San Francisco MA-PC  'B'            7:10.00    7:00.50  
     1) Grohe, William E M75            2) Galvin, Barry T M75            
     3) Fleming, Jack C M73             4) Schomburg, Richard D M82       
                1:42.24   3:20.26 (1:38.02)   5:03.68 (1:43.42)   7:00.50 (1:56.82)
  4 Smmm-PC  'A'                                      5:50.00    7:54.59  
     1) Seliber, Joe M83                2) Stupfel, Don L M80             
     3) Cunningham, Robert F M81        4) Panko, Stanley E M70           
                2:21.11                             4:32.41 ( )   7:54.59 (3:22.18)
 
Men 280-319 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:21.46    8/8/2006 N CAROLINA     -USA                        
                         C MITCHELL, J KORTHEUER, R KITCHELL, J CLARK      
        NATL: N 2:21.46    8/8/2006 N CAROLINA                                 
                         C MITCHELL, J KORTHEUER, R KITCHELL, J CLARK      
         PMS: P 2:30.15        2006 WALNUT CREEK MASTERS                       
                         Brown, Perilman, Bledsoe, Stupfel                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      2:31.00    2:34.86  
     1) Galine, Donald L M63            2) Perilman, Jim E M69            
     3) Haworth, A Emory M72            4) Stupfel, Norman E M76          
                1:21.14   2:34.86 (1:13.72)                                        
  2 University OF San Francisco MA-PC  'B'            6:30.00    3:21.79  
     1) Grohe, William E M75            2) Galvin, Barry T M75            
     3) Fleming, Jack C M73             4) Schomburg, Richard D M82       
                1:46.84   3:21.79 (1:34.95)                                        
  3 University OF San Francisco MA-PC  'A'            2:10.00    3:26.51  
     1) Andrews, Bryan W M57            2) Dracup, John A M74             
     3) Osborne, Daniel R M74           4) Kline, Howard J M76            
                1:38.78   3:26.51 (1:47.73)                                        
  4 Smmm-PC  'A'                                      4:00.00    3:26.52  
     1) Stupfel, Don L M80              2) Cunningham, Robert F M81       
     3) Panko, Stanley E M70            4) Leuten, Bob M65                
                1:56.89   3:26.52 (1:29.63)                                        
 
Mixed 72-99 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:48.50   8/23/1992 UNIV SAN FRAN                              
                         C HINSHAW, G YANG, J HAUER, A GELLER              
         PMS: P 1:48.50        1992 UNIV. OF SAN FRANCISCO                     
                         Hinshaw, Yang, Hauer, Geller                      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University OF San Francisco MA-PC  'A'            1:52.00    1:51.72  
     1) Huang, Chelsea W20              2) Schallert, Lia B W18           
     3) Konovalov, Artom M20            4) Chan, Alden J M18              
                1:00.25     1:51.72 (51.47)                                        
  2 University OF San Francisco MA-PC  'B'            2:05.00    1:59.61  
     1) Belliveau, Adrienne C W24       2) Tam, Billy W M22               
     3) Lim, Heather L W25              4) Dolar, Kevin I M21             
                  59.37   1:59.61 (1:00.24)                                        
  3 Svam-PC  'A'                                      2:22.00    2:14.36  
     1) Barrus, Kaydi W23               2) Shaghaghi, Parissa W23         
     3) Gracia, Kristeen L W21          4) Recta, Justin A M21            
                1:10.70   2:14.36 (1:03.66)                                        
 
Mixed 72-99 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 9:13.51   7/31/1994 DAVIS AQUATIC                              
                         D MOUNTS, C SCHULTZ, E WOODS, B NABETA            
         PMS: P 9:13.51        1994 DAVIS AQUATIC MASTERS                      
                         Mounts, Schultz, Woods, Nabeta                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University OF San Francisco MA-PC  'A'            9:20.00    9:21.53  
     1) Konovalov, Artom M20            2) Belliveau, Adrienne C W24      
     3) Huang, Chelsea W20              4) Lucchio, Matthew J M24         
                1:02.33   2:11.65 (2:11.65)   4:45.77 (2:34.12)   5:01.21 (2:49.56)
                          7:08.83 (2:07.62)   8:12.07 (1:03.24)   9:21.53 (2:12.70)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'B'           10:10.00   10:34.51  
     1) Tam, Billy W M22                2) Perry, Rachel L W28            
     3) Liu, Ouida W28                  4) Chan, Alden J M18              
                1:05.00   2:28.21 (2:28.21)   3:57.21 (1:29.00)   5:30.48 (3:02.27)
        5:46.84 (16.36)   6:49.18 (1:18.70)   9:18.90 (2:29.72)  10:34.51 (3:45.33)
 
Mixed 72-99 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:36.72   6/15/1991 UNIV SAN FRAN                              
                         C HINSHAW, J DEARBORN, D PANZICA, J HAUER         
         PMS: P 4:36.72        1991 UNIV. OF SAN FRANCISCO                     
                         Hinshaw, Dearborn, Panzica, Hauer                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University OF San Francisco MA-PC  'A'            4:40.00    4:58.41  
     1) Cleary, Colleen W20             2) Dolar, Kevin I M21             
     3) Schallert, Lia B W18            4) Chan, Alden J M18              
                1:22.77   2:40.27 (1:17.50)   4:58.41 (2:18.14)                    
  2 University OF San Francisco MA-PC  'B'            4:54.00    5:03.62  
     1) Belliveau, Adrienne C W24       2) Lee, Brandon C M19             
     3) Konovalov, Artom M20            4) Groat, Catherine E W27         
                2:34.60                             3:36.51 ( )   5:03.62 (1:27.11)
 
Mixed 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:41.66   7/17/2006 OAHU CLUB      -JPN                        
                         K KAWAMOTO, I MAEDA, H MATSUDA, S ITO             
        NATL: N 1:43.30    8/8/2006 OLYMPIC CLUB                               
                         T HOLSMAN, M VON HARTITZSCH, N TAMAYO, S GREENWOOD
         PMS: P 1:43.30        2006 THE OLYMPIC CLUB                           
                         Holsman, von Hartitzsch, Tamayo, Greenwood        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Svam-PC  'A'                                      2:23.00    2:02.89  
     1) Helm, Jim M53                   2) Henry, Kristen W21             
     3) Rianda, Kamaron M21             4) Fahmy, Jana W20                
                1:05.61     2:02.89 (57.28)                                        
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'            2:00.00    2:04.15  
     1) Nishimoto, Iris A W27           2) Lancara, Matt P M28            
     3) Liu, Ouida W28                  4) Lucchio, Matthew J M24         
                1:04.13   2:04.15 (1:00.02)                                        
  3 University OF San Francisco MA-PC  'B'            2:11.00    2:15.27  
     1) Durham, George A M28            2) Cleary, Colleen W20            
     3) Groat, Catherine E W27          4) Hewitt, Benjamin A M25         
                1:00.05   2:15.27 (1:15.22)                                        
 
Mixed 100-119 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 8:45.64   5/28/1995 SANTA CLARA                                
                         A WATKINS, L HAZEN, M MOORE, G SCHAFFER           
         PMS: P 8:45.64        1995 SANTA CLARA SWIM CLUB                      
                         Watkins, Hazen, Moore, Schaffer                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University OF San Francisco MA-PC  'A'           11:20.00   10:51.84  
     1) Nishimoto, Iris A W27           2) Walter, Catherine M W33        
     3) Cortes, Quetzalcoatl M29        4) Ahlbach, Gregory W M27         
                1:11.70   2:31.93 (2:31.93)   3:54.12 (1:22.19)   5:24.69 (2:52.76)
      8:21.34 (2:56.65)   9:35.16 (4:10.47)  10:51.89 (1:16.73)  10:51.84 (1:16.68)
 
Mixed 100-119 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:36.14   7/22/1990 WALNUT CREEK                               
                         P BOSCOVICH, J JAQUES, K O'BRIEN, P ROEMER        
         PMS: P 4:36.14        1990 WALNUT CREEK MASTERS                       
                         Boscovich, Jaques, O'Brien, Roemer                
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University OF San Francisco MA-PC  'B'            6:50.00    6:03.10  
     1) Lynch, Anna W32                 2) DE Jesus, Margarita S W27      
     3) Lancara, Matt P M28             4) Loey, Jared L M20              
                1:57.34   3:39.34 (1:42.00)   5:04.00 (1:24.66)     6:03.10 (59.10)
 -- University OF San Francisco MA-PC  'A'            5:50.00         NS  
     1) Liu, Ouida W28                  2) Hewitt, Benjamin A M25         
     3) Nishimoto, Iris A W27           4) Lucchio, Matthew J M24         
 
Mixed 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:42.44   2/15/2004 AZ & PC        -NED                        
                         A KOSTEN, C MARSMAN, T VAN GORKOM, E VAN NORDEN   
        NATL: N 1:42.65   8/23/1998 GOLD                                       
                         T PACE, T MOLL, J HERRINGTON, K WIENANTS          
         PMS: P 1:46.08        2007 THE OLYMPIC CLUB                           
                         McWhorter, Welting, Lyons, Greenwood              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santa Rosa Masters-PC  'A'                        2:10.00    1:56.02  
     1) Beissmann-Curtin, Becky E W35   2) Carr, Mike W M48               
     3) Beal, Laura A W43               4) Stone, Ethan P M31             
                  58.32     1:56.02 (57.70)                                        
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'            2:00.00    1:56.03  
     1) Labusch, Meike M W36            2) Watanabe, Jun M32              
     3) MC Avoy, Arjun S M30            4) Cairns, Christina M W30        
                  57.38     1:56.03 (58.65)                                        
  3 Santa Cruz Masters Aquatics-PC  'A'               2:03.13    2:01.65  
     1) Ubaldi, Lorenzo M27             2) Knowles, Patricia D W37        
     3) Carney, Monica W26              4) Kaneko, Takeshi S M35          
                1:04.59     2:01.65 (57.06)                                        
  4 University OF San Francisco MA-PC  'B'            2:08.00    2:13.04  
     1) Cook, John M M38                2) Howell MC Avoy, Hilary A W37   
     3) Anicich, Emily W37              4) Harrington, Matt M37           
                1:06.71   2:13.04 (1:06.33)                                        
 
Mixed 120-159 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 8:50.48   6/23/2002 PATRIOT                                    
                         M MIDDLEMORE, D CHESTNUT, C WARD, T BOYD          
         PMS: P 9:16.50        1990 WALNUT CREEK MASTERS                       
                         Roemer, Barber, O'Brien, Ingraham                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University OF San Francisco MA-PC  'A'           10:45.00   10:56.99  
     1) Michaels, Jeremiah M32          2) Tilds, Katrina W31             
     3) Letson, Mary H W33              4) Harrington, Matt M37           
                1:19.36   2:42.25 (2:42.25)   4:03.09 (1:20.84)   5:33.08 (2:50.83)
      6:54.80 (1:21.72)   8:27.22 (2:54.14)   9:38.75 (1:11.53)  10:56.99 (2:29.77)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'B'           11:45.00   11:58.76  
     1) Nishimoto, Amber D W30          2) DI Gennaro, Carla D W31        
     3) Rosenbaum, Joel S M35           4) Pizzo, Jeff J M31              
                1:21.20   2:50.59 (2:50.59)   4:25.72 (1:35.13)   6:07.21 (3:16.62)
      7:35.56 (1:28.35)   9:13.38 (3:06.17)  10:33.66 (1:20.28)  11:58.76 (2:45.38)
 
Mixed 120-159 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:30.83    8/1/2004 PCAT                                       
                         T WOLF, K WILLIS, J BROOKS, A EDMONDSON           
         PMS: P 4:40.74        1992 RINCONADA MASTERS                          
                         Fatlar, Baxter, Koslowski, Elsbach                
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University OF San Francisco MA-PC  'A'            5:20.00    5:23.10  
     1) Labusch, Meike M W36            2) Cook, John M M38               
     3) Harrington, Matt M37            4) Harrington, Diana J W36        
                1:22.90   3:55.01 (2:32.11)     4:12.06 (17.05)   5:23.10 (1:11.04)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'B'            5:45.00    5:45.39  
     1) Howell MC Avoy, Hilary A W37    2) Anicich, Emily W37             
     3) MC Avoy, Arjun S M30            4) Camplejohn, Doug C M43         
                1:36.08   3:22.45 (1:46.37)   4:33.07 (1:10.62)   5:45.39 (1:12.32)
 
Mixed 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:42.27    8/8/2006 TEAM TYR       -USA                        
                         J SMITH, R SAEGER, C SAPPEY, S HART               
        NATL: N 1:42.27    8/8/2006 TEAM TYR                                   
                         J SMITH, R SAEGER, C SAPPEY, S HART               
         PMS: P 1:49.12        2002 THE OLYMPIC CLUB                           
                         Strand, Schriger, Welting, Sagisi                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      2:12.00    1:56.89  
     1) Nootbaar, Tom T M45             2) Alexander, Martha A W59        
     3) Rendic, Dikan M37               4) Pietras, Gina E W33            
                1:01.78     1:56.89 (55.11)                                        
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'            2:09.00    2:03.42  
     1) Connolly, Darrin T M37          2) Stern, Zjill P W44             
     3) Dornan, Gwen A W45              4) Csillik, Lajos G M40           
                1:00.39   2:03.42 (1:03.03)                                        
  3 Santa Cruz Masters Aquatics-PC  'A'               2:27.13    2:08.48  
     1) Ikenata, Mariko W25             2) Tainty, Chris J M48            
     3) Troutner, Heidi W45             4) Musch, Kim W52                 
                  59.18   2:08.48 (1:09.30)                                        
  4 Walnut Creek Masters-PC  'B'                      2:20.00    2:09.89  
     1) Burch, Katie E W31              2) Jansen, Martin A M49           
     3) Piruzmand, Frank M47            4) Haack, Angela R W34            
                1:07.15   2:09.89 (1:02.74)                                        
  5 Stanford Masters-PC  'A'                          2:06.00    2:11.95  
     1) Mediavilla, Andres M33          2) Lambert, Caroline W39          
     3) Fasbender, Barry A M71          4) Smith, Jody L W39              
                1:05.80   2:11.95 (1:06.15)                                        
  6 Mountain View Masters-PC  'A'                     2:25.00    2:24.49  
     1) Rees, Karla E W36               2) Hoxsie, Bob M50                
     3) Burke, Mary Leigh W56           4) Van Lue, Stephen J M47         
                1:07.38   2:24.49 (1:17.11)                                        
  7 University OF San Francisco MA-PC  'B'            2:32.00    2:29.90  
     1) MC Sweeney, Brian P M41         2) Ask, Julie A W40               
     3) Lelandais, Laurie D W48         4) Gonzalez, Ernesto T M40        
                1:07.43   2:29.90 (1:22.47)                                        
 
Mixed 160-199 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 9:07.41   8/18/1997 TEAM TEXAS                                 
                         L WOOD, S NEILSON-BELL, K WISE, K BELL            
         PMS: P 9:15.91        1995 THE OLYMPIC CLUB                           
                         Keck, Meyer, Strand, Ogier                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santa Rosa Masters-PC  'A'                       10:16.00    9:55.53  
     1) Hafner, Hilary R W48            2) Beissmann-Curtin, Becky E W35  
     3) Hale, Dave M53                  4) Cardineau, Yan M40             
                1:17.08   2:39.24 (2:39.24)   3:51.04 (1:11.80)   5:07.69 (2:28.45)
      6:15.81 (1:08.12)   7:32.34 (2:24.65)   8:41.70 (1:09.36)   9:55.53 (2:23.19)
  2 Walnut Creek Masters-PC  'A'                     10:33.72   10:27.63  
     1) Jansen, Martin A M49            2) Duggan, Karen L W38            
     3) Burch, Katie E W31              4) O'Brien, Kerry L M51           
                1:18.48   2:40.82 (2:40.82)   3:58.76 (1:17.94)   5:20.14 (2:39.32)
      6:37.56 (1:17.42)   8:02.29 (2:42.15)   9:12.28 (1:09.99)  10:27.63 (2:25.34)
  3 University OF San Francisco MA-PC  'B'           11:30.00   11:34.72  
     1) Dunn, Audrey J W55              2) Rushford, Mark E M41           
     3) Dornan, Gwen A W45              4) Stanek, Kenneth J M41          
                1:45.95   3:37.60 (3:37.60)   4:46.25 (1:08.65)   6:00.69 (2:23.09)
      7:21.21 (1:20.52)   8:48.67 (2:47.98)  10:03.18 (1:14.51)  11:34.72 (2:46.05)
  4 University OF San Francisco MA-PC  'A'           11:30.00   11:48.84  
     1) Csillik, Lajos G M40            2) Ask, Julie A W40               
     3) Ulian, Deborah A W49            4) Considine, Daniel R M41        
                1:09.51   2:21.41 (2:21.41)   3:49.95 (1:28.54)   5:28.09 (3:06.68)
      7:11.68 (1:43.59)   9:00.96 (3:32.87)     9:29.87 (28.91)  11:48.84 (2:47.88)
 
Mixed 160-199 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:41.21   8/18/1997 TEAM ORLANDO                               
                         C SHONKWILER, C MILTENBERGER, R SEAMAN, L MEISENHE
         PMS: P 4:30.50        2006 STANFORD MASTERS                           
                         Smith, Becker, Preston, Kemp                      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University OF San Francisco MA-PC  'A'            5:28.00    5:20.11  
     1) Stern, Zjill P W44              2) Chappell, Matthew D M44        
     3) Csillik, Lajos G M40            4) Dornan, Gwen A W45             
                1:27.35     1:50.65 (23.30)   4:03.82 (2:13.17)   5:20.11 (1:16.29)
  2 Rolling Hills Mud Sharks-PC  'A'                  5:11.00    5:26.74  
     1) Ursin, Diane L W45              2) Ericsson, Ken C M48            
     3) Lepinski, Cokie W49             4) Erickson, Douglas B M36        
                1:33.66   2:52.54 (1:18.88)   4:23.24 (1:30.70)   5:26.74 (1:03.50)
  3 Santa Rosa Masters-PC  'A'                        7:09.00    5:33.57  
     1) Hafner, Hilary R W48            2) Stone, Ethan P M31             
     3) Beissmann-Curtin, Becky E W35   4) Morales, John R M50            
                1:31.74   2:56.87 (1:25.13)   4:15.55 (1:18.68)   5:33.57 (1:18.02)
  4 University OF San Francisco MA-PC  'B'            6:15.00    6:32.02  
     1) MC Sweeney, Brian P M41         2) Lelandais, Laurie D W48        
     3) Gonzalez, Ernesto T M40         4) Ask, Julie A W40               
                1:20.36   3:39.48 (2:19.12)   5:06.29 (1:26.81)   6:32.02 (1:25.73)
 
Mixed 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:44.96    8/8/2006 COLORADO       -USA                        
                         T HEDRICK, K CROUCH, K GARNIER, R ABRAHAMS        
        NATL: N 1:44.96    8/8/2006 COLORADO                                   
                         T HEDRICK, K CROUCH, K GARNIER, R ABRAHAMS        
         PMS: P 1:48.33        2005 WALNUT CREEK MASTERS                       
                         Heim-Bowen, Crittenden, De Lacy, Boatwright       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rolling Hills Mud Sharks-PC  'A'                  2:01.00    2:02.03  
     1) Van Boer, Eric D M54            2) Lepinski, Cokie W49            
     3) Bowden, Laurel D W52            4) Ericsson, Ken C M48            
                1:00.17   2:02.03 (1:01.86)                                        
  2 Santa Rosa Masters-PC  'A'                        2:29.00    2:04.58  
     1) Hafner, Hilary R W48            2) Jaubert, Leslie M W50          
     3) Hale, Dave M53                  4) Schenstrom, Warren M51         
                1:08.73     2:04.58 (55.85)                                        
  3 University OF San Francisco MA-PC  'B'            2:38.00    2:21.35  
     1) Burrell, Grendel S W57          2) Keane, Frank X M44             
     3) Hofherr, Leslie A W51           4) Ewing, Jack M48                
                1:10.65   2:21.35 (1:10.70)                                        
  4 University OF San Francisco MA-PC  'A'            2:24.00    2:23.88  
     1) Huang, Cathy E W53              2) Mantey, Arthur W M52           
     3) Saal, Mary J W55                4) Moore, Michael W M58           
                1:05.04   2:23.88 (1:18.84)                                        
  5 Santa Rosa Masters-PC  'B'                        2:30.00    2:52.24  
     1) Brown, Trista W57               2) Brown, Joel D M57              
     3) Terhorst, Hermine M W50         4) Morales, John R M50            
                1:48.20   2:52.24 (1:04.04)                                        
 -- Santa Rosa Masters-PC  'C'                        2:38.00         DQ  
     1) Swain, Deborah L W58            2) Coffee, Cassandra S W47        
     3) Foreaker, Don C M56             4) Sterne, Erik A M56             
                1:08.94        DQ (1:00.96)                                        
 
Mixed 200-239 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N  9:33.45    7/9/2006 OREGON                                    
                          A DELMAGE, K ANDRUS-HUGHES, B BRUCE, M TENNANT    
         PMS: P 10:01.47        2006 WALNUT CREEK MASTERS                      
                          C. O'Brien, Guadagni, Benjamin, K. O'Brien        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santa Rosa Masters-PC  'A'                       10:15.00   10:19.33  
     1) Terhorst, Hermine M W50         2) Jaubert, Leslie M W50          
     3) Morales, John R M50             4) Schenstrom, Warren M51         
                1:18.68   2:41.06 (2:41.06)                                        
                                7:56.08 ( )   9:02.92 (1:06.84)  10:19.33 (2:23.25)
  2 Manatee Aquatic Masters, Inc.-PC  'A'            10:39.50   10:48.48  
     1) Shaps, Ruth Y W61               2) Clemmons, Jim M58              
     3) Cox, Juliet E W40               4) Upshaw, Bob B M59              
                1:19.87   2:55.47 (2:55.47)   4:12.77 (1:17.30)   5:33.38 (2:37.91)
      6:46.81 (1:13.43)   8:06.21 (2:32.83)   9:23.81 (1:17.60)  10:48.48 (2:42.27)
  3 University OF San Francisco MA-PC  'A'           11:40.00   11:44.47  
     1) Huang, Cathy E W53              2) Moore, Michael W M58           
     3) Saal, Mary J W55                4) Sapirstein, Julian B M59       
                1:24.41   2:50.11 (2:50.11)   4:21.89 (1:31.78)   6:01.14 (3:11.03)
      7:33.11 (1:31.97)   9:07.39 (3:06.25)  10:22.23 (1:14.84)  11:44.47 (2:37.08)
  4 University OF San Francisco MA-PC  'B'           15:15.00   15:10.49  
     1) Lewis, Lolly W57                2) Burke, Bill M54                
     3) Niccolls, DJ W55                4) Boreyko, Valeriy A M55         
                1:49.71   3:43.47 (3:43.47)   5:17.83 (1:34.36)   7:01.59 (3:18.12)
      9:08.90 (2:07.31)  11:34.65 (4:33.06)  13:14.81 (1:40.16)  15:10.49 (3:35.84)
 
Mixed 200-239 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:44.90    6/3/2006 OREGON                                     
                         K, A STARK, A DELMAGE, M TENNANT                  
         PMS: P 4:51.55        1998 TAMALPAIS AQ. MASTERS                      
                         Burns, Jonckheer, Val, Ridout                     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santa Rosa Masters-PC  'C'                        7:08.00    5:51.00  
     1) Hale, Dave M53                  2) Sterne, Erik A M56             
     3) Beal, Laura A W43               4) Coffee, Cassandra S W47        
                1:25.86   2:59.24 (1:33.38)   4:31.75 (1:32.51)   5:51.00 (1:19.25)
  2 Rolling Hills Mud Sharks-PC  'A'                  5:31.00    5:54.82  
     1) Van Boer, Eric D M54            2) Davis, Don M M64               
     3) Flynn, Beth P W46               4) Viscardi, Josie A W44          
                1:19.96   2:59.38 (1:39.42)   4:34.07 (1:34.69)   5:54.82 (1:20.75)
  3 Santa Rosa Masters-PC  'B'                        7:01.00    5:58.73  
     1) Foreaker, Don C M56             2) Carr, Mike W M48               
     3) Terhorst, Hermine M W50         4) Jaubert, Leslie M W50          
                1:21.67   2:55.51 (1:33.84)   4:44.59 (1:49.08)   5:58.73 (1:14.14)
  4 University OF San Francisco MA-PC  'B'            6:30.00    6:35.07  
     1) Mantey, Arthur W M52            2) Burrell, Grendel S W57         
     3) Andrews, Bryan W M57            4) Dunn, Audrey J W55             
                1:25.05   4:55.71 (3:30.66)   6:35.07 (1:39.36)                    
  5 University OF San Francisco MA-PC  'A'            9:00.00    7:50.77  
     1) Huckabay, Emma L W53            2) Ewing, Jack M48                
     3) Perez, Peter J M52              4) Saal, Mary J W55               
                2:33.83   4:01.54 (1:27.71)   6:19.52 (2:17.98)   7:50.77 (1:31.25)
 -- Santa Rosa Masters-PC  'A'                        7:05.00         DQ  
     1) Brown, Trista W57               2) Swain, Deborah L W58           
     3) Schenstrom, Warren M51          4) Brown, Joel D M57              
                2:52.60   4:43.39 (1:50.79)   5:56.84 (1:13.45)        DQ (2:06.05)
 
Mixed 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:58.75    8/8/2006 TAMALPAIS      -USA                        
                         R BURNS, L VAL, N RIDOUT, D THOMAS                
        NATL: N 1:58.75    8/8/2006 TAMALPAIS                                  
                         R BURNS, L VAL, N RIDOUT, D THOMAS                
         PMS: P 1:58.75        2006 TAMALPAIS AQ. MASTERS                      
                         Burns, Val, Ridout, Thomas                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tam-PC  'A'                                       2:00.00    2:01.03  
     1) Burns, Richard M65              2) Val, Laura B W57               
     3) Ridout, Nancy J W66             4) Holt, Tate M57                 
                  58.26   2:01.03 (1:02.77)                                        
  2 Rolling Hills Mud Sharks-PC  'A'                  2:24.00    2:24.56  
     1) Davis, Don M M64                2) Clark, Gillian J W60           
     3) Tevis, Maggie H W60             4) Sutton-Beattie, Eric L M56     
                1:11.58   2:24.56 (1:12.98)                                        
  3 Smmm-PC  'A'                                      2:30.00    2:40.28  
     1) Mittra, Tricia M W27            2) Peterson, Dick A M71           
     3) MC Cubbin, Miek W73             4) Stupfel, Don L M80             
                1:11.70   2:40.28 (1:28.58)                                        
  4 University OF San Francisco MA-PC  'A'            3:38.00    2:40.71  
     1) Allen, Susan J W64              2) Osborne, Daniel R M74          
     3) Huckabay, Emma L W53            4) Sapirstein, Julian B M59       
                1:18.94   2:40.71 (1:21.77)                                        
  5 University OF San Francisco MA-PC  'B'            3:45.00    3:20.42  
     1) Morey, George B M66             2) Delaney, Barbara B W62         
     3) Campbell, Martha C W60          4) Boreyko, Valeriy A M55         
 
Mixed 240-279 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 10:42.42    7/7/2002 GOLD COAST                                
                          C CAVANAUGH, M BARRY, A LABORWIT, A RAPPERPORT    
         PMS: P 12:21.32        1989 LOS ALTOS MASTERS                         
                          Proebsting, Sehorn, Bennett, McCann               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rolling Hills Mud Sharks-PC  'A'                 14:00.00   14:19.41  
     1) Davis, Don M M64                2) Pierce, Donald A M63           
     3) Tevis, Maggie H W60             4) Barry, Marty W76               
                1:21.74   2:45.94 (2:45.94)   4:19.45 (1:33.51)   5:57.64 (3:11.70)
      7:46.42 (1:48.78)   9:41.17 (3:43.53)  11:56.59 (2:15.42)  14:19.41 (4:38.24)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'           15:10.00   15:13.68  
     1) Allen, Susan J W64              2) Mansfield, Peter M64           
     3) Yen, Jane N W60                 4) Wiscomb, Lance M63             
                1:35.75   3:21.79 (3:21.79)   5:02.11 (1:40.32)   9:08.59 (5:46.80)
     11:21.88 (2:13.29)  13:07.40 (3:58.81)  14:57.14 (1:49.74)  15:13.68 (2:06.28)
  3 University OF San Francisco MA-PC  'B'           20:30.00   16:42.89  
     1) Allen, Gloria W68               2) Ensor, Richard E M61           
     3) Burrell, Grendel S W57          4) Andrews, Bryan W M57           
                2:41.83   5:50.03 (5:50.03)   7:47.19 (1:57.16)   9:57.01 (4:06.98)
       10:14.23 (17.22)  11:26.73 (1:29.72)  13:00.14 (1:33.41)  16:42.89 (5:16.16)
 
Mixed 280-319 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:15.88   7/21/2003 JUEI CLUB      -JPN                        
                         S SHIDA, T NISHISAKO, M IMURA, K NAKAMURA         
        NATL: N 2:17.43   7/29/2007 SAN DIEGO                                  
                         M FRESHLEY, J MARR, D WEBSTER, G CLIFFORD         
         PMS: P 2:37.43        2004 WALNUT CREEK MASTERS                       
                         Johnston, J.Alexander, Mayo, M.Alexander          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      2:48.00    3:07.07  
     1) Stupfel, Norman E M76           2) Haworth, Joyce M W71           
     3) Duncan, Jean M W76              4) Galine, Donald L M63           
                1:35.55   3:07.07 (1:31.52)                                        
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'            5:15.00    3:29.58  
     1) Allen, Mary A W76               2) Fleming, Jack C M73            
     3) Hagiwara, Tanako W70            4) Galvin, Barry T M75            
                1:54.29   3:29.58 (1:35.29)                                        
  3 University OF San Francisco MA-PC  'B'            6:00.00    3:40.35  
     1) Allen, Gloria W68               2) Nakell, Linda C W57            
     3) Grohe, William E M75            4) Schomburg, Richard D M82       
                2:03.34   3:40.35 (1:37.01)                                        
 
Mixed 280-319 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 12:26.91    8/5/2007 SAN DIEGO                                 
                          B DUNBAR, B BEST, F PIEMME, A WILLIAMS            
         PMS: P 13:35.25        2006 WALNUT CREEK MASTERS                      
                          Owens, Monroe, Haworth, DeLacy                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                     16:20.66   14:35.65  
     1) Hirsch, Ann M W77               2) Mayo, Robert W M75             
     3) Duncan, Jean M W76              4) Haworth, A Emory M72           
                1:47.21   3:42.79 (3:42.79)   5:09.81 (1:27.02)   6:43.97 (3:01.18)
      8:49.91 (2:05.94)  11:02.34 (4:18.37)  12:44.42 (1:42.08)  14:35.65 (3:33.31)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'           17:15.00   17:28.79  
     1) Fleming, Jack C M73             2) Hagiwara, Tanako W70           
     3) Rose, Polly W66                 4) Osborne, Daniel R M74          
                1:44.07   3:45.83 (3:45.83)   5:46.59 (2:00.76)   7:57.65 (4:11.82)
     10:47.13 (2:49.48)  13:47.61 (5:49.96)  15:36.13 (1:48.52)  17:28.79 (3:41.18)
  3 University OF San Francisco MA-PC  'B'           20:30.00   19:20.14  
     1) Allen, Mary A W76               2) Grohe, William E M75           
     3) Bensu, Janet L W76              4) Schomburg, Richard D M82       
                2:43.56   5:43.05 (5:43.05)   7:29.35 (1:46.30)   9:37.10 (3:54.05)
     12:05.66 (2:28.56)  14:54.83 (5:17.73)  17:02.62 (2:07.79)  19:20.14 (4:25.31)
 
Mixed 280-319 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 6:08.28   7/16/2006 SAN DIEGO                                  
                         B BEST, A WILLIAMS, B DUNBAR, F PIEMME            
         PMS: P 7:04.05        2006 WALNUT CREEK MASTERS                       
                         Hirsch, Stupfel, De Lacy, Monroe                  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      7:20.00    7:23.53  
     1) Galine, Donald L M63            2) Hirsch, Ann M W77              
     3) Perilman, Jim E M69             4) Duncan, Jean M W76             
                1:30.52   5:17.58 (3:47.06)   7:23.53 (2:05.95)                    
  2 University OF San Francisco MA-PC  'B'           16:00.00   10:07.93  
     1) Allen, Gloria W68               2) Delaney, Barbara B W62         
     3) Grohe, William E M75            4) Schomburg, Richard D M82       
                3:21.69   5:21.92 (2:00.23)   8:01.58 (2:39.66)  10:07.93 (2:06.35)
 -- University OF San Francisco MA-PC  'A'           10:00.00         DQ  
     1) Allen, Mary A W76               2) Galvin, Barry T M75            
     3) Fleming, Jack C M73             4) Hagiwara, Tanako W70           
                3:04.68   5:17.02 (2:12.34)   7:13.72 (1:56.70)        DQ (1:55.28)





Return to Pacific Masters Swimming Homepage This page was designed and produced by Michael Moore. Please report any errors or omissions to him. We would also like to hear how the page can be improved or what you would like to see. Thank you.

2008-07-13


Copyright © 2008 Pacific Masters Swimming, Inc.
http://www.pacificmasters.org/